lynx 2.9.0-dev8 - en to ro translation catalogue (1260 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
ro: Atenție!: %s

en: Welcome
ro: Bine ați venit

en: Are you sure you want to quit?
ro: Sigur doriți să ieșiți?

en: Really exit from Lynx?
ro: Ieșiți din Lynx?

en: Connection interrupted.
ro: Conexiune întreruptă.

en: Data transfer interrupted.
ro: Transfer de date întrerupt.

en: Cancelled!!!
ro: Anulat!

en: Cancelling!
ro: Se anulează!

en: Excellent!!!
ro: Excelent!!!

en: OK
ro: Ok

en: Done!
ro: Gata!

en: Bad request!
ro: Cerere eronată!

en: previous
ro: anterior

en: next screen
ro: ecranul următor

en: HELP!
ro: AJUTOR!

en: , help on
ro: , ajutor pentru

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
ro: Comenzi: Utilizați tastele săgeți pentru navigare, „?” pentru ajutor, „q” pentru ieșire, „⟵” pentru navigare înapoi.

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
ro: -- apăsați bara de spațiu pentru mai mult, utilizați săgețile pentru navigare, „?” pentru ajutor, „q” pentru ieșire.

en: -- press space for next page --
ro: -- apăsați bara de spațiu pentru pagina următoare --

en: URL too long
ro: URL prea lung

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG_INA
en: (Textfield "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
ro: (Câmp text „%s”); Inactiv.  Apăsați <Enter> pentru a-l activa.

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
ro: (Câmp de introducere text) Inactiv.  Apăsați <Enter> pentru a-l activa.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
ro: (Zona de text „%s”); Inactivă.  Apăsați <Enter> pentru a o activa.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
ro: (Zonă de text); Inactivă.  Apăsați <Enter> pentru a o activa.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA_E
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
ro: (Zona de text „%s”); Inactivă.  Apăsați <Enter> pentru a o activa (%s pentru editor).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
ro: (Zonă de text); Inactivă.  Apăsați <Enter> pentru a o activa (%s pentru editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
ro: (Câmp formular) Inactiv.  Utilizați <Enter> pentru a edita.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
ro: (Câmp formular) Inactiv.  Utilizați <Enter> pentru a edita (%s pentru a trimite fără a utiliza spațiul de prestocare).

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
ro: (Câmp formular) Inactiv.  Apăsați <Enter> pentru a edita, pulsați <Enter> de două ori pentru a trimite.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
ro: (câmp formular e-mail) Inactiv.  Apăsați <Enter> pentru a modifica.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
ro: (Câmp de introducere a parolei) Inactiv.  Apăsați <Enter> pentru a-l activa.

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Câmp de introducere fișier NEMODIFICABIL.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: (Câmp de introducere fișier) Introduceți numele fișierului.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Textfield "%s"); Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: (Câmp text „%s”); Introduceți textul.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
ro: (Zona de text „%s”); Introduceți textul.  Folosiți săgețile SUS/JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
ro: (Zonă de text) Introduceți textul.  Folosiți săgețile SUS/JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_E
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
ro: (Zona de text „%s”); Introduceți textul.  Folosiți săgețile SUS/JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa (%s pentru editor).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
ro: (Zonă de text) Introduceți textul.  Folosiți săgețile SUS/JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa (%s pentru editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Câmpul de text al formularului este NEMODIFICABIL.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
ro: (Câmp formular) Introduceți text  Utilizați <Enter> pentru a trimite.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
ro: (Câmp formular) Introduceți text  Utilizați <Enter> pentru a trimite (%s pentru a trimite fără a utiliza spațiul de prestocare).

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
ro: (Câmp formular) Introduceți textul.  Folosiți <Enter> pentru a trimite, săgețile sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Câmpul formularului este NEMODIFICABIL.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
ro: (Câmp de formular de e-mail) Introduceți textul.  Folosiți <Enter> pentru a trimite, săgețile pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
ro: (Câmp de formular de e-mail) Serviciul de poștă electronică nu este disponibil, deci nu puteți trimite.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: (Câmp de introducere a parolei) Introduceți textul.  Utilizați săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Parola formularului NEMODIFICABILĂ.  Utilizați săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_ADV_MSG
en: (Checkbox "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
ro: (Căsuța de selectare "%s"); Folosiți săgeata-dreapta sau <Enter> pentru a o marca/demarca.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
ro: (Căsuță de selectare) Folosiți săgeata-dreapta sau <Enter> pentru a o marca/demarca.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Căsuța de selectare a formularului este NEMODIFICABILĂ.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_RADIO_ADV_MSG
en: (Radio Button "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
ro: (Butonul radio "%s"); Folosiți săgeata spre dreapta sau <Enter> pentru a-l selecționa.

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
ro: (Buton radio) Folosiți săgeata spre dreapta sau <Enter> pentru a-l selecționa.

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Buton de selectare al formularului NEMODIFICABIL.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
ro: Trimiteți („x” pentru a nu utiliza spațiul de prestocare) la

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
ro: Trimiteți la

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
ro: (Buton de trimitere al formularului) Folosiți săgeata-dreapta sau <Enter> pentru a trimite („x” pentru a nu utiliza spațiul de prestocare).

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
ro: (Buton de trimitere al formularului) Folosiți săgeata-dreapta sau <Enter> pentru a trimite.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Butonul de trimitere a formularului este DEZACTIVAT.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
ro: Trimiteți formularul de e-mail la

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
ro: (Buton de trimitere a formularului de e-mail) Utilizați săgeata-dreapta sau <Enter> pentru a trimite.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
ro: (Buton de trimitere al formularului de e-mail) Serviciul de poștă electronică nu este disponibil, deci nu puteți trimite.

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
ro: (Buton de reinițializare a formularului) Utilizați săgeata-dreapta sau <Enter> pentru a restaura formularul la valorile implicite.

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Butonul de restaurare a formularului este DEZACTIVAT.  Utilizați săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_MESSAGE
en: (Script button)   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: (Buton de Script) Utilizați săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_ADV_MSG
en: (Script button "%s");   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: (Butonul de Script „%s”) Utilizați săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_DIS_MSG
en: DISABLED Script button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
ro: Buton de Script DEZACTIVAT.  Folosiți săgețile SUS sau JOS sau tabulatorul pentru a vă deplasa.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_ADV_MSG
en: (Option list "%s"); Hit return to select option.
ro: (Lista de opțiuni "%s"); Apăsați <Enter> pentru a selecta opțiunea.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
ro: (Listă de opțiuni) Apăsați <Enter> și utilizați tastele săgeată pentru a vă deplasa și <Enter> pentru a selecta opțiunea.

note: #define CHOICE_LIST_ADV_MSG
en: (Choice entry "%s"); Use arrow keys and return to select option.
ro: (Element de alegere „%s”); utilizați tastele săgeată și tasta <Enter> pentru a selecta opțiunea.

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
ro: (Lista de opțiuni) Apăsați <Enter> și utilizați tastele săgeată pentru a vă deplasa și <Enter> pentru a selecta opțiunea.

note: #define MOUSE_CHOICE_MESSAGE
en: Left mouse button or return to select, arrow keys to scroll.
ro: Butonul stâng al mouse-ului sau <Enter> pentru a selecta, tastele săgeată pentru a derula.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
ro: Lista de opțiuni NEMODIFICABILE.  Utilizați tastele de revenire sau săgețile pentru a revizui sau a părăsi.

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
ro: Listă de opțiuni NEMODIFICABILĂ.  Utilizați tastele de revenire sau săgețile pentru a revizui sau a părăsi.

en: Submitting form...
ro: Se trimite formularul...

en: Resetting form...
ro: Se restabilesc valorile inițiale ale formularului...

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
ro: Se reîncarcă documentul.  Orice înregistrări în formular vor fi pierdute!

note: #define LINK_NOT_IN_FORM
en: The current link is not in a FORM
ro: Legătura curentă nu se află într-un FORMULAR

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
ro: Avertisment: Nu se pot converti datele formularului în setul de caractere %s!

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
ro: (LEGĂTURĂ NORMALĂ)   Folosiți săgeata-dreapta sau <Enter> pentru a o activa.

en: The resource requested is not available at this time.
ro: Resursa solicitată nu este disponibilă în acest moment.

en: Enter Lynx keystroke command:
ro: Introduceți comanda Lynx prin tastare:

en: Looking up
ro: Se caută

en: Getting %s
ro: Se obține %s

en: Skipping %s
ro: Se omite %s

en: Using %s
ro: Se utilizează %s

en: Illegal URL: %s
ro: Adresă URL ilegală: %s

en: Badly formed address %s
ro: Adresă formată greșit %s

en: URL: %s
ro: Adresa URL: %s

en: Unable to access WWW file!!!
ro: Nu se poate accesa fișierul WWW!!!

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
ro: Acesta este un index în care se pot face căutări.  Utilizați %s pentru a căuta.

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
ro: --Mai mult--  Acesta este un index în care se pot face căutări.  Utilizați %s pentru a căuta.

en: You have entered an invalid link number.
ro: Ați introdus un număr de legătură nevalid.

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
ro: În prezent se vizualizează sursa documentului.  Apăsați „\” pentru a reveni la versiunea procesată.

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
ro:   Tastele săgeți: Sus și Jos pentru deplasare.  Dreapta pentru a urma o legătură; Stânga pentru a naviga înapoi.

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
ro:  Ajutor(H) O)pțiuni Im(P)rimă Navi(G)ați Ecranul-principal(M) Ieșire(Q) /=căutare [delete]=lista istoricului

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
ro:   Alte c(O)menzi  Ajutor(H)  Tastatura(K)  Navi(G)ați  Im(P)rimare  Ecranul-principal(M)  o)pțiuni  Ieșire(Q)

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
ro:   Alte c(O)menzi  Înapoi(B)  E)ditare  D)escarcă Ctrl-R)eîncarcă Curăță ecranul(^W)  caută doc: /

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
ro: Alte c(O)menzi  C)omentariu  Istoric: <backspace>  Marcaje: V)izualizare, A)dăugare, Elimina(R)e

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
ro:              Introduceți textul în câmp prin intermediul tastaturii

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
ro:     Ctrl-U pentru a șterge tot textul din câmp, [Backspace] pentru a șterge un caracter

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
ro:       Ctrl-U pentru a șterge text din câmp, [Backspace] pentru a șterge un caracter

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
ro:     %s pentru a șterge tot textul din câmp, [Backspace] pentru a șterge un caracter

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
ro:       %s pentru a șterge text din câmp, [Backspace] pentru a șterge un caracter

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
ro: Formular de trimitere a mesajului „mailto” incorect!  Anulat!

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
ro: Atenție!  Codurile de control din adresa de e-mail au fost înlocuite cu „?”

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
ro: Serviciul de poștă electronică este dezactivat!  Nu se poate trimite.

en: Mailto form submission failed!
ro: Trimiterea formularului prin serviciul de poștă electronică a eșuat!

en: Mailto form submission Cancelled!!!
ro: Trimiterea formularului prin serviciul de poștă electronică A fost anulată!!!

en: Sending form content...
ro: Se trimite conținutul formularului...

en: No email address is present in mailto URL!
ro: Nici o adresă de e-mail nu este prezentă în URL-ul destinatarului „mailto”!

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
ro: Nu se poate deschide fișierul temporar pentru URL-ul mailto!

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
ro: Doriți să includeți mesajul original?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
ro: Doriți să includeți textul sursă pre-procesat?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
ro: Se lansează editorul selectat pentru a edita mesajul de poștă electronică

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
ro: Eroare la lansarea editorului, verificați definiția editorului din meniul de opțiuni.

en: Send this comment?
ro: Trimiteți acest comentariu?

en: Send this message?
ro: Trimiteți acest mesaj?

en: Sending your message...
ro: Se trimite mesajul dvs....

en: Sending your comment:
ro: Se trimite comentariul dvs.:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
ro: Nu se află într-o ZONĂ DE TEXT; nu se poate utiliza un editor extern.

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
ro: Nu se află într-o ZONĂ DE TEXT; nu se poate utiliza comanda.

en: file: ACTIONs are disallowed!
ro: fișier: ACȚIUNILE nu sunt permise!

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
ro: fișier: URL-urile prin intermediul legăturilor furnizate nu sunt permise!

en: Access to local files denied.
ro: Accesul la fișierele locale este refuzat.

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
ro: fișier: URL-urile prin intermediul marcajelor-pagini-favorite nu sunt permise!

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
ro: Această adresă URL specială nu este permisă în documentele externe!

en: Press <return> to return to Lynx.
ro: Apăsați <Enter> pentru a reveni la Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
ro: Se creează un subproces DCL.  Folosiți „logout” pentru a reveni la Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
ro: Tastați «exit» pentru a reveni la Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
ro: Se lansează shell-ul implicit.  Folosiți «exit» pentru a reveni la Lynx.

en: Spawning is currently disabled.
ro: Lansarea programelor externe este dezactivată.

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
ro: Comanda „d”escarcă este în prezent dezactivată.

en: You cannot download an input field.
ro: Nu puteți descărca un câmp de intrare.

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
ro: Formularul are o acțiune „mailto”!  Nu se poate descărca.

en: You cannot download a mailto: link.
ro: Nu puteți descărca o legătură „mailto:”.

en: You cannot download cookies.
ro: Nu puteți descărca cookie-urile.

en: You cannot download a printing option.
ro: Nu puteți descărca o opțiune de imprimare.

en: You cannot download an upload option.
ro: Nu puteți descărca o opțiune de încărcare.

en: You cannot download an permit option.
ro: Nu puteți descărca o opțiune de permisiune.

en: This special URL cannot be downloaded!
ro: Această adresă URL specială nu poate fi descărcată!

en: Nothing to download.
ro: Nu este nimic de descărcat.

en: Trace ON!
ro: Urmărirea ACTIVATĂ!

en: Trace OFF!
ro: Urmărirea DEZACTIVATĂ!

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
ro: Legăturile vor fi incluse pentru toate imaginile!  Se reîncarcă...

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
ro: Gestionarea standard a imaginii restaurată!  Se reîncarcă...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
ro: Pseudo_ALT-urile vor fi inserate pentru imagini fără șiruri ALT (descrierea imaginii)!  Se reîncarcă...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
ro: Imaginile fără un șir ALT (de descriere a imaginii) specificat vor fi ignorate!  Se reîncarcă...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
ro: Modul brut pe 8 biți sau CJK a fost dezactivat!  Se reîncarcă...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
ro: Modul brut pe 8 biți sau CJK a fost activat!  Se reîncarcă...

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
ro: Trimiteți o cerere HEAD pentru D)ocument sau L)egătură, sau C) Anulați acțiunea? (d,l,c):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
ro: Trimiteți o cerere HEAD pentru D)ocument sau C) Anulați acțiunea? (d,c):

en: Sorry, the document is not an http URL.
ro: Scuze, documentul nu este o adresă URL http.

en: Sorry, the link is not an http URL.
ro: Scuze, legătura nu este o adresă URL http.

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
ro: Scuze, ACȚIUNEA pentru acest formular este dezactivată.

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
ro: Scuze, ACȚIUNEA pentru acest formular nu este o adresă URL http.

en: Not an http URL or form ACTION!
ro: Nu este o adresă URL http sau un formular ACȚIUNE!

en: This special URL cannot be a form ACTION!
ro: Această adresă URL specială nu poate fi un formular ACȚIUNE!

en: URL is not in starting realm!
ro: Adresa URL nu este în domeniul inițial!

en: News posting is disabled!
ro: Publicarea știrilor este dezactivată!

en: File management support is disabled!
ro: Suportul pentru gestionarea fișierelor este dezactivat!

en: No jump file is currently available.
ro: În prezent nu este disponibil niciun fișier de comenzi rapide.

en: Jump to (use '?' for list):
ro: Salt la (utilizați „?” pentru listă):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
ro: Accesul la o comandă rapidă URL este dezactivat!

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
ro: Accesul aleator la un URL este dezactivat!  Utilizați o comandă rapidă.

en: No random URLs have been used thus far.
ro: Până în prezent, nu au fost folosite URL-uri aleatorii.

en: Bookmark features are currently disabled.
ro: Caracteristicile de marcare-pagini-favorite sunt în prezent dezactivate.

en: Execution via bookmarks is disabled.
ro: Executarea prin intermediul marcajelor de pagini-favorite este dezactivată.

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
ro: Fișierul de marcaje nu este definit. Utilizați %s pentru a vedea opțiunile.

note: #define NO_TEMP_FOR_HOTLIST
en: Unable to open tempfile for X Mosaic hotlist conversion.
ro: Nu se poate deschide fișierul temporar pentru conversia listei de pagini favorite a X Mosaic.

en: ERROR - unable to open bookmark file.
ro: EROARE - nu se poate deschide fișierul de marcaje.

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
ro: Nu se poate deschide fișierul de marcaje pentru ștergerea legăturii.

note: #define BOOKSCRA_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open scratch file for deletion of link.
ro: Nu se poate deschide fișierul de lucru pentru a elimina o legătură.

en: Error renaming scratch file.
ro: Eroare la redenumirea fișierului de lucru.

en: Error renaming temporary file.
ro: Eroare la redenumirea fișierului temporar.

note: #define BOOKTEMP_COPY_FAIL
en: Unable to copy temporary file for deletion of link.
ro: Nu se poate copia fișierul temporar pentru ștergerea legăturii.

note: #define BOOKTEMP_REOPEN_FAIL_FOR_DEL
en: Unable to reopen temporary file for deletion of link.
ro: Nu se poate redeschide fișierul temporar pentru ștergerea legăturii.

note: #define BOOKMARK_LINK_NOT_ONE_LINE
en: Link is not by itself all on one line in bookmark file.
ro: Legătura nu se află singură pe o singură linie în fișierul de marcaje.

en: Bookmark deletion failed.
ro: Ștergerea marcajului a eșuat.

note: #define BOOKMARKS_NOT_TRAVERSED
en: Bookmark files cannot be traversed (only http URLs).
ro: Fișierele de marcaje nu pot fi parcurse (doar adresele URL http).

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
ro: Nu se poate deschide fișierul de marcaje, utilizați „a” pentru a salva mai întâi o legătură

en: There are no links in this bookmark file!
ro: Nu există legături în acest fișier de marcaje!

note: #define CACHE_D_OR_CANCEL
en: D)elete cached document or C)ancel? (d,c):
ro: Ștergeți(D) documentul din zona de prestocare a memoriei sau C) Anulați acțiunea? (d,c):

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
ro: Salvați D)ocumentul sau L)egătura în fișierul de marcaje sau C) Anulați acțiunea? (d,l,c):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
ro: Salvați D)ocumentul în fișierul de marcaje sau C) Anulați acțiunea? (d,c):

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
ro: Salvați L)egătura în fișierul de marcaje sau C) Anulați acțiunea? (l,c):

note: #define NOBOOK_POST_FORM
en: Documents from forms with POST content cannot be saved as bookmarks.
ro: Documentele din formulare cu conținut POST nu pot fi salvate ca marcaje.

en: Cannot save form fields/links
ro: Nu se pot salva câmpurile/legăturile din formular

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
ro: Istoricul, informațiile afișate, meniul și lista de fișiere; nu pot fi salvate ca marcaje.

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
ro: Doriți cu adevărat să ștergeți această legătură din fișierul dvs. de marcaje?

en: Malformed address.
ro: Adresă nevalidă.

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
ro: Analizarea istoricului comentariilor este ACTIVATĂ (analiza minimală este suprascrisă)!

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
ro: Analizarea istoricului comentariilor este DEZACTIVATĂ (analiza minimală este în vigoare)!

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
ro: Analizarea istoricului comentariilor este ACTIVATĂ (analiza de validare este suprascrisă)!

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
ro: Analizarea istoricului comentariilor este DEZACTIVATĂ (analiza de validare este în vigoareă)!

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
ro: Analizarea minimală a comentariilor este ACTIVATĂ (și în vigoare)!

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
ro: Analizarea minimală a comentariilor este DEZACTIVATĂ (analiza de validare este în vigoare)!

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
ro: Analizarea minimală a comentariilor este ACTIVATĂ (dar analiza istoricului este în vigoare)!

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
ro: Analizarea minimală a comentariilor este DEZACTIVATĂ (analiza istoricului este în vigoare)!

en: Soft double-quote parsing ON!
ro: Analizarea simplă a ghilimelelor duble este ACTIVATĂ!

en: Soft double-quote parsing OFF!
ro: Analizarea simplă a ghilimelelor duble este DEZACTIVATĂ!

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
ro: Se utilizează metoda „TagSoup” de analizare a HTML.

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
ro: Se utilizează metoda „SortaSGML” de analizare a HTML!

en: You are already at the end of this document.
ro: Sunteți deja la sfârșitul acestui document.

en: You are already at the beginning of this document.
ro: Sunteți deja la începutul acestui document.

en: You are already at page %d of this document.
ro: Sunteți deja la pagina %d din acest document.

en: Link number %d already is current.
ro: Legătura numărul %d este deja legătura activă.

en: You are already at the first document
ro: Sunteți deja la primul document

en: There are no links above this line of the document.
ro: Nu există nicio legătură deasupra acestei linii a documentului.

en: There are no links below this line of the document.
ro: Nu există nicio legătură sub această linie a documentului.

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
ro: Lungimea maximă a fost atinsă!  Ștergeți textul sau mutați-l în afara câmpului.

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
ro: Nu sunteți pe un buton de trimitere a unui formular sau pe o legătură normală.

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
ro: Un singur buton radio trebuie să fie marcat în permanență!

en: No submit button for this form, submit single text field?
ro: Nu există buton de trimitere pentru acest formular, trimiteți un singur câmp de text?

en: Do you want to go back to the previous document?
ro: Doriți să vă întoarceți la documentul anterior?

en: Use arrows or tab to move off of field.
ro: Folosiți săgețile sau tabulatorul pentru a vă deplasa în afara câmpului.

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
ro: Introduceți textul.  Folosiți săgețile sau tabulatorul pentru a vă deplasa în afara câmpului.

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
ro: ** Cod HTML incorect!  Nu este definită nicio acțiune de formular. **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
ro: Cod HTML incorect!  Nu se poate crea fereastra emergentă!

en: Unable to create popup window!
ro: Nu se poate crea fereastra emergentă!

en: Goto a random URL is disallowed!
ro: Accesarea unei adrese URL aleatorii este interzisă!

en: Goto a non-http URL is disallowed!
ro: Accesarea unei adrese URL ce nu este http, este interzisă!

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
ro: Nu aveți voie să accesați adresele URL „%s”.

en: URL to open:
ro: Adresa URL de deschis:

en: Edit the current Goto URL:
ro: Editați adresa URL „Du-te la” curentă:

en: Edit the previous Goto URL:
ro: Editați adresa URL „Du-te la” anterioară:

en: Edit a previous Goto URL:
ro: Editați o adresă URL „Du-te la” anterioară:

en: Current document has POST data.
ro: Documentul curent conține date POST.

en: Edit this document's URL:
ro: Editați adresa URL a acestui document:

en: Edit the current link's URL:
ro: Editați adresa URL a legăturii curente:

en: Edit the form's submit-URL:
ro: Editați adresa de trimitere a formularului:

en: You cannot edit File Management URLs
ro: Nu puteți edita adresele URL de gestionare a fișierelor

en: Enter a database query:
ro: Introduceți o consultare a bazei de date:

en: Enter a whereis query:
ro: Introduceți o consultare de căutare:

en: Edit the current query:
ro: Editați consultarea curentă:

en: Edit the previous query:
ro: Editați consultarea precedentă:

en: Edit a previous query:
ro: Editați o consultare precedentă:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
ro: Utilizați «Control-R» pentru a retrimite consultarea curentă.

en: Edit the current shortcut:
ro: Editați comanda rapidă curentă:

en: Edit the previous shortcut:
ro: Editați comanda rapidă precedentă:

en: Edit a previous shortcut:
ro: Editați o comandă rapidă precedentă:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
ro: Tasta „%c” nu este atribuită unui fișier de comenzi rapide!

en: Cannot locate jump file!
ro: Nu se poate localiza fișierul de comenzi rapide!

en: Cannot open jump file!
ro: Nu se poate deschide fișierul de comenzi rapide!

en: Error reading jump file!
ro: Eroare la citirea fișierului de comenzi rapide!

en: Out of memory reading jump file!
ro: Memorie insuficientă pentru citirea fișierului de comenzi rapide!

en: Out of memory reading jump table!
ro: Memorie insuficientă pentru citirea tabelului de comenzi rapide!

en: No index is currently available.
ro: În prezent nu este disponibil niciun index.

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
ro: Chiar doriți să treceți la ecranul principal?

en: You are already at main screen!
ro: Sunteți deja la ecranul principal!

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
ro: Nu este un document indexat pentru căutare -- apăsați „/” pentru a căuta un șir de text

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
ro: Nu este definit niciun proprietar pentru acest fișier, deci nu puteți trimite un comentariu

en: No owner is defined. Use %s?
ro: Nu este definit niciun proprietar. Folosiți %s?

en: Do you wish to send a comment?
ro: Doriți să trimiteți un comentariu?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
ro: Serviciul de poștă electronică nu este disponibil, deci nu puteți trimite un comentariu

en: The 'e'dit command is currently disabled.
ro: Comanda „e”ditare este în prezent dezactivată.

en: External editing is currently disabled.
ro: Editarea externă este în prezent dezactivată.

en: System error - failure to get status.
ro: Eroare de sistem - eșec la obținerea stării.

en: No editor is defined!
ro: Nu este definit niciun editor!

en: The 'p'rint command is currently disabled.
ro: Comanda de im„p”rimare este în prezent dezactivată.

en: Document has no Toolbar links or Banner.
ro: Documentul nu are legături în bara de instrumente sau antet.

en: Unable to open traversal file.
ro: Nu se poate deschide fișierul de adrese URL vizitate.

en: Unable to open traversal found file.
ro: Nu se poate deschide fișierul găsit de adrese URL vizitate.

en: Unable to open reject file.
ro: Nu se poate deschide fișierul de adrese URL respinse.

en: Unable to open traversal errors output file
ro: Nu se poate deschide fișierul cu erorile de accesare a adreselor URL.

en: TRAVERSAL WAS INTERRUPTED
ro: PARCURGEREA ADRESELOR URL A FOST ÎNTRERUPTĂ

en: Follow link (or goto link or page) number:
ro: Urmăriți legătura (sau accesați legătura sau pagina) cu numărul:

en: Select option (or page) number:
ro: Selectați opțiunea (sau pagina) cu numărul:

en: Option number %d already is current.
ro: Opțiunea numărul %d este deja cea curentă.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
ro: Sunteți deja la sfârșitul acestei liste de opțiuni.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
ro: Sunteți deja la începutul acestei liste de opțiuni.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
ro: Sunteți deja la pagina %d din această listă de opțiuni.

en: You have entered an invalid option number.
ro: Ați introdus un număr de opțiune nevalid.

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
ro: ** Cod HTML incorect!  Utilizați opțiunea „-trace” pentru diagnosticare. **

en: Give name of file to save in
ro: Dați numele fișierului în care se salvează

en: Can't save data to file -- please run WWW locally
ro: Nu se pot salva datele în fișier -- rulați WWW local

en: Can't open temporary file!
ro: Nu se poate deschide fișierul temporar!

en: Can't open output file!  Cancelling!
ro: Nu se poate deschide fișierul de ieșire!  Se renunță!

en: Execution is disabled.
ro: Executarea este dezactivată.

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
ro: Executarea nu este activată pentru acest fișier.  Consultați meniul Opțiuni (utilizați %s).

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
ro: Capacitățile de execuție nu sunt compilate în această versiune.

en: This file cannot be displayed on this terminal.
ro: Acest fișier nu poate fi afișat în acest terminal.

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
ro: Acest fișier nu poate fi afișat în acest terminal:  îl D)escărcați, sau C) Anulați acțiunea

en: %s  D)ownload, or C)ancel
ro: %s  D)escărcați, sau C) Anulați acțiunea

en: Cancelling file.
ro: Se anulează...

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
ro: Se descarcă fișierul.  - VĂ RUGĂM SĂ AȘTEPTAȚI -

en: Enter a filename:
ro: Introduceți un nume de fișier:

en: Edit the previous filename:
ro: Editați numele de fișier anterior:

en: Edit a previous filename:
ro: Editați numele unui fișier anterior:

en: Enter a new filename:
ro: Introduceți un nou nume de fișier:

en: File name may not begin with a dot.
ro: Numele fișierului nu poate începe cu un punct.

en: File exists.  Create higher version?
ro: Fișierul există.  Creați o nouă versiune a acestuia?

en: File exists.  Overwrite?
ro: Fișierul există.  Se suprascrie?

en: Cannot write to file.
ro: Nu se poate scrie în fișier.

en: ERROR! - download command is misconfigured.
ro: EROARE! - comanda de descărcare este configurată greșit.

en: Unable to download file.
ro: Nu se poate descărca fișierul.

en: Reading directory...
ro: Se citește directorul...

en: Building directory listing...
ro: Se construiește lista cu fișierele directorului...

en: Saving...
ro: Se salvează...

en: Could not edit file '%s'.
ro: Nu s-a putut edita fișierul „%s”.

en: Unable to access document!
ro: Nu se poate accesa documentul!

en: Could not access file.
ro: Nu s-a putut accesa fișierul.

en: Could not access directory.
ro: Nu s-a putut accesa directorul.

en: Could not load data.
ro: Nu s-au putut încărca datele.

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
ro: În prezent, Lynx nu poate să (e)diteze fișiere WWW la distanță.

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
ro: Acest câmp nu poate fi (e)ditat cu un editor extern.

en: Bad rule
ro: Regulă incorectă

en: Insufficient operands:
ro: Operanzi insuficienți:

en: You are not authorized to edit this file.
ro: Nu sunteți autorizat să editați acest fișier.

en: Title:
ro: Titlu:

en: Subject:
ro: Subiect:

en: Username:
ro: Numele utilizatorului:

en: Password:
ro: Parola:

en: lynx: Username and Password required!!!
ro: lynx: Numele de utilizator și parola sunt necesare!!!

en: lynx: Password required!!!
ro: lynx: Parola este necesară!!!

en: Clear all authorization info for this session?
ro: Ștergeți toate informațiile de autorizare pentru această sesiune?

en: Authorization info cleared.
ro: Informațiile de autorizare au fost șterse.

en: Authorization failed.  Retry?
ro: Autorizarea a eșuat.  Reîncercați?

en: cgi support has been disabled.
ro: suportul pentru CGI a fost dezactivat.

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
ro: Capacitățile CGI-Lynx nu sunt compilate în această versiune.

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
ro: Scuze, nu există nicio modalitate cunoscută de a converti %s în %s.

en: Unable to set up connection.
ro: Nu se poate stabili conexiunea.

en: Unable to make connection
ro: Nu se poate realiza conexiunea

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
ro: Legătura executabilă a fost respinsă din cauza unei solicitări incorecte.

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
ro: Legătura executabilă a fost respinsă din cauza caracterului „%c”.

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
ro: Legătura executabilă a fost respinsă din cauza șirului de rută relativă („../”).

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
ro: Legătura executabilă a fost respinsă din cauza locației sau a rutei.

en: Mail access is disabled!
ro: Accesul la serviciul de poștă electronică este dezactivat!

note: #define ACCESS_ONLY_LOCALHOST
en: Only files and servers on the local host can be accessed.
ro: Numai fișierele și serverele de la gazda locală pot fi accesate.

en: Telnet access is disabled!
ro: Accesul Telnet este dezactivat!

note: #define TELNET_PORT_SPECS_DISABLED
en: Telnet port specifications are disabled.
ro: Specificațiile portului Telnet sunt dezactivate.

en: USENET news access is disabled!
ro: Accesul la știrile USENET este dezactivat!

en: Rlogin access is disabled!
ro: Accesul Rlogin este dezactivat!

en: Ftp access is disabled!
ro: Accesul FTP este dezactivat!

en: There are no references from this document.
ro: Nu există referințe în acest document.

en: There are only hidden links from this document.
ro: Există doar legături ascunse în acest document.

en: Unable to open command file.
ro: Nu se poate deschide fișierul de comandă.

en: News Post Cancelled!!!
ro: Publicarea de știri a fost anulată!!!

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
ro: Se lansează editorul selectat pentru a edita mesajul de știri

en: Post this message?
ro: Publicați acest mesaj?

en: Append '%s'?
ro: Adăugați „%s”?

en: Posting to newsgroup(s)...
ro: Se publică în grupurile de știri...

en: *** You have unread mail. ***
ro: *** Aveți mesaje necitite. ***

en: *** You have mail. ***
ro: *** Aveți mesaje. ***

en: *** You have new mail. ***
ro: *** Aveți un mesaj nou. ***

en: File insert cancelled!!!
ro: Inserarea fișierului a fost anulată!!!

en: Not enough memory for file!
ro: Nu este suficientă memorie pentru fișier!

en: Can't open file for reading.
ro: Nu se poate deschide fișierul pentru citire.

en: File does not exist.
ro: Fișierul nu există.

en: File does not exist - reenter or cancel:
ro: Fișierul nu există - reintroduceți sau anulați:

en: File is not readable.
ro: Fișierul nu se poate citi.

en: File is not readable - reenter or cancel:
ro: Fișierul nu se poate citi - reintroduceți sau anulați:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
ro: Nimic de inserat - fișierul are lungimea 0.

en: Save request cancelled!!!
ro: Cererea de salvare a fost anulată!!!

en: Mail request cancelled!!!
ro: Cererea de corespondență a fost anulată!!!

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
ro: Este afișat textul sursă pre-procesat.  Sunteți sigur că doriți să îl trimiteți prin poșta electronică?

en: Please wait...
ro: Vă rugăm, așteptați...

en: Mailing file.  Please wait...
ro: Se trimite fișierul.  Vă rugăm să așteptați...

en: ERROR - Unable to mail file
ro: EROARE - Nu se poate trimite fișierul

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
ro: Fișierul are o lungime de %d ecrane.  Sunteți sigur că doriți să-l imprimați?

en: Print request cancelled!!!
ro: Cererea de imprimare a fost anulată!!!

en: Press <return> to begin:
ro: Apăsați <Enter> pentru a începe:

en: Press <return> to finish:
ro: Apăsați <Enter> pentru a termina:

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
ro: Fișierul are o lungime de %d pagini.  Sunteți sigur că doriți să-l imprimați?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
ro: Asigurați-vă că imprimanta este conectată.  Apăsați <Enter> pentru a începe imprimarea:

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
ro: EROARE - Nu se poate aloca spațiu pentru fișier!!!

en: Unable to open tempfile
ro: Nu se poate deschide fișierul temporar

en: Unable to open print options file
ro: Nu se poate deschide fișierul cu opțiunile de imprimare

en: Printing file.  Please wait...
ro: Se imprimă fișierul.  Așteptați...

en: Please enter a valid internet mail address:
ro: Introduceți o adresă de poștă electronică validă:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
ro: EROARE! - imprimanta este configurată greșit!

en: Image map from POST response not available!
ro: Harta imaginii din răspunsul POST nu este disponibilă!

en: Misdirected client-side image MAP request!
ro: Cerere de hartă de imagine din partea clientului direcționată greșit!

en: Client-side image MAP is not accessible!
ro: Harta de imagine din partea clientului MAP nu este accesibilă!

en: No client-side image MAPs are available!
ro: Nu sunt disponibile hărți de imagine în partea clientului!

en: Client-side image MAP is not available!
ro: Harta de imagine din partea clientului MAP nu este disponibilă!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_24
en: Screen height must be at least 24 lines for the Options menu!
ro: Înălțimea ecranului trebuie să fie de cel puțin 24 de linii pentru meniul Opțiuni!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_23
en: Screen height must be at least 23 lines for the Options menu!
ro: Înălțimea ecranului trebuie să fie de cel puțin 23 de linii pentru meniul Opțiuni!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_22
en: Screen height must be at least 22 lines for the Options menu!
ro: Înălțimea ecranului trebuie să fie de cel puțin 22 de linii pentru meniul Opțiuni!

en: That key requires Advanced User mode.
ro: Această tastă necesită modul Utilizator avansat.

en: Content-type: %s
ro: Tipul de conținut: %s

en: Command:
ro: Comanda:

en: Unknown or ambiguous command
ro: Comandă necunoscută sau ambiguă

en:  Version
ro:  Versiunea

en:  first
ro:  primul

en: , guessing...
ro: , presupunând...

en: Permissions for
ro: Permisiuni pentru

en: Select
ro: Selectați

en: capital letter
ro: litera majusculă

en:  of option line,
ro:  din linia de opțiuni,

en:  to save,
ro:  pentru a salva,

en:  to
ro:  la

en:  or
ro:  sau

en:  to return to Lynx.
ro:  pentru a reveni la Lynx.

en: Accept Changes
ro: Acceptați modificările

en: Reset Changes
ro: Anulați modificările

en: Left Arrow cancels changes
ro: Săgeata-stânga anulează modificările

en: Save options to disk
ro: Salvați opțiunile pe disc

en: Hit RETURN to accept entered data.
ro: Apăsați <Enter> pentru a confirma datele introduse.

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
ro: Apăsați <Enter> pentru a confirma datele introduse.  Ștergeți datele pentru a invoca valoarea implicită.

en: Value accepted!
ro: Valoare acceptată!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
ro: Valoare acceptată! -- AVERTISMENT: Lynx este configurat pentru X Windows!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
ro: Valoare acceptată! -- AVERTISMENT: Lynx NU este configurat pentru X Windows!

en: You are not allowed to change which editor to use!
ro: Nu vă este permis să schimbați ce editor să folosiți!

en: Failed to set DISPLAY variable!
ro: Nu s-a reușit configurarea variabilei DISPLAY!

en: Failed to clear DISPLAY variable!
ro: Nu s-a reușit ștergerea valorii variabilei DISPLAY!

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
ro: Nu aveți voie să modificați fișierul de marcaje!

en: Terminal does not support color
ro: Terminalul nu acceptă culori

en: Your '%s' terminal does not support color.
ro: Terminalul dvs. „%s” nu acceptă culorile.

en: Access to dot files is disabled!
ro: Accesul la fișierele punct („.”, „.*”, „..”) este dezactivat!

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
ro: Șirul User-Agent nu conține „Lynx” sau „L_y_n_x”

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
ro: Folosiți „L_y_n_x” sau „Lynx” în User-Agent, sau va arăta ca o înșelăciune intenționată!

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
ro: Modificarea șirului User-Agent este dezactivată!

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
ro: Nu aveți voie să modificați acest parametru.

en: Saving Options...
ro: Se salvează opțiunile...

en: Options saved!
ro: Opțiuni salvate!

en: Unable to save Options!
ro: Nu se pot salva opțiunile!

en:  'r' to return to Lynx
ro:  „r” pentru a reveni la Lynx

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
ro:  „>” pentru a salva sau „r” pentru a reveni la Lynx

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
ro: Apăsați orice tastă pentru a modifica valoarea; «Enter» pentru a accepta.

en: Error uncompressing temporary file!
ro: Eroare la decomprimarea fișierului temporar!

en: Unsupported URL scheme!
ro: Schemă URL neacceptată!

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
ro: Date neacceptate: URL!  Utilizați SHOWINFO, de moment.

en: Redirection limit of %d URL's reached.
ro: A fost atinsă limita de redirecționare de %d URL-uri.

en: Illegal redirection URL received from server!
ro: URL ilegal de redirecționare primit de la server!

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
ro: Serverul a solicitat %d redirecționare a conținutului POST către

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
ro: Continuați(P), utilizați Obținere(G) sau C) Anulați acțiunea

en: P)roceed, or C)ancel
ro: Continuați(P) sau C) Anulați acțiunea

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
ro: Redirecționarea conținutului POST.  P)Continuați, consultați U)RL, utilizați G)Obținere sau C) Anulați acțiunea

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
ro: Redirecționarea conținutului POST.  P)Continuați, consultați U)RL, sau C) Anulați acțiunea

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION
en: Document from Form with POST content.  Resubmit?
ro: Document din formular cu conținut POST.  Retrimiteți?

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION_TO
en: Resubmit POST content to %s ?
ro: Retrimiteți conținutul POST către %s ?

note: #define CONFIRM_POST_LIST_RELOAD
en: List from document with POST data.  Reload %s ?
ro: Listă de documente cu informații POST.  Reîncărcați %s?

note: #define CONFIRM_POST_DOC_HEAD
en: Document from POST action, HEAD may not be understood.  Proceed?
ro: Documentul din acțiunea POST, HEAD poate să nu fie înțeles.  Continuați?

note: #define CONFIRM_POST_LINK_HEAD
en: Form submit action is POST, HEAD may not be understood.  Proceed?
ro: Acțiunea de trimitere a formularului este POST, este posibil ca HEAD să nu fie înțeles.  Continuați?

en: Proceed without a username and password?
ro: Continuați fără un nume de utilizator și o parolă?

en: Proceed (%s)?
ro: Continuați (%s)?

en: Cannot POST to this host.
ro: Nu se poate efectua POST la această gazdă.

en: POST not supported for this URL - ignoring POST data!
ro: acțiunea POST nu este acceptată pentru acest URL - se ignoră datele POST!

en: Discarding POST data...
ro: Se înlătură datele POST...

en: Document will not be reloaded!
ro: Documentul nu poate să fie reîncărcat!

en: Location:
ro: Locația:

en: '%s' not found!
ro: „%s” nu a fost găsit!

en: Default Bookmark File
ro: Fișierul de marcaje implicit

en: Screen too small! (8x35 min)
ro: Ecranul este prea mic! (minim este 8x35)

en: Select destination or ^G to Cancel:
ro: Selecționați destinația sau pulsați „Ctrl-G” pentru a anula acțiunea:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
ro: Selectare sub-marcaj, „=” pentru meniu sau „Ctrl-G” pentru a anula:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELF
en: Reproduce L)ink in this bookmark file or C)ancel? (l,c):
ro: Copiați L)egătura în acest fișier de marcaj sau C) Anulați acțiunea? (l,c):

en: Multiple bookmark support is not available.
ro: Suportul pentru marcaje multiple nu este disponibil.

en:  Select Bookmark (screen %d of %d)
ro:  Selectați marcajul (ecranul %d din %d)

en:        Select Bookmark
ro:        Selectați marcajul

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD_MASK
en: Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH (%d of 2)
ro: Editarea marcajului: DESCRIERE și RUTĂ-FIȘIER (%d din 2)

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD
en:          Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH
ro:          Editarea marcajului: DESCRIERE și RUTĂ-FIȘIER

en: Letter:
ro: Litera:

note: #define USE_PATH_OFF_HOME
en: Use a filepath off your login directory in SHELL syntax!
ro: Utilizați o rută de fișier dinafara directorului de conectare în sintaxa SHELL!

en: Use a filepath off your home directory!
ro: Utilizați o rută de fișier dinafara directorului dvs. personal!

note: #define MAXLINKS_REACHED
en: Maximum links per page exceeded!  Use half-page or two-line scrolling.
ro: Numărul maxim de legături pe pagină a fost depășit!  Utilizați derularea pe jumătate de pagină sau pe două rânduri.

en: No previously visited links available!
ro: Nu sunt disponibile legături vizitate cu anterioritate!

en: Memory exhausted!  Program aborted!
ro: Memorie epuizată!  Se întrerupe programul!

en: Memory exhausted!  Aborting...
ro: Memorie epuizată!  Se anulează...

en: Not enough memory!
ro: Memorie insuficientă!

en: Directory/File Manager not available
ro: Administratorul de directoare/fișiere nu este disponibil

en: Location URL is not absolute.
ro: Locația URL nu este absolută.

en: Refresh URL is not absolute.
ro: Adresa URL de reîmprospătare nu este absolută.

note: #define SENDING_MESSAGE_WITH_BODY_TO
en: You are sending a message with body to:
ro: Trimiteți un mesaj cu corpul către:

en: You are sending a comment to:
ro: Trimiteți un comentariu către:

en: 
     With copy to:
ro: 
    Cu copie la:

en: 
     With copies to:
ro: 
    Cu copii la:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
ro: 
    
    Utilizați „Ctrl-G” pentru a anula dacă nu doriți să trimiteți un mesaj.

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
ro: 
     Introduceți numele dvs. sau lăsați-l în alb pentru a rămâne anonim

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
ro: 
    Introduceți o adresă de poștă electronică sau orice altă

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
ro:  modalitate de a vă contacta, în cazul în care doriți un răspuns.

en: 
     Please enter a subject line.
ro: 
     Introduceți o linie de subiect.

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
ro: 
    Introduceți o adresă de poștă electronică pentru o confirmare de primire a mesajului dvs.

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
ro:  (lăsați-l în alb dacă nu doriți o copie).

en: 
     Please review the message body:
ro: 
     Revizuiți corpul mesajului:

en: 
    Press RETURN to continue:
ro: 
    Apăsați <Enter> pentru a continua:

en: 
    Press RETURN to clean up:
ro: 
    Apăsați <Enter> pentru a șterge:

en:  Use Control-U to erase the default.
ro:  Utilizați „Ctrl-U” pentru a șterge valoarea implicită.

en: 
     Please enter your message below.
ro: 
     Introduceți mesajul dvs. mai jos.

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
ro: 
     Când ați terminat, apăsați <Enter> și puneți un singur punct (.)

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
ro: 
     pe o linie și apăsați din nou tasta <Enter>.

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
ro: %s cookie: %.*s=%.*s  Permiteți? (D/N/Întotdedeauna/niciOdată)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
ro: Acceptați cookie-ul nevalid domeniu=%s pentru „%s”?

note: #define INVALID_COOKIE_PATH_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie path=%s as a prefix of '%s'?
ro: Acceptați cookie-ul nevalid rută=%s ca prefix pentru „%s”?

en: Allowing this cookie.
ro: Se permite acest cookie.

en: Rejecting this cookie.
ro: Se respinge acest cookie.

en: The Cookie Jar is empty.
ro: Borcanul de cookies este gol.

en: The Cache Jar is empty.
ro: Borcanul zonei de prestocare este gol.

note: #define ACTIVATE_TO_GOBBLE
en: Activate links to gobble up cookies or entire domains,
ro: Activați legăturile pentru a îngloba cookie-uri sau domenii întregi,

en: or to change a domain's 'allow' setting.
ro: sau pentru a modifica parametrul „permisiune” al unui domeniu.

en: (Cookies never allowed.)
ro: (cookie-urile nu sunt permise niciodată)

en: (Cookies always allowed.)
ro: (cookie-urile sunt permise întotdeauna)

en: (Cookies allowed via prompt.)
ro: (cookie-urile sunt permise la cerere)

en: (Persistent Cookies.)
ro: (cookie-uri persistente)

en: (No title.)
ro: (fără titlu)

en: (No name.)
ro: (fără nume)

en: (No value.)
ro: (fără valoare)

en: None
ro: Niciuna/niciunul

en: (End of session.)
ro: (sfârșit de sesiune)

en: Delete this cookie?
ro: Ștergeți acest cookie?

en: The cookie has been eaten!
ro: Cookie-ul a fost înghițit!

en: Delete this empty domain?
ro: Ștergeți acest domeniu gol?

en: The domain has been eaten!
ro: Domeniul a fost înghițit!

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
ro: D)Șterge cookie-urile domeniului, configurați permisiunea A)Întotdeuna / P)rompt / V)Niciodată, sau C) Anulați acțiunea?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
ro: D)Șterge domeniul, configurați permisiunea A)Întotdeuna / P)rompt / V)Niciodată, sau C) Anulați acțiunea?

en: All cookies in the domain have been eaten!
ro: Toate cookie-urile din domeniu au fost înghițite!

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
ro: (A) Întotdeauna permite cookie-urile din domeniul „%s”.

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
ro: (V) Niciodată nu permite cookie-urile din domeniul „%s”.

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
ro: (P) Cere permisiunea de a permite cookie-urile din domeniul „%s”.

en: Delete all cookies in this domain?
ro: Ștergeți toate cookie-urile din acest domeniu?

en: All of the cookies in the jar have been eaten!
ro: Toate cookie-urile din borcan au fost înghițite!

en: Port 19 not permitted in URLs.
ro: Portul 19 nu este permis în adresele URL.

en: Port 25 not permitted in URLs.
ro: Portul 25 nu este permis în adresele URL.

en: Port %lu not permitted in URLs.
ro: Portul %lu nu este permis în adresele URL.

en: URL has a bad port field.
ro: Adresa URL are câmpul de port incorect.

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
ro: Numărul maxim de elemente HTML a fost depășit.

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
ro: Referință parțială greșită!  Punctele inițiale sunt îndepărtate.

en: Trace Log open failed.  Trace off!
ro: Deschiderea jurnalului de urmărire a eșuat.  Urmărirea este dezactivată!

en: Lynx Trace Log
ro: Jurnalul de urmărire Lynx

en: No trace log has been started for this session.
ro: Nu a fost inițiat niciun jurnal de urmărire pentru această sesiune.

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
ro: Numărul maxim de fișiere temporare a fost atins!

note: #define FORM_VALUE_TOO_LONG
en: Form field value exceeds buffer length!  Trim the tail.
ro: Valoarea câmpului de formular depășește lungimea memoriei tampon!  Tăiați partea finală.

note: #define FORM_TAIL_COMBINED_WITH_HEAD
en: Modified tail combined with head of form field value.
ro: Partea finală modificată combinată cu partea de început a valorii câmpului de formular.

note: HTFile.c
en: Directory
ro: Director

en: Directory browsing is not allowed.
ro: Nu este permisă navigarea în directoare.

en: Selective access is not enabled for this directory
ro: Accesul selectiv nu este activat pentru acest director

en: Multiformat: directory scan failed.
ro: Multiformat: scanarea directorului a eșuat.

en: This directory is not readable.
ro: Acest director nu poate fi citit (fără permisiune de citire).

en: Can't access requested file.
ro: Nu se poate accesa fișierul solicitat.

en: Could not find suitable representation for transmission.
ro: Nu s-a putut găsi o reprezentare adecvată pentru transmisie.

en: Could not open file for decompression!
ro: Nu s-a putut deschide fișierul pentru decomprimare!

en: Files:
ro: Fișiere:

en: Subdirectories:
ro: Subdirectoare:

en:  directory
ro:  director

en: Up to
ro: Până la

en: Current directory is
ro: Directorul curent este

note: HTFTP.c
en: Symbolic Link
ro: Legătură simbolică

note: HTGopher.c
en: No response from server!
ro: Niciun răspuns de la server!

en: CSO index
ro: Index CSO

en: 
    This is a searchable index of a CSO database.
ro: 
    Acesta este un index în care se pot face căutări al unei baze de date CSO.

en: CSO Search Results
ro: Rezultate căutare CSO

en: Seek fail on %s
ro: Căutarea a eșuat în %s

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
ro: 
    Apăsați tasta «s» și introduceți cuvintele-cheie de căutare.

en: 
    This is a searchable Gopher index.
ro: 
    Acesta este un index Gopher în care se pot face căutări.

en: Gopher index
ro: Index Gopher

en: Gopher Menu
ro: Meniu Gopher

en:  Search Results
ro:  Rezultate căutare

en: Sending CSO/PH request.
ro: Se trimite cererea CSO/PH.

en: Sending Gopher request.
ro: Se trimite cererea Gopher.

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
ro: Cererea CSO/PH a fost trimisă; se așteaptă răspunsul.

en: Gopher request sent; waiting for response.
ro: Cererea Gopher a fost trimisă; se așteaptă răspunsul.

en: 
    Please enter search keywords.
ro: 
    Introduceți cuvintele cheie de căutare.

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
ro: 
    Cuvintele cheie pe care le introduceți vă vor permite să căutați

en:  person's name in the database.
ro:  numele unei persoane în baza de date.

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
ro: Conexiune închisă ????

en: Cannot open temporary file for news POST.
ro: Nu se poate deschide fișierul temporar pentru publica știrile.

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
ro: Acest client nu oferă suport pentru publicarea de știri cu SSL.

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
ro: Stilul %d „%s” SGML:%s. Font %s %.1f puncte.

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
ro: 	Aliniere=%d, %d tabulatoare (%.0f înainte, %.0f după)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
ro: 		Tip de tabulare = %d la %.0f

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
ro: Nu se poate continua fără un nume de utilizator și o parolă.

en: Can't retry with authorization!  Contact the server's WebMaster.
ro: Nu se poate reîncerca cu autorizație!  Contactați administratorul serverului Web.

en: Can't retry with proxy authorization!  Contact the server's WebMaster.
ro: Nu se poate reîncerca cu autorizație proxy!  Contactați administratorul serverului Web.

en: Retrying with proxy authorization information.
ro: Se reîncearcă cu informații de autorizare proxy.

en: SSL error:%s-Continue?
ro: Eroare SSL:%s-Continuați?

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
ro: HTWAIS: Mesajul returnat este prea mare.

en: Enter WAIS query:
ro: Introduceți interogarea WAIS:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
ro: Se reîncearcă ca solicitare HTTP0.

en: Transferred %d bytes
ro: Transferați %d octeți

en: Data transfer complete
ro: Transfer de date finalizat

en: Error processing line %d of %s
ro: Eroare la procesarea liniei %d din %s

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
ro: Pagina cu lista de adrese

en: Bookmark file
ro: Fișier de marcaje

en: Configuration Definitions
ro: Definiții de configurare

en: Cookie Jar
ro: Borcan de cookie-uri

en: Current Edit-Key Map
ro: Dispunerea actuală a tastelor de editare

en: Current Key Map
ro: Dispunerea actuală a tastelor

en: File Management Options
ro: Opțiuni de gestionare a fișierelor

en: Download Options
ro: Opțiuni de descărcare

en: History Page
ro: Pagina de istoric

en: Cache Jar
ro: Borcanul zonei de prestocare

en: List Page
ro: Pagina de listare

en: Lynx.cfg Information
ro: Informații despre Lynx.cfg

en: Converted Mosaic Hotlist
ro: Lista de pagini favorite a Mosaic convertită

en: Options Menu
ro: Meniul de opțiuni

en: File Permission Options
ro: Opțiuni de permisiune pentru fișiere

en: Printing Options
ro: Opțiuni de imprimare

en: Information about the current document
ro: Informații despre documentul curent

en: Your recent statusline messages
ro: Mesajele dvs. recente din linia de stare

en: Upload Options
ro: Opțiuni de încărcare

en: Visited Links Page
ro: Pagina de legături vizitate

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
ro: Vedeți de asemenea

en: your
ro: propriile dvs.

en: for runtime options
ro: pentru opțiunile în timpul execuției

en: compile time options
ro: opțiunile la compilare

en: color-style configuration
ro: configurația stilului de culoare

en: latest release
ro: ultima versiune

en: pre-release version
ro: versiunea preliminară

en: development version
ro: versiunea de dezvoltare

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
ro: Următoarele date au fost obținute în timpul procesului automat de
    configurare/construcție a acestei copii de Lynx.  Atunci când raportați
    o eroare, vă rugăm să includeți o copie a acestei pagini.

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
ro: Următoarele date au fost utilizate ca definiții configurate automat
    la compilare atunci când a fost construită această copie a Lynx.

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
ro:   C)reare  D)escărcare  E)ditare  F)Meniu-complet  M)odificare  R)Eliminare  T)Marcare  U)Încărcare

en: Failed to obtain status of current link!
ro: Nu s-a reușit să se obțină starea legăturii curente!

note: #define INVALID_PERMIT_URL
en: Special URL only valid from current File Permission menu!
ro: URL-ul special este valabil numai în meniul actual de „Permisiuni pentru fișiere”!

en: External support is currently disabled.
ro: Suportul extern este în prezent dezactivat.

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
ro: Schimbarea directorului de lucru este în prezent dezactivată.

en: Linewrap OFF!
ro: Plierea liniilor este DEZACTIVATĂ!

en: Linewrap ON!
ro: Plierea liniilor este ACTIVATĂ!

en: Parsing nested-tables toggled OFF!  Reloading...
ro: Analizarea tabelelor imbricate a fost DEZACTIVATĂ!  Se reîncarcă...

en: Parsing nested-tables toggled ON!  Reloading...
ro: Analizarea tabelelor imbricate a fost ACTIVATĂ!  Se reîncarcă...

en: Shifting is disabled while line-wrap is in effect
ro: Derularea este dezactivată în timp ce este în vigoare plierea liniilor.

en: Trace not supported
ro: Urmărirea nu este posibilă

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
ro: 	Indentări: prima=%.0f altele=%.0f, Înălțime=%.1f Descriere=%.1f

en: username for realm %s changed from %s to %s
ro: numele de utilizator pentru domeniul %s s-a schimbat din %s în %s

en: password for realm %s user %s changed
ro: parola pentru domeniul %s utilizator %s s-a schimbat

en: Username for '%s' at %s '%s%s':
ro: Nume de utilizator pentru „%s” la %s „%s%s”:

en: This client doesn't know how to compose proxy authorization information for scheme
ro: Acest client nu știe cum să compună informațiile de autorizare proxy pentru schemă

en: This client doesn't know how to compose authorization information for scheme
ro: Acest client nu știe cum să compună informațiile de autorizare pentru schemă

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
ro: Antet nevalid „%s%s%s%s%s”

en: Proxy authorization required -- retrying
ro: Autorizația proxy este necesară -- se încearcă din nou

en: Access without authorization denied -- retrying
ro: Accesul fără autorizație este refuzat -- se încearcă din nou

en: Access forbidden by rule
ro: Accesul interzis de regulă

en: Document with POST content not found in cache.  Resubmit?
ro: Documentul cu conținut POST nu a fost găsit în zona de prestocare.  Retrimiteți?

en: Loading failed, use a previous copy.
ro: Încărcarea a eșuat, se folosește o copie anterioară.

en: Loading incomplete.
ro: Încărcarea este incompletă.

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
ro: **** HTAccess: numărul soclului sau al fișierului returnat de o rutină de încărcare învechită!

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
ro: **** HTAccess: Eroare internă de software.  Trimiteți un raport de eroare la adresa lynx-dev@nongnu.org!

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
ro: **** HTAccess: Starea returnată a fost: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
ro: Nu se poate accesa

en: Unable to access document.
ro: Nu se poate accesa documentul.

en: Enter password for user %s@%s:
ro: Introduceți parola pentru utilizatorul %s@%s:

en: Unable to connect to FTP host.
ro: Nu se poate realiza conectarea la gazda FTP.

en: close master socket
ro: închide soclul principal

en: socket for master socket
ro: soclu pentru soclul principal

en: Receiving FTP directory.
ro: Se primește directorul FTP.

en: Transferred %d bytes (%5d)
ro: Transferați %d octeți (%5d)

en: connect for data
ro: conectare pentru date

en: Receiving FTP file.
ro: Se primește fișierul FTP.

en: Could not set up finger connection.
ro: Nu s-a putut stabili conexiunea finger.

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
ro: Nu s-au putut încărca datele (nu există un nume de sit în URL-ul finger)

en: Invalid port number - will only use port 79!
ro: Număr de port nevalid - se va folosi doar portul 79!

en: Could not access finger host.
ro: Nu a putut fi accesată gazda finger.

en: No response from finger server.
ro: Nici un răspuns de la serverul finger.

en: Username for news host '%s':
ro: Nume de utilizator pentru gazda de știri „%s”:

en: Change username?
ro: Schimbați numele de utilizator?

en: Username:
ro: Numele utilizatorului:

en: Password for news host '%s':
ro: Parola pentru gazda de știri „%s”:

en: Change password?
ro: Schimbați parola?

en: No matches for: %s
ro: Nicio potrivire pentru: %s

en: 
    No articles in this group.
ro: 
    Nu există articole în acest grup.

en: 
    No articles in this range.
ro: 
    Nu există articole în acest interval.

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
ro: %s,  Articole %d-%d

en: Earlier articles
ro: Articole vechi

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
ro: 
    Există aproximativ %d articole disponibile în prezent în %s, ID-uri după cum urmează:

en: All available articles in
ro: Toate articolele disponibile în

en: Later articles
ro: Articole ulterioare

en: Post to
ro: Publicați la

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
ro: Acest client nu oferă suport pentru URL-urile SNEWS.

en: No target for raw text!
ro: Nicio țintă pentru textul brut!

en: Connecting to NewsHost ...
ro: Conectare la gazda de știri ...

en: Could not access %s.
ro: Nu s-a putut accesa %s.

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
ro: Nu se pot citi știrile.  Gazda de știri %.20s a răspuns: %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
ro: Nu se pot citi informațiile despre știri, răspuns gol de la gazdă %s

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
ro: Se citește lista grupurilor de știri disponibile.

en: Reading list of articles in newsgroup.
ro: Se citește lista de articole din grupul de știri.

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
ro: Se citește articolul de știri.

en: Sorry, could not load requested news.
ro: Scuze, nu s-a putut încărca știrile solicitate.

en: Address has invalid port
ro: Adresa are un port nevalid

en: Address length looks invalid
ro: Lungimea adresei pare a fi nevalidă

en: SOCKS5: no hostname found.
ro: SOCKS5: nu s-a găsit niciun nume de gazdă.

en: SOCKS5: hostname too long.
ro: SOCKS5: nume de gazdă prea lung.

en: (for %s at %s) SOCKS5
ro: (pentru %s la %s) SOCKS5

en: Unable to locate remote host %s.
ro: Nu se poate localiza gazda de la distanță %s.

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
ro: Nume de gazdă nevalid %s

en: Making %s connection to %s
ro: Efectuarea conexiunii %s cu %s

en: socket failed.
ro: soclul a eșuat.

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
ro: soclu a eșuat: familia %d adresa %s portul %s.

en: Could not make connection non-blocking.
ro: Nu se poate face conexiunea fără blocare.

en: Connection failed (too many retries).
ro: Conexiunea a eșuat (prea multe încercări).

en: Could not restore socket to blocking.
ro: Nu s-a putut restabili soclul la blocare.

note: RFC 1928: CONNECT request
en: SOCKS5: connecting to %s
ro: SOCKS5: conectare la %s

en: SOCKS server failure
ro: Eșec al serverului SOCKS

en: connection not allowed by ruleset
ro: conexiune nepermisă de setul de reguli

en: network unreachable
ro: rețea inaccesibilă

en: host unreachable
ro: gazdă inaccesibilă

en: connection refused
ro: conexiune refuzată

en: TTL expired
ro: TTL expirat

en: command not supported
ro: comandă neacceptată

en: address type not supported
ro: tipul de adresă nu este acceptat

en: unknown SOCKS error code
ro: cod de eroare SOCKS necunoscut

en: unexpected reply
ro: răspuns neașteptat

en: Socket read failed (too many tries).
ro: Citirea soclului a eșuat (prea multe încercări).

en: SSL callback:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d
ro: returnare de apel SSL:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d

en: User/password contains only punctuation: %s
ro: Numele utilizatorului/parola conține doar semne de punctuație: %s

en: User/password may be confused with hostname: '%s' (e.g, '%s')
ro: Numele utilizatorului/parola poate fi confundată cu numele gazdei: „%s” (de exemplu, „%s”)

en: Certificate issued by: %s
ro: Certificat emis de: %s

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
ro: Acest client nu oferă suport pentru URL-uri HTTPS.

en: Unable to connect to remote host.
ro: Nu se poate conecta la gazda de la distanță.

en: Retrying connection without TLS.
ro: Se reîncearcă conectarea fără TLS.

en: GnuTLS error when trying to verify certificate.
ro: Eroare GnuTLS la încercarea de a verifica certificatul.

en: the certificate has no known issuer
ro: certificatul nu are un emitent cunoscut

en: no issuer was found
ro: emitentul nu a fost găsit

en: issuer is not a CA
ro: emitentul nu este o Autoritate de certificare

en: the certificate has been revoked
ro: certificatul a fost revocat

en: the certificate is not trusted
ro: certificatul nu este de încredere

en: Verified connection to %s (cert=%s)
ro: Conexiune verificată la %s (certificat=%s)

en: Verified connection to %s (subj=%s)
ro: Conexiune verificată la %s (subiect=%s)

en: Can't find common name in certificate
ro: Nu se poate găsi numele comun în certificat

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
ro: eroare SSL:gazda(%s)!=certificat(%s)-Continuați?

en: SSL error
ro: eroare SSL

en: UNVERIFIED connection to %s (cert=%s)
ro: Conexiune NEVERIFICATĂ la %s (certificat=%s)

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
ro: Conexiune HTTP securizată pe %d-biți %s (%s)

en: Sending HTTP request.
ro: Se trimite cererea HTTP.

en: Unexpected network write error; connection aborted.
ro: Eroare neașteptată de scriere în rețea; conexiunea a fost întreruptă.

en: HTTP request sent; waiting for response.
ro: Cererea HTTP a fost trimisă; se așteaptă răspunsul.

en: Unexpected network read error; connection aborted.
ro: Eroare neașteptată de citire în rețea; conexiunea a fost întreruptă.

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
ro: S-a primit o stare informațională neașteptată.

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
ro: Cererea a fost finalizată. Se restaurează conținutul.

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
ro: S-a primit eroarea neașteptată: 304, starea nu este modificată.

en: Redirection of POST content requires user approval.
ro: Redirecționarea conținutului POST necesită aprobarea utilizatorului.

en: Have POST content.  Treating Permanent Redirection as Temporary.
ro: Aveți conținut POST.  Se consideră că redirecționarea permanentă este temporară.

en: Retrying with access authorization information.
ro: Se reîncearcă cu informații de autorizare a accesului.

en: Show the 401 message body?
ro: Se afișează corpul mesajului 401?

en: Show the 407 message body?
ro: Se afișează corpul mesajului 407?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
ro: Răspuns de stare necunoscut de la server!

en: remote %s session:
ro: sesiunea de la distanță %s:

en: Could not connect to WAIS server.
ro: Nu a fost posibilă conectarea la serverul WAIS.

en: Could not open WAIS connection for reading.
ro: Nu s-a putut deschide conexiunea WAIS pentru citire.

en: Diagnostic code is
ro: Codul de diagnostic este

en: Index
ro: Indexul

en:  contains the following %d item%s relevant to "
ro:  conține următoarele %d elemente%s relevante pentru "

en: The first figure after each entry is its relative score,
ro: Primul număr după fiecare intrare este punctajul său relativ,

en: the second is the number of lines in the item.
ro: al doilea este numărul de linii din articol.

en:  (bad file name)
ro:  (nume de fișier incorect)

en: (bad doc id)
ro: (id de document eronat)

en: (Short Header record, can't display)
ro: (înregistrare cu antet scurt, nu se poate afișa)

en: 
    Long Header record, can't display
ro: 
    Înregistrare lungă a antetului, nu se poate afișa

en: 
    Text record
ro: 
    Înregistrare de text

en: 
    Headline record, can't display
ro: 
    Înregistrarea titlului, nu se poate afișa

en: 
    Code record, can't display
ro: 
    Înregistrare de cod, nu se poate afișa

en: Syntax error in WAIS URL
ro: Eroare de sintaxă în adresa URL WAIS

en:  (WAIS Index)
ro:  (indexul WAIS)

en: WAIS Index:
ro: Index WAIS:

en: This is a link for searching the
ro: Aceasta este o legătură pentru căutarea în

en:  WAIS Index.
ro:  indexul WAIS.

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
ro: 
    Introduceți comanda „s” caută și apoi specificați cuvintele de căutare.

en:  (in
ro:  (în

en: WAIS Search of "
ro: Căutare WAIS de "

en: " in:
ro: " în:

en: HTWAIS: Request too large.
ro: HTWAIS: Cererea este prea mare.

en: Searching WAIS database...
ro: Căutând în baza de date WAIS...

en: Search interrupted.
ro: Căutarea a fost întreruptă.

en: Can't convert format of WAIS document
ro: Nu se poate converti formatul documentului WAIS

en: HTWAIS: Request too long.
ro: HTWAIS: Cererea este prea lungă.

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
ro: Se obține documentul WAIS...

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
ro: Nici un text nu a fost returnat!

en:  NOT GIVEN in source file;
ro:  NU ESTE DAT în fișierul sursă;

en:  WAIS source file
ro:  fișier sursă WAIS

en:  description
ro:  descriere

en: Access links
ro: Acces legături

en: Direct access
ro: Acces direct

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
ro:  (sau prin server proxy, dacă este definit)

en: Maintainer
ro: Administrator

en: Host
ro: Gazda

en: Memory exhausted, display interrupted!
ro: Memorie epuizată, afișare întreruptă!

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
ro: Memorie epuizată, transferul va fi întrerupt!

en:  (l%d of %d)
ro:  (l%d din %d)

en:  (p%d of %d)
ro:  (p%d din %d)

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
ro:  *** MEMORIE EPUIZATĂ ***

en: text entry field
ro: câmp de introducere a textului

en: password entry field
ro: câmp de introducere a parolei

en: checkbox
ro: căsuță de verificare

en: radio button
ro: buton radio

en: submit button
ro: buton de trimitere

en: reset button
ro: buton de reinițiere

en: script button
ro: buton de script

en: popup menu
ro: meniu emergent

en: hidden form field
ro: câmp de formular ascuns

en: text entry area
ro: zonă de introducere a textului

en: range entry field
ro: câmp de introducere a unui interval

en: file entry field
ro: câmp de introducere a numelui de fișier

en: text-submit field
ro: câmp de trimitere text

en: image-submit button
ro: buton de trimitere imagine

en: keygen field
ro: câmp de generare a cheilor

en: unknown form field
ro: câmp de formular necunoscut

en: unknown field or link
ro: câmp sau legătură necunoscută

en: Can't open file for uploading
ro: Nu se poate deschide fișierul pentru încărcare

en: Submitting %s
ro: Se trimite %s

note: ugliness has happened; inform user and do the best we can
en: Hang Detect: TextAnchor struct corrupted - suggest aborting!
ro: Problemă detectată: structura TextAnchor coruptă - se sugerează întreruperea!

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
ro: Se pliază liniile pentru a se potrivi zonei afișate?

en: Very long lines have been truncated!
ro: Liniile foarte lungi au fost trunchiate!

en: bytes
ro: octeți

note: * If we know the total size of the file, we can compute * a percentage, and show a corresponding progress bar.
en: Read %s of data
ro: %s de date citite

en: Read %s of %s of data
ro: %s din %s de date citite

en: , %s/sec
ro: , %s/s

en:  (stalled for %s)
ro:  (blocat pentru %s)

en: , ETA %s
ro: , timp estimat %s

en:  (Press 'z' to abort)
ro:  (Apăsați „z” pentru a întrerupe)

note: Meta-note: don't move the following note from its place right in front of the first gettext().  As it is now, it should automatically appear in generated lynx.pot files. - kw NOTE TO TRANSLATORS:  If you provide a translation for "yes", lynx * will take the first byte of the translation as a positiv
en: yes
ro: da

en: no
ro: nu

note: * Special-purpose workaround for gettext support (we should do * this in a more general way) -TD * * NOTE TO TRANSLATORS:  If the prompt has been rendered into * another language, and if yes/no are distinct, assume the * translator can make an ordered list in parentheses with one * capital letter fo
en: Y/N/A/V
ro: D/N/Întotdeauna/niciOdată

en: Description:
ro: Descriere:

en: (none)
ro: (niciunul)

en: Filepath:
ro: Ruta la fișier:

en: (unknown)
ro: (necunoscut)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
ro: Documentul are doar legături ascunse.  Utilizați comanda „l”istare.

en: Source cache error - disk full?
ro: Eroare a zonei de prestocare a sursei - disc plin?

en: Source cache error - not enough memory!
ro: Eroare a zonei de prestocare a sursei - nu este suficientă memorie!

en:      This file is an HTML representation of the X Mosaic hotlist file.
         Outdated or invalid links may be removed by using the
         remove bookmark command, it is usually the 'R' key but may have
         been remapped by you or your system administrator.
ro:      Acest fișier este o reprezentare HTML a fișierului cu lista de pagini
         favorite a X Mosaic.
         Legăturile neactualizate sau nevalide pot fi eliminate prin utilizarea
         comenzii de eliminare a marcajelor, care este de obicei tasta „R”, dar
         care poate fi modificată de către dvs. sau de către administratorul de
         sistem.

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
ro:      Puteți șterge legăturile cu ajutorul tastei „R”.<br>
    <ol>

en:      You can delete links using the remove bookmark command.  It is usually
         the 'R' key but may have been remapped by you or your system
         administrator.
ro:      Puteți șterge legăturile folosind comanda de eliminare a marcajelor.
         Aceasta este de obicei tasta "R", dar este posibil ca dvs. sau
         administratorul de sistem să o fi reconfigurat.

en:      This file also may be edited with a standard text editor to delete
         outdated or invalid links, or to change their order.
ro:      De asemenea, acest fișier poate fi editat cu un editor de text standard
         pentru a șterge legăturile învechite sau nevalide sau pentru a le schimba
         ordinea.

en: Note: if you edit this file manually
          you should not change the format within the lines
          or add other HTML markup.
          Make sure any bookmark link is saved as a single line.
ro: Notă: dacă editați manual acest fișier, nu trebuie să modificați formatul
          din interiorul rândurilor sau să adăugați alte marcaje HTML.
          Asigurați-vă că orice legătură de marcaj a unei pagini favorite este
          salvată ca un singur rând.

en: File may be recoverable from %s during this session
ro: Este posibil ca fișierul să poată fi recuperat de la %s în timpul acestei sesiuni

en: Do you want to execute "%s"?
ro: Doriți să executați «%s»?

note: * Neither the path as given nor any components examined by backing up * were stat()able.  - kw
en: Unable to access cgi script
ro: Nu se poate accesa scriptul cgi

en: Good Advice
ro: Sfat bun

en: An excellent http server for VMS is available via
ro: Un server http excelent pentru VMS este disponibil prin intermediul

en: this link
ro: acestei legături

en: It provides state of the art CGI script support.
ro: Acesta oferă suport de ultimă generație pentru scripturi CGI.

en: Exiting via interrupt:
ro: Ieșire prin întrerupere:

en: (from a previous session)
ro: (de la o sesiune anterioară)

en: Maximum Gobble Date:
ro: Data limită de expirare:

en: Internal
ro: Intern

en: cookie_domain_flag_set error, aborting program
ro: eroare cookie_domain_flag_flag_set, se întrerupe programul

en: Terminal reinitialisation failed - unknown terminal type?
ro: Reinițializarea terminalului a eșuat - tip de terminal necunoscut?

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
ro: Inițializarea terminalului a eșuat - tip de terminal necunoscut?

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
ro: Trebuie să utilizați un terminal vt100, 200, etc. cu acest program.

en: Your Terminal type is unknown!
ro: Tipul terminalului dvs. este necunoscut!

en: Enter a terminal type:
ro: Introduceți un tip de terminal:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
ro: TIPUL DE TERMINAL ESTE FIXAT LA

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
ro: 
    S-a produs o eroare fatală în %s Ver. %s

en: 
    Please notify your system administrator to confirm a bug, and if
    confirmed, to notify the lynx-dev list.  Bug reports should have concise
    descriptions of the command and/or URL which causes the problem, the
    operating system name with version number, the TCPIP implementation, the
    TRACEBACK if it can be captured, and any other relevant information.
ro: 
    Anunțați administratorul de sistem pentru a confirma o hibă și, dacă
    se confirmă, pentru a anunța lista de discuții lynx-dev.  Rapoartele
    de erori trebuie să conțină descrieri concise ale comenzii și/sau ale
    adresei URl care cauzează problema, numele sistemului de operare cu
    numărul versiunii, implementarea TCP/IP, TRACEBACK-ul (traseul de
    urmărire a execuției), dacă poate fi capturat, și orice alte informații
    ce se consideră relevante.

en: Error starting editor, %s
ro: Eroare la pornirea editorului, %s

en: Editor killed by signal
ro: Editor omorât de semnal

en: Editor returned with error status %s
ro: Editorul a returnat starea de eroare %s

en: Downloaded link:
ro: Legătură de descărcare:

en: Suggested file name:
ro: Nume de fișier sugerat:

en: Standard download options:
ro: Opțiuni de descărcare standard:

en: Download options:
ro: Opțiuni de descărcare:

en: Save to disk
ro: Salvează pe disc

en: View temporary file
ro: Vizualizați fișierul temporar

en: Save to disk disabled.
ro: Salvarea pe disc este dezactivată.

en: Local additions:
ro: Adăugări locale:

en: No Name Given
ro: Nici un nume dat

en: You selected:
ro: Ați selectat:

en: (no address)
ro: (fără adresă)

en:  (internal)
ro:  (intern)

en:  (was internal)
ro:  (a fost intern)

en:  (From History)
ro:  (din istoric)

en: You visited (POSTs, bookmark, menu and list files excluded):
ro: Ați vizitat (POST-uri, marcaje, meniu și listă de fișiere; excluse):

en: (No messages yet)
ro: (Nici un mesaj încă)

en: Invalid pointer detected.
ro: A fost detectat un indicator nevalid.

en: Sequence:
ro: Secvență:

en: Pointer:
ro: Indicator:

en: FileName:
ro: Numele fișierului:

en: LineCount:
ro: Numărul de linii:

en: Memory leak detected.
ro: A fost detectată o pierdere de memorie.

en: Contains:
ro: Conține:

en: ByteSize:
ro: Dimensiunea în octeți:

en: realloced:
ro: realocat(e):

en: Total memory leakage this run:
ro: Pierderi totale de memorie în această rulare:

en: Peak allocation
ro: Alocare pentru vârfurile de consum de memorie

en: Bytes allocated
ro: Octeți alocați

en: Total mallocs
ro: Numărul total de alocări

en: Total frees
ro: Numărul total de liberări

en: References in
ro: Referințe în

en: this document:
ro: acest document:

en: Visible links:
ro: Legături vizibile:

en: Hidden links:
ro: Legături ascunse:

en: References
ro: Referințe

en: Unable to get status of '%s'.
ro: Nu se poate obține starea lui „%s”.

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
ro: Elementul selectat nu este un fișier sau un director!  Cerere ignorată.

en: Unable to %s due to system error!
ro: %s a eșuat din cauza unei erori de sistem!

en: Probable failure to %s due to system error!
ro: Este posibil ca %s să fi eșuat din cauza unei erori de sistem!

en: remove %s
ro: elimină %s

en: touch %s
ro: modifică data ultimei modificări a fișierului %s cu cea de astăzi

en: move %s to %s
ro: mută %s în %s

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
ro: Există deja un director cu acest nume!  Cerere ignorată.

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
ro: Există deja un fișier cu acest nume!  Cerere ignorată.

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
ro: Numele specificat este deja utilizat!  Cerere ignorată.

en: Destination has different owner!  Request denied.
ro: Destinația are alt proprietar!  Cerere refuzată.

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
ro: Destinația nu este un director valid!  Cerere refuzată.

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
ro: Sursa și destinația sunt în aceeași locație!  Cerere ignorată!

en: Remove all tagged files and directories?
ro: Eliminați toate fișierele și directoarele marcate?

en: Enter new location for tagged items:
ro: Introduceți o nouă locație pentru elementele marcate:

en: Enter new name for directory:
ro: Introduceți noul nume pentru director:

en: Enter new name for file:
ro: Introduceți noul nume pentru fișier:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
ro: Caracter ilegal (separator de rută) găsit! Cerere ignorată.

en: Enter new location for directory:
ro: Introduceți noua locație pentru director:

en: Enter new location for file:
ro: Introduceți noua locație pentru fișier:

en: Unexpected failure - unable to find trailing path separator
ro: Eșec neașteptat - nu se poate găsi separatorul de rută final

en: Modify name, location, or permission (n, l, or p):
ro: Modificați numele, locația sau permisiunile (n, l sau p):

en: Modify name or location (n or l):
ro: Modificați numele sau locația (n sau l):

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
ro: Această caracteristică nu este încă implementată!

en: Enter name of file to create:
ro: Introduceți numele fișierului care urmează să fie creat:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
ro: Redirecționare ilegală „//” găsită! Cerere ignorată.

en: Enter name for new directory:
ro: Introduceți numele pentru noul director:

en: Create file or directory (f or d):
ro: Creați un fișier sau un director (f sau d):

en: Remove directory '%s'?
ro: Eliminați directorul „%s”?

en: Remove directory?
ro: Eliminați directorul?

en: Remove file '%s'?
ro: Eliminați fișierul „%s”?

en: Remove file?
ro: Eliminați fișierul?

en: Remove symbolic link '%s'?
ro: Eliminați legătura simbolică „%s”?

en: Remove symbolic link?
ro: Eliminați legătura simbolică?

en: Sorry, don't know how to permit non-UNIX files yet.
ro: Scuze, nu se știe încă cum să se permită fișiere non-UNIX.

en: Unable to open permit options file
ro: Nu se poate deschide fișierul cu opțiunile de permisiuni

en: Specify permissions below:
ro: Specificați permisiunile de mai jos:

en: Owner:
ro: Proprietar:

en: Group
ro: Grup:

en: Others:
ro: Alții:

en: form to permit
ro: formular de permisiuni

en: Invalid mode format.
ro: Format incorect pentru mod.

en: Invalid syntax format.
ro: Format de sintaxă nevalid.

en: Warning!  UUDecoded file will exist in the directory you started Lynx.
ro: Atenție!  Fișierul UUDecoded va exista în directorul din care ați pornit Lynx.

en: NULL URL pointer
ro: Indicator de adresă URL NULL

en: Executing %s
ro: Se execută %s

en: Executing system command. This might take a while.
ro: Se execută comanda de sistem. Acest lucru poate dura ceva timp.

en: Current directory:
ro: Directorul actual:

en: Current selection:
ro: Selecția curentă:

en: Nothing currently selected.
ro: Nu este selectat nimic în prezent.

en: tagged item:
ro: element marcat:

en: tagged items:
ro: elemente marcate:

en: Illegal filename; request ignored.
ro: Nume de fișier ilegal; cerere ignorată.

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
ro: Instalarea în directorul selectat nu este permisă.

en: The selected item is not a directory!  Request ignored.
ro: Elementul selectat nu este un director!  Cerere ignorată.

en: Just a moment, ...
ro: Doar o secundă, ...

en: Error building install args
ro: Eroare la construirea argumentelor de instalare

en: Source and target are the same: %s
ro: Sursa și destinația sunt identice: %s

en: Already in target directory: %s
ro: Deja în directorul de destinație: %s

en: Installation complete
ro: Instalare finalizată

en: Temporary URL or list would be too long.
ro: Adresa URL sau lista temporară ar fi prea lungi.

en: Sending
ro: Se trimite

en: The link   %s :?: %s
ro: Legătura   %s :?: %s

en: called "%s"
ro: numită „%s”

en: in the file "%s" called "%s"
ro: în fișierul „%s” numit „%s”

en: was requested but was not available.
ro: a fost solicitată, dar nu era disponibilă.

en: Thought you might want to know.
ro: Probabil că este util să cunoașteți acest lucru.

en: This message was automatically generated by
ro: Acest mesaj a fost generat automat de

en: No system mailer configured
ro: Nu este configurat niciun agent de poștă electronică în sistem

en: No Winsock found, sorry.
ro: Nu s-a găsit Winsock, scuze.

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
ro: TREBUIE să definiți o zonă TMP sau TEMP validă!

en: No such directory
ro: Nu există un asemenea director

en: 
    Configuration file "%s" is not available.
ro: 
    Fișierul de configurare „%s” nu este disponibil.

en: 
    Lynx character sets not declared.
ro: 
    Seturile de caractere Lynx nu sunt declarate.

en: Ignored %d characters from standard input.
ro: S-au ignorat %d caractere de la intrarea standard.

en: Use "-stdin" or "-" to tell how to handle piped input.
ro: Utilizați „-stdin” sau „-” pentru a indica modul de gestionare a intrărilor prin conducte.

en: Warning:
ro: Avertisment:

en: persistent cookies state will be changed in next session only.
ro: starea cookie-urilor persistente va fi schimbată numai în sesiunea următoare.

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
ro: Lynx: se ignoră setul de caractere nerecunoscut=%s

en: %s Version %s (%s)
ro: %s versiunea %s (%s)

en: Built on %s%s.
ro: Construit pe %s%s.

en: Copyrights held by the Lynx Developers Group,
ro: Drepturile de autor sunt deținute de Lynx Developers Group,

en: the University of Kansas, CERN, and other contributors.
ro: Universitatea din Kansas, CERN și alți colaboratori.

en: Distributed under the GNU General Public License (Version 2).
ro: Distribuit în conformitate cu Licența publică generală GNU (versiunea 2).

en: See https://lynx.invisible-island.net/ and the online help for more information.
ro: Consultați https://lynx.invisible-island.net/ și ajutorul disponibil în Internet pentru mai multe informații.

en: USAGE: %s [options] [file]
ro: Utilizare: %s [opțiuni] [fișier]

en: Options are:
ro: Opțiunile sunt:

en: %s: Invalid Option: %s
ro: %s: Opțiune nevalidă: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
ro: Eroare internă: Legătura mouse-ului nu este validă %d!

en: A URL specified by the user
ro: O adresă URL specificată de utilizator

en: Enctype multipart/form-data not yet supported!  Cannot submit.
ro: Tipul de codificare „multipart/form-data” nu este încă acceptat!  Nu se poate trimite.

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
ro: Ecran de ajutor

en: System Index
ro: Indexul sistemului

en: Query parameter %d:
ro: Parametru de căutare %d:

en: Entry into main screen
ro: Intrarea în ecranul principal

en: No next document present
ro: Nu există documentul următor

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
ro: setul de caractere pentru acest document este specificat explicit, scuze...

en: cd to:
ro: schimbă la directorul:

en: A component of path is not a directory
ro: O componentă a rutei nu este un director

en: failed to change directory
ro: nu s-a putut schimba directorul

en: Reparsing document under current settings...
ro: Se reanalizează documentul cu opțiunile actuale...

en: Fatal error - could not open output file %s
ro: Eroare fatală - nu s-a putut deschide fișierul de ieșire %s

en: TABLE center enable.
ro: Centrarea TABELULUI activată.

en: TABLE center disable.
ro: Centrarea TABELULUI dezactivată.

en: Current URL is empty.
ro: Adresa URL curentă este goală.

en: Copy to clipboard failed.
ro: Copierea în clipboard a eșuat.

en: Document URL put to clipboard.
ro: Adresa URL a documentului este pusă în clipboard.

en: Link URL put to clipboard.
ro: Adresa URL a legăturii pusă în clipboard.

en: No URL in the clipboard.
ro: Nu există nicio adresă URL în clipboard.

en: lynx: Can't access startfile
ro: lynx: Nu se poate accesa fișierul de deschidere

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
ro: lynx: Fișierul de deschidere nu a putut fi găsit sau nu este text/html sau text/plain

en:       Exiting...
ro:       Ieșind...

en: -more-
ro: --mai mult--

note: Enable scrolling.
en: You will be posting to:
ro: Veți fi publicat la:

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
ro: 
    
    Introduceți adresa dvs. de e-mail pentru antetul „From:” De la:

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
ro: 
    
     Introduceți sau editați antetul „Subject:” Subiect:

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
ro: 
    
     Introduceți sau editați antetul „Organization:” Organizația:

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
ro: 
    
     Introduceți mesajul dumneavoastră mai jos.

en: Message has no original text!
ro: Mesajul nu conține textul original!

en: review/edit B)ookmarks files
ro: revizuirea/modificarea fișierelor de marcaje(B)

en: B)ookmark file:
ro: Fișierul de marcaje(B):

en: ON
ro: ACTIVAT

note: verbose_img variable LYCollapseBRs variable LYtrimBlankLines variable
en: OFF
ro: DEZACTIVAT

en: NEVER
ro: NICIODATĂ

en: ALWAYS
ro: ÎNTOTDEAUNA

en: ignore
ro: ignoră

en: ask user
ro: întreabă utilizatorul

en: accept all
ro: acceptă toate

en: ALWAYS OFF
ro: ÎNTOTDEAUNA DEZACTIVAT

en: FOR LOCAL FILES ONLY
ro: NUMAI PENTRU FIȘIERE LOCALE

en: ALWAYS ON
ro: ÎNTOTDEAUNA ACTIVAT

en: Numbers act as arrows
ro: Numerele acționează ca săgeți

en: Links are numbered
ro: Legăturile sunt numerotate

en: Links and form fields are numbered
ro: Legăturile și câmpurile de formular sunt numerotate

en: Form fields are numbered
ro: Câmpurile de formular sunt numerotate

en: Case insensitive
ro: Ignoră diferența dintre majuscule/minuscule

en: Case sensitive
ro: Respectă diferența majuscule/minuscule

en: prompt normally
ro: prompt normal

en: force yes-response
ro: forțează „da” ca răspuns

en: force no-response
ro: forțează „nu” ca răspuns

en: Intermediate
ro: Intermediar

en: Advanced
ro: Avansat

en: By First Visit
ro: Prima vizită

en: By First Visit Reversed
ro: Prima vizită (inversată)

en: As Visit Tree
ro: Arbore de vizite

en: By Last Visit
ro: Ultima vizită

en: By Last Visit Reversed
ro: Ultima vizită (inversată)

note: Old_DTD variable
en: relaxed (TagSoup mode)
ro: relaxat (modul „TagSoup”)

en: strict (SortaSGML mode)
ro: strict (modul „SortaSGML”)

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Add to trace-file
ro: Adaugă la fișierul de urmărire

en: Add to LYNXMESSAGES
ro: Adaugă la LYNXMESSAGES

en: Warn, point to trace-file
ro: Avertisment, se referă la fișierul de urmărire

en: as labels
ro: ca etichete

en: as links
ro: ca legături

en: show filename
ro: afișează numele fișierului

en: collapse
ro: comprima

en: trim-lines
ro: suprimă liniile goale

en: ADVANCED
ro: AVANSAT

en: IDNA Compatible
ro: Compatibil cu IDNA

en: Directories first
ro: Mai întâi directoarele

en: Files first
ro: Mai întâi fișierele

en: Mixed style
ro: Stil mixt

en: By Name
ro: După nume

en: By Type
ro: După tip

en: By Size
ro: După dimensiune

en: By Date
ro: După dată

en: By Mode
ro: După mod

en: By User
ro: După utilizator

en: By Group
ro: După grup

en: Do not show rate
ro: Nu afișează rata

en: Show %s/sec rate
ro: Afișează %s/sec rata

en: Show %s/sec, ETA
ro: Afișează %s/sec, timp estimat(ETA)

en: Show %s/sec (2-digits), ETA
ro: Afișează %s/sec (2 cifre), timp estimat(ETA)

en: Show progressbar
ro: Afișează bara de progres

en: Accept lynx's internal types
ro: Acceptă tipurile interne ale lynx-ului

en: Also accept lynx.cfg's types
ro: Acceptă, de asemenea, tipurile din lynx.cfg

en: Also accept user's types
ro: Acceptă, de asemenea, tipurile utilizatorilor

en: Also accept system's types
ro: Acceptă, de asemenea, tipurile sistemului

en: Accept all types
ro: Acceptă toate tipurile

en: deflate
ro: dezarhivare

en: compress
ro: comprimare

en: All
ro: Toate

en: Use %s to invoke the Options menu!
ro: Utilizați %s pentru a apela meniul Opțiuni!

en: (options marked with (!) will not be saved)
ro: (opțiunile marcate cu (!) nu vor fi salvate)

en: General Preferences
ro: Preferințe generale

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
ro: Modul utilizator

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
ro: Tipul de căutare

en: Security and Privacy
ro: Securitate și confidențialitate

note: Cookie Version: SELECT
en: Cookie RFC-version
ro: Cookie RFC-versiune

note: Cookie Prompting: SELECT
en: Invalid-Cookie Prompting
ro: Dialog pentru cookie-uri nevalid

note: SSL Prompting: SELECT
en: SSL Prompting
ro: Dialog SSL

en: SSL client certificate file
ro: Fișier de certificat de client SSL

en: SSL client key file
ro: Fișier cu cheia de client SSL

en: Keyboard Input
ro: Introducere de la tastatură

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
ro: Modul tastatură numerică

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
ro: Taste Emacs

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
ro: Taste VI

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
ro: Stil de editare a liniei

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
ro: Aranjamentul tastaturii

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
ro: Afișare și set de caractere

note: Use locale-based character set: ON/OFF
en: Use locale-based character set
ro: Se utilizează setul de caractere bazat pe configurarea regională

en: Use HTML5 charset replacements
ro: Se utilizează substituiri de seturi de caractere HTML5

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
ro: Afișează setul de caractere

en: Assumed document character set
ro: Setul de caractere presupus al documentului

en: Internationalized domain names
ro: Nume de domeniu internaționalizate

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
ro: Modul CJK

en: Raw 8-bit
ro: Modul brut pe 8 biți

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
ro: Aspectul documentului

en: Show color
ro: Afișează culoarea

en: Color style
ro: Stil de culoare

en: Default colors
ro: Culori implicite

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
ro: Afișare cursor

note: Underline links: ON/OFF
en: Underline links
ro: Subliniere legături

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
ro: Afișare bară de derulare

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
ro: Mesaje emergente pentru câmpurile selectate

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
ro: Recuperare erori HTML

note: Bad HTML messages: SELECT
en: Bad HTML messages
ro: Mesaje HTML incorecte

note: Show Images: SELECT
en: Show images
ro: Afișează imagini

note: Verbose Images: ON/OFF
en: Verbose images
ro: Detalii despre imagini

note: Collapse BR Tags: ON/OFF
en: Collapse BR tags
ro: Compactează etichetele BR

note: Trim blank lines: ON/OFF
en: Trim blank lines
ro: Suprimă liniile goale

note: * Headers Transferred to Remote Servers
en: Headers Transferred to Remote Servers
ro: Antetele transferate către serverele de la distanță

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
ro: Adresa de e-mail personală

en: Personal name for mail
ro: Numele personal pentru e-mail

en: Password for anonymous ftp
ro: Parola pentru FTP anonim

note: Preferred content type: SELECT
en: Preferred content type
ro: Tipul de conținut preferat

note: Preferred media type: SELECT
en: Preferred media type
ro: Tipul de suport media preferat

note: Preferred encoding: SELECT
en: Preferred encoding
ro: Codificarea preferată

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
ro: Setul de caractere preferat pentru document

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
ro: Limba preferată pentru document

note: HTTP protocol SELECT
en: HTTP protocol
ro: protocol HTTP

en: Send User-Agent header
ro: Trimite antetul User-Agent

en: User-Agent header
ro: Antetul User-Agent

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
ro: Listarea și accesarea fișierelor

note: FTP sort: SELECT
en: Use Passive FTP
ro: Utilizează FTP pasiv

note: FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
ro: Criterii de sortare FTP

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
ro: Criterii de sortare a directoarelor locale

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
ro: Ordinea de sortare a directoarelor locale

en: Show dot files
ro: Afișează fișierele cu punct (ascunse)

en: Execution links
ro: Legături de executare a programelor

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
ro: Afișează rata de transfer

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
ro: Fișiere și ecrane speciale

en: Multi-bookmarks
ro: Marcaje-pagini-favorite multiple

en: Review/edit Bookmarks files
ro: Revizuirea/editarea fișierelor de marcaje

en: Goto multi-bookmark menu
ro: Treceți la meniul cu marcaje multiple

en: Bookmarks file
ro: Fișier de marcaje

note: Auto Session: ON/OFF
en: Auto Session
ro: Sesiune automată

note: Session File Menu: INPUT
en: Session file
ro: Fișier de sesiune

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
ro: Pagini vizitate

en: View the file
ro: Vizualizează fișierul

en:  Print job complete.
ro:  Lucrare de imprimare finalizată.

en: Number of lines:
ro: Numărul de linii:

en: Number of pages:
ro: Numărul de pagini:

en: pages
ro: pagini

en: page
ro: pagină

en: (approximately)
ro: (aproximativ)

en: Some print functions have been disabled!
ro: Unele funcții de imprimare au fost dezactivate!

en: Standard print options:
ro: Opțiuni de imprimare standard:

en: Print options:
ro: Opțiuni de imprimare:

en: Save to a local file
ro: Salvează într-un fișier local

en: Save to disk disabled
ro: Salvarea pe disc este dezactivată

en: Mail the file
ro: Trimite fișierul prin poșta electronică

en: Print to the screen
ro: Imprimă pe ecran

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
ro: Imprimă pe o imprimantă atașată la terminalul vt100

en: Syntax Error parsing COLOR in configuration file:
    The line must be of the form:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    Here FOREGROUND and BACKGROUND must be one of:
    The special strings 'nocolor' or 'default', or
ro: Eroare de sintaxă la analizarea CULORII în fișierul de configurare:
    Linia trebuie să fie de forma:
    CULOARE:NUMĂR-ÎNTREG:PRIM-PLAN:FUNDAL
    
    Aici PRIM-PLAN și FUNDAL trebuie să fie unul dintre:
    Șirurile speciale "nocolor" sau "default", sau

en: Offending line:
ro: Linia incorectă:

en: key remapping of %s to %s for %s failed
ro: reconfigurarea tastei de la %s la %s pentru %s a eșuat

en: key remapping of %s to %s failed
ro: reconfigurarea tastei de la %s la %s a eșuat

en: invalid line-editor selection %s for key %s, selecting all
ro: selecție nevalidă a editorului %s pentru tasta %s, se selectează toate

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) to 0x%x for %s failed
ro: configurarea asocierii editorului pentru tasta %s (0x%x) la 0x%x pentru %s a eșuat

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) for %s failed
ro: configurarea asocierii editorului de linii pentru tasta %s (0x%x) pentru %s a eșuat

en: Lynx: cannot start, CERN rules file %s is not available
ro: Lynx: nu poate porni, fișierul de reguli CERN %s nu este disponibil

en: (no name)
ro: (fără nume)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
ro: Mai mult de %d includeri lynx.cfg imbricate -- poate că există o buclă?!?

en: Last attempted include was '%s',
ro: Ultima încercare de includere a fost „%s”,

en: included from '%s'.
ro: inclusă din „%s”.

en: The following is read from your lynx.cfg file.
ro: Următoarele informații sunt citite din fișierul lynx.cfg.

en: Please read the distribution
ro: Vă rugăm să citiți distribuția

en: for more comments.
ro: pentru mai multe detalii.

en: RELOAD THE CHANGES
ro: REÎNCARCĂ MODIFICĂRILE

en: Your primary configuration
ro: Configurația dvs. principală

en: Directory that you are currently viewing
ro: Directorul pe care îl vizualizați în prezent

en: Name:
ro: Nume:

en: Directory that you have currently selected
ro: Directorul pe care l-ați selectat în prezent

en: File that you have currently selected
ro: Fișierul pe care l-ați selectat în prezent

en: Symbolic link that you have currently selected
ro: Legătura simbolică pe care ați selectat-o în prezent

en: Item that you have currently selected
ro: Elementul pe care l-ați selectat în prezent

en: Full name:
ro: Numele complet:

en: Unable to follow link
ro: Nu se poate urmări legătura

en: Points to file:
ro: Arată către fișierul:

en: Name of owner:
ro: Numele proprietarului:

en: Group name:
ro: Numele grupului:

en: File size:
ro: Dimensiunea fișierului:

en: (bytes)
ro: (octeți)

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
ro: Data creării:

en: Last modified:
ro: Modificat ultima dată:

en: Last accessed:
ro: Accesat ultima dată:

en: Access Permissions
ro: Permisiuni de acces

en: Group:
ro: Grup:

en: World:
ro: Alții:

en: File that you are currently viewing
ro: Fișierul pe care îl vizualizați în prezent

en: Linkname:
ro: Numele legăturii:

en: Charset:
ro: Set de caractere:

en: (assumed)
ro: (presupus)

en: Date:
ro: Data:

en: Last Mod:
ro: Ultima modificare:

en: Expires:
ro: Expiră:

en: Cache-Control:
ro: Control al zonei de prestocare:

en: Content-Length:
ro: Lungimea conținutului:

en: Length:
ro: Lungime:

en: Language:
ro: Limba:

en: Post Content Type:
ro: Tipul de conținut al mesajului(POST):

en: Owner(s):
ro: Proprietar:

en: size:
ro: dimensiune:

en: lines
ro: linii

en: forms mode
ro: modul formular

en: source
ro: sursa

en: , safe
ro: , sigur

en: , via internal link
ro: , prin legătură internă

en: , no-cache
ro: , fără zonă de prestocare

en: , ISMAP script
ro: , script ISMAP

en: , bookmark file
ro: , fișier de marcaje

en: mode:
ro: mod:

en: Link that you currently have selected
ro: Legătura pe care ați selectat-o în prezent

en: Method:
ro: Metoda:

en: Enctype:
ro: Tipul de codificare:

en: Action:
ro: Acțiune:

en: (Form field)
ro: (câmp de formular)

en: No Links on the current page
ro: Nu există legături pe pagina curentă

en: Server Headers:
ro: Antetele serverului:

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
ro: Eroare de sintaxă la analizarea stilului în fișierul lss:
    [%s]
    Linia trebuie să fie de forma:
    OBIECT:MONO:CULOARE (de exemplu em:bold:brightblue:white)
    unde OBIECT este unul dintre EM, STRONG, B, I, U, BLINK etc.

en: 
    Lynx file "%s" is not available.
ro: 
    Fișierul Lynx „%s” nu este disponibil.

en: here is a list of the history stack so that you may rebuild
ro: aici este o listă cu istoricul stivei, astfel încât să puteți reconstrui

en: ERROR! - upload command is misconfigured
ro: EROARE! - comanda de încărcare este configurată greșit.

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
ro: Redirecționare ilegală „../” găsită! Cerere ignorată.

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
ro: Caracter ilegal „/” găsit! Cerere ignorată.

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
ro: Redirecționare ilegală folosind „~”, găsită! Solicitare ignorată.

en: Unable to upload file.
ro: Nu se poate încărca fișierul.

en: Upload To:
ro: Încărcare în:

en: Upload options:
ro: Opțiuni de încărcare:

en: Download document URL put to clipboard.
ro: Descarcă URL-ul documentului și-l pune în clipboard.

en: Unexpected access protocol for this URL scheme.
ro: Protocol de acces neașteptat pentru această schemă URL.

en: Too many tempfiles
ro: Prea multe fișiere temporare

en: unknown restriction
ro: restricție necunoscută

en: No restrictions set.
ro: Nu sunt stabilite restricții.

en: Restrictions set:
ro: Restricții stabilite:

en: Cannot find HOME directory
ro: Nu se poate găsi directorul HOME

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
ro: În mod normal, este dezactivat.  A se vedea ENABLE_LYNXRC în lynx.cfg.

en: accept_all_cookies allows the user to tell Lynx to automatically
    accept all cookies if desired.  The default is "FALSE" which will
    prompt for each cookie.  Set accept_all_cookies to "TRUE" to accept
    all cookies.
ro: accept_all_cookies permite utilizatorului să îi ceară lui Lynx să
    accepte automat toate cookie-urile, dacă dorește.  Valoarea implicită
    este „FALSE”, care va solicita intervenția utilizatorului pentru fiecare
    cookie.  Definiți accept_all_cookies la „TRUE” pentru a accepta toate
    cookie-urile.

en: anonftp_password allows the user to tell Lynx to use the personal
    email address as the password for anonymous ftp.  If no value is given,
    Lynx will use the personal email address.  Set anonftp_password
    to a different value if you choose.
ro: anonftp_password permite utilizatorului să îi indice lui Lynx să
    folosească adresa de e-mail personală ca parolă pentru ftp anonim.
    Dacă nu se dă nicio valoare, Lynx va utiliza adresa de e-mail
    personală.  Definiți anonftp_password la o valoare diferită dacă
    este necesar.

en: bookmark_file specifies the name and location of the default bookmark
    file into which the user can paste links for easy access at a later
    date.
ro: bookmark_file specifică numele și locația fișierului implicit de marcaje
    în care utilizatorul poate introduce legături pentru a le accesa cu ușurință
    la o dată ulterioară.

en: If case_sensitive_searching is "on" then when the user invokes a search
    using the 's' or '/' keys, the search performed will be case sensitive
    instead of case INsensitive.  The default is usually "off".
ro: Dacă opțiunea case_sensitive_searching este „on”, atunci când utilizatorul
    invocă o căutare folosind tastele „s” sau „/”, căutarea efectuată va fi
    sensibilă la majuscule și minuscule, în loc de INsensibilă la majuscule.
    Valoarea implicită este, de regulă, „off”.

en: The character_set definition controls the representation of 8 bit
    characters for your terminal.  If 8 bit characters do not show up
    correctly on your screen you may try changing to a different 8 bit
    set or using the 7 bit character approximations.
    Current valid characters sets are:
ro: Definiția setului de caractere controlează reprezentarea caracterelor pe
    8 biți pentru terminalul dumneavoastră.  Dacă caracterele pe 8 biți nu apar
    corect pe ecran, puteți încerca să treceți la un alt set pe 8 biți sau să
    folosiți aproximările caracterelor pe 7 biți. Seturile actuale de caractere
    valabile sunt:

en: cookie_accept_domains and cookie_reject_domains are comma-delimited
    lists of domains from which Lynx should automatically accept or reject
    all cookies.  If a domain is specified in both options, rejection will
    take precedence.  The accept_all_cookies parameter will override any
    settings made here.
ro: cookie_accept_domains și cookie_reject_domains sunt liste delimitate prin
    virgule de domenii de la care Lynx ar trebui să accepte sau să respingă
    automat toate cookie-urile.  În cazul în care un domeniu este specificat
    în ambele opțiuni, respingerea va avea prioritate.  Parametrul
    accept_all_cookies va prevala asupra oricăror configurații efectuate aici.

en: cookie_file specifies the file from which to read persistent cookies.
    The default is ~/
ro: cookie_file specifică fișierul din care se citesc cookie-urile persistente.
    Valoarea implicită este ~/

en: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains, and
    cookie_query_invalid_domains are comma-delimited lists of which domains
    should be subjected to varying degrees of validity checking.  If a
    domain is set to strict checking, strict conformance to RFC2109 will
    be applied.  A domain with loose checking will be allowed to set cookies
    with an invalid path or domain attribute.  All domains will default to
    querying the user for an invalid path or domain.
ro: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains și
    cookie_query_invalid_domains sunt liste delimitate prin virgule care indică
    domeniile care ar trebui să fie supuse unor grade diferite de verificare a
    validității.  În cazul în care un domeniu este fixat la verificarea strictă,
    se va aplica conformitatea strictă cu RFC2109.  Un domeniu cu o verificare
    slabă va putea defini cookie-uri cu o rută sau un atribut de domeniu nevalid.
    Toate domeniile vor solicita în mod implicit utilizatorului o rută sau un
    domeniu nevalid.

en: dir_list_order specifies the directory list order under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "ORDER_BY_NAME"
ro: dir_list_order specifică ordinea listei de directoare sub DIRED_SUPPORT
    (dacă este implementată).  Valoarea implicită este „ORDER_BY_NAME„.

en: dir_list_styles specifies the directory list style under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "MIXED_STYLE", which sorts both
    files and directories together.  "FILES_FIRST" lists files first and
    "DIRECTORIES_FIRST" lists directories first.
ro: dir_list_styles specifică stilul de listă de directoare sub DIRED_SUPPORT
    (dacă este implementată).  Valoarea implicită este „MIXED_STYLE”, care
    sortează atât fișierele, cât și directoarele împreună.  „FILES_FIRST”
    listează mai întâi fișierele, iar „DIRECTORIES_FIRST” listează mai întâi
    directoarele.

en: If emacs_keys is to "on" then the normal EMACS movement keys:
      ^N = down    ^P = up
      ^B = left    ^F = right
    will be enabled.
ro: Dacă emacs_keys este fixată la „on”, atunci sunt folosite tastele normale
    de deplasare EMACS:
      Ctrl-N = jos     Ctrl-P = sus
      Ctrl-B = stânga  Ctrl-F = dreapta
    vor fi activate.

en: file_editor specifies the editor to be invoked when editing local files
    or sending mail.  If no editor is specified, then file editing is disabled
    unless it is activated from the command line, and the built-in line editor
    will be used for sending mail.
ro: file_editor specifică editorul care va fi invocat la editarea fișierelor
    locale sau la trimiterea de mesaje.  Dacă nu este specificat niciun editor,
    editarea fișierelor este dezactivată, cu excepția cazului în care este
    activată din linia de comandă, iar pentru trimiterea de e-mail se va utiliza
    editorul încorporat.

en: The file_sorting_method specifies which value to sort on when viewing
    file lists such as FTP directories.  The options are:
       BY_FILENAME -- sorts on the name of the file
       BY_TYPE     -- sorts on the type of the file
       BY_SIZE     -- sorts on the size of the file
       BY_DATE     -- sorts on the date of the file
ro: file_sorting_method specifică valoarea pe baza căreia se face sortarea
    la vizualizarea listelor de fișiere, cum ar fi directoarele FTP.
    Opțiunile sunt următoarele:
       BY_FILENAME -- sortează pe baza numelui fișierului
       BY_TYPE     -- sortează pe baza tipului de fișier
       BY_SIZE     -- sortează pe baza dimensiunii fișierului
       BY_DATE     -- sortează pe baza datei fișierului

en: lineedit_mode specifies the key binding used for inputting strings in
    prompts and forms.  If lineedit_mode is set to "Default Binding" then
    the following control characters are used for moving and deleting:
    
                 Prev  Next       Enter = Accept input
       Move char: <-    ->        ^G    = Cancel input
       Move word: ^P    ^N        ^U    = Erase line
     Delete char: ^H    ^R        ^A    = Beginning of line
     Delete word: ^B    ^F        ^E    = End of line
    
    Current lineedit modes are:
ro: lineedit_mode specifică legătura de taste utilizată pentru introducerea
    de șiruri de caractere în prompt-uri și formulare.  Dacă lineedit_mode
    este fixată la „Default Binding”, atunci se utilizează următoarele
    caractere de control pentru mutare și ștergere:
    
                    Precedent  Următor      Enter    = Acceptă datele de intrare
       Mută caract:    ⟵        ⟶         Ctrl-G   = Anulează datele de intrare
       Mută cuvânt:   Ctrl-P    Ctrl-N      Ctrl-U   = Șterge linia
     Șterge caract:   Ctrl-H    Ctrl-R      Ctrl-A   = Început de linie
     Șterge cuvânt:   Ctrl-B    Ctrl-F      Ctrl-E   = Sfârșit de linie
    
    Modurile actuale de editare a liniilor sunt:

en: The following allow you to define sub-bookmark files and descriptions.
    The format is multi_bookmark<capital_letter>=<filename>,<description>
    Up to 26 bookmark files (for the English capital letters) are allowed.
    We start with "multi_bookmarkB" since 'A' is the default (see above).
ro: Următoarele vă permit să definiți fișiere și descrieri ale sub-marcajelor.
    Formatul este multi_bookmark<literă-majusculă>=<nume-fișier>,<descriere>.
    Sunt permise până la 26 de fișiere de marcaje (pentru literele majuscule
    din limba engleză).
    Se începe cu „multi_bookmarkB”, deoarece „A” este valoarea implicită
    (a se vedea mai sus).

en: personal_mail_address specifies your personal mail address.  The
    address will be sent during HTTP file transfers for authorization and
    logging purposes, and for mailed comments.
    If you do not want this information given out, set the NO_FROM_HEADER
    to TRUE in lynx.cfg, or use the -nofrom command line switch.  You also
    could leave this field blank, but then you won't have it included in
    your mailed comments.
ro: personal_mail_address specifică adresa de e-mail personală.  Adresa va fi
    trimisă în timpul transferurilor de fișiere HTTP în scopul autorizării și
    al înregistrării, precum și pentru comentarii trimise prin poștă.
    Dacă nu doriți ca aceste informații să fie transmise, fixați NO_FROM_HEADER
    la „TRUE” în lynx.cfg sau utilizați opțiunea de linie de comandă „-nofrom”.
    De asemenea, ați putea lăsa acest câmp gol, dar atunci nu va fi inclus în
    comentariile trimise prin poștă.

en: personal_mail_name specifies your personal name, for mail.  The
    name is sent for mailed comments.  Lynx will prompt for this,
    showing the configured value as a default when sending mail.
    This is not necessarily the same as a name provided as part of the
    personal_mail_address.
    Lynx does not save your changes to that default value as a side-effect
    of sending email.  To update the default value, you must use the options
    menu, or modify this file directly.
ro: personal_mail_name specifică numele dvs. personal, pentru e-mail.  Acest
    nume este trimis pentru comentariile trimise prin poștă.  Lynx va solicita
    acest lucru, afișând valoarea configurată ca valoare implicită la trimiterea
    de mesaje electronice.
    Acest nume nu este neapărat același cu numele furnizat ca parte a adresei
    personale de e-mail (personal_mail_address).
    Lynx nu salvează modificările aduse acestei valori implicite ca efect secundar
    al trimiterii de e-mail.  Pentru a actualiza valoarea implicită, trebuie să
    utilizați meniul de opțiuni sau să modificați direct acest fișier.

en: preferred_charset specifies the character set in MIME notation (e.g.,
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) which Lynx will indicate you prefer in requests
    to http servers using an Accept-Charset header.  The value should NOT
    include ISO-8859-1 or US-ASCII, since those values are always assumed
    by default.  May be a comma-separated list.
    If a file in that character set is available, the server will send it.
    If no Accept-Charset header is present, the default is that any
    character set is acceptable.  If an Accept-Charset header is present,
    and if the server cannot send a response which is acceptable
    according to the Accept-Charset header, then the server SHOULD send
    an error response, though the sending of an unacceptable response
    is also allowed.
ro: preferred_charset specifică setul de caractere în notație MIME (de exemplu,
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) pe care Lynx va indica că îl preferați în cererile
    către serverele http care utilizează un antet Accept-Charset.  Valoarea NU
    trebuie să includă ISO-8859-1 sau US-ASCII, deoarece aceste valori sunt
    întotdeauna asumate în mod implicit.  Poate fi o listă despărțită prin virgule.
    Dacă este disponibil un fișier în acel set de caractere, serverul îl va trimite.
    Dacă nu este prezent niciun antet Accept-Charset, se acceptă orice set de
    caractere în mod implicit.  În cazul în care există un antet Accept-Charset
    și dacă serverul nu poate trimite un răspuns acceptabil în conformitate cu
    antetul Accept-Charset, atunci serverul TREBUIE să trimită un răspuns de
    eroare, deși este permisă și trimiterea unui răspuns inacceptabil.

en: preferred_language specifies the language in MIME notation (e.g., en,
    fr, may be a comma-separated list in decreasing preference)
    which Lynx will indicate you prefer in requests to http servers.
    If a file in that language is available, the server will send it.
    Otherwise, the server will send the file in its default language.
ro: preferred_language specifică limba în notație MIME (de exemplu, en, fr,
    poate fi o listă separată prin virgule în preferință descrescătoare) pe
    care Lynx va indica că o preferați în cererile către serverele http.
    În cazul în care este disponibil un fișier în limba respectivă, serverul
    îl va trimite.
    În caz contrar, serverul va trimite fișierul în mod implicit, în limba
    în care este redactat.

en: If run_all_execution_links is set "on" then all local execution links
    will be executed when they are selected.
    
    WARNING - This is potentially VERY dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
ro: Dacă run_all_execution_links este fixată la „on”, atunci toate legăturile
    de execuție locale vor fi executate atunci când sunt selectate.
    
    AVERTISMENT - Acest lucru este potențial foarte periculos.  Deoarece este
                posibil să vizualizați informații scrise de surse necunoscute
                și de neîncredere, există posibilitatea să fie scrise legături
                de tip cal troian.  Legăturile de tip cal troian ar putea fi
                scrise pentru a șterge fișiere sau pentru a compromite
                securitatea.  Această opțiune ar trebui să fie setată la „on”
                numai dacă vizualizați informații din surse de încredere.

en: If run_execution_links_on_local_files is set "on" then all local
    execution links that are found in LOCAL files will be executed when they
    are selected.  This is different from run_all_execution_links in that
    only files that reside on the local system will have execution link
    permissions.
    
    WARNING - This is potentially dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
ro: Dacă run_execution_links_on_local_files este fixată la „on”, atunci toate
    legăturile de execuție locală care se găsesc în fișierele LOCALE vor fi
    executate atunci când sunt selectate.  Acest lucru este diferit de
    run_all_execution_links în sensul că numai fișierele care se află în
    sistemul local vor avea permisiuni pentru executarea legăturilor.
    
    AVERTISMENT - Acest lucru este potențial foarte periculos.  Deoarece este
                posibil să vizualizați informații scrise de surse necunoscute
                și de neîncredere, există posibilitatea să fie scrise legături
                de tip cal troian.  Legăturile de tip cal troian ar putea fi
                scrise pentru a șterge fișiere sau pentru a compromite
                securitatea.  Această opțiune ar trebui să fie setată la „on”
                numai dacă vizualizați informații din surse de încredere.

en: select_popups specifies whether the OPTIONs in a SELECT block which
    lacks a MULTIPLE attribute are presented as a vertical list of radio
    buttons or via a popup menu.  Note that if the MULTIPLE attribute is
    present in the SELECT start tag, Lynx always will create a vertical list
    of checkboxes for the OPTIONs.  A value of "on" will set popup menus
    as the default while a value of "off" will set use of radio boxes.
    The default can be overridden via the -popup command line toggle.
ro: select_popups specifică dacă OPȚIUNILE dintr-un bloc SELECT căruia îi
    lipsește atributul MULTIPLE sunt prezentate ca o listă verticală de
    butoane radio sau prin intermediul unui meniu emergent.  Rețineți că,
    dacă atributul MULTIPLE este prezent la începutul etichetei SELECT,
    Lynx va crea întotdeauna o listă verticală de căsuțe de selectare
    pentru OPȚIUNI.  O valoare de „on” va stabili meniurile emergente ca
    fiind cele implicite, în timp ce o valoare de „off” va stabili utilizarea
    căsuțelor radio.
    Valoarea implicită poate fi înlocuită prin intermediul opțiunii „-popup”
    din linia de comandă.

en: show_color specifies how to set the color mode at startup.  A value of
    "never" will force color mode off (treat the terminal as monochrome)
    at startup even if the terminal appears to be color capable.  A value of
    "always" will force color mode on even if the terminal appears to be
    monochrome, if this is supported by the library used to build lynx.
    A value of "default" will yield the behavior of assuming
    a monochrome terminal unless color capability is inferred at startup
    based on the terminal type, or the -color command line switch is used, or
    the COLORTERM environment variable is set.  The default behavior always is
    used in anonymous accounts or if the "option_save" restriction is set.
    The effect of the saved value can be overridden via
    the -color and -nocolor command line switches.
    The mode set at startup can be changed via the "show color" option in
    the 'o'ptions menu.  If the option settings are saved, the "on" and
    "off" "show color" settings will be treated as "default".
ro: show_color specifică cum să se configureze modul de culoare la pornire.  O
    valoare de „never” (niciodată) va forța dezactivarea modului de culoare
    (tratarea terminalului ca fiind monocrom) la pornire, chiar dacă terminalul
    pare a fi capabil de a folosi culori.  O valoare de „always” (întotdeauna)
    va forța activarea modului color chiar dacă terminalul pare a fi monocrom,
    în cazul în care acest lucru este acceptat de biblioteca utilizată pentru
    a construi lynx.
    O valoare de „default” va avea ca rezultat un terminal monocrom, cu excepția
    cazului în care capacitatea de culoare este dedusă la pornire pe baza tipului
    de terminal, dacă nu este utilizată opțiunea de linie de comandă „-color” sau
    dacă nu este definită variabila de mediu COLORTERM.  Comportamentul implicit
    este întotdeauna utilizat în conturile anonime sau dacă este activată
    restricția „option_save”.
    Efectul valorii salvate poate fi anulat prin intermediul opțiunilor „-color”
    și „-nocolor” din linia de comandă.
    Modul stabilit la pornire poate fi modificat prin intermediul opțiunii
    „Afișează culoarea” din meniul „O"pțiuni”.  Dacă valorile opțiunii sunt salvate,
    valorile „on" și „off" ale opțiunii „Afișează culoarea” vor fi tratate ca fiind
    „default”.

en: show_cursor specifies whether to 'hide' the cursor to the right (and
    bottom, if possible) of the screen, or to place it to the left of the
    current link in documents, or current option in select popup windows.
    Positioning the cursor to the left of the current link or option is
    helpful for speech or braille interfaces, and when the terminal is
    one which does not distinguish the current link based on highlighting
    or color.  A value of "on" will set positioning to the left as the
    default while a value of "off" will set 'hiding' of the cursor.
    The default can be overridden via the -show_cursor command line toggle.
ro: show_cursor specifică dacă se „ascunde” cursorul în dreapta (și în partea de
    jos, dacă este posibil) a ecranului sau dacă se plasează în stânga legăturii
    curente în documente sau a opțiunii curente în ferestrele emergente selectate.
    Poziționarea cursorului în stânga legăturii sau a opțiunii curente este utilă
    pentru interfețele de vorbire sau braille și atunci când terminalul nu distinge
    legătura curentă pe baza evidențierii sau a culorii.  O valoare de „on” va
    stabili poziționarea în stânga ca fiind cea implicită, în timp ce o valoare
    de „off” va stabili „ascunderea” cursorului.
    Valoarea implicită poate fi înlocuită prin intermediul opțiunii „-show_cursor”
    din linia de comandă.

en: show_dotfiles specifies that the directory listing should include
    "hidden" (dot) files/directories.  If set "on", this will be
    honored only if enabled via userdefs.h and/or lynx.cfg, and not
    restricted via a command line switch.  If display of hidden files
    is disabled, creation of such files via Lynx also is disabled.
ro: show_dotfiles specifică faptul că lista de directoare ar trebui să includă
    fișiere/directoare „ascunse” (punct).  Dacă este activată, această opțiune
    va fi respectată numai dacă este activată prin userdefs.h și/sau lynx.cfg
    și nu este restricționată printr-o opțiune din linia de comandă.  Dacă
    afișarea fișierelor ascunse este dezactivată, crearea unor astfel de fișiere
    prin Lynx este, de asemenea, dezactivată.

en: If sub_bookmarks is not turned "off", and multiple bookmarks have
    been defined (see below), then all bookmark operations will first
    prompt the user to select an active sub-bookmark file.  If the default
    Lynx bookmark_file is defined (see above), it will be used as the
    default selection.  When this option is set to "advanced", and the
    user mode is advanced, the 'v'iew bookmark command will invoke a
    statusline prompt instead of the menu seen in novice and intermediate
    user modes.  When this option is set to "standard", the menu will be
    presented regardless of user mode.
ro: Dacă opțiunea sub_bookmarks nu este dezactivată „off” și dacă au fost definite
    mai multe marcaje (a se vedea mai jos), atunci toate operațiile cu marcaje vor
    solicita mai întâi utilizatorului să selecteze un fișier de sub-marcaje activ.
    Dacă este definit fișierul implicit Lynx bookmark_file (a se vedea mai sus),
    acesta va fi utilizat ca selecție implicită.  Atunci când această opțiune este
    configurată la „Avansat”, iar modul de utilizare este avansat, comanda
    "V"izualizare marcaje va invoca o solicitare de linie de stare în loc de meniul
    văzut în modurile de utilizare novice și intermediar.  Atunci când această
    opțiune este setată la „standard”, meniul va fi prezentat indiferent de modul
    de utilizare.

en: user_mode specifies the users level of knowledge with Lynx.  The
    default is "NOVICE" which displays two extra lines of help at the
    bottom of the screen to aid the user in learning the basic Lynx
    commands.  Set user_mode to "INTERMEDIATE" to turn off the extra info.
    Use "ADVANCED" to see the URL of the currently selected link at the
    bottom of the screen.
ro: user_mode specifică nivelul de cunoștințe al utilizatorului cu Lynx.  Valoarea
    implicită este „NOVICE”, care afișează două linii suplimentare de ajutor în
    partea de jos a ecranului pentru a ajuta utilizatorul să învețe comenzile de
    bază ale Lynx.  Stabiliți user_mode la „INTERMEDIAR” pentru a dezactiva
    informațiile suplimentare.
    Utilizați „AVANSAT” pentru a vedea adresa URL a legăturii selectate în prezent,
    în partea de jos a ecranului.

en: If verbose_images is "on", lynx will print the name of the image
    source file in place of [INLINE], [LINK] or [IMAGE]
    See also VERBOSE_IMAGES in lynx.cfg
ro: Dacă verbose_images este fixată la „on”, lynx va afișa numele fișierului sursă
    al imaginii în loc de [INLINE], [LINK] sau [IMAGE].
    A se vedea, de asemenea, VERBOSE_IMAGES în lynx.cfg

en: If vi_keys is set to "on", then the normal VI movement keys:
      j = down    k = up
      h = left    l = right
    will be enabled.  These keys are only lower case.
    Capital 'H', 'J' and 'K will still activate help, jump shortcuts,
    and the keymap display, respectively.
ro: Dacă vi_keys este fixată la "on", atunci se vor folosi tastele normale
    de deplasare VI:
      j = jos       k = sus
      h = stânga    l = dreapta
    vor fi activate.  Aceste taste sunt numai cu minuscule.
    Majusculele „H”, „J” și „K” vor activa în continuare ajutorul,
    comenzile rapide și, respectiv, afișarea configurării tastelor.

en: The visited_links setting controls how Lynx organizes the information
    in the Visited Links Page.
ro: Opțiunea visited_links controlează modul în care Lynx organizează
    informațiile din pagina „Legături vizitate”.

en: If keypad_mode is set to "NUMBERS_AS_ARROWS", then the numbers on
    your keypad when the numlock is on will act as arrow keys:
                8 = Up Arrow
      4 = Left Arrow    6 = Right Arrow
                2 = Down Arrow
    and the corresponding keyboard numbers will act as arrow keys,
    regardless of whether numlock is on.
ro: Dacă keypad_mode este fixată la „NUMBERS_AS_ARROWS” atunci numerele de pe
    tastatura numercă, atunci când blocarea numerică este activată, vor acționa
    ca taste săgeată:
    
                   8 = Săgeată sus
      4 = Săgeată dreapta    6 = Săgeată stânga
                   2 = Săgeată jos
    iar numerele corespunzătoare de pe tastatură vor acționa ca taste săgeată,
    indiferent dacă este activată sau nu funcția de blocare a numerelor.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_ARE_NUMBERED", then numbers will
    appear next to each link and numbers are used to select links.
ro: Dacă keypad_mode este fixată la "LINKS_ARE_NUMBERED", atunci în dreptul
    fiecărei legături vor apărea numere, iar numerele sunt utilizate pentru
    a selecta legăturile.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED", then
    numbers will appear next to each link and visible form input field.
    Numbers are used to select links, or to move the "current link" to a
    form input field or button.  In addition, options in popup menus are
    indexed so that the user may type an option number to select an option in
    a popup menu, even if the option isn't visible on the screen.  Reference
    lists and output from the list command also enumerate form inputs.
ro: Dacă keypad_mode este fixată la "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED", atunci
    în dreptul fiecărei legături și al fiecărui câmp de intrare vizibil din
    formular vor apărea numere.
    Numerele sunt utilizate pentru a selecta legături sau pentru a muta „legătura
    curentă” într-un câmp de introducere al formularului sau într-un buton. În plus,
    opțiunile din meniurile emergente sunt indexate, astfel încât utilizatorul să
    poată tasta un număr de opțiune pentru a selecta o opțiune dintr-un meniu
    emergent, chiar dacă opțiunea respectivă nu este vizibilă pe ecran.  Listele de
    referință și ieșirea din comanda „Listare” enumeră, de asemenea, intrările din
    formular.

en: NOTE: Some fixed format documents may look disfigured when
    "LINKS_ARE_NUMBERED" or "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" are
    enabled.
ro: NOTĂ: Unele documente în format fix pot avea un aspect denaturat atunci când
    „LINKS_ARE_NUMBERED” sau „LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED” sunt activate.

en: Lynx User Defaults File
ro: Fișierul Lynx cu opțiunile implicite ale utilizatorului

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the 'o' key).  To save options with that screen, you must select the
    checkbox:
ro: Acest fișier conține opțiunile salvate din ecranul de opțiuni Lynx (în mod
    normal, cu tasta „o”).  Pentru a salva opțiunile cu acel ecran, trebuie să
    bifați căsuța de selectare:

en: You must then save the settings using the link on the line above the
    checkbox:
ro: Apoi trebuie să salvați opțiunile cu ajutorul legăturii de pe linia de
    deasupra căsuței de selectare:

en: You may also use the command-line option "-forms_options", which displays
    the simpler Options Menu instead.  Save options with that using the '>' key.
ro: De asemenea, puteți utiliza opțiunea din linia de comandă „-forms_options”,
    care afișează în schimb meniul de opțiuni mai simplu.  Salvați opțiunile din
    acesta folosind tasta „>”.

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the '>' key).
ro: Acest fișier conține opțiunile salvate din ecranul de opțiuni Lynx (în mod
    normal, cu ajutorul tastei „>”).

en: There is normally no need to edit this file manually, since the defaults
    here can be controlled from the Options Screen, and the next time options
    are saved from the Options Screen this file will be completely rewritten.
    You have been warned...
    
    If you are looking for the general configuration file - it is normally
    called "lynx.cfg".  It has different content and a different format.
    It is not this file.
ro: În mod normal, nu este necesar să modificați manual acest fișier,
    deoarece valorile implicite pot fi controlate din ecranul de opțiuni,
    iar data viitoare când opțiunile sunt salvate de la ecranul de opțiuni,
    acest fișier va fi complet rescris.
    Ați fost prevenit...
    
    Dacă sunteți în căutarea fișierului de configurare generală, acesta
    se numește în mod normal „lynx.cfg”.  Acesta are un conținut diferit
    și un format diferit.
    Nu este acest fișier.
