lynx 2.9.0-dev8 - en to sv translation catalogue (1264 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
sv: Varning!: %s

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Are you sure you want to quit?
sv: Är du säker att du vill avsluta?

en: Really exit from Lynx?
sv: Verkligen avsluta Lynx?

en: Connection interrupted.
sv: Anslutningen avbröts.

en: Data transfer interrupted.
sv: Dataöverföringen avbröts.

en: Cancelled!!!
sv: Avbruten!!!

en: Cancelling!
sv: Avbryter!

en: Excellent!!!
sv: Underbart!!!

en: Done!
sv: Klar!

en: Bad request!
sv: Felaktig förfrågan!

en: previous
sv: föregående

en: next screen
sv: nästa skärm

en: HELP!
sv: HJÄLP!

en: , help on
sv: , hjälp om

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
sv: Kommandon: Piltangenter flyttar, "?" ger hjälp, "q" avslutar, "<-" återgår.

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
sv: -- tryck blanksteg för mer, piltangenter flyttar, "?" ger hjälp, "q" avslutar.

en: -- press space for next page --
sv: -- tryck blanksteg för nästa sida --

en: URL too long
sv: Adressen för lång

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG_INA
en: (Textfield "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
sv: (Textfält "%s"); Inaktivt. Tryck <Enter> för att aktivera.

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
sv: (Textinmatningsfält) Inaktivt. Tryck <Enter> för att aktivera.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
sv: (Textruta "%s"); Inaktivt. Tryck <Enter> för att aktivera.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
sv: (Textruta) Inaktivt. Tryck <Enter> för att aktivera.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA_E
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
sv: (Textruta "%s"); Inaktivt. Tryck <Enter> för att aktivera (%s för redigeringsprogram).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
sv: (Textruta) Inaktivt. Tryck <Enter> för att aktivera (%s för redigeringsprogram).

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
sv: (Formulärfält) Inaktivt. Tryck <Enter> för att redigera.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
sv: (Formulärfält) Inaktivt. Tryck <Enter> för att redigera (%s skickar utan cache).

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
sv: (Formulärfält) Inaktivt. Redigera med <Enter>, två gånger för att skicka.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
sv: (e-postformulärfält) Inaktivt. Tryck <Enter> för att ändra.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
sv: (Lösenordsinmatningsfält) Inaktivt. Tryck <Enter> för att aktivera.

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: SKRIVSKYDDAT filinmatningsfält. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: (Filinmatningsfält) Ange filnamn. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Textfield "%s"); Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: (Textfält "%s"); Ange text. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
sv: (Textruta "%s"); Ange text. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
sv: (Textruta) Ange text. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_E
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
sv: (Textruta "%s"); Ange text. UPP-/NED-pil eller tabb lämnar (%s för redigeringsprogram).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
sv: (Textruta) Ange text. UPP-/NED-pil eller tabb lämnar (%s för redigeringsprogram).

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: SKRIVSKYDDAT formulärtextfält. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
sv: (Formulärfält) Ange text. Tryck <Enter> för att skicka.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
sv: (Formulärfält) Ange text. Tryck <Enter> för att skicka (%s förbigår cache).

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
sv: (Formulärfält) Ange text. <Enter> skickar, pilar eller tabb lämnar.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: SKRIVSKYDDAT formulärfält. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
sv: (e-postformulärfält) Ange text. <Enter> skickar, pilar lämnar.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
sv: (e-postformulärfält) E-post tillåts ej, så du kan inte skicka.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: (Lösenordsfält) Ange text. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: SKRIVSKYDDAT formulärlösenord. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_ADV_MSG
en: (Checkbox "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
sv: (Kryssruta "%s");   Använd högerpil eller <Enter> för att ställa om.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
sv: (Kryssruta)   Använd högerpil eller <Enter> för att ställa om.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: SKRIVSKYDDAD kryssruta. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_RADIO_ADV_MSG
en: (Radio Button "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
sv: (Radioknapp "%s");   Använd högerpil eller <Enter> för att ställa om.

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
sv: (Radioknapp)   Använd högerpil eller <Enter> för att ställa om.

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: SKRIVSKYDDAD radioknapp. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
sv: Skicka ("x" förbigår cache) till

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
sv: Skicka till

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
sv: (Sändknapp) Använd högerpil eller <Enter> för att skicka ("x" förbigår cache).

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
sv: (Sändknapp) Använd högerpil eller <Enter> för att skicka.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: INAKTIV sändknapp. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
sv: Skicka e-postformulär till

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
sv: (sändknapp i e-postformulär) Använd högerpil eller <Enter> för att skicka.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
sv: (sändknapp i e-postformulär) E-post tillåts ej, så du kan inte skicka.

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
sv: (Nollställningsknapp) Använd högerpil eller <Enter> för att återställa förval.

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: INAKTIV nollställningsknapp. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_MESSAGE
en: (Script button)   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: (Skriptknapp)   Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_ADV_MSG
en: (Script button "%s");   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: (Skriptknapp "%s");   Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_DIS_MSG
en: DISABLED Script button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
sv: INAKTIV skriptknapp. Använd UPP-/NED-pil eller tabb för att lämna.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_ADV_MSG
en: (Option list "%s"); Hit return to select option.
sv: (Alternativlista "%s"); Tryck Enter och använd pilar och Enter för att välja.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
sv: (Alternativlista) Tryck Enter och använd pilar och Enter för att välja.

note: #define CHOICE_LIST_ADV_MSG
en: (Choice entry "%s"); Use arrow keys and return to select option.
sv: (Valpost "%s"); Använd piltangenter och Enter för att välja.

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
sv: (Vallista) Tryck Enter och använd piltangenter och Enter för att välja.

note: #define MOUSE_CHOICE_MESSAGE
en: Left mouse button or return to select, arrow keys to scroll.
sv: Vänster musknapp eller Enter väljer, piltangenter rullar.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
sv: SKRIVSKYDDAD alternativlista. Använd Enter och pilar för att visa eller lämna.

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
sv: SKRIVSKYDDAD vallista. Använd Enter och piltangenter för att visa eller lämna.

en: Submitting form...
sv: Skickar formulär...

en: Resetting form...
sv: Nollställer formulär...

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
sv: Hämtar om dokument. Eventuellt formulärinnehåll förkastas!

note: #define LINK_NOT_IN_FORM
en: The current link is not in a FORM
sv: Aktuell länk är inte i ett FORMULÄR

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
sv: Varning: Kan inte koda formulärdata i teckenuppsättningen %s!

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
sv: (VANLIG LÄNK)   Använd högerpil eller <Enter> för att aktivera.

en: The resource requested is not available at this time.
sv: Resursen du begärt är inte tillgänglig just nu.

en: Enter Lynx keystroke command:
sv: Ange Lynxtangentkommando:

en: Looking up
sv: Slår upp

en: Getting %s
sv: Hämtar %s

en: Skipping %s
sv: Hoppas över %s

en: Using %s
sv: Använder %s

en: Illegal URL: %s
sv: Felaktig adress: %s

en: Badly formed address %s
sv: Trasig adress %s

en: URL: %s
sv: Adress: %s

en: Unable to access WWW file!!!
sv: Kan inte komma åt webbfil!!!

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
sv: Detta är ett sökbart index. Använd %s för att söka.

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
sv: --Mer--  Detta är ett sökbart index. Använd %s för att söka.

en: You have entered an invalid link number.
sv: Du har angett ett felaktigt länknummer.

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
sv: Visar dokumentkällkod. Tryck "\" för att återgå till tolkad version.

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
sv:   Piltangenter: Upp och ned flyttar. Höger följer länk; vänster återgår.

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
sv:  H=Hjälp O=Val P=Utskrift G=Gå M=Huvudskärm Q=Avsluta /=sök Del=Historik

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
sv:   O=Fler H=Hjälp K=Tangenter G=Gå P=Utskrift M=Huvudskärm O=Val Q=Avsluta

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
sv:   O=Fler B=Bakåt E=Redigera D=Hämta ^R=Hämta om ^W=Rita om  sök dokument: /

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
sv: O=Fler  C=Kommentera  Historik: backsteg  Bokmärken: V=Visa A=Nytt R=Ta bort

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
sv:            Ange text i fältet genom att skriva på tangentbordet

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
sv:         Ctrl-U tömmer inmatningsfältet, [Backsteg] tar bort en bokstav

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
sv:         Ctrl-U tömmer inmatningsfältet, [Backsteg] tar bort en bokstav

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
sv:        %s tömmer inmatningsfältet, [Backsteg] tar bort en bokstav

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
sv:        %s tömmer inmatningsfältet, [Backsteg] tar bort en bokstav

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
sv: Trasig "mailto" i formulär! Avbryter!

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
sv: Varning!  Kontrollkoder i e-postadress ersatta med frågetecken

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
sv: E-post tillåts ej! Kan inte skicka.

en: Mailto form submission failed!
sv: Misslyckades att skicka e-postformulär!

en: Mailto form submission Cancelled!!!
sv: Insändning av e-postformulär avbruten!!!

en: Sending form content...
sv: Skickar formulärdata...

en: No email address is present in mailto URL!
sv: Ingen e-postadress i "mailto"-fältet!

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
sv: Kan inte öppna temporärfil för "mailto"-adress!

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
sv: Vill du inkludera originalmeddelandet?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
sv: Vill du inkludera den färdigtolkade källkoden?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
sv: Startar ditt valda textredigeringsprogram för att skriva brevet

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
sv: Fel vid start av textredigeringsprogram, se inställningar i valmenyn

en: Send this comment?
sv: Skicka denna kommentar?

en: Send this message?
sv: Skicka detta meddelande?

en: Sending your message...
sv: Skickar ditt meddelande...

en: Sending your comment:
sv: Skickar din kommentar:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
sv: Inte i en TEXTAREA; kan inte använda externt redigeringsprogram.

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
sv: Inte i en TEXTAREA; kan inte använda kommando.

en: file: ACTIONs are disallowed!
sv: file:-formulärmål tillåts inte!

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
sv: file:-adresser i givna adresser tillåts ej!

en: Access to local files denied.
sv: Åtkomst till lokala filer nekas.

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
sv: file:-adresser i bokmärken tillåts ej!

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
sv: Denna specialadress tillåts ej i externa dokument!

en: Press <return> to return to Lynx.
sv: Tryck <Enter> för att återgå till Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
sv: Startar DCL-underprocess. Använd "logout" för att återgå till Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
sv: Skriv EXIT för att återgå till Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
sv: Startar ditt valda skal. Skriv "exit" för att återgå till Lynx.

en: Spawning is currently disabled.
sv: Start av externa program tillåts ej just nu.

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
sv: Hämtningskommandot ("d") tillåts ej just nu.

en: You cannot download an input field.
sv: Du kan inte hämta ett indatafält.

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
sv: Detta är ett e-postformulär! Kan inte hämta.

en: You cannot download a mailto: link.
sv: Du kan inte hämta en mailto:-länk.

en: You cannot download cookies.
sv: Du kan inte hämta kakor.

en: You cannot download a printing option.
sv: Du kan inte hämta ett utskriftsval.

en: You cannot download an upload option.
sv: Du kan inte hämta ett sändningsalternativ.

en: You cannot download an permit option.
sv: Du kan inte hämta en inställning.

en: This special URL cannot be downloaded!
sv: Denna specialadress kan inte hämtas!

en: Nothing to download.
sv: Inget att hämta.

en: Trace ON!
sv: Spårning AKTIV!

en: Trace OFF!
sv: Spårning INAKTIV!

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
sv: Länkar skapas för alla bilder! Hämtar om...

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
sv: Normal bildhantering återställd! Hämtar om...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
sv: "Pseudo-ALT" sätts in för bilder som saknar ALT-strängar! Hämtar om...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
sv: Bilder utan ALT-strängar ignoreras! Hämtar om...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
sv: Rått 8-bitars- eller CJK-läge AV! Hämtar om...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
sv: Rått 8-bitars- eller CJK-läge PÅ! Hämtar om...

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
sv: Sänd "HEAD" för D=dokument eller L=länk; C=Avbryt? (d,l,c):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
sv: Sänd "HEAD" för D=dokument; C=Avbryt? (d,c):

en: Sorry, the document is not an http URL.
sv: Tyvärr, dokumentet har inte en http-adress.

en: Sorry, the link is not an http URL.
sv: Tyvärr, länken har inte en http-adress.

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
sv: Tyvärr, formulärmålet detta formulär är avstängt.

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
sv: Tyvärr, formulärmålet för detta formulär är inte en http-adress.

en: Not an http URL or form ACTION!
sv: Inte en http-adress eller formulärmål!

en: This special URL cannot be a form ACTION!
sv: Denna speciella adress kan inte vara formulärmål!

en: URL is not in starting realm!
sv: Adressen är inte i startmängden!

en: News posting is disabled!
sv: Postning av artiklar deaktiverad!

en: File management support is disabled!
sv: Filhanteringsstödet är deaktiverat!

en: No jump file is currently available.
sv: Ingen hoppfil finns just nu att tillgå.

en: Jump to (use '?' for list):
sv: Hoppa till ("?"=lista):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
sv: Hopp till genvägsadress ej tillåtet!

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
sv: Slumpmässig adress ej tillåten! Använd en genväg.

en: No random URLs have been used thus far.
sv: Inga slumpmässiga adresser har ännu används.

en: Bookmark features are currently disabled.
sv: Bokmärkesfunktionerna är just nu deaktiverade.

en: Execution via bookmarks is disabled.
sv: Programkörning via bokmärken är deaktiverat.

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
sv: Bokmärkesfil ej definierad. Använd %s för att se alternativ.

note: #define NO_TEMP_FOR_HOTLIST
en: Unable to open tempfile for X Mosaic hotlist conversion.
sv: Kan inte öppna temporärfil för konvertering av X Mosaics bokmärken.

en: ERROR - unable to open bookmark file.
sv: FEL - kan inte öppna bokmärkesfil.

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
sv: Kan inte öppna bokmärkesfil för borttagning av länk.

note: #define BOOKSCRA_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open scratch file for deletion of link.
sv: Kan inte öppna skräpfil för borttagning av länk.

en: Error renaming scratch file.
sv: Fel vid namnändring av skräpfil.

en: Error renaming temporary file.
sv: Fel vid namnändring av temporärfil.

note: #define BOOKTEMP_COPY_FAIL
en: Unable to copy temporary file for deletion of link.
sv: Kan inte kopiera temporärfil för borttagning av länk.

note: #define BOOKTEMP_REOPEN_FAIL_FOR_DEL
en: Unable to reopen temporary file for deletion of link.
sv: Kan inte återöppna temporärfil för borttagning av länk.

note: #define BOOKMARK_LINK_NOT_ONE_LINE
en: Link is not by itself all on one line in bookmark file.
sv: Länk är inte själv helt på en rad i bokmärkesfilen.

en: Bookmark deletion failed.
sv: Borttagning av bokmärke misslyckades.

note: #define BOOKMARKS_NOT_TRAVERSED
en: Bookmark files cannot be traversed (only http URLs).
sv: Bokmärkesfiler kan inte traverseras (endast http-adresser).

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
sv: Kan inte öppna bokmärkesfil, använd 'a' för att spara en länk först

en: There are no links in this bookmark file!
sv: Det finns inga länkar i denna bokmärkesfil!

note: #define CACHE_D_OR_CANCEL
en: D)elete cached document or C)ancel? (d,c):
sv: D=Ta bort cachat dokument; C=Avbryt? (d,c):

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
sv: Spara D)okument eller L)änk till bokmärkesfil? C=Avbryt (d,l,c):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
sv: Spara D)okument till bokmärkesfil? C=Avbryt (d,c):

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
sv: Spara L)änk till bokmärkesfil? C=Avbryt (l,c):

note: #define NOBOOK_POST_FORM
en: Documents from forms with POST content cannot be saved as bookmarks.
sv: Dokument från "POST"-formulär kan inte lagras som bokmärken.

en: Cannot save form fields/links
sv: Kan inte spara formulärfält/länkar

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
sv: Historik, "showinfo", menyer och listfiler kan inte lagras som bokmärken.

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
sv: Vill du verkligen ta bort denna länk från din bokmärkesfil?

en: Malformed address.
sv: Trasig adress.

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
sv: Historisk tolkning av kommentarer PÅ (minimal undertryckt)!

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
sv: Historisk tolkning av kommentarer AV (minimal aktiv)!

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
sv: Historisk tolkning av kommentarer PÅ (korrekt undertryckt)!

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
sv: Historisk tolkning av kommentarer AV (korrekt aktiv)!

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
sv: Minimal tolkning av kommentarer PÅ (och aktiv)!

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
sv: Minimal tolkning av kommentarer AV (korrekt aktiv)!

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
sv: Minimal tolkning av kommentarer PÅ (men historisk aktiv)!

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
sv: Minimal tolkning av kommentarer AV (historisk aktiv)!

en: Soft double-quote parsing ON!
sv: Mjuk citationsteckenstolkning PÅ!

en: Soft double-quote parsing OFF!
sv: Mjuk citationsteckenstolkning AV!

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
sv: Tolkar nu HTML enligt "TagSoup"-modellen.

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
sv: Tolkar nu HTML enligt "SortaSGML"-modellen.

en: You are already at the end of this document.
sv: Du är redan i slutet av dokumentet.

en: You are already at the beginning of this document.
sv: Du är redan i början av dokumentet.

en: You are already at page %d of this document.
sv: Du är redan på sida %d av dokumentet.

en: Link number %d already is current.
sv: Länk nummer %d är redan nuvarande.

en: You are already at the first document
sv: Du är redan i det första dokumentet.

en: There are no links above this line of the document.
sv: Det finns inga länkar över denna rad i dokumentet.

en: There are no links below this line of the document.
sv: Det finns inga länkar nedanför denna rad i dokumentet.

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
sv: Maximal längd nådd! Ta bort text eller lämna fältet.

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
sv: Du är inte på en formulärsändknapp eller normal länk.

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
sv: En radioknapp måste alltid vara markerad!

en: No submit button for this form, submit single text field?
sv: Ingen insändningsknapp i formuläret, skicka ensamt textfält?

en: Do you want to go back to the previous document?
sv: Vill du gå tillbaka till föregående dokument?

en: Use arrows or tab to move off of field.
sv: Använd pilar eller tabb för att lämna.

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
sv: Ange text. Använd pilar eller tabb för att lämna.

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
sv: ** Trasig HTML!! Inget formulärmål angivet. **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
sv: Trasig HTML!! Kan inte skapa popupfönster!

en: Unable to create popup window!
sv: Kan inte skapa popupfönster!

en: Goto a random URL is disallowed!
sv: Slumpmässig adress ej tillåten!

en: Goto a non-http URL is disallowed!
sv: Icke-http-adress ej tillåten!

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
sv: Du tillåts inte gå till "%s"-adresser

en: URL to open:
sv: Adress att öppna:

en: Edit the current Goto URL:
sv: Redigera aktuell gåadress:

en: Edit the previous Goto URL:
sv: Redigera föregående gåadress:

en: Edit a previous Goto URL:
sv: Redigera en tidigare gåadress:

en: Current document has POST data.
sv: Aktuellt dokument har "POST"-data.

en: Edit this document's URL:
sv: Redigera dokumentets adress:

en: Edit the current link's URL:
sv: Redigera aktuell länkadress:

en: Edit the form's submit-URL:
sv: Redigera formulärets mottagaradress:

en: You cannot edit File Management URLs
sv: Du kan inte redigera filhanteringsadresser

en: Enter a database query:
sv: Ange en databasfråga:

en: Enter a whereis query:
sv: Ange en "whereis"-fråga:

en: Edit the current query:
sv: Redigera aktuell fråga:

en: Edit the previous query:
sv: Redigera föregående fråga:

en: Edit a previous query:
sv: Redigera en tidigare fråga:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
sv: Använd Control-R för att skicka frågan på nytt.

en: Edit the current shortcut:
sv: Redigera aktuell genväg:

en: Edit the previous shortcut:
sv: Redigera föregående genväg:

en: Edit a previous shortcut:
sv: Redigera en tidigare genväg:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
sv: Tangenten "%c" är inte kopplad till en hoppfil!

en: Cannot locate jump file!
sv: Kan inte lokalisera hoppfil!

en: Cannot open jump file!
sv: Kan inte öppna hoppfil!

en: Error reading jump file!
sv: Fel vid läsning av hoppfil!

en: Out of memory reading jump file!
sv: Slut på minne vid läsning av hoppfil!

en: Out of memory reading jump table!
sv: Slut på minne vid läsning av hopptabell!

en: No index is currently available.
sv: Inget index är tillgängligt.

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
sv: Vill du verkligen gå till huvudskärmen?

en: You are already at main screen!
sv: Du är redan på huvudskärmen!

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
sv: Inte ett sökbart index -- tryck "/" för att söka efter en textsträng

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
sv: Ingen ägare är angiven för denna fil, så du kan inte skicka en kommentar

en: No owner is defined. Use %s?
sv: Ingen ägaren är angiven. Använda %s?

en: Do you wish to send a comment?
sv: Vill du skicka en kommentar?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
sv: E-post tillåts ej, så du kan inte skicka en kommentar

en: The 'e'dit command is currently disabled.
sv: Redigeringskommandot är just nu deaktiverat.

en: External editing is currently disabled.
sv: Extern redigering är just nu deaktiverad.

en: System error - failure to get status.
sv: Systemfel - kunde inte hämta status.

en: No editor is defined!
sv: Inget textredigeringsprogram har angivits!

en: The 'p'rint command is currently disabled.
sv: Utskriftskommandot är just nu deaktiverat.

en: Document has no Toolbar links or Banner.
sv: Dokumentet har varken verktygsradslänkar eller baner.

en: Unable to open traversal file.
sv: Kan inte öppna traverseringsfil.

en: Unable to open traversal found file.
sv: Kan inte öppna traverseringens resultatfil.

en: Unable to open reject file.
sv: Kan inte öppna avvisningsfilen.

en: Unable to open traversal errors output file
sv: Kan inte öppna traverseringens felfil.

en: TRAVERSAL WAS INTERRUPTED
sv: TRAVERSERINGEN AVBRÖTS

en: Follow link (or goto link or page) number:
sv: Följ länk (eller gå till länk eller sida) nummer:

en: Select option (or page) number:
sv: Välj val- (eller sid-)nummer:

en: Option number %d already is current.
sv: Alternativ %d är redan markerat.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
sv: Du är redan i slutet av alternativlistan.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
sv: Du är redan i början av alternativlistan.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
sv: Du är redan på sida %d i alternativlistan.

en: You have entered an invalid option number.
sv: Du har angett ett felaktigt alternativnummer.

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
sv: ** Trasig HTML!! Använd -trace för att diagnostisera. **

en: Give name of file to save in
sv: Ange filnamn att spara till

en: Can't save data to file -- please run WWW locally
sv: Kan inte spara data till fil -- kör lokal webbläsare

en: Can't open temporary file!
sv: Kan inte öppna temporärfil!

en: Can't open output file!  Cancelling!
sv: Kan inte öppna utdatafil! Avbryter!

en: Execution is disabled.
sv: Programkörning deaktiverad.

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
sv: Programkörning inte aktiverad för denna fil. Se alternativmeny (använd %s).

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
sv: Programkörningsmöjligheter inte inkompilerade i denna version.

en: This file cannot be displayed on this terminal.
sv: Denna fil kan inte visas på terminalen.

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
sv: Denna fil kan inte visas på terminalen. D=Hämta, C=Avbryt

en: %s  D)ownload, or C)ancel
sv: %s  D=Hämta, C=Avbryt

en: Cancelling file.
sv: Avbryter fil.

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
sv: Hämtar fil. - VÄNLIGEN VÄNTA -

en: Enter a filename:
sv: Ange ett filnamn:

en: Edit the previous filename:
sv: Redigera föregående filnamn:

en: Edit a previous filename:
sv: Redigera ett tidigare filnamn:

en: Enter a new filename:
sv: Ange ett nytt filnamn:

en: File name may not begin with a dot.
sv: Filnamnet får inte börja med en punkt.

en: File exists.  Create higher version?
sv: Filen existerar. Skapa en högre version?

en: File exists.  Overwrite?
sv: Filen existerar. Skriva över?

en: Cannot write to file.
sv: Kan inte skriva till fil.

en: ERROR! - download command is misconfigured.
sv: FEL! - hämtkommandot är felkonfigurerat.

en: Unable to download file.
sv: Kan inte hämta fil.

en: Reading directory...
sv: Läser katalog...

en: Building directory listing...
sv: Bygger kataloglista...

en: Saving...
sv: Sparar...

en: Could not edit file '%s'.
sv: Kan inte redigera filen "%s".

en: Unable to access document!
sv: Kan inte komma åt dokument!

en: Could not access file.
sv: Kan inte komma åt fil.

en: Could not access directory.
sv: Kan inte komma åt katalog.

en: Could not load data.
sv: Kan inte läsa in data.

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
sv: Lynx kan ännu inte redigera fjärrwebbfiler.

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
sv: Detta fält kan inte redigeras med en extern redigerare.

en: Bad rule
sv: Felaktig regel

en: Insufficient operands:
sv: Otillräckliga operander:

en: You are not authorized to edit this file.
sv: Du har inte rättighet att redigera filen.

en: Title:
sv: Titel:

en: Subject:
sv: Ärende:

en: Username:
sv: Användar-id:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: lynx: Username and Password required!!!
sv: lynx: Användar-id och lösenord krävs!!!

en: lynx: Password required!!!
sv: lynx: Lösenord krävs!!!

en: Clear all authorization info for this session?
sv: Rensa all auktoriseringsinformation från denna session?

en: Authorization info cleared.
sv: Auktoriseringsinformation rensad.

en: Authorization failed.  Retry?
sv: Auktorisering misslyckades. Försök igen?

en: cgi support has been disabled.
sv: cgi-stöd har deaktiverats.

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
sv: Lynxcgi-stöd är inte inkompilerade i denna version.

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
sv: Tyvärr, kan inte konvertera %s till %s.

en: Unable to set up connection.
sv: Kan inte ställa in anslutning.

en: Unable to make connection
sv: Kan inte skapa anslutning

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
sv: Körbar länk förkastad på grund av trasig förfrågan.

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
sv: Körbar länk förkastad på grund av tecknet "%c".

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
sv: Körbar länk förkastad på grund av relativ sökvägssträng ("../").

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
sv: Körbar länk förkastad på grund av placering eller sökväg.

en: Mail access is disabled!
sv: Åtkomst till e-post deaktiverad!

note: #define ACCESS_ONLY_LOCALHOST
en: Only files and servers on the local host can be accessed.
sv: Endast filer och servrar på den lokala värden kan nås.

en: Telnet access is disabled!
sv: Telnetåtkomst är deaktiverad!

note: #define TELNET_PORT_SPECS_DISABLED
en: Telnet port specifications are disabled.
sv: Specificering av telnetport är deaktiverad.

en: USENET news access is disabled!
sv: Åtkomst till Usenet news är deaktiverad!

en: Rlogin access is disabled!
sv: Rloginåtkomst är deaktiverad!

en: Ftp access is disabled!
sv: Ftpåtkomst är deaktiverad!

en: There are no references from this document.
sv: Det finns inga referenser i detta dokument.

en: There are only hidden links from this document.
sv: Det finns inga dolda länkar i detta dokument.

en: Unable to open command file.
sv: Kan inte öppna kommandofil.

en: News Post Cancelled!!!
sv: Postning av inlägg avbruten!!!

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
sv: Startar ditt valda textredigeringsprogram för att redigera inlägg

en: Post this message?
sv: Posta inlägget?

en: Append '%s'?
sv: Lägga till "%s"?

en: Posting to newsgroup(s)...
sv: Postar till diskussionsgrupp(er)...

en: *** You have unread mail. ***
sv: *** Du har oläst e-post. ***

en: *** You have mail. ***
sv: *** Du har e-post. ***

en: *** You have new mail. ***
sv: *** Du har ny e-post. ***

en: File insert cancelled!!!
sv: Filinläggning avbruten!!!

en: Not enough memory for file!
sv: Minnet slut för fil!

en: Can't open file for reading.
sv: Kan inte öppna fil för läsning.

en: File does not exist.
sv: Filen existerar inte.

en: File does not exist - reenter or cancel:
sv: Filen existerar inte - ange igen eller avbryt:

en: File is not readable.
sv: Filen är inte läsbar.

en: File is not readable - reenter or cancel:
sv: Filen är inte läsbar - ange igen eller avbryt:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
sv: Inget att lägga in - filen har nollstorlek.

en: Save request cancelled!!!
sv: Sparning avbruten!!!

en: Mail request cancelled!!!
sv: E-post avbrutet!!!

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
sv: Visar tolkad källkod. Är du säker på att du vill skicka den?

en: Please wait...
sv: Var god vänta...

en: Mailing file.  Please wait...
sv: Skickar fil. Var god vänta...

en: ERROR - Unable to mail file
sv: FEL - Kan inte skicka fil per e-post

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
sv: Filen är %d skärmar lång. Är du säker att du vill skriva ut?

en: Print request cancelled!!!
sv: Utskrift avbruten!!!

en: Press <return> to begin:
sv: Tryck <Enter> för att börja:

en: Press <return> to finish:
sv: Tryck <Enter> för att avsluta:

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
sv: Filen är %d sidor lång. Är du säker att du vill skriva ut?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
sv: Försäkra dig om att skrivaren är inkopplad. Tryck <Enter> för att påbörja utskriften:

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
sv: FEL - kan inte reservera filutrymme!!!

en: Unable to open tempfile
sv: Kan inte öppna temporärfil

en: Unable to open print options file
sv: Kan inte öppna utskriftsalternativfil

en: Printing file.  Please wait...
sv: Skriver ut fil. Var god vänta...

en: Please enter a valid internet mail address:
sv: Ange en giltig Internet-e-postadress:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
sv: FEL! - skrivaren är felkonfigurerad!

en: Image map from POST response not available!
sv: Bildkarta från "POST"-svar ej tillgänglig!

en: Misdirected client-side image MAP request!
sv: Feldirigerad klientbildkarteförfrågan!

en: Client-side image MAP is not accessible!
sv: Klientbildkarta ej åtkomlig!

en: No client-side image MAPs are available!
sv: Inga klientbildkartor är tillgängliga!

en: Client-side image MAP is not available!
sv: Klientbildkarta ej tillgänglig!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_24
en: Screen height must be at least 24 lines for the Options menu!
sv: Skärmhöjden måste vara minst 24 rader för alternativmenyn!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_23
en: Screen height must be at least 23 lines for the Options menu!
sv: Skärmhöjden måste vara minst 23 rader för alternativmenyn!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_22
en: Screen height must be at least 22 lines for the Options menu!
sv: Skärmhöjden måste vara minst 22 rader för alternativmenyn!

en: That key requires Advanced User mode.
sv: Den knappen kräver avancerat användarläge.

en: Content-type: %s
sv: Datatyp: %s

en: Command:
sv: Kommando:

en: Unknown or ambiguous command
sv: Okänt eller tvetydigt kommando

en:  first
sv:  först

en: , guessing...
sv: , gissar...

en: Permissions for
sv: Behörighet för

en: Select
sv: Välj

en: capital letter
sv: stora bokstaven

en:  of option line,
sv:  i alternativet,

en:  to save,
sv:  för att lagra,

en:  to
sv:  till

en:  or
sv:  eller

en:  to return to Lynx.
sv:  för att återgå till Lynx

en: Accept Changes
sv: Bekräfta ändringar

en: Reset Changes
sv: Nollställ ändringar

en: Left Arrow cancels changes
sv: Vänsterpil avbryter ändringar

en: Save options to disk
sv: Spara inställningar till disk

en: Hit RETURN to accept entered data.
sv: Tryck ENTER för att bekräfta angiven data.

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
sv: Tryck ENTER för att bekräfta angiven data. Ta bort för att återställa förval.

en: Value accepted!
sv: Värdet accepterat!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
sv: Värdet accepterat! -- VARNING: Lynx har ställts in för XWINDOWS!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
sv: Värdet accepterat! -- VARNING: Lynx har INTE ställts in för XWINDOWS!

en: You are not allowed to change which editor to use!
sv: Du har inte rättighet att ändra textredigeringsprogram!

en: Failed to set DISPLAY variable!
sv: Kunde inte ställa in DISPLAY-variabel!

en: Failed to clear DISPLAY variable!
sv: Kunde inte ta bort DISPLAY-variabel!

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
sv: Du har inte rättighet att ändra bokmärkesfil!

en: Terminal does not support color
sv: Terminalen stöder inte färg

en: Your '%s' terminal does not support color.
sv: Din "%s"-terminal stöder inte färg.

en: Access to dot files is disabled!
sv: Tillgång till punktfiler är deaktiverad!

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
sv: Identifieringssträngen innehåller inte "Lynx" eller "L_y_n_x"

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
sv: Använd "L_y_n_x" eller "Lynx" i identifieringen, annars ser det ut som medvetet bedrägeri

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
sv: Ändring av identifieringssträngen är deaktiverad!

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
sv: Du har inte behörighet att ändra denna inställning.

en: Saving Options...
sv: Sparar inställningar...

en: Options saved!
sv: Inställningar sparade!

en: Unable to save Options!
sv: Kan inte spara inställningar!

en:  'r' to return to Lynx
sv:  'r' återgår till Lynx

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
sv:  '>' sparar, 'r' återgår till Lynx

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
sv: Valfri tangent ändrar, förutom ENTER som accepterar.

en: Error uncompressing temporary file!
sv: Fel vid dekomprimering av temporärfil!

en: Unsupported URL scheme!
sv: Adresstypen stöds ej!

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
sv: Data stöds ej: URL! Använd SHOWINFO så länge.

en: Redirection limit of %d URL's reached.
sv: Gräns på %d adressomdirigeringar nådd.

en: Illegal redirection URL received from server!
sv: Felaktig omdirigeringsadress mottagen från servern!

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
sv: Servern bad om %d-omdirigering för POST-data till

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
sv: P=Fortsätt, G=använd Get, C=Avbryt

en: P)roceed, or C)ancel
sv: P=Fortsätt, C=Avbryt

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
sv: Omdirigering av POST-data. P=Fortsätt, U=Se adress, G=använd GET, C=Avbryt

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
sv: Omdirigering av POST-data. P=Fortsätt, U=Se adress, C=Avbryt

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION
en: Document from Form with POST content.  Resubmit?
sv: Dokument från formulär med POST-data. Skicka igen?

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION_TO
en: Resubmit POST content to %s ?
sv: Skicka POST-data till %s igen?

note: #define CONFIRM_POST_LIST_RELOAD
en: List from document with POST data.  Reload %s ?
sv: Lista från dokument med POST-data. Hämta om %s?

note: #define CONFIRM_POST_DOC_HEAD
en: Document from POST action, HEAD may not be understood.  Proceed?
sv: Dokument från POST-formulär, HEAD kanske inte förstås. Fortsätta?

note: #define CONFIRM_POST_LINK_HEAD
en: Form submit action is POST, HEAD may not be understood.  Proceed?
sv: Formulärmetod är POST, HEAD kanske inte förstås. Fortsätta?

en: Proceed without a username and password?
sv: Fortsätta utan användar-id och lösenord?

en: Proceed (%s)?
sv: Fortsätta (%s)?

en: Cannot POST to this host.
sv: Kan inte skicka POST-data till denna värd.

en: POST not supported for this URL - ignoring POST data!
sv: POST stöds inte för denna adress - ignorerar POST-data!

en: Discarding POST data...
sv: Kastar POST-data...

en: Document will not be reloaded!
sv: Dokumentet hämtas inte om!

en: Location:
sv: Plats:

en: '%s' not found!
sv: '%s' hittades ej!

en: Default Bookmark File
sv: Förinställd bokmärkesfil

en: Screen too small! (8x35 min)
sv: Skärm för liten! (min. 8x35)

en: Select destination or ^G to Cancel:
sv: Välj destination eller ^G för att avbryta:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
sv: Välj underbokmärke. '=' ger meny, ^G avbryter:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELF
en: Reproduce L)ink in this bookmark file or C)ancel? (l,c):
sv: L=Avbilda länk i bokmärkesfil, C=Avbryt? (l,c):

en: Multiple bookmark support is not available.
sv: Stöd för multipla bokmärken ej tillgängligt.

en:  Select Bookmark (screen %d of %d)
sv:  Välj bokmärke (skärm %d av %d)

en:        Select Bookmark
sv:        Välj bokmärke

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD_MASK
en: Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH (%d of 2)
sv: Redigerar bokmärkes-BESKRIVNING och SÖKVÄG (%d av 2)

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD
en:          Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH
sv:          Redigerar bokmärkes-BESKRIVNING och SÖKVÄG

en: Letter:
sv: Bokstav:

note: #define USE_PATH_OFF_HOME
en: Use a filepath off your login directory in SHELL syntax!
sv: Använd en sökväg från din inloggningskatalog enligt SKAL-syntax!

en: Use a filepath off your home directory!
sv: Använd en sökväg från din hemkatalog!

note: #define MAXLINKS_REACHED
en: Maximum links per page exceeded!  Use half-page or two-line scrolling.
sv: Max antal länkar per sida överskreds! Använd halvsides- eller tvåradsrullning.

en: No previously visited links available!
sv: Inga tidigare besökta länkar tillgängliga!

en: Memory exhausted!  Program aborted!
sv: Minnet slut! Programmet avbrutet!

en: Memory exhausted!  Aborting...
sv: Minnet slut! Avbryter...

en: Not enough memory!
sv: Ej tillräckligt minne!

en: Directory/File Manager not available
sv: Katalog-/filhanterare ej tillgänglig

en: Location URL is not absolute.
sv: "Location"-adress ej absolut.

en: Refresh URL is not absolute.
sv: "Refresh"-adress ej absolut.

note: #define SENDING_MESSAGE_WITH_BODY_TO
en: You are sending a message with body to:
sv: Du sänder ett meddelande med textkropp till:

en: You are sending a comment to:
sv: Du sänder en kommentar till:

en: 
     With copy to:
sv: 
     Med kopia till:

en: 
     With copies to:
sv: 
     Med kopior till:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
sv: 
    
    Använd Ctrl-G för att avbryta om du inte vill skicka ett meddelande

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
sv: 
     Ange ditt namn eller lämna blankt för att förbli anonym

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
sv: 
     Skriv din e-postadress eller något annat

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
sv:  sätt du kan nås på, om du vill ha ett svar.

en: 
     Please enter a subject line.
sv: 
     Ange en ärenderad.

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
sv: 
     Ange e-postadress som får kopia på ditt meddelande.

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
sv:  (Lämna blankt om du inte vill ha en kopia).

en: 
     Please review the message body:
sv: 
     Se över meddelandekroppen:

en: 
    Press RETURN to continue:
sv: 
    Tryck ENTER för att fortsätta:

en: 
    Press RETURN to clean up:
sv: 
    Tryck ENTER för att städa upp:

en:  Use Control-U to erase the default.
sv:  Använd Control-U för att rensa förvalet.

en: 
     Please enter your message below.
sv: 
     Skriv ditt meddelande nedan.

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
sv: 
     När du är klar, tryck Enter och skriv en ensam punkt (.)

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
sv: 
     på en rad och tryck Enter igen.

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
sv: %s kaka: %.*s=%.*s  Tillåta? (J/N/Alltid/aLdrig)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
sv: Tillåta ogiltig kakdomän=%s för "%s"?

note: #define INVALID_COOKIE_PATH_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie path=%s as a prefix of '%s'?
sv: Tillåta ogiltig kaksökväg=%s som prefix för "%s"?

en: Allowing this cookie.
sv: Tillåter kakan.

en: Rejecting this cookie.
sv: Avvisar kakan.

en: The Cookie Jar is empty.
sv: Kakburken är tom.

en: The Cache Jar is empty.
sv: Cacheburken är tom.

note: #define ACTIVATE_TO_GOBBLE
en: Activate links to gobble up cookies or entire domains,
sv: Aktivera länk för att äta upp kakor eller hela domäner,

en: or to change a domain's 'allow' setting.
sv: eller ändra domänens "tillåt"-inställning.

en: (Cookies never allowed.)
sv: (Kakor tillåts aldrig)

en: (Cookies always allowed.)
sv: (Kakor tillåts alltid)

en: (Cookies allowed via prompt.)
sv: (Kakor tillåts via fråga)

en: (Persistent Cookies.)
sv: (Persistenta kakor)

en: (No title.)
sv: (Titel saknas)

en: (No name.)
sv: (Inget namn)

en: (No value.)
sv: (Inget värde)

en: None
sv: Ingen

en: (End of session.)
sv: (Slut på session)

en: Delete this cookie?
sv: Radera denna kaka?

en: The cookie has been eaten!
sv: Kakan har ätits upp!

en: Delete this empty domain?
sv: Radera denna tomma domän?

en: The domain has been eaten!
sv: Domänen har ätits upp!

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
sv: D=Radera domänens kakor, ställ in A=Alltid/P=Fråga/V=Aldrig, C=Avbryt?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
sv: D=Radera domän, ställ in A=Alltid/P=Fråga/V=Aldrig, C=Avbryt?

en: All cookies in the domain have been eaten!
sv: Alla kakor från domänen har ätits upp!

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
sv: Tillåter alla kakor från domänen "%s".

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
sv: Avvisar alla kakor från domänen "%s".

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
sv: Frågar om alla kakor från domänen "%s".

en: Delete all cookies in this domain?
sv: Radera alla kakor i denna domän?

en: All of the cookies in the jar have been eaten!
sv: Alla kakor i kakburken har ätits upp!

en: Port 19 not permitted in URLs.
sv: Port 19 ej tillåten i adress.

en: Port 25 not permitted in URLs.
sv: Port 25 ej tillåten i adress.

en: Port %lu not permitted in URLs.
sv: Port %lu ej tillåten i adress.

en: URL has a bad port field.
sv: Adressen har ett felaktigt portfält.

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
sv: Maximal stapling av HTML-element överskreds.

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
sv: Felaktig partiell referens! Raderar inledande punkter.

en: Trace Log open failed.  Trace off!
sv: Öppning av spårningslogg misslyckades. Spårning avslagen!

en: Lynx Trace Log
sv: Lynx' spårningslogg

en: No trace log has been started for this session.
sv: Ingen spårningslogg har startats för denna session.

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
sv: Maximalt antal temporärfiler har nåtts!

note: #define FORM_VALUE_TOO_LONG
en: Form field value exceeds buffer length!  Trim the tail.
sv: Värdet för formulärfält är längre än bufferten! Klipp på slutet.

note: #define FORM_TAIL_COMBINED_WITH_HEAD
en: Modified tail combined with head of form field value.
sv: Modifierad avslutning kombinerad med huvudet i formulärfältsvärdet.

note: HTFile.c
en: Directory
sv: Katalog

en: Directory browsing is not allowed.
sv: Katalogbläddring tillåts ej.

en: Selective access is not enabled for this directory
sv: Selektiv åtkomst är inte tillgänglig för denna katalog

en: Multiformat: directory scan failed.
sv: Multiformat: katalogavsökning misslyckades.

en: This directory is not readable.
sv: Denna katalog är inte läsbar.

en: Can't access requested file.
sv: Kan inte komma åt vald fil.

en: Could not find suitable representation for transmission.
sv: Kunde inte hitta en lämplig representation för överföring.

en: Could not open file for decompression!
sv: Kunde inte öppna filen för dekomprimering!

en: Files:
sv: Filer:

en: Subdirectories:
sv: Underkataloger:

en:  directory
sv:  katalog

en: Up to
sv: Upp till

en: Current directory is
sv: Aktuell katalog är

note: HTFTP.c
en: Symbolic Link
sv: Symbolisk länk

note: HTGopher.c
en: No response from server!
sv: Inget svar från servern!

en: CSO index
sv: CSO-index

en: 
    This is a searchable index of a CSO database.
sv: 
    Detta är ett sökbart index i en CSO-databas.

en: CSO Search Results
sv: CSO-sökresultat

en: Seek fail on %s
sv: Sökning misslyckades på %s

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
sv: 
    Tryck "s"-tangenten och ange söknyckelord.

en: 
    This is a searchable Gopher index.
sv: 
    Detta är ett sökbart Gopherindex.

en: Gopher index
sv: Gopherindex

en: Gopher Menu
sv: Gophermeny

en:  Search Results
sv:  Sökresultats

en: Sending CSO/PH request.
sv: Sänder CSO/PH-fråga.

en: Sending Gopher request.
sv: Sänder Gopherfråga.

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
sv: CSO/PH-fråga sänd; väntar på svar.

en: Gopher request sent; waiting for response.
sv: Gopherfråga sänd; väntar på svar.

en: 
    Please enter search keywords.
sv: 
    Ange söknyckelord.

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
sv: 
    Nyckelorden du anger gör det möjligt att söka på en

en:  person's name in the database.
sv:  persons namn i databasen.

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
sv: Anslutning stängd???

en: Cannot open temporary file for news POST.
sv: Kan inte öppna temporärfil för diskussionsinlägg.

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
sv: Denna klient innehåller inte stöd för att posta inlägg över SSL.

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
sv: Stil %d "%s" SGML:%s. Teckensnitt %s %.1f punkter.

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
sv: 	Justering=%d, %d tabbar. (%.0f före, %.0f efter)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
sv: 		Tabbsort=%d på %.0f

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
sv: Kan inte fortsätta utan användar-id och lösenord.

en: Can't retry with authorization!  Contact the server's WebMaster.
sv: Kan inte försöka igen utan tillåtelse! Kontakta serverns ansvariga.

en: Can't retry with proxy authorization!  Contact the server's WebMaster.
sv: Kan ej försöka igen utan mellanserverauktorisering! Kontakta serverns ansvariga.

en: Retrying with proxy authorization information.
sv: Försöker igen med mellanserverauktoriseringsinformation.

en: SSL error:%s-Continue?
sv: SSL-fel:%s-Fortsätta?

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
sv: HTWAIS: Returmeddelande för stort.

en: Enter WAIS query:
sv: Ange WAIS-fråga:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
sv: Försöker ingen som HTTP0-fråga.

en: Transferred %d bytes
sv: Överförde %d byte

en: Data transfer complete
sv: Dataöverföring färdig

en: Error processing line %d of %s
sv: Fel vid tolkning av rad %d i %s

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
sv: Adresslistesida

en: Bookmark file
sv: Bokmärkesfil

en: Configuration Definitions
sv: Konfigurationsdefinitioner

en: Cookie Jar
sv: Kakburk

en: Current Edit-Key Map
sv: Aktuella tangentbordsbindningar för redigering

en: Current Key Map
sv: Aktuella tangentbordsbindningar

en: File Management Options
sv: Filhanteringsalternativ

en: Download Options
sv: Hämtningalternativ

en: History Page
sv: Historiksida

en: Cache Jar
sv: Cacheburk

en: List Page
sv: Listsida

en: Lynx.cfg Information
sv: Lynx.cfg-information

en: Converted Mosaic Hotlist
sv: Konverterade Mosaicbokmärken

en: Options Menu
sv: Alternativmeny

en: File Permission Options
sv: Filbehörighetsalternativ

en: Printing Options
sv: Utskriftsalternativ

en: Information about the current document
sv: Information om det aktuella dokumentet

en: Your recent statusline messages
sv: Dina senaste statusradmeddelanden

en: Upload Options
sv: Insändningsalternativ

en: Visited Links Page
sv: Använda länkar

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
sv: Se även

en: your
sv: din

en: for runtime options
sv: för körningsalternativ

en: compile time options
sv: kompileringsalternativ

en: color-style configuration
sv: konfigurering av color-style

en: latest release
sv: senaste utgåva

en: pre-release version
sv: förhandsversion

en: development version
sv: utvecklingsversion

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
sv: Följande data hämtades under den automatiska konfigurations-/kompilerings-
    processen för din kopia av Lynx. När du rapporterar ett fel ber vi dig
    inkludera en kopia av denna sida.

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
sv: Följande data användes som automatiskt konfigurerade kompileringsdefinitioner
    när denna kopia av Lynx kompilerades.

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
sv: C=Skapa  D=Hämta  E=Redigera  F=Full meny  M=Ändra  R=Radera  T=Märk  U=Skicka

en: Failed to obtain status of current link!
sv: Kunde inte hämta status för aktuell länk!

note: #define INVALID_PERMIT_URL
en: Special URL only valid from current File Permission menu!
sv: Speciell adress endast giltig i menyn för filbehörigheter!

en: External support is currently disabled.
sv: Externt stöd är just nu deaktiverat.

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
sv: Byte av arbetskatalog tillåts ej just nu.

en: Linewrap OFF!
sv: Radbrytning AV!

en: Linewrap ON!
sv: Radbrytning PÅ!

en: Parsing nested-tables toggled OFF!  Reloading...
sv: Tolkning av nästlade tabeller AV! Hämtar om...

en: Parsing nested-tables toggled ON!  Reloading...
sv: Tolkning av nästlade tabeller PÅ! Hämtar om...

en: Shifting is disabled while line-wrap is in effect
sv: Skiftning är deaktiverad när radbrytning är aktiv

en: Trace not supported
sv: Spårning stöds ej

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
sv: 	Indrag: första=%.0f övriga=%.0f, Höjd=%.1f Djup=%.1f

en: username for realm %s changed from %s to %s
sv: användar-id för sfären %s ändrades från %s till %s

en: password for realm %s user %s changed
sv: lösenordet för sfär %s användare %s ändrades

en: Username for '%s' at %s '%s%s':
sv: Användar-id för "%s" på %s "%s%s":

en: This client doesn't know how to compose proxy authorization information for scheme
sv: Denna klient kan inte skapa mellanserverauktoriseringsinformation för protokolltyp

en: This client doesn't know how to compose authorization information for scheme
sv: Denna klient kan inte skapa auktoriseringsinformation för protokolltyp

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
sv: Felaktigt huvud "%s%s%s%s%s"

en: Proxy authorization required -- retrying
sv: Mellanserverauktorisering krävs -- försöker igen

en: Access without authorization denied -- retrying
sv: Åtkomst utan auktorisering avvisad -- försöker igen

en: Access forbidden by rule
sv: Åtkomst förbjuden av regel

en: Document with POST content not found in cache.  Resubmit?
sv: Dokument med POST-data hittades ej i cache. Skicka in igen?

en: Loading failed, use a previous copy.
sv: Hämtningen misslyckades, använder tidigare exemplar.

en: Loading incomplete.
sv: Hämtning ej komplett.

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
sv: **** HTAccess: uttag eller filnummer returnerad av föråldrad inläsningsrutin!

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
sv: **** HTAccess: Internt programvarufel. Meddela lynx-dev@nongnu.org!

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
sv: **** HTAccess: Returnerad status var: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
sv: Kan inte komma åt

en: Unable to access document.
sv: Kan inte komma åt dokument.

en: Enter password for user %s@%s:
sv: Ange lösenord för användar-id %s@%s:

en: Unable to connect to FTP host.
sv: Kan inte ansluta till ftp-värd.

en: close master socket
sv: stängd huvuduttag (master socket)

en: socket for master socket
sv: uttag (socket) för huvuduttag

en: Receiving FTP directory.
sv: Hämtar ftp-katalog.

en: Transferred %d bytes (%5d)
sv: Överförde %d byte (%5d)

en: connect for data
sv: ansluter för data

en: Receiving FTP file.
sv: Hämtar ftp-fil.

en: Could not set up finger connection.
sv: Kunde inte skapa "finger"-anslutning.

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
sv: Kunde inte hämta data (inget värdnamn i "finger"-adress)

en: Invalid port number - will only use port 79!
sv: Felaktigt portnummer - använder endast port 79!

en: Could not access finger host.
sv: Kunde inta komma åt "finger"-värd.

en: No response from finger server.
sv: Inget svar från "finger"-server.

en: Username for news host '%s':
sv: Användar-id för diskussionsvärd "%s":

en: Change username?
sv: Ändra användar-id?

en: Username:
sv: Användar-id:

en: Password for news host '%s':
sv: Lösenord för diskussionsvärd "%s":

en: Change password?
sv: Ändra lösenord?

en: No matches for: %s
sv: Inga träffar för: %s

en: 
    No articles in this group.
sv: 
    Inga artiklar i denna grupp.

en: 
    No articles in this range.
sv: 
    Inga artiklar i detta område.

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
sv: %s, artiklar %d-%d

en: Earlier articles
sv: Tidigare artiklar

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
sv: 
    Det finns ca %d artiklar tillgängliga i %s nu med följande identifierare:

en: All available articles in
sv: Alla tillgängliga artiklar i

en: Later articles
sv: Senare artiklar

en: Post to
sv: Skicka till

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
sv: Denna klient innehåller inte stöd för SNEWS-adresser.

en: No target for raw text!
sv: Inget mål för rå text!

en: Connecting to NewsHost ...
sv: Ansluter till diskussionsvärd...

en: Could not access %s.
sv: Kunde inte komma åt %s.

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
sv: Kan inte läsa diskussionsinformation. Värden %.20s svarade %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
sv: Kan inte läsa diskussionsinformation, tomt svar från värd %s

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
sv: Läser lista över tillgängliga grupper.

en: Reading list of articles in newsgroup.
sv: Läser lista över artiklar i grupp.

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
sv: Läser artikel.

en: Sorry, could not load requested news.
sv: Kunde inte hämta begärda artiklar.

en: Address has invalid port
sv: Adressen har en ogiltig port

en: Address length looks invalid
sv: Adresslängden verkar ogiltig

en: SOCKS5: no hostname found.
sv: SOCKS5: inget värdnamn upptäcktes.

en: SOCKS5: hostname too long.
sv: SOCKS5: värdnamnet för långt.

en: (for %s at %s) SOCKS5
sv: (för %s på %s) SOCKS5

en: Unable to locate remote host %s.
sv: Kan inte hitta värd %s.

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
sv: Ogiltigt värdnamn %s

en: Making %s connection to %s
sv: Kopplar upp %s-anslutning till %s

en: socket failed.
sv: uttag misslyckades.

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
sv: uttag misslyckades: familj %d adress %s port %s.

en: Could not make connection non-blocking.
sv: Kunde inte koppla upp icke-blockerande anslutning.

en: Connection failed (too many retries).
sv: Uppkoppling misslyckades (för många försök).

en: Could not restore socket to blocking.
sv: Kunde inte återställa blockering i uttag.

note: RFC 1928: CONNECT request
en: SOCKS5: connecting to %s
sv: SOCKS5: ansluter till %s

en: SOCKS server failure
sv: SOCKS-serverfel

en: connection not allowed by ruleset
sv: anslutning inte tillåten av regeluppsättning

en: network unreachable
sv: nätverket kan inte nås

en: host unreachable
sv: värden kan inte nås

en: connection refused
sv: anslutningen avslogs

en: TTL expired
sv: TTL utlöpte

en: command not supported
sv: kommandot stöds ej

en: address type not supported
sv: addresstypen stöds ej

en: unknown SOCKS error code
sv: okänd SOCKS-felkod

en: unexpected reply
sv: oväntat svar

en: Socket read failed (too many tries).
sv: Fel vid läsning från uttag (för många försök).

en: SSL callback:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d
sv: SSL-återanrop:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d

en: User/password contains only punctuation: %s
sv: Användar-id/lösenord innehåller endast interpunktion: %s

en: User/password may be confused with hostname: '%s' (e.g, '%s')
sv: Användar-id/lösenord kan förväxlas med värdnamn: "%s" (d.v.s., "%s")

en: Certificate issued by: %s
sv: Certifikatutfärdare: %s

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
sv: Denna klient innehåller inte stöd för HTTPS-adresser.

en: Unable to connect to remote host.
sv: Kan inte ansluta till värd.

en: Retrying connection without TLS.
sv: Gör nytt försök; ansluter utan TLS.

en: GnuTLS error when trying to verify certificate.
sv: Fel i GnuTLS när certifikatet skulle bekräftas.

en: the certificate has no known issuer
sv: certifikatet har ingen känd utfärdare

en: no issuer was found
sv: ingen utfärdare hittades

en: issuer is not a CA
sv: utfärdaren är inte ett certifieringsorgan

en: the certificate has been revoked
sv: certifikatet har återkallats

en: the certificate is not trusted
sv: certifikatet är inte betrott

en: Verified connection to %s (cert=%s)
sv: Verifierade anslutning mot %s (cert=%s)

en: Verified connection to %s (subj=%s)
sv: Verifierade anslutning mot %s (subj=%s)

en: Can't find common name in certificate
sv: Hittar inte vanligt namn i certifikatet

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
sv: SSL-fel:värd(%s)!=cert(%s)-Fortsätta?

en: SSL error
sv: SSL-fel

en: UNVERIFIED connection to %s (cert=%s)
sv: OVERIFIERAD anslutning mot %s (cert=%s)

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
sv: Säker %d-bitars HTTP-anslutning med %s (%s)

en: Sending HTTP request.
sv: Sänder HTTP-fråga.

en: Unexpected network write error; connection aborted.
sv: Oväntat skrivfel på nätverket; uppkopplingen avbröts.

en: HTTP request sent; waiting for response.
sv: HTTP-fråga sänd; väntar på svar.

en: Unexpected network read error; connection aborted.
sv: Oväntat läsfel på nätverket; uppkopplingen avbröts.

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
sv: Fick oväntad informationsstatus.

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
sv: Frågan slutförd. Nollställ innehåll.

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
sv: Fick oväntad "ej modifierad"-(304)-status.

en: Redirection of POST content requires user approval.
sv: Omdirigering av POST-innehåll kräver användarens samtycke.

en: Have POST content.  Treating Permanent Redirection as Temporary.
sv: Har POST-innehåll. Behandlar permanent omdirigering som temporär.

en: Retrying with access authorization information.
sv: Försöker igen med auktoriseringsinformation.

en: Show the 401 message body?
sv: Visa kroppen för 401-meddelandet?

en: Show the 407 message body?
sv: Via kroppen för 407-meddelandet?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
sv: Okänt statussvar från server!

en: remote %s session:
sv: fjärr-%s-session:

en: Could not connect to WAIS server.
sv: Kunde inte ansluta till WAIS-server.

en: Could not open WAIS connection for reading.
sv: Kunde inte öppna WAIS-anslutning för läsning.

en: Diagnostic code is
sv: Diagnostisk kod är

en:  contains the following %d item%s relevant to "
sv:  innehåller följande %d%s poster relevanta för "

en: The first figure after each entry is its relative score,
sv: Den första siffran efter varje post är dess relativa poäng,

en: the second is the number of lines in the item.
sv: den andra är antalet rader i posten

en:  (bad file name)
sv:  (felaktigt filnamn)

en: (bad doc id)
sv: (felaktig dokument-id)

en: (Short Header record, can't display)
sv: (Kort huvudpost, kan inte visa)

en: 
    Long Header record, can't display
sv: 
    Lång huvudpost, kan inte visa

en: 
    Text record
sv: 
    Textfält

en: 
    Headline record, can't display
sv: 
    Rubrikfält, kan inte visa

en: 
    Code record, can't display
sv: 
    Kodfält, kan inte visa

en: Syntax error in WAIS URL
sv: Syntaxfel i WAIS-adress

en:  (WAIS Index)
sv:  (WAIS-index)

en: WAIS Index:
sv: WAIS-index:

en: This is a link for searching the
sv: Detta är en länk för att söka i

en:  WAIS Index.
sv:  WAIS-index.

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
sv: 
    Välj S=sök och ange sedan sökord.

en:  (in
sv:  (i

en: WAIS Search of "
sv: WAIS-sökning efter "

en: " in:
sv: " i:

en: HTWAIS: Request too large.
sv: HTWAIS: Fråga för stor.

en: Searching WAIS database...
sv: Söker WAIS-databas...

en: Search interrupted.
sv: Sökning avbruten.

en: Can't convert format of WAIS document
sv: Kan inte konvertera WAIS-dokumentformat

en: HTWAIS: Request too long.
sv: HTWAIS: Fråga för lång.

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
sv: Hämtar WAIS-dokument...

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
sv: Ingen text returnerades!

en:  NOT GIVEN in source file;
sv:  EJ ANGIVEN i källfilen;

en:  WAIS source file
sv:  WAIS-källfil

en:  description
sv:  beskrivning

en: Access links
sv: Åtkomstlänkar

en: Direct access
sv: Direktåtkomst

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
sv:  (eller via mellanserver, om angiven)

en: Maintainer
sv: Ansvarig

en: Host
sv: Värd

en: Memory exhausted, display interrupted!
sv: Minnet slut, visning avbruten!

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
sv: Minnet slut, avbryter överföring!

en:  (l%d of %d)
sv:  (r%d av %d)

en:  (p%d of %d)
sv:  (s%d av %d)

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
sv:  *** MINNET SLUT ***

en: text entry field
sv: textinmatningsfält

en: password entry field
sv: lösenordsinmatningsfält

en: checkbox
sv: kryssruta

en: radio button
sv: radioknapp

en: submit button
sv: sändknapp

en: reset button
sv: nollställningsknapp

en: script button
sv: skriptknapp

en: popup menu
sv: popup-meny

en: hidden form field
sv: dolt formulärfält

en: text entry area
sv: textinmatningsområde

en: range entry field
sv: områdesinmatningsfält

en: file entry field
sv: filinmatningsfält

en: text-submit field
sv: textsändfält

en: image-submit button
sv: bildsändfält

en: keygen field
sv: nyckelgenerering misslyckades

en: unknown form field
sv: okänt formulärfält

en: unknown field or link
sv: okänt fält eller länk

en: Can't open file for uploading
sv: Kan inte öppna fil för sändning

en: Submitting %s
sv: Skickar %s

note: ugliness has happened; inform user and do the best we can
en: Hang Detect: TextAnchor struct corrupted - suggest aborting!
sv: Hängning upptäckt: TextAnchor-struktur förstörd - föreslår avbrott!

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
sv: Ombryt rader så att de passar i visat fält?

en: Very long lines have been truncated!
sv: mycket långa rader har trunkerats!

en: bytes
sv: byte

note: * If we know the total size of the file, we can compute * a percentage, and show a corresponding progress bar.
en: Read %s of data
sv: Läste %s data

en: Read %s of %s of data
sv: Läste %s av %s data

en: , %s/sec
sv: , %s/s

en:  (stalled for %s)
sv:  (avstannad i %s)

en: , ETA %s
sv: , %s kvar

en:  (Press 'z' to abort)
sv:  ("z" avbryter)

note: Meta-note: don't move the following note from its place right in front of the first gettext().  As it is now, it should automatically appear in generated lynx.pot files. - kw NOTE TO TRANSLATORS:  If you provide a translation for "yes", lynx * will take the first byte of the translation as a positiv
en: yes
sv: ja

en: no
sv: nej

note: * Special-purpose workaround for gettext support (we should do * this in a more general way) -TD * * NOTE TO TRANSLATORS:  If the prompt has been rendered into * another language, and if yes/no are distinct, assume the * translator can make an ordered list in parentheses with one * capital letter fo
en: Y/N/A/V
sv: J/N/A/L

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: (none)
sv: (ingen)

en: Filepath:
sv: Sökväg:

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
sv: Dokumentet innehåller endast dolda länkar. Använd "l"istkommandot.

en: Source cache error - disk full?
sv: Källkodscachefel - disk full?

en: Source cache error - not enough memory!
sv: Källkodscachefel - minnet slut!

en:      This file is an HTML representation of the X Mosaic hotlist file.
         Outdated or invalid links may be removed by using the
         remove bookmark command, it is usually the 'R' key but may have
         been remapped by you or your system administrator.
sv:      Denna fil är en HTML-representation av X Mosaics bokmärkesfil.
         Föråldrade eller ogiltiga länkar kan tas bort genom att använda
         kommandot radera bokmärke, vilket vanligtvis nås via tangenten "R",
         men som kan ha ändrats av dig eller din systemadministratör.

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
sv:      Du kan ta bort länkar med "R"-tangenten<br>
    <ol>

en:      You can delete links using the remove bookmark command.  It is usually
         the 'R' key but may have been remapped by you or your system
         administrator.
sv:      Du kan ta bort länkar med kommandot radera bokmärke, vilket vanligtvis
         nås via tangenten "R", men som kan ha ändrats av dig eller din
         systemadministratör.

en:      This file also may be edited with a standard text editor to delete
         outdated or invalid links, or to change their order.
sv:      Denna fil kan även redigeras med ett vanligt textredigeringsprogram för
         att ta bort föråldrade eller ogiltiga länkar, eller ändra den inbördes
         ordningen.

en: Note: if you edit this file manually
          you should not change the format within the lines
          or add other HTML markup.
          Make sure any bookmark link is saved as a single line.
sv: Obs:  om du redigerar denna fil manuellt
          bör du inte ändra formatet på raderna,
          eller lägga till annan HTML-kod.
          Se till att alla bokmärkeslänkar lagras som enskilda rader.

en: File may be recoverable from %s during this session
sv: Filen kan kanske återskapas från %s under denna session

en: Do you want to execute "%s"?
sv: Vill du starta "%s"?

note: * Neither the path as given nor any components examined by backing up * were stat()able.  - kw
en: Unable to access cgi script
sv: Kan inte nå cgi-skript

en: Good Advice
sv: Gott råd

en: An excellent http server for VMS is available via
sv: En utmärkt http-server för VMS är tillgänglig via

en: this link
sv: denna länk

en: It provides state of the art CGI script support.
sv: Den ger förstklassigt stöd för CGI-skript.

en: Exiting via interrupt:
sv: Avslutar via avbrott:

en: (from a previous session)
sv: (från en tidigare session)

en: Maximum Gobble Date:
sv: Maximalt ätdatum:

en: Internal
sv: Intern

en: cookie_domain_flag_set error, aborting program
sv: "cookie_domain_flag_set"-fel, avbryter programmet

en: Terminal reinitialisation failed - unknown terminal type?
sv: Ominitiering av terminalen misslyckades - okänd terminaltyp?

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
sv: Initiering av terminalen misslyckades - okänd terminaltyp?

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
sv: Du måste använda en vt100-, -200-, etc. -terminal med detta program.

en: Your Terminal type is unknown!
sv: Din terminaltyp är okänd!

en: Enter a terminal type:
sv: Ange en terminaltyp:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
sv: TERMINALTYP SATT TILL

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
sv: 
    Ett fatalt fel har uppstått i %s ver. %s

en: 
    Please notify your system administrator to confirm a bug, and if
    confirmed, to notify the lynx-dev list.  Bug reports should have concise
    descriptions of the command and/or URL which causes the problem, the
    operating system name with version number, the TCPIP implementation, the
    TRACEBACK if it can be captured, and any other relevant information.
sv: 
    Kontakta din systemadministratör för att bekräfta ett programfel, och om
    det bekräftas, att notifiera lynx-dev-listan. Felrapporter bör ha en
    koncis beskrivning av kommandon och/eller webbadresser (URLar) som gör att
    felet uppstår, namn och versionsnummer på operativsystemet, använd TCP/IP-
    implementation, TRACEBACK om den kan fås, och all annan relevant information.

en: Error starting editor, %s
sv: Fel vid start av redigeringsprogram, %s

en: Editor killed by signal
sv: Redigeringsprogram dödat av signal

en: Editor returned with error status %s
sv: Redigeringsprogrammet gav felstatus %s

en: Downloaded link:
sv: Hämtad länk:

en: Suggested file name:
sv: Föreslaget filnamn:

en: Standard download options:
sv: Fördefinierade hämtalternativ:

en: Download options:
sv: Hämtalternativ:

en: Save to disk
sv: Spara på disk

en: View temporary file
sv: Visa temporär fil

en: Save to disk disabled.
sv: "Spara på disk" deaktiverad.

en: Local additions:
sv: Lokala tillägg:

en: No Name Given
sv: Inget namn har angetts

en: You selected:
sv: Du valde:

en: (no address)
sv: (ingen adress)

en:  (internal)
sv:  (intern)

en:  (was internal)
sv:  (var intern)

en:  (From History)
sv:  (Från historik)

en: You visited (POSTs, bookmark, menu and list files excluded):
sv: Du besökte (POST, bokmärkes-, meny- och listfiler ej medräknade):

en: (No messages yet)
sv: (Inga meddelanden ännu)

en: Invalid pointer detected.
sv: Ogiltig pekare upptäckt.

en: Sequence:
sv: Sekvens:

en: Pointer:
sv: Pekare:

en: FileName:
sv: Filnamn:

en: LineCount:
sv: Radnummer:

en: Memory leak detected.
sv: Minnesläcka upptäckt.

en: Contains:
sv: Innehåller:

en: ByteSize:
sv: Bytestorlek:

en: realloced:
sv: omallokerad:

en: Total memory leakage this run:
sv: Totalt minnesläckage denna körning:

en: Peak allocation
sv: Mesta allokering

en: Bytes allocated
sv: Byte allokerade

en: Total mallocs
sv: Totalt antal malloc

en: Total frees
sv: Totalt antal free

en: References in
sv: Referenser i

en: this document:
sv: detta dokument:

en: Visible links:
sv: Besökta länkar:

en: Hidden links:
sv: Dolda länkar:

en: References
sv: Referenser

en: Unable to get status of '%s'.
sv: Kan inte ta status på "%s".

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
sv: Vald post är inte en fil eller en katalog! Begäran ignoreras.

en: Unable to %s due to system error!
sv: Kan inte %s på grund av systemfel!

en: Probable failure to %s due to system error!
sv: Möjligt misslyckande i %s på grund av systemfel!

en: remove %s
sv: ta bort %s

en: touch %s
sv: ändra datum på %s

en: move %s to %s
sv: flytta %s till %s

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
sv: Det finns redan en katalog med det namnet! Begäran ignoreras.

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
sv: Det finns redan en fil med det namnet! Begäran ignoreras.

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
sv: Angivet filnamn används redan! Begäran ignoreras.

en: Destination has different owner!  Request denied.
sv: Målet har annan ägare! Begäran avvisas.

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
sv: Målet är inte en giltig katalog! Begäran avvisas.

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
sv: Källa och mål är samma plats! Begäran ignorerad.

en: Remove all tagged files and directories?
sv: Ta bort alla markerade filer och kataloger?

en: Enter new location for tagged items:
sv: Ange ny plats för markerade poster:

en: Enter new name for directory:
sv: Ange nytt namn för katalog:

en: Enter new name for file:
sv: Ange nytt namn för fil:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
sv: Felaktigt tecken (sökvägsavdelare) funnen! Begäran ignorerad.

en: Enter new location for directory:
sv: Ange ny plats för katalog:

en: Enter new location for file:
sv: Ange ny plats för fil:

en: Unexpected failure - unable to find trailing path separator
sv: Oväntat misslyckande - kan inte hitta avslutande sökvägsavdelare

en: Modify name, location, or permission (n, l, or p):
sv: Ända N=namn, L=plats eller P=behörighet?

en: Modify name or location (n or l):
sv: Ändra N=namn eller L=plats?

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
sv: Denna funktion är ännu ej implementerad!

en: Enter name of file to create:
sv: Ange namn på fil att skapa:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
sv: Felaktig omdirigering "//" funnen! Begäran ignoreras.

en: Enter name for new directory:
sv: Ange namn på ny katalog:

en: Create file or directory (f or d):
sv: Skapa F=fil eller D=katalog?

en: Remove directory '%s'?
sv: Ta bort katalogen "%s"?

en: Remove directory?
sv: Ta bort katalogen?

en: Remove file '%s'?
sv: Ta bort fil "%s"?

en: Remove file?
sv: Ta bort fil?

en: Remove symbolic link '%s'?
sv: Ta bort symbolisk länk "%s"?

en: Remove symbolic link?
sv: Ta bort symbolisk länk?

en: Sorry, don't know how to permit non-UNIX files yet.
sv: Tyvärr, kan inte ändra behörighet för icke-Unixfiler ännu.

en: Unable to open permit options file
sv: Kan inte öppna behörighetsalternativfil

en: Specify permissions below:
sv: Ange behörighet nedan:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Group
sv: Grupp

en: Others:
sv: Övriga:

en: form to permit
sv: formulär för att ändra behörighet för

en: Invalid mode format.
sv: Ogiltigt format på behörighet.

en: Invalid syntax format.
sv: Ogiltig syntaxformat.

en: Warning!  UUDecoded file will exist in the directory you started Lynx.
sv: Varning! UU-avkodad fil lagras i katalogen du startade Lynx från.

en: NULL URL pointer
sv: URL-pekare är NULL

en: Executing %s
sv: Kör %s

en: Executing system command. This might take a while.
sv: Kör systemkommando. Detta kan ta en stund.

en: Current directory:
sv: Aktuell katalog:

en: Current selection:
sv: Aktuell markering:

en: Nothing currently selected.
sv: Ingenting har markerats.

en: tagged item:
sv: markerad post:

en: tagged items:
sv: markerade poster:

en: Illegal filename; request ignored.
sv: Ogiltigt filnamn; begäran ignorerad.

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
sv: Installation i vald katalog ej tillåten.

en: The selected item is not a directory!  Request ignored.
sv: Vald post är inte en katalog! Begäran ignorerad.

en: Just a moment, ...
sv: Ett ögonblick, ...

en: Error building install args
sv: Fel vid uppbyggning av installationsflaggor

en: Source and target are the same: %s
sv: Källa och mål är samma: %s

en: Already in target directory: %s
sv: Redan i målkatalog: %s

en: Installation complete
sv: Installation färdig

en: Temporary URL or list would be too long.
sv: Temporär adress eller lista skulle vara för lång.

en: Sending
sv: Skickar

en: The link   %s :?: %s
sv: Länken %s :?: %s

en: called "%s"
sv: anropade "%s"

en: in the file "%s" called "%s"
sv: i filen "%s" anropade "%s"

en: was requested but was not available.
sv: efterfrågades men var inte tillgänglig.

en: Thought you might want to know.
sv: Tänkte att du kanske ville veta.

en: This message was automatically generated by
sv: Detta meddelande automatgenererades av

en: No system mailer configured
sv: E-postprogram inte konfigurerat i systemet

en: No Winsock found, sorry.
sv: Ingen Winsock hittades, ursäkta.

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
sv: Du MÅSTE ange ett giltigt TMP- eller TEMP-område!

en: No such directory
sv: Katalogen finns ej

en: 
    Configuration file "%s" is not available.
sv: 
    Konfigurationsfilen "%s" ej tillgänglig.

en: 
    Lynx character sets not declared.
sv: 
    Lynxteckenuppsättningar ej deklarerade.

en: Ignored %d characters from standard input.
sv: Ignorerade %d tecken från standard in.

en: Use "-stdin" or "-" to tell how to handle piped input.
sv: Använd "-stdin" eller "-" för att beskriva hur indata från rör skall hanteras.

en: Warning:
sv: Varning:

en: persistent cookies state will be changed in next session only.
sv: varaktiga kakinställningar ändras endast i nästa session.

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
sv: Lynx: ignorerar okänd teckenuppsättning %s

en: %s Version %s (%s)
sv: %s version %s (%s)

en: Built on %s%s.
sv: Byggd den %s%s.

en: Copyrights held by the Lynx Developers Group,
sv: Upphovsrätten ligger hos Lynx-utvecklargruppen,

en: the University of Kansas, CERN, and other contributors.
sv: Kansas Universitet, CERN, och andra bidragslämnare.

en: Distributed under the GNU General Public License (Version 2).
sv: Distribuerad enligt GNU General Public License (version 2).

en: See https://lynx.invisible-island.net/ and the online help for more information.
sv: Se http://lynx.invisible-island.net/ och direkthjälpen för ytterligare information.

en: USAGE: %s [options] [file]
sv: ANVÄNDNING: %s [flaggor] [fil]

en: Options are:
sv: Flaggorna är:

en: %s: Invalid Option: %s
sv: %s: Okänd flagga: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
sv: Internt fel: Ogiltig muslänk %d!

en: A URL specified by the user
sv: En adress angiven av användaren

en: Enctype multipart/form-data not yet supported!  Cannot submit.
sv: Kodningen multiport/form-data stöds inte ännu! Kan inte skicka.

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
sv: Hjälpskärm

en: System Index
sv: Systemindex

en: Query parameter %d:
sv: Anropsparameter %d:

en: Entry into main screen
sv: Ingång till huvudskärm

en: No next document present
sv: Det finns inget nästa dokument

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
sv: teckenuppsättning för detta dokumentet explicit deklarerat, ursäkta...

en: cd to:
sv: byt katalog till:

en: A component of path is not a directory
sv: En del av sökvägen är inte en katalog

en: failed to change directory
sv: lyckades inte byta katalog

en: Reparsing document under current settings...
sv: Tolkar om dokumentet med aktuella inställningar...

en: Fatal error - could not open output file %s
sv: Fatalt fel - kunde inte öppna utdatafil %s

en: TABLE center enable.
sv: Tabellcentrering aktiverad.

en: TABLE center disable.
sv: Tabellcentrering inaktiverad.

en: Current URL is empty.
sv: Nuvarande adress är tom.

en: Copy to clipboard failed.
sv: Misslyckades kopiera till urklipp.

en: Document URL put to clipboard.
sv: Dokumentadress lagd i urklipp.

en: Link URL put to clipboard.
sv: Länkadress lagd i urklipp.

en: No URL in the clipboard.
sv: Ingen adress i urklipp.

en: lynx: Can't access startfile
sv: lynx: Kan inte komma åt startfil

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
sv: lynx: Startfilen hittades inte eller är varken text/html eller text/plain

en:       Exiting...
sv:       Avslutar...

en: -more-
sv: -mer-

note: Enable scrolling.
en: You will be posting to:
sv: Du kommer att skicka till:

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
sv: 
    
     Ange din e-postadress för avsändarfältet

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
sv: 
    
     Ange eller redigera ärenderaden

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
sv: 
    
     Ange eller redigera organisationsfältet

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
sv: 
    
     Skriv ditt inlägg nedan.

en: Message has no original text!
sv: Inlägget har ingen ursprunglig text!

en: review/edit B)ookmarks files
sv: se/redigera B)okmärkesfiler

en: B)ookmark file:
sv: B)okmärkesfil:

en: ON
sv: PÅ

note: verbose_img variable LYCollapseBRs variable LYtrimBlankLines variable
en: OFF
sv: AV

en: NEVER
sv: ALDRIG

en: ALWAYS
sv: ALLTID

en: ignore
sv: ignorera

en: ask user
sv: fråga användaren

en: accept all
sv: ta emot alla

en: ALWAYS OFF
sv: ALLTID AV

en: FOR LOCAL FILES ONLY
sv: ENDAST FÖR LOKALA FILER

en: ALWAYS ON
sv: ALLTID PÅ

en: Numbers act as arrows
sv: Siffror som pilar

en: Links are numbered
sv: Numrerade länkar

en: Links and form fields are numbered
sv: Numrerade länkar och formulärfält

en: Form fields are numbered
sv: Numrerade formulärfält

en: Case insensitive
sv: Skilj inte VERSALER och gemener

en: Case sensitive
sv: Skilj VERSALER och gemener

en: prompt normally
sv: fråga som vanligt

en: force yes-response
sv: svara alltid ja

en: force no-response
sv: svara alltid nej

en: Novice
sv: Nybörjare

en: Intermediate
sv: Amatör

en: Advanced
sv: Avancerad

en: By First Visit
sv: Efter första besök

en: By First Visit Reversed
sv: Efter första användning, omvänt

en: As Visit Tree
sv: Som besöksträd

en: By Last Visit
sv: Efter senaste besök

en: By Last Visit Reversed
sv: Efter senaste besök, omvänt

note: Old_DTD variable
en: relaxed (TagSoup mode)
sv: avslappnad (TagSoup-läge)

en: strict (SortaSGML mode)
sv: strikt (SortaSGML-läge)

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Add to trace-file
sv: Lägg till spårningsfil

en: Add to LYNXMESSAGES
sv: Lägg till LYNXMESSAGES

en: Warn, point to trace-file
sv: Varna, visa mot spårfil

en: as labels
sv: som etiketter

en: as links
sv: som länkar

en: show filename
sv: visa filnamn

en: collapse
sv: fäll ihop

en: trim-lines
sv: beskär-rader

en: STANDARD
sv: NORMAL

en: ADVANCED
sv: AVANCERAD

en: IDNA Compatible
sv: IDNA-kompatibel

en: Directories first
sv: Kataloger först

en: Files first
sv: Filer först

en: Mixed style
sv: Blandad visning

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Type
sv: Efter typ

en: By Size
sv: Efter storlek

en: By Date
sv: Efter datum

en: By Mode
sv: Efter läge

en: By User
sv: Efter användare

en: By Group
sv: Efter grupp

en: Do not show rate
sv: Visa inte hastighet

en: Show %s/sec rate
sv: Visa hastighet som %s/s

en: Show %s/sec, ETA
sv: Visa %s/s, tid kvar

en: Show %s/sec (2-digits), ETA
sv: Visa %s/s (2 siffror), tid kvar

en: Show progressbar
sv: Visa förloppsindikator

en: Accept lynx's internal types
sv: Godta lynx interna typer

en: Also accept lynx.cfg's types
sv: Godta även typer från lynx.cfg

en: Also accept user's types
sv: Godta även användarens typer

en: Also accept system's types
sv: Godta även systemets typer

en: Accept all types
sv: Godta alla typer

en: All
sv: Alla

en: Use %s to invoke the Options menu!
sv: Använd %s för att nå alternativmenyn!

en: (options marked with (!) will not be saved)
sv: (inställningar markerade med (!) kommer ej att sparas)

en: General Preferences
sv: Allmänna inställningar

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
sv: Användarläge

note: Editor: INPUT
en: Editor
sv: Redigeringsprogram

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
sv: Söktyp

en: Security and Privacy
sv: Säkerhet och sekretess

note: *************************************************************** Cookies: SELECT
en: Cookies
sv: Kakor

note: Cookie Version: SELECT
en: Cookie RFC-version
sv: RFC-version för kakor

note: Cookie Prompting: SELECT
en: Invalid-Cookie Prompting
sv: Fråga för ogiltiga kakor

note: SSL Prompting: SELECT
en: SSL Prompting
sv: Fråga för SSL

en: SSL client certificate file
sv: Fil för SSL-klientcertifikat

en: SSL client key file
sv: Fil för SSL-klientnyckel

en: Keyboard Input
sv: Tangentbordsindata

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
sv: Numeriskt tangentbord

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
sv: Emacstangenter

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
sv: VI-tangenter

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
sv: Radredigeringsstil

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
sv: Tangentbordsmall

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
sv: Visning och teckenuppsättning

note: Use locale-based character set: ON/OFF
en: Use locale-based character set
sv: Lokalbaserad teckenuppsättning

en: Use HTML5 charset replacements
sv: Använd HTML5:s ersättande teckenkoder

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
sv: Teckenuppsättning för visning

en: Assumed document character set
sv: Förvald dokumentteckenuppsättning

en: Internationalized domain names
sv: Internationella domännamn

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
sv: CJK-läge

en: Raw 8-bit
sv: Rå 8-bitars

note: X Display: INPUT
en: X Display
sv: X-display

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
sv: Dokumentutseende

en: Show color
sv: Visa färg

en: Color style
sv: Färgstil

en: Default colors
sv: Förvalda färger

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
sv: Visa markör

note: Underline links: ON/OFF
en: Underline links
sv: Stryk under länkar

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
sv: Visa rullningslist

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
sv: Popup för valfält

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
sv: HTML-felåterhämtning

note: Bad HTML messages: SELECT
en: Bad HTML messages
sv: Meddelanden om trasig HTML

note: Show Images: SELECT
en: Show images
sv: Visa bilder

note: Verbose Images: ON/OFF
en: Verbose images
sv: Pratsamma bilder

note: Collapse BR Tags: ON/OFF
en: Collapse BR tags
sv: Fäll ihop BR-taggar

note: Trim blank lines: ON/OFF
en: Trim blank lines
sv: Beskär tomrader

note: * Headers Transferred to Remote Servers
en: Headers Transferred to Remote Servers
sv: Frågehuvud överfört till fjärrservrar

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
sv: Egen e-postadress

en: Personal name for mail
sv: Eget namn för e-post

en: Password for anonymous ftp
sv: Lösenord för anonym ftp

note: Preferred content type: SELECT
en: Preferred content type
sv: Önskad innehållstyp

note: Preferred media type: SELECT
en: Preferred media type
sv: Önskad mediatyp

note: Preferred encoding: SELECT
en: Preferred encoding
sv: Önskade kodningsform

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
sv: Önskad dokumentteckenuppsättning

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
sv: Önskade dokumentspråk

note: HTTP protocol SELECT
en: HTTP protocol
sv: HTTP-protokoll

en: Send User-Agent header
sv: Sänd webbläsaridentifiering

en: User-Agent header
sv: Webbläsaridentifiering

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
sv: Visning av och åtkomst till filer

note: FTP sort: SELECT
en: Use Passive FTP
sv: Använd passiv ftp

note: FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
sv: Sortering för ftp-kataloger

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
sv: Sortering för lokala kataloger

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
sv: Sortering för lokala kataloger

en: Show dot files
sv: Visa punktfiler

en: Execution links
sv: Exekveringslänkar

en: Pause when showing message
sv: Pausa vid visning av meddelande

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
sv: Visa överföringshastighet

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
sv: Speciella filer och skärmar

en: Multi-bookmarks
sv: Multibokmärken

en: Review/edit Bookmarks files
sv: Se/ändra bokmärkesfiler

en: Goto multi-bookmark menu
sv: Gå till multibokmärkesmenyn

en: Bookmarks file
sv: Bokmärkesfil

note: Auto Session: ON/OFF
en: Auto Session
sv: Automatiskt arbetspass

note: Session File Menu: INPUT
en: Session file
sv: Arbetspassfil

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
sv: Besökta sidor

en: View the file
sv: Visa filen

en:  Print job complete.
sv:  Utskriftsjobb färdigt.

en: Document:
sv: Dokument:

en: Number of lines:
sv: Antal länkar:

en: Number of pages:
sv: Antal sidor:

en: pages
sv: sidor

en: page
sv: sida

en: (approximately)
sv: (ungefär)

en: Some print functions have been disabled!
sv: Vissa utskriftsfunktioner har deaktiverats!

en: Standard print options:
sv: Fördefinierade utskriftsalternativ:

en: Print options:
sv: Utskriftsalternativ

en: Save to a local file
sv: Spara som lokal fil

en: Save to disk disabled
sv: "Spara på disk" deaktiverad

en: Mail the file
sv: Sänd filer per e-post

en: Print to the screen
sv: Skriv ut på skärmen

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
sv: Skriv ut på en skrivare ansluten till din vt100-terminal

en: Syntax Error parsing COLOR in configuration file:
    The line must be of the form:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    Here FOREGROUND and BACKGROUND must be one of:
    The special strings 'nocolor' or 'default', or
sv: Syntaxfel vid tolkning av färg (COLOR) i konfigurationsfil:
    Raden måste vara på formen:
    COLOR:HELTAL:FÖRGRUND:BAKGRUND
    
    FÖRGRUND och BAKGRUND måste vara en av:
    specialsträngarna "nocolor" eller "default", eller

en: Offending line:
sv: Felaktig rad:

en: key remapping of %s to %s for %s failed
sv: tangentomdefiniering av %s till %s för %s misslyckades

en: key remapping of %s to %s failed
sv: tangentomdefiniering av %s till %s misslyckades

en: invalid line-editor selection %s for key %s, selecting all
sv: ogiltig radredigeringsval %s för tangent %s, väljer alla

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) to 0x%x for %s failed
sv: inställning av radredigeringsdefinition för tangent %s (0x%x) till 0x%x för %s misslyckades

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) for %s failed
sv: inställning av radredigeringsdefinition för tangent %s (0x%x) för %s misslyckades

en: Lynx: cannot start, CERN rules file %s is not available
sv: Lynx: kan inte börja, CERN-regelfilen %s ej tillgänglig

en: (no name)
sv: (inget namn)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
sv: Mer än %d staplade lynx.cfg-inkluderingar -- kanske en slinga?!?

en: Last attempted include was '%s',
sv: Sista försökta inkludering var "%s",

en: included from '%s'.
sv: inkluderad från "%s".

en: The following is read from your lynx.cfg file.
sv: Följande läses från din lynx.cfg-fil.

en: Please read the distribution
sv: Se distributionens

en: for more comments.
sv: för ytterligare kommentarer.

en: RELOAD THE CHANGES
sv: HÄMTA OM ÄNDRINGARNA

en: Your primary configuration
sv: Din primära konfiguration

en: URL:
sv: Adress:

en: Directory that you are currently viewing
sv: Visad katalog

en: Name:
sv: Namn:

en: Directory that you have currently selected
sv: Markerade kataloger

en: File that you have currently selected
sv: Markerade filer

en: Symbolic link that you have currently selected
sv: Markerade symboliska länkar

en: Item that you have currently selected
sv: Markerade poster

en: Full name:
sv: Fullt namn:

en: Unable to follow link
sv: Kan inte följa länk

en: Points to file:
sv: Pekar på fil:

en: Name of owner:
sv: Namn på ägare:

en: Group name:
sv: Gruppnamn:

en: File size:
sv: Filstorlek:

en: (bytes)
sv: (byte)

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
sv: Skapad den:

en: Last modified:
sv: Senast ändrad:

en: Last accessed:
sv: Senast åtkommen:

en: Access Permissions
sv: Åtkomstbehörighet

en: Group:
sv: Grupp:

en: World:
sv: Övriga:

en: File that you are currently viewing
sv: Visad fil

en: Linkname:
sv: Länknamn:

en: Charset:
sv: Teckenuppsättning:

en: (assumed)
sv: (antogs)

en: Date:
sv: Datum:

en: Last Mod:
sv: Senaste ändring:

en: Expires:
sv: Utgår:

en: Cache-Control:
sv: Cachekontroll:

en: Content-Length:
sv: Datalängd:

en: Length:
sv: Längd:

en: Language:
sv: Språk:

en: Post Data:
sv: "POST"-data:

en: Post Content Type:
sv: "POST"-datatyp:

en: Owner(s):
sv: Ägare:

en: size:
sv: storlek:

en: lines
sv: rader

en: forms mode
sv: formulärläge

en: source
sv: källkod

en: , safe
sv: , säker

en: , via internal link
sv: , via intern länk

en: , no-cache
sv: , ingen cache

en: , ISMAP script
sv: , ISMAP-skript

en: , bookmark file
sv: , bokmärkesfil

en: mode:
sv: läge:

en: Link that you currently have selected
sv: Markerad länk

en: Method:
sv: Metod:

en: Enctype:
sv: Kodningstyp:

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: (Form field)
sv: (Formulärfält)

en: No Links on the current page
sv: Ingen länk på aktuell sida

en: Server Headers:
sv: Serverhuvuden:

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
sv: Syntaxfel vid tolkning av stil i lss-fil:
    [%s]
    Raden måste vara på formen:
    OBJEKT:MONO:FÄRG (t.ex em:bold:brightblue:white)
    där OBJEKT är en av EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.

en: 
    Lynx file "%s" is not available.
sv: 
    Lynxfilen "%s" ej tillgänglig.

en: here is a list of the history stack so that you may rebuild
sv: här finns en lista över historikstacken så att du kan bygga om

en: ERROR! - upload command is misconfigured
sv: FEL! - insändningskommandot är felkonfigurerat

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
sv: Felaktig omdirigering "../" hittad! Begäran ignorerad.

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
sv: Felaktigt tecken "/" hittad! Begäran ignorerad.

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
sv: Ogiltig omdirigering med "~" hittad! Begäran ignorerad.

en: Unable to upload file.
sv: Kan inte skicka fil.

en: Upload To:
sv: Skicka till:

en: Upload options:
sv: Insändningsalternativ:

en: Download document URL put to clipboard.
sv: Adress till hämtat dokument lagt i urklipp.

en: Unexpected access protocol for this URL scheme.
sv: Oväntat åtkomstprotokoll för denna adresstyp.

en: Too many tempfiles
sv: För många temporärfiler

en: unknown restriction
sv: okänd begränsning

en: No restrictions set.
sv: Inga begränsningar satta.

en: Restrictions set:
sv: Satta begränsningar:

en: Cannot find HOME directory
sv: Hittar inte hemkatalogen (HOME)

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
sv: Vanligtvis avstängd. Se ENABLE_LYNXRC i lynx.cfg

en: accept_all_cookies allows the user to tell Lynx to automatically
    accept all cookies if desired.  The default is "FALSE" which will
    prompt for each cookie.  Set accept_all_cookies to "TRUE" to accept
    all cookies.
sv: accept_all_cookies låter användaren tala om för Lynx att automatiskt
    acceptera alla kakor. Förvalet är "FALSE", och visar en fråga för
    varje kaka. Sätt accept_all_cookies till "TRUE" för att acceptera
    alla kakor.

en: anonftp_password allows the user to tell Lynx to use the personal
    email address as the password for anonymous ftp.  If no value is given,
    Lynx will use the personal email address.  Set anonftp_password
    to a different value if you choose.
sv: anonftp_password låter användaren ange den personliga e-postadress
    Lynx skall använda som lösenord för anonym ftp. Om inget värde anges
    kommer Lynx använda den personliga e-postadressen. Sätt anonftp_password
    till ett annat värde om du vill välja.

en: bookmark_file specifies the name and location of the default bookmark
    file into which the user can paste links for easy access at a later
    date.
sv: bookmark_file anger namn och plats för standardbokmärkesfilen, i vilken
    användaren kan klistra in länkar för att lätt komma åt dem senare.

en: If case_sensitive_searching is "on" then when the user invokes a search
    using the 's' or '/' keys, the search performed will be case sensitive
    instead of case INsensitive.  The default is usually "off".
sv: Om case_sensitive_searching är "on" när användaren startar en sökning
    med "s" eller "/" kommer sökningen som genomförs att göra skillnad på
    gemener och versaler. Förvalet är normalt sett av ("off").

en: The character_set definition controls the representation of 8 bit
    characters for your terminal.  If 8 bit characters do not show up
    correctly on your screen you may try changing to a different 8 bit
    set or using the 7 bit character approximations.
    Current valid characters sets are:
sv: Inställningen för character_set anger hur åttabitarstecken representeras
    på din terminal. Om åttabitarstecken inte visas korrekt på din skärm kan
    du försöka att ändra till en annan åttabitarsteckenuppsättning, eller
    använda sjubitarstolkningarna.
    Giltiga teckenuppsättningar är:

en: cookie_accept_domains and cookie_reject_domains are comma-delimited
    lists of domains from which Lynx should automatically accept or reject
    all cookies.  If a domain is specified in both options, rejection will
    take precedence.  The accept_all_cookies parameter will override any
    settings made here.
sv: cookie_accept_domains och cookie_reject_domains är kommaavdelade
    listor över domäner från vilka Lynx automatisk skall acceptera eller
    avvisa kakor. Om en domän anges i båda alternativet kommer avvisning
    att gå före. Flaggan accept_all_cookies går före alla inställningar
    som görs här.

en: cookie_file specifies the file from which to read persistent cookies.
    The default is ~/
sv: cookie_file anger filen som varaktiga kakor skall läsas från.
    Förval är ~/

en: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains, and
    cookie_query_invalid_domains are comma-delimited lists of which domains
    should be subjected to varying degrees of validity checking.  If a
    domain is set to strict checking, strict conformance to RFC2109 will
    be applied.  A domain with loose checking will be allowed to set cookies
    with an invalid path or domain attribute.  All domains will default to
    querying the user for an invalid path or domain.
sv: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains och
    cookie_query_invalid_domains är kommaavdelade listor över domäner som
    skall underkastas olika nivåer av giltighetskontroll. Om en domän sätts
    till strikt kontroll kommer strikt tolkning av RFC2109 att gälla.
    En domän med lös kontroll gör det möjligt att sätta kakor med felaktiga
    sökväg- eller domänattribut. Alla domäner får som förval frågor till
    användaren för felaktiga sökvägar eller domäner.

en: dir_list_order specifies the directory list order under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "ORDER_BY_NAME"
sv: dir_list_order anger kataloglistesortering i DIRED_SUPPORT (om det är
    implementerat). Förvalet är "ORDER_BY_NAME"

en: dir_list_styles specifies the directory list style under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "MIXED_STYLE", which sorts both
    files and directories together.  "FILES_FIRST" lists files first and
    "DIRECTORIES_FIRST" lists directories first.
sv: dir_list_styles anger kataloglistestil i DIRED_SUPPORT (om det är
    implementerat). Förvalet är "MIXED_STYLE", vilket sorterar filer
    och kataloger tillsammans. "FILES_FIRST" listar filer först, och
    "DIRECTORIES_FIRST" listar kataloger först.

en: If emacs_keys is to "on" then the normal EMACS movement keys:
      ^N = down    ^P = up
      ^B = left    ^F = right
    will be enabled.
sv: Om emacs_keys sätts till "on" kommer EMACS-förflyttningstangenter att
    aktiveras:
      ^N = ned      ^P = upp
      ^B = vänster  ^F = höger

en: file_editor specifies the editor to be invoked when editing local files
    or sending mail.  If no editor is specified, then file editing is disabled
    unless it is activated from the command line, and the built-in line editor
    will be used for sending mail.
sv: file_editor anger vilket redigeringsprogram som skall aktiveras när lokala
    filer redigeras, eller e-post sänds. Om inget program anges deaktiveras
    filredigering, såvida det inte aktiveras från kommandoraden, och den inbyggda
    radredigeraren används för e-post.

en: The file_sorting_method specifies which value to sort on when viewing
    file lists such as FTP directories.  The options are:
       BY_FILENAME -- sorts on the name of the file
       BY_TYPE     -- sorts on the type of the file
       BY_SIZE     -- sorts on the size of the file
       BY_DATE     -- sorts on the date of the file
sv: file_sorting_method anger hur fillistor, såsom ftp-kataloger, skall
    sorteras. Alternativen är:
       BY_FILENAME -- sorterar efter filnamn
       BY_TYPE     -- sorterar efter filtyp
       BY_SIZE     -- sorterar efter filstorlek
       BY_DATE     -- sorterar efter fildatum

en: lineedit_mode specifies the key binding used for inputting strings in
    prompts and forms.  If lineedit_mode is set to "Default Binding" then
    the following control characters are used for moving and deleting:
    
                 Prev  Next       Enter = Accept input
       Move char: <-    ->        ^G    = Cancel input
       Move word: ^P    ^N        ^U    = Erase line
     Delete char: ^H    ^R        ^A    = Beginning of line
     Delete word: ^B    ^F        ^E    = End of line
    
    Current lineedit modes are:
sv: lineedit_mode ange tangentbordsfunktioner som används för att skriva
    in strängar i frågor och formulär. Om lineedit_mode sätts till
    "Default Binding" kommer följande kontrolltecken användas för att
    flytta och ta bort:
    
                  Bakåt Framåt      Enter = Bekräfta indata
     Flytta tecken: <-    ->        ^G    = Avbryt inmatning
        Flytta ord: ^P    ^N        ^U    = Radera rad
     Radera tecken: ^H    ^R        ^A    = Radbörjan
        Radera ord: ^B    ^F        ^E    = Radslut

en: The following allow you to define sub-bookmark files and descriptions.
    The format is multi_bookmark<capital_letter>=<filename>,<description>
    Up to 26 bookmark files (for the English capital letters) are allowed.
    We start with "multi_bookmarkB" since 'A' is the default (see above).
sv: Följande gör det möjligt för dig att definiera underbokmärkesfiler och
    tillhörande beskrivningar. Formatet är:
    multi_bookmark<stor bokstav>=<filnamn>,<beskrivning>
    Upp till 26 bokmärkesfiler (de stora bokstäverna A-Z) tillåts.
    Vi börjar med "multi_bookmarkB" eftersom "A" är förvalet (se ovan).

en: personal_mail_address specifies your personal mail address.  The
    address will be sent during HTTP file transfers for authorization and
    logging purposes, and for mailed comments.
    If you do not want this information given out, set the NO_FROM_HEADER
    to TRUE in lynx.cfg, or use the -nofrom command line switch.  You also
    could leave this field blank, but then you won't have it included in
    your mailed comments.
sv: personal_mail_address anger din personliga e-postadress. Adressen
    sänds under HTTP-filöverföringar för auktoriserings- och
    loggningsändamål, samt för att sända kommentarer per e-post
    Om du inte vill att denna information skall sändas, sätt NO_FROM_HEADER
    till TRUE i lynx.cfg, eller använd kommandoradsflaggan -nofrom. Du kan
    även lämna detta fält blankt, men då inkluderas det inte i kommentarer
    du sänder.

en: personal_mail_name specifies your personal name, for mail.  The
    name is sent for mailed comments.  Lynx will prompt for this,
    showing the configured value as a default when sending mail.
    This is not necessarily the same as a name provided as part of the
    personal_mail_address.
    Lynx does not save your changes to that default value as a side-effect
    of sending email.  To update the default value, you must use the options
    menu, or modify this file directly.
sv: personal_mail_name anger ditt namn, för e-post. Namnet sänds
    vid e-postade kommentarer. Lynx frågar om detta och visar det
    inställda namnet som standardvärde vid sändning av e-post.
    Det behöver inte nödvändigtvis vara samma namn som anges som
    en del av personal_mail_address.
    Lynx sparar inte dina ändringar som standardvärde som en
    sidoeffekt av att sända e-post. För att ändra standardvärdet måste
    du använda inställningsmenyn, eller redigera den här filen direkt.

en: preferred_charset specifies the character set in MIME notation (e.g.,
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) which Lynx will indicate you prefer in requests
    to http servers using an Accept-Charset header.  The value should NOT
    include ISO-8859-1 or US-ASCII, since those values are always assumed
    by default.  May be a comma-separated list.
    If a file in that character set is available, the server will send it.
    If no Accept-Charset header is present, the default is that any
    character set is acceptable.  If an Accept-Charset header is present,
    and if the server cannot send a response which is acceptable
    according to the Accept-Charset header, then the server SHOULD send
    an error response, though the sending of an unacceptable response
    is also allowed.
sv: preferred_charset anger de teckenuppsättningar Lynx kommer att ange att
    du önskar ta emot i frågor till http-serverar i MIME-notation (t.ex
    ISO-8859-2, ISO-8859-5). Detta sänds i Accept-Charset-huvudet. Värdet
    bör inte innehålla ISO-8859-1 eller US-ASCII eftersom de värdena alltid
    antas som förval. Kan vara en kommaseparerad lista.
    Om en fil i den teckenuppsättningen finns att tillgå kommer servern
    Om inget Accept-Charset sänds är förvalet att alla teckenuppsättningar
    är acceptabla. Om en Accept-Charset är tillgänglig, och om servern inte
    kan sända ett svar som är acceptabelt enligt Accept-Charset-huvudet BÖR
    servern sända ett felmeddelande, även om det är tillåtet att sända även
    ett icke-acceptabelt svar.

en: preferred_language specifies the language in MIME notation (e.g., en,
    fr, may be a comma-separated list in decreasing preference)
    which Lynx will indicate you prefer in requests to http servers.
    If a file in that language is available, the server will send it.
    Otherwise, the server will send the file in its default language.
sv: preferred_language anger de språk som Lynx kommer att ange att du önskar
    ta emot i frågor till webbservrar i MIME-notation (t.ex en,fr, kan vara
    en kommaseparerad lista i minskande prioriteringsordning).
    Om en fil i det språket finns att tillgå kommer servern sända den.
    Annars kommer servern sända filen i sitt standardspråk.

en: If run_all_execution_links is set "on" then all local execution links
    will be executed when they are selected.
    
    WARNING - This is potentially VERY dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
sv: Om run_all_execution_links är satt till "on" kommer alla lokala
    programkörningslänkar att köras när de väljs.
    
    VARNING - Detta kan vara MYCKET farligt. Eftersom du kan visa information
              som skrivits av okända och otillförlitliga källor är det möjligt
              att trojanska hästlänkar kan skrivas. Trojanska hästlänkar kan
              skrivas så att de raderar filer eller komprometterar säkerheten.
              Detta bör endast aktiveras ("on") om du visar information från
              tillförlitliga källor.

en: If run_execution_links_on_local_files is set "on" then all local
    execution links that are found in LOCAL files will be executed when they
    are selected.  This is different from run_all_execution_links in that
    only files that reside on the local system will have execution link
    permissions.
    
    WARNING - This is potentially dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
sv: Om run_all_execution_links_on_local_files är satt till "on" kommer
    alla lokala programkörningslänkar i LOKALA filer att köras när de väljs.
    Detta skiljer sig från run_all_execution_links i det att endast filer
    som ligger på det lokala systemet har rättighet att innehålla
    programkörningslänkar.
    
    VARNING - Detta kan vara farligt. Eftersom du kan visa information som
              skrivits av okända och otillförlitliga källor är det möjligt att
              trojanska hästlänkar kan skrivas. Trojanska hästlänkar kan
              skrivas å att de raderar filer eller komprometterar säkerheten.
              Detta bör endast aktiveras ("on") om du visar information från
              tillförlitliga källor.

en: select_popups specifies whether the OPTIONs in a SELECT block which
    lacks a MULTIPLE attribute are presented as a vertical list of radio
    buttons or via a popup menu.  Note that if the MULTIPLE attribute is
    present in the SELECT start tag, Lynx always will create a vertical list
    of checkboxes for the OPTIONs.  A value of "on" will set popup menus
    as the default while a value of "off" will set use of radio boxes.
    The default can be overridden via the -popup command line toggle.
sv: select_popups anger huruvida OPTION i ett SELECT-block som saknar
    MULTIPLE-attribut skall visas som en vertikal lista med radioknappar
    eller via en popupmeny. Observera att om MULTIPLE-attributet finns i
    SELECT-märket kommer Lynx alltid skapa en vertikal lista med kryssrutor
    för varje OPTION. Värdet "on" skapar som förval popupmenyer, medan
    värdet "off" väljer radioknappar. Förvalet kan gås förbi via
    kommandoradsflaggan -popup.

en: show_color specifies how to set the color mode at startup.  A value of
    "never" will force color mode off (treat the terminal as monochrome)
    at startup even if the terminal appears to be color capable.  A value of
    "always" will force color mode on even if the terminal appears to be
    monochrome, if this is supported by the library used to build lynx.
    A value of "default" will yield the behavior of assuming
    a monochrome terminal unless color capability is inferred at startup
    based on the terminal type, or the -color command line switch is used, or
    the COLORTERM environment variable is set.  The default behavior always is
    used in anonymous accounts or if the "option_save" restriction is set.
    The effect of the saved value can be overridden via
    the -color and -nocolor command line switches.
    The mode set at startup can be changed via the "show color" option in
    the 'o'ptions menu.  If the option settings are saved, the "on" and
    "off" "show color" settings will be treated as "default".
sv: show_color anger hur färger ställs in vid start. Värdet "never" tvingar
    färg att stängas av (terminalen behandlas som vore den monokrom) vid
    start, även om terminalen verkar vara kapabel till färg. Värdet "always"
    tvingar färg att slås på även om terminalen verkar vara monokrom, om det
    stöds av det bibliotek som användes för att bygga lynx. Värdet "default"
    gör att en monokrom terminal antas såvida inte färgstöd anges vid start
    baserat på terminaltyp, eller via kommandoradsflaggan -color, eller om
    miljövariabeln COLORTERM är satt. Detta beteende används alltid för anonyma
    konton, eller om "option_save"-begränsningen är satt.
    Det sparade värdet kan förbigås med kommandoradsflaggorna -color och
    -nocolor.
    Läget som sätts vid start kan ändras via inställningen "visa färg" i
    alternativmenyn. Om alternativen sparas kommer inställningarna "on" och
    "off" att tolkas som "default".

en: show_cursor specifies whether to 'hide' the cursor to the right (and
    bottom, if possible) of the screen, or to place it to the left of the
    current link in documents, or current option in select popup windows.
    Positioning the cursor to the left of the current link or option is
    helpful for speech or braille interfaces, and when the terminal is
    one which does not distinguish the current link based on highlighting
    or color.  A value of "on" will set positioning to the left as the
    default while a value of "off" will set 'hiding' of the cursor.
    The default can be overridden via the -show_cursor command line toggle.
sv: show_cursor anger om markören skall "gömmas" till höger (och nederst,
    om möjligt) på skärmen, eller om den skall ställas till vänster om
    aktuell länk i dokument, eller aktuellt alternativ i popupfönster.
    Att ställa markören till vänster om den aktuella länken eller alternativet
    förenklar för tal- och braillegränssnitt, och om terminalen inte gör
    skillnad på den aktuella länken med ljus- eller färgmarkering. Värdet
    "on" placerar markören till vänster som förval, medan "off" "gömmer"
    markören. Förvalet kan gås förbi via kommandoradsflaggan -show_cursor.

en: show_dotfiles specifies that the directory listing should include
    "hidden" (dot) files/directories.  If set "on", this will be
    honored only if enabled via userdefs.h and/or lynx.cfg, and not
    restricted via a command line switch.  If display of hidden files
    is disabled, creation of such files via Lynx also is disabled.
sv: show_dotfiles anger att kataloglistan skall inkludera "dolda"
    (punkt-)filer/kataloger. Om satt till "on" kommer detta endast
    att läsas om det aktiverats via userdefs.h och/eller lynx.cfg, och
    inte begränsat via en kommandoradsflagga. Om visning av dolda
    filer är deaktiverat kommer skapandet av sådana filer via Lynx
    också att deaktiveras.

en: If sub_bookmarks is not turned "off", and multiple bookmarks have
    been defined (see below), then all bookmark operations will first
    prompt the user to select an active sub-bookmark file.  If the default
    Lynx bookmark_file is defined (see above), it will be used as the
    default selection.  When this option is set to "advanced", and the
    user mode is advanced, the 'v'iew bookmark command will invoke a
    statusline prompt instead of the menu seen in novice and intermediate
    user modes.  When this option is set to "standard", the menu will be
    presented regardless of user mode.
sv: Om sub_bookmarks inte är avstängt ("off"), och multipla bokmärken
    har angetts (se nedan) kommer alla bokmärkesfunktioner först att be
    användaren ange en aktiv underbokmärkesfil. Om en standardbokmärkesfil
    har definierats (se bookmark_file ovan), kommer den att användas som
    förval. När detta alternativ är satt till "advanced", och användarläget
    är avancerat, kommer kommandot visa bokmärke att visa en statusradsfråga
    istället för den meny som visas i användarlägets nybörjar- och
    mellannivåer. Om detta alternativ sätts till "standard" visas menyn
    oavsett användarläge.

en: user_mode specifies the users level of knowledge with Lynx.  The
    default is "NOVICE" which displays two extra lines of help at the
    bottom of the screen to aid the user in learning the basic Lynx
    commands.  Set user_mode to "INTERMEDIATE" to turn off the extra info.
    Use "ADVANCED" to see the URL of the currently selected link at the
    bottom of the screen.
sv: user_mode anger användarens nivå av kunskap om Lynx. Förvalet
    "NOVICE" (nybörjare) visar två extra rader med hjälp nederst på
    skärmen för att hjälpa användaren lära de grundläggande kommandona
    i Lynx. Sätt user_mode till "INTERMEDIATE" (mellannivå) för att
    stänga av extrainformationen. Använd "ADVANCED" för att se adressen
    för den markerade länken nederst på skärmen.

en: If verbose_images is "on", lynx will print the name of the image
    source file in place of [INLINE], [LINK] or [IMAGE]
    See also VERBOSE_IMAGES in lynx.cfg
sv: Om verbose_images är "on" skriver lynx namnet på bildens källfil
    istället för [INLINE], [LINK] eller [IMAGE]
    Se även VERBOSE_IMAGES i lynx.cfg

en: If vi_keys is set to "on", then the normal VI movement keys:
      j = down    k = up
      h = left    l = right
    will be enabled.  These keys are only lower case.
    Capital 'H', 'J' and 'K will still activate help, jump shortcuts,
    and the keymap display, respectively.
sv: Om vi_keys sätts till "on" kommer VI-förflyttningstangenter att aktiveras:
      j = ned      k = upp
      h = vänster  l = höger
    Dessa tangenter gäller bara som gemener.
    Versala "H", "J" och "K" aktiverar hjälp, hoppgenvägar respektive
    tangentbordsinställningarna.

en: The visited_links setting controls how Lynx organizes the information
    in the Visited Links Page.
sv: Inställningen visited_links anger hur Lynx organiserar informationen
    på sidan Använda länkar.

en: If keypad_mode is set to "NUMBERS_AS_ARROWS", then the numbers on
    your keypad when the numlock is on will act as arrow keys:
                8 = Up Arrow
      4 = Left Arrow    6 = Right Arrow
                2 = Down Arrow
    and the corresponding keyboard numbers will act as arrow keys,
    regardless of whether numlock is on.
sv: Om keypad_mode sätts till "NUMBERS_AS_ARROWS" fungerar siffrorna på
    ditt numeriska tangentbord som piltangenter när NumLock är aktivt:
                8 = Upp-pil
      4 = Vänsterpil   6 = Högerpil
                2 = Nedpil
    och motsvarande siffertangenter på tangentbordet fungerar som
    piltangenter, oavsett om NumLock är aktivt eller inte.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_ARE_NUMBERED", then numbers will
    appear next to each link and numbers are used to select links.
sv: Om keypad_mode sätts till "LINKS_ARE_NUMBERED" kommer siffror
    att visas vid varje länk, och siffror används för att välja länk.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED", then
    numbers will appear next to each link and visible form input field.
    Numbers are used to select links, or to move the "current link" to a
    form input field or button.  In addition, options in popup menus are
    indexed so that the user may type an option number to select an option in
    a popup menu, even if the option isn't visible on the screen.  Reference
    lists and output from the list command also enumerate form inputs.
sv: Om keypad_mode sätts till "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" kommer
    siffror att visas vid varje länk och synligt formulärindatafält.
    Siffror används för att välja länkar, eller för att flytta "aktuell
    länk" till ett formulärindatafält eller -knapp. Dessutom kommer
    alternativ i popupmenyer att numreras så att användaren kan skriva in
    ett alternativnummer för att välja ett alternativ i popupmenyn, även om
    alternativet inte är synligt på skärmen. Referenslistor och utdata från
    listkommandot kommer även de att numrera formulärindatafält.

en: NOTE: Some fixed format documents may look disfigured when
    "LINKS_ARE_NUMBERED" or "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" are
    enabled.
sv: OBS: Vissa dokument med fixerat format kan se trasiga ut när
    "LINKS_ARE_NUMBERED" eller "LINKS_AND_FORM_FILES_ARE_NUMBERED" är
    aktiva.

en: Lynx User Defaults File
sv: Standardanvändarinställningsfil för Lynx

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the 'o' key).  To save options with that screen, you must select the
    checkbox:
sv: Filen innehåller inställningar som lagrats från Lynx inställningsskärm
    (vanligtvis med knappen "o"). För att spara inställningar därifrån måste
    du markera kryssrutan:

en: You must then save the settings using the link on the line above the
    checkbox:
sv: Du måste sedan spara inställningarna med hjälp av länken på raden
    ovanför kryssrutan:

en: You may also use the command-line option "-forms_options", which displays
    the simpler Options Menu instead.  Save options with that using the '>' key.
sv: Du kan även använda kommandoradsflaggan "-forms_options", vilken visar
    den förenklade inställningsmenyn. Därifrån sparar du inställningarna med
    knappen ">".

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the '>' key).
sv: Denna fil innehåller inställningar lagrade från Lynx inställningsskärm
    (normalt med ">"-knappen).

en: There is normally no need to edit this file manually, since the defaults
    here can be controlled from the Options Screen, and the next time options
    are saved from the Options Screen this file will be completely rewritten.
    You have been warned...
    
    If you are looking for the general configuration file - it is normally
    called "lynx.cfg".  It has different content and a different format.
    It is not this file.
sv: Vanligtvis behöver du inte redigera denna fil manuellt, eftersom
    inställningarna kan nås från alternativmenyn, och nästa gång alternativen
    lagras från alternativmenyn kommer denna fil helt att skrivas över.
    Du har varnats...
    
    Om du letar efter den generella konfigurationsfilen heter den normalt
    "lynx.cfg". Den har ett annat innehåll och ett annat format.
    Det är inte den här filen.
