lynx 2.8.7-dev12 - en to it translation catalogue (1202 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
it: Attenzione: %s

en: Welcome
it: Benvenuti

en: Are you sure you want to quit?
it: Uscire da Lynx?

en: Really exit from Lynx?
it: Uscire veramente da Lynx?

en: Connection interrupted.
it: Connessione interrotta.

en: Data transfer interrupted.
it: Trasferimento di dati interrotto.

en: Cancelled!!!
it: Annullato.

en: Cancelling!
it: Annullamento in corso.

en: Excellent!!!
it: Ottimo!

en: Done!
it: Fatto.

en: Bad request!
it: Richiesta non corretta.

en: previous
it: precedente

en: next screen
it: prossima schermata

en: HELP!
it: AIUTO

en: , help on
it: , aiuto su

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
it: Comandi: usare le frecce per spostarsi, «?» per l'aiuto, «q» per uscire, «<-»' per tornare indietro.

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
it: -- premere la barra spaziatrice per continuare, usare le frecce per spostarsi, «?» per l'aiuto, «q» per uscire.

en: -- press space for next page --
it: -- premere la barra spaziatrice per andare alla prossima pagina --

en: URL too long
it: URL troppo lungo

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
it: (Campo immissione testo) Non attivo. Premere <Invio> per attivare.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
it: (Area testo) Non attiva. Premere <Invio> per attivare.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
it: (Area testo) Non attiva. Premere <Invio> per attivare (%s per l'editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
it: (Campo modulo) Non attivo. Usare <Invio> per modificare.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
it: (Campo modulo) Non attivo. Usare <Invio> per modificare (%s per inviare senza cache).

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
it: (Campo modulo) Non attivo. Premere <Invio> per modificare, premere due volte <Invio> per inviare.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
it: (Campo invio posta elettronica) Non attivo. Premere <Invio> per cambiare.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
it: (Campo immissione password) Non attivo. Premere <Invio> per attivare.

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Campo immissione file INALTERABILE. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: (Campo immissione file) Inserire il nome del file. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Text entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: (Campo immissione testo) Inserire il testo. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
it: (Area testo) Inserire il testo. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
it: (Area testo) Inserire il testo. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi (%s per l'editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Campo testo modulo INALTERABILE. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
it: (Campo modulo) Inserire il testo. Usare <Invio> per inviare.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
it: (Campo modulo) Inserire il testo. Usare <Invio> per inviare (%s per escludere la cache).

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
it: (Campo modulo) Inserire il testo. Usare <Invio> per inviare, le frecce oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Campo modulo INALTERABILE. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
it: (Campo invio posta elettronica) Inserire il testo. Usare <Invio> per inviare, le frecce per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
it: (Campo invio posta elettronica) L'invio di posta elettronica non è ammesso, impossibile inviare.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: (Campo immissione password) Inserire il testo. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Modulo password INALTERABILE. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
it: (Casella di scelta) Usare la freccia destra o <Invio> per cambiare lo stato.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Casella di scelta INALTERABILE. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
it: (Pulsante radio) Usare la freccia destra o <Invio> per cambiare lo stato.

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Pulsante radio INALTERABILE. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
it: Invia («x» per escludere la cache) a

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
it: Invia a

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
it: (Pulsante invio modulo) Usare la freccia destra o <Invio> per inviare («x» per escludere la cache).

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
it: (Pulsante invio modulo) Usare la freccia destra o <Invio> per inviare.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Pulsante invio modulo DISABILITATO. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
it: Invia il modulo tramite posta elettronica a

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
it: (Pulsante invio posta elettronica) Usare la freccia destra o <Invio> per inviare.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
it: (Pulsante invio posta elettronica) L'invio di posta elettronica non è ammesso, impossibile inviare.

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
it: (Pulsante azzeramento modulo) Usare la freccia destra oppure <Invio> per riportare il modulo ai valori predefiniti.

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
it: Pulsante azzeramento modulo DISABILITATO. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per spostarsi.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
it: (Elenco opzioni) Premere <Invio>, scegliere con le frecce e confermare con <Invio>.

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
it: (Elenco scelte) Premere <Invio>, scegliere con le frecce e confermare con <Invio>.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
it: Elenco opzioni INALTERABILE. Usare le frecce o <Invio> per esaminare o abbandonare.

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
it: Elenco scelte INALTERABILE. Usare le frecce o <Invio> per esaminare o abbandonare.

en: Submitting form...
it: Invio del modulo in corso

en: Resetting form...
it: Azzeramento del modulo in corso

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
it: Ricarica del documento in corso. I dati immessi nel modulo andranno persi.

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
it: Attenzione: impossibile convertire nel set di caratteri %s i dati del modulo.

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
it: (COLLEGAMENTO NORMALE) Usare la freccia destra o <Invio> per attivare.

en: The resource requested is not available at this time.
it: La risorsa richiesta non è disponibile in questo momento.

en: Enter Lynx keystroke command:
it: Immettere il comando di Lynx con la tastiera:

en: Looking up
it: Ricerca in corso di

en: Getting %s
it: Acquisizione di %s in corso

en: Skipping %s
it: %s viene ignorato

en: Using %s
it: %s viene usato

en: Illegal URL: %s
it: URL illecito: %s

en: Badly formed address %s
it: Indirizzo malformato %s

en: Unable to access WWW file!!!
it: Impossibile accedere al file WWW.

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
it: Questo è un indice consultabile. Usare %s per cercare.

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
it: --Segue-- Questo è un indice consultabile. Usare %s per cercare.

en: You have entered an invalid link number.
it: Il numero di collegamento immesso non è valido.

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
it: Attualmente viene visualizzato il codice sorgente. Premere «\» per tornare alla versione ipertestuale.

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
it:   Frecce: Su/Giù per spostarsi, destra per seguire un collegamento, sinistra per tornare indietro.

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
it:  H = aiuto, O = opzioni, P = stampa, G = vai, M = pagina principale, Q = esci, / = cerca, <canc> = cronologia

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
it:   O = altri comandi, H = aiuto, K = mappatura della tastiera, G = vai, P = stampa, M = pagina principale, o = opzioni, Q = esci

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
it:   O = altri comandi, B = indietro, E = modifica, D = scarica, ^R = ricarica, ^W = pulisci schermo, / = cerca documento

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
it: O = altri comandi, C = commento, <backspace> = cronologia | Segnalibri: V = visualizza, A = aggiungi, R = rimuovi

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
it:             Usare la tastiera per immettere il testo nel campo

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
it:     Ctrl-U per cancellare tutto il testo nel campo, <Backspace> per cancellare un carattere

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
it:      Ctrl-U per cancellare il testo nel campo, <Backspace> per cancellare un carattere

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
it:     %s per cancellare tutto il testo nel campo, <Backspace> per cancellare un carattere

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
it:       %s per cancellare tutto il testo nel campo, <Backspace> per cancellare un carattere

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
it: Invio del modulo di posta elettronica malformato. Richiesta annullata.

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
it: Attenzione: i codici di controllo nell'indirizzo di posta elettronica sono stati sostituiti con ?

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
it: L'invio di posta elettronica non è ammesso. Impossibile inviare.

en: Mailto form submission failed!
it: Impossibile inviare il modulo di posta elettronica.

en: Mailto form submission Cancelled!!!
it: Invio del modulo di posta elettronica annullato.

en: Sending form content...
it: Invio del contenuto del modulo in corso

en: No email address is present in mailto URL!
it: Non è presente alcun indirizzo di posta elettronica nell'URL mailto.

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
it: Impossibile aprire il file temporaneo per l'URL mailto.

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
it: Includere il messaggio originale?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
it: Includere il sorgente preanalizzato?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
it: Avvio in corso dell'editor prescelto per l'elaborazione della posta elettronica

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
it: Errore durante l'avvio dell'editor. Verificare la definizione dell'editor nel menù delle opzioni

en: Send this comment?
it: Inviare questo commento?

en: Send this message?
it: Inviare questo messaggio?

en: Sending your message...
it: Invio del messaggio in corso

en: Sending your comment:
it: Invio del commento in corso:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
it: Non si è in un'area di testo, impossibile usare l'editor esterno.

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
it: Non si è in un'area di testo, impossibile usare questo comando.

en: file: ACTIONs are disallowed!
it: Le azioni non sono ammesse con questo file.

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
it: L'URL «file:» non è ammesso con i collegamenti serviti.

en: Access to local files denied.
it: Accesso ai file locali negato.

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
it: L'URL «file:» non è ammesso nei segnalibri.

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
it: Questo particolare URL non è ammesso nei documenti esterni.

en: Press <return> to return to Lynx.
it: Premere <Invio> per ritornare a Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
it: Avvio di un sottoprocesso DCL in corso. Usare «logout» per ritornare a Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
it: Scrivere «EXIT» per ritornare a Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
it: Avvio della shell predefinita in corso. Usare «exit» per ritornare a Lynx.

en: Spawning is currently disabled.
it: L'avvio è attualmente disabilitato.

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
it: Il comando «d» (scarica) è attualmente disabilitato.

en: You cannot download an input field.
it: Impossibile scaricare un campo d'immissione.

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
it: Il modulo contiene un'azione «mailto:». Impossibile scaricare.

en: You cannot download a mailto: link.
it: Impossibile scaricare un collegamento di tipo «mailto».

en: You cannot download cookies.
it: Impossibile scaricare cookie.

en: You cannot download a printing option.
it: Impossibile scaricare un'opzione di stampa.

en: You cannot download an upload option.
it: Impossibile scaricare un'opzione di caricamento.

en: You cannot download an permit option.
it: Impossibile scaricare un'opzione di permessi.

en: This special URL cannot be downloaded!
it: Questo particolare URL non può essere scaricato.

en: Nothing to download.
it: Non c'è nulla da scaricare.

en: Trace ON!
it: Tracciamento ATTIVATO.

en: Trace OFF!
it: Tracciamento DISATTIVATO.

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
it: I collegamenti saranno inclusi per tutte le immagini. Ricaricamento in corso.

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
it: Trattamento normale delle immagini ripristinato. Ricaricamento in corso.

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
it: Verranno inseriti «pseudo-ALT» per le immagini prive dell'attributo «ALT». Ricaricamento in corso.

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
it: Le immagini prive dell'attributo ALT verranno ignorate. Ricaricamento in corso.

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
it: Modalità 8-bit o CJK DISATTIVATA. Ricaricamento in corso.

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
it: Modalità 8-bit o CJK ATTIVATA. Ricaricamento in corso.

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
it: Inviare richiesta HEAD per D = documento, L = collegamento, o C = annullare? (d,l,c):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
it: Inviare richiesta HEAD per D = documento, o C = annullare? (d,c):

en: Sorry, the document is not an http URL.
it: Spiacente, il documento non è un URL http.

en: Sorry, the link is not an http URL.
it: Spiacente, il collegamento non è un URL http.

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
it: Spiacente, l'attributo ACTION per questo modulo è disabilitato.

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
it: Spiacente, l'attributo ACTION per questo modulo non è un URL http.

en: Not an http URL or form ACTION!
it: L'elemento non è né un URL http né ha un attributo ACTION.

en: This special URL cannot be a form ACTION!
it: Questo particolare URL non può essere un attributo ACTION.

en: URL is not in starting realm!
it: L'URL non è nel dominio di partenza.

en: News posting is disabled!
it: L'invio di articoli è disabilitato.

en: File management support is disabled!
it: Il supporto alla gestione di file è disabilitato.

en: No jump file is currently available.
it: Non è disponibile alcun file di accesso rapido.

en: Jump to (use '?' for list):
it: Vai a (usare «?» per l'elenco):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
it: L'accesso rapido a una scorciatoia URL non è ammesso.

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
it: Gli URL casuali non sono ammessi. Usare una scorciatoia.

en: No random URLs have been used thus far.
it: Finora non è stato usato alcun URL casuale.

en: Bookmark features are currently disabled.
it: Le funzioni riguardanti i segnalibri sono attualmente disabilitate.

en: Execution via bookmarks is disabled.
it: L'esecuzione a partire dai segnalibri è disabilitata.

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
it: Il file dei segnalibri non è definito. Usare %s per vedere le opzioni.

note: #define NO_TEMP_FOR_HOTLIST
en: Unable to open tempfile for X Mosaic hotlist conversion.
it: Impossibile aprire il file temporaneo per convertire i segnalibri di X Mosaic.

en: ERROR - unable to open bookmark file.
it: ERRORE - Impossibile aprire il file dei segnalibri.

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
it: Impossibile aprire il file dei segnalibri per l'eliminazione del collegamento.

note: #define BOOKSCRA_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open scratch file for deletion of link.
it: Impossibile aprire il file di appoggio per l'eliminazione del collegamento.

en: Error renaming scratch file.
it: Errore nel rinominare il file di appoggio.

en: Error renaming temporary file.
it: Errore nel rinominare il file temporaneo.

note: #define BOOKTEMP_COPY_FAIL
en: Unable to copy temporary file for deletion of link.
it: Impossibile copiare il file temporaneo per l'eliminazione del collegamento.

note: #define BOOKTEMP_REOPEN_FAIL_FOR_DEL
en: Unable to reopen temporary file for deletion of link.
it: Impossibile riaprire il file temporaneo per l'eliminazione del collegamento.

note: #define BOOKMARK_LINK_NOT_ONE_LINE
en: Link is not by itself all on one line in bookmark file.
it: Il collegamento non è contenuto in un'unica riga nel file dei segnalibri.

en: Bookmark deletion failed.
it: Impossibile eliminare il segnalibro.

note: #define BOOKMARKS_NOT_TRAVERSED
en: Bookmark files cannot be traversed (only http URLs).
it: Impossibile scorrere i file dei segnalibri (solo gli URL http).

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
it: Impossibile aprire il file dei segnalibri; usare dapprima «a» per salvare un collegamento.

en: There are no links in this bookmark file!
it: Nessun collegamento in questo file dei segnalibri.

note: #define CACHE_D_OR_CANCEL
en: D)elete cached document or C)ancel? (d,c):
it: D = elimina il documento nella cache, C = annulla? (d,c):

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
it: D = salva il documento nei preferiti, L = salva il collegamento nei preferiti, C = annulla? (d,l,c):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
it: D = salva il documento nei segnalibri, C = annulla? (d,c):

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
it: L = salva il collegamento nei segnalibri, C = Annulla? (l,c):

note: #define NOBOOK_POST_FORM
en: Documents from forms with POST content cannot be saved as bookmarks.
it: Impossibile salvare nei segnalibri documenti da moduli con contenuto POST.

en: Cannot save form fields/links
it: Impossibile salvare campi o collegamenti di un modulo.

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
it: Impossibile salvare come segnalibri cronologia, informazioni, menù ed elenco di file.

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
it: Eliminare veramente questa voce dai segnalibri?

en: Malformed address.
it: Indirizzo malformato.

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
it: Analisi storica dei commenti ATTIVATA (l'analisi minima viene sostituita).

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
it: Analisi storica dei commenti DISATTIVATA (analisi minima in atto).

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
it: Analisi storica dei commenti ATTIVATA (l'analisi di validità viene sostituita).

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
it: Analisi storica dei commenti DISATTIVATA (analisi di validità in atto).

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
it: Analisi minima dei commenti ATTIVATA (e in atto).

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
it: Analisi minima dei commenti DISATTIVATA (analisi di validità in atto).

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
it: Analisi minima dei commenti ATTIVATA (ma l'analisi storica è in atto).

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
it: Analisi minima dei commenti DISATTIVATA (analisi storica in atto).

en: Soft double-quote parsing ON!
it: Analisi flessibile delle virgolette (soft double-quote) ATTIVATA.

en: Soft double-quote parsing OFF!
it: Analisi flessibile delle virgolette (soft double-quote) DISATTIVATA.

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
it: Analisi dell'HTML in stile TagSoup (meno rigida) in uso.

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
it: Analisi dell'HTML in stile SortaSGML (più rigida) in uso.

en: You are already at the end of this document.
it: Si è già alla fine del documento.

en: You are already at the beginning of this document.
it: Si è già all'inizio del documento.

en: You are already at page %d of this document.
it: Si è già alla pagina %d di questo documento.

en: Link number %d already is current.
it: Si è già al collegamento numero %d.

en: You are already at the first document
it: Si è già al primo documento.

en: There are no links above this line of the document.
it: Non ci sono collegamenti sopra questa riga del documento.

en: There are no links below this line of the document.
it: Non ci sono collegamenti sotto questa riga del documento.

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
it: Raggiunta la lunghezza massima. Cancellare del testo o uscire dal campo.

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
it: Non si è su un pulsante di invio del modulo o su un collegamento normale.

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
it: Un pulsante radio deve sempre esser attivato.

en: No submit button for this form, submit single text field?
it: Questo modulo non contiene un pulsante di invio. Inviare il campo di testo singolo?

en: Do you want to go back to the previous document?
it: Ritornare al documento precedente?

en: Use arrows or tab to move off of field.
it: Usare le frecce o il tabulatore per uscire da questo campo.

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
it: Inserire il testo. Usare le frecce Su/Giù oppure il tabulatore per uscire dal campo.

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
it: ** Errore nel codice HTML: non è definita alcuna azione per il modulo. **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
it: Errore nel codice HTML: impossibile creare la finestra di popup.

en: Unable to create popup window!
it: Impossibile creare la finestra di popup.

en: Goto a random URL is disallowed!
it: Il rinvio a un URL casuale non è ammesso.

en: Goto a non-http URL is disallowed!
it: Il rinvio a un URL non HTTP non è ammesso.

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
it: Non è consentito andare agli URL «%s»

en: URL to open:
it: URL da aprire:

en: Edit the current Goto URL:
it: Modifica dell'URL Goto attuale:

en: Edit the previous Goto URL:
it: Modifica dell'URL Goto precedente:

en: Edit a previous Goto URL:
it: Modifica di un URL Goto precedente:

en: Current document has POST data.
it: Il documento attuale contiene dati POST.

en: Edit this document's URL:
it: Modifica l'URL di questo documento:

en: Edit the current link's URL:
it: Modifica l'URL del collegamento attuale:

en: You cannot edit File Management URLs
it: Impossibile modificare gli URL della gestione dei file.

en: Enter a database query:
it: Immettere un'interrogazione per il database:

en: Enter a whereis query:
it: Immettere un'interrogazione whereis:

en: Edit the current query:
it: Modifica l'interrogazione attuale:

en: Edit the previous query:
it: Modifica l'interrogazione precedente:

en: Edit a previous query:
it: Modifica di un'interrogazione precedente:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
it: Usare Ctrl-R per inviare nuovamente l'interrogazione attuale.

en: Edit the current shortcut:
it: Modifica la scorciatoia attuale:

en: Edit the previous shortcut:
it: Modifica la scorciatoia precedente:

en: Edit a previous shortcut:
it: Modifica una scorciatoia precedente:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
it: Il tasto «%c» non corrisponde a un file di accesso rapido.

en: Cannot locate jump file!
it: Impossibile trovare il file di accesso rapido.

en: Cannot open jump file!
it: Impossibile aprire il file di accesso rapido.

en: Error reading jump file!
it: Errore durante la lettura del file di accesso rapido.

en: Out of memory reading jump file!
it: Memoria esaurita durante la lettura del file di accesso rapido.

en: Out of memory reading jump table!
it: Memoria esaurita durante la lettura della tabella degli accessi rapidi.

en: No index is currently available.
it: Attualmente non è disponibile alcun indice.

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
it: Andare alla pagina principale?

en: You are already at main screen!
it: Si è già nella pagina principale.

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
it: Documento non indicizzato. Premere «/» per cercare una stringa di testo.

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
it: Non è stato definito alcun proprietario di questo file. Impossibile inviare un commento.

en: No owner is defined. Use %s?
it: Non è stato definito alcun proprietario. Usare %s?

en: Do you wish to send a comment?
it: Inviare un commento?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
it: La posta elettronica non è ammessa. Impossibile inviare un commento.

en: The 'e'dit command is currently disabled.
it: Il comando «e» (editor) è attualmente disabilitato.

en: External editing is currently disabled.
it: La modifica esterna è attualmente disabilitata.

en: System error - failure to get status.
it: Errore di sistema: impossibile rilevare lo stato.

en: No editor is defined!
it: Non è stato definito alcun editor.

en: The 'p'rint command is currently disabled.
it: Il comando «p» (stampa) è attualmente disabilitato.

en: Document has no Toolbar links or Banner.
it: Il documento non ha barre di strumenti o banner.

en: Unable to open traversal file.
it: Impossibile aprire il file dei percorsi.

en: Unable to open traversal found file.
it: Impossibile aprire il file dei percorsi trovato.

en: Unable to open reject file.
it: Impossibile aprire il file dei percorsi respinti.

en: Unable to open traversal errors output file
it: Impossibile aprire il file degli errori dei percorsi

en: TRAVERSAL WAS INTERRUPTED
it: RILEVAMENTO DEI PERCORSI INTERROTTO

en: Follow link (or goto link or page) number:
it: Seguire il collegamento (o andare al collegamento o alla pagina) numero:

en: Select option (or page) number:
it: Selezionare il numero di opzione o di pagina:

en: Option number %d already is current.
it: L'opzione numero %d è già quella attuale.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
it: Si è già alla fine di questo elenco di opzioni.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
it: Si è già all'inizio di questo elenco di opzioni.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
it: Si è già alla pagina %d di questo elenco di opzioni.

en: You have entered an invalid option number.
it: Il numero di opzione immesso non è valido.

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
it: ** Errore nel codice HTML. Usare «-trace» per la diagnosi. **

en: Give name of file to save in
it: Inserire il nome del file in cui salvare

en: Can't save data to file -- please run WWW locally
it: Impossibile salvare i dati nel file. Eseguire WWW localmente

en: Can't open temporary file!
it: Impossibile aprire il file temporaneo.

en: Can't open output file!  Cancelling!
it: Impossibile aprire il file di output. Richiesta annullata.

en: Execution is disabled.
it: L'esecuzione è disabilitata.

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
it: Esecuzione disabilitata per questo file. Vedere il menù Opzioni (usare %s).

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
it: Le funzionalità di esecuzione non sono compilate in questa versione.

en: This file cannot be displayed on this terminal.
it: Questo file non può essere visualizzato su questo terminale.

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
it: Impossibile mostrare il file su questo terminale: D = scaricarlo, o C = annullare

en: %s  D)ownload, or C)ancel
it: %s  D = scaricare, o C = annullare

en: Cancelling file.
it: Annullamento in corso.

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
it: Recupero del file in corso. ATTENDERE.

en: Enter a filename:
it: Inserire un nome di file:

en: Edit the previous filename:
it: Modificare il nome di file precedente:

en: Edit a previous filename:
it: Modificare un nome di file precedente:

en: Enter a new filename:
it: Inserire un nuovo nome di file:

en: File name may not begin with a dot.
it: Un nome di file non può iniziare con un punto.

en: File exists.  Create higher version?
it: Il file esiste già. Crearne una nuova versione?

en: File exists.  Overwrite?
it: Il file esiste già. Sovrascriverlo?

en: Cannot write to file.
it: Impossibile scrivere il file.

en: ERROR! - download command is misconfigured.
it: ERRORE: il comando di scaricamento è mal configurato.

en: Unable to download file.
it: Impossibile scaricare il file.

en: Reading directory...
it: Lettura della directory in corso.

en: Building directory listing...
it: Generazione dell'elenco delle directory in corso.

en: Saving...
it: Salvataggio in corso.

en: Could not edit file '%s'.
it: Impossibile modificare il file «%s».

en: Unable to access document!
it: Impossibile accedere al documento.

en: Could not access file.
it: Impossibile accedere al file.

en: Could not access directory.
it: Impossibile accedere alla directory.

en: Could not load data.
it: Impossibile caricare i dati.

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
it: Attualmente non è possibile (E) modificare file WWW remoti.

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
it: Questo campo non può essere (E) modificato con un editor esterno.

en: Bad rule
it: Regola non valida.

en: Insufficient operands:
it: Numero di operandi insufficiente.

en: You are not authorized to edit this file.
it: Nessuna autorizzazione per modificare questo file.

en: Title:
it: Titolo:

en: Subject:
it: Oggetto:

en: Username:
it: Nome utente:

en: lynx: Username and Password required!!!
it: lynx: nome utente e password obbligatori.

en: lynx: Password required!!!
it: lynx: password obbligatoria.

en: Clear all authorization info for this session?
it: Eliminare tutte le informazioni di autorizzazione per questa sessione?

en: Authorization info cleared.
it: Informazioni di autorizzazione eliminate.

en: Authorization failed.  Retry?
it: Autorizzazione fallita. Riprovare?

en: cgi support has been disabled.
it: Il supporto cgi è stato disabilitato.

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
it: Le funzionalità Lynxcgi non sono compilate in questa versione.

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
it: Spiacente, non è noto alcun metodo per convertire %s in %s.

en: Unable to set up connection.
it: Impossibile stabilire la connessione.

en: Unable to make connection
it: Impossibile creare la connessione

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
it: Collegamento eseguibile rifiutato a causa di richiesta malformata.

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
it: Collegamento eseguibile rifiutato a causa del carattere «%c».

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
it: Collegamento eseguibile rifiutato a causa di una stringa di percorso relativo («../»).

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
it: Collegamento eseguibile rifiutato a causa della posizione o del percorso.

en: Mail access is disabled!
it: L'accesso alla posta elettronica è disabilitato.

note: #define ACCESS_ONLY_LOCALHOST
en: Only files and servers on the local host can be accessed.
it: Sono accessibili solo i file e i server del sistema locale.

en: Telnet access is disabled!
it: L'accesso Telnet è disabilitato.

note: #define TELNET_PORT_SPECS_DISABLED
en: Telnet port specifications are disabled.
it: Le specifiche delle porte Telnet sono disabilitate.

en: USENET news access is disabled!
it: L'accesso agli articoli Usenet è disabilitato.

en: Rlogin access is disabled!
it: L'accesso Rlogin è disabilitato.

en: Ftp access is disabled!
it: L'accesso FTP è disabilitato.

en: There are no references from this document.
it: Non esistono riferimenti da questo documento.

en: There are only hidden links from this document.
it: Ci sono solo collegamenti nascosti da questo documento.

en: Unable to open command file.
it: Impossibile aprire il file dei comandi.

en: News Post Cancelled!!!
it: Invio dell'articolo annullato.

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
it: Avvio in corso dell'editor prescelto per la modifica dell'articolo

en: Post this message?
it: Inviare questo messaggio?

en: Append '%s'?
it: Accodare «%s»?

en: Posting to newsgroup(s)...
it: Invio del messaggio ai gruppi di discussione in corso.

en: *** You have unread mail. ***
it: *** È presente posta non letta ***

en: *** You have mail. ***
it: *** È presente posta. ***

en: *** You have new mail. ***
it: *** È presente nuova posta. ***

en: File insert cancelled!!!
it: Inserimento del file annullato.

en: Not enough memory for file!
it: Memoria insufficiente per il file.

en: Can't open file for reading.
it: Impossibile aprire il file per la lettura.

en: File does not exist.
it: Il file non esiste.

en: File does not exist - reenter or cancel:
it: Il file non esiste. Inserire nuovamente o annullare:

en: File is not readable.
it: Il file non è leggibile.

en: File is not readable - reenter or cancel:
it: Il file non è leggibile. Inserire nuovamente o annullare:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
it: Nulla da inserire, il file è vuoto.

en: Save request cancelled!!!
it: Richiesta di salvataggio annullata.

en: Mail request cancelled!!!
it: Richiesta di invio annullata.

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
it: È attualmente visualizzato il sorgente preanalizzato. Inviarlo tramite posta elettronica?

en: Please wait...
it: Attendere...

en: Mailing file.  Please wait...
it: Invio del file in corso. Attendere...

en: ERROR - Unable to mail file
it: ERRORE: impossibile inviare il file

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
it: Il file è lungo %d schermate. Stamparlo?

en: Print request cancelled!!!
it: Richiesta di stampa annullata.

en: Press <return> to begin:
it: Premere <Invio> per iniziare:

en: Press <return> to finish:
it: Premere <Invio> per terminare:

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
it: Il file è lungo %d pagine. Stamparlo?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
it: Verificare che la stampante sia accesa e collegata. Premere <Invio> per avviare la stampa:

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
it: ERRORE: impossibile allocare lo spazio per il file.

en: Unable to open tempfile
it: Impossibile aprire il file temporaneo.

en: Unable to open print options file
it: Impossibile aprire il file delle opzioni di stampa

en: Printing file.  Please wait...
it: Stampa del file in corso. Attendere...

en: Please enter a valid internet mail address:
it: Inserire un indirizzo di posta elettronica valido:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
it: ERRORE: la stampante è mal configurata.

en: Image map from POST response not available!
it: Mappa dell'immagine dalla risposta POST non disponibile.

en: Misdirected client-side image MAP request!
it: Errore di indirizzamento della richiesta di mappa immagine gestita dal client.

en: Client-side image MAP is not accessible!
it: La mappa immagine gestita dal client non è accessibile.

en: No client-side image MAPs are available!
it: Nessuna mappa immagine gestita dal client disponibile.

en: Client-side image MAP is not available!
it: La mappa immagine gestita dal client non è disponibile.

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_24
en: Screen height must be at least 24 lines for the Options menu!
it: L'altezza dello schermo per il menù delle opzioni deve essere di almeno 24 righe.

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_23
en: Screen height must be at least 23 lines for the Options menu!
it: L'altezza dello schermo per il menù delle opzioni deve essere di almeno 23 righe.

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_22
en: Screen height must be at least 22 lines for the Options menu!
it: L'altezza dello schermo per il menù delle opzioni deve essere di almeno 22 righe.

en: That key requires Advanced User mode.
it: Questo tasto è attivo solo nella modalità «esperto».

en: Content-type: %s
it: Tipo di contenuto: %s

en: Command:
it: Comando:

en: Unknown or ambiguous command
it: Comando sconosciuto o ambiguo.

en:  Version
it:  Versione

en:  first
it:  per primo

en: , guessing...
it: , supponendo...

en: Permissions for
it: Diritti di accesso per

en: Select
it: Scegliere

en: capital letter
it: maiuscola

en:  of option line,
it:  della riga delle opzioni,

en:  to save,
it:  per salvare,

en:  to
it:  a

en:  or
it:  o

en:  index
it:  indice

en:  to return to Lynx.
it:  per ritornare a Lynx.

en: Accept Changes
it: Accetta le modifiche

en: Reset Changes
it: Azzera le modifiche

en: Left Arrow cancels changes
it: Freccia sinistra per annullare le modifiche

en: Save options to disk
it: Salvare le opzioni nel disco

en: Hit RETURN to accept entered data.
it: Premere <Invio> per accettare i dati immessi.

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
it: Premere <Invio> per accettare i dati immessi. Eliminare i dati per recuperare i valori predefiniti.

en: Value accepted!
it: Valore accettato.

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
it: Valore accettato. NOTA: Lynx è configurato per XWINDOWS.

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
it: Valore accettato. NOTA: Lynx NON è configurato per XWINDOWS!

en: You are not allowed to change which editor to use!
it: Non è consentito cambiare l'editor.

en: Failed to set DISPLAY variable!
it: Impossibile impostare la variabile DISPLAY.

en: Failed to clear DISPLAY variable!
it: Lo svuotamento della variabile DISPLAY è fallito.

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
it: Non è consentito cambiare il file dei segnalibri.

en: Terminal does not support color
it: Il terminale non supporta i colori.

en: Your '%s' terminal does not support color.
it: Il terminale «%s» non supporta i colori.

en: Access to dot files is disabled!
it: L'accesso ai file nascosti è disabilitato.

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
it: La sequenza di caratteri «User-Agent» non contiene né «Lynx» né «L_y_n_x»

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
it: Usare "L_y_n_x" o "Lynx" in «User-Agent», altrimenti sembrerà un inganno intenzionale.

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
it: La modifica di «User-Agent» è disabilitata.

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
it: Non si posseggono i permessi per cambiare questa impostazione.

en: Saving Options...
it: Salvataggio delle opzioni in corso.

en: Options saved!
it: Opzioni salvate.

en: Unable to save Options!
it: Impossibile salvare le opzioni.

en:  'r' to return to Lynx
it:  «r» per ritornare a Lynx

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
it:  «>» per salvare, o «r» per ritornare a Lynx

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
it: Premere <Invio> per accettare, qualsiasi altro tasto per cambiare il valore.

en: Error uncompressing temporary file!
it: Errore durante la decompressione del file temporaneo.

en: Unsupported URL scheme!
it: Schema di URL non supportato.

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
it: Dato non supportato: URL. Per ora consultare la pagina di informazioni.

en: Redirection limit of 10 URL's reached.
it: Reindirizzamento: raggiunto il limite di 10 URL.

en: Illegal redirection URL received from server!
it: URL di reindirizzamento illecito ricevuto dal server.

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
it: Il server chiede %d reindirizzamento del contenuto POST verso

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
it: P = proseguire, G = ottenere, C = annullare

en: P)roceed, or C)ancel
it: P = proseguire, C = annullare

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
it: Reindirizzamento del contenuto POST. P = proseguire, U = vedere URL, G = ottenere, C = annullare

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
it: Reindirizzamento del contenuto POST. P = proseguire, U = vedere URL, C = annullare

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION
en: Document from Form with POST content.  Resubmit?
it: Documento da un modulo con contenuto POST. Inviare nuovamente?

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION_TO
en: Resubmit POST content to %s ?
it: Inviare nuovamente il contenuto POST a %s?

note: #define CONFIRM_POST_LIST_RELOAD
en: List from document with POST data.  Reload %s ?
it: Elenco da documento con dati POST. Ricaricare %s?

note: #define CONFIRM_POST_DOC_HEAD
en: Document from POST action, HEAD may not be understood.  Proceed?
it: Documento da azione POST, l'elemento HEAD può non essere interpretato. Proseguire?

note: #define CONFIRM_POST_LINK_HEAD
en: Form submit action is POST, HEAD may not be understood.  Proceed?
it: L'azione di invio del modulo è POST, l'elemento HEAD potrebbe non essere interpretato. Proseguire?

en: Proceed without a username and password?
it: Proseguire senza nome utente e password?

en: Proceed (%s)?
it: Proseguire (%s)?

en: Cannot POST to this host.
it: Impossibile usare il metodo POST con questo host.

en: POST not supported for this URL - ignoring POST data!
it: Il metodo POST non è supportato per questo URL. I dati POST vengono ignorati.

en: Discarding POST data...
it: Eliminazione dei dati POST in corso.

en: Document will not be reloaded!
it: Il documento non sarà ricaricato.

en: Location:
it: Posizione:

en: '%s' not found!
it: «%s» non trovato.

en: Default Bookmark File
it: File dei segnalibri predefinito

en: Screen too small! (8x35 min)
it: Schermo troppo piccolo (min 8x35)

en: Select destination or ^G to Cancel:
it: Scegliere la destinazione o ^G per annullare:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
it: Scegliere il sottosegnalibro, = per il menù, ^G per annullare:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELF
en: Reproduce L)ink in this bookmark file or C)ancel? (l,c):
it: L = riprodurre il collegamento in questo file di segnalibri, C = annullare? (l,c):

en: Multiple bookmark support is not available.
it: Supporto per i segnalibri multipli non disponibile.

en:  Select Bookmark (screen %d of %d)
it:  Scelta dei segnalibri (schermata %d di %d)

en:        Select Bookmark
it:        Scelta dei segnalibri

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD_MASK
en: Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH (%d of 2)
it: Modifica della descrizione e del percorso del segnalibro (%d di 2)

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD
en:          Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH
it:          Modifica della descrizione e del percorso del segnalibro

en: Letter:
it: Lettera:

note: #define USE_PATH_OFF_HOME
en: Use a filepath off your login directory in SHELL syntax!
it: Usare la sintassi SHELL con un percorso di file a partire dalla propria directory iniziale.

en: Use a filepath off your home directory!
it: Usare un percorso del file relativo alla propria directory home.

note: #define MAXLINKS_REACHED
en: Maximum links per page exceeded!  Use half-page or two-line scrolling.
it: Troppi collegamenti nella pagina. Scorrere di due righe o di mezza pagina.

en: No previously visited links available!
it: Non è disponibile alcun collegamento visitato in precedenza.

en: Memory exhausted!  Program aborted!
it: Memoria esaurita. Esecuzione annullata.

en: Memory exhausted!  Aborting...
it: Memoria esaurita. Annullamento in corso.

en: Not enough memory!
it: Memoria insufficiente.

en: Directory/File Manager not available
it: Gestore di directory/file non disponibile

en: HREF in BASE tag is not an absolute URL.
it: L'attributo HREF dell'elemento BASE non è un URL assoluto.

en: Location URL is not absolute.
it: L'indirizzo dell'URL non è assoluto.

en: Refresh URL is not absolute.
it: L'URL di aggiornamento non è assoluto.

note: #define SENDING_MESSAGE_WITH_BODY_TO
en: You are sending a message with body to:
it: Invio di un messaggio con corpo in corso a:

en: You are sending a comment to:
it:  Invio di un commento in corso a:

en: 
     With copy to:
it: 
     Con copia a:

en: 
     With copies to:
it: 
     Con copie a:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
it: 
    
    Usare Ctrl-G per annullare l'invio del messaggio

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
it: 
     Inserire il proprio nome, o lasciare vuoto per rimanere anonimi

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
it: 
     Inserire un indirizzo di posta elettronica o qualche altro mezzo

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
it:  per essere contattati, se si desidera una risposta.

en: 
     Please enter a subject line.
it: 
     Inserire una riga con l'oggetto del messaggio.

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
it: 
     Inserire un indirizzo di posta elettronica per una CC del messaggio

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
it:  (lasciare vuoto per non inviare copie).

en: 
     Please review the message body:
it: 
     Rivedere il corpo del messaggio:

en: 
    Press RETURN to continue:
it: 
    Premere <Invio> per proseguire:

en: 
    Press RETURN to clean up:
it: 
    Premere <Invio> per ripulire:

en:  Use Control-U to erase the default.
it:  Usare Ctrl-U per cancellare il valore predefinito.

en: 
     Please enter your message below.
it: 
     Immettere il messaggio qui di seguito.

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
it: 
     Una volta terminato, premere <Invio> e mettere un singolo punto (.)

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
it: 
     su una riga, poi premere nuovamente <Invio>.

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
it: cookie %s: %.*s=%.*s  Accettare? (Y = sì, N = no, A = sempre, V = mai)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
it: Accettare dominio di cookie non valido = %s per «%s»?

note: #define INVALID_COOKIE_PATH_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie path=%s as a prefix of '%s'?
it: Accettare percorso di cookie non valido = %s come prefisso di «%s»?

en: Allowing this cookie.
it: Cookie accettato.

en: Rejecting this cookie.
it: Cookie rifiutato.

en: The Cookie Jar is empty.
it: Il contenitore dei cookie è vuoto.

en: The Cache Jar is empty.
it: Il contenitore della cache è vuoto.

note: #define ACTIVATE_TO_GOBBLE
en: Activate links to gobble up cookies or entire domains,
it: Attivare i collegamenti per eliminare i cookie o gli interi domini,

en: or to change a domain's 'allow' setting.
it: o per cambiare l'impostazione di autorizzazione per un dominio.

en: (Cookies never allowed.)
it: (Cookie mai accettati.)

en: (Cookies always allowed.)
it: (Cookie sempre accettati.)

en: (Cookies allowed via prompt.)
it: (Cookie accettati su richiesta.)

en: (Persistent Cookies.)
it: (Cookie permanenti.)

en: (No title.)
it: (Nessun titolo.)

en: (No name.)
it: (Nessun nome.)

en: (No value.)
it: (Nessun valore.)

en: None
it: Nessuno

en: (End of session.)
it: (Fine della sessione.)

en: Delete this cookie?
it: Eliminare questo cookie?

en: The cookie has been eaten!
it: Il cookie è stato eliminato.

en: Delete this empty domain?
it: Eliminare questo dominio vuoto?

en: The domain has been eaten!
it: Il dominio è stato eliminato.

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
it: D = eliminare cookie del dominio, imposta livello di permessi a A = sempre, P = chiedi, V = mai, C = annullare?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
it: D = eliminare dominio, imposta livello dei permessi a A = sempre, P = chiedi, V = mai, C = annullare?

en: All cookies in the domain have been eaten!
it: Tutti i cookie nel dominio sono stati eliminati.

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
it: «A»: tutti i cookie del dominio «%s» verranno accettati.

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
it: «V»: nessun cookie dal dominio «%s» verrà accettato.

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
it: «P»: verrà sempre chiesta conferma prima di accettare cookie dal dominio «%s».

en: Delete all cookies in this domain?
it: Eliminare tutti i cookie in questo dominio?

en: All of the cookies in the jar have been eaten!
it: Tutti i cookie nel contenitore sono stati eliminati.

en: Port 19 not permitted in URLs.
it: Porta 19 non autorizzata negli URL.

en: Port 25 not permitted in URLs.
it: Porta 25 non autorizzata negli URL.

en: Port %lu not permitted in URLs.
it: Porta %lu non autorizzata negli URL.

en: URL has a bad port field.
it: Campo porta dell'URL non valido.

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
it: Annidamento massimo di elementi HTML superato.

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
it: Riferimento parziale errato. I punti iniziali vengono rimossi.

en: Trace Log open failed.  Trace off!
it: Errore nell'apertura del «Trace Log». Tracciamento non attivo.

en: Lynx Trace Log
it: Trace Log di Lynx

en: No trace log has been started for this session.
it: Non è stato iniziato alcun «Trace Log» per questa sessione.

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
it: Il numero massimo di file temporanei è stato raggiunto.

note: #define FORM_VALUE_TOO_LONG
en: Form field value exceeds buffer length!  Trim the tail.
it: Il valore del campo eccede la lunghezza del buffer. La coda viene tagliata.

note: #define FORM_TAIL_COMBINED_WITH_HEAD
en: Modified tail combined with head of form field value.
it: Coda modificata combinata con il valore in testa al campo del modulo.

en: Directory browsing is not allowed.
it: Non è consentito leggere le directory.

en: Selective access is not enabled for this directory
it: L'accesso selettivo non è abilitato per questa directory

en: Multiformat: directory scan failed.
it: Multiformat: scansione della directory fallita.

en: This directory is not readable.
it: Questa directory non è leggibile.

en: Can't access requested file.
it: Impossibile accedere al file richiesto.

en: Could not find suitable representation for transmission.
it: Impossibile trovare una rappresentazione adatta per la trasmissione.

en: Could not open file for decompression!
it: Impossibile aprire il file per la decompressione.

en: Files:
it: File:

en: Subdirectories:
it: Sottodirectory:

en: Up to
it: Risali a

en: Current directory is
it: La directory attuale è:

note: HTFTP.c
en: Symbolic Link
it: Collegamento simbolico

note: HTGopher.c
en: No response from server!
it: Nessuna risposta dal server.

en: CSO index
it: indice CSO

en: 
    This is a searchable index of a CSO database.
it: 
    Questo è un indice ricercabile proveniente da un database CSO.

en: CSO Search Results
it: Risultati della ricerca CSO

en: Seek fail on %s
it: Ricerca fallita su %s

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
it: 
    Premere il tasto «s» e immettere le parole chiave per la ricerca.

en: 
    This is a searchable Gopher index.
it: 
    Questo è un indice Gopher ricercabile.

en: Gopher index
it: Indice Gopher

en: Gopher Menu
it: Menù Gopher

en:  Search Results
it:  Risultati della ricerca

en: Sending CSO/PH request.
it: Invio della richiesta CSO/PH in corso.

en: Sending Gopher request.
it: Invio della richiesta Gopher in corso.

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
it: Richiesta CSO/PH inviata; in attesa di risposta.

en: Gopher request sent; waiting for response.
it: Richiesta Gopher inviata; in attesa di risposta.

en: 
    Please enter search keywords.
it: 
    Immettere le parole chiave per la ricerca.

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
it: 
    Le parole chiave immesse permetteranno di effettuare una ricerca su un

en:  person's name in the database.
it:  nome di persona nel database.

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
it: Connessione terminata?

en: Cannot open temporary file for news POST.
it: Impossibile aprire un file temporaneo per inviare il contributo.

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
it: Questo client non supporta l'invio di articoli mediante SSL.

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
it: Stile %d «%s» SGML:%s. Carattere %s %.1f punti.

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
it: 	Allinea=%d, %d tab. (%.0f prima, %.0f dopo)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
it: 		Tipo tab.=%d a %.0f

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
it: Impossibile proseguire senza nome utente e password.

en: Can't retry with authorization!  Contact the server's WebMaster.
it: Impossibile ritentare l'autorizzazione. Contattare l'amministratore del server.

en: Can't retry with proxy authorization!  Contact the server's WebMaster.
it: Impossibile ritentare l'autorizzazione proxy. Contattare l'amministratore del server.

en: Retrying with proxy authorization information.
it: Nuovo tentativo con informazioni di autorizzazione del proxy in corso.

en: SSL error:%s-Continue?
it: Errore SSL: %s. Continuare?

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
it: HTWAIS: messaggio troppo grande respinto.

en: Enter WAIS query:
it: Inserire l'interrogazione WAIS:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
it: Nuovo tentativo come richiesta HTTP0 in corso.

en: Transferred %d bytes
it: %d byte trasferiti

en: Data transfer complete
it: Trasferimento dei dati completato

en: Error processing line %d of %s
it: Errore durante l'elaborazione della riga %d di %s

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
it: Pagina con l'elenco degli indirizzi

en: Bookmark file
it: File dei segnalibri

en: Configuration Definitions
it: Definizioni della configurazione

en: Cookie Jar
it: Contenitore dei cookie

en: Current Key Map
it: Mappatura attuale della tastiera

en: File Management Options
it: Opzioni di gestione dei file

en: Download Options
it: Opzioni di scaricamento

en: History Page
it: Cronologia

en: Cache Jar
it: Contenitore della cache

en: List Page
it: Pagina di riferimenti

en: Lynx.cfg Information
it: Informazioni su Lynx.cfg

en: Converted Mosaic Hotlist
it: Segnalibri di Mosaic convertiti

en: Options Menu
it: Menù delle opzioni

en: File Permission Options
it: Opzioni di permessi sui file

en: Printing Options
it: Opzioni di stampa

en: Information about the current document
it: Informazioni sul documento attuale

en: Your recent statusline messages
it: Messaggi recenti nella riga di stato

en: Upload Options
it: Opzioni di caricamento

en: Visited Links Page
it: Pagina dei collegamenti visitati

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
it: Vedere anche

en: your
it: il proprio

en: for runtime options
it: per le opzioni di esecuzione

en: compile time options
it: opzioni di compilazione

en: color-style configuration
it: configurazione dello stile dei colori

en: latest release
it: ultima versione

en: pre-release version
it: versione pre-rilascio

en: development version
it: versione di sviluppo

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
it: I dati seguenti sono stati desunti durante la configurazione automatica
    di questa copia di Lynx. Nel segnalare un difetto, si prega di
    includere una copia di questa pagina.

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
it: I dati seguenti sono stati usati come opzioni di compilazione configurati
    automaticamente quando questa versione di Lynx è stata compilata.

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
it:   C = creare, D = scaricare, E = modificare, F = menù completo, M = modificare, R = eliminare, T = contrassegnare, U = caricare

en: Failed to obtain status of current link!
it: Impossibile ottenere lo stato del collegamento attuale.

note: #define INVALID_PERMIT_URL
en: Special URL only valid from current File Permission menu!
it: URL speciale valido solo dal menù dei permessi sul file attuale.

en: External support is currently disabled.
it: Il supporto esterno è attualmente disabilitato.

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
it: Il cambio della directory di lavoro è attualmente disabilitato.

en: Linewrap OFF!
it: A capo automatico DISATTIVATO.

en: Linewrap ON!
it: A capo automatico ATTIVATO.

en: Parsing nested-tables toggled OFF!  Reloading...
it: Analisi delle tabelle annidate DISATTIVATA. Ricaricamento in corso.

en: Parsing nested-tables toggled ON!  Reloading...
it: Analisi delle tabelle annidate ATTIVATA. Ricaricamento in corso.

en: Shifting is disabled while line-wrap is in effect
it: Lo spostamento è disabilitato mentre l'a capo automatico è in funzione

en: Trace not supported
it: Trace non supportato

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
it: 	Rientri: primo=%.0f altri=%.0f, Altezza=%.1f Desc=%.1f

en: Username for '%s' at %s '%s%s':
it: Nome utente per «%s» a %s «%s%s»:

en: This client doesn't know how to compose proxy authorization information for scheme
it: Il client non sa come comporre l'informazione di autorizzazione del proxy per lo schema

en: This client doesn't know how to compose authorization information for scheme
it: Il client non sa come comporre le informazioni di autorizzazione per lo schema

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
it: Intestazione non valida «%s%s%s%s%s»

en: Proxy authorization required -- retrying
it: Autorizzazione del proxy obbligatoria. Nuovo tentativo in corso

en: Access without authorization denied -- retrying
it: Accesso senza autorizzazione negato. Nuovo tentativo in corso

en: Access forbidden by rule
it: Accesso vietato da una regola

en: Document with POST content not found in cache.  Resubmit?
it: Documento con contenuto POST non trovato nella cache. Inviare nuovamente?

en: Loading failed, use a previous copy.
it: Caricamento fallito, usare una copia precedente.

en: Loading incomplete.
it: Caricamento incompleto.

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
it: **** HTAccess: socket o numero file restituito da routine di caricamento obsoleta.

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
it: **** HTAccess: errore interno del software. Segnalare a lynx-dev@nongnu.org.

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
it: **** HTAccess: stato di ritorno: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
it: Impossibile accedere

en: Unable to access document.
it: Impossibile accedere al documento.

en: Enter password for user %s@%s:
it: Inserire la password per l'utente %s@%s:

en: Unable to connect to FTP host.
it: Impossibile collegarsi all'host FTP.

en: close master socket
it: chiudere il socket principale

en: socket for master socket
it: socket per il socket principale

en: Receiving FTP directory.
it: Ricezione della directory FTP in corso.

en: Transferred %d bytes (%5d)
it: Trasferiti %d byte (%5d)

en: connect for data
it: connessione per dati

en: Receiving FTP file.
it: Ricezione del file FTP in corso.

en: Could not set up finger connection.
it: Impossibile stabilire la connessione finger.

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
it: Impossibile caricare i dati (URL finger senza nome del sito)

en: Invalid port number - will only use port 79!
it: Numero di porta non valido. Sarà usata solo la porta 79.

en: Could not access finger host.
it: Impossibile accedere all'host finger.

en: No response from finger server.
it: Nessuna risposta dal server finger.

en: Username for news host '%s':
it: Nome utente per l'host delle news «%s»:

en: Change username?
it: Cambiare il nome utente?

en: Username:
it: Nome utente:

en: Password for news host '%s':
it: Password per l'host delle news «%s»:

en: Change password?
it: Cambiare la password?

en: No matches for: %s
it: Nessuna corrispondenza per: %s

en: 
    No articles in this group.
it: 
    Nessun articolo in questo gruppo.

en: 
    No articles in this range.
it: 
    Nessun articolo in questo intervallo.

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
it: %s, articoli %d-%d

en: Earlier articles
it: Articoli precedenti

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
it: 
    Ci sono attualmente circa %d articoli disponibili in %s, ID come segue:

en: All available articles in
it: Tutti gli articoli disponibili in

en: Later articles
it: Articoli successivi

en: Post to
it: Invia a

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
it: Questo client non è predisposto per supportare gli URL SNEWS.

en: No target for raw text!
it: Nessuna destinazione per il testo grezzo.

en: Connecting to NewsHost ...
it: Connessione all'host delle news in corso.

en: Could not access %s.
it: Impossibile accedere a %s.

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
it: Impossibile leggere le informazioni delle news. L'host delle news %.20s ha risposto: %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
it: Impossibile leggere le informazioni delle news, risposta vuota dall'host %s

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
it: Lettura dell'elenco dei gruppi di discussione disponibili in corso.

en: Reading list of articles in newsgroup.
it: Lettura dell'elenco degli articoli nel gruppo di discussione in corso.

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
it: Lettura del contributo news.

en: Sorry, could not load requested news.
it: Spiacente, impossibile caricare l'articolo richiesto.

en: Address has invalid port
it: L'indirizzo ha un numero di porta non valido.

en: Address length looks invalid
it: La lunghezza dell'indirizzo non sembra essere valida

en: Unable to locate remote host %s.
it: Impossibile individuare l'host remoto %s.

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
it: Nome di host %s non valido

en: Making %s connection to %s
it: Creazione della connessione %s a %s in corso

en: socket failed.
it: socket fallito.

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
it: socket fallito: famiglia %d indirizzo %s porta %s.

en: Could not make connection non-blocking.
it: Impossibile stabilire una connessione non bloccante.

en: Connection failed (too many retries).
it: Connessione fallita (troppi tentativi).

en: Could not restore socket to blocking.
it: Impossibile ripristinare il socket bloccante.

en: Socket read failed (too many tries).
it: Lettura del socket fallita (troppi tentativi).

en: SSL callback:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d
it: Richiamata SSL: %s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d

en: Address contains a username: %s
it: L'indirizzo contiene un nome utente: %s

en: Certificate issued by: %s
it: Certificato emesso da: %s

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
it: Questo client non supporta gli URL HTTPS.

en: Unable to connect to remote host.
it: Impossibile stabilire la connessione con l'host remoto.

en: Retrying connection without TLS.
it: Nuovo tentativo di connessione senza TLS.

en: no issuer was found
it: non è stato trovato alcun emittente

en: issuer is not a CA
it: l'emittente non è un'autorità di certificazione

en: the certificate has no known issuer
it: l'emittente del certificato è sconosciuto

en: the certificate has been revoked
it: il certificato è stato revocato

en: the certificate is not trusted
it: il certificato non è fidato

en: Verified connection to %s (cert=%s)
it: Connessione a %s verificata (cert=%s)

en: Verified connection to %s (subj=%s)
it: Connessione a %s verificata (ogg=%s)

en: Can't find common name in certificate
it: Impossibile trovare un nome comune nel certificato

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
it: Errore di SSL: host(%s)!=cert(%s). Continuare?

en: UNVERIFIED connection to %s (cert=%s)
it: Connessione NON VERIFICATA a %s (cert=%s)

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
it: Connessione HTTP sicura %d bit %s (%s)

en: Sending HTTP request.
it: Invio della richiesta HTTP in corso.

en: Unexpected network write error; connection aborted.
it: Errore inatteso di scrittura in rete; connessione annullata.

en: HTTP request sent; waiting for response.
it: Richiesta HTTP inviata; in attesa di risposta.

en: Unexpected network read error; connection aborted.
it: Errore inatteso di lettura in rete; connessione annullata.

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
it: Ricevuta un'informazione di stato inattesa.

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
it: Richiesta soddisfatta. Ripristino del contenuto.

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
it: Ricevuto uno stato non modificato 304 inatteso.

en: Redirection of POST content requires user approval.
it: Il reindirizzamento del contenuto POST richiede il consenso dell'utente.

en: Have POST content.  Treating Permanent Redirection as Temporary.
it: Contenuto POST. Il reindirizzamento permanente viene trattato come temporaneo.

en: Retrying with access authorization information.
it: Nuovo tentativo con le informazioni di autorizzazione d'accesso.

en: Show the 401 message body?
it: Visualizzare il corpo del messaggio 401?

en: Show the 407 message body?
it: Visualizzare il corpo del messaggio 407?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
it: Risposta di stato sconosciuto ricevuta dal server.

en: remote %s session:
it: sessione remota %s:

en: Could not connect to WAIS server.
it: Impossibile collegarsi al server WAIS.

en: Could not open WAIS connection for reading.
it: Impossibile aprire una connessione WAIS in lettura.

en: Diagnostic code is
it: Il codice diagnostico è

en: Index
it: Indice

en:  contains the following %d item%s relevant to "
it:  contiene i seguenti %d elementi (%s) relativi a "

en: The first figure after each entry is its relative score,
it: La prima cifra dopo ciascuna voce è il suo punteggio relativo,

en: the second is the number of lines in the item.
it: la seconda è il numero di righe nella voce.

en:  (bad file name)
it:  (nome di file non valido)

en: (bad doc id)
it: (ID del documento non valido)

en: (Short Header record, can't display)
it: (Registro d'intestazione corto, impossibile visualizzare)

en: 
    Long Header record, can't display
it: 
    Registro d'intestazione lungo, impossibile visualizzare

en: 
    Text record
it: 
    Voce di testo

en: 
    Headline record, can't display
it: 
    Voce di riga d'intestazione, impossibile visualizzare

en: 
    Code record, can't display
it: 
    Voce di codice, impossibile visualizzare

en: Syntax error in WAIS URL
it: Errore di sintassi nell'URL WAIS

en:  (WAIS Index)
it:  (Indice WAIS)

en: WAIS Index:
it: Indice WAIS:

en: This is a link for searching the
it: Questo è un collegamento per cercare l'

en:  WAIS Index.
it:  indice WAIS.

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
it: 
    Inserire il comando di ricerca (s), poi specificare le parole da cercare.

en: WAIS Search of "
it: Ricerca WAIS di "

en: HTWAIS: Request too large.
it: HTWAIS: richiesta troppo grande.

en: Searching WAIS database...
it: Ricerca nel database WAIS in corso.

en: Search interrupted.
it: Ricerca interrotta.

en: Can't convert format of WAIS document
it: Impossibile convertire il formato del documento WAIS

en: HTWAIS: Request too long.
it: HTWAIS: richiesta troppo lunga.

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
it: Recupero del documento WAIS in corso.

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
it: Non è stato restituito alcun testo.

en:  NOT GIVEN in source file;
it:  NON DATO nel file di origine;

en:  WAIS source file
it:  file di origine WAIS

en:  description
it:  descrizione

en: Access links
it: Collegamenti di accesso

en: Direct access
it: Accesso diretto

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
it:  (o tramite un server proxy, se definito)

en: Maintainer
it: Curatore

en: Memory exhausted, display interrupted!
it: Memoria esaurita, visualizzazione interrotta.

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
it: Memoria esaurita, il trasferimento sarà interrotto.

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
it:  *** MEMORIA ESAURITA ***

en: unknown field or link
it: campo o collegamento sconosciuto

en: text entry field
it: campo di immissione testo

en: password entry field
it: campo di immissione password

en: checkbox
it: casella di scelta

en: radio button
it: pulsante radio

en: submit button
it: pulsante di invio

en: reset button
it: pulsante di azzeramento

en: popup menu
it: menù a comparsa

en: hidden form field
it: campo nascosto di modulo

en: text entry area
it: area di immissione testo

en: range entry field
it: campo di immissione intervallo

en: file entry field
it: campo di immissione file

en: text-submit field
it: campo di invio testo

en: image-submit button
it: pulsante di invio immagine

en: keygen field
it: campo «keygen»

en: unknown form field
it: campo di modulo sconosciuto

en: Can't open file for uploading
it: Impossibile aprire il file per il caricamento

en: Submitting %s
it: Invio di %s in corso

note: ugliness has happened; inform user and do the best we can
en: Hang Detect: TextAnchor struct corrupted - suggest aborting!
it: Interruzione: struttura di TextAnchor danneggiata. Si suggerisce di abbandonare.

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
it: Spezzare le righe per adattarle all'area di visualizzazione?

en: Very long lines have been wrapped!
it: Le righe molto lunghe sono state spezzate.

en: Very long lines have been truncated!
it: Le righe molto lunghe sono state troncate.

en: bytes
it: byte

note: * If we know the total size of the file, we can compute * a percentage, and show a corresponding progress bar.
en: Read %s of data
it: Letti %s di dati

en: Read %s of %s of data
it: Letti %s su %s di dati

en:  (stalled for %s)
it:  (bloccato per %s)

en: , ETA %s
it: , mancano %s

en:  (Press 'z' to abort)
it:  (Premere «z» per annullare)

note: Meta-note: don't move the following note from its place right in front of the first gettext().  As it is now, it should automatically appear in generated lynx.pot files. - kw NOTE TO TRANSLATORS:  If you provide a translation for "yes", lynx * will take the first byte of the translation as a positiv
en: yes
it: sì

note: * Special-purpose workaround for gettext support (we should do * this in a more general way) -TD * * NOTE TO TRANSLATORS:  If the prompt has been rendered into * another language, and if yes/no are distinct, assume the * translator can make an ordered list in parentheses with one * capital letter fo
en: Y/N/A/V
it: S/N/sEmpre/Mai

en: Description:
it: Descrizione:

en: (none)
it: (nessuno)

en: Filepath:
it: Percorso del file:

en: (unknown)
it: (sconosciuto)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
it: Il documento ha solo collegamenti nascosti. Usare il comando «l» per l'elenco.

en: Source cache error - disk full?
it: Errore nella cache di origine. Controllare se il disco è pieno.

en: Source cache error - not enough memory!
it: Errore nella cache di origine. Memoria insufficiente.

en:      This file is an HTML representation of the X Mosaic hotlist file.
         Outdated or invalid links may be removed by using the
         remove bookmark command, it is usually the 'R' key but may have
         been remapped by you or your system administrator.
it:      Questo file è una rappresentazione HTML del file segnalibri di X Mosaic.
         Si possono eliminare i collegamenti scaduti o non validi con il consueto
         comando di cancellazione dei segnalibri, normalmente il tasto «R», che però
         potrebbe essere stato riconfigurato dall'utente o dall'amministratore del sistema.

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
it:      Si possono cancellare le voci con il tasto «R»<br>
    <ol>

en:      You can delete links using the remove bookmark command.  It is usually
         the 'R' key but may have been remapped by you or your system
         administrator.
it:      Si possono cancellare le voci con il tasto di cancellazione dei segnalibri,
         di solito il tasto «R», ma i tasti possono essere stati riconfigurati
         dall'utente o dall'amministratore del sistema.

en:      This file also may be edited with a standard text editor to delete
         outdated or invalid links, or to change their order.
it:      Il file può anche essere modificato con un normale editor di testi per
         eliminare le voci scadute o non valide o per modificarne l'ordine.

en: Note: if you edit this file manually
          you should not change the format within the lines
          or add other HTML markup.
          Make sure any bookmark link is saved as a single line.
it: Nota: se si elabora manualmente questo file,
          non si deve cambiare il formato all'interno delle righe
          e nemmeno aggiungere altro codice HTML.
          Assicurarsi che ogni collegamento del segnalibro venga salvato su una singola riga.

en: File may be recoverable from %s during this session
it: Il file potrebbe essere recuperabile da %s durante questa sessione.

en: Do you want to execute "%s"?
it: Eseguire «%s»?

note: * Neither the path as given nor any components examined by backing up * were stat()able.  - kw
en: Unable to access cgi script
it: Impossibile accedere allo script CGI

en: Good Advice
it: Buon consiglio

en: An excellent http server for VMS is available via
it: Un ottimo server http per VMS è disponibile tramite

en: this link
it: questo collegamento

en: It provides state of the art CGI script support.
it: Esso offre il supporto per gli script CGI al miglior livello attuale.

en: Exiting via interrupt:
it: Uscita tramite interrupt in corso:

en: (from a previous session)
it: (da una sessione precedente)

en: Maximum Gobble Date:
it: Data massima di scadenza:

en: Internal
it: Interno

en: cookie_domain_flag_set error, aborting program
it: errore cookie_domain_flag_set: programma interrotto

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
it: Inizializzazione del terminale fallita, probabilmente a causa di un tipo di terminale sconosciuto.

en: Terminal =
it: Terminale =

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
it: Con questo programma si deve usare un terminale vt100, 200, ecc.

en: Your Terminal type is unknown!
it: Il tipo di terminale è sconosciuto.

en: Enter a terminal type:
it: Inserire un tipo di terminale:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
it: IL TIPO DI TERMINALE È IMPOSTATO A

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
it: 
    Un errore irreversibile si è verificato in %s Ver. %s

en: 
    Please notify your system administrator to confirm a bug, and if
    confirmed, to notify the lynx-dev list.  Bug reports should have concise
    descriptions of the command and/or URL which causes the problem, the
    operating system name with version number, the TCPIP implementation, the
    TRACEBACK if it can be captured, and any other relevant information.
it: 
    Avvisare l'amministratore del sistema per segnalare un difetto e, se il
    difetto è confermato, segnalarlo alla lista lynx-dev.
    La segnalazione dovrebbe contenere una descrizione concisa del comando e/o dell'URL
    che provoca il problema, il nome del sistema operativo con il numero di versione,
    l'implementazione TCP/IP, il TRACEBACK se è possibile catturarlo, e ogni
    altra informazione significativa.

en: Error starting editor, %s
it: Errore durante l'avvio dell'editor, %s

en: Editor killed by signal
it: Editor terminato da segnale

en: Editor returned with error status %s
it: L'editor ha restituito un codice di errore %s

en: Downloaded link:
it: Collegamento scaricato:

en: Suggested file name:
it: Nome di file proposto:

en: Standard download options:
it: Opzioni normali di scaricamento:

en: Download options:
it: Opzioni di scaricamento:

en: Save to disk
it: Salva su disco

en: View temporary file
it: Visualizza il file temporaneo

en: Save to disk disabled.
it: Salvataggio su disco disabilitato.

en: Local additions:
it: Aggiunte locali:

en: No Name Given
it: Nessun nome dato

en: You selected:
it: Scelte effettuate:

en: (no address)
it: (nessun indirizzo)

en:  (internal)
it:  (interno)

en:  (was internal)
it:  (era interno)

en:  (From History)
it:  (dalla cronologia)

en: You visited (POSTs, bookmark, menu and list files excluded):
it: Elementi visitati (sono esclusi file POST, segnalibri, voci di menù ed elenchi):

en: (No messages yet)
it: (Ancora nessun messaggio)

en: Invalid pointer detected.
it: Individuato puntatore non valido.

en: Sequence:
it: Sequenza:

en: Pointer:
it: Puntatore:

en: FileName:
it: Nome del file:

en: LineCount:
it: Numero di righe:

en: Memory leak detected.
it: Individuata perdita di memoria.

en: Contains:
it: Contiene:

en: ByteSize:
it: Dimensione in byte:

en: realloced:
it: reallocato:

en: Total memory leakage this run:
it: Perdita totale di memoria in questa esecuzione:

en: Peak allocation
it: Allocazione massima

en: Bytes allocated
it: Byte allocati

en: Total mallocs
it: «malloc» totali

en: Total frees
it: «free» totali

en: References in
it: Riferimenti in

en: this document:
it: questo documento:

en: Visible links:
it: Collegamenti visibili:

en: Hidden links:
it: Collegamenti nascosti:

en: References
it: Riferimenti

en: Visible links
it: Collegamenti visibili

en: Unable to get status of '%s'.
it: Impossibile rilevare lo stato di «%s».

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
it: L'elemento selezionato non è un file né una directory. Richiesta ignorata.

en: Unable to %s due to system error!
it: Operazione %s impossibile a causa di un errore di sistema.

en: Probable failure to %s due to system error!
it: Probabile insuccesso di %s a causa di un errore di sistema.

en: remove %s
it: eliminare %s

en: move %s to %s
it: sposta %s in %s

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
it: Una directory con questo nome esiste già. Richiesta ignorata.

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
it: Un file con questo nome esiste già. Richiesta ignorata.

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
it: Il nome indicato è già usato. Richiesta ignorata.

en: Destination has different owner!  Request denied.
it: La destinazione ha un proprietario diverso. Richiesta negata.

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
it: La destinazione non è una directory valida. Richiesta negata.

en: Remove all tagged files and directories?
it: Eliminare tutte le directory e i file contrassegnati?

en: Enter new location for tagged items:
it: Inserire la nuova posizione per le voci contrassegnate:

en: Path too long
it: Percorso troppo lungo

en: Source and destination are the same location - request ignored!
it: Origine e destinazione sono identici. Richiesta ignorata.

en: Enter new name for directory:
it: Inserire il nuovo nome per la directory:

en: Enter new name for file:
it: Inserire il nuovo nome per il file:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
it: Trovato carattere illecito (separatore di percorso). Richiesta ignorata.

en: Enter new location for directory:
it: Immettere la nuova posizione per la directory:

en: Enter new location for file:
it: Immettere la nuova posizione per il file:

en: Unexpected failure - unable to find trailing path separator
it: Errore inatteso: impossibile trovare il separatore di percorso finale

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
it: Origine e destinazione sono identici. Richiesta ignorata.

en: Modify name, location, or permission (n, l, or p):
it: Modificare il nome (n), la posizione (l) o i diritti di accesso (p) (n, l o p):

en: Modify name or location (n or l):
it: Modificare il nome (n) o la posizione (l) (n o l):

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
it: Questa funzionalità non è ancora implementata.

en: Enter name of file to create:
it: Inserire il nome del file da creare:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
it: Trovato reindirizzamento illecito «//». Richiesta ignorata.

en: Enter name for new directory:
it: Inserire il nome della nuova directory:

en: Create file or directory (f or d):
it: Creare un file (f) o una directory (d) (f o d):

en: Remove directory '%s'?
it: Eliminare la directory «%s»?

en: Remove directory?
it: Eliminare la directory?

en: Remove file '%s'?
it: Eliminare il file «%s»?

en: Remove file?
it: Eliminare il file?

en: Remove symbolic link '%s'?
it: Eliminare il collegamento simbolico «%s»?

en: Remove symbolic link?
it: Eliminare il collegamento simbolico?

en: Sorry, don't know how to permit non-UNIX files yet.
it: Spiacente, non è ancora possibile gestire i diritti di accesso per i file non UNIX.

en: Unable to open permit options file
it: Impossibile aprire il file delle opzioni di permesso.

en: Specify permissions below:
it: Specificare di seguito i diritti di accesso:

en: Owner:
it: Proprietario:

en: Group
it: Gruppo

en: Others:
it: Altri:

en: form to permit
it: modulo da autorizzare

en: Invalid mode format.
it: Formato del modo non valido.

en: Invalid syntax format.
it: Formato di sintassi non valido.

en: Warning!  UUDecoded file will exist in the directory you started Lynx.
it: Attenzione: il file UUDecoded sarà creato nella directory da cui è stato avviato Lynx.

en: NULL URL pointer
it: Puntatore a URL NULL

en: Executing %s
it: Esecuzione in corso di %s

en: Executing system command. This might take a while.
it: Esecuzione di un comando di sistema in corso. Potrebbe volerci un po' di tempo.

en: Current directory:
it: Directory attuale:

en: Current selection:
it: Selezione attuale:

en: Nothing currently selected.
it: Nulla attualmente selezionato.

en: tagged item:
it: voce contrassegnata:

en: tagged items:
it: voci contrassegnate:

en: Illegal filename; request ignored.
it: Nome di file illecito. Richiesta ignorata.

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
it: Manca il diritto per l'installazione nella directory selezionata.

en: The selected item is not a directory!  Request ignored.
it: La voce selezionata non è una directory. Richiesta ignorata.

en: Just a moment, ...
it: Solo un attimo...

en: Error building install args
it: Errore nella preparazione degli argomenti di installazione

en: Source and target are the same: %s
it: Origine e destinazione sono identici: %s

en: Already in target directory: %s
it: Si è già nella directory destinazione: %s

en: Installation complete
it: Installazione terminata

en: Temporary URL or list would be too long.
it: L'URL temporanea o l'elenco temporaneo sarebbero troppo lunghi.

en: Sending
it: Invio in corso

en: The link   %s :?: %s
it: Il collegamento %s :?: %s

en: called "%s"
it: chiamato «%s»

en: in the file "%s" called "%s"
it: nel file «%s» chiamato «%s»

en: was requested but was not available.
it: è stato richiesto ma non è disponibile.

en: Thought you might want to know.
it: Probabilmente è utile saperlo.

en: This message was automatically generated by
it: Questo messaggio è stato generato automaticamente da

en: No system mailer configured
it: Non è stato configurato alcun programma di sistema per l'invio della posta elettronica

en: No Winsock found, sorry.
it: Nessun Winsock trovato, spiacente.

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
it: SI DEVE definire un'area TMP o TEMP valida.

en: No such directory
it: Directory inesistente

en: 
    Configuration file "%s" is not available.
it: 
    Il file di configurazione «%s» non è disponibile.

en: 
    Lynx character sets not declared.
it: 
    Set di caratteri di Lynx non dichiarati.

en: 
    Lynx edit map not declared.
it: 
    Edit map di Lynx non dichiarata.

en: 
    Lynx file "%s" is not available.
it: 
    Il file di Lynx «%s» non è disponibile.

en: Ignored %d characters from standard input.
it: %d caratteri ignorati dallo standard input.

en: Use "-stdin" or "-" to tell how to handle piped input.
it: Usare «-stdin» o «-» per indicare come gestire l'input del pipe.

en: Warning:
it: Attenzione:

en: persistent cookies state will be changed in next session only.
it: lo stato dei cookie permanenti sarà modificato solo alla prossima sessione.

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
it: Lynx: il set di caratteri %s sconosciuto viene ignorato.

en: %s Version %s (%s)
it: %s versione %s (%s)

en: Built on %s %s %s
it: Compilato il %s %s %s

en: Copyrights held by the Lynx Developers Group,
it: Il copyright appartiene al Lynx Developers Group.,

en: the University of Kansas, CERN, and other contributors.
it: all'Università del Kansas, al CERN e ad altri collaboratori.

en: Distributed under the GNU General Public License (Version 2).
it: Distribuito sotto la GNU General Public License (GPL) (versione 2).

en: See http://lynx.isc.org/ and the online help for more information.
it: Vedere http://lynx.isc.org/ e l'aiuto in linea per ulteriori informazioni.

en: USAGE: %s [options] [file]
it: USO: %s [opzioni] [file]

en: Options are:
it: Le opzioni sono:

en: %s: Invalid Option: %s
it: %s: opzione non valida: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
it: Errore interno: collegamento al mouse %d non valido.

en: A URL specified by the user
it: Un URL specificato dall'utente

en: Enctype multipart/form-data not yet supported!  Cannot submit.
it: «Enctype multipart/form-data» non ancora supportato. Impossibile inviare.

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
it: Schermata di aiuto

en: System Index
it: Indice di sistema

en: Entry into main screen
it: Ingresso nella schermata principale

en: No next document present
it: Non è presente alcun documento successivo

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
it: il set di caratteri per questo documento è specificato in modo esplicito, spiacente...

en: cd to:
it: cd in:

en: A component of path is not a directory
it: Un elemento del percorso non è una directory

en: failed to change directory
it: cambiamento di directory fallito

en: Reparsing document under current settings...
it: Rianalisi del documento con le impostazioni attuali in corso.

en: Fatal error - could not open output file %s
it: Errore fatale: impossibile aprire il file di output %s

en: TABLE center enable.
it: TABELLA abilita la centratura.

en: TABLE center disable.
it: TABELLA disabilita la centratura.

en: Current URL is empty.
it: L'URL attuale è vuoto.

en: Copy to clipboard failed.
it: Copia negli appunti di sistema fallita.

en: Document URL put to clipboard.
it: URL del documento copiato negli appunti di sistema.

en: Link URL put to clipboard.
it: URL del collegamento copiato negli appunti di sistema.

en: No URL in the clipboard.
it: Nessun URL negli appunti di sistema.

en: -index-
it: -indice-

en: lynx: Can't access startfile
it: lynx: impossibile accedere al file di avvio

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
it: lynx: il file di avvio non è stato trovato o non ha un formato text/html o text/plain

en:       Exiting...
it:       Uscita in corso.

en: -more-
it: -seguente-

note: Enable scrolling.
en: You will be posting to:
it: L'articolo sarà inviato a:

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
it: 
    
     Immettere il proprio indirizzo di posta elettronica per l'intestazione «From:»

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
it: 
    
     Immettere o modificare l'intestazione «Subject:»

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
it: 
    
     Immettere o modificare l'intestazione «Organization:»

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
it: 
    
     Immettere il messaggio qui di seguito:

en: Message has no original text!
it: Il messaggio non ha testo originale.

en: review/edit B)ookmarks files
it: B) revisione o modifica dei file dei segnalibri

en: B)ookmark file:
it: B) File dei segnalibri:

en: ON
it: B) File dei segnalibri:

note: verbose_img variable
en: OFF
it: DISABILITATO

en: NEVER
it: MAI

en: ALWAYS
it: SEMPRE

en: ignore
it: ignora

en: ask user
it: chiedi conferma

en: accept all
it: accetta tutto

en: ALWAYS OFF
it: SEMPRE DISABILITATO

en: FOR LOCAL FILES ONLY
it: SOLO PER FILE LOCALI

en: ALWAYS ON
it: SEMPRE ABILITATO

en: Numbers act as arrows
it: I tasti numerici fungono da frecce

en: Links are numbered
it: I collegamenti sono numerati

en: Links and form fields are numbered
it: I collegamenti e i campi dei moduli sono numerati

en: Form fields are numbered
it: I campi dei moduli sono numerati

en: Case insensitive
it: Non distinguere fra maiuscolo e minuscolo

en: Case sensitive
it: Distingui fra maiuscolo e minuscolo

en: prompt normally
it: normalmente chiedi

en: force yes-response
it: forza la risposta positiva

en: force no-response
it: forza la risposta negativa

en: Novice
it: Novizio

en: Intermediate
it: Medio

en: Advanced
it: Esperto

en: By First Visit
it: Alla prima visita

en: By First Visit Reversed
it: Alla prima visita invertita

en: As Visit Tree
it: Come albero delle visite

en: By Last Visit
it: All'ultima visita

en: By Last Visit Reversed
it: All'ultima visita invertita

note: Old_DTD variable
en: relaxed (TagSoup mode)
it: meno rigida (modalità «TagSoup»)

en: strict (SortaSGML mode)
it: rigida (modalità «SortaSGML»)

en: as labels
it: come testi

en: as links
it: come collegamenti

en: show filename
it: mostra il nome del file

en: STANDARD
it: NORMALE

en: ADVANCED
it: AVANZATO

en: Directories first
it: Prima le directory

en: Files first
it: Prima i file

en: Mixed style
it: Stile misto

en: By Name
it: Per nome

en: By Type
it: Per tipo

en: By Size
it: Per dimensione

en: By Date
it: Per data

en: By Mode
it: Per modalità

en: By User
it: Per utente

en: By Group
it: Per gruppo

en: Do not show rate
it: Non mostrare la velocità

en: Show %s/sec rate
it: Mostra velocità %s/sec.

en: Show %s/sec, ETA
it: Mostra %s/sec., ETA

en: Show progressbar
it: Mostra la barra di avanzamento

en: Accept lynx's internal types
it: Accetta i tipi interni di Lynx

en: Also accept lynx.cfg's types
it: Accetta anche i tipi lynx.cfg

en: Also accept user's types
it: Accetta anche i tipi dell'utente

en: Also accept system's types
it: Accetta anche i tipi di sistema

en: Accept all types
it: Accetta tutti i tipi

en: deflate
it: decomprimi

en: compress
it: comprimi

en: All
it: Tutti

en: Use %s to invoke the Options menu!
it: Usare %s per richiamare il menù delle opzioni.

en: (options marked with (!) will not be saved)
it: (le opzioni marcate con (!) non saranno salvate)

en: General Preferences
it: Preferenze generali

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
it: Modalità utente

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
it: Tipo di ricerca

en: Security and Privacy
it: Sicurezza e riservatezza

note: *************************************************************** Cookies: SELECT
en: Cookies
it: Cookie

note: Cookie Prompting: SELECT
en: Invalid-Cookie Prompting
it: Dialogo per i cookie non valido

note: SSL Prompting: SELECT
en: SSL Prompting
it: Dialogo SSL

en: Keyboard Input
it: Immissione da tastiera

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
it: Modalità tastierino numerico

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
it: Tasti Emacs

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
it: Tasti VI

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
it: Stile di elaborazione riga

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
it: Mappatura della tastiera

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
it: Visualizzazione e set di caratteri

note: Use locale-based character set: ON/OFF
en: Use locale-based character set
it: Usa il set di caratteri basato sulla localizzazione

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
it: Mostra il set di caratteri

en: Assumed document character set
it: Set di caratteri presunto dei documenti

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
it: Modalità CJK

en: Raw 8-bit
it: Non convertito (raw 8-bit)

note: X Display: INPUT
en: X Display
it: Schermo di X

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
it: Aspetto del documento

en: Show color
it: Mostra i colori

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
it: Mostra il cursore

note: Underline links: ON/OFF
en: Underline links
it: Sottolinea i collegamenti

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
it: Mostra la barra di scorrimento

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
it: Menù a comparsa per i campi «select»

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
it: Ripristina da errori HTML

note: Show Images: SELECT
en: Show images
it: Mostra le immagini

note: Verbose Images: ON/OFF
en: Verbose images
it: Immagini prolisse

note: * Headers Transferred to Remote Servers
en: Headers Transferred to Remote Servers
it: Le intestazioni vengono trasmesse ai server remoti

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
it: Indirizzo personale di posta elettronica

en: Password for anonymous ftp
it: Password per FTP anonimo

note: Preferred media type: SELECT
en: Preferred media type
it: Tipo di media preferito

note: Preferred encoding: SELECT
en: Preferred encoding
it: Codifica preferita

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
it: Set di caratteri preferito per i documenti

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
it: Lingua preferita per i documenti

en: User-Agent header
it: Intestazione «User-Agent»

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
it: Elencazione e accesso ai file

note: FTP sort: SELECT
en: Use Passive FTP
it: Usa FTP passivo

note: FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
it: Criterio di ordinamento FTP

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
it: Criterio di ordinamento delle directory locali

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
it: Ordinamento delle directory locali

en: Show dot files
it: Mostra i file nascosti

en: Execution links
it: Collegamenti per l'esecuzione

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
it: Mostra la velocità di trasferimento

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
it: File e schermate speciali

en: Multi-bookmarks
it: Segnalibri multipli

en: Review/edit Bookmarks files
it: Revisione/modifica dei file dei segnalibri

en: Goto multi-bookmark menu
it: Andare al menù dei segnalibri multipli

en: Bookmarks file
it: File dei segnalibri

note: Auto Session: ON/OFF
en: Auto Session
it: Sessione automatica

note: Session File Menu: INPUT
en: Session file
it: File della sessione

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
it: Pagine visitate

en: View the file
it: Visualizza il file

en:  Print job complete.
it:  Stampa completata.

en: Document:
it: Documento:

en: Number of lines:
it: Numero di righe:

en: Number of pages:
it: Numero di pagine:

en: pages
it: pagine

en: page
it: pagina

en: (approximately)
it: (approssimativamente)

en: Some print functions have been disabled!
it: Alcune funzionalità di stampa sono state disabilitate.

en: Standard print options:
it: Opzioni di stampa predefinite:

en: Print options:
it: Opzioni di stampa:

en: Save to a local file
it: Salvare in un file locale

en: Save to disk disabled
it: Salvataggio su disco disabilitato

en: Mail the file
it: Invia il file tramite posta elettronica

en: Print to the screen
it: Stampa sullo schermo

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
it: Stampa su una stampante collegata al terminale vt100

en: Syntax Error parsing COLOR in configuration file:
    The line must be of the form:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    Here FOREGROUND and BACKGROUND must be one of:
    The special strings 'nocolor' or 'default', or
it: Errore di sintassi durante l'analisi di COLOR nel file di configurazione:
    la riga deve essere del formato:
    COLOR:INTERO:PRIMOPIANO:SFONDO
    
    Dove PRIMOPIANO e SFONDO devono essere uno fra:
    i termini speciali «nocolor» o «default», o

en: Offending line:
it: Riga erronea:

en: key remapping of %s to %s for %s failed
it: cambiamento del tasto da %s a %s per %s fallito

en: key remapping of %s to %s failed
it: cambiamento del tasto da %s a %s fallito

en: invalid line-editor selection %s for key %s, selecting all
it: selezione «line-editor» %s per il tasto %s non valida, seleziono tutto

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) to 0x%x for %s failed
it: impostazione dell'associazione «line-editor» per il tasto %s (0x%x) a 0x%x per %s fallita.

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) for %s failed
it: impostazione dell'associazione «line-editor» per il tasto %s (0x%x) per %s fallita.

en: Lynx: cannot start, CERN rules file %s is not available
it: Lynx: impossibile iniziare. File di regole CERN %s non disponibile

en: (no name)
it: (nessun nome)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
it: Oltre %d inclusioni annidate in lynx.cfg. Controllare se c'è un circolo vizioso.

en: Last attempted include was '%s',
it: L'ultima inclusione tentata era «%s»,

en: included from '%s'.
it: incluso da «%s».

en: The following is read from your lynx.cfg file.
it: Quanto segue è tratto dal file lynx.cfg.

en: Please read the distribution
it: Consultare la distribuzione

en: for more comments.
it: per ulteriori commenti.

en: RELOAD THE CHANGES
it: RICARICARE LE MODIFICHE

en: Your primary configuration
it: Configurazione principale

en: Directory that you are currently viewing
it: Directory attualmente visualizzata

en: Name:
it: Nome:

en: Directory that you have currently selected
it: Directory attualmente selezionata

en: File that you have currently selected
it: File attualmente selezionato

en: Symbolic link that you have currently selected
it: Collegamento simbolico attualmente selezionato

en: Item that you have currently selected
it: Voce attualmente selezionata

en: Full name:
it: Nome completo:

en: Unable to follow link
it: Impossibile seguire il collegamento

en: Points to file:
it: Punta al file:

en: Name of owner:
it: Nome del proprietario:

en: Group name:
it: Nome del gruppo:

en: File size:
it: Dimensione del file:

en: (bytes)
it: (byte)

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
it: Data di creazione:

en: Last modified:
it: Ultima modifica:

en: Last accessed:
it: Ultimo accesso:

en: Access Permissions
it: Diritti di accesso

en: Group:
it: Gruppo

en: World:
it: Mondo:

en: File that you are currently viewing
it: File attualmente visualizzato

en: Linkname:
it: Nome del collegamento:

en: Charset:
it: Set di caratteri:

en: (assumed)
it: (presunto)

en: Date:
it: Data:

en: Last Mod:
it: Ultima modifica:

en: Expires:
it: Scadenza:

en: Cache-Control:
it: Controllo della cache:

en: Content-Length:
it: Lunghezza del contenuto:

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Language:
it: Lingua:

en: Post Data:
it: Dati POST:

en: Post Content Type:
it: Tipo di contenuto POST:

en: Owner(s):
it: Proprietari:

en: size:
it: dimensione:

en: lines
it: righe

en: forms mode
it: tipo di modulo

en: source
it: origine

en: normal
it: normale

en: , safe
it: , protetto

en: , via internal link
it: , tramite collegamento interno

en: , no-cache
it: , nessuna cache

en: , ISMAP script
it: , script ISMAP

en: , bookmark file
it: , file dei segnalibri

en: mode:
it: modalità:

en: Link that you currently have selected
it: Collegamento attualmente selezionato

en: Method:
it: Metodo:

en: Enctype:
it: Tpo di codifica:

en: Action:
it: Azione:

en: (Form field)
it: (Campo del modulo)

en: No Links on the current page
it: Nessun collegamento nella pagina attuale

en: Server Headers:
it: Intestazioni del server:

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
it: Errore di sintassi durante l'analisi di stile nel file lss:
    [%s]
    La riga deve essere del tipo:
    OGGETTO:MONO:COLORE (es. em:bold:brightblue:white)
    dove OGGETTO è un elemento fra EM, STRONG, B, I, U, BLINK, ecc.

en: here is a list of the history stack so that you may rebuild
it: ecco un elenco della cronologia per poter ricostruire

en: ERROR! - upload command is misconfigured
it: ERRORE: comando di caricamento configurato male

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
it: Trovato reindirizzamento illecito «../». Richiesta ignorata.

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
it:  Trovato carattere illecito «/». Richiesta ignorata.

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
it: Reindirizzamento illecito nell'uso di «~». Richiesta ignorata.

en: Unable to upload file.
it: Impossibile caricare il file.

en: Upload To:
it: Caricare su:

en: Upload options:
it: Opzioni di caricamento:

en: Download document URL put to clipboard.
it: Scarica l'URL del documento nel blocco appunti del sistema.

en: Unexpected access protocol for this URL scheme.
it: Protocollo di accesso inatteso per questo schema di URL.

en: Too many tempfiles
it: Troppi file temporanei

en: unknown restriction
it: restrizione sconosciuta

en: No restrictions set.
it: Nessuna restrizione impostata.

en: Restrictions set:
it: Restrizioni impostate:

en: Cannot find HOME directory
it: Impossibile trovare la directory HOME

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
it: Normalmente disattivato. Vedere «ENABLE_LYNXRC» in lynx.cfg

en: accept_all_cookies allows the user to tell Lynx to automatically
    accept all cookies if desired.  The default is "FALSE" which will
    prompt for each cookie.  Set accept_all_cookies to "TRUE" to accept
    all cookies.
it: «accept_all_cookies» permette di impostare Lynx in modo che accetti
    automaticamente tutti i cookie, se si desidera. La condizione predefinita
    è «FALSE», per cui è chiesto il consenso per ogni cookie. Impostare
    «accept_all_cookies» a «TRUE» per accettare tutti i cookie.

en: anonftp_password allows the user to tell Lynx to use the personal
    email address as the password for anonymous ftp.  If no value is given,
    Lynx will use the personal email address.  Set anonftp_password
    to a different value if you choose.
it: «anonftp_password» permette di impostare Lnxy in modo che usi l'indirizzo
    personale di posta elettronica come password per l'FTP anonimo. Se non è inserito
    alcun valore, verrà utilizzato l'indirizzo personale di posta elettronica. Se si
    desidera, è possibile impostare «anonftp_password» a un valore diverso.

en: bookmark_file specifies the name and location of the default bookmark
    file into which the user can paste links for easy access at a later
    date.
it: «bookmark_file» indica il nome e la posizione del file dei segnalibri
    predefinito nel quale si possono copiare i collegamenti ai quali accedere
    rapidamente in un momento successivo.

en: If case_sensitive_searching is "on" then when the user invokes a search
    using the 's' or '/' keys, the search performed will be case sensitive
    instead of case INsensitive.  The default is usually "off".
it: Se «case_sensitive_searching» è impostato a «on», le ricerche richiamate con
    i tasti «s» o «/» distingueranno fra maiuscole e minuscole presenti nel
    documento. Il valore predefinito è «off» (insensibile a maiuscolo/minuscolo).

en: The character_set definition controls the representation of 8 bit
    characters for your terminal.  If 8 bit characters do not show up
    correctly on your screen you may try changing to a different 8 bit
    set or using the 7 bit character approximations.
    Current valid characters sets are:
it: Il parametro «character_set» determina la rappresentazione dei caratteri a
    8 bit per il terminale usato. Se i caratteri non vengono visualizzati
    correttamente sullo schermo, si può provare un diverso set di caratteri a
    8 bit, oppure si possono utilizzare le approssimazioni a 7 bit.
    I set di caratteri attualmente validi sono:

en: cookie_accept_domains and cookie_reject_domains are comma-delimited
    lists of domains from which Lynx should automatically accept or reject
    all cookies.  If a domain is specified in both options, rejection will
    take precedence.  The accept_all_cookies parameter will override any
    settings made here.
it: «cookie_accept_domains» e «cookie_reject_domains» sono elenchi di domini,
    separati da virgole, dai quali si vuole che vengano accettati o respinti
    automaticamente tutti i cookie. Se un dominio è indicato in entrambi gli
    elenchi, il rifiuto avrà la priorità. Il parametro «accept_all_cookies»
    sovrascrive qualunque impostazione fatta con queste due opzioni.

en: cookie_file specifies the file from which to read persistent cookies.
    The default is ~/
it: «cookie_file» indica il file da cui leggere i cookie permanenti.
    Il valore predefinito è ~/

en: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains, and
    cookie_query_invalid_domains are comma-delimited lists of which domains
    should be subjected to varying degrees of validity checking.  If a
    domain is set to strict checking, strict conformance to RFC2109 will
    be applied.  A domain with loose checking will be allowed to set cookies
    with an invalid path or domain attribute.  All domains will default to
    querying the user for an invalid path or domain.
it: «cookie_loose_invalid_domains», «cookie_strict_invalid_domains» e
    «cookie_query_invalid_domains» sono elenchi di domini, separati da virgole,
    per i quali il controllo di validità può variare. Se un dominio è soggetto
    a un controllo «strict» verrà adottata una rigorosa conformità con la
    RFC2109. A un dominio con verifica «loose» verrà consentito di presentare
    cookie con attributi path o domain non validi. Per ogni dominio la condizione
    predefinita è di interpellare l'utente in caso di path o dominio non valido.

en: dir_list_order specifies the directory list order under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "ORDER_BY_NAME"
it: «dir_list_order» specifica l'ordinamento dell'elenco delle directory in «DIRED_SUPPORT»
    (se implementato). Il valore predefinito è «ORDER_BY_NAME»

en: dir_list_styles specifies the directory list style under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "MIXED_STYLE", which sorts both
    files and directories together.  "FILES_FIRST" lists files first and
    "DIRECTORIES_FIRST" lists directories first.
it: «dir_list_styles» specifica lo stile degli elenchi delle directory sotto
    «DIRED_SUPPORT» (se implementato). Il valore predefinito è «MIXED_STYLE»,
    che ordina file e directory insieme. «FILES_FIRST» elenca per primi i file,
    mentre «DIRECTORIES_FIRST» elenca per prime le directory.

en: If emacs_keys is to "on" then the normal EMACS movement keys:
      ^N = down    ^P = up
      ^B = left    ^F = right
    will be enabled.
it: Se «emacs_keys» è impostato a «on», i normali tasti di movimento di EMACS:
      ^N = giù         ^P = su
      ^B = sinistra    ^F = destra
    saranno abilitati.

en: file_editor specifies the editor to be invoked when editing local files
    or sending mail.  If no editor is specified, then file editing is disabled
    unless it is activated from the command line, and the built-in line editor
    will be used for sending mail.
it: «file_editor» indica l'editor da richiamare per l'elaborazione di file locali o
    per l'invio di posta elettronica. Se non è specificato nessuno, l'elaborazione dei
    file è disabilitata, a meno che non venga attivata da riga di comando, e viene
    usato l'editor di riga incorporato per la preparazione dei messaggi di posta.

en: The file_sorting_method specifies which value to sort on when viewing
    file lists such as FTP directories.  The options are:
       BY_FILENAME -- sorts on the name of the file
       BY_TYPE     -- sorts on the type of the file
       BY_SIZE     -- sorts on the size of the file
       BY_DATE     -- sorts on the date of the file
it: Il metodo «file_sorting_method» indica il valore su cui eseguire l'ordinamento durante
    la consultazione di elenchi di file, quali le directory FTP. Le opzioni sono:
       BY_FILENAME -- ordina in base al nome del file
       BY_TYPE     -- ordina in base al tipo di file
       BY_SIZE     -- ordina in base alla dimensione dei file
       BY_DATE     -- ordina in base alla data dei file

en: lineedit_mode specifies the key binding used for inputting strings in
    prompts and forms.  If lineedit_mode is set to "Default Binding" then
    the following control characters are used for moving and deleting:
    
                 Prev  Next       Enter = Accept input
       Move char: <-    ->        ^G    = Cancel input
       Move word: ^P    ^N        ^U    = Erase line
     Delete char: ^H    ^R        ^A    = Beginning of line
     Delete word: ^B    ^F        ^E    = End of line
    
    Current lineedit modes are:
it: «lineedit_mode» specifica l'associazione dei tasti da utilizzare per
    immettere le sequenze di caratteri nei moduli e nelle richieste.
    Se impostato a «Default Binding», i caratteri di controllo seguenti
    verranno usati per gli spostamenti e le cancellazioni:
    
                         Prec  Succ      Invio = Accetta il dato
       Muovi carattere:  <-    ->        ^G    = Annulla immissione
          Muovi parola:  ^P    ^N        ^U    = Cancella riga
    Cancella carattere:  ^H    ^R        ^A    = Inizio riga
       Cancella parola:  ^B    ^F        ^E    = Fine riga
    
    I metodi attuali di modifica delle righe sono:

en: The following allow you to define sub-bookmark files and descriptions.
    The format is multi_bookmark<capital_letter>=<filename>,<description>
    Up to 26 bookmark files (for the English capital letters) are allowed.
    We start with "multi_bookmarkB" since 'A' is the default (see above).
it: Quanto segue consente di definire file e descrizioni di sotto-segnalibri.
    Il formato è multi_bookmark<lettera_maiuscola>=<nomefile>,<descrizione>
    Sono consentiti fino a 26 file di segnalibri (per le 26 lettere maiuscole
    dell'alfabeto inglese). Si parte da «multi_bookmarkB», poiché «A» è il
    valore predefinito (vedi sopra).

en: personal_mail_address specifies your personal mail address.  The
    address will be sent during HTTP file transfers for authorization and
    logging purposes, and for mailed comments.
    If you do not want this information given out, set the NO_FROM_HEADER
    to TRUE in lynx.cfg, or use the -nofrom command line switch.  You also
    could leave this field blank, but then you won't have it included in
    your mailed comments.
it: «personal_mail_address» indica l'indirizzo personale di posta elettronica che
    viene inviato durante i trasferimenti di file HTTP per l'autorizzazione e
    i registri, nonché per i commenti inviati.
    Se non si desidera fornire questa informazione, impostare «NO_FROM_HEADER»
    al valore «TRUE» in lynx.cfg, o usare l'opzione «-nofrom» nella riga di comando.
    Si potrebbe anche lasciar vuoto questo campo, ma in tal caso l'indirizzo
    non comparirebbe nei commenti inviati.

en: preferred_charset specifies the character set in MIME notation (e.g.,
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) which Lynx will indicate you prefer in requests
    to http servers using an Accept-Charset header.  The value should NOT
    include ISO-8859-1 or US-ASCII, since those values are always assumed
    by default.  May be a comma-separated list.
    If a file in that character set is available, the server will send it.
    If no Accept-Charset header is present, the default is that any
    character set is acceptable.  If an Accept-Charset header is present,
    and if the server cannot send a response which is acceptable
    according to the Accept-Charset header, then the server SHOULD send
    an error response, though the sending of an unacceptable response
    is also allowed.
it: «preferred_charset» specifica il set di caratteri in notazione MIME (p.es.
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) che Lynx indicherà come preferiti nelle richieste
    ai server http che accettano l'intestazione «Accept-Charset». Il valore NON deve
    includere ISO-8859-1 o US-ASCII, poiché che tali valori sono sempre assunti
    come predefiniti. Può essere un elenco separato da virgole.
    Il server invierà un file con quel set di caratteri, se è disponibile.
    In assenza dell'intestazione «Accept-Charset», il comportamento predefinito è
    che ogni set di caratteri è accettabile. Se c'è l'intestazione «Accept-Charset»,
    ma il server non è in grado di dare una risposta accettabile secondo tale
    intestazione, il server DOVREBBE ritornare un messaggio di errore, malgrado
    l'invio di una risposta inaccettabile sia ugualmente consentito.

en: preferred_language specifies the language in MIME notation (e.g., en,
    fr, may be a comma-separated list in decreasing preference)
    which Lynx will indicate you prefer in requests to http servers.
    If a file in that language is available, the server will send it.
    Otherwise, the server will send the file in its default language.
it: «preferred_language» precisa la lingua in notazione MIME (p.es. «it» o «en»;
    può essere un elenco separato da virgole in ordine di preferenza decrescente)
    che Lynx indicherà come preferenza ai server http.
    Il server invierà un file in tale lingua, se è disponibile, altrimenti
    invierà il file nella sua lingua predefinita.

en: If run_all_execution_links is set "on" then all local execution links
    will be executed when they are selected.
    
    WARNING - This is potentially VERY dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
it: Se «run_all_execution_links» è impostato su «on», tutti i collegamenti eseguibili
    localmente saranno eseguiti quando verranno selezionati.
    
    ATTENZIONE: questo può essere MOLTO pericoloso. Poiché si può accedere a fonti
                sconosciute o non fidate, può accadere di registrare collegamenti che
                sono «cavalli di Troia». Tali collegamenti potrebbero essere prodotti
                con lo scopo di cancellare file o di compromettere la sicurezza.
                Questo parametro va impostato su «on» solo nel caso in cui si acceda
                esclusivamente a fonti completamente fidate.

en: If run_execution_links_on_local_files is set "on" then all local
    execution links that are found in LOCAL files will be executed when they
    are selected.  This is different from run_all_execution_links in that
    only files that reside on the local system will have execution link
    permissions.
    
    WARNING - This is potentially dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
it: Se «run_execution_links_on_local_files» è impostato su «on», tutti i collegamenti
    eseguibili trovati nei file LOCALI verranno eseguiti quando verranno selezionati.
    Questo differisce da «run_all_execution_links» in quanto il permesso di
    esecuzione come collegamento verrà accordato soltanto ai file che si trovano
    nel sistema locale.
    
    ATTENZIONE: questo può essere pericoloso. Poiché si può accedere a fonti
                sconosciute o non fidate, può accadere di registrare collegamenti che
                sono «cavalli di Troia». Tali collegamenti potrebbero essere prodotti
                con lo scopo di cancellare file o di compromettere la sicurezza.
                Questo parametro va impostato su «on» solo nel caso in cui si acceda
                esclusivamente a fonti completamente fidate.

en: select_popups specifies whether the OPTIONs in a SELECT block which
    lacks a MULTIPLE attribute are presented as a vertical list of radio
    buttons or via a popup menu.  Note that if the MULTIPLE attribute is
    present in the SELECT start tag, Lynx always will create a vertical list
    of checkboxes for the OPTIONs.  A value of "on" will set popup menus
    as the default while a value of "off" will set use of radio boxes.
    The default can be overridden via the -popup command line toggle.
it: «select_popups» specifica se le OPTION in un blocco SELECT privo dell'attributo
    MULTIPLE sono presentate come una lista verticale di pulsanti radio oppure
    mediante un menù a comparsa. Notare che se l'attributo MULTIPLE è presente
    nel comando iniziale SELECT, Lynx genera comunque una lista verticale di
    caselle di scelta per le OPTION. Il valore «on» imposta i menù a comparsa come
    predefiniti, mentre il valore «off» imposta l'uso dei pulsanti radio.
    Il valore predefinito può essere sovrascritto tramite l'istruzione «-popup» da
    riga di comando.

en: show_color specifies how to set the color mode at startup.  A value of
    "never" will force color mode off (treat the terminal as monochrome)
    at startup even if the terminal appears to be color capable.  A value of
    "always" will force color mode on even if the terminal appears to be
    monochrome, if this is supported by the library used to build lynx.
    A value of "default" will yield the behavior of assuming
    a monochrome terminal unless color capability is inferred at startup
    based on the terminal type, or the -color command line switch is used, or
    the COLORTERM environment variable is set.  The default behavior always is
    used in anonymous accounts or if the "option_save" restriction is set.
    The effect of the saved value can be overridden via
    the -color and -nocolor command line switches.
    The mode set at startup can be changed via the "show color" option in
    the 'o'ptions menu.  If the option settings are saved, the "on" and
    "off" "show color" settings will be treated as "default".
it: «show_color» specifica come impostare i colori all'avvio. Il valore «never»
    forzerà l'esclusione dei colori (considerando il terminale come monocromatico)
    all'avvio, anche se il terminale è in grado di visualizzare i colori. Il valore
    «always» forzerà l'attivazione dei colori, anche se il terminale è monocromatico,
    se ciò è previsto dalla libreria usata per compilare Lynx.
    Il valore «default» presuppone che il terminale sia monocromatico, a meno che
    la capacità di visualizzare i colori venga dedotta all'avvio in base al tipo
    di terminale, o che sia indicata sulla riga di comando l'opzione «-color», o che
    sia impostata la variabile di ambiente COLORTERM. Il comportamento predefinito
    è sempre adottato in caso di connessione anonima o se è impostata la restrizione
    «option_save». L'effetto del valore registrato può essere sovrascritto tramite
    le opzioni «-color» e «-nocolor» dalla riga di comando.
    La modalità impostata all'avvio può essere cambiata nel menù 'o'pzioni agendo
    sulla voce «show color» (mostra i colori). Se le impostazioni vengono
    registrate, i valori «on» e «off» di tale voce sono trattati come «default».

en: show_cursor specifies whether to 'hide' the cursor to the right (and
    bottom, if possible) of the screen, or to place it to the left of the
    current link in documents, or current option in select popup windows.
    Positioning the cursor to the left of the current link or option is
    helpful for speech or braille interfaces, and when the terminal is
    one which does not distinguish the current link based on highlighting
    or color.  A value of "on" will set positioning to the left as the
    default while a value of "off" will set 'hiding' of the cursor.
    The default can be overridden via the -show_cursor command line toggle.
it: «show_cursor» specifica se il cursore deve essere "nascosto" alla destra (in fondo,
    se possibile) dello schermo, oppure se va posto alla sinistra del collegamento attuale
    nei documenti e dell'opzione attuale nelle finestre a comparsa di scelta.
    Il posizionamento del cursore alla sinistra del collegamento o dell'opzione attuale è
    utile per le interfacce in voce o tattili (braille) e quando il terminale non
    permette di distinguere il collegamento attivo in base alla brillantezza o al
    colore. Il valore «on» fissa il posizionamento alla sinistra come predefinito,
    mentre il valore «off» determina l'occultamento del cursore. Il valore
    predefinito può essere sovrascritto con l'opzione «-show_cursor» da riga di comando.

en: show_dotfiles specifies that the directory listing should include
    "hidden" (dot) files/directories.  If set "on", this will be
    honored only if enabled via userdefs.h and/or lynx.cfg, and not
    restricted via a command line switch.  If display of hidden files
    is disabled, creation of such files via Lynx also is disabled.
it: «show_dotfiles» specifica che l'elenco delle directory deve includere
    file e directory nascosti. Se impostato su «on», ciò sarà rispettato
    solo se abilitato tramite userdefs.h o lynx.cfg e non ristretto da
    un'opzione dalla riga di comando. Se la visualizzazione dei file nascosti è
    disattivata, è disabilitata anche la creazione di tali file da parte di Lynx.

en: If sub_bookmarks is not turned "off", and multiple bookmarks have
    been defined (see below), then all bookmark operations will first
    prompt the user to select an active sub-bookmark file.  If the default
    Lynx bookmark_file is defined (see above), it will be used as the
    default selection.  When this option is set to "advanced", and the
    user mode is advanced, the 'v'iew bookmark command will invoke a
    statusline prompt instead of the menu seen in novice and intermediate
    user modes.  When this option is set to "standard", the menu will be
    presented regardless of user mode.
it: Se «sub_bookmarks» non è impostato su «off» e i segnalibri multipli sono
    stati definiti, (vedere più avanti), tutte le operazioni sui segnalibri
    inizieranno proponendo all'utente di scegliere un file di sotto-segnalibri
    attivo. Se è impostato il file predefinito (vedere sopra), questi sarà utilizzato
    come scelta predefinita. Quando questa opzione è impostata come «advanced» e la
    modalità d'uso è «esperto», il comando 'v'edi bookmark richiamerà una
    richiesta di riga di stato anziché il menù visibile nei modi «novizio»
    e «medio». Quando l'opzione è impostata su «standard», verrà presentato il
    menù indipendentemente dalla modalità d'uso.

en: user_mode specifies the users level of knowledge with Lynx.  The
    default is "NOVICE" which displays two extra lines of help at the
    bottom of the screen to aid the user in learning the basic Lynx
    commands.  Set user_mode to "INTERMEDIATE" to turn off the extra info.
    Use "ADVANCED" to see the URL of the currently selected link at the
    bottom of the screen.
it: «user_mode» specifica il grado di conoscenza di Lynx da parte dell'utente.
    Il valore predefinito è «novizio», che mostra due righe di aiuto
    aggiuntive in fondo allo schermo per aiutare l'utente ad apprendere i
    comandi basilari di Lynx. Impostarlo a «medio» per togliere le informazioni
    supplementari. Usare la modalità «esperto» per vedere in fondo allo schermo
    l'URL del collegamento attualmente selezionato.

en: If verbose_images is "on", lynx will print the name of the image
    source file in place of [INLINE], [LINK] or [IMAGE]
    See also VERBOSE_IMAGES in lynx.cfg
it: Se «verbose_images» è impostato su «on», Lynx visualizzerà il nome del file
    origine dell'immagine anziché [INLINE], [LINK] o [IMAGE].
    Vedere anche «VERBOSE_IMAGES» in lynx.cfg.

en: If vi_keys is set to "on", then the normal VI movement keys:
      j = down    k = up
      h = left    l = right
    will be enabled.  These keys are only lower case.
    Capital 'H', 'J' and 'K will still activate help, jump shortcuts,
    and the keymap display, respectively.
it: Se «vi_keys» è impostato su «on», allora i consueti tasti di movimento di VI:
      j = giù        k = su
      h = sinistra   l = destra
    verranno abilitati. Questi tasti sono unicamente in carattere minuscolo.
    Le maiuscole «H», «J» e «K» continuano a richiamare rispettivamente l'aiuto,
    le scorciatoie e la mappatura della tastiera.

en: The visited_links setting controls how Lynx organizes the information
    in the Visited Links Page.
it: L'opzione «visited_links» determina il modo in cui Lynx organizza le
    informazioni nella pagina dei collegamenti visitati.

en: If keypad_mode is set to "NUMBERS_AS_ARROWS", then the numbers on
    your keypad when the numlock is on will act as arrow keys:
                8 = Up Arrow
      4 = Left Arrow    6 = Right Arrow
                2 = Down Arrow
    and the corresponding keyboard numbers will act as arrow keys,
    regardless of whether numlock is on.
it: Se keypad_mode è impostato su «NUMBERS_AS_ARROWS», i numeri del tastierino
    agiranno come le frecce, se «numlock» è acceso:
                  8 = freccia su
      4 = freccia sinistra    6 = freccia destra
                  2 = freccia giù
    e i corrispondenti numeri della tastiera agiranno come le frecce,
    qualunque sia lo stato di «numlock».

en: If keypad_mode is set to "LINKS_ARE_NUMBERED", then numbers will
    appear next to each link and numbers are used to select links.
it: Se «keypad_mode» è impostato su «LINKS_ARE_NUMBERED», a fianco di ciascun collegamento
    comparirà un numero e sanno usati i numeri per selezionare i collegamenti.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED", then
    numbers will appear next to each link and visible form input field.
    Numbers are used to select links, or to move the "current link" to a
    form input field or button.  In addition, options in popup menus are
    indexed so that the user may type an option number to select an option in
    a popup menu, even if the option isn't visible on the screen.  Reference
    lists and output from the list command also enumerate form inputs.
it: Se «keypad_mode» è impostato su «LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED» verranno inseriti
    dei numeri a fianco dei collegamenti e dei campi di immissione visibili nei moduli.
    I numeri saranno usati per scegliere i collegamenti o per spostare il «collegamento attuale»
    in un campo di immissione o in un pulsante. Inoltre le opzioni nei menù a comparsa vengono
    indicizzate, in modo che l'utente possa scrivere un numero per selezionare un'opzione in un
    menù di questo tipo, anche se l'opzione non è visibile sullo schermo. Gli elenchi di
    riferimenti e l'output del comando «list» enumerano anche i campi di immissione nei moduli.

en: NOTE: Some fixed format documents may look disfigured when
    "LINKS_ARE_NUMBERED" or "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" are
    enabled.
it: NOTA: alcuni documenti con formato fisso possono apparire sfigurati quando
    si usano i valori «LINKS_ARE_NUMBERED» o «LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED».

en: Lynx User Defaults File
it: File dei valori predefiniti dall'utente per Lynx.

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the 'o' key).  To save options with that screen, you must select the
    checkbox:
it: Questo file contiene le impostazioni salvate nel menù delle opzioni di Lynx
    (di solito con il tasto «o»). Per salvare le opzioni con quella schermata si
    deve selezionare la casella di spunta:

en: You must then save the settings using the link on the line above the
    checkbox:
it: Si dovranno poi salvare le impostazioni usando il collegamento nella riga
    sopra la casella di spunta:

en: You may also use the command-line option "-forms_options", which displays
    the simpler Options Menu instead.  Save options with that using the '>' key.
it: È anche possibile usare l'opzione da riga di comando «-forms_options», la quale
    mostra, invece, il menù delle opzioni semplificato. Le opzioni in tal caso verranno
    salvate usando il tasto«>».

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the '>' key).
it: Questo file contiene le opzioni salvate dalla schermata delle opzioni di Lynx
    (normalmente con il tasto «>»).

en: There is normally no need to edit this file manually, since the defaults
    here can be controlled from the Options Screen, and the next time options
    are saved from the Options Screen this file will be completely rewritten.
    You have been warned...
    
    If you are looking for the general configuration file - it is normally
    called "lynx.cfg".  It has different content and a different format.
    It is not this file.
it: Normalmente non vi è alcun bisogno di modificare manualmente questo file,
    poiché i valori predefiniti possono essere modificati nel menù delle opzioni e
    al prossimo salvataggio delle opzioni nella relativa schermata questo file
    verrà completamente riscritto. Tenerlo presente...
    
    Il file per la configurazione generale si chiama normalmente lynx.cfg e ha
    contenuto e formato diversi, non è questo file.
