lynx-2.9.0-dev8 - en to tr translation catalogue (1268 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
tr: Alarm!: %s

en: Welcome
tr: Hoşgeldiniz

en: Are you sure you want to quit?
tr: Çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Really exit from Lynx?
tr: Lynx'ten cidden çıkılsın mı?

en: Connection interrupted.
tr: Bağlantı kesildi.

en: Data transfer interrupted.
tr: Veri aktarımı kesildi.

en: Cancelled!!!
tr: İptal edildi!!!

en: Cancelling!
tr: İptal ediliyor!

en: Excellent!!!
tr: Mükemmel!!!

en: OK
tr: Tamam

en: Done!
tr: Bitti!

en: Bad request!
tr: Kötü istem!

en: previous
tr: önceki

en: next screen
tr: sonraki ekran

en: HELP!
tr: YARDIM!

en: , help on
tr: , yardım konusu

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
tr: Komutlar: Gezinmek için ok tuşlarını, yardım için '?'ni, çıkış için 'q'yu, geri dönmek için '<-'u kullanınız.

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
tr: -- devamı için boşluğa, gezinmek için ok tuşlarına, yardım için '?'ne, çıkmak için 'q'ya basınız.

en: -- press space for next page --
tr: -- sonraki sayfa için boşluğa basınız --

en: URL too long
tr: URL çok uzun

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG_INA
en: (Textfield "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
tr: (Metin alanı "%s"); Etkin değil.  Etkinleştirmek için <return>'e basınız.

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
tr: (Metin giriş alanı) Etkin değil.  Etkinleştirmek için <return>'e basınız.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
tr: (Metin alanı "%s"); Etkin değil.  Etkinleştirmek için <return>'e basınız.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
tr: (Metin alanı) Etkin değil.  Etkinleştirmek için <return>'e basınız.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA_E
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
tr: (Metin alanı "%s"); Etkin değil.  Etkinleştirmek için <return>'e basınız (düzenleyici için %s).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
tr: (Metin alanı) Etkin değil.  Etkinleştirmek için <return>'e basınız (düzenleyici için %s).

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
tr: (Form alanı) Etkin değil.  Düzenlemek için <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
tr: (Form alanı) Etkin değil.  Düzenlemek için <return>'ü kullanınız (önbelleksiz göndermek için %s).

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
tr: (Form alanı) Etkin değil. Düzenlemek için <return>'e bir kez, göndermek için iki kez basınız.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
tr: (e-posta form alanı) Etkin değil.  Değiştirmek için <return>'e basınız.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
tr: (Parola giriş alanı) Etkin değil.  Etkinleştirmek için <return>'e basınız.

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEĞİŞTİRİLEMEZ dosya giriş alanı.  Dışına çıkmak için YUKARI / AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: (Dosya giriş alanı) Dosya adı giriniz.  Dışına çıkmak için YUKARI / AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Textfield "%s"); Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: (Metin alanı "%s"); Metin giriniz.  Dışına çıkmak için YUKARI / AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
tr: (Metin alanı "%s"); Metin giriniz. Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
tr: (Metin alanı) Metin giriniz. Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_E
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
tr: (Metin alanı "%s"); Metin giriniz. Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız (düzenleyici için %s).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
tr: (Metin alanı) Metin giriniz. Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız (düzenleyici için %s).

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEĞİŞTİRİLEMEZ form metin alanı. Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
tr: (Form alanı) Metin giriniz.  Göndermek için <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
tr: (Form alanı) Metin giriniz. Göndermek için <return>'ü kullanınız (önbelleksiz gönderim %s).

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
tr: (Form alanı) Metin giriniz. Göndermek için <return>, dışına çıkmak için oklar ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEĞİŞTİRİLEBİLİR form alanı. Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
tr: (e-posta form alanı) Metin giriniz. Göndermek için <return>, dışına çıkmak için okları kullanınız.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
tr: (e-posta form alanı) Mektuba izin verilmiyor, dolayısıyla gönderemezsiniz.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: (Parola giriş alanı) Metin giriniz.  Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEĞİŞTİRİLEMEZ form parolası.  Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_ADV_MSG
en: (Checkbox "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
tr: (Onay kutusu "%s");   Seçmek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
tr: (Onay kutusu Alanı)   Seçmek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEĞİŞTİRİLEMEZ form onay kutusu.  Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_RADIO_ADV_MSG
en: (Radio Button "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
tr: (Radyo Düğmesi "%s");   Seçmek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
tr: (Radyo Düğmesi)   Seçmek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEĞİŞTİRİLEMEZ form radyo düğmesi.  Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
tr: Alıcı (önbelleksiz gönderim 'x')

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
tr: Alıcı

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
tr: (Form gönderme düğmesi) Göndermek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız (önbelleksiz gönderim 'x').

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
tr: (Form gönderme düğmesi) Göndermek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEVRE DIŞI form gönderme tuşu.  Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
tr: E-posta formu alıcısı

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
tr: (e-posta formu gönderme düğmesi) Göndermek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
tr: (e-posta formu gönderme düğmesi) Mektuba izin verilmiyor, dolayısıyla gönderemezsiniz.

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
tr: (Form temizleme düğmesi)  Formu öntanımlıya dönüştürmek için sağ ok ya da <return>'ü kullanınız.

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEVRE DIŞI form temizleme düğmesi.  Dışına çıkmak için YUKARI/AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_MESSAGE
en: (Script button)   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: (Betik düğmesi) Dışına çıkmak için YUKARI ya da AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_ADV_MSG
en: (Script button "%s");   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: (Betik düğmesi "%s"); Dışına çıkmak için YUKARI ya da AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_DIS_MSG
en: DISABLED Script button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
tr: DEVRE DIŞI Betik düğmesi.  Dışına çıkmak için YUKARI ya da AŞAĞI ok tuşlarını ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_ADV_MSG
en: (Option list "%s"); Hit return to select option.
tr: (Seçenek listesi "%s"); Seçmek için return'e basınız.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
tr: (Seçenek listesi) Return'e basıp, seçmek için ok tuşları ve return'ü kullanınız.

note: #define CHOICE_LIST_ADV_MSG
en: (Choice entry "%s"); Use arrow keys and return to select option.
tr: (Tercih listesi "%s"); Seçmek için ok tuşları ve return'ü kullanınız.

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
tr: (Tercih listesi) Return'e basıp, seçmek için ok tuşları ve return'ü kullanınız.

note: #define MOUSE_CHOICE_MESSAGE
en: Left mouse button or return to select, arrow keys to scroll.
tr: Seçmek için sol fare tuşu ya da return, kaydırmak için ok tuşları.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
tr: DEĞİŞTİRİLEMEZ seçenek listesi.  Göz gezdirmek ya da terketmek için ok tuşları ya da retun'ü kullanınız.

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
tr: DEĞİŞTİRİLEMEZ tercih listesi.  Göz gezdirmek ya da terketmek için ok tuşları ya da retun'ü kullanınız.

en: Submitting form...
tr: Form gönderiliyor...

en: Resetting form...
tr: Form temizleniyor...

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
tr: Belge yeniden yükleniyor.  Forma girdikleriniz yitirilecek!

note: #define LINK_NOT_IN_FORM
en: The current link is not in a FORM
tr: Mevcut link bir FORM içinde değil

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
tr: Uyarı: Form verisi %s karakter kümesine çevrilemiyor!

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
tr: (NORMAL LİNK)   Etkinleştirmek için sağ ok ya da<return>'ü kullanınız.

en: The resource requested is not available at this time.
tr: İstenen kaynak, şu anda temin edilemiyor.

en: Enter Lynx keystroke command:
tr: Lynx tuşbasım komutunu giriniz:

en: Looking up
tr: Aranıyor

en: Getting %s
tr: %s alınıyor

en: Skipping %s
tr: %s atlanıyor

en: Using %s
tr: %s kullanılıyor

en: Illegal URL: %s
tr: Kuraldışı URL: %s

en: Badly formed address %s
tr: Yanlış yazılmış adres: %s

en: Unable to access WWW file!!!
tr: WWW dosyasına erişilemiyor!!!

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
tr: Bu, aranabilir bir indeks...  Aramak için %s kullanınız.

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
tr: --Devam--  Bu, aranabilir bir indeks...Aramak için %s kullanınız.

en: You have entered an invalid link number.
tr: Geçersiz bir link numarası girdiniz.

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
tr: Halen belge kaynağı görüntüleniyor.  Yorumlanmış (rendered) sürüme dönmek için '\'a basınız.

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
tr:   Ok tuşları: Gezinmek için Yukarı ve Aşağı.  Linke gitmek için Sağ; geriye gitmek için Sol.

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
tr:  H)Yardım O)Seçenekler P)Yazdır G)Git M)Ana ekran Q)Çıkış /=ara [delete]=tarihçe listesi

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
tr:  O)Diğer komutlar  H)Yardım  K)Tuşeşlem  G)Git  P)Yazdır  M)Ana ekran  o)Seçenekler  Q)Çıkış

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
tr:  O)Diğer komutlar  B)Geri  E)Düzenle  D)İndir ^R)Geri yükle ^W)Ekranı sil  belgeyi ara: /

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
tr: O)Diğer komutlar  C)Yorum  Tarihçe: <backspace>  Yer imleri: V)Görüntüle, A)Ekle, R)Çıkart

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
tr:             Klavyeyi kullanarak alana metin giriniz

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
tr:     Alandaki tüm metni silmek için Ctrl-U, tek karakter silmek için [Backspace]

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
tr:       Alandaki metni silmek için Ctrl-U,tek karakter silmek için [Backspace]

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
tr:     Alandaki tüm metni silmek için %s, tek karakter silmek için [Backspace]

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
tr:       Alandaki metni silmek için %s, tek karakter silmek için [Backspace]

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
tr: Bozuk e-posta formu gönderimi!  İptal edildi!

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
tr: Uyarı!  E-posta adresindeki kontrol kodları yerine konuldu ?

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
tr: E-postaya izin verilmiyor!  Gönderilemedi.

en: Mailto form submission failed!
tr: E-posta formunun gönderimi başarısız!

en: Mailto form submission Cancelled!!!
tr: E-posta formunun gönderimi iptal edildi!!!

en: Sending form content...
tr: Form içeriği gönderiliyor...

en: No email address is present in mailto URL!
tr: E-posta URL'sinde mektup adresi yok!

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
tr: E-posta URL'si için geçici dosya açılamadı!

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
tr: Orijinal iletinin içerilmesini ister misiniz?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
tr: Ayrıştırılmamış kaynağın içerilmesini ister misiniz?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
tr: İletinin düzenlenmesi için seçilmiş düzenleyiciniz başlatılıyor

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
tr: Düzenleyici başlatmada hata, seçenekler menüsündeki düzenleyici tanımınızı kontrol ediniz

en: Send this comment?
tr: Bu yorum gönderilsin mi?

en: Send this message?
tr: Bu ileti gönderilsin mi?

en: Sending your message...
tr: İletiniz gönderiliyor...

en: Sending your comment:
tr: Yorumunuz gönderiliyor:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
tr: Bir METİN ALANI'nda değil(siniz); harici düzenleyici kullanılamıyor.

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
tr: Bir METİN ALANI'nda değil(siniz); komut kullanılamıyor.

en: file: ACTIONs are disallowed!
tr: dosya: EYLEMlere izin verilmiyor!

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
tr: dosya: sunulan linkler aracılığıyla URL'lere izin verilmiyor!

en: Access to local files denied.
tr: Yerel dosyalara erişim reddedildi.

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
tr: dosya: Yer imleri aracılığıyla URL'lere izin verilmiyor!

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
tr: Harici belgelerde bu özel URL'ye izin verilmiyor!

en: Press <return> to return to Lynx.
tr: Lynx'e dönmek için <return>'e basınız.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
tr: DCL altsüreci başlatılıyor.  Lynx'e dönmek için 'logout'u kullanınız.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
tr: Lynx'e dönmek için EXIT tuşlayınız.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
tr: Öntanımlı kabuğunuz başlatılıyor.  Lynx'e dönmek için 'exit'i kullanınız.

en: Spawning is currently disabled.
tr: Başlatma (spawning) şu an devre dışı.

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
tr: İndir komutu(d) şu an devre dışı.

en: You cannot download an input field.
tr: Bir giriş alanını indiremezsiniz.

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
tr: Formda bir e-posta eylemi mevcut!  İndirilemiyor.

en: You cannot download a mailto: link.
tr: Bir e-posta: linkini indiremezsiniz.

en: You cannot download cookies.
tr: Çerez indiremezsiniz.

en: You cannot download a printing option.
tr: Bir yazdırma seçeneğini indiremezsiniz.

en: You cannot download an upload option.
tr: Bir yükleme seçeneğini indiremezsiniz.

en: You cannot download an permit option.
tr: Bir izin seçeneğini indiremezsiniz.

en: This special URL cannot be downloaded!
tr: Bu özel URL indirilemez!

en: Nothing to download.
tr: İndirilecek hiçbir şey yok.

en: Trace ON!
tr: İz(leme) AÇIK!

en: Trace OFF!
tr: İz(leme) KAPALI!

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
tr: Tüm resimler için link içerilecek!  Yeniden yükleniyor...

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
tr: Standart resim becerimi geri kuruldu!  Yeniden yükleniyor...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
tr: ALT dizgesi olmayan içeriğe(inline) yalancı_ALT'lar atanacak!  Yeniden yükleniyor...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
tr: Belirtilmiş ALT dizgesi olmayan içerik(inlines) yoksayılacak!  Yeniden yükleniyor...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
tr: Ham 8-bit ya da CJK modu KAPATILDI!  Yeniden yükleniyor...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
tr: Ham 8-bit ya da CJK modu AÇILDI!  Yeniden yükleniyor...

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
tr: Belge(D), link(L) için BAŞLIK istemi gönderilsin mi, iptal(C) mi edilsin? (d,l,c):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
tr: Belge(D) için BAŞLIK istemi gönderilsin mi, iptal(C) mi edilsin? (d,c):

en: Sorry, the document is not an http URL.
tr: Üzgünüm, belge bir http URL değil...

en: Sorry, the link is not an http URL.
tr: Üzgünüm, link bir http URL değil...

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
tr: Üzgünüm, bu form için EYLEM devre dışı...

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
tr: Üzgünüm, bu form için EYLEM bir http URL değil...

en: Not an http URL or form ACTION!
tr: Http URL ya da form EYLEMi değil!

en: This special URL cannot be a form ACTION!
tr: Bu özel URL, bir form EYLEMi olamaz!

en: URL is not in starting realm!
tr: URL, başlangıç bölgesinde değil!

en: News posting is disabled!
tr: Haber gönderme devre dışı!

en: File management support is disabled!
tr: Dosya yönetim desteği devre dışı!

en: No jump file is currently available.
tr: Mevcut hiçbir sıçrama dosyası yok.

en: Jump to (use '?' for list):
tr: Sıçranacak yer (liste için '?' kullanınız):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
tr: Bir kısayol URL'ye sıçramaya izin verilmiyor!

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
tr: Rastgele URL'ye izin verilmiyor!  Bir kısayol kullanınız.

en: No random URLs have been used thus far.
tr: Şimdiye dek hiç rastgele URL kullanılmadı.

en: Bookmark features are currently disabled.
tr: Yer imi özellikleri halen devre dışı...

en: Execution via bookmarks is disabled.
tr: Yer imleriyle icra devre dışı...

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
tr: Yer imi dosyası tanımlanmamış. Seçenekleri görmek için %s kullanınız.

note: #define NO_TEMP_FOR_HOTLIST
en: Unable to open tempfile for X Mosaic hotlist conversion.
tr: X Mosaic sıcakliste dönüşümü için geçici dosya açılamadı.

en: ERROR - unable to open bookmark file.
tr: HATA - yer imi dosyası açılamadı.

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
tr: Linkin silinebilmesi için yer imi dosyası açılamadı.

note: #define BOOKSCRA_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open scratch file for deletion of link.
tr: Linkin silinebilmesi için müsvedde dosyası açılamadı.

en: Error renaming scratch file.
tr: Müsvedde dosyasının yeniden adlandırılmasında hata...

en: Error renaming temporary file.
tr: Geçici dosyanın yeniden adlandırılmasında hata...

note: #define BOOKTEMP_COPY_FAIL
en: Unable to copy temporary file for deletion of link.
tr: Linkin silinebilmesi için geçici dosya kopyalanamıyor.

note: #define BOOKTEMP_REOPEN_FAIL_FOR_DEL
en: Unable to reopen temporary file for deletion of link.
tr: Linkin silinebilmesi için geçici dosya yeniden açılamıyor.

note: #define BOOKMARK_LINK_NOT_ONE_LINE
en: Link is not by itself all on one line in bookmark file.
tr: Yer imi dosyasındaki link kendi başına tek satırda değil.

en: Bookmark deletion failed.
tr: Yer iminin silinmesi başarısız.

note: #define BOOKMARKS_NOT_TRAVERSED
en: Bookmark files cannot be traversed (only http URLs).
tr: Yer imi dosyaları nakledilemez (yalnızca http URL'ler edilebilir).

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
tr: Yer imi dosyası açılamadı, önce linki kaydetmek için 'a'yı kullanın

en: There are no links in this bookmark file!
tr: Bu yer imi dosyasında hiç link yok!

note: #define CACHE_D_OR_CANCEL
en: D)elete cached document or C)ancel? (d,c):
tr: Önbellekteki belge silinsinD) mi, iptalC) mi edilsin? (d,c):

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
tr: Yer imi dosyasına belge(D), link(L) kaydedilsin mi, iptal(C) mi edilsin? (d,l,c):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
tr: Yer imi dosyasına belge(D) kaydedilsin mi, iptal(C) mi edilsin? (d,c):

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
tr: Yer imi dosyasına link(L) kaydedilsin mi, iptal(C) mi edilsin? (l,c):

note: #define NOBOOK_POST_FORM
en: Documents from forms with POST content cannot be saved as bookmarks.
tr: POST içerikli formdan olan belgeler, yer imi olarak kaydedilemez.

en: Cannot save form fields/links
tr: Form alanları/linkleri kaydedilemiyor

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
tr: Tarihçe, bilgi-göster, menü ve liste dosyaları yer imi olarak kaydedilemez.

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
tr: Yer imi dosyanızdan bu linki silmek istediğinize emin misiniz?

en: Malformed address.
tr: Bozuk adres.

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
tr: Tarihsel yorum ayrıştırma AÇIK (Minimal geçersiz kılınmış)!

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
tr: Tarihsel yorum ayrıştırma KAPALI (Minimal yürürlükte)!

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
tr: Tarihsel yorum ayrıştırma AÇIK (Valid geçersiz kılınmış)!

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
tr: Tarihsel yorum ayrıştırma KAPALI (Valid yürürlükte)!

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
tr: Minimal yorum ayrıştırma AÇIK (ve yürürlükte)!

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
tr: Minimal yorum ayrıştırma KAPALI (Valid yürürlükte)!

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
tr: Minimal yorum ayrıştırma AÇIK (ancak Tarihsel yürürlükte)!

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
tr: Minimal yorum ayrıştırma KAPALI (Tarihsel yürürlükte)!

en: Soft double-quote parsing ON!
tr: Salt çift-tırnak ayrıştırma AÇIK!

en: Soft double-quote parsing OFF!
tr: Salt çift-tırnak ayrıştırma KAPALI!

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
tr: Şu an HTML'nin TagSoup ayrıştırması kullanılıyor.

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
tr: Şu an HTML'nin SortaSGML ayrıştırması kullanılıyor!

en: You are already at the end of this document.
tr: Zaten bu belgenin sonundasınız.

en: You are already at the beginning of this document.
tr: Zaten bu belgenin başındasınız.

en: You are already at page %d of this document.
tr: Zaten bu belgenin %d. sayfasındasınız.

en: Link number %d already is current.
tr: %d no'lu link zaten güncel...

en: You are already at the first document
tr: Zaten birinci belgedesiniz

en: There are no links above this line of the document.
tr: Belgenin bu satırından önce hiç link yok...

en: There are no links below this line of the document.
tr: Belgenin bu satırından sonra hiç link yok...

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
tr: Maksimum uzunluğa ulaşıldı!  Metin silin ya da alanın dışına çıkın.

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
tr: Form gönderme düğmesi ya da normal bağlantı üzerinde değilsiniz.

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
tr: Radyo düğmelerinden biri mutlaka seçilmiş olmalıdır!

en: No submit button for this form, submit single text field?
tr: Formda gönder düğmesi yok, tek metin alanı gönderilsin mi?

en: Do you want to go back to the previous document?
tr: Önceki belgeye dönmek ister misiniz?

en: Use arrows or tab to move off of field.
tr: Alanın dışına çıkmak için okları ya da sekmeyi kullanınız.

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
tr: Metin giriniz.  Alanın dışına çıkmak için okları ya da sekmeyi kullanınız.

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
tr: **Bozuk HTML!!  Hiçbir form eylemi tanımlanmamış. **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
tr: Bozuk HTML!!  Beliriveren pencere oluşturulamadı!

en: Unable to create popup window!
tr: Beliriveren pencere oluşturulamadı!

en: Goto a random URL is disallowed!
tr: Rastgele URL'ye gitmeye izin verilmiyor!

en: Goto a non-http URL is disallowed!
tr: Http olmayan URL'ye gitmeye izin verilmiyor!

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
tr: "%s" URL'lere gitme izniniz yok

en: URL to open:
tr: Açılacak URL:

en: Edit the current Goto URL:
tr: Mevcut Gidilecek URL'yi düzenleyiniz:

en: Edit the previous Goto URL:
tr: Önceki Gidilecek URL'yi düzenleyiniz:

en: Edit a previous Goto URL:
tr: Önceki Gidilecek URL'lerden birini düzenleyiniz:

en: Current document has POST data.
tr: Mevcut belgede POST verisi var.

en: Edit this document's URL:
tr: Bu belgenin URL'sini düzenleyiniz:

en: Edit the current link's URL:
tr: Mevcut linkin URL'sini düzenleyiniz:

en: Edit the form's submit-URL:
tr: Bu formun sunma-URL'sini düzenleyiniz:

en: You cannot edit File Management URLs
tr: Dosya Yönetim URL'lerini düzenleyemezsiniz

en: Enter a database query:
tr: Bir veritabanı sorgusu giriniz:

en: Enter a whereis query:
tr: Bir whereis sorgusu giriniz:

en: Edit the current query:
tr: Mevcut sorguyu düzenleyiniz:

en: Edit the previous query:
tr: Önceki sorguyu düzenleyiniz:

en: Edit a previous query:
tr: Önceki sorgulardan birini düzenleyiniz:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
tr: Mevcut sorguyu yeniden göndermek için Control-R'yi kullanınız.

en: Edit the current shortcut:
tr: Mevcut kısayolu düzenleyiniz:

en: Edit the previous shortcut:
tr: Önceki kısayolu düzenleyiniz:

en: Edit a previous shortcut:
tr: Önceki kısayollardan birini düzenleyiniz:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
tr: '%c' tuşu, herhangi bir sıçrama dosyasına eşlemlenmemiş!

en: Cannot locate jump file!
tr: Sıçrama dosyası konumlandırılamıyor!

en: Cannot open jump file!
tr: Sıçrama dosyası açılamıyor!

en: Error reading jump file!
tr: Sıçrama dosyasının okunmasında hata!

en: Out of memory reading jump file!
tr: Sıçrama dosyasının okunmasında bellek yetersiz!

en: Out of memory reading jump table!
tr: Sıçrama tablosunun okunmasında bellek yetersiz!

en: No index is currently available.
tr: Halen hiç indeks yok.

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
tr: Ana ekrana gitmeyi gerçekten istiyor musunuz?

en: You are already at main screen!
tr: Zaten ana ekrandasınız!

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
tr: Aranabilir indekslenmiş bir belge değil -- metin dizgesi aramak için '/'ye basınız

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
tr: Bu dosya için bir sahip tanımlanmadığından yorum gönderemezsiniz

en: No owner is defined. Use %s?
tr: Sahip tanımlanmamış. %s kullanmak ister misiniz?

en: Do you wish to send a comment?
tr: Yorum göndermek ister misiniz?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
tr: Mektuba izin verilmediğinden yorum gönderemezsiniz

en: The 'e'dit command is currently disabled.
tr: Düzenl'e' komutu halen devre dışı...

en: External editing is currently disabled.
tr: Harici düzenleme halen devre dışı...

en: System error - failure to get status.
tr: Sistem hatası - durum alımı başarısız.

en: No editor is defined!
tr: Hiçbir düzenleyici tanımlanmamış!

en: The 'p'rint command is currently disabled.
tr: Yazdır(p) komutu halen devre dışı...

en: Document has no Toolbar links or Banner.
tr: Belgede araç çubuğu linki ya da afiş yok...

en: Unable to open traversal file.
tr: Nakil dosyası açılamıyor.

en: Unable to open traversal found file.
tr: Nakil bulunmuş dosya açılamıyor.

en: Unable to open reject file.
tr: Red dosyası açılamıyor.

en: Unable to open traversal errors output file
tr: Nakil hataları çıktı dosyası açılamıyor

en: TRAVERSAL WAS INTERRUPTED
tr: NAKİL YARIDA KESİLDİ

en: Follow link (or goto link or page) number:
tr: İzlenecek link (ya da Gidilecek link/sayfa) no:

en: Select option (or page) number:
tr: Seçenek (ya da sayfa) no seçiniz:

en: Option number %d already is current.
tr: %d no'lu seçenek zaten güncel.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
tr: Zaten bu seçenek listesinin sonundasınız.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
tr: Zaten bu seçenek listesinin başındasınız.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
tr: Zaten bu seçenek listesinin %d sayfasındasınız.

en: You have entered an invalid option number.
tr: Geçersiz bir seçenek no'su girdiniz.

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
tr: ** Bozuk HTML!!  Tanı için -trace kullanınız. **

en: Give name of file to save in
tr: İçine kaydedilecek dosya adı veriniz

en: Can't save data to file -- please run WWW locally
tr: Veri, dosyaya kaydedilemiyor -- lütfen WWW'yu yerel çalıştırın

en: Can't open temporary file!
tr: Geçici dosya açılamıyor!

en: Can't open output file!  Cancelling!
tr: Çıktı dosyası açılamıyor!  İptal ediliyor!

en: Execution is disabled.
tr: İcra etme devre dışı...

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
tr: İcra etme, bu dosya için etkinleştirilmemiş.  Seçenekler menüsüne bakınız (%s kullanın).

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
tr: İcra etme yetileri bu sürüm içine derlenmemiş.

en: This file cannot be displayed on this terminal.
tr: Bu dosya, bu uçbirimde görüntülenemez.

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
tr: Bu dosya, bu uçbirimde görüntülenemez:  İndir(D) ya da İptal et(C)

en: %s  D)ownload, or C)ancel
tr: %s  İndir(D) ya da İptal et(C)

en: Cancelling file.
tr: Dosya iptal ediliyor.

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
tr: Dosya alınıyor.  - LÜTFEN BEKLEYİNİZ -

en: Enter a filename:
tr: Bir dosya adı giriniz:

en: Edit the previous filename:
tr: Önceki dosya adını düzenleyiniz:

en: Edit a previous filename:
tr: Önceki dosya adlarından birini düzenleyiniz:

en: Enter a new filename:
tr: Yeni bir dosya adı giriniz:

en: File name may not begin with a dot.
tr: Dosya adı noktayla başlayamaz.

en: File exists.  Create higher version?
tr: Dosya zaten var.  Daha yüksek sürüm oluşturulsun mu?

en: File exists.  Overwrite?
tr: Dosya zaten var.  Üzerine yazılsın mı?

en: Cannot write to file.
tr: Dosyaya yazılamıyor.

en: ERROR! - download command is misconfigured.
tr: HATA! - indir komutu yanlış ayarlanmış.

en: Unable to download file.
tr: Dosya indirilemiyor.

en: Reading directory...
tr: Dizin okunuyor...

en: Building directory listing...
tr: Dizin listesi yapılanıyor...

en: Saving...
tr: Kaydediliyor...

en: Could not edit file '%s'.
tr: '%s' dosyası düzenlenemedi.

en: Unable to access document!
tr: Belgeye erişilemedi!

en: Could not access file.
tr: Dosyaya erişilemedi.

en: Could not access directory.
tr: Dizine erişilemedi.

en: Could not load data.
tr: Veri yüklenemedi.

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
tr: Lynx, halen uzak WWW dosyalarını düz(e)nleyemiyor.

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
tr: Bu alan, harici bir düzenleyiciyle düz(e)nlenemez.

en: Bad rule
tr: Hatalı kural

en: Insufficient operands:
tr: İşlenenler yetersiz:

en: You are not authorized to edit this file.
tr: Bu dosyayı düzenleme yetkiniz yok.

en: Title:
tr: Başlık:

en: Subject:
tr: Konu:

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password:
tr: Parola:

en: lynx: Username and Password required!!!
tr: lynx: Kullanıcı adı ve Parola zorunludur!!!

en: lynx: Password required!!!
tr: lynx: Parola zorunludur!!!

en: Clear all authorization info for this session?
tr: Bu oturum için tüm yetkilendirme bilgisi silinsin mi?

en: Authorization info cleared.
tr: Yetkilendirme bilgisi silindi.

en: Authorization failed.  Retry?
tr: Yetkilendirme başarısız.  Yinele?

en: cgi support has been disabled.
tr: cgi desteği devre dışı...

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
tr: Lynxcgi yetileri bu sürüm içine derlenmemiş.

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
tr: Üzgünüm, %s'i %s'e dönüştürmenin bilinen yöntemi yok.

en: Unable to set up connection.
tr: Bağlantı sağlanamıyor.

en: Unable to make connection
tr: Bağlantı kurulamıyor

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
tr: Bozuk istem nedeniyle icra edilebilir bağlantı geri çevrildi.

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
tr: `%c' karakteri nedeniyle icra edilebilir bağlantı geri çevrildi.

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
tr: Göreli yol dizgesi ('../') nedeniyle icra edilebilir bağlantı reddedildi.

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
tr: Konum ya da yol nedeniyle icra edilebilir bağlantı reddedildi.

en: Mail access is disabled!
tr: E-posta erişimi devre dışı!

note: #define ACCESS_ONLY_LOCALHOST
en: Only files and servers on the local host can be accessed.
tr: Yalnızca yerel makinadaki dosya ve sunuculara erişilebilir.

en: Telnet access is disabled!
tr: Telnet erişimi devre dışı!

note: #define TELNET_PORT_SPECS_DISABLED
en: Telnet port specifications are disabled.
tr: Telnet port belirleyicileri devre dışı...

en: USENET news access is disabled!
tr: USENET haber erişimi devre dışı!

en: Rlogin access is disabled!
tr: Rlogin erişimi devre dışı!

en: Ftp access is disabled!
tr: Ftp erişimi devre dışı!

en: There are no references from this document.
tr: Bu belgeden hiç referans yok...

en: There are only hidden links from this document.
tr: Bu belgeden yalnızca gizli linkler var...

en: Unable to open command file.
tr: Komut dosyası açılamıyor.

en: News Post Cancelled!!!
tr: Haber Gönderimi İptal Edildi!!!

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
tr: Haber iletisini düzenlemek için seçilmiş düzenleyici başlatılıyor

en: Post this message?
tr: İleti gönderilsin mi?

en: Append '%s'?
tr: '%s' sona eklensin mi?

en: Posting to newsgroup(s)...
tr: Haber grubu (ya da gruplarına) gönderiliyor...

en: *** You have unread mail. ***
tr: *** Okunmamış mektubunuz var. ***

en: *** You have mail. ***
tr: *** Mektubunuz var. ***

en: *** You have new mail. ***
tr: *** Yeni mektubunuz var. ***

en: File insert cancelled!!!
tr: Dosya ekleme iptal edildi!!!

en: Not enough memory for file!
tr: Dosya için yeterli bellek yok!

en: Can't open file for reading.
tr: Okumak için dosya açılamıyor.

en: File does not exist.
tr: Dosya mevcut değil.

en: File does not exist - reenter or cancel:
tr: Dosya mevcut değil - yeniden girin ya da vazgeçin:

en: File is not readable.
tr: Dosya okunabilir durumda değil.

en: File is not readable - reenter or cancel:
tr: Dosya okunabilir durumda değil - yeniden girin ya da vazgeçin:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
tr: Eklenecek hiçbir şey yok - dosya 0 uzunlukta...

en: Save request cancelled!!!
tr: Kaydetme istemi iptal edildi!

en: Mail request cancelled!!!
tr: Mektup istemi iptal edildi!!!

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
tr: Ayrıştırma öncesi kaynak görüntüleniyor.  Mektupla göndermek istediğinizden emin misiniz?

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyiniz...

en: Mailing file.  Please wait...
tr: Dosya mektupla gönderiliyor.  Lütfen bekleyiniz...

en: ERROR - Unable to mail file
tr: HATA - Dosya mektupla gönderilemedi

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
tr: Dosya %d ekran uzunluğunda.  Yazdırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Print request cancelled!!!
tr: Yazdırma istemi iptal edildi!!!

en: Press <return> to begin:
tr: Başlamak için <return>'e basınız:

en: Press <return> to finish:
tr: Bitirmek için <return>'e basınız:

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
tr: Dosya %d sayfa uzunluğunda.  Yazdırmak istediğinizden emin misiniz?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
tr: Yazıcınızın çevrimiçi olduğundan emin olun.  Yazdırmaya başlamak için lütfen <return>'e basınız::

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
tr: HATA - dosya boşluğu tahsis edilemedi!!!

en: Unable to open tempfile
tr: Geçici dosya açılamadı

en: Unable to open print options file
tr: Yazdırma seçenekleri dosyası açılamadı

en: Printing file.  Please wait...
tr: Dosya yazdırılıyor.  Lütfen bekleyiniz...

en: Please enter a valid internet mail address:
tr: Lütfen geçerli bir internet mektup adresi giriniz:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
tr: HATA! - Yazıcı yanlış ayarlanmış!

en: Image map from POST response not available!
tr: POST yanıtından resim eşlemi temin edilemiyor!

en: Misdirected client-side image MAP request!
tr: Yanlış yönlendirilmiş alıcı-tarafı resim EŞLEM istemi!

en: Client-side image MAP is not accessible!
tr: Alıcı-tarafı resim EŞLEMine erişilemez!

en: No client-side image MAPs are available!
tr: Hiçbir alıcı-tarafı resim EŞLEMi yok!

en: Client-side image MAP is not available!
tr: Alıcı-tarafı resim EŞLEMi yok!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_24
en: Screen height must be at least 24 lines for the Options menu!
tr: Seçenekler menüsü için ekran boyu en az 24 satır olmalıdır!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_23
en: Screen height must be at least 23 lines for the Options menu!
tr: Seçenekler menüsü için ekran boyu en az 23 satır olmalıdır!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_22
en: Screen height must be at least 22 lines for the Options menu!
tr: Seçenekler menüsü için ekran boyu en az 22 satır olmalıdır!

en: That key requires Advanced User mode.
tr: O tuş, İleri Düzey Kullanıcı kipi gerektirir.

en: Content-type: %s
tr: İçerik türü: %s

en: Command:
tr: Komut:

en: Unknown or ambiguous command
tr: Bilinmeyen ya da belirsiz komut

en:  Version
tr:  Sürüm

en:  first
tr:  ilk

en: , guessing...
tr: , tahmin ediliyor...

en: Permissions for
tr: İzinlerin sahibi

en: Select
tr: Seçiniz

en: capital letter
tr: büyük harf

en:  of option line,
tr:  seçenek satırının,

en:  to save,
tr:  kaydetmek için,

en:  to
tr:  hedef

en:  or
tr:  ya da

en:  index
tr:  indeks

en:  to return to Lynx.
tr:  Lynx'e dönmek için.

en: Accept Changes
tr: Değişiklikleri kabul et

en: Reset Changes
tr: Değişiklikleri Sıfırla

en: Left Arrow cancels changes
tr: Sol Ok değişiklikleri iptal eder

en: Save options to disk
tr: Seçenekleri diske Kaydet

en: Hit RETURN to accept entered data.
tr: Girilen veriyi kabul etmek için RETURN'e basınız.

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
tr: Girilen veriyi kabul etmek için RETURN'e basınız.  Öntanımlıyı çağırmak için veriyi siliniz.

en: Value accepted!
tr: Değer kabul edildi!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
tr: Değer kabul edildi! -- UYARI: Lynx, XWINDOWS için ayarlanmıştır!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
tr: Değer kabul edildi! -- UYARI: Lynx, XWINDOWS için ayarlanmamıştır!

en: You are not allowed to change which editor to use!
tr: Kullanılacak düzenleyiciyi değiştirmenize izin verilmiyor!

en: Failed to set DISPLAY variable!
tr: DISPLAY değişkeninin atanması başarılamadı!

en: Failed to clear DISPLAY variable!
tr: DISPLAY değişkeninin silinmesi başarılamadı!

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
tr: Yer imi dosyasını değiştirmenize izin verilmiyor!

en: Terminal does not support color
tr: Uçbirim renk(li çıktıyı) desteklemiyor

en: Your '%s' terminal does not support color.
tr: '%s' uçbiriminiz, renk(li çıktıyı) desteklemiyor.

en: Access to dot files is disabled!
tr: Nokta dosyalara erişim devre dışı!

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
tr: Kullanıcı Ajanı dizgesi "Lynx" ya da "L_y_n_x" içermiyor

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
tr: Kullanıcı Ajanı'nda "L_y_n_x" ya da "Lynx" kullanın, değilse kasıtlı aldatmacaya benziyor!

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
tr: Kullanıcı Ajan dizgesinin değiştirilmesi devre dışı!

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
tr: Bu ayarı değiştirmenize izin verilmiyor.

en: Saving Options...
tr: Seçenekler Kaydediliyor...

en: Options saved!
tr: Seçenekler kaydedildi!

en: Unable to save Options!
tr: Seçenekler kaydedilemedi!

en:  'r' to return to Lynx
tr:  Lynx'e dönmek için 'r'

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
tr:  kaydetmek için '>', ya da Lynx'e dönmek için 'r'

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
tr: Değeri değiştirmek için herhangi bir tuşa, kabul etmek için RETURNe basınız.

en: Error uncompressing temporary file!
tr: Geçici dosyanın genişletilmesinde hata!

en: Unsupported URL scheme!
tr: Desteklenmeyen URL şeması!

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
tr: Desteklenmeyen veri: URL!  Şimdilik SHOWINFO (bilgi-göster) kullanınız.

en: Redirection limit of %d URL's reached.
tr: Yeniden yönlendirme limiti olan %d URL'ye erişildi.

en: Illegal redirection URL received from server!
tr: Sunucudan kuraldışı yeniden yönlendirme URL'si alındı!

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
tr: Sunucu, POST içeriğinin şuraya %d yeniden yönlendirilmesini istedi

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
tr: Devam et(P), Al(G) ya da Vazgeç(C)

en: P)roceed, or C)ancel
tr: Devam et(P) ya da Vazgeç(C)

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
tr: POST içeriğinin yeniden yönlendirilmesi.  Devam et(P), (U)RL'ye bak, Al(G) ya da Vazgeç(C)

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
tr: POST içeriğinin yeniden yönlendirilmesi.  Devam et(P), (U)RL'ye bak, ya da Vazgeç(C)

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION
en: Document from Form with POST content.  Resubmit?
tr: POST içerikli formdan belge.  Yeniden gönderilsin mi?

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION_TO
en: Resubmit POST content to %s ?
tr: POST içeriği %s'e yeniden gönderilsin mi?

note: #define CONFIRM_POST_LIST_RELOAD
en: List from document with POST data.  Reload %s ?
tr: POST verili belgeden liste.  %s yeniden yüklensin mi?

note: #define CONFIRM_POST_DOC_HEAD
en: Document from POST action, HEAD may not be understood.  Proceed?
tr: POST eyleminden belge, BAŞLIK anlaşılmamış olabilir.  Devam edilsin mi?

note: #define CONFIRM_POST_LINK_HEAD
en: Form submit action is POST, HEAD may not be understood.  Proceed?
tr: Form gönderme eylemi POST, KAFA anlaşılmamış olabilir.  Devam edilsin mi?

en: Proceed without a username and password?
tr: Kullanıcı adı ve parola olmaksızın devam edecek misiniz?

en: Proceed (%s)?
tr: Devam edilsin mi (%s)?

en: Cannot POST to this host.
tr: Bu makinaya POST yapılamıyor.

en: POST not supported for this URL - ignoring POST data!
tr: Bu URL için POST desteklenmiyor - POST verisi yok sayılıyor!

en: Discarding POST data...
tr: POST verisi siliniyor...

en: Document will not be reloaded!
tr: Belge geri yüklenmeyecek!

en: Location:
tr: Konum:

en: '%s' not found!
tr: '%s' bulunamadı!

en: Default Bookmark File
tr: Öntanımlı Yer İmi Dosyası

en: Screen too small! (8x35 min)
tr: Ekran çok küçük! (en az 8x35)

en: Select destination or ^G to Cancel:
tr: Varış noktasını seçiniz ya da iptal etmek için ^G:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
tr: Alt yer imini seçiniz, menü için '=' ya da iptal etmek için ^G:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELF
en: Reproduce L)ink in this bookmark file or C)ancel? (l,c):
tr: Bu yer imi dosyasındaki bağ(L)antı çoğaltılsın mı, iptal(C) mi edilsin? (l,c):

en: Multiple bookmark support is not available.
tr: Çok sayıda yer imi desteği mevcut değil...

en:  Select Bookmark (screen %d of %d)
tr:  Yer imini seçiniz (%2$d ekranın %1$d.'si)

en:        Select Bookmark
tr:        Yer İmini Seçiniz

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD_MASK
en: Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH (%d of 2)
tr: Yer İmi AÇIKLAMASI ve DOSYAYOLU düzenleniyor (2'nin %d'i)

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD
en:          Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH
tr:          Yer İmi AÇIKLAMASI ve DOSYAYOLU düzenleniyor

en: Letter:
tr: Mektup:

note: #define USE_PATH_OFF_HOME
en: Use a filepath off your login directory in SHELL syntax!
tr: KABUK sözdiziminde giriş dizininiz dışında bir dosyayolu kullanın!

en: Use a filepath off your home directory!
tr: Ana dizininiz dışında bir dosyayolu kullanın!

note: #define MAXLINKS_REACHED
en: Maximum links per page exceeded!  Use half-page or two-line scrolling.
tr: Sayfa başına maksimum link aşıldı!  Yarım sayfa ya da iki satırlık kaydırma kullanın.

en: No previously visited links available!
tr: Önceden uğranmış link mevcut değil!

en: Memory exhausted!  Program aborted!
tr: Bellek tükendi!  Program yarıda kesildi!

en: Memory exhausted!  Aborting...
tr: Bellek tükendi!  Yarıda kesiliyor...

en: Not enough memory!
tr: Bellek yetersiz!

en: Directory/File Manager not available
tr: Dizin/Dosya Yöneticisi mevcut değil

en: Location URL is not absolute.
tr: Konum URL'si mutlak değil...

en: Refresh URL is not absolute.
tr: Yenile URL'si mutlak değil...

note: #define SENDING_MESSAGE_WITH_BODY_TO
en: You are sending a message with body to:
tr: Şuraya gövdeli bir mesaj gönderiyorsunuz:

en: You are sending a comment to:
tr: Şuraya bir yorum gönderiyorsunuz:

en: 
     With copy to:
tr: 
    Şuraya kopya ile:

en: 
     With copies to:
tr: 
     Şuraya kopyalar ile:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
tr: 
    
    Eğer bir mesaj göndermek istemiyorsanız iptal etmek için Ctrl-G kullanın

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
tr: 
     Lütfen ya adınızı girin, ya da anonim kalmak için boş bırakın

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
tr: 
     Lütfen bir e-posta adresi ya da benzerini girin

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
tr:  eğer bir yanıt arzularsanız, size ulaşma yolları.

en: 
     Please enter a subject line.
tr: 
     Lütfen bir konu satırı giriniz.

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
tr: 
     Mesajınızın KK'sı için lütfen bir e-posta adresi giriniz.

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
tr:  (Bir kopya istemiyorsanız boş bırakınız.)

en: 
     Please review the message body:
tr: 
     Lütfen mesaj gövdesini gözden geçiriniz:

en: 
    Press RETURN to continue:
tr: 
    Devam etmek için RETURN'e basınız:

en: 
    Press RETURN to clean up:
tr: 
    Temizlemek için RETURN'e basınız:

en:  Use Control-U to erase the default.
tr:  Öntanımlıyı silmek için Control-U kullanınız.

en: 
     Please enter your message below.
tr: 
     Lütfen mesajınızı aşağıya giriniz.

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
tr: 
     Bitirdiğinizde enter'a basıp, yeni satıra tek bir nokta (.)

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
tr: 
     koyup tekrar enter'a basınız.

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
tr: %s çerez: %.*s=%.*s  İzin verir misiniz? (E/H/Daima/Asla)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
tr: '%2$s' için geçersiz çerez yöresi=%1$s kabul edilsin mi?

note: #define INVALID_COOKIE_PATH_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie path=%s as a prefix of '%s'?
tr: '%2$s'in öneki olarak geçersiz çerez yolu=%1$s kabul edilsin mi?

en: Allowing this cookie.
tr: Bu çereze izin veriliyor.

en: Rejecting this cookie.
tr: Bu çerez reddediliyor.

en: The Cookie Jar is empty.
tr: Çerez kavanozu boş...

en: The Cache Jar is empty.
tr: Önbellek Kavanozu boş.

note: #define ACTIVATE_TO_GOBBLE
en: Activate links to gobble up cookies or entire domains,
tr: Çerezleri veya bütün etki alanlarını silip süpürmek için bağlantıları etkinleştirin,

en: or to change a domain's 'allow' setting.
tr: değiştirmek için linkleri etkinleştiriniz.

en: (Cookies never allowed.)
tr: (Çerezlere asla izin verilmiyor.)

en: (Cookies always allowed.)
tr: (Çerezlere her zaman izin veriliyor.)

en: (Cookies allowed via prompt.)
tr: (Çerezlere bilgi istemi aracılığıyla izin veriliyor.)

en: (Persistent Cookies.)
tr: (Kalıcı çerezler.)

en: (No title.)
tr: (Başlık yok.)

en: (No name.)
tr: (İsim yok.)

en: (No value.)
tr: (Değer yok.)

en: None
tr: Hiçbiri

en: (End of session.)
tr: (Oturum sonu.)

en: Delete this cookie?
tr: Bu çerez silinsin mi?

en: The cookie has been eaten!
tr: Çerez yendi!

en: Delete this empty domain?
tr: Bu boş yöre silinsin mi?

en: The domain has been eaten!
tr: Yöre yendi!

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
tr: Yörenin çerezlerini silin(D), izin verin her zaman(A)/sor(P)/asla(V), ya da vazgeç(C)?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
tr: Yöreyi silin(D), izin verin her zaman(A)/sor(P)/asla(V), ya da vazgeç(C)?

en: All cookies in the domain have been eaten!
tr: Yöredeki tüm çerezler yendi!

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
tr: '%s' yöresine her zaman(A) izin veriliyor.

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
tr: '%s' yöresine asla(V) izin verilmiyor.

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
tr: '%s' yöresine izin vermek için soruluyor(P).

en: Delete all cookies in this domain?
tr: Bu yöredeki tüm çerezler silinsin mi?

en: All of the cookies in the jar have been eaten!
tr: Kavanozdaki tüm çerezler yendi!

en: Port 19 not permitted in URLs.
tr: Port 19'a URL'lerde izin verilmiyor.

en: Port 25 not permitted in URLs.
tr: Port 25'e URL'lerde izin verilmiyor.

en: Port %lu not permitted in URLs.
tr: Port %lu'e URL'lerde izin verilmiyor.

en: URL has a bad port field.
tr: URL'de bozuk port alanı var.

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
tr: HTML bileşenlerinin maksimum içiçe geçme sınırı aşıldı.

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
tr: Bozuk kısmi referans!  Yol gösterici noktalar soyuluyor.

en: Trace Log open failed.  Trace off!
tr: İzleme Kütüğünün açılması başarısız.  İzleme kapatıldı!

en: Lynx Trace Log
tr: Lynx İzleme Kütüğü

en: No trace log has been started for this session.
tr: Bu oturum için hiç izleme kütüğü başlatılmadı.

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
tr: Maksimum geçici dosya sayısına ulaşıldı!

note: #define FORM_VALUE_TOO_LONG
en: Form field value exceeds buffer length!  Trim the tail.
tr: Form alanı değeri tampon uzunluğunu aşmakta!  Kuyruğunu kırpın.

note: #define FORM_TAIL_COMBINED_WITH_HEAD
en: Modified tail combined with head of form field value.
tr: Form alanı değeri başlığıyla birleşik değiştirilmiş kuyruk.

note: HTFile.c
en: Directory
tr: Dizin

en: Directory browsing is not allowed.
tr: Dizine göz atmaya izin verilmiyor.

en: Selective access is not enabled for this directory
tr: Bu dizin için seçici erişim etkinleştirilmemiş

en: Multiformat: directory scan failed.
tr: Çokbiçim: dizin taraması başarısız.

en: This directory is not readable.
tr: Bu dizin okunabilir (durumda) değil.

en: Can't access requested file.
tr: İstenen dosyaya erişilemiyor.

en: Could not find suitable representation for transmission.
tr: İletim için uygun temsil (tarzı) bulunamadı.

en: Could not open file for decompression!
tr: Genişletmek üzere dosya açılamadı!

en: Files:
tr: Dosyalar:

en: Subdirectories:
tr: Altdizinler:

en:  directory
tr:  dizin

en: Up to
tr: Üst sınır

en: Current directory is
tr: Mevcut dizin

note: HTFTP.c
en: Symbolic Link
tr: Simgesel Link

note: HTGopher.c
en: No response from server!
tr: Sunucudan yanıt yok!

en: CSO index
tr: CSO indeksi

en: 
    This is a searchable index of a CSO database.
tr: 
    Bu, CSO veritabanının aranabilir bir indeksidir.

en: CSO Search Results
tr: CSO Arama Sonuçları

en: Seek fail on %s
tr: Arama %s'de başarısız

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
tr: 
    's' tuşuna basıp, anahtar sözcükleri giriniz.

en: 
    This is a searchable Gopher index.
tr: 
    Bu, arama yapılabilen bir Gopher indeksidir.

en: Gopher index
tr: Gopher indeksi

en: Gopher Menu
tr: Gopher Menüsü

en:  Search Results
tr:  Arama Sonuçları

en: Sending CSO/PH request.
tr: CSO/PH istemi gönderiliyor.

en: Sending Gopher request.
tr: Gopher istemi gönderiliyor.

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
tr: CSO/PH istemi gönderildi; yanıt bekleniyor.

en: Gopher request sent; waiting for response.
tr: Gopher istemi gönderildi; yanıt bekleniyor.

en: 
    Please enter search keywords.
tr: 
    Lütfen arama için anahtar sözcükleri giriniz.

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
tr: 
    Girdiğiniz anahtar sözcükler, veri tabanında bir kişi adının

en:  person's name in the database.
tr:  aranmasını sağlayacak.

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
tr: Bağlantı kapatıldı mı ???

en: Cannot open temporary file for news POST.
tr: Haber POSTu için geçici dosya açılamıyor.

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
tr: Bu istemci SSL'li habere postalamak için destek içermiyor.

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
tr: Stil %d `%s' SGML:%s.  Yazıtipi %s %.1f boyut.

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
tr: 	Yaslama=%d, %d sekme. (%.0f önce, %.0f sonra)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
tr: 		Sekme türü=%d konum %.0f

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
tr: Kullanıcı adı ve parola olmadan devam edilemez.

en: Can't retry with authorization!  Contact the server's WebMaster.
tr: Yetkilendirme yeniden denenemez!  Sunucunun site yöneticisiyle temas kurun.

en: Can't retry with proxy authorization!  Contact the server's WebMaster.
tr: Vekil(proxy) yetkilendirmesi yeniden denenemez! Sunucunun site yöneticisiyle temas kurun.

en: Retrying with proxy authorization information.
tr: Vekil(proxy) yetkilendirme bilgisiyle yeniden deneniyor.

en: SSL error:%s-Continue?
tr: SSL hatası:%s-Devam edilsin mi?

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
tr: HTWAIS: Dönüş mesajı çok büyük.

en: Enter WAIS query:
tr: WAIS sorgusu giriniz:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
tr: HTTP0 istemi olarak yeniden deneniyor.

en: Transferred %d bytes
tr: %d bayt aktarıldı

en: Data transfer complete
tr: Veri aktarımı tamamlandı

en: Error processing line %d of %s
tr: %2$s satırdan %1$d.'sinin işlenmesinde hata

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
tr: Adres Listesi Sayfası

en: Bookmark file
tr: Yer imi dosyası

en: Configuration Definitions
tr: Ayar Tanımları

en: Cookie Jar
tr: Çerez kavanozu

en: Current Edit-Key Map
tr: Mevcut Düzenleme-Tuş Eşlemi

en: Current Key Map
tr: Mevcut Tuş Eşlemi

en: File Management Options
tr: Dosya Yönetim Seçenekleri

en: Download Options
tr: İndirme Seçenekleri

en: History Page
tr: Tarihçe Sayfası

en: Cache Jar
tr: Önbellek Kavanozu

en: List Page
tr: Liste Sayfası

en: Lynx.cfg Information
tr: Lynx.cfg Bilgileri

en: Converted Mosaic Hotlist
tr: Dönüştürülmüş Mosaic Sıcaklistesi

en: Options Menu
tr: Seçenekler Menüsü

en: File Permission Options
tr: Dosya İzin Seçenekleri

en: Printing Options
tr: Yazdırma Seçenekleri

en: Information about the current document
tr: Mevcut dosya bilgileri

en: Your recent statusline messages
tr: Son durumsatırı mesajlarınız

en: Upload Options
tr: Yükleme Seçenekleri

en: Visited Links Page
tr: Uğranmış Linkler Sayfası

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
tr: Ayrıca bakınız

en: your
tr: sizin

en: for runtime options
tr: yürütüm süresi seçenekleri için

en: compile time options
tr: derleme süresi seçenekleri

en: color-style configuration
tr: renk stili ayarlama

en: latest release
tr: son dağıtım

en: pre-release version
tr: dağıtım öncesi sürüm

en: development version
tr: geliştirme sürümü

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
tr: Aşağıdaki veri, Lynx'in bu kopyasının otomatik ayarlanma/yapılandırma süreci
    sırasında türetilmiştir.  Yazılım hatası bildirirken, lütfen bu sayfanın bir
    kopyasını da dahil ediniz.

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
tr: Aşağıdaki veri, Lynx'in bu kopyası yapılandırılırken otomatik-ayarlanmış
    derleme süresi tanımları olarak kullanılmıştır.

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
tr:  Oluştur(C)  İndir(D)  Düzenle(E)  Tam menü(F)  Değiştir(M)  Çıkart(R)  İşaretle(T)  Yükle(U)

en: Failed to obtain status of current link!
tr: Mevcut linkin durumu elde edilemedi!

note: #define INVALID_PERMIT_URL
en: Special URL only valid from current File Permission menu!
tr: Özel URL yalnızca güncel Dosya İzin menüsünden geçerlidir!

en: External support is currently disabled.
tr: Harici destek halen devre dışı...

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
tr: Çalışma dizinini değiştirme şu an devre dışı.

en: Linewrap OFF!
tr: Satırsarma KAPALI!

en: Linewrap ON!
tr: Satırsarma AÇIK!

en: Parsing nested-tables toggled OFF!  Reloading...
tr: İçice geçmiş-tablo ayrıştırma KAPATILDI!  Yeniden yükleniyor...

en: Parsing nested-tables toggled ON!  Reloading...
tr: İçice geçmiş-tablo ayrıştırma AÇILDI!  Yeniden yükleniyor...

en: Shifting is disabled while line-wrap is in effect
tr: Satır-sarma etkinken kaydırma (shifting) devre dışıdır

en: Trace not supported
tr: İz(leme) desteklenmiyor

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
tr: 	Girinti: ilk satır=%.0f diğerleri=%.0f, Yükseklik=%.1f Alt çıkıntı=%.1f

en: username for realm %s changed from %s to %s
tr: kullanıcı adı bölge %s için %s'den %s'e değişti

en: password for realm %s user %s changed
tr: bölge %s kullanıcı %s için parola değişti

en: Username for '%s' at %s '%s%s':
tr: '%s' kullanıcısı için %s'de '%s%s':

en: This client doesn't know how to compose proxy authorization information for scheme
tr: Bu istemci şema için vekil(proxy) yetkilendirme bilgisi oluşturmayı bilmiyor

en: This client doesn't know how to compose authorization information for scheme
tr: Bu istemci şema için yetkilendirme bilgisi oluşturmayı bilmiyor

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
tr: Geçersiz başlık '%s%s%s%s%s'

en: Proxy authorization required -- retrying
tr: Vekil(proxy) yetkilendirmesi gerekli -- yeniden deneniyor

en: Access without authorization denied -- retrying
tr: Yetkilendirilmeden erişim reddedildi -- yeniden deneniyor

en: Access forbidden by rule
tr: Erişim kuralla yasaklanmış

en: Document with POST content not found in cache.  Resubmit?
tr: Önbellekte POST içerikli belge bulunmadı.  Yeniden gönderilsin mi?

en: Loading failed, use a previous copy.
tr: Yükleme başarısız, önceki bir kopyayı kullanın.

en: Loading incomplete.
tr: Yükleme tamamlanmadı.

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
tr: **** HTAcess: Yürürlükten kalkmış yük rutini tarafından soket ya da dosya numarası döndü!

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
tr: **** HTAcess: Dahili yazılım hatası.  Lütfen lynx-dev@nongnu.org adresine bildiriniz!

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
tr: **** HTAccess: Dönen durum: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
tr: Erişilemiyor

en: Unable to access document.
tr: Belgeye erişilemiyor.

en: Enter password for user %s@%s:
tr: %s@%s kullanıcısı için parola giriniz:

en: Unable to connect to FTP host.
tr: FTP makinasına bağlanılamadı.

en: close master socket
tr: ana soketi kapatınız

en: socket for master socket
tr: ana soket için soket

en: Receiving FTP directory.
tr: FTP dizini alınıyor.

en: Transferred %d bytes (%5d)
tr: %d bayt aktarıldı (%5d)

en: connect for data
tr: veri için bağlan

en: Receiving FTP file.
tr: FTP dosyası alınıyor.

en: Could not set up finger connection.
tr: Finger bağlantısı sağlanamıyor.

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
tr: Veri yüklenemiyor (finger URL'sinde site adı yok)

en: Invalid port number - will only use port 79!
tr: Geçersiz port no - yalnızca port 79 kullanılacak!

en: Could not access finger host.
tr: Finger makinasına erişilemedi.

en: No response from finger server.
tr: Finger sunucusundan yanıt yok.

en: Username for news host '%s':
tr: '%s' adlı haber makinası için kullanıcı adı:

en: Change username?
tr: Kullanıcı adı değiştirilsin mi?

en: Username:
tr: Kullanıcı adı:

en: Password for news host '%s':
tr: '%s' adlı haber makinası için parola:

en: Change password?
tr: Parola değiştirilsin mi?

en: No matches for: %s
tr: %s için eşleşme yok

en: 
    No articles in this group.
tr: 
    Bu grupta hiç mesaj yok.

en: 
    No articles in this range.
tr: 
    Bu erimde hiç mesaj yok.

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
tr: %s,  %d-%d mesaj

en: Earlier articles
tr: Önceki mesajlar

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
tr: 
    Halen %2$s'de yaklaşık %1$d mesaj mevcut, kimlikler şu şekilde:

en: All available articles in
tr: Tüm mevcut mesajlar

en: Later articles
tr: Sonraki mesajlar

en: Post to
tr: Kime Gönderilecek

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
tr: Bu istemci SNEWS URL'ler için destek içermiyor.

en: No target for raw text!
tr: Ham metin için hiç hedef yok!

en: Connecting to NewsHost ...
tr: Haber makinasına bağlanılıyor ...

en: Could not access %s.
tr: %s'e erişilemiyor.

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
tr: Haber bilgisi okunamıyor.  %.20s adlı haber makinasının yanıtı: %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
tr: Haber bilgisi okunamıyor, %s makinasından boş yanıt

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
tr: Mevcut haber gruplarının listesi okunuyor.

en: Reading list of articles in newsgroup.
tr: Haber grubundaki mesaj listesi okunuyor.

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
tr: Haber mesajı okunuyor.

en: Sorry, could not load requested news.
tr: Üzgünüm, istenen haber yüklenemedi.

en: Address has invalid port
tr: Adres portu geçersiz

en: Address length looks invalid
tr: Adres uzunluğu geçersiz görünüyor

en: SOCKS5: no hostname found.
tr: SOCKS5: ana bilgisayar adı bulunamadı.

en: SOCKS5: hostname too long.
tr: SOCKS5: ana bilgisayar adı çok uzun.

en: (for %s at %s) SOCKS5
tr: (%s'de %s için) SOCKS5

en: Unable to locate remote host %s.
tr: %s adlı karşı makina konumlandırılamıyor.

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
tr: Geçersiz makina adı %s

en: Making %s connection to %s
tr: %2$s'e %1$s bağlantısı kuruluyor

en: socket failed.
tr: soket başarısız.

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
tr: soket başarısız: aile %d adres %s port %s.

en: Could not make connection non-blocking.
tr: Bağlantı engelsizleştirilemedi (non-blocking).

en: Connection failed (too many retries).
tr: Bağlantı başarısız (çok sayıda yeniden deneme).

en: Could not restore socket to blocking.
tr: Soket engellemeye (blocking) geri yüklenemedi.

note: RFC 1928: CONNECT request
en: SOCKS5: connecting to %s
tr: SOCKS5: %s'e bağlanma

en: SOCKS server failure
tr: SOCKS sunucu hatası

en: connection not allowed by ruleset
tr: kural kümesi tarafından bağlantıya izin verilmiyor

en: network unreachable
tr: ağ erişilemiyor

en: host unreachable
tr: ana bilgisayara erişilemiyor

en: connection refused
tr: bağlantı kesildi

en: TTL expired
tr: TTL süresi doldu

en: command not supported
tr: komut desteklenmiyor

en: address type not supported
tr: adres türü desteklenmiyor

en: unknown SOCKS error code
tr: bilinmeyen SOCKS hata kodu

en: unexpected reply
tr: beklenmeyen yanıt

en: Socket read failed (too many tries).
tr: Soket okuma başarısız (çok sayıda deneme).

en: SSL callback:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d
tr: SSL geriçağırımı:%s, öndoğrulama_tamam=%d, ssl_tamam=%d

en: User/password contains only punctuation: %s
tr: Kullanıcı/parola yalnızca noktalama işaretlerini içerir: %s

en: User/password may be confused with hostname: '%s' (e.g, '%s')
tr: Kullanıcı/parola hostname ile karışık olabilir: '%s' (örneğin, '%s')

en: Certificate issued by: %s
tr: Sertifikayı veren:%s

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
tr: Bu istemci HTTPS URL'ler için destek içermiyor.

en: Unable to connect to remote host.
tr: Karşı makinaya bağlanılamadı.

en: Retrying connection without TLS.
tr: Bağlantı, TLS'siz tekrar deneniyor.

en: GnuTLS error when trying to verify certificate.
tr: Sertifika onaylanırken GnuTLS hatası.

en: the certificate has no known issuer
tr: sertifikanın bilinen bir yayınlayıcısı yok

en: no issuer was found
tr: yayınlayıcı bulunamadı

en: issuer is not a CA
tr: yayınlayıcı bir CA değil

en: the certificate has been revoked
tr: sertifika hükümsüz kılınmış

en: the certificate is not trusted
tr: sertifikaya güvenilmiyor

en: Verified connection to %s (cert=%s)
tr: %1$s'e doğrulanmış bağlantı (cert=%2$s)

en: Verified connection to %s (subj=%s)
tr: %s'e bağlantı doğrulandı (konu=%s)

en: Can't find common name in certificate
tr: Sertifikada ortak ad bulunamadı

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
tr: SSL hatası:makina(%s)!=sert(%s)-Devam edilsin mi?

en: SSL error
tr: SSL hatası

en: UNVERIFIED connection to %s (cert=%s)
tr: %s'e DOĞRULANMAMIŞ bağlantı (cert=%s)

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
tr: Güvenli %d-bit %s (%s) HTTP bağlantısı

en: Sending HTTP request.
tr: HTTP istemi gönderiliyor.

en: Unexpected network write error; connection aborted.
tr: Umulmadık ağa yazma hatası; bağlantı yarıda kesildi.

en: HTTP request sent; waiting for response.
tr: HTTP istemi gönderildi; yanıt bekleniyor.

en: Unexpected network read error; connection aborted.
tr: Umulmadık ağa yazma hatası; bağlantı yarıda kesildi.

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
tr: Umulmadık Bilgisel Durum alındı.

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
tr: İstem karşılandı.  İçeriği temizle.

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
tr: Umulmadık 304 Değiştirilmedi durumu alındı.

en: Redirection of POST content requires user approval.
tr: POST içeriğinin yeniden yönlendirilmesi kullanıcı onayı gerektirir.

en: Have POST content.  Treating Permanent Redirection as Temporary.
tr: POST içeriği mevcut.  Kalıcı Yeniden Yönlendirmeye Geçici muamelesi yapılıyor.

en: Retrying with access authorization information.
tr: Erişim yetkilendirme bilgisiyle yeniden deneniyor.

en: Show the 401 message body?
tr: 401 mesaj gövdesi gösterilsin mi?

en: Show the 407 message body?
tr: 407 mesaj gövdesi gösterilsin mi?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
tr: Sunucudan bilinmeyen durum yanıtı!

en: remote %s session:
tr: uzak %s oturumu:

en: Could not connect to WAIS server.
tr: WAIS sunucusuna bağlanılamadı.

en: Could not open WAIS connection for reading.
tr: Okuma için WAIS bağlantısı açılamadı.

en: Diagnostic code is
tr: Tanısal kod:

en: Index
tr: İndeks

en:  contains the following %d item%s relevant to "
tr:  aşağıdaki ilgili %d öğe%s(y)i içerir "

en: The first figure after each entry is its relative score,
tr: Herbir girdiden sonraki ilk sayı, onun göreceli skoru,

en: the second is the number of lines in the item.
tr: ikincisiyse, öğedeki satır sayısıdır.

en:  (bad file name)
tr:  (bozuk dosya adı)

en: (bad doc id)
tr: (bozuk belge no)

en: (Short Header record, can't display)
tr: (Kısa Başlık kaydı, görüntülenemiyor)

en: 
    Long Header record, can't display
tr: 
    Uzun Başlık kaydı, görüntülenemiyor

en: 
    Text record
tr: 
    Metin kaydı

en: 
    Headline record, can't display
tr: 
    Başlık kaydı, görüntülenemiyor

en: 
    Code record, can't display
tr: 
    Kod kaydı, görüntülenemiyor

en: Syntax error in WAIS URL
tr: WAIS URL'de sözdizimi hatası

en:  (WAIS Index)
tr:  (WAIS İndeksi)

en: WAIS Index:
tr: WAIS İndeksi:

en: This is a link for searching the
tr: Bu, WAIS indeksini aramak için

en:  WAIS Index.
tr:  bir linktir.

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
tr: 
    Ara(s) komutunu girip arama sözcüklerini belirleyiniz.

en:  (in
tr:  (şurada

en: WAIS Search of "
tr: WAIS Araması "

en: " in:
tr: " şurada:

en: HTWAIS: Request too large.
tr: HTWAIS: İstem çok büyük.

en: Searching WAIS database...
tr: WAIS veritabanı aranıyor...

en: Search interrupted.
tr: Arama kesildi.

en: Can't convert format of WAIS document
tr: WAIS belgesinin biçemi dönüştürülemiyor

en: HTWAIS: Request too long.
tr: HTWAIS: İstem çok uzun.

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
tr: WAIS belgesi getiriliyor...

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
tr: Hiç metin dönmedi!

en:  NOT GIVEN in source file;
tr:  kaynak dosyada VERİLMEDİ;

en:  WAIS source file
tr:  WAIS kaynak dosyası

en:  description
tr:  açıklama

en: Access links
tr: Erişim linkleri

en: Direct access
tr: Dolaysız erişim

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
tr:  (ya da tanımlıysa, vekil(proxy) sunucu aracılığıyla)

en: Maintainer
tr: Yönetici

en: Host
tr: Bilgisayar

en: Memory exhausted, display interrupted!
tr: Bellek tükendi, görüntü kesildi!

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
tr: Bellek tükendi, aktarım kesilecek!

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
tr:  *** BELLEK TÜKENDİ ***

en: text entry field
tr: metin giriş alanı

en: password entry field
tr: parola giriş alanı

en: checkbox
tr: onay kutusu

en: radio button
tr: radyo düğmesi

en: submit button
tr: gönderme düğmesi

en: reset button
tr: temizleme düğmesi

en: script button
tr: betik düğmesi

en: popup menu
tr: açılır menü

en: hidden form field
tr: gizli form alanı

en: text entry area
tr: metin giriş alanı

en: range entry field
tr: erim giriş alanı

en: file entry field
tr: dosya giriş alanı

en: text-submit field
tr: metin-gönderme alanı

en: image-submit button
tr: resim-gönderme alanı

en: keygen field
tr: keygen alanı

en: unknown form field
tr: bilinmeyen form alanı

en: unknown field or link
tr: bilinmeyen alan ya da link

en: Can't open file for uploading
tr: Yüklemek için dosya açılamıyor

en: Submitting %s
tr: %s gönderiliyor

note: ugliness has happened; inform user and do the best we can
en: Hang Detect: TextAnchor struct corrupted - suggest aborting!
tr: Takılma Saptandı: TextAnchor struct bozuk - sonlandırmanız önerilir!

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
tr: Görüntülenen alana sığmak üzere satırlar sarmalansın mı?

en: Very long lines have been truncated!
tr: Çok uzun satırların sonundan kırpıldı!

en: bytes
tr: bayt

note: * If we know the total size of the file, we can compute * a percentage, and show a corresponding progress bar.
en: Read %s of data
tr: Verinin %s'i okundu

en: Read %s of %s of data
tr: %2$s verinin %1$s'i okundu

en: , %s/sec
tr: , %s/sn

en:  (stalled for %s)
tr:  (%s süresince durakladı)

en:  (Press 'z' to abort)
tr:  (Yarıda kesmek için 'z'ye basınız)

note: Meta-note: don't move the following note from its place right in front of the first gettext().  As it is now, it should automatically appear in generated lynx.pot files. - kw NOTE TO TRANSLATORS:  If you provide a translation for "yes", lynx * will take the first byte of the translation as a positiv
en: yes
tr: evet

en: no
tr: hayır

note: * Special-purpose workaround for gettext support (we should do * this in a more general way) -TD * * NOTE TO TRANSLATORS:  If the prompt has been rendered into * another language, and if yes/no are distinct, assume the * translator can make an ordered list in parentheses with one * capital letter fo
en: Y/N/A/V
tr: (E/H/D/A)

en: Description:
tr: Açıklama:

en: (none)
tr: (hiçbiri)

en: Filepath:
tr: Dosya yolu:

en: (unknown)
tr: (bilinmiyor)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
tr: Belgede yalnızca gizli linkler var.  Listele(l) komutunu kullanınız.

en: Source cache error - disk full?
tr: Kaynak önbellek hatası - disk tamamen dolu mu?

en: Source cache error - not enough memory!
tr: Kaynak önbellek hatası - bellek yetersiz!

en:      This file is an HTML representation of the X Mosaic hotlist file.
         Outdated or invalid links may be removed by using the
         remove bookmark command, it is usually the 'R' key but may have
         been remapped by you or your system administrator.
tr:      Bu dosya, X Mosaic sıcak listesinin bir HTML temsilidir.
         Kullanımdan kalkmış ya da geçersiz linkler, yer imi çıkartma
         komutu kullanılarak çıkartılabilir, bu genellikle 'R' tuşudur, ancak
         siz ya da sistem yöneticiniz tarafından yeniden eşlemlenmiş olabilir.

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
tr:      Linkleri 'R' tuşuyla silebilirsiniz<br>
    <ol>

en:      You can delete links using the remove bookmark command.  It is usually
         the 'R' key but may have been remapped by you or your system
         administrator.
tr:      Linkleri yer imi çıkartma komutunu kullanarak silebilirsiniz.  Bu genellikle
         'R' tuşudur, ancak siz ya da sistem yöneticiniz tarafından yeniden
        .eşlemlenmiş olabilir.

en:      This file also may be edited with a standard text editor to delete
         outdated or invalid links, or to change their order.
tr:      Bu dosya, kullanımdan kalkmış, geçersiz linkleri silmek ya da sıralarını
         değiştirmek üzere standart bir metin düzenleyiciyle de düzenlenebilir.

en: Note: if you edit this file manually
          you should not change the format within the lines
          or add other HTML markup.
          Make sure any bookmark link is saved as a single line.
tr: Not: Eğer bu dosyayı elle düzenlerseniz
          satır içlerindeki biçimi değiştirmemeli, ya da
          başka HTML belirteci eklememelisiniz.
          Herbir linkin tek satır olarak kaydedildiğine emin olun.

en: File may be recoverable from %s during this session
tr: Dosya, bu oturum boyunca %s'den kurtarılabilir

en: Do you want to execute "%s"?
tr: "%s"'i çalıştırmak ister misiniz?

note: * Neither the path as given nor any components examined by backing up * were stat()able.  - kw
en: Unable to access cgi script
tr: Cgi betiğine erişilemiyor

en: Good Advice
tr: İyi Öneri

en: An excellent http server for VMS is available via
tr: VMS için kusursuz bir http sunucusu, şu link aracılığıyla

en: this link
tr: temin edilebilir

en: It provides state of the art CGI script support.
tr: Güncel CGI betik desteğini sağlar.

en: Exiting via interrupt:
tr: İşkesmesi aracılığıyla kapanıyor:

en: (from a previous session)
tr: (önceki bir oturumdan)

en: Maximum Gobble Date:
tr: Maksimum Silip Süpürme Tarihi:

en: Internal
tr: Dahili

en: cookie_domain_flag_set error, aborting program
tr: cookie_domain_flag_set hatası, program yarıda kesiliyor

en: Terminal reinitialisation failed - unknown terminal type?
tr: Uçbirim ön değer ataması başarısız - bilinmeyen uçbirim türü?

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
tr: Uçbirim ön değer ataması başarısız - bilinmeyen uçbirim türü?

en: Terminal =
tr: Uçbirim =

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
tr: Bu programla bir vt100, 200 vb. uçbirim kullanmalısınız.

en: Your Terminal type is unknown!
tr: Uçbirim türünüz bilinmiyor!

en: Enter a terminal type:
tr: Bir uçbirim türü giriniz:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
tr: UÇBİRİM TÜRÜ AYARI

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
tr: 
    %2$s Sür. %1$s'de ölümcül bir hata oluştu

en: 
    Please notify your system administrator to confirm a bug, and if
    confirmed, to notify the lynx-dev list.  Bug reports should have concise
    descriptions of the command and/or URL which causes the problem, the
    operating system name with version number, the TCPIP implementation, the
    TRACEBACK if it can be captured, and any other relevant information.
tr: 
    Lütfen sistem yöneticinize bir yazılım hatasını doğrulatmak için, ve
    eğer doğrulanırsa lynx-dev listesine bildirmesi için haber veriniz.
    Hata raporları, soruna yol açan komutun ve/veya URL'nin kısa açıklamasını,
    işletim sistemi adıyla sürüm numarasını, TCPIP uygulamasını,
    kapılabildiyse GERİİZSÜRÜMÜnü ve ilgili diğer bilgileri içermelidir.

en: Error starting editor, %s
tr: Düzenleyiciyi başlatmada hata, %s

en: Editor killed by signal
tr: Düzenleyici sinyalle öldürüldü

en: Editor returned with error status %s
tr: Düzenleyici %s hata durumuyla döndü

en: Downloaded link:
tr: İndirilmiş link:

en: Suggested file name:
tr: Önerilen dosya adı:

en: Standard download options:
tr: Standart indirme seçenekleri:

en: Download options:
tr: İndirme seçenekleri:

en: Save to disk
tr: Diske kaydet

en: View temporary file
tr: Geçici dosyayı görüntüle

en: Save to disk disabled.
tr: Diske kaydetme devre dışı...

en: Local additions:
tr: Yerel eklentiler:

en: No Name Given
tr: İsim Verilmemiş

en: You selected:
tr: Seçiminiz:

en: (no address)
tr: (adres yok)

en:  (internal)
tr:  (dahili)

en:  (was internal)
tr:  (dahiliydi)

en:  (From History)
tr:  (Tarihçe'den)

en: You visited (POSTs, bookmark, menu and list files excluded):
tr: Uğradıklarınız (POSTlar, yer imi, menü ve liste dosyaları hariç):

en: (No messages yet)
tr: (Henüz hiç mesaj yok)

en: Invalid pointer detected.
tr: Geçersiz imleyici saptandı.

en: Sequence:
tr: Sıra:

en: Pointer:
tr: İmleyici:

en: FileName:
tr: DosyaAdı:

en: LineCount:
tr: SatırSayısı:

en: Memory leak detected.
tr: Bellek sızıntısı saptandı.

en: Contains:
tr: İçindekiler:

en: ByteSize:
tr: BaytÖlçüsü:

en: realloced:
tr: yeniden tahsil edilmiş:

en: Total memory leakage this run:
tr: Bu yürütmedeki toplam bellek sızıntısı:

en: Peak allocation
tr: Tepe ayırma

en: Bytes allocated
tr: Ayrılan bayt

en: Total mallocs
tr: Ayrılan toplam bellek

en: Total frees
tr: Toplam boş

en: References in
tr: Bu belgedeki

en: this document:
tr: referanslar:

en: Visible links:
tr: Görünür linkler:

en: Hidden links:
tr: Gizli Linkler:

en: References
tr: Referanslar

en: Unable to get status of '%s'.
tr: '%s'in durumu alınamıyor.

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
tr: Seçilen öğe bir dosya ya da dizin değil!  İstem yoksayıldı.

en: Unable to %s due to system error!
tr: Sistem hatası nedeniyle %s yapılamıyor!

en: Probable failure to %s due to system error!
tr: Sistem hatası nedeniyle olası %s başarısızlığı!

en: remove %s
tr: %s'i çıkart

en: touch %s
tr: %s'e dokun

en: move %s to %s
tr: %s'i %s'e taşı

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
tr: O isimde bir dizin zaten var!  İstem yoksayıldı.

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
tr: O isimde bir dosya zaten var!  İstem yoksayıldı.

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
tr: Belirtilmiş isim zaten kullanımda!  İstem yoksayıldı.

en: Destination has different owner!  Request denied.
tr: Varış yerinin sahibi farklı!  İstem reddedildi.

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
tr: Varış yeri geçerli bir dizin değil!  İstem reddedildi.

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
tr: Çıkış ve varış konumları aynı!  İstem yoksayıldı!

en: Remove all tagged files and directories?
tr: Bütün işaretlenmiş dosya ve dizinler çıkartılsın mı?

en: Enter new location for tagged items:
tr: İşaretlenmiş öğeler için yeni konum giriniz:

en: Enter new name for directory:
tr: Dizin için yeni isim giriniz:

en: Enter new name for file:
tr: Dosya için yeni isim giriniz:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
tr: Kuraldışı karakter (yol-ayracı) bulundu! İstem yoksayıldı.

en: Enter new location for directory:
tr: Dizin için yeni konum giriniz:

en: Enter new location for file:
tr: Dosya için yeni konum giriniz:

en: Unexpected failure - unable to find trailing path separator
tr: Umulmadık aksaklık - izleme yolu ayracı bulunamadı

en: Modify name, location, or permission (n, l, or p):
tr: İsim(n), konum(l) ya da izin(p) değiştirme:

en: Modify name or location (n or l):
tr: İsim(n) ya da konum(l) değiştirme:

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
tr: Bu nitelik daha tamamlanmadı!

en: Enter name of file to create:
tr: Oluşturulacak dosyanın adını giriniz:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
tr: Kuraldışı yeniden yönlendirme "//" bulundu! İstem yoksayıldı.

en: Enter name for new directory:
tr: Yeni dizin için isim giriniz:

en: Create file or directory (f or d):
tr: Dosya(f) ya da dizin(d) oluştur:

en: Remove directory '%s'?
tr: '%s' dizini çıkartılsın mı?

en: Remove directory?
tr: Dizin çıkarılsın mı?

en: Remove file '%s'?
tr: '%s' dosyası çıkartılsın mı?

en: Remove file?
tr: Dosya çıkartılsın mı?

en: Remove symbolic link '%s'?
tr: '%s' simgesel linki çıkartılsın mı?

en: Remove symbolic link?
tr: Simgesel link çıkartılsın mı?

en: Sorry, don't know how to permit non-UNIX files yet.
tr: Üzgünüm, daha UNIX-dışı dosyalara nasıl izin verileceği bilinmiyor.

en: Unable to open permit options file
tr: İzin seçenekleri dosyası açılamıyor

en: Specify permissions below:
tr: İzinleri aşağıda belirtin:

en: Owner:
tr: Sahip:

en: Group
tr: Grup

en: Others:
tr: Diğerleri:

en: form to permit
tr: izin verilecek form

en: Invalid mode format.
tr: Kip biçemi geçersiz.

en: Invalid syntax format.
tr: Betik biçemi geçersiz.

en: Warning!  UUDecoded file will exist in the directory you started Lynx.
tr: Uyarı!  UUçözülmüş dosya, Lynx'i başlattığınız dizinde yer alacak.

en: NULL URL pointer
tr: BOŞ URL imleyici

en: Executing %s
tr: %s icra ediliyor

en: Executing system command. This might take a while.
tr: Sistem komutu icra ediliyor. Bu, bir süre alabilir.

en: Current directory:
tr: Mevcut dizin:

en: Current selection:
tr: Mevcut seçim:

en: Nothing currently selected.
tr: Halen hiçbir şey.seçili değil.

en: tagged item:
tr: işaretlenmiş öğe:

en: tagged items:
tr: işaretlenmiş öğeler:

en: Illegal filename; request ignored.
tr: Kuraldışı dosya adı; istem yoksayıldı.

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
tr: Seçili dizine kurmaya izin verilmiyor.

en: The selected item is not a directory!  Request ignored.
tr: Seçili öğe bir dizin değil! İstem yoksayıldı.

en: Just a moment, ...
tr: Bir dakikacık, ...

en: Error building install args
tr: Kurma arg'larını yapılandırmada hata

en: Source and target are the same: %s
tr: Kaynak ve hedef aynı: %s

en: Already in target directory: %s
tr: Zaten hedef dizinde: %s

en: Installation complete
tr: Kurma tamamlandı

en: Temporary URL or list would be too long.
tr: Geçici URL ya da liste çok uzun olacaktı.

en: Sending
tr: Gönderiliyor

en: The link   %s :?: %s
tr: %s :?: %s bağı

en: called "%s"
tr: "%s" çağrıldı

en: in the file "%s" called "%s"
tr: "%2$s" adlı dosyanın içinde "%1$s" olup

en: was requested but was not available.
tr: istendi, fakat temin edilemedi.

en: Thought you might want to know.
tr: Bilmek isteyeceğinizi sandım.

en: This message was automatically generated by
tr: Bu mesajı otomatik olarak oluşturan

en: No system mailer configured
tr: Ayarlanmış sistem postacısı yok

en: No Winsock found, sorry.
tr: Winsock bulunamadı, üzgünüm.

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
tr: Geçerli bir TMP ya da TEMP alanı tanımlamalısınız!

en: No such directory
tr: Böyle bir dizin yok

en: 
    Configuration file "%s" is not available.
tr: 
    Ayarlama dosyası "%s" temin edilemiyor.

en: 
    Lynx character sets not declared.
tr: 
    Lynx karakter kümeleri bildirilmemiş.

en: Ignored %d characters from standard input.
tr: Standart girdiden %d karakter yok sayıldı.

en: Use "-stdin" or "-" to tell how to handle piped input.
tr: Veriyolu girdisinin nasıl halledileceğini belirtmek için "-stdin" ya da "-" kullanın.

en: Warning:
tr: Uyarı:

en: persistent cookies state will be changed in next session only.
tr: kalıcı çerezler durumu, yalnızca gelecek oturumda değişecek.

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
tr: Lynx: tanınmayan karakterkümesi=%s yoksayılıyor

en: %s Version %s (%s)
tr: %s Sürüm %s (%s)

en: Built on %s%s.
tr: %s%s üzerine yapılandırıldı.

en: Copyrights held by the Lynx Developers Group,
tr: Telif hakları Lynx Geliştirme Grubu,

en: the University of Kansas, CERN, and other contributors.
tr: kansas Üniversitesi, CERN ve diğer katkıda bulunanlar.

en: Distributed under the GNU General Public License (Version 2).
tr: GNU Genel Kamu Lisansı (Sürüm 2) altında dağıtılmaktadır.

en: See https://lynx.invisible-island.net/ and the online help for more information.
tr: Daha fazla bilgi için https://lynx.invisible-island.net/ ve çevrim içi yardıma bakınız.

en: USAGE: %s [options] [file]
tr: KULLANIM: %s [seçenekler] [dosya]

en: Options are:
tr: Seçenekler:

en: %s: Invalid Option: %s
tr: %s: Geçersiz Seçenek: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
tr: Dahili hata: Geçersiz fare linki %d!

en: A URL specified by the user
tr: Kullanıcı tarafından belirtilmiş bir URL

en: Enctype multipart/form-data not yet supported!  Cannot submit.
tr: Enctip çok parçalı/form verisi henüz desteklenmiyor!  Gönderilemez.

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
tr: Yardım Ekranı

en: System Index
tr: Sistem İndeksi

en: Query parameter %d:
tr: Sorgu parametresi %d:

en: Entry into main screen
tr: Ana ekrana giriş

en: No next document present
tr: Sonrasında başka belge yok

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
tr: bu belge için karakterkümesi özgün şekilde belirtilmiştir, üzgünüm...

en: cd to:
tr: hangi dizine cd:

en: A component of path is not a directory
tr: Yolun bileşenlerinden biri dizin değildir

en: failed to change directory
tr: dizin değiştirme başarısız

en: Reparsing document under current settings...
tr: Mevcut ayarlarla belge yeniden ayrıştırılıyor...

en: Fatal error - could not open output file %s
tr: Ölümcül hata - çıktı dosyası %s açılamıyor

en: TABLE center enable.
tr: TABLO ortala(mayı) etkinleştir.

en: TABLE center disable.
tr: TABLO ortala(mayı) devre dışı bırak.

en: Current URL is empty.
tr: Mevcut URL boş.

en: Copy to clipboard failed.
tr: Panoya kopyalama başarısız.

en: Document URL put to clipboard.
tr: Belge URL'sini panoya koy.

en: Link URL put to clipboard.
tr: Link URL'sini panoya koy.

en: No URL in the clipboard.
tr: Panoda URL yok.

en: -index-
tr: -indeks-

en: lynx: Can't access startfile
tr: lynx: başlat dosyasına (startfile) erişilemiyor

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
tr: lynx: Başlat dosyası bulunamıyor ya da html-metin ya da salt-metin değil

en:       Exiting...
tr:       Kapanıyor...

en: -more-
tr: -devam-

note: Enable scrolling.
en: You will be posting to:
tr: Postalayacağınız yer/kişi:

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
tr: 
    
     Lütfen Gönderen: hanesi için e-posta adresinizi giriniz

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
tr: 
    
     Lütfen Konu: hanesini giriniz ya da düzenleyiniz

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
tr: 
    
     Lütfen Kurum: hanesini giriniz ya da düzenleyiniz

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
tr: 
    
     Lütfen mesajınızı aşağıya giriniz.

en: Message has no original text!
tr: Mesajda orijinal metin yok!

en: review/edit B)ookmarks files
tr: yer imi B) dosyalarını gözden geçir/düzenle

en: B)ookmark file:
tr: Yer imi(B) dosyası:

en: ON
tr: AÇIK

note: verbose_img variable LYCollapseBRs variable LYtrimBlankLines variable
en: OFF
tr: KAPALI

en: NEVER
tr: ASLA

en: ALWAYS
tr: HER ZAMAN

en: ignore
tr: yoksay

en: ask user
tr: kullanıcıya sor

en: accept all
tr: tümünü kabul et

en: ALWAYS OFF
tr: HER ZAMAN KAPALI

en: FOR LOCAL FILES ONLY
tr: YALNIZCA YEREL DOSYALAR İÇİN

en: ALWAYS ON
tr: HER ZAMAN AÇIK

en: Numbers act as arrows
tr: Rakamlar oklar gibi davranırlar

en: Links are numbered
tr: Linkler numaralandı

en: Links and form fields are numbered
tr: Linkler ve form alanları numaralandı

en: Form fields are numbered
tr: Form alanları numaralandı

en: Case insensitive
tr: Büyük/küçük harf duyarsız

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harf duyarlı

en: prompt normally
tr: normal bilgi istemi

en: force yes-response
tr: evet-yanıtına zorla

en: force no-response
tr: hayır-yanıtına zorla

en: Novice
tr: Acemi

en: Intermediate
tr: Orta düzey

en: Advanced
tr: İleri düzey

en: By First Visit
tr: İlk Ziyaretle

en: By First Visit Reversed
tr: İlk Ziyaretle-Tersten

en: As Visit Tree
tr: Ziyaret Ağacı Gibi

en: By Last Visit
tr: Son Ziyaretle

en: By Last Visit Reversed
tr: Son Ziyaretle-Tersten

note: Old_DTD variable
en: relaxed (TagSoup mode)
tr: gevşek (TagSoup kipi)

en: strict (SortaSGML mode)
tr: katı (SortaSGML kipi)

en: Ignore
tr: Yoksay

en: Add to trace-file
tr: İz dosyasına ekle

en: Add to LYNXMESSAGES
tr: LYNXMESSAGES'a ekle

en: Warn, point to trace-file
tr: Uyar, iz dosyasına yönlendir

en: as labels
tr: etiket gibi

en: as links
tr: link gibi

en: show filename
tr: dosya adını göster

en: collapse
tr: daralt

en: trim-lines
tr: kesme-satırları

en: STANDARD
tr: STANDART

en: ADVANCED
tr: İLERİ DÜZEY

en: IDNA Compatible
tr: IDNA uyumlu

en: Directories first
tr: Önce dizinler

en: Files first
tr: Önce dosyalar

en: Mixed style
tr: Karışık stil

en: By Name
tr: İsimle

en: By Type
tr: Türle

en: By Size
tr: Boyutla

en: By Date
tr: Tarihle

en: By Mode
tr: Kiple

en: By User
tr: Kullanıcıyla

en: By Group
tr: Grupla

en: Do not show rate
tr: Hızı gösterme

en: Show %s/sec rate
tr: %s/sn hızını göster

en: Show %s/sec, ETA
tr: %s/sn'yi göster, ETA

en: Show %s/sec (2-digits), ETA
tr: %s/sn'yi (2-basamaklı) göster, ETA

en: Show progressbar
tr: Gelişim çubuğunu göster

en: Accept lynx's internal types
tr: Lynx'in dahili türlerini kabul et

en: Also accept lynx.cfg's types
tr: Lynx cfg'nin türlerini de kabul et

en: Also accept user's types
tr: Kullanıcının türlerini de kabul et

en: Also accept system's types
tr: Sistemin türlerini de kabul et

en: Accept all types
tr: Tüm türleri kabul et

en: deflate
tr: söndür

en: compress
tr: sıkıştır

en: All
tr: Tümü

en: Use %s to invoke the Options menu!
tr: Seçenekler menüsünü çağırmak için %s kullanınız!

en: (options marked with (!) will not be saved)
tr: ((!) ile işaretlenmiş seçenekler kaydedilmeyecek)

en: General Preferences
tr: Genel Tercihler

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
tr: Kullanıcı kipi

note: Editor: INPUT
en: Editor
tr: Düzenleyici

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
tr: Arama Tipi

en: Security and Privacy
tr: Güvenlik ve Mahremiyet

note: *************************************************************** Cookies: SELECT
en: Cookies
tr: Çerezler

note: Cookie Version: SELECT
en: Cookie RFC-version
tr: Çerez RFC-versiyon

note: Cookie Prompting: SELECT
en: Invalid-Cookie Prompting
tr: Geçersiz Çerez Bilgi İstemi

note: SSL Prompting: SELECT
en: SSL Prompting
tr: SSL Bilgi İstemi

en: SSL client certificate file
tr: SSL istemci sertifika dosyası

en: SSL client key file
tr: SSL istemci anahtar dosyası

en: Keyboard Input
tr: Klavye Girdisi

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
tr: Mini klavye(keypad) kipi

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
tr: Emacs tuşları

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
tr: VI tuşları

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
tr: Satır düzenleme stili

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
tr: Klavye yerleşimi

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
tr: Görüntüleme ve Karakter Kümesi

note: Use locale-based character set: ON/OFF
en: Use locale-based character set
tr: Yerel tabanlı karakter kümesini kullan

en: Use HTML5 charset replacements
tr: HTML5 karakter setini kullan

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
tr: Karakter kümesini görüntüle

en: Assumed document character set
tr: Varsayılan belge karakter kümesi

en: Internationalized domain names
tr: Uluslararasılaştırılmış alan adları

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
tr: CJK kipi

en: Raw 8-bit
tr: Ham 8-bit

note: X Display: INPUT
en: X Display
tr: X Görüntüleme

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
tr: Belge Görünümü

en: Show color
tr: Renkleri göster

en: Color style
tr: Renk stili

en: Default colors
tr: Öntanımlı renkler

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
tr: İmleci göster

note: Underline links: ON/OFF
en: Underline links
tr: Linklerin altı çizili

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunu göster

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
tr: Seçme alanlar için açılırlar(popups)

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
tr: HTML hata kurtarma

note: Bad HTML messages: SELECT
en: Bad HTML messages
tr: Kötü HTML mesajları

note: Show Images: SELECT
en: Show images
tr: Resimleri göster

note: Verbose Images: ON/OFF
en: Verbose images
tr: Resimleri dillendir

note: Collapse BR Tags: ON/OFF
en: Collapse BR tags
tr: BR etiketler daralt

note: Trim blank lines: ON/OFF
en: Trim blank lines
tr: Boş satırlar düzelt

note: * Headers Transferred to Remote Servers
en: Headers Transferred to Remote Servers
tr: Başlıklar Karşı Sunuculara Aktarıldı

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
tr: Kişisel mektup adresi

en: Personal name for mail
tr: Posta için kişisel ad

en: Password for anonymous ftp
tr: Anonim ftp için parola

note: Preferred content type: SELECT
en: Preferred content type
tr: Tercih edilen içerik türü

note: Preferred media type: SELECT
en: Preferred media type
tr: Tercih edilen ortam türü

note: Preferred encoding: SELECT
en: Preferred encoding
tr: Tercih edilen kodlama

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
tr: Tercih edilen belge karakter kümesi

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
tr: Tercih edilen belge dili

note: HTTP protocol SELECT
en: HTTP protocol
tr: HTTP iletişim kuralı

en: Send User-Agent header
tr: Kullanıcı-Ajanı başlığını gönder

en: User-Agent header
tr: Kullanıcı-Ajanı başlığı

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
tr: Dosya Listeleme ve Erişim

note: FTP sort: SELECT
en: Use Passive FTP
tr: Edilgen FTP Kullan

note: FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
tr: FTP sıralama ölçütleri

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
tr: Yerel dizin sıralama ölçütleri

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
tr: Yerel dizin sıralama ölçütleri

en: Show dot files
tr: Nokta dosyaları göster

en: Execution links
tr: İcra linkleri

en: Pause when showing message
tr: Mesajı gösterirken durakla

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
tr: Aktarım hızını göster

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
tr: Özel Dosyalar ve Ekranlar

en: Multi-bookmarks
tr: Çoklu-yer imleri

en: Review/edit Bookmarks files
tr: Yer İmi dosyalarını gözden geçir/düzenle

en: Goto multi-bookmark menu
tr: Çoklu-yer imi menüsüne git

en: Bookmarks file
tr: Yer İmleri dosyası

note: Auto Session: ON/OFF
en: Auto Session
tr: Otomatik Oturum

note: Session File Menu: INPUT
en: Session file
tr: Oturum dosyası

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
tr: Uğranan Sayfalar

en: View the file
tr: Dosyayı görüntüle

en:  Print job complete.
tr:  Yazdırma işi tamamlandı.

en: Document:
tr: Belge:

en: Number of lines:
tr: Satır sayısı:

en: Number of pages:
tr: Sayfa sayısı:

en: pages
tr: sayfa

en: page
tr: sayfa

en: (approximately)
tr: (yaklaşık)

en: Some print functions have been disabled!
tr: Bazı yazdırma işlevleri devre dışı!

en: Standard print options:
tr: Standart yazdırma seçenekleri:

en: Print options:
tr: Yazdırma seçenekleri:

en: Save to a local file
tr: Yerel bir dosyaya kaydet

en: Save to disk disabled
tr: Diske kaydetme devre dışı

en: Mail the file
tr: Dosyayı postala

en: Print to the screen
tr: Ekrana yazdır

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
tr: Vt100 uçbiriminize bağlı bir yazıcıya yazdırın

en: Syntax Error parsing COLOR in configuration file:
    The line must be of the form:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    Here FOREGROUND and BACKGROUND must be one of:
    The special strings 'nocolor' or 'default', or
tr: Ayarlama dosyasında RENK ayrıştırma Betik Hatası:
    Satır şu şekilde olmalıdır:
    RENK:TAMSAYI:ÖNPLAN:ARKAPLAN
    
    Burada ÖNPLAN ve ARKAPLAN özel dizgeler olan
    'nocolor' ya da 'default' (ya da) 'dan biri olmalıdır

en: Offending line:
tr: İncitici satır:

en: key remapping of %s to %s for %s failed
tr: %s'in %s'e tuş yeniden eşlemlemesi %s kez başarısız

en: key remapping of %s to %s failed
tr: %s'in %s'e tuş yeniden eşlemlemesi başarısız

en: invalid line-editor selection %s for key %s, selecting all
tr: %2$s tuşu için geçersiz satır-düzenleyici seçimi %1$s, tümü seçiliyor

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) to 0x%x for %s failed
tr: %s (0x%x) tuşu için 0x%x'e satır-düzenleyici bağlantısı kurulması %s kez başarısız

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) for %s failed
tr: %s (0x%x) tuşu için satır-düzenleyici bağlantısı kurulması %s kez başarısız

en: Lynx: cannot start, CERN rules file %s is not available
tr: Lynx: başlayamıyor, CERN kuralları dosyası %s temin edilemiyor

en: (no name)
tr: (isimsiz)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
tr: Lynx.cfg içermeleri %d'den çok içiçe geçmiş -- belki bir döngü olmasın?!?

en: Last attempted include was '%s',
tr: Son kalkışılan içerme '%s' idi,

en: included from '%s'.
tr: '%s'den içerilmişti.

en: The following is read from your lynx.cfg file.
tr: Aşağıdaki, lynx.cfg dosyanızdan okunmuştur.

en: Please read the distribution
tr: Lütfen daha fazla yorum için

en: for more comments.
tr: dağıtımı okuyunuz.

en: RELOAD THE CHANGES
tr: DEĞİŞİKLİKLERİ YENİDEN YÜKLE

en: Your primary configuration
tr: Birincil ayarlarınız

en: Directory that you are currently viewing
tr: Halen görüntülediğiniz dizin

en: Name:
tr: İsim:

en: Directory that you have currently selected
tr: Halen seçilmiş dizin

en: File that you have currently selected
tr: Halen seçilmiş dosya

en: Symbolic link that you have currently selected
tr: Halen seçilmiş simgesel link

en: Item that you have currently selected
tr: Halen seçilmiş öğe

en: Full name:
tr: Tam isim:

en: Unable to follow link
tr: Link takip edilemiyor

en: Points to file:
tr: İmlediği dosya:

en: Name of owner:
tr: Sahibinin adı:

en: Group name:
tr: Grup adı:

en: File size:
tr: Dosya boyutu:

en: (bytes)
tr: (bayt)

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
tr: Oluşturulma tarihi:

en: Last modified:
tr: Son değişiklik:

en: Last accessed:
tr: Son erişim:

en: Access Permissions
tr: Erişim İzinleri

en: Group:
tr: Grup:

en: World:
tr: Dünya:

en: File that you are currently viewing
tr: Halen görüntülediğiniz dosya

en: Linkname:
tr: Link adı:

en: Charset:
tr: Karakter Kümesi:

en: (assumed)
tr: (varsayıldı)

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Date:
tr: Tarih:

en: Last Mod:
tr: Son Kip:

en: Expires:
tr: Zamanaşımı tarihi:

en: Cache-Control:
tr: Önbellek-Konrolü:

en: Content-Length:
tr: İçerik Uzunluğu:

en: Length:
tr: Uzunluk:

en: Language:
tr: Dil:

en: Post Data:
tr: Post Verisi:

en: Post Content Type:
tr: Post İçerik Tipi:

en: Owner(s):
tr: Sahip(ler):

en: size:
tr: boyut:

en: lines
tr: satır

en: forms mode
tr: form kipi

en: source
tr: kaynak

en: , safe
tr: , güvenli

en: , via internal link
tr: , dahili link aracılığıyla

en: , no-cache
tr: , ön belleksiz

en: , ISMAP script
tr: , ISMAP betiği

en: , bookmark file
tr: , yer imi dosyası

en: mode:
tr: kip:

en: Link that you currently have selected
tr: Halen seçmiş olduğunuz link

en: Method:
tr: Yöntem:

en: Enctype:
tr: Enctipi:

en: Action:
tr: Eylem:

en: (Form field)
tr: (Form alanı)

en: No Links on the current page
tr: Mevcut sayfada link yok

en: Server Headers:
tr: Sunucu Başlıkları:

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
tr: Lss dosyası tarz ayrıştırma Betik Hatası:
    [%s]
    Satır şu şekilde olmalıdır:
    NESNE:MONO:RENK (yani em:kalın:açıkmavi:beyaz)
    burada NESNE EM,STRONG,B,I,U,BLINK vs'den biri olmalıdır.

en: 
    Lynx file "%s" is not available.
tr: 
    Lynx dosyası "%s" temin edilemiyor.

en: here is a list of the history stack so that you may rebuild
tr: yeniden yapılandırabilmeniz için işte bir tarihçe yığını listesi

en: ERROR! - upload command is misconfigured
tr: HATA! - yükle komutu yanlış ayarlanmış

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
tr: Kuraldışı yeniden yönlendirme "  /" bulundu! İstem yoksayıldı.

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
tr: Kuraldışı karakter "/" bulundu! İstem yoksayıldı.

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
tr: "~" kullanan kuraldışı yeniden yönlendirme bulundu! İstem yoksayıldı.

en: Unable to upload file.
tr: Dosya yüklenemiyor.

en: Upload To:
tr: Yüklenecek yer:

en: Upload options:
tr: Yükleme seçenekleri:

en: Download document URL put to clipboard.
tr: Belge indirme URL'sini panoya koy.

en: Unexpected access protocol for this URL scheme.
tr: Bu URL şeması için umulmadık erişim protokolü.

en: Too many tempfiles
tr: Çok sayıda geçici dosya

en: unknown restriction
tr: bilinmeyen kısıtlama

en: No restrictions set.
tr: Hiçbir kısıtlama kurulmamış.

en: Restrictions set:
tr: Kurulmuş kısıtlamalar:

en: Cannot find HOME directory
tr: EV dizini bulunamıyor

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
tr: Normalde devre dışıdır.  Bkz. lynx.cfg'de ENABLE_LYNXRC

en: accept_all_cookies allows the user to tell Lynx to automatically
    accept all cookies if desired.  The default is "FALSE" which will
    prompt for each cookie.  Set accept_all_cookies to "TRUE" to accept
    all cookies.
tr: accept_all_cookies, arzu edildiğinde kullanıcının Lynx'e tüm çerezleri
    otomatikman kabul etmesini söylemesini sağlar.  Öntanımlı "FALSE" (yanlış)
    olup, her çerez için sorulmasını sağlar.  Tüm çerezleri kabul etmek için
    accept_all_cookies'i "TRUE" (doğru)ya ayarlayın.

en: anonftp_password allows the user to tell Lynx to use the personal
    email address as the password for anonymous ftp.  If no value is given,
    Lynx will use the personal email address.  Set anonftp_password
    to a different value if you choose.
tr: anonftp_password ile kullanıcı Lynx'e kişisel e-posta adresini
    anonim ftp için parola olarak kullanmasını bildirir.  Eğer bir değer verilmezse,
    Lynx kişisel e-posta adresini kullanacaktır.  anonftp_password'ü başka bir değere kurmayı seçebilirsiniz.

en: bookmark_file specifies the name and location of the default bookmark
    file into which the user can paste links for easy access at a later
    date.
tr: bookmark_file, kullanıcının daha sonraki bir tarihte kolay erişim
    için linkleri içine yapıştırdığı öntanımlı yer imi dosyasının adı
    ve konumunu belirtir.

en: If case_sensitive_searching is "on" then when the user invokes a search
    using the 's' or '/' keys, the search performed will be case sensitive
    instead of case INsensitive.  The default is usually "off".
tr: Case_sensitive_searching "on" (açık)a ayarlanmışsa, kullanıcı 's' ya da '/' tuşlarıyla
    bir arama başlattığında, arama büyük/küçük harfe duyarSIZ olmak yerine duyarlı
    olarak yapılacaktır.  Öntanımlısı genellikle "off" (kapalı)dır.

en: The character_set definition controls the representation of 8 bit
    characters for your terminal.  If 8 bit characters do not show up
    correctly on your screen you may try changing to a different 8 bit
    set or using the 7 bit character approximations.
    Current valid characters sets are:
tr: Character_set tanımı 8 bit karakterlerin uçbiriminizde gösterilmesini
    denetler.  Eğer ekranınızda 8 bit karakterler doğru şekilde
    gösterilmiyorsa başka bir 8 bit kümesi ya da 7 bit karakter
    yaklaşıklıklarını deneyebilirsiniz.
    Mevcut geçerli karakter kümeleri şunlardır:

en: cookie_accept_domains and cookie_reject_domains are comma-delimited
    lists of domains from which Lynx should automatically accept or reject
    all cookies.  If a domain is specified in both options, rejection will
    take precedence.  The accept_all_cookies parameter will override any
    settings made here.
tr: cookie_accept_domains ve cookie_reject_domains, Lynx'in sırasıyla, otomatikman
    tüm çerezleri kabul ya da reddedeceği yörelerin virgülle ayrılmış
    listeleridir.  Eğer bir yöre, her iki listede de belirtildiyse, reddetme
    öncelik taşır.  accept_all_cookies parametresi, burada yapılan tüm ayarları
    geçersiz kılar.

en: cookie_file specifies the file from which to read persistent cookies.
    The default is ~/
tr: cookie_file kalıcı çerezlerin okunacağı dosyayı belirler.
    Öntanımlısı ~/'dir

en: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains, and
    cookie_query_invalid_domains are comma-delimited lists of which domains
    should be subjected to varying degrees of validity checking.  If a
    domain is set to strict checking, strict conformance to RFC2109 will
    be applied.  A domain with loose checking will be allowed to set cookies
    with an invalid path or domain attribute.  All domains will default to
    querying the user for an invalid path or domain.
tr: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains ve
    cookie_query_invalid_domains, hangi yörenin hangi derecede geçerlilik
    kontrolüne uğrayacağını belirleyen virgülle ayrılmış yöre listeleridir.
    Eğer bir yöre katı(strict) kontrole tabi tutuluyorsa, RFC2109'a katı
    uyumluluk uygulanacaktır.  Gevşek(loose) kontrollü bir yöreye, geçersiz
    yol ya da yöre öznitelikli çerez kurma izni verilir.  Tüm yöreler, öntanımlı
    olarak, geçersiz bir yol ya da yöre (özniteliğini) kullanıcıya sorgulatır.

en: dir_list_order specifies the directory list order under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "ORDER_BY_NAME"
tr: dir_list_order (eğer mevcutsa) DIRED_SUPPORT altındaki dizin listesi
    sırasını belirler.  Öntanımlısı "ORDER_BY_NAME"'dir

en: dir_list_styles specifies the directory list style under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "MIXED_STYLE", which sorts both
    files and directories together.  "FILES_FIRST" lists files first and
    "DIRECTORIES_FIRST" lists directories first.
tr: dir_list_styles, (eğer yerine getirilmişse) DIRED_SUPPORT altında
    dizin liste tarzını belirler.  Öntanımlı, "MIXED_STYLE" olup, dosya
    ve dizinleri birlikte sıralar.  "FILES_FIRST" önce dosyaları,
    "DIRECTORIES_FIRST" önce dizinleri sıralar.

en: If emacs_keys is to "on" then the normal EMACS movement keys:
      ^N = down    ^P = up
      ^B = left    ^F = right
    will be enabled.
tr: Eğer emacs_keys "on" (açık)sa, o zaman normal EMACS gezinme tuşları olan
      ^N = aşağı    ^P = yukarı
      ^B = sol      ^F = sağ
    etkinleştirilecektir.

en: file_editor specifies the editor to be invoked when editing local files
    or sending mail.  If no editor is specified, then file editing is disabled
    unless it is activated from the command line, and the built-in line editor
    will be used for sending mail.
tr: file_editor yerel dosyalar düzenlenirken ya da posta gönderilirken
    çağrılacak düzenleyiciyi belirtir.  Eğer bir düzenleyici belirtilmemişse, komut satırından
    etkinleştirilmedikçe dosya düzenleme devre dışı kalır ve posta göndermek için yerleşik satır
    düzenleyici kullanılır.

en: The file_sorting_method specifies which value to sort on when viewing
    file lists such as FTP directories.  The options are:
       BY_FILENAME -- sorts on the name of the file
       BY_TYPE     -- sorts on the type of the file
       BY_SIZE     -- sorts on the size of the file
       BY_DATE     -- sorts on the date of the file
tr: File_sorting_method, FTP dizinleri gibi dosya listeleri görüntülenirken
    hangi değere göre sıralama yapılacağını belirler.  Seçenekler:
       BY_FILENAME -- dosya adına göre sıralar
       BY_TYPE     -- dosya türüne göre sıralar
       BY_SIZE     -- dosya boyutuna göre sıralar
       BY_DATE     -- dosyanın tarihine göre sıralar

en: lineedit_mode specifies the key binding used for inputting strings in
    prompts and forms.  If lineedit_mode is set to "Default Binding" then
    the following control characters are used for moving and deleting:
    
                 Prev  Next       Enter = Accept input
       Move char: <-    ->        ^G    = Cancel input
       Move word: ^P    ^N        ^U    = Erase line
     Delete char: ^H    ^R        ^A    = Beginning of line
     Delete word: ^B    ^F        ^E    = End of line
    
    Current lineedit modes are:
tr: lineedit_mode, bilgi istemi ve formlara dizge girişi için kullanılan
    tuş karşılıklarını belirler.  Eğer lineedit_mode "Default Binding"e
    ayarlanırsa, gezinme ve silme için aşağıdaki kontrol karakterleri kullanılır:
    
                 Önceki  Sonraki   Enter = Girdiyi kabul et
     Kark'i taşı: <-       ->      ^G    = Girdiyi iptal et
     Sözc'ü taşı: ^P       ^N      ^U    = Satır sil
      Kark'i sil: ^H       ^R      ^A    = Satır başı
      Sözc'ü sil: ^B       ^F      ^E    = Satır sonu
    
    Mevcut satır düzenleme kipleri şunlardır:

en: The following allow you to define sub-bookmark files and descriptions.
    The format is multi_bookmark<capital_letter>=<filename>,<description>
    Up to 26 bookmark files (for the English capital letters) are allowed.
    We start with "multi_bookmarkB" since 'A' is the default (see above).
tr: Aşağıdaki, sizin alt-yer imi dosya ve açıklamalarını tanımlamanızı sağlayacaktır.
    Biçem, multi_bookmark<büyük_harf>=<dosya_adı>,<açıklama> şeklindedir.
    26 yer imi dosyasına (İngilizce'deki büyük harfler) kadar izin verilir.
    "multi_bookmarkB" ile başlanır, zira 'A' öntanımlı olandır (yukarıya bkz).

en: personal_mail_address specifies your personal mail address.  The
    address will be sent during HTTP file transfers for authorization and
    logging purposes, and for mailed comments.
    If you do not want this information given out, set the NO_FROM_HEADER
    to TRUE in lynx.cfg, or use the -nofrom command line switch.  You also
    could leave this field blank, but then you won't have it included in
    your mailed comments.
tr: personal_mail_address, sizin kişisel e-posta adresinizi belirler.  Bu adres,
    HTTP dosya aktarımları sırasında yetkilendirme ve oturum açma amaçlı olarak, ve
    yorum postalama sırasında gönderilecektir.
    Eğer bu bilginin verilmesini istemiyorsanız, lynx.cfg'de NO_FROM_HEADER'ı TRUE
    olarak ayarlayın, ya da -nofrom
     komut satır seçeneğini kullanın.  Bu alanı
    boş da bırakabilirsiniz, ama o zaman gönderilmiş yorumlarınızda da
    bu alan içerilmeyecektir.

en: personal_mail_name specifies your personal name, for mail.  The
    name is sent for mailed comments.  Lynx will prompt for this,
    showing the configured value as a default when sending mail.
    This is not necessarily the same as a name provided as part of the
    personal_mail_address.
    Lynx does not save your changes to that default value as a side-effect
    of sending email.  To update the default value, you must use the options
    menu, or modify this file directly.
tr: personal_mail_name postai için sizin kişisel adınızı belirler. Postalanmış
    yorumlarınız için ad gönderilir. Posta gönderirken Lynx, ayarlanmış değeri
    öntanımlı olarak göstererek bilgi isteminde bulunacaktır. Bu, personal_mail_address
    'in bir parçası olarak kullanılan adla aynı olmak zorunda değildir.
    Lynx, eposta göndermenin bir yan etkisi olarak, değişikliklerinizi öntanımlı
    değere kaydetmez. Öntanımlı değeri güncellemek için ya seçenekler menüsünü
    kullanmalı, ya da direkt olarak bu dosyayı değiştirmelisiniz.

en: preferred_charset specifies the character set in MIME notation (e.g.,
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) which Lynx will indicate you prefer in requests
    to http servers using an Accept-Charset header.  The value should NOT
    include ISO-8859-1 or US-ASCII, since those values are always assumed
    by default.  May be a comma-separated list.
    If a file in that character set is available, the server will send it.
    If no Accept-Charset header is present, the default is that any
    character set is acceptable.  If an Accept-Charset header is present,
    and if the server cannot send a response which is acceptable
    according to the Accept-Charset header, then the server SHOULD send
    an error response, though the sending of an unacceptable response
    is also allowed.
tr: preferred_charset, MIME gösterimindeki karakter kümesini belirler
    (örn, ISO-8859-2, ISO-8859-5), Lynx bunu, http sunucularından yaptığınız
    istemlerde sizin tercihiniz olarak bir Accept-Charset başlığıyla belirtir.
    Değer, ISO-8859-1 ya da US-ASCII'yi, bunlar her zaman öntanımlı olarak
    varsayıldığından, içermemelidir.  Virgülle ayrılmış bir liste olabilir.
    Eğer o karakter kümesinde bir dosya mevcutsa, sunucu onu gönderecektir.
    Eğer Accept-Charset başlığı yoksa öntanımlı olan, tüm karakter kümelerinin
    kabul edilebilirliğidir.  Eğer bir Accept-Charset başlığı var ve sunucu bu
    başlık uyarınca kabul edilebilir bir yanıt gönderemiyorsa, sunucunun bir
    hata yanıtı göndermesi gerekmekle birlikte, bir kabul edilemez yanıtının
    gönderimine de izin verilir.

en: preferred_language specifies the language in MIME notation (e.g., en,
    fr, may be a comma-separated list in decreasing preference)
    which Lynx will indicate you prefer in requests to http servers.
    If a file in that language is available, the server will send it.
    Otherwise, the server will send the file in its default language.
tr: preferred_language, MIME gösterimindeki dili belirler (örn, en,fr,
    tercih sırasına göre virgülle ayrılmış bir liste olabilir); Lynx bunu
    http sunucularından istemde bulunurken sizin tercihiniz olarak belirtir.
    O dilde bir dosya mevcutsa, sunucu onu gönderecektir.
    Aksi halde, sunucu öntanımlı dilindeki dosyayı gönderir.

en: If run_all_execution_links is set "on" then all local execution links
    will be executed when they are selected.
    
    WARNING - This is potentially VERY dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
tr: Eğer run_all_execution_links "on" (açık)a ayarlanırsa, tüm yerel icraat linkleri
    seçildiklerinde icra edilecektir.
    
    UYARI - Bu, potansiyel olarak çok tehlikelidir.  Bilinmeyen ve güvenilmez
            kaynaklar tarafından yazılmış bilgileri görüntüleyebileceğinizden dolayı
            Truva atı linklerinin yazılma olasılığı mevcuttur.  Truva atı linkleri
            dosyaları silmek ya da güvenliği zayıflatmak için yazılabilir.  Bu ayar
            yalnızca güvenilir kaynak bilgisi görüntülediğiniz koşulda "on" (açık)a
            ayarlanmalıdır.

en: If run_execution_links_on_local_files is set "on" then all local
    execution links that are found in LOCAL files will be executed when they
    are selected.  This is different from run_all_execution_links in that
    only files that reside on the local system will have execution link
    permissions.
    
    WARNING - This is potentially dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
tr: Eğer run_execution_links_on_local_files "on" (açık)a ayarlanırsa YEREL
    dosyalarda bulunan tüm yerel icraat linkleri seçildiklerinde icra edilecektir.
    Bu, run_all_execution_links'ten farklı olup, yalnızca yerel sistemde yerleşik
    bulunan dosyaların icraat link izinleri vardır.
    
    UYARI - Bu, potansiyel olarak çok tehlikelidir.  Bilinmeyen ve güvenilmez
            kaynaklar tarafından yazılmış bilgileri görüntüleyebileceğinizden dolayı
            Truva atı linklerinin yazılma olasılığı mevcuttur.  Truva atı linkleri
            dosyaları silmek ya da güvenliği zayıflatmak için yazılabilir.  Bu ayar
            yalnızca güvenilir kaynak bilgisi görüntülediğiniz koşulda "on" (açık)a
            ayarlanmalıdır.

en: select_popups specifies whether the OPTIONs in a SELECT block which
    lacks a MULTIPLE attribute are presented as a vertical list of radio
    buttons or via a popup menu.  Note that if the MULTIPLE attribute is
    present in the SELECT start tag, Lynx always will create a vertical list
    of checkboxes for the OPTIONs.  A value of "on" will set popup menus
    as the default while a value of "off" will set use of radio boxes.
    The default can be overridden via the -popup command line toggle.
tr: select_popups, MULTIPLE özniteliğinden yoksun olan SELECT bloğundaki
    OPTIONların dikey bir radyo düğmesi listesi olarak mı, yoksa açılır menü 
    olarak mı gösterileceğini belirler.  MULTIPLE özniteliğinin SELECT başlangıç
    etiketinde yer almasının, Lynx'in OPTIONlar için her zaman dikey onay kutusu
    listesi oluşturmasına yol açacağını kaydediniz.  Bir "on" (açık) değeri, öntanımlı
    olarak açılır menüler kurarken, "off" (kapalı), radyo kutuları kullanımını kuracaktır.
    Öntanımlı, -popup komut satır anahtarıyla geçersiz kılınabilir.

en: show_color specifies how to set the color mode at startup.  A value of
    "never" will force color mode off (treat the terminal as monochrome)
    at startup even if the terminal appears to be color capable.  A value of
    "always" will force color mode on even if the terminal appears to be
    monochrome, if this is supported by the library used to build lynx.
    A value of "default" will yield the behavior of assuming
    a monochrome terminal unless color capability is inferred at startup
    based on the terminal type, or the -color command line switch is used, or
    the COLORTERM environment variable is set.  The default behavior always is
    used in anonymous accounts or if the "option_save" restriction is set.
    The effect of the saved value can be overridden via
    the -color and -nocolor command line switches.
    The mode set at startup can be changed via the "show color" option in
    the 'o'ptions menu.  If the option settings are saved, the "on" and
    "off" "show color" settings will be treated as "default".
tr: show_color, başlangıçta renk kipinin nasıl ayarlanacağını belirler.  Bir
    "never" (asla) değeri, uçbirim renk yetisine sahip olsa da, renk kipini kapanmaya
    zorlayacaktır (uçbirime siyah/beyaz muamelesi yapacaktır).  Bir "always"
    (her zaman) değeri, uçbirim siyah/beyaz görünse de, lynx yapılandırılırken kullanılan 
    kitaplık desteklediği takdirde renkli kipe zorlayacaktır.  Bir "default"
    (öntanımlı) değeri, renk yetisi başlangıçta uçbirim türüne dayandırılarak çıkarsanmış,
    -color komut satırı seçeneği, ya da COLORTERM çevre değişkeniyle atanmış
    olmadıkça, siyah/beyaz bir uçbirim varsayma davranışı sergileyecektir.
    Öntanımlı davranış, anonim hesaplarda ya da "option_save" kısıtlaması
    kurulduğunda her zaman kullanılır.  Kaydedilmiş değerin etkisi, -color ve
    -nocolor komut satır seçenekleriyle geçersiz kılınabilir.
    Başlangıçtaki kip ayarı, seçenekler(o) menüsündeki "renkleri göster"
    seçeneği aracılığıyla değiştirilebilir.  Eğer seçenek ayarları kaydedilmişse,
    "on" (açık) "off" (kapalı) ve "show color" (renk göster) ayarları "default"
    (öntanımlı) olarak muamele görecektir.

en: show_cursor specifies whether to 'hide' the cursor to the right (and
    bottom, if possible) of the screen, or to place it to the left of the
    current link in documents, or current option in select popup windows.
    Positioning the cursor to the left of the current link or option is
    helpful for speech or braille interfaces, and when the terminal is
    one which does not distinguish the current link based on highlighting
    or color.  A value of "on" will set positioning to the left as the
    default while a value of "off" will set 'hiding' of the cursor.
    The default can be overridden via the -show_cursor command line toggle.
tr: show_cursor, imlecin ekranın (mümkünse) sağına mı, yoksa belgelerdeki
    linkin ya da seçkin beliriveren pencerelerdeki mevcut seçeneğin
    soluna mı yerleştirileceğini belirler.  İmleci mevcut link ya da
    seçeneğin soluna yerleştirmek, konuşma ya da körler alfabesi arayüzleri
    için, ayrıca uçbirimin parlaklaştırarak ya da renkle mevcut linki
    ayırdetmediği durumlarda yararlıdır.  Bir "on" (açık) değeri,
    konumlandırmayı öntanımlı olarak sola yönlendirirken, "off" (kapalı) değeri,
    imlecin gizlenmesini sağlar.
    Öntanımlı, -show_cursor komut satır anahtarıyla geçersiz kılınabilir.

en: show_dotfiles specifies that the directory listing should include
    "hidden" (dot) files/directories.  If set "on", this will be
    honored only if enabled via userdefs.h and/or lynx.cfg, and not
    restricted via a command line switch.  If display of hidden files
    is disabled, creation of such files via Lynx also is disabled.
tr: show_dotfiles dizin listelemenin "hidden" (nokta) dosyalar/dizinleri içerip
    içermeyeceğini belirler.  Eğer "on" (açık)a ayarlanırsa, yalnızca userdefs.h ve/veya
    lynx.cfg aracılığıyla etkinleştirildiğinde bu onurlandırma sağlanacak ve komut
    satır seçeneğiyle kısıtlanmayacaktır.  Eğer gizli dosyaların gösterimi devre dışı
    bırakılırsa, Lynx aracılığıyla bu tür dosyaların oluşturulması da devre dışı kalacaktır.

en: If sub_bookmarks is not turned "off", and multiple bookmarks have
    been defined (see below), then all bookmark operations will first
    prompt the user to select an active sub-bookmark file.  If the default
    Lynx bookmark_file is defined (see above), it will be used as the
    default selection.  When this option is set to "advanced", and the
    user mode is advanced, the 'v'iew bookmark command will invoke a
    statusline prompt instead of the menu seen in novice and intermediate
    user modes.  When this option is set to "standard", the menu will be
    presented regardless of user mode.
tr: Eğer sub_bookmarks "off" (kapalı) değilse ve çok sayıda yer imi tanımlanmışsa
    (aşağıya bkz), tüm yer imi işlemleri ilk olarak kullanıcıdan etkin bir
    alt-yer imi dosyası seçmesini ister.  Eğer öntanımlı Lynx yer imi dosyası
    tanımlanmışsa (yukarıya bkz) bu, öntanımlı seçim olarak kullanılacaktır.
    Bu seçenek "advanced" (ileri düzey)e ayarlanmış ve kullanıcı kipi de ileri düzeyse,
    yer imini göster(v) komutu, acemi ve orta düzey kullanıcı kiplerinde görülen
    menü yerine bir durumsatırı bilgi istemi çağıracaktır.  Bu seçenek
    "standard"a ayarlandığında menü, kullanıcı kipinden bağımsız olarak
    görüntülenecektir.

en: user_mode specifies the users level of knowledge with Lynx.  The
    default is "NOVICE" which displays two extra lines of help at the
    bottom of the screen to aid the user in learning the basic Lynx
    commands.  Set user_mode to "INTERMEDIATE" to turn off the extra info.
    Use "ADVANCED" to see the URL of the currently selected link at the
    bottom of the screen.
tr: user_mode, kullanıcının Lynx bilgi düzeyini belirler.  Öntanımlı "NOVICE"
    (acemi) olup, kullanıcının temel Lynx komutlarını öğrenmesine yardımcı
    olmak için ekranın en altında iki satırlık yardım (mesajları) görüntüler.
    Bu fazladan bilgiyi kapatmak için user_mode'u "INTERMEDIATE" (orta düzey)e
    ayarlayınız.  Ekranın en altında mevcut seçilmiş linkin URL'sini görmek için
    "ADVANCED" (ileri düzey)i kullanın.

en: If verbose_images is "on", lynx will print the name of the image
    source file in place of [INLINE], [LINK] or [IMAGE]
    See also VERBOSE_IMAGES in lynx.cfg
tr: Eğer verbose_images "on" (açık) ise lynx, [INLINE], [LINK] ya da
    [IMAGE] yerine resim kaynak dosyasının ismini yazacaktır.
    Ayrıca lynx.cfg'deki VERBOSE_IMAGES'a bkz

en: If vi_keys is set to "on", then the normal VI movement keys:
      j = down    k = up
      h = left    l = right
    will be enabled.  These keys are only lower case.
    Capital 'H', 'J' and 'K will still activate help, jump shortcuts,
    and the keymap display, respectively.
tr: Eğer vi_keys "on" (açık)a ayarlandıysa, o zaman normal VI gezinme tuşları olan
      j = aşağı    k = yukarı
      h = sol      l = sağ
    etkinleştirilecektir.  Bu tuşlar yalnızca küçük harf şeklinde kullanılır.
    Büyük 'H', 'J' ve 'K', hâlâ sırasıyla yardım, kısayollara
    sıçrama ve tuşeşlem görüntülemeyi etkinleştireceklerdir.

en: The visited_links setting controls how Lynx organizes the information
    in the Visited Links Page.
tr: Visited_links ayarı, Lynx'in Uğranmış Linkler Sayfası'ndaki bilgiyi
    nasıl düzenleyeceğini denetler.

en: If keypad_mode is set to "NUMBERS_AS_ARROWS", then the numbers on
    your keypad when the numlock is on will act as arrow keys:
                8 = Up Arrow
      4 = Left Arrow    6 = Right Arrow
                2 = Down Arrow
    and the corresponding keyboard numbers will act as arrow keys,
    regardless of whether numlock is on.
tr: Eğer keypad_mode "NUMBERS_AS_ARROWS"a ayarlanırsa, mini klavyenizdeki
    rakamlar, numlock açık olduğunda ok tuşları gibi davranacaktır:
                8 = Yukarı Ok
      4 = Sol Ok    6 = Sağ Ok
                2 = Aşağı Ok
    ve karşılık gelen klavye rakamları, numlock'ın açık olup olmadığından
    bağımsız olarak ok tuşları gibi davranacaktır.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_ARE_NUMBERED", then numbers will
    appear next to each link and numbers are used to select links.
tr: Eğer keypad_mode "LINKS_ARE_NUMBERED"e ayarlanırsa, her linkin yanında
    numaralar belirecek ve bu numaralar linkleri seçmekte kullanılacaktır.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED", then
    numbers will appear next to each link and visible form input field.
    Numbers are used to select links, or to move the "current link" to a
    form input field or button.  In addition, options in popup menus are
    indexed so that the user may type an option number to select an option in
    a popup menu, even if the option isn't visible on the screen.  Reference
    lists and output from the list command also enumerate form inputs.
tr: Eğer keypad_mode "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED"e ayarlanırsa,
    her link ve görünür form girdi alanının yanında numaralar belirecektir.
    Bu numaralar, linkleri seçmede ya da "current link"(mevcut link)i bir form girdi
    alanı ya da düğmesine taşımakta kullanılır.  Ek olarak, açılır menülerdeki
    seçenekler indekslenmiş olup, kullanıcı, seçenek ekranda görünmese bile
    bir seçenek no'su tuşlayarak seçeneği seçebilir.  Referans listeleri ve
    list komutu çıktısı da form girdilerini numaralandırır.

en: NOTE: Some fixed format documents may look disfigured when
    "LINKS_ARE_NUMBERED" or "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" are
    enabled.
tr: NOT: "LINKS_ARE_NUMBERED" ya da "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE NUMBERED"
    etkinleştirildiğinde, bazı sabit biçemli belgeler bozuk şekilde
    görünebilir.

en: Lynx User Defaults File
tr: Lynx Kullanıcı Öntanımlıları Dosyası

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the 'o' key).  To save options with that screen, you must select the
    checkbox:
tr: Bu dosya Lynx Seçenekleri Ekranı'ndan kaydedilen seçenekleri içerir (normalde
    'o' tuşuyla birlikte).  O ekranla seçenekleri kaydetmek için onay
    kutusunu seçmelisiniz:

en: You must then save the settings using the link on the line above the
    checkbox:
tr: Daha sonra da onay kutusunun üstünde bulunan satırdaki linki kullanarak
    ayarları kaydetmelisiniz:

en: You may also use the command-line option "-forms_options", which displays
    the simpler Options Menu instead.  Save options with that using the '>' key.
tr: "-forms_options" komut satırı seçeneğini de kullanabilirsiniz, bu, daha basit
    Seçenekler Menüsünü gösterecektir.  Seçenekleri buradan '>' tuşunu kullanarak kaydedebilirsiniz.

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the '>' key).
tr: Bu dosya Lynx Seçenekler Ekranı'ndan kaydedilmiş seçenekleri içerir (normalde
    '>' tuşuyla).

en: There is normally no need to edit this file manually, since the defaults
    here can be controlled from the Options Screen, and the next time options
    are saved from the Options Screen this file will be completely rewritten.
    You have been warned...
    
    If you are looking for the general configuration file - it is normally
    called "lynx.cfg".  It has different content and a different format.
    It is not this file.
tr: Buradaki öntanımlılar Seçenekler Ekranı'ndan kontrol edilebildiği ve seçenekler,
     Seçenekler Ekranı'ndan bir sonraki sefer kaydedildiğinde bu dosya
     tümüyle yeniden yazılacağından, normalde bu dosyayı elle düzenlemek gerekmez.
    Uyarılmış oldunuz...
    
    Eğer genel ayarlama dosyasını arıyorsanız - normalde "lynx.cfg"
    olarak anılır.  Onun farklı bir içeriği ve biçemi vardır.
    O, bu dosya değildir.
