lynx 2.8.9-dev7 - en to fi translation catalogue (1064 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
fi: Varoitus: %s

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Are you sure you want to quit?
fi: Haluatko varmasti lopettaa?

en: Really exit from Lynx?
fi: Haluatko varmasti poistua Lynxistä?

en: Connection interrupted.
fi: Yhteys keskeytetty.

en: Data transfer interrupted.
fi: Tiedonsiirto keskeytetty.

en: Cancelled!!!
fi: Peruutettu!!!

en: Cancelling!
fi: Peruutetaan!

en: Excellent!!!
fi: Erinomaista!!!

en: Done!
fi: Valmis!

en: Bad request!
fi: Virheellinen pyyntö!

en: previous
fi: edellinen

en: next screen
fi: seuraava ruutu

en: HELP!
fi: Opaste

en: , help on
fi: , opaste aiheesta

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
fi: Komennot: Käytä nuolia liikkumiseen, ”?” opastaa, ”q” lopettaa, ”←” palaa.

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
fi: -- välilyönnillä lisää, käytä nuolia liikkumiseen, ”?” opastaa, ”q” lopettaa.

en: -- press space for next page --
fi: -- välilyönnillä seuraava sivu --

en: URL too long
fi: Liian pitkä URL

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG_INA
en: (Textfield "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
fi: (Tekstikenttä "%s"); Ei aktiivinen. <Return> aktivoi.

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
fi: (Tekstikenttä) Ei aktiivinen. <Return> aktivoi.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
fi: (Tekstialue "%s"); Ei aktiivinen. <Return> aktivoi.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
fi: (Tekstialue) Ei aktiivinen. <Return> aktivoi.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA_E
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
fi: (Tekstialue "%s"); Ei aktiivinen. <Return> aktivoi (%s muokkaimeen).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
fi: (Tekstialue) Ei aktiivinen. <Return> aktivoi (%s muokkaimeen).

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
fi: (Lomakekenttä) Ei aktiivinen. <Return> muokkaa.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
fi: (Lomakekenttä) Ei aktiivinen. <Return> muokkaa (%s lähettää välimuistitta).

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
fi: (Lomakekenttä) Ei aktiivinen. <Return> muokkaa, <return> kahdesti lähettää.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
fi: (mailto-lomakekenttä) Ei aktiivinen. <Return> muuttaa.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
fi: (Salasanakenttä) Ei aktiivinen. <Return> aktivoi.

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: EI-MUUTETTAVA kenttä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: (Tiedostokenttä) Kirjoita tiedostonimi. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Textfield "%s"); Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: (Tekstikenttä "%s"); Kirjoita tekstiä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
fi: (Tekstialue "%s"); Kirjoita tekstiä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
fi: (Tekstialue) Kirjoita tekstiä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_E
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
fi: (Tekstialue "%s"); Kirjoita tekstiä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois (%s muokkaimeen).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
fi: (Tekstialue) Kirjoita tekstiä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois (%s muokkaimeen).

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: EI-MUUTETTAVA tekstikenttä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
fi: (Lomakekenttä) Kirjoita tekstiä. <Return> lähettää.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
fi: (Lomakekenttä) Kirjoita tekstiä. <Return> lähettää (%s välimuistitta).

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
fi: (Lomakekenttä) Kirjoita tekstiä. <Return> lähettää, nuolilla tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: EI-MUUTETTAVA kenttä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
fi: (mailto-lomakekenttä) Kirjoita tekstiä. <Return> lähettää, nuolilla pois.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
fi: (mailto-lomakekenttä) Posti ei ole sallittu, joten ei voida lähettää.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: (Salasanakenttä) Kirjoita tekstiä. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: EI-MUUTETTAVA salasana. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_ADV_MSG
en: (Checkbox "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
fi: (Valintaruutu "%s"); Oikea nuoli tai <return> valitsee.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
fi: (Valintaruutu) Oikea nuoli tai <return> valitsee.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: EI-MUUTETTAVA valintaruutu. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_RADIO_ADV_MSG
en: (Radio Button "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
fi: (Radiopainike "%s"); Oikea nuoli tai <return> valitsee.

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
fi: (Radiopainike) Oikea nuoli tai <return> valitsee.

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: EI-MUUTETTAVA valintapainike. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
fi: Lähetä (”x” välimuistitta) kohteeseen

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
fi: Lähetä kohteeseen

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
fi: (Lomakkeenlähetyspainike) Oikea nuoli tai <return> lähettää (”x” välimuistitta).

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
fi: (Lomakkeenlähetyspainike) Oikea nuoli tai <return> lähettää.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: KÄYTÖSTÄ POISTETTU lomakkeenlähetyspainike. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
fi: Lähetä mailto-lomake osoitteeseen

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
fi: (mailto-lomakkeenlähetyspainike) Oikea nuoli tai <return> lähettää.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
fi: (mailto-lomakkeenlähetyspainike) Sähköposti on poistettu käytöstä, ei voida lähettää.

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
fi: (Lomakkeen nollauspainike) Oikea nuoli tai <return> tyhjentää lomakkeen.

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: KÄYTÖSTÄ POISTETTU lomakkeen nollauspainike. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_MESSAGE
en: (Script button)   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: (Skriptipainike) Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_ADV_MSG
en: (Script button "%s");   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: (Skriptipainike "%s"); Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_DIS_MSG
en: DISABLED Script button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
fi: KÄYTÖSTÄ POISTETTU skriptipainike. Ylä-/alanuolella tai sarkaimella pois.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_ADV_MSG
en: (Option list "%s"); Hit return to select option.
fi: (Valintaluettelo "%s"); Valitse painamalla return.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
fi: (Valintaluettelo) Paina <return>, tee valinta nuolinäppäimillä ja valitse painamalla <return>.

note: #define CHOICE_LIST_ADV_MSG
en: (Choice entry "%s"); Use arrow keys and return to select option.
fi: (Valintaluettelo "%s") Tee valinta nuolinäppäimillä ja valitse painamalla <return>.

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
fi: (Valintaluettelo) Paina <return>, tee valinta nuolinäppäimillä ja valitse painamalla <return>.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
fi: EI-MUOKATTAVA valintaluettelo. Returnillä tai nuolinäppäimillä tarkastelee tai poistuu.

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
fi: EI-MUOKATTAVA valintaluettelo. Returnillä tai nuolinäppäimillä tarkastelee tai poistuu.

en: Submitting form...
fi: Lähetetään lomaketta…

en: Resetting form...
fi: Tyhjennetään lomaketta…

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
fi: Sivu ladataan uudelleen. Kaikki lomaketiedot katoavat!

note: #define LINK_NOT_IN_FORM
en: The current link is not in a FORM
fi: Nykyinen linkki ei ole LOMAKKEESSA

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
fi: Varoitus: Ei voida muuntaa lomaketietoja merkistöön %s!

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
fi: (NORMAALI LINKKI) Oikea nuoli tai <return> valitsee.

en: The resource requested is not available at this time.
fi: Pyydetty resurssi ei ole saatavissa tällä hetkellä.

en: Enter Lynx keystroke command:
fi: Kirjoita Lynxin näppäinkomento:

en: Looking up
fi: Etsitään

en: Getting %s
fi: Haetaan %s

en: Skipping %s
fi: Ohitetaan %s

en: Using %s
fi: Käytetään %s

en: Illegal URL: %s
fi: Virheellinen URL: %s

en: Badly formed address %s
fi: Vääränmuotoinen osoite %s

en: Unable to access WWW file!!!
fi: WWW-tiedoston käyttö ei onnistu!!!

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
fi: Tämä on etsittävä indeksi. %s etsii.

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
fi: --Lisää-- Tämä on etsittävä indeksi. %s etsii.

en: You have entered an invalid link number.
fi: Syötit virheellisen linkin numeron.

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
fi: Katsot asiakirjan lähdekoodia. Palaa tavalliseen versioon painamalla ”\”.

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
fi:   Nuolinapit: Ylös/alas liikkumiseen. Oikea seuraa linkkiä, vasen palaa.

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
fi:  H) Ohje O) Asetukset P) Tulosta G) Mene M) Aloitussivu Q) Lopeta /=etsi [delete]=sivuhistoria

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
fi: O) Muut käskyt H) Ohje K) Näppäimet G) Mene M) Aloitussivu O) Asetukset Q) Lopeta

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
fi: O) Muut käskyt B) Takaisin E) Muokkaa D) Imuroi ^R) Lataa uud. ^W) Tyhjennä etsi: /

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
fi: O) Muut käskyt C) Kommentti Historia: <askelpal.> Kirjanmerkit: V) Katso A) Lisää R) Poista

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
fi:               Kirjoita kenttään tekstiä näppäimistöä käyttäen

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
fi:            Ctrl-U tyhjentää kentän, [askelpalautin] poistaa merkin

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
fi:            Ctrl-U tyhjentää kentän, [askelpalautin] poistaa merkin

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
fi:     %s tyhjentää kentän, [askelpalautin] poistaa merkin

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
fi:       %s tyhjentää kentän, [askelpalautin] poistaa merkin

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
fi: Vääränmuotoinen mailto-lomakkeen lähetys! Peruutettu!

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
fi: Varoitus! Ohjauskoodit osoitteessa on korvattu merkillä ?

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
fi: Sähköposti ei sallittu! Ei voida lähettää.

en: Mailto form submission failed!
fi: Mailto-lomakkeen lähetys epäonnistui!

en: Mailto form submission Cancelled!!!
fi: Mailto-lomakkeen lähetys peruutettu!

en: Sending form content...
fi: Lähetetään lomakkeen sisältöä…

en: No email address is present in mailto URL!
fi: Mailto-URL:ssa ei ole sähköpostiosoitetta!

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
fi: Ei voitu avata tilapäistiedostoa mailto-URL:lle!

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
fi: Haluatko sisällyttää alkuperäisen viestin?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
fi: Haluatko sisällyttää esijäsennellyn lähdekoodin?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
fi: Käynnistetään valitsemasi muokkain viestin kirjoittamiseksi

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
fi: Virhe käynnistettäessä muokkainta, tarkista asetus valinnat-valikossa

en: Send this comment?
fi: Lähetetäänkö tämä kommentti?

en: Send this message?
fi: Lähetetäänkö tämä viesti?

en: Sending your message...
fi: Lähetetään viestiäsi…

en: Sending your comment:
fi: Lähetetään kommenttiasi:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
fi: Ei TEKSTIALUEESSA; ulkoista muokkainta ei voi käyttää.

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
fi: Ei TEKSTIALUEESSA; komentoa ei voi käyttää.

en: file: ACTIONs are disallowed!
fi: file: TOIMINNOT eivät ole sallittuja!

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
fi: file: URL:t linkeistä eivät ole sallittuja!

en: Access to local files denied.
fi: Pääsy paikallisiin tiedostoihin estetty.

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
fi: file: URL:t kirjanmerkeistä eivät ole sallittuja!

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
fi: Tämä erityisverkko-osoite ei ole sallittu ulkoisissa asiakirjoissa!

en: Press <return> to return to Lynx.
fi: Paina <return> palataksesi Lynxiin.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
fi: Käynnistetään DCL-aliprosessi. Palaa Lynxiin komennolla ”logout”.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
fi: Kirjoita EXIT palataksesi Lynxiin.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
fi: Käynnistetään oletuskuori. Palaa Lynxiin komennolla ”exit”.

en: Spawning is currently disabled.
fi: Prosessien käynnistäminen poistettu käytöstä.

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
fi: ”D” lataa -komento on tällä hetkellä pois käytöstä.

en: You cannot download an input field.
fi: Ei voida ladata syöttökenttää.

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
fi: Lomakkeella on mailto-toiminto! Ei voida ladata.

en: You cannot download a mailto: link.
fi: Ei voida ladata mailto-linkkiä.

en: You cannot download cookies.
fi: Ei voida ladata evästeitä.

en: You cannot download a printing option.
fi: Ei voida ladata tulostusvalintaa.

en: You cannot download an upload option.
fi: Ei voida ladata lähetysvalintaa.

en: You cannot download an permit option.
fi: Ei voida ladata sallimisvaihtoehtoa.

en: This special URL cannot be downloaded!
fi: Tätä erityis-URL:ia ei voi ladata!

en: Nothing to download.
fi: Ei mitään ladattavaa.

en: Trace ON!
fi: Jäljitys PÄÄLLÄ!

en: Trace OFF!
fi: Jäljitys POIS!

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
fi: Linkit sisällytetään kaikille kuville! Ladataan uudelleen…

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
fi: Peruskuvanhallinta palautettu! Ladataan uudelleen…

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
fi: Yhdelle riville sijoittuville kuville ilman vaihtoehtoista tekstiä lisätään pseudo- vaihtoehtoiset tekstit! Ladataan uudelleen…

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
fi: Yhdelle riville sijoittuvat kuvat ilman vaihtoehtoista tekstiä ohitetaan! Ladataan uudelleen…

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
fi: Raaka 8-bittinen tai CJK-tila POIS PÄÄLTÄ! Ladataan uudelleen…

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
fi: Raaka 8-bittinen tai CJK-tila PÄÄLLÄ! Ladataan uudelleen…

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
fi: Lähetä HEAD-pyyntö D)okumentille vai L)inkille vai C) peruuta (d,l,c):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
fi: Lähetä HEAD-pyyntö D)okumentille vai C) peruuta? (d,c):

en: Sorry, the document is not an http URL.
fi: Asiakirja ei ole http-URL.

en: Sorry, the link is not an http URL.
fi: Linkki ei ole http-URL.

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
fi: Tämän lomakkeen ACTION on poistettu käytöstä.

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
fi: Tämän lomakkeen ACTION ei ole http-URL.

en: Not an http URL or form ACTION!
fi: Ei ole http-URL tai lomakkeen ACTION!

en: This special URL cannot be a form ACTION!
fi: Tämä erityis-URL ei voi olla lomakkeen ACTION!

en: File management support is disabled!
fi: Tiedostonhallintatuki ei käytössä!

en: No jump file is currently available.
fi: Hyppytiedostoa ei ole saatavilla.

en: Jump to (use '?' for list):
fi: Hyppää (”?” listaan):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
fi: Hyppääminen oikotie-URL:iin ei ole sallittu!

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
fi: Satunnainen URL ei ole sallittu! Käytä oikotietä.

en: No random URLs have been used thus far.
fi: Tähän mennessä satunnaisia URL-osoitteita ei ole käytetty.

en: Bookmark features are currently disabled.
fi: Kirjanmerkkiominaisuudet eivät käytössä.

en: Execution via bookmarks is disabled.
fi: Suoritus kirjanmerkkien kautta on pois käytöstä.

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
fi: Kirjanmerkkitiedostoa ei ole määritelty. %s näyttää vaihtoehdot.

en: ERROR - unable to open bookmark file.
fi: VIRHE - kirjanmerkkitiedoston avaaminen epäonnistui.

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
fi: Kirjanmerkkitiedostoa ei voida avata linkin poistamista varten.

en: Error renaming temporary file.
fi: Virhe tilapäistiedoston uudelleennimeämisessä.

en: Bookmark deletion failed.
fi: Kirjanmerkin poisto epäonnistui.

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
fi: Kirjanmerkkitiedoston avaaminen ei onnistunut, tallenna linkki ensin näppäimellä ”a”.

en: There are no links in this bookmark file!
fi: Tässä kirjanmerkkitiedostossa ei ole linkkejä!

note: #define CACHE_D_OR_CANCEL
en: D)elete cached document or C)ancel? (d,c):
fi: D) Poista välimuistissa oleva asiakirja vai C) peruuta? (d,c):

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
fi: Tallenna D) asiakirja, L)inkki kirjanmerkkeihin vai C) peruuta? (d,l,c):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
fi: Tallenna D) asiakirja kirjanmerkkeihin vai C) peruuta? (d,c)?

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
fi: Tallenna L)inkki kirjanmerkkeihin vai C) peruuta? (l,c):

en: Cannot save form fields/links
fi: Ei voida tallentaa lomakekenttiä/linkkejä

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
fi: Historia-, showinfo-, valikko- tai listatiedostoja ei voi tallentaa kirjanmerkkeinä.

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
fi: Poistetaanko tämä linkki kirjanmerkeistä?

en: Malformed address.
fi: Vääränmuotoinen osoite.

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
fi: Historiallinen kommenttien jäsentely PÄÄLLÄ (minimaalinen on ohitettu)!

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
fi: Historiallinen kommenttien jäsentely POIS PÄÄLTÄ (minimaalinen on käytössä)!

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
fi: Historiallinen kommenttien jäsentely PÄÄLLÄ (pätevä on ohitettu)!

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
fi: Historiallinen kommenttien jäsentely POIS PÄÄLTÄ (pätevä on käytössä)!

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
fi: Minimaalinen kommenttien jäsentely PÄÄLLÄ (ja voimassa)!

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
fi: Minimaalinen kommenttien jäsentely POIS PÄÄLTÄ (pätevä on voimassa)!

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
fi: Minimaalinen kommenttien jäsentely PÄÄLLÄ (mutta historiallinen on voimassa)!

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
fi: Minimaalinen kommenttien jäsentely POIS PÄÄLTÄ (historiallinen on voimassa)!

en: Soft double-quote parsing ON!
fi: Pehmeä lainausmerkkien jäsentely PÄÄLLÄ!

en: Soft double-quote parsing OFF!
fi: Pehmeä lainausmerkkien jäsentely POIS PÄÄLTÄ!

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
fi: Käytetään TagSoup-HTML-jäsennystä.

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
fi: Käytetään SortaSGML-HTML-jäsennystä!

en: You are already at the end of this document.
fi: Olet jo asiakirjan lopussa.

en: You are already at the beginning of this document.
fi: Olet jo asiakirjan alussa.

en: You are already at page %d of this document.
fi: Olet jo asiakirjan sivulla %d.

en: Link number %d already is current.
fi: Linkki numero %d on jo valittu.

en: You are already at the first document
fi: Olet jo ensimmäisessä asiakirjassa

en: There are no links above this line of the document.
fi: Sivulla ei ole linkkejä ennen tätä riviä.

en: There are no links below this line of the document.
fi: Sivulla ei ole linkkejä tämän rivin jälkeen.

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
fi: Suurin pituus saavutettu! Poista tekstiä tai siirry pois kentästä.

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
fi: Ei olla lomakkeenlähetyspainikkeessa tai tavallisessa linkissä.

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
fi: Jonkun valintapainikkeen on oltava koko ajan valittuna!

en: Do you want to go back to the previous document?
fi: Haluatko palata edelliseen asiakirjaan?

en: Use arrows or tab to move off of field.
fi: Nuolilla tai sarkaimella pois.

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
fi: Kirjoita tekstiä. Nuolilla tai sarkaimella pois.

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
fi: ** Virheellistä HTML:ää!! Lomakkeen toimintoa ei ole määritetty. **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
fi: Virheellistä HTML:ää!! Ponnahdusikkunaa ei voida luoda!

en: Unable to create popup window!
fi: Ponnahdusikkunaa ei voida luoda!

en: Goto a random URL is disallowed!
fi: Ei voida siirtyä satunnaiseen osoitteeseen!

en: Goto a non-http URL is disallowed!
fi: Ei voida siirtyä ei-HTTP-osoitteisiin!

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
fi: Ei voida siirtyä ”%s”-osoitteisiin

en: URL to open:
fi: Avattava URL:

en: Edit this document's URL:
fi: Muokkaa asiakirjan URL:ää:

en: Edit the current link's URL:
fi: Muokkaa linkin URL:ää:

en: Edit the form's submit-URL:
fi: Muokkaa lomakkeen lähetys-URL:ää:

en: You cannot edit File Management URLs
fi: Et voi muokata tiedostonhallinnan URL:iä

en: Enter a database query:
fi: Syötä tietokantahaku:

en: Enter a whereis query:
fi: Syötä whereis-haku:

en: Edit the current query:
fi: Muokkaa nykyistä hakua:

en: Edit the previous query:
fi: Muokkaa edellistä hakua:

en: Edit a previous query:
fi: Muokkaa vanhempaa hakua:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
fi: Ctrl-R lähettää nykyisen haun uudelleen.

en: Edit the current shortcut:
fi: Muokkaa nykyistä oikotietä:

en: Edit the previous shortcut:
fi: Muokkaa edellistä oikotietä:

en: Edit a previous shortcut:
fi: Muokkaa vanhempaa oikotietä:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
fi: Näppäintä ”%c” ei ole määritetty hyppytiedostoon!

en: Cannot locate jump file!
fi: Hyppytiedostoa ei löydetä!

en: Cannot open jump file!
fi: Hyppytiedostoa ei voida avata!

en: Error reading jump file!
fi: Hyppytiedostoa luettaessa tapahtui virhe!

en: Out of memory reading jump file!
fi: Muisti loppui hyppytiedostoa luettaessa!

en: Out of memory reading jump table!
fi: Muisti loppui hyppytaulukkoa luettaessa!

en: No index is currently available.
fi: Indeksiä ei ole nyt saatavilla.

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
fi: Haluatko todella mennä aloitussivulle?

en: You are already at main screen!
fi: Olet jo aloitussivulla!

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
fi: Tämä ei ole etsittävä indeksoitu asiakirja – ”/” etsii merkkijonoa

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
fi: Tälle tiedostolle ei ole määritetty omistajaa, joten ei voida lähettää kommenttia

en: No owner is defined. Use %s?
fi: Omistajaa ei ole määritetty. Käytetäänkö %s:a?

en: Do you wish to send a comment?
fi: Haluatko lähettää kommentin?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
fi: Sähköposti ei ole käytössä, joten kommentteja ei voi lähettää

en: The 'e'dit command is currently disabled.
fi: ”E” muokkaa -komento ei ole käytössä.

en: External editing is currently disabled.
fi: Ulkoinen muokkaus ei ole käytössä.

en: System error - failure to get status.
fi: Järjestelmävirhe – ei saatu tilaa.

en: No editor is defined!
fi: Muokkainta ei ole määritetty!

en: The 'p'rint command is currently disabled.
fi: ”P” tulosta -komento ei ole käytössä.

en: Select option (or page) number:
fi: Valitse valinnan (tai sivun) numero:

en: Option number %d already is current.
fi: Valinta numero %d on jo valittu.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
fi: Olet jo tämän valintaluettelon lopussa.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
fi: Olet jo tämän valintaluettelon alussa.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
fi: Olet jo tämän valintaluettelon %d. sivulla.

en: You have entered an invalid option number.
fi: Annoit virheellisen valinnan numeron.

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
fi: ** Virheellistä HTML-koodia! Diagnosoi valitsimella -trace. **

en: Give name of file to save in
fi: Anna sen tiedoston nimi, johon tallennetaan

en: Can't open temporary file!
fi: Tilapäistiedostoa ei voida avata!

en: Can't open output file!  Cancelling!
fi: Tulostiedostoa ei voida avata! Peruutetaan!

en: Execution is disabled.
fi: Suorittaminen ei ole käytössä.

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
fi: Suorittaminen ei ole käytössä tälle tiedostolle. Katso valinnat (%s).

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
fi: Tähän versioon ei ole käännetty suoritusominaisuuksia.

en: This file cannot be displayed on this terminal.
fi: Tätä tiedostoa ei voi näyttää tässä päätteessä.

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
fi: Tätä tiedostoa ei voi näyttää tässä päätteessä: D) lataa vai C) peruuta

en: %s  D)ownload, or C)ancel
fi: %s D) lataa vai C) peruuta

en: Cancelling file.
fi: Peruutetaan tiedosto.

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
fi: Haetaan tiedostoa. - OLE HYVÄ JA ODOTA -

en: Enter a filename:
fi: Anna tiedostonimi:

en: Edit the previous filename:
fi: Muokkaa edellistä tiedostonimeä:

en: Edit a previous filename:
fi: Muokkaa aikaisempaa tiedostonimeä:

en: Enter a new filename:
fi: Anna uusi tiedostonimi:

en: File name may not begin with a dot.
fi: Tiedoston nimi ei voi alkaa pisteellä.

en: File exists.  Create higher version?
fi: Tiedosto on olemassa. Luodaanko suurempi versio?

en: File exists.  Overwrite?
fi: Tiedosto on olemassa. Ylikirjoitetaanko?

en: Cannot write to file.
fi: Tiedostoon ei voi kirjoittaa.

en: ERROR! - download command is misconfigured.
fi: VIRHE! - latauskomennon asetukset ovat väärin.

en: Unable to download file.
fi: Tiedostoa ei voi ladata.

en: Reading directory...
fi: Luetaan kansiota…

en: Building directory listing...
fi: Luodaan kansiolistausta…

en: Saving...
fi: Tallennetaan…

en: Could not edit file '%s'.
fi: Tiedostoa ”%s” ei voitu muokata.

en: Unable to access document!
fi: Asiakirjaan ei pääse!

en: Could not access file.
fi: Tiedostoon ei pääse.

en: Could not access directory.
fi: Kansioon ei pääse.

en: Could not load data.
fi: Ei voitu ladata dataa.

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
fi: Lynx ei voi tällä hetkellä muokata (e) WWW-sivuja.

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
fi: Tämä viestiä ei muokata (e) ulkoisella muokkaimella.

en: Bad rule
fi: Virheellinen sääntö

en: Insufficient operands:
fi: Puutteelliset operandit:

en: You are not authorized to edit this file.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia muokata tätä tiedostoa.

en: Title:
fi: Otsikko:

en: Subject:
fi: Aihe:

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Password:
fi: Salasana:

en: lynx: Username and Password required!!!
fi: lynx: Käyttäjänimi ja salasana vaaditaan!

en: lynx: Password required!!!
fi: lynx: Salasana vaaditaan!

en: Clear all authorization info for this session?
fi: Tyhjennetäänkö kaikki tämän istunnon tunnistautumistiedot?

en: Authorization info cleared.
fi: Tunnistautumistiedot tyhjennetty.

en: Authorization failed.  Retry?
fi: Tunnistautuminen epäonnistui. Yritetäänkö uudelleen?

en: cgi support has been disabled.
fi: cgi-tuki on poistettu käytöstä.

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
fi: Tässä versiossa ei ole lynxcgi-tukea

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
fi: Ei tunnettua tapaa muuttaa %s %s:ksi.

en: Unable to set up connection.
fi: Yhteyden asetusten tekeminen epäonnistui.

en: Unable to make connection
fi: Yhteyden ottaminen epäonnistui

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
fi: Suoritettava linkki hylätty vääränmuotoisen pyynnön takia.

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
fi: Suoritettava linkki hylätty merkin "%c" vuoksi.

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
fi: Suoritettava linkki hylätty suhteellisen polun takia ("../").

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
fi: Suoritettava linkki hylätty sijainnin tai polun takia.

en: Mail access is disabled!
fi: Sähköpostiyhteydet on poistettu käytöstä!

en: Telnet access is disabled!
fi: Telnet-yhteydet on poistettu käytöstä!

en: USENET news access is disabled!
fi: USENET-uutisyhteydet on poistettu käytöstä!

en: Rlogin access is disabled!
fi: Rlogin-yhteydet on poistettu käytöstä!

en: Ftp access is disabled!
fi: Ftp-yhteydet on poistettu käytöstä!

en: There are no references from this document.
fi: Tästä asiakirjasta ei ole viittauksia.

en: There are only hidden links from this document.
fi: Tästä asiakirjasta on vain piilotettuja linkkejä.

en: Unable to open command file.
fi: Komentotiedostoa ei voitu avata.

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
fi: Käynnistetään valitsemasi muokkain news-viestin muokkaamiseksi

en: Post this message?
fi: Lähetetäänkö tämä viesti?

en: Append '%s'?
fi: Lisätäänkö "%s"?

en: Posting to newsgroup(s)...
fi: Lähetetään uutisryhmiin...

en: *** You have unread mail. ***
fi: *** Sinulla on lukematonta postia. ***

en: *** You have mail. ***
fi: *** Sinulle on postia. ***

en: *** You have new mail. ***
fi: *** Sinulle on uutta postia. ***

en: File insert cancelled!!!
fi: Tiedoston lisäys peruutettu!

en: Not enough memory for file!
fi: Ei tarpeeksi muistia tiedostolle!

en: Can't open file for reading.
fi: Tiedostoa ei voida avata lukemista varten.

en: File does not exist.
fi: Tiedostoa ei ole.

en: File does not exist - reenter or cancel:
fi: Tiedostoa ei ole - kirjoita uusi tai peruuta:

en: File is not readable.
fi: Tiedostoa ei voi lukea.

en: File is not readable - reenter or cancel:
fi: Tiedostoa ei voi lukea - kirjoita uusi tai peruuta:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
fi: Ei mitään lisättävää - tiedoston pituus on 0.

en: Save request cancelled!!!
fi: Tallennuspyyntö peruutettu!!!

en: Mail request cancelled!!!
fi: Postipyyntö peruutettu!!!

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
fi: Katselet esijäsenneltyä lähdekoodia. Haluatko varmasti lähettää sen?

en: Please wait...
fi: Odota…

en: Mailing file.  Please wait...
fi: Lähetetään tiedostoa. Ole hyvä ja odota…

en: ERROR - Unable to mail file
fi: VIRHE - Tiedostoa ei voitu lähettää

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
fi: Tiedosto on %d ruudun pituinen. Haluatko varmasti tulostaa?

en: Print request cancelled!!!
fi: Tulostuspyyntö peruutettu!!!

en: Press <return> to begin:
fi: Paina <return> aloittaaksesi:

en: Press <return> to finish:
fi: Paina <return> lopettaaksesi:

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
fi: Tiedosto on %d sivun pituinen. Haluatko varmasti tulostaa?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
fi: Varmista, että tulostin on päällä. <Return> aloittaa tulostamisen:

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
fi: VIRHE – Tiedostotilan varaaminen ei onnistu!

en: Unable to open tempfile
fi: Väliaikaistiedostoa ei voida avata

en: Unable to open print options file
fi: Tulostinasetustiedostoa ei voida avata

en: Printing file.  Please wait...
fi: Tulostetaan tiedostoa. Ole hyvä ja odota…

en: Please enter a valid internet mail address:
fi: Anna toimiva sähköpostiosoite:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
fi: VIRHE – Tulostimen asetukset ovat väärin!

en: That key requires Advanced User mode.
fi: Näppäin vaatii Edistynyt-tilan.

en: Content-type: %s
fi: Sisällön tyyppi: %s

en: Command:
fi: Komento:

en: Unknown or ambiguous command
fi: Tuntematon tai epäselvä komento

en:  Version
fi:  versio

en:  first
fi:  ensin

en: , guessing...
fi: , arvataan…

en: Permissions for
fi: Oikeudet:

en: Select
fi: Valitse

en: capital letter
fi: iso kirjain

en:  of option line,
fi:  valintarivillä,

en:  to save,
fi:  tallentaaksesi,

en:  to
fi:  kohteeseen

en:  or
fi:  tai

en:  index
fi:  indeksi

en:  to return to Lynx.
fi:  palataksesi Lynxiin.

en: Accept Changes
fi: Hyväksy muutokset

en: Reset Changes
fi: Peruuta muutokset

en: Left Arrow cancels changes
fi: Vasen nuoli peruuttaa muutokset

en: Save options to disk
fi: Tallenna valinnat levylle

en: Hit RETURN to accept entered data.
fi: <Return> hyväksyy syötetyn datan.

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
fi: <Return> hyväksyy syötetyn datan. Poista tiedot kutsuaksesi oletuksen.

en: Value accepted!
fi: Arvo hyväksytty!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
fi: Arvo hyväksytty! – VAROITUS: Lynxin asetukset on tehty XWINDOWSIA varten!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
fi: Arvo hyväksytty! – VAROITUS: Lynxin asetuksia EI ole tehty XWINDOWSIA varten!

en: You are not allowed to change which editor to use!
fi: Ei voi vaihtaa käytettävää muokkainta.

en: Failed to set DISPLAY variable!
fi: DISPLAY-muuttujan asettaminen epäonnistui!

en: Failed to clear DISPLAY variable!
fi: DISPLAY-muuttujan tyhjentäminen epäonnistui!

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
fi: Et voi vaihtaa kirjanmerkkitiedostoa!

en: Terminal does not support color
fi: Pääte ei tue värejä

en: Your '%s' terminal does not support color.
fi: ”%s”-pääte ei tue värejä.

en: Access to dot files is disabled!
fi: Pääsy pistetiedostoihin on estetty.

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
fi: User-Agent ei sisällä sanaa ”Lynx” tai ”L_y_n_x”

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
fi: Käytä sanaa ”L_y_n_x” tai ”Lynx” User-Agentissa, tai se näyttää tarkoitukselliselta harhauttamiselta!

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
fi: User-Agent -merkkijonon muttaminen ei käytössä!

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
fi: Et voi muokata tätä asetusta.

en: Saving Options...
fi: Tallennetaan valintoja…

en: Options saved!
fi: Valinnat tallennettu!

en: Unable to save Options!
fi: Ei voitu tallentaa valintoja!

en:  'r' to return to Lynx
fi:  ”r” palaa Lynxiin

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
fi:  ”>” tallentaa, ”r” palaa Lynxiin

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
fi: Muokkaa arvoa millä tahansa näppäimellä, <return> hyväksyy.

en: Error uncompressing temporary file!
fi: Tilapäistiedoston purkaminen epäonnistui!

en: Unsupported URL scheme!
fi: Ei tuettu URL-skeema!

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
fi: Ei-tuettua dataa: URL! Käytä toistaseksi SHOWINFOa.

en: Redirection limit of 10 URL's reached.
fi: 10 URL:n ohjausraja saavutettu.

en: Illegal redirection URL received from server!
fi: Palvelimelta vastaanotettiin virheellinen ohjaus-URL!

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
fi: Palvelin pyysi POST-sisällön %d-ohjausta kohteeseen

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
fi: P) jatka, käytä G)ET:iä vai C) peruuta

en: P)roceed, or C)ancel
fi: P) jatka vai C) peruuta

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
fi: POST-sisällön uudelleenohjaus. P) jatka, katso U)RL, käytä G)ET:iä vai C) peruuta

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
fi: POST-sisällön uudelleenohjaus. P) jatka, katso U)RL vai C) peruuta

en: Proceed without a username and password?
fi: Jatka ilman käyttäjänimeä ja salasanaa?

en: Proceed (%s)?
fi: Jatketaanko (%s)?

en: Cannot POST to this host.
fi: Tähän palvelimeen ei voi POSTata.

en: Discarding POST data...
fi: Hylätään POST-data...

en: Document will not be reloaded!
fi: Asiakirjaa ei ladata uudelleen!

en: Location:
fi: Sijainti:

en: '%s' not found!
fi: ”%s” ei löytynyt!

en: Default Bookmark File
fi: Oletusarvoinen kirjanmerkkitiedosto

en: Screen too small! (8x35 min)
fi: Näyttö liian pieni! (min. 8x35)

en: Select destination or ^G to Cancel:
fi: Valitse kohde, ^G peruuttaa:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
fi: Valitse alikirjanmerkki, ”=” valikkoon, ^G peruuttaa:

en:        Select Bookmark
fi:        Valitse kirjanmerkki

en: Letter:
fi: Kirjain:

en: Memory exhausted!  Program aborted!
fi: Muisti lopussa! Ohjelma keskeytetty!

en: Memory exhausted!  Aborting...
fi: Muisti lopussa! Keskeytetään…

en: Not enough memory!
fi: Ei tarpeeksi muistia!

en: Directory/File Manager not available
fi: Kansion-/tiedostonhallinta ei ole saatavilla

en: HREF in BASE tag is not an absolute URL.
fi: HREF-attribuutti BASE-tagissa ei ole absoluuttinen URL.

en: Location URL is not absolute.
fi: Location-URL ei ole absoluuttinen.

en: Refresh URL is not absolute.
fi: Refresh-URL ei ole absoluuttinen.

en: You are sending a comment to:
fi: Lähetät kommentin osoitteeseen:

en: 
     With copy to:
fi: 
     Kopio osoitteeseen:

en: 
     With copies to:
fi: 
     Kopiot osoitteisiin:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
fi: 
    
    Peruuta painamalla Ctrl-G, jos et halua lähettää viestiä

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
fi: 
    Kirjoita nimesi tai jätä tyhjäksi pysyäksesi nimettömänä

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
fi: 
    Ole hyvä ja kirjoita postiosoite tai joku muu

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
fi:  tapa yhteydenottoon, jos haluat vastauksen.

en: 
     Please enter a subject line.
fi: 
     Anna otsikkorivi.

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
fi: 
     Anna postiosoite, johon lähetetään kopio.

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
fi:  (Jätä tyhjäksi, jos et halua kopiota.)

en: 
     Please review the message body:
fi: 
     Tarkasta vietin teksti:

en: 
    Press RETURN to continue:
fi: 
    Jatka painamalla ENTER:

en: 
    Press RETURN to clean up:
fi: 
    Puhdista painamalla ENTER:

en:  Use Control-U to erase the default.
fi:  Control-U tyhjentää oletuksen.

en: 
     Please enter your message below.
fi: 
    Ole hyvä ja kirjoita viestisi alle.

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
fi: 
     Kun olet valmis, paina return, kirjoita yksi piste (.)

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
fi: 
     riville ja paina return uudestaan.

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
fi: Eväste: %s: %.*s=%.*s Sallitaanko? (K/E/Aina/ei koSkaan)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
fi: Hyväksytäänkö epäkelpo eväste verkkotunnus=%s tunnukselle ”%s”?

en: Allowing this cookie.
fi: Tämä eväste hyväksytään.

en: Rejecting this cookie.
fi: Tämä eväste hylätään.

en: (Cookies never allowed.)
fi: (Evästeitä ei hyväksytä koskaan.)

en: (Cookies always allowed.)
fi: (Evästeet hyväksytään aina.)

en: (Cookies allowed via prompt.)
fi: (Evästeiden hyväksymisestä kysytään.)

en: (Persistent Cookies.)
fi: (Pysyvät evästeet.)

en: (No title.)
fi: (Ei otsikkoa.)

en: (No name.)
fi: (Ei nimeä.)

en: (No value.)
fi: (Ei arvoa.)

en: None
fi: Ei mitään

en: (End of session.)
fi: (Istunnon loppu.)

en: Delete this cookie?
fi: Poistetaanko tämä eväste?

en: The cookie has been eaten!
fi: Eväste poistettu!

en: Delete this empty domain?
fi: Poistetaanko tyhjä domain?

en: The domain has been eaten!
fi: Domain poistettu!

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
fi: D) poista verkkotunnuksen evästeet, aseta salli A)ina/P) kysy/V) ei koskaan, vai C) peruuta?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
fi: D) poista verkkotunnus, aseta salli A)ina/P) kysy/V) ei koskaan, vai C) peruuta?

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
fi: Hyväksytään ”A”ina evästeet verkkotunnuksesta ”%s”.

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
fi: ”V” ei koskaan hyväksytä evästeitä verkkotunnuksesta ”%s”.

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
fi: ”P” kysytään aina verkkotunnuksen ”%s” evästeistä.

en: Delete all cookies in this domain?
fi: Poistetaanko kaikki tämän verkkotunnuksen evästeet?

en: Port 19 not permitted in URLs.
fi: Portti 19 ei sallittu URL:ssa.

en: Port 25 not permitted in URLs.
fi: Portti 25 ei sallittu URL:ssa.

en: Port %lu not permitted in URLs.
fi: Portti %lu ei sallittu URL:ssa.

en: URL has a bad port field.
fi: URL:ssa on virheellinen portti-kenttä.

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
fi: Sisäkkäisten HTML-elementtien maksimimäärä ylitetty.

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
fi: Vääränlainen osittainen viittaus! Poistetaan pisteet alusta.

en: Trace Log open failed.  Trace off!
fi: Jäljityslokin avaaminen epäonnistui. Jäljitys pois päältä!

en: Lynx Trace Log
fi: Lynxin jäljitysloki

en: No trace log has been started for this session.
fi: Tälle istunnolle ei ole aloitettu jäljityslokia.

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
fi: Tilapäistiedostojen maksimimäärä saavutettu!

note: HTFile.c
en: Directory
fi: Kansio

en: Directory browsing is not allowed.
fi: Kansioiden selaus ei ole sallittu.

en: This directory is not readable.
fi: Tätä kansiota ei voi lukea.

en: Can't access requested file.
fi: Pyydettyä tiedostoa ei voida käyttää.

en: Could not open file for decompression!
fi: Tiedoston avaaminen purkamista varten epäonnistui!

en: Files:
fi: Tiedostot:

en: Subdirectories:
fi: Alikansiot:

en:  directory
fi:  kansio

en: Up to
fi: Ylös

en: Current directory is
fi: Kansio on

note: HTFTP.c
en: Symbolic Link
fi: Symbolinen linkki

note: HTGopher.c
en: No response from server!
fi: Ei vastausta palvelimelta!

en: CSO index
fi: CSO-indeksi

en: 
    This is a searchable index of a CSO database.
fi: 
    Tämä on CSO-tietokannan indeksi, josta voi etsiä.

en: CSO Search Results
fi: CSO-hakutulokset

en: Seek fail on %s
fi: Hakuvirhe kohdassa %s

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
fi: 
    Paina näppäintä ”s” ja kirjoita hakusanat.

en: 
    This is a searchable Gopher index.
fi: 
    Tämä on Gopher-indeksi, josta voi etsiä.

en: Gopher index
fi: Gopher-indeksi

en: Gopher Menu
fi: Gopher-valikko

en:  Search Results
fi:  Hakutulokset

en: Sending CSO/PH request.
fi: Lähetetään CSO/PH-pyyntö.

en: Sending Gopher request.
fi: Lähetetään Gopher-pyyntö.

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
fi: CSO/PH-pyyntö lähetetty, odotetaan vastausta.

en: Gopher request sent; waiting for response.
fi: Gopher-pyyntö lähetetty, odotetaan vastausta.

en: 
    Please enter search keywords.
fi: 
    Kirjoita hakusanat.

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
fi: 
    Syöttämilläsi hakusanoilla voit etsiä henkilön

en:  person's name in the database.
fi: nimeä tietokannasta.

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
fi: Yhteys suljettu ???

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
fi: Tämä asiakasohjelma ei tue SSL-lähettämistä uutisryhmiin.

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
fi: Tyyli %d ”%s” SGML: %s. Kirjasin %s %.1f pistettä.

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
fi: 	Kohdistus=%d, %d sarkainta. (%.0f ennen, %.0f jälkeen)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
fi: 		Sarkaimen tyyppi=%d kohdassa %.0f

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
fi: Ei voida jatkaa ilman käyttäjänimeä ja salasanaa.

en: SSL error:%s-Continue?
fi: SSL-virhe: %s – Jatketaanko?

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
fi: HTWAIS: Paluuviesti on liian suuri.

en: Enter WAIS query:
fi: Syötä WAIS-haku:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
fi: Yritetään uudelleen HTTP0-pyyntönä.

en: Transferred %d bytes
fi: Siirretty %d tavua

en: Data transfer complete
fi: Tiedonsiirto valmis

en: Error processing line %d of %s
fi: Virhe käsiteltäessä %2$s:n riviä %1$d

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
fi: Osoitelistasivu

en: Bookmark file
fi: Kirjanmerkkitiedosto

en: Configuration Definitions
fi: Asetusmäärittelyt

en: Cookie Jar
fi: Evästeet

en: Current Edit-Key Map
fi: Nykyinen muokkausnäppäinkartta

en: Current Key Map
fi: Nykyinen näppäinkartta

en: File Management Options
fi: Tiedostonhallintavalinnat

en: Download Options
fi: Latausasetukset

en: History Page
fi: Historiasivu

en: Cache Jar
fi: Välimuisti

en: List Page
fi: Listasivu

en: Lynx.cfg Information
fi: Lynx.cfg-asetustiedoston tiedot

en: Converted Mosaic Hotlist
fi: Muunnettu Mosaic-lista

en: Options Menu
fi: Valinnat

en: File Permission Options
fi: Tiedosto-oikeuksien asetukset

en: Printing Options
fi: Tulostusasetukset

en: Information about the current document
fi: Tietoa nykyisestä sivusta

en: Your recent statusline messages
fi: Viimeisimmät tilarivin viestit

en: Upload Options
fi: Lähetysasetukset

en: Visited Links Page
fi: Vieraillut linkit -sivu

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
fi: Katso myös

en: your
fi: sinun

en: for runtime options
fi: ajonaikaisia asetuksia varten

en: compile time options
fi: käännöksen aikaiset asetukset

en: color-style configuration
fi: väriasetukset

en: latest release
fi: viimeisin julkaisu

en: pre-release version
fi: esijulkaisuversio

en: development version
fi: kehitysversio

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
fi: Seuraavat tiedot on johdettu tämän Lynxin kopion automaattisessa
    asetus-/kääntövaiheessa. Sisällytä kopio tästä sivusta vikailmoituksia
    lähettäessä.

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
fi: Seuraavia tietoja käytettiin automaattisesti konfiguroituina käännöksen
    aikaisina määrittelyinä, kun tämä Lynxin kopio käännettiin.

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
fi:   C) Luo D) Lataa E) Muokkaa F) Koko valikko M) Muokkaa R) Poista U) Lähetä

en: Failed to obtain status of current link!
fi: Valitun linkin tilan hakeminen epäonnistui!

en: External support is currently disabled.
fi: Ulkoinen tuki on pois käytöstä.

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
fi: Työkansion vaihtaminen on pois käytöstä.

en: Linewrap OFF!
fi: Rivitys POIS!

en: Linewrap ON!
fi: Rivitys PÄÄLLÄ!

en: Trace not supported
fi: Jäljitys ei tuettu

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
fi: 	Sisennykset: ensimmäinen=%.0f muut=%.0f, korkeus=%.1f kuvaus=%.1f

note: * Set up the message for the username prompt, and then issue the * prompt.  The default username is included in the call to the * prompting function, but the password is NULL-ed and always replaced. * - FM
en: Username for '%s' at %s '%s%s':
fi: Käyttäjänimi ”%s” kohteessa %s ”%s%s”:

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
fi: Virheellinen otsake ”%s%s%s%s%s”

en: Access forbidden by rule
fi: Käytön estää sääntö

en: Loading failed, use a previous copy.
fi: Lataaminen epäonnistui, käytä edellistä kopiota.

en: Loading incomplete.
fi: Lataaminen ei valmis.

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
fi: **** HTAccess: pistokkeen tai tiedostonumeron palautti vanhentunut latausrutiini!

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
fi: **** HTAccess: Ohjelman sisäinen virhe. Lähetä postia: lynx-dev@nongnu.org!

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
fi: **** HTAccess: Palautettu tila oli: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
fi: Ei tavoiteta

en: Unable to access document.
fi: Asiakirjaa ei voida tavoittaa.

en: Enter password for user %s@%s:
fi: Kirjoita salasana käyttäjälle %s@%s:

en: Unable to connect to FTP host.
fi: FTP-palvelimeen yhdistäminen ei onnistu.

en: close master socket
fi: sulje pääpistoke

en: socket for master socket
fi: pistoke pääpistokkeelle

en: Receiving FTP directory.
fi: Vastaanotetaan FTP-kansiota.

en: Transferred %d bytes (%5d)
fi: Siiretty %d tavua (%5d)

en: connect for data
fi: yhdistä dataa varten

en: Receiving FTP file.
fi: Vastaanotetaan FTP-tiedostoa.

en: Could not set up finger connection.
fi: Finger-yhteyden muodostaminen epäonnistui.

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
fi: Datan lataaminen epäonnistui (ei sivuston nimeä finger-osoitteessa)

en: Invalid port number - will only use port 79!
fi: Virheellinen porttinumero - käytetään vain porttia 79!

en: Could not access finger host.
fi: Finger-palvelinta ei tavoiteta.

en: No response from finger server.
fi: Ei vastausta finger-palvelimelta.

en: Username for news host '%s':
fi: Käyttäjänimi news-palvelimelle ”%s”:

en: Change username?
fi: Vaihdetaanko käyttäjänimeä?

en: Username:
fi: Käyttäjänimi:

en: Password for news host '%s':
fi: Salasana news-palvelimelle ”%s”:

en: Change password?
fi: Vaihdetaanko salasanaa?

en: No matches for: %s
fi: Ei osumia: %s

en: 
    No articles in this group.
fi: 
    Ei artikkeleita tässä ryhmässä.

en: 
    No articles in this range.
fi: 
    Ei artikkeleita tässä valikoimassa.

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
fi: %s, artikkelit %d-%d

en: Earlier articles
fi: Varhaisemmat artikkelit

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
fi: 
    %2$s :ssa on noin %1$d artikkelia, tunnisteet seuraavasti:

en: All available articles in
fi: Kaikki saatavilla olevat artikkelit kohteessa

en: Later articles
fi: Myöhäisemmät artikkelit

en: Post to
fi: Lähetä kohteeseen

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
fi: Tämä asiakasohjelma ei tue SNEWS-osoitteita.

en: No target for raw text!
fi: Ei kohdetta raakatekstille!

en: Connecting to NewsHost ...
fi: Yhdistetään NewsHostiin…

en: Could not access %s.
fi: Ei voitu tavoittaa: %s.

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
fi: Ei voida lukea news-tietoja. News-palvelin %.20s vastasi: %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
fi: Ei voida lukea news-tietoja, tyhjä vastaus palvelimelta %s

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
fi: Luetaan saatavilla olevien uutisryhmien listaa.

en: Reading list of articles in newsgroup.
fi: Luetaan uutisryhmässä olevien artikkeleiden listaa.

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
fi: Luetaan artikkelia uutisista.

en: Sorry, could not load requested news.
fi: Valitettavasti pyydettyjen uutisten lataaminen epäonnistui.

en: Address has invalid port
fi: Osoitteella on virheellinen portti

en: Address length looks invalid
fi: Osoitteen pituus vaikuttaa virheelliseltä

en: Unable to locate remote host %s.
fi: Palvelinta %s ei kyetä löytämään.

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
fi: Virheellinen konenimi %s

en: Making %s connection to %s
fi: Muodostetaan %s-yhteyttä kohteeseen %s

en: socket failed.
fi: pistoke epäonnistui.

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
fi: pistoke epäonnistui: perhe %d osoite %s portti %s.

en: Connection failed (too many retries).
fi: Yhteys epäonnistui (liian monta uudelleenyritystä).

en: Socket read failed (too many tries).
fi: Pistokkeen luku epäonnistui (liian monta yritystä).

en: SSL callback:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d
fi: SSL-kutsu: %s, esivarmistus_ok=%d, ssl_ok=%d

en: Address contains a username: %s
fi: Osoitteessa on käyttäjänimi: %s

en: Certificate issued by: %s
fi: Sertifikaatin myöntänyt: %s

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
fi: Tämä asiakasohjelma ei tue HTTPS-osoitteita.

en: Unable to connect to remote host.
fi: Etäkoneeseen yhdistäminen epäonnistui.

en: Retrying connection without TLS.
fi: Yritetään yhteyttä uudelleen ilman TLS:ää.

en: the certificate has no known issuer
fi: sertifikaatilla ei ole tunnettua myöntäjää

en: no issuer was found
fi: myöntäjää ei löytynyt

en: issuer is not a CA
fi: myöntäjä ei ole CA

en: the certificate has been revoked
fi: sertifikaatti on poistettu käytöstä

en: the certificate is not trusted
fi: sertifikaatti ei ole luotettu

en: Verified connection to %s (cert=%s)
fi: Varmennettu yhteys %s:n (cert=%s)

en: Verified connection to %s (subj=%s)
fi: Varmennettu yhteys %s:n (subj=%s)

en: Can't find common name in certificate
fi: Ei löydetä yhteistä nimeä sertifikaatissa

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
fi: SSL-virhe: palvelin(%s)!=cert(%s) – Jatketaanko?

en: SSL error
fi: SSL-virhe

en: UNVERIFIED connection to %s (cert=%s)
fi: VARMENTAMAMTON yhteys %s:n (cert=%s)

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
fi: Turvallinen %d-bittinen %s (%s) -HTTP-yhteys

en: Sending HTTP request.
fi: Lähetetään HTTP-pyyntöä.

en: Unexpected network write error; connection aborted.
fi: Odottamaton verkon kirjoitusvirhe, yhteys keskeytetty.

en: HTTP request sent; waiting for response.
fi: HTTP-pyyntö lähetetty, odotetaan vastausta.

en: Unexpected network read error; connection aborted.
fi: Odottamaton verkon lukuvirhe, yhteys keskeytetty.

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
fi: Vastaanotettiin odottamaton informatiivinen tila.

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
fi: Pyyntö täytetty. Tyhjennetään sisältö.

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
fi: Vastaanotettiin odottamaton 304 Ei muokattu -tila.

en: Show the 401 message body?
fi: Näytetäänkö 401-viestin runko?

en: Show the 407 message body?
fi: Näytetäänkö 407-viestin runko?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
fi: Tuntematon vastaus palvelimelta!

en: remote %s session:
fi: %s-etäistunto:

en: Could not connect to WAIS server.
fi: WAIS-palvelimeen ei voitu yhdistää.

en: Could not open WAIS connection for reading.
fi: WAIS-yhteyttä ei voitu avata lukemista varten.

en: Diagnostic code is
fi: Diagnostiikkakoodi on

en: Index
fi: Indeksi

en:  contains the following %d item%s relevant to "
fi:  sisätää seuraavat %d kohdetta %s, jotka liittyvät ”

en:  (bad file name)
fi:  (huono tiedostonimi)

en: (bad doc id)
fi: (huono doc-tunniste)

en: (Short Header record, can't display)
fi: (Lyhyt otsaketietue, ei voida näyttää)

en: 
    Long Header record, can't display
fi: 
    Pitkä otsaketietue, ei voida näyttää

en: 
    Text record
fi: 
    Tekstitietue

en: 
    Code record, can't display
fi: 
    Kooditietue, ei voida näyttää

en: Syntax error in WAIS URL
fi: Syntaksivirhe WAIS-osoitteessa

en:  (WAIS Index)
fi:  (WAIS-indeksi)

en: WAIS Index:
fi: WAIS-indeksi:

en: This is a link for searching the
fi: Tällä linkillä etsitään

en:  WAIS Index.
fi:  WAIS-indeksistä.

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
fi: 
    Anna ”s” etsi-komento ja määritä sitten hakusanat.

en:  (in
fi:  (kohteessa

en: WAIS Search of "
fi: WAIS-haku: ”

en: " in:
fi: ”, kohteessa

en: HTWAIS: Request too large.
fi: HTWAIS: Pyytö on liian suuri.

en: Searching WAIS database...
fi: Etsitää WAIS-tietokannasta…

en: Search interrupted.
fi: Etsintä keskeytetty.

en: Can't convert format of WAIS document
fi: WAIS-asiakirjan muotoa ei voida muuntaa

en: HTWAIS: Request too long.
fi: HTWAIS: Pyyntö on liian pitkä.

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
fi: Haetaan WAIS-asiakirjaa…

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
fi: Tekstiä ei palautettu!

en:  NOT GIVEN in source file;
fi:  EI ANNETTU lähdekooditiedostossa;

en:  WAIS source file
fi:  WAIS-lähdekooditiedosto

en:  description
fi:  kuvaus

en: Direct access
fi: Suora pääsy

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
fi:  (tai välityspalvelimen kautta, jos määritelty)

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Host
fi: Isäntä

en: Memory exhausted, display interrupted!
fi: Muisti lopussa, näyttö keskeytynyt!

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
fi: Muisti lopussa, siirto keskeytetään!

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
fi:  *** MUISTI LOPUSSA ***

en: text entry field
fi: tekstikenttä

en: password entry field
fi: salasanakenttä

en: checkbox
fi: valintaruutu

en: radio button
fi: valintapainike

en: submit button
fi: lähetä-painike

en: reset button
fi: nollauspainike

en: script button
fi: skriptipainike

en: popup menu
fi: ponnahdusvalikko

en: hidden form field
fi: piilotettu lomakekenttä

en: text entry area
fi: tekstialue

en: file entry field
fi: tiedostokenttä

en: unknown form field
fi: tuntematon lomakekenttä

en: unknown field or link
fi: tuntematon kenttä tai linkki

en: Can't open file for uploading
fi: Tiedoston avaaminen lähetystä varten epäonnistui

en: Submitting %s
fi: Lähetetään %s

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
fi: Rivitetäänkö teksti mahtumaan näyttöalueelle?

en: Very long lines have been truncated!
fi: Hyvin pitkät rivit on lyhennetty!

en: bytes
fi: tavua

note: * If we know the total size of the file, we can compute * a percentage, and show a corresponding progress bar.
en: Read %s of data
fi: Luettu %s dataa

en: Read %s of %s of data
fi: Luettu %s/%s dataa

en: , %s/sec
fi: , %s/s

en: , ETA %s
fi: , jäljellä %s

en:  (Press 'z' to abort)
fi:  (”z” keskeyttää)

note: Meta-note: don't move the following note from its place right in front of the first gettext().  As it is now, it should automatically appear in generated lynx.pot files. - kw NOTE TO TRANSLATORS:  If you provide a translation for "yes", lynx * will take the first byte of the translation as a positiv
en: yes
fi: kyllä

en: no
fi: ei

note: * Special-purpose workaround for gettext support (we should do * this in a more general way) -TD * * NOTE TO TRANSLATORS:  If the prompt has been rendered into * another language, and if yes/no are distinct, assume the * translator can make an ordered list in parentheses with one * capital letter fo
en: Y/N/A/V
fi: K/E/A/S

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: (none)
fi: (ei mitään)

en: Filepath:
fi: Tiedoston polku:

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
fi: Sivulla on vain piilotettuja linkkejä. Käytä ”l”ista-komentoa.

en: Source cache error - disk full?
fi: Lähdevälimuistivirhe – onko levy täynnä?

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
fi:      Linkkejä voi poistaa näppäimellä ”R”<br>
    <ol>

en: Do you want to execute "%s"?
fi: Haluatko suorittaa: ”%s”?

en: Good Advice
fi: Hyvä neuvo

en: An excellent http server for VMS is available via
fi: Loistava http-palvelin VMS:lle on saatavilla

en: this link
fi: tästä linkistä

en: It provides state of the art CGI script support.
fi: Se tukee uusinta CGI-skriptiteknologiaa.

en: Exiting via interrupt:
fi: Poistutaan, keskeytys:

en: (from a previous session)
fi: (edellisestä istunnosta)

en: Internal
fi: Sisäinen

en: Terminal reinitialisation failed - unknown terminal type?
fi: Päätteen uudelleenalustus epäonnistui – tuntematon päätetyyppi?

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
fi: Päätteen alustus epäonnistui – tuntematon päätetyyppi?

en: Terminal =
fi: Pääte =

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
fi: Tämän ohjelman kanssa on käytettävä vt100-, 200-, tms. päätettä.

en: Your Terminal type is unknown!
fi: Päätetyyppi on tuntematon!

en: Enter a terminal type:
fi: Anna päätetyyppi:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
fi: PÄÄTETYYPPI ON NYT

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
fi: 
    Vakava virhe tapahtui %s versiossa %s

en: Error starting editor, %s
fi: Virhe käynnistettäessä muokkainta, %s

en: Editor killed by signal
fi: Muokkaimen lopetti signaali

en: Editor returned with error status %s
fi: Muokkain palautti virhetilakoodin %s

en: Downloaded link:
fi: Ladattu linkki:

en: Suggested file name:
fi: Ehdotettu tiedostonimi:

en: Standard download options:
fi: Yleiset latausvaihtoehdot:

en: Download options:
fi: Latausvalinnat:

en: Save to disk
fi: Tallenna levylle

en: View temporary file
fi: Katso väliaikaistiedostoa

en: Save to disk disabled.
fi: Levylle tallennus pois käytöstä.

en: Local additions:
fi: Paikalliset lisäykset:

en: No Name Given
fi: Nimeä ei annettu

en: You selected:
fi: Valitsit:

en: (no address)
fi: (ei osoitetta)

en:  (internal)
fi:  (sisäinen)

en:  (was internal)
fi:  (oli sisäinen)

en:  (From History)
fi:  (Historiasta)

en: (No messages yet)
fi: (Ei vielä viestejä)

en: Invalid pointer detected.
fi: Epäkelpo osoitin tunnistettu.

en: Pointer:
fi: Osoitin:

en: FileName:
fi: Tiedostonimi:

en: LineCount:
fi: Rivimäärä:

en: Memory leak detected.
fi: Muistivuoto havaittu.

en: Contains:
fi: Sisältää:

en: ByteSize:
fi: Tavukoko:

en: realloced:
fi: Uudelleen varattu:

en: Total memory leakage this run:
fi: Muistivuotoja yhteensä tällä suorituskerralla:

en: Peak allocation
fi: Hiuppuvaraus

en: Bytes allocated
fi: Tavuja varattu

en: Total mallocs
fi: Yhteensä malloc-kutsuja

en: Total frees
fi: Yhteensä free-kutsuja

en: References in
fi: Viittaukset

en: this document:
fi: tässä asiakirjassa:

en: Visible links:
fi: Näkyvät linkit:

en: Hidden links:
fi: Piilotetut linkit:

en: References
fi: Viitteet

en: Visible links
fi: Näkyvät linkit

en: Unable to get status of '%s'.
fi: ”%s”:n tilan hakeminen epäonnistui.

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
fi: Valittu kohde ei ole tiedosto eikä kansio! Pyyntö ohitettu.

en: Unable to %s due to system error!
fi: Ei voitu suorittaa toimintoa %s järjestelmävirheen takia!

en: remove %s
fi: poista %s

en: move %s to %s
fi: siirrä %s → %s

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
fi: Sillä nimellä on jo kansio! Pyyntö ohitettu.

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
fi: Sillä nimellä on jo tiedosto! Pyyntö ohitettu.

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
fi: Määritelty nimi on jo käytössä! Pyyntö ohitettu.

en: Destination has different owner!  Request denied.
fi: Kohteella on eri omistaja! Pyyntö kielletty.

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
fi: Kohde ei ole kelpaava kansio! Pyyntö kielletty.

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
fi: Lähde ja kohde ovat sama sijainti! Pyyntö ohitettu.

en: Enter new name for directory:
fi: Kirjoita uusi nimi kansiolle:

en: Enter new name for file:
fi: Kirjoita uusi nimi tiedostolle:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
fi: Ei-sallittu merkki (polkuerotin) löydetty! Pyyntö ohitettu.

en: Enter new location for directory:
fi: Kirjoita uusi sijainti kansiolle:

en: Enter new location for file:
fi: Kirjoita uusi sijainti tiedostolle:

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
fi: Tätä ominaisuutta ei ole vielä toteutettu!

en: Enter name of file to create:
fi: Kirjoita luotavan tiedoston nimi:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
fi: Ei-sallittu ohjaus ”//” löydetty! Pyyntö ohitettu.

en: Enter name for new directory:
fi: Kirjoita uuden kansion nimi:

en: Create file or directory (f or d):
fi: Luodaanko ”f” tiedosto vai ”d” kansio:

en: Remove directory '%s'?
fi: Poistetaanko kansio ”%s”?

en: Remove directory?
fi: Poistetaanko kansio?

en: Remove file '%s'?
fi: Poistetaanko tiedosto ”%s”?

en: Remove file?
fi: Poistetaanko tiedosto?

en: Remove symbolic link '%s'?
fi: Poistetaanko symbolinen linkki ”%s”?

en: Remove symbolic link?
fi: Poistetaanko symbolinen linkki?

en: Specify permissions below:
fi: Määrittele oikeudet alle:

en: Owner:
fi: Omistaja

en: Group
fi: Ryhmä

en: Others:
fi: Muut:

en: Executing %s
fi: Suoritetaan %s

en: Executing system command. This might take a while.
fi: Suoritetaan järjestelmäkomento. Tässä saattaa kestää.

en: Current directory:
fi: Kansio:

en: Current selection:
fi: Valinta:

en: Nothing currently selected.
fi: Mitään ei ole valittuna.

en: Illegal filename; request ignored.
fi: Ei sallittu tiedostonimi, pyyntö ohitettu.

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
fi: Asennus valitussa kansiossa ei ole sallittu.

en: Just a moment, ...
fi: Pieni hetki, …

en: Source and target are the same: %s
fi: Lähde ja kohde ovat sama: %s

en: Already in target directory: %s
fi: Ollaan jo kohdekansiossa: %s

en: Installation complete
fi: Asennus valmis

en: Temporary URL or list would be too long.
fi: Tilapäis-URL-lista olisi liian pitkä.

en: Sending
fi: Lähetetään

en: The link   %s :?: %s
fi: Linkki     %s :?: %s

en: called "%s"
fi: nimeltä ”%s”

en: in the file "%s" called "%s"
fi: tiedostossa ”%s” nimeltä ”%s”

en: was requested but was not available.
fi: pyydettiin, mutta ei ollut saatavilla.

en: Thought you might want to know.
fi: Ajattelin, että saatat haluta tietää.

en: This message was automatically generated by
fi: Tämän viestin on automaattisesti luonut

en: No system mailer configured
fi: Järjestelmän postitinta ei ole konfiguroitu!

en: No Winsock found, sorry.
fi: Winsockia ei löytynyt.

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
fi: Kelpaava TMP- tai TEMP-alue TÄYTYY määritellä!

en: No such directory
fi: Kansiota ei ole

en: 
    Configuration file "%s" is not available.
fi: 
    Asetustiedosto ”%s” ei ole saatavilla.

en: 
    Lynx character sets not declared.
fi: 
    Lynxin merkistökoodauksia ei ole määritelty.

en: Ignored %d characters from standard input.
fi: Ohitettiin %d merkkiä standardista sisääntulosta.

en: Warning:
fi: Varoitus:

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
fi: Lynx: ohitetaan tunnistamaton merkistö=%s

en: %s Version %s (%s)
fi: %s versio %s (%s)

en: Built on %s%s.
fi: Käännetty %s%s.

en: Copyrights held by the Lynx Developers Group,
fi: Tekijänoikeudet: Lynx-kehittäjien ryhmä,

en: the University of Kansas, CERN, and other contributors.
fi: Kansasin yliopisto, CERN ja muut avustajat.

en: Distributed under the GNU General Public License (Version 2).
fi: Jaellaan GNU General Public License (versio 2) -lisenssin ehdoilla.

en: See http://lynx.invisible-island.net/ and the online help for more information.
fi: Lisätietoja: http://lynx.invisible-island.net/ ja verkko-opasteesta.

en: USAGE: %s [options] [file]
fi: KÄYTTÖ: %s [valitsimet] [tiedosto]

en: Options are:
fi: Valitsimet ovat:

en: %s: Invalid Option: %s
fi: %s: Virheellinen valitsin: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
fi: Sisäinen virhe: Epäkelpo hiirilinkki %d!

en: A URL specified by the user
fi: Käyttäjän määrittelemä URL

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
fi: Opaste

en: System Index
fi: Järjestelmäindeksi

en: Query parameter %d:
fi: Kyselyparametri %d:

en: No next document present
fi: Seuraavaa asiakirjaa ei ole

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
fi: tämän asiakirjan koodaus on määritelty...

en: cd to:
fi: cd:

en: failed to change directory
fi: kansion vaihtaminen epäonnistui

en: Current URL is empty.
fi: Nykyinen URL on tyhjä.

en: Copy to clipboard failed.
fi: Leikepöydälle kopioiminen epäonnistui.

en: Document URL put to clipboard.
fi: Asiakirjan URL kopioitu leikepöydälle.

en: Link URL put to clipboard.
fi: Linkin URL kopioitu leikepöydälle.

en: No URL in the clipboard.
fi: Ei URL:ää leikepöydällä.

en: -index-
fi: -indeksi-

en: lynx: Can't access startfile
fi: lynx: Ei päästy käsiksi aloitustiedostoon

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
fi: lynx: Aloitustiedostoa ei löytynyt tai se ei ole tyyppiä text/html tai text/plain

en:       Exiting...
fi:       Poistutaan…

en: -more-
fi: -lisää-

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
fi: 
    
    Anna sähköpostiosoitteesi From: -otsakkeessa

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
fi: 
    
    Anna tai muokkaa Subject: -otsaketta

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
fi: 
    
    Anna tai muokkaa Organization: -otsaketta

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
fi: 
    
     Kirjoita viestisi alle.

en: Message has no original text!
fi: Viestissä ei ole alkuperäistä tekstiä!

en: review/edit B)ookmarks files
fi: B) katsele/muokkaa kirjanmerkkitiedostoja

en: B)ookmark file:
fi: B) kirjanmerkkitiedosto:

en: ON
fi: PÄÄLLÄ

note: verbose_img variable
en: OFF
fi: POIS

en: NEVER
fi: EI KOSKAAN

en: ALWAYS
fi: AINA

en: ignore
fi: ohita

en: ask user
fi: kysy

en: accept all
fi: hyväksy kaikki

en: ALWAYS OFF
fi: AINA POIS

en: FOR LOCAL FILES ONLY
fi: VAIN PAIKALLISILLE TIEDOSTOILLE

en: ALWAYS ON
fi: AINA PÄÄLLÄ

en: Numbers act as arrows
fi: Numerot toimivat nuolina

en: Links are numbered
fi: Linkit on numeroitu

en: Links and form fields are numbered
fi: Linkit ja lomakkeiden kentät on numeroitu

en: Form fields are numbered
fi: Lomakkeiden kentät on numeroitu

en: Case insensitive
fi: Kirjainkoolla ei merkitystä

en: Case sensitive
fi: Huomioi kirjainkoko

en: prompt normally
fi: kysy tavallisesti

en: force yes-response
fi: pakota kyllä-vastaus

en: force no-response
fi: pakota ei-vastaus

en: Novice
fi: Aloittelija

en: Intermediate
fi: Keskitaso

en: Advanced
fi: Edistynyt

en: By First Visit
fi: Ensimmäisen vierailukerran mukaan

en: By First Visit Reversed
fi: Ensimmäisen vierailukerran mukaan käänteinen

en: As Visit Tree
fi: Vierailupuuna

en: By Last Visit
fi: Viimeisimmän vierailukerran mukaan

en: By Last Visit Reversed
fi: Viimeisimmän vierailukerran mukaan käänteinen

note: Old_DTD variable
en: relaxed (TagSoup mode)
fi: rento (TagSoup)

en: strict (SortaSGML mode)
fi: tiukka (SortaSGML)

en: Ignore
fi: Ohita

en: Add to trace-file
fi: Lisää jäljitystiedostoon

en: Add to LYNXMESSAGES
fi: Lisää LYNXMESSAGESiin

en: Warn, point to trace-file
fi: Varoita, osoita järljitystiedostoon

en: as labels
fi: nimiöinä

en: as links
fi: linkkeinä

en: show filename
fi: näytä tiedostonimi

en: STANDARD
fi: PERUS

en: ADVANCED
fi: EDISTYNYT

en: Directories first
fi: Kansiot ensin

en: Files first
fi: Tiedostot ensin

en: Mixed style
fi: Sekoitettu tyyli

en: By Name
fi: Nimen mukaan

en: By Type
fi: Tyypin mukaan

en: By Size
fi: Koon mukaan

en: By Date
fi: Pvm:n mukaan

en: By Mode
fi: Tilan mukaan

en: By User
fi: Käyttäjän mukaan

en: By Group
fi: Ryhmän mukaan

en: Do not show rate
fi: Älä näytä nopeutta

en: Show %s/sec rate
fi: Näytä %s/s -nopeus

en: Show %s/sec, ETA
fi: Näytä %s/s, jäljellä

en: Show %s/sec (2-digits), ETA
fi: Näytä %s/s (2 numeroa), jäljellä

en: Show progressbar
fi: Näytä edistymispalkki

en: Accept lynx's internal types
fi: Hyväksy Lynxin sisäiset tyypit

en: Also accept lynx.cfg's types
fi: Hyväksy myös lynx.cfg:n tyypit

en: Also accept user's types
fi: Hyväksy myös käyttäjän tyypit

en: Also accept system's types
fi: Hyväksy myös järjestelmän tyypit

en: Accept all types
fi: Hyväksy kaikki muutokset

en: All
fi: Kaikki

en: Use %s to invoke the Options menu!
fi: %s avaa Valitsimet-valikon

en: (options marked with (!) will not be saved)
fi: ((!)-merkittyjä asetuksia ei tallenneta)

en: General Preferences
fi: Yleisasetukset

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
fi: Käyttäjän taso

note: Editor: INPUT
en: Editor
fi: Muokkain

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
fi: Haun toiminta

en: Security and Privacy
fi: Turvallisuus ja yksityisyys

note: *************************************************************** Cookies: SELECT
en: Cookies
fi: Evästeet

note: Cookie Prompting: SELECT
en: Invalid-Cookie Prompting
fi: Epäkelpo eväste -kysymykset

note: SSL Prompting: SELECT
en: SSL Prompting
fi: SSL-kysymykset

en: Keyboard Input
fi: Näppäimistösyöte

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
fi: Näppäimistön tila

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
fi: Emacs-painikkeet

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
fi: VI-painikkeet

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
fi: Rivimuokkaustapa

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
fi: Näppäinasettelu

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
fi: Näyttö ja merkistökoodaus

note: Use locale-based character set: ON/OFF
en: Use locale-based character set
fi: Käytä locale-pohjaista merkistöä

en: Use HTML5 charset replacements
fi: Käytä HTML5:n korvikemerkistöjä

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
fi: Näytä merkistökoodaus

en: Assumed document character set
fi: Oletettu asiakirjan merkistö

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
fi: CJK-tila

en: Raw 8-bit
fi: Raaka 8-bittinen

note: X Display: INPUT
en: X Display
fi: X-näyttö

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
fi: Asiakirjan ulkoasu

en: Show color
fi: Näytä väri

note: Color style: ON/OFF
en: Color style
fi: Värityyli

en: Default colors
fi: Oletusvärit

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
fi: Näytä osoitin

note: Underline links: ON/OFF
en: Underline links
fi: Alleviivaa linkit

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
fi: Näytä vierityspalkki

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
fi: Ponnahdusikkuna valintakentille

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
fi: HTML-virheistä toipuminen

note: Bad HTML messages: SELECT
en: Bad HTML messages
fi: Huonoa HTML:ää -viestit

note: Show Images: SELECT
en: Show images
fi: Näytä kuvat

note: * Headers Transferred to Remote Servers
en: Headers Transferred to Remote Servers
fi: Palvelimille välitetyt headerit

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
fi: Henkilökohtainen postiosoite

en: Personal name for mail
fi: Henkilökohtainen nimi postia varten

en: Password for anonymous ftp
fi: Salasana anonyymille FTP:lle

note: Preferred media type: SELECT
en: Preferred media type
fi: Suosi mediatyyppiä

note: Preferred encoding: SELECT
en: Preferred encoding
fi: Suosi koodausta

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
fi: Suosi asiakirjan merkistökoodausta

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
fi: Suosi asiakirjan kieltä

en: Send User-Agent header
fi: Lähetä User-Agent -otsake

en: User-Agent header
fi: User-Agent -otsake

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
fi: Tiedostojen listaaminen ja hakeminen

note: FTP sort: SELECT
en: Use Passive FTP
fi: Käytä passiivista FTP:tä

note: FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
fi: FTP-lajittelukriteerit

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
fi: Paikallisen kansion lajittelukriteerit

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
fi: Paikallisen kansion lajittelujärjestys

en: Show dot files
fi: Näytä pistetiedostot

en: Execution links
fi: Suorituslinkit

en: Pause when showing message
fi: Pysähdy, kun näytetään viestiä

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
fi: Näytä latausnopeus

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
fi: Erityistiedostot ja näytöt

en: Multi-bookmarks
fi: Monikirjanmerkit

en: Bookmarks file
fi: Kirjanmerkkitiedosto

note: Auto Session: ON/OFF
en: Auto Session
fi: Automaattinen istunto

note: Session File Menu: INPUT
en: Session file
fi: Istuntotiedosto

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
fi: Vieraillut sivut

en: View the file
fi: Katsele tiedostoa

en:  Print job complete.
fi:  Tulostustyö valmis.

en: Document:
fi: Asiakirja:

en: Number of lines:
fi: Rivien määrä:

en: Number of pages:
fi: Sivujen määrä:

en: pages
fi: sivua

en: page
fi: sivu

en: (approximately)
fi: (arviolta)

en: Some print functions have been disabled!
fi: Jotkin tulostustoiminnot ovat pois käytöstä!

en: Standard print options:
fi: Standardit tulostusvalinnat:

en: Print options:
fi: Tulostusvalinnat:

en: Save to a local file
fi: Tallenna tiedostoon

en: Save to disk disabled
fi: Levylle tallennus ei käytössä

en: Mail the file
fi: Postita tiedosto

en: Print to the screen
fi: Tulosta näytölle

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
fi: Tulosta vt100-päätteeseen liitetyllä tulostimella

en: Offending line:
fi: Rivi:

en: (no name)
fi: (ei nimeä)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
fi: Enemmäin kuin %d sisäkkäistä lynx.cfg sisällytystä – silmukassa?

en: Last attempted include was '%s',
fi: Viimeisin yritetty sisällytys oli ”%s”,

en: included from '%s'.
fi: sisällytetty kohteesta ”%s”.

en: The following is read from your lynx.cfg file.
fi: Seuraava on luettu lynx.cfg -asetustiedostostasi.

en: Please read the distribution
fi: Lue jakelun

en: for more comments.
fi: -lisäkommentit.

en: RELOAD THE CHANGES
fi: LATAA MUUTOKSET UUDELLEEN

en: Your primary configuration
fi: Ensisijaiset asetuksesi

en: Directory that you are currently viewing
fi: Kansio, jota nyt katsot

en: Name:
fi: Nimi:

en: Directory that you have currently selected
fi: Kansio, joka on nyt valittuna

en: File that you have currently selected
fi: Tiedosto, joka on nyt valittuna

en: Symbolic link that you have currently selected
fi: Symbolinen linkki, joka on nyt valittuna

en: Item that you have currently selected
fi: Kohde, joka on nyt valittuna

en: Full name:
fi: Koko nimi:

en: Unable to follow link
fi: Linnkiä ei voida seurata

en: Points to file:
fi: Osoittaa tiedostoon:

en: Name of owner:
fi: Omistajan nimi:

en: Group name:
fi: Ryhmän nimi:

en: File size:
fi: Tiedoston koko:

en: (bytes)
fi: (tavua)

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
fi: Luontipäivä:

en: Last modified:
fi: Muokattu:

en: Last accessed:
fi: Viimeksi käytetty:

en: Access Permissions
fi: Pääsyoikeudet

en: Group:
fi: Ryhmä:

en: World:
fi: Maailma:

en: File that you are currently viewing
fi: Nyt katseltava tiedosto

en: Linkname:
fi: Linkin nimi:

en: Charset:
fi: Merkistökoodaus:

en: (assumed)
fi: (oletettu)

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Date:
fi: Päivä:

en: Last Mod:
fi: Viim. muokattu:

en: Expires:
fi: Vanhenee:

en: Length:
fi: Pituus:

en: Language:
fi: Kieli:

en: Post Data:
fi: Post-data:

en: Post Content Type:
fi: Post-sisältötyyppi:

en: Owner(s):
fi: Omistajat(t):

en: size:
fi: koko:

en: lines
fi: riviä

en: source
fi: lähde

en: normal
fi: tavallinen

en: , safe
fi: , turvallinen

en: , via internal link
fi: , sisäisen linkin kautta

en: , no-cache
fi: , ei vlimuistia

en: , ISMAP script
fi: , ISMAP-komentosarja

en: , bookmark file
fi: , kirjanmerkkitiedosto

en: mode:
fi: tila:

en: Link that you currently have selected
fi: Nyt valittu linkki

en: Method:
fi: Tapa:

en: Enctype:
fi: Koodaustyyppi:

en: Action:
fi: Toiminto:

en: (Form field)
fi: (Lomakekenttä)

en: No Links on the current page
fi: Ei linkkejä tällä sivulla

en: Server Headers:
fi: Palvelimen otsakkeet:

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
fi: Kielioppivirhe lss-tiedoston tyyliä käsiteltäessä:
    [%s]
    Rivin täytyy olla muodossa
    OBJEKTI:MONO:VÄRI (esim. em:bold:brightblue:white),
    missä OBJEKTI on EM,STRONG,B,I,U,BLINK tms.

en: 
    Lynx file "%s" is not available.
fi: 
    Lynxin tiedosto ”%s” ei ole saatavilla.

en: ERROR! - upload command is misconfigured
fi: VIRHE! - lähetyskomennon asetukset ovat väärin!

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
fi: Ei-sallittu ohjaus ”../” löytyi! Pyyntö ohitettu.

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
fi: Ei-sallittu merkki ”/” löytyi! Pyyntö ohitettu.

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
fi: Ei-sallittu merkkiä ”~” käyttävä ohjaus löytyi! Pyyntö ohitettu.

en: Unable to upload file.
fi: Ei voitu lähettää tiedostoa.

en: Upload To:
fi: Lähetä kohteeseen:

en: Upload options:
fi: Lähetysvalinnat:

en: Download document URL put to clipboard.
fi: Asiakirjan lataus-URL kopioitu leikepöydälle.

en: Too many tempfiles
fi: Liian monta väliaikaistiedostoa

en: unknown restriction
fi: tuntematon rajoitus

en: No restrictions set.
fi: Rajoituksia ei asetettu.

en: Restrictions set:
fi: Rajoitukset asetettu:

en: Cannot find HOME directory
fi: Kotikansiota ei löydy

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
fi: Yleensä pos käytöstä. Katso ENABLE_LYNXRC tiedostossa lynx.cfg

en: accept_all_cookies allows the user to tell Lynx to automatically
    accept all cookies if desired.  The default is "FALSE" which will
    prompt for each cookie.  Set accept_all_cookies to "TRUE" to accept
    all cookies.
fi: accept_all_cookies antaa määrätä Lynxin hyväksymään kaikki evästeet
    automaattisesti. Oletus on ”FALSE”, joka kysyy joka evästeestä erikseen.
    Aseta accept_all_cookies -kohdan arvoksi ”TRUE”, jos haluat hyväksyä
    kaikki evästeet.

en: anonftp_password allows the user to tell Lynx to use the personal
    email address as the password for anonymous ftp.  If no value is given,
    Lynx will use the personal email address.  Set anonftp_password
    to a different value if you choose.
fi: anonftp_password -kohdan avulla käyttäjä voi asettaa Lynxin käyttämään
    henkilökohtaista sähköpostiosoitetta salasanana nimettömälle FTP:lle. Jos
    arvoa ei ole annettu, Lynx käyttää henkilökohtaista sähköpostiosoitetta.
    Jos haluat voit vaihtaa tätä arvoa asettamalla kohdan anonftp_password
    jonkun muun.

en: bookmark_file specifies the name and location of the default bookmark
    file into which the user can paste links for easy access at a later
    date.
fi: bookmark_file määrittelee oletusarvoisen kirjanmerkkitiedoston nimen ja
    sijainnin. Siihen voi kopioida linkkejä helposti saataville myöhempää
    ajankohtaa varten.

en: If case_sensitive_searching is "on" then when the user invokes a search
    using the 's' or '/' keys, the search performed will be case sensitive
    instead of case INsensitive.  The default is usually "off".
fi: Jos asetuksen case_sensitive_searching arvo on ”on”, etsintä (näppäimet
    ”s” tai ”/”) huomioi kirjainkoon. Oletusarvo on yleensä ”off”.

en: The character_set definition controls the representation of 8 bit
    characters for your terminal.  If 8 bit characters do not show up
    correctly on your screen you may try changing to a different 8 bit
    set or using the 7 bit character approximations.
    Current valid characters sets are:
fi: Määritys character_set määrittää 8-bittisten merkkien esityksen
    päätteessäsi. Jos 8-bittiset merkit eivät näy oikein näytölläsi,
    voit yrittää vaihtaa eri 8-bittiseen merkistöön tai 7-bittiseen
    merkin arviointiin.
    Sallitut merkistöt ovat:

en: cookie_file specifies the file from which to read persistent cookies.
    The default is ~/
fi: cookie_file määrittelee tiedoston, josta pysyvät evästeet luetaan.
    Oletus on ~/

en: If emacs_keys is to "on" then the normal EMACS movement keys:
      ^N = down    ^P = up
      ^B = left    ^F = right
    will be enabled.
fi: Jos avaimen emacs_keys arvo on ”on”, seuraavat EMACS-painikkeet
    otetaan käyttöön:
      ^N = alas          ^P = ylös
      ^B = vasemmalle    ^F = oikealle

en: The file_sorting_method specifies which value to sort on when viewing
    file lists such as FTP directories.  The options are:
       BY_FILENAME -- sorts on the name of the file
       BY_TYPE     -- sorts on the type of the file
       BY_SIZE     -- sorts on the size of the file
       BY_DATE     -- sorts on the date of the file
fi: file_sorting_method määrittelee, minkä arvon perusteella tiedostolistat,
    kuten FTP-kansiot lajitellaan. Valinnat ovat:
       BY_FILENAME – tiedostonimen mukaan
       BY_TYPE     – tiedostotyypin mukaan
       BY_SIZE     – tiedoston koon mukaan
       BY_DATE     – tiedoston päivämäärän mukaan

en: If vi_keys is set to "on", then the normal VI movement keys:
      j = down    k = up
      h = left    l = right
    will be enabled.  These keys are only lower case.
    Capital 'H', 'J' and 'K will still activate help, jump shortcuts,
    and the keymap display, respectively.
fi: Jos avaimen vi_keys arvo on ”on”, seuraavat VI-painikkeet
    otetaan käyttöön:
      j = alas          k = ylös
      h = vasemmalle    l = oikealle
    Nämä painikkeet ovat vain pienikokoisia.
    Isot ”H”, ”J” ja ”K” avaavat edelleen opasteen, hyppyoikotiet ja
    näppäimet.

en: The visited_links setting controls how Lynx organizes the information
    in the Visited Links Page.
fi: Asetus visited_links määrittää, miten Lynx järjestää Vieraillut linkit
    -sivun tiedot.
