lynx 2.8.9-dev15 - en to da translation catalogue (1242 entries)

note: ****************************************************************** * The following definitions are for status line prompts, messages, or * warnings issued by Lynx during program execution.  You can modify * them to make them more appropriate for your site.  We recommend that * you extend these defin
en: Alert!: %s
da: Advarsel!: %s

en: Welcome
da: Velkommen

en: Are you sure you want to quit?
da: Afslut?

en: Really exit from Lynx?
da: Afslut Lynx?

en: Connection interrupted.
da: Forbindelse afbrudt.

en: Data transfer interrupted.
da: Dataoverførsel afbrudt.

en: Cancelled!!!
da: Afbrudt!

en: Cancelling!
da: Afbryder!

en: Excellent!!!
da: Fortsætter ...

en: OK
da: O.k.

en: Done!
da: Færdig!

en: Bad request!
da: Uforståelig forespørgsel!

en: previous
da: forrige

en: next screen
da: næste skærmbillede

en: HELP!
da: HJÆLP!

en: , help on
da: , hjælp til

note: #define HELP
en: Commands: Use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit, '<-' to go back.
da: Piletaster navigerer, '?' for hjælp', 'q' afslutter, '<-' går tilbage.

note: #define MOREHELP
en: -- press space for more, use arrow keys to move, '?' for help, 'q' to quit.
da: - tast mellemrum for mere, piletaster navigerer, '?' for hjælp, 'q' afslutter.

en: -- press space for next page --
da: - tast mellemrum for næste side -

en: URL too long
da: Adresse for lang

note: Inactive input fields, messages used with -tna option - kw #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG_INA
en: (Textfield "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
da: (Tekstfelt »%s«); inaktivt. Tast <retur> for at aktivere.

note: #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE_INA
en: (Text entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
da: (Tekstindtastningsfelt) inaktivt. Tast <retur> for at aktivere.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate.
da: (Tekstområde »%s«); inaktivt. Tast <retur> for at aktivere.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate.
da: (Tekstområde) inaktivt. Tast <retur> for at aktivere.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_INA_E
en: (Textarea "%s"); Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
da: (Tekstområde »%s«); inaktivt. Tast <retur> for at aktivere (%s for editor).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_INA_E
en: (Textarea) Inactive.  Press <return> to activate (%s for editor).
da: (Tekstområde) inaktivt. <Retur> aktiverer (%s for editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit.
da: (Formularfelt) Inaktivt. Tast <retur> for at aktivere.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_INA_X
en: (Form field) Inactive.  Use <return> to edit (%s to submit with no cache).
da: (Formularfelt> Inaktivt. <retur> aktiverer (%s for at indsende udenom cache).

note: #define FORM_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE_INA
en: (Form field) Inactive. Press <return> to edit, press <return> twice to submit.
da: (Formularfelt) Inaktivt. Tast <retur> for at aktivere, to gange <retur> 
    sender.

note: #define FORM_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG_INA
en: (mailto form field) Inactive.  Press <return> to change.
da: (e-postformularfelt) Inaktivt. Tast <retur> for at aktivere.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE_INA
en: (Password entry field) Inactive.  Press <return> to activate.
da: (Indtastningsfelt/adgangskode) Inaktivt. Tast <retur> for at aktivere.

note: #define FORM_LINK_FILE_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE file entry field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: SKRIVEBESKYTTET filindtastningssfelt. Brug pil OP/NED for at komme væk.

note: #define FORM_LINK_FILE_MESSAGE
en: (File entry field) Enter filename.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: (Filindtastningsfelt) Anfør filnavn. Pil OP/NED el. TAB forlader feltet.

note: #define FORM_LINK_TEXT_ADV_MSG #define FORM_LINK_TEXT_MESSAGE
en: (Textfield "%s"); Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: (Tekstfelt »%s«); indtast tekst. Pil OP/NED el. TAB forlader feltet.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
da: (Tekstområde »%s«); indtast tekst. Pil OP/NED el. TAB forlader området.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off.
da: (Tekstområde) Indtast tekst. Pil OP/NED el. TAB forlader området.

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_ADV_MSG_E
en: (Textarea "%s"); Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
da: (Tekstområde »%s«); indtast tekst. Pil OP/NED el. TAB forlader området (%s for editor).

note: #define FORM_LINK_TEXTAREA_MESSAGE_E
en: (Textarea) Enter text. Use UP/DOWN arrows or TAB to move off (%s for editor).
da: (Tekstområde) Indtast tekst. Pil OP/NED el. TAB forlader området (%s for editor).

note: #define FORM_LINK_TEXT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form text field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: SKRIVEBESKYTTET formulartekstfelt. Pil OP/NED el. TAB forlader feltet.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit.
da: (Formularfelt) Indtast tekst. Tast <retur> for at indsende.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MESSAGE_X
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit (%s for no cache).
da: (Formularfelt) Anfør tekst. <Retur> indsender (%s sender udenom cache)

note: #define FORM_LINK_TEXT_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows or tab to move off.
da: (Formularfelt) Indtast tekst. <Retur> indsender, pile/TAB forlader feltet.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form field.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: SKRIVEBESKYTTET formularfelt. Pil OP/NED el. TAB forlader feltet.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form field) Enter text.  Use <return> to submit, arrows to move off.
da: (e-postformularfelt) Anfør tekst. <Retur> indsender, piletaster forlader.

note: #define FORM_LINK_TEXT_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form field) Mail is disallowed so you cannot submit.
da: (e-postformularfelt) Postsystem spærret, så du kan ikke indsende.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_MESSAGE
en: (Password entry field) Enter text.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: (Indtastningsfelt/adgangskode) Indtast kode. Pil OP/NED forlader feltet.

note: #define FORM_LINK_PASSWORD_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form password.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: SKRIVEBESKYTTET adgangskodeformular. Pil OP/NED el. TAB forlader felt.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_ADV_MSG
en: (Checkbox "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
da: (Afkrydsningsfelt »%s«); højrepil eller <retur> (de)aktiverer.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_MESSAGE
en: (Checkbox Field)   Use right-arrow or <return> to toggle.
da: (Afkrydsningsfelt) Højrepil eller <retur> (de)aktiverer.

note: #define FORM_LINK_CHECKBOX_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form checkbox.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: SKRIVEBESKYTTET afkrydsningsfelt. Brug Pil OP/NED el. TAB forlader boks.

note: #define FORM_LINK_RADIO_ADV_MSG
en: (Radio Button "%s");   Use right-arrow or <return> to toggle.
da: (Radioknap »%s«); brug højrepil eller <retur> for at (de)aktivere.

note: #define FORM_LINK_RADIO_MESSAGE
en: (Radio Button)   Use right-arrow or <return> to toggle.
da: (Radioknap)  Brug højrepil eller <retur> for at (de)aktivere.

note: #define FORM_LINK_RADIO_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE form radio button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: SKRIVEBESKYTTET formular-radioknap. Pil OP/NED el. TAB forlader knap.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_PREFIX
en: Submit ('x' for no cache) to
da: Indsend ("x" sender udenom cache) til

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_PREFIX
en: Submit to
da: Indsend til

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit ('x' for no cache).
da: (Indsend formular) Højrepil eller <retur> sender ("x" sender udenom cache).

note: #define FORM_LINK_RESUBMIT_MESSAGE
en: (Form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
da: (Indsend formular) Brug højrepil eller <retur> for at indesende.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_DIS_MSG
en: DISABLED form submit button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: UVIRKSOM formularindelsesknap. Pil OP/NED el. TAB forlader knap.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_PREFIX
en: Submit mailto form to
da: Indsend e-postformular til

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_MSG
en: (mailto form submit button) Use right-arrow or <return> to submit.
da: (indsend e-post-formular) Brug højrepil eller <retur> for at indsende.

note: #define FORM_LINK_SUBMIT_MAILTO_DIS_MSG
en: (mailto form submit button) Mail is disallowed so you cannot submit.
da: (indsend e-post-formular) Postsystem spærret, så du kan ikke sende.

note: #define FORM_LINK_RESET_MESSAGE
en: (Form reset button)   Use right-arrow or <return> to reset form to defaults.
da: (Formular-nulstilling) Højrepil eller <retur> nulstiller formularindhold.

note: #define FORM_LINK_RESET_DIS_MSG
en: DISABLED form reset button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: UVIRKSOM formular-rydningsknap. Pil OP/NED el. TAB forlader knap.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_MESSAGE
en: (Script button)   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: (Script-knap)     Pil OP/NED eller tabulator forlader knap.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_ADV_MSG
en: (Script button "%s");   Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: (Script-knap »%s«); pil OP/NED eller tabulator forlader knap.

note: #define FORM_LINK_BUTTON_DIS_MSG
en: DISABLED Script button.  Use UP or DOWN arrows or tab to move off.
da: DEAKTIVERET Script-knap. PIL OP/NED eller tabulator forlader knap.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_ADV_MSG
en: (Option list "%s"); Hit return to select option.
da: (Valgmuligheder »%s«); tast retur for at vælge en indstilling.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_MESSAGE
en: (Option list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
da: (Valgmuligheder) Tast <retur> og brug pile for at vælge en indstilling.

note: #define CHOICE_LIST_ADV_MSG
en: (Choice entry "%s"); Use arrow keys and return to select option.
da: (Valgmuligheder »%s«); brug piletaster og retur for at vælge en indstilling.

note: #define CHOICE_LIST_MESSAGE
en: (Choice list) Hit return and use arrow keys and return to select option.
da: (Valgmuligheder) Tast <retur> og brug pile for at vælge en indstilling.

note: #define MOUSE_CHOICE_MESSAGE
en: Left mouse button or return to select, arrow keys to scroll.
da: Venstre museknap eller retur for at vælge, piletaster for at rulle.

note: #define FORM_LINK_OPTION_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE option list.  Use return or arrow keys to review or leave.
da: SKRIVEBESKYTTET valgmulighedsliste. Brug retur el. pile for at gennemse el. forlade.

note: #define CHOICE_LIST_UNM_MSG
en: UNMODIFIABLE choice list.  Use return or arrow keys to review or leave.
da: SKRIVEBESKYTTET Valgliste. Brug retur el. pile for at gennemse eller forlade.

en: Submitting form...
da: Indsender formular ...

en: Resetting form...
da: Nulstiller formular ...

note: #define RELOADING_FORM
en: Reloading document.  Any form entries will be lost!
da: Genindlæser dokument. Alle formularens data går tabt!

note: #define LINK_NOT_IN_FORM
en: The current link is not in a FORM
da: Den nuværende henvisning er ikke i en FORMULAR

en: Warning: Cannot transcode form data to charset %s!
da: Advarsel: Kan ikke omkode formulardata til tegnsæt %s!

note: #define NORMAL_LINK_MESSAGE
en: (NORMAL LINK)   Use right-arrow or <return> to activate.
da: (NORMALT LINK) Brug højrepil eller <retur> for at aktivere.

en: The resource requested is not available at this time.
da: Den ønskede facilitet er ikke tilgængelig i øjeblikket.

en: Enter Lynx keystroke command:
da: Indtast Lynx-kommando:

en: Looking up
da: Kontakter

en: Getting %s
da: Henter %s

en: Skipping %s
da: Springer %s over

en: Using %s
da: Bruger %s

en: Illegal URL: %s
da: Ugyldig adresse: %s

en: Badly formed address %s
da: Forkert udformet adresse %s

en: URL: %s
da: Adresse: %s

en: Unable to access WWW file!!!
da: Webfilen er ikke tilgængelig!

en: This is a searchable index.  Use %s to search.
da: Der kan søges i dette indeks.  Brug %s for at søge.

note: #define WWW_INDEX_MORE_MESSAGE
en: --More--  This is a searchable index.  Use %s to search.
da: --Mere-- Der kan søges i dette indeks. Brug %s for at søge.

en: You have entered an invalid link number.
da: Det indtastede linknummer er ugyldigt.

note: #define SOURCE_HELP
en: Currently viewing document source.  Press '\' to return to rendered version.
da: Dokumentets kildetekst vises. '\'  returnerer til gengivet version.

note: #define NOVICE_LINE_ONE
en:   Arrow keys: Up and Down to move.  Right to follow a link; Left to go back.
da:   Piletaster: op/ned navigerer, højre følger et link, venstre går tilbage.

note: #define NOVICE_LINE_TWO
en:  H)elp O)ptions P)rint G)o M)ain screen Q)uit /=search [delete]=history list
da:  H=hjælp O=opsætning P=udskriv M=startskærm Q=afslut /=søg [backspace]=historik

note: #define NOVICE_LINE_TWO_A
en:   O)ther cmds  H)elp  K)eymap  G)oto  P)rint  M)ain screen  o)ptions  Q)uit
da:   O=øvr. kmd  H=hjælp  K=taster  G=gå til  P=print  M=st.skærm  O=opsætn. Q=afslut

note: #define NOVICE_LINE_TWO_B
en:   O)ther cmds  B)ack  E)dit  D)ownload ^R)eload ^W)ipe screen  search doc: /
da:   O=øvr. kmd  B=retur E=rediger  D=hent ^R=genindlæs ^W=ryd skærm  søg/dok: /

note: #define NOVICE_LINE_TWO_C
en: O)ther cmds  C)omment  History: <backspace>  Bookmarks: V)iew, A)dd, R)emove
da: O=øvr. kmd  C=kommentar <backspace>=Hist. Bogmærker: V=vis, A=tilføj R=slet

note: #define FORM_NOVICELINE_ONE
en:             Enter text into the field by typing on the keyboard
da:      Brug tastaturet til at indtaste tekst i feltet

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO
en:     Ctrl-U to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
da:     Ctrl-U sletter al tekst i feltet. [Backspace] sletter et tegn

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL
en:       Ctrl-U to delete text in field, [Backspace] to delete a character
da:       Ctrl-U sletter tekst i feltet, [Backspace] sletter et tegn

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_VAR
en:     %s to delete all text in field, [Backspace] to delete a character
da:     %s sletter al tekst i feltet, [Backspace] sletter et tegn

note: #define FORM_NOVICELINE_TWO_DELBL_VAR
en:       %s to delete text in field, [Backspace] to delete a character
da:      %s sletter tekst i feltet, [Backspace] sletter et tegn

note: mailto
en: Malformed mailto form submission!  Cancelled!
da: Formateringsfejl i e-post-formular under afsendelse! Afbryder!

en: Warning!  Control codes in mail address replaced by ?
da: Advarsel! styrekoder i e-post-adressen erstattet af ?

en: Mail disallowed!  Cannot submit.
da: Sending ikke tilladt! Kan ikke sende.

en: Mailto form submission failed!
da: Indsendelse af e-post-formular slog fejl.

en: Mailto form submission Cancelled!!!
da: Indsendelse af e-post-formular afbrudt!!!

en: Sending form content...
da: Sender formularens indhold ...

en: No email address is present in mailto URL!
da: 'mailto:-linket indeholder ingen e-post-adresse!

note: #define MAILTO_URL_TEMPOPEN_FAILED
en: Unable to open temporary file for mailto URL!
da: Kan ikke åbne midlertidig fil til mailto:-adresse!

note: #define INC_ORIG_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the original message?
da: Vil du medsende den omhandlede side?

note: #define INC_PREPARSED_MSG_PROMPT
en: Do you wish to include the preparsed source?
da: Vil du medsende HTML-koden?

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_MAIL
en: Spawning your selected editor to edit mail message
da: Kalder din valgte editor for at skrive brev

note: #define ERROR_SPAWNING_EDITOR
en: Error spawning editor, check your editor definition in the options menu
da: Fejl ved kald af editor, tjek valg af editor i (o)psætningsmenuen

en: Send this comment?
da: Send denne kommentar?

en: Send this message?
da: Send dette brev?

en: Sending your message...
da: Sender dit brev ...

en: Sending your comment:
da: Sender din kommentar:

note: textarea
en: Not in a TEXTAREA; cannot use external editor.
da: Ikke i et TEKSTOMRÅDE; kan ikke bruge en ekstern editor.

en: Not in a TEXTAREA; cannot use command.
da: Ikke i et TEKSTOMRÅDE; kan ikke anvende kommando.

en: file: ACTIONs are disallowed!
da: file: ACTIONs er ikke tilladt!

note: #define FILE_SERVED_LINKS_DISALLOWED
en: file: URLs via served links are disallowed!
da: file: adresser via betjente links er ikke tilladt!

en: Access to local files denied.
da: Adgang til lokale filer nægtet.

en: file: URLs via bookmarks are disallowed!
da: file: Adresser via bogmærker er ikke tilladt!

note: #define SPECIAL_VIA_EXTERNAL_DISALLOWED
en: This special URL is not allowed in external documents!
da: Denne særlige adresse er ikke tilladt i eksterne dokumenter!

en: Press <return> to return to Lynx.
da: Tast <retur> for at komme tilbage til Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning DCL subprocess.  Use 'logout' to return to Lynx.
da: Kalder DCL-delproces. Tast "logout" for at returnere til Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Type EXIT to return to Lynx.
da: Tast EXIT for at returnere til Lynx.

note: #define SPAWNING_MSG
en: Spawning your default shell.  Use 'exit' to return to Lynx.
da: Kalder din kommandoskal. Tast 'exit' for at returnere til Lynx.

en: Spawning is currently disabled.
da: Åbning af eksterne programmer er ikke tilladt i øjeblikket.

en: The 'd'ownload command is currently disabled.
da: 'd'ownload-kommandoen er deaktiveret i øjeblikket.

en: You cannot download an input field.
da: Kan ikke hente et indtastningsfelt.

en: Form has a mailto action!  Cannot download.
da: Formular indeholder en mailto-action! Kan ikke hente.

en: You cannot download a mailto: link.
da: Kan ikke hente et mailto:-link.

en: You cannot download cookies.
da: Kan ikke hente cookier.

en: You cannot download a printing option.
da: Kan ikke hente en printervalgmulighed.

en: You cannot download an upload option.
da: Kan ikke hente en upload-valgmulighed.

en: You cannot download an permit option.
da: Kan ikke hente en rettigheds-valgmulighed.

en: This special URL cannot be downloaded!
da: Denne særlige adresse kan ikke hentes!

en: Nothing to download.
da: Der er intet at hente.

en: Trace ON!
da: Sporing slået TIL!

en: Trace OFF!
da: Sporing slået FRA!

note: #define CLICKABLE_IMAGES_ON
en: Links will be included for all images!  Reloading...
da: Links vil blive vist for alle billeder!  Genindlæser ...

note: #define CLICKABLE_IMAGES_OFF
en: Standard image handling restored!  Reloading...
da: Standardhåndtering af billeder genoprettet! Genindlæser ...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_ON
en: Pseudo_ALTs will be inserted for inlines without ALT strings!  Reloading...
da: Indlejrede billeder uden ALT-tekst gives Pseudo_ALTs! Genindlæser ...

note: #define PSEUDO_INLINE_ALTS_OFF
en: Inlines without an ALT string specified will be ignored!  Reloading...
da: Indlejrede billeder uden ALT-tekst ignoreres! Genindlæser ...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled OFF!  Reloading...
da: Rå 8-bit eller CJK-tilstand slået FRA!  Genindlæser ...

en: Raw 8-bit or CJK mode toggled ON!  Reloading...
da: Rå 8-bit el. CJK-tilstand slået TIL! Genindlæser ...

note: #define HEAD_D_L_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument or L)ink, or C)ancel? (d,l,c):
da: Send HEAD-forespørgsel for D)okument, L)ink eller A)fbryd? (d,l,a):

note: #define HEAD_D_OR_CANCEL
en: Send HEAD request for D)ocument, or C)ancel? (d,c):
da: Send HEAD-forespørgsel for D)okument, eller A)fbryd? (d,a):

en: Sorry, the document is not an http URL.
da: Beklager, dokumentet er ikke en HTTP-adresse.

en: Sorry, the link is not an http URL.
da: Beklager, linket er ikke en HTTP-adresse.

en: Sorry, the ACTION for this form is disabled.
da: Beklager, ACTION for denne formular er deaktiveret.

note: #define FORM_ACTION_NOT_HTTP_URL
en: Sorry, the ACTION for this form is not an http URL.
da: Beklager, ACTION for denne formular er ikke en HTTP-adresse.

en: Not an http URL or form ACTION!
da: Ikke en HTTP-adresse eller formular ACTION!

en: This special URL cannot be a form ACTION!
da: Denne særlige adresse kan ikke være en formular ACTION!

en: URL is not in starting realm!
da: Adresse befinder sig ikke i begyndelsesområde!

en: News posting is disabled!
da: Sending til nyhedsgrupper er slået fra!

en: File management support is disabled!
da: Filhåndteringsfunktioner er sat ud af kraft!

en: No jump file is currently available.
da: Ingen genvejsfil er tilgængelig i øjeblikket.

en: Jump to (use '?' for list):
da: Hop til (brug '?' for en liste):

en: Jumping to a shortcut URL is disallowed!
da: Hop til en genvejsadresse er ikke tilladt!

en: Random URL is disallowed!  Use a shortcut.
da: Tilfældig adresse er ikke tilladt!  Brug en genvej.

en: No random URLs have been used thus far.
da: Ingen tilfældige adresser er blevet brugt indtil videre.

en: Bookmark features are currently disabled.
da: Bogmærkefaciliteter er slået fra p.t.

en: Execution via bookmarks is disabled.
da: Programafvikling via bogmærker er slået fra.

note: #define BOOKMARK_FILE_NOT_DEFINED
en: Bookmark file is not defined. Use %s to see options.
da: Bogmærkefil er ikke defineret. Brug %s for at se valgmuligheder.

note: #define NO_TEMP_FOR_HOTLIST
en: Unable to open tempfile for X Mosaic hotlist conversion.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil for at omdanne X-Mosaic-bogmærker.

en: ERROR - unable to open bookmark file.
da: FEJL - kan ikke åbne bogmærkefil.

note: #define BOOKMARK_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open bookmark file for deletion of link.
da: Kan ikke åbne bogmærkefil for at slette link.

note: #define BOOKSCRA_OPEN_FAILED_FOR_DEL
en: Unable to open scratch file for deletion of link.
da: Kan ikke åbne kladdefil for at slette link.

en: Error renaming scratch file.
da: Fejl ved ny navngivning af kladdefil

en: Error renaming temporary file.
da: Fejl ved ny navngivning af midlertidig fil.

note: #define BOOKTEMP_COPY_FAIL
en: Unable to copy temporary file for deletion of link.
da: Kan ikke kopiere midlertidig fil for at slette link.

note: #define BOOKTEMP_REOPEN_FAIL_FOR_DEL
en: Unable to reopen temporary file for deletion of link.
da: Kan ikke genåbne midlertidig fil for at slette link.

note: #define BOOKMARK_LINK_NOT_ONE_LINE
en: Link is not by itself all on one line in bookmark file.
da: Link står ikke for sig selv på en enkelt linje i bogmærkefilen.

en: Bookmark deletion failed.
da: Kunne ikke slette bogmærke.

note: #define BOOKMARKS_NOT_TRAVERSED
en: Bookmark files cannot be traversed (only http URLs).
da: Bogmærkefiler kan ikke traverseres (kun HTTP-adresser).

note: #define BOOKMARKS_NOT_OPEN
en: Unable to open bookmark file, use 'a' to save a link first
da: Kan ikke åbne bogmærkefil, brug 'a' for at gemme et link først.

en: There are no links in this bookmark file!
da: Der er ingen links i denne bogmærkefil!

note: #define CACHE_D_OR_CANCEL
en: D)elete cached document or C)ancel? (d,c):
da: S)let dokument fra cache eller A)fbryd? (s,a):

note: #define BOOK_D_L_OR_CANCEL
en: Save D)ocument or L)ink to bookmark file or C)ancel? (d,l,c):
da: Gem D)okument eller L)ink i bogmærkefil eller A)fbryd? (d,l,a):

en: Save D)ocument to bookmark file or C)ancel? (d,c):
da: Gem D)okument i bogmærkefil eller A)fbryd? (d,a):

en: Save L)ink to bookmark file or C)ancel? (l,c):
da: Gem L)ink i bogmærkefil eller A)fbryd? (l,a):

note: #define NOBOOK_POST_FORM
en: Documents from forms with POST content cannot be saved as bookmarks.
da: Formulardokumenter med POST-indhold kan ikke gemmes som bogmærker.

en: Cannot save form fields/links
da: Kan ikke gemme formularfelter/-links

note: #define NOBOOK_HSML
en: History, showinfo, menu and list files cannot be saved as bookmarks.
da: Historik-, informations-, menu- og listefiler kan ikke gemmes som bogmærker.

note: #define CONFIRM_BOOKMARK_DELETE
en: Do you really want to delete this link from your bookmark file?
da: Skal dette link virkelig slettes fra din bogmærkefil?

en: Malformed address.
da: Forkert udformet adresse.

note: #define HISTORICAL_ON_MINIMAL_OFF
en: Historical comment parsing ON (Minimal is overridden)!
da: "Historisk" kommentarfortolkning slået TIL (Minimal er tilsidesat)!

note: #define HISTORICAL_OFF_MINIMAL_ON
en: Historical comment parsing OFF (Minimal is in effect)!
da: Historisk" kommentarfortolkning slået FRA (Minimal er virksom)!

note: #define HISTORICAL_ON_VALID_OFF
en: Historical comment parsing ON (Valid is overridden)!
da: Historisk" kommentarfortolkning slået TIL (Gyldig er tilsidesat)!

note: #define HISTORICAL_OFF_VALID_ON
en: Historical comment parsing OFF (Valid is in effect)!
da: Historisk" kommentarfortolkning slået FRA (Gyldig er virksom)!

note: #define MINIMAL_ON_IN_EFFECT
en: Minimal comment parsing ON (and in effect)!
da: Minimal kommentarfortolkning slået TIL (og er virksom)!

note: #define MINIMAL_OFF_VALID_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Valid is in effect)!
da: Minimal kommentarfortolkning slået FRA (Gyldig er virksom)!

note: #define MINIMAL_ON_BUT_HISTORICAL
en: Minimal comment parsing ON (but Historical is in effect)!
da: Minimal kommentarfortolkning slået TIL (men "historisk" er virksom)!

note: #define MINIMAL_OFF_HISTORICAL_ON
en: Minimal comment parsing OFF (Historical is in effect)!
da: Minimal kommentarfortolkning slået FRA ("Historisk" er virksom)!

en: Soft double-quote parsing ON!
da: "Soft double-quote"-analyse slået TIL!

en: Soft double-quote parsing OFF!
da: "Soft double-quote"-fortolkning slået FRA!

en: Now using TagSoup parsing of HTML.
da: Bruger nu "TagSoup" til at fortolke HTML.

en: Now using SortaSGML parsing of HTML!
da: Bruger nu "SortaSGML" til at fortolke HTML!

en: You are already at the end of this document.
da: Slutningen af dette dokument er nået.

en: You are already at the beginning of this document.
da: Du er allerede ved begyndelsen af dette dokument.

en: You are already at page %d of this document.
da: Du står allerede på side %d af dette dokument.

en: Link number %d already is current.
da: Linknummer %d er allerede det aktuelle.

en: You are already at the first document
da: Du står allerede på det første dokument

en: There are no links above this line of the document.
da: Der er ingen links ovenover denne linje i dokumentet.

en: There are no links below this line of the document.
da: Der er ingen links under denne linje i dokumentet.

note: #define MAXLEN_REACHED_DEL_OR_MOV
en: Maximum length reached!  Delete text or move off field.
da: Største længde er nået! Slet tekst eller forlad feltet.

note: #define NOT_ON_SUBMIT_OR_LINK
en: You are not on a form submission button or normal link.
da: Du står ikke på en formularindsendelsesknap eller et normalt link.

note: #define NEED_CHECKED_RADIO_BUTTON
en: One radio button must be checked at all times!
da: Mindst en radioknap skal altid være markeret!

en: No submit button for this form, submit single text field?
da: Ingen indsendelsesknap til denne formular, indsend et enkelt tekstfelt?

en: Do you want to go back to the previous document?
da: Vil du returnere til det forrige dokument?

en: Use arrows or tab to move off of field.
da: Brug pile eller TAB for at forlade feltet.

note: #define ENTER_TEXT_ARROWS_OR_TAB
en: Enter text.  Use arrows or tab to move off of field.
da: Indtast tekst. Brug pile eller TAB for at forlade feltet.

en: ** Bad HTML!!  No form action defined. **
da: ** Dårlig HTML! Ingen 'form action' er defineret. **

en: Bad HTML!!  Unable to create popup window!
da: Dårlig HTML!! Kan ikke lave et pop op-vindue!

en: Unable to create popup window!
da: Kan ikke lave et pop op-vindue!

en: Goto a random URL is disallowed!
da: Der er spærret for tilfældige adresser!

en: Goto a non-http URL is disallowed!
da: Der er spærret for ikke-HTTP-adresser!

en: You are not allowed to goto "%s" URLs
da: Der er spærret for "%s"-adresser

en: URL to open:
da: Åbn en side:

en: Edit the current Goto URL:
da: Ret den aktuelle adresse:

en: Edit the previous Goto URL:
da: Ret den forrige adresse:

en: Edit a previous Goto URL:
da: Ret en foregående adresse:

en: Current document has POST data.
da: Dette dokument har 'POST'-data.

en: Edit this document's URL:
da: Ret dette dokuments adresse:

en: Edit the current link's URL:
da: Ret adresse på det aktuelle link:

en: Edit the form's submit-URL:
da: Rediger formularens indsendelsesadresse:

en: You cannot edit File Management URLs
da: Du kan ikke rette i adresser til filhåndtering

en: Enter a database query:
da: Indtast en databaseforespørgsel:

en: Enter a whereis query:
da: Søg efter:

en: Edit the current query:
da: Ret i søgemønster:

en: Edit the previous query:
da: Ret forrige søgemønster:

en: Edit a previous query:
da: Ret i et tidligere søgemønster:

note: #define USE_C_R_TO_RESUB_CUR_QUERY
en: Use Control-R to resubmit the current query.
da: Brug Control-R for at genaktivere den aktuelle søgning.

en: Edit the current shortcut:
da: Rediger den aktuelle genvej:

en: Edit the previous shortcut:
da: Rediger den foregående genvej:

en: Edit a previous shortcut:
da: Rediger en foregående genvej:

en: Key '%c' is not mapped to a jump file!
da: Tasten '%c' er ikke bundet til en genvejsfil!

en: Cannot locate jump file!
da: Kan ikke finde genvejsfilen!

en: Cannot open jump file!
da: Kan ikke åbne genvejsfilen!

en: Error reading jump file!
da: Fejl ved læsning af genvejsfil!

en: Out of memory reading jump file!
da: Ikke nok hukommelse til læsning af genvejsfil!

en: Out of memory reading jump table!
da: Ikke nok hukommelse til læsning af genvejstabel!

en: No index is currently available.
da: Intet indeks er tilgængeligt i øjeblikket.

note: #define CONFIRM_MAIN_SCREEN
en: Do you really want to go to the Main screen?
da: Vil du virkelig gå til startskærmen?

en: You are already at main screen!
da: Du står allerede i startskærmen!

note: #define NOT_ISINDEX
en: Not a searchable indexed document -- press '/' to search for a text string
da: Ikke et søgbart, indekseret dokument - tast '/' for at søge efter tekst

note: #define NO_OWNER
en: No owner is defined for this file so you cannot send a comment
da: Denne fil har ingen ejer, så du kan ikke sende en kommentar

en: No owner is defined. Use %s?
da: Ingen ejer er defineret. Brug %s?

en: Do you wish to send a comment?
da: Vil du gerne sende en kommentar?

en: Mail is disallowed so you cannot send a comment
da: Postsystemet er spærret, så du kan ikke sende en kommentar

en: The 'e'dit command is currently disabled.
da: 'e'dit-kommandoen er slået fra i øjeblikket.

en: External editing is currently disabled.
da: Ekstern redigering er slået fra i øjeblikket.

en: System error - failure to get status.
da: Systemfejl - indhentning af status slog fejl.

en: No editor is defined!
da: Ingen editor er defineret!

en: The 'p'rint command is currently disabled.
da: 'p'rint-kommandoen er slået fra i øjeblikket.

en: Document has no Toolbar links or Banner.
da: Dokumentet har hverken værktøjsbjælke, links eller banner.

en: Unable to open traversal file.
da: Kan ikke åbne traverseringsfil.

en: Unable to open traversal found file.
da: Kan ikke åbne traversering-fundet-fil.

en: Unable to open reject file.
da: Kan ikke åbne afvisningsfil.

en: Unable to open traversal errors output file
da: Kan ikke åbne fil med uddata fra traverseringsfejl

en: TRAVERSAL WAS INTERRUPTED
da: TRAVERSERING BLEV AFBRUDT

en: Follow link (or goto link or page) number:
da: Følg link, eller gå til link-/sidenummer:

en: Select option (or page) number:
da: Vælg valgmuligheds- eller sidenummer:

en: Option number %d already is current.
da: Valgmulighed nummer %d er allerede aktuelt.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_END
en: You are already at the end of this option list.
da: Ingen valgmuligheder herunder.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_BEGIN
en: You are already at the beginning of this option list.
da: Ingen valgmuligheder herover.

note: #define ALREADY_AT_OPTION_PAGE
en: You are already at page %d of this option list.
da: Du er allerede ved side %d af denne valgmulighedsliste.

en: You have entered an invalid option number.
da: Du har indtastet et ugyldigt nummer for valgmulighed.

en: ** Bad HTML!!  Use -trace to diagnose. **
da: ** Dårlig HTML!!  Brug -trace (sporing) til diagnostik. **

en: Give name of file to save in
da: Giv filen der skal gemmes i et navn

en: Can't save data to file -- please run WWW locally
da: Kan ikke gemme data i fil -- kør venligst WWW lokalt

en: Can't open temporary file!
da: Kan ikke åbne midlertidig fil!

en: Can't open output file!  Cancelling!
da: Kan ikke åbne uddatafil!  Afbryder!

en: Execution is disabled.
da: Programudførelse er deaktiveret.

note: #define EXECUTION_DISABLED_FOR_FILE
en: Execution is not enabled for this file.  See the Options menu (use %s).
da: Denne fil kan ikke eksekveres. Se opsætningsmenuen (brug %s).

note: #define EXECUTION_NOT_COMPILED
en: Execution capabilities are not compiled into this version.
da: Denne version er ikke oversat, så filer kan eksekveres.

en: This file cannot be displayed on this terminal.
da: Filen kan ikke vises på denne terminal.

note: #define CANNOT_DISPLAY_FILE_D_OR_C
en: This file cannot be displayed on this terminal:  D)ownload, or C)ancel
da: Filen kan ikke vises på denne terminal: D=hent, eller C=afbryd

en: %s  D)ownload, or C)ancel
da: %s  D=hent, eller C=afbryd

en: Cancelling file.
da: Forkaster fil.

en: Retrieving file.  - PLEASE WAIT -
da: Henter fil - vent venligst ...

en: Enter a filename:
da: Indtast et filnavn:

en: Edit the previous filename:
da: Ret det foregående filnavn:

en: Edit a previous filename:
da: Ret et foregående filnavn:

en: Enter a new filename:
da: Indtast et nyt filnavn:

en: File name may not begin with a dot.
da: Filnavn må ikke begynde med et punktum.

en: File exists.  Create higher version?
da: Fil eksisterer. Opret en nyere version?

en: File exists.  Overwrite?
da: Fil eksisterer. Overskriv?

en: Cannot write to file.
da: Kan ikke skrive til fil.

en: ERROR! - download command is misconfigured.
da: FEJL! - download-kommando er sat forkert op.

en: Unable to download file.
da: Kan ikke hente fil.

en: Reading directory...
da: Læser filkatalog ...

en: Building directory listing...
da: Laver fortegnelse over filer i filkatalog ...

en: Saving...
da: Gemmer ...

en: Could not edit file '%s'.
da: Kunne ikke redigere filen '%s'.

en: Unable to access document!
da: Kan ikke tilgå dokument!

en: Could not access file.
da: Kunne ikke tilgå fil.

en: Could not access directory.
da: Kunne ikke tilgå filkatalog.

en: Could not load data.
da: Kunne ikke indlæse data.

note: #define CANNOT_EDIT_REMOTE_FILES
en: Lynx cannot currently (e)dit remote WWW files.
da: Lynx kan ikke r(e)digere eksterne webfiler i øjeblikket.

note: #define CANNOT_EDIT_FIELD
en: This field cannot be (e)dited with an external editor.
da: Dette felt kan ikke r(e)digeres med en ekstern editor.

en: Bad rule
da: Forkert regel

en: Insufficient operands:
da: Ikke nok operander:

en: You are not authorized to edit this file.
da: Du har ikke lov til at redigere denne fil.

en: Title:
da: Titel:

en: Subject:
da: Emne:

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password:
da: Adgangskode:

en: lynx: Username and Password required!!!
da: lynx: Brugernavn og adgangskode er påkrævet!

en: lynx: Password required!!!
da: lynx: Adgangskode påkrævet!

en: Clear all authorization info for this session?
da: Slet al autorisationsinfo for denne session?

en: Authorization info cleared.
da: Autorisationsinfo slettet.

en: Authorization failed.  Retry?
da: Autorisation slog fejl.  Prøv igen?

en: cgi support has been disabled.
da: cgi-understøttelse er slået fra.

note: #define CGI_NOT_COMPILED
en: Lynxcgi capabilities are not compiled into this version.
da: Denne version er ikke oversat med lynxcgi.

en: Sorry, no known way of converting %s to %s.
da: Beklager, ingen kendt metode til at omdanne %s til %s.

en: Unable to set up connection.
da: Kan ikke oprette forbindelse.

en: Unable to make connection
da: Kan ikke oprette forbindelse

note: #define MALFORMED_EXEC_REQUEST
en: Executable link rejected due to malformed request.
da: Afviste at eksekvere link pga. af fejl i underliggende kommando.

note: #define BADCHAR_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to `%c' character.
da: Eksekvering af link afvist pga. '%c'-tegn.

note: #define RELPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to relative path string ('../').
da: Eksekvering af link afvist, da stien er angivet relativt ('../')

note: #define BADLOCPATH_IN_EXEC_LINK
en: Executable link rejected due to location or path.
da: Eksekvering af link afvist pga. placering eller sti.

en: Mail access is disabled!
da: Postsystemet er spærret!

note: #define ACCESS_ONLY_LOCALHOST
en: Only files and servers on the local host can be accessed.
da: Kun filer og servere på den lokale værtsmaskine kan tilgås.

en: Telnet access is disabled!
da: Adgang til Telnet er spærret!

note: #define TELNET_PORT_SPECS_DISABLED
en: Telnet port specifications are disabled.
da: Mulighed for at angive portnumre til Telnet er spærret.

en: USENET news access is disabled!
da: Adgang til USENET-nyhedsgrupper er spærret!

en: Rlogin access is disabled!
da: Der er spærret for Rlogin-adgang!

en: Ftp access is disabled!
da: Der er spærret for FTP-adgang!

en: There are no references from this document.
da: Der er ingen links i dette dokument.

en: There are only hidden links from this document.
da: Der er kun skjulte links i dette dokument.

en: Unable to open command file.
da: Ude af stand til at åbne kommandofil.

en: News Post Cancelled!!!
da: Sending til nyhedsgruppe afbrudt!

note: #define SPAWNING_EDITOR_FOR_NEWS
en: Spawning your selected editor to edit news message
da: Skriver indlæg til nyhedsgruppe med din valgte editor

en: Post this message?
da: Send dette indlæg?

en: Append '%s'?
da: Tilføj '%s'?

en: Posting to newsgroup(s)...
da: Sender til nyhedsgruppe(r) ...

en: *** You have unread mail. ***
da: *** Du har ulæst post. ***

en: *** You have mail. ***
da: ***  Du har post. ***

en: *** You have new mail. ***
da: *** Du har ny post. ***

en: File insert cancelled!!!
da: Indsætning af fil afbrudt!

en: Not enough memory for file!
da: Ikke nok hukommelse til fil!

en: Can't open file for reading.
da: Kan ikke åbne fil for læsning.

en: File does not exist.
da: Filen eksisterer ikke.

en: File does not exist - reenter or cancel:
da: Fil eksisterer ikke - genindtast eller afbryd:

en: File is not readable.
da: Filen kan ikke læses.

en: File is not readable - reenter or cancel:
da: Fil kan ikke læses - genindtast eller afbryd:

en: Nothing to insert - file is 0-length.
da: Intet at indsætte - filens længde er 0 (nul).

en: Save request cancelled!!!
da: Du ville ikke gemme alligevel!

en: Mail request cancelled!!!
da: Fortrød afsendelse af brev!

note: #define CONFIRM_MAIL_SOURCE_PREPARSED
en: Viewing preparsed source.  Are you sure you want to mail it?
da: Viser nu HTML-kode. Vil du gerne sende koden med post?

en: Please wait...
da: Vent venligst ...

en: Mailing file.  Please wait...
da: Sender fil. Vent venligst ...

en: ERROR - Unable to mail file
da: FEJL - kan ikke sende fil

note: #define CONFIRM_LONG_SCREEN_PRINT
en: File is %d screens long.  Are you sure you want to print?
da: Filen er %d skærmbilleder lang. Vil du gerne udskrive den?

en: Print request cancelled!!!
da: Fortrød udskrivning!

en: Press <return> to begin:
da: Tast <retur> for at begynde:

en: Press <return> to finish:
da: Tast <retur> for at afslutte:

note: #define CONFIRM_LONG_PAGE_PRINT
en: File is %d pages long.  Are you sure you want to print?
da: Filen er %d sider lang. Er du sikker på at du vil udskrive den?

note: #define CHECK_PRINTER
en: Be sure your printer is on-line.  Press <return> to start printing:
da: Sørg for at din printer er tændt. Tast <retur> for at udskrive:

en: ERROR - Unable to allocate file space!!!
da: FEJL - kan ikke finde plads til fil!

en: Unable to open tempfile
da: Kan ikke åbne midlertidig fil

en: Unable to open print options file
da: Kan ikke åbne fil med printerindstillinger

en: Printing file.  Please wait...
da: Udskriver fil. Vent venligst ...

en: Please enter a valid internet mail address:
da: Indtast venligst en gyldig e-post-adresse:

en: ERROR! - printer is misconfigured!
da: FEJL! - printeren er sat forkert op!

en: Image map from POST response not available!
da: Kortbillede fra 'POST'-svar ikke tilgængeligt!

en: Misdirected client-side image MAP request!
da: Fejldirigering på ønsket kortbillede fra klienten!

en: Client-side image MAP is not accessible!
da: Kortbillede fra klient er ikke tilgængeligt!

en: No client-side image MAPs are available!
da: Ingen kortbilleder fra klient er tilgængelige!

en: Client-side image MAP is not available!
da: Kortbillede fra klient er ikke tilgængeligt!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_24
en: Screen height must be at least 24 lines for the Options menu!
da: Skærmen skal have mindst 24 linjer til opsætningsmenuen!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_23
en: Screen height must be at least 23 lines for the Options menu!
da: Skærmen skal have mindst 23 linjer til opsætningsmenuen!

note: #define OPTION_SCREEN_NEEDS_22
en: Screen height must be at least 22 lines for the Options menu!
da: Skærmen skal have mindst 22 linjer til opsætningsmenuen!

en: That key requires Advanced User mode.
da: Brugertilstand skal stå som avanceret for at bruge denne taste.

en: Command:
da: Kommando:

en: Unknown or ambiguous command
da: Ukendt eller tvetydig kommando

en:  first
da:  første

en: , guessing...
da: , gætter ...

en: Permissions for
da: Rettigheder for

en: Select
da: Vælg

en: capital letter
da: stort bogstav

en:  of option line,
da:  på valgmulighedslinje.

en:  to save,
da:  for at gemme,

en:  to
da:  til

en:  or
da:  eller

en:  index
da:  indeks

en:  to return to Lynx.
da:  for at komme tilbage til Lynx.

en: Accept Changes
da: Godkend

en: Reset Changes
da: Nulstil

en: Left Arrow cancels changes
da: Venstre pil annullerer ændringer

en: Save options to disk
da: Gem indstillinger på disk

en: Hit RETURN to accept entered data.
da: Tast <retur> for at godkende indtastede data.

note: #define ACCEPT_DATA_OR_DEFAULT
en: Hit RETURN to accept entered data.  Delete data to invoke the default.
da: <Retur> godkender indtastninger. Slet data for at genskabe standarder.

en: Value accepted!
da: Værdi godkendt!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_X
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is configured for XWINDOWS!
da: Værdi godkendt! -- ADVARSEL: Lynx er sat op til X WINDOW!

note: #define VALUE_ACCEPTED_WARNING_NONX
en: Value accepted! -- WARNING: Lynx is NOT configured for XWINDOWS!
da: Værdi godkendt! -- ADVARSEL: Lynx er IKKE sat op til X WINDOW!

en: You are not allowed to change which editor to use!
da: Du har ikke lov til vælge en anden editor!

en: Failed to set DISPLAY variable!
da: Det lykkedes ikke at sætte DISPLAY-variablen!

en: Failed to clear DISPLAY variable!
da: Det lykkedes ikke at slette DISPLAY-variablen!

note: #define BOOKMARK_CHANGE_DISALLOWED
en: You are not allowed to change the bookmark file!
da: Du har ikke lov til at ændre bogmærkefilen!

en: Terminal does not support color
da: Terminal understøtter ikke farve

en: Your '%s' terminal does not support color.
da: Din '%s' terminal understøtter ikke farver.

en: Access to dot files is disabled!
da: Adgang til punktumfiler er spærret!

note: #define UA_NO_LYNX_WARNING
en: User-Agent string does not contain "Lynx" or "L_y_n_x"
da: User-Agent-linje indeholder ikke "Lynx" eller "L_y_n_x

note: #define UA_PLEASE_USE_LYNX
en: Use "L_y_n_x" or "Lynx" in User-Agent, or it looks like intentional deception!
da: Brug "L_y_n_x" eller "Lynx" i User-Agent-linjen. Ellers minder det om bevidst snyd!

note: #define UA_CHANGE_DISABLED
en: Changing of the User-Agent string is disabled!
da: Der er ikke mulighed for at ændre værdien af User-Agent-variablen!

note: #define CHANGE_OF_SETTING_DISALLOWED
en: You are not allowed to change this setting.
da: Du har ikke lov til at ændre denne indstilling.

en: Saving Options...
da: Gemmer indstillinger ...

en: Options saved!
da: Indstillinger gemt!

en: Unable to save Options!
da: Kan ikke gemme indstillinger!

en:  'r' to return to Lynx
da:  'r' for at returnere til Lynx

en:  '>' to save, or 'r' to return to Lynx
da:  '>' for at gemme, eller 'r' for at returnere til Lynx

note: #define ANY_KEY_CHANGE_RET_ACCEPT
en: Hit any key to change value; RETURN to accept.
da: Tryk enhver taste for at ændre værdi; <retur> accepterer.

en: Error uncompressing temporary file!
da: Fejl ved dekomprimering af midlertidig fil!

en: Unsupported URL scheme!
da: Adressetype ikke understøttet!

en: Unsupported data: URL!  Use SHOWINFO, for now.
da: Data ikke understøttet: Adresse! Brug 'SHOWINFO' indtil videre.

en: Redirection limit of 10 URL's reached.
da: Grænse for omdirigering på 10 adresser er nået.

en: Illegal redirection URL received from server!
da: Modtog ugyldig omdirigeringsadresse fra server!

note: #define SERVER_ASKED_FOR_REDIRECTION
en: Server asked for %d redirection of POST content to
da: Server spurgte efter %d omdirigering af POST-indhold til

en: P)roceed, use G)ET or C)ancel
da: P=fortsæt, brug G)et eller C=afbryd

en: P)roceed, or C)ancel
da: P=fortsæt eller C=afbryd

note: #define ADVANCED_POST_GET_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, use G)ET or C)ancel
da: Omdirigering af POST-indhold: P=fortsæt, U=se URL, G=brug GET, C=afbryd

note: #define ADVANCED_POST_REDIRECT
en: Redirection of POST content.  P)roceed, see U)RL, or C)ancel
da: Omdirigering af POST-indhold: P=fortsæt, U=se URL, C=afbryd

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION
en: Document from Form with POST content.  Resubmit?
da: Dokument fra formular med POST-indhold. Genindsend?

note: #define CONFIRM_POST_RESUBMISSION_TO
en: Resubmit POST content to %s ?
da: Genindsend POST-indhold til %s ?

note: #define CONFIRM_POST_LIST_RELOAD
en: List from document with POST data.  Reload %s ?
da: Liste fra dokument med POST-data. Genindlæs %s ?

note: #define CONFIRM_POST_DOC_HEAD
en: Document from POST action, HEAD may not be understood.  Proceed?
da: Dokument fra "POST action". HEAD-kommando forstås måske ikke. Fortsæt?

note: #define CONFIRM_POST_LINK_HEAD
en: Form submit action is POST, HEAD may not be understood.  Proceed?
da: Formularindsendelse sker med 'POST'. 'HEAD' forstås evt. ikke. Fortsæt?

en: Proceed without a username and password?
da: Fortsæt uden brugernavn og adgangskode?

en: Proceed (%s)?
da: Fortsæt (%s)?

en: Cannot POST to this host.
da: Kan ikke bruge POST-metode med denne vært.

en: POST not supported for this URL - ignoring POST data!
da: POST kan ikke bruges med denne adresse - ignorerer POST-data!

en: Discarding POST data...
da: Forkaster POST-data ...

en: Document will not be reloaded!
da: Dokumentet vil ikke blive genindlæst!

en: Location:
da: Placering:

en: '%s' not found!
da: '%s' ikke fundet!

en: Default Bookmark File
da: Standard bogmærkefil

en: Screen too small! (8x35 min)
da: Skærm for lille! (min. 8x35)

en: Select destination or ^G to Cancel:
da: Vælg bogmærkefil eller ^G for at afbryde:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELECT
en: Select subbookmark, '=' for menu, or ^G to cancel:
da: Vælg bogmærkefil: '=' giver en menu. ^G afbryder:

note: #define MULTIBOOKMARKS_SELF
en: Reproduce L)ink in this bookmark file or C)ancel? (l,c):
da: Genskab L)ink i denne bogmærkefil eller A)fbryd? (l,a):

en: Multiple bookmark support is not available.
da: Der er ikke mulighed for flere bogmærkefiler.

en:  Select Bookmark (screen %d of %d)
da:  Vælg bogmærke (skærm %d af %d)

en:        Select Bookmark
da:        Vælg Bogmærke

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD_MASK
en: Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH (%d of 2)
da: Redigerer bogmærkefilers BESKRIVELSE og PLACERING (%d af 2)

note: #define MULTIBOOKMARKS_EHEAD
en:          Editing Bookmark DESCRIPTION and FILEPATH
da:          Redigerer bogmærkefilers BESKRIVELSE og PLACERING

en: Letter:
da: Bogstav:

note: #define USE_PATH_OFF_HOME
en: Use a filepath off your login directory in SHELL syntax!
da: Brug en filsti udenfor dit hjemmekatalog i kommandoskallens syntaks!

en: Use a filepath off your home directory!
da: Brug en filsti udenfor dit hjemmekatalog!

note: #define MAXLINKS_REACHED
en: Maximum links per page exceeded!  Use half-page or two-line scrolling.
da: Max. links pr. side overskredet! Se en halv side eller 2 linjer ad gangen.

en: No previously visited links available!
da: Side med tidligere besøgte links er ikke tilgængelig!

en: Memory exhausted!  Program aborted!
da: Hukommelse opbrugt! Program afsluttedes!

en: Memory exhausted!  Aborting...
da: Hukommelse opbrugt! Afslutter ...

en: Not enough memory!
da: Ikke nok hukommelse!

en: Directory/File Manager not available
da: Filkatalog/filhåndtering er ikke tilgængelig

en: HREF in BASE tag is not an absolute URL.
da: HREF i BASE-mærke er ikke en absolut adresse.

en: Location URL is not absolute.
da: Adresse er ikke absolut.

en: Refresh URL is not absolute.
da: Adresse er ikke absolut.

note: #define SENDING_MESSAGE_WITH_BODY_TO
en: You are sending a message with body to:
da: Du sender en meddelelse med indhold til:

en: You are sending a comment to:
da: Du sender en kommentar til:

en: 
     With copy to:
da: 
    Med kopi til:

en: 
     With copies to:
da: 
    Med kopier til:

note: #define CTRL_G_TO_CANCEL_SEND
en: 
    
    Use Ctrl-G to cancel if you do not want to send a message
da: 
    
    Brug Ctrl-G for at afbryde, hvis du ikke vil sende meddelelse

note: #define ENTER_NAME_OR_BLANK
en: 
     Please enter your name, or leave it blank to remain anonymous
da: 
     Indtast venligst dit navn (eller lad være hvis du vil være anonym)

note: #define ENTER_MAIL_ADDRESS_OR_OTHER
en: 
     Please enter a mail address or some other
da: 
     Anfør venligst en e-post-adresse eller en anden

note: #define MEANS_TO_CONTACT_FOR_RESPONSE
en:  means to contact you, if you desire a response.
da:  måde at kontakte dig på, hvis du ønsker et svar.

en: 
     Please enter a subject line.
da: 
     Anfør venligst en emnelinje.

note: #define ENTER_ADDRESS_FOR_CC
en: 
     Enter a mail address for a CC of your message.
da: 
     Anfør en e-post-adresse for en Cc af dit brev.

en:  (Leave blank if you don't want a copy.)
da:  (Undlad at udfylde, hvis du ikke vil have kopi.)

en: 
     Please review the message body:
da: 
     Gennemse venligst brevets indhold:

en: 
    Press RETURN to continue:
da: 
    Tast <retur> for at fortsætte:

en: 
    Press RETURN to clean up:
da: 
    Tast <retur> for at rydde op:

en:  Use Control-U to erase the default.
da:  Brug Control-U for at slette det forvalgte.

en: 
     Please enter your message below.
da: 
     Skriv venligst dit brev nedenfor.

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_A
en: 
     When you are done, press enter and put a single period (.)
da: 
     Når du er færdig, så tast <retur> og sæt et enkelt punktum (.)

note: #define ENTER_PERIOD_WHEN_DONE_B
en: 
     on a line and press enter again.
da: 
     på en linje for sig selv og tast <retur> igen.

note: Cookies messages #define ADVANCED_COOKIE_CONFIRMATION
en: %s cookie: %.*s=%.*s  Allow? (Y/N/Always/neVer)
da: %s cookie: %.*s=%.*s  Tillad? (J/N/Altid/aldrIg)

note: #define INVALID_COOKIE_DOMAIN_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie domain=%s for '%s'?
da: Godkend ugyldigt cookiedomæne=%s for '%s'?

note: #define INVALID_COOKIE_PATH_CONFIRMATION
en: Accept invalid cookie path=%s as a prefix of '%s'?
da: Godkend ugyldig cookiesti=%s som et præfiks for '%s'?

en: Allowing this cookie.
da: Tillader denne cookie.

en: Rejecting this cookie.
da: Afviser denne cookie.

en: The Cookie Jar is empty.
da: Cookiebeholderen er tom.

en: The Cache Jar is empty.
da: Cachebeholderen er tom.

note: #define ACTIVATE_TO_GOBBLE
en: Activate links to gobble up cookies or entire domains,
da: Aktivér links for at slette cookier eller hele domæner,

en: or to change a domain's 'allow' setting.
da: eller for at ændre et domænes status.

en: (Cookies never allowed.)
da: (Cookier aldrig tilladt.)

en: (Cookies always allowed.)
da: (Cookier altid tilladt.)

en: (Cookies allowed via prompt.)
da: (Cookier tilladt via prompt.)

en: (Persistent Cookies.)
da: (Varige cookier.)

en: (No title.)
da: (Ingen titel.)

en: (No name.)
da: (Ingen navn.)

en: (No value.)
da: (Ingen værdi.)

en: None
da: Ingen

en: (End of session.)
da: (Slut på session.)

en: Delete this cookie?
da: Slet denne cookie?

en: The cookie has been eaten!
da: Cookier er blevet slettet!

en: Delete this empty domain?
da: Slet dette tomme domæne?

en: The domain has been eaten!
da: Domænet er blevet slettet!

note: #define DELETE_COOKIES_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain's cookies, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
da: D=slet domænes cookier, tillad: A=altid P=spørg V=aldrig C=afbryd?

note: #define DELETE_DOMAIN_SET_ALLOW_OR_CANCEL
en: D)elete domain, set allow A)lways/P)rompt/neV)er, or C)ancel?
da: D=slet domæne, tillad: A=altid P=spørg V=aldrig C=afbryd?

en: All cookies in the domain have been eaten!
da: Alle cookier i domænet er blevet slettet!

en: 'A'lways allowing from domain '%s'.
da: Tillader 'A'ltid fra domæne '%s'.

en: ne'V'er allowing from domain '%s'.
da: Tillader aldrig(V) fra domæne '%s'.

en: 'P'rompting to allow from domain '%s'.
da: 'Spørger(P) om tilladelse fra domæne '%s'.

en: Delete all cookies in this domain?
da: Slet alle cookier under dette domæne?

en: All of the cookies in the jar have been eaten!
da: Alle cookier i beholderen er blevet slettet!

en: Port 19 not permitted in URLs.
da: Port 19 er ikke tilladt i adresser.

en: Port 25 not permitted in URLs.
da: Port 25 er ikke tilladt i adresser.

en: Port %lu not permitted in URLs.
da: Port %lu er ikke tilladt i adresser.

en: URL has a bad port field.
da: Adresse har et forkert portfelt.

en: Maximum nesting of HTML elements exceeded.
da: Øvre grænse for indlejring af HTML-elementer er overskredet.

en: Bad partial reference!  Stripping lead dots.
da: Forkert delreference! Fjerner forreste punktummer.

en: Trace Log open failed.  Trace off!
da: Åbning af sporingslogfil mislykkedes. Sporing slået fra!

en: Lynx Trace Log
da: Lynx sporingslog

en: No trace log has been started for this session.
da: Ingen sporingslog er åbnet for denne session.

note: #define MAX_TEMPCOUNT_REACHED
en: The maximum temporary file count has been reached!
da: Det maksimale antal midlertidige filer er nået!

note: #define FORM_VALUE_TOO_LONG
en: Form field value exceeds buffer length!  Trim the tail.
da: Formularfeltets værdi overstiger bufferlængde! Gør den kortere.

note: #define FORM_TAIL_COMBINED_WITH_HEAD
en: Modified tail combined with head of form field value.
da: Ændret "hale" kombineret med "hoved" i værdi for formularfelt.

note: HTFile.c
en: Directory
da: Filkatalog

en: Directory browsing is not allowed.
da: Gennemsyn af filkatalog er ikke tilladt.

en: Selective access is not enabled for this directory
da: Selektiv adgang til dette filkatalog er ikke muliggjort

en: Multiformat: directory scan failed.
da: Multiformat: Skanning af filkatalog mislykkedes.

en: This directory is not readable.
da: Dette filkatalog kan ikke læses.

en: Can't access requested file.
da: Kan ikke tilgå den ønskede fil.

en: Could not find suitable representation for transmission.
da: Kunne ikke finde en passende repræsentation for overførsel.

en: Could not open file for decompression!
da: Kunne ikke åbne fil til dekomprimering!

en: Files:
da: Filer:

en: Subdirectories:
da: Underkataloger:

en:  directory
da:  filkatalog

en: Up to
da: Op til

en: Current directory is
da: Aktuelle filkatalog er

note: HTFTP.c
en: Symbolic Link
da: Symbolsk link

note: HTGopher.c
en: No response from server!
da: Serveren svarede ikke!

en: CSO index
da: CSO-indeks

en: 
    This is a searchable index of a CSO database.
da: 
    Dette er et søgbart indeks i en CSO-database.

en: CSO Search Results
da: CSO-søgeresultater

en: Seek fail on %s
da: Søgning mislykkedes på %s

en: 
    Press the 's' key and enter search keywords.
da: 
    Tryk på 's'-tasten og indtast nøgleord for søgning.

en: 
    This is a searchable Gopher index.
da: 
    Dette er et søgbart Gopher-indeks.

en: Gopher index
da: Gopher-indeks

en: Gopher Menu
da: Gopher-menu

en:  Search Results
da:  Resultater af søgning

en: Sending CSO/PH request.
da: Sender CSO/PH-anmodning.

en: Sending Gopher request.
da: Sender Gopher-anmodning.

en: CSO/PH request sent; waiting for response.
da: CSO/PH-anmodning sendt; venter på svar.

en: Gopher request sent; waiting for response.
da: Gopher-anmodning sendt; venter på svar.

en: 
    Please enter search keywords.
da: 
    Indtast venligst nøgleord for søgning.

en: 
    The keywords that you enter will allow you to search on a
da: 
    De indtastede nøgleord vil lade dig søge på et

en:  person's name in the database.
da:  personnavn i databasen.

note: HTNews.c
en: Connection closed ???
da: Forbindelsen lukket ???

en: Cannot open temporary file for news POST.
da: Kan ikke åbne midlertidig fil for postning til nyhedsgruppe.

en: This client does not contain support for posting to news with SSL.
da: Postning til nyhedsgrupper med SSL kan ikke benyttes med denne klient.

note: HTStyle.c
en: Style %d `%s' SGML:%s.  Font %s %.1f point.
da: Stil %d '%s' SGML:%s.  Font %s %.1f punkt.

en: 	Align=%d, %d tabs. (%.0f before, %.0f after)
da: 	Juster=%d, %d tabs. (%.0f foran, %.0f efter)

en: 		Tab kind=%d at %.0f
da: 		Tab kind=%d ved %.0f

note: HTTP.c
en: Can't proceed without a username and password.
da: Kan ikke fortsætte uden et brugernavn og en adgangskode.

en: Can't retry with authorization!  Contact the server's WebMaster.
da: Kan ikke prøve igen med godkendelse! Kontakt serverens WebMaster.

en: Can't retry with proxy authorization!  Contact the server's WebMaster.
da: Kan ikke prøve igen med proxy-godkendelse! Kontakt serverens WebMaster.

en: Retrying with proxy authorization information.
da: Prøver igen med godkendelsesinformation fra proxyvært.

en: SSL error:%s-Continue?
da: SSL-fejl:%s - fortsæt?

note: HTWAIS.c
en: HTWAIS: Return message too large.
da: HTWAIS: Retur-meddelelse er for stor.

en: Enter WAIS query:
da: Indtast WAIS-forespørgsel:

note: Miscellaneous status
en: Retrying as HTTP0 request.
da: Prøver igen med HTTP0 som forespørgsel.

en: Transferred %d bytes
da: Overført %d bytes

en: Data transfer complete
da: Dataoverførsel fuldført

en: Error processing line %d of %s
da: Fejl ved behandling af linje %d af %s

note: Lynx internal page titles
en: Address List Page
da: Side med adresseliste

en: Bookmark file
da: Bogmærkefil

en: Configuration Definitions
da: Opsætningsdefinitioner

en: Cookie Jar
da: Cookiebeholder

en: Current Edit-Key Map
da: Aktuelle redigeringstastebindinger

en: Current Key Map
da: Aktuelle tastebindinger

en: File Management Options
da: Valgmuligheder for filhåndtering

en: Download Options
da: Valgmuligheder for download af filer

en: History Page
da: Historikside

en: Cache Jar
da: Cachebeholder

en: List Page
da: Oversigtsside

en: Lynx.cfg Information
da: Information om lynx.cfg

en: Converted Mosaic Hotlist
da: Omdannet Mosaic-bogmærkefil

en: Options Menu
da: Opsætningsmenu

en: File Permission Options
da: Valgmuligheder for filrettigheder

en: Printing Options
da: Valgmuligheder ved udskrivning

en: Information about the current document
da: Oplysninger om det aktuelle dokument

en: Your recent statusline messages
da: De seneste meddelelser fra statuslinjen

en: Upload Options
da: Valgmuligheder for uploads

en: Visited Links Page
da: Oversigt over besøgte links

note: CONFIG_DEF_TITLE subtitles
en: See also
da: Se også

en: your
da: din

en: for runtime options
da: Valgmuligheder ved opstart

en: compile time options
da: Valgmuligheder ved oversættelse (compile)

en: color-style configuration
da: Opsætning af color-style

en: latest release
da: seneste udgave

en: pre-release version
da: prøveversion

en: development version
da: udviklingsversion

note: #define AUTOCONF_CONFIG_CACHE
en: The following data were derived during the automatic configuration/build
    process of this copy of Lynx.  When reporting a bug, please include a copy
    of this page.
da: Følgende data blev indhentet under den automatiske opsætningsproces
    af denne kopi af Lynx.  Ved indrapportering af en programfejl, medsend da
    venligst en kopi af denne side.

note: #define AUTOCONF_LYNXCFG_H
en: The following data were used as automatically-configured compile-time
    definitions when this copy of Lynx was built.
da: Følgende data blev brugt som forvalgte oversættelsesdefinitioner,
    da denne kopi af Lynx blev lavet.

note: #define DIRED_NOVICELINE
en:   C)reate  D)ownload  E)dit  F)ull menu  M)odify  R)emove  T)ag  U)pload
da:   C=Opret D=Hent  E=rediger  F=fuld menu  M=ret  R=slet  T=marker  U=upload

en: Failed to obtain status of current link!
da: Kunne ikke hente status på aktuelle link!

note: #define INVALID_PERMIT_URL
en: Special URL only valid from current File Permission menu!
da: Særlig adresse er kun gyldig fra menu over aktuelle filrettigheder!

en: External support is currently disabled.
da: Ekstern understøttelse er slået fra i øjeblikket.

note: new with 2.8.4dev.21
en: Changing working-directory is currently disabled.
da: Ændring af arbejdskatalog er sat ud af kraft i øjeblikket.

en: Linewrap OFF!
da: Linjeombrydning slået FRA!

en: Linewrap ON!
da: Linjeombrydning slået TIL!

en: Parsing nested-tables toggled OFF!  Reloading...
da: Indlejrede tabeller fortolkes IKKE! Genindlæser ...

en: Parsing nested-tables toggled ON!  Reloading...
da: Indlejrede tabeller fortolkes! Genindlæser ...

en: Shifting is disabled while line-wrap is in effect
da: Panorering er slået fra når linjeombrydning er aktiveret

en: Trace not supported
da: Sporing ikke understøttet

en: 	Indents: first=%.0f others=%.0f, Height=%.1f Desc=%.1f
da: 	Indryk: først=%.0f andre=%.0f, Højde=%.1f Beskr=%.1f

en: username for realm %s changed from %s to %s
da: Brugernavn for området %s ændret fra %s til %s

en: password for realm %s user %s changed
da: adgangskode for området %s bruger %s ændret

en: Username for '%s' at %s '%s%s':
da: Brugernavn for '%s' på %s '%s%s':

en: This client doesn't know how to compose proxy authorization information for scheme
da: Denne klient kan ikke danne godkendelsesinformation til proxyvært

en: This client doesn't know how to compose authorization information for scheme
da: Denne klient kan ikke danne godkendelsesinformation til protokol

en: Invalid header '%s%s%s%s%s'
da: Ugyldigt hoved '%s%s%s%s%s'

en: Proxy authorization required -- retrying
da: proxygodkendelse påkrævet - forsøger igen

en: Access without authorization denied -- retrying
da: Adgang uden godkendelse nægtet - forsøger igen

en: Access forbidden by rule
da: Adgang forbudt pr. regel

en: Document with POST content not found in cache.  Resubmit?
da: Dokument med 'POST'-indhold ikke fundet i cache. Genindsend?

en: Loading failed, use a previous copy.
da: Indlæsning slog fejl, brug en foregående kopi.

en: Loading incomplete.
da: Indlæsning ikke fuldført.

en: **** HTAccess: socket or file number returned by obsolete load routine!
da: ** HTAccess: sokkel- el. filnr. returneret af forældet indlæsningsmetode!

en: **** HTAccess: Internal software error.  Please mail lynx-dev@nongnu.org!
da: **** HTAccess: Intern softwarefejl. Meld venligst til lynx-dev@nongnu.org!

en: **** HTAccess: Status returned was: %d
da: **** HTAccess: Statustilbagemelding var: %d

note: * hack: if we fail in HTAccess.c * avoid duplicating URL, oh.
en: Can't Access
da: Kan ikke tilgå

en: Unable to access document.
da: Kan ikke tilgå dokument.

en: Enter password for user %s@%s:
da: Indtast adgangskode for bruger %s@%s:

en: Unable to connect to FTP host.
da: Kan ikke kontakte FTP-vært.

en: close master socket
da: luk primær sokkel

en: socket for master socket
da: sokkel til primær sokkel

en: Receiving FTP directory.
da: FTP-filkatalog indlæses.

en: Transferred %d bytes (%5d)
da: Overført %d bytes (%5d)

en: connect for data
da: dataforbindelse åben

en: Receiving FTP file.
da: Modtager FTP-fil.

en: Could not set up finger connection.
da: Kunne ikke oprette finger-forbindelse.

en: Could not load data (no sitename in finger URL)
da: Kunne ikke indlæse data (intet sitenavn i finger-adresse)

en: Invalid port number - will only use port 79!
da: Ugyldigt portnummer - vil kun bruge port 79!

en: Could not access finger host.
da: Kunne ikke få adgang til finger-vært.

en: No response from finger server.
da: Intet svar fra finger-server.

en: Username for news host '%s':
da: Brugernavn for nyhedsvært '%s':

en: Change username?
da: Skift brugernavn?

en: Username:
da: Brugernavn:

en: Password for news host '%s':
da: Adgangskode for nyhedsvært (news) '%s':

en: Change password?
da: Skift adgangskode?

en: No matches for: %s
da: Ingen resultater for: %s

en: 
    No articles in this group.
da: 
    Ingen artikler i denne gruppe.

en: 
    No articles in this range.
da: 
    Ingen artikler i dette interval.

note: * Set window title.
en: %s,  Articles %d-%d
da: %s,  Artikler %d-%d

en: Earlier articles
da: Tidligere artikler

en: 
    There are about %d articles currently available in %s, IDs as follows:
da: 
    Der er i øjeblikket ca. %d artikler i %s, ID'er som følger:

en: All available articles in
da: Alle tilgængelige artikler i

en: Later articles
da: Nyere artikler

en: Post to
da: Send til

en: This client does not contain support for SNEWS URLs.
da: Denne klient kan ikke bruge SNEWS-adresser.

en: No target for raw text!
da: Intet mål for rå tekst!

en: Connecting to NewsHost ...
da: Kontakter nyhedsvært ...

en: Could not access %s.
da: Kunne ikke tilgå %s.

en: Can't read news info.  News host %.20s responded: %.200s
da: Kan ikke læse nyhedsinfo. Nyhedsvært %.20s svarede: %.200s

en: Can't read news info, empty response from host %s
da: Kan ikke læse nyhedsinfo, tomt svar fra vært %s

note: * List available newsgroups.  - FM
en: Reading list of available newsgroups.
da: Indlæser liste over tilgængelige nyhedsgrupper..

en: Reading list of articles in newsgroup.
da: Indlæser liste over artikler i nyhedsgruppe..

note: * Get an article from a news group.  - FM
en: Reading news article.
da: Læser nyhedsartikel..

en: Sorry, could not load requested news.
da: Beklager, kunne ikke indlæse artikler.

en: Address has invalid port
da: Adresse har en ugyldig port

en: Address length looks invalid
da: Adresselængde forekommer ugyldig

en: Unable to locate remote host %s.
da: Ude af stand til at finde fremmed vært %s.

note: Not HTProgress, so warning won't be overwritten immediately; * but not HTAlert, because typically there will be other * alerts from the callers.  - kw
en: Invalid hostname %s
da: Ugyldigt værtsnavn %s

en: Making %s connection to %s
da: Opretter %s-forbindelse til %s

en: socket failed.
da: sokkel fejlede.

en: socket failed: family %d addr %s port %s.
da: sokkel fejlede: familie %d adr. %s port %s.

en: Could not make connection non-blocking.
da: Kunne ikke oprette en ikke-blokerende forbindelse.

en: Connection failed (too many retries).
da: Forbindelse opgivet (for mange forsøg).

en: Could not restore socket to blocking.
da: Kunne ikke få sokkel til at blokere.

en: Socket read failed (too many tries).
da: Sokkellæsning mislykkedes (for mange forsøg).

en: SSL callback:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d
da: SSL-tilbagekald:%s, preverify_ok=%d, ssl_okay=%d

en: User/password contains only punctuation: %s
da: Bruger/adgangskode indeholder kun tegnsætning: %s

en: User/password may be confused with hostname: '%s' (e.g, '%s')
da: Bruger/adgangskode kan forveksles med værtsnavn: »%s« (f.eks. »%s«)

en: Certificate issued by: %s
da: Certifikat udstedt af: %s

en: This client does not contain support for HTTPS URLs.
da: Denne klient kan ikke bruge HTTPS-adresser.

en: Unable to connect to remote host.
da: Kan ikke forbinde til fremmed vært.

en: Retrying connection without TLS.
da: Forsøger at genetablere forbindelsen uden TLS.

en: GnuTLS error when trying to verify certificate.
da: GnuTLS-fejl under forsøg på at verificere certifikat.

en: the certificate has no known issuer
da: certifikatet har ingen kendt udsteder

en: no issuer was found
da: ingen udsteder fundet

en: issuer is not a CA
da: udsteder er ikke en certificeringsmyndighed

en: the certificate has been revoked
da: certifikatet er blevet tilbagekaldt

en: the certificate is not trusted
da: certifikatet er ikke troværdigt

en: Verified connection to %s (cert=%s)
da: Verificerede forbindelse til %s (cert=%s)

en: Verified connection to %s (subj=%s)
da: Verificeret forbindelse til %s (subj=%s)

en: Can't find common name in certificate
da: Kan ikke finde fælles navn i certifikat

en: SSL error:host(%s)!=cert(%s)-Continue?
da: SSL-fejl:vært(%s)!=cert(%s) - fortsæt?

en: SSL error
da: SSL-fejl

en: UNVERIFIED connection to %s (cert=%s)
da: UVERIFICERET forbindelse til %s (cert=%s)

en: Secure %d-bit %s (%s) HTTP connection
da: Sikker %d-bit %s (%s) HTTP-forbindelse

en: Sending HTTP request.
da: Sender HTTP-anmodning.

en: Unexpected network write error; connection aborted.
da: Uventet skrivningsfejl i netværk; forbindelse afbrudt.

en: HTTP request sent; waiting for response.
da: HTTP-anmodning sendt; venter på svar.

en: Unexpected network read error; connection aborted.
da: Uventet læsningsfejl i netværk; forbindelse afbrudt

note: * HTTP/1.1 Informational statuses. * 100 Continue. * 101 Switching Protocols. * > 101 is unknown. * We should never get these, and they have only the status * line and possibly other headers, so we'll deal with them by * showing the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected Informational Status.
da: Modtog uventet "Informational Status".

note: * Reset Content.  The server has fulfilled the request but * nothing is returned and we should reset any form * content.  We'll instruct the user to do that, and * restore the current document.  - FM
en: Request fulfilled.  Reset Content.
da: Anmodning imødekommet. Nulstil indhold.

note: Not Modified * We didn't send an "If-Modified-Since" header, so this * status is inappropriate.  We'll deal with it by showing * the full header to the user as text/plain.  - FM
en: Got unexpected 304 Not Modified status.
da: Modtog uventet 304 "Not Modified status".

en: Redirection of POST content requires user approval.
da: Omdirigering af POST-indhold kræver brugers godkendelse.

en: Have POST content.  Treating Permanent Redirection as Temporary.
da: Har POST-indhold. Behandler varig omdirigering som midlertidig.

en: Retrying with access authorization information.
da: Prøver igen med oplysning om adgangstilladelse.

en: Show the 401 message body?
da: Vis indhold af 401-meddelelse?

en: Show the 407 message body?
da: Vis indhold af 407-meddelelse?

note: * Bad or unknown server_status number.  Take a chance and hope * there is something to display.  - FM
en: Unknown status reply from server!
da: Ukendt statussvar fra server!

en: remote %s session:
da: fremmed %s session:

en: Could not connect to WAIS server.
da: Kunne ikke skabe forbindelse til WAIS-server.

en: Could not open WAIS connection for reading.
da: Kunne ikke åbne WAIS-forbindelse for læsning.

en: Diagnostic code is
da: Diagnosticeringskode er

en: Index
da: Indeks

en:  contains the following %d item%s relevant to "
da:  indeholder flg. %d enhed%s med relevans for "

en: The first figure after each entry is its relative score,
da: Det første tal efter hver listning er dens relative score,

en: the second is the number of lines in the item.
da: det andet er antal linjer i enheden.

en:  (bad file name)
da:  (forkert filnavn)

en: (bad doc id)
da: (forkert dok-id)

en: (Short Header record, can't display)
da: (headerlinje for kort, kan ikke vise)

en: 
    Long Header record, can't display
da: 
    (headerlinje for lang, kan ikke vise)

en: 
    Text record
da: 
    Tekstlinje

en: 
    Headline record, can't display
da: 
    Overskriftslinje, kan ikke vise

en: 
    Code record, can't display
da: 
    Kodelinje, kan ikke vise

en: Syntax error in WAIS URL
da: Syntaksfejl i WAIS-adresse

en:  (WAIS Index)
da:  (WAIS-indeks)

en: WAIS Index:
da: WAIS-indeks:

en: This is a link for searching the
da: Dette er et link til søgning i

en:  WAIS Index.
da:  WAIS-indekset.

en: 
    Enter the 's'earch command and then specify search words.
da: 
    Indtast 's'øgekommando og anfør så søgeordene.

en:  (in
da:  (i

en: WAIS Search of "
da: WAIS-søgning efter "

en: " in:
da: " i:

en: HTWAIS: Request too large.
da: HTWAIS: Forespørgsel for lang.

en: Searching WAIS database...
da: Søger i WAIS-database ...

en: Search interrupted.
da: Søgning afbrudt.

en: Can't convert format of WAIS document
da: Kan ikke omdanne WAIS-dokumentets format

en: HTWAIS: Request too long.
da: HTWAIS: Anmodning for lang.

note: * Actually do the transaction given by request_message.
en: Fetching WAIS document...
da: Henter WAIS-dokument ...

note: display_search_response(target, retrieval_response, wais_database, keywords);
en: No text was returned!
da: Ingen tekst blev returneret!

en:  NOT GIVEN in source file;
da:  IKKE ANFØRT i kildefil;

en:  WAIS source file
da:  WAIS-kildefil

en:  description
da:  beskrivelse

en: Access links
da: Adgangslinks

en: Direct access
da: Direkte adgang

note: * Proxy will be used if defined, so let user know that - FM *
en:  (or via proxy server, if defined)
da:  (eller via proxy-server, hvis fastsat)

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Host
da: Vært

en: Memory exhausted, display interrupted!
da: Hukommelse opbrugt, fremvisning afbrudt!

en: Memory exhausted, will interrupt transfer!
da: Hukommelse opbrugt, vil afbryde overførsel!

en:  *** MEMORY EXHAUSTED ***
da:  *** HUKOMMELSE OPBRUGT ***

en: text entry field
da: indtast tekst

en: password entry field
da: indtast adgangskode

en: checkbox
da: afkrydsningsfelt

en: radio button
da: radioknap

en: submit button
da: indsendelsesknap

en: reset button
da: nulstillingsknap

en: script button
da: script-knap

en: popup menu
da: pop up-menu

en: hidden form field
da: skjult formularfelt

en: text entry area
da: indtast tekst

en: range entry field
da: angiv interval

en: file entry field
da: angiv fil

en: text-submit field
da: tekstindsendelsesfelt

en: image-submit button
da: Billedindsendelsesknap

en: keygen field
da: nøglegen-felt

en: unknown form field
da: ukendt formularfelt

en: unknown field or link
da: ukendt felt eller link

en: Can't open file for uploading
da: Kan ikke åbne fil til upload

en: Submitting %s
da: Indsender %s

note: ugliness has happened; inform user and do the best we can
en: Hang Detect: TextAnchor struct corrupted - suggest aborting!
da: Program hænger: TextAnchor-struktur ødelagt - det er bedst at afbryde!

note: don't show previous state
en: Wrap lines to fit displayed area?
da: Ombryd linjer så de passer til det viste område?

en: Very long lines have been truncated!
da: Meget lange linjer er blevet afkortet!

note: * If we know the total size of the file, we can compute * a percentage, and show a corresponding progress bar.
en: Read %s of data
da: Læst %s af data

en: Read %s of %s of data
da: Læst %s af %s af data

en: , %s/sec
da: , %s/sek

en:  (stalled for %s)
da:  (gået i stå i %s)

en:  (Press 'z' to abort)
da:  (Tast 'z' for at afbryde)

note: Meta-note: don't move the following note from its place right in front of the first gettext().  As it is now, it should automatically appear in generated lynx.pot files. - kw NOTE TO TRANSLATORS:  If you provide a translation for "yes", lynx * will take the first byte of the translation as a positiv
en: yes
da: ja

en: no
da: nej

note: * Special-purpose workaround for gettext support (we should do * this in a more general way) -TD * * NOTE TO TRANSLATORS:  If the prompt has been rendered into * another language, and if yes/no are distinct, assume the * translator can make an ordered list in parentheses with one * capital letter fo
en: Y/N/A/V
da: J/N/A/I

en: Description:
da: Beskrivelse:

en: (none)
da: (ingen)

en: Filepath:
da: Filsti:

en: (unknown)
da: (ukendt)

en: Document has only hidden links.  Use the 'l'ist command.
da: Dokument har kun skjulte links. Brug 'l'istekommandoen.

en: Source cache error - disk full?
da: Cache-fejl - diskplads opbrugt?

en: Source cache error - not enough memory!
da: Cache-fejl - ikke nok hukommelse!

en:      This file is an HTML representation of the X Mosaic hotlist file.
         Outdated or invalid links may be removed by using the
         remove bookmark command, it is usually the 'R' key but may have
         been remapped by you or your system administrator.
da:      Denne fil er en HTML-udgave af X Mosaics bogmærkefil. Gamle eller
         ugyldige links kan slettes ved brug af kommandoen til at slette
         et bogmærke, det er normalt 'R'-tasten, men kan have fået en
         anden tildeling af din systemadministrator.

en:      You can delete links by the 'R' key<br>
    <ol>
da:      Du kan slette links med 'R'-tasten<br>
    <ol>

en:      You can delete links using the remove bookmark command.  It is usually
         the 'R' key but may have been remapped by you or your system
         administrator.
da:      Du kan slette links ved at bruge kommandoen til at slette et
         bogmærke. Det er normalt 'R'-tasten, men kan have fået en anden
         tildeling af din systemadministrator

en:      This file also may be edited with a standard text editor to delete
         outdated or invalid links, or to change their order.
da:      Denne fil kan også redigeres med en almindelig teksteditor for at
         slette gamle eller ugyldige links, eller for at ændre deres
         rækkefølge.

en: Note: if you edit this file manually
          you should not change the format within the lines
          or add other HTML markup.
          Make sure any bookmark link is saved as a single line.
da: Bemærk: Hvis du redigerer denne fil manuelt,
            bør du ikke ændre linjeformatet
            eller tilføje anden HTML-kode.
            Sørg for at ethvert bogmærke er gemt på en enkelt linje.

en: File may be recoverable from %s during this session
da: Fil kan måske genskabes fra %s under denne session

en: Do you want to execute "%s"?
da: Vil du udføre "%s"?

note: * Neither the path as given nor any components examined by backing up * were stat()able.  - kw
en: Unable to access cgi script
da: Kan ikke få adgang til cgi-program

en: Good Advice
da: Godt råd

en: An excellent http server for VMS is available via
da: En fortrinlig HTTP-server for VMS kan findes via

en: this link
da: dette link

en: It provides state of the art CGI script support.
da: Den tilbyder upåklagelig understøttelse af CGI-programmer

en: Exiting via interrupt:
da: Afslutter via interrupt:

en: (from a previous session)
da: (fra en foregående session)

en: Maximum Gobble Date:
da: Udløbsdato for cookie:

en: Internal
da: Intern

en: cookie_domain_flag_set error, aborting program
da: 'cookie_domain_set_flag'-fejl, afbryder program

en: Terminal reinitialisation failed - unknown terminal type?
da: Ny klargøring af terminal slog fejl - ukendt terminaltype?

en: Terminal initialisation failed - unknown terminal type?
da: Klargøring af terminal slog fejl - ukendt terminaltype?

en: You must use a vt100, 200, etc. terminal with this program.
da: Du skal bruge en vt100, 200, etc. terminal med dette program.

en: Your Terminal type is unknown!
da: Din terminaltype er ukendt!

en: Enter a terminal type:
da: Anfør en terminaltype:

en: TERMINAL TYPE IS SET TO
da: TERMINAL-TYPE SAT TIL

en: 
    A Fatal error has occurred in %s Ver. %s
da: 
    Der opstod en kritisk fejl i %s Ver. %s

en: 
    Please notify your system administrator to confirm a bug, and if
    confirmed, to notify the lynx-dev list.  Bug reports should have concise
    descriptions of the command and/or URL which causes the problem, the
    operating system name with version number, the TCPIP implementation, the
    TRACEBACK if it can be captured, and any other relevant information.
da: 
    Underret venligst din systemadministrator for at få bekræftet en
    programfejl, og hvis den bekræftes, send da også en meddelelse til
    postlisten lynx-dev. Rapporter om programfejl bør indeholde en koncis
    beskrivelse af den kommando og/eller adresse som forårsagede problemet,
    styresystemets navn og versionsnummer, TCP/IP-implementeringen, en
    sporingslog (trace) hvis en sådan kan laves, samt enhver anden relevant
    information.

en: Error starting editor, %s
da: Der opstod en fejl ved opstart af redigeringsprogrammet, %s

en: Editor killed by signal
da: Editor dræbt ved signal

en: Editor returned with error status %s
da: Redigeringsprogrammet returnerede fejlstatus %s

en: Downloaded link:
da: Hentet link:

en: Suggested file name:
da: Foreslået filnavn:

en: Standard download options:
da: Gængse valgmuligheder ved hjemtagning af filer:

en: Download options:
da: Valgmuligheder ved download af filer:

en: Save to disk
da: Gem på disk

en: View temporary file
da: Vis midlertidig file

en: Save to disk disabled.
da: Gem på disk deaktiveret.

en: Local additions:
da: Egne tilføjelser:

en: No Name Given
da: Intet navn givet

en: You selected:
da: Du valgte:

en: (no address)
da: (ingen adresse)

en:  (internal)
da:  (intern)

en:  (was internal)
da:  (var intern)

en:  (From History)
da:  (Fra historik)

en: You visited (POSTs, bookmark, menu and list files excluded):
da: Du har besøgt: ('POSTs', bogmærke-, menu- og listefiler undtaget)

en: (No messages yet)
da: (Ingen meddelelser endnu)

en: Invalid pointer detected.
da: Ugyldig peger opdaget.

en: Sequence:
da: Sekvens:

en: Pointer:
da: Peger:

en: FileName:
da: FilNavn:

en: LineCount:
da: LinjeAntal:

en: Memory leak detected.
da: Hukommelseslæk opdaget.

en: Contains:
da: Indeholder:

en: ByteSize:
da: ByteStr.:

en: realloced:
da: gentildelt:

en: Total memory leakage this run:
da: Total hukommelsesudsivning denne gang:

en: Peak allocation
da: Tildeling ved spidsbelastning

en: Bytes allocated
da: Antal tildelte byte

en: Total mallocs
da: Totalt antal "mallocs"

en: Total frees
da: Totalt antal "frees"

en: References in
da: Henvisninger i

en: this document:
da: dette dokument:

en: Visible links:
da: Synlige links:

en: Hidden links:
da: Skjulte links:

en: References
da: Henvisninger

en: Visible links
da: Synlige links

en: Unable to get status of '%s'.
da: Kan ikke indhente status på '%s'.

en: The selected item is not a file or a directory!  Request ignored.
da: Valgte enhed er ikke en fil eller et filkatalog!  Anmodning ignoreret.

en: Unable to %s due to system error!
da: Kan ikke %s pga. systemfejl!

en: Probable failure to %s due to system error!
da: Sandsynlig fejl for %s skyldes en systemfejl!

en: remove %s
da: slet %s

en: touch %s
da: opret %s

en: move %s to %s
da: flyt %s til %s

en: There is already a directory with that name!  Request ignored.
da: Der er allerede et filkatalog med dette navn! Anmodning ignoreret.

en: There is already a file with that name!  Request ignored.
da: Der er allerede en fil med dette navn! Anmodning ignoreret.

en: The specified name is already in use!  Request ignored.
da: Det anførte navn er allerede i brug! Anmodning ignoreret.

en: Destination has different owner!  Request denied.
da: Mål har en anden ejer! Nægtet.

en: Destination is not a valid directory!  Request denied.
da: Mål er ikke et gyldigt filkatalog! Nægtet.

en: Source and destination are the same location!  Request ignored!
da: Samme placering af kilde og mål! Anmodning ignoreret!

en: Remove all tagged files and directories?
da: Slet alle markerede filer og filkataloger?

en: Enter new location for tagged items:
da: Angiv en ny placering for de markerede filer:

en: Enter new name for directory:
da: Indtast nyt navn på filkatalog:

en: Enter new name for file:
da: Indtast et nyt navn på fil:

en: Illegal character (path-separator) found! Request ignored.
da: Ugyldigt tegn (sti-separator) fundet! Anmodning ignoreret.

en: Enter new location for directory:
da: Anfør ny placering af filkatalog:

en: Enter new location for file:
da: Anfør ny placering af fil:

en: Unexpected failure - unable to find trailing path separator
da: Uventet fejl - kan ikke finde afsluttende sti-separator

en: Modify name, location, or permission (n, l, or p):
da: Ret n=navn, l=placering eller p=rettighed:

en: Modify name or location (n or l):
da: Ret n=navn eller l=placering:

note: * Code for changing ownership needed here.
en: This feature not yet implemented!
da: Denne programfunktion er endnu ikke indarbejdet!

en: Enter name of file to create:
da: Anfør navn på den fil som skal oprettes:

en: Illegal redirection "//" found! Request ignored.
da: Ugyldig omdirigering "//" opdaget! Anmodning ignoreret.

en: Enter name for new directory:
da: Anfør navn på nyt filkatalog:

en: Create file or directory (f or d):
da: Opret f=fil eller d=filkatalog:

en: Remove directory '%s'?
da: Slet filkatalog '%s'?

en: Remove directory?
da: Slet filkatalog?

en: Remove file '%s'?
da: Slet fil '%s'?

en: Remove file?
da: Slet fil?

en: Remove symbolic link '%s'?
da: Slet symbolsk link '%s'?

en: Remove symbolic link?
da: Slet symbolsk link

en: Sorry, don't know how to permit non-UNIX files yet.
da: Beklager, kun UNIX-filer kan gives rettigheder indtil videre.

en: Unable to open permit options file
da: Ude af stand til at åbne fil med rettighedstilvalg.

en: Specify permissions below:
da: Anfør rettigheder nedenfor:

en: Owner:
da: Ejer:

en: Group
da: Gruppe

en: Others:
da: Andre:

en: form to permit
da: formular som skal tillades

en: Invalid mode format.
da: Ugyldigt tilstandsformat.

en: Invalid syntax format.
da: Ugyldigt syntaksformat.

en: Warning!  UUDecoded file will exist in the directory you started Lynx.
da: Advarsel!  UUDecodet fil lægges i filkatalog hvor du startede Lynx.

en: NULL URL pointer
da: NULL adressepeger

en: Executing %s
da: Udfører %s

en: Executing system command. This might take a while.
da: Udfører systemkommando. Dette kan tage et øjeblik.

en: Current directory:
da: Aktuelle filkatalog:

en: Current selection:
da: Aktuelle udvalg:

en: Nothing currently selected.
da: Intet er aktuelt udvalgt.

en: tagged item:
da: markeret enhed:

en: tagged items:
da: markerede enheder:

en: Illegal filename; request ignored.
da: Ugyldigt filnavn: anmodning ignoreret.

note: directory not writable
en: Install in the selected directory not permitted.
da: Installering i det valgte filkatalog er ikke tilladt.

en: The selected item is not a directory!  Request ignored.
da: Den markerede enhed er ikke et filkatalog! Anmodning ignoreret.

en: Just a moment, ...
da: Vent et øjeblik, ...

en: Error building install args
da: Kunne ikke danne installeringsparametre

en: Source and target are the same: %s
da: Kilde og mål er det samme: %s

en: Already in target directory: %s
da: Står allerede i målkataloget: %s

en: Installation complete
da: Installering fuldført

en: Temporary URL or list would be too long.
da: Midlertidig adresse eller listen ville blive for lang.

en: Sending
da: Sender

en: The link   %s :?: %s
da: Linket   %s :?: %s

en: called "%s"
da: ved navn "%s"

en: in the file "%s" called "%s"
da: i filen "%s" ved navn "%s"

en: was requested but was not available.
da: blev der anmodet om, men den var ikke tilgængelig.

en: Thought you might want to know.
da: Du ville sikkert gerne vide dette.

en: This message was automatically generated by
da: Denne meddelelse blev automatisk lavet af

en: No system mailer configured
da: Systemets postprogram er ikke sat op

en: No Winsock found, sorry.
da: Ingen "Winsock" fundet, beklager.

en: You MUST define a valid TMP or TEMP area!
da: Du SKAL definere et gyldigt TMP- eller TEMP-område!

en: No such directory
da: Intet sådant filkatalog

en: 
    Configuration file "%s" is not available.
da: 
    Opsætningsfil "%s" er ikke tilgængelig.

en: 
    Lynx character sets not declared.
da: 
    Lynx' tegnsæt er ikke angivet.

en: Ignored %d characters from standard input.
da: Ignorerede %d tegn fra standardind.

en: Use "-stdin" or "-" to tell how to handle piped input.
da: Brug "-stdin" eller "-" til at fortælle hvordan inddata i datakanal skal håndteres.

en: Warning:
da: Advarsel:

en: persistent cookies state will be changed in next session only.
da: Ændring for varige cookier vil kun gælde næste session.

en: Lynx: ignoring unrecognized charset=%s
da: Lynx: Ignorerer ukendt tegnsæt=%s

en: Built on %s%s.
da: Bygget: %s%s.

en: Copyrights held by the Lynx Developers Group,
da: Ophavsret ejet af Lynx Developers Group,

en: the University of Kansas, CERN, and other contributors.
da: Kansas' Universitet, CERN og andre bidragydere.

en: Distributed under the GNU General Public License (Version 2).
da: Distribueret under GNU General Public License (version 2).

en: See http://lynx.invisible-island.net/ and the online help for more information.
da: Se http://lynx.invisible-island.net/ og online-hjælpen for flere oplysninger.

en: USAGE: %s [options] [file]
da: BRUG: %s [valgmuligheder] [fil]

en: Options are:
da: Valgmuligheder er:

en: %s: Invalid Option: %s
da: %s: Ugyldig indstilling: %s

en: Internal error: Invalid mouse link %d!
da: Intern fejl: Ugyldigt muselink %d!

en: A URL specified by the user
da: En adresse angivet af brugeren

en: Enctype multipart/form-data not yet supported!  Cannot submit.
da: Kodningstype "multipart/form-data" ej understøttet! Kan ikke indsende.

note: * Make a name for this help file.
en: Help Screen
da: Hjælpeskærm

en: System Index
da: Systemfortegnelse

en: Query parameter %d:
da: Forespørgselsparameter %d:

en: Entry into main screen
da: Indgang til hovedskærm

en: No next document present
da: Ingen yderligere dokumenter

en: charset for this document specified explicitly, sorry...
da: dette dokuments tegnsæt er udtrykkeligt angivet, beklager ...

en: cd to:
da: cd til:

en: A component of path is not a directory
da: En del af stien er ikke et filkatalog

en: failed to change directory
da: kunne ikke skifte filkatalog.

en: Reparsing document under current settings...
da: Genfortolker dokument under nuværende indstillinger ...

en: Fatal error - could not open output file %s
da: Kritisk fejl - kunne ikke åbne uddatafil %s

en: TABLE center enable.
da: TABEL-centrering slået til.

en: TABLE center disable.
da: TABEL-centrering slået fra.

en: Current URL is empty.
da: Aktuelle adresse er tom.

en: Copy to clipboard failed.
da: Kopiering til klippebord slog fejl.

en: Document URL put to clipboard.
da: Dokumentets adresse overført til klippebord.

en: Link URL put to clipboard.
da: Linkets adresse overført til klippebord.

en: No URL in the clipboard.
da: Ingen adresse ligger på klippebord.

en: -index-
da: -indeks-

en: lynx: Can't access startfile
da: lynx: Kan ikke få adgang til startfil

en: lynx: Start file could not be found or is not text/html or text/plain
da: lynx: startfil fandtes ikke eller er ikke i text/html, text/plain format

en:       Exiting...
da:       Afslutter ...

en: -more-
da: -mere-

note: Enable scrolling.
en: You will be posting to:
da: Du vil sende til:

note: * Get the mail address for the From header, offering personal_mail_address * as default.
en: 
    
     Please provide your mail address for the From: header
da: 
    
     Angiv venligst afsenderadresse

note: * Get the Subject header, offering the current document's title as the * default if this is a followup rather than a new post.  - FM
en: 
    
     Please provide or edit the Subject: header
da: 
    
     Indtast eller ret venligst emnelinjen

en: 
    
     Please provide or edit the Organization: header
da: 
    
    Indtast eller ret venligst Organization:-linjen

note: * Use the built in line editior.
en: 
    
     Please enter your message below.
da: 
    
     Skriv dit indlæg nedenfor.

en: Message has no original text!
da: Indlæg har ingen oprindelig tekst!

en: review/edit B)ookmarks files
da: gennemse/rediger B)ogmærkefiler

en: B)ookmark file:
da: B)ogmærkefil:

en: ON
da: SLÅET TIL

note: verbose_img variable LYCollapseBRs variable LYtrimBlankLines variable
en: OFF
da: SLÅET FRA

en: NEVER
da: ALDRIG

en: ALWAYS
da: ALTID

en: ignore
da: ignorér

en: ask user
da: spørg bruger

en: accept all
da: godtag alle

en: ALWAYS OFF
da: ALTID SLÅET FRA

en: FOR LOCAL FILES ONLY
da: KUN FOR LOKALE FILER

en: ALWAYS ON
da: ALTID SLÅET TIL

en: Numbers act as arrows
da: Pile på numerisk tastatur aktive

en: Links are numbered
da: Links er nummererede

en: Links and form fields are numbered
da: Links og formularfelter er nummererede

en: Form fields are numbered
da: Formularfelter er nummererede

en: Case insensitive
da: Ikke versalfølsom

en: Case sensitive
da: Versalfølsom

en: prompt normally
da: normal prompt

en: force yes-response
da: gennemtving bekræftende svar

en: force no-response
da: gennemtving benægtende svar

en: Novice
da: Begynder

en: Intermediate
da: Videregående

en: Advanced
da: Avanceret

en: By First Visit
da: Ved første besøg

en: By First Visit Reversed
da: Ved første besøg, i omvendt orden

en: As Visit Tree
da: Som træstruktur over besøg

en: By Last Visit
da: Efter sidste besøg

en: By Last Visit Reversed
da: Efter sidste besøg, i omvendt orden

note: Old_DTD variable
en: relaxed (TagSoup mode)
da: afslappet (TagSoup-tilstand)

en: strict (SortaSGML mode)
da: striks (SortaSGML-tilstand)

en: Ignore
da: Ignorér

en: Add to trace-file
da: Tilføj til sporingsfil

en: Add to LYNXMESSAGES
da: Tilføj til LYNXMESSAGES

en: Warn, point to trace-file
da: Advar, peg på sporingsfil

en: as labels
da: som etiketter

en: as links
da: som links

en: show filename
da: vis filnavn

en: collapse
da: saml

en: trim-lines
da: trim-linjer

en: ADVANCED
da: AVANCERET

en: Directories first
da: Filkataloger først

en: Files first
da: Filer først

en: Mixed style
da: Blandet stil

en: By Name
da: Efter navn

en: By Type
da: Efter type

en: By Size
da: Efter størrelse

en: By Date
da: Efter dato

en: By Mode
da: Efter tilstand

en: By User
da: Efter bruger

en: By Group
da: Efter gruppe

en: Do not show rate
da: Vis ikke overførselshastighed

en: Show %s/sec rate
da: Vis hastighed i %s/sek

en: Show %s/sec, ETA
da: Vis %s/sek, ETA

en: Show %s/sec (2-digits), ETA
da: Vis %s/sek (2-cifre), EAT

en: Show progressbar
da: Vis statusbjælke

en: Accept lynx's internal types
da: Godtag Lynx' indbyggede MIME-typer

en: Also accept lynx.cfg's types
da: Godtag også MIME-typer i lynx.cfg

en: Also accept user's types
da: Godtag også brugerens MIME-typer

en: Also accept system's types
da: Godtag også systemets MIME-typer

en: Accept all types
da: Godtag alle MIME-typer

en: All
da: Alle

en: Use %s to invoke the Options menu!
da: Brug %s for at aktivere menu over valgmuligheder!

en: (options marked with (!) will not be saved)
da: (indstillinger markeret med (!) vil ikke blive gemt)

en: General Preferences
da: Generelle indstillinger

note: *************************************************************** User Mode: SELECT
en: User mode
da: Brugertilstand

note: Search Type: SELECT
en: Type of Search
da: Søgningstype

en: Security and Privacy
da: Sikkerhed og beskyttelse af persondata

note: *************************************************************** Cookies: SELECT
en: Cookies
da: Cookier

note: Cookie Prompting: SELECT
en: Invalid-Cookie Prompting
da: Prompt ved ugyldig cookie

note: SSL Prompting: SELECT
en: SSL Prompting
da: Prompt ved SSL

en: SSL client certificate file
da: SSL-klientcertifikatfil

en: SSL client key file
da: SSL-klientnøglefil

en: Keyboard Input
da: Tastatur-inddata

note: *************************************************************** Keypad Mode: SELECT
en: Keypad mode
da: Numerisk tastaturtilstand

note: Emacs keys: ON/OFF
en: Emacs keys
da: Emacs-taster

note: VI Keys: ON/OFF
en: VI keys
da: VI-taster

note: Line edit style: SELECT well, at least 2 line edit styles available
en: Line edit style
da: Linjeredigeringsstil

note: Keyboard layout: SELECT
en: Keyboard layout
da: Tastaturudlægning

note: * Display and Character Set
en: Display and Character Set
da: Skærm og tegnsæt

note: Use locale-based character set: ON/OFF
en: Use locale-based character set
da: Brug tegnsæt baseret på lokaliseringsindstillinger

en: Use HTML5 charset replacements
da: Brug erstatninger for HTML5-tegnsæt

note: Display Character Set: SELECT
en: Display character set
da: Skærmtegnsæt

en: Assumed document character set
da: Formodet dokumenttegnsæt

note: * Since CJK people hardly mixed with other world * we split the header to make it more readable: * "CJK mode" for CJK display charsets, and "Raw 8-bit" for others.
en: CJK mode
da: CJK-tilstand

en: Raw 8-bit
da: Rå 8-bit

note: X Display: INPUT
en: X Display
da: X-skærm

note: * Document Appearance
en: Document Appearance
da: Udseende af dokument

en: Show color
da: Vis farver

note: Color style: ON/OFF
en: Color style
da: Farvestil

en: Default colors
da: Standardfarver

note: Show cursor: ON/OFF
en: Show cursor
da: Vis markør

note: Underline links: ON/OFF
en: Underline links
da: Understreg links

note: Show scrollbar: ON/OFF
en: Show scrollbar
da: Vis rullebjælke

note: Select Popups: ON/OFF
en: Popups for select fields
da: Pop op-vinduer for valgte felter

note: HTML error recovery: SELECT
en: HTML error recovery
da: HTML-fejlgenopretning

note: Bad HTML messages: SELECT
en: Bad HTML messages
da: Ugyldige HTML-beskeder

note: Show Images: SELECT
en: Show images
da: Vis billeder

note: Verbose Images: ON/OFF
en: Verbose images
da: Billedtekst

note: Collapse BR Tags: ON/OFF
en: Collapse BR tags
da: Saml BR-angivelser

note: Trim blank lines: ON/OFF
en: Trim blank lines
da: Trim tomme linjer

note: * Headers Transferred to Remote Servers
en: Headers Transferred to Remote Servers
da: Information til fremmede servere

note: *************************************************************** Mail Address: INPUT
en: Personal mail address
da: Personlig e-post-adresse

en: Personal name for mail
da: Personlig navn for post

en: Password for anonymous ftp
da: Adgangskode til anonymous ftp

note: Preferred media type: SELECT
en: Preferred media type
da: Foretrukket medietype

note: Preferred encoding: SELECT
en: Preferred encoding
da: Foretrukket kodning

note: Preferred Document Character Set: INPUT
en: Preferred document character set
da: Foretrukket dokumenttegnsæt

note: Preferred Document Language: INPUT
en: Preferred document language
da: Foretrukket dokumentsprog

note: HTTP protocol SELECT
en: HTTP protocol
da: HTTP-protokol

en: Send User-Agent header
da: Send User-Agent-teksthoved

en: User-Agent header
da: User-Agent-linje

note: * Listing and Accessing Files
en: Listing and Accessing Files
da: Filoversigt og Filadgang

note: FTP sort: SELECT
en: Use Passive FTP
da: Brug passiv FTP

note: FTP sort: SELECT
en: FTP sort criteria
da: FTP-sorteringskriterie

note: Local Directory Sort: SELECT
en: Local directory sort criteria
da: Sortering af lokale filkataloger

note: Local Directory Order: SELECT
en: Local directory sort order
da: Sortering af lokale filkataloger

en: Show dot files
da: Vis punktumfiler

en: Execution links
da: Links til programafvikling

en: Pause when showing message
da: Pause når besked vises

note: Show transfer rate: SELECT
en: Show transfer rate
da: Vis overførselshastighed

note: * Special Files and Screens
en: Special Files and Screens
da: Særlige filer og skærmbilleder

en: Multi-bookmarks
da: Multi-bogmærker

en: Review/edit Bookmarks files
da: Gennemse/ret bogmærkefiler

en: Goto multi-bookmark menu
da: Gå til multi-bogmærkemenu

en: Bookmarks file
da: Bogmærkefil

note: Auto Session: ON/OFF
en: Auto Session
da: Automatisk session

note: Session File Menu: INPUT
en: Session file
da: Sessionsfil

note: Visited Pages: SELECT
en: Visited Pages
da: Besøgte sider

en: View the file
da: Vis filen

en:  Print job complete.
da:  Udskrivningsjob fuldført.

en: Document:
da: Dokument:

en: Number of lines:
da: Antal linjer:

en: Number of pages:
da: Antal sider:

en: pages
da: sider

en: page
da: side

en: (approximately)
da: (cirka)

en: Some print functions have been disabled!
da: Visse udskrivningsfunktioner er slået fra!

en: Standard print options:
da: Forvalg for udskrivning:

en: Print options:
da: Valgmuligheder for udskrivning:

en: Save to a local file
da: Gem i lokal fil

en: Save to disk disabled
da: Gem på disk er slået fra

en: Mail the file
da: Send fil med post

en: Print to the screen
da: Udskriv til skærm

en: Print out on a printer attached to your vt100 terminal
da: Udskriv på printer tilknyttet en vt100-terminal

en: Syntax Error parsing COLOR in configuration file:
    The line must be of the form:
    COLOR:INTEGER:FOREGROUND:BACKGROUND
    
    Here FOREGROUND and BACKGROUND must be one of:
    The special strings 'nocolor' or 'default', or
da: Syntaksfejl ved fortolkning af FARVE (COLOR) i opsætningsfil:
    Linjen skal have formen:
    FARVE:HELTAL:FORGRUND:BAGGRUND
    
    Her skal FORGRUND og BAGGRUND være en af:
    de særlige betegnelser 'nocolor' eller 'default', eller

en: Offending line:
da: Problemskabende linje:

en: key remapping of %s to %s for %s failed
da: Omtildeling af tasten %s til %s i %s slog fejl

en: key remapping of %s to %s failed
da: Omtildeling af tasten %s til %s slog fejl

en: invalid line-editor selection %s for key %s, selecting all
da: ugyldigt linje-editorvalg %s for taste %s, vælger alle

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) to 0x%x for %s failed
da: tildeling af taste %s (0x%x) til 0x%x for %s i linje-editor slog fejl

en: setting of line-editor binding for key %s (0x%x) for %s failed
da: tildeling af tasten %s (0x%x) til %s i linje-editor slog fejl

en: Lynx: cannot start, CERN rules file %s is not available
da: Lynx: Kan ikke starte op, CERN-regelfil %s findes ikke

en: (no name)
da: (intet navn)

en: More than %d nested lynx.cfg includes -- perhaps there is a loop?!?
da: Flere end %d inkluderingsfiler i lynx.cfg - måske en sløjfe!?

en: Last attempted include was '%s',
da: Sidste inkluderingsfil der forsøgtes indlæst var '%s',

en: included from '%s'.
da: inkluderet fra '%s'.

en: The following is read from your lynx.cfg file.
da: Følgende er læst fra din lynx.cfg-fil.

en: Please read the distribution
da: Læs venligst distributionen

en: for more comments.
da: for flere kommentarer.

en: RELOAD THE CHANGES
da: GENINDLÆS ÆNDRINGERNE

en: Your primary configuration
da: Din primære opsætning

en: URL:
da: Adresse:

en: Directory that you are currently viewing
da: Filkatalog som du kigger på i øjeblikket

en: Name:
da: Navn:

en: Directory that you have currently selected
da: Aktuelt valgte filkatalog

en: File that you have currently selected
da: Aktuelt valgte fil

en: Symbolic link that you have currently selected
da: Aktuelt valgte symbolske link

en: Item that you have currently selected
da: Aktuelt valgte enhed

en: Full name:
da: Fulde navn:

en: Unable to follow link
da: Ude af stand til at følge link

en: Points to file:
da: Peger til fil:

en: Name of owner:
da: Ejers navn:

en: Group name:
da: Gruppes navn:

en: File size:
da: Filstr.:

note: * Include date and time information.
en: Creation date:
da: Oprettelsesdato:

en: Last modified:
da: Sidst rettet:

en: Last accessed:
da: Sidst tilgået:

en: Access Permissions
da: Adgangsrettigheder

en: Group:
da: Gruppe:

en: World:
da: Alle:

en: File that you are currently viewing
da: Oplysninger om det aktuelle dokument:

en: Linkname:
da: Linknavn:

en: Charset:
da: Tegnsæt:

en: (assumed)
da: (formodet)

en: Date:
da: Dato:

en: Last Mod:
da: Sidst ret:

en: Expires:
da: Udløber:

en: Cache-Control:
da: Cachestyring:

en: Content-Length:
da: 'Content-Length':

en: Length:
da: Længde:

en: Language:
da: Sprog:

en: Post Data:
da: POST-data:

en: Post Content Type:
da: POST-indholdstype:

en: Owner(s):
da: Ejer(e):

en: size:
da: Str:

en: lines
da: linjer

en: forms mode
da: formulartilstand

en: source
da: kilde

en: , safe
da: , sikker

en: , via internal link
da: , via internt link

en: , ISMAP script
da: , ISMAP-script

en: , bookmark file
da: , bogmærkefil

en: mode:
da: Tilstand:

en: Link that you currently have selected
da: Aktuelt valgte link

en: Method:
da: Metode:

en: Enctype:
da: Kod.type:

en: Action:
da: Handling:

en: (Form field)
da: (Formularfelt)

en: No Links on the current page
da: Ingen links på denne side

en: Server Headers:
da: Server-info:

en: Syntax Error parsing style in lss file:
    [%s]
    The line must be of the form:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white)
    where OBJECT is one of EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.
da: Syntaksfejl ved fortolkning af stil i lss-fil:
    [%s]
    Linjen skal være på formen:
    OBJECT:MONO:COLOR (ie em:bold:brightblue:white),
    hvor OBJECT er en af EM,STRONG,B,I,U,BLINK etc.

en: 
    Lynx file "%s" is not available.
da: 
    Lynx-fil "%s" er ikke tilgængelig.

en: here is a list of the history stack so that you may rebuild
da: her er en liste over historikstakken, så du kan genopbygge

en: ERROR! - upload command is misconfigured
da: FEJL! - upload-kommandoen er sat forkert op

en: Illegal redirection "../" found! Request ignored.
da: Ulovlig omdirigering "../" opdaget! Anmodning ignoreret.

en: Illegal character "/" found! Request ignored.
da: Fandt ugyldigt tegn "/" ! Anmodning ignoreret.

en: Illegal redirection using "~" found! Request ignored.
da: Ulovlig omdirigering ved "~"! Anmodning ignoreret.

en: Unable to upload file.
da: Ude af stand til at uploade fil.

en: Upload To:
da: Upload til:

en: Upload options:
da: Valgmuligheder for uploads:

en: Download document URL put to clipboard.
da: Hjemtag dokument fra adressen på klippebord.

en: Unexpected access protocol for this URL scheme.
da: Uventet adgangsprotokol for denne adressetype.

en: Too many tempfiles
da: For mange midlertidige filer

en: unknown restriction
da: ukendt begrænsning

en: No restrictions set.
da: Ingen begrænsninger sat.

en: Restrictions set:
da: Begrænsninger sat:

en: Cannot find HOME directory
da: Kan ikke finde HOME-katalog

en: Normally disabled.  See ENABLE_LYNXRC in lynx.cfg
da: Normalt slået fra. Se ENABLE_LYNXRC i lynx.cfg

en: accept_all_cookies allows the user to tell Lynx to automatically
    accept all cookies if desired.  The default is "FALSE" which will
    prompt for each cookie.  Set accept_all_cookies to "TRUE" to accept
    all cookies.
da: accept_all_cookies gør at Lynx automatisk vil acceptere alle cookier
    hvis dette ønskes. Standarden er "FALSE", hvilket vil lade hver cookie
    blive ledsaget af et spørgsmål om den skal accepteres eller ej. Sæt
    accept_all_cookies" til "TRUE" for at acceptere alle cookier.

en: anonftp_password allows the user to tell Lynx to use the personal
    email address as the password for anonymous ftp.  If no value is given,
    Lynx will use the personal email address.  Set anonftp_password
    to a different value if you choose.
da: anonftp_password lader brugeren instruere Lynx om at bruge den personlige
    e-post-adresse som adgangskode ved anonymous ftp. Hvis der ikke er angivet
    en værdi, vil Lynx bruge den personlige e-post-adresse. Sæt anonftp_password
    til en anden værdi hvis du ønsker det.

en: bookmark_file specifies the name and location of the default bookmark
    file into which the user can paste links for easy access at a later
    date.
da: bookmark_file angiver navn og placering på standardbogmærkefilen
    hvori brugeren kan indsætte de links som der ønskes let adgang til
    på et senere tidspunkt.

en: If case_sensitive_searching is "on" then when the user invokes a search
    using the 's' or '/' keys, the search performed will be case sensitive
    instead of case INsensitive.  The default is usually "off".
da: Hvis case_sensitive_searching er sat til "on", vil der blive skelnet
    mellem store og små bogstaver ved søgninger afgivet med 's' og '/'
    tasterne. Det normale er "off".

en: The character_set definition controls the representation of 8 bit
    characters for your terminal.  If 8 bit characters do not show up
    correctly on your screen you may try changing to a different 8 bit
    set or using the 7 bit character approximations.
    Current valid characters sets are:
da: character_set styrer hvordan 8-bit-tegn vises på din terminal. Hvis
    8-bit-tegn ikke vises korrekt på din skærm, kan du forsøge at skifte til et
    andet 8-bit-tegnsæt eller bruge 7-bit tegntilnærmelser. Aktuelt gyldige
    tegnsæt er:

en: cookie_accept_domains and cookie_reject_domains are comma-delimited
    lists of domains from which Lynx should automatically accept or reject
    all cookies.  If a domain is specified in both options, rejection will
    take precedence.  The accept_all_cookies parameter will override any
    settings made here.
da: cookie_accept_domains og cookie_reject_domains er en kommasepareret
    liste over domæner hvorfra Lynx automatisk skal godkende eller afvise
    alle cookier.  Hvis et domæne er anført i begge indstillinger, vil
    afvisningen have forrang. Parameteren "accept_all_cookies" vil
    tilsidesætte begge disse indstillinger.

en: cookie_file specifies the file from which to read persistent cookies.
    The default is ~/
da: cookie_file angiver den fil som varige cookier skal læses fra.
    Standarden er ~/

en: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains, and
    cookie_query_invalid_domains are comma-delimited lists of which domains
    should be subjected to varying degrees of validity checking.  If a
    domain is set to strict checking, strict conformance to RFC2109 will
    be applied.  A domain with loose checking will be allowed to set cookies
    with an invalid path or domain attribute.  All domains will default to
    querying the user for an invalid path or domain.
da: cookie_loose_invalid_domains, cookie_strict_invalid_domains, og
    cookie_query_invalid_domains er en kommasepareret liste over hvilke
    domæner der skal underkastes varierende grader af gyldighedskontrol. hvis
    et domæne er sat til streng kontrol, vil en streng overholdelse af RFC2109
    blive krævet. Et domæne med et løs kontrol vil blive tilladt at sende
    cookier med en ugyldig sti eller domæneattribut. Alle domæner vil som
    standard spørge brugeren om en ugyldig sti eller domæne.

en: dir_list_order specifies the directory list order under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "ORDER_BY_NAME"
da: dir_list_order angiver katalogsortering under DIRED_SUPPORT
    (hvis implementeret). Standarden er "ORDER_BY_NAME"

en: dir_list_styles specifies the directory list style under DIRED_SUPPORT
    (if implemented).  The default is "MIXED_STYLE", which sorts both
    files and directories together.  "FILES_FIRST" lists files first and
    "DIRECTORIES_FIRST" lists directories first.
da: dir_list_styles angiver stilen for visning af filkataloger under
    DIRED_SUPPORT" (hvis indarbejdet). Standarden er "MIXED_STYLE"
    hvilket sorterer såvel filer som kataloger sammen.  "FILES_FIRST"
    oplister filer først og "DIRECTORIES_FIRST" oplister filkataloger
    først.

en: If emacs_keys is to "on" then the normal EMACS movement keys:
      ^N = down    ^P = up
      ^B = left    ^F = right
    will be enabled.
da: Hvis "emac_keys" er sat til "on", vil de normale EMACS-navigeringstaster:
      ^N = ned        ^P = op
      ^B = venstre    ^F = højre
    være aktive.

en: file_editor specifies the editor to be invoked when editing local files
    or sending mail.  If no editor is specified, then file editing is disabled
    unless it is activated from the command line, and the built-in line editor
    will be used for sending mail.
da: file_editor angiver den editor der skal bruges ved redigering af lokale
    filer eller ved afsendelse af post. Hvis ingen editor er angivet, vil der
    ikke være mulighed for at redigere filer, medmindre den er givet fra
    kommandolinjen. Den indbyggede linje-editor vil blive brugt ved afsendelse
    af post.

en: The file_sorting_method specifies which value to sort on when viewing
    file lists such as FTP directories.  The options are:
       BY_FILENAME -- sorts on the name of the file
       BY_TYPE     -- sorts on the type of the file
       BY_SIZE     -- sorts on the size of the file
       BY_DATE     -- sorts on the date of the file
da: file_sorting_method angiver hvilken sorteringsmetode der anvendes ved
    visning af filoversigter som f.eks FTP-filkataloger. Mulighederne er:
       BY_FILENAME -- sorterer efter filnavn
       BY_TYPE     -- sorterer efter filtype
       BY_SIZE     -- sorterer efter filstørrelse
       BY_DATE     -- sorterer efter fildato

en: lineedit_mode specifies the key binding used for inputting strings in
    prompts and forms.  If lineedit_mode is set to "Default Binding" then
    the following control characters are used for moving and deleting:
    
                 Prev  Next       Enter = Accept input
       Move char: <-    ->        ^G    = Cancel input
       Move word: ^P    ^N        ^U    = Erase line
     Delete char: ^H    ^R        ^A    = Beginning of line
     Delete word: ^B    ^F        ^E    = End of line
    
    Current lineedit modes are:
da: lineedit_mode angiver de tastebindinger, der bruges for at indtaste
    tekststrenge ved prompter og i formularer. Hvis lineedit_mode er sat
    til "Default Binding", vil flg. kontroltegn blive brugt for flytning
    og sletning:
    
                Forr.  Næste     Retur = Godkend indtastning
     Flyt tegn: <-    ->         ^G    = Afbryd indtastning
     Flyt  ord: ^P    ^N         ^U    = Slet linje
     Slet tegn: ^H    ^R         ^A    = Begyndelse af linje
     Slet  ord: ^B    ^F         ^E    = Slutning af linje
    
    Aktuelle tilstande ved linjeredigering er:

en: The following allow you to define sub-bookmark files and descriptions.
    The format is multi_bookmark<capital_letter>=<filename>,<description>
    Up to 26 bookmark files (for the English capital letters) are allowed.
    We start with "multi_bookmarkB" since 'A' is the default (see above).
da: Følgende giver dig mulighed for at definere under-bogmærkefiler med
    tilhørende beskrivelser. Formatet er "multi_bookmark"<stort bogstav>=
    <filnavn>,<beskrivelse>. Indtil 26 bogmærkefiler fra A-Z (store bogstaver)
    er tilladt. Vi begynder med "multi_bookmarkB", idet "A" er standard (se
    ovenfor).

en: personal_mail_address specifies your personal mail address.  The
    address will be sent during HTTP file transfers for authorization and
    logging purposes, and for mailed comments.
    If you do not want this information given out, set the NO_FROM_HEADER
    to TRUE in lynx.cfg, or use the -nofrom command line switch.  You also
    could leave this field blank, but then you won't have it included in
    your mailed comments.
da: personal_mail_address angiver din personlige e-post-adresse. Denne
    adresse vil blive afsendt under HTTP-filoverførsler med henblik på
    brugergodkendelse og logning samt for afsendelse af kommentarer pr. post.
    Sæt NO_FROM_HEADER til TRUE i lynx.cfg, eller brug "-nofrom" kommando-
    linje parameteren, hvis du ikke ønsker denne oplysning viderebragt.
    Du kan også lade dette felt stå tomt, men så vil din e-post-adresse ikke
    blive medtaget i de kommentarer du sender i e-post.

en: personal_mail_name specifies your personal name, for mail.  The
    name is sent for mailed comments.  Lynx will prompt for this,
    showing the configured value as a default when sending mail.
    This is not necessarily the same as a name provided as part of the
    personal_mail_address.
    Lynx does not save your changes to that default value as a side-effect
    of sending email.  To update the default value, you must use the options
    menu, or modify this file directly.
da: personal_mail_name angiver dit personlige navn, for e-post. Navnet
    følger med sendte beskeder. Lynx vil spørge efter dette. Den
    konfigurerede værdi vises som en standard, når der sendes post.
    Dette er ikke nødvendigvis det samme navn som angivet som en del
    af personal_mail_address.
    Lynx gemmer ikke dine ændringer til denne standardværdi som en
    sideeffekt af at sende e-post. For at opdatere standardværdien, så
    skal du bruge opsætningsmenuen, eller ændre denne fil direkte.

en: preferred_charset specifies the character set in MIME notation (e.g.,
    ISO-8859-2, ISO-8859-5) which Lynx will indicate you prefer in requests
    to http servers using an Accept-Charset header.  The value should NOT
    include ISO-8859-1 or US-ASCII, since those values are always assumed
    by default.  May be a comma-separated list.
    If a file in that character set is available, the server will send it.
    If no Accept-Charset header is present, the default is that any
    character set is acceptable.  If an Accept-Charset header is present,
    and if the server cannot send a response which is acceptable
    according to the Accept-Charset header, then the server SHOULD send
    an error response, though the sending of an unacceptable response
    is also allowed.
da: preferred_charset angiver det tegnsæt i MIME-notation (f.eks.
    ISO-8859-2, ISO-8859-5), som Lynx vil tilkendegive er dit foretrukne,
    i forespørgsler til HTTP-servere og ved brug af en "Accept-Charset
    header ". Værdien bør IKKE indbefatte ISO-8859-1 eller US-ASCII, idet
    disse altid er underforståede som standard. Værdierne kan anføres på
    en kommasepareret liste. Hvis en fil i dette tegnsæt er tilgængelig,
    vil serveren sende den. Hvis ingen "Accept-Charset" header er til
    stede, er standarden at ethvert tegnsæt er acceptabelt. Hvis en
    "Accept-Charset"-header er til stede, og hvis serveren ikke kan sende
    et acceptabelt svar i henhold til denne header, da BØR serveren sende
    en fejlmeddelelse, omend afgivelse af et ikke-acceptabelt svar også er
    tilladt.

en: preferred_language specifies the language in MIME notation (e.g., en,
    fr, may be a comma-separated list in decreasing preference)
    which Lynx will indicate you prefer in requests to http servers.
    If a file in that language is available, the server will send it.
    Otherwise, the server will send the file in its default language.
da: preferred_language angiver det sprog i MIME-notation (f.eks. "en", eller
    "da") og kan være en kommasepareret liste af faldende præference som Lynx så
    vil bruge til at meddele sit foretrukne sprog i sine forespørgsler til
    HTTP-servere. Hvis en fil på dette sprog er tilgængelig, vil serveren
    returnere den. I modsat fald vil den returnere filen på sit standardsprog.

en: If run_all_execution_links is set "on" then all local execution links
    will be executed when they are selected.
    
    WARNING - This is potentially VERY dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
da: Hvis run_all_execution_links er sat til "on" vil alle lokale
    programafviklingslinks blive udført når disse er valgt.
    
    ADVARSEL - Dette kan være MEGET farligt, eftersom du kan betragte
               information, som er skrevet af ukendte og upålidelige
               kilder. Der er mulighed for at links med "trojanske heste"
               kan være skrevet med det formål at slette filer eller
               kompromittere sikkerheden. Denne indstilling skal kun
               sættes til "on", hvis du kigger på oplysninger fra kilder
               som du kan stole på.

en: If run_execution_links_on_local_files is set "on" then all local
    execution links that are found in LOCAL files will be executed when they
    are selected.  This is different from run_all_execution_links in that
    only files that reside on the local system will have execution link
    permissions.
    
    WARNING - This is potentially dangerous.  Since you may view
              information that is written by unknown and untrusted sources
              there exists the possibility that Trojan horse links could be
              written.  Trojan horse links could be written to erase files
              or compromise security.  This should only be set to "on" if
              you are viewing trusted source information.
da: Hvis run_execution_links_on_local_files er sat til "on", vil alle
    lokale programafviklingslinks, som forefindes i LOKALE filer blive
    udført, når disse vælges.  Dette er anderledes end
    "run_all_execution_links", i den forstand at alene filer som ligger på
    det lokale system vil have tilladelse til at blive eksekveret.
    
    ADVARSEL - Dette er potentielt MEGET farligt, eftersom du kan betragte
               information, som er skrevet af ukendte og upålidelige kilder.
               Der er mulighed for at links med "trojanske heste" kan 
    skrives,
               med det formål at slette filer eller kompromittere sikkerheden.
               Denne indstilling skal kun sættes til "on", hvis du har fuld
               tillid til den kilde hvorfra informationen stammer.

en: select_popups specifies whether the OPTIONs in a SELECT block which
    lacks a MULTIPLE attribute are presented as a vertical list of radio
    buttons or via a popup menu.  Note that if the MULTIPLE attribute is
    present in the SELECT start tag, Lynx always will create a vertical list
    of checkboxes for the OPTIONs.  A value of "on" will set popup menus
    as the default while a value of "off" will set use of radio boxes.
    The default can be overridden via the -popup command line toggle.
da: select_popups angiver om VALGMULIGHEDER i en "SELECT"-blok, som mangler en
    MULTIPLE"-attribut bliver præsenteret som en lodret liste af radioknapper
    eller via en pop op-menu. Bemærk at hvis MULTIPLE"-attributten er til stede
    i "SELECT start tag", vil Lynx altid oprette en lodret liste af
    afkrydsningsfelter for VALGMULIGHEDERne. En værdi af "on" vil sætte pop
    op-menuer som standard, medens en værdi af "off" vil sætte brugen af
    radiobokse. Den forvalgte værdi kan ændres med kommandolinje-parameteret
    -popup.

en: show_color specifies how to set the color mode at startup.  A value of
    "never" will force color mode off (treat the terminal as monochrome)
    at startup even if the terminal appears to be color capable.  A value of
    "always" will force color mode on even if the terminal appears to be
    monochrome, if this is supported by the library used to build lynx.
    A value of "default" will yield the behavior of assuming
    a monochrome terminal unless color capability is inferred at startup
    based on the terminal type, or the -color command line switch is used, or
    the COLORTERM environment variable is set.  The default behavior always is
    used in anonymous accounts or if the "option_save" restriction is set.
    The effect of the saved value can be overridden via
    the -color and -nocolor command line switches.
    The mode set at startup can be changed via the "show color" option in
    the 'o'ptions menu.  If the option settings are saved, the "on" and
    "off" "show color" settings will be treated as "default".
da: show_color angiver hvorledes farveindstillingen skal være ved
    opstart. En værdi af "never" vil slå farver fra (som på en monokrom
    skærm) ved opstart, selvom der er tale om en farveskærm. En værdi af
    "always" vil slå farver til, selvom der er tale om en monokrom skærm,
    såfremt dette er understøttet af det terminalbibliotek, som Lynx er
    baseret på. En værdi af "default" vil medføre at en monokrom skærm
    forudsættes, medmindre farveegenskaber antydes ved opstart, enten ud fra
    skærmtypen, eller ved brug af kommandolinje-parameteret "-color",
    eller hvis miljøvariablen COLORTERM er sat. Indstillingen "default"
    bruges altid ved anonyme brugerkonti, eller hvis begræsningen "option_save"
    er virksom. Virkningen af den gemte værdi kan tilsidesættes med
    kommandolinje-parametrene -color og -nocolor. Startindstillingen
    kan ændres i punktet "Vis farver" i 'o'psætningsmenuen.  Hvis
    indstillingerne er gemt, vil farveindstilingerne blive opfattet som
    "default".

en: show_cursor specifies whether to 'hide' the cursor to the right (and
    bottom, if possible) of the screen, or to place it to the left of the
    current link in documents, or current option in select popup windows.
    Positioning the cursor to the left of the current link or option is
    helpful for speech or braille interfaces, and when the terminal is
    one which does not distinguish the current link based on highlighting
    or color.  A value of "on" will set positioning to the left as the
    default while a value of "off" will set 'hiding' of the cursor.
    The default can be overridden via the -show_cursor command line toggle.
da: show_cursor angiver om markøren skal gemmes væk i skærmen højre side
    (og hvis muligt også skærmens bund), eller om den skal placeres til
    venstre for det aktuelle link i dokumenter hhv. ved den aktuelle
    valgmulighed i pop op-vinduer. Placering af markør til venstre for det
    aktuelle link eller valgmulighed er hensigtsmæssigt for tale- eller
    Braille-brugerflader, eller hvor skærmen er af en type som ikke kan
    skelne det aktuelle link på baggrund af lysmarkering eller farve. En
    værdi af "on" vil sætte placeringen til venstre som standard, medens
    en værdi af "off" vil skjule markøren.  Standarden kan tilsidesættes
    med kommandolinje-parameteret "-show-cursur".

en: show_dotfiles specifies that the directory listing should include
    "hidden" (dot) files/directories.  If set "on", this will be
    honored only if enabled via userdefs.h and/or lynx.cfg, and not
    restricted via a command line switch.  If display of hidden files
    is disabled, creation of such files via Lynx also is disabled.
da: show_dotfiles angiver, at "skjulte" punktumfiler/-kataloger vises i
    filoversigterne. Hvis sat til "on", vil det kun blive respekteret,
    såfremt det er aktiveret via userdefs.h og/eller lynx.cfg og ikke
    er slået fra via kommandolinjen. Hvis visning af skjulte filer er
    slået fra (off), vil man heller ikke kunne oprette sådanne skjulte filer
    eller filkataloger i Lynx.

en: If sub_bookmarks is not turned "off", and multiple bookmarks have
    been defined (see below), then all bookmark operations will first
    prompt the user to select an active sub-bookmark file.  If the default
    Lynx bookmark_file is defined (see above), it will be used as the
    default selection.  When this option is set to "advanced", and the
    user mode is advanced, the 'v'iew bookmark command will invoke a
    statusline prompt instead of the menu seen in novice and intermediate
    user modes.  When this option is set to "standard", the menu will be
    presented regardless of user mode.
da: Hvis sub_bookmarks ikke er sat til "off", og multi-bogmærker er defineret
    (se nedenfor), vil brugeren i forbindelse med alle bogmærke-operationer
    først blive bedt om at vælge en aktiv sekundær bogmærkefil. Hvis den gængse
    Lynx bookmark_file er defineret (se ovenfor), vil denne blive brugt som
    første valg. Når denne valgmulighed er sat til advanced og user_mode er
    sat til advanced, vil kommandoen (v)is bogmærke give en statuslinjeprompt,
    i stedet for den menu som fremkommer i brugertilstandene novice og
    intermediate. Når denne indstilling er sat til default, vil menuen
    fremkomme uanset brugertilstand.

en: user_mode specifies the users level of knowledge with Lynx.  The
    default is "NOVICE" which displays two extra lines of help at the
    bottom of the screen to aid the user in learning the basic Lynx
    commands.  Set user_mode to "INTERMEDIATE" to turn off the extra info.
    Use "ADVANCED" to see the URL of the currently selected link at the
    bottom of the screen.
da: user_mode angiver en brugers kompetanceniveau i Lynx. Standarden er
    NOVICE, hvilket betyder at to ekstra linjer med hjælpetekst bliver
    vist i bunden af skærmen for at hjælpe brugeren med at lære de basale
    Lynx-kommandoer. Sæt user_mode til INTERMEDIATE for at slå disse
    ekstra oplysninger fra, Brug ADVANCED for at se adressen på det
    aktuelt valgte link i bunden af skærmen.

en: If verbose_images is "on", lynx will print the name of the image
    source file in place of [INLINE], [LINK] or [IMAGE]
    See also VERBOSE_IMAGES in lynx.cfg
da: Hvis verbose_images er sat til "on", vil Lynx printe navnet på et
    kildefilen til et billedlink i stedet for [INLINE], [LINK] eller [IMAGE].
    Se også VERBOSE_IMAGES i lynx.cfg

en: If vi_keys is set to "on", then the normal VI movement keys:
      j = down    k = up
      h = left    l = right
    will be enabled.  These keys are only lower case.
    Capital 'H', 'J' and 'K will still activate help, jump shortcuts,
    and the keymap display, respectively.
da: Hvis vi_keys er sat til "on", vil de normale VI-navigeringstaster:
      J = ned        K = op
      h = venstre    I = højre
    være slået til. Disse taster virker kun som små bogstaver.
    Stort H, J og K vil stadig aktivere henholdsvis hjælp,
    hop-genveje og oversigt over tastebindinger.

en: The visited_links setting controls how Lynx organizes the information
    in the Visited Links Page.
da: visited_links styrer hvorledes Lynx organiserer oplysningerne i siden
    over besøgte links.

en: If keypad_mode is set to "NUMBERS_AS_ARROWS", then the numbers on
    your keypad when the numlock is on will act as arrow keys:
                8 = Up Arrow
      4 = Left Arrow    6 = Right Arrow
                2 = Down Arrow
    and the corresponding keyboard numbers will act as arrow keys,
    regardless of whether numlock is on.
da: Hvis keypad_mode er sat til NUMBERS_AS_ARROWS vil tasterne på det
    numeriske tastatur, med numlock slået, til virke som piletaster:
                 8 = pil op
       4 = venstre pil   6 = højre pil
                 2 = pil ned
    og de tilsvarende numeriske taster på tastaturet vil virke som piletaster,
    uanset om numlock er slået til eller ej

en: If keypad_mode is set to "LINKS_ARE_NUMBERED", then numbers will
    appear next to each link and numbers are used to select links.
da: Hvis keypad_mode er sat til LINKS_ARE_NUMBERED, vil ethvert link
    være ledsaget af et nummer som kan bruges til at aktivere linkene.

en: If keypad_mode is set to "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED", then
    numbers will appear next to each link and visible form input field.
    Numbers are used to select links, or to move the "current link" to a
    form input field or button.  In addition, options in popup menus are
    indexed so that the user may type an option number to select an option in
    a popup menu, even if the option isn't visible on the screen.  Reference
    lists and output from the list command also enumerate form inputs.
da: Hvis keypad_mode er sat til LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED, vil der
    komme til at stå et tal ved siden af ethvert link og synligt
    formularindtastningsfelt. Tallene bruges til at vælge linkene eller til at
    flytte det "aktuelle link" til et formularindtastningsfelt eller til en
    knap. Herudover er valgmuligheder i pop op-menuer indekserede således at
    brugeren kan indtaste et tal for at vælge en indstillingsmulighed i en pop
    op-menu selvom denne ikke er synlig på skærmen. Oversigter over links og
    uddata fra "list"-kommandoen bliver også nummererede.

en: NOTE: Some fixed format documents may look disfigured when
    "LINKS_ARE_NUMBERED" or "LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED" are
    enabled.
da: NB: Visse fastformaterede dokumenter kan se fejlformaterede ud når
    LINKS_ARE_NUMBERED eller LINKS_AND_FORM_FIELDS_ARE_NUMBERED er
    aktiveret.

en: Lynx User Defaults File
da: Lynxfil for brugers standardindstilinger

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the 'o' key).  To save options with that screen, you must select the
    checkbox:
da: Denne fil indeholder tilvalg gemt fra Lynx' opsætningsmenu (normalt gemt
    med tasten "o"). For at gemme opsætningen med den menu skal du vælge
    afkrydsningsfeltet:

en: You must then save the settings using the link on the line above the
    checkbox:
da: Du skal så gemme opsætningen via henvisningen på linjen over
    afkrydsningsfeltet:

en: You may also use the command-line option "-forms_options", which displays
    the simpler Options Menu instead.  Save options with that using the '>' key.
da: Du kan også bruge kommandolinjetilvalget "-forms_options", som viser
    den mere simple opsætningsmenu i stedet for. Gem opsætningen med den via
    tasten ">".

en: This file contains options saved from the Lynx Options Screen (normally
    with the '>' key).
da: Denne fil indeholder opsætningen gemt fra Lynx' opsætningsmenu (normalt
    med tasten ">").

en: There is normally no need to edit this file manually, since the defaults
    here can be controlled from the Options Screen, and the next time options
    are saved from the Options Screen this file will be completely rewritten.
    You have been warned...
    
    If you are looking for the general configuration file - it is normally
    called "lynx.cfg".  It has different content and a different format.
    It is not this file.
da: Der er normalt ingen grund til at redigere denne fil manuelt, eftersom
    standarderne heri kan styres fra opsætningsmenuen, og næste gang
    indstillingerne gemmes fra opsætningsmenuen vil denne fil blive
    fuldstændig omskrevet. Du er blevet advaret ...
    
    Hvis du er ude efter en almen opsætningsfil - så hedder den sædvanligvis
    lynx.cfg. Den har et andet indhold og format. Det er ikke denne fil.
