lynx 2.8.9-dev7 - en to ca translation catalogue (1232 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
ca: Alerta!: %s

en: Welcome
ca: Benvinguts

en: Are you sure you want to quit?
ca: Esteu segur/a que voleu eixir?

en: Really exit from Lynx?
ca: Esteu segur/a que voleu eixir de Lynx?

en: Connection interrupted.
ca: Connexió interrompuda.

en: Data transfer interrupted.
ca: Transferència de dades interrompuda

en: Cancelled!!!
ca: Cancel·lat!!

en: Cancelling!
ca: Cancel·lació!

en: Excellent!!!
ca: Excel·lent!!

en: OK
ca: D'acord

en: Done!
ca: Fet!

en: Bad request!
ca: Sol·licitud incorrecta!

en: previous
ca: anterior

en: next screen
ca: següent pantalla

en: HELP!
ca: AJUDA!

en: , help on
ca: , ajuda sobre

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
ca: Useu les fletxes per a moure-us, '?' ajuda, 'q' eixir, '<-' torna enrere.

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
ca: Useu <espai> per a continuar, fletxes per a moure-us, '?' ajuda, 'q' eixir.

en: -- press space for next page --
ca: -- premeu <espai> per passar a la següent pàgina --

en: URL too long
ca: La URL especificada és massa llarga

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG_INA
en: (Textfield "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
ca: (Camp d'entrada de text «%s»); Inactiu. Premeu <intro> per activar-lo.

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
ca: (Camp d'entrada de text) Inactiu. Premeu <intro> per activar-lo.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
ca: (Àrea de text «%s»); Inactiva. Premeu <intro> per activar-la.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
ca: (Àrea de text) Inactiva. Premeu <intro> per activar-la.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA_E
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
ca: (Àrea de text Reconciled «%s»); Inactiva. Premeu <intro> per activar-la (%s per a l'editor).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
ca: (Àrea de text) Inactiva. Premeu <intro> per activar-la (%s per a l'editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
ca: (Camp de formulari) Inactiu. Useu <intro> per a editar.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
ca: (Camp form.) Inactiu. <intro> per a editar (%s per a enviar sense mem. cau).

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
ca: (Camp form.) Inactiu. <intro> per a editar, <intro> dues vegades per a enviar.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
ca: (Camp de formulari de correu) Inactiu. Premeu <intro> per a canviar-ho.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
ca: (Camp de contrasenya) Inactiu. Premeu <intro> per activar-lo.

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Camp de fitxer IMMODIFICABLE. Useu les fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: (Camp de fitxer) Introduïu el nom de l'arxiu. Fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Textfield "%s"); Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: (Camp de text «%s»); Introduïu text. Useu les fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
ca: (Àrea de text «%s»); Introduïu text. Fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
ca: (Àrea de text) Introduïu text. Fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_E
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
ca: (Àrea de text «%s»); Introduïu text. Fletxes o <tab> per a eixir-ne (%s per a l'editor).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
ca: (À. text) Introduïu text. Fletxes o <tab> per a eixir-ne (%s per a l'editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Camp de text IMMODIFICABLE. Useu les fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
ca: (Camp de formulari) Introduïu text. Useu <intro> per a enviar.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
ca: (Camp de formulari) Introduïu text. <intro> per a enviar (%s sensemem. cau).

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
ca: (C. form.) Introduïu text. <intro> per a enviar, fletxes o tab per eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Camp IMMODIFICABLE. Useu les fletxes o el tabulador per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
ca: (correu) Introduïu text. <intro> per enviar-lo, amb les fletxes n'eixireu.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
ca: (Camp form. correu) El correu no està permés: no podeu enviar-ne.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: (Contrasenya) Introduïu text. Useu les fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Camp de contrasenya IMMODIFICABLE. Fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_ADV_MSG
en: (Checkbox "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
ca: (Camp de verificació «%s») Useu fletxa dreta o <intro> per a canviar.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
ca: (Camp de verificació) Useu '->' o <intro> per a canviar.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Quadre de verificació IMMODIFICABLE. Useu les fletxes per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_RADIO_ADV_MSG
en: (Radio Button "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
ca: (Botó d'opció «%s»); Useu fletxa-dreta o <intro> per commutar.

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
ca: (Botó d'opció) Useu fletxa-dreta o <intro> per commutar.

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Botó de grup IMMODIFICABLE. Useu fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
ca: Enviar a ('x' sense mem. cau)

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
ca: Enviar a

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
ca: (Botó d'enviament) Useu '->' o <intro> per a enviar ('x' sense mem. cau).

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
ca: (Botó d'enviament) Useu '->' o <intro> per a enviar.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Botó d'enviament DESACTIVAT. Useu les fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
ca: Enviar correu a

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
ca: (Botó d'enviament de correu) Useu '->' o <intro> per a enviar-lo.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
ca: (Botó d'enviament de correu) El correu no està permés: no podeuenviar-ne.

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
ca: (Botó de reinici) Useu '->' o <intro> per a tornar als valors predeterminats.

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Botó de reinici DESACTIVAT. Useu les fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_MESSAGE
en: (Script button)   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: (Botó d'script)  Useu les fletxes cap amunt o cap avall o el tabulador per eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_ADV_MSG
en: (Script button "%s");   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: (Botó d'script «%s»);  Useu les fletxes cap amunt o cap avall o el tabulador per eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_DIS_MSG
en: DISABLED Script button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ca: Botó d'script DESACTIVAT. Useu les fletxes cap amunt o cap avall o el tabulador per eixir-ne.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_ADV_MSG
en: (Option list "%s"); Hit return to select option.
ca: (Llista d'opcions «%s»); Premeu <intro> per a triar una opció.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
ca: (Opcions) Premeu <intro> i useu les fletxes i <intro> per a triar-ne una.

note: #define CHOICE_LIST_ADV_MSG
en: (Choice entry "%s"); Use arrow keys and return to select option.
ca: (Trieu l'entrada «%s»); Useu les tecles de fletxes i intro per triar una opció.

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
ca: (Tria) Premeu <intro>; useu les fletxes i <intro> per a triar una opció.

note: #define MOUSE_CHOICE_MESSAGE
en: Left mouse button or return to select, arrow keys to scroll.
ca: Botó esquerre del ratolí o intro per triar, tecles de fletxes pel desplaçament.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
ca: Llista IMMODIFICABLE. <intro> per a revisar-la o fletxes per aeixir-ne.

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
ca: Llista IMMODIFICABLE. <intro> per a revisar-la o les fletxes per aeixir-ne.

en: Submitting form...
ca: Enviant...

en: Resetting form...
ca: Restablint els valors inicials del formulari...

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
ca: Recarregant document. Qualsevol entrada anterior es perdrà!

note: #define LINK_NOT_IN_FORM
en: The current link is not in a FORM
ca: L'enllaça actual no està a un FORMULARI

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
ca: Alerta: No es poden convertir les dades al joc de caràcters %s!

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
ca: (ENLLAÇ NORMAL) Useu la fletxa a la dreta o <return> per a seguir-lo.

en: The resource requested is not available at this time.
ca: El recurs sol·licitat no està disponible a hores d'ara.

en: Enter Lynx keystroke command:
ca: Introduïu la combinació de tecles:

en: Looking up
ca: Buscant

en: Getting %s
ca: Rebent %s

en: Skipping %s
ca: Saltant-se %s

en: Using %s
ca: Usant %s

en: Illegal URL: %s
ca: Adreça il·legal: %s

en: Badly formed address %s
ca: Adreça mal formada: %s

en: Unable to access WWW file!!!
ca: No ha estat possible accedir a l'arxiu!!

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
ca: Índex de recerca. Useu %s per a buscar.

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
ca: --Més--  Índex de recerca. Useu %s per a buscar.

en: You have entered an invalid link number.
ca: Heu introduït un número d'enllaç incorrecte.

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
ca: Aquest és el document font. Premeu '\' per tornar a la versió interpretada.

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
ca: Fletxes amunt i avall per a moure-us. '->' segueix l'enllaç; '<-' tornaenrere

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
ca: H ajuda O)pcions im(P)rimir  G anar M principal Q ix  / buscar [del] història

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
ca: O altres  H ajuda  K tecles  G anar  im(P)rimir  M principal o)pcions  Q ix

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
ca: O altres  B enrere E)ditar D)escarregar ^R)ecarregar  ^W refrescar  / buscar

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
ca: O altres C)omentari  [del] història  llibreta: V)eure, A)fegir, R eliminar

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
ca:               Useu el teclat per a introduir text en el camp

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
ca:       Ctrl-U esborra tot el text, [Backspace] esborra només un caràcter

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
ca:         Ctrl-U esborra el text, [Backspace] esborra només un caràcter

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
ca:       %s esborra tot el text, [Backspace] esborra només un caràcter

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
ca:        %s esborra el text, [Backspace] esborra només un caràcter

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
ca: Formulari d'enviament de correu mal format! Anul·lació!

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
ca: Alerta! Codis de control en l'adreça de correu substituïts per "?"

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
ca: El correu no està permés! No s'ha pogut enviar.

en: Mailto form submission failed!
ca: El formulari d'enviament de correu ha fallat!

en: Mailto form submission Cancelled!!!
ca: Enviament cancel·lat!!

en: Sending form content...
ca: Enviant el contingut del formulari...

en: No email address is present in mailto URL!
ca: No hi ha cap adreça de correu en aquesta URL!

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
ca: Ha estat impossible obrir el fitxer temporal per a enviar correu a URL!

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
ca: Voleu incloure-hi el missatge original?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
ca: Voleu incloure-hi la font preanalitzada?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
ca: Obrint l'editor seleccionat per a editar el missatge de correu

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
ca: No s'ha pogut obrir l'editor, comproveu-ne la definició en el menúd'opcions

en: Send this comment?
ca: Enviar aquest comentari?

en: Send this message?
ca: Enviar aquest missatge?

en: Sending your message...
ca: Enviant el missatge...

en: Sending your comment:
ca: Enviant el comentari:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
ca: No és una àrea de text; no hi podeu usar l'editor extern.

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
ca: No és una àrea de text; no s'hi pot usar l'ordre indicada.

en: file: ACTIONs are disallowed!
ca: fitxer: les accions (ACTIONS) no estan permeses!

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
ca: fitxer: no estan permesos els URL proveïts per un enllaç servit

en: Access to local files denied.
ca: Accés als arxius locals denegat.

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
ca: fitxer: les URLs del fitxer d'adreces d'interés no estan permeses!

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
ca: No es permet aquesta URL especial en documents externs!

en: Press <return> to return to Lynx.
ca: Premeu <return> per tornar a Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
ca: S'està engendrant el subprocés DCL. Useu «logout» per tornar al Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
ca: Escriviu 'exit' per a tornar a Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
ca: Obrint la shell predeterminada. Useu "exit" per a tornar a Lynx.

en: Spawning is currently disabled.
ca: Actualment no està habilitat engendrar.

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
ca: Actualment l'opció de (d)escàrrega no està activa.

en: You cannot download an input field.
ca: No és possible descarregar un camp d'entrada de dades.

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
ca: El formulari té una acció mailto. No es pot descarregar.

en: You cannot download a mailto: link.
ca: No es pot descarregar un enllaç a una adreça de correu.

en: You cannot download cookies.
ca: Les cookies es poden descarregar.

en: You cannot download a printing option.
ca: No es poden descarregar les opcions d'impressió.

en: You cannot download an upload option.
ca: No es poden descarregar les opcions de càrrega.

en: You cannot download an permit option.
ca: No podeu descarregar una opció de permís.

en: This special URL cannot be downloaded!
ca: Aquesta URL especial no es pot descarregar!

en: Nothing to download.
ca: No hi ha res per descarregar.

en: Trace ON!
ca: Rastreig activat! (Trace ON!)

en: Trace OFF!
ca: Rastreig desactivat! (Trace OFF!)

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
ca: S'hi inclouran els enllaços a totes les imatges! Recarregant...

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
ca: Manejament estàndar d'imatges restaurat! Recarregant...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
ca: S'inseriran pseudo-ALTs per a les imatges sense cadena ALT! Recarrega...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
ca: S'ignoraran les imatges sense cadena alternativa (

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
ca: Mode 8-bits cru o CJK activat! Recàrrega...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
ca: Mode 8-bits cru o CJK desactivat!  Recàrrega...

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
ca: Voleu enviar una sol·licitud HEAD per al D)ocument o l'en(L)laç, or C)ancel·lar? (d,l,c):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
ca: Voleu enviar una sol·licitud HEAD per al D)ocument o C)ancel·lar? (d,c):

en: Sorry, the document is not an http URL.
ca: El document no és una URL http.

en: Sorry, the link is not an http URL.
ca: L'enllaç no és una URL http.

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
ca: L'ACCIÓ del formulari no està disponible.

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
ca: L'ACCIÓ del formulari no és una adreça de http.

en: Not an http URL or form ACTION!
ca: No és una URL http ni una ACCIO de formulari!

en: This special URL cannot be a form ACTION!
ca: Aquesta URL especial no pot ser una ACCIO de formulari!

en: URL is not in starting realm!
ca: La URL no està en el domini inicial!

en: News posting is disabled!
ca: L'enviament de missatges als fòrums de discusió està desactivada!

en: File management support is disabled!
ca: L'administració de fitxers està desactivada!

en: No jump file is currently available.
ca: No hi ha cap fitxer de salts disponible.

en: Jump to (use '?' for list):
ca: Saltar a (premeu '?' per veure la llista):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
ca: El salt a una URL de drecera esta deshabilitat!

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
ca: Les adreces aleatòries estan desactivades. Useu una drecera.

en: No random URLs have been used thus far.
ca: Fins ara no s'han usat URLs aleatòries.

en: Bookmark features are currently disabled.
ca: Els "favorits" estan desactivats.

en: Execution via bookmarks is disabled.
ca: L'execució a través del fitxer d'adreces està desactivada.

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
ca: El fitxer de favorits no està definit. Useu %s per a veure les opcions.

note: #define NO_TEMP_FOR_HOTLIST
en: Unable to open tempfile for X Mosaic hotlist conversion.
ca: No ha estat possible obrir el fitxer temporal per a convertir el fitxer d'adreces de Mosaic.

en: ERROR - unable to open bookmark file.
ca: ERROR: ha estat impossible obrir l'arxiu d'adreces

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
ca: No ha estat possible obrir l'arxiu d'adreces per esborrar l'enllaç.

note: #define BOOKSCRA_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open scratch file for deletion of link.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de treball per a l'esborrament de l'enllaç

en: Error renaming scratch file.
ca: S'ha produït un error en reanomenar el fitxer de treball.

en: Error renaming temporary file.
ca: Error quan s'intentava reanomenar un arxiu temporal.

note: #define BOOKTEMP_COPY_FAIL
en: Unable to copy temporary file for deletion of link.
ca: No s'ha pogut copiar el fitxer temporari per l'esborrament de l'enllaç.

note: #define BOOKTEMP_REOPEN_FAIL_FOR_DEL
en: Unable to reopen temporary file for deletion of link.
ca: No s'ha pogut reobrir el fitxer temporari per l'esborrament de l'enllaç.<

note: #define BOOKMARK_LINK_NOT_ONE_LINE
en: Link is not by itself all on one line in bookmark file.
ca: Hi ha d'haver un

en: Bookmark deletion failed.
ca: Ha fallat l'esborrament del marcador.

note: #define BOOKMARKS_NOT_TRAVERSED
en: Bookmark files cannot be traversed (only http URLs).
ca: Els fitxers de marcadors no es poden recórrer (sols el URL d'http).

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
ca: Impossible obrir el fitxer d'adreces, useu 'a' per a guardar-neuna primer.

en: There are no links in this bookmark file!
ca: No hi ha enllaços en aquest fitxer d'adreces!

note: #define CACHE_D_OR_CANCEL
en: D)elete cached document or C)ancel? (d,c):
ca: D)ocument a la memòria cau s'ha d'esborrar o C)ancel·la? (d,c):

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
ca: Guardar com a adreça d'interés D)ocument o en(L)laç,o C)ancel·lar? (d,l,c):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
ca: Guardar D)ocument en l'arxiu d'adreces d'interéso C)ancel·lar? (d, c):

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
ca: Guardar en(L)laç en l'arxiu d'adreces d'interéso C)ancel·lar? (l, c):

note: #define NOBOOK_POST_FORM
en: Documents from forms with POST content cannot be saved as bookmarks.
ca: No es pot guardar al fitxer d'adreces documents procedents de formularis POST.

en: Cannot save form fields/links
ca: No es poden desar el camps dels formularis/enllaços

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
ca: Els fitxers historial, informació, menú i lista no es poden guardar al fitxer d'adreces.

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
ca: Esteu segurs que voleu esborrar aquest enllaç de l'arxiu d'adreces?

en: Malformed address.
ca: Adreça mal formada.

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
ca: L'analitzador dels comentaris històrics està activada (El mínim està anul·lat)!

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
ca: L'analitzador dels comentaris històrics està desactivada (El mínim està en efecte)!

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
ca: L'analitzador dels comentaris històrics està activada (Vàlid està anul·lat)!

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
ca: L'analitzador dels comentaris històrics està desactivada (Vàlid està en efecte)!<

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
ca: L'analitzador del comentari mínim esta activat (i en efecte)!

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
ca: L'analitzador del comentari mínim esta desactivat (Vàlid està en efecte)!<

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
ca: L'analitzador del comentari mínim esta activat (però Històric està en efecte)!

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
ca: L'analitzador del comentari mínim esta desactivat (Històric està en efecte)!<

en: Soft double-quote parsing ON!
ca: L'analitzador cometes doble suau està activat!

en: Soft double-quote parsing OFF!
ca: L'analitzador cometes doble suau està activat!<

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
ca: Utilitzant l'analitzador d'HTML TagSoup.

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
ca: Utilitzant l'analitzador d'HTML SortaSGML!

en: You are already at the end of this document.
ca: És açò, el final del document.

en: You are already at the beginning of this document.
ca: És ací, el principi del document.

en: You are already at page %d of this document.
ca: És aquesta, la %da pàgina del document.

en: Link number %d already is current.
ca: És aquest, l'enllaç número %d.

en: You are already at the first document
ca: Aquest és el primer document

en: There are no links above this line of the document.
ca: No hi ha enllaços per damunt d'aquesta línia.

en: There are no links below this line of the document.
ca: No hi ha enllaços per sota d'aquesta línia.

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
ca: S'ha assolit la longitud màxima! Esborreu text o eixiu del camp.

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
ca: No és ni un botó d'enviament ni un enllaç normal.

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
ca: Sempre s'ha de triar una opció!

en: No submit button for this form, submit single text field?
ca: No hi ha cap botó d'enviament, enviar simplemtent el camp de text?

en: Do you want to go back to the previous document?
ca: Voleu tornar al document anterior?

en: Use arrows or tab to move off of field.
ca: Useu les fletxes o <tab> per a eixir-ne.

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
ca: Introduïu text. Useu les fletxes o el tabulador per a eixir-ne.

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
ca: ** Codi HTML incorrecte!! No hi ha cap acció definida. **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
ca: Codi HTML incorrecte! Ha estat impossible crear la finestra emergent!

en: Unable to create popup window!
ca: Ha estat impossible crear la finestra emergent!

en: Goto a random URL is disallowed!
ca: El salt a una URL aleatòria està desactivat!

en: Goto a non-http URL is disallowed!
ca: L'accés a URLs que no compleixen el protocol http no està permés!

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
ca: No teniu permís per a anar a URLs "%s"

en: URL to open:
ca: Anar a:

en: Edit the current Goto URL:
ca: Editar l'adreça actual:

en: Edit the previous Goto URL:
ca: Editar l'adreça anterior:

en: Edit a previous Goto URL:
ca: Editar adreces anteriors:

en: Current document has POST data.
ca: El document actual conté dades POST.

en: Edit this document's URL:
ca: Editar l'adreça d'aquest document:

en: Edit the current link's URL:
ca: Editar l'adreça de l'enllaç actual:

en: Edit the form's submit-URL:
ca: Edita el formulari submit-URL:

en: You cannot edit File Management URLs
ca: No es poden editar les URLs del gestor de fitxers.

en: Enter a database query:
ca: Introduïu una consulta a la base de dades:

en: Enter a whereis query:
ca: Introduïu la paraula que voleu trobar:

en: Edit the current query:
ca: Editar la consulta:

en: Edit the previous query:
ca: Editar la consulta anterior:

en: Edit a previous query:
ca: Editar una consulta anterior:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
ca: Useu Ctrl-R per a reenviar la consulta actual.

en: Edit the current shortcut:
ca: Editar la drecera actual:

en: Edit the previous shortcut:
ca: Editar la drecera anterior:

en: Edit a previous shortcut:
ca: Editar una drecera anterior:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
ca: La tecla '%c' no està assignada a cap fitxer de salt!

en: Cannot locate jump file!
ca: No s'ha pogut trobar el fitxer de salts!

en: Cannot open jump file!
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de salts!

en: Error reading jump file!
ca: Error de lectura en el fitxer de salts!

en: Out of memory reading jump file!
ca: Memòria exhaurida durant la lectura del fitxer de salts!

en: Out of memory reading jump table!
ca: Memòria exhaurida durant la lectura de la taula de salts!

en: No index is currently available.
ca: No hi ha cap índex disponible.

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
ca: Esteu segur de voler anar a la pàgina principal?

en: You are already at main screen!
ca: És aquesta, la pàgina principal!

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
ca: No és un document indexat: premeu '/' per a buscar una cadena de text

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
ca: No consta el propietari de l'arxiu: no podeu enviar-li cap comentari

en: No owner is defined. Use %s?
ca: No consta el propietari. Usar %s?

en: Do you wish to send a comment?
ca: Voleu enviar un comentari?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
ca: El correu no està permés; per tant, no podeu enviar comentaris.

en: The 'e'dit command is currently disabled.
ca: L'ordre Editar està desactivada.

en: External editing is currently disabled.
ca: L'edició externa està desactivada.

en: System error - failure to get status.
ca: Error del sistema: no s'ha pogut obtenir l'estat.

en: No editor is defined!
ca: No hi ha cap editor definit!

en: The 'p'rint command is currently disabled.
ca: L'ordre imPrimir està desactivada.

en: Document has no Toolbar links or Banner.
ca: El document no té barra d'enllaços ni banner.

en: Unable to open traversal file.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de travessada

en: Unable to open traversal found file.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer trobat de travessada<

en: Unable to open reject file.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de rebuig.

en: Unable to open traversal errors output file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de sortida d'errors de travessada

en: TRAVERSAL WAS INTERRUPTED
ca: LA TRAVESSADA S'HA INTERROMPUT

en: Follow link (or goto link or page) number:
ca: Seguir l'enllaç (o anar a la pàgina) número:

en: Select option (or page) number:
ca: Triar opció (o pàgina) número:

en: Option number %d already is current.
ca: És aquesta, l'opció número %d.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
ca: És ací, el final de la llista d'opcions.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
ca: És ací, el començament de la llista d'opcions.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
ca: És aquesta, la pàgina %d de la llista d'opcions.

en: You have entered an invalid option number.
ca: Heu introduït un número d'opció que no és vàlid.

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
ca: ** HTML erroni!! Useu l'opció -trace per a obtenir un diagnòstic. **

en: Give name of file to save in
ca: Cal un nom per a l'arxiu.

en: Can't save data to file -- please run WWW locally
ca: No s'ha pogut guardar les dades al fitxer: executeu WWW localment.

en: Can't open temporary file!
ca: No ha estat possible obrir l'arxiu temporal!

en: Can't open output file!  Cancelling!
ca: No ha estat possible obrir l'arxiu d'eixida! Anul·lat!

en: Execution is disabled.
ca: L'execució no està activada.

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
ca: L'execució no està activada. Vegeu el menú d'opcions (useu %s).

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
ca: La capacitat d'executar programes no s'ha compilat en aquesta versió.

en: This file cannot be displayed on this terminal.
ca: El fitxer no es pot mostrar en aquest terminal.

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
ca: El fitxer no es pot mostrar en aquest terminal: D)escarregar oC)ancel·lar.

en: %s  D)ownload, or C)ancel
ca: %s D)escarregar o C)ancel·lar

en: Cancelling file.
ca: Cancel·lant.

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
ca: Descarregant fitxer. - ESPEREU, PER FAVOR -

en: Enter a filename:
ca: Introduïu un nom per a l'arxiu:

en: Edit the previous filename:
ca: Editar el nom anterior:

en: Edit a previous filename:
ca: Editar els noms anteriors:

en: Enter a new filename:
ca: Introduïu un nom nou:

en: File name may not begin with a dot.
ca: Els noms d'arxiu no poden començar amb punt.

en: File exists.  Create higher version?
ca: El fitxer existeix. Voleu crear una versió més alta?

en: File exists.  Overwrite?
ca: L'arxiu existeix. Voleu sobreescriure'l?

en: Cannot write to file.
ca: No es pot escriure en el fitxer.

en: ERROR! - download command is misconfigured.
ca: ERROR: l'ordre _descarregar_ està mal configurada.

en: Unable to download file.
ca: Ha estat impossible descarregar el fitxer.

en: Reading directory...
ca: Llegint directori...

en: Building directory listing...
ca: Construint la llista del directori...

en: Saving...
ca: Gravant...

en: Could not edit file '%s'.
ca: No ha estat possible editar el fitxer '%s'.

en: Unable to access document!
ca: No ha estat possible accedir al document!

en: Could not access file.
ca: No ha estat possible accedir a l'arxiu.

en: Could not access directory.
ca: No ha estat possible accedir al directori.

en: Could not load data.
ca: No ha estat possible carregar les dades.

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
ca: Lynx no pot editar fitxers WWW remots.

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
ca: Aquest camp no es pot editar amb un editor extern.

en: Bad rule
ca: Regla incorrecta

en: Insufficient operands:
ca: Nombre d'operands insuficient:

en: You are not authorized to edit this file.
ca: No teniu autorització per a editar aquest arxiu.

en: Title:
ca: Títol:

en: Subject:
ca: Tema:

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Password:
ca: Contrassenya:

en: lynx: Username and Password required!!!
ca: lynx: fa falta el nom d'usuari i la contrasenya!!

en: lynx: Password required!!!
ca: lynx: fa falta la contrasenya!!

en: Clear all authorization info for this session?
ca: Esborrar tota la informació sobre autorització d'aquesta sessió?

en: Authorization info cleared.
ca: Informació esborrada.

en: Authorization failed.  Retry?
ca: Autorització fallida. Reintentar?

en: cgi support has been disabled.
ca: s'ha desactivat el suport per a CGI.

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
ca: La capacitat d'usar CGI no ha estat compilada en aquesta versió.

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
ca: Em sap greu, no sé com convertir %s a %s.

en: Unable to set up connection.
ca: Ha estat impossible establir la connexió.

en: Unable to make connection
ca: Ha estat impossible fer la connexió.

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
ca: Enllaç executable rebutjat a causa d'una sol·licitud mal formada.

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
ca: Enllaç executable rebutjat a causa del caràcter "%c".

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
ca: Enllaç executable rebutjat a causa d'un camí relatiu ("../").

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
ca: Enllaç executable rebutjat a causa de la localització o la ruta.

en: Mail access is disabled!
ca: L'accés a correu no està activat!

note: #define ACCESS_ONLY_LOCALHOST
en: Only files and servers on the local host can be accessed.
ca: Només podeu accedir a fitxers i servidors en la màquina local.

en: Telnet access is disabled!
ca: L'accés a telnet no està activat

note: #define TELNET_PORT_SPECS_DISABLED
en: Telnet port specifications are disabled.
ca: Les especificacions del port telnet estan desactivades.

en: USENET news access is disabled!
ca: L'accés als fòrums de discusió (USENET) no està activat!

en: Rlogin access is disabled!
ca: L'accés a través de rlogin està desactivat!

en: Ftp access is disabled!
ca: L'accés a ftp no està activat!

en: There are no references from this document.
ca: No hi ha referències d'aquest document.

en: There are only hidden links from this document.
ca: En aquest document només hi ha enllaços ocults.

en: Unable to open command file.
ca: No ha estat possible obrir el fitxer d'ordres.

en: News Post Cancelled!!!
ca: Missatge cancel·lat!!

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
ca: Creant el procés fill que obri l'editor per a editar el missatge

en: Post this message?
ca: Esteu segur que voleu enviar aquest missatge?

en: Append '%s'?
ca: Afegir "%s"?

en: Posting to newsgroup(s)...
ca: Enviant al(s) fòrum(s)...

en: *** You have unread mail. ***
ca: *** Teniu correu pendent. ***

en: *** You have mail. ***
ca: *** Teniu correu. ***

en: *** You have new mail. ***
ca: *** Teniu correu nou. ***

en: File insert cancelled!!!
ca: Inserció del fitxer cancel·lada!!

en: Not enough memory for file!
ca: No hi ha prou memòria per al fitxer!

en: Can't open file for reading.
ca: No ha estat possible llegir l'arxiu.

en: File does not exist.
ca: L'arxiu no existeix.

en: File does not exist - reenter or cancel:
ca: L'arxiu no existeix. Reescriviu-ne el nom o cancel·leu:

en: File is not readable.
ca: L'arxiu no es pot llegir.

en: File is not readable - reenter or cancel:
ca: L'arxiu no es pot llegir. Reescriviu-ne el nom o cancel·leu:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
ca: No hi ha res per a inserir: el fitxer té longitud 0.

en: Save request cancelled!!!
ca: (Gravar) Operació cancel·lada!!

en: Mail request cancelled!!!
ca: Sol·licitud de correu cancel·lada!!

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
ca: Font preanalitzada. Segur que voleu enviar-la?

en: Please wait...
ca: Per favor, espereu...

en: Mailing file.  Please wait...
ca: Enviant arxiu. Per favor, espereu...

en: ERROR - Unable to mail file
ca: ERROR: ha estat impossible enviar l'arxiu

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
ca: L'arxiu ocupa %d pantalles. Esteu segur que voleu imprimir-lo?

en: Print request cancelled!!!
ca: Impressió cancel·lada!!

en: Press <return> to begin:
ca: Premeu <return> per començar:

en: Press <return> to finish:
ca: Premeu <return> per finalitzar:

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
ca: L'arxiu ocupa %d pàgines. Esteu segur que voleu imprimir-lo?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
ca: Assegureu-vos que la impressora està connectada. Premeu <intro>per començar:

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
ca: ERROR - No s'ha pogut assignar espai per a fitxers!!!

en: Unable to open tempfile
ca: No ha estat possible obrir l'arxiu temporal

en: Unable to open print options file
ca: No ha estat possible obrir l'arxiu d'opcions d'impressió

en: Printing file.  Please wait...
ca: Imprimint l'arxiu. Per favor, espereu...

en: Please enter a valid internet mail address:
ca: Per favor, introduïu una adreça de correu vàlida:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
ca: ERROR: la impressora no està ben configurada!

en: Image map from POST response not available!
ca: El mapa d'imatge de la resposta POST no està disponible!

en: Misdirected client-side image MAP request!
ca: Demanda de MAPA d'imatge del costat de client mal dirigida

en: Client-side image MAP is not accessible!
ca: El MAPA d'imatge del costat del client no està accessible!

en: No client-side image MAPs are available!
ca: No ha MAPES d'imatge del costat de client disponibles!

en: Client-side image MAP is not available!
ca: El MAPA d'imatge de costat de clients no està disponible!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_24
en: Screen height must be at least 24 lines for the Options menu!
ca: La pantalla ha de tenir si més no 24 línies per al menú d'opcions!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_23
en: Screen height must be at least 23 lines for the Options menu!
ca: La pantalla ha de tenir si més no 23 línies per al menú d'opcions

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_22
en: Screen height must be at least 22 lines for the Options menu!
ca: La pantalla ha de tenir si més no 22 línies per al menú d'opcions

en: That key requires Advanced User mode.
ca: Per a usar aquesta tecla cal activar el mode d'usuari avançat

en: Content-type: %s
ca: Tipus de contingut: %s

en: Command:
ca: Ordre:

en: Unknown or ambiguous command
ca: Ordre desconeguda o ambigua

en:  Version
ca:  Versió

en:  first
ca:  primer

en: , guessing...
ca: , provant...

en: Permissions for
ca: Permisos per a

en: Select
ca: Seleccioneu

en: capital letter
ca: la lletra majúscula

en:  of option line,
ca: de la línia d'opcions

en:  to save,
ca: per desar

en:  to
ca: a

en:  or
ca:  o

en:  index
ca:  índex

en:  to return to Lynx.
ca:  per a tornar a Lynx.

en: Accept Changes
ca: Acceptar els canvis

en: Reset Changes
ca: Anul·lar els canvis

en: Left Arrow cancels changes
ca: '<-' cancel·la els canvis

en: Save options to disk
ca: Gravar les opcions al disc

en: Hit RETURN to accept entered data.
ca: Premeu <return> per acceptar les dades introduïdes.

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
ca: <intro> accepta les dades. Esborreu-les si voleu els valors preestablerts

en: Value accepted!
ca: Valor acceptat!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
ca: Valor acceptat!  ALERTA: Lynx està configurat per a XWINDOWS!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
ca: Valor acceptat!  ALERTA: Lynx no està configurat per a XWINDOWS!

en: You are not allowed to change which editor to use!
ca: No teniu permís per a canviar l'editor!

en: Failed to set DISPLAY variable!
ca: Ha estat impossible especificar el nou valor de la variable DISPLAY!

en: Failed to clear DISPLAY variable!
ca: Ha estat impossible eliminar el valor de la variable DISPLAY!

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
ca: No teniu permís per a canviar l'arxiu d'adreces!

en: Terminal does not support color
ca: El terminal no pot mostrar colors

en: Your '%s' terminal does not support color.
ca: El terminal '%s' no pot mostrar colors.

en: Access to dot files is disabled!
ca: L'accés als arxius que comencen amb un punt no està activat!

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
ca: La cadena que identifica el navegador no conté ni "Lynx" ni "L_y_n_x"

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
ca: Useu "L_y_n_x" o "Lynx" en l'identificador o semblareu desertors!

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
ca: El canvi de la cadena identificadora del navegador està desactivat!

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
ca: No teniu permís per a canviar aquesta opció.

en: Saving Options...
ca: Gravant les opcions...

en: Options saved!
ca: Opcions gravades!

en: Unable to save Options!
ca: No ha estat possible gravar les opcions!

en:  'r' to return to Lynx
ca:  'r' per tornar a Lynx

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
ca:  '>' per gravar, 'r' per tornar a Lynx

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
ca: Premeu qualsevol tecla per canviar el valor; <intro> per acceptar.

en: Error uncompressing temporary file!
ca: Error descomprimint l'arxiu temporal!

en: Unsupported URL scheme!
ca: URL no suportada!

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
ca: Dades no suportades: URL! Useu SHOWINFO, per ara.

en: Redirection limit of 10 URL's reached.
ca: S'ha assolit el límit de redireccions: 10 URLs.

en: Illegal redirection URL received from server!
ca: S'ha rebut del servidor una URL de redirecció il·legal!

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
ca: El servidor ha demanat una redirecció %d per a contingut POST a

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
ca: P)rocedir, usar G)ET o C)ancel·lar

en: P)roceed, or C)ancel
ca: P)rocedir o C)ancel·lar

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
ca: Redirecció de contingut POST. P)rocedeix, vegeu U)RL, usa G)ET o C)ancel·la

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
ca: Redirecció de contingut POST. P)rocedeix, vegeu U)RL, o C)ancel·la<

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION
en: Document from Form with POST content.  Resubmit?
ca: El document procedeix d'un formulari amb contingut POST. Reenviar?

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION_TO
en: Resubmit POST content to %s ?
ca: Reenviar el contingut del POST a %s?

note: #define CONFIRM_POST_LIST_RELOAD
en: List from document with POST data.  Reload %s ?
ca: La llista prové d'un document amb dades POST. Voleu recarregar %s?

note: #define CONFIRM_POST_DOC_HEAD
en: Document from POST action, HEAD may not be understood.  Proceed?
ca: Document de l'acció POST, potser HEAD no s'entén. Voleu procedir?

note: #define CONFIRM_POST_LINK_HEAD
en: Form submit action is POST, HEAD may not be understood.  Proceed?
ca: L'acció de lliurament del formulari és POST, potser HEAD no s'entén. Voleu procedir?

en: Proceed without a username and password?
ca: Continuar sense nom d'usuari i sense contrasenya?

en: Proceed (%s)?
ca: Continuar (%s)?

en: Cannot POST to this host.
ca: No es pot fer POST a aquest amfritió.

en: POST not supported for this URL - ignoring POST data!
ca: POST no està suportat per a aquesta URL - s'ignoraran les dades POST!

en: Discarding POST data...
ca: Descartant les dades del POST...

en: Document will not be reloaded!
ca: No es recarregarà el document!

en: Location:
ca: Ubicació:

en: '%s' not found!
ca: no s'ha trobat "%s"

en: Default Bookmark File
ca: Fitxer de favorits predeterminat

en: Screen too small! (8x35 min)
ca: Pantalla massa xicoteta! (8x35 min)

en: Select destination or ^G to Cancel:
ca: Trieu destinació o ^G per cancel·lar:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
ca: Trieu fitxer de favorits, "=" mostra el menú i ^G cancel·la:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELF
en: Reproduce L)ink in this bookmark file or C)ancel? (l,c):
ca: Reproduir l'en(L)laç en aquest fitxer de favorits o C)ancel·lar? (l,c):

en: Multiple bookmark support is not available.
ca: El suport per a més d'un fitxer d'adreces no està activat.

en:  Select Bookmark (screen %d of %d)
ca:  Trieu el fitxer de favorits (pantalla %d de %d)

en:        Select Bookmark
ca:        Trieu fitxer de favorits

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD_MASK
en: Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH (%d of 2)
ca: Edició de la descripció i del camí del fitxer d'adreces interessants (%d de 2)

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD
en:          Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH
ca: Edició de la descripció i el camí del fitxer d'adreces d'interés

en: Letter:
ca: Lletra:

note: #define USE_PATH_OFF_HOME
en: Use a filepath off your login directory in SHELL syntax!
ca: Useu un camí per al fitxers fora del vostre directori d'inici a la sintaxi de l'intèrpret d'ordres

en: Use a filepath off your home directory!
ca: Useu un camí que no pertanga al vostre directori!

note: #define MAXLINKS_REACHED
en: Maximum links per page exceeded!  Use half-page or two-line scrolling.
ca: Superat el nre. d'enllaços/pàg.! Useu mitja pàg. o desplaçament de dues línies.

en: No previously visited links available!
ca: No hi ha disponible cap enllaç anterior!

en: Memory exhausted!  Program aborted!
ca: Memòria exhaurida! Programa vortat!

en: Memory exhausted!  Aborting...
ca: Memòria exhaurida! Avortant...

en: Not enough memory!
ca: No hi ha prou memòria!

en: Directory/File Manager not available
ca: No hi ha cap administrador de fitxers disponible

en: HREF in BASE tag is not an absolute URL.
ca: La referència (HREF) en l'etiqueta BASE no és una URL absoluta.

en: Location URL is not absolute.
ca: La URL no és absoluta.

en: Refresh URL is not absolute.
ca: La URL de refresc no és absoluta.

note: #define SENDING_MESSAGE_WITH_BODY_TO
en: You are sending a message with body to:
ca: Esteu enviant un missatge no buit a:

en: You are sending a comment to:
ca: Esteu enviant un comentari a:

en: 
     With copy to:
ca: 
     Amb còpia a:

en: 
     With copies to:
ca: 
     Amb còpies a:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
ca: 
    
    Useu Ctrl-G per a cancel·lar si no voleu enviar el missatge

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
ca: 
     Escriviu el vostre nom o deixeu l'espai en blanc si voleu que siga anònim

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
ca: 
     Introduïu una adreça de correu o alguna altra

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
ca:  forma de contactar, si voleu resposta.

en: 
     Please enter a subject line.
ca: 
     Introduïu l'assumpte.

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
ca: 
     Escriviu l'adreça a què voleu enviar una còpia del missatge.

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
ca:  (Deixeu la línia en blanc si no en voleu enviar còpia.)

en: 
     Please review the message body:
ca: 
     Per favor, reviseu el cos del missatge:

en: 
    Press RETURN to continue:
ca: 
    Premeu <intro> per continuar:

en: 
    Press RETURN to clean up:
ca: 
    Premeu <intro> per esborrar:

en:  Use Control-U to erase the default.
ca:  Premeu Ctrl-U per esborrar el valor suggerit.

en: 
     Please enter your message below.
ca: 
     Escriviu el missatge a partir d'ací.

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
ca: 
     Quan acabeu, premeu <intro> i escriviu només un punt (.)

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
ca: 
     al començament de la línia i torneu a prémer <intro>.

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
ca: Cookie de %s: %.*s=%.*s Admetre-la? (S/N/semPre/Mai)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
ca: Voleu acceptar la cookie amb el domini invàlid %s en comptes de '%s'?

note: #define INVALID_COOKIE_PATH_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie path=%s as a prefix of '%s'?
ca: Accepteu la cookie amb el camí (no vàlid) %s com a prefix de '%s'?

en: Allowing this cookie.
ca: Tolerant aquesta cookie.

en: Rejecting this cookie.
ca: Rebutjant aquesta cookie.

en: The Cookie Jar is empty.
ca: El recipient de les cookies és buit.

en: The Cache Jar is empty.
ca: El recipient de memòria cau és buit.

note: #define ACTIVATE_TO_GOBBLE
en: Activate links to gobble up cookies or entire domains,
ca: Seguiu els enllaços per eliminar les cookies o els dominis,

en: or to change a domain's 'allow' setting.
ca: o per a canviar l"índex de tolerància".

en: (Cookies never allowed.)
ca: (Cookies sempre prohibides)

en: (Cookies always allowed.)
ca: (Cookies sempre tolerades)

en: (Cookies allowed via prompt.)
ca: (Es pregunta abans d'acceptar cookies)

en: (Persistent Cookies.)
ca: (Cookies persistents)

en: (No title.)
ca: (Sense títol)

en: (No name.)
ca: (Sense nom)

en: (No value.)
ca: (Sense valor)

en: None
ca: Cap

en: (End of session.)
ca: (Fi de la sessió)

en: Delete this cookie?
ca: Esborrar aquesta cookie?

en: The cookie has been eaten!
ca: La cookie ha estat esborrada!

en: Delete this empty domain?
ca: Esborrar aquest domini buit?

en: The domain has been eaten!
ca: El domini ha estat esborrat!

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
ca: D esborrar el domini, admetre  A sempre/P)reguntar/V mai, o C)ancel·lar?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
ca: D esborrar domini, admetre  A sempre/P)reguntar/V mai, o C)ancel·lar?

en: All cookies in the domain have been eaten!
ca: Totes les cookies del domini han estat esborrades!

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
ca: Toler(A)r-les sempre que provinguen del domini '%s'.

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
ca: Rebutjar-les sempre que provinguen del domini '%s'.

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
ca: (P)reguntar sempre que provinguen del domini '%s'.

en: Delete all cookies in this domain?
ca: Esborrar totes les cookies del domini?

en: All of the cookies in the jar have been eaten!
ca: Totes les cookies han estat esborrades!

en: Port 19 not permitted in URLs.
ca: El port 19 no està permés en les URLs.

en: Port 25 not permitted in URLs.
ca: El port 25 no està permés en les URLs.

en: Port %lu not permitted in URLs.
ca: El port %lu no està permés en les URLs.

en: URL has a bad port field.
ca: L'URL té un camp incorrecte de port.

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
ca: S'ha excedit el màxim nombre d'anidaments permés per a l'HTML.

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
ca: Referència parcial incorrecta! S'esborraran els punts inicials.

en: Trace Log open failed.  Trace off!
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de rastreig. Rastreig desactivat!

en: Lynx Trace Log
ca: Rastreig (Lynx Trace Log)

en: No trace log has been started for this session.
ca: No s'ha iniciat el rastreig en aquesta sessió.

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
ca: S'ha assolit el nombre màxim de fitxers temporals!

note: #define FORM_VALUE_TOO_LONG
en: Form field value exceeds buffer length!  Trim the tail.
ca: El valor del camp excedeix la longitud de la memòria intermèdia! Es tallarà.

note: #define FORM_TAIL_COMBINED_WITH_HEAD
en: Modified tail combined with head of form field value.
ca: Es combina la cua modificada amb la capçalera del valor del camp del formulari.

note: HTFile.c
en: Directory
ca: Directori

en: Directory browsing is not allowed.
ca: La navegació pel directori està prohibida.

en: Selective access is not enabled for this directory
ca: No està habilitat l'accés selectiu a aquest directori

en: Multiformat: directory scan failed.
ca: Format múltiple: l'escaneig del directori ha fallat.

en: This directory is not readable.
ca: No es pot llegir el directori.

en: Can't access requested file.
ca: No es pot accedir al fitxer sol·licitat.

en: Could not find suitable representation for transmission.
ca: No s'ha pogut trobar una representació adequada per a la transmissió.

en: Could not open file for decompression!
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer per a descomprimir-lo!

en: Files:
ca: Arxius:

en: Subdirectories:
ca: Subdirectoris:

en:  directory
ca:  directori

en: Up to
ca: De

en: Current directory is
ca: El directori actual és

note: HTFTP.c
en: Symbolic Link
ca: Enllaç simbòlic

note: HTGopher.c
en: No response from server!
ca: El servidor no respon!

en: CSO index
ca: Índex CSO

en: CSO Search Results
ca: Resultats de la recerca CSO

en: Seek fail on %s
ca: Ha fallat la cerca sobre %s

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
ca: 
    Premeu 's' i introduïu els mots que voleu cercar.

en: Gopher index
ca: Í

en: Gopher Menu
ca: Menú gopher

en:  Search Results
ca:  Resultats de la recerca

en: Sending CSO/PH request.
ca: S'està enviant una sol·licitud CSO/PH.

en: Sending Gopher request.
ca: S'està enviant la sol·licitud gopher

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
ca: Sol·licitud COS/PH enviada; s'està esperant resposta.

en: Gopher request sent; waiting for response.
ca: S'ha enviat la sol·licitud gopher; s'està esperant resposta.

en: 
    Please enter search keywords.
ca: 
    Per favor, introduïu els mots que voleu cercar.

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
ca: 
    Els mots que heu introduït us permetran cercar en un

en:  person's name in the database.
ca:  nom de persona en una base de dades.

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
ca: Connexió tancada ??

en: Cannot open temporary file for news POST.
ca: No ha estat possible obrir el fitxer temporal per enviar el missatge.

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
ca: Aquest client no pot enviar missatges als fòrums amb SSL.

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
ca: Estil %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f punt.

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
ca: 	Alinea=%d, %d tabulacions. (%.0f abans, %.0f després)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
ca: 		Tipus de tabulació=%d a %.0f

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
ca: No es pot continuar sense un nom d'usuari i una contrasenya.

en: Can't retry with authorization!  Contact the server's WebMaster.
ca: No es pot reintentar sense autorització! Poseu-vos en contacte amb el webmestre.

en: Can't retry with proxy authorization!  Contact the server's WebMaster.
ca: No es pot reintentar sense autorització del proxy! Poseu-vos en contacte amb el webmestre.

en: Retrying with proxy authorization information.
ca: Reintent amb la informació de autorització del servidor intermediari (proxy).

en: SSL error:%s-Continue?
ca: Error SSL:%s-Voleu continuar?

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
ca: HTWAIS: El missatge de retorn és massa llarg.

en: Enter WAIS query:
ca: Introduïu la consulta de tipus WAIS:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
ca: Reintentant com a sol·licitud HTTP0.

en: Transferred %d bytes
ca: %d bytes transferits

en: Data transfer complete
ca: Transferència completa

en: Error processing line %d of %s
ca: Error mentre es processava la línia %d de %s

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
ca: Pàgina d'adreces

en: Bookmark file
ca: Agenda d'adreces d'interés

en: Configuration Definitions
ca: Configuració

en: Cookie Jar
ca: Pot de les galetes (cookie jar) :-)

en: Current Edit-Key Map
ca: Mapa actual de tecles d'edició

en: Current Key Map
ca: Combinacions de tecles actual

en: File Management Options
ca: Opcions d'administració de fitxers

en: Download Options
ca: Opcions de descàrrega

en: History Page
ca: Historial

en: Cache Jar
ca: Jar en memòria cau

en: List Page
ca: Pàgina de llista

en: Lynx.cfg Information
ca: Informació del fitxer lynx.cfg

en: Converted Mosaic Hotlist
ca: Fitxer d'adreces d'interés de Mosaic convertit

en: Options Menu
ca: Menú d'opcions

en: File Permission Options
ca: Opcions dels permissos dels fitxers

en: Printing Options
ca: Opcions d'impressió

en: Information about the current document
ca: Informació del document actual

en: Your recent statusline messages
ca: Missatges recents apareguts en la línia d'estat

en: Upload Options
ca: Opcions de càrrega

en: Visited Links Page
ca: Pàgina dels enllaços visitats

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
ca: Vegeu també

en: your
ca: el vostre

en: for runtime options
ca: opcions en temps d'execució

en: compile time options
ca: opcions en temps de compilació

en: color-style configuration
ca: configuració d'estil de colors

en: latest release
ca: última versió

en: pre-release version
ca: versió de prova

en: development version
ca: versió de desenvolupament

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
ca: Les dades següents es van generar durant el procés de configuració i
    compilació automàtiques d'aquesta còpia de Lynx. Quan informeu d'un error,
    per favor, incloeu una còpia d'aquesta pàgina.

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
ca: Les dades següents es van usar com a definicions configurades automàticament
    quan es va compilar aquesta còpia de Lynx.

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
ca:   C)rea  D)escarrega  E)dita  M)enú complet  C)anvia  R)emou  S)enyalado  P)uja

en: Failed to obtain status of current link!
ca: Ha estat impossible obtenir l'estat de l'enllaç actual!

note: #define INVALID_PERMIT_URL
en: Special URL only valid from current File Permission menu!
ca: URL especial que només és vàlida des del menú permisos de fitxer actual!

en: External support is currently disabled.
ca: El suport extern està deshabilitat actualment.

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
ca: El canvi de directori de treball està desactivat.

en: Linewrap OFF!
ca: Salt de línia automàtic desactivat!

en: Linewrap ON!
ca: Salt de línia automàtic activat!

en: Parsing nested-tables toggled OFF!  Reloading...
ca: Anàlisi de taules imbricades desactivat! Recàrrega...

en: Parsing nested-tables toggled ON!  Reloading...
ca: Analisi de taules imbricades activat! Recàrrega...

en: Shifting is disabled while line-wrap is in effect
ca: El desplaçament està deshabilitat mentre l'ajustament de línies està en efecte

en: Trace not supported
ca: Rastreig no suportat

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
ca: 	Sagnats: primer=%.0f altres=%.0f, Alçada=%.1f Desc=%.1f

note: * Set up the message for the username prompt, and then issue the * prompt.  The default username is included in the call to the * prompting function, but the password is NULL-ed and always replaced. * - FM
en: Username for '%s' at %s '%s%s':
ca: Nom d'usuari per a '%s' en %s '%s%s':

en: This client doesn't know how to compose proxy authorization information for scheme
ca: Aquest client no sap com composar la informació d'autorització del servidor intermediari per a l'esquema

en: This client doesn't know how to compose authorization information for scheme
ca: Aquest client no sap com composar la informació d'autorització per a l'esquema

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
ca: Capçalera invàlida '%s%s%s%s%s'

en: Proxy authorization required -- retrying
ca: Cal autorizació del proxy: reintentant

en: Access without authorization denied -- retrying
ca: Accés sense autorització denegat: reintentant

en: Access forbidden by rule
ca: Accés prohibit per una regla

en: Document with POST content not found in cache.  Resubmit?
ca: El document amb contingut POST no s'ha trobat en la memòria cau. Reenviar?

en: Loading failed, use a previous copy.
ca: Ha fallat la càrrega, useu un còpia prèvia.

en: Loading incomplete.
ca: Càrrega incompleta.

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
ca: **** HTAccess: s'ha retornat un sòcol o un número de fitxer per una rutina de càrrega obsoleta!

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
ca: **** HTAccess: Error intern de programari. Si us plau escriviu a lynx-dev@nongnu.org!

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
ca: **** HTAccess: L'estat retornat ha estat: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
ca: No ha estat possible accedir-hi

en: Unable to access document.
ca: No ha estat possible accedir al document.

en: Enter password for user %s@%s:
ca: Contrasenya de l'usuari %s@%s:

en: Unable to connect to FTP host.
ca: No ha estat possible connectar amb el servidor FTP

en: close master socket
ca: tanca el sòcol mestre

en: socket for master socket
ca: sòcol per al sòcol mestre

en: Receiving FTP directory.
ca: Rebent directori d'FTP

en: Transferred %d bytes (%5d)
ca: %d (%5d) bytes transferits

en: connect for data
ca: connecta per a dades

en: Receiving FTP file.
ca: Rebent arxiu d'FTP

en: Could not set up finger connection.
ca: No ha estat possible establir la connexió finger

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
ca: No s'han pogut carregar les dades (no hi ha un nom de lloc al URL del finger)

en: Invalid port number - will only use port 79!
ca: Número de port invàlid: s'usarà únicament el port 79!

en: Could not access finger host.
ca: No ha estat possible accedir al servidor finger.

en: No response from finger server.
ca: El servidor finger no respon.

en: Username for news host '%s':
ca: Nom d'usuari per al servidor de notícies "%s":

en: Change username?
ca: Canviar el nom d'usuari?

en: Username:
ca: Nom d'usuari:

en: Password for news host '%s':
ca: Contrasenya per al servidor de notícies '%s':

en: Change password?
ca: Canviar contrasenya?

en: No matches for: %s
ca: Cap coincidència amb: %s

en: 
    No articles in this group.
ca: 
    No hi ha articles en aquest fòrum.

en: 
    No articles in this range.
ca: 
    No hi ha cap article en aquest rang.

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
ca: %s,  articles %d-%d

en: Earlier articles
ca: Articles anteriors

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
ca: 
    Hi ha %d articles disponibles actualment en %s,

en: All available articles in
ca: Tots els articles disponibles en

en: Later articles
ca: Articles recents

en: Post to
ca: Enviar a

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
ca: Aquest client no té suport per a URLs de SNEWS.

en: No target for raw text!
ca: No hi ha un destí per al text en brut!

en: Connecting to NewsHost ...
ca: Connectant amb el servidor ...

en: Could not access %s.
ca: No ha estat possible accedir a %s.

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
ca: No s'ha pogut llegir la news info. El servidor %.20s ha respost: %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
ca: No s'ha pogut llegir la news info, resposta buida del servidor %s

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
ca: Llegint la llista dels fòrums disponibles.

en: Reading list of articles in newsgroup.
ca: Llegint la llista d'articles del fòrum.

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
ca: Llegint article.

en: Sorry, could not load requested news.
ca: No ha estat possible carregar els missatges sol·licitats.

en: Address has invalid port
ca: L'adreça conté un port que no és vàlid

en: Address length looks invalid
ca: La longitud de l'adreça sembla invàlida

en: Unable to locate remote host %s.
ca: Ha estat impossible trobar el servidor %s.

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
ca: Servidor %s no vàlid

en: Making %s connection to %s
ca: Establint una connexió %s amb %s

en: socket failed.
ca: ha fallat el sòcol.

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
ca: ha fallat el sòcol: família %d addr %s port %s.

en: Could not make connection non-blocking.
ca: No s'ha pogut fer que la connexió no sigui bloquejadora.

en: Connection failed (too many retries).
ca: La connexió ha fallat (massa reintents).

en: Could not restore socket to blocking.
ca: No s'ha pogut restaurar el sòcol perquè sigui bloquejador.

en: Socket read failed (too many tries).
ca: La lectura del sòcol ha fallat (massa intents).

en: SSL callback:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d
ca: Crida de retorn SSL:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d

en: Address contains a username: %s
ca: L'adreça conté un nom d'usuari: %s

en: Certificate issued by: %s
ca: El certificat ha estat expedit per: %s

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
ca: Aquest client no admet adreces HTTPS.

en: Unable to connect to remote host.
ca: No ha estat possible connectar amb el servidor.

en: Retrying connection without TLS.
ca: S'està reintentant la connexió sense TLS.

en: GnuTLS error when trying to verify certificate.
ca: S'ha produït un error GnuTLS quan s'estava intentant verificar el certificat

en: the certificate has no known issuer
ca: el certificat no té un emissor conegut

en: no issuer was found
ca: no s'ha trobat cap emissor

en: issuer is not a CA
ca: l'emissor no és un CA

en: the certificate has been revoked
ca: el certificat ha estat revocat

en: the certificate is not trusted
ca: el certificat no és de confiança

en: Verified connection to %s (cert=%s)
ca: Connexió verificada a %s (cert=%s)

en: Verified connection to %s (subj=%s)
ca: Connexió verificada a %s (subj=%s)

en: Can't find common name in certificate
ca: No es pot trobar el nom comú al certificat

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
ca: Error SSL: servidor(%s)!=cert(%s). Voleu continuar?

en: SSL error
ca: Error de SSL

en: UNVERIFIED connection to %s (cert=%s)
ca: Connexió NO VERIFICADA a %s (cert=%s)

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
ca: %d-bit %s segur (%s) connexió HTTP

en: Sending HTTP request.
ca: Enviant sol·licitud HTTP.

en: Unexpected network write error; connection aborted.
ca: Error inesperat d'escriptura

en: HTTP request sent; waiting for response.
ca: Sol·licitud HTTP enviada; esperant resposta.

en: Unexpected network read error; connection aborted.
ca: Error inesperat de lectura en la xarxa; s'ha avortat la connexió.

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
ca: S'ha obtingut un estat d'informació no esperat

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
ca: S'ha completat la demanda.  Restablaix el contingut.

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
ca: S'ha obtingut un codi 304 Not Modified inesperat (el document no ha estat modificat).

en: Redirection of POST content requires user approval.
ca: La redirecció del contingut POST requereix l'aprovació de l'usuari.

en: Have POST content.  Treating Permanent Redirection as Temporary.
ca: Hi ha un contingut POST.  Es tractarà la redirecció permanent com a temporària.

en: Retrying with access authorization information.
ca: Estic reintentant amb la informació d'accés.

en: Show the 401 message body?
ca: Mostrar el cos del missatge d'error 401?

en: Show the 407 message body?
ca: Mostrar el cos del missatge d'error 407?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
ca: Resposta desconeguda del servidor!

en: remote %s session:
ca: sessió %s remota:

en: Could not connect to WAIS server.
ca: No ha estat possible connectar al servidor WAIS.

en: Could not open WAIS connection for reading.
ca: No s'ha pogut obrir cap connexió WAIS (per a lectura).

en: Diagnostic code is
ca: El codi de diagnòstic és

en: Index
ca: Índex

en:  contains the following %d item%s relevant to "
ca:  conté els següents %d ítem%s relevant per a "

en: The first figure after each entry is its relative score,
ca: La primera xifra després de cada entrada és la puntuació relativa,

en: the second is the number of lines in the item.
ca: la segona és el nombre de línies.

en:  (bad file name)
ca:  (nom de fitxer incorrecte)

en: (bad doc id)
ca:  (identificador de document incorrecte)

en: (Short Header record, can't display)
ca: (Registre curt de capçalera, no es pot mostrar)

en: 
    Long Header record, can't display
ca: 
    Registre llarg de capçalera, no es pot mostrar

en: 
    Text record
ca: 
    Registre de text

en: 
    Headline record, can't display
ca: 
    Registre d'encapçalament, no es pot mostrar

en: 
    Code record, can't display
ca: 
    Registre de codi, no es pot mostrar

en: Syntax error in WAIS URL
ca: Error sintàctic en la URL WAIS

en:  (WAIS Index)
ca:  (Índex WAIS)

en: WAIS Index:
ca: Índex WAIS:

en: This is a link for searching the
ca: Aquest és un enllaç per a cercar en

en:  WAIS Index.
ca:  l'índex WAIS.

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
ca: 
    Introduïu l'ordre de recerca ('s') i especifiqueu els mots que voleu cercar.

en:  (in
ca:  (a

en: WAIS Search of "
ca: Cerca WAIS de

en: " in:
ca: " a:

en: HTWAIS: Request too large.
ca: HTWAIS: Sol·licitud massa gran.

en: Searching WAIS database...
ca: Cercant en la base de dades WAIS...

en: Search interrupted.
ca: Recerca interrompuda.

en: Can't convert format of WAIS document
ca: No es pot convertir el format del document WAIS

en: HTWAIS: Request too long.
ca: HTWAIS: Sol·licitud massa llarga.

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
ca: Descarregant el document WAIS...

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
ca: No s'ha tornat cap text!

en:  NOT GIVEN in source file;
ca:  NO S'HA DONAT al fitxer font;

en:  WAIS source file
ca: fitxer font WAIS

en:  description
ca: descripció

en: Access links
ca: Enllaços d'accés

en: Direct access
ca: Accés directe

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
ca:  (o a través d'un proxy, si està definit així)

en: Maintainer
ca: Mantenidor

en: Host
ca: Servidor

en: Memory exhausted, display interrupted!
ca: Memòria exhaurida, visualització interrompuda!

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
ca: Memòria exhaurida, la transferència s'interromprà!

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
ca:  *** MEMÔRIA EXHAURIDA ***

en: text entry field
ca: camp de text

en: password entry field
ca: camp de contrasenya

en: checkbox
ca: quadre de verificació

en: radio button
ca: botó de grup

en: submit button
ca: botó d'enviament

en: reset button
ca: botó de reinici

en: script button
ca: botó d'script

en: popup menu
ca: menú emergent

en: hidden form field
ca: camp de formulari ocult

en: text entry area
ca: àrea de text

en: range entry field
ca: camp d'entrada d'interval

en: file entry field
ca: camp de fitxer

en: text-submit field
ca: camp d'enviament de text

en: image-submit button
ca: botó d'enviament d'imatges

en: keygen field
ca: camp keygen

en: unknown form field
ca: camp de formulari desconegut

en: unknown field or link
ca: camp o enllaç desconegut

en: Can't open file for uploading
ca: No ha estat possible obrir el fitxer que voleu carregar.

en: Submitting %s
ca: Enviant %s

note: ugliness has happened; inform user and do the best we can
en: Hang Detect: TextAnchor struct corrupted - suggest aborting!
ca: S'ha detectat un bloqueig: l'struct TextAnchor està corrupte - es suggereix avortar!

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
ca: Trencar les línies per a ajustar a l'espai disponible?

en: Very long lines have been truncated!
ca: Les línies molt llargues han estat truncades!

note: * If we know the total size of the file, we can compute * a percentage, and show a corresponding progress bar.
en: Read %s of data
ca: Llegits %s

en: Read %s of %s of data
ca: Llegits %s de %s.

en:  (stalled for %s)
ca:  (aturat durant %s)

en:  (Press 'z' to abort)
ca:  (Premeu 'z' per avortar)

note: Meta-note: don't move the following note from its place right in front of the first gettext().  As it is now, it should automatically appear in generated lynx.pot files. - kw NOTE TO TRANSLATORS:  If you provide a translation for "yes", lynx * will take the first byte of the translation as a positiv
en: yes
ca: sí

note: * Special-purpose workaround for gettext support (we should do * this in a more general way) -TD * * NOTE TO TRANSLATORS:  If the prompt has been rendered into * another language, and if yes/no are distinct, assume the * translator can make an ordered list in parentheses with one * capital letter fo
en: Y/N/A/V
ca: S/N/P/M

en: Description:
ca: Descripció:

en: (none)
ca: (cap)

en: Filepath:
ca: Camí:

en: (unknown)
ca: (desconegut)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
ca: El document només conté enllaços ocults. Useu el comand L)ist.

en: Source cache error - disk full?
ca: Source cache error: disc ple?

en: Source cache error - not enough memory!
ca: Source cache error: no hi ha prou memòria!

en:      This file is an HTML representation of the X Mosaic hotlist file.
         Outdated or invalid links may be removed by using the
         remove bookmark command, it is usually the 'R' key but may have
         been remapped by you or your system administrator.
ca:  Aquest fitxer és una representació en HTML de la llista d'adreces de l'X 
     Mosaic. Els enllaços obsolets es poden eliminar amb l'ordre "eliminar adreça", que normalment s'executa prement la tecla R però l'usuari o
     l'administrador del sistema pot haver-la remapat.

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
ca:      Podeu esborrar enllaços amb la tecla 'R'<br>
    <ol>

en:      You can delete links using the remove bookmark command.  It is usually
         the 'R' key but may have been remapped by you or your system
         administrator.
ca:  Es poden esborrar enllaços usant l'ordre "eliminar adreça". Normalment
     correspon a la tecla R, però pot ser remapada per l'usuari o  l'administrador
     del sistema.

en:      This file also may be edited with a standard text editor to delete
         outdated or invalid links, or to change their order.
ca:      També es pot editar aquest fitxer amb un editor estàndard per esborrar
         enllaços obsolets o invàlids, o per canviar-ne l'ordre.

en: Note: if you edit this file manually
          you should not change the format within the lines
          or add other HTML markup.
          Make sure any bookmark link is saved as a single line.
ca: Nota: si editeu aquest fitxer manualment
          no canvieu el format entre les línies
          ni afegiu cap altra etiqueta d'HTML.
          Assegureu-vos de que cada enllaç es guarda en una sola línia.

en: File may be recoverable from %s during this session
ca: El fitxer es podrà recuperar des de %s durant aquesta sessió

en: Do you want to execute "%s"?
ca: Voleu executar «%s»?

note: * Neither the path as given nor any components examined by backing up * were stat()able.  - kw
en: Unable to access cgi script
ca: Ha estat impossible d'accedir al script cgi

en: Good Advice
ca: Bon consell

en: An excellent http server for VMS is available via
ca: Un servidor http excel·lent per a VMS està disponible

en: this link
ca: ací

en: It provides state of the art CGI script support.
ca: Dóna informació del estat actual del suport per a scripts CGI.

en: Exiting via interrupt:
ca: Eixint a causa de la interrupció:

en: (from a previous session)
ca: (d'una sessió anterior)

en: Maximum Gobble Date:
ca: Data límit d'eliminació:

en: Internal
ca: Intern

en: cookie_domain_flag_set error, aborting program
ca: error cookie_domain_flag_see, s'avortarà el programa

en: Terminal reinitialisation failed - unknown terminal type?
ca: Ha fallat la reinicialització del terminal: és un tipus de terminal desconegut?

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
ca: Ha fallat la inicialització del terminal: potser és un tipus de terminal desconegut.

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
ca: Heu d'usar un terminal vt100, 300, etc. amb aquest programa.

en: Your Terminal type is unknown!
ca: El terminal especificat és desconegut!

en: Enter a terminal type:
ca: Introduïu un tipus de terminal:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
ca: EL TIPUS DE TERMINAL ESTÀ FIXAT A

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
ca: 
    S'ha produït un error fatal en %s Ver. %s

en: 
    Please notify your system administrator to confirm a bug, and if
    confirmed, to notify the lynx-dev list.  Bug reports should have concise
    descriptions of the command and/or URL which causes the problem, the
    operating system name with version number, the TCPIP implementation, the
    TRACEBACK if it can be captured, and any other relevant information.
ca: 
    Per favor poseu-vos en contacte amb l'administrador per confirmar l'error i,
    si escau, per

en: Error starting editor, %s
ca: Érror mentre s'iniciava l'editor, %s

en: Editor killed by signal
ca: Editor mort pel senyal

en: Editor returned with error status %s
ca: L'editor ha retornat l'estat d'error %s

en: Downloaded link:
ca: Heu descarregat:

en: Suggested file name:
ca: Nom de l'arxiu suggerit:

en: Standard download options:
ca: Opcions estàndard per a descàrregues:

en: Download options:
ca: Opcions per a les descàrregues:

en: Save to disk
ca: Guardar al disc

en: View temporary file
ca: Visualitza el fitxer temporari

en: Save to disk disabled.
ca: La gravació en disc està desactivada.

en: Local additions:
ca: Addicions locals:

en: No Name Given
ca: No heu donat cap nom

en: You selected:
ca: Heu triat:

en: (no address)
ca: (cap adreça)

en:  (internal)
ca:  (intern)

en:  (was internal)
ca:  (era intern)

en:  (From History)
ca:  (De l'historial)

en: You visited (POSTs, bookmark, menu and list files excluded):
ca: Heu visitat (excepte POSTs, adreces d'interés, fitxers del menúi de la llista:

en: (No messages yet)
ca: (Cap missatge encara)

en: Invalid pointer detected.
ca: S'ha detectat un punter invàlid.

en: Sequence:
ca: Seqüència:

en: Pointer:
ca: Punter:

en: FileName:
ca: Nom del fitxer:

en: LineCount:
ca: Línia:

en: Memory leak detected.
ca: S'ha detectat una pèrdua de memòria.

en: Contains:
ca: Conté:

en: ByteSize:
ca: Mida en bytes:

en: realloced:
ca: reassignat:

en: Total memory leakage this run:
ca: Pèrdua de memòria (en total) en aquesta execució:

en: Peak allocation
ca: Assignació de pic

en: Bytes allocated
ca: Bytes assignats

en: Total mallocs
ca: Mallocs totals

en: Total frees
ca: Lliures totals

en: References in
ca: Referències en

en: this document:
ca: aquest document:

en: Visible links:
ca: Enllaços visibles:

en: Hidden links:
ca: Enllaços ocults:

en: References
ca: Referències

en: Visible links
ca: Enllaços visibles

en: Unable to get status of '%s'.
ca: Ha estat impossible obtenir l'estat de "%s".

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
ca: L'element triat no és ni un fitxer ni un directori! Sol·licitud ignorada.

en: Unable to %s due to system error!
ca: Ha estat impossible %s a causa d'un error del sistema!

en: Probable failure to %s due to system error!
ca: Fallada probable a %s degut a un error de sistema!

en: remove %s
ca: eliminar %s

en: touch %s
ca: fes touch a %s

en: move %s to %s
ca: moure %s a %s

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
ca: Ja existeig un directori amb aqueix nom! Sol·licitud ignorada.

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
ca: Ja existeix un fitxer amb aqueix nom! Sol·licitud ignorada.

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
ca: El nom especificat ja s'està usant! Sol·licitud ignorada.

en: Destination has different owner!  Request denied.
ca: La destinació té un propietari diferent! Sol·licitud denegada.

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
ca: La destinació no és un directori vàlid! Sol·licitud denegada.

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
ca: L'origen i la destinació coincideixen! Sol·licitud ignorada!

en: Remove all tagged files and directories?
ca: Esborrar tots els fitxers i directoris indicats?

en: Enter new location for tagged items:
ca: Introduïu la nova ubicació per als elements indicats:

en: Enter new name for directory:
ca: Introduïu el nou nom del directori:

en: Enter new name for file:
ca: Introduïu el nou nom del directori:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
ca: S'ha trobat un caràcter il·legal (separador de camí). Sol·licitudignorada

en: Enter new location for directory:
ca: Introduïu la nova ubicació per al directori:

en: Enter new location for file:
ca: Introduïu la nova ubicació per al fitxer:

en: Unexpected failure - unable to find trailing path separator
ca: Error inesperat: ha estat impossible trobar el separador de camí

en: Modify name, location, or permission (n, l, or p):
ca: Modificar nom, ubicació o permisos (n, l, p):

en: Modify name or location (n or l):
ca: Modificar nom o ubicació (n, l):

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
ca: Aquesta característica no està encara disponible!

en: Enter name of file to create:
ca: Introduïu el nom del fitxer que voleu crear:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
ca: S'ha trobat una redirecció il·legal "//"! Sol·licitud ignorada.

en: Enter name for new directory:
ca: Introduïu el nom del nou directori:

en: Create file or directory (f or d):
ca: Crear un fitxer o un directori (f, d):

en: Remove directory '%s'?
ca: Voleu eliminar el directori «%s»?

en: Remove directory?
ca: Voleu eliminar el directori?

en: Remove file '%s'?
ca: Voleu eliminar l'arxiu '%s'?

en: Remove file?
ca: Voleu eliminar l'arxiu?

en: Remove symbolic link '%s'?
ca: Voleu eliminar l'enllaç simbòlic '%s'?

en: Remove symbolic link?
ca: Voleu eliminar l'enllaç simbòlic?

en: Sorry, don't know how to permit non-UNIX files yet.
ca: Lynx, de moment, no pot gestionar els permisos de fitxers no-UNIX.

en: Unable to open permit options file
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer d'opcions de permisos

en: Specify permissions below:
ca: Especifiqueu els permisos:

en: Owner:
ca: Propietari:

en: Group
ca: Grup

en: Others:
ca: Altres:

en: form to permit
ca: formulari a permís

en: Invalid mode format.
ca: Format invàlid.

en: Invalid syntax format.
ca: Sintaxi incorrecta.

en: Warning!  UUDecoded file will exist in the directory you started Lynx.
ca: Advertiment! El fitxer tractat amb l'UUDecode existirà al directori on heu iniciat el Lynx.

en: NULL URL pointer
ca: Punter URL NULL

en: Executing %s
ca: Executant %s

en: Executing system command. This might take a while.
ca: Executant una ordre del sistema. Pot tardar una mica.

en: Current directory:
ca: Directori actual:

en: Current selection:
ca: Selecció actual:

en: Nothing currently selected.
ca: Actualment no hi ha res seleccionat.

en: tagged item:
ca: element marcat:

en: tagged items:
ca: elements marcats:

en: Illegal filename; request ignored.
ca: Nom de fitxer il·legal; sol·licitud ignorada.

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
ca: Està prohibida la instal·lació en el directori que heu triat.

en: The selected item is not a directory!  Request ignored.
ca: L'element que heu triat no és un directori! Solicitud ignorada.

en: Just a moment, ...
ca: Un moment...

en: Error building install args
ca: S'ha produït un error quan s'estaven construint els arguments d'instal·lació

en: Source and target are the same: %s
ca: L'origen i la destinació són el mateix: %s

en: Already in target directory: %s
ca: És aquest, el directori de destinació: %s

en: Installation complete
ca: Instal·lació completada

en: Temporary URL or list would be too long.
ca: La URL temporal o la llista serien massa llargues.

en: Sending
ca: Enviant

en: The link   %s :?: %s
ca: L'enllaç   %s :?: %s

en: called "%s"
ca: s'ha cridat «%s»

en: in the file "%s" called "%s"
ca: al fitxer «%s» s'ha cridat «%s»

en: was requested but was not available.
ca: s'ha demanat però no estava disponible.

en: Thought you might want to know.
ca: Potser ho volieu saber.

en: This message was automatically generated by
ca: Aquest missatge va ser generat automàticament per

en: No system mailer configured
ca: No hi ha cap servidor de correu de sistema configurat

en: No Winsock found, sorry.
ca: No s'ha trobat Winsock.

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
ca: Heu de definir una àrea TMP o TEMP vàlida!

en: No such directory
ca: No existeix el directori

en: 
    Configuration file "%s" is not available.
ca: 
    El fitxer de configuració «%s» no està disponible

en: 
    Lynx character sets not declared.
ca: 
    Els jocs de caràcters no estan declarats.

en: Ignored %d characters from standard input.
ca: S'han ignorat %d caràcters de l'entrada estàndard.

en: Use "-stdin" or "-" to tell how to handle piped input.
ca: Useu «-stdin» o «-» per especificar com gestionar l'entrada canalitzada.

en: Warning:
ca: Alerta:

en: persistent cookies state will be changed in next session only.
ca: l'estat de les cookies persistents no es canviarà fins la següent sessió

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
ca: Lynx: joc de caràcters %s no reconegut. S'ignorarà.

en: %s Version %s (%s)
ca: %s Versió %s (%s)

en: Built on %s%s.
ca: Compilat el %s a les %s.

en: Copyrights held by the Lynx Developers Group,
ca: Els Copyright els manté el Lynx Developers Group.

en: the University of Kansas, CERN, and other contributors.
ca: la Universitat de Kansas, el CERN i altres contribuïdors.

en: Distributed under the GNU General Public License (Version 2).
ca: Distribuït sota la Llicència Pública General GNU (Versió 2).

en: See http://lynx.invisible-island.net/ and the online help for more information.
ca: Vegeu http://lynx.invisible-island.net/ i l'ajuda en línia per a més informació.

en: USAGE: %s [options] [file]
ca: UTILITZACIÓ: %s [opcions] [arxiu]

en: Options are:
ca: Les opcions són:

en: %s: Invalid Option: %s
ca: %s: l'opció no és vàlida: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
ca: Error intern: l'enllaç del ratolí no és vàlid: %d!

en: A URL specified by the user
ca: Una URL especificada per l'usuari

en: Enctype multipart/form-data not yet supported!  Cannot submit.
ca: Les dades de formulari de múltiples parts i format enctype encara no estan suportades.

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
ca: Pantalla d'ajuda

en: System Index
ca: Índex del sistema

en: Query parameter %d:
ca: Demana el parametre %d:

en: Entry into main screen
ca: Entrar en la pantalla principal

en: No next document present
ca: No hi ha cap document més

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
ca: el joc de caràcters per a aquest document està especificat explicitament

en: cd to:
ca: canvia al directori:

en: A component of path is not a directory
ca: Un component del camí no és un directori

en: failed to change directory
ca: no ha estat possible canviar de directori

en: Reparsing document under current settings...
ca: Tornant a analitzar el document amb les opcions actuals...

en: Fatal error - could not open output file %s
ca: Error fatal: no s'ha pogut obrir el fitxer d'eixida %s

en: TABLE center enable.
ca: Habilita el centrat de la taula.

en: TABLE center disable.
ca: Deshabilita el centrat de la taula.

en: Current URL is empty.
ca: La URL actual és buida.

en: Copy to clipboard failed.
ca: No s'ha pogut copiar al porta-retalls.

en: Document URL put to clipboard.
ca: La URL del document s'ha copiat al porta-retalls.

en: Link URL put to clipboard.
ca: La URL de l'enllaç s'ha copiat al porta-retalls.

en: No URL in the clipboard.
ca: No hi ha cap URL al porta-retalls.

en: -index-
ca: -índex-

en: lynx: Can't access startfile
ca: lynx: No s'ha pogut accedir al fitxer inicial

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
ca: lynx: No s'ha trobat el fitxer o no és text/html ni text/plain

en:       Exiting...
ca:       Eixint...

en: -more-
ca: -més-

note: Enable scrolling.
en: You will be posting to:
ca: Estareu publicant a:

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
ca: 
    
     Per favor, indiqueu la vostra adreça per al remit (capçalera De:)

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
ca: 
    
     Per favor indiqueu o editeu l'assumpte

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
ca: 
    
     Per favor indiqueu o editeu la capçalera Organització:

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
ca: 
    
     Per favor, introduïu el missatge.

en: Message has no original text!
ca: El missatge no conté text original!

en: review/edit B)ookmarks files
ca: B revisar/editar fixers de favorits

en: B)ookmark file:
ca: B fitxer de favorits:

en: ON
ca: Activat

note: verbose_img variable
en: OFF
ca: Desactivat

en: NEVER
ca: Mai

en: ALWAYS
ca: Sempre

en: ignore
ca: ignora

en: ask user
ca: pregunta l'usuari

en: accept all
ca: accepta tot

en: ALWAYS OFF
ca: sempre desactivat

en: FOR LOCAL FILES ONLY
ca: sols per fitxers locals

en: ALWAYS ON
ca: sempre activat

en: Numbers act as arrows
ca: Els números actuen com a fletxes

en: Links are numbered
ca: Els enllaços estan numerats

en: Links and form fields are numbered
ca: Els enllaços i els camps de formulari estan numerats

en: Form fields are numbered
ca: Els camps de formulari estan numerats

en: Case insensitive
ca: Insensible a majúscules/minúscules

en: Case sensitive
ca: Sensible a majúscules/minúscules<

en: prompt normally
ca: pregunta normalment

en: force yes-response
ca: força una resposta afirmativa

en: force no-response
ca: força una resposta negativa

en: Novice
ca: Novat

en: Intermediate
ca: Intermedi

en: Advanced
ca: Avançat

en: By First Visit
ca: Per primer visita

en: By First Visit Reversed
ca: Per primera vista en sentit invers

en: As Visit Tree
ca: Com a arbre de visites

en: By Last Visit
ca: Per l'última visita

en: By Last Visit Reversed
ca: Per l'última visita en sentit invers

note: Old_DTD variable
en: relaxed (TagSoup mode)
ca: relaxat (mode TagSoup)

en: strict (SortaSGML mode)
ca: estricte (mode SortaSGML)

en: Ignore
ca: Ignora

en: Add to trace-file
ca: Afegeix al fitxer de traça

en: Add to LYNXMESSAGES
ca: Afegeix a LYNXMESSAGES

en: Warn, point to trace-file
ca: Adverteix, apunta al fitxer de rastre

en: as labels
ca: com a etiquetes

en: as links
ca: com a enllaços

en: show filename
ca: mostra el nom del fitxer

en: STANDARD
ca: ESTANDARD

en: ADVANCED
ca: AVANÇAT

en: Directories first
ca: Primer els directoris

en: Files first
ca: Primer els fitxers

en: Mixed style
ca: Estile barrejat

en: By Name
ca: Per nom

en: By Type
ca: Per tipus

en: By Size
ca: Per Mida

en: By Date
ca: Per data

en: By Mode
ca: Per mode

en: By User
ca: Per usuari

en: By Group
ca: Per grup

en: Do not show rate
ca: No mostris la taxa

en: Show %s/sec rate
ca: Mostra la taxa de %s/segons

en: Show %s/sec, ETA
ca: Mostra %s/segons, ETA

en: Show %s/sec (2-digits), ETA
ca: Mostra %s/segons (2-dígits), ETA

en: Show progressbar
ca: Mostrar la barra de progrés

en: Accept lynx's internal types
ca: Accpta els tipus interns del Lynx

en: Also accept lynx.cfg's types
ca: Accepta també els tipus de lynx.cfg

en: Also accept user's types
ca: Accepta també els tipus de l'usuari

en: Also accept system's types
ca: Accepta també els tipus del sistema

en: Accept all types
ca: Accepta tots els tipus

en: deflate
ca: deflacta

en: compress
ca: comprimeix

en: All
ca: Tot

en: Use %s to invoke the Options menu!
ca: Useu %s per a invocar el menú d'opcions

en: (options marked with (!) will not be saved)
ca: (les opcions marcades amb (!) no es desen)

en: General Preferences
ca: Preferències generals

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
ca: Tipus d'usuari

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
ca: Tipus de recerca

en: Security and Privacy
ca: Seguretat i privacitat

note: Cookie Prompting: SELECT
en: Invalid-Cookie Prompting
ca: Demanda de cookie no vàlida

note: SSL Prompting: SELECT
en: SSL Prompting
ca: Demanda de SSL

en: SSL client certificate file
ca: Fitxer de certificat de client SSL

en: SSL client key file
ca: Fitxer de clau de client SSL

en: Keyboard Input
ca: Teclat

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
ca: Mode del teclat

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
ca: Tecles d'emacs

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
ca: Tecles de VI

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
ca: Estil d'edició de la línia

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
ca: Configuració del teclat

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
ca: Pantalla i joc de caràcters

note: Use locale-based character set: ON/OFF
en: Use locale-based character set
ca: Usa el conjunt de caràcters basats en el locale

en: Use HTML5 charset replacements
ca: Usa reemplaçaments del conjunt de caràcters de l'HTML5

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
ca: Joc de caràcters

en: Assumed document character set
ca: Joc de caràcters predeterminat

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
ca: mode CJK

en: Raw 8-bit
ca: 8-bits cru

note: X Display: INPUT
en: X Display
ca: Pantalla X

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
ca: Apariència dels documents

en: Show color
ca: En color

note: Color style: ON/OFF
en: Color style
ca: Estil de color

en: Default colors
ca: Color predeterminats

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
ca: Mostrar cursor

note: Underline links: ON/OFF
en: Underline links
ca: Subratlla els enllaços

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
ca: Mostrar la barra de desplaçament

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
ca: Finestres emergents per a camps de selecció

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
ca: Recuperació d'errors de HTML

note: Bad HTML messages: SELECT
en: Bad HTML messages
ca: Missatges incorrectes d'HTML

note: Show Images: SELECT
en: Show images
ca: Mostra les imatges

note: Verbose Images: ON/OFF
en: Verbose images
ca: Detalls sobre imatges

note: * Headers Transferred to Remote Servers
en: Headers Transferred to Remote Servers
ca: Capçaleres que es transmeten als servidors remots

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
ca: Adreça electrònica personal

en: Personal name for mail
ca: Adreça personal del correu electrònic

en: Password for anonymous ftp
ca: Contrasenya per al ftp anònimo

note: Preferred media type: SELECT
en: Preferred media type
ca: Tipus de suport preferit

note: Preferred encoding: SELECT
en: Preferred encoding
ca: Codificació preferida

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
ca: Joc de caràcters preferit

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
ca: Idioma preferit

en: Send User-Agent header
ca: Envia la capçalera de l'agent d'usuari

en: User-Agent header
ca: Identificació del navegador

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
ca: Fitxers: llistat i accés

note: FTP sort: SELECT
en: Use Passive FTP
ca: Usa el FTP passiu

note: FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
ca: Criteri d'ordenació per a FTP

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
ca: Criteri d'ordenació local

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
ca: Criteri d'ordenació de directoris locals

en: Show dot files
ca: Mostrar fitxers .*

en: Execution links
ca: Enllaços d'execució

en: Pause when showing message
ca: Pausa quan s'estiguin mostrant els missatges

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
ca: Mostrar taxa de transferència

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
ca: Fitxers i pantalles especials

en: Multi-bookmarks
ca: Marcadors multiples

en: Review/edit Bookmarks files
ca: Editar fitxers de favorits

en: Goto multi-bookmark menu
ca: Veure el menú de múltiples fitxers d'adreces

en: Bookmarks file
ca: Fitxer de favorits

note: Auto Session: ON/OFF
en: Auto Session
ca: Sessió automàtica

note: Session File Menu: INPUT
en: Session file
ca: Fitxer de sessió

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
ca: Pàgines visitades

en: View the file
ca: Veure el fitxer

en:  Print job complete.
ca:  Imprimir treball complet.

en: Number of lines:
ca: Nombre de línies:

en: Number of pages:
ca: Nombre de pàgines:

en: pages
ca: pàgines

en: page
ca: pàgina

en: (approximately)
ca: (aproximadament)

en: Some print functions have been disabled!
ca: Algunes funcions d'impressió han estat desactivades!

en: Standard print options:
ca: Opcions estàndard d'impressió:

en: Print options:
ca: Opcions d'impressió:

en: Save to a local file
ca: Gravar en un arxiu local

en: Save to disk disabled
ca: Gravar en disc està desactivat

en: Mail the file
ca: Enviar l'arxiu per correu

en: Print to the screen
ca: Imprimir en pantalla

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
ca: Imprimir en una impressora connectada al vostre terminal

en: Syntax Error parsing COLOR in configuration file:
    The line must be of the form:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    Here FOREGROUND and BACKGROUND must be one of:
    The special strings 'nocolor' or 'default', or
ca: S'ha trobat un error sintàctic mentre s'analitzava
    la variable COLOR en el fitxer de configuració:
    La línia ha de ser de la forma:
    COLOR:NOMBRE_ENTER:PRIMER_PLA:FONS
    
    Ací PRIMER_PLA i FONS han de ser:
    Les cadenes especials "nocolor" o "default", o

en: Offending line:
ca: Línia incorrecta:

en: key remapping of %s to %s for %s failed
ca: el remapatge de %s a %s per a %s ha fallat

en: key remapping of %s to %s failed
ca: el remapatge de %s a %s ha fallat

en: invalid line-editor selection %s for key %s, selecting all
ca: selecció no vàlida de editor de línies %s per a la clau %s, se seleccionarà tot

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) to 0x%x for %s failed
ca: establiment del vincle de l'editor de línies per a la clau %s (0x%x) a 0x%x per a %s ha fallat

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) for %s failed
ca: establiment del vincle de l'editor de línies per a la clau %s (0x%x) per a %s ha fallat

en: Lynx: cannot start, CERN rules file %s is not available
ca: Lynx: impossible iniciar, el fitxer de regles del CERN %s no estàdisponible

en: (no name)
ca: (sense nom)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
ca: Més de %d includes imbricats en lynx.cfg: potser hi ha un bucle?

en: Last attempted include was '%s',
ca: L'últim include ha estat "%s",

en: included from '%s'.
ca: inclós des de "%s".

en: The following is read from your lynx.cfg file.
ca: Les dades següents s'han llegit del vostre fitxer lynx.cfg.

en: Please read the distribution
ca: Per favor, llegiu

en: for more comments.
ca: si necessiteu més informació.

en: RELOAD THE CHANGES
ca: RECARREGAR ELS CANVIS

en: Your primary configuration
ca: Configuració primària

en: Directory that you are currently viewing
ca: Directori que veieu actualment

en: Name:
ca: Nom:

en: Directory that you have currently selected
ca: Directori triat

en: File that you have currently selected
ca: Arxiu triat

en: Symbolic link that you have currently selected
ca: Enllaç simbòlic que heu triat

en: Item that you have currently selected
ca: Element que heu triat

en: Full name:
ca: Nom complet:

en: Unable to follow link
ca: Ha estat impossible seguir l'enllaç

en: Points to file:
ca: Apunta al fitxer:

en: Name of owner:
ca: Nom del propietari:

en: Group name:
ca: Nom del grup:

en: File size:
ca: Grandària:

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
ca: Data de creació:

en: Last modified:
ca: Última modificació:

en: Last accessed:
ca: Últim accés:

en: Access Permissions
ca: Permisos d'accés

en: Group:
ca: Grup:

en: World:
ca: Món:

en: File that you are currently viewing
ca: Fitxer que veieu actualment

en: Linkname:
ca: Nom:

en: Charset:
ca: Joc de caràcters:

en: (assumed)
ca: (suposat)

en: Server:
ca: Servidor:

en: Date:
ca: Data:

en: Last Mod:
ca: Últ. mod.:

en: Expires:
ca: Expira:

en: Cache-Control:
ca: Control-del-cau:

en: Content-Length:
ca: Longitud-del-contingut:

en: Length:
ca: Longitud:

en: Language:
ca: Idioma:

en: Post Data:
ca: Data de publicació:

en: Post Content Type:
ca: Tipus de contingut de publicació:

en: Owner(s):
ca: Propietari(s):

en: size:
ca: grandària:

en: lines
ca: línies

en: forms mode
ca: mode de formularis

en: source
ca: font

en: , safe
ca: , segur

en: , via internal link
ca: , a través de l'enllaç intern

en: , no-cache
ca: , no-cau

en: , ISMAP script
ca: , script ISMAP

en: , bookmark file
ca: , fitxer de marcadors

en: Link that you currently have selected
ca: Enllaç triat

en: Method:
ca: Mètode:

en: Action:
ca: Acció:

en: (Form field)
ca: (Camp de formulari)

en: No Links on the current page
ca: No hi ha enllaços en aquesta pàgina

en: Server Headers:
ca: Capçaleres del servidor:

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
ca: Error de sintaxi quan s'estava analitzant l'estil al fitxer lss:
    [%s]
    La línia ha de ser de la forma:
    OBJECTE:MONO:COLOR (per exemple em:bold:brightblue:white)
    on OBJECTE és un de EM,STRONG,B,I,U,BLINK, etc.

en: 
    Lynx file "%s" is not available.
ca: 
    El fitxer «%s» de Lynx no està disponible.

en: here is a list of the history stack so that you may rebuild
ca: aquí hi ha una llista de la pila d'històries de manera que podeu reconstruir

en: ERROR! - upload command is misconfigured
ca: ERROR! La instrucció de càrrega no està ben configurada

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
ca: S'ha trobat la redirecció il·legal "../"! Sol·licitud ignorada.

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
ca: S'ha trobat un caràcter no vàlid "/"! Sol·licitud ignorada.

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
ca: Redirecció il·legal amb "~"! Sol·licitud ignorada.

en: Unable to upload file.
ca: Ha estat impossible carregar el fitxer.

en: Upload To:
ca: Carregar a:

en: Upload options:
ca: Opcions de càrrega:

en: Download document URL put to clipboard.
ca: Descarrega l'URL del document que es va posar al portar-etalls

en: Unexpected access protocol for this URL scheme.
ca: Protocol inesperat d'accés per a aquest esquema URL.

en: Too many tempfiles
ca: Massa fitxers temporals

en: unknown restriction
ca: restricció desconeguda

en: No restrictions set.
ca: No s'hi han establert restriccions.

en: Restrictions set:
ca: Restriccions:

en: Cannot find HOME directory
ca: No s'ha trobat el directori d'inici (HOME)

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
ca: Normalment desactivat. Veieu ENABLE_LYNXRC en lynx.cfg

en: accept_all_cookies allows the user to tell Lynx to automatically
    accept all cookies if desired.  The default is "FALSE" which will
    prompt for each cookie.  Set accept_all_cookies to "TRUE" to accept
    all cookies.
ca: accept_all_cookies permet l'usuari que indique a Lynx que accepte totes
    les cookies automàticament. El valor predeterminat és "FALSE" de forma
    que el programa preguntarà abans d'acceptar cap cookie. Doneu a 
    accept_all_cookies el valor "TRUE" per acceptar qualsevol cookie.

en: anonftp_password allows the user to tell Lynx to use the personal
    email address as the password for anonymous ftp.  If no value is given,
    Lynx will use the personal email address.  Set anonftp_password
    to a different value if you choose.
ca: anonftp_password permet l'usuari dir-li al Lynx que usi l'adreça de correu
    electrònic personal com la contrasenya per al ftp anònim.  Si no es dóna cap valor,
    lynx usarà l'adreça de correu electrònic persona. Establiu anonftp_password a un 
    altre valor si així ho voleu.

en: bookmark_file specifies the name and location of the default bookmark
    file into which the user can paste links for easy access at a later
    date.
ca: bookmark_file especifica el nom i la ubicació del fitxer d'adreces
    d'interés predeterminat, en el qual l'usuari pot enganxar enllaços
    per accedir-hi posteriorment amb facilitat.

en: If case_sensitive_searching is "on" then when the user invokes a search
    using the 's' or '/' keys, the search performed will be case sensitive
    instead of case INsensitive.  The default is usually "off".
ca: Si el valor de case_sensitive_searching és "on", quan l'usuari realitze
    una recerca usant les tecles "s" o "/" les lletres majúscules i
    minúscules seran considerades lletres diferents. El valor predeterminat
    és "off".

en: The character_set definition controls the representation of 8 bit
    characters for your terminal.  If 8 bit characters do not show up
    correctly on your screen you may try changing to a different 8 bit
    set or using the 7 bit character approximations.
    Current valid characters sets are:
ca: La definició de character_set (joc de caràcters) controla la
    representació de caràcters de 8 bits en el vostre terminal. Si no hi
    apareixen correctament proveu de canviar-ne a un altre

en: cookie_accept_domains and cookie_reject_domains are comma-delimited
    lists of domains from which Lynx should automatically accept or reject
    all cookies.  If a domain is specified in both options, rejection will
    take precedence.  The accept_all_cookies parameter will override any
    settings made here.
ca: cookie_accept_domains i cookie_reject_domains són llistes de dominis
    delimitats per comues dels quals Lynx acceptarà o rebutjarà (respectivament)
    totes les cookies. Si s'especifica un domini en totes dues llistes

en: cookie_file specifies the file from which to read persistent cookies.
    The default is ~/
ca: cookie_file especifica el fitxer del qual es llegeixen les cookies
    persistents. Per omissió és ~/

en: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains, and
    cookie_query_invalid_domains are comma-delimited lists of which domains
    should be subjected to varying degrees of validity checking.  If a
    domain is set to strict checking, strict conformance to RFC2109 will
    be applied.  A domain with loose checking will be allowed to set cookies
    with an invalid path or domain attribute.  All domains will default to
    querying the user for an invalid path or domain.
ca: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains i 
    cookie_query_invalid_domains són llistes separades per comes els
    dominis de les quals se sotmeten a diversos graus de comprovació
    de validesa. Si un domini

en: dir_list_order specifies the directory list order under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "ORDER_BY_NAME"
ca: dir_list_order^indica^l'ordre^en^què^s'ha^de^llistar^el^directori^sota
    DIRED_SUPPORT (si està disponible). Per omissió és "ORDER_BY_NAME".

en: dir_list_styles specifies the directory list style under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "MIXED_STYLE", which sorts both
    files and directories together.  "FILES_FIRST" lists files first and
    "DIRECTORIES_FIRST" lists directories first.
ca: dir_list_styles^indica^com^s'ha^de^mostrar^el^directori^sota^DIRED_SUPPORT
    (si^està^disponible).^Per^omissió^és^"MIXED_STYLE",^que^ordena^els^fitxers
    i^els^directoris^indistintament.^"FILES_FIRST"^llista^primer^els^fitxers^i
    "DIRECTORIES_FIRST" llista primer els directoris.

en: If emacs_keys is to "on" then the normal EMACS movement keys:
      ^N = down    ^P = up
      ^B = left    ^F = right
    will be enabled.
ca: Si emacs_keys té el valor "on", les tecles de moviment seran les
    habituals a l'EMACS:
      ^N = avall     ^P = amunt
      ^B = esquerra  ^F = dreta

en: file_editor specifies the editor to be invoked when editing local files
    or sending mail.  If no editor is specified, then file editing is disabled
    unless it is activated from the command line, and the built-in line editor
    will be used for sending mail.
ca: file_editor indica quin editor s'usarà per a editar fitxers locals o per a
    enviar correu. Si no se n'especifica cap l'edició de fitxers quedarà
    desactivada (tret que s'active des de la línia d'ordres) i s'usarà l'editor

en: The file_sorting_method specifies which value to sort on when viewing
    file lists such as FTP directories.  The options are:
       BY_FILENAME -- sorts on the name of the file
       BY_TYPE     -- sorts on the type of the file
       BY_SIZE     -- sorts on the size of the file
       BY_DATE     -- sorts on the date of the file
ca: file_sorting_method^indica^com^s'ha^de^realitzar^l'ordenació^quan^es
    visualitzen^llistes^de^fitxers^com^ara^directoris^FTP.^Les^opcions^són:
    ^^^BY_FILENAME

en: lineedit_mode specifies the key binding used for inputting strings in
    prompts and forms.  If lineedit_mode is set to "Default Binding" then
    the following control characters are used for moving and deleting:
    
                 Prev  Next       Enter = Accept input
       Move char: <-    ->        ^G    = Cancel input
       Move word: ^P    ^N        ^U    = Erase line
     Delete char: ^H    ^R        ^A    = Beginning of line
     Delete word: ^B    ^F        ^E    = End of line
    
    Current lineedit modes are:
ca: lineedit_mode especifica

en: The following allow you to define sub-bookmark files and descriptions.
    The format is multi_bookmark<capital_letter>=<filename>,<description>
    Up to 26 bookmark files (for the English capital letters) are allowed.
    We start with "multi_bookmarkB" since 'A' is the default (see above).
ca: El que segueix us permet definir fitxers de submarcadors i descripcions.
    El format és multi_bookmark<majúscula>=<fitxer>,<descripció>
    Es permeten fins a 26 fitxers de marcadors (per a les majúscules de l'anglès).
    Comencem amb «multi_bookmarkB» atès que «A» és el valor predeterminat (vegeu a dalt).

en: personal_mail_address specifies your personal mail address.  The
    address will be sent during HTTP file transfers for authorization and
    logging purposes, and for mailed comments.
    If you do not want this information given out, set the NO_FROM_HEADER
    to TRUE in lynx.cfg, or use the -nofrom command line switch.  You also
    could leave this field blank, but then you won't have it included in
    your mailed comments.
ca: personal_mail_address especifica la vostra adreça de correu. L'adreça
    s'enviarà durant les transferències de fitxers HTTP per autoritzación i 
    registre, i per a comentaris enviats per correu electrònic.
    Si no voleu que es doni aquesta informació, establiur NO_FROM_HEADER a 
    TRUE a lynx.cfg, o useu l'opció -nofrom a la línia d'ordres. També podríeu
    deixar aquest camp en blanc, però aleshores no el tindreu inclòs als vostres
    comentaris enviats per correu electrònic.

en: personal_mail_name specifies your personal name, for mail.  The
    name is sent for mailed comments.  Lynx will prompt for this,
    showing the configured value as a default when sending mail.
    This is not necessarily the same as a name provided as part of the
    personal_mail_address.
    Lynx does not save your changes to that default value as a side-effect
    of sending email.  To update the default value, you must use the options
    menu, or modify this file directly.
ca: personal_mail_name especifica el vostre nom personal. El nom s'envia
    per als comentaris enviats per correu electrònic. El Lynx us demanarà
    això, mostrant el valor configurat com a predeterminat quan s'estigui 
    enviant el correu. Això no és necessàriament el mateix que un nom
    proveït com a part de personal_mail_adress.
    El Lynx no desa els vostres canvis a aquest valor predeterminat com un 
    efecte secundari d'enviar correu. Per actualitzar el valor predeterminat,
    heu d'usar el menú d'opcions, o modificar aquest fitxer directament.

en: preferred_charset specifies the character set in MIME notation (e.g.,
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) which Lynx will indicate you prefer in requests
    to http servers using an Accept-Charset header.  The value should NOT
    include ISO-8859-1 or US-ASCII, since those values are always assumed
    by default.  May be a comma-separated list.
    If a file in that character set is available, the server will send it.
    If no Accept-Charset header is present, the default is that any
    character set is acceptable.  If an Accept-Charset header is present,
    and if the server cannot send a response which is acceptable
    according to the Accept-Charset header, then the server SHOULD send
    an error response, though the sending of an unacceptable response
    is also allowed.
ca: preferred_charset especifica el joc de caràcters en notació MIME
    (p. ex.: ISO-8859-2) que Lynx indicarà que preferiu quan faça
    sol·licituds a servidors que usen la capçalera Accept-Charset. El
    valor NO ha de ser ni ISO-8859-1 ni US-ASCII atés que aquests són
    els valors per omissió. Podeu posar-hi una llista separada per comes.
    Si hi ha cap fitxer amb el joc de caràcters triat, el servidor l'envia.
    Si la capçalera Accept-Charset no està present, es considera que 
    qualsevol joc de car

en: preferred_language specifies the language in MIME notation (e.g., en,
    fr, may be a comma-separated list in decreasing preference)
    which Lynx will indicate you prefer in requests to http servers.
    If a file in that language is available, the server will send it.
    Otherwise, the server will send the file in its default language.
ca: preferred_language especifica l'idioma en notació MIME (p. ex.: ca,
    en; pot ser una llista separada per comes per ordre de preferència)
    que el programa indicarà com a preferit en les sol·licituds als 
    servidors. Si està disponible el servidor l'usarà; si no, usarà
    l'idioma que tinga establert per omissió.

en: If run_all_execution_links is set "on" then all local execution links
    will be executed when they are selected.
    
    WARNING - This is potentially VERY dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
ca: Si run_all_execution_links està activat els enllaços d'execució 
    s'executen

en: If run_execution_links_on_local_files is set "on" then all local
    execution links that are found in LOCAL files will be executed when they
    are selected.  This is different from run_all_execution_links in that
    only files that reside on the local system will have execution link
    permissions.
    
    WARNING - This is potentially dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
ca: Si run_all_execution_links_on_local_files està activat els enllaços
    d'execució que es troben en fitxers locals s'executen quan se
    seleccionen. Aquesta opció és diferent de run_all_execution_links
    en el fet que només es poden executar fitxers que es troben en 
    l'ordinador local que tinguen permisos d'execució.
    
    ALERTA: Açò pot ser perillós. Atés que es possible veure
            informació escrita per fonts desconegudes, existeix la
            possibilitat de crear enllaços troians. Els enllaços
            troians poden esborrar fitxers o comprometre la seguretat
            del sistema. Aquesta opció només hauria d'activar-se si
            veieu informació de confiança.

en: select_popups specifies whether the OPTIONs in a SELECT block which
    lacks a MULTIPLE attribute are presented as a vertical list of radio
    buttons or via a popup menu.  Note that if the MULTIPLE attribute is
    present in the SELECT start tag, Lynx always will create a vertical list
    of checkboxes for the OPTIONs.  A value of "on" will set popup menus
    as the default while a value of "off" will set use of radio boxes.
    The default can be overridden via the -popup command line toggle.
ca: select_popups especifica si les línies OPTION a un block SELECT al qual 
    li falta un atribut MULTIPLE es presenten com a una llista vertical de 
    botons opcions o com a un menú emergent. Noteu que si l'atribut MULTIPLE
    és present a una etiqueta d'inici de SELECT el Lynx sempre crearà una 
    llista vertical de caselles de selecció per a les línis OPTION. Un valor 
    d'«activat» establirà l'ús de botons d'opcions. El valor predeterminat
    pot anul·lar-se mitjançant l'opció -popup de línia d'ordres.

en: show_color specifies how to set the color mode at startup.  A value of
    "never" will force color mode off (treat the terminal as monochrome)
    at startup even if the terminal appears to be color capable.  A value of
    "always" will force color mode on even if the terminal appears to be
    monochrome, if this is supported by the library used to build lynx.
    A value of "default" will yield the behavior of assuming
    a monochrome terminal unless color capability is inferred at startup
    based on the terminal type, or the -color command line switch is used, or
    the COLORTERM environment variable is set.  The default behavior always is
    used in anonymous accounts or if the "option_save" restriction is set.
    The effect of the saved value can be overridden via
    the -color and -nocolor command line switches.
    The mode set at startup can be changed via the "show color" option in
    the 'o'ptions menu.  If the option settings are saved, the "on" and
    "off" "show color" settings will be treated as "default".
ca: show_color especifica com establir el mode de color a l'inici. Un valor de
    «mai» forçarà la desactivació el mode de color (tracta la terminal com a 
    monocrom) a l'inici tot i que la terminal sembli tenir capacitat de color.
    Un valor de «sempre» forçarà el mode de color a activat tot i que el terminal
    sembli ser monocrom, si això se suporta per la llibreria usat per compilar 
    lynx. Un valor de «predeterminat» implicarà el comportament d'assumir un 
    terminal monocrom a no ser que la capacitat de color s'infereixi a l'inici
    basat en el tipus de terminal, o s'usi l'opció -color de la línia d'ordres, o
    s'estableixi la variable d'entorn COLORTERM. El comportament predeterminat 
    sempre s'usa a comptes anònims o si s'estableix la restricció «option_save».
    L'efecte del valor desat es pot anul·lar mitjançant les opcions -color i 
    -nocolor de línia d'ordres.
    El mode establert a l'inici es pot canviar mitjançant l'opció «mostra color» 
    al menú 'o'pcions. Si es desa la configuració d'opcions, els paràmetres
    «activa», «desactiva» i «mostra color» es tractaran com a «predeterminat».

en: show_cursor specifies whether to 'hide' the cursor to the right (and
    bottom, if possible) of the screen, or to place it to the left of the
    current link in documents, or current option in select popup windows.
    Positioning the cursor to the left of the current link or option is
    helpful for speech or braille interfaces, and when the terminal is
    one which does not distinguish the current link based on highlighting
    or color.  A value of "on" will set positioning to the left as the
    default while a value of "off" will set 'hiding' of the cursor.
    The default can be overridden via the -show_cursor command line toggle.
ca: show_cursor indica si s'ha d'"amagar" el cursor a la dreta de la
    pantalla (i avall si és possible), o si s'ha de col·locar a l'esquerra
    de l'enllaç actual en els documents o de l'opció actual en les finestres
    de sel

en: show_dotfiles specifies that the directory listing should include
    "hidden" (dot) files/directories.  If set "on", this will be
    honored only if enabled via userdefs.h and/or lynx.cfg, and not
    restricted via a command line switch.  If display of hidden files
    is disabled, creation of such files via Lynx also is disabled.
ca: L'opció show_dotfiles indica que s'han d'incloure els

en: If sub_bookmarks is not turned "off", and multiple bookmarks have
    been defined (see below), then all bookmark operations will first
    prompt the user to select an active sub-bookmark file.  If the default
    Lynx bookmark_file is defined (see above), it will be used as the
    default selection.  When this option is set to "advanced", and the
    user mode is advanced, the 'v'iew bookmark command will invoke a
    statusline prompt instead of the menu seen in novice and intermediate
    user modes.  When this option is set to "standard", the menu will be
    presented regardless of user mode.
ca: Si sub_bookmarks no s'estableix a «desactiva», i s'han definit marcadors
    múltiples (vegeu més avall), llavors totes les operacions de marcadors 
    primer demanarà a l'usuari que seleccioni un fitxer actiu de submarcadors.
    Si es defineix el lynx_bookmark_file predeterminat (vegeu més amunt), s'usarà
    com a la selecció predeterminada. Si s'estableix aquesta opció a «avançada», 
    i el mode d'usuari és avançat, l'ordre 'v'isualitza el marcador invocarà 
    un diàleg a la línia d'estat en canvi al menú que es veu en modes d'usuari
    de principiant i intermedi. Quan s'estableix aquesta opció a «estàndard», el 
    menú es presentarà independentment del mode d'usuari.

en: user_mode specifies the users level of knowledge with Lynx.  The
    default is "NOVICE" which displays two extra lines of help at the
    bottom of the screen to aid the user in learning the basic Lynx
    commands.  Set user_mode to "INTERMEDIATE" to turn off the extra info.
    Use "ADVANCED" to see the URL of the currently selected link at the
    bottom of the screen.
ca: user_mode especifica el nivell d'experiència que té l'usuari amb Lynx.
    Per omissió és "NOVICE"

en: If verbose_images is "on", lynx will print the name of the image
    source file in place of [INLINE], [LINK] or [IMAGE]
    See also VERBOSE_IMAGES in lynx.cfg
ca: Si el valor de verbose_images és "on", lynx mostrarà el nom del fitxer
    de la imatge en lloc de [INLINE], [LINK] o [IMAGE]
    Vegeu també VERBOSE_IMAGES en el fitxer lynx.cfg

en: If vi_keys is set to "on", then the normal VI movement keys:
      j = down    k = up
      h = left    l = right
    will be enabled.  These keys are only lower case.
    Capital 'H', 'J' and 'K will still activate help, jump shortcuts,
    and the keymap display, respectively.
ca: Si vi_keys es posa a "on", podreu usar les tecles de moviment de VI
      j = avall      k = amunt
      h = esquerra   l = dreta
    Només en minúscula. L

en: The visited_links setting controls how Lynx organizes the information
    in the Visited Links Page.
ca: La variable visited_links controla la forma en què Lynx organitza la
    informació en la pàgina d'enllaços visitats.

en: If keypad_mode is set to "NUMBERS_AS_ARROWS", then the numbers on
    your keypad when the numlock is on will act as arrow keys:
                8 = Up Arrow
      4 = Left Arrow    6 = Right Arrow
                2 = Down Arrow
    and the corresponding keyboard numbers will act as arrow keys,
    regardless of whether numlock is on.
ca: Si poseu keypad_mode

en: If keypad_mode is set to "LINKS_ARE_NUMBERED", then numbers will
    appear next to each link and numbers are used to select links.
ca: Si el valor de keypad_mode és "LINKS_ARE_NUMBERED" (enllaços numerats),
    aleshores apareixerà un número al costat de cada enllaç i podreu triar
    l'enllaç desitjat prement la tecla del número corresponent.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED", then
    numbers will appear next to each link and visible form input field.
    Numbers are used to select links, or to move the "current link" to a
    form input field or button.  In addition, options in popup menus are
    indexed so that the user may type an option number to select an option in
    a popup menu, even if the option isn't visible on the screen.  Reference
    lists and output from the list command also enumerate form inputs.
ca: Si s'estableix keypad_mode a «LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED», llavors
    el apareixeran números al costat de cada enllaç i cada camp visible de 
    formulari. Els números permeten seleccionar enllaços, o moure l'«enllaç 
    actual» a un camp d'entrada d'un formulari o un botó. Addicionalment, les
    opcions de menús emergents s'indexen perquè l'usuari pugui escriure un número
    d'opció per seleccionar una opció a un menú emergent, tot i que l'opció no 
    sigui visible a la pantalla. Les llistes de referències i la sortida de l'ordre
    de llista també enumeren les entrades dels formularis.

en: NOTE: Some fixed format documents may look disfigured when
    "LINKS_ARE_NUMBERED" or "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" are
    enabled.
ca: NOTA: Alguns documents amb format fix poden aparéixer desfigurats quan
    trieu els valors "LINKS_ARE_NUMBERED" (enllaços numerats) o
    "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" (enllaços i camps de formulari
    numerats.

en: Lynx User Defaults File
ca: Fitxer dels valors predeterminats d'usuari del Lynx

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the 'o' key).  To save options with that screen, you must select the
    checkbox:
ca: Aquest fitxer conté opcions desades de la pantalla d'opcions del Lynx (normalment
    amb la tecla «o»).  Per desar opcions amb aquesta pantalla, heu de seleccionar
    la casella de selecció:

en: You must then save the settings using the link on the line above the
    checkbox:
ca: Heu de desar els paràmetres usant l'enllaç a la línia a sobre de
    la casella de selecció:

en: You may also use the command-line option "-forms_options", which displays
    the simpler Options Menu instead.  Save options with that using the '>' key.
ca: També podeu usar l'opció de línia d'ordres «-form-opctions», que mostra 
    el menú més simple de Menú d'Opcions. Deseu les opcions amb això usant la tecla
    «>».

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the '>' key).
ca: Aquest fitxer conté opcions desada de la Pantalla d'Opcions del Lynx (normalment
    amb la tecla «>»)

en: There is normally no need to edit this file manually, since the defaults
    here can be controlled from the Options Screen, and the next time options
    are saved from the Options Screen this file will be completely rewritten.
    You have been warned...
    
    If you are looking for the general configuration file - it is normally
    called "lynx.cfg".  It has different content and a different format.
    It is not this file.
ca: Normalment no cal editar aquest fitxer manualment, atès que els valors per 
    omissió es poden canviar des de la pantalla d'opcions i la propera vegada 
    que deseu les opcions aquest fitxer serà completament reescrit. Ja ho sabeu...
    
    Si busqueu el fitxer de configuració: normalment s'anomena lynx.cfg i
    té format i contingut diferents.
    No és aquest fitxer.
