LyX 2.4 - en to fr translation catalogue (6696 entries)

en: System directory
fr: Répertoire système

en: Open system directory in file browser
fr: Ouvrir le répertoire système dans le navigateur de fichiers

en: [[do]]&Open
fr: &Ouvrir

en: User directory
fr: Répertoire utilisateur

en: Open user directory in file browser
fr: Ouvrir le répertoire utilisateur dans le navigateur de fichiers

en: [[do]]O&pen
fr: O&uvrir

en: Credits
fr: Crédits

en: Build Info
fr: Informations sur la compilation

en: Release Notes
fr: Notes de version

en: Copy version information to clipboard
fr: Copier les informations de version dans le presse-papiers

en: Copy &Version Info
fr: Copie et information de &version

en: The bibliography key
fr: La clé bibliographique

en: Ke&y:
fr: Cl&é :

en: The label as it appears in the document
fr: Le nom de l'étiquette tel qu'elle apparaîtra dans le document

en: &Label:
fr: É&tiquette :

en: &Year:
fr: &Année :

en: The year with "Author (Year)" citations (without parentheses).
fr: L'année pour les citations « Auteur (année) » (sans parenthèses)

en: A&ll Author Names:
fr: T&ous les noms des auteurs :

en: If you want to use an abbreviated author list (with 'et al.') as well as a full list for author-year citation, you can put the full list here and the abbreviated list above.
fr: Si vous souhaitez utiliser, pour une citation auteur-année, une liste d'auteurs abréviée (avec « et al. ») ainsi qu'une liste complète , vous pouvez mettre la liste complète ici et la liste abréviée au-dessus.

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
fr: Transmet littéralement le contenu du champ « Étiquette » à LaTeX. À cocher si vous souhaitez saisir du code LaTeX.

en: Li&teral
fr: Lit&téral

en: Citation Style
fr: Style de citation

en: Sty&le format:
fr: Format du sty&le :

en: A selection of different style format approaches (such as natbib) that respectively provide support for specific citation and bibliography styles. Expand to get more information.
fr: Une sélection de différentes variantes de mises en forme bibliographiques (comme natbib) fournissant à la fois la spécification des citations et le style de la bibliographie. Ouvrir pour plus d'information.

en: &Variant:
fr: &Variante :

en: Provides available cite style variants.
fr: Fournit les variantes de styles de citation disponibles.

en: Opt&ions:
fr: O&ptions :

en: Here you can enter further options of the bibliography package
fr: Vous pouvez saisir ici d'autres options du paquetage bibliographique

en: Biblatex &citation style:
fr: Style de &citation biblatex :

en: The style that determines the layout of the citations
fr: Le style définissant la mise en forme des citations

en: Reset to the preset default
fr: Revenir au préréglage implicite

en: Rese&t
fr: &RàZ

en: Bibliography Style
fr: Style bibliographique

en: Biblate&x bibliography style:
fr: Style bibliographique biblate&x :

en: The style that determines the layout of the biblatex-generated bibliography
fr: Le style définissant la mise en forme de la bibliographie engendrée par biblatex

en: R&eset
fr: Rà&Z

en: Match biblatex bibliography with citation style
fr: Accorde la bibliographie biblatex et les style de citation

en: &Match
fr: &Accord

en: Default BibTeX st&yle:
fr: St&yle implicite BibTeX :

en: Here, you can define a BibTeX style that is suggested in the BibTeX dialog by default
fr: Vous pouvez définir ici un style BibTeX suggéré implicitement par le dialogue BibTeX

en: &Reset
fr: &RàZ

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
fr: Sélectionner pour subdiviser votre bibliographie

en: Subdivided bibli&ography
fr: Bibliographie &subdivisée

en: Rescan style files
fr: Rafraîchir les fichiers de style

en: Re&scan
fr: Ra&fraîchir

en: &Multiple bibliographies:
fr: Bibliographies &multiples :

en: Generate a bibliography per defined unit.
fr: Créer une bibliographie par élément défini.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
fr: Vous pouvez définir ici un autre programme que BibTeX, ou des options spécifiques à BibTeX.

en: Bibliography Generation
fr: Construction de la bibliographie

en: &Processor:
fr: &Processeur :

en: Select a processor
fr: Choisir un processeur

en: Op&tions:
fr: O&ptions :

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
fr: Définir des options telles que --min-crossrefs (voir la documentation de BibTeX)

en: BibTeX database(s) to use
fr: Base(s) de données BibTeX à utiliser

en: &Databases
fr: &Bases de données

en: Found b&y LaTeX:
fr: Détect&ées par LaTeX :

en: Add the selected BibTeX database from the list on the left
fr: Ajouter la base de données BibTeX sélectionnée depuis la liste sur la gauche

en: &Add Selected[[bib]]
fr: &Ajouter la sél&ection

en: Add a BibTeX database from your local directory
fr: Ajouter une base  BibTeX à partir de votre répertoire local

en: Add &Local...
fr: &Ajouter local...

en: Inherit bibliography databases from the master document
fr: Importer les bases de données bibliographiques depuis le document maître

en: &Inherit from Master
fr: &Importer depuis le document maître

en: Remove the selected database
fr: Enlever la base de données sélectionnée

en: &Delete
fr: Suppri&mer

en: Move the selected database up (Ctrl-Up)
fr: Faire monter la base de données sélectionnée (Ctrl-Up)

en: &Up
fr: Vers le &haut

en: Move the selected database down (Ctrl-Down)
fr: Faire descendre la base de données sélectionnée (Ctrl-Down)

en: Do&wn
fr: Vers le &bas

en: Edit selected database externally
fr: Modifier la base de données sélectionnée via une application externe

en: &Edit...
fr: Mo&difier...

en: Sele&cted:
fr: Sél&ectionné :

en: &Filter:
fr: &Filtre :

en: E&ncoding:
fr: Encoda&ge :

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here
fr: Si vos bases bibliographiques utilisent un encodage différent de celui du document, indiquez-le ici

en: The BibTeX style
fr: Le style BibTeX

en: St&yle
fr: &Style

en: Choose a style file
fr: Choisir un fichier de style

en: Select a style file from your local directory
fr: Sélectionner un fichier de style à partir de votre répertoire local

en: Add L&ocal...
fr: Ajouter l&ocal...

en: This bibliography section contains...
fr: Cette section de bibliographie contient...

en: &Content:
fr: &Contenu :

en: all cited references
fr: toutes les références citées

en: all uncited references
fr: toutes les références non citées

en: all references
fr: toutes les références

en: Add bibliography to the table of contents
fr: Ajouter la bibliographie à la table des matières

en: Add bibliography to &TOC
fr: Ajouter la bibliographie à la &TdM

en: Custo&m:
fr: R&églable :

en: Options to the biblatex bibliography command. See the biblatex manual for details.
fr: Options de la commande bibliographique biblatex. Voir le manuel biblatex pour les détails.

en: Scan for new databases and styles
fr: Rechercher de nouvelles bases de données et de nouveaux styles

en: &Rescan
fr: &Rafraîchir

en: Type and Size
fr: Type et taille

en: Width value
fr: Largeur

en: &Height:
fr: &Hauteur :

en: &Width:
fr: &Largeur :

en: Inner Bo&x:
fr: Boîte &Intérieure :

en: Inner box type
fr: Type de boîte intérieure

en: None
fr: Aucun

en: Check this if the box should break across pages
fr: Cocher si la boîte doit s'étaler sur plusieurs pages

en: Allow &page breaks
fr: Sauts de &page possibles

en: Height value
fr: Hauteur

en: Alignment
fr: Alignement

en: Horizontal alignment of the content inside the box
fr: Alignement horizontal du contenu dans la boîte

en: Vertical alignment of the content inside the box
fr: Alignement vertical du contenu dans la boîte

en: Co&ntent:
fr: Co&ntenu :

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
fr: Alignement vertical de la boîte (par rapport à la ligne)

en: &Box:
fr: &Boîte :

en: Top
fr: En haut

en: Middle
fr: Au milieu

en: Bottom
fr: En bas

en: Stretch
fr: Élongation

en: Left
fr: À gauche

en: Center
fr: Centré

en: Right
fr: À droite

en: Decoration
fr: Décoration

en: Decoration box types
fr: Types de boîtes décoratives

en: Thickness value
fr: Valeur de l'épaisseur

en: &Line thickness:
fr: &Épaisseur de la ligne :

en: Separation value
fr: Valeur de séparation

en: Box s&eparation:
fr: S&éparation de boîte :

en: &Decoration:
fr: &Décoration :

en: &Shadow size:
fr: Taille de l'&ombre :

en: Size value
fr: Valeur de la taille

en: Color
fr: Couleurs

en: Back&ground:
fr: &Fond :

en: &Frame:
fr: &Cadre :

en: &Available branches:
fr: Branches &disponibles :

en: Select your branch
fr: Sélectionner la branche

en: Inverted
fr: Inversée

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
fr: Adjoindre le nom de cette branche au fichier résultat, supposant que la branche soit active.

en: Filename &Suffix
fr: &Suffixe du fichier

en: A&vailable Branches:
fr: Branches &disponibles :

en: Remove the selected branch
fr: Enlever la branche sélectionnée

en: &Remove
fr: &Enlever

en: Show undefined branches used in this document.
fr: Afficher les branches non définies utilisées dans ce document.

en: &Undefined Branches
fr: Branches &indéfinies

en: Toggle the selected branch
fr: (Dés)activer la branche sélectionnée

en: (&De)activate
fr: (&Dés)activer

en: Add a new branch to the list
fr: Ajoute une nouvelle branche à la liste

en: &Add
fr: A&jouter

en: Define or change background color
fr: Définir ou changer la couleur de fond

en: Alter Co&lor...
fr: Changer la &couleur...

en: Change the name of the selected branch
fr: Modifier le nom de la branche sélectionnée

en: Re&name...
fr: &Renommer...

en: &New:[[branch]]
fr: &Nouvelle branche :

en: Reset branch color to default (standard background)
fr: Remettre la couleur de branche implicite (arrière-plan standard)

en: R&eset Color
fr: Rà&Z couleur

en: Add the selected branches to the list.
fr: Ajouter les branches sélectionnées à la liste.

en: &Add Selected
fr: Ajouter la sél&ection

en: Add all unknown branches to the list.
fr: Ajouter toutes les branches inconnues à la liste.

en: Add A&ll
fr: Ajouter &tout

en: &Cancel
fr: &Annuler

en: Undefined branches used in this document.
fr: Branches non définies dans ce document.

en: &Undefined Branches:
fr: Branches &indéfinies :

en: &Level:
fr: &Niveau :

en: &Font:
fr: &Police :

en: &Custom bullet:
fr: Puce &personnalisée :

en: Si&ze:
fr: &Taille :

en: Default
fr: Implicite

en: Tiny
fr: Minuscule

en: Smallest
fr: Tout petit

en: Smaller
fr: Très petit

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Larger
fr: Très grand

en: Largest
fr: Très très grand

en: Huge
fr: Énorme

en: Huger
fr: Très énorme

en: If checked, additions and deletions will be tracked in the document
fr: Si la case est cochée, les ajouts et les effacements seront suivis dans le document

en: &Track changes
fr: &Suivre les modifications

en: If checked, changes will be shown in the PDF/DVI/PS output
fr: Si la case est cochée, les modifications seront affichées dans le résultat PDF/DVI/PS

en: &Show changes in output
fr: &Afficher les modifications dans la sortie

en: Use change bars in addition to change tracking markup
fr: Utiliser les barres marginales en plus du marquage de suivi de modifications

en: Use change &bars in output
fr: Afficher les &barres de changements dans la sortie

en: Change:
fr: Modification :

en: Go to previous change
fr: Aller à la modification précédente

en: &Previous change
fr: Modification &précédente

en: Go to next change
fr: Aller à la modification suivante

en: &Next change
fr: Modification &suivante

en: Accept this change
fr: Accepter cette modification

en: &Accept
fr: &Accepter

en: Reject this change
fr: Rejeter cette modification

en: &Reject
fr: &Rejeter

en: Font Properties
fr: Propriétés des polices

en: Font family
fr: Famille de police

en: Fa&mily:
fr: &Famille :

en: Font series
fr: Série de police

en: &Series:
fr: &Série :

en: Font shape
fr: Forme de police

en: S&hape:
fr: F&orme :

en: Font size
fr: Taille de police

en: Font color
fr: Couleur de police

en: &Color:
fr: &Couleur :

en: U&nderlining:
fr: &Souligné :

en: Underlining of text
fr: Soulignement de texte

en: S&trikethrough:
fr: Ra&yé :

en: Strike-through text
fr: Texte rayé

en: Language Settings
fr: Paramètres de langue

en: &Language:
fr: Lan&gue :

en: Language
fr: Langue

en: If this is selected, the marked text will not be spellchecked
fr: Si ceci est sélectionné, le texte marqué ne sera pas soumis au correcteur orthographique

en: E&xclude from Spellchecking
fr: &Exclure de la correction orthographique

en: Semantic Markup
fr: Balisage sémantique

en: Semantic emphasizing (italic by default, but can be adapted)
fr: Mise en évidence fonctionnelle (implicitement italique, mais peut être adaptée)

en: &Emphasized
fr: En &évidence

en: Semantic markup of nouns (small caps by default, but can be adapted)
fr: Balisage sémantique des noms (implicitement petites capitales, mais peut être adapté)

en: &Noun
fr: &Nom propre

en: Apply each change automatically
fr: Appliquer tous les changements au fur et à mesure

en: Apply changes &immediately
fr: Appliquer les changements &immédiatement

en: Select the fields on which the filter applies
fr: Sélectionner les champs auxquels appliquer le filtre

en: All fields
fr: Tous les champs

en: Select the entry types on which the filter applies
fr: Sélectionner les types d'entrées auxquels appliquer le filtre

en: All entry types
fr: Toutes les entrées

en: Click for more filter options
fr: Cliquer pour d'autres options

en: A&vailable Citations:
fr: Citations &disponibles :

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
fr: Cliquer ou presser sur Entrée pour ajouter les citations sélectionnées à la liste

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
fr: Cliquer ou appuyer sur Suppression pour enlever la citation sélectionnée de la liste

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
fr: Faire monter la citation (Ctrl-Up)

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
fr: Faire descendre la citation (Ctrl-Down)

en: Selected &Citations:
fr: Citations &sélectionnées :

en: Formatting
fr: Mise en forme

en: Citation st&yle:
fr: St&yle de citation :

en: Text befo&re:
fr: Te&xte avant :

en: Citation style to use, if different styles are provided
fr: Style de citation à utiliser, si différents styles existent

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
fr: Texte précédant la référence (e.g. "cf."), si le style de citation sélectionné le permet.

en: &Text after:
fr: Texte apr&ès :

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
fr: Texte suivant la référence (e.g., pages), si le style de citation sélectionné le permet.

en: Pass content of `Text before' and `Text after' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
fr: Transmet littéralement le contenu des champs « Texte avant » et « Texte après » à LaTeX. À cocher si vous souhaitez saisir du code LaTeX.

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
fr: Force les capitales dans les noms  ("Del Piero", net non pas "del Piero"), si le style de citation sélectionné le permet.

en: Force upcas&ing
fr: Forcer les &capitales

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
fr: Publier toute la liste des auteurs (plutôt que d'utiliser  "et al."), si le style de citation sélectionné le permet.

en: All aut&hors
fr: Tous les au&teurs

en: Font Colors
fr: Couleurs de police

en: Click to change the color
fr: Cliquer pour changer la couleur

en: &Change...
fr: &Modifier...

en: Greyed-out notes:
fr: Notes grisées :

en: Main text:
fr: Texte principal :

en: C&hange...
fr: &Modifier...

en: Revert the color to the default
fr: Revenir à la couleur implicite

en: Background Colors
fr: Couleurs du fond

en: Shaded boxes:
fr: Boîtes ombrées :

en: Page:
fr: Page :

en: Ch&ange...
fr: &Modifier...

en: Re&set
fr: Ra&Z

en: Chan&ge...
fr: &Modifier...

en: Compare Revisions
fr: Comparer les révisions

en: Revisions ba&ck
fr: &Révisions passées

en: &Between revisions
fr: &Entre révisions

en: Old:
fr: Ancien :

en: New:
fr: Nouveau :

en: Select the document from which the settings should be taken
fr: Sélectionner le document à partir duquel extraire les réglages

en: Document Settings
fr: Paramètres du document

en: O&ld document
fr: &Ancien document

en: New docu&ment
fr: &Nouveau document

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
fr: Active le suivi des modifications et montre les modifications du résultat imprimable LaTeX pour le document

en: &Enable change tracking features in the output
fr: Activer le &suivi de modifications dans le résultat imprimable

en: Old documen&t:
fr: &Ancien document :

en: Specify the original version of the document here (comparison source)
fr: Indiquez la version originale du document ici (source de comparaison)

en: Bro&wse...
fr: &Parcourir...

en: &New document:
fr: &Nouveau document :

en: Specify the modified version of the document here (comparison target)
fr: Indiquez la version modifiée du document ici (cible de comparaison)

en: &Browse...
fr: &Parcourir...

en: Changes in the workarea are allocated to the selected author or category
fr: Les modifications dans la zone de travail sont allouées à l'auteur sélectionné ou à la catégorie

en: Changes mar&kup:
fr: &Balisage des modifications :

en: C&ounter:
fr: C&ompteur :

en: Select counter to modify
fr: Choisir le compteur à modifier

en: &Action:
fr: &Action :

en: Select the action to perform on selected counter
fr: Sélectionner l'action à appliquer au compteur sélectionné

en: If checked, modification affects the counter only in the LyX workarea, not in the output
fr: Si la case est cochée, la modification affecte seulement la zone de travail de LyX, pas le résultat imprimable

en: &Workarea only
fr: &Zone de travail uniquement

en: TeX Code:
fr: Code TeX :

en: Match delimiter types
fr: Apparier les délimiteurs

en: &Keep matched
fr: &Apparier

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
fr: Échanger les types de délimiteurs droit et gauche (tout en inversant leur direction)

en: S&wap && Reverse
fr: Éc&hanger && Inverser

en: Reset to the default settings for the document class
fr: Remet les valeurs implicite de la classe de document

en: Use Class Defaults
fr: Valeurs implicites de la classe

en: Save settings as defaults for new documents
fr: Enregistrer les réglages comme valeurs implicites pour les nouveaux documents

en: Save as Document Defaults
fr: Enregistrer comme valeurs implicites

en: Display
fr: Affichage écran

en: Show ERT button only
fr: Afficher seulement le bouton TeX

en: &Collapsed
fr: &Fermé

en: Show ERT contents
fr: Afficher le contenu de l'insert TeX

en: [[is]]O&pen
fr: &Ouvert

en: Selecting an error will show the error message in the panel below and the cursor will jump to the location in the document where the error occurred.
fr: La sélection d'une erreur affichera le message dans le panneau ci-dessous, et positionnera le curseur dans le document à l'endroit où l'erreur s'est produite.

en: For more information, refer to the complete log.
fr: Pour en savoir plus, voir le fichier journal complet.

en: Description:
fr: Description :

en: &Errors:
fr: &Erreurs:

en: Open the LaTeX Log File dialog
fr: Ouvrir le menu interactif du fichier journal LaTeX

en: View Complete &Log...
fr: Visionner le fichier &journal complet...

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
fr: Tentative d'affichage de la sortie imprimable même en présence d'erreurs de compilation

en: Show Output &Anyway
fr: &Afficher la sortie malgré tout

en: F&ile
fr: F&ichier

en: Filename
fr: Nom du fichier

en: &File:
fr: &Fichier :

en: Select a file
fr: Choisir un fichier

en: &Draft
fr: &Brouillon

en: &Template
fr: &Modèle

en: Available templates
fr: Modèles disponibles

en: LaTe&X and LyX options
fr: Options LaTe&X et LyX

en: LaTeX Options
fr: Options LaTeX

en: O&ption:
fr: O&ption :

en: For&mat:
fr: &Format :

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
fr: Autoriser l'affichage de ce graphique dans la fenêtre LyX, seulement si cet affichage n'est pas inhibé au niveau applicatif (voir les Préférences).

en: &Show in LyX
fr: Afficher dans &LyX

en: Percentage to scale by in LyX
fr: Pourcentage d'agrandissement ou de réduction dans LyX

en: Sca&le on Screen (%):
fr: Tai&lle à l'Écran (%) :

en: Si&ze and Rotation
fr: Taille et &rotation

en: Rotate
fr: Rotation

en: Angle to rotate image by
fr: Angle de rotation à appliquer à l'image

en: The origin of the rotation
fr: Origine de la rotation

en: Ori&gin:
fr: &Origine :

en: A&ngle:
fr: A&ngle :

en: Scale
fr: Échelle

en: Height of image in output
fr: Hauteur de l'image en sortie

en: Width of image in output
fr: Largeur de l'image en sortie

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
fr: Conserver les proportions avec la plus grande dimension

en: &Maintain aspect ratio
fr: &Conserver les proportions

en: Crop
fr: Rogner

en: Clip to bounding box values
fr: Rogner aux valeurs de la boîte de délimitation

en: Clip to &bounding box
fr: &Rogner à la boîte de délimitation

en: Left botto&m:
fr: &Bas gauche :

en: Right &top:
fr: &Haut droite :

en: Get bounding box from the (EPS) file
fr: Extraire la boîte de délimitation du fichier (EPS)

en: &Get from File
fr: &Extraire du fichier

en: Sear&ch
fr: Rec&hercher

en: Search fo&r:
fr: Rechercher pour :

en: Replace &with:
fr: Remplacer &par :

en: Shift+Enter search backwards directly
fr: Maj+Entrée recherche arrière directe

en: Search &backwards
fr: Rechercher en &arrière

en: Restrict search to whole words only
fr: Restreindre la recherche aux mots complets seulement

en: Wh&ole words
fr: Mots com&plets

en: Perform a case-sensitive search
fr: Effectuer une recherche conforme à la casse

en: Case &sensitive
fr: Selon la &casse

en: Find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
fr: Rechercher l'occurrence suivante (Entrée, vers l'arrière : Maj+Entrée)

en: Find &>
fr: Rechercher &>

en: Replace and find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
fr: Remplacer et rechercher l'occurrence suivante (Entrée, vers l'arrière : Maj+Entrée)

en: Rep&lace >
fr: &Remplacer >

en: Replace all occurrences at once
fr: Remplacer toutes les occurrences

en: Replace &All
fr: Remplacer &tout

en: Settin&gs
fr: Paramètres

en: The scope to which the search horizon is restricted
fr: La portée de l'horizon de recherche est restreinte

en: Scope
fr: Portée

en: C&urrent document
fr: &Document courant

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
fr: Document courant et tous les autres fichiers dépendant du même document maître

en: &Master document
fr: Document &maître

en: All open documents
fr: Tous les documents ouverts

en: &Open documents
fr: Document &ouverts

en: &All manuals
fr: Tous les man&uels

en: E&xpand macros
fr: &Déployer les macros

en: Restrict search to math environments only
fr: Restreindre la recherche aux seuls environnements mathématiques

en: Search onl&y in maths
fr: Rechercher uniquement dans les formules mat&hématiques

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
fr: Conserver la casse de la première lettre du remplacement telle quelle dans chaque chaîne correspondante

en: &Preserve first case on replace
fr: &Préserver la casse du premier caractère lors du remplacement

en: Do not search in content that is not output (e.g., notes)
fr: Ne pas rechercher dans les contenus non exportables (e.g., les notes)

en: Ignore &non-output content
fr: Ignorer les &éléments non exportables

en: If the search string is formatted in a non-default way, only find strings formatted like the search string in the checked respects
fr: Si la chaîne à rechercher est mise ne forme d'une manière non implicite, trouver seulement les chaînes mises en forme comme la chaîne à rechercher pour le rubriques cochées

en: Adhe&re to search string formatting of
fr: &Appliquer la mise en forme de la chaîne recherchée pour

en: Sectioning markup
fr: Balisage de sectionnement

en: Deletion (change)
fr: Suppression (modifié)

en: Font series[[FindReplaceAdv]]
fr: Graisse

en: Emph/noun
fr: En évidence/nom propre

en: Strike-through
fr: Rayé

en: Dese&lect all
fr: Tout désé&lectionner

en: Underlining
fr: Souligné

en: &Select all
fr: Tout &sélectionner

en: Form
fr: Placement

en: Float T&ype:
fr: Type de fl&ottant :

en: Alignment of Contents
fr: Alignement du contenu

en: Use the document's default alignment for floats, as specified in Document Settings.
fr: Utiliser l'alignement implicite du document pour les flottants, comme indiqué dans les Paramètres du document.

en: D&ocument Default
fr: Document implicite

en: Left-align float contents
fr: Aligner à gauche le contenu des flottants

en: &Left
fr: À &Gauche

en: Center float contents
fr: Centrer le contenu des flottants

en: &Center
fr: &Centrer

en: Right-align float contents
fr: Aligner à droite le contenu du flottant

en: &Right
fr: À &droite

en: Use the class' default alignment for floats, whatever it is.
fr: Utiliser l'alignement implicite de la classe pour les flottants, quel qu'il soit.

en: Class &Default
fr: Valeurs &implicites de la classe

en: Further Options
fr: Autres options

en: &Span columns
fr: &Plusieurs colonnes

en: Rotate side&ways
fr: &Rotation de 90°

en: Position on Page
fr: Position dans la page

en: Place&ment Settings:
fr: Paramètres de pla&cement :

en: &Top of page
fr: &Haut de la page

en: &Bottom of page
fr: &Bas de la page

en: &Page of floats
fr: &Page de flottants

en: &Here if possible
fr: &Ici, si possible

en: Here de&finitely
fr: Ici, à &tout prix

en: &Ignore LaTeX rules
fr: I&gnorer les règles LaTeX

en: &Default family:
fr: Famille im&plicite :

en: Select the default family for the document
fr: Sélectionner la famille implicite pour le document

en: &Base size:
fr: Taille de &base :

en: &LaTeX font encoding:
fr: Encodage de police LaTe&X :

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
fr: Spécifier l'encodage de police (e.g. T1).

en: &Roman:
fr: &Romain :

en: Select the roman (serif) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
fr: Sélectionner la famille romaine (avec empattements). Pour filtrer la liste des polices, il suffit de commencer la saisie pendant que la liste s'affiche.

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
fr: Utiliser une vraie forme en petites capitales, si la police la connaît

en: Use true s&mall caps
fr: Utiliser de vraies &petites capitales

en: Use old style instead of lining figures
fr: Utiliser l'ancien style au lieu des dessins linéaires

en: Use &old style figures
fr: Utiliser des chiffres à l'&ancienne

en: Options:
fr: Options :

en: Here you can insert additional options (as provided by the font package)
fr: Vous pouvez saisir ici d'autres options (fourniers par le paquetage des polices)

en: &Sans Serif:
fr: &Sans empattement :

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
fr: Sélectionner la famille sans empattements (grotesque). Pour filtrer la liste des polices, il suffit de commencer la saisie pendant que la liste s'affiche.

en: S&cale (%):
fr: Réduc&tion (%) :

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
fr: Mettre à l'échelle la police sans empattements pour l'apparier aux dimensions de base de la police

en: Use old st&yle figures
fr: Utiliser des figures à l'&ancienne

en: &Typewriter:
fr: &Chasse fixe :

en: Select the typewriter (monospaced) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
fr: Sélectionner la famille à chasse fixe (monospace). Pour filtrer la liste des polices, il suffit de commencer la saisie pendant que la liste s'affiche.

en: Sc&ale (%):
fr: Réd&uction (%) :

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
fr: Mettre à l'échelle la police à chasse fixe pour l'apparier aux dimensions de base de la police

en: Use old style &figures
fr: Utiliser des figures à l'&ancienne

en: &Math:
fr: &Maths :

en: Select the math typeface
fr: Sélectionner la police mathématique

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
fr: Saisir la police à utiliser pour l'écriture en Chinois, japonais ou Coréen (CJK)

en: Activate extensions such as character protrusion and font expansion via the microtype package
fr: Active des fonctionnalités supplémentaires comme la protrusion des caractères et l'expansion des polices en utilisant le paquetage microtype

en: Enable micr&o-typographic extensions
fr: Active les fonctionnalités micr&o-typographiques

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
fr: Utiliser les polices OpenType et TrueType via le paquetage fontspec (utilisation de XeTeX ou LuaTeX indispensable)

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
fr: &Utiliser des polices non-TeX (via XeTeX/LuaTeX)

en: By default, a line break can occur after en- and em-dashes. Checking this box prevents that.
fr: Implicitement, un saut de ligne peut apparaître après un cadratin ou un demi-cadratin. Cocher pour éviter le saut.

en: Disallow l&ine breaks after dashes
fr: Désact&ive les sauts de ligne après les cadratins

en: &Graphics
fr: &Graphique/image

en: Select an image file
fr: Choisir un fichier image

en: Output Size
fr: Taille sortie

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
fr: Fixer la hauteur du graphique. Automatique si non coché.

en: Set &height:
fr: &Hauteur :

en: &Scale graphics (%):
fr: Échelle &graphique (%) :

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
fr: Fixer la largeur du graphique. Automatique si non coché.

en: Set &width:
fr: &Largeur :

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
fr: Dilater l'image à la taille maximum sans dépasser la largeur et la hauteur spécifiées

en: Rotate Graphics
fr: Tourner le graphique

en: Check to change the order of rotating and scaling
fr: Cocher pour changer l'ordre entre la rotation et la mise à l'échelle

en: Ro&tate after scaling
fr: &Tourner après réduction

en: Or&igin:
fr: Or&igine :

en: A&ngle (degrees):
fr: A&ngle (degrés)  :

en: File name of image
fr: Nom du fichier image

en: &Coordinates and Clipping
fr: &Coordonnées et rognage

en: Clip to the coordinates specified below (bounding box for DVI/PS output, viewport for PDF output)
fr: Rogner au coordonnées spécifiées ci-dessous (boîte d'encombrement pour DVI/PS, clôture pour PDF)

en: Clip to c&oordinates
fr: Rogner aux valeurs de la &boîte d'encombrement

en: y:
fr: y :

en: x:
fr: x :

en: Read coordinates from the file (bounding box value in case of PostScript files, graphic dimensions in case of other file types)
fr: Lire les coordonnées dans le fichier (valeurs de la boîte d'encombrement dans le cas des fichiers PostScript, dimensions graphiques dans les autres cas)

en: Enable LyX to preview this graphics, if graphics previewing is not disabled at application level (see Preferences dialog).
fr: Autoriser l'affichage de ce graphique dans la fenêtre LyX, seulement si cet affichage n'est pas inhibé au niveau applicatif (voir Outils->Préférences).

en: Sho&w in LyX
fr: Afficher dans &LyX

en: Percentage to scale by in LyX (1 to 1000)
fr: Pourcentage de mise à l'échelle dans LyX (1 à 1000)

en: Sca&le on screen (%):
fr: Tai&lle à l'Écran (%) :

en: If LyX uses a dark theme, revert the colors of this graphics in the workarea
fr: Si LyX utilise un thème sombre, inverser les couleurs du graphique dans la fenêtre de travail

en: Re&vert colors in dark mode
fr: In&verser les couleurs avec le thème sombre

en: Additional LaTeX options
fr: Autres options LaTeX

en: LaTeX &options:
fr: Options LaTe&X :

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
fr: Associer le graphique à un groupe de graphiques partageant les mêmes réglages

en: Graphics Group
fr: Groupe de graphiques

en: Assigned &to group:
fr: A&ssocié au groupe :

en: Click to define a new graphics group.
fr: Cliquer pour définir un nouveau groupe de graphiques.

en: O&pen new group...
fr: O&uvrir un nouveau groupe...

en: Select an existing group for the current graphics.
fr: Sélectionner un groupe existant pour le graphique courant.

en: Draft mode
fr: Mode brouillon

en: &Draft mode
fr: Mode &brouillon

en: Select a fill pattern style for HFills
fr: Sélectionner un modèle pour le remplissage horizontal

en: &Spacing:
fr: &Interligne :

en: Supported spacing types
fr: Types d'espacement supportés

en: &Value:
fr: &Valeur :

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
fr: Valeur réglable. Nécessite un espacement de type « réglable ».

en: &Fill Pattern:
fr: &Modèle de remplissage :

en: &Non-Breaking:
fr: &Insécable :

en: Prevent automatic line break at the space
fr: Évite la césure automatique à l'espace

en: &Target:
fr: &Cible :

en: Name associated with the URL
fr: Nom associé à l'URL

en: &Name:
fr: &Nom :

en: Pass content of the `Name' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
fr: Transmet littéralement le contenu du champ « Nom » à LaTeX. À cocher si vous souhaitez saisir du code LaTeX.

en: Specify the link target
fr: Spécifier le lien cible

en: Link type
fr: Type de lien

en: Link to the web or any other target with an "authority" component (i.e., :// in the URI)
fr: Lien vers le web ou n’importe quelle autre cible avec un composant impératif (i.e., :// dans l'URI)

en: Link to an email address
fr: Lien vers une adresse électronique

en: E&mail
fr: E-&mail

en: Link to a file
fr: Lien vers un fichier

en: Fi&le
fr: Fic&hier

en: Link to an arbitrary URI scheme not matched by the other three types (to be fully spelled out in the Target field above)
fr: Lien vers un URI quelconque qui ne correspond pas à l'un des trois autres types (à expliciter en détail dans le champ « Cible » ci-dessus)

en: &Other[[Link Type]]
fr: &Autre

en: I&nclude Type:
fr: Type de &sous-document inclus :

en: Include
fr: Inclus (include)

en: Input
fr: Incorporé (input)

en: Program Listing
fr: Listing de code source

en: Edit the file
fr: Modifier le fichier

en: &Edit
fr: Mo&difier

en: File name to include. (You can create a new file by entering the name of one that does not yet exist.)
fr: Nom du fichier à inclure (vous pouvez créer un nouveau fichier en saisissant le nom d'un fichier inexistant).

en: Underline spaces in generated output
fr: Souligner les espaces dans la sortie produite

en: &Mark spaces in output
fr: &Marquer les espaces

en: Show LaTeX preview
fr: Afficher un aperçu LaTeX

en: &Show preview
fr: Afficher un &aperçu

en: Listing Parameters
fr: Paramètre de listing

en: &Caption:
fr: Légende :

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
fr: Cocher pour entrer des paramètres non reconnus par LyX

en: &Bypass validation
fr: Éviter la &validation

en: &More parameters
fr: Autres pa&ramètres

en: Pass content of the `Caption' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
fr: Transmet littéralement le contenu du champ « Légende » à LaTeX. À cocher si vous souhaitez saisir du code LaTeX.

en: Available I&ndexes
fr: Index &disponibles

en: Select the index this entry should be listed in.
fr: Sélectionner l'index dans lequel cette entrée doit apparaître.

en: Page &Range:
fr: Ensemble de pa&ges :

en: If the entry spans multiple pages, you can start or end the range here
fr: Si l'entrée occupe plusieurs pages, vous pouvez commencer ou stopper la portée ici

en: &Format:
fr: &Format :

en: Customize the format of the page number here. Note that the format is not used with "See" and "See also" references.
fr: Personnaliser le format du numéro de page ici. Notez que ce format ne s'applique pas aux références du type « Voir » et « Voir aussi ».

en: Enter custom command here (without leading backslash).
fr: Saisir une commande personnalisée ici (sans la barre inversée initiale).

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
fr: Vous pouvez définir ici un autre processeur pour l'indexation et spécifier ses options.

en: Index Generation
fr: Construction de l'index

en: &Options:
fr: O&ptions :

en: Define program options of the selected processor.
fr: Définir les options du processeur sélectionné .

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
fr: Cocher si vous avez besoin de plusieurs index (e.g., un Index de noms)

en: &Use multiple indexes
fr: &Utiliser plusieurs index

en: &New:[[index]]
fr: &Nouvel index :

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
fr: Saisir le nom de l'index désiré (e. g. « Index des noms ») et appuyez sur « Add »

en: Add a new index to the list
fr: Ajoute un nouvel index à la liste

en: A&vailable Indexes:
fr: Index &disponibles :

en: Remove the selected index
fr: Enlever l'index sélectionné

en: Rename the selected index
fr: Renommer l'index sélectionné

en: R&ename...
fr: &Renommer...

en: Define or change button color
fr: Définir ou changer la couleur du bouton

en: Infor&mation Type:
fr: Type d'information :

en: Select the type of information to be output. Then specify the requested information below.
fr: Sélectionner le type d'information à émettre. Puis préciser l'information requise au-dessous.

en: &Fixed Date:
fr: Date &fixée :

en: Here you can enter a fixed date (in ISO format: YYYY-MM-DD)
fr: Vous pouvez saisir ici une date fixée (format ISO : AAAA-MM-JJ)

en: &Custom:
fr: Régl&able :

en: Inset Parameter Configuration
fr: Paramètre de configuration d'insert

en: Update dialog when moving context
fr: Mettre à jour le menu de dialogue au changement de contexte

en: S&ynchronize Dialog
fr: S&ynchroniser le dialogue

en: Apply settings immediately
fr: Appliquer les régleges immédiatement

en: I&mmediate Apply
fr: Application i&mmédiate

en: &Graphics driver:
fr: Pilote &graphique :

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
fr: Utiliser &refstyle (à la place de prettyref) pour les références croisées

en: &Suppress default date on front page
fr: &Supprimer la date implicite sur la première page

en: Document &Class
fr: &Classe de document

en: Click to select a local document class definition file
fr: Cliquer pour sélectionner un fichier local de définition de format

en: &Local Class...
fr: &Classe locale...

en: Select if the current document is included to a master file
fr: Sélectionner si le document courant est inclus dans un document maître

en: Select de&fault master document
fr: &Sélectionner le document maître implicite

en: &Master:
fr: &Maître :

en: Enter the name of the default master document
fr: Saisir le nom du document maître implicite

en: Class Options
fr: Options de classe

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
fr: Autoriser l'usage des options prédéfinies dans le fichier de format

en: &Predefined:
fr: P&rédéfinie :

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
fr: Options prédéfinies dans le le fichier de format. Cliquer pour (dé)sélectionner.

en: Cus&tom:
fr: Régl&able :

en: Attempt to display formatted cross-references as they would appear in the output, e.g., as "Theorem 1" rather than just as the label.
fr: Essai d'affichage des références croisées comme elles apparaîtront dans la sortie imprimable, e.g. comme « Théorème 1 » plutôt que comme la simple l'étiquette.

en: Format cross-references in the &work area
fr: Mettre en forme les références croisées dans la &zone de travail

en: &Quote style:
fr: Style des &guillemets :

en: Select the default quotation marks style
fr: Sélectionner le style implicite des marques de citation

en: Output quotation marks that automatically adapt to the style selected above. If this is not selected, the quotation marks will stick with the style they have been inserted with.
fr: Émettre les guillemets qui s’harmonisent automatiquement avec le style sélectionné plus haut. Si ceci n'est pas sélectionné, les guillemets resteront dans le style hérité de leur insertion.

en: Use d&ynamic quotation marks
fr: Utiliser des guillemets d&ynamiques

en: Encoding
fr: Encodage

en: &Type:
fr: &Type :

en: Select encoding of the generated LaTeX source (LaTeX input encoding).
fr: Sélectionner l'encodage du code LaTeX engendré (encodage d'entrée LaTeX).

en: Select Unicode encoding variant.
fr: Sélectionner une variante d'Unicode.

en: Specify whether to load the 'inputenc' package.
fr: Préciser s'il faut charger le paquetage « inputenc ».

en: Select custom encoding.
fr: Sélectionner un encodage personnalisé.

en: Language pa&ckage:
fr: &Paquetage linguistique :

en: Select which language package LyX should use
fr: Sélectionner le paquetage de langue à utiliser par LyX

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
fr: Saisir la commande chargeant le paquetage de langue (implicitement : \usepackage{babel})

en: Of&fset:
fr: &Décalage :

en: Value of the vertical line offset.
fr: Valeur du décalage vertical de la ligne.

en: Value of the line width.
fr: Valeur de la largeur de la ligne.

en: &Thickness:
fr: &Épaisseur :

en: Value of the line thickness.
fr: Valeur de l'épaisseur de la ligne.

en: Input here the listings parameters
fr: Saisir ici les paramètres des listings

en: Feedback window
fr: Fenêtre d'information

en: Choose the LaTeX package for code syntax highlighting
fr: Choisir le paquetage LateX pour l’accentuation de la syntaxe

en: &Syntax Highlighting Package:
fr: &Paquetage d'accentuation de la syntaxe :

en: &Main Settings
fr: &Paramètres principaux

en: Placement
fr: Emplacement

en: Check for inline listings
fr: Cocher pour un listing en ligne

en: &Inline listing
fr: Listing en &ligne

en: Check for floating listings
fr: Cocher pour un listing flottant

en: &Float
fr: &Flottant

en: Pla&cement:
fr: &Placement :

en: Specify placement (htbp) for floating listings
fr: Préciser le positionnement (htbp) pour les listings flottants

en: Line numbering
fr: Numérotation des lignes

en: &Side:
fr: &Côté :

en: On which side should line numbers be printed?
fr: De quel côté doit être placé le numéro de ligne ?

en: S&tep:
fr: &Pas :

en: Difference between two numbered lines
fr: Écart entre deux numéros de ligne

en: Font si&ze:
fr: &Taille de police :

en: Choose the font size for line numbers
fr: Choisir une taille de police pour les numéros de ligne

en: F&ont size:
fr: &Taille de police :

en: The content's base font size
fr: Taille de base pour police du texte

en: Font Famil&y:
fr: &Famille de police :

en: The content's base font style
fr: Style de base pour la police du texte

en: Break lines longer than the linewidth
fr: Couper les lignes plus longues que la largeur de la ligne

en: &Break long lines
fr: &Couper les lignes trop longues

en: Make spaces visible by a special symbol
fr: Rendre les espaces visibles grâce à un symbole spécial

en: S&pace as symbol
fr: Espace représenté par un s&ymbole

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
fr: Rendre les espaces visibles dans les chaînes grâce à un symbole spécial

en: Space i&n string as symbol
fr: Espace da&ns les chaînes en symbole

en: Tab&ulator size:
fr: Taille du tab&ulateur :

en: Use extended character table
fr: Utilise la table de caractères étendue

en: &Extended character table
fr: Table de caractères étendu&e

en: Language[[Programming]]
fr: Langage

en: Lan&guage[[Programming]]:
fr: Lan&gage

en: Select the programming language
fr: Choisir le langage de programmation

en: &Dialect:
fr: &Dialecte :

en: Select the dialect of the programming language, if available
fr: Choisir, s'il y a lieu, le dialecte du langage de programmation

en: Range
fr: Intervalle

en: Fi&rst line:
fr: &Première Ligne :

en: The first line to be printed
fr: La première ligne à afficher

en: &Last line:
fr: &Dernière ligne :

en: The last line to be printed
fr: La dernière ligne à afficher

en: Ad&vanced
fr: &Avancé

en: More Parameters
fr: Autres paramètres

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
fr: Entrer les paramètres du listing ici. Taper ? pour une liste des paramètres.

en: Document-specific layout information
fr: Informations de format spécifiques du document

en: &Validate
fr: &Valider

en: Errors reported in terminal.
fr: Erreurs affichées au terminal.

en: Editor for LaTeX (plain) format will be used
fr: L'éditeur pour le format LaTeX (ordinaire) sera utilisé

en: &Edit Externally
fr: &Modifier le fichier via une application externe

en: Convert
fr: Convertir

en: Log &Type:
fr: &Type de journal :

en: Jump to the next error message.
fr: Aller au message d'erreur suivant.

en: Next &Error
fr: &Erreur suivante

en: Jump to the next warning message.
fr: Aller au message d'avertissement suivant.

en: Next &Warning
fr: &Avertissement suivant

en: &Find:
fr: Rec&hercher :

en: Hit Enter or click 'Find Next' to search
fr: Appuyer sur Entrée ou cliquer « Recherche suivante » pour chercher

en: Find &Next
fr: Recherche &suivante

en: &Open Containing Directory
fr: &Ouvrir le répertoire de travail

en: Update the display
fr: Mettre à jour l'affichage

en: &Update
fr: Mettre à &jour

en: Filter
fr: Filtre

en: Determines whether only personal user files, system files or all files are displayed
fr: Détermine si sont affichés seulement les fichiers utilisateur, seulement les fichiers système ou tous les fichiers

en: Filter case-sensitively
fr: Filtrer selon la casse

en: Case Sensiti&ve
fr: Selon la &casse

en: File &Language:
fr: Lan&gue du fichier :

en: The available language(s) of the selected file will be displayed here
fr: Les langue(s) disponible(s) pour les fichiers sélectionnés seront affichées ici

en: Use the margin settings provided by the document class.<br>Note that if this is unchecked, different defaults may be used.
fr: Utiliser les marges imposées par la classe de document.<br>Notez que si la case n'est pas cochée, d'autres réglages implicites peuvent être utilisés.

en: &Default margins
fr: &Marges implicites

en: &Top:
fr: &Haute :

en: &Bottom:
fr: &Basse :

en: &Inner:
fr: &Intérieure :

en: O&uter:
fr: E&xtérieure :

en: Head &sep:
fr: &Séparation en-tête :

en: Head &height:
fr: &Hauteur en-tête :

en: &Foot skip:
fr: &Espacement pied :

en: &Column sep:
fr: Sep. de &Colonnes :

en: Master Document Output
fr: Document maître résultant

en: Include only the selected subdocuments in the output
fr: N'inclure que les sous-documents sélectionnés dans le résultat imprimable

en: Include only &selected children
fr: N'inclure que les sous-documents sélecti&onnés

en: Include all subdocuments in the output
fr: Inclure tous les sous-documents dans le résultat produit

en: &Include all children
fr: &Inclure tous les sous-documents

en: Here you can set up the handling of counters and references with regard to the excluded child documents.
fr: Vous pouvez ici régler le fonctionnement des compteurs pour ce qui concerne les sous-documents exclus.

en: Global Counters && References
fr: Compteurs globaux && références

en: All counters and references of excluded child documents will be ignored, thus the counters in the output will differ from an output of the complete document.<br>This is the fastest method. Use this if you do not need correct counter values and references.
fr: Tous les compteurs et les références des sous-documents exclus vont être ignorés, de ce fait les compteurs dans la sortie imprimable vont différer de ceux du document complet.<br>Ceci est la méthode la plus rapide.Utilisez cette possibilité si vous n'avez pas besoin de valeurs correctes pour les compteurs et les références.

en: Do &not maintain (fast)
fr: Ne &pas maintenir (rapide)

en: Counters and references of excluded child documents will be set up once and adapted if an excluded document has been modified. This sets up counters and references correctly in most cases, but it does not adjust page references to unincluded children that change due to changes of included files.<br>This is significantly faster than "Strictly maintain". Use this if you need correct counters and more or less correct references.
fr: Les compteurs et les références des sous-documents exclus vont être réglés une fois et adaptés si un sous-document exclus a été modifié. Ceci affiche les compteurs et les références correctement dans la plupart des cas, mais ça n'ajuste pas les références de page pour les sous-documents exclus qui changent avec les modifications des fichiers inclus.<br>Ceci est significativement plus rapide que le « maintien strict ». Utilisez cette possibilité si vous avez besoin de valeurs correctes pour les compteurs et des références plus ou moins correctes.

en: Maintain mostl&y (medium)
fr: Maintenir au &mieux (moyen)

en: Assure that all counters and references are identical to the complete document. This can be much slower than the first two methods.<br>Use this if you absolutely need correct counters.
fr: Garantit que tous les compteurs et les références sont identiques à ceux du document complet. Ceci peut être beaucoup plus lent que les deux première possibilités.<br>Utiliser cette possibilité si vous avez absolument besoin de compteurs corrects.

en: Strictly &maintain (slow)
fr: Maintien &strict (lent)

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
fr: Alignement horizontal par colonne (l,c,r)

en: &Vertical:
fr: &Vertical :

en: Vertical alignment
fr: Alignement vertical

en: Hori&zontal:
fr: &Horizontal :

en: Appearance
fr: Apparence

en: decoration type / matrix border
fr: type de décor / délimiteur de matrice

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: &Rows:
fr: &Lignes :

en: Number of columns
fr: Nombre de colonnes

en: &Columns:
fr: &Colonnes :

en: Resize this to the correct table dimensions
fr: Repositionner ceci à la taille de tableau correcte

en: All packages:
fr: Tous les paquetages :

en: Load A&utomatically
fr: Charger &automatiquement

en: Load Alwa&ys
fr: Toujours char&ger

en: Do &Not Load
fr: &Ne pas charger

en: Indent displayed formulas instead of centering
fr: Indenter les formules hors ligne plutôt que de les centrer

en: Indent &formulas
fr: Indenter les &formules

en: Size of the indentation
fr: Taille de l'indentation

en: Formula numbering side:
fr: Côté de la numérotation des équations :

en: Side where formulas are numbered
fr: Côté de la numérotation des équations

en: A&vailable:
fr: &Disponible :

en: A&dd
fr: A&jouter

en: De&lete
fr: Supprim&er

en: S&elected:
fr: Sél&ectionné :

en: Nomenclature
fr: Liste des symboles

en: Sy&mbol:
fr: S&ymbole :

en: Des&cription:
fr: Des&cription :

en: Sort &as:
fr: &Classé comme :

en: Pass content of the `Symbol' and `Description' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
fr: Transmet littéralement le contenu des champs « Symbole » et « Description » à LaTeX. À cocher si vous souhaitez saisir du code LaTeX.

en: LyX internal only
fr: Interne à LyX seulement

en: LyX &Note
fr: &Note LyX

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
fr: Exporter vers LaTeX / Docbook mais ne pas imprimer

en: &Comment
fr: &Commentaire

en: Print as grey text
fr: Imprime en texte grisé

en: &Greyed out
fr: &Grisée

en: Add line numbers to the side of the document
fr: Ajouter des numéros de ligne sur le côté du document

en: L&ine numbering
fr: Numérotation des l&ignes

en: O&ptions:
fr: O&ptions :

en: Line numbering (lineno package) options (e.g. right, modulo, switch(*), pagewise). Please refer to the lineno package manual for details.
fr: Options de numérotage de lignes (paquetage lineno, e.g. right, modulo, switch(*), pagewise). Veuillez consulter le manuel de lineno pour les détails.

en: &List in Table of Contents
fr: Dans la &table des matières

en: &Numbering
fr: &Numérotation

en: LaTeX Output Options
fr: Options d'exportation LaTeX

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
fr: Activer la recherche directe/inversée entre l'éditeur et la sortie (e. g. SyncTeX)

en: S&ynchronize with output
fr: S&ynchroniser avec le résultat imprimable

en: C&ustom macro:
fr: Macro pers&onnalisée :

en: Custom LaTeX preamble macro
fr: Macro du préambule LaTeX personnalisée

en: If this is checked, fragile items such as labels and index entries are moved out of moving arguments such as sections and captions. This prevents LaTeX errors that can happen in such cases. It is recommended to keep this on.
fr: Si cette case est cochée, les éléments fragiles comme les étiquettes et les entrées d'index sont déplacées hors des arguments mobiles comme les titres de section et les légendes. Ceci évite des erreurs LaTeX qui peuvent survenir dans de telles situations. Il est recommandé de garder la case cochée.

en: Put fra&gile content out of moving arguments
fr: Mettre les éléments fragiles hors des arguments mobiles

en: &XHTML
fr: &HTML

en: XHTML Output Options
fr: Options export XHTML

en: Write CSS to file
fr: Copier la feuille de style CSS dans un fichier

en: Scaling factor for images used for math output.
fr: Facteur d'échelle des images créées pour l'impression des maths.

en: Format to use for math output.
fr: Format à utiliser dans l'impression des maths.

en: Math &image scaling:
fr: Mise à l'échelle des &images mathématiques :

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
fr: Se conformer strictement ou non à XHTML 1.1.

en: &Strict XHTML 1.1
fr: XHTML 1.1 &strict

en: &Math output:
fr: Traduction des &maths :

en: DocBook Output Options
fr: Option d'exportation DocBook

en: Namespace prefix to use for MathML formulae. For instance, with the <code>m</code> prefix, the MathML tags will be output like <code>m:math</code>.
fr: Préfixe d'espace de nommage à utiliser dans les formules MathML. par exemple, avec le préfixe  <code>m</code>, les balises MathML émises seront du type <code>m:math</code>.

en: No prefix (namespace defined inline for each tag)
fr: Sans préfixe (espace de nommage défini en ligne pour chaque balise)

en: m (default)
fr: m (implicite)

en: &Table output:
fr: Exportation de &tableau :

en: &MathML namespace prefix:
fr: &Préfixe d'espace de nommage MathML :

en: LyX Format
fr: Format LyX

en: Save all parameters in the LyX file, including ones that are frequently switched or that are specific to the user (such as the output of the tracked changes, or the document directory path). Disabling this option plays nicer in collaborative settings and with version control systems.
fr: Sauvegarder tous les paramètres du fichier LyX, incluant ceux qui sont fréquemment modifiés ou ceux qui sont spécifiés par l'utilisateur (comme l'impression du suivi de modifications, ou le répertoire du document). Désactiver cette option convient mieux pour l'utilisationcollaborative ou celle du contrôle de version.

en: Save &transient properties
fr: Enregistrer les propriétés &temporaires

en: Output Format
fr: Format du résultat

en: Specify the default output format (for view/update)
fr: Spécifier le format implicite du résultat (pour visionner/mettre à jour)

en: De&fault output format:
fr: &Format implicite du résultat :

en: Runs the LaTeX backend with the -shell-escape option (Warning: use only when really necessary)
fr: Appeler le traitement LaTeX avec l'option -shell-escape (attention : n'utiliser qu'en cas de nécessité)

en: &Allow running external programs
fr: &Permettre l'exécution de programmes externes

en: &Use hyperref support
fr: &Utiliser le support pour hyperref

en: &General
fr: &Général

en: Header Information
fr: Informations sur l'en-tête

en: &Title:
fr: &Titre :

en: &Author:
fr: &Auteur :

en: Sub&ject:
fr: Obj&et :

en: &Keywords:
fr: Mots-&clés :

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
fr: Sauf mention explicite, compléter le titre et l'auteur à partir des environnements appropriés

en: Automatically fi&ll header
fr: Compléter automatiquement &l'en-tête

en: Enable fullscreen PDF presentation
fr: Activer la présentation PDF plein écran

en: Load in &fullscreen mode
fr: Char&ger en mode plein écran

en: H&yperlinks
fr: H&yperliens

en: Allows link text to break across lines.
fr: Permettre la césure des liens.

en: B&reak links over lines
fr: &Césure les liens

en: No &frames around links
fr: Pas de &cadre autour des liens

en: C&olor links
fr: C&ouleurs des liens

en: Bibliographical backreferences
fr: Renvois bibliographiques

en: B&ackreferences:
fr: R&envois :

en: &Bookmarks
fr: &Signets

en: G&enerate bookmarks (toc)
fr: Créer les sign&ets (TdM)

en: &Numbered bookmarks
fr: Signets &numérotés

en: &Open bookmark tree
fr: &Ouverture de l'arbre des signets

en: Number of levels
fr: Nombre de niveaux

en: Additional O&ptions
fr: Autres o&ptions

en: Additional hyperref options (comma-separated) to be passed via \hypersetup.
fr: Options hyperref supplémentaires (séparées par des virgules) devant être transmises via \hypersetup.

en: Document metadata and PDF settings (as specified in LaTeX 06/2022 and later)
fr: Métadonnées du document et réglages du PDF (tels que spécifiés dans LaTeX 06/2022 et suivants)

en: Document &Metadata
fr: M&étadonnées du document

en: Paper Format
fr: Format papier

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
fr: Choisir une taille de papier spécifique, ou préciser la vôtre avec « réglable »

en: &Orientation:
fr: &Orientation :

en: &Landscape
fr: Pa&ysage

en: Page Layout
fr: Format de la page

en: Page &style:
fr: St&yle de page :

en: Style used for the page header and footer
fr: Style des en-têtes et pieds de page

en: Lay out the page for double-sided printing
fr: Mise en page pour une impression recto-verso

en: &Two-sided document
fr: Document &recto-verso

en: Line &spacing
fr: &Interligne

en: Single
fr: Simple

en: 1.5
fr: Un et demi

en: Custom
fr: Réglable

en: &Justified
fr: &Justifié

en: Ri&ght
fr: À d&roite

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
fr: Utiliser l'alignement implicite pour ce paragraphe, quel qu'il soit.

en: Paragraph's &Default
fr: Alignement &implicite des paragraphes

en: Label Width
fr: Largeur de l'étiquette

en: This text defines the width of the paragraph label
fr: Ce texte définit la taille de l'étiquette de paragraphe

en: Lo&ngest label
fr: Étiquette la plus &longue

en: &Do not indent paragraph
fr: Ne pas In&denter le paragraphe

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
fr: Espacement horizontal et vertical du contenu fantôme

en: Phanto&m
fr: Fant&ôme

en: Horizontal space of the phantom content
fr: Espacement horizontal du contenu fantôme

en: &Horizontal Phantom
fr: Fantôme &horizontal

en: Vertical space of the phantom content
fr: Espacement vertical du contenu fantôme

en: Verti&cal Phantom
fr: Fantôme &vertical

en: Find in preamble
fr: Rechercher dans le préambule

en: &Find
fr: Rec&hercher

en: Change the selected color
fr: Modifier la couleur sélectionnée

en: A&lter...
fr: &Modifier...

en: Reset the selected color to its original value
fr: Restaurer la valeur originale de la couleur sélectionnée

en: Restore &Default
fr: Restaurer le r&églage implicite

en: Reset all colors to their original value
fr: Restaurer les valeurs originales pour toutes les couleurs

en: Restore A&ll
fr: Rà&Z générale

en: Use the color scheme of your Operating System/Desktop Environment
fr: Utiliser le jeu de couleurs du système d'exploitation ou de l'environnement de bureau

en: &Use system colors
fr: &Utiliser les couleurs du système

en: In Math
fr: En mode mathématique

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
fr: Afficher la complétion en ligne grisée sous le curseur en mode mathématique, après la temporisation.

en: Automatic in&line completion
fr: Complétion automatique en &ligne

en: Show the popup in math mode after the delay.
fr: Afficher la fenêtre auxiliaire en mode mathématique, après la temporisation.

en: Automatic p&opup
fr: Fenêtre auxiliaire aut&omatique

en: Autoco&rrection
fr: C&orrection auto

en: In Text
fr: Dans le texte

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
fr: Afficher la complétion en ligne grisée sous le curseur en mode texte, après la temporisation.

en: Automatic &inline completion
fr: Complétion automatique en l&igne

en: Show the popup after the set delay in text mode.
fr: Afficher la fenêtre auxiliaire en mode texte, après la temporisation.

en: Automatic &popup
fr: Fenêtre auxiliaire &automatique

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
fr: Afficher un petit triangle sur le curseur si la complétion est disponible en mode texte.

en: Cursor i&ndicator
fr: I&ndicateur curseur

en: General[[settings]]
fr: Généraux

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
fr: Si le curseur ne bouge pas pendant cette durée, la complétion en ligne est affichée si elle est disponible.

en: s inline completion dela&y
fr: s temporisation de la complétion en li&gne

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
fr: Si le curseur ne bouge pas pendant cette durée, la fenêtre auxiliaire de complétion est affichée si elle est disponible.

en: s popup d&elay
fr: s temporisation f&enêtre auxiliaire

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
fr: Les mots comportant moins de caractères que le nombre spécifié ne seront pas complétés.

en: Minimum characters for words that should be completed
fr: Nombre de caractères minimum déclenchant la complétion

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
fr: Si la complétion par TAB n'est pas unique, il n'y aura pas de temporisation de la fenêtre auxiliaire, elle sera affichée immédiatement.

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
fr: A&fficher la fenêtre auxiliaire sans délai pour le complétions multiples

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
fr: Les complétions longues sont tronquées et affichées avec "...".

en: &Use "..." to shorten long completions
fr: &Utiliser "..." pour tronquer les complétions longues

en: Converter Defi&nitions
fr: &Définition des convertisseurs

en: &Converter:
fr: &Convertisseur :

en: E&xtra flag:
fr: &Autres Options :

en: Fro&m format:
fr: Depuis le &format :

en: &To format:
fr: &Vers le format :

en: &Modify
fr: &Modifier

en: Remo&ve
fr: &Enlever

en: Converter File Cache
fr: Fichier cache du convertisseur

en: &Enabled
fr: Ac&tivé

en: Maximum a&ge (in days):
fr: Âge &maximum (en jours) :

en: Security
fr: Sécurité

en: When enabled, use of converters with the 'needauth' option is forbidden.
fr: Si la case est cochée, l'utilisation des convertisseurs avec l'option "needauth" est interdite.

en: &Forbid use of needauth converters
fr: &Interdire l’utilisation des convertisseurs needauth

en: When enabled, ask user before launching any external converter with the 'needauth' option.
fr: Si la case est cochée, demander à l'utilisateur avant toute exécution d'un convertisseur local doté de l'option "needauth".

en: Use need&auth option
fr: Utiliser l'option need&auth

en: Factor for the preview size
fr: Facteur multiplicatif de la taille de l'aperçu

en: Display &graphics
fr: Affichage écran des &graphiques

en: Instant &preview:
fr: Aperçu sur le &vif :

en: Off
fr: Désactivé

en: No math
fr: Pas de maths

en: On
fr: Activé

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
fr: Marquer à l'écran les fins de paragraphe par un caractère « pied-de-mouche ».

en: &Mark end of paragraphs
fr: &Marquer la fin des paragraphes

en: Preview si&ze:
fr: Taille de l'&aperçu :

en: If this is checked, additions in change tracking are underlined in the workarea
fr: Si cette case est cochée, les additions du suivi de modifications sont soulignées dans la zone de travail

en: &Underline change tracking additions
fr: &Souligner les apports du suivi de modifications

en: Session Handling
fr: Gestion de session

en: Restore window layouts and &geometries
fr: Restaurer l'apparence et de la &géométrie des fenêtres

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
fr: Restaurer la position qu'avait le curseur quand le fichier a été fermé la dernière fois

en: Restore cursor &positions
fr: Restaurer les &positions du curseur

en: &Load opened files from last session
fr: &Charger les fichiers ouverts lors de la dernière session

en: &Clear all session information
fr: Effacer toutes les &informations sur la session

en: Backup && Saving
fr: Sauvegarde && enregistrement

en: Backup &original documents when saving
fr: Faire une sauvegarde des documents &originaux lors de l'enregistrement

en: If this is checked, LyX saves a temporary copy of changed documents in the given interval (as #filename.lyx# in the given directory). As opposed to the backup above, this snapshot will be removed when changes are being saved. If the application crashes with unsaved changes and the restoration from the emergency file (named filename.lyx.emergency) fails, this snapshot can be at rescue.
fr: Si cette case est cochée, LyX enregistre une copie temporaire des documents modifiés dans l'intervalle donné (en tant que #nomFichier.lyx# dans le répertoire donné). Au contraire de la sauvegarde décrite plus haut, cette copie sera détruite quand les modifications seront enregistrées. Si l’application se plante avec des modifications non enregistrées et que la récupération à partir du fichier d'urgence (dénommé nomFichier.lyx.emergency) échoue, cette copie peut aider.

en: Make a&uto-save snapshots every[[ N minutes]]
fr: Effectuer une &copie temporaire de sauvegarde toutes les

en: [[Make auto-save snapshots every N ]]&minutes
fr: &minutes

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default. Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
fr: Si cette case est cochée, les nouveaux documents seront implicitement sauvegardés sous un format binaire compressé. Les documents existants seront sauvegardés sous leur format actuel (compressé ou non compressé).

en: &Save new documents compressed by default
fr: &Enregistrer implicitement les nouveaux documents sous forme compressée

en: If this is checked, the document directory path will be saved in the document. This allows moving the document elsewhere and still finding the included files.
fr: Si cette case est cochée, le chemin d'accès au document sera sauvegardé dans le document lui-même. Ceci permet de déplacer le document en conservant l'accès aux fichiers inclus.

en: Save the &document directory path
fr: Sauvegarder le chemin du répertoire du &document

en: Windows && Work Area
fr: Fenêtres && zone de travail

en: Open documents in &tabs
fr: Ouvrir les documents en on&glets

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
fr: Possibilité d'ouvrir les documents dans une session LyX existante (positionner le chemin d'accès au tube LyXServer et redémarrer LyX pour activer cette fonctionnalité).

en: Use s&ingle instance
fr: Utiliser une seule &instance

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top right.
fr: Placer un bouton de fermeture dans chaque onglet ou bien placer un seul bouton en haut à droite.

en: Displa&y single close-tab button
fr: Bouton &unique pour fermer les onglets

en: Closing last &view:
fr: Fermeture du dernier &affichage :

en: Closes document
fr: Ferme le document

en: Hides document
fr: Cache le document

en: Ask the user
fr: Demander à l'utilisateur

en: Editing
fr: Saisie

en: Scroll &below end of document
fr: Défiler &au-delà du bas du document

en: Edit Math Macros inline with a box around
fr: Modifier les macros mathématiques en ligne, encadrées

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
fr: Modifier les macros mathématiques en ligne, avec le nom dans la barre d'état

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
fr: Modifier les macros mathématiques avec une liste de paramètres (comme avec LyX < 1.6)

en: If this is checked, change tracking markup will not be resolved on copy/paste operations and when moving content from/to insets if change tracking is deactivated.
fr: Si cette case est cochée, les marques de suivi de  modifications ne seront pas conservées lors des copier/coller et des déplacements de contenu depuis des inserts où le suivi est désactivé.

en: &Keep change tracking markup on copy and paste
fr: &Conserver les marques de suivi de modifications lors des copier/coller

en: Sort &environments alphabetically
fr: Trier les &environnements par ordre aphabétique

en: Cursor &follows scrollbar
fr: Le curseur suit la barre de &défilement

en: If this is activated, LyX will search your disk for matching files when clicking on "Try to Open Citation Content..." in the citation context menu. Note the security implications described in User Guide, 6.6.4.
fr: Si ceci est activé, Lyx va parcourir votre disque pour chercher des fichiers appropriés lorsque vous cliquez sur « Tenter d’ouvrir un contenu de citation...» dans le menu contextuel de citation. Notez bien les implications de sécurité décrites dans le Guide utilisateur, section 6.4.4.

en: Search &drive for cited files
fr: Rechercher les fichiers cités sur le &disque

en: Patte&rn:
fr: &Filtre :

en: Define search pattern (see UserGuide for syntax)
fr: Définir un patron de recherche (voir le Manuel de l’utilisateur pour la syntaxe)

en: Cursor width (&pixels):
fr: Largeur du curseur (&pixels) :

en: Configure the width of the text cursor.  "Auto" means that zoom-controlled width is used.
fr: Configurer le largeur du curseur de texte. Si la valeur vaut « Auto », le zoom automatique fixe la largeur du curseur.

en: Skip trailing non-word characters
fr: Sauter les caractères finaux non alphanumériques

en: Use M&ac-style cursor movement
fr: Utiliser les déplacements de curseur à la M&ac

en: &Group environments by their category
fr: Re&grouper les environnements par catégorie

en: Limit the width of the text in the work area to the specified length
fr: Contraint la largeur du texte dans la fenêtre de travail à la valeur spécifiée

en: &Limit text width
fr: &Limitation de la largeur du texte

en: &New...
fr: &Nouveau...

en: Re&move
fr: &Enlever

en: &Document format
fr: Format de &document

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
fr: Cocher pour afficher le format courant du menu Fichier > Exporter

en: Sho&w in export menu
fr: A&fficher dan le menu exporter

en: Vector &graphics format
fr: Format &graphique vectoriel

en: S&hort name:
fr: Nom cour&t :

en: E&xtensions:
fr: S&uffixes :

en: Shortc&ut:
fr: &Raccourci :

en: Ed&itor:
fr: É&diteur :

en: &Viewer:
fr: &Visionneuse :

en: Co&pier:
fr: &Copieur :

en: Specification of the default output formats when using specific LaTeX variants
fr: Spécification du format implicite du résultat lors de l'utilisation de variantes particulières de LaTeX

en: Default Output Formats
fr: Formats implicites du résultat

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
fr: Spécifier le format implicite du résultat pour les documents utilisant les polices non-TeX

en: This is the default output format for LyX documents, except for DocBook classes, documents that use non-TeX fonts and Japanese documents
fr: Ceci est le format implicite du résultat pour les documents LyX, sauf pour les classes DocBook, le documents utilisant des police non-TeX et les documents en japonais

en: The default output format for Japanese documents (using pLaTeX)
fr: Format implicite du résultat pour les documents en japonais (utilisant pLaTeX)

en: With n&on-TeX fonts:
fr: Avec polices n&on-TeX :

en: With &TeX fonts:
fr: Avec polices &TeX :

en: &Japanese:
fr: &Japonais :

en: Your name
fr: Votre nom

en: &Initials:
fr: &Lettrines :

en: Initials of your name
fr: Vos initiales

en: &E-mail:
fr: &E-mail :

en: Your E-mail address
fr: Votre adresse électronique

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Use &keyboard map
fr: &Réaffectation clavier

en: Br&owse...
fr: &Parcourir...

en: S&econdary:
fr: S&econdaire :

en: &Primary:
fr: &Primaire :

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
fr: Réglage spécifique Mac OS X pour utilisation avec les raccourcis emacs. Activé lors du prochain lancement de LyX.

en: Do not swap Apple and Control keys
fr: Ne pas échanger les touches  Apple et Contrôle

en: Mouse
fr: Souris

en: &Wheel scrolling speed:
fr: Vitesse de défilement via la &molette :

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
fr: 1.0 est la vitesse de défilement standard avec la molette de la souris. Les valeurs supérieures l'accélèrent, les valeurs inférieures la ralentissent.

en: If this is checked, the middle mouse button will paste the recent selection
fr: Si ceci est coché, le bouton central de la souris collera la sélection récente

en: &Middle mouse button pasting
fr: &Coller avec le bouton central de la souris

en: Scroll Wheel Zoom
fr: Zoom via la molette

en: &Enable
fr: Ac&tiver

en: Shift
fr: Maj

en: User &interface language:
fr: Langue de l'interface &utilisateur :

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
fr: Sélectionner la langue de l'interface utilisateur (menus, dialogues, etc.)

en: LaTeX Language Support
fr: Support des langues LaTeX

en: Language &package:
fr: &Paquetage linguistique :

en: Select which (LaTeX) language package documents should use by default
fr: Sélectionner le paquetage de langue (LaTeX) à utiliser implicitement par les documents

en: Automatic
fr: Automatique

en: Always Babel
fr: Toujours utiliser babel

en: None[[language package]]
fr: Aucun

en: Enter the command to load a custom language package (default: \usepackage{babel})
fr: Saisir la commande chargeant le paquetage de langue spécifique (implicitement : \usepackage{babel})

en: Command s&tart:
fr: Commande de &début :

en: The LaTeX command that starts a switch to a different language. The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
fr: La commande LaTeX pour débuter un changement de langue. Le marqueur  $$lang est remplacé par le nom de la langue effective.

en: Command e&nd:
fr: Commande de &fin :

en: The LaTeX command that ends a switch to a different language.  The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
fr: La commande LaTeX pour terminer un changement de langue. Le marqueur  $$lang est remplacé par le nom de la langue effective.

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package), so that other packages are also informed about the used languages.
fr: Cocher pour passer l'option de langue globalement (à la classe du document), et non pas localement (au paquetage de langue), de sortes que tous les paquetages soient informés des langues utilisées.

en: Set languages &globally
fr: Régler les langues &globalement

en: If checked, the document language is explicitly set by a language switch command
fr: Si cette case est cochée, la langue du document est sélectionnée explicitement par une commande de changement de langue

en: Set document language e&xplicitly
fr: Régler la langue du document e&xplicitement

en: If checked, the document language is explicitly closed by a language switch command
fr: Si cette case est cochée, la langue du document est désélectionnée explicitement par une commande de changement de langue

en: &Unset document language explicitly
fr: &Terminer explicitement la langue du document

en: Editor Settings
fr: Réglages de l'éditeur

en: Check to highlight additional languages (to the document language) visually in the work area
fr: Cocher pour mettre les langues additionnelles visuellement en évidence dans la zone de travail

en: &Mark additional languages
fr: &Marquer les langues additionnelles

en: Select to use the current keyboard language, as set from the operating system, as default input language.
fr: Sélectionner pour utiliser la langue courante du clavier, telle que définie par la système, en tant que langue de saisie implicite.

en: Respect &OS keyboard language
fr: Se conformer à la langue du cla&vier système

en: Specify here how the arrow keys behave within scripts with right-to-left direction
fr: Spécifier ici comment les flèches directionnelles fonctionnent dans les scripts avec la direction de droite à gauche

en: Right-to-left cursor movement:
fr: Mouvement du curseur de droite à gauche :

en: The cursor follows the logic of the text direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the right when coming from the left)
fr: Le curseur suit la logique du sens du texte (e.g. dans un texte de droite à gauche dans un paragraphe de gauche à droite, le curseur commence à droite quand il vient de gauche)

en: &Logical
fr: &Logique

en: The cursor follows the visual direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the left when coming from the left)
fr: Le curseur suit le sens visuel (e.g. dans un texte de droite à gauche dans un paragraphe de gauche à droite, le curseur commence à gauche quand il vient de gauche)

en: &Visual
fr: &Visuel

en: Local Preferences
fr: Préférences locales

en: Here you can specify the decimal separator that is used in the tabular dialog by default. "Language default" selects the appropriate separator for the current language.
fr: Vous pouvez préciser ici les séparateur décimal utilisé dans les paramètre implicites de tableau. « Langue implicite » sélectionne le séparateur correspondant à la langue courante.

en: Default decimal &separator:
fr: &Séparateur décimal implicite :

en: Insert a custom decimal separator here
fr: Insérer un séparateur décimal personnalisé ici

en: Select the default length unit for LyX dialogs
fr: Sélectionner l'unité de taille implicite pour les dialogues LyX

en: Default length &unit:
fr: Unité de &longueur implicite :

en: Language Default
fr: Langue implicite

en: &DVI viewer paper size options:
fr: Option de taille du papier pour la visionneuse &DVI :

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
fr: Option facultative -paper pour certaines visionneuses DVI

en: P&rocessor:
fr: &Processeur :

en: BibTeX command and options
fr: Commande et options BibTeX

en: Processor for &Japanese:
fr: Processeur pour le &japonais :

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
fr: Commande et options bibtex spécifiques pour pLaTeX (japonais)

en: Index command and options (makeindex, xindy)
fr: Commande et options d'index (makeindex, xindy)

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
fr: Commande et options d'indexation spécifiques pour pLaTeX (japonais)

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
fr: Commande et options pour nomencl (usuellement makeindex)

en: CheckTeX start options and flags
fr: Options et drapeaux de CheckTeX

en: &CheckTeX command:
fr: Commande Chec&kTeX :

en: &Nomenclature command:
fr: Constructeur de la liste des s&ymboles :

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files. Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time. Warning: Your changes here will not be saved.
fr: Choisir le style des chemins d'accès aux fichiers LaTeX (Windows ou Cygwin). Ne modifier le choix implicite que si la distribution LaTeX a été incorrectement détectée lors de la configuration. Attention : votre choix ne sera pas enregistré.

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
fr: Utiliser les &chemins Windows dans les fichiers LaTeX

en: Set class options to default on class change
fr: Repositionner les options de classe à leur valeur implicite quand la classe change

en: R&eset class options when document class changes
fr: Réinitialiser les options quand la classe de &document change

en: Forward Search
fr: Recherche directe

en: DV&I command:
fr: Commande DV&I :

en: &PDF command:
fr: Commande &PDF :

en: Dvips Options
fr: Options dvips

en: Paper t&ype:
fr: T&ype de papier :

en: Paper si&ze:
fr: &Taille de papier :

en: Lan&dscape:
fr: Pa&ysage :

en: Other Options
fr: Autres options

en: Output &line length:
fr: &Longueur de la ligne exportée :

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
fr: Longueur maximale des lignes pour l'exportation vers un fichier texte brut/LaTeX/HTML. Si mise à 0, les paragraphes sont exportés sous la forme d'un ligne unique ; si la longueur de ligne est > 0, les paragraphes sont séparés les uns des autres par une ligne vide.

en: &Overwrite on export:
fr: É&craser lors de l'exportation :

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
fr: Quoi faire quand les fichiers existants sont susceptibles d'être écrasés lors des exportations.

en: Ask permission
fr: Demander la permission

en: Main file only
fr: Fichier maître seulement

en: All files
fr: Tous les fichiers

en: Relative and absolute paths are allowed. Relative paths will be expanded with respect to the working directory (WD). For all paths except the "TEXINPUTS prefix" the WD is the directory from which you start LyX, and thus could change for each LyX session. For the "TEXINPUTS prefix" path the WD is the directory containing the document. The path "." (without quotes) is a common example of a relative path and refers to the WD.
fr: Les chemins relatifs et absolus sont possibles. Les chemins relatifs seront développés à partir du répertoire de travail (RT). Pour tous les chemins, sauf ceux préfixés par  "TEXINPUTS", le RT est les répertoire depuis lequel LyX a été activé, et peut donc changer pour chaque session de LyX. Pour les chemins préfixés par  "TEXINPUTS", le RT est le répertoire contenant le document. Le chemin "." (sans ") est un exemple usuel de chemin relatif et se réfère au RT.

en: &PATH prefix:
fr: Préfixe PAT&H :

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
fr: Spécifier les répertoires qui doivent être préfixés à la variable d'environnement PATH. Utiliser le format natif du système d'exploitation.

en: TEX&INPUTS prefix:
fr: Préfixe TEX&INPUTS :

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
fr: Spécifier les répertoires qui doivent être préfixés à la variable d'environnement TEXINPUTS. Utiliser le format natif du système d'exploitation.

en: Browse...
fr: Parcourir...

en: T&hesaurus dictionaries:
fr: Dictionnaires de s&ynonymes :

en: &Temporary directory:
fr: Répertoire tem&poraire :

en: Ly&XServer pipe:
fr: &Tube du serveur LyX :

en: If a path is specified here, all backups of LyX files will be stored there. If no path is given, backups will be stored alongside the original document. This requires 'Backup original documents when saving' in Look & Feel > Document Handling to be checked.
fr: Si un chemin est spécifié ici, toutes le sauvegardes des fichiers Lyx y seront stockées. Sinon, les sauvegardes seront localisées avec le document concerné. Ceci suppose que la case « Faire une sauvegarde des documents originaux lors de l'enregistrement » soit cochée dans « Outils > Préférences > Apparence > Sauvegarde & enregistrement »

en: &Backup directory:
fr: Répertoire de &sauvegarde :

en: &Example files:
fr: Fichiers d'&exemple :

en: &Document templates:
fr: &Modèles de document :

en: &Working directory:
fr: Répertoire de t&ravail :

en: H&unspell dictionaries:
fr: Dictionnaires h&unspell :

en: Sans Seri&f:
fr: &Sans empattement :

en: T&ypewriter:
fr: &Chasse fixe :

en: R&oman:
fr: &Romain :

en: Default &zoom %:
fr: &Zoom implicite % :

en: Font Sizes
fr: Tailles de police

en: &Large:
fr: &Grand :

en: &Larger:
fr: Très &grand :

en: &Largest:
fr: Très très &grand :

en: &Huge:
fr: Énorm&e :

en: &Hugest:
fr: Très très énorm&e :

en: S&mallest:
fr: Tout &petit :

en: S&maller:
fr: Très &petit :

en: S&mall:
fr: &Petit :

en: &Normal:
fr: &Normal :

en: &Tiny:
fr: Min&uscule :

en: &New
fr: &Nouveau

en: &Bind file:
fr: Fichier de &raccourcis :

en: Show ke&y-bindings containing:
fr: Afficher les raccourcis cla&viers contenant :

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
fr: Case non cochée, les notes et les commentaires seront exclus de la vérification orthographique

en: Spellcheck &notes and comments
fr: Orthographe des &notes et des commentaires

en: &Spellchecker engine:
fr: Moteur du &correcteur orthographique :

en: Accept words such as "diskdrive"
fr: Accepter les mots comme « diskdrive »

en: Accept compound &words
fr: Accepter les mots &composés

en: Mark misspelled words with a underline.
fr: Souligner les mots mal orthographiés.

en: S&pellcheck continuously
fr: Correction &orthographique à la volée

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
fr: Les caractères insérés ici seront ignorés par le correcteur orthographique.

en: &Escape characters:
fr: Caractères &protégés :

en: Override the language used for the spellchecker
fr: Forcer la langue de la correction orthographique

en: Al&ternative language:
fr: Utiliser une autre &langue :

en: General Look && Feel
fr: Apparence générale

en: Use icons from system's &theme
fr: Utiliser les icônes du &thème du système

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
fr: Le jeu d'icônes utilisé. Attention: les tailles des icônes peuvent être incorrectes tant que vous n'avez pas enregistré les préférences et redémarré LyX.

en: &Icon set:
fr: &Jeu d'icônes :

en: &User interface file:
fr: Fichier d'&interface utilisateur :

en: User interface &style:
fr: Style d'interface utilisateur :

en: You can set a custom style here. Note that only certain styles may support dark mode, e.g. fusion on Windows.
fr: Vous pouvez positionner un style personnalisé ici. Notez que certains styles ne  fonctionnent pas en mode sombre, e.g. fusion avec Windows.

en: Context Help
fr: Aide contextuelle

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
fr: Cocher ceci permet l'affichage automatique de commentaires d'aide pour les inserts dans la zone de travail principale d'un document en cours de modification

en: &Enable tool tips in main work area
fr: Au&toriser l'affichage des bulles d'aide dans la zone de travail principale

en: &Maximum last files:
fr: &Nombre maximum de fichiers récents :

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Hide &menubar
fr: Cacher la barre des &menus

en: Hide scr&ollbar
fr: Cacher l'&ascenseur

en: Hide sta&tusbar
fr: Cacher la barre d'&état

en: H&ide tabbar
fr: Cacher la barre des &onglets

en: &Hide toolbars
fr: Cacher les palettes d'&outils

en: If this is checked, pressing OK or Apply will save the changes only for the current LyX session, not permanently.
fr: Si cette case est cochée, appuyer sur « OK » ou « Appliquer » sauvegardera les modifications uniquement pour la session LyX courante, pas de manière permanente.

en: A&pply to current session only
fr: A&ppliquer uniquement à la session courante

en: Nomenclature settings
fr: Paramètres de la liste des symboles

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
fr: Définir l'indentation du renfoncement/la longueur d'étiquette pour la liste des symboles.

en: &List Indentation:
fr: &Indentation de liste :

en: Custom &Width:
fr: &Largeur réglable :

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
fr: Valeur réglable. Le paramètre « indentation de la liste » doit être établi à « réglable ».

en: Available i&ndexes:
fr: Index &disponibles :

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
fr: Sélectionner l'index qui sera imprimé à cet endroit du document.

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
fr: Vérifier si cet index doit être inclus (e.g. comme une section) dans le précédent.

en: &Subindex
fr: &Sous-index

en: Pass index names literally to LaTeX. Check this if you want to use LaTeX code in index names.
fr: Transmet littéralement les noms d'index à LaTeX. À cocher si vous souhaitez saisir du code LaTeX dans les noms d'index.

en: Output
fr: Sortie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Select the debug messages that should be displayed
fr: Sélectionner les messages d'analyse qui doivent être affichés

en: Display statusbar messages?
fr: Afficher les messages de la barre d'état ?

en: &Statusbar messages
fr: Messages de la barre d'éta&t

en: Debug messages
fr: Messages d'analyse

en: Display all debug messages
fr: Afficher tous les messages d'analyse

en: &All
fr: &Toutes

en: Display the debug messages selected to the right
fr: Afficher à droite les messages d'analyse sélectionnés

en: S&elected
fr: Sél&ectionné

en: Display no debug messages
fr: Ne pas afficher de messages d'analyse

en: &None
fr: &Aucun

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
fr: Nettoyage automatique de la la fenêtre avant le début de la compilation

en: &Clear automatically
fr: &Nettoyer automatiquement

en: Label
fr: Étiquette

en: Reference counter value
fr: Valeur de référence du compteur

en: &In[[buffer]]:
fr: &Dans :

en: The (sub-)document from which the available labels are displayed
fr: Le (sous-)document d'où provient l'affichage des étiquettes disponibles

en: So&rt:
fr: &Trier :

en: Sorting of the list of available labels
fr: Tri de la liste des étiquettes diponibles

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
fr: Classer les étiquettes disponibles par préfixe (e.g. « sec: »)

en: Grou&p
fr: Grou&pe

en: Available &Labels:
fr: Étiquettes &disponibles :

en: Sele&cted Label:
fr: Étiquette sél&ectionnée :

en: Select a label from the list above or enter a label manually
fr: Sélectionner une étiquette dans la liste ci-dessus ou saisir une étiquette manuellement

en: Jump to the selected label
fr: Aller à l'étiquette sélectionnée

en: &Go to Label
fr: A&ller à l'étiquette

en: Reference For&mat:
fr: For&mat de référence :

en: Adjust the style of the cross-reference
fr: Ajuster le style de la référence croisée

en: <reference>
fr: <référence>

en: (<reference>)
fr: (<référence>)

en: on page <page>
fr: sur la page <page>

en: <reference> on page <page>
fr: <référence> page <page>

en: Formatted reference
fr: Référence mise en forme

en: Textual reference
fr: Référence textuelle

en: Label only
fr: Étiquette uniquement

en: Use plural form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
fr: Utiliser le pluriel dans la mise en forme des références (ne fonctionne que pour les références mises en forme, et uniquement si vous utilisez refstyle).

en: Plural
fr: Pluriel

en: Use capitalized form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
fr: Utiliser les majuscules dans la mise en forme des références (ne fonctionne que pour les références mises en forme, et uniquement si vous utilisez refstyle).

en: Capitalized
fr: Majuscules

en: Do not output part of label before ":"
fr: Ne pas émettre la partie de l'étiquette avant  ":"

en: No Prefix
fr: Sans préfixe

en: No Hyperlink
fr: Sans hyperlien

en: Find previous occurrence (Shift+Enter)
fr: Rechercher l'occurrence précédente (Maj+Entrée)

en: &< Find
fr: &< Rechercher

en: Replace all occurrences
fr: Remplacer toutes les occurrences

en: Hide replace and option widgets
fr: Cacher les vignettes Remplacer et Options

en: &Minimize
fr: &Minimiser

en: Rep&lace with:
fr: Remplacer &par :

en: &Search:
fr: R&echercher :

en: Replace and find next occurrence
fr: Remplacer et rechercher l'occurrence suivante

en: &Replace >
fr: &Remplacer >

en: Replace and find previous occurrence
fr: Remplacer et rechercher l'occurrence précédente

en: < Re&place
fr: < &Remplacer

en: Find next occurrence (Enter)
fr: Rechercher l'occurrence suivante (Entrée)

en: Treat uppercase/lowercase writing as distinct
fr: Distinguer majuscules/minuscules

en: &Case sensitive[[search]]
fr: Selon la &casse

en: Match whole words only
fr: Mots complets seulement

en: Limit search and replace to selection
fr: Limiter rechercher/remplacer à la sélection

en: Selection onl&y
fr: Sélection &uniquement

en: If this is checked, LyX will search forward immediately
fr: Si la case est cochée, LyX cherchera vers l'avant immédiatement

en: Search as yo&u type
fr: Chercher pendant la &saisie

en: If the end/start of the document is reached, automatically wrap around
fr: Continuer automatiquement la recherche si le début ou la fin du document est atteint

en: &Wrap
fr: &Récursion

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
fr: Traiter le fichier à convertir avec cette commande ($$FName pour le nom du fichier)

en: Export for&mats:
fr: &Formats d'exportation :

en: Send exported file to &command:
fr: &Envoyer le document exporté à la commande :

en: Edit shortcut
fr: Modifier le raccourci

en: Fu&nction:
fr: &Fonction :

en: Enter LyX function or command sequence
fr: Saisir la fonction LyX ou la séquence de commandes

en: Short&cut:
fr: &Raccourci :

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
fr: Saisir le raccourci après un clic dans ce champ. Vous pouvez effacer le contenu à l'aide du bouton 'Effacer'

en: Remove last key from the shortcut sequence
fr: Supprimer la dernière touche dans la séquence du raccourci

en: &Delete Key
fr: S&upp. touche

en: Clear current shortcut
fr: Effacer le raccourci courant

en: C&lear
fr: &Effacer

en: Spell Checker
fr: Correcteur orthographique

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
fr: Langue de correction. Commuter ceci modifie la langue du mot vérifié.

en: Unknown &word:
fr: Mot &inconnu :

en: Current word
fr: Mot actuel

en: Skip this match and go to next misspelling
fr: Ignore cette correspondance et aller à l'occurrence mal orthographiée suivante

en: S&kip
fr: I&gorer

en: Repla&cement:
fr: Rem&placement :

en: Skips all occurrences of this word within the current session.
fr: Ignorer toutes les occurrences de ce mot durant la session courante.

en: Skip A&ll
fr: Tou&t ignorer

en: Replace with selected word
fr: Remplacer par le mot sélectionné

en: Replace word with current choice
fr: Remplacer le mot par le choix sélectionné

en: &Replace
fr: &Remplacer

en: S&uggestions:
fr: Su&ggestions :

en: Replace all occurrences of the word in the document with current choice
fr: Remplacer toutes les occurrences du mot dans le document par le choix sélectionné

en: Re&place All
fr: Remplacer &tout

en: Ignore this occurrence of the word permanently (saved as a text property).
fr: Ignorer l'occurrence de ce mot de façon permanente (enregistrée comme une propriété du texte).

en: Ign&ore
fr: I&gnorer

en: Ignore all occurrences of this word within this document. This persists beyond the current session.
fr: Ignorer toutes les occurrences de ce mot dans ce document. Ceci persistera après le session courante.

en: I&gnore All
fr: &Tout ignorer

en: Add the word to your personal dictionary
fr: Ajouter le mot au dictionnaire personnel

en: &Add[[Spellchecker]]
fr: &Ajouter

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
fr: Les catégories disponibles dépendent de l'encodage du document. Sélectionner UTF-8 pour accéder à toutes.

en: Ca&tegory:
fr: Ca&tegorie :

en: Select this to display all available characters at once
fr: Sélectionner ceci pour afficher tous les caractères à la fois

en: &Display all
fr: Tout &afficher

en: &Style:
fr: St&yle :

en: &Table Settings
fr: Paramètres du &tableau

en: Row setting
fr: Paramètres de ligne

en: Merge cells of different rows
fr: Fusionner les cellules des différentes lignes

en: M&ultirow
fr: M&ulti-lignes

en: &Vertical Offset:
fr: &Espacement vertical :

en: Optional vertical offset
fr: Décalage vertical optionnel

en: Cell setting
fr: Paramètres de cellule

en: Rotate this cell by 90 degrees
fr: Tourner la case de 90 degrés

en: rotation angle
fr: angle de rotation

en: de&grees
fr: de&grés

en: Table-wide settings
fr: Paramètres globaux du tableau

en: W&idth:
fr: &Largeur :

en: Verti&cal alignment:
fr: Alignement &vertical :

en: Rotate the table by 90 degrees
fr: Tourner le tableau de 90 degrés

en: &Rotate
fr: &Rotation

en: degrees
fr: degrés

en: Vertical alignment of the table
fr: Alignement vertical du tableau

en: Column settings
fr: Paramètres de colonne

en: <html><head/><body><p>Column width type:</p><p>* Text Length: Stretch to text width</p><p>* Variable: Adjust to match table width</p><p>* Custom: Fixed custom width</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Type de largeur de colonne&nbsp;:</p><p>* Longueur du texte&nbsp;: étendre à la largeur du texte</p><p>* Variable&nbsp;: ajuster à la largeur de la table</p><p>* Personnalisé&nbsp;: largeur personnalisée fixe</p></body></html>

en: Text length
fr: Longueur de texte

en: Variable[[Width]]
fr: Variable

en: Custom[[Width]]
fr: Réglable :

en: Horizontal alignment in column
fr: Alignement horizontal dans la colonne

en: Justified
fr: Justifié

en: At Decimal Separator
fr: Au séparateur décimal

en: Hori&zontal alignment:
fr: Alignement &horizontal :

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
fr: Spécifier l'alignement vertical de cette cellule par rapport à la base de la ligne.

en: &Vertical alignment in row:
fr: Alignement &vertical dans la ligne :

en: Custom width of the column
fr: Largeur réglable de la colonne

en: &Decimal separator:
fr: Séparateur &décimal :

en: Merge cells of different columns
fr: Fusionner les cellules des différentes colonnes

en: Mu&lticolumn
fr: &Multi-colonnes

en: LaTe&X argument:
fr: Paramètres LaTe&X :

en: Custom column format (LaTeX)
fr: Format de colonne personnalisé (LaTeX)

en: &Borders
fr: &Bordures

en: Set Borders
fr: Régler les bordures

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
fr: Régler les bordures des cases sélectionnées

en: All Borders
fr: Toutes les bordures

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
fr: Régler toutes les bordures des cases sélectionnées

en: &Set
fr: &Fixer

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
fr: Enlever toutes les bordures des cases sélectionnées

en: Use default (grid-like) border style
fr: Utiliser le style de bordures implicite (genre grille)

en: De&fault
fr: Im&plicite

en: If this is checked, the table will be reset to the formal default style (only top and bottom row have horizontal lines)
fr: Si cette case est cochée, le style implicite formel de la table sera restauré (seules les rangées haute et basse sont dotées de lignes horizontales)

en: Use Default &Formal Style
fr: Utiliser le style formel implicite

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
fr: Utiliser le style de bordures formel (c.-à-d. booktabs), sans bordures verticales

en: Fo&rmal
fr: &Formel

en: Additional Space
fr: Espacement vertical supplémentaire

en: T&op of row:
fr: &Haut de ligne :

en: Botto&m of row:
fr: &Bas de ligne :

en: Bet&ween rows:
fr: E&ntre les lignes :

en: &Multi-Page Table
fr: Tableau m&ulti-pages

en: Select for tables that span multiple pages
fr: Sélectionner pour avoir des tableaux sur plusieurs pages

en: &Use multi-page table
fr: &Utiliser un tableau multi-pages

en: Row settings
fr: Paramètres de ligne

en: Status
fr: Statut

en: Border above
fr: Bordure haute

en: Border below
fr: Bordure basse

en: Contents
fr: Contenu

en: Header:
fr: En-tête :

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
fr: Répèter cette ligne comme en-tête de toutes les pages sauf la première

en: on
fr: activé

en: First header:
fr: Premier en-tête :

en: This row is the header of the first page
fr: Cette ligne est l'en-tête de la première page

en: Don't output the first header
fr: Ne pas créer le premier en-tête

en: is empty
fr: est vide

en: Footer:
fr: Pied :

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
fr: Répéter cette ligne comme pied de toutes les pages sauf la dernière

en: Last footer:
fr: Dernier pied :

en: This row is the footer of the last page
fr: Cette ligne est le pied de la dernière page

en: Don't output the last footer
fr: Ne pas créer le dernier pied

en: Caption:
fr: Légende :

en: Set a page break on the current row
fr: Placer un saut de page dans la ligne en cours

en: Page &break on current row
fr: &Saut de page dans la ligne

en: Horizontal alignment of the multi-page table
fr: Alignement horizontal du tableau multi-pages

en: Multi-page table alignment
fr: Alignement de tableau multi-pages

en: Current cell:
fr: Case actuelle :

en: Current row position
fr: Position actuelle en lignes

en: Current column position
fr: Position actuelle en colonnes

en: Selected classes or styles
fr: Classes ou styles sélectionnés

en: LaTeX classes
fr: Classes LaTeX

en: LaTeX styles
fr: Styles LaTeX

en: BibTeX styles
fr: Styles BibTeX

en: BibTeX databases
fr: Base de données BibTeX

en: Biblatex bibliography styles
fr: Styles bibliographiques biblatex

en: Biblatex citation styles
fr: Styles de citation biblatex

en: Toggles view of the file list
fr: Basculer la vue de la liste des fichiers

en: Show &path
fr: &Afficher le chemin

en: Rebuild the file lists
fr: Reconstruire la liste des fichiers

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
fr: Afficher le contenu du fichier sélectionné. Seulement possible quand le chemin est affiché

en: &View
fr: &Affichage

en: Spacing
fr: Espacement

en: &Line spacing:
fr: &Interligne :

en: Spacing type
fr: Type d'espacement

en: Number of lines
fr: Nombre de lignes

en: Table Style
fr: Style de tableau

en: Default St&yle:
fr: St&yle implicite :

en: Paragraph Separation
fr: Séparation de paragraphe

en: Indent consecutive paragraphs
fr: Les paragraphes successifs sont indentés

en: &Indentation:
fr: &Indentation :

en: &Vertical space:
fr: &Espacement vertical :

en: Size of the vertical space
fr: Taille de l'espacement vertical

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
fr: Justifier le texte dans la fenêtre LyX (ceci n'affecte pas la justification dans la sortie)

en: Use &justification in LyX work area
fr: Utiliser la &justification dans la fenêtre de travail de LyX

en: Format text into two columns
fr: Mettre le texte en page sur deux colonnes

en: Two-&column document
fr: Document sur &deux colonnes

en: Language of the thesaurus
fr: Langue du dictionnaire des synonymes

en: Index entry
fr: Entrée d'index

en: &Keyword:
fr: Mot-&clé :

en: L&ookup
fr: Rec&herche

en: The selected entry
fr: L'entrée sélectionnée

en: Sele&ction:
fr: &Sélection :

en: Replace the entry with the selection
fr: Remplacer l'entrée par la sélection

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
fr: Cliquer pour sélectionner un élément, double-cliquer pour le visiter.

en: Word to look up
fr: Mot à chercher

en: Update navigation tree
fr: Mettre à jour l'arborescence

en: Decrease nesting depth of selected item
fr: Diminuer la profondeur d'emboîtement de l'élément sélectionné

en: Increase nesting depth of selected item
fr: Augmenter la profondeur d'emboîtement de l'élément sélectionné

en: Move selected item up by one
fr: Remonter l'élément sélectionné d'une place

en: Move selected item down by one
fr: Descendre l'élément sélectionné d'une place

en: Adjust the depth of the navigation tree
fr: Modifier la profondeur de l'arborescence

en: Sort
fr: Trier

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
fr: Essayer de conserver persistante la vue des noeuds ouverts

en: Keep
fr: Conserver

en: Filter items that are not output (in notes, inactive branches, deleted in change tracking, etc.)
fr: Filtrer les éléments qui ne figurent pas dans la sortie (notes, branches inactives, texte supprimé dans le suivi, etc.)

en: All items
fr: Tous les éléments

en: Only output items
fr: Seulement les éléments exportables

en: Only non-output items
fr: Seulement sur les éléments non exportables

en: Sho&w:
fr: Affic&her :

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
fr: Permuter entre la table des matières, la liste des figures, la liste des tableaux, et autres

en: Insert the spacing even after a page break
fr: Conserver l'espacement même après un saut de page

en: &Protect:
fr: &Protégé :

en: Default skip
fr: Implicite

en: Small skip
fr: Petit

en: Medium skip
fr: Moyen

en: Big skip
fr: Grand

en: Half line height
fr: Demi interligne

en: Line height
fr: Interligne

en: Vertical fill
fr: Ressort vertical

en: F&ormat:
fr: &Format :

en: Automatic update
fr: Mise à jour automatique

en: Show the source as the master document gets it
fr: Montrer la source telle que le document maître la voit

en: Master's perspective
fr: Vue du document maître

en: Current Paragraph
fr: Paragraphe courant

en: Complete Source
fr: Code source complet

en: Preamble Only
fr: Seulement le préambule

en: Body Only
fr: Seulement le corps

en: Select the output format
fr: Sélectionner le format de sortie

en: &Reload
fr: &Recharger

en: &Ignore
fr: &Ignorer

en: Horizontal placement
fr: Placement horizontal

en: Outer (default)
fr: Extérieure (implicite)

en: Inner
fr: Intérieure

en: Check this to allow flexible placement
fr: Cocher ici pour permettre un placement flexible

en: Allow &floating
fr: Autoriser le &flottement

en: Wid&th:
fr: Lar&geur :

en: Unit of width value
fr: Unité de largeur

en: use overhang
fr: utiliser le débordement en marge

en: Over&hang:
fr: Dé&bordement :

en: Overhang value
fr: Valeur du débordement

en: Unit of overhang value
fr: Unité de valeur du débordement

en: use number of lines
fr: utiliser nombre de lignes

en: &Line span:
fr: Portée de la &ligne :

en: number of needed lines
fr: nombre de lignes nécessaires

en: Basic (BibTeX)
fr: Basique (BibTeX)

en: The basic citation capabilities provided by BibTeX. Mainly simple numeric styles primarily suitable for science and maths.
fr: Les possibilités basiques de citation fournies par BibTeX. Essentiellement des style numériques simples appropriés pour les sciences et les mathématiques.

en: not cited
fr: non cité

en: Add to bibliography only.
fr: Ajouter seulement à la bibliographie.

en: Key only.
fr: Clé seule.

en: Key
fr: Clé

en: Biblatex (natbib mode)
fr: Biblatex (mode natbib)

en: This Biblatex variety emulates the Natbib citation commands and thus is best suited for switching from Natbib (or the pre-LyX 2.3 Biblatex workaround) to Biblatex. The natbib mode supports slightly different and a few more styles than normal Biblatex. As with normal Biblatex, the use of 'biber' as Bibliography processor is advised.
fr: Cette variante de biblatex simule les commandes de citation natbib et est de ce fait bien appropriée pour basculer de natbib (ou de la solution alternative Biblatex pre-LyX 2.3) vers biblatex. Le mode natbib reconnaît  des styles légèrement différents et quelques styles de plus que le mode biblatex. Comme avec biblatex, l'utilisation de 'biber' comme moteur bibliographique est recommandé.

en: Footnote
fr: Note de bas de page

en: Foot
fr: Bas de page

en: bibliography entry
fr: entrée bibliographique

en: Full bibliography entry.
fr: Entrée bibliographique complète.

en: F&orce full title[[Possible substitute to All aut&hors]]
fr: &Forcer le titre complet

en: Use full title even if shorttitle exists
fr: Utiliser le titre complet même si un titre court existe

en: , [[separate author names in citation, except for last name]]
fr: ,

en: , and [[separate name of last author in citation]]
fr:  et

en:  and [[separate two authors in citation]]
fr:  et

en: Super
fr: Exposant

en: Superscript
fr: Exposant

en: Biblatex supports many author-year and numerical styles. It is mainly aimed at the Humanities. It is highly customizable, fully localized and provides many features that are not possible with BibTeX. The use of 'biber' as bibliography processor is advised.
fr: Biblatex inclut de nombreux styles de citation, par auteur-année ou numériques, et vise avant tout les sciences humaines. Il est très paramétrable, totalement traduit et fournit de nombreuses fonctionnalités qui ne sont pas disponibles avec BibTeX. L’utilisation de 'biber' comme moteur bibliographique est recommandé.

en: S&horten author list[[Possible substitute to All aut&hors]]
fr: &Raccourcir la liste des auteurs

en: Force a short author list (using et al.)
fr: Forcer une liste d'auteurs courte (en utilisant 'et al.')

en: Jurabib supports a range of author-year styles primarily suitable for law studies and the Humanities. It includes localizations for English, German, French, Dutch, Spanish and Italian.
fr: Jurabib inclut une série de styles auteur-année destinée préférentiellement au droit et aux sciences humaines. Il est traduit pour l'anglais, l'allemand, le français, le néerlandais, l'espagnol et l'italien.

en: Bibliography entry.
fr: Entrée bibliographique.

en: before
fr: avant

en: short title
fr: titre court

en: Natbib supports a range of both author-year and numerical styles mainly aimed at the Humanities. It features automatic sorting and merging of numerical citations, annotations, capitalization of the `van' part of author names, shortened and full author lists, and more.
fr: Natbib inclut une série de styles de type à la fois auteur-année et numérique, visant principalement les sciences humaines.

en: ShortTitle
fr: TitreCourt

en: FrontMatter
fr: Préliminaires

en: Publication Month
fr: Mois de publication

en: Publication Month:
fr: Mois de publication :

en: Publication Year
fr: Année de publication

en: Publication Year:
fr: Année de publication :

en: Publication Volume
fr: Volume de publication

en: Publication Volume:
fr: Volume de publication :

en: Publication Issue
fr: Parution de la publication

en: Publication Issue:
fr: Parution de la publication :

en: JEL:
fr: JEL :

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Keywords:
fr: Mots-clés :

en: Abstract
fr: Résumé

en: Acknowledgments
fr: Remerciements

en: Acknowledgments.
fr: Remerciements.

en: Figure Notes
fr: Notes de figure

en: MainText
fr: Corps

en: Figure Note
fr: Note de figure

en: Text of a note in a figure
fr: Texte d'une note dans une figure

en: Note:
fr: Note :

en: Table Notes
fr: Notes de tableau

en: Table Note
fr: Note de tableau

en: Text of a note in a table
fr: Texte de note de tableau

en: Theorem
fr: Théorème

en: Algorithm
fr: Algorithme

en: Axiom
fr: Axiome

en: Case
fr: Cas

en: Case ##
fr: Cas ##.

en: Case \thecase.
fr: Cas \thecase.

en: Claim
fr: Affirmation

en: Corollary
fr: Corollaire

en: Criterion
fr: Critère

en: Definition
fr: Définition

en: Example
fr: Exemple

en: Exercise
fr: Exercice

en: Lemma
fr: Lemme

en: Problem
fr: Problème

en: Remark
fr: Remarque

en: Remark ##
fr: Remarque ##

en: Remark \theremark.
fr: Remarque \theremark.

en: Summary
fr: Résumé

en: Summary ##
fr: Résumé ##

en: Caption
fr: Légende

en: Proof
fr: Preuve

en: Standard in Title
fr: Standard en titre

en: Author Footnote
fr: Note de bas de page (auteur)

en: Author foot
fr: Note de bas de page (auteur)

en: IEEE Transactions
fr: Transactions IEEE

en: Title
fr: Titre

en: IEEE membership
fr: Appartenance à l'IEEE

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: lowercase
fr: minuscules

en: Author
fr: Auteur

en: Short Author|S
fr: Nom d'auteur court|a

en: A short version of the author name
fr: Une version courte du nom d'auteur

en: Author Name
fr: Noms d'auteur

en: Author name
fr: Noms d'auteur

en: Author Affiliation
fr: Affiliation d'auteur

en: Author affiliation
fr: Affiliation d'auteur

en: Author Mark
fr: Marque d'auteur

en: Author mark
fr: Marque d'auteur

en: Special Paper Notice
fr: Noter le papier spécial

en: After Title Text
fr: Texte après le titre

en: Page headings
fr: En-têtes des pages

en: Left Side
fr: Côté gauche

en: Left side of the header line
fr: Côté gauche de la ligne d'en-tête

en: MarkBoth
fr: DoubleMarque

en: Publication ID
fr: ID publication

en: Abstract---
fr: Résumé---

en: Index Terms---
fr: Termes d'index---

en: Paragraph Start
fr: Début de paragraphe

en: First Char
fr: Premier caractère

en: First character of first word
fr: Premier caractère du premier mot

en: Appendices
fr: Annexes

en: BackMatter
fr: Compléments

en: Peer Review Title
fr: Titre de revue d'expert

en: PeerReviewTitle
fr: TitreRevueExpert

en: Appendix
fr: Annexe

en: Short Title
fr: Titre court

en: Short title for the appendix
fr: Titre court pour l'annexe

en: Bibliography
fr: Bibliographie

en: References
fr: Références

en: Bib preamble
fr: Préambule biblio

en: Bibliography Preamble
fr: Préambule bibliographique

en: LaTeX code to be inserted before the first bibliography item
fr: Code LaTeX à insérer avant la première entrée bibliographique

en: Biography
fr: Biographie

en: Optional photo for biography
fr: Photo facultative pour la biographie

en: Name
fr: Nom

en: Name of the author
fr: Nom de l'auteur

en: Biography without photo
fr: Biographie_sans_photo

en: BiographyNoPhoto
fr: BiographieSansPhoto

en: Reasoning
fr: Démonstration

en: Alternative Proof String
fr: Autre expression de la preuve

en: An alternative proof string
fr: Une autre preuve

en: Proof.
fr: Preuve.

en: Title and Preamble Hacks
fr: Astuces pour le titre et le préambule

en: Fixes & Hacks
fr: Solutions & astuces

en: Provides two new styles: 1. An 'In Preamble' style that puts whatever is entered into it into the preamble. This can be used, if one wishes, to include preamble code in the body of the LyX document. 2. An 'In Title' style that will put its contents into the body of the LaTeX document, but before \maketitle is issued. This is useful for making branches and notes in title-related material. (If you put these in a Standard layout, this signals to LyX to output \maketitle, which may then come too early.)
fr: Produit deux nouveaux styles : 1. Un style « Dans le préambule » qui met tout ce qu'il contient dans le préambule. Ceci peut être utilisé à la demande pour insérer du code de préambule dans le document LyX. 2. Un style « Dans le titre » qui placera son contenu dans le document LaTeX, mais avant l'émission de \maketitle. Ceci est utile pour créer des branches et des notes dans ce qui est lié au titre (si vous insérez ces éléments dans un style standard, ceci indique à LyX d'émettre \maketitle , qui pourrait alors apparaître trop tôt).

en: In Preamble
fr: Dans le préambule

en: In Title
fr: Dans le titre

en: Abstract.
fr: Résumé.

en: Address
fr: Adresse

en: Email
fr: E-mail

en: A0 Poster
fr: Poster A0

en: Giant
fr: Géant

en: More Giant
fr: Super géant

en: Most Giant
fr: Hyper géant

en: Giant Snippet
fr: Élément géant

en: More Giant Snippet
fr: Élément super géant

en: Most Giant Snippet
fr: Élément hyper géant

en: Subtitle
fr: SousTitre

en: Offprint
fr: Tiré à part

en: Offprint Requests to:
fr: Demandes de tirés à part pour :

en: Mail
fr: Courrier

en: Correspondence to:
fr: Correspondance pour :

en: Subsection
fr: SousSection

en: Subsubsection
fr: SousSousSection

en: institutemark
fr: marqueinstitution

en: Institute Mark
fr: Marque d'institution

en: Abstract (unstructured)
fr: Résumé (non structuré)

en: ABSTRACT
fr: RÉSUMÉ

en: Abstract (structured)
fr: Résumé (structuré)

en: Context
fr: Contexte

en: Context of your work (optional, can be left empty)
fr: Contexte des travaux (facultatif, peut rester vide)

en: Aims
fr: Objectifs

en: Aims of your work
fr: Objectifs des travaux

en: Methods
fr: Méthodes

en: Methods used in your work
fr: Méthodes utilisées durant les travaux

en: Results
fr: Résultats

en: Results of your work
fr: Résultat des travaux

en: Key words.
fr: Mots-clés.

en: Institute
fr: Institution

en: E-Mail
fr: E-mail

en: email:
fr: email :

en: Thesaurus
fr: Dictionnaire de synonymes

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
fr: Dictionnaire de Synonymes non supporté dans les récents A&A :

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
fr: Astronomy & Astrophysics (V. 4, obsolète)

en: Obsolete
fr: Obsolète

en: Itemize
fr: ListePuces

en: Enumerate
fr: Énumération

en: List
fr: Liste

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 5)
fr: American Astronomical Society (AASTeX)

en: Altaffilation
fr: AutreAffiliation

en: Number
fr: Numéro

en: Consecutive number for the alternative affiliations
fr: Nombres consécutifs pour les autres affiliations

en: Alternative affiliation:
fr: Autre affiliation :

en: And
fr: Et

en: and
fr: et

en: altaffiliation mark
fr: marque autraffiliation

en: Subject headings:
fr: En-têtes de sujet :

en: [Acknowledgments]
fr: [Remerciements]

en: PlaceFigure
fr: PlacementFigure

en: Place Figure here:
fr: Placez une figure ici :

en: PlaceTable
fr: PlacementTableau

en: Place Table here:
fr: Placez un tableau ici :

en: [Appendix]
fr: [Annexe]

en: MathLetters
fr: LettresMathématiques

en: NoteToEditor
fr: Note_À_l'Éditeur

en: Note to Editor:
fr: Note à l'éditeur :

en: TableRefs
fr: RéfsTableau

en: References. ---
fr: Références. ---

en: TableComments
fr: RemarquesTableau

en: Table note
fr: Note de tableau

en: Table note:
fr: Note de tableau :

en: FigCaption
fr: LégendeFig

en: Filename to identify the corresponding figure file
fr: Nom du fichier associé à la figure correspondante

en: Facility
fr: Facilité

en: Facility:
fr: Facilité :

en: Objectname
fr: NomObjet

en: Obj:
fr: Obj :

en: Recognized Name
fr: Nom reconnu

en: Separate the recognized name of an object from text
fr: Séparer du texte le nom reconnu d'un objet

en: Dataset
fr: EnsembleDonnées

en: Dataset:
fr: Ensemble de données :

en: Separate the dataset ID from text
fr: Séparer du texte l'ID de l'ensemble de données

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 6)
fr: American Astronomical Society (AASTeX)

en: Software
fr: Logiciel

en: Software:
fr: Logiciel :

en: APPENDIX
fr: ANNEXE

en: References-
fr: Références-

en: Corresponding Author
fr: Auteur référent

en: Corresponding author:
fr: Auteur référent :

en: Author:
fr: Auteur :

en: Enter the 16 digit ORCID as xxxx-xxxx-xxxx-xxxx
fr: Saisir les 16 chiffres du code ORCID sous la forme xxxx-xxxx-xxxx-xxxx

en: Affiliation:
fr: Affiliation :

en: Collaboration:
fr: Collaboration :

en: Section Appendix
fr: Section d'annexe

en: Subappendix
fr: Sous-section d'annexe

en: Subsection Appendix
fr: Sous-section d'annexe

en: Subsubappendix
fr: Sous-sous-section d'annexe

en: Subsubsection Appendix
fr: Sous-sous-section d'annexe

en: Short Title|S
fr: Titre court

en: Short title which will appear in the running header
fr: Titre court qui apparaîtra dans l'en-tête courant

en: Short name
fr: Nom court

en: Short name which appears in the footer of the title page
fr: Nom court tel qu'il apparaîtra dans le pied de la page de titre

en: Alt Affiliation
fr: Autre affiliation

en: Also Affiliation
fr: Également affiliation

en: Fax:
fr: Télécopie :

en: Phone
fr: Téléphone

en: Phone:
fr: Téléphone :

en: Abbreviations
fr: Abréviations

en: Abbreviations:
fr: Abréviations :

en: Schemes
fr: Schémas

en: Scheme
fr: Schéma

en: List of Schemes
fr: Liste des schémas

en: Charts
fr: Diagrammes

en: Chart
fr: Diagramme

en: List of Charts
fr: Liste des diagrammes

en: Graphs[[mathematical]]
fr: Graphiques

en: Graph[[mathematical]]
fr: Graphique

en: List of Graphs[[mathematical]]
fr: Liste des graphiques

en: SupplementalInfo
fr: InfoSupplémentaire

en: Supporting Information Available
fr: Information complémentaire disponible

en: TOC entry
fr: Entrée TdM

en: Graphical TOC Entry
fr: Entrée graphique de TdM

en: Chemistry
fr: Chimie

en: chemistry
fr: chimie

en: ACM SIGS ('Alternate' Style, obsolete)
fr: ACM SIGS (style « alternatif », obsolète)

en: Terms
fr: Termes

en: General terms:
fr: Terminologie générale :

en: ACM SIG Proceedings (SP, Obsolete)
fr: ACM SIG Proceedings (SP, obsolète)

en: Thanks
fr: Remerciements

en: Thanks:
fr: Remerciements :

en: ACM Journal
fr: Revue ACM

en: Preamble
fr: Préambule

en: Journal's Short Name:
fr: Nom court de la revue :

en: ACM Conference
fr: Conférence ACM

en: Full name
fr: Nom complet

en: Venue
fr: Lieu

en: Conference Name:
fr: Nom du symposium :

en: Short title
fr: Titre court

en: Email address:
fr: Adresse E-mail :

en: Affiliation:
fr: Affiliation :

en: Additional Affiliation
fr: Autre affiliation

en: Additional Affiliation:
fr: Autre affiliation :

en: Department
fr: Département

en: Street Address
fr: Adresse (rue)

en: City
fr: Cité

en: Country
fr: Pays

en: State
fr: État

en: Postal Code
fr: Code postal

en: TitleNote
fr: NoteTitre

en: Title Note:
fr: Note de titre :

en: SubtitleNote
fr: NoteSousTitre

en: Subtitle Note:
fr: Note de sous titre :

en: AuthorNote
fr: NoteAuteur

en: Note:
fr: Note :

en: ACM Volume
fr: Volume ACM

en: Volume:
fr: Volume :

en: ACM Number
fr: Numéro ACM

en: Number:
fr: Numéro :

en: ACM Article
fr: Article ACM

en: Article:
fr: Article :

en: ACM Year
fr: Année ACM

en: Year:
fr: Année :

en: ACM Month
fr: Mois ACM

en: Month:
fr: Mois :

en: Article Sequential Number:
fr: Numéro séquentiel d'article :

en: ACM Submission ID
fr: ID soumission ACM

en: Submission ID:
fr: ID soumission :

en: ACM Price
fr: Prix ACM

en: Price:
fr: Prix :

en: ACM ISBN
fr: ISBN ACM

en: ISBN:
fr: ISBN :

en: Start Page
fr: Page initiale

en: Start Page:
fr: Page initiale :

en: Terms:
fr: Termes :

en: Keywords:
fr: Mots-clés :

en: Computing Classification Scheme (XML):
fr: Schéma de classification (XML) :

en: CCS Description
fr: Description CCS

en: Significance
fr: Signification

en: Computing Classification Scheme:
fr: Schéma de classification (CCS) :

en: Set Copyright
fr: Préciser le copyright

en: Set Copyright:
fr: Préciser le copyright :

en: Copyright Year
fr: Année de copyright

en: Copyright Year:
fr: Année de copyright :

en: Teaser Figure
fr: Image d'accroche

en: Received
fr: Reçu

en: Stage
fr: Étape

en: Received:
fr: Reçu :

en: ShortAuthors
fr: NomAuteursCourt

en: Short authors:
fr: Noms d'auteurs court :

en: Sidebar
fr: Barre latérale

en: Sidebar (sigchi-a only)
fr: Barre latérale (uniquement sigchi-a)

en: Margin figure (sigchi-a only)
fr: Fi)gure en marge (uniquement sigchi-a)

en: List of Figures
fr: Liste des figures

en: Margin table (sigchi-a only)
fr: Tableau en marge (uniquement sigchi-a)

en: List of Tables
fr: Liste des tableaux

en: Definitions & Theorems
fr: Définitions & théorèmes

en: Additional Theorem Text
fr: Texte de théorème complémentaire

en: Additional text appended to the theorem header
fr: Texte complémentaire ajouté à l'en-tête de théorème

en: Theorem \thetheorem.
fr: Théorème \thetheorem.

en: Corollary \thetheorem.
fr: Corollaire \thetheorem.

en: Lemma \thetheorem.
fr: Lemme \thetheorem.

en: Definition \thetheorem.
fr: Définition \thetheorem.

en: Example \thetheorem.
fr: Exemple \thetheorem.

en: Print Only
fr: Uniquement impression

en: Print version only
fr: Uniquement version d'impression

en: Screen Only
fr: Uniquement écran

en: Screen version only
fr: Uniquement version écran

en: Anonymous Suppression
fr: Suppression anonymat

en: Non anonymous only
fr: Non anonyme uniquement

en: Grant Sponsor
fr: Allocataire de la bourse

en: Sponsor ID
fr: ID allocataire

en: Grant Number
fr: Numéro de bourse

en: ACM SIGGGRAPH 0.92 (obsolete)
fr: ACM SIGGGRAPH 0.92 (obsolète)

en: Online ID:
fr: Online ID :

en: Volume number:
fr: Volume number :

en: Set copyright
fr: Préciser le copyright

en: Copyright type:
fr: Type de copyright :

en: Copyright year
fr: Année de copyright

en: Year of copyright:
fr: Année de copyright :

en: Conference info
fr: Informations sur le symposium

en: Conference info:
fr: Informations sur le symposium :

en: Conference name
fr: Nom du symposium

en: ISBN:
fr: ISBN :

en: Article DOI:
fr: Article DOI :

en: PDF author:
fr: PDF author :

en: Keyword list
fr: Liste de mots-clés

en: Concept list
fr: Liste des concepts

en: Print copyright
fr: Imprimer le copyright

en: Teaser image:
fr: Image Teaser :

en: CR categories
fr: Catégories CR

en: CR Categories:
fr: CR Categories :

en: CR category
fr: Catégorie CR

en: Number of the category
fr: Numéro de la catégorie

en: Subcategory
fr: Sous-catégorie

en: Third-level
fr: Troisième niveau

en: Third-level of the category
fr: Troisième niveau de la catégorie

en: ACM SIGGRAPH (older than 0.91, obsolete)
fr: ACM SIGGRAPH (antérieur à 0.91, obsolète)

en: Project URL:
fr: Project URL :

en: Video URL:
fr: Video URL :

en: Data URL:
fr: Data URL :

en: Code URL:
fr: Code URL :

en: Subsection*
fr: SousSection*

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Paragraph*
fr: Paragraphe*

en: Left Header
fr: En-tête gauche

en: Left Header:
fr: En-tête gauche :

en: Right Header
fr: En-tête droit

en: Right Header:
fr: En-tête droit :

en: Received:
fr: Reçu :

en: Revised
fr: Révisé

en: Revised:
fr: Révisé :

en: Accepted
fr: Accepté

en: Accepted:
fr: Accepté :

en: CCC code:
fr: Code CCC :

en: PaperId
fr: IdPapier

en: Paper Id:
fr: Id papier :

en: AuthorAddr
fr: AdresseAuteur

en: Author Address:
fr: Adresse auteur :

en: SlugComment
fr: CommentaireSlug

en: Slug Comment:
fr: Commentaire Slug :

en: Plates
fr: Plaques

en: Plate
fr: Planche

en: Planotable
fr: Planche de tableaux

en: Table
fr: Tableau

en: table
fr: tableau

en: Plano Table
fr: Planche de tableaux

en: Authors
fr: Auteurs

en: Affiliation Mark
fr: Marque d'affiliation

en: Consecutive number for the author affiliations
fr: Nombres consécutifs pour les affiliations d'auteur

en: Author affiliation:
fr: Affiliation de l'auteur :

en: Algorithm2e Float
fr: Flottant d'Algorithm2e

en: Floats & Captions
fr: Flottants & légendes

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats. Use the Algorithm style to enter and indent the algorithm.
fr: Pour les flottants contenant des algorithmes, utiliser le paquetage algorithm2e plutôt que les flottants d'algorithme implantés dans LyX. Utiliser le style Algorithme pour insérer et indenter l'algorithme.

en: List of Algorithms
fr: Liste des algorithmes

en: Algorithm ##
fr: Algorithme  ##

en: SpecialSection
fr: Section-spéciale

en: SpecialSection*
fr: Section-spéciale*

en: Unnumbered
fr: NonNuméroté

en: Subsubsection*
fr: SousSousSection*

en: Books
fr: Livres

en: Chapter Exercises
fr: Exercices_Chapitre

en: List preamble
fr: Aperçu préambule

en: List Preamble
fr: Aperçu préambule

en: LaTeX code to be inserted before the first item
fr: Code LaTeX à insérer avant la première entrée

en: Short title which appears in the running headers
fr: Titre court apparaissant dans les en-tête courants

en: Date:
fr: Date :

en: Address:
fr: Adresse :

en: Current Address
fr: Adresse actuelle

en: Current address:
fr: Adresse actuelle :

en: E-mail address:
fr: Adresse E-mail :

en: URL:
fr: URL :

en: Key words and phrases:
fr: Mots et phrases clés :

en: Thanks:
fr: Remerciements :

en: Dedicatory
fr: Dédicace

en: Dedication:
fr: Dédicace :

en: Translator
fr: Traducteur

en: Translator:
fr: Traducteur :

en: Subjectclass
fr: ClassificationSujet

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
fr: Classification des sujets mathématiques de 2000 :

en: RightHeader
fr: En-têteDroit

en: Right header:
fr: En-tête droit :

en: Abstract:
fr: Résumé :

en: Short title:
fr: Titre court :

en: TwoAuthors
fr: DeuxAuteurs

en: ThreeAuthors
fr: TroisAuteurs

en: FourAuthors
fr: QuatreAuteurs

en: TwoAffiliations
fr: DeuxAffiliations

en: ThreeAffiliations
fr: TroisAffiliations

en: FourAffiliations
fr: QuatreAffiliations

en: Acknowledgments:
fr: Remerciements :

en: ThickLine
fr: LigneÉpaisse

en: Centered
fr: Centré

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
fr: La légende telle qu'elle apparaîtra dans la liste des figures/tableaux

en: FitFigure
fr: AjusteFigure

en: FitBitmap
fr: AjusteBitmap

en: Subparagraph
fr: SousParagraphe

en: Custom Item|s
fr: Élément paramétrable|É

en: A customized item string
fr: Une chaîne de caractères d'élémént personnalisé

en: Seriate
fr: Sérié

en: FiveAuthors
fr: CinqAuteurs

en: SixAuthors
fr: SixAuteurs

en: LeftHeader
fr: EnTêteGauche

en: Left header:
fr: En-tête gauche :

en: FiveAffiliations
fr: CinqAffiliations

en: Author Note:
fr: Note d'auteur :

en: CopNum
fr: NumCopie

en: Course
fr: Cours

en: Course:
fr: Étendue :

en: ORCID-link:
fr: ORCID:

en: Author-name
fr: Noms d'auteur

en: Arabic Article
fr: Article arabe

en: Beamer Article (Standard Class)
fr: Article Beamer (classe standard)

en: Article (Standard Class)
fr: Article (classe standard)

en: Part
fr: Partie

en: Part*
fr: Partie*

en: Presentations
fr: Présentations

en: Overlay Specifications|v
fr: Spécification de recouvrement

en: Overlay specifications for this list
fr: Spécifications de recouvrement pour cette liste

en: Item Overlay Specifications
fr: Spécifications de recouvrement d'élément

en: On Slide
fr: Sur la diapo

en: Overlay specifications for this item
fr: Spécifications de recouvrement pour cet élément

en: Mini Template
fr: Mini modèle

en: Mini template for this list (see beamer manual for details)
fr: Mini-modèle pour cette liste (voir le manuel Beamer pour les détails)

en: Longest label|s
fr: Étiquette la plus longue|q

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
fr: L'étiquette la plus longue de la liste (pour déterminer la largeur d'indentation)

en: Sectioning
fr: Sectionnement

en: Mode Specification|S
fr: Spécification de mode

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
fr: Préciser dans quel mode (article, présentation, etc.) apparaît cet en-tête

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
fr: Le nom de la partie tel qu'il apparaîtra dans la TdM/les en-têtes courants

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
fr: Le nom de la section tel qu'il apparaîtra dans la TdM/les en-têtes courants

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
fr: SousSection \arabic{section}.\arabic{subsection}

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
fr: Le nom de la sous-section tel qu'il apparaîtra dans la TdM/les en-têtes courants

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
fr: SousSousSection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
fr: La sous-sous-section telle qu'elle apparaît dans la table de matières et les en-têtes courants

en: Frame
fr: Cadre

en: Frames
fr: Cadres

en: Overlay specifications for this frame
fr: Spécifications de recouvrement pour ce cadre

en: Default Overlay Specifications
fr: Spécifications de recouvrement implicites

en: Default overlay specifications within this frame
fr: Spécifications de recouvrement implicites pour ce cadre

en: Frame Options
fr: Options du cadre

en: Frame options (see beamer manual)
fr: Options de cadre (voir le manuel Beamer)

en: Frame Title
fr: Titre du cadre

en: Enter the frame title here
fr: Saisir le titre du cadre ici

en: PlainFrame
fr: CadreSimple

en: Frame (plain)
fr: Cadre (simple)

en: FragileFrame
fr: CadreFragile

en: Frame (fragile)
fr: Cadre (fragile)

en: AgainFrame
fr: RepriseCadre

en: Slide
fr: Diapo

en: Repeat frame with label
fr: Cadre de reprise avec étiquette

en: FrameTitle
fr: TitreCadre

en: Specify the overlay settings (see beamer manual)
fr: Préciser les réglages du recouvrement (voir le manuel Beamer)

en: Short Frame Title|S
fr: Titre cadre court|c

en: A short form of the frame title used in some themes
fr: La forme courte du titre de cadre utilisée par certains théorèmes

en: FrameSubtitle
fr: SousTitreCadre

en: Column
fr: Colonne

en: Columns
fr: Colonnes

en: Start column (increase depth!), width:
fr: Début col. (augm. la  prof. !), largeur :

en: Column Options
fr: Options de colonne

en: Column options (see beamer manual)
fr: Options de colonnes (voir le manuel Beamer)

en: Column Placement Options
fr: Options de placement de colonne

en: Column placement options (t, T, c, b)
fr: Options de placement des colonnes (t, T, c, b)

en: ColumnsCenterAligned
fr: ColonnesCentréesVerticalement

en: Columns (center aligned)
fr: Colonnes (cent. vert.)

en: ColumnsTopAligned
fr: ColonnesAlignéesSurPremièreLigne

en: Columns (top aligned)
fr: Colonnes (alig. haut)

en: Overlays
fr: Recouvrements

en: Pause number
fr: Numéro de pause

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
fr: Nombre de diapos où le contexte sous la pause est visible

en: Overprint
fr: SurImpression

en: Overprint Area Width
fr: Largeur de la zone de surimpression

en: Width
fr: Largeur

en: The width of the overprint area (default: text width)
fr: La largeur de la zone de surimpression (implicitement : largeur du texte)

en: OverlayArea
fr: ZoneRecouvrement

en: Overlayarea
fr: ZoneRecouvrement

en: Overlay Area Width
fr: Largeur de la zone de recouvrement

en: The width of the overlay area
fr: La largeur de la zone de recouvrement

en: Overlay Area Height
fr: Hauteur de la zone de recouvrement

en: Height
fr: Hauteur

en: The height of the overlay area
fr: La hauteur de la zone de recouvrement

en: Uncover
fr: Découvrir

en: Uncovered on slides
fr: Découvrir sur diapos

en: Only
fr: Seulement

en: Only on slides
fr: Seulement sur diapos

en: Block
fr: Bloc

en: Blocks
fr: Blocs

en: Block:
fr: Bloc :

en: Action Specification|S
fr: Spécifications d'action

en: Block Title
fr: Titre de bloc

en: Enter the block title here
fr: Saisir le titre du bloc ici

en: ExampleBlock
fr: BlocExemple

en: Example Block:
fr: Bloc exemple :

en: AlertBlock
fr: BlocAlerte

en: Alert Block:
fr: Bloc alerte :

en: Titling
fr: Titrage

en: Short title which appears in the sidebar/header
fr: Titre court apparaissant dans la colonne latérale ou l'en-tête

en: Title (Plain Frame)
fr: Titre (Cadre Simple)

en: Short Subtitle|S
fr: Sous-titre court|c

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
fr: Sous-titre court apparaissant dans la colonne latérale ou l'en-tête

en: Short author which appears in the sidebar/header
fr: Nom d'auteur court apparaissant dans la colonne latérale ou l'en-tête

en: Short Institute|S
fr: Nom d'institution court|c

en: Short institute which appears in the sidebar/header
fr: Nom d'institution court apparaissant dans la colonne latérale ou l'en-tête

en: InstituteMark
fr: MarqueInstitution

en: Short Date|S
fr: Date courte|d

en: Short date which appears in the sidebar/header
fr: Date courte apparaissant dans la colonne latérale ou l'en-tête

en: TitleGraphic
fr: GraphiqueTitre

en: Quotation
fr: Citation

en: Quote
fr: Cite

en: Verse
fr: Vers

en: Corollary.
fr: Corollaire.

en: Action Specifications|S
fr: Spécification d'action|S

en: Definition.
fr: Définition.

en: Definitions
fr: Définitions

en: Definitions.
fr: Définitions.

en: Example.
fr: Exemple.

en: Examples
fr: Exemples

en: Examples.
fr: Exemples.

en: Fact
fr: Fait

en: Fact.
fr: Fait.

en: Lemma.
fr: Lemme.

en: Theorem.
fr: Théorème.

en: NoteItem
fr: ÉlémentNote

en: Bold
fr: Grasse

en: Emphasize
fr: En évidence

en: Emph.
fr: En évid.

en: Alert
fr: Alerte

en: Default Text
fr: Texte implicite

en: Enter the default text here
fr: Saisir le texte implicite ici

en: Beamer Note
fr: Note Beamer

en: Note Options
fr: Options de note

en: Specifiy note options (see beamer manual)
fr: Préciser les options de note (voir le manuel Beamer)

en: ArticleMode
fr: ModeArticle

en: PresentationMode
fr: ModePresentation

en: Presentation
fr: Présentation

en: Table ##
fr: Tableau ##

en: Beamerposter
fr: PosterBeame

en: Bilingual Captions
fr: Légendes bilingues

en: Provides two styles to typeset bilingual captions. For a description see Help > Specific Manuals > Multilingual Captions.
fr: Procure deux styles de légendes bilingues. Pour les détails, voir le fichier Aide > Manuels spécifiques >  Légendes multilingues.

en: Caption setup
fr: Mise en forme légende

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
fr: Langue affectée, qui peut être « bi-first », « bi-second » ou « bi-both »

en: Caption setup:
fr: Mise en forme légende :

en: Bicaption
fr: Double légende

en: bilingual
fr: bilingue

en: Main Language Short Title
fr: Titre court dans la langue principale

en: Short title for the main(document) language
fr: Titre court pour la langue du document maître

en: Main Language Text
fr: Texte dans la langue principale

en: Text in the main(document) language
fr: Texte dans la langue du document maître

en: Second Language Short Title
fr: Titre court dans la langue secondaire

en: Short title for the second language
fr: Titre court pour la langue secondaire

en: Book (Standard Class)
fr: Book (classe standard)

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Help > Specific Manuals > Braille.
fr: Définit un environnement pour saisir le Braille. Pour les détails, voir  Aide > Manuels spécifiques >  Braille.

en: Braille (default)
fr: Braille (implicite)

en: Braille:
fr: Braille :

en: Braille (textsize)
fr: Braille (taille du texte)

en: Braille (dots on)
fr: Braille (points actifs)

en: Braille_dots_on
fr: Braille_points_actifs

en: Braille (dots off)
fr: Braille (points inactifs)

en: Braille_dots_off
fr: Braille_points_inactifs

en: Braille (mirror on)
fr: Braille (miroir actif)

en: Braille_mirror_on
fr: Braille_miroir_actif

en: Braille (mirror off)
fr: Braille (miroir inactif)

en: Braille_mirror_off
fr: Braille_miroir_inactif

en: Braillebox
fr: BoîteBraille

en: Braille box
fr: Boîte Braille

en: Act Number
fr: Numéro d'acte

en: Act ##
fr: Acte ##

en: Scene Number
fr: Numéro de scène

en: Scene ##
fr: Scène ##

en: Narrative
fr: Narratif

en: ACT
fr: ACTE

en: ACT \arabic{act}
fr: ACTE \arabic{act}

en: SCENE
fr: SCÈNE

en: SCENE \arabic{scene}
fr: SCÈNE \arabic{scene}

en: SCENE*
fr: SCÈNE*

en: AT RISE:
fr: LEVER_RIDEAU :

en: Speaker
fr: Acteur

en: Parenthetical
fr: Parenthèses

en: CURTAIN
fr: RIDEAU

en: Right Address
fr: Adresse_À_Droite

en: Japanese Article (BX Bundle)
fr: Article japonais (paquet BX)

en: Japanese Book (BX Bundle)
fr: Livre japonais (paquet BX)

en: Japanese Report (BX Bundle)
fr: Rapport japonais (paquet BX)

en: Japanese Slides (BX Bundle)
fr: Transparents japonais (paquet BX)

en: Chess
fr: Échiquier

en: Mainline
fr: Ligne_Principale

en: Mainline:
fr: Ligne Principale :

en: Variation
fr: Variante

en: Variation:
fr: Variante :

en: SubVariation
fr: SousVariante

en: Subvariation:
fr: Sous-Variante :

en: SubVariation2
fr: SousVariante2

en: Subvariation(2):
fr: Sous-Variante(2) :

en: SubVariation3
fr: SousVariante3

en: Subvariation(3):
fr: Sous-Variante(3) :

en: SubVariation4
fr: SousVariante4

en: Subvariation(4):
fr: Sous-Variante(4) :

en: SubVariation5
fr: SousVariante5

en: Subvariation(5):
fr: Sous-Variante(5) :

en: HideMoves
fr: Cache_Mouvements

en: HideMoves:
fr: Cache_Mouvements :

en: ChessBoard
fr: Échiquier

en: [chessboard]
fr: [échiquier]

en: BoardCentered
fr: ÉchiquierCentré

en: [centered board]
fr: [échiquier centré]

en: HighLight
fr: MiseEnValeur

en: Highlights:
fr: Mises  en valeur :

en: Arrow
fr: Flèche

en: Arrow:
fr: Flèche :

en: KnightMove
fr: Mouvement_Cavalier

en: KnightMove:
fr: Mouvement_Cavalier :

en: Chess Board
fr: Échiquier

en: Leisure, Sports & Music
fr: Loisirs, sports et musique

en: Support for the chessboard package to print chess games See File > Open Example > Articles > Chess where you will find Game 1 and Game 2.
fr: Auxiliaire du paquetage chessboard pour l'impression des échiquiers. Voir Fichier > Ouvrir un exemple > Articles > Échiquier où vous trouverez Partie 1 et Partie 2.

en: NewChessGame
fr: NouvelÉchiquier

en: [Start New Chess Game]
fr: [Début nouvel échiquier]

en: Chessgame Options
fr: Options du jeu d'échecs

en: See xskak manual for a comprehensive list of keys and values
fr: Voir le manuel de xskak pour une liste exhaustive des clés et des valeurs

en: Mainline Options
fr: Options de ligne principale

en: See xskak manual for possible options
fr: Voir le manuel du paquetage xskak pour les options

en: Comment
fr: Commentaire

en: SetChessBoard
fr: ParamètresÉchiquier

en: Global Chessboard Settings
fr: Paramètres globaux échiquier

en: SetBoardStoreStyle
fr: FixerStyleÉchiquier

en: Set Chessboard Style
fr: Régler le style d'échiquier

en: Style Name
fr: Nom de style

en: Chessboard Style Name
fr: Nom du style d'échiquier

en: Here you can store chessboard settings under a style name for later reuse. See chessboard manual for details.
fr: Vous pouvez enregistrer ici les réglages de l'affichage d'un échiquier sous un nom de style pour les réutiliser plus tard. Voir le manuel de chessboard pour les détails.

en: Chessboard
fr: Échiquier

en: Chessboard Options
fr: Options de l'échiquier

en: See chessboard manual for a comprehensive list of keys and values
fr: Voir le manuel de chessboard pour une liste exhaustive des clés et des valeurs

en: Springer Contributed Books (cl2emult, Obsolete!)
fr: Classe Book fournie par Springer (cl2emult, obsolète)

en: Copernicus Publications Manuscript Preparation
fr: Préparation d'un manuscrit pour les publications Copernicus

en: InFrontmatter
fr: Dans le préambule

en: Insert the affiliation number
fr: Insérer le numéro d'affiliation

en: Given name
fr: Nom attribué

en: Surname
fr: Nom

en: identify the author with the corresponding affiliation. 1, 2, 3, etc. should be inserted.
fr: faire correspondre l'auteur avec l'affiliation correspondante. Insérer 1, 2, 3, etc.

en: Running Title
fr: Titre courant

en: Running title:
fr: Titre courant :

en: FirstPage
fr: PremièrePage

en: firstpage
fr: premièrepage

en: RunningAuthor
fr: AuteurCourant

en: Running author:
fr: Auteur courant :

en: Correspondence
fr: Correspondance

en: Correspondence:
fr: Correspondance :

en: Pubdiscuss:
fr: Pubdiscuss :

en: Published
fr: Publié

en: Published:
fr: Publié :

en: Statements
fr: Énoncés

en: Copyrightstatement
fr: DonnéesCopyright

en: Copyright:
fr: Copyright :

en: \thesection Introduction
fr: \thesection.Introduction

en: Appendix \Alph{appendix}:
fr: Annexe \Alph{appendix} :

en: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}
fr: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}.

en: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}.\arabic{subsubappendix}
fr: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}.\arabic{subsubappendix}.

en: CodeAvailability
fr: DisponibilitéCode

en: Code availability.
fr: Disponibilité du code.

en: DataAvailability
fr: DisponibilitéDonnées

en: Data availability.
fr: Disponibilité des données.

en: CodeAndDataAvailability
fr: DisponibilitéCodeEtDonnées

en: Code and data availability.
fr: Disponibilité du code et des données.

en: SampleAvailability
fr: DisponibilitéÉchantillon

en: Sample availability.
fr: Disponibilité d'un échantillon.

en: Statements2
fr: Énoncés2

en: AuthorContribution
fr: ContributionAuteur

en: Author contributions.
fr: Contributions de l'auteur.

en: CompetingInterests
fr: IntérêtsConcurrents

en: Competing Interests.
fr: Intérêts concurrents.

en: Disclaimer
fr: ClauseNonResponsabilité

en: Disclaimer.
fr: Clause de non responsabilité.

en: Chinese Article (CTeX)
fr: Article chinois (CTex)

en: Chinese Book (CTeX)
fr: Livre chinois (CTex)

en: Chinese Report (CTeX)
fr: Report chinois(CTeX)

en: Custom Header/Footer Text
fr: Personnalisation en-têtes/pieds de page

en: Adds environments to define header and footer lines. See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Custom Header/Footer Text, for a detailed description. NOTE: To use this module you must set the 'Page style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
fr: Ajoute des environnements pour définir les en-têtes et pieds de page. Voir le manuel des « Options avancées », section « Modules>Format de la page>En-têtes et pieds de page sur mesure. NOTA : pour utiliser ce module, vous devez choisir le style d'en-têtes « sophistiqué » dans le menu Documents -> Paramètres -> Format de la page !

en: Header/Footer
fr: En-tête/pied

en: Even Header
fr: En-tête page paire

en: Alternative text for the even header
fr: Texte alternatif pour l'en-tête pair

en: Center Header
fr: En-tête central

en: Center Header:
fr: En-tête central :

en: Left Footer
fr: Pied gauche

en: Left Footer:
fr: Pied gauche :

en: Center Footer
fr: Pied central

en: Center Footer:
fr: Pied central :

en: Right Footer
fr: Pied droit

en: Right Footer:
fr: Pied droit :

en: Directory
fr: Répertoire

en: Firstname
fr: Prénom

en: Literal
fr: Littéral

en: KeyCombo
fr: Combinaison de touches

en: KeyCap
fr: Touche Majuscules

en: GuiMenu
fr: Menu d'interface

en: GuiMenuItem
fr: Élement du menu d'interface

en: GuiButton
fr: Bouton d'interface

en: MenuChoice
fr: Choix de menu

en: Authorgroup
fr: GroupeAuteur

en: RevisionHistory
fr: HistoriqueRévisions

en: Revision History
fr: Historique révisions

en: Revision
fr: Révision

en: RevisionRemark
fr: RemarqueRévision

en: FirstName
fr: Prénom

en: Letters
fr: Lettres

en: Letter
fr: Lettre

en: Addresses
fr: Adresses

en: Postal Data
fr: Données postales

en: Send To Address
fr: Envoi à l'adresse

en: My Address
fr: Mon_Adresse

en: Sender Address:
fr: Adresse de l'expéditeur :

en: Return address
fr: Adresse de retour

en: Backaddress:
fr: AdresseRetour :

en: Postal comment
fr: Commentaire postal

en: Postal Remark:
fr: Commentaire postal :

en: Handling:
fr: Étiquette :

en: YourRef
fr: VotreRéf

en: Your ref.:
fr: Vos réf. :

en: MyRef
fr: MaRéf

en: Our ref.:
fr: Nos réf. :

en: Writer
fr: Auteur

en: Writer:
fr: Auteur :

en: Closings
fr: Annexes

en: Signature:
fr: Signature :

en: Bottomtext
fr: Texte de bas de page

en: Bottom text:
fr: Texte de bas de page :

en: Area code
fr: Code de zone

en: Area Code:
fr: Code de zone :

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Telephone:
fr: Téléphone :

en: Location
fr: Adresse

en: Location:
fr: Adresse :

en: Subject
fr: Sujet

en: Subject:
fr: Sujet :

en: Opening
fr: Ouverture

en: Opening:
fr: Ouverture :

en: Closing
fr: Fermeture

en: Closing:
fr: Fermeture :

en: Here you can insert a signature scan
fr: Vous pouvez insérer ici le scan d'une signature

en: encl
fr: P.J.

en: encl:
fr: P.J. :

en: cc:
fr: cc :

en: Post Scriptum:
fr: Post Scriptum :

en: SenderAddress
fr: AdresseExpéditeur

en: Backaddress
fr: Adresse_Retour

en: Zusatz
fr: Post scriptum

en: IhrZeichen
fr: VotreRéférence

en: YourMail
fr: VotreMail

en: MeinZeichen
fr: MaRéférence

en: Unterschrift
fr: Signature

en: Telefon
fr: Téléphone

en: Place
fr: Lieu

en: Stadt
fr: Ville

en: Town
fr: Ville

en: Ort
fr: Lieu

en: Datum
fr: Date

en: Reference
fr: Référence

en: Betreff
fr: Objet

en: Anrede
fr: Ouverture

en: Brieftext
fr: Texte

en: Gruss
fr: Salutation

en: Encl.
fr: P.J.

en: Verteiler
fr: Distributeur

en: DocBook Book (XML)
fr: Livre DocBook (XML)

en: Books (DocBook)
fr: Livres (DocBook)

en: DocBook Chapter (XML)
fr: Chapitre DocBook (XML)

en: DocBook Section (XML)
fr: Section DocBook (XML)

en: DocBook Article (XML)
fr: Article DocBook (XML)

en: RunTitle
fr: TitreCourant

en: Running Title:
fr: Titre courant :

en: RunAuthor
fr: AuteurCourant

en: Running Author:
fr: Auteur courant :

en: Address Option
fr: Option d'adresse

en: Optional argument for the address
fr: Argument optionnel pour l'adresse

en: E-Mail Option
fr: Options d'adresse électronique

en: Optional argument for the e-mail
fr: Argument optionnel pour l'adresse électronique

en: E-mail:
fr: E-mail :

en: Web Address
fr: Adresse web

en: Web address:
fr: Adresse web :

en: Authors Block
fr: Bloc auteurs

en: Authors Block:
fr: Bloc auteurs :

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Thanks Text
fr: Texte de remerciements

en: Thanks \theThanks:
fr: Remerciements \theThanks :

en: Thanks Reference
fr: Référence aux remerciements

en: Thanks Ref
fr: Ref. aux remerciements

en: Internet Address Reference
fr: Référence  à adresse Internet

en: Internet Addess Ref
fr: Référence à une adresse internet

en: Name (First Name)
fr: Nom (prénom)

en: First Name
fr: Prénom

en: Name (Surname)
fr: Nom (de famille)

en: By Same Author (bib)
fr: Par le même auteur (bib)

en: bysame
fr: du même

en: Footnote (Title)
fr: Note de bas de page (titre)

en: LaTeX Title
fr: Titre_LaTeX

en: Journal:
fr: Journal :

en: msnumber
fr: numéro_ms

en: MS_number:
fr: Numéro_MS :

en: FirstAuthor
fr: PremierAuteur

en: 1st_author_surname:
fr: Nom_Famille_Premier_Auteur :

en: reprint_reqs_to:
fr: demande_tirés_à_part_à :

en: Acknowledgment
fr: Remerciements

en: Acknowledgment.
fr: Remerciements.

en: Elsevier (Obsolete Version)
fr: Elsevier (version obsolète)

en: Author Option
fr: Option d'auteur

en: Optional argument for the author
fr: Argument optionnel pour l'auteur

en: Author Address
fr: Adresse Auteur

en: Author Email
fr: E-mail auteur

en: Email:
fr: E-mail :

en: Author URL
fr: URL Auteur

en: Thanks Option
fr: Option de remerciements

en: Optional argument for the thanks statement
fr: Argument optionnel pour l'expression des remerciements (« thanks »)

en: Theorem \arabic{theorem}
fr: Théorème \arabic{theorem}

en: PROOF.
fr: PREUVE.

en: Lemma \arabic{theorem}
fr: Lemme \arabic{theorem}

en: Corollary \arabic{theorem}
fr: Corollaire \arabic{theorem}

en: Criterion \arabic{theorem}
fr: Critère \arabic{theorem}

en: Algorithm \arabic{theorem}
fr: Algorithme \arabic{theorem}

en: Definition \arabic{theorem}
fr: Définition \arabic{theorem}

en: Example \arabic{theorem}
fr: Exemple \arabic{theorem}

en: Problem \arabic{theorem}
fr: Problème \arabic{theorem}

en: Remark \arabic{theorem}
fr: Remarque \arabic{theorem}

en: Claim \arabic{theorem}
fr: Affirmation \arabic{theorem}

en: Summary \arabic{summ}
fr: Résumé \arabic{summ}

en: Case \arabic{case}
fr: Cas \arabic{case}

en: Titlenotemark
fr: MarqueNoteTitre

en: Titlenote mark
fr: Marque de note de titre

en: Title footnote
fr: Note de bas de page (titre)

en: Footnote Label
fr: Étiquette de note de bas de page

en: Label you refer to in the title
fr: Étiquette référençable dans le titre

en: Title footnote:
fr: Note de bas de page (titre) :

en: Author Label
fr: Étiquette d'auteur

en: Label you will reference in the address
fr: Étiquette référençable dans l'adresse

en: Authormark
fr: MarqueAuteur

en: Author footnote
fr: Note de bas de page (auteur)

en: Author footnote:
fr: Note de bas de page (auteur) :

en: Author Footnote Label
fr: Étiquette de note de bas de page (auteur)

en: Label you refer to for an author
fr: Étiquette référençable pour un auteur

en: CorAuthormark
fr: MarqueAuteurRéférent

en: CorAuthor mark
fr: Marque d'auteur référent

en: Corresponding author
fr: Auteur référent

en: Corresponding author text:
fr: Texte auteur référent :

en: Address Label
fr: Étiquette d'adresse

en: Label of the author you refer to
fr: Étiquette de l'auteur à référencer

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
fr: Si le contenu est « url », l'adresse électronique devient une adresse internet

en: Endnotes (Basic)
fr: Notes en fin de document (basiques)

en: Foot- and Endnotes
fr: Notes de bas de page et en fin de document

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
fr: Ajouter un insert de notes en fin de document, en plus des notes de bas de pages. Ceci utilise le paquetage endnotes, qui a quelques limitations mais fonctionne avec des distributions LaTeX anciennes. Vous devrez ajouter une liste de notes en fin de document (Insérer > Listes/Matières/Références > Notes en fin de document) à l'endroit où vous souhaitez voir apparaître les notes regroupées.

en: Endnotes
fr: Notes en fin de document

en: Endnote ##
fr: N° notes en fin de document

en: Endnote
fr: Notes en fin de document

en: Notes[[Endnotes]]
fr: Notes

en: Endnotes (Extended)
fr: Endnotes (étendues)

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3). You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
fr: Ajoute un insert de notes en fin de document, en plus des notes de bas de page. Ceci utilise le paquetage enotez qui est beaucoup plus puissant et paramétrable que le paquetage endnotes (module « Notes en fin de document (basique) »), mais requiert une installation LaTeX plutôt récente (avec LaTeX3). Vous devrez ajouter une liste des notes en fin de document (Insérer > Listes/Matières/Références > Notes en fin de document) où vous voulez voir apparaître les notes.

en: Key words:
fr: Mots-clés :

en: Customisable Lists (enumitem)
fr: Liste personnalisable (enumitem)

en: List Enhancements
fr: Améliorations des listes

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
fr: Règle la disposition des listes à puces, énumérations, descriptions, et des listes étiquetées. Voir la section Listes personnalisées du Guide de l'utilisateur pour les détails.

en: Itemize Options
fr: Options de liste à puces

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
fr: Arguments optionnels de cette liste (voir le manuel d'enumitem)

en: Enumerate Options
fr: Options d'énumération

en: Description Options
fr: Options de description

en: Labeling
fr: Étiquetage

en: Enumerate-Resume
fr: Énumération-reprise

en: Number Equations by Section
fr: Numéroter les équations par section

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
fr: Réinitialiser la numérotation des équations au début de chaque section et ajouter le numéro de section au numéro d'équation, comme dans « (2.1) ».

en: Equation
fr: Équation

en: Name:
fr: Nom :

en: FooterName
fr: NomDePied

en: Name (footer):
fr: Nom (pied) :

en: Mobile:
fr: Mobile :

en: Mobile phone number
fr: Numéro de mobile

en: Homepage
fr: Page d'accueil

en: Homepage:
fr: Page d'accueil :

en: InstantMessaging
fr: MessagerieInstantanée

en: Instant Messaging:
fr: Messagerie instantanée :

en: IM Type:
fr: Type de MI :

en: IM Type (e.g., AOL Messenger)
fr: Type de MI (e. g. AOL Messenger)

en: Birthday
fr: Date de naissance

en: Date of birth:
fr: Date de naissance :

en: Nationality
fr: Nationalité

en: Nationality:
fr: Nationalité :

en: Gender
fr: Sexe

en: Gender:
fr: Sexe :

en: BeforePicture
fr: AvantImage

en: Space before picture:
fr: Espace avant l'image :

en: Picture
fr: Image

en: Picture:
fr: Image :

en: Resize photo to this width
fr: Recadrer les photos à cette largeur

en: AfterPicture
fr: AprèsImage

en: Space after picture:
fr: Espace après l'image :

en: Vertical Space
fr: Espacement vertical

en: Additional vertical space
fr: Espacement vertical additionnel

en: Item
fr: ÉlémentListe

en: Summary of the item, can also be the time span
fr: Résumé de l’élément, peut être également la durée

en: Item:
fr: Élément de liste :

en: ItemInset
fr: InsertÉlement

en: Subitems
fr: Sous-rubriques

en: TitleItem
fr: TitreÉlément

en: Title item:
fr: Titre Élément :

en: TitleLevel
fr: NiveauTitre

en: Title level:
fr: Niveau titre :

en: Text (right side)
fr: Texte (côté droit)

en: BlueItem
fr: ÉlémentBleu

en: Blue item:
fr: Élément bleu :

en: BlueItemInset
fr: InsertÉlémentBleu

en: Blue subitems
fr: Sous-rubriques bleues

en: BigItem
fr: ÉlémentGrand

en: Big Item:
fr: Élément grand :

en: EcvItemize
fr: ListePucesEcv

en: MotherTongue
fr: LangueMaternelle

en: Mother Tongue:
fr: Langue maternelle :

en: LangHeader
fr: LangueDébut

en: Language Header:
fr: Début langues :

en: Language:
fr: Langue :

en: Name of the language
fr: Nom de la langue

en: Listening
fr: Compréhension

en: Level how good you think you can listen
fr: Niveau auquel vous pensez bien comprendre

en: Reading
fr: Lecture

en: Level how good you think you can read
fr: Niveau auquel vous pensez bien lire

en: Interaction
fr: Échange

en: Level how good you think you can conversate
fr: Niveau auquel vous pensez bien discuter

en: Level how good you think you can freely talk
fr: Niveau auquel vous pensez bien parler librement

en: LastLanguage
fr: DernièreLangue

en: Last Language:
fr: Dernière langue :

en: LangFooter
fr: FinLangues

en: Language Footer:
fr: Fin langues :

en: End
fr: Fin

en: End of CV
fr: Fin de CV

en: Highlight
fr: Mise  en valeur

en: Footer name:
fr: Nom de pied de page :

en: Size
fr: Taille

en: Size the photo is resized to
fr: Changement de taille de la photo

en: The title as it appears in the header
fr: Le titre tel qu'il apparaîtra dans l'en-tête

en: Summary of the item, can also be the time
fr: Résumé de l'élement, peut être également le temps

en: BulletedItem
fr: ÉlémentListePuces

en: Bulleted Item:
fr: Élément liste à puces :

en: Begin
fr: Début

en: Begin of CV
fr: Début de CV

en: PersonalInfo
fr: InfoPersonnelles

en: Personal Info
fr: Info personnelles

en: VerticalSpace
fr: EspacementVertical

en: Vertical space
fr: Espacement vertical

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
fr: Article (classe standard avec tailles de polices supplémentaires)

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
fr: Book (classe standard avec tailles de polices supplémentaires)

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
fr: Letter (classe standard avec tailles de polices supplémentaires)

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
fr: Report (classe standard avec tailles de polices supplémentaires)

en: Number Figures by Section
fr: Numéroter les figures par section

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
fr: Réinitialiser la numérotation des figures au début de chaque section et ajouter le numéro de section au numéro de figure, comme dans « fig. 2.1 ».

en: Fix Computer Modern Fonts
fr: Polices Computer Modern corrigées

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
fr: Fix-cm améliore l'apparence des polices Computer Modern et les rend disponibles dans toutes les tailles. Pour les détails voir la documentation du paquetage fix-cm : http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf

en: LaTeX Kernel Fixes (Obsolete)
fr: Corrections du noyau LaTeX (obsolète)

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes were not part of older LaTeX kernels because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different with different LaTeX versions, depending on the respective version of fixltx2e. NOTE: recent LaTeX kernels (as of 2015/01/01) include the functionality of fixltx2e, so the fixltx2e module becomes obsolete with newer LaTeX distributions.
fr: Charge le paquetage LaTeX fixltx2e qui contient quelques corrections d'erreurs LaTeX. Ces corrections ne figure pas dans le noyau LaTeX pour des raisons de rétro-compatibilité. Si vous utilisez ce module, votre document imprimé pourra se présenter différemment avec de futures versions de LaTeX, en fonction des différentes versions de fixltx2e. Nota : les noyaux LaTeX récents (à partir du 01/01/2015) incluent la fonctionnalité de fixltx2e, le module devient donc obsolète avec les nouvelles distributions LaTeX.

en: FiXme Notes
fr: Notes Fixme

en: Annotation & Revision
fr: Annotation & revue

en: Provides 'FiXme' (marginal) annotations for document revision purposes. A list of annotations can be produced by using the 'List of FIXMEs' paragraph style. The annotations are customizable via the LaTeX preamble. See the FiXme documentation for details. NOTE: By default, the notes are only displayed in 'draft' mode (if the option 'draft' has been inserted to Document > Settings > Document Class > Class Options > Custom). To display them always, insert \fxsetup{draft} to Document > Settings > Preamble. NOTE also that you need version 4 or later of the FiXme package for some features.
fr: Crée des annotations FiXme (en marge) pour les besoins de révision d'un document. Une liste des annotations peut être produite en utilisant le style de paragraphe « Liste de FIXMEs ». Les annotations peuvent être paramétrées via le préambule LaTeX, voir la documentation de FiXme pour les détails. Nota : implicitement, les annotations ne sont affichées qu'en mode « brouillon » (si l'option « draft » a été ajoutée dans Document > Paramètres > Classe de document > Options de classe > Réglable). Pour les afficher dans tous les cas, ajouter \\fxsetup{draft} dans   Documents > Paramètres > Préambule. Noter également qu'il faut la version 4 ou supérieure du paquetage FiXme pour certaines fonctionnalités.

en: List of FIXMEs
fr: Liste des FIXMEs

en: [List of FIXMEs]
fr: [Liste des FIXMEs]

en: Fixme Note
fr: Note fixme

en: Fixme Note Options|s
fr: Options de note de Fixme|s

en: Consult the fixme package documentation for options
fr: Consulter la documentation du paquetage fixme pour les options

en: Fixme Warning
fr: Avertissement Fixme

en: Warning
fr: Avertissement

en: Fixme Error
fr: Erreur Fixme

en: Error
fr: Erreur

en: Fixme Fatal
fr: Erreur fatale Fixme

en: Fatal
fr: Fatale

en: Fixme Note (Targeted)
fr: Note Fixme (ciblée)

en: Fixme (Targeted)
fr: Fixme (ciblée)

en: Fixme Note|x
fr: Note Fixme|x

en: Insert the FIXME note here
fr: Saisir la note Fixme ici

en: Fixme Warning (Targeted)
fr: Avertissement Fixme (ciblé)

en: Warning (Targeted)
fr: Avertissment (ciblé)

en: Fixme Error (Targeted)
fr: Erreur Fixme (ciblée)

en: Error (Targeted)
fr: Erreur (ciblée)

en: Fixme Fatal (Targeted)
fr: Erreur fatale Fixme (ciblée)

en: Fatal (Targeted)
fr: Fatale (ciblée)

en: Fixme Note (Multipar)
fr: Note Fixme (multipar)

en: Fixme (Multipar)
fr: Fixme (multipar)

en: Fixme Summary
fr: Résumé Fixme

en: Insert a summary of the FIXME note here
fr: Saisir un résumé de la note Fixme ici

en: Fixme Warning (Multipar)
fr: Avertissement Fixme (multipar)

en: Warning (Multipar)
fr: Avertissement (multipar)

en: Fixme Error (Multipar)
fr: Erreur Fixme (multipar)

en: Error (Multipar)
fr: Erreur (multipar)

en: Fixme Fatal (Multipar)
fr: Erreur fatale Fixme (multipar)

en: Fatal (Multipar)
fr: Fatale  (multipar)

en: Fixme Note (Multipar Targeted)
fr: Note Fixme (multipar ciblée)

en: Fixme (MP Targ.)
fr: Fixme (multipar ciblée)

en: Annotated Text
fr: Texte annoté

en: Annotated Text|x
fr: Texte annoté|x

en: Insert the text to annotate here
fr: Saisir le texte à annoter ici

en: Fixme Warning (Multipar Targeted)
fr: Avertissement Fixme (multipar ciblé)

en: Warning (MP Targ.)
fr: Avertissement (multipar ciblée)

en: Fixme Error (Multipar Targeted)
fr: Erreur Fixme (multipar ciblée)

en: Error (MP Targ.)
fr: Erreur (multipar ciblée)

en: Fixme Fatal (Multipar Targeted)
fr: Erreur fatale Fixme (multipar ciblée)

en: Fatal (MP Targ.)
fr: Fatale (multipar ciblée)

en: Foilhead
fr: En-Tête_Feuillet

en: ShortFoilhead
fr: En-Tête_Feuillet_Court

en: Rotatefoilhead
fr: En-Tête_Feuillet_Tourné

en: ShortRotatefoilhead
fr: En-Tête_Feuillet_Court_Tourné

en: TickList
fr: ListeMarques

en: CrossList
fr: ListeCroix

en: My Logo
fr: Mon_Logo

en: My Logo:
fr: Mon logo :

en: Restriction:
fr: Restriction :

en: Theorem #.
fr: Théorème #.

en: Lemma #.
fr: Lemme #.

en: Corollary #.
fr: Corollaire #.

en: Definition #.
fr: Définition #.

en: Theorem*
fr: Théorème*

en: Lemma*
fr: Lemme*

en: Corollary*
fr: Corollaire*

en: Definition*
fr: Définition*

en: Footnotes as Endnotes (Basic)
fr: Notes de bas de page renvoyées en fin de document (basique)

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
fr: Met toutes les notes de bas de page en fin de document. Ceci utilise la paquetage endnotes, qui a quelques limitations mais qui fonctionne même avec des distributions LaTeX anciennes. Vous devrez ajouter une liste des notes en fin de document (Insérer > Listes/Matières/Références > Notes en fin de document) où vous voulez voir apparaître les notes.

en: Footnotes as Endnotes (Extended)
fr: Notes de bas de page renvoyées en fin de document (étendues)

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Footnotes as Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3).You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
fr: Met toutes les notes de bas de page en fin de document. Ceci utilise la paquetage enotez, qui est plus puissant et paramétrable que le paquetage endnotes (module « Notes en fin de document (basique) »), mais requiert une installation LaTeX plutôt récente (avec LaTeX3). Vous devrez ajouter une liste des notes en fin de document (Insérer > Listes/Matières/Références > Notes en fin de document) où vous voulez voir apparaître les notes.

en: French Letter (frletter)
fr: Lettre en français (frletter)

en: G-Brief (V. 1, Obsolete)
fr: G-Brief (V. 1, obsolète)

en: Letter:
fr: Lettre :

en: Street
fr: Rue

en: Street:
fr: Rue :

en: Addition:
fr: Addition :

en: Town:
fr: Ville :

en: State:
fr: État :

en: ReturnAddress
fr: AdresseRetour

en: ReturnAddress:
fr: AdresseRetour :

en: MyRef:
fr: MaRéf :

en: YourRef:
fr: VotreRéf :

en: YourMail:
fr: VotreMail :

en: EMail
fr: E-mail

en: EMail:
fr: E-mail :

en: Bank
fr: Banque

en: Bank:
fr: Banque :

en: BankCode
fr: CodeBanque

en: BankCode:
fr: CodeBanque :

en: BankAccount
fr: CompteBancaire

en: BankAccount:
fr: CompteBancaire :

en: PostalComment
fr: CommentairePostal

en: PostalComment:
fr: CommentairePostal :

en: Reference:
fr: Référence :

en: Encl.:
fr: P.J. :

en: NameRowA
fr: NomLigneA

en: NameRowA:
fr: NomLigneA :

en: NameRowB
fr: NomLigneB

en: NameRowB:
fr: NomLigneB :

en: NameRowC
fr: NomLigneC

en: NameRowC:
fr: NomLigneC :

en: NameRowD
fr: NomLigneD

en: NameRowD:
fr: NomLigneD :

en: NameRowE
fr: NomLigneE

en: NameRowE:
fr: NomLigneE :

en: NameRowF
fr: NomLigneF

en: NameRowF:
fr: NomLigneF :

en: NameRowG
fr: NomLigneG

en: NameRowG:
fr: NomLigneG :

en: AddressRowA
fr: AdresseLigneA

en: AddressRowA:
fr: AdresseLigneA :

en: AddressRowB
fr: AdresseLigneB

en: AddressRowB:
fr: AdresseLigneB :

en: AddressRowC
fr: AdresseLigneC

en: AddressRowC:
fr: AdresseLigneC :

en: AddressRowD
fr: AdresseLigneD

en: AddressRowD:
fr: AdresseLigneD :

en: AddressRowE
fr: AdresseLigneE

en: AddressRowE:
fr: AdresseLigneE :

en: AddressRowF
fr: AdresseLigneF

en: AddressRowF:
fr: AdresseLigneF :

en: TelephoneRowA
fr: TéléphoneLigneA

en: TelephoneRowA:
fr: TéléphoneLigneA :

en: TelephoneRowB
fr: TéléphoneLigneB

en: TelephoneRowB:
fr: TéléphoneLigneB :

en: TelephoneRowC
fr: TéléphoneLigneC

en: TelephoneRowC:
fr: TéléphoneLigneC :

en: TelephoneRowD
fr: TéléphoneLigneD

en: TelephoneRowD:
fr: TéléphoneLigneD :

en: TelephoneRowE
fr: TéléphoneLigneE

en: TelephoneRowE:
fr: TéléphoneLigneE :

en: TelephoneRowF
fr: TéléphoneLigneF

en: TelephoneRowF:
fr: TéléphoneLigneF :

en: InternetRowA
fr: InternetLigneA

en: InternetRowA:
fr: InternetLigneA :

en: InternetRowB
fr: InternetLigneB

en: InternetRowB:
fr: InternetLigneB :

en: InternetRowC
fr: InternetLigneC

en: InternetRowC:
fr: InternetLigneC :

en: InternetRowD
fr: InternetLigneD

en: InternetRowD:
fr: InternetLigneD :

en: InternetRowE
fr: InternetLigneE

en: InternetRowE:
fr: InternetLigneE :

en: InternetRowF
fr: InternetLigneF

en: InternetRowF:
fr: InternetLigneF :

en: BankRowA
fr: BanqueLigneA

en: BankRowA:
fr: BanqueLigneA :

en: BankRowB
fr: BanqueLigneB

en: BankRowB:
fr: BanqueLigneB :

en: BankRowC
fr: BanqueLigneC

en: BankRowC:
fr: BanqueLigneC :

en: BankRowD
fr: BanqueLigneD

en: BankRowD:
fr: BanqueLigneD :

en: BankRowE
fr: BanqueLigneE

en: BankRowE:
fr: BanqueLigneE :

en: BankRowF
fr: BanqueLigneF

en: BankRowF:
fr: BanqueLigneF :

en: GraphicBoxes
fr: Boîtes graphiques

en: Boxes
fr: Boîtes

en: Boxes to scale and rotate its contents
fr: Boîtes permettant de mettre à l'échelle et faire tourner leur contenu

en: Reflectbox
fr: BoiteMiroir

en: Scalebox
fr: BoîteÉchelle

en: H-Factor
fr: Facteur-H

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
fr: Saisir le facteur d'échelle vertical (1 = 100%)

en: V-Factor
fr: Facteur-V

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
fr: Saisir le facteur d'échelle horizontal (1 = 100%)

en: Resizebox
fr: BoîteRetaillée

en: Width of the box
fr: Largeur de la boîte

en: Height of the box, can also be '!' to keep aspect ratio
fr: Hauteur de la boîte, peut aussi être « ! » pour conserver l'homothétie

en: Rotatebox
fr: BoîtePivotée

en: Origin
fr: Origine

en: Rotation origin; syntax: 'origin=lt' (for top left corner)
fr: Origine de la rotation. Syntaxe : « origin = lt » pour le coin supérieur gauche (left top)

en: Rotation angle in degrees (counterclockwise)
fr: Angle de rotation en degrés (sens inverse des aiguilles d'une montre)

en: Hanging Paragraphs
fr: Paragraphes en renfoncement

en: Paragraph Styles
fr: Styles de paragraphe

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
fr: Ajouter un environnement pour les paragraphes avec renfoncement. Un paragraphe avec renfoncement est un paragraphe dans lequel la première ligne est alignée à gauche, alors que les autres lignes présentent un retrait.

en: Hanging
fr: Renfoncement

en: Hebrew Article
fr: Article hébreu

en: Claim \thetheorem.
fr: Affirmation \thetheorem.

en: Remarks
fr: Remarques

en: Remarks \thetheorem.
fr: Remarques \thetheorem.

en: Proof:
fr: Preuve :

en: Hebrew Letter
fr: Lettre hébreu

en: More
fr: Poursuivre

en: (MORE)
fr: (POURSUIVRE)

en: FADE IN:
fr: FONDU OUVERTURE :

en: Continuing
fr: Suite

en: (continuing)
fr: (suite)

en: TITLE OVER:
fr: TITRE DESSUS :

en: INTERCUT
fr: COUPE

en: INTERCUT WITH:
fr: COUPE AVEC :

en: FADE OUT
fr: FONDU FERMETURE

en: General
fr: Général

en: Scene
fr: Scène

en: Chemistry: Hazard and Precautionary Statements
fr: Chimie : mentions de danger et conseils de prudence

en: Academic Field Specifics
fr: Particularités d'un domaine académique

en: Provides two insets to typeset numbers and phrases of chemical hazard and precautionary statements. For a description see Help > Specific Manuals > Hazard and Precautionary Statements.
fr: Procure deux inserts pour saisir les numéros et les énoncés des mentions de danger et de conseils de prudence pour la chimie. Pour une description détaillée, voir  Aide > Manuels spécifiques >  Mentions de danger et conseils de prudence.

en: H-P number
fr: Numéro H-P

en: H-P statement
fr: Énoncé H-P

en: Statement Text
fr: Texte de l'énoncé

en: Text for statements that require some information
fr: Texte pour les énoncés qui requièrent une information supplémentaire

en: Author Names
fr: Noms des auteurs

en: Author names that will appear in the header line
fr: Noms d'auteur apparaissant dans la ligne d'en-tête

en: History
fr: Historique

en: Classification Codes
fr: Codes de classification

en: TableCaption
fr: LégendeTableau

en: Table caption
fr: Légende de tableau

en: Refcite
fr: CiteRef

en: Cite reference
fr: Citer la référence

en: ItemList
fr: ListeÉlements

en: RomanList
fr: ListeRomaine

en: Numbering Scheme
fr: Principe de numérotation

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
fr: Utiliser le numéro d'élément le plus grand dans la liste, e.g. « (iv) » pour 4 éléments numérotés en romain

en: Corollary \thecorollary.
fr: Corollaire \thecorollary.

en: Lemma \thelemma.
fr: Lemme \thelemma.

en: Claim ##
fr: Affirmation ##

en: Claim \theclaim.
fr: Affirmation \\theclaim.

en: Appendix \Alph{appendix}.
fr: Annexe \Alph{appendix}.

en: Comby
fr: CommuniquéPar

en: Theorem ##
fr: Théorème ##

en: Corollary ##
fr: Corollaire ##

en: Lemma ##
fr: Lemme ##

en: Initials (Drop Caps)
fr: Initiales (lettrines)

en: Defines a style for paragraphs with an enlarged initial letter (drop cap). See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
fr: Définir un style pour un paragraphe avec une lettrine. Voir le manuel des Objets insérés pour les détails.

en: Initial
fr: Lettrine

en: Option(s) for the initial
fr: Option(s) pour le module « initial »

en: Initial letter(s)
fr: Lettre(s) de lettrine

en: Rest of Initial
fr: Résidu de lettrine

en: Rest of initial word or text
fr: Reste de mot ou texte initial

en: Short title that will appear in header line
fr: Titre court apparaissant dans la ligne d'en-tête

en: Review
fr: Revue

en: Paper
fr: IdPapier

en: Prelim
fr: CommPrelim

en: Rapid
fr: CommRapide

en: Physics and Astronomy Classification System number:
fr: Numéro PACS (Physics and Astronomy Classification System) :

en: Mathematics Subject Classification number:
fr: Classification des Sujets Mathématiques de 1991 (MSC):

en: submitto
fr: soumisÀ

en: submit to paper:
fr: comm. soumise à :

en: Bibliography (plain)
fr: Bibliographie (simple)

en: Bibliography heading
fr: En-tête de bibliographie

en: ABSTRACT:
fr: RÉSUMÉ :

en: KEY WORDS:
fr: MOTS-CLÉS :

en: ACKNOWLEDGEMENTS
fr: REMERCIEMENTS

en: Main Author
fr: Auteur principal

en: Affiliation Key
fr: Clé d'affiliation

en: Affiliation key of the author
fr: Clé d’affiliation de l'auteur

en: Forename
fr: Prénom

en: Co Author
fr: Co-auteur

en: Co-author
fr: Co-auteur

en: Affiliation key of the co-author
fr: Clé d'affiliation du co-auteur

en: Short Author
fr: Nom d'auteur court

en: Short author:
fr: Nom d'auteur court :

en: Affiliation key
fr: Clé d'affiliation

en: Keyword:
fr: Mot-clé :

en: Vita:
fr: Vita :

en: PDB reference
fr: Référence PDB

en: PDB reference:
fr: Références PDB :

en: Optional name
fr: Nom optionnel

en: NDB reference
fr: Référence NDB

en: NDB reference:
fr: Référence NDB :

en: Insert 'c' for centering, 'r' for flushright and 'l' for flushleft
fr: Insérer |« c »pour centrer, « r » pour aligner à droite et « l' » pour aligner à gauche

en: Rensuji with no Skip Adjustment|n
fr: Rensuji sans ajustement de saut|a

en: Rensuji (no skip adj.)
fr: Rensuji (pas d'ajust. saut)

en: Japanese Article (Standard Class)
fr: Article japonais (classe standard)

en: Alternative Affiliation
fr: Autre affiliation

en: Affiliation Prefix
fr: Préfixe d'affiliation

en: A prefix like 'Also at '
fr: Un préfixe comme « Aussi à »

en: PACS numbers:
fr: Numéros PACS :

en: Preprint number
fr: Numéro de preprint

en: Preprint number:
fr: Numéro de preprint :

en: Online citation
fr: Citation en ligne

en: Japanese Book (Standard Class)
fr: Livre japonais (classe standard)

en: Japanese Article (JLReq Class)
fr: Article japonais (classe JLReq)

en: Japanese Book (JLReq Class)
fr: Livre japonnais (classe JLReq)

en: Subtitle|u
fr: SousTitre|u

en: Subtitle of the part
fr: Sous-titre de la partie

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Subtitle of the chapter
fr: Sous-titre du chapitre

en: Chapter*
fr: Chapitre*

en: Subtitle of the section
fr: Sous-titre de la section

en: Subtitle of the subsection
fr: Sous-titre de la sous-section

en: Subtitle of the subsubsection
fr: Sous-titre de la sous-sous-section

en: Abstract over Columns
fr: Résumé en colonnes

en: JLReq Setup
fr: Réglage JLReq

en: Sidenote
fr: Note latérale

en: Endnote contents
fr: Contenu de la note en fin de document

en: Contents of the sidenote. Only makes sense when \jlreqsetup{sidenote_type=symbol} is specified in the preamble.
fr: Contenu de la note latérale. N'a de sens que quand \jlreqsetup{sidenote_type=symbole} est précisé dans le préambule.

en: Length
fr: Longueur

en: Jidori Length|L
fr: Longueur Jidori|L

en: Length of Jidori. Contents is fit to this length.
fr: Longueur de jidori. Le contenu est adapté à cette longueur.

en: Akigumi (LuaLaTeX)
fr: Akigumi(LuaLaTeX)

en: Char Space
fr: Espace caractère

en: Char Space|D
fr: Espace caractère|c

en: Distance between chars is set to this length.
fr: La distance inter-caractères est positionnée à cette longueur.

en: Japanese Report (JLReq Class)
fr: Rapport japonais (classe JLReq)

en: Japanese Report (Standard Class)
fr: Rapport japonais (classe standard)

en: Japanese Article (JS Bundle)
fr: Article japonais (paquet JS)

en: Japanese Book (JS Bundle)
fr: Livre japonais (paquet JS)

en: Plain Keywords
fr: Mots-clés ordinaires

en: Plain Keywords:
fr: Mots-clés ordinaires :

en: Plain Title
fr: Titre normal

en: Plain Title:
fr: Titre normal :

en: Short Title:
fr: Titre court :

en: Plain Author
fr: Auteur courant

en: Plain Author:
fr: Auteur courant :

en: Code Chunk
fr: Élément de code

en: Code Input
fr: Code en entrée

en: Code Output
fr: Code en sortie

en: AddressForOffprints
fr: AdressePourTirésÀPart

en: Address for Offprints:
fr: Adresse pour tirés à part :

en: RunningTitle
fr: TitreCourant

en: Literate Programming
fr: Programmation littéraire

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
fr: Utilise le paquetage « knitr » de R pour la création dynamique de rapports. Ce paquetage R doit être installé pour que ce module fonctionne, via install.packages('knitr'). Nota: la version de R doit être supérieure ou égale à 2.14.1. Pour les détails, voir http://yihui.name/knitr

en: Knitr Chunk
fr: Bloc knitr

en: Sweave Options
fr: Options Sweave

en: Landscape Document Parts
fr: Parties du document en format paysage

en: Output parts of the document in landscape mode.
fr: Portions du document exporté en mode paysage.

en: Landscape
fr: Paysage

en: Landscape (Floating)
fr: Paysage (flottant)

en: Landscape (floating)
fr: Paysage (flottant)

en: Latex8 Article (Obsolete)
fr: Article Latex8 (obsolète)

en: Letter (Standard Class)
fr: Letter (classe standard)

en: French Letter (lettre)
fr: Lettre en français (lettre)

en: NoTelephone
fr: Sans téléphone

en: NoFax
fr: Sans télécopie

en: NoPlace
fr: Sans lieu

en: NoDate
fr: Sans date

en: EndOfMessage
fr: Fin de lettre

en: EndOfFile
fr: Fin de fichier

en: Headings
fr: En-têtes

en: City:
fr: Ville :

en: Office:
fr: Bureau :

en: Tel:
fr: Tel :

en: NoTel
fr: Sans téléphone

en: EndOfMessage.
fr: Fin de lettre.

en: EndOfFile.
fr: Fin de fichier.

en: P.S.:
fr: P.S. :

en: LilyPond Music Notation
fr: Notation du format musical LilyPond

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. For details, see Help > Specific Manuals > LilyPond.
fr: Ce module ajoute un insert pour la saisie directe du code LilyPond dans LyX. Ce code sera traité dans le résultat imprimable. Voir  Aide > Manuels spécifiques >  LilyPond.

en: LilyPond Options
fr: Options LilyPond

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
fr: Une liste d'options séparées par des virgules (voir la documentation de Lilypond pour les options disponibles).

en: Linguistics
fr: Linguistique

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See Help > Specific Manuals > Linguistics.
fr: Définir certains environnements spéciaux utiles pour la linguistique (exemples numérotés, gloses, balisage sémantique, tableaux flottants). Voir  Aide > Manuels spécifiques >  Linguistique.

en: Numbered Example (Multiline)
fr: Exemple numéroté (sur plusieurs lignes)

en: Subexample
fr: Sous-exemple

en: Numbered Example (multiline)
fr: Exemple numéroté (sur plusieurs lignes)

en: Example options
fr: Options d'exemple

en: Examples options|s
fr: Options d'exemple|s

en: Add examples options here
fr: Ajouter les options d'exemple ici

en: Numbered Examples (consecutive)
fr: Exemples numérotés (consécutifs)

en: Judgment|J
fr: Jugement

en: Grammaticality judgment marker
fr: Marqueur de jugement de grammaticalité

en: Custom Numbering|s
fr: Numérotation spécifique

en: Customize the numeration
fr: Particulariser la numérotation

en: Subexamples options
fr: Options de sous-exemples

en: Subexamples options|s
fr: Options de sous-exemples|s

en: Add subexamples options here
fr: Ajouter les options de sous-exemples ici

en: Example Preamble
fr: Préambule d'exemple

en: Ex. Preamble
fr: Préambule d'ex.

en: Subexample Preamble
fr: Préambule de sous-exemple

en: Subex. Preamble
fr: Préambule de sous-ex.

en: Example Postamble
fr: Postambule d'exemple

en: Ex. Postamble
fr: Postambule d'ex.

en: Subexample Postamble
fr: Postambule de sous-exemple

en: Subex. Postamble
fr: Postambule de sous-ex.

en: Interlinear Gloss (2 Lines)
fr: Glose interlinéaire (2 lignes)

en: Gloss
fr: Glose

en: Gloss options
fr: Options de glose

en: Gloss Options|s
fr: Options de glose

en: Add digloss options here
fr: Ajouter les options de diglossie ici

en: Sentence Comment
fr: Commentaire de phrase

en: Add an optional sentence comment here
fr: Ajouter un commentaire de phrase facultatif ici

en: Interlinear Gloss
fr: Glose interlinéaire

en: Add the inter-linear gloss here
fr: Ajouter la glose interlinéaire ici

en: Gloss Comment
fr: Commentaire de glose

en: Add an optional gloss comment here
fr: Ajouter un commentaire de glose facultatif ici

en: Translation
fr: Traduction

en: Gloss Translation
fr: Traduction de glose

en: Add a free translation for the gloss
fr: Ajouter une traduction libre pour la glose

en: Interlinear Gloss (3 Lines)
fr: Glose interlinéaire (3 lignes)

en: Tri-Gloss
fr: Tri-glose

en: Add trigloss options here
fr: Ajouter les options de tri-glose ici

en: Interlinear Gloss (1)
fr: Glose interlinéaire (1)

en: Interlinear Gloss (Line 1)|1
fr: Glose interlinéaire (ligne 1)|1

en: Add the first inter-linear gloss line here
fr: Ajouter la première ligne de la glose interlinéaire ici

en: Gloss Comment (1)
fr: Commentaire de glose (1)

en: Gloss Comment (Line 1)
fr: Commentaire de glose (ligne 1)

en: Interlinear Gloss (2)
fr: Glose interlinéaire (2)

en: Interlinear Gloss (Line 2)|2
fr: Glose interlinéaire (ligne 2)|2

en: Add the second inter-linear gloss line here
fr: Ajouter la seconde ligne de la glose interlinéaire ici

en: Gloss Comment (2)
fr: Commentaire de glose (2)

en: Gloss Comment (Line 2)
fr: Commentaire de glose (ligne 2)

en: Add a translation for the glosse
fr: Ajouter une traduction pour la glose

en: GroupGlossedWords
fr: GrouperMotsGlosés

en: Group
fr: Groupe

en: Structure Tree
fr: Structure arborescente

en: Tree
fr: Arborescence

en: Discourse Representation Structure|D
fr: Représentation Structurée du Discours (DRS)|D

en: Referents
fr: Référents

en: DRS Referents
fr: Référents de DRS

en: Add the DRS referents (universe) here
fr: Ajouter les référents de DRS (universels) ici

en: Discourse Representation Structure (unspaced)|u
fr: Représentation Structurée du Discours (sans espaces)|u

en: IfThen-DRS
fr: SiAlors-DRS

en: If-Then DRS
fr: Si-Alors de DRS

en: Then-Referents
fr: Référents-Alors

en: DRS Then-Referents
fr: Référents-Alors de DRS

en: Add the DRS then-referents (universe) here
fr: Ajouter les référents-alors DRS (universels) ici

en: Then-Conditions
fr: Conditions-Alors

en: Add the DRS then-conditions here
fr: Ajouter les conditions-alors de DRS ici

en: Cond-DRS
fr: DRS-Cond

en: Cond. DRS
fr: DRS Cond.

en: Conditional DRS
fr: DRS conditionnelle

en: DRS Condition
fr: Condition de DRS

en: Add the DRS condition here
fr: Ajouter la condition de la DRS ici

en: Dupl. Cond. DRS
fr: DRS cond. duplex

en: Duplex Condition DRS
fr: DRS conditionnelle duplex

en: DRS Quantifier
fr: Quantifieur de DRS

en: Add the DRS duplex quantifier here
fr: Ajouter le quantifieur duplex de DRS ici

en: Quant. Var.
fr: Var. quant.

en: DRS Quantifier Variable
fr: Variable de quantifieur de DRS

en: Add the DRS duplex quantifier variables here
fr: Ajouter les variables du quantifieur duplex DRS ici

en: NegDRS
fr: DRSNeg

en: Neg. DRS
fr: DRS neg.

en: Negated DRS
fr: DRS négative

en: Sent. DRS
fr: Phr. de DRS

en: DRS with Sentence above
fr: DRS avec phrase au-dessus

en: Sentence
fr: Phrase

en: DRS Sentence
fr: Phrase DRS

en: Add the sentence here
fr: Ajouter la phrase ici

en: Meaning
fr: Signification

en: meaning
fr: signification

en: List of Tableaux
fr: Liste des tableaux

en: Chunk ##
fr: N° bloc

en: Literate programming
fr: Programmation littéraire

en: Chunk
fr: Bloc

en: Running LaTeX Title
fr: Titre Latex courant

en: TOC Title
fr: Titre TdM

en: TOC Title:
fr: Titre TdM :

en: Author Running
fr: Auteur courant

en: Author Running:
fr: AuteurCourant :

en: TOC Author
fr: Auteur TdM

en: TOC Author:
fr: Auteur TdM :

en: Case #.
fr: Cas #.

en: Claim.
fr: Affirmation.

en: Example #.
fr: Exemple #.

en: Exercise #.
fr: Exercice #.

en: Problem #.
fr: Problème #.

en: Property
fr: Propriété

en: Property #.
fr: Propriété #.

en: Remark #.
fr: Remarque #.

en: Logical Markup
fr: Balisage logique

en: Text Markup
fr: Balisage de texte

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
fr: Définition de quelques styles de caractères pour le balisage logique: nom, emphase, force, et code.

en: Noun
fr: Nom propre

en: noun
fr: nom propre

en: Emph
fr: En évidence

en: emph
fr: en évidence

en: Strong
fr: Fort

en: strong
fr: fort

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX)
fr: Article japonais (classe standard pour LuaTeX)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX)
fr: Livre japonais (classe standard pour LuaTeX)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX)
fr: Rapport japonais (classe standard pour LuaTeX)

en: Japanese Article (JS Bundle for LuaTeX)
fr: Article japonais (paquet JS pour LuaTeX)

en: Japanese Book (JS Bundle for LuaTeX)
fr: Livre japonais (paquet JS pour LuaTeX)

en: Japanese Report (JS Bundle for LuaTeX)
fr: Rapport japonais (paquet JS pour LuaTeX)

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
fr: Article japonais (classe standard pour LuaTeX, écriture verticale)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
fr: Livre japonais  (classe standard pour LuaTeX, écriture verticale)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
fr: Rapport japonais  (classe standard pour LuaTeX, écriture verticale)

en: Mathematical Monthly article
fr: Article dans Mathematical Monthly

en: Abbreviated Title
fr: Titre abrégé

en: Author Biography
fr: Biographie d'auteur

en: Affiliation (include email):
fr: Affiliation (avec email)

en: Title of acknowledgment
fr: Titre des remerciements

en: Remark*
fr: Remarque*

en: Short Title (TOC)|S
fr: Titre court (TdM)|c

en: The chapter as it appears in the table of contents
fr: Le titre du chapitre tel qu'il apparaîtra dans la table des matières

en: Short Title (Header)
fr: Titre court (en-tête)

en: The chapter as it appears in the running headers
fr: Le titre du chapitre tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: The section as it appears in the table of contents
fr: Le titre de la section tel qu'il apparaîtra dans la table des matières

en: The section as it appears in the running headers
fr: Le titre de la section tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: The subsection as it appears in the table of contents
fr: Le titre de la sous-section tel qu'il apparaîtra dans la table des matières

en: The subsection as it appears in the running headers
fr: Le titre de la sous-section tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
fr: Le titre de la sous-sous-section tel qu'il apparaîtra dans la table des matières

en: The subsubsection as it appears in the running headers
fr: Le titre de la sous-sous-section tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: The paragraph as it appears in the table of contents
fr: Le titre du paragraphe tel qu'il apparaîtra dans la table des matières

en: The paragraph as it appears in the running headers
fr: Le titre du paragraphe tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
fr: Le titre du sous-paragraphe tel qu'il apparaîtra dans la table des matières

en: The subparagraph as it appears in the running headers
fr: Le titre du sous-paragraphe tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: Chapterprecis
fr: ChapitrePrécis

en: Epigraph
fr: Épigraphe

en: Epigraph Source|S
fr: Source épigraphique|S

en: The source/author of this epigraph
fr: L'origine ou auteur de cette épigraphe

en: Poemtitle
fr: TitrePoème

en: The poem title as it appears in the table of contents
fr: Le titre du poème tel qu'il apparaîtra dans la table des matières

en: The poem title as it appears in the running headers
fr: Le titre du poème tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: Poemtitle*
fr: TitrePoème*

en: Legend
fr: Légende

en: Endnotes (all)
fr: Notes en fin de document (toutes)

en: Endnotes (sectioned)
fr: Notes en fin de document (par sections)

en: Minimalistic Insets
fr: Inserts minimalistes

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
fr: Redéfinir plusieurs inserts (index, branche, URL) comme minimalistes.

en: CVStyle
fr: StyleCV

en: CV Style:
fr: Style CV :

en: Style Options
fr: Options de style

en: Options for the CV style
fr: Options pour le style CV

en: CVColor
fr: CouleurCV

en: CV Color Scheme:
fr: Thème du CV :

en: CVIcons
fr: IconesCV

en: CV Icon Set:
fr: Jeu d'icônes CV :

en: CVColumnWidth
fr: LargeurColonneCV

en: Column Width:
fr: Largeur colonne :

en: PDF Page Mode
fr: Mode page PDF

en: PDF Page Mode:
fr: Mode page PDF :

en: First name
fr: Prénom

en: FamilyName
fr: Nom de famille

en: Family Name:
fr: Nom de famille :

en: Line 1
fr: Ligne 1

en: Optional address line
fr: Ligne d'adresse optionnelle

en: Line 2
fr: Ligne 2

en: Phone Type
fr: Type de téléphone

en: can be fixed, mobile or fax
fr: peut être fixe, mobile ou fax

en: Social:
fr: Social :

en: Name of the social network
fr: Nom du réseau social

en: ExtraInfo
fr: InfoComplémentaire

en: Extra Info:
fr: Informations complémentaires :

en: Photo:
fr: Photo :

en: Height the photo is resized to
fr: Hauteur de la photo

en: Thickness
fr: Épaisseur

en: Thickness of the surrounding frame
fr: Épaisseur du cadre

en: EmptySection
fr: SectionVide

en: Empty Section
fr: Section Vide

en: CloseSection
fr: FermeSection

en: Columns:
fr: Colonnes :

en: Optional width
fr: Largeur optionnelle

en: Header
fr: En-tête

en: Header content
fr: Contenu d'en-tête

en: Entry
fr: Entrée

en: Years
fr: Années

en: Degree or job title
fr: Niveau ou emploi

en: Institution or employer
fr: Institution ou employeur

en: Localization
fr: Lieu

en: City or country
fr: Ville ou pays

en: Optional
fr: Optionnel

en: Grade or other info
fr: Diplôme ou autre

en: Entry:
fr: Entrée :

en: ItemWithComment
fr: ÉlémentAvecCommentaire

en: Item with Comment:
fr: Élément avec commentaire :

en: Text
fr: Texte

en: ListItem
fr: ÉlémentDeListe

en: List Item:
fr: Élément de liste :

en: DoubleItem
fr: ÉlémentDouble

en: Double Item:
fr: Élement double :

en: Left Summary
fr: Résumé à gauche

en: Left summary
fr: Résumé à gauche

en: Left Text
fr: Texte à gauche

en: Left text
fr: Texte à gauche

en: Right Summary
fr: Résumé à droite

en: Right summary
fr: Résumé à droite

en: DoubleListItem
fr: ÉlémentListeDouble

en: Double List Item:
fr: Élément de liste double :

en: First Item
fr: Premier élément

en: First item
fr: Premier élément

en: Computer
fr: Informatique

en: MakeCVtitle
fr: FaireTitreCV

en: Make CV Title
fr: Faire titre CV

en: MakeLetterTitle
fr: FaireTitreLettre

en: Make Letter Title
fr: Faire titre lettre

en: MakeLetterClosing
fr: FaireFinitionLettre

en: Close Letter
fr: Finir la lettre

en: Recipient
fr: Destinataire

en: Company Name
fr: Nom de la société

en: Company name
fr: Nom de la société

en: Enclosing
fr: PiècesJointes

en: Alternative Name
fr: Autre nom

en: Alternative instead of 'Enclosure'
fr: Autre expresssion que « Enclosure »

en: Enclosing:
fr: Pièces jointes :

en: Multiple Columns
fr: Multi-colonnes

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Multiple Columns, for a detailed description.
fr: Ajoute un insert paramétrable dont le contenu est réglé par des colonnes multiples (implicitement 2). Voir le manuel des Options avancées, section Modules > Disposition des pages > Colonnes multiples pour une description détaillée.

en: Number of Columns
fr: Nombre de colonnes

en: Insert the number of columns here
fr: Saisir le nombre de colonnes ici

en: Preface
fr: Préface

en: An optional preface
fr: Une préface facultative

en: Space Before Page Break
fr: Espacement avant saut de page

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
fr: Espacement libre qui doit être sur cette page pour démarrer les colonnes multiples

en: Polish Article (MW Bundle)
fr: Article polonais (paquet MW)

en: Polish Book (MW Bundle)
fr: Livre polonais (paquet MW)

en: Polish Report (MW Bundle)
fr: Rapport polonais (paquet MW)

en: APA Style with Natbib
fr: Style APA avec Natbib

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
fr: Ce module ajoute les fonctionnalités nécessaires à l'usage de natbib avec apacite (le style bibliographique n'est pas forcément apacite -- ce peut être apacite, apacitex ou une bibliographie quelconque compatible avec les paquetages natbib et apacite)

en: Noweb
fr: NoWeb

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
fr: Autoriser l'usage de Noweb comme outil de programmation littéraire.

en: Chapter ##
fr: Chapitre # #

en: footnote \arabic{footnote}
fr: note de bas de page \arabic{footnote}

en: Appendix \Alph{section}:
fr: Annexe \Alph{section} :

en: Paper (Standard Class)
fr: Paper (classe standard)

en: SubTitle
fr: SousTitre

en: Paragraph Lists (paralist)
fr: Listes de paragraphe (paralist)

en: The package paralist provides some new list environments. Itemized and enumerated lists can be typeset within paragraphs, as paragraphs and in a compact version. Most environments have optional arguments to format the labels. Additionally, the LaTeX environments itemize and enumerate are extended to use a similar optional argument. For details see Paralist in Specific Manuals.
fr: Le paquetage paralist fournit quelques nouveaux environnements de liste. Les listes à puces et les énumérations peuvent être insérées à l'intérieur des paragraphes, comme paragraphes ou sous forme compacte. La plupart des environnements ont des arguments optionnels pour modifier les étiquettes. De plus, les environnements LaTeX ListePuces et Enumération  sont adaptés pour utiliser les mêmes arguments optionnels. Pour les détails voir « Listes de paragraphe » dans les Manuels spécifiques.

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
fr: Arguments optionnels de cette liste (voir le manuel de paralist)

en: AsParagraphItem
fr: CommeÉlémentPuceDeParagraphe

en: As Paragraph Itemize Options
fr: Options de liste à puces comme paragraphe

en: InParagraphItem
fr: DansÉlémentPuceDeParagraphe

en: In Paragraph Itemize Options
fr: Options de liste à puces dans paragraphe

en: CompactItem
fr: ÉlémentCompact

en: Compact Itemize Options
fr: Options de liste à puces compacte

en: AsParagraphEnum
fr: CommeÉnumérationDeParagraphe

en: As Paragraph Enumerate Options
fr: Options d'énumération comme paragraphe

en: InParagraphEnum
fr: DansÉnumérationDeParagraphe

en: In Paragraph Enumerate Options
fr: Options d'énumération dans paragraphe

en: CompactEnum
fr: ÉnumérationCompacte

en: Compact Enumerate Options
fr: Options d'énumération compacte

en: AsParagraphDescr
fr: CommeDescriptionDeParagraphe

en: As Paragraph Description Options
fr: Options de description comme paragraphe

en: InParagraphDescr
fr: Dans DescriptionDeParagraphe

en: In Paragraph Description Options
fr: Options de description dans paragraphe

en: CompactDescr
fr: DescriptionCompacte

en: Compact Description Options
fr: Options de description compacte

en: PDF Comments
fr: Commentaires PDF

en: Provides various kinds of annotations for the PDF output. The module uses the pdfcomment package. Please consult Help > Specific Manuals > PDF comments and the package documentation for details.
fr: Fournit des annotations variées pour le résultat PDF. Le module utilise le paquetage pdfcomment. Veuillez consulter le  Aide > Manuels spécifiques >  Commentaires PDF et la documentation du paquetage pour les détails.

en: Define Avatar
fr: Définir un avatar

en: PDF-comment
fr: Commentaire PDF

en: PDF-comment avatar:
fr: Avatar de commentaire PDF :

en: Name of the Avatar
fr: Nom de l'avatar

en: Define PDF-Comment Style
fr: Définir un style de commentaire PDF

en: PDF-comment style:
fr: Style de commentaire PDF :

en: Name of the style
fr: Nom du style

en: Define PDF-Comment List Style
fr: Définir un style de liste pour les commentaires PDF

en: Definition of PDF-comment list style:
fr: Définition du style de liste pour les commentaires PDF :

en: Name of the list style
fr: Nom du style de liste

en: Set PDF-Comment List Style
fr: Régler un style de liste pour les commentaires PDF

en: PDF-comment list style:
fr: Style de liste pour les commentaires PDF :

en: PDF-Comment-Setup
fr: RéglageCommentairePDF

en: PDF (Setup)
fr: PDF (réglage)

en: PDF-Comment setup options
fr: Options de réglage des commentaires PDF

en: Opts
fr: Options

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
fr: Insérer les options de réglage des commentaires PDF ici (voir le manuel de pdfcomment)

en: PDF-Annotation
fr: Note PDF

en: PDFComment Options
fr: Options de commentaire PDF

en: Insert PDFComment options here (see pdfcomment manual)
fr: Saisir les options de commentaires PDF ici (voir le manuel de pdfcomment)

en: PDF-Margin
fr: Marge PDF

en: PDF (Margin)
fr: PDF (marge)

en: PDF-Markup
fr: Balisage PDF

en: PDF (Markup)
fr: PDF (balisage)

en: Insert the comment to the marked-up text here
fr: Saisir le commentaire du texte balisé ici

en: PDF-Freetext
fr: Texte PDF

en: PDF (Freetext)
fr: PDF (texte)

en: PDF-Square
fr: Carré PDF

en: PDF (Square)
fr: PDF (carré)

en: PDF-Circle
fr: Cercle PDF

en: PDF (Circle)
fr: PDF (cercle)

en: PDF-Line
fr: Ligne PDF

en: PDF (Line)
fr: PDF (ligne)

en: PDF-Sideline
fr: Ligne latérale PDF

en: PDF (Sideline)
fr: PDF (ligne latérale)

en: Insert the comment here
fr: Saisir le commentaire ici

en: PDF-Reply
fr: Réponse PDF

en: PDF (Reply)
fr: PDF (réponse)

en: PDF-Tooltip
fr: Bulle d'aide PDF

en: PDF (Tooltip)
fr: PDF (bulle d'aide)

en: Tooltip Text
fr: Texte de la bulle d'aide

en: Tooltip
fr: Bulle d'aide

en: Insert the tooltip text here
fr: Saisir le texte de la bulle d'aide ici

en: List of PDF Comments
fr: Liste des  commentaires PDF

en: [List of PDF Comments]
fr: [Liste des commentaires PDF]

en: List Options|s
fr: Liste des options|s

en: Insert list options here (see pdfcomment manual)
fr: Saisir la liste des options ici (voir le manuel de pdfcomment)

en: PDF Form
fr: Formulaire PDF

en: Provides fields and buttons for PDF forms. The module uses the LaTeX package hyperref. Please consult Help > Specific Manuals > PDF forms and the documentation of hyperref for details.
fr: Fournit des champs et des boutons variés pour les formulaires PDF. Le module utilise le paquetage hyperref. Veuillez consulter Aide > Manuels spécifiques >  Formulaires PDF et la documentation hyperref pour les détails.

en: Begin PDF Form
fr: Début du formulaire PDF

en: PDF form
fr: Formulaire PDF

en: PDF Form Parameters
fr: Paramètres de formulaire PDF

en: Params
fr: Paramètres

en: Insert PDF form parameters here
fr: Saisir les paramètres du formulaire PDF ici

en: End PDF Form
fr: Fin du formulaire PDF

en: PDF Link Setup
fr: Réglage du lien PDF

en: PDF link setup
fr: Réglage du lien PDF

en: TextField
fr: ChampTexte

en: CheckBox
fr: CaseÀCocher

en: ChoiceMenu
fr: Menu

en: Insert the label here
fr: Saisir l'étiquette ici

en: PushButton
fr: BoutonPoussoir

en: SubmitButton
fr: BoutonEnvoyer

en: ResetButton
fr: BoutonRàZ

en: PDFAction
fr: ActionPDF

en: The name of the PDF action
fr: Nom de l'action PDF

en: Text Field Style
fr: Style de champ textuel

en: Default text field style
fr: Style de champ textuel implicite

en: Submit Button Style
fr: Style de bouton d'envoi

en: Default submit button style
fr: Style de bouton d'envoi implicite

en: Push Button Style
fr: Style de bouton poussoir

en: Default push button style
fr: Style de bouton poussoir implicite

en: Check Box Style
fr: Style de case à cocher

en: Default check box style
fr: Style de case à cocher implicite

en: Reset Button Style
fr: Style de bouton RàZ

en: Default reset button style
fr: Style de bouton RàZ implicite

en: List Box Style
fr: Liste de boîte liste

en: Default list box style
fr: Style de boîte liste implicite

en: Combo Box Style
fr: Réglage de boîte combinée

en: Default combo box style
fr: Style de boîte combinée implicite

en: Popdown Box Style
fr: Style de liste déroulante

en: Default popdown box style
fr: Style de liste déroulante implicite

en: Radio Box Style
fr: Style de boutons radio

en: Default radio box style
fr: Style de boutons radio implicite

en: TitleSlide
fr: TitreDiapo

en: Slides
fr: Diapos

en: Slide Option
fr: Option de diapo

en: Optional arguments to the slide command (see powerdot manual)
fr: Arguments optionnels de la commande diapo (voir le manuel de powerdot)

en: EndSlide
fr: FinDiapo

en: WideSlide
fr: DiapoLarge

en: EmptySlide
fr: DiapoVide

en: Empty slide:
fr: Diapo vide :

en: Section Option
fr: Options de section

en: Optional arguments to the section command (see powerdot manual)
fr: Arguments optionnels de la commande section (voir le manuel de powerdot)

en: Itemize Type
fr: Type ListePuces

en: Itemize type specification (see powerdot manual)
fr: Spécification du type de puces (voir le manuel de powerdot)

en: ItemizeType1
fr: ListePucesType1

en: Enumerate Type
fr: Type d'énumération

en: Enumerate type specification (see powerdot manual)
fr: Spécification du type d'énumération (voir le manuel de powerdot)

en: EnumerateType1
fr: ÉnumérationType1

en: Twocolumn
fr: DeuxColonnes

en: Twocolumn options (see powerdot manual)
fr: Options de bi-colonnes (voir le manuel Beamer)

en: Left Column
fr: Colonne gauche

en: Enter the text of the left column here (right column in main paragraph)
fr: Saisir le texte de la colonne de gauche ici (colonne droite du paragraphe principal)

en: Numbered List (Level 1)
fr: Liste numérotée (niveau 1)

en: Numbered List (Level 2)
fr: Liste numérotée (niveau 2)

en: (\arabic{enumii})
fr: (\arabic{enumi})

en: Numbered List (Level 3)
fr: Liste numérotée (niveau 3)

en: (\arabic{enumiii})
fr: (\arabic{enumi})

en: Numbered List (Level 4)
fr: Liste numérotée (niveau 4)

en: (\arabic{enumiv})
fr: (\arabic{enumi})

en: Bibliography Item
fr: Élément bibliographique

en: Onslide
fr: Sur la diapo

en: On Slides
fr: Sur les diapos

en: Overlay Specification|S
fr: Spécification de recouvrement

en: Specify the overlay settings (see powerdot manual)
fr: Préciser les réglages du recouvrement (voir le manuel powerdot)

en: Onslide+
fr: Sur la diapo+

en: Onslide*
fr: Sur la diapo*

en: Recipe Book
fr: Livre de recettes

en: Recipe
fr: Recette

en: Recipe:
fr: Recette :

en: Ingredients
fr: Ingrédients

en: Ingredients Header
fr: En-tête ingrédients

en: Specify an optional ingredients header
fr: Précisez un en-tête optionnel d'ingrédient

en: Ingredients:
fr: Ingrédients :

en: Report (Standard Class)
fr: Report (classe standard)

en: REVTeX (Obsolete Version)
fr: REVTeX (Version obsolète)

en: Affiliation (alternate)
fr: Affiliation (autre)

en: Affiliation (alternate):
fr: Affiliation (autre) :

en: Alternate Affiliation Option
fr: Option d'autre affiliation

en: Optional argument to the altaffiliation command
fr: Argument optionnel de la commande autreaffiliation

en: Affiliation (none)
fr: Affiliation (sans)

en: No affiliation
fr: Pas d'affiliation

en: Electronic Address:
fr: Adresse électronique :

en: Electronic Address Option|s
fr: Option d'adresse électronique|s

en: Optional argument to the email command
fr: Argument optionnel de la commande email

en: Author URL Option
fr: Option d'URL (auteur)

en: Optional argument to the homepage command
fr: Argument optionnel de la commande homepage

en: Short title as it appears in the running headers
fr: Titre court tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: acknowledgments
fr: remerciements

en: Ruled Table
fr: Tableau avec règles

en: Specials
fr: Caractères spéciaux

en: Turn Page
fr: Tourner la page

en: Wide Text
fr: Texte large

en: List of Videos
fr: Liste des vidéos

en: Video ##
fr: Vidéo ##

en: Videos
fr: Vidéos

en: Float Link
fr: Lien vers un flottant

en: Float link
fr: Lien vers un flottant

en: lowercase text
fr: minuscules

en: Online cite
fr: Citation en ligne

en: online cite
fr: citation en ligne

en: Text behind
fr: Texte après

en: text behind the cite
fr: texte après citation

en: AltAffiliation
fr: AffiliationAlt

en: PACS number:
fr: Numéro PACS :

en: Chemistry: Risk and Safety Statements (Obsolete)
fr: Chimie : énoncés de Risque et Sécurité (obsolètes)

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. Now obsoleted and officially replaced by GHS Hazard-Precautionary statement system in the EU.
fr: Procure deux inserts et un environnement pour saisir les numéros et les énoncés des phrases de risque et sécurité en chimie. Devenus obsolètes et remplacés par le système GHS pour les énoncés de risques et précautions dans l'UE.

en: R-S number
fr: Numéro R-S

en: R-S phrase
fr: Phrase R-S

en: Safety phrase
fr: Phrase de sécurité

en: Phrase Text
fr: Texte de la phrase

en: Argument for statements that requires to specify additional information
fr: Argument pour les déclarations qui requièrent une information supplémentaire

en: S phrase:
fr: Phrase S :

en: Defines an inset to typeset reading aids (ruby, furigana) to Chinese characters. Uses the 'okumakro', 'luatexja-ruby', or 'ruby' package (depending on the TeX engine) or a fallback definition.
fr: Définit un insert pour la saisie des aides à la lecture (ruby, furigana) pour les caractères chinois. Utilise les paquetages « okumakro », « luatexja-ruby », ou « ruby » (en fonction du moteur TeX) ou une définition de repli.

en: ruby text
fr: texte ruby

en: Ruby Text|R
fr: Texte ruby|r

en: Reading aid (ruby, furigana) for Chinese characters.
fr: Aide à la lecture (ruby, furigana) pour les caractères chinois.

en: Conference
fr: Conférence

en: LeftLogo
fr: LogoGauche

en: Left logo:
fr: Logo gauche :

en: Logo Size
fr: Taille du logo

en: Relative logo size (0 through 1)
fr: Taille relative du logo (0 à 1)

en: RightLogo
fr: LogoDroit

en: Right logo:
fr: Logo droit :

en: Caption Width
fr: Largeur de la légende

en: The caption width relative to the column (0 through 1)
fr: Largeur de la légende par rapport à la colonne (0 à 1)

en: KOMA-Script Article
fr: Article KOMA-Script

en: Beamer Article (KOMA-Script)
fr: Article Beamer (KOMA-Script)

en: KOMA-Script Book
fr: Book KOMA-Script

en: equation \thechapter.\arabic{equation}
fr: équation \thechapter.\arabic{equation}

en: Addpart
fr: AjoutPartie

en: Addchap
fr: AjoutChap

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
fr: Le nom du chapitre tel qu'il apparaîtra dans la table des matières/les en-têtes courants

en: Addsec
fr: AjoutSec

en: Addchap*
fr: AjoutChap*

en: Addsec*
fr: AjoutSec*

en: Publishers
fr: Éditeurs

en: Dedication
fr: Dédicace

en: Titlehead
fr: En-têteTitre

en: Uppertitleback
fr: VersoTitreHaut

en: Lowertitleback
fr: VersoTitreBas

en: Extratitle
fr: TitreSupplémentaire

en: Frontispiece
fr: Frontispice

en: Above
fr: Au-dessus

en: above
fr: au-dessus

en: Below
fr: Au-dessous

en: below
fr: au-dessous

en: Dictum
fr: Dicton

en: Dictum Author
fr: Auteur du dicton

en: The author of this dictum
fr: L'auteur de ce dicton

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
fr: Letter KOMA-Script (V. 1, obsolète)

en: Encl
fr: P.J.

en: Place:
fr: Lieu :

en: Specialmail
fr: CourrierSpécial

en: Specialmail:
fr: CourrierSpécial :

en: Title:
fr: Titre :

en: Yourref
fr: VotreRéf

en: Yourmail
fr: VotreMail

en: Your letter of:
fr: Votre lettre du :

en: Myref
fr: MaRéf

en: Customer
fr: Client

en: Customer no.:
fr: Numéro de client :

en: Invoice
fr: Facture

en: Invoice no.:
fr: Numéro de facture :

en: KOMA-Script Letter (V. 2)
fr: Letter KOMA-Script (V. 2)

en: NextAddress
fr: AdresseSuivante

en: Next Address:
fr: Adresse suivante :

en: Sender Name:
fr: Nom de l'expéditeur :

en: Sender Phone:
fr: Téléphone de l'expéditeur :

en: Sender Fax:
fr: Fax de l'expéditeur :

en: Sender E-Mail:
fr: E-mail de l'expéditeur :

en: Sender URL:
fr: URL de l'expéditeur :

en: Logo:
fr: Logo :

en: EndLetter
fr: FinLettre

en: End of letter
fr: Fin de lettre

en: KOMA-Script Report
fr: Report KOMA-Script

en: Section Boxes
fr: Boîtes de section

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
fr: Définit des boîtes avec en-tête de section. Essentiellement prévu pour la classe SciPoster.

en: SectionBox
fr: BoîteSection

en: Section Box
fr: Boîte de section

en: Section Box Width|S
fr: Largeur de boîte de section|s

en: Width of the section Box
fr: Largeur de la boîte de section

en: Heading
fr: En-tête

en: Section Box Heading
fr: En-tête de boîte de section

en: Insert the section box header here
fr: Insérer l'en-tête de boîte de section ici

en: SubsectionBox
fr: BoîteSousSection

en: Subsection Box
fr: Boîte de sous-section

en: SubsubsectionBox
fr: BoîteSousSousSection

en: Subsubsection Box
fr: Boîte de sous-sous-section

en: LandscapeSlide
fr: DiapoPaysage

en: Landscape Slide
fr: Diapo paysage

en: PortraitSlide
fr: DiapoPortrait

en: Portrait Slide
fr: Diapo portrait

en: SlideHeading
fr: TitreDiapo

en: SlideSubHeading
fr: SousTitreDiapo

en: ListOfSlides
fr: ListeDiapos

en: List of Slides
fr: Liste des diapos

en: SlideContents
fr: ContenuDiapo

en: Slide Contents
fr: Contenu diapo

en: ProgressContents
fr: SommaireProgression

en: Progress Contents
fr: Sommaire progression

en: Landscape Slide:
fr: Diapo paysage :

en: Portrait Slide:
fr: Diapo portrait :

en: Slide*
fr: Diapo*

en: List/TOC
fr: Liste/TdM

en: [List Of Slides]
fr: [Liste des diapos]

en: [Slide Contents]
fr: [Contenu des diapos]

en: [Progress Contents]
fr: [Progession]

en: Custom Paragraph Shapes
fr: Formes de paragraphe paramétrables

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section Modules > Paragraph Styles > Custom Paragraph Shapes.
fr: Fournit plusieurs formes de paragraphe ainsi que des commandes pour définir des formes personnalisées. Pour une description, voir le manuel des Options avancées, section Modules > Styles de paragraphe > Formes personnalisées.

en: CD label
fr: Étiquette de CD

en: ShapedParagraphs
fr: ParagraphesEnForme

en: Circle
fr: Cercle

en: Heart
fr: Cœur

en: Hexagon
fr: Hexagone

en: Nut
fr: Écrou

en: Square
fr: Carré

en: Star
fr: Étoile

en: Candle
fr: Chandelle

en: Drop down
fr: Goutte d'eau

en: Drop up
fr: Goutte inversée

en: Triangle up
fr: Triangle pointe en haut

en: Triangle down
fr: Triangle pointe en bas

en: Triangle left
fr: Triangle pointe à gauche

en: Triangle right
fr: Triangle pointe à droite

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
fr: Pour mettre les « spécifications de forme » à l'échelle des positions dans la page

en: Shape specification
fr: Spécification de forme

en: Specification of the shape
fr: Spécification de la forme

en: Algorithm*
fr: Algorithme*

en: The title as it appears in the running headers
fr: Le titre tel qu'il apparaîtra dans les en-têtes courants

en: AMS subject classifications:
fr: Classifications de sujet AMS :

en: ACM SIGPLAN (Obsolete)
fr: ACM SIGPLAN (obsolète)

en: Name of the conference
fr: Nom du congrès

en: Conference:
fr: Conférence :

en: CopyrightYear
fr: AnnéeCopyright

en: Copyright year:
fr: Année de copyright :

en: Copyrightdata
fr: DonnéesCopyright

en: Copyright data:
fr: Données de copyright :

en: TitleBanner
fr: BannièreTitre

en: Title banner:
fr: Bannière de titre :

en: PreprintFooter
fr: PiedDePreprint

en: Preprint footer:
fr: Pied de preprint :

en: Digital Object Identifier:
fr: Identificateur d'objet numérique :

en: Affiliation and/or address of the author
fr: Affiliation ou adresse de l'auteur

en: Terms:
fr: Termes :

en: Simple CV
fr: CV simple

en: Topic
fr: Sujet

en: Inderscience Journals (Obsolete)
fr: Inderscience Journals (obsolète)

en: New Slide:
fr: Nouvelle diapo :

en: Overlay
fr: Surcouche

en: New Overlay:
fr: Nouvelle surcouche :

en: New Note:
fr: Nouvelle note :

en: InvisibleText
fr: TexteInvisible

en: <Invisible Text Follows>
fr: <Texte Invisible Après>

en: VisibleText
fr: TexteVisible

en: <Visible Text Follows>
fr: <Texte Visible Après>

en: Hyphenatable Text Markup (Soul)
fr: Balisage de texte césurable (Soul)

en: Defines text styles to highlight, space-out, strike-through, underline and capitalize/small-cap text by means of the soul package. As opposed to the markup provided by the Text Properties dialog, words marked-up with soul are hyphenated.
fr: Définition de styles de texte pour mettre en évidence, espacer, rayer, souligner et mettre en petites capitales du texte en utilisant le paquetage soul. Contrairement au balisage fourni par la fenêtre de Propriétés du texte, les mots marqués avec soul se prêtent à la césure.

en: Spaceletters
fr: LettresEspacées

en: spaced
fr: espacé

en: Strikethrough
fr: Rayé

en: strike
fr: raye

en: Underline
fr: Souligné

en: ul
fr: souligne

en: hl
fr: met en évidence

en: Capitalize
fr: Majuscules

en: caps
fr: capitales

en: spaceletters
fr: lettresespacées

en: strikethrough
fr: rayé

en: highlight
fr: mise  en valeur

en: capitalise
fr: majuscules

en: Capitalise
fr: Majuscules

en: Authorinfo
fr: InfoAuteur

en: Authorinfo:
fr: InfoAuteur :

en: ACKNOWLEDGMENTS
fr: REMERCIEMENTS

en: UNDEFINED
fr: INDÉFINI

en: Part ##
fr: N° de partie

en: Paragraph ##
fr: Paragraphe # #

en: Equation ##
fr: Équation ##

en: Footnote \arabic{footnote}
fr: Note de bas de page \arabic{footnote}

en: Tables
fr: Tableaux

en: Algorithms
fr: Algorithmes

en: Margin Figures
fr: Figures en marge

en: Margin Tables
fr: Tableaux en marge

en: Marginal notes
fr: Notes en marge

en: Footnotes
fr: Notes de bas de page

en: Index Entries
fr: Entrées d'index

en: Margin
fr: Marge

en: Greyedout
fr: Grisée

en: ERT
fr: TeX

en: Listings[[List of Listings]]
fr: Liste des listings

en: List of Listings
fr: Liste des listings

en: Listings[[inset]]
fr: Listings

en: See
fr: Voir

en: See also
fr: Voir aussi

en: Sort as
fr: Trier par

en: Subentry
fr: Sous-entrée

en: unlabelled
fr: sans étiquette

en: Preview
fr: Aperçu

en: see equation[[nomencl]]
fr: voir équation

en: page[[nomencl]]
fr: page

en: Nomenclature[[output]]
fr: Liste des symboles

en: Part \thepart
fr: Partie \thepart

en: Chapter \thechapter
fr: Chapitre \thechapter

en: Appendix \thechapter
fr: Annexe \thechapter

en: Subparagraph*
fr: SousParagraphe*

en: Subequations
fr: Sous-équations

en: Provide a straightforward way to segregate subequations in LyX. See the Math manual.
fr: Fournit une méthode simple pour déployer les sous-équations en LyX. Voir le manuel de Maths.

en: Front Matter
fr: Préliminaires

en: --- Front Matter ---
fr: --- Préliminaires ---

en: Main Matter
fr: Corps

en: --- Main Matter ---
fr: --- Corps ---

en: Back Matter
fr: Compléments

en: --- Back Matter ---
fr: --- Compléments ---

en: PartBacktext
fr: PartieTexteVerso

en: Part Title
fr: Titre de partie

en: Title of this part
fr: Titre de cette partie

en: ChapSubtitle
fr: SousTitreChapitre

en: ChapAuthor
fr: AuteurChapitre

en: ChapMotto
fr: ChapDevise

en: Run-in headings
fr: En-têtes courants

en: Sub-run-in headings
fr: Sous-en-têtes courants

en: Author data:
fr: Données auteur :

en: TOC title:
fr: Titre TdM :

en: TOC author:
fr: Auteur TdM :

en: Running Author
fr: Auteur courant

en: Running Chapter
fr: Chapitre courant

en: Running chapter:
fr: Chapitre courant :

en: Running Section
fr: Section courante

en: Running section:
fr: Section courante :

en: Abstract*
fr: Résumé*

en: Abstract* (not printed)
fr: Résumé* (non imprimé)

en: Foreword
fr: Préambule

en: Alternative name
fr: Autre nom

en: Longest Description Label
fr: Étiquette de description la plus longue

en: Longest description label
fr: Étiquette de description la plus longue

en: Proof(QED)
fr: Preuve(CQFD)

en: Proof(smartQED)
fr: Preuve(élégantCQFD)

en: Springer's Global Journal Template (Obsolete Version)
fr: Modèle global pour les revues Springer (version obsolète)

en: Headnote
fr: Note d'en-tête

en: Headnote (optional):
fr: Note d'en-tête (optionnelle) :

en: thanks
fr: remerciements

en: Institute #
fr: N° institut

en: Corr Author:
fr: Auteur réf. :

en: Offprints
fr: Tirés à part

en: Offprints:
fr: Tirés à part :

en: Springer's Global Journal Template (V. 3)
fr: Modèle global Springer SV Global (V. 3)

en: Subclass
fr: Sous-classe

en: Mathematics Subject Classification
fr: Classification des sujets mathématiques

en: CR Subject Classification
fr: Classification de sujet CR

en: Springer Monographs (svmono)
fr: Monographies Springer (svmono)

en: Springer Contributed Books (svmult)
fr: Classe Book fournie par Springer (svmult)

en: Title*
fr: Titre*

en: Title*:
fr: Titre* :

en: Contributors
fr: Collaborateurs

en: List of Contributors
fr: Liste des collaborateurs

en: Contributor List
fr: Liste des collaborateurs

en: For editors
fr: Pour éditeurs

en: Probability Theory and Related Fields (Springer svprobth)
fr: Théorie des probabilités et domaines connexes (Springer svprobth)

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see Help > Specific Manuals > Sweave.
fr: Autoriser l'utilisation du langage statistique S/R pour la programmation littéraire via la fonction Sweave(). Pour plus d'information voir Aide > Manuels spécifiques > Sweave.

en: Sweave Input File
fr: Fichier source Sweave

en: Number Tables by Section
fr: Numéroter les tableaux par section

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
fr: Réinitialiser la numérotation des tableaux au début de chaque section et ajouter le numéro de section au numéro de tableau, comme dans « Tableau 2.1 ».

en: Japanese Article (Standard Class, vertical Writing)
fr: Article japonais (classe standard, écriture verticale)

en: Japanese Book (Standard Class, vertical Writing)
fr: Livre japonais  (classe standard, écriture verticale)

en: Fancy Colored Boxes
fr: Boîtes colorées sophistiquées

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
fr: Ajoute des inserts personnalisables supportant les boîtes colorées via le paquetage tcolorbox. Voir la documentation de tcolorbox pour les détails.

en: Color Box
fr: Boîte colorée

en: Color Box Options
fr: Options de boîte colorée

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
fr: Saisir les options de la boîte colorée ici (voir le manuel de tcolorbox)

en: Dynamic Color Box
fr: Boîte colorée dynamique

en: Color Box (Dynamic)
fr: Boîte colorée (dynamique)

en: Fit Color Box
fr: Boîte colorée adaptée

en: Color Box (Fit Contents)
fr: Boîte colorée (adaptée au contenu)

en: Raster Color Box
fr: Boîte de couleur matricielle

en: Subtitle Options
fr: Options de sous-titre

en: Insert the options here
fr: Saisir les options ici

en: Color Box Separator
fr: Séparateur de boîte colorée

en: Color Boxes
fr: Boîtes colorées

en: Color Box Line
fr: Ligne de boîte colorée

en: Color Box Setup
fr: Réglage de boîte colorée

en: New Color Box Type
fr: Nouveau type de boîte colorée

en: New Box Options
fr: Options pour la nouvelle boîte

en: Options for the new box type (optional)
fr: Options pour le nouveau type de boîte  (optionnelles)

en: Name of the new box type
fr: Nom du type de nouvelle boîte

en: Number of arguments (remove this inset if none!)
fr: Nombre d'arguments (supprimer cet insert s'il n'y en a pas !)

en: Default Value
fr: Valeur implicite

en: Default value for argument (keep empty!)
fr: Valeur implicite de l’argument (laisser vide !)

en: Custom Color Box 1
fr: Boîte colorée personnalisée 1

en: More Color Box Options
fr: Plus d'options de boîte colorée

en: Insert more color box options here
fr: Saisir les autres options de la boîte colorée ici

en: Custom Color Box 2
fr: Boîte colorée personnalisée 2

en: Custom Color Box 3
fr: Boîte colorée personnalisée 3

en: Custom Color Box 4
fr: Boîte colorée personnalisée 4

en: Custom Color Box 5
fr: Boîte colorée personnalisée 5

en: Fact \thefact.
fr: Fait \thefact.

en: Example \theexample.
fr: Exemple \theexample.

en: Problem \theproblem.
fr: Problème \theproblem.

en: Exercise \theexercise.
fr: Exercice \theexercise.

en: AMS Theorems (Numbered by Type)
fr: Théorèmes AMS (numérotation par type)

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
fr: Définir les environnements « preuve » et « théorème » en utilisant le mécanisme AMS étendu. Les deux types numéroté et non numéroté sont disponibles. Au contraire du module Théorème AMS ordinaire, les différents types de théorème disponibles ont un compteur séparé (e.g. théorème 1, théorème 2, lemme 1, proposition 1, théorème 3, lemme 2, ..., et non pas théorème 1, théorème 2, lemme 3, proposition 4, ...). La numérotation porte sur le document entier. Pour les numérotation par chapitre ou par section, utiliser l'un des modules « numérotation par sections » ou « numérotation par chapitres », respectivement.

en: AMS Theorems (Numbered by Type within Chapters)
fr: Théorèmes AMS (numérotation par type et par chapitre)

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1.1, theorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, theorem 1.3, lemma 1.2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering restarts for each chapter: theorem 1.1, theorem 2.1, ...
fr: Définir les environnements « preuve » et « théorème » en utilisant le mécanisme AMS étendu. Les deux types numéroté et non numéroté sont disponibles. Au contraire du module Théorème AMS ordinaire, les différents types de théorème disponibles ont un compteur séparé (e.g. théorème 1, théorème 2, lemme 1, proposition 1, théorème 3, lemme 2, ..., et non pas théorème 1, théorème 2, lemme 3, proposition 4, ...). La numérotation se fait par chapitres : théorème 1.1, théorème 2.1,...

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type)
fr: Théorèmes AMS (étendu, numérotation par type)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
fr: Définir certains environnements  additionnels de théorèmes pour l'usage des paquetages de théorèmes AMS. Inclut Critère, Algorithme, Axiome, Condition, Note, Notation, Résumé, Conclusion, Hypothèse et Cas, numérotés ou non numérotés. Au contraire du module AMS étendu ordinaire, les différents types de théorème disponibles ont un compteur séparé (e.g. critère 1, critère 2, axiome 1, hypothèse 1, critère 3, ..., et non pas critère 1, critère 2, axiome 3, hypothèse 4, ...).

en: Criterion \thecriterion.
fr: Critère \thecriterion.

en: Criterion*
fr: Critère*

en: Criterion.
fr: Critère.

en: Algorithm \thealgorithm.
fr: Algorithme \thealgorithm.

en: Algorithm.
fr: Algorithme.

en: Axiom \theaxiom.
fr: Axiome \theaxiom.

en: Axiom*
fr: Axiome*

en: Axiom.
fr: Axiome.

en: Summary \thesummary.
fr: Résumé \thesummary.

en: Summary*
fr: Résumé*

en: Summary.
fr: Résumé.

en: Assumption
fr: Hypothèse

en: Assumption \theassumption.
fr: Hypothèse \theassumption.

en: Assumption*
fr: Hypothèse*

en: Assumption.
fr: Hypothèse.

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type within Chapters)
fr: Théorèmes AMS (étendu, numérotation par type dans les chapitres)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter, restarted with each new chapter (e.g., criterion 1.1, criterion 1.2, axiom 1.1, assumption 1.1, #criterion 2.1, criterion 2.2, axiom 2.1..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4...)
fr: Définir certains environnements  additionnels de théorèmes pour l'usage des paquetages de théorèmes AMS. Inclut Critère, Algorithme, Axiome, Condition, Note, Notation, Résumé, Conclusion, Hypothèse et Cas, numérotés ou non numérotés. Au contraire du module AMS étendu ordinaire, les différents types de théorème disponibles ont un compteur séparé (e.g. critère 1, critère 2, axiome 1, hypothèse 1, critère 3, ..., et non pas critère 1, critère 2, axiome 3, hypothèse 4, ...).

en: AMS Theorems (Extended)
fr: Théorèmes AMS (étendu)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
fr: Définir certains environnements  additionnels de théorèmes pour l'usage des paquetages de théorèmes AMS. Inclut Critère, Algorithme, Axiome, Condition, Note, Notation, Résumé, Conclusion, Fait, Hypothèse, Cas et Question, numérotés ou non numérotés.

en: Criterion \thetheorem.
fr: Critère \thetheorem.

en: Algorithm \thetheorem.
fr: Algorithme \thetheorem.

en: Axiom \thetheorem.
fr: Axiome \thetheorem.

en: Summary \thetheorem.
fr: Résumé \thetheorem.

en: Assumption \thetheorem.
fr: Hypothèse \thetheorem.

en: Fact \thetheorem.
fr: Fait \thetheorem.

en: Problem \thetheorem.
fr: Problème \thetheorem.

en: Exercise \thetheorem.
fr: Exercice \thetheorem.

en: Remark \thetheorem.
fr: Remarque \thetheorem.

en: AMS Theorems
fr: Théorèmes AMS

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
fr: Définir les environnements « théorème » et « preuve » à l'aide du mécanisme AMS étendu. Les types numéroté et non-numéroté sont tous deux disponibles. Implicitement, les théorèmes sont numérotés consécutivement dans tout le document. Ceci peut être modifié en chargeant un des modules « Théorèmes (numérotation par ...) ».

en: Standard Theorems (Numbered by Type)
fr: Théorèmes standard (numérotation par type)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
fr: Définir quelques environnements « théorème » pour les classes non- AMS. Au contraire du module Théorème ordinaire, les différents types de théorème disponibles ont un compteur séparé (e.g. théorème 1, théorème 2, lemme 1, proposition 1, théorème 3, lemme 2, ..., et non pas théorème 1, théorème 2, lemme 3, proposition 4, ...). La numérotation porte sur le document entier. Pour les numérotation par chapitre ou par section, utiliser l'un des modules « numérotation par sections » ou « numérotation par chapitres », respectivement.

en: Case (Level 1)
fr: Cas (niveau 1)

en: Case \arabic{casei}
fr: Cas \arabic{casei}

en: Case \arabic{casei}.
fr: Cas \arabic{casei}.

en: Case (Level 2)
fr: Cas (niveau 2)

en: Case \roman{caseii}.
fr: Cas \arabic{caseii}.

en: Case \roman{caseii}
fr: Cas \arabic{caseii}

en: Case (Level 3)
fr: Cas (niveau 3)

en: Case \alph{caseiii}.
fr: Cas \alph{caseiii}.

en: Case \alph{caseiii}
fr: Cas \alph{caseiii}

en: Case (Level 4)
fr: Cas (niveau 4)

en: Case \arabic{caseiv}
fr: Cas \arabic{caseiv}

en: Case \arabic{caseiv}.
fr: Cas \arabic{caseiv}.

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Chapters)
fr: Théorèmes standard (numérotation par type et par chapitre)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
fr: Définir quelques environnements « théorème » pour les classes non- AMS. Au contraire du module Théorème ordinaire, les différents types de théorème disponibles ont un compteur séparé (e.g. théorème 1, théorème 2, lemme 1, proposition 1, théorème 3, lemme 2, ..., et non pas théorème 1, théorème 2, lemme 3, proposition 4, ...). La numérotation redémarre à chaque début de chapitre.

en: Standard Theorems (Numbered by Chapter)
fr: Théorèmes standard (numérotation par chapitre)

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
fr: Numéroter les théorèmes et similaires par chapitre (i. e., le compteur est redémarré à chaque début de chapitre). N'utiliser ce module qu'avec des classes de document fournissant une environnement de chapitre.

en: Fact \arabic{theorem}
fr: Fait \arabic{theorem}

en: Exercise \arabic{theorem}
fr: Exercice \arabic{theorem}

en: Axiom \arabic{theorem}
fr: Axiome \arabic{theorem}

en: Summary \arabic{theorem}
fr: Résumé \arabic{theorem}

en: Assumption \arabic{theorem}
fr: Hypothèse \arabic{theorem}

en: Standard Theorems (Nameable)
fr: Théorèmes standard (nommables)

en: Facilitates the use of named theorems. The name of the theorem goes into the 'Additional Theorem Text' argument.
fr: Facilite l'utilisation des théorèmes explicitement nommés. Le nom explicite est saisi dans l'argument « Texte du théorème supplémentaire ».

en: Named Theorem
fr: Théorème nommé

en: Named Theorem.
fr: Théorème nommé.

en: Example*
fr: Exemple*

en: Problem*
fr: Problème*

en: Exercise*
fr: Exercice*

en: Claim*
fr: Affirmation*

en: Alternative proof string
fr: Autre expression de la preuve

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Sections)
fr: Théorèmes standard (numérotation par type et par section)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
fr: Définir quelques environnements « théorème » pour les classes non- AMS. Au contraire du module Théorème ordinaire, les différents types de théorème disponibles ont un compteur séparé (e.g. théorème 1, théorème 2, lemme 1, proposition 1, théorème 3, lemme 2, ..., et non pas théorème 1, théorème 2, lemme 3, proposition 4, ...). La numérotation redémarre à chaque début de section.

en: Standard Theorems (Numbered by Section)
fr: Théorèmes standard (numérotation par section)

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
fr: Numéroter les théorèmes et similaires par chapitre (i. e., le compteur est redémarré à chaque début de chapitre).

en: Fact*
fr: Fait*

en: Problem.
fr: Problème.

en: Exercise.
fr: Exercice.

en: Remark.
fr: Remarque.

en: Standard Theorems (Unnumbered)
fr: Théorèmes standard (non numérotés)

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
fr: Définir seulement des environnements de théorème non numérotés, et l'environnement de preuve, via le mécanisme AMS étendu.

en: Standard Theorems
fr: Théorèmes standard

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
fr: Définir certains environnements de théorème utilisables avec des classes non-AMS. Implicitement, les théorèmes sont numérotés consécutivement dans tout le document. Ceci peut être modifié en chargeant un des modules « Théorèmes (numérotation par ...) ».

en: Name/Title
fr: Nom/Titre

en: Alternative optional name or title
fr: Autre nom ou titre optionnel

en: Fact ##
fr: Fait ##

en: Definition ##
fr: Définition ##

en: Example ##
fr: Exemple ##

en: Problem ##
fr: Problème ##

en: Prob(lem)
fr: Prob(lème)

en: # [number of Prob]
fr: #

en: Label of Problem
fr: Étiquette de problème

en: Label of the corresponding problem
fr: Étiquette du problème correspondant

en: Exercise ##
fr: Exercice ##

en: Property ##
fr: Propriété ##

en: Property \theproperty.
fr: Propriété \theproperty.

en: Note ##
fr: Note #.#

en: TODO Notes
fr: Notes TODO

en: Provides custom insets to insert TODO items in your document (using the todonotes package). In order to generate a 'List of TODOs', the module provides a paragraph style. Passing 'final' as document class option suppresses the output of TODO notes.
fr: Fournit des inserts personnalisables pour créer des instances TODO dans un document (en utilisant le paquetage todonotes). Pour pouvoir engendrer une « Liste de TODO », le module fournit un style de paragraphe. Saisir « final » dans la liste des options de classe supprime l'affichage des notes TODO dans la sortie.

en: List of TODOs
fr: Liste des TODO

en: [List of TODOs]
fr: [Liste des TODO]

en: List of TODOs Heading|s
fr: Liste des en-têtes de TODO

en: Enter a custom header for the List of TODOs here
fr: Saisir ici un en-tête personnalisé pour la liste des TODO

en: TODO Note (Margin)
fr: Note TODO (en marge)

en: TODO (Margin)
fr: TODO (en marge)

en: TODO Note Options|s
fr: Options de note TODO|s

en: See the todonotes manual for possible options
fr: Voir le manuel du paquetage todonotes pour les options

en: TODO Note (inline)
fr: Note TODO (en ligne)

en: TODO (Inline)
fr: TODO (en ligne)

en: Missing Figure
fr: Figure manquante

en: Missing Figure Note Options|s
fr: Options pour une note de figure manquante|s

en: Todo[Inline]
fr: Todo[en ligne]

en: Todo[margin]
fr: Todo[en marge]

en: MissingFigure
fr: FigureManquante

en: Japanese Report (Standard Class, vertical Writing)
fr: Rapport japonais  (classe standard, écriture verticale)

en: Tufte Book
fr: Book Tufte

en: sidenote
fr: note latérale

en: bibl. entry
fr: entrée biblio

en: Marginnote
fr: Note en marge

en: marginnote
fr: note en marge

en: NewThought
fr: Nouvelle idée

en: new thought
fr: nouvelle idée

en: AllCaps
fr: Tout en capitales

en: allcaps
fr: tout en capitales

en: SmallCaps
fr: Petites capitales

en: smallcaps
fr: petites capitales

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Margin Figure
fr: Figures en marge

en: Margin Figure ##
fr: Figure en marge ##

en: Margin Table
fr: Tableau en marge

en: Margin Table ##
fr: Tableau en marge ##

en: MarginTable
fr: Tableau en marge

en: MarginFigure
fr: Figure en marge

en: Tufte Handout
fr: Handout Tufte

en: Variable-width Minipages
fr: Minipages à largeur variable

en: Adds a 'Minipage (Var. Width)' inset using the varwidth LaTeX package. The varwidth package provides a variable-width minipage, whose resulting width is the width of its contents (if this does not exceed the specified maximum width).  The inset has two optional arguments: vertical adjustment (c|t|b) and maximum width (defaults to \linewidth).  For an example, see File > Open Example > Modules > Variable-width Minipages.
fr: Ajoute un insert « Minipage (larg. variable) » grâce au paquetage LaTeX varwidth. Le paquetage varwidth fournit une minipage de largeur variable, dont la largeur est celle de son contenu (s'il n'excède pas la largeur maximum spécifiée). L'insert a deux arguments optionnels : ajustement vertical (c|t|b) et largeur maximum (implicitement \linewidth). Voir Fichier > Ouvrir un exemple > Modules > Minipages à largeur variable.

en: Minipage (Var. Width)
fr: Minipage (larg. variable)

en: Vert. Adjustment
fr: Ajustement vert.

en: Vertical adjustment: c (center), t (top) or b (bottom)
fr: Ajustement vertical : c (centré), t (haut) ou b (bas)

en: Max. Width
fr: Largeur max.

en: Maximum width (default: \linewidth)
fr: Largeur maximum (implicitement \linewidth)

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Albanian
fr: Albanais

en: English (USA)
fr: Anglais (États-Unis d'Amérique)

en: Greek (ancient)
fr: Grec (ancien)

en: Arabic (ArabTeX)
fr: Arabe (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
fr: Arabe

en: Armenian
fr: Arménien

en: Asturian
fr: Asturien

en: English (Australia)
fr: Anglais (Australie)

en: German (Austria, old spelling)
fr: Allemand (Autriche, ancienne orthographe)

en: German (Austria)
fr: Allemand (Autriche)

en: Azerbaijani
fr: Azerbaidjanais

en: Indonesian
fr: Indonesien

en: Malay
fr: Malais

en: Belarusian
fr: Biélorusse

en: Bosnian
fr: Bosniaque

en: Portuguese (Brazil)
fr: Portugais (Brésil)

en: English (UK)
fr: Anglais (Royaume Uni)

en: Bulgarian
fr: Bulgare

en: English (Canada)
fr: Anglais (Canada)

en: French (Canada)
fr: Français (Acadien)

en: Chinese (simplified)
fr: Chinois (simplifié)

en: Chinese (traditional)
fr: Chinois (traditionnel)

en: Church Slavonic
fr: Slavon liturgique

en: Coptic
fr: Copte

en: Croatian
fr: Croate

en: Czech
fr: Tchèque

en: Danish
fr: Danois

en: Divehi (Maldivian)
fr: Divehi (Maldivien)

en: Dutch
fr: Néerlandais

en: English
fr: Anglais

en: Esperanto
fr: Espéranto

en: Estonian
fr: Estonien

en: Finnish
fr: Finnois

en: French
fr: Français

en: Friulian
fr: Frioulan

en: Galician
fr: Galicien

en: Georgian
fr: Géorgien

en: German (old spelling)
fr: Allemand (ancienne orthographe)

en: German
fr: Allemand

en: German (Switzerland)
fr: Allemand (Suisse)

en: German (Switzerland, old spelling)
fr: Allemand (Suisse, ancienne orthographe)

en: Greek
fr: Grec

en: Greek (polytonic)
fr: Grec (polytonique)

en: Hebrew
fr: Hébreu

en: Icelandic
fr: Islandais

en: Irish
fr: Irlandais

en: Italian
fr: Italien

en: Japanese
fr: Japonnais

en: Japanese (CJK)
fr: Japonnais (CJK)

en: Kannada
fr: Kannara

en: Korean
fr: Coréen

en: Kurdish (Kurmanji)
fr: Kurde (Kurmanji)

en: Latvian
fr: Letton

en: Lithuanian
fr: Lituanien

en: Lower Sorbian
fr: Bas Sorabe

en: Hungarian
fr: Hongrois

en: Macedonian
fr: Macédonien

en: Mongolian
fr: Mongol

en: English (New Zealand)
fr: Anglais (Nouvelle Zélande)

en: Norwegian (Bokmaal)
fr: Norvégien (Bokmaal)

en: Norwegian (Nynorsk)
fr: Norvégien (Nynorsk)

en: Russian (Petrine orthography)
fr: Russe (orthographe Petrine)

en: Piedmontese
fr: Piémontais

en: Polish
fr: Polonais

en: Portuguese
fr: Portugais

en: Romanian
fr: Roumain

en: Romansh
fr: Romand

en: Russian
fr: Russe

en: North Sami
fr: Nord Sami

en: Scottish
fr: Écossais

en: Serbian
fr: Serbe

en: Serbian (Latin)
fr: Serbe (latin)

en: Slovak
fr: Slovaque

en: Slovene
fr: Slovène

en: Spanish
fr: Espagnol

en: Spanish (Mexico)
fr: Espagnol (Mexique)

en: Swedish
fr: Suédois

en: Syriac
fr: Syriaque

en: Tamil
fr: Tamoul

en: Telugu
fr: Télougou

en: Thai
fr: Thaï

en: Tibetan
fr: Tibétain

en: Turkish
fr: Turc

en: Ukrainian
fr: Ukrainien

en: Upper Sorbian
fr: Haut Sorabe

en: Vietnamese
fr: Vietnamien

en: Welsh
fr: Gallois

en: Libertine Mono
fr: Libertine mono

en: TeX Gyre Cursor
fr: Curseur TeX Gyre

en: TX Typewriter
fr: Chasse fixe TX

en: Crimson (New TX)
fr: Pourpre (nouveau TX)

en: Iwona (Math)
fr: Iwona (math)

en: Times Roman (New TX)
fr: Times Roman (new TX)

en: Armenian (ArmSCII8)
fr: Arménien (ArmSCII8)

en: Western European (ISO 8859-1)
fr: Europe occidentale (ISO 8859-1)

en: Central European (ISO 8859-2)
fr: Europe centrale (ISO 8859-2)

en: South European (ISO 8859-3)
fr: Europe du sud (ISO 8859-3)

en: Baltic (ISO 8859-4)
fr: Baltique (ISO 8859-4)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
fr: Cyrillique (ISO 8859-5)

en: Arabic (ISO 8859-6)
fr: Arabe (ISO 8859-6)

en: Greek (ISO 8859-7)
fr: Grec (ISO 8859-7)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
fr: Hébreu (ISO 8859-8)

en: Turkish (ISO 8859-9)
fr: Turc (ISO 8859-9)

en: Baltic (ISO 8859-13)
fr: Baltique (ISO 8859-13)

en: Western European (ISO 8859-15)
fr: Europe occidentale (ISO 8859-15)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
fr: Europe du sud-est (ISO 8859-16)

en: Western European (Macintosh Roman)
fr: Europe occidentale (romain Macintosh)

en: Western European (CP 850)
fr: Europe occidentale (CP 850)

en: Central European (CP 852)
fr: Europe centrale (CP 852)

en: Cyrillic (CP 855)
fr: Cyrillique (CP 855)

en: Western European (CP 858)
fr: Europe occidentale (CP 858)

en: Hebrew (CP 862)
fr: Hébreu (CP 862)

en: Nordic languages (CP 865)
fr: Langues nordiques (CP 865)

en: Cyrillic (CP 866)
fr: Cyrillique (CP 866)

en: Central European (CP 1250)
fr: Europe centrale (CP 1250)

en: Cyrillic (CP 1251)
fr: Cyrillique (CP 1251)

en: Western European (CP 1252)
fr: Europe occidentale (CP 1252)

en: Hebrew (CP 1255)
fr: Hébreu (CP 1255)

en: Arabic (CP 1256)
fr: Arabe (CP 1256)

en: Baltic (CP 1257)
fr: Baltique (CP 1257)

en: Cyrillic (KOI8-R)
fr: Cyrillique (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
fr: Cyrillique (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
fr: Cyrillique (pt 154)

en: Chinese (traditional) (Big5)
fr: Chinois (traditionnel) (Big5)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
fr: Japonais (CJK) (SJIS)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
fr: Chinois (simplifié) (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
fr: Chinois (simplifié) (GBK)

en: Japanese (CJK) (JIS)
fr: Japonais (CJK) (JIS)

en: Korean (EUC-KR)
fr: Coréen (EUC-KR)

en: Extended [CJK] (Chinese/Japanese/Korean)
fr: [CJK] étendu (ChinoisJaponais/Coréen)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
fr: Chinois (traditionnel) (EUC-TW)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
fr: Japonais (CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
fr: Japonais (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
fr: Japonais (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
fr: Japonais (pLaTeX) (SJIS)

en: Array Environment|y
fr: Environnement tableau|b

en: Cases Environment|C
fr: Environnement cas|c

en: Aligned Environment|l
fr: Environnement Aligné|v

en: AlignedAt Environment|v
fr: Environnement AlignéSur|é

en: Gathered Environment|h
fr: Environnement Rassemblé|m

en: Split Environment|S
fr: Environnement disjoint|j

en: Delimiters...|r
fr: Délimiteurs...|r

en: Matrix...|x
fr: Matrice...|t

en: AMS align Environment|a
fr: Environnement AMS align|S

en: AMS alignat Environment|t
fr: Environnement AMS alignat|i

en: AMS flalign Environment|f
fr: Environnement AMS flalign|f

en: AMS gather Environment|g
fr: Environnement AMS gather|g

en: AMS multline Environment|m
fr: Environnement AMS multline|u

en: Inline Formula|I
fr: Formule en ligne|l

en: Displayed Formula|D
fr: Formule hors ligne|h

en: Eqnarray Environment|E
fr: Environnement tableau d'équations|E

en: AMS Environment|A
fr: Environnement AMS|S

en: Number Whole Formula|N
fr: Numéroter toute la formule|N

en: Number This Line|u
fr: Numéroter cette ligne|m

en: Equation Label|L
fr: Étiquette d'équation|é

en: Copy as Reference|R
fr: Copier comme référence|C

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Recent|e
fr: Coller une sélection récente|é

en: Insert|s
fr: Insertion|I

en: Split Cell|C
fr: Fractionner cellule|u

en: Rows & Columns|
fr: Lignes & colonnes|

en: Add Line Above|o
fr: Ajouter une ligne au-dessus|A

en: Add Line Below|B
fr: Ajouter une ligne au-dessous|o

en: Delete Line Above|v
fr: Supprimer la ligne au-dessus|S

en: Delete Line Below|w
fr: Supprimer la ligne au-dessous|p

en: Add Line to Left
fr: Ajouter une ligne à gauche

en: Add Line to Right
fr: Ajouter une ligne à droite

en: Delete Line to Left
fr: Supprimer la ligne à gauche

en: Delete Line to Right
fr: Supprimer la ligne à droite

en: Show Math Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils mathématiques

en: Show Math-Panels Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils palette mathématique

en: Show Table Toolbar
fr: Afficher la barre d'outils tableaux

en: Use Computer Algebra System|m
fr: Appel à un logiciel de calcul formel|g

en: Next Cross-Reference|N
fr: Référence croisée suivante|v

en: Go to Label|G
fr: Aller à l'étiquette|A

en: <Reference>|R
fr: <Référence>|r

en: (<Reference>)|e
fr: (<Référence>)|e

en: On Page <Page>|O
fr: Sur la page <page>|g

en: <Reference> on Page <Page>|f
fr: <Référence> page <page>|f

en: Formatted Reference|t
fr: Référence mise en forme|o

en: Textual Reference|x
fr: Référence textuelle|x

en: Label Only|L
fr: Étiquette uniquement|É

en: Settings...|S
fr: Paramètres...|m

en: Plural|a
fr: Pluriel|u

en: Capitalize|C
fr: Mettre une majuscule|j

en: Go Back|G
fr: Revenir|R

en: Copy as Reference|C
fr: Copier comme référence|C

en: Try to Open Citation Content...|O
fr: Essayer d'afficher le contenu de la citation...|a

en: Edit Database(s) Externally...|x
fr: Modifier la(les) base(s) de données via une application externe...|l

en: Open Inset|O
fr: Ouvrir l'insert|O

en: Close Inset|C
fr: Fermer l'insert|i

en: Dissolve Inset|D
fr: Dissoudre l'insert|u

en: Show Label|L
fr: Afficher l'étiquette|q

en: Frameless|l
fr: Sans cadre|S

en: Simple Frame|F
fr: Cadre simple|p

en: Simple Frame, Page Breaks|P
fr: Cadre simple, sauts de page|a

en: Oval, Thin|a
fr: Ovale, fin|O

en: Oval, Thick|v
fr: Ovale, épais|v

en: Drop Shadow|w
fr: Ombre en relief|f

en: Shaded Background|B
fr: Fond ombré|b

en: Double Frame|u
fr: Double cadre|D

en: LyX Note|N
fr: Note LyX|N

en: Comment|m
fr: Commentaire|C

en: Greyed Out|G
fr: Grisée|G

en: Open All Notes|A
fr: Ouvrir toutes les notes|v

en: Close All Notes|l
fr: Fermer toutes les notes|F

en: Phantom|P
fr: Fantôme|F

en: Horizontal Phantom|H
fr: Fantôme horizontal|z

en: Vertical Phantom|V
fr: Fantôme vertical|c

en: Normal Space|e
fr: Espace normale|e

en: Non-Breaking Normal Space|o
fr: Espace normale insécable|o

en: Visible Space|a
fr: Espace visible|i

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)|T
fr: Espace fine insécable (1/6 em)|f

en: Non-Breaking Medium Space (3/9 em)|M
fr: Espace moyenne insécable (2/9 em)|y

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)|i
fr: Espace large insécable (5/18 em)|l

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)|N
fr: Espace fine négative insécable (−1/6 em)|n

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)|v
fr: Espace moyenne négative insécable (−2/9 em)|é

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)|h
fr: Espace large négative insécable (−5/18 em)|a

en: Half Quad Space (1/2 em)|l
fr: Demi-cadratin (1/2 em)|D

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)|k
fr: Espace insécable demi-cadratin (1/2 em)|r

en: Quad Space (1 em)|Q
fr: Espace cadratin|c

en: Double Quad Space (2 em)|u
fr: Espace double cadratin (2em)|u

en: Horizontal Fill|F
fr: Ressort horizontal|t

en: Non-Breaking Horizontal Fill|z
fr: Ressort horizontal insécable|z

en: Horizontal Fill (Dots)|D
fr: Ressort horizontal (points)|p

en: Horizontal Fill (Rule)|R
fr: Ressort horizontal (filet)|h

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|w
fr: Ressort horizontal (flèche gauche)|g

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
fr: Ressort horizontal (flèche droite)|è

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
fr: Ressort horizontal (accolade vers le haut)|v

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
fr: Ressort horizontal (accolade vers le bas)|b

en: Custom Length|C
fr: Dimension réglable|s

en: Thin Space|T
fr: Espace fine|f

en: Medium Space|M
fr: Espace moyenne|m

en: Thick Space|i
fr: Espace large|l

en: Negative Thin Space|N
fr: Espace fine négative|v

en: Negative Medium Space|v
fr: Espace moyenne négative|n

en: Negative Thick Space|h
fr: Espace large négative|g

en: Half Quad Space (Enskip)|k
fr: Saut demi-cadratin (saut de dimension n)|S

en: Quad Space|Q
fr: Espace cadratin|c

en: Double Quad Space|u
fr: Espace double cadratin|u

en: Default Skip|D
fr: Implicite|I

en: Small Skip|S
fr: Petit|P

en: Medium Skip|M
fr: Moyen|M

en: Big Skip|B
fr: Grand|G

en: Half line height|H
fr: Demi interligne|D

en: Line height|L
fr: Interligne|I

en: Vertical Fill|F
fr: Ressort vertical|v

en: Custom|C
fr: Réglable|R

en: Settings...|e
fr: Paramètres...|e

en: Include|c
fr: Inclus (include)|c

en: Input|p
fr: Incorporé (input)|p

en: Verbatim (marked blanks)|b
fr: Verbatim (espaces marqués)|b

en: Edit Included File...|E
fr: Modifier le fichier inclus...|s

en: New Page|N
fr: Saut de page (calé en haut)|é

en: Page Break|a
fr: Saut de page (justifié)|S

en: No Page Break|g
fr: Pas de saut de page|P

en: Clear Page|C
fr: Saut de page (vide le tampon)|o

en: Clear Double Page|D
fr: Saut de page impaire|u

en: Ragged Line Break|R
fr: Passage à la ligne (aligné à la marge)|l

en: Justified Line Break|J
fr: Passage à la ligne (justifié)|j

en: Plain Separator|P
fr: Séparateur ordinaire|P

en: Paragraph Break|B
fr: Saut de paragraphe|U

en: Edit Externally...
fr: Modifier le fichier via une application externe...

en: End Editing Externally
fr: Fin de modification du fichier via une application externe

en: Split Inset|t
fr: Diviser l'insert|D

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
fr: Revenir au signet enregistré|v

en: Forward Search|F
fr: Recherche directe|d

en: Move Paragraph Up|o
fr: Déplacer le paragraphe vers le haut|h

en: Move Paragraph Down|v
fr: Déplacer le paragraphe vers le bas|b

en: Promote Section|r
fr: Promouvoir la section|m

en: Demote Section|m
fr: Rétrograder la section|é

en: Move Section Down|D
fr: Déplacer la section vers le bas|D

en: Move Section Up|U
fr: Déplacer la section vers le haut|u

en: Insert Regular Expression
fr: Insérer une expression régulière

en: Accept Change|c
fr: Accepter la modification|A

en: Reject Change|j
fr: Rejeter la modification|j

en: Text Properties|x
fr: Propriétés du texte|x

en: Custom Text Styles|S
fr: Style de texte personnalisé|y

en: Paragraph Settings...|P
fr: Paramètres de paragraphe...|è

en: Unify Graphics Groups|U
fr: Unifier les groupes de graphiques|U

en: Fullscreen Mode
fr: Plein écran

en: Close Current View
fr: Fermer la vue active

en: Anything|A
fr: Tout|T

en: Anything Non-Empty|o
fr: Une chaîne non vide quelconque|v

en: Any Word|W
fr: Un mot quelconque|m

en: Any Number|N
fr: Un nombre quelconque|n

en: User Defined|U
fr: Défini par l'utilisateur|u

en: Append Argument
fr: Ajouter un argument

en: Remove Last Argument
fr: Supprimer le dernier argument

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
fr: Rendre optionnel le premier argument non optionnel

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
fr: Rendre non optionnel le dernier argument optionnel

en: Insert Optional Argument
fr: Insérer un argument optionnel

en: Remove Optional Argument
fr: Supprimer un argument optionnel

en: Append Argument Eating From the Right
fr: Ajouter l'argument en intégrant depuis la droite

en: Append Optional Argument Eating From the Right
fr: Ajouter l'argument optionnel en intégrant depuis la droite

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
fr: Enlever le dernier argument en éjectant par la droite

en: Reload|R
fr: Recharger|R

en: Edit Externally...|x
fr: Modifier le fichier via une application externe...|l

en: Top|T
fr: En haut|t

en: Bottom|B
fr: En bas|s

en: Left|L
fr: À gauche|À

en: Right|R
fr: À droite|r

en: Reset Formal Defaults|F
fr: Restaurer le réglage formel implicite|f

en: Left|f
fr: À gauche|À

en: Center|C
fr: Centré|é

en: Right|h
fr: À droite|r

en: Decimal
fr: Décimal

en: Multicolumn|u
fr: Multi-colonnes|n

en: Multirow|w
fr: Multi-lignes|e

en: Append Row|A
fr: Ajouter une ligne|j

en: Delete Row|D
fr: Supprimer la ligne|u

en: Copy Row|o
fr: Copier la ligne|o

en: Move Row Up
fr: Déplacer la ligne vers le haut

en: Move Row Down
fr: Déplacer la ligne vers le bas

en: Append Column|p
fr: Ajouter une colonne|A

en: Delete Column|e
fr: Supprimer la colonne|p

en: Copy Column|y
fr: Copier la colonne|i

en: Move Column Right|v
fr: Déplacer la colonne vers la droite|c

en: Move Column Left
fr: Déplacer la colonne vers la gauche

en: Multi-page Table|g
fr: Tableau multi-pages|u

en: Formal Style|m
fr: Style formel|f

en: Borders|d
fr: Bordures|d

en: Alignment|i
fr: Alignement|i

en: Columns/Rows|C
fr: Colonnes/lignes|o

en: Transform Field to Static Text|T
fr: Convertir le champ en texte statique|t

en: Copy Text|o
fr: Copier le texte|C

en: Activate Branch|A
fr: Activer la branche|A

en: Deactivate Branch|e
fr: Désactiver la branche|e

en: Activate Branch in Master|M
fr: Activer la branche dans le document maître|A

en: Deactivate Branch in Master|v
fr: Désactiver la branche dans le document maître|e

en: Invert Inset|I
fr: Inverser l'insert|v

en: Add Unknown Branch|w
fr: Ajouter une branche inconnue|j

en: Insert Reference at Cursor Position|I
fr: Insérer la référence à la position du curseur|I

en: Insert Copy at Cursor Position|I
fr: Insérer la copie à la position du curseur|c

en: Index All Occurrences of this Word|W
fr: Indexer toutes les occurrences de ce mot|x

en: Single Page (No Page Range)|P
fr: Page unique (pas de série de pages)|r

en: Start Page Range|t
fr: Page initiale|t

en: End Page Range|E
fr: Page finale|f

en: No Page Formatting|N
fr: Pas de mise en forme|n

en: Bold Page Formatting|B
fr: Mise en forme « grasse »|g

en: Italic Page Formatting|I
fr: Mise en forme « italique »|q

en: Emphasized Page Formatting|z
fr: Mise en forme « en évidence »|é

en: Custom Page Formatting...|u
fr: Mise en forme de la page personnalisée|p

en: Insert Subentry|b
fr: Insérer une sous-entrée d'index|s

en: Insert Sortkey|k
fr: Insérer une clé de tri|é

en: Insert See Reference|e
fr: Insérer une référence « Voir »|o

en: Insert See also Reference|a
fr: Insérer une référence « Voir aussi »|a

en: See|e
fr: Voir|V

en: See also|a
fr: Voir aussi|a

en: All Indexes|A
fr: Tous les index|A

en: Subindex|b
fr: Sous-index|S

en: Reject Change|R
fr: Rejeter la modification|R

en: Promote Section|P
fr: Promouvoir la section|m

en: Demote Section|D
fr: Rétrograder la section|é

en: Move Section Down|w
fr: Déplacer la section vers le bas|D

en: Select Section|S
fr: Sélectionner la section|S

en: Wrap by Preview|y
fr: Enrober par l'aperçu|p

en: Open Target...|O
fr: Ouvrir la cible...|O

en: Lock Toolbars|L
fr: Verrouiller les barres d'outils|V

en: Small-sized Icons
fr: Icônes de petite taille

en: Normal-sized Icons
fr: Icônes de taille normale

en: Big-sized Icons
fr: Icônes de grande taille

en: Huge-sized Icons
fr: Icônes de taille énorme

en: Giant-sized Icons
fr: Icônes de taille gigantesque

en: Zoom Level|Z
fr: Niveau de zoom|z

en: Zoom Slider|S
fr: Glissière de zoom|G

en: Word Count|W
fr: Décompte des mots|m

en: Character Count|C
fr: Décompte des caractères|c

en: Character Count (No Blanks)|h
fr: Décompte des caractères (espaces exclues)|x

en: File|F
fr: Fichier|F

en: Edit|E
fr: Édition|É

en: View|V
fr: Affichage|A

en: Insert|I
fr: Insertion|I

en: Navigate|N
fr: Navigation|N

en: Document|D
fr: Document|u

en: Tools|T
fr: Outils|O

en: Help|H
fr: Aide|d

en: New|N
fr: Nouveau|N

en: New from Template...|m
fr: Nouveau avec modèle...|m

en: Open...|O
fr: Ouvrir...|O

en: Open Recent|t
fr: Documents récents|D

en: Open Example...|p
fr: Ouvrir un exemple...|p

en: Close|C
fr: Fermer|F

en: Close All
fr: Tout fermer

en: Save|S
fr: Enregistrer|E

en: Save As...|A
fr: Enregistrer sous...|s

en: Save As Template...
fr: Enregistrer comme modèle...

en: Save All|l
fr: Enregistrer tout|g

en: Revert to Saved|R
fr: Revenir à la sauvegarde|R

en: Version Control|V
fr: Contrôle de version|v

en: Import|I
fr: Importer|I

en: Export|E
fr: Exporter|x

en: Fax...|F
fr: Fax...|a

en: New Window|W
fr: Nouvelle fenêtre|u

en: Close Window|d
fr: Fermer la fenêtre|t

en: Exit|x
fr: Quitter|Q

en: Register...|R
fr: S'inscrire...|i

en: Check In Changes...|I
fr: Enregistrer les changements...|E

en: Check Out for Edit|O
fr: Nouvelle version modifiable|N

en: Copy|p
fr: Copier|C

en: Rename|R
fr: Renommer|o

en: Update Local Directory From Repository|d
fr: Mettre à jour le répertoire local à partir du dépôt|M

en: Revert to Repository Version|v
fr: Revenir à la version du dépôt|R

en: Undo Last Check In|U
fr: Annuler le dernier enregistrement|A

en: Compare with Older Revision...|C
fr: Comparer avec une révision antérieure...|v

en: Show History...|H
fr: Afficher l'historique...|h

en: Use Locking Property|L
fr: Utiliser la propriété de verrouillage|p

en: Export As...|s
fr: Exportation sous...|s

en: More Formats & Options...|r
fr: Plus de formats et d'options...|a

en: Undo|U
fr: Annuler|A

en: Redo|R
fr: Refaire|R

en: Paste Special
fr: Collage spécial

en: Select Whole Inset
fr: Sélectionner tout l'insert

en: Select All
fr: Sélectionner tout

en: Find & Replace (Quick)...|F
fr: Rechercher et remplacer (simple)...|e

en: Find & Replace (Advanced)...
fr: Rechercher et remplacer (élaboré)...

en: Manage Counter Values...
fr: Gérer les valeurs des compteurs...

en: Table|T
fr: Tableau|T

en: Math|M
fr: Maths|M

en: Rows & Columns|C
fr: Lignes & colonnes|L

en: Increase List Depth|I
fr: Augmenter la profondeur de liste|f

en: Decrease List Depth|D
fr: Réduire la profondeur de liste|u

en: Dissolve Inset
fr: Dissoudre l'insert

en: TeX Code Settings...|C
fr: Paramètres de code TeX...|X

en: Float Settings...|a
fr: Paramètres de flottant...|f

en: Text Wrap Settings...|W
fr: Paramètres d'enrobage...|e

en: Note Settings...|N
fr: Paramètres de note...|n

en: Phantom Settings...|h
fr: Paramètres de fantôme...|ô

en: Branch Settings...|B
fr: Paramètres de branche...|P

en: Box Settings...|S
fr: Paramètres de boîte...|o

en: Index Entry Settings...|y
fr: Paramètres d'entrée d'index...|d

en: Index Settings...|S
fr: Paramètres d'index...|x

en: Info Settings...|n
fr: Paramètres d'information...|f

en: Listings Settings...|g
fr: Paramètres de listing...|g

en: Table Settings...|a
fr: Paramètres de tableau...|u

en: Paste from HTML|H
fr: Coller depuis HTML|H

en: Paste from LaTeX|L
fr: Coller depuis LaTeX|L

en: Paste as LinkBack PDF
fr: Copier en PDF LinkBack

en: Paste as PDF
fr: Copier en PDF

en: Paste as PNG
fr: Copier en PNG

en: Paste as JPEG
fr: Copier en JPEG

en: Paste as EMF
fr: Copier comme EMF

en: Plain Text|T
fr: Texte brut|T

en: Plain Text, Join Lines|J
fr: Texte brut, lignes jointives|n

en: Selection|S
fr: Sélection|S

en: Selection, Join Lines|i
fr: Sélection, lignes jointives|j

en: Customize...|C
fr: Personnaliser...|P

en: Apply Last Settings|A
fr: Appliquer le dernier réglage|q

en: Capitalize|p
fr: Capitale initiale|i

en: Uppercase|U
fr: Capitales|C

en: Lowercase|L
fr: Bas de casse|B

en: Dissolve Text Style
fr: Dissoudre le style de caractère

en: Formal Style|F
fr: Style formel|y

en: Multicolumn|M
fr: Multi-colonnes|n

en: Multirow|u
fr: Multi-lignes|e

en: Top Line|T
fr: Ligne du haut|h

en: Bottom Line|B
fr: Ligne du bas|b

en: Left Line|L
fr: Ligne de gauche|g

en: Right Line|R
fr: Ligne de droite|d

en: Top|p
fr: En haut|t

en: Middle|i
fr: Au milieu|l

en: Bottom|o
fr: En bas|s

en: Middle|M
fr: Au milieu|l

en: Add Row|A
fr: Ajouter une ligne|j

en: Add Column|u
fr: Ajouter une colonne|A

en: Copy Column|p
fr: Copier la colonne|i

en: Change Limits Type|L
fr: Changer le type de limite|i

en: Macro Definition
fr: Définition de macro

en: Change Formula Type|F
fr: Changer le type de formule|f

en: Text Properties|T
fr: Propriétés du texte|t

en: Use Computer Algebra System|S
fr: Appel à un logiciel de calcul formel|g

en: Add Line Above|A
fr: Ajouter une ligne au-dessus|A

en: Delete Line Above|D
fr: Supprimer la ligne au-dessus|S

en: Delete Line Below|e
fr: Supprimer la ligne au-dessous|p

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
fr: Rendre optionnel le premier argument non optionnel

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
fr: Rendre non optionnel le dernier argument optionnel

en: Default|t
fr: Implicite|p

en: Display|D
fr: Hors ligne|H

en: Inline|I
fr: En ligne|l

en: Math Normal Font|N
fr: Math police normale|n

en: Math Calligraphic Family|C
fr: Math famille calligraphique|c

en: Math Formal Script Family|o
fr: Math famille Script formel|o

en: Math Fraktur Family|F
fr: Math famille Fraktur|F

en: Math Roman Family|R
fr: Math famille romaine|r

en: Math Sans Serif Family|S
fr: Math famille sans empattement|e

en: Math Bold Series|B
fr: Math série grasse|g

en: Text Normal Font|T
fr: Texte police normale|T

en: Text Roman Family
fr: Texte famille romaine

en: Text Sans Serif Family
fr: Texte famille sans empattement

en: Text Typewriter Family
fr: Texte famille chasse fixe

en: Text Bold Series
fr: Texte série grasse

en: Text Medium Series
fr: Texte série moyenne

en: Text Italic Shape
fr: Texte forme italique

en: Text Small Caps Shape
fr: Texte forme petites capitales

en: Text Slanted Shape
fr: Texte forme inclinée

en: Text Upright Shape
fr: Texte forme droite

en: Maple, Simplify|S
fr: Maple, simplify|s

en: Maple, Factor|F
fr: Maple, factor|f

en: Maple, Evalm|E
fr: Maple, evalm|e

en: Maple, Evalf|v
fr: Maple, evalf|v

en: Outline Pane|O
fr: Panneau du plan|n

en: Code Preview Pane|P
fr: Panneau d'aperçu de code|P

en: Messages Pane|M
fr: Panneau des messages|g

en: Toolbars|T
fr: Barres d'outils|B

en: Unfold Math Macro|n
fr: Déplier la macro mathématique|D

en: Fold Math Macro|d
fr: Replier la macro mathématique|R

en: Split View Into Left and Right Half|L
fr: Diviser la vue gauche/droite|c

en: Split View Into Upper and Lower Half|U
fr: Diviser la vue haut/bas|h

en: Close Current View|w
fr: Fermer la vue active|F

en: Fullscreen|F
fr: Plein écran|l

en: Open All Insets|I
fr: Ouvrir tous les inserts|O

en: Close All Insets|C
fr: Fermer tous les inserts|i

en: Math|h
fr: Maths|h

en: Special Character|p
fr: Caractère spécial|p

en: Formatting|o
fr: Typographie spéciale|c

en: Field|i
fr: Champ

en: List/Contents/References|/
fr: Listes/Matières/Références|/

en: Float|a
fr: Flottant|o

en: Note|N
fr: Annotation|n

en: Branch|B
fr: Branche|e

en: Custom Inset
fr: Inserts personnalisables

en: File|e
fr: Fichier|F

en: Box[[Menu]]|x
fr: Boîte|î

en: Regular Expression
fr: Expression régulière

en: Citation...|C
fr: Citation...|a

en: Cross-Reference...|R
fr: Référence croisée...|R

en: Label...|L
fr: Étiquette...|q

en: Index Properties
fr: Propriétés de l'index

en: Nomenclature Entry...|y
fr: Symbole...|y

en: Table...|T
fr: Tableau...|T

en: Graphics...|G
fr: Graphique/image...|G

en: Hyperlink...|k
fr: Hyperlien...|l

en: Footnote|F
fr: Note de bas de page|d

en: Marginal Note|M
fr: Note en marge|m

en: Program Listing[[Menu]]
fr: Listing de code source

en: TeX Code
fr: Code TeX

en: Preview|w
fr: Aperçu|ç

en: Symbols...|b
fr: Symboles...|b

en: Ellipsis|i
fr: Points de suspension|s

en: End of Sentence|E
fr: Point final|f

en: Plain Quotation Mark|Q
fr: Guillemet ordinaire|o

en: Inner Quotation Mark|n
fr: Guillemet interne|i

en: Non-Breaking Hyphen|y
fr: Tiret insécable|r

en: Breakable Slash|a
fr: Barre oblique sécable|a

en: Visible Space|V
fr: Espace visible|v

en: Menu Separator|M
fr: Séparateur de menu|m

en: Phonetic Symbols|P
fr: Symboles phonétiques|y

en: Date (Current)|D
fr: Date (courante)|D

en: Date (Last Modification of Document)|L
fr: Date (dernière modification du document)|è

en: Date (Fixed)|F
fr: Date (fixée)|f

en: Time (Current)|T
fr: Heure (courante)H

en: Time (Last Modification of Document)|M
fr: Heure (dernière modification du document)|m

en: Time (Fixed)|x
fr: Heure (fixée)|x

en: File Name (Excl. Extension)|N
fr: Nom de fichier (sans suffixe)|N

en: Version Control Revision|V
fr: Révision (contrôle de version)|v

en: User Name|U
fr: Nom de l'utilisateur|u

en: User Email|E
fr: Email de l'utilisateur|E

en: Other...|O
fr: Autre..|A

en: LyX Logo|L
fr: Logo LyX|L

en: TeX Logo|T
fr: Logo TeX|T

en: LaTeX Logo|a
fr: Logo LaTeX|a

en: LaTeX2e Logo|e
fr: Logo LaTeX2e|e

en: Superscript|S
fr: Exposant|x

en: Subscript|u
fr: Indice|I

en: Non-breaking Normal Space|p
fr: Espace normale insécable|n

en: Non-breaking Thin Space|T
fr: Espace fine insécable|f

en: Horizontal Space...|o
fr: Espacement horizontal...|r

en: Horizontal Line...|L
fr: Ligne horizontale...|z

en: Vertical Space...|V
fr: Espacement vertical...|v

en: Phantom|m
fr: Fantôme|m

en: Hyphenation Point|H
fr: Point de césure|c

en: Ligature Break|k
fr: Séparation de ligature|a

en: Optional Line Break|B
fr: Passage à la ligne optionnel|à

en: Prevent Page Break|g
fr: Éviter un saut de page|t

en: Display Formula|D
fr: Formule hors ligne|h

en: Numbered Formula|N
fr: Formule numérotée|n

en: Wrapped Figure|F
fr: Figure enrobée|F

en: Wrapped Table|T
fr: Tableau enrobé|T

en: Table of Contents|C
fr: Table des matières|e

en: List of Listings|L
fr: Liste des listings|g

en: Nomenclature|N
fr: Liste des symboles|o

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
fr: Bibliographie Bib(la)TeX...|B

en: LyX Document...|X
fr: Document LyX...|X

en: Plain Text...|T
fr: Texte brut...|T

en: Plain Text, Join Lines...|J
fr: Texte brut, lignes jointives...|b

en: External Material...|M
fr: Objet externe...|e

en: Child Document...|d
fr: Sous-document...|d

en: Subentry|b
fr: Sous-entrée|s

en: Sortkey|k
fr: Clé de tri|C

en: Comment|C
fr: Commentaire|C

en: Insert New Branch...|I
fr: Insérer une nouvelle branche...|I

en: Cancel Export|P
fr: Annuler l'exportation|A

en: Change Tracking|C
fr: Suivi des modifications|S

en: Build Program|B
fr: Compiler|C

en: LaTeX Log|L
fr: Fichier journal LaTeX|L

en: Start Appendix Here|x
fr: Début annexe(s) ici|D

en: View Master Document|M
fr: Visionner le document maître|n

en: Update Master Document|a
fr: Mettre à jour le document maître|t

en: Compressed|o
fr: Compressé|C

en: Disable Editing|E
fr: Modifications inhibées|h

en: Track Changes|T
fr: Suivre les modifications|S

en: Merge Changes...|M
fr: Fusionner les modifications...|F

en: Accept Change|A
fr: Accepter la modification|A

en: Accept All Changes|c
fr: Accepter toutes les modifications|c

en: Reject All Changes|e
fr: Rejeter toutes les modifications|e

en: Accept All Changes (incl. relatives)|p
fr: Accepter toutes les modifications (dépendances incluses)|p

en: Reject All Changes (incl. relatives)|j
fr: Rejeter toutes les modifications (dépendances incluses)|j

en: Show Changes in Output|S
fr: Afficher les modifications dans la sortie|h

en: Bookmarks|B
fr: Signets|S

en: Next Note|N
fr: Note suivante|N

en: Next Change|C
fr: Modification suivante|M

en: Next Cross-Reference|R
fr: Référence croisée suivante|R

en: Go to Label|L
fr: Aller à l'étiquette|A

en: Save Bookmark 1|S
fr: Enregistrer le signet 1|E

en: Save Bookmark 2
fr: Enregistrer le signet 2

en: Save Bookmark 3
fr: Enregistrer le signet 3

en: Save Bookmark 4
fr: Enregistrer le signet 4

en: Save Bookmark 5
fr: Enregistrer le signet 5

en: Clear Bookmarks|C
fr: Effacer les signets|s

en: Navigate Back|B
fr: Naviguer en arrière|r

en: Spellchecker...|S
fr: Correcteur orthographique...|o

en: Thesaurus...|T
fr: Dictionnaire de synonymes...|y

en: Statistics...|a
fr: Statistiques...|a

en: Check TeX|h
fr: Correcteur TeX|T

en: TeX Information|I
fr: Informations TeX|X

en: Compare...|C
fr: Comparer...|e

en: Reconfigure|R
fr: Reconfigurer|R

en: Preferences...|P
fr: Préférences...|P

en: Tutorial|T
fr: Manuel d'apprentissage|a

en: User's Guide|U
fr: Guide de l'utilisateur|u

en: Additional Features|F
fr: Options avancées|O

en: Embedded Objects|O
fr: Objets insérés|b

en: Customization|C
fr: Personnalisation|P

en: Shortcuts|S
fr: Raccourcis|c

en: LyX Functions|y
fr: Fonctions LyX|y

en: LaTeX Configuration|L
fr: Configuration LaTeX|X

en: Specific Manuals|p
fr: Manuels spécifiques|s

en: About LyX|X
fr: À propos de LyX|L

en: Beamer Presentations|B
fr: Présentations Beamer|B

en: Colored boxes|r
fr: Boîtes colorées|r

en: Feynman-diagram|F
fr: Diagrammes de Feynman|F

en: Linguistics|L
fr: Linguistique|L

en: Multilingual Captions|C
fr: Légendes multilingues|m

en: Paralist|t
fr: Listes de paragraphe|t

en: PDF comments|D
fr: Commentaires PDF|D

en: PDF forms|o
fr: Formulaires PDF|o

en: Hazard and Precautionary Statements|H
fr: Chimie : mentions de danger et conseils de prudence|u

en: Standard[[toolbar]]
fr: Standard

en: New document
fr: Nouveau document

en: Open document
fr: Ouvrir un document

en: Save document
fr: Enregistrer le document

en: Check spelling
fr: Correction orthographique

en: Spellcheck continuously
fr: Correction orthographique à la volée

en: Undo
fr: Annuler

en: Redo
fr: Refaire

en: Find and replace
fr: Rechercher et remplacer

en: Find and replace (advanced)
fr: Rechercher et remplacer (élaboré)

en: Navigate back
fr: Naviguer en arrière

en: Toggle emphasis
fr: Mise en évidence

en: Toggle noun
fr: Style nom propre

en: Apply recent text properties
fr: Appliquer le dernier réglage de texte

en: Custom text styles
fr: Styles de texte personnalisés

en: Insert math
fr: Insérer des maths

en: Insert graphics
fr: Insérer un graphique ou une image

en: Insert table
fr: Insérer un tableau

en: Custom insets
fr: Inserts personnalisables

en: Toggle outline
fr: (Dés)activer le Plan

en: Show math toolbar
fr: Afficher la barre d'outils mathématiques

en: Show table toolbar
fr: Afficher la barre d'outils tableaux

en: Show review toolbar
fr: Afficher la barre d'outils de révision

en: View/Update
fr: Visionner/Mettre à jour

en: View
fr: Visionner

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View master document
fr: Visionner le document maître

en: Update master document
fr: Mettre à jour le document maître

en: Enable Forward/Reverse Search
fr: Activer la recherche directe/inversée

en: View other formats
fr: Visionner les autres formats

en: Update other formats
fr: Mettre à jour les autres formats

en: Extra
fr: Autres

en: Numbered list
fr: Liste numérotée

en: Itemized list
fr: Liste à puces

en: Labeled List
fr: Liste étiquetée

en: Increase depth
fr: Augmenter la profondeur

en: Decrease depth
fr: Réduire la profondeur

en: Insert figure float
fr: Insérer un flottant de figure

en: Insert table float
fr: Insérer un flottant de tableau

en: Insert label
fr: Insérer une étiquette

en: Insert cross-reference
fr: Insérer une référence croisée

en: Insert citation
fr: Insérer une citation

en: Insert index entry
fr: Insérer une entrée d'index

en: Insert nomenclature entry
fr: Insérer une entrée dans la liste des symboles

en: Insert footnote
fr: Insérer une note de bas de page

en: Insert margin note
fr: Insérer une note en marge

en: Insert LyX note
fr: Insérer une note LyX

en: Insert box
fr: Insérer une boîte

en: Insert hyperlink
fr: Insérer un lien hypertexte

en: Insert TeX code
fr: Insérer du code TeX

en: Insert math macro
fr: Insérer une macro mathématique

en: Include file
fr: Fichier sous-document

en: Text properties
fr: Propriétés du texte

en: Paragraph settings
fr: Paramètres de paragraphe

en: Add row
fr: Ajouter une ligne

en: Add column
fr: Ajouter une colonne

en: Delete row
fr: Supprimer la ligne

en: Delete column
fr: Supprimer la colonne

en: Move row up
fr: Déplacer la ligne vers le haut

en: Move column left
fr: Déplacer la colonne vers la gauche

en: Move row down
fr: Déplacer la ligne vers le bas

en: Move column right
fr: Déplacer la colonne vers la droite

en: Toggle top line
fr: (Dés)activer la bordure supérieure

en: Toggle bottom line
fr: (Dés)activer la bordure inférieure

en: Toggle left line
fr: (Dés)activer la bordure gauche

en: Toggle right line
fr: (Dés)Activer la bordure droite

en: Toggle border lines
fr: (Dés)activer les bordures

en: Toggle inner lines
fr: (Dés)activer les filets intérieurs

en: Toggle all lines
fr: (Dés)activer tous le filets

en: Unset all lines
fr: Enlever toutes les bordures

en: Reset formal default lines
fr: Restaurer les bordures formelles implicites

en: Align left
fr: Aligner à gauche

en: Align center
fr: Centrer horizontalement

en: Align right
fr: Aligner à droite

en: Align on decimal
fr: Alignement sur le caractère décimal

en: Align top
fr: Aligner en haut

en: Align middle
fr: Centrer verticalement

en: Align bottom
fr: Aligner en bas

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
fr: Tourner la case de 90 degrés ou désélectionner la rotation

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
fr: Tourner le tableau de 90 degrés ou désélectionner la rotation

en: Set multi-column
fr: Multicolonnes

en: Set multi-row
fr: Activer multi-lignes

en: Math
fr: Maths

en: Set display mode
fr: Mode hors ligne

en: Subscript
fr: Indice

en: Insert square root
fr: Insérer une racine carrée

en: Insert root
fr: Insérer une racine

en: Insert standard fraction
fr: Insérer une fraction standard

en: Insert sum
fr: Insérer une somme

en: Insert integral
fr: Insérer une intégrale

en: Insert product
fr: Insérer un produit

en: Insert ( )
fr: Insérer des parenthèses

en: Insert [ ]
fr: Insérer des crochets

en: Insert { }
fr: Insérer des accolades

en: Insert delimiters
fr: Insérer des délimiteurs

en: Insert matrix
fr: Insérer une matrice

en: Insert cases environment
fr: Insérer un environnement case

en: Show math panels
fr: Afficher les palettes mathématiques

en: Math Panels
fr: Palettes mathématiques

en: Math spacings
fr: Espacements mathématiques

en: Fonts
fr: Polices

en: Functions
fr: Fonctions

en: Frame decorations
fr: Décors de fenêtre

en: Big operators
fr: Grands opérateurs

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Arrows
fr: Flèches

en: Arrows (extended)
fr: Flèches (AMS étendu)

en: Operators
fr: Opérateurs

en: Operators (extended)
fr: Opérateurs (AMS étendu)

en: Relations
fr: Relations Binaires

en: Relations (extended)
fr: Relations (AMS étendu)

en: Negative relations (extended)
fr: Négations de relations (AMS étendu)

en: Dots
fr: Points

en: Delimiters (fixed size)
fr: Délimiteurs (taille fixe)

en: Miscellaneous (extended)
fr: Divers (AMS étendu)

en: Math Macros
fr: Macros mathématiques

en: Remove last argument
fr: Supprimer le dernier argument

en: Append argument
fr: Ajouter un argument

en: Make first non-optional into optional argument
fr: Rendre optionnel le premier argument non optionnel

en: Make last optional into non-optional argument
fr: Rendre non optionnel le dernier argument optionnel

en: Remove optional argument
fr: Supprimer un argument optionnel

en: Insert optional argument
fr: Insérer un argument optionnel

en: Remove last argument spitting out to the right
fr: Enlever le dernier argument en éjectant par la droite

en: Append argument eating from the right
fr: Ajouter l'argument en intégrant depuis la droite

en: Append optional argument eating from the right
fr: Ajouter l'argument optionnel en intégrant depuis la droite

en: Phonetic Symbols
fr: Symboles phonétiques

en: IPA Pulmonic Consonants
fr: API : consonnes pulmoniques

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
fr: API : consonnes non pulmoniques

en: IPA Vowels
fr: API : voyelles

en: IPA Other Symbols
fr: Autres symboles API

en: IPA Suprasegmentals
fr: API : suprasegmentaux

en: IPA Diacritics
fr: API : diacritiques

en: IPA Tones and Word Accents
fr: API : accents toniques et syllabiques

en: Command Buffer
fr: Zone de commande

en: Review[[Toolbar]]
fr: Suivi des modifications

en: Track changes
fr: Suivre les modifications

en: Show changes in output
fr: Afficher les modifications dans la sortie

en: Next change
fr: Modification suivante

en: Accept change inside selection
fr: Accepter la modification dans la sélection

en: Reject change inside selection
fr: Rejeter la modification dans la sélection

en: Merge changes
fr: Fusionner les modifications

en: Accept all changes
fr: Accepter toutes les modifications

en: Reject all changes
fr: Rejeter toutes les modifications

en: Insert note
fr: Insérer une note

en: Next note
fr: Note suivante

en: LyX Documentation Tools
fr: Outils de documentation LyX

en: Menu Separator
fr: Séparateur de menu

en: LyX Logo
fr: Logo LyX

en: TeX Logo
fr: Logo TeX

en: LaTeX Logo
fr: Logo LaTeX

en: LaTeX2e Logo
fr: Logo LaTeX2e

en: View Other Formats
fr: Visionner les autres formats

en: Update Other Formats
fr: Mettre à jour les autres formats

en: [[Toolbar]]&On
fr: &Active

en: [[Toolbar]]O&ff
fr: &Inactive

en: [[Toolbar]]&Automatic
fr: Au&tomatique

en: Version Control
fr: Contrôle de version

en: Register
fr: S'inscrire

en: Check-out for edit
fr: Créer version modifiable

en: Check-in changes
fr: Enregistrer les changements

en: View revision log
fr: Afficher l'historique du contrôle de version

en: Revert changes
fr: Revenir sur les modifications

en: Compare with older revision
fr: Comparer avec une révision antérieure

en: Compare with last revision
fr: Comparer avec la dernière révision

en: Insert Version Info
fr: Insérer l'information de versionnement

en: Use SVN file locking property
fr: Utiliser la propriété de verrouillage SVN

en: Update local directory from repository
fr: Mettre à jour le répertoire local à partir du dépôt

en: Spacings
fr: Espacements

en: Thin space	\,
fr: Espace fine	\,

en: Medium space	\:
fr: Espace moyenne	\:

en: Thick space	\;
fr: Espace large	\;

en: Quadratin space	\quad
fr: Espace cadratin	\quad

en: Double quadratin space	\qquad
fr: Espace double cadratin	\quad

en: Negative space	\!
fr: Espace négative	\!

en: Phantom	\phantom
fr: Fantôme	\phantom

en: Horizontal phantom	\hphantom
fr: Fantôme horizontal	\hphantom

en: Vertical phantom	\vphantom
fr: Fantôme vertical	\vphantom

en: Smash	\smash
fr: Condensation	\smash

en: Top smash	\smasht
fr: Condensation en haut	\smasht

en: Bottom smash	\smashb
fr: Condensation en bas	\smashb

en: Left overlap	\mathllap
fr: Recouvrement gauche	\mathllap

en: Center overlap	\mathclap
fr: Recouvrement central	\mathclap

en: Right overlap	\mathrlap
fr: Recouvrement droit	\mathrlap

en: Roots
fr: Racines

en: Square root	\sqrt
fr: Racine carrée	\sqrt

en: Other root	\root
fr: Autre racine	\root

en: Styles & Classes
fr: Styles & classes

en: Display style	\displaystyle
fr: Style hors ligne	\displaystyle

en: Normal text style	\textstyle
fr: Style de texte normal	\textstyle

en: Script (small) style	\scriptstyle
fr: Style script (petit)	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
fr: Style scriptscript (plus petit)	\scriptscriptstyle

en: Relation class	\mathrel
fr: Classe des relations	\mathrel

en: Binary operator class	\mathbin
fr: Classe des opérateurs binaires	\mathbin

en: Large operator class	\mathop
fr: Classe des grands opérateurs	\mathop

en: Ordinary class	\mathord
fr: Classe ordinaire	\mathord

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
fr: Fraction esthétique (3/4)	\nicefrac

en: Unit (km)	\unitone
fr: Unité (km)	\unitone

en: Unit (864 m)	\unittwo
fr: Unité (864 m)	\unittwo

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
fr: Fraction unité (km/h)	\unitfrac

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
fr: Fraction unité (20 km/h)	\unitfracthree

en: Text fraction	\tfrac
fr: Fraction en ligne 	\tfrac

en: Display fraction	\dfrac
fr: Fraction hors ligne	\dfrac

en: Continued fraction	\cfrac
fr: Fraction continue	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
fr: Fraction continue (gauche)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
fr: Fraction continue (droite)	\cfracright

en: Text binomial	\tbinom
fr: Binomial en ligne	\tbinom

en: Display binomial	\dbinom
fr: Binomial hors ligne	\dbinom

en: Roman	\mathrm
fr: Romain	\mathrm

en: Bold	\mathbf
fr: Gras	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
fr: Gras symbole	\boldsymbol

en: Sans serif	\mathsf
fr: Sans empattement	\mathsf

en: Italic	\mathit
fr: Italique	\mathit

en: Typewriter	\mathtt
fr: Chasse fixe	\mathtt

en: Blackboard	\mathbb
fr: Tableau noir	\mathbb

en: Double stroke	\mathds
fr: Élément double	\mathds

en: Calligraphic	\mathcal
fr: Calligraphique	\mathcal

en: Formal Script	\mathscr
fr: Script formel	\mathscr

en: Normal text mode	\textrm
fr: Mode texte normal	\textrm

en: Frame Decorations
fr: Décors de fenêtre

en: Insert left/right side scripts (sideset)
fr: Insérer des scripts latéraux droits/gauches (sideset)

en: Insert right side scripts (sidesetr)
fr: Insérer des scripts latéraux droits (sidesetr)

en: Insert left side scripts (sidesetl)
fr: Insérer des scripts latéraux gauches (sidesetl)

en: Insert side scripts (sidesetn)
fr: Insérer des scripts latéraux (sidesetn)

en: in[[math relation]]
fr: dans

en: Big Operators
fr: Grands Opérateurs

en: Negative Relations (extended)
fr: Négations de relations (AMS étendu)

en: Voiceless bilabial plosive
fr: Occlusive bilabiale sourde

en: Voiced bilabial plosive
fr: Occlusive bilabiale voisée

en: Voiceless alveolar plosive
fr: Occlusive alvéolaire sourde

en: Voiced alveolar plosive
fr: Occlusive alvéolaire voisée

en: Voiceless retroflex plosive
fr: Occlusive rétroflexe sourde

en: Voiced retroflex plosive
fr: Occlusive rétroflexe voisée

en: Voiceless palatal plosive
fr: Occlusive palatale sourde

en: Voiced palatal plosive
fr: Occlusive palatale voisée

en: Voiceless velar plosive
fr: Occlusive vélaire sourde

en: Voiced velar plosive
fr: Occlusive vélaire voisée

en: Voiceless uvular plosive
fr: Occlusive uvulaire sourde

en: Voiced uvular plosive
fr: Occlusive uvulaire voisée

en: Glottal plosive
fr: Occlusive glottale

en: Voiced bilabial nasal
fr: Nasale bilabiale voisée

en: Voiced labiodental nasal
fr: Nasale labiodentale voisée

en: Voiced alveolar nasal
fr: Nasale alvéolaire voisée

en: Voiced retroflex nasal
fr: Nasale rétroflexe voisée

en: Voiced palatal nasal
fr: Nasale palatale voisée

en: Voiced velar nasal
fr: Nasale vélaire voisée

en: Voiced uvular nasal
fr: Nasale uvulaire voisée

en: Voiced bilabial trill
fr: Roulée bilabiale voisée

en: Voiced alveolar trill
fr: Roulée alvéolaire voisée

en: Voiced uvular trill
fr: Roulée uvulaire voisée

en: Voiced alveolar tap
fr: Battue alvéolaire voisée

en: Voiced retroflex flap
fr: Battue rétroflexe voisée

en: Voiceless bilabial fricative
fr: Fricative bilabiale sourde

en: Voiced bilabial fricative
fr: Fricative bilabiale voisée

en: Voiceless labiodental fricative
fr: Fricative labio-dentale sourde

en: Voiced labiodental fricative
fr: Fricative labio-dentale voisée

en: Voiceless dental fricative
fr: Fricative dentale sourde

en: Voiced dental fricative
fr: Fricative dentale voisée

en: Voiceless alveolar fricative
fr: Fricative alvéolaire sourde

en: Voiced alveolar fricative
fr: Fricative alvéolaire voisée

en: Voiceless postalveolar fricative
fr: Fricative post-alvéolaire sourde

en: Voiced postalveolar fricative
fr: Fricative post-alvéolaire voisée

en: Voiceless retroflex fricative
fr: Fricative rétroflexe sourde

en: Voiced retroflex fricative
fr: Fricative rétroflexe voisée

en: Voiceless palatal fricative
fr: Fricative palatale sourde

en: Voiced palatal fricative
fr: Fricative palatale voisée

en: Voiceless velar fricative
fr: Fricative vélaire sourde

en: Voiced velar fricative
fr: Fricative vélaire voisée

en: Voiceless uvular fricative
fr: Fricative uvulaire sourde

en: Voiced uvular fricative
fr: Fricative uvulaire voisée

en: Voiceless pharyngeal fricative
fr: Fricative pharingale sourde

en: Voiced pharyngeal fricative
fr: Fricative pharingale voisée

en: Voiceless glottal fricative
fr: Fricative glottale sourde

en: Voiced glottal fricative
fr: Fricative glottale voisée

en: Voiceless alveolar lateral fricative
fr: Fricative latérale alvéolaire sourde

en: Voiced alveolar lateral fricative
fr: Fricative latérale alvéolaire voisée

en: Voiced labiodental approximant
fr: Spirante labio-dentale voisée

en: Voiced alveolar approximant
fr: Spirante alvéolaire voisée

en: Voiced retroflex approximant
fr: Spirante rétroflexe voisée

en: Voiced palatal approximant
fr: Spirante palatale voisée

en: Voiced velar approximant
fr: Spirante vélaire voisée

en: Voiced alveolar lateral approximant
fr: Spirante latérale alvéolaire voisée

en: Voiced retroflex lateral approximant
fr: Spirante latérale rétroflexe voisée

en: Voiced palatal lateral approximant
fr: Spirante latérale palatale voisée

en: Voiced velar lateral approximant
fr: Spirante latérale vélaire voisée

en: Bilabial click
fr: Clic bilabial

en: Dental click
fr: Clic dental

en: (Post)alveolar click
fr: Clic post-alvéolaire

en: Palatoalveolar click
fr: Clic alvéolo-palatal

en: Alveolar lateral click
fr: Clic latéral alvéolaire

en: Voiced bilabial implosive
fr: Occlusive éjective bilabiale voisée

en: Voiced dental/alveolar implosive
fr: Occlusive éjective dento-alvéolaire voisée

en: Voiced palatal implosive
fr: Occlusive éjective palatale voisée

en: Voiced velar implosive
fr: Occlusive éjective vélaire voisée

en: Voiced uvular implosive
fr: Occlusive éjective uvulaire voisée

en: Ejective mark
fr: Marque éjective

en: Close front unrounded vowel
fr: Voyelle fermée antérieure non arrondie

en: Close front rounded vowel
fr: Voyelle fermée antérieure arrondie

en: Close central unrounded vowel
fr: Voyelle fermée centrale non arrondie

en: Close central rounded vowel
fr: Voyelle fermée centrale arrondie

en: Close back unrounded vowel
fr: Voyelle fermée postérieure non arrondie

en: Close back rounded vowel
fr: Voyelle fermée postérieure arrondie

en: Near-close near-front unrounded vowel
fr: Voyelle pré-fermée quasi-antérieure non arrondie

en: Near-close near-front rounded vowel
fr: Voyelle pré-fermée quasi-antérieure arrondie

en: Near-close near-back rounded vowel
fr: Voyelle pré-fermée quasi-postérieure non arrondie

en: Close-mid front unrounded vowel
fr: Voyelle mi-fermée antérieure non arrondie

en: Close-mid front rounded vowel
fr: Voyelle mi-fermée antérieure arrondie

en: Close-mid central unrounded vowel
fr: Voyelle mi-fermée centrale non arrondie

en: Close-mid central rounded vowel
fr: Voyelle mi-fermée centrale arrondie

en: Close-mid back unrounded vowel
fr: Voyelle mi-fermée postérieure non arrondie

en: Close-mid back rounded vowel
fr: Voyelle mi-fermée postérieure arrondie

en: Mid-central vowel (Schwa)
fr: Voyelle moyenne centrale (Schwa)

en: Open-mid front unrounded vowel
fr: Voyelle mi-ouverte antérieure non arrondie

en: Open-mid front rounded vowel
fr: Voyelle mi-ouverte antérieure arrondie

en: Open-mid central unrounded vowel
fr: Voyelle mi-ouverte centrale non arrondie

en: Open-mid central rounded vowel
fr: Voyelle mi-ouverte centrale arrondie

en: Open-mid back unrounded vowel
fr: Voyelle mi-ouverte postérieure non arrondie

en: Open-mid back rounded vowel
fr: Voyelle mi-ouverte postérieure arrondie

en: Near-open front unrounded vowel
fr: Voyelle pré-ouverte antérieure non arrondie

en: Near-open vowel
fr: Voyelle pré-ouverte

en: Open front unrounded vowel
fr: Voyelle ouverte antérieure non arrondie

en: Open front rounded vowel
fr: Voyelle ouverte antérieure arrondie

en: Open back unrounded vowel
fr: Voyelle ouverte postérieure non arrondie

en: Open back rounded vowel
fr: Voyelle ouverte postérieure arrondie

en: Voiceless labial-velar fricative
fr: Fricative labio-vélaire sourde

en: Voiced labial-velar approximant
fr: Spirante labio-vélaire voisée

en: Voiced labial-palatal approximant
fr: Spirante labio-palatale voisée

en: Voiceless epiglottal fricative
fr: Fricative epiglottale sourde

en: Voiced epiglottal fricative
fr: Fricative epiglottale voisée

en: Epiglottal plosive
fr: Occlusive epiglottale

en: Voiceless alveolo-palatal fricative
fr: Fricative alvéo-palatale sourde

en: Voiced alveolo-palatal fricative
fr: Fricative alvéo-palatale voisée

en: Voiced alveolar lateral flap
fr: Battue latérale alvéolaire voisée

en: Simultaneous voiceless postalveolar and velar fricative
fr: Fricative post-alvéolo-vélaire sourde

en: Top tie bar
fr: Tirant en chef

en: Bottom tie bar
fr: Tirant souscrit

en: Half-long
fr: Mi-long

en: Extra short
fr: Extra bref

en: Primary stress
fr: Accent primaire

en: Secondary stress
fr: Accent secondaire

en: Minor (foot) group
fr: Groupe mineur (racine)

en: Major (intonation) group
fr: Groupe majeur (intonation)

en: Syllable break
fr: Découpage syllabique

en: Linking (absence of a break)
fr: Liaison (pas de découpage)

en: Voiceless
fr: Dévoisement

en: Voiceless (above)
fr: Dévoisement (au-dessus)

en: Voiced
fr: Voisement

en: Breathy voiced
fr: Murmure

en: Creaky voiced
fr: Laryngalisation

en: Linguolabial
fr: Articulation linguo-labiale

en: Dental
fr: Articulation dentale

en: Apical
fr: Articulation apicale

en: Laminal
fr: Articulation laminale

en: Aspirated
fr: Aspiration

en: More rounded
fr: Arrondissement

en: Less rounded
fr: Désarrondissement

en: Advanced
fr: Avancement

en: Retracted
fr: Rétraction

en: Centralized
fr: Centralisation

en: Mid-centralized
fr: Semi-centralisation

en: Syllabic
fr: Syllabique

en: Non-syllabic
fr: Non syllabique

en: Rhoticity
fr: Rhoticisation

en: Labialized
fr: Labialisation

en: Palatized
fr: Palatisation

en: Velarized
fr: Vélarisation

en: Pharyngialized
fr: Pharyngalisation

en: Velarized or pharyngialized
fr: Vélarisation ou pharyngalisation

en: Raised
fr: Montée

en: Lowered
fr: Descente

en: Advanced tongue root
fr: Avance de la racine linguale

en: Retracted tongue root
fr: Retrait de la racine linguale

en: Nasalized
fr: Nasalisation

en: Nasal release
fr: Désocclusion nasale

en: Lateral release
fr: Désocclusion latérale

en: No audible release
fr: Désocclusion inaudible

en: Extra high (accent)
fr: Extra haut (diacritique)

en: Extra high (tone letter)
fr: Haut (barre)

en: High (accent)
fr: Mi-haut (diacritique)

en: High (tone letter)
fr: Mi-haut (diacritique)

en: Mid (accent)
fr: Médian (diacritique)

en: Mid (tone letter)
fr: Médian (barre)

en: Low (accent)
fr: Mi-bas (diacritique)

en: Low (tone letter)
fr: Mi-bas (barre)

en: Extra low (accent)
fr: Bas (diacritique)

en: Extra low (tone letter)
fr: Bas (barre)

en: Downstep
fr: Un cran plus bas

en: Upstep
fr: Un cran plus haut

en: Rising (accent)
fr: Ascendant (diacritique)

en: Rising (tone letter)
fr: Ascendant (barre)

en: Falling (accent)
fr: Descendant (diacritique)

en: Falling (tone letter)
fr: Descendant (barre)

en: High rising (accent)
fr: Ascendant haut (diacritique)

en: High rising (tone letter)
fr: Ascendant haut (barre)

en: Low rising (accent)
fr: Ascendant bas (diacritique)

en: Low rising (tone letter)
fr: Ascendant bas (barre)

en: Rising-falling (accent)
fr: Montant-descendant (diacritique)

en: Rising-falling (tone letter)
fr: Montant-descendant (barre)

en: Global rise
fr: Montée globale

en: Global fall
fr: Descente globale

en: ChessDiagram
fr: Échiquier

en: Chess diagram
fr: Échiquier

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
fr: Un échiquier.
    Ce cadre utilise XBoard pour modifier les positions des pièces.
    Utilisez « File->Save Position » dans XBoard pour enregistrer
    la position que vous voulez afficher.
    Assurez vois de bien lui donner un suffixe en « .fen »
    et un nom qui soit relatif à l'endroit où se trouve le document LyX.
    Dans XBoard, utilisez « Edit->Edit Position » pour autoriser la modification générale de l'échiquier.
    Vous pouvez aussi activer l'option « Option->Test Legality »,
    et rappelez-vous que vous pouvez cliquer sur les boutons du
    milieu et de droite pour ajouter de nouvelles pièces sur l'échiquier.
    Pour que ceci fonctionne, vous devez
    mettre le fichier relié lyxskak.sty là où TeX
    peut le trouver, et vous devez installer le
    paquetage skak depuis CTAN.

en: Dia diagram
fr: Diagramme Dia

en: Dia diagram.
fr: Diagramme Dia.

en: GnumericSpreadsheet
fr: TableurGnumeric

en: Spreadsheet
fr: Tableur

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a multi-page table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
fr: Un tableur créé avec gnumeric, LibreOffice, OpenOffice ou Excel.
    Il est importé comme un tableau multi-pages, donc toutes les longueurs
    sont admises. Une largeur excessive peut poser problème.
    L'application gnumeric est nécessaire pour effectuer la conversion,
    pour les fichiers gnumeric et excel.

en: Inkscape figure
fr: Figure Inkscape

en: An Inkscape figure.
    Note that using this template automatically uses the 
    document text in the image (like with the Xfig template).
fr: Une figure Inkscape.
    Noter que l'utilisation automatique de ce cadre utilise le 
    texte du document dans l'image (comme avec le cadre Xfig).

en: Lilypond typeset music
fr: Musique mise en forme avec Lilypond

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
fr: Partition musicale mise en forme par GNU Lilypond,
    convertie en .pdf ou .eps avant inclusion
    Utiliser .eps nécessite au moins lilypond 2.6
    Utiliser .pdf nécessite au moins lilypond 2.9

en: PDF pages
fr: Pages PDF

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
fr: Inclusion des documents PDF, via le paquetage « pdfpages ».
    Pour inclure plusieurs pages, utiliser l'option « pages », 
    qui doit être insérée dans les « Options ».
    Exemples :
    * pages={x-y} (pages contiguës)
    * pages={x,y,z} (pages spécifiques)
    * pages=- (toutes les pages)
    * pages=last-1 (toutes les pages en ordre inversé)
    Avec l'option « noautoscale' » les pages sont insérées
    avec leur taille originale. 
    Consulter la documentation du paquetage pdfpages
    pour les autres options et les détails.

en: RasterImage
fr: ImageTramée

en: Raster image
fr: Image tramée

en: A bitmap file.
    Use this template to include bitmap images of any kind.
fr: Un fichier graphique matriciel.
    Utiliser ce cadre pour inclure des images matricielles de n'importe quel type.

en: VectorGraphics
fr: GraphiquesVectoriels

en: Vector graphics
fr: Graphiques vectoriels

en: A vector graphics file.
    Use this template to include vector graphics of any kind.
    LyX will try to retain the vector properties of the image for
    the final output.
    Note that specialized templates exist for Xfig figures and Dia diagrams.
    The specialized templates allow to automatically use the document font in
    the figures, which is not possible with this general template.
fr: Un fichier graphique vectoriel.
    Utiliser ce cadre pour inclure des graphiques vectoriels de n'importe quel type.
    LyX essaiera de conserver le caractère vectoriel de l'image dans le résultat imprimable.

en: Xfig figure
fr: Figure Xfig

en: An Xfig figure.
fr: Une figure Xfig.

en: SVG (compressed)
fr: SVG (compressé)

en: Plain text (chess output)
fr: Texte brut (échecs)

en: Sweave (Japanese)
fr: Sweave (japonais)

en: Sweave (Japanese)|S
fr: Sweave (japonais)|S

en: Rnw (knitr, Japanese)
fr: Rnw (knitr, japonais)

en: LilyPond book (LaTeX)
fr: Livre LilyPond (LaTeX)

en: LilyPond book (pLaTeX)
fr: Livre LilyPond (pLaTeX)

en: LaTeX (plain)
fr: LaTeX (standard)

en: LaTeX (plain)|L
fr: LaTeX (standard)|L

en: LaTeX (clipboard)
fr: LaTeX (presse-papier)

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Plain text|a
fr: Texte brut|r

en: Plain text (pstotext)
fr: Texte brut (pstotext)

en: Plain text (ps2ascii)
fr: Texte brut (ps2ascii)

en: Plain text (catdvi)
fr: Texte brut (catdvi)

en: Plain Text, Join Lines
fr: Texte brut, lignes jointives

en: LilyPond music
fr: Format musical LilyPond

en: Gnumeric spreadsheet
fr: Tableur Gnumeric

en: Excel spreadsheet
fr: Tableur Excel

en: XHTML Table (for spreadsheets)
fr: Tableau HTML (pour les feuilles de calcul)

en: HTML Table (for spreadsheets)
fr: Tableau HTML (pour les feuilles de calcul)

en: OpenDocument spreadsheet
fr: Tableur OpenDocument

en: EPS (uncropped)
fr: EPS (non rogné)

en: EPS (cropped)
fr: EPS (rogné)

en: PDF (graphics)
fr: PDF (graphiques)

en: PDF (cropped)
fr: PDF (rogné)

en: PDF (lower resolution)
fr: PDF (résolution réduite)

en: DraftDVI
fr: BrouillonDVI

en: OpenDocument (Pandoc)
fr: OpenDocument (pandoc)

en: Table (CSV)
fr: Tableau (CSV)

en: LyX Preview
fr: Aperçu

en: Program
fr: Listing de code source

en: Windows Metafile
fr: Métafichier Windows

en: Enhanced Metafile
fr: Métafichier amélioré

en: LyXBlogger
fr: LyxBlogger

en: LyX Archive (zip)
fr: Archive LyX (zip)

en: LyX Archive (tar.gz)
fr: Archive LyX (tar.gz)

en: Game 1
fr: Partie 1

en: Game 2
fr: Partie 2

en: Example (LyXified)
fr: Exemple (lyxifié)

en: Example (raw)
fr: Exemple (brut)

en: External Material
fr: Objet externe

en: Feynman Diagrams
fr: Diagrammes de Feynman

en: Instant Preview
fr: Aperçu sur le vif

en: Itemize Bullets
fr: Liste à puces

en: Minted File Listing
fr: Fichier de listing minted

en: Minted Listings
fr: Listings minted

en: XY-Figure
fr: Figure XY

en: Graphics and Insets
fr: Graphiques et inserts

en: Localization Test (for Developers)
fr: Test de localisation (pour les développeurs)

en: Mixing Japanese with other Languages (with CJKutf8)
fr: Mélange du japonais avec d'autres langues (avec CJKutf8)

en: Mixing Japanese with other Languages (with platex)
fr: Mélange du japonais avec d'autres langues (platex)

en: Writing Armenian
fr: Écrire de l'Arménien

en: Language Support
fr: Support des langues

en: Serial Letter 1
fr: Lettre en nombre 1

en: Serial Letter 2
fr: Lettre en nombre 2

en: Serial Letter 3
fr: Lettre en nombre 3

en: Hazard and Precautionary Statements
fr: Chimie : mentions de danger et conseils de prudence

en: LilyPond Book
fr: Livre LilyPond

en: Multilingual Captions
fr: Légendes multilingues

en: Noweb Listerrors
fr: Liste d'erreurs Noweb

en: Beamer (Complex)
fr: Beamer (complexe)

en: Foils Landslide
fr: Foils paysage

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: Writing Korean with CJK-ko
fr: Écriture du coréen avec CJK-ko

en: Hebrew Article (KOMA-Script)
fr: Article hébreu (KOMA-Script)

en: Springers Global Journal Template (V. 3)
fr: Modèle revue Springer Global (V. 3)

en: 00 Main File
fr: 00 Fichier principal

en: 01 Dedication
fr: 01 Dédicace

en: 02 Foreword
fr: 02 Préambule

en: 03 Preface
fr: 03 Préface

en: 04 Acknowledgements
fr: 04 Remerciements

en: 05 Contributor List
fr: 05 Liste des collaborateurs

en: 06 Acronym
fr: 06 Acronyme

en: 07 Part
fr: 07 Partie

en: 08 Author
fr: 08 Auteur

en: 09 Appendix
fr: 09 Annexe

en: 10 Glossary
fr: 10 Glossaire

en: 11 References
fr: 11 Références

en: 05 Acronym
fr: 05 Acronyme

en: 06 Part
fr: 06 Partie

en: 07 Chapter
fr: 07 Chapitre

en: 08 Appendix
fr: 08 Annexe

en: 09 Glossary
fr: 09 Glossaire

en: Colored
fr: En couleurs

en: Chapter 1
fr: Chapitre 1

en: Chapter 2
fr: Chapitre 2

en: Main File
fr: Fichier principal

en: PhD Thesis
fr: Thèse

en: Theses
fr: Thèses

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX%2C vertical Writing)
fr: Article japonais (classe standard pour LuaTeX%2C écriture verticale)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX%2C vertical Writing)
fr: Livre japonais  (classe standard pour LuaTeX%2C écriture verticale)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX%2C vertical Writing)
fr: Rapport japonais  (classe standard pour LuaTeX%2C écriture verticale)

en: Formal with Footline
fr: Formel avec bordure (dernière ligne)

en: Formal without Footline
fr: Formel sans bordure (dernière ligne)

en: Grid with Head
fr: Grille avec en-tête

en: No Borders
fr: Sans bordures

en: Simple Grid
fr: Grille simple

en: %1$s[[name]] (%2$s[[email]])
fr: %1$s[[nom]] (%2$s[[email]])

en: ERROR!
fr: ERREUR !

en: No year
fr: Pas d'année

en: Bibliography entry not found!
fr: Entrée bibliographique introuvable !

en: Disk Error:
fr: Erreur disque :

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
fr: LyX n'a pu créer le répertoire temporaire %1$s (disque plein ?)

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
fr: LyX a tenté de fermer un document comportant des modifications non enregistrées !

en: Save failed! Document is lost.
fr: La sauvegarde a échoué ! Le document est perdu.

en: Attempting to close changed document!
fr: Tentative de fermeture d'un document modifié !

en: Could not remove the temporary directory %1$s
fr: Impossible d'enlever le répertoire temporaire %1$s

en: Unknown token: %1$s %2$s
fr: Élément inconnu : %1$s %2$s

en: Document header error
fr: Erreur d'en-tête de document

en: \begin_header is missing
fr: il manque \begin_header

en: \begin_document is missing
fr: il manque \begin_document

en: Changes not shown in LaTeX output
fr: Modifications non affichées dans la sortie

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
fr: Les modifications ne seront pas mises en évidence dans la sortie LaTeX, parce que xcolor et ulem ne sont pas installés.
    Installer ces deux paquetages ou redéfinir \lyxadded et \lyxdeleted dans le préambule LaTeX.

en: File Not Found
fr: Fichier introuvable

en: Unable to open file `%1$s'.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier « %1$s ».

en: Document format failure
fr: Problème de format de document

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
fr: %1$s se termine de façon inattendue, ce qui signifie qu'il est sans doute corrompu.

en: %1$s is not a readable LyX document.
fr: %1$s n'est pas un document LyX consultable.

en: Conversion failed
fr: Échec conversion

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
fr: %1$s est d'une ancienne version de LyX, et la création d'un fichier temporaire de conversion a échoué.

en: Conversion script not found
fr: Script de conversion introuvable

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
fr: %1$s est d'une ancienne version de LyX, et le script de conversion lyx2lyx est introuvable.

en: Conversion script failed
fr: Échec du script de conversion

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
fr: %1$s vient d'une ancienne version de LyX, et le script lyx2lyx n'a pas réussi à le convertir.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
fr: %1$s vient d'une version plus récente de LyX, et le script lyx2lyx n'a pas réussi à le convertir.

en: File is read-only
fr: Fichier en lecture seule

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
fr: Le fichier %1$s ne peut pas être écrasé parce qu'il est en lecture seule.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
fr: Le document %1$s a été modifié par une application externe.
    Êtes-vous sûr de vouloir écrire par dessus ce document ?

en: Overwrite modified file?
fr: Écraser le fichier modifié ?

en: &Overwrite
fr: É&craser

en: Backup failure
fr: Échec de la copie de sauvegarde

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
fr: LyX n'a pas pu faire de copie de sauvegarde dans %1$s.
    Veuillez vérifier l'existence du répertoire et ses droits d'écriture.

en: Write failure
fr: Échec de l'écriture

en: The file has successfully been saved as:
      %1$s.
    But LyX could not move it to:
      %2$s.
    Your original file has been backed up to:
      %3$s
fr: Le fichier a été enregistré avec succès en tant que :
      %1$s.
    Mais LyX n'a pas pu le déplacer en :
     %2$s.
    Le fichier original a été sauvegardé comme :
      %3$s

en: Cannot move saved file to:
      %1$s.
    But the file has successfully been saved as:
      %2$s.
fr: Déplacement impossible du fichier en :
      %1$s.
    Mais le fichier a été sauvegardé avec succès en tant que :
      %2$s.

en: Saving document %1$s...
fr: Enregistrement du document %1$s...

en:  could not write file!
fr:  n'a pu enregistrer le fichier !

en:  done.
fr:  terminé.

en: LyX: Attempting to save document %1$s
fr: LyX : tente de sauvegarder le document %1$s

en: Saved to %1$s. Phew.
fr: Enregistré comme  %1$s. Ouf !

en: Save failed! Trying again...
fr: La sauvegarde a échoué ! LyX  essaie encore...

en: Save failed! Trying yet again...
fr: La sauvegarde a échoué ! Nouvel essai...

en: Iconv software exception Detected
fr: Détection d'une exception logicielle dans le logiciel iconv

en: Please verify that the `iconv' support software is properly installed and supports the selected encoding (%1$s), or change the encoding in Document>Settings>Language.
fr: Veuillez vérifier que le logiciel « iconv » est correctement installé et accepte l'encodage choisi (%1$s), ou bien modifiez l'encodage via Documents>Paramètres>Langue.

en: Uncodable character '%1$s' (code point %2$s)
fr: Caractère « %1$s » incodable (position du code %2$s)

en: Some characters of your document are not representable in specific verbatim contexts.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
fr: Certains caractères de votre document ne sont pas représentables dans certains contextes verbatim.
    Changer l'encodage du document pour utf8 pourrait améliorer les choses.

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
fr: Commande LaTeX pour le caractère '%1$s' introuvable (point %2$s du code)

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
fr: Certains caractères de votre document ne sont probablement pas représentables en utilisant l'encodage choisi.
    Changer l'encodage du document pour utf8 devrait améliorer les choses.

en: iconv conversion failed
fr: échec conversion iconv

en: conversion failed
fr: échec conversion

en: Uncodable character in file path
fr: Caractère incodable dans le chemin d'accès au fichier

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
fr: Le chemin d'accès à votre document
    (%1$s)
    contient des caractères inconnus 
    de l'encodage en cours (i. e. %2$s).
    Il en résultera probablement une sortie imprimable incomplète, sauf si TEXINPUTS contient le répertoire du document
    et si vous n'utilisez pas explicitement de chemins relatifs (i.e. des chemins commençant par « ./ »  ou « ../ ») dans le préambule ou en code TeX.
    
    En cas de difficultés, choisir un encodage de document approprié (par exemple utf8)
    ou modifier le nom du chemin d'accès au fichier.

en: The languages %1$s are only supported by Babel.
fr: Les langues %1$s ne sont reconnues que par Babel.

en: The language %1$s is only supported by Babel.
fr: La langue %1$s n'est reconnue que par Babel.

en: The languages %1$s are only supported by Polyglossia.
fr: Les langues %1$s ne sont reconnues que par Polyglossia.

en: The language %1$s is only supported by Polyglossia.
fr: La langue %1$s n'est reconnue que par Polyglossia.

en: Incompatible Languages!
fr: Langues incompatibles !

en: You cannot use the following languages together in one LaTeX document because they require conflicting language packages:
    %1$s%2$s
fr: Vous ne pouvez pas utiliser les langues suivantes dans le même document LaTeX car elles requièrent des paquetages de langues en conflit.
    %1$s%2$s

en: Running chktex...
fr: Exécution de chktex...

en: chktex failure
fr: échec de chktex

en: Could not run chktex successfully.
fr: Chktex ne s'est pas exécuté correctement.

en: Don't know how to export to format: %1$s
fr: Pas d'information pour exporter au format : %1$s

en: Branch state changes in master document
fr: L'état de la branche change dans le document maître

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
fr: L'état de la branche « %1$s » a été changé dans le document maître. Prenez soin de sauvegarder ce document maître.

en: Error exporting to format: %1$s.
fr: Erreur à l'exportation au format %1$s.

en: Error generating literate programming code.
fr: Erreur lors de la génération du code de programmation littéraire.

en: Branch "%1$s" already exists.
fr: La branche « %1$s » existe déjà.

en: Error viewing the output file.
fr: Erreur lors de l'affichage du fichier imprimable.

en: Invalid filename
fr: Nom de fichier invalide

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
fr: Le nom de fichier suivant risque de causer des problèmes quand le fichier exporté sera traité avec LaTeX :

en: Problematic filename for DVI
fr: Nom de fichier problématique pour DVI

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
fr: Le nom de fichier suivant risque de causer des problèmes quand le fichier exporté sera traité avec LaTeX, à l'ouverture du fichier DVI :

en: Export Warning!
fr: Alerte d'exportation !

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
fr: Il y a des espaces dans les chemins de vos bases de données BibTeX.
    BibTeX n'arrivera pas à les trouver.

en: Preview source code for paragraph %1$d
fr: Visionner le code LaTeX du paragraphe %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
fr: Visionner le code LaTeX des paragraphes %1$s à %2$s

en: Preview source code
fr: Visionner le code LaTeX

en: Preview preamble
fr: Aperçu préambule

en: Preview body
fr: Aperçu corps

en: Plain text does not have a preamble.
fr: Le texte brut ne possède pas de préambule.

en: Autosaving current document...
fr: Sauvegarde automatique du document...

en: No information for exporting the format %1$s.
fr: Pas d'information pour exporter au format %1$s.

en: Hint: use non-TeX fonts or set input encoding to '%1$s'
fr: Astuce : utiliser les polices non-TeX ou positionner l'encodage d'entrée à « %1$s »

en: Couldn't export file
fr: Exportation du fichier impossible

en: File name error
fr: Erreur de nom de fichier

en: The directory path to the document
    %1$s
    contains spaces, but your TeX installation does not allow them. You should save the file to a directory whose name does not contain spaces.
fr: Le chemin d'accès au répertoire du document
    %1$s
    contient des espaces, mais votre installation TeX ne les autorise pas. Vous devriez enregistrer le fichier dans un répertoire dont le chemin d'accès ne contient pas d'espaces.

en: Document export cancelled.
fr: Export du document annulé.

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
fr: Document exporté en tant que %1$s vers le fichier `%2$s'

en: Document exported as %1$s
fr: Document exporté en tant que %1$s

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
fr: Il existe une sauvegarde d'urgence du document %1$s.
    
    Voulez-vous récupérer la sauvegarde d'urgence ?

en: Load emergency save?
fr: Charger la sauvegarde d'urgence ?

en: &Recover
fr: &Récupérer

en: &Load Original
fr: &Charger l'original

en: &Only show difference
fr: N'afficher &que les différences

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
fr: Une sauvegarde d'urgence a été correctement chargée, mais le fichier original %1$s est en lecture seule. Il faudra sauvegarder le document sous un autre nom.

en: Document was successfully recovered.
fr: Le document a été récupéré correctement.

en: Document was NOT successfully recovered.
fr: Le document n'a PAS été récupéré avec succès.

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
fr: Supprimer la sauvegarde d'urgence maintenant ?
    (%1$s)

en: Delete emergency file?
fr: Supprimer la sauvegarde d'urgence ?

en: &Keep
fr: &Conserver

en: Emergency file deleted
fr: Sauvegarde d'urgence supprimée

en: Do not forget to save your file now!
fr: N'oubliez pas d'enregistrer votre fichier maintenant !

en: Remove emergency file now?
fr: Supprimer la sauvegarde d'urgence maintenant ?

en: Can't rename emergency file!
fr: Impossible de renommer la sauvegarde d'urgence !

en: LyX was unable to rename the emergency file. You should do so manually. Otherwise, you will be asked about it again the next time you try to load this file, and may over-write your own work.
fr: LyX n'a pas pu renommer le fichier de sauvegarde d'urgence. Vous devrez le faire manuellement. Sinon, il vous sera redemandé lors du prochain chargement de votre fichier, et pourrait écraser votre travail.

en: Emergency File Renamed
fr: Renommage de la sauvegarde d'urgence

en: Emergency file renamed as:
     %1$s
fr: Sauvegarde d'urgence renommée comme :
     %1$s

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
fr: La sauvegarde automatique du document %1$s est plus récente.
    
    Voulez-vous charger la sauvegarde automatique ?

en: Load backup?
fr: Charger la sauvegarde automatique ?

en: &Load backup
fr: &Charger la sauvegarde

en: Load &original
fr: Charger l'&original

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
fr: Un fichier de  sauvegarde a été correctement chargé, mais le fichier original %1$s est en lecture seule. Il faudra sauvegarder le document sous un autre nom.

en: Senseless!!!
fr: Inapproprié !!!

en: Document %1$s reloaded.
fr: Document %1$s rechargé.

en: Could not reload document %1$s.
fr: Impossible de recharger le document %1$s.

en: File deleted from disk
fr: Fichier effacé sur le disque

en: The file
      %1$s
    has been deleted from disk!
fr: Le fichier 
      %1$s
    a été effacé sur le disque !

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX amsmath n'est utilisé que si des types de formules ou des symboles en provenance des palettes mathématiques AMS sont insérés dans des formules

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX amssymb n'est utilisé que si des symboles en provenance des palettes mathématiques AMS sont insérés dans des formules

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
fr: Le paquetage LaTeX cancel n'est utilisé que si la commande \cancel est insérée dans une formule

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX esint n'est utilisé que si des symboles d'intégration spécifiques sont insérés dans des formules

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX mathdots n'est utilisé que si la commande \iddots est insérée dans une formule

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX mathtools n'est utilisé que si certaines relations mathématiques sont  insérées dans une formule

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX mhchem n'est utilisé que si les commandes \ce ou \cf sont insérées dans des formules

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX stackrel n'est utilisé que si la commande \stackrel avec indice est insérée dans une formule

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
fr: Le paquetage LaTeX stmaryrd n'est utilisé que si des symboles utilisant la police « St Mary's Road » spécifique à l'informatique théorique sont insérés dans des formules

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
fr: Le paquetage LaTeX undertilde n'est utilisé que si vous utilisez la décoration mathématique « utilde »

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
fr: La classe de document sélectionnée
    	%1$s
    requiert des fichiers externes non disponibles.
    La classe peut néanmoins être utilisée, mais le document
    ne pourra pas être compilé tant que
    les pré-requis suivants ne seront pas installés :
    	%2$s
    Voir le paragraphe 3.1.2.2 (Disponibilité des classes) du
    Guide de l'Utilisateur pour en savoir plus.

en: Document class not available
fr: Classe de document non disponible

en: greyedout inset text
fr: texte d'insert grisé

en: LyX Warning:
fr: Avertissement LyX :

en: uncodable character
fr: caractère incodable

en: Uncodable character in document metadata
fr: Caractère incodable dans les métadonnées du document

en: The metadata of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the metadata accordingly.
fr: Les métadonnées de votre document contiennent des caractères inconnus de l'encodage en cours d'utilisation (en l'occurrence %1$s).
    Ces caractères seront omis dans le résultat imprimable, qui pourra donc être incomplet.
    
    Choisir un encodage approprié pour le document
    (par exemple utf8) ou modifier les métadonnées de manière appropriée.

en: Uncodable character in class options
fr: Caractère incodable dans les options de classe

en: The class options of your document contain glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the class options accordingly.
fr: Les options de classe de votre document contiennent des caractères inconnus de l'encodage en cours d'utilisation (en l'occurrence %1$s).
    Ces caractères seront omis dans le résultat imprimable, qui pourra donc être incomplet.
    
    Choisir un encodage approprié (par exemple utf8)
    ou modifier les options de classe.

en: Uncodable character in user preamble
fr: Caractère incodable dans le préambule utilisateur

en: The user preamble of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the preamble code accordingly.
fr: Le préambule utilisateur de votre document contient des caractères inconnus de l'encodage en cours d'utilisation (en l'occurrence %1$s).
    Ces caractères seront omis dans le résultat imprimable, qui pourra donc être incomplet.
    
    Choisir un encodage approprié (par exemple utf8)
    ou modifier l'orthographe du nom d'auteur.

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
fr: Le fichier de format :
     %1$s
    est introuvable. Une classe implicite avec un format implicite
    sera utilisée. LyX ne pourra pas produire
    un résultat imprimable correct.

en: Document class not found
fr: Classe de document introuvable

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
fr: Du fait d'une erreur interne, le fichier de format :
    %1$s
    est introuvable. Une classe implicite avec un format implicite
    sera utilisée. LyX ne pourra pas produire
    un résultat imprimable correct.

en: Could not load class
fr: Chargement de la classe impossible

en: Error reading internal layout information
fr: Erreur de lecture du format interne

en: Read Error
fr: Erreur de lecture

en: No bibliography processor found!
fr: Aucun processeur bibliographique n'a été trouvé !

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available and no appropriate alternative has been found. No bibliography and references will be generated.
    Please fix your installation!
fr: Le processeur bibliographique requis par ce document (%1$s) n'est pas disponible et aucun processeur alternatif n'a été trouvé. Aucune bibliographie ni références ne seront créées.
    Merci de réparer votre installation !

en: Requested bibliography processor not found!
fr: Processeur bibliographique requis introuvable !

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available. As a fallback, '%2$s' will be used, options are omitted. This might result in errors or unwanted changes in the bibliography. Please check carefully!
    It is suggested to install the missing processor.
fr: Le processeur bibliographique requis par ce document (%1$s) n'est pas disponible. En tant qu'alternative, '%2$s'  sera utilisé, sans options. Il peut en résulter des erreurs ou des modifications non voulues dans la bibliographie. Vérifiez soigneusement !
    Vous pourriez installer le processeur manquant.

en: No more insets
fr: Pas d'autre insert

en: Save bookmark
fr: Enregistrer le signet

en: Document is read-only
fr: Document en lecture seule

en: Document has been modified externally
fr: Le document a été modifié par une application externe

en: This portion of the document is deleted.
fr: Cette portion du document est supprimée.

en: Absolute filename expected.
fr: Chemin absolu requis.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
fr: La classe de document « %1$s » n'a pas pu être chargée.

en: No further undo information
fr: Pas d'information pour Annuler

en: No further redo information
fr: Pas d'information pour Refaire

en: Search string not found!
fr: Chaîne de caractères introuvable !

en: Mark off
fr: Marque désactivée

en: Mark on
fr: Marque activée

en: Mark removed
fr: Marque enlevée

en: Mark set
fr: Marque posée

en: Statistics for the selection:
fr: Statistiques pour la sélection :

en: Statistics for the document:
fr: Statistiques pour le document :

en: %1$d words
fr: %1$d mots

en: One word
fr: Un mot

en: %1$d characters
fr: %1$d caractères

en: One character
fr: Un caractère

en: %1$d characters (no blanks)
fr: %1$d caractères (espaces exclues)

en: One character (no blanks)
fr: Un caractère (espaces exclues)

en: Statistics
fr: Statistiques

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
fr: Interruption de « inset-forall » du fait d'un nombre d'actions supérieur à %1$d

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
fr: "%1$s" appliqué à %2$d inserts

en: Branch name
fr: Nom de la branche

en: Branch already exists
fr: La branche existe déjà

en: Inserting document %1$s...
fr: Insertion du document %1$s...

en: Document %1$s inserted.
fr: Document %1$s inséré.

en: Could not insert document %1$s
fr: Impossible d'insérer le document %1$s

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
fr: Lecture impossible pour le document
    %1$s
    à cause de l'erreur : %2$s

en: Could not read file
fr: Lecture du fichier impossible

en: %1$s
     is not readable.
fr: %1$s
    est illisible.

en: Could not open file
fr: Ouverture du fichier impossible

en: Reading not UTF-8 encoded file
fr: Lecture d'un fichier non encodé en UTF-8

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
fr: Le fichier n'est pas encodé en UTF-8.
    Il va être lu comme s'il utilisait un encodage localisé en 8 bits.
    Si cela ne donne pas un résultat satisfaisant
    encodez le fichier en UTF-8 en utilisant un programme externe.

en: Uncodable character in author initials
fr: Caractère incodable dans les initiales de l'auteur

en: The author initials '%1$s',
    used for change tracking, contain the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the author initials.
fr: Les initiales d'auteur '%1$s',
    utilisé pour le suivi de modifications, contient les caractères suivants, qui ne peuvent pas être
    représentés avec l'encodage en cours d'utilisation : %2$s.
    Ces caractères seront omis dans le fichier LaTeX exporté.
    
    Choisir un encodage approprié (par exemple utf8)
    ou modifier les initiales d'auteur.

en: Uncodable character in author name
fr: Caractère incodable dans le nom d'auteur

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
fr: Le nom d'auteur '%1$s',
    utilisé pour le suivi de modifications, contient des caractères qui ne peuvent pas être
    représentés avec l'encodage en cours d'utilisation : %2$s.
    Ces caractères seront omis dans le fichier LaTeX exporté.
    
    Choisir un encodage approprié (par exemple utf8)
    ou modifier l'orthographe du nom d'auteur.

en: ChkTeX warning id # %1$s
fr: Avertissement ChkTeX n° %1$s

en: none
fr: aucune

en: black
fr: noir

en: white
fr: blanc

en: blue
fr: bleu

en: brown
fr: brun

en: darkgray
fr: grisFoncé

en: gray
fr: gris

en: green
fr: vert

en: lightgray
fr: grisClair

en: lime
fr: citron

en: pink
fr: rose

en: purple
fr: pourpre

en: red
fr: rouge

en: teal
fr: turquoise

en: yellow
fr: jaune

en: cursor
fr: curseur

en: background
fr: fond

en: text
fr: texte

en: selection
fr: sélection (fond)

en: selected math
fr: math sélectionné

en: selected text
fr: texte sélectionné

en: LaTeX text
fr: Texte LaTeX

en: Text label 1
fr: Étiquette de texte 1

en: Text label 2
fr: Étiquette de texte 2

en: Text label 3
fr: Étiquette de texte 3

en: inline completion
fr: complétion en ligne

en: inline completion (non-unique)
fr: complétion en ligne (pas d'unicité)

en: previewed snippet
fr: aperçu

en: note label
fr: étiquette de note

en: note background
fr: fond de note

en: comment label
fr: étiquette de commentaire

en: comment background
fr: fond de commentaire

en: greyedout inset label
fr: étiquette d'insert grisé

en: greyedout inset background
fr: fond d'insert grisé

en: phantom inset text
fr: texte d'insert fantôme

en: shaded box
fr: boîte ombrée

en: listings background
fr: fond de listing

en: branch label
fr: étiquette de branche

en: footnote label
fr: étiquette de note de bas de page

en: index label
fr: étiquette d'index

en: margin note label
fr: étiquette de note en marge

en: URL label
fr: Étiquette d'URL

en: URL text
fr: Texte d'URL

en: depth bar
fr: barre de profondeur

en: scroll indicator
fr: indicateur de déroulement

en: language
fr: langue étrangère

en: command inset
fr: insert de commande

en: command inset background
fr: fond d'insert de commande

en: command inset frame
fr: cadre d'insert de commande

en: command inset (broken reference)
fr: insert de commande (référence cassée)

en: button background (broken reference)
fr: fond du bouton (référence cassée)

en: button frame (broken reference)
fr: entourage de bouton (référence cassée)

en: button background (broken reference) under focus
fr: fond de bouton pointé (référence cassée)

en: special character
fr: caractère spécial

en: math text
fr: Texte mathématique

en: math background
fr: fond mathématique

en: graphics background
fr: fond graphique

en: math macro background
fr: fond de macro mathématique

en: math frame
fr: cadre mathématique (pointé)

en: math corners
fr: cadre mathématique (non pointé)

en: math line
fr: ligne mathématique

en: math macro hovered background
fr: fond dynamique de macro mathématique

en: math macro label
fr: étiquette de macro mathématique

en: math macro frame
fr: cadre de macro mathématique

en: math macro blended out
fr: macro mathématique désactivée

en: math macro old parameter
fr: macro mathématique : ancien paramètre

en: math macro new parameter
fr: macro mathématique : nouveau paramètre

en: collapsible inset text
fr: texte d'insert repliable

en: collapsible inset frame
fr: cadre d'insert repliable

en: inset background
fr: fond d'insert

en: inset label
fr: insert d'étiquette

en: inset frame
fr: cadre d'insert

en: LaTeX error
fr: Erreur LaTeX

en: end-of-line marker
fr: marqueur de fin de ligne

en: appendix marker
fr: marque d'annexe

en: change bar
fr: barre de modification

en: changes - deleted text (exported output)
fr: modifications - texte supprimé (en sortie)

en: changes - added text (exported output)
fr: modifications - texte ajouté (en sortie)

en: changed text (workarea, 1st author)
fr: texte modifié (zone de travail, auteur 1)

en: changed text (workarea, 2nd author)
fr: texte modifié (zone de travail, auteur 2)

en: changed text (workarea, 3rd author)
fr: texte modifié (zone de travail, auteur 3)

en: changed text (workarea, 4th author)
fr: texte modifié (zone de travail, auteur 4)

en: changed text (workarea, 5th author)
fr: texte modifié (zone de travail, auteur 5)

en: changed text (workarea, document comparison)
fr: texte modifié (zone de travail, comparaison des documents)

en: changes - deleted text brightness (workarea)
fr: modifications - surbrillance de texte supprimée (zone de travail)

en: added space markers
fr: marqueur d'espace ajoutée

en: table line
fr: ligne de tableau

en: table on/off line
fr: ligne on/off de tableau

en: bottom area
fr: zone du bas

en: new page
fr: saut de page

en: page break / line break
fr: saut de page / saut de ligne

en: button frame
fr: cadre de bouton

en: button background
fr: fond de bouton d'insert

en: button background under focus
fr: fond du bouton d'insert (pointé)

en: paragraph marker
fr: marqueur de paragraphe

en: preview frame
fr: cadre d'aperçu

en: regexp frame
fr: cadre d'expression régulière

en: bookmark
fr: signet

en: inherit
fr: couleur héritée

en: ignore
fr: couleur ignorée

en: <p>The following LaTeX backend has been configured to allow execution of external programs for any document:</p><center><p>%1$s</p></center><p>This is a dangerous configuration. Please, consider using the support offered by LyX for allowing this privilege only to documents that actually need it, instead.</p>
fr: <p>Le traitement LaTeX suivant est configuré pour permettre l'exécution de programmes externes pour tous les documents :</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>Ceci est une configuration dangereuse. Voyez plutôt la fonctionnalité proposée par LyX, permettant d'autoriser ce privilège pour les seuls documents qui en ont besoin.</p>

en: Security Warning
fr: Avertissement de sécurité

en: <p>The following LaTeX backend has been requested to allow execution of external programs:</p><center><p>%1$s</p></center><p>The external programs can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
fr: <p>Le traitement LaTeX suivant a été autorisé à exécuter des programmes externes :</p><center><p><tt>%1$s</tt></p></center><p>Les programmes externes peuvent exécuter des commandes arbitraires sur votre système, y compris des commandes dangereuses, si instruites dans ce but par un document LyX malicieux.</p>

en: <p>The requested operation requires the use of a converter from %2$s to %3$s:</p><blockquote><p>%1$s</p></blockquote><p>This external program can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
fr: <p>L'opération requise nécessite une conversion du format %2$s au format %3$s :</p><blockquote><p><tt>%1$s</tt></p></blockquote><p>Ce programme externe peut exécuter des commandes système arbitraires, en particulier des commandes dangereuses, si instruites dans ce but par un document LyX malicieux.</p>

en: An external converter is disabled for security reasons
fr: Un convertisseur externe est désactivé pour des raisons de sécurité

en: <p><b>Your current preference settings forbid its execution.</b></p><p>(To change this setting, go to <i>Preferences &#x25b9; File Handling &#x25b9; Converters</i> and uncheck <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)
fr: <p><b>Vos réglages actuels interdisent son exécution.</b></p><p>(pour modifier ces réglages, aller à <i>Préférences &#x25b9; Gestion des fichiers &#x25b9; Convertisseurs</i> et décochez <i>Sécurité &#x25b9; Interdire l’utilisation des convertisseurs needauth</i>.)

en: A LaTeX backend requires your authorization
fr: Un traitement LaTeX requiert votre autorisation

en: An external converter requires your authorization
fr: Un convertisseur extérieur requiert votre autorisation

en: <p>Should LaTeX backends be allowed to run external programs?</p><p><b>Allow them only if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
fr: <p>Les traitements LaTeX sont-ils autorisés à exécuter des programmes externes ?</p><p><b>Autoriser uniquement si vous avez confiance dans l'origine ou l’émetteur du document LyX !</b></p>

en: <p>Would you like to run this converter?</p><p><b>Only run if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
fr: <p>Voulez-vous exécuter ce convertisseur ?</p><p><b>Exécuter uniquement si vous avez confiance dans l'origine ou l’émetteur du document LyX !</b></p>

en: Do &not allow
fr: &Ne pas autoriser

en: Do &not run
fr: &Ne pas exécuter

en: A&llow
fr: &Autoriser

en: &Run
fr: &Exécuter

en: &Always allow for this document
fr: &Toujours autoriser pour ce document

en: &Always run for this document
fr: Toujours ex&écuter pour ce document

en: Converter killed
fr: Convertisseur interrompu

en: The following converter was killed by the user.
     %1$s
fr: Le convertisseur suivant a été interrompu par l'utilisateur.
     %1$s

en: Cannot convert file
fr: Conversion du fichier impossible

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
fr: Pas d'information pour convertir les fichiers
    du format %1$s vers le format %2$s.
    Définissez un convertisseur dans les préférences.

en: Pygments driver command not found!
fr: Commande d'activation de pygments introuvable !

en: The driver command necessary to use the minted package
    (pygmentize) has not been found. Make sure you have
    the python-pygments module installed or, if the driver
    is named differently, to add the following line to the
    document preamble:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    where 'driver' is name of the driver command.
fr: La commande requise pour utiliser le paquetage minted
    (pygmentize) n'a pas été trouvée. Vérifier que le module
     python-pygments est installé ou alors, si le pilote
    porte un nom différent, ajouter la ligne suivante au\n
    préambule du document :
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{pilote}}
    
    où « pilote » est le nom du pilote.

en: Executing command:
fr: Exécution de la commande :

en: Process Killed
fr: Processus interrompu

en: The conversion process was killed while running:
    %1$s
fr: Le processus de conversion a été interrompu lors de l'exécution :
    %1$s

en: Process Timed Out
fr: Délai d'exécution du processus expiré

en: The conversion process:
    %1$s
    timed out before completing.
fr: Le délai d'exécution du processus de conversion :
    %1$s
    a expiré avant la fin.

en: Build errors
fr: Erreurs de compilation

en: There were errors during the build process.
fr: Il y a eu des erreurs pendant la compilation.

en: An error occurred while running:
    %1$s
fr: Une erreur s'est produite lors de l'exécution :
    %1$s

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
fr: Impossible de déplacer un répertoire temporaire de %1$s à %2$s.

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
fr: Impossible de copier un fichier temporaire de %1$s vers %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
fr: Impossible de déplacer un fichier temporaire de %1$s à %2$s.

en: Running LaTeX...
fr: Exécution de LaTeX...

en: Export canceled
fr: Exportation annulée

en: The export process was terminated by the user.
fr: Le processus d'exportation a été interrompu par l'utilisateur.

en: Undefined reference
fr: Référence indéfinie

en: Undefined references or citations were found during the build.
    Please check the warnings in the LaTeX log (Document > LaTeX Log).
fr: Des références ou des citations indéfinies ont été trouvées lors de la compilation.
    Veuillez vérifier les avertissements dans le journal LaTeX (Document > Fichier journal).

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
fr: LaTeX ne s'est pas exécuté correctement. En plus, LyX n'a pas pu trouver le fichier journal LaTeX %1$s.

en: LaTeX failed
fr: Échec de LaTeX

en: The external program
    %1$s
    finished with an error. It is recommended you fix the cause of the external program's error (check the logs).
fr: Le programme externe
    %1$s
    s'est terminé avec une erreur. Il est recommandé de corriger l'origine de l'erreur du programme externe (vérifier les journaux).

en: Output is empty
fr: La sortie est vide

en: No output file was generated.
fr: Aucun fichier imprimable créé.

en: , Inset:
fr: , insert :

en: , Cell:
fr: , cellule :

en: , Position:
fr: , position :

en: The character "%1$s" is uncodable in this verbatim context and thus has not been pasted.
fr: Le caractère « %1$s » n'est pas codable dans ce contexte verbatim et n'a donc pas été collé.

en: The characters "%1$s" are uncodable in this verbatim context and thus have not been pasted.
fr: Les caractères « %1$s » ne sont pas codables dans ce contexte verbatim et n'ont donc pas été collés.

en: Uncodable content
fr: Contenu non codable

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
fr: La branche copiée %1$s est indéfinie.
    Voulez-vous l'ajouter à la liste des branches du document ?

en: Unknown branch
fr: Branche inconnue

en: &Don't Add
fr: &Ne pas ajouter

en: Layout `%1$s' was not found.
fr: Format `%1$s' introuvable.

en: Layout Not Found
fr: Format introuvable

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
fr: L'insert flexible %1$s n'est pas défini après rechargement du format « %2$s ».

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
fr: L'insert flexible %1$s n'est pas défini du fait de la conversion du format « %2$s » vers « %3$s ».

en: Undefined flex inset
fr: Insert flexible non défini

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
fr: Le fichier %1$s existe déjà.
    
    Voulez-vous écraser ce fichier ?

en: Overwrite file?
fr: Écraser le fichier ?

en: &Keep file
fr: &Conserver le fichier

en: Overwrite &all
fr: Écraser &tout

en: &Cancel export
fr: &Annuler l'exportation

en: Couldn't copy file
fr: Copie du fichier impossible

en: Copying %1$s to %2$s failed.
fr: La copie de %1$s vers %2$s a échoué.

en: Language: %1$s,
fr: Langue : %1$s,

en: Number %1$s
fr: Numéro %1$s

en: Roman
fr: Romain

en: Sans Serif
fr: Sans empattement

en: Typewriter
fr: Chasse fixe

en: Symbol
fr: Symbole

en: Inherit
fr: Hériter

en: Medium
fr: Maigre

en: Upright
fr: Droite

en: Italic
fr: Italique

en: Slanted
fr: Inclinée

en: Smallcaps
fr: Petites capitales

en: Increase
fr: Augmenter

en: Decrease
fr: Diminuer

en: Toggle
fr: (Dés)Activer

en: Emphasis %1$s,
fr: En évidence %1$s,

en: Underline %1$s,
fr: Souligné %1$s,

en: Double underline %1$s,
fr: Souligné doublement %1$s,

en: Wavy underline %1$s,
fr: Souligner vaguement %1$s,

en: Strike out %1$s,
fr: Rayer %1$s,

en: Cross out %1$s,
fr: Raturer %1$s,

en: Noun %1$s,
fr: Nom propre %1$s,

en: Cannot view file
fr: Visionnement du fichier impossible

en: File does not exist: %1$s
fr: Fichier inexistant : %1$s

en: No information for viewing %1$s
fr: Pas d´information pour visionner %1$s

en: Auto-view file %1$s failed
fr: Échec de l'auto-vision du fichier %1$s

en: No Filename
fr: Pas de nom du fichier

en: No filename was provided!
fr: Aucun nom de fichier spécifié !

en: Cannot edit file
fr: Modification du fichier impossible

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
fr: Les fichiers LinkBack ne peuvent être modifés que sur Apple Mac OSX.

en: No information for editing %1$s
fr: Pas d´information pour modifier %1$s

en: Auto-edit file %1$s failed
fr: Échec de l'auto-modification du fichier %1$s

en: Could not find bind file
fr: Fichier de raccourcis (bind) introuvable

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
fr: Fichier de raccourcis (bind)
    %1$s.
    introuvable. Veuillez vérifier votre installation.

en: Could not find `cua.bind' file
fr: Fichier « cua.bind » introuvable

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
fr: Fichier de raccourcis implicite « cua.bind » introuvable.
    Veuillez vérifier votre installation.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
fr: Fichier de raccourcis
    %1$s
    introuvable. Retour au fichier implicite.

en:    options:
fr:    options :

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
fr: Attend l'exécution LaTeX n°%1$d

en: Running Bibliography Processor.
fr: Exécution du processeur bibliographique.

en: Re-Running Bibliography Processor.
fr: Ré-exécution du processeur bibliographique.

en: Running Index Processor.
fr: Exécution du processeur d'index.

en: Index Processor Error
fr: Erreur du processeur d'index.

en: The index processor did not run successfully. Please check the output of View > Messages Pane!
fr: Le processeur d'index ne s'est pas exécuté correctement. Veuillez vérifier via Affichage > Panneau des messages !

en: Running Nomenclature Processor.
fr: Exécution du processeur de la liste des symboles.

en: (NOTE: The erroneous command is in the preamble)
fr: (Nota : la commande incorrecte est dans le préambule)

en: BibTeX error:
fr: Erreur BibTeX :

en: Biber error:
fr: Erreur Biber :

en: Makeindex error:
fr: Erreur makeindex :

en: Xindy error:
fr: Erreur xindy :

en: Font not available
fr: Police non disponible

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
fr: Le paquetage LaTeX « %1$s », nécessaire pour utiliser la police  « %2$s »,
    n'est pas installé sur votre système. LyX reviendra à la police implicite.

en: Could not read configuration file
fr: Lecture du fichier de configuration impossible

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
fr: Erreur dans la lecture du fichier de configuration
    %1$s.
    Veuillez vérifier votre installation.

en: The following files could not be loaded:
fr: Les fichiers suivants n'ont pu être chargés :

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
fr: %1$s ne semble pas être un répertoire temporaire créé par LyX.

en: Cannot remove temporary directory
fr: Impossible d'enlever le répertoire temporaire

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
fr: Impossible d'enlever le répertoire temporaire %1$s

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
fr: Mauvaise option de ligne de commande « %1$s ». Sortie du programme.

en: Missing filename for this operation.
fr: Il manque le nom du fichier pour cette opération.

en: LyX failed to load the following file: %1$s
fr: Échec du chargement par LyX du fichier suivant : %1$s

en: No textclass is found
fr: Classe (textclass) introuvable

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
fr: LyX aura une fonctionnalité minimale car il n'a pas trouvé de classes de documents. Vous pouvez soit reconfigurer LyX normalement, soit essayer de reconfigurer sans vérifier votre installation LaTeX, soit poursuivre.

en: &Reconfigure
fr: &Reconfigurer

en: &Without LaTeX
fr: &Sans LaTeX

en: &Continue
fr: &Continuer

en: &Exit LyX
fr: &Quitter LyX

en: No python is found
fr: python introuvable

en: LyX will only have minimal functionality because no python interpreter has been found. Consider installing python with your software manager or from the python.org website.
fr: LyX n'aura que des fonctionnalités minimales parce qu'aucun interpréteur python n'a été trouvé. Il conviendrait d'installer python avec votre gestionnaires de logiciels ou depuis le site web python.org.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
fr: Signal SIGHUP perçu !
    Au revoir.

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
fr: Signal SIGFPE perçu !
    Au revoir.

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
fr: Signal SIGSEGV perçu !
    Désolé, vous avez trouvé un bogue de LyX, espérons que
     vous n'avez pas perdu de données.
    Merci de lire les instructions sur les rapports de bogue dans
    « Aide->Introduction » et d'envoyer un rapport, si nécessaire.
    Merci  et au revoir.

en: LyX crashed!
fr: Crash LyX !

en: LyX:
fr: LyX :

en: Could not create temporary directory
fr: Impossible de créer un répertoire temporaire

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
fr: Impossible de créer un répertoire temporaire dans
    "%1$s"
    Vérifier que ce chemin
    existe et qu'il est ouvert en écriture, puis réessayer.

en: Missing user LyX directory
fr: Répertoire utilisateur LyX manquant

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
fr: Vous avez spécifié un répertoire utilisateur LyX inexistant, %1$s.
    Ce répertoire est nécessaire pour conserver votre configuration.

en: &Create directory
fr: &Créer un répertoire

en: No user LyX directory. Exiting.
fr: Pas de répertoire utilisateur LyX. Sortie du programme.

en: LyX: Creating directory %1$s
fr: LyX : création du répertoire %1$s

en: Failed to create directory. Perhaps wrong -userdir command-line option?
    Exiting.
fr: Échec de la création du répertoire. Option -userdir peut-être incorrecte ?
    Sortie du programme.

en: List of supported debug flags:
fr: Liste des options de débogage acceptées :

en: Bad debug value `%1$s'. Exiting.
fr: Valeur de débogage incorrecte « %1$s ». Sortie.

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
fr: Usage: lyx [ options ] [ nom.lyx ... ]
    Options (sensibles à la casse) :
    	-help              résumé d'utilisation
    	-userdir rep       positionne le répertoire utilisateur sur rep
    	-sysdir rep        positionne le répertoire système sur rep
    	-geometry WxH+X+Y  géométrie de la fenêtre principale
    	-dbg fonction[,fonction] ...
                         sélectionne les fonctions à déboguer.
                         Tapez `lyx -dbg' pour voir la liste des fonctions
    	-x [--execute] commande
                         où commande est une commande LyX.
    	-e [--export] fmt
                         où fmt est le format d'exportation choisi.
                         Voir Outils->Préférences->Gestion des fichiers->Formats de Fichiers->Nom court
                         pour avoir un idée des noms de format possibles
                         (qui diffèrent du nom apparaissant dans Fichier->Exporter).
                         Pour exporter dans le format de sortie implicite, utiliser 'default'.
                         Noter que l'ordre des options -x et -e importe.
    	-E [--export-to] fmt nomfichier
                      où fmt est le format d'exportation choisi (voir --export),
                      et nomfichier est le nom du fichier où exporter.
    	-i [--import] fmt fichier.xxx
                         où fmt est le format d'importation choisi
                         et fichier.xxx le fichier à importer.
    	-f [--force-overwrite] ceci
                      où « ceci » est soit « all », soit « main », soit « none »,
                      spécifiant si tous les fichiers, seulement le fichier principal,
                      ou aucun fichier (respectivement) seront écrasés pendant 
                      une exportation depuis la ligne de commande.
                      Une chaîne quelconque est équivalente à « all »,
                      la commande est alors exécutée sans autre avertissement.
    	--ignore-error-message which
                      permet d'ignorer des erreurs LateX particulières.
                      Ne pas utiliser pour finaliser les documents ! Valeurs actuellement reconnues :
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      ouvrir les documents dans une nouvelle session
    	-r [--remote]
                      ouvrir les documents dans une session existante
                      (un lyxpipe opérationnel est nécessaire)
    	-v [--verbose]
                      détaille sur le terminal les commandes émises.
    	-batch      exécute les commandes sans activer d'interface et quitte.
    	-version   résumé de la version et de la compilation de LyX.
    Voir la page man de LyX pour les détails.

en:   Git commit hash
fr:  Empreinte de validation Git

en: No system directory
fr: Pas de répertoire système

en: Missing directory for -sysdir switch
fr: Il manque un répertoire pour l'option -sysdir

en: No user directory
fr: Pas de répertoire utilisateur

en: Missing directory for -userdir switch
fr: Il manque un répertoire pour l'option -userdir

en: Incomplete command
fr: Commande incomplète

en: Missing command string after --execute switch
fr: Il manque une commande après l'option --execute

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
fr: Type de fichier [par ex. latex, ps...] manquant après l'option --export

en: Missing destination filename after --export-to switch
fr: Nom de fichier manquant après l'option --export

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
fr: Il manque un type de fichier [par ex. latex, ps...] après l'option --export

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
fr: Il manque un type de fichier [par ex. latex, ps...] après l'option --import

en: Missing filename for --import
fr: Il manque le nom du fichier à importer pour --import

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
fr: Autoriser ou non les mots composés accolés, comme « diskdrive » pour « disk drive » ?

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
fr: Spécifier une autre langue. La langue implicite est celle du document.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
fr: Désélectionner si vous ne voulez pas que le texte sélectionné soit remplacé automatiquement par ce que vous tapez.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
fr: Désélectionner si vous ne voulez pas que les options de classe soient réinitialisées aux valeurs implicites après un changement de classe.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
fr: Intervalle de temps entre deux sauvegardes automatiques (en secondes). 0 signifie pas de sauvegarde automatique.

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
fr: Répertoire dans lequel mettre les copies de sauvegarde. Si laissé vide, LyX mettra la copie de sauvegarde dans le même répertoire que l'original.

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
fr: Définir les options de bibtex (voir man bibtex) ou sélectionner un autre compilateur (par ex. mlbibtex ou bibulus).

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
fr: Définir les options du programme BibTeX pour PLaTeX (LaTeX japonais).

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
fr: Fichier de raccourcis clavier (bind). Vous pouvez mettre son chemin absolu, ou bien LyX cherchera dans ses répertoires bind/ global et local.

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
fr: Sélectionner pour vérifier si les fichiers récents existent toujours.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
fr: Définir comment lancer chktex. Par ex. « chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -n22 -n25 -n30 -n38 ». Voir la documentation de ChkTeX.

en: Forbid use of external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
fr: Interdire l'utilisation de convertisseurs externes dotés de l'option 'needauth' pour éviter des effets indésirables.

en: Ask user before calling external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
fr: Demander à l'utilisateur avant d'appeler des convertisseurs externes dotés de l'option 'needauth' pour éviter des effets indésirables.

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
fr: LyX normalement ne change pas la position du curseur quand vous vous déplacez avec la barre de défilement. Cochez si vous préférez avoir toujours le curseur à l'écran.

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
fr: Configurer le largeur du curseur de texte. Si la valeur vaut 0, une largeur de curseur avec zoom automatique est utilisée.

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
fr: LyX ne permet pas normalement le défilement au-delà de la fin du document. Positionnez sur « vrai » si vous préférez voir la fin du document en haut de la fenêtre

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
fr: Faire agir la touche Apple comme Meta et la touche Control comme Ctrl.

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
fr: Utiliser la convention Mac OS X pour les mouvements du curseur

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
fr: Afficher une petite boîte autour d'une macro mathématique avec le nom de la macro quand le curseur est à l'intérieur.

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
fr: Fichier de définition de commandes. Vous pouvez mettre son chemin absolu, ou bien LyX cherchera dans ses répertoires commands/ global et local.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
fr: Format implicite utilisé avec LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] avec des polices non-TeX.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
fr: Format implicite utilisé avec LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
fr: Iconifier les fenêtres auxiliaires quand la fenêtre principale. (N'affecte que les fenêtres affichées après que le changement a été fait.)

en: Select how LyX will display any graphics.
fr: Déterminer comment LyX affiche tous les graphiques.

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
fr: Chemin implicite pour vos documents. Si la valeur est vide, ce sera le répertoire dans lequel LyX a été lancé.

en: Specify additional chars that can be part of a word.
fr: Spécifier des caractères spéciaux pouvant faire partie d'un mot.

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
fr: Chemin dans lequel LyX proposera un choix d'exemples. Si la valeur est vide, ce sera le répertoire dans lequel LyX a été lancé.

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
fr: Définir les options de makeindex (voir man makeindex) ou sélectionner un autre compilateur. Par ex., avec xindy / make-rules, la commande serait « makeindex.sh -m $$lang ».

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
fr: Définir les options du programme d'indexation pour PLaTeX (LaTeX japonais).

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
fr: Définir les options de makeindex (cf. man makeindex) utilisées pour la liste des symboles. Elles peuvent différer des options utilisées pour l'index.

en: The command to run the python pygments syntax highlighter.
fr: La commande permettant d'exécuter l'accentuation de syntaxe via pygments (écrit en python).

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
fr: Choix du fichier de réaffectation clavier. Vous en avez besoin si vous tapez par exemple des documents en allemand sur un clavier français.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
fr: Sélectionner s'il faut une commande de langue au début du document.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
fr: Sélectionner s'il faut une commande de langue à la fin du document.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
fr: Commande LaTeX pour passer de la langue du document à une autre langue. Par exemple \selectlanguage{$$lang} où $$lang est le nom de la seconde langue.

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
fr: Commande LaTeX pour revenir à la langue du document.

en: The LaTeX command for local changing of the language.
fr: Commande LaTeX pour un changement temporaire de langue.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
fr: Désélectionner si vous ne voulez pas que la langue soit un paramètre de \documentclass.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
fr: Commande LaTeX pour charger le paquetage linguistique. Par exemple « \usepackage{babel} », « \usepackage{omega} ».

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
fr: Désélectionner si vous ne voulez pas utiliser babel quand la langue du document est la langue implicite.

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
fr: Désélectionner si vous ne voulez pas que LyX saute à la position qu'il a enregistré.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
fr: Décocher pour éviter de charger les fichiers qui étaient ouverts lors de la dernière session LyX.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
fr: Désélectionner si vous ne voulez pas que LyX crée des copies de sauvegarde.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
fr: Sélectionner pour activer le soulignement des mots dans une langue autre que celle du document.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
fr: Vitesse de défilement de la molette de la souris.

en: The completion popup delay.
fr: Temporisation de l'affichage de la fenêtre auxiliaire de complétion.

en: Select to display the completion popup in math mode.
fr: Sélectionner pour afficher la fenêtre auxiliaire de complétion en mode mathématique.

en: Select to display the completion popup in text mode.
fr: Sélectionner pour afficher la fenêtre auxiliaire de complétion en mode texte.

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
fr: Afficher la fenêtre auxiliaire de complétion sans délai après une tentative de complétion multiple.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
fr: Afficher un petit triangle sur le curseur pour indiquer qu'une complétion est disponible.

en: The inline completion delay.
fr: Temporisation de complétion en ligne.

en: Select to display the inline completion in math mode.
fr: Sélectionner pour afficher la complétion en ligne en mode mathématique.

en: Select to display the inline completion in text mode.
fr: Sélectionner pour afficher la complétion en ligne en mode texte.

en: Use "..." to shorten long completions.
fr: Utiliser "..." pour raccourcir le complétions longues.

en: Allow TeXMacs shorthand, like => converting to \Rightarrow.
fr: Autoriser les raccourcis TeXMacs, comme => convertie en \Rightarrow.

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
fr: Nombre maximum de fichiers récents. On peut en avoir jusqu'à %1$d dans le menu Fichier.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
fr: Spécifier les répertoires qui doivent être préfixés à la variable d'environnement PATH.
    Utiliser le format natif du système d'exploitation.

en: Shows a typeset preview of things such as math
fr: Afficher un aperçu de l'aspect final de certains éléments comme les math

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
fr: Les équations en aperçu auront des étiquettes « (#) » au lieu d'avoir des numéros

en: Scale the preview size to suit.
fr: Mettre l'aperçu à l'échelle pour qu'il tienne à l'écran.

en: The option to print out in landscape.
fr: Option pour imprimer en format paysage.

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
fr: Option pour spécifier les dimensions du papier.

en: The option to specify paper type.
fr: Option pour spécifier le type de papier.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
fr: Sélectionner pour avoir un mouvement visuel de curseur bidirectionnel, désélectionner pour un mouvement logique.

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
fr: Spécifier si, en fermant la dernière vue d'un document ouvert, LyX doit fermer le document (fermer), le cacher (cacher), ou demander (demander).

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
fr: LyX détecte tout seul la résolution de votre moniteur en DPI (points par pouce). Si ça ne va pas, changez le réglage ici.

en: The screen fonts used to display the text while editing.
fr: Polices d'écran dans lesquelles s'affiche le texte en cours de modification.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
fr: Permet aux polices bitmap d'être mises à l'échelle. Si vous utilisez une police bitmap, choisir cette option peut rendre certaines polices laides dans LyX. Si vous décochez cette option, LyX utilise la police bitmap de taille la plus proche disponible, au lieu de la mettre à l'échelle.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
fr: Tailles de police utilisées pour calculer l'ajustement des polices d'écran.

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
fr: Facteur d'agrandissement des polices d'écran. Avec 100% les polices feront à peu près la même taille que sur le papier.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
fr: Permettre au gestionnaire de session d'enregistrer et de restaurer la position des fenêtres.

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
fr: Démarrer le serveur LyX. Les tubes reçoivent le suffixe supplémentaire « .in » et « .out ». Réservé aux utilisateurs expérimentés.

en: De-select if you don't want the startup banner.
fr: Désélectionner pour inhiber la bannière de démarrage.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
fr: LyX mettra ses répertoires temporaires ici. Ils seront supprimés quand vous quitterez LyX.

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
fr: C'est l'endroit où résident les fichiers du dictionnaire des synonymes.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
fr: Chemin dans lequel LyX va chercher les modèles. Si la valeur est vide, ce sera le répertoire dans lequel LyX a été lancé.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
fr: Spécifier les répertoires qui doivent être préfixés à la variable d'environnement TEXINPUTS.
    Un « . » désigne le répertoire courant. Utiliser le format natif du système d'exploitation.

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
fr: Fichier d'interface utilisateur (UI). Vous pouvez mettre son chemin absolu, ou bien LyX cherchera dans ses répertoires ui/ global et local.

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
fr: Activer les couleurs du système pour quelques objets comme la fenêtre principale et la sélection.

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
fr: Activer l'affichage automatique des bulles d'aide dans la zone de travail.

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
fr: Spécifier la commande de papier de la visionneuse DVI (laisser vide ou mettre « -paper »)

en: %1$s lock
fr: Verrou %1$s

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
fr: Voulez-vous reprendre le document %1$s depuis le contrôle de version ?

en: Retrieve from version control?
fr: Modifier le fichier sous contrôle de version ?

en: &Retrieve
fr: É&diter

en: Document not saved
fr: Le document n'a pas été enregistré

en: You must save the document before it can be registered.
fr: Vous devez enregistrer le document avant de l'inscrire dans le contrôle de version.

en: LyX VC: Initial description
fr: LyX VC : Description initiale

en: (no initial description)
fr: (pas de description initiale)

en: LyX VC: Log message
fr: LyX VC : message de journal

en: (no log message)
fr: (aucun message de journal)

en: LyX VC: Log Message
fr: LyX VC : Message de journal

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
fr: Revenir à la version enregistrée du document %1$s vous fera perdre toutes les modifications.
    
    Voulez-vous revenir à l'ancienne version ?

en: Revert to stored version of document?
fr: Revenir à la version enregistrée du document ?

en: &Revert
fr: &Revenir à la Sauvegarde

en: Senseless with this layout!
fr: Inapproprié avec ce style !

en: Alignment not permitted
fr: Alignement non autorisé

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
fr: Le nouvel environnement ne permet pas le type d'alignement utilisé précédemment.
    Utilise l'alignement implicite.

en: Unknown Inset
fr: Insert inconnu

en: Change tracking author index missing
fr: Index d'auteur de suivi des modifications manquant

en: A change tracking author information for index %1$d is missing. This can happen after a wrong merge by a version control system. In this case, either fix the merge, or have this information missing until the corresponding tracked changes are merged or this user edits the file again.
fr: L’identification de l'auteur du suivi des modifications est manquante pour l'index %1$d. Ceci peut se produire après une erreur de fusionnement due au système de contrôle de version. Dans ce cas, corriger le fusionnement, ou laisser l'information manquante jusqu'à ce que les modifications suivies soient fusionnées ou que l'auteur modifie de nouveau le fichier.

en: Unknown token
fr: Élément inconnu

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
fr: Vous ne pouvez pas entrer d'espace en début de paragraphe. Lisez le Manuel d'Apprentissage.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
fr: Vous ne pouvez pas entrer deux espaces ainsi. Lisez le Manuel d'Apprentissage.

en: Character is uncodable in this verbatim context.
fr: Caractère non codable dans ce contexte verbatim.

en: [Change Tracking]
fr: [Suivi des Modifications]

en: Changed by %1$s[[author]] on %2$s[[date]].
fr: Modifié par %1$s[[auteur]] le %2$s[[date]].

en: Font: %1$s
fr: Police : %1$s

en: , Depth: %1$d
fr: , Profondeur : %1$d

en: , Spacing:
fr: , Espacement :

en: OneHalf
fr: Un et Demi

en: Other (
fr: Autre (

en: , Style:
fr: , style :

en: , Paragraph:
fr: , Paragraphe :

en: , Id:
fr: , Identifiant :

en: , Boundary:
fr: , Frontière :

en: No font change defined.
fr: Aucune modification de police définie.

en: Math editor mode
fr: Mode éditeur mathématique

en: No valid math formula
fr: Pas de formule mathématique valide

en: Already in regular expression mode
fr: Déjà en mode « expression régulière »

en: Regexp editor mode
fr: Mode « expression régulière »

en: Action flattens document structure
fr: Cette action mets à plat la structure du document

en: This action will cause some headings that have been on different level before to be on the same level since there is no more lower or higher heading level. Continue still?
fr: Cette action va mettre au même niveau des en-têtes qui étaient à des niveaux différents avant, du fait qu'il n'y a palus de niveau plus haut ou plus bas disponible. Continuer ?

en: &Yes, continue nonetheless
fr: &Oui, continuer néanmoins

en: &No, quit operation
fr: &Non, abandonner l'action

en: Layout
fr: Environnement

en:  not known
fr:  inconnu

en: Table Style
fr: Style de tableau

en: Missing argument
fr: Paramètre manquant

en: Invalid argument (number exceeds stack size)!
fr: Argument invalide (le nombre est supérieur à la taille de la pile) !

en: Invalid argument (must be a non-negative number)!
fr: Argument invalide (nombre non négatif obligatoire)

en: Text properties applied: %1$s
fr: Propriétés du texte appliquées : %1$s

en: Path to thesaurus directory not set!
fr: Chemin d'accès au répertoire du thésaurus non précisé !

en: The path to the thesaurus directory has not been specified.
    The thesaurus is not functional.
    Please refer to sec. 6.15.1 of the User's Guide for setup
    instructions.
fr: Le chemin d'accès au répertoire du thésaurus n'a pas été précisé.
    Le thésaurus ne fonctionne pas.
    Se référer au Guide de l'utilisateur, section 6.15.1, pour
    les instructions de réglage.

en: Paragraph layout set
fr: Style du paragraphe redéfini

en: Plain Layout
fr: Format ordinaire

en: Missing File
fr: Fichier manquant

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
fr: Fichier stdinsets.inc introuvable. Ceci peut provoquer une perte de données !

en: Corrupt File
fr: Fichier corrompu

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
fr: Fichier stdinsets.inc illisible ! Ceci peut provoquer une perte de données !

en: %1$s (Float)
fr: %1$s (flottant)

en: Sub-%1$s ##
fr: Sous-%1$s ##

en: Sub-%1$s (Float)
fr: Sous-%1$s (flottant)

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
fr: Le module %1$s a été requis par ce
    document mais n'a pas été trouvé dans la liste des modules disponibles.
    Si vous l'avez installé récemment, vous devez probablement reconfigurer LyX.

en: Module not available
fr: Module non disponible

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
fr: Le module %1$s requiert un paquetage qui n'est
     pas disponible dans votre installation LaTeX, ou un convertisseur que vous
    n'avez pas installé. La compilation LaTeX peut ne pas être possible.
    Pré-requis manquants :
    	%2$s
    Voir le paragraphe 3.1.2.3 (Modules)  du
    Guide de l'Utilisateur pour en savoir plus.

en: Package not available
fr: Paquetage indisponible

en: Error reading module %1$s
fr: Erreur de lecture du module %1$s

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
fr: Le moteur bibliographique %1$s a été requis par ce
    document mais n'a pas été trouvé dans la liste des moteurs disponibles.
    Si vous l'avez installé récemment, vous devez probablement reconfigurer LyX.

en: Cite Engine not available
fr: Moteur bibliographique non disponible

en: The cite engine %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
fr: Le moteur bibliographique %1$s requiert un paquetage qui n'est
     pas disponible dans votre installation LaTeX, ou un convertisseur que vous
    n'avez pas installé. La compilation LaTeX peut ne pas être possible.
    Pré-requis manquants :
    	%2$s
    Voir le paragraphe 3.1.2.3 (Modules)  du Guide de l'Utilisateur pour en savoir plus.

en: Error reading cite engine %1$s
fr: Erreur de lecture du moteur bibliographique %1$s

en: MISSING:
fr: MANQUANT :

en: unknown type!
fr: type  inconnu !

en: Index Entries (%1$s)
fr: Entrées d'index (%1$s)

en: Table of Contents
fr: Table des matières

en: Changes
fr: Modifications

en: Senseless
fr: Inapproprié

en: Labels and References
fr: Étiquettes et références

en: Broken References and Citations
fr: Références et citations cassées

en: Child Documents
fr: Sous-documents

en: Graphics[[listof]]
fr: Graphiques

en: Equations
fr: Équations

en: Nomenclature Entries
fr: Entrées de la liste des symboles

en: Check whether the GNU RCS package is installed on your system.
fr: Vérifiez si le paquetage RCS GNU est installé sur votre système.

en: Revision control error.
fr: Erreur de contrôle de version.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
fr: Une erreur s'est produite lors de l'exécution de la commande :
    '%1$s'.

en: Up-to-date
fr: Mis à jour

en: Locally Modified
fr: Modifié localement

en: Locally Added
fr: Ajouté localement

en: Needs Merge
fr: Nécessite une fusion

en: Needs Checkout
fr: Nécessite un téléchargement

en: No CVS file
fr: Pas de fichier CVS

en: Cannot retrieve CVS status
fr: Téléchargement de l'état CVS impossible

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
fr: Le version du dépôt est plus récente que l'enregistrement proposé.
    Vous devez effectuer une mise à jour à partir du dépôt d'abord, ou abandonner vos modifications.

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
fr: État incorrect lors du téléchargement.
    
    « %1$s »

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
fr: Erreur de mise à jour depuis le dépôt.
    Vous devez résoudre manuellement les conflits MAINTENANT !.
    '%1$s'
    
    Après appui sur OK, LyX tentera de réouvrir le document fusionné.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
fr: Des modifications ont été détectées dans le répertoire de travail :
    %1$s
    
    En cas de conflit de fichier, il faut résoudre manuellement ou vous devrez revenir à la version du dépôt.

en: Changes detected
fr: Modifications détectées

en: &Abort
fr: &Interrompu

en: View &Log ...
fr: Visionner le fichier &journal...

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
fr: Erreur de mise à jour du document %1$s depuis le dépôt.
    Vous devez résoudre manuellement les conflits MAINTENANT !
    « %2$s ».
    
    Après appui sur OK, LyX tentera de réouvrir le document fusionné.

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
fr: Le document %1$s n'est pas dans le dépôt.
    Vous devez enregistrer une première révision pour pouvoir télécharger.

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
fr: Impossible de remettre le document %1$s dans le dépôt;
    L'état « %2$s » est inattendu.

en: Error: Could not generate logfile.
fr: Erreur : échec de la génération du fichier journal.

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
fr: Erreur de validation dans le dépôt.
    Vous devez résoudre manuellement le problème.
    Après appui sur OK, LyX rouvrira le document.

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
fr: Erreur lors de la prise de contrôle de la version.
    Un autre utilisateur est sans doute en train
    de modifier le document courant !
    Vérifier également les droits d'accès au dépôt.

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
fr: Erreur lors de la restitution du contrôle de la version.
    Vérifier les droits d'accès au dépôt.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
fr: Des modifications ont été détectées dans le répertoire de travail :
    %1$s
    
    En cas de conflit, c'est la version du répertoire local qui sera retenue;
    
    Poursuivre ?

en: &Yes
fr: &Oui

en: &No
fr: &Non

en: SVN File Locking
fr: Verrouillage de fichier SVN

en: Locking property unset.
fr: Propriété de verrouillage non positionnée.

en: Locking property set.
fr: Propriété de verrouillage positionnée.

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
fr: Ne pas oublier de valider la propriété de verrouillage dans le dépôt.

en: protected
fr: protégé

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
fr: Le document %1$s est déjà chargé et a été modifié.
    Voulez-vous revenir à la version enregistrée et ignorer vos modifications ?

en: Reload saved document?
fr: Revenir à la sauvegarde ?

en: Yes, &Reload
fr: Oui, &recharger

en: No, &Keep Changes
fr: Non, &garder les modifications

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
fr: Le fichier %1$s existe, mais est illisible pour l'utilisateur courant.

en: File not readable!
fr: Fichier illisible !

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
fr: Le document %1$s n'existe pas encore.
    
    Voulez-vous en créer un nouveau ?

en: Create new document?
fr: Créer un nouveau document ?

en: &Yes, Create New Document
fr: &Oui, créer un nouveau document

en: &No, Do Not Create
fr: &Non, ne pas créer

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
fr: Le document n'a pas pu être enregistré !Le modèle de document
    %1$s
    n'a pas pu être ouvert.

en: Could not read template
fr: Impossible d'ouvrir le modèle

en: Standard[[Bullets]]
fr: Standard

en: This tab contains invalid input. Please fix!
fr: Cet onglet contient une saisie invalide. Corrigez-le !

en: Cancel
fr: Annuler

en: Close
fr: Fermer

en: Unavailable:
fr: Indisponible :

en: Unavailable: %1$s
fr: Indisponible : %1$s

en: Uncategorized
fr: Sans catégorie

en: Directories
fr: Répertoires

en: File
fr: Fichier

en: Master document
fr: Document maître

en: Open files
fr: Ouvrir les fichiers

en: Manuals
fr: Manuels

en: %1$s: the end was reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
fr: %1$s : fin atteinte lors de la recherche en avant.
    Continuer la recherche depuis le début ?

en: %1$s: the beginning was reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
fr: %1$s : début atteint lors de la recherche en arrière.
    Continuer la recherche depuis la fin ?

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
fr: Recherche avancée en cours (appuyer sur ESC pour annuler) . . .

en: Advanced search cancelled by user
fr: Recherche avancée annulée par l'utilisateur

en: Wrap search?
fr: Recherche récursive ?

en: Nothing to search
fr: Rien à rechercher

en: No open document(s) in which to search
fr: Aucun document ouvert dans lequel rechercher

en: Advanced Find and Replace
fr: Rechercher et remplacer (élaboré)

en: Find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
fr: Trouver l’occurrence précédente (Maj+Entrée, vers l'avant : Entrée)

en: < Rep&lace
fr: < &Remplacer

en: Replace and find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
fr: Remplacer et rechercher l'occurrence précédente (Maj+Entrée, vers l'avant : Entrée)

en: Class Default
fr: Valeurs implicites de la classe

en: Document Default
fr: Document implicite

en: Float Settings
fr: Paramètres de flottant

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
fr: ERREUR : LyX n'a pas pu trouver le fichier CREDITS

en: Please install correctly to estimate the great
    amount of work other people have done for the LyX project.
fr: Veuillez l'installer correctement pour évaluer
    la somme de travail de ceux qui ont travaillé sur le projet LyX.

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
fr: ERREUR : LyX n'a pas pu lire le fichier CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
fr: ERREUR : LyX n'a pas pu trouver le fichier RELEASE-NOTES

en: Please install correctly to see what has changed
    for this version of LyX.
fr: Veuillez l'installer correctement pour apprécier les changements
    dans cette version de LyX.

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
fr: ERREUR : LyX n'a pas pu lire le fichier RELEASE-NOTES

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
fr: LyX est Copyright (C) 1995 par Matthias Ettrich,
    Équipe LyX 1995--%1$s

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
fr: Ce programme est un logiciel libre ; vous pouvez le redistribuer et/ou le modifier selon les termes de la  Licence Publique Générale GNU telle qu'elle est publiée par la  Free Software Foundation ; soit la version 2 de la Licence, ou (si vous le souhaitez) n'importe quelle version ultérieure.

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
fr: LyX est distribué en espérant qu'il sera utile, mais SANS AUCUNE GARANTIE ; sans même la garantie implicite qu'il est COMMERCIALEMENT VALABLE ou qu'il est ADAPTÉ À UNE TÂCHE DONNÉE. Reportez-vous à la Licence Publique Générale GNU pour plus de détails. Vous devez avoir reçu une copie de la Licence Publique Générale GNU en même temps que ce programme ; si ce n'est pas le cas, écrivez à la Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139, USA.

en: not released yet
fr: pas encore publié

en: Built from git commit hash
fr: Construction à partir de l'empreinte de validation Git

en: Qt Version (run-time): %1$s on platform %2$s
fr: Version Qt (à l'exécution) : %1$s sur la plate-forme  %2$s

en: Qt Version (compile-time): %1$s
fr: Version Qt (à la compilation): %1$s

en: OS Version (run-time): %1$s
fr: Version OS (à la compilation) : %1$s

en: Python detected: %1$s
fr: Python détecté : %1$s

en: About LyX
fr: À propos de LyX

en: About %1
fr: À propos de %1

en: Preferences
fr: Préférences

en: Reconfigure
fr: Reconfigurer

en: Restore Defaults
fr: Restaurer le réglage implicite

en: Quit %1
fr: Quitter %1

en: Apply
fr: Appliquer

en: Reset
fr: RàZ

en: Open
fr: Ouvir

en: Nothing to do
fr: Rien à faire

en: Unknown action
fr: Action inconnue

en: Command not handled
fr: Commande non gérée

en: Command disabled
fr: Commande désactivée

en: Bad debug value `%1$s'.
fr: Valeur de débogage incorrecte « %1$s ».

en: Command not allowed without a buffer open
fr: Commande non autorisée si aucun tampon n'est ouvert

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
fr: l'argument <LFUN-COMMAND> de buffer-forall est invalide

en: Wrong focus!
fr: Mauvaise cible !

en: Running configure...
fr: Lancement de configure...

en: Reloading configuration...
fr: Rechargement de la configuration...

en: System reconfiguration failed
fr: Échec de la reconfiguration

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
fr: La reconfiguration a échoué.
    Les classes implicites sont utilisées, mais LyX
    ne pourra peut-être pas fonctionner correctement.
    Merci de reconfigurer de nouveau si c'est le cas.

en: System reconfigured
fr: Système reconfiguré

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
fr: Le système a été reconfiguré.
    Il faut redémarrer LyX pour utiliser
    les classes de document mises à jour.

en: Exiting.
fr: Quitte.

en: Opening help file %1$s...
fr: Ouverture du fichier d'aide %1$s...

en: Wrong argument. Must be 'examples' or 'templates'.
fr: Argument incorrect . Doit être 'examples' ou 'templates'.

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name> <x11_darkname>
fr: Syntaxe : set-color <nom_lyx> <nom_x11> <nom-inversé_x11

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
fr: Set-color « %1$s » a échoué - la couleur n'est pas définie ou ne peut pas être redéfinie

en: Cannot iterate more than %1$d times
fr: Impossible d'itérer plus de %1$d fois

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
fr: "%1$s" appliqué à %2$d tampon(s)

en: Document defaults saved in %1$s
fr: Les valeurs implicites du document ont été enregistrées dans %1$s

en: Unable to save document defaults
fr: Impossible d'enregistrer les valeurs implicites du document

en: Unknown function.
fr: Fonction inconnue.

en: The current document was closed.
fr: Le document courant était fermé.

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
fr: LyX a reçu une exception, et va maintenant essayer d'enregistrer tous les documents en cours de modification avant de quitter.
    
    Exception :

en: Software exception Detected
fr: Détection d'une exception logicielle

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
fr: LyX a reçu une exception vraiment sérieuse, il va maintenant essayer d'enregistrer tous les documents en cours de modification avant de quitter.

en: Could not find UI definition file
fr: Fichier descriptif d'interface utilisateur introuvable

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
fr: Erreur à la lecture du fichier inclus
    %1$s.
    Veuillez vérifier votre installation.

en: Could not find default UI file
fr: Fichier interface utilisateur implicite introuvable

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
fr: LyX n'a pu trouver le fichier interface utilisateur implicite !
    Veuillez vérifier votre installation.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
fr: Erreur à la lecture du fichier de configuration
    %1$s.
    Retour à la configuration implicite.
    Merci d'ouvrir Outils>Préférences>Interface utilisateur
    et de vérifier le fichier d'interface utilisé.

en: Author &Names:
fr: Noms des &auteurs :

en: Insert the author name(s) for the author-year reference here. If you use an abbreviated list (with `et al.'), the full list can go below.
fr: Insérer le ou les noms d'auteur pour la référence auteur-année ici. Si vous utilisez une liste brève (avec « et al. »), la liste complète peut être saisie ci-dessous.

en: Pass content of the `Author', `Year' and `All Authors' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
fr: Transmet littéralement le contenu des champs « Auteur » , « Année » et « Tous les auteurs » à LaTeX. À cocher si vous souhaitez saisir du code LaTeX.

en: Bibliography Item Settings
fr: Paramètres d'entrée bibliographique

en: BibTeX Bibliography
fr: Bibliographie BibTeX

en: All avail. databases
fr: Toutes les bases de données dispo.

en: This list consists of all databases that are indexed by LaTeX and thus are found without a file path. This is usually everything in the bib/ subdirectory of LaTeX's texmf tree. If you want to reuse your own database, this is the place you should store it.
fr: Cette liste comporte toutes les bases de données indexées par LaTeX et donc trouvées sans spécification de chemin d'accès. Elle contient habituellement tout ce qui est dans le sous-répertoire bib/ de l'arborescence texmf. Si vous souhaitez réutiliser vos propres bases de données, c'est là qu'il faut les ajouter.

en: Document Encoding
fr: Encodage du document

en: Database
fr: Bases de données

en: File Encoding
fr: Encodage de fichiers

en: General E&ncoding:
fr: Encodage &général :

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here. If indivivual databases have different encodings, you can set it in the list above.
fr: Si vos bases bibliographiques utilisent un encodage différent de celui du document LyX, indiquez-le ici. Si chaque base est dotée d'un encodage différent, choisissez-le dans la liste ci-dessus.

en: General Encoding
fr: Encodage général

en: If this bibliography database uses a different encoding than specified below, set it here
fr: Si cette base bibliographique utilise un encodage différent de celui spécifié ci-dessous, indiquez-le ici

en: Biblatex Bibliography
fr: Bibliographie Biblatex

en: all reference units
fr: toutes les entités de références

en: D&ocuments
fr: Documents|u

en: BibTeX Databases (*.bib)
fr: Bases de Données BibTeX (*.bib)

en: Select a BibTeX database to add
fr: Choisir une base de D. BibTeX

en: BibTeX Styles (*.bst)
fr: *Styles BibTeX (*.bst)

en: Select a BibTeX style
fr: Choisir un style BibTeX

en: No frame
fr: Aucun cadre tracé

en: Simple rectangular frame
fr: Cadre rectangulaire simple

en: Oval frame, thin
fr: Cadre oval, fin

en: Oval frame, thick
fr: Cadre oval, épais

en: Drop shadow
fr: Ombre en relief

en: Shaded background
fr: Fond ombré

en: Double rectangular frame
fr: Cadre rectangulaire dédoublé

en: Depth
fr: Profondeur

en: Total Height
fr: Hauteur totale

en: Box Settings
fr: Paramètres de boîte

en: %1$s[[branch]] (%2$s)[[master]]
fr: %1$s (%2$s)

en: master
fr: Document maître

en: Branch Settings
fr: Paramètres de branche

en: Branch
fr: Branche

en: Activated
fr: Activées

en: Filename Suffix
fr: Suffixe du fichier

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Enter new branch name
fr: Saisir un nouveau nom de branche

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
fr: Une branche dénommée « %1$s » existe déjà.
    
    Voulez-vous fusionner la branche « %2$s » avec celle-là ?

en: &Merge
fr: &Fusionner

en: Renaming failed
fr: Échec de la modification du nom

en: The branch could not be renamed.
fr: Impossible de renommer la branche.

en: Merge Changes
fr: Fusionner les modifications

en: Inserted by %1
fr: Insérer par %1

en: Deleted by %1
fr: Supprimé par %1

en:  on[[date]] %1
fr:  le %1

en: Inserted on %1
fr: Insérer sur %1

en: Deleted on %1
fr: Supprimer sur %1

en: No change
fr: Inchangé

en: Small Caps
fr: Petites capitales

en: (Without)[[underlining]]
fr: (sans)

en: Single[[underlining]]
fr: Simple sopulignement

en: Double[[underlining]]
fr: Double soulignement

en: Wavy
fr: Vague

en: (Without)[[strikethrough]]
fr: (sans)

en: Single[[strikethrough]]
fr: Barré

en: With /
fr: Raturé

en: (Without)[[color]]
fr: (sans)

en: Text Properties
fr: Propriétés du texte

en: Reset All To &Default
fr: Revenir partout à &Implicite

en: Reset All To No Chan&ge
fr: Revenir partout à Inchan&gé

en: &Reset All Fields
fr: Rà&Z de tous les champs

en: All avail. citations
fr: Toutes les citations dispo.

en: Regular e&xpression
fr: Expression r&égulière

en: Case se&nsitive
fr: Se&lon la casse

en: Search as you &type
fr: Chercher pendant la &saisie

en: Ordered list of all cited references.
    You can reorder, add and remove references with the buttons on the left.
fr: Liste ordonnée de toutes les références citées.
    Vous pouvez réordonner, ajouter et supprimer des références avec les boutons sur la gauche.

en: General text befo&re:
fr: Texte général a&vant :

en: General &text after:
fr: Texte général a&près :

en: Text that precedes the whole reference list. For text that precedes individual items, double-click on the respective entry above.
fr: Texte précédant toute la liste des références. Pour du texte précédant des éléments isolés, double-cliquer sur l'entrée appropriée ci-dessus.

en: Text that follows the whole reference list. For text that follows individual items, double-click on the respective entry above.
fr: Texte suivant toute la liste des références. Pour du texte suivant des éléments isolés, double-cliquer sur l'entrée appropriée ci-dessus.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
fr: Texte précédant la référence (e.g. "cf.")

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
fr: Texte suivant la référence (e.g., pages)

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero").
fr: Force les capitales dans les noms  ("Del Piero", net non pas "del Piero").

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
fr: Publier toute la liste des auteurs (plutôt que d'utiliser  "et al.")

en: All references available for citing.
fr: Toutes les références disponibles pour la citation.

en: All references available for citing.
    To add the selected one, hit Add, press Enter or double-click.
    Hit Ctrl-Enter to add and close the dialog.
fr: Toutes les références disponibles pour la citation.
    Pour ajouter la référence sélectionnée, choisir Ajouter,
    presser la touche Entrée ou double-cliquer.
    Presser Ctrl-Entrée pour ajouter et fermer le dialogue.

en: Keys
fr: Clés

en: Displays a sketchy preview if a citation is selected above
fr: Affiche un aperçu simplifié si une citation est sélectionnée ci-dessus

en: Sketchy preview of the selected citation
fr: Bref aperçu de la citation  sélectionnée

en: Enter string to filter the list of available citations
fr: Saisir une chaîne de caractères pour filtrer la liste des citations disponibles

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
fr: Saisir une chaîne de caractères pour filtrer la liste des citations disponibles et appuyer sur <Entrée>

en: 
    The down arrow key will get you into the list of filtered citations.
fr: 
    La flèche vers le bas vous permettra d’accéder à la liste filtrée des citations.

en: Text before
fr: Texte avant

en: Cite key
fr: Clé de citation

en: Text after
fr: Texte après

en: pasted
fr: collé

en: %1$s Files
fr: Fichiers %1$s

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
fr: Choisir le nom de fichier sous lequel enregistrer le graphique collé

en: Canceled.
fr: Annulé.

en: Overwrite external file?
fr: Écraser le fichier externe ?

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
fr: Le fichier %1$s existe déjà, voulez-vous l'écraser ?

en: List of previous commands
fr: Liste des commandes précédentes

en: Next command
fr: Commande suivante

en: Compare LyX files
fr: Comparer les fichiers LyX

en: Select document
fr: Sélectionner le document

en: LyX Documents (*.lyx)
fr: Documents LyX (*.lyx)

en: Error while comparing documents.
fr: Erreur durant la comparaison de documents.

en: Aborted
fr: Interrompu

en: Finished
fr: Terminé

en: Aborting process...
fr: Interruption du traitement...

en: differences
fr: différences

en: Current Author
fr: Auteur courant

en: Document Comparison
fr: Comparaison de documents

en: Compare different revisions
fr: Comparer des révisions différentes

en: Counters
fr: Compteurs

en: big[[delimiter size]]
fr: big

en: Big[[delimiter size]]
fr: Big

en: bigg[[delimiter size]]
fr: bigg

en: Bigg[[delimiter size]]
fr: Bigg

en: Math Delimiter
fr: Délimiteurs mathématiques

en: (None)
fr: (Aucun)

en: No Delimiter
fr: Sans délimiteur

en: Module not found!
fr: Module introuvable !

en: &End Edit
fr: Fin de modification

en: Layout is valid!
fr: Le format est valide !

en: Layout is invalid!
fr: Format invalide !

en: Conversion to current format impossible!
fr: Conversion vers le format courant impossible !

en: Conversion to current stable format impossible.
fr: Conversion vers le format stable courant impossible.

en: Convert to current format
fr: Conversion vers le format courant

en: Small Skip
fr: Petit

en: Medium Skip
fr: Moyen

en: Big Skip
fr: Grand

en: Text Layout
fr: Format du texte

en: Child Document
fr: Sous-document

en: Include to Output
fr: Inclus dans le résultat

en: Traditional (auto-selected)
fr: Traditionnel (auto-sélection)

en: Select Unicode (utf8) encoding.
fr: Sélectionner l’encodage Unicode (utf8).

en: Use language-dependent traditional encodings.
fr: Utiliser les encodages historiques spécifiques à la langue.

en: Select a custom, document-wide encoding.
fr: Sélectionner un encodage global spécifique pour le document.

en: Standard Unicode support by the ``inputenc'' package.
fr: Support standard Unicode via le paquetage « inputenc ».

en: Use UTF-8 'as-is': do not load any supporting packages, do not convert any characters to LaTeX macros. For use with non-TeX fonts (XeTeX/LuaTeX) or custom preamble code.
fr: Utiliser UTF-8 tel quel : ne charger aucun paquetage auxiliaire, ne convertir aucun caractère en macro LaTeX,. À utiliser avec des polices non-TeX (XeTeX/LuaTeX) ou un préambule adapté.

en: Load ``inputenc'' with option 'utf8x' for extended Unicode support by the ``ucs'' package.
fr: Charger « inputenc » avec l'option « utf8x » pour obtenir Unicode étendu par le paquetage « ucs ».

en: Language Default (no inputenc)
fr: Langue implicite (pas de recours à inputenc)

en: Use the traditional default encoding of the text language. Switch encoding if a text part is set to a language with different default.
fr: Utiliser l'encodage traditionnel implicite de la langue du texte. Basculer l'encodage si une langue avec un réglage implicite différent est affectée à une partie de texte.

en: Do not load the 'inputenc' package. Switch encoding if required but do not write input encoding switch commands to the source.
fr: Ne pas charger le paquetage « inputenc ». Changer d'encodage si demandé mais ne pas écrire de commandes de changement d'encodage dans le code source.

en: Automatic[[encoding]]
fr: Automatique

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
fr: Utiliser directement les polices OpenType et TrueType (utilisation de XeTeX ou LuaTeX indispensable).
    Vous devez installer le paquetage « fontspec » pour utiliser cette fonctionnalité

en: empty
fr: vide

en: plain
fr: ordinaire

en: headings
fr: en-têtes

en: fancy
fr: sophistiqué

en: US letter
fr: Lettre US

en: US legal
fr: Légal US

en: US executive
fr: Executive US

en: Page Margins
fr: Marges

en: Numbered
fr: Numéroté

en: Appears in TOC
fr: Apparaît dans la TdM

en: Package
fr: Paquetage

en: Load automatically
fr: Charger automatiquement

en: Load always
fr: Toujours charger

en: Do not load
fr: Ne pas charger

en: The AMS LaTeX packages are always used
fr: Les paquetages LaTeX AMS sont utilisés dans tous les cas

en: The LaTeX package %1$s is always used
fr: Le paquetage LaTeX %1$s est utilisé dans tous les cas

en: The AMS LaTeX packages are never used
fr: Les paquetages LaTeX AMS ne sont jamais utilisés

en: The LaTeX package %1$s is never used
fr: Le paquetage LaTeX %1$s n'est jamais utilisé

en: Math Options
fr: Options mode math

en: %1$s [Class '%2$s']
fr: %1$s [classe « %2$s »]

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
fr: Classe introuvable par LyX. Vérifier si la classe %1$s et tous les paquetages requis (%2$s) sont bien installés.

en: All avail. modules
fr: Tous les modules dispo.

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
fr: Saisir les paramètres du listing ci-dessous. Taper ? pour une liste des paramètres.

en: Document Class
fr: Classe de document

en: Local Layout
fr: Format local

en: Colors
fr: Couleurs

en: Change Tracking
fr: Suivi des modifications

en: Numbering & TOC
fr: Numérotation & TdM

en: Indexes
fr: Index

en: PDF Properties
fr: Propriétés du PDF

en: Bullets
fr: Puces

en: LaTeX Preamble
fr: Préambule LaTeX

en: Unapplied changes
fr: Modifications non appliquées

en: Some changes in the document were not yet applied.
    Do you want to apply them before closing or dismiss the changes?
fr: Certaines modifications dans document précédent n'ont pas encore été appliquées.
    Voulez-vous revenir en arrière et les appliquer ?

en: &Apply
fr: &Appliquer

en: &Dismiss Changes
fr: &Refuser les modifications

en: Some changes in the previous document were not yet applied.
    Do you want to switch back in order to apply them or dismiss the changes?
fr: Certaines modifications dans document précédent n'ont pas encore été appliquées.
    Voulez-vous revenir en arrière et les appliquer ou bien ignorer les modifications ?

en: &Switch Back
fr: &Revenir en arrière

en: Default margins
fr: Marges implicites

en: Package defaults
fr: Valeurs implicites du paquetage

en: If no value is given, the defaults as set by the class, a package or the preamble are used.
fr: En l'absence de valeur, les réglages implicites de la classe, d'un paquetage ou du préambule seront utilisés.

en: If no value is given, the defaults as set by the geometry package or a package/class overriding geometry's defaults are used.
fr: En l'absence de valeur, les réglages implicites sont fixés par le paquetage « geometry » ou par un paquetage ou une classe écrasant les réglages implicites de geometry.

en: Direct (No inputenc)
fr: Direct (pas de recours à inputenc)

en:  (not installed)
fr:  (pas installé)

en: Default font (as set by class)
fr: Police implicite (fixée par la classe)

en: Non-TeX Fonts Default
fr: Polices non-TeX implicites

en:  (not available)
fr:  (indisponible)

en: Class Default (TeX Fonts)
fr: Valeurs implicites de la classe (polices TeX)

en: Lay&outs
fr: Forma&t|

en: LyX Layout (*.layout)
fr: Formats LyX (*.layout)

en: Local layout file
fr: Fichier de format local

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
fr: Le fichier de format sélectionné est un fichier local,
    il n'est pas dans le répertoire système
    ni dans le répertoire utilisateur.
    Votre document ne peut pas fonctionner avec ce format si vous
    déplacez le fichier de format un répertoire différent.

en: &Set Layout
fr: &Sélectionner le format

en: Unable to read local layout file.
fr: Échec de la lecture d'un fichier de format local.

en: This is a local layout file.
fr: Ceci est un fichier de format local.

en: Select master document
fr: Sélectionner le document maître

en: LyX Files (*.lyx)
fr: Documents LyX (*.lyx)

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
fr: Certaines modifications dans le dialogue n'ont pas encore été appliquées. Si vous ne la appliquez pas maintenant, elles seront perdues après cette action.

en: &Dismiss
fr: Aban&donner

en: Unable to set document class.
fr: Impossible d'appliquer la classe du document.

en: Basic numerical
fr: Numérique de base

en: Author-year
fr: Auteur-année

en: Author-number
fr: Auteur-numéro

en: %1$s and %2$s
fr: %1$s et %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
fr: %1$s, %2$s and %3$s

en: %1$s (unavailable)
fr: %1$s (indisponible)

en: Module provided by document class.
fr: Module fourni par la classe de document.

en: <p><b>Category:</b> %1$s.</p>
fr: <p><b>Categorie :</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Package(s) required:</b> %1$s.</p>
fr: <p><b>Paquetage(s) requis : </b> %1$s.</p>

en: or
fr: ou

en: <p><b>Modules required:</b> %1$s.</p>
fr: <p><b>Modules requis : </b> %1$s.</p>

en: <p><b>Modules excluded:</b> %1$s.</p>
fr: <p><b>Modules exclus : </b> %1$s.</p>

en: <p><b>Filename:</b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>
fr: <p><b>Nom de fichier : </b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>

en: <p><font color=red><b>WARNING: Some required packages are unavailable!</b></font></p>
fr: <p><font color=red><b>AVERTISSEMENT : certains paquetages requis ne sont pas disponibles !</b></font></p>

en: per part
fr: par partie

en: per chapter
fr: par chapitre

en: per section
fr: par section

en: per subsection
fr: par sous-section

en: per child document
fr: par sous-document

en: %1$s (not available)
fr: %1$s (indisponible)

en: [No options predefined]
fr: [Aucune option prédéfinie]

en: Uninstalled used fonts
fr: Polices utilisées non installées

en: This font is not installed and won't be used in output
fr: Cette police n'est pas installée et ne pourra pas être utilisée dans la sortie imprimable

en: C&ustomize Hyperref Options
fr: Personnaliser les options h&yperref

en: &Use Hyperref Support
fr: &Utiliser le support pour hyperref

en: Can't set layout!
fr: Impossible d'appliquer le format !

en: Unable to set layout for ID: %1$s
fr: Impossible d'appliquer le format pour ID : %1$s

en: Not Found
fr: Introuvable

en: Assigned master does not include this file
fr: Le document maître désigné n'inclut pas ce fichier

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
fr: Vous devez inclure ce fichier dans le document
    %1$s' pour pouvoir utiliser les fonctionnalités
    « document maître ».

en: Could not load master
fr: Chargement du document maître impossible

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
fr: Le document maître  %1$s
     n'a pas pu être chargé.

en: %1 (missing req.)
fr: %1 (req. manquante)

en: personal module
fr: module personnel

en: distributed module
fr: module distribué

en: <b>Module name:</b> <i>%1</i> (%2)
fr: <b>Nom du module : </b> <i>%1</i> (%2)

en: <b>Note:</b> Some requirements for this module are missing!
fr: <b>Nota :</b> certains éléments pour ce module sont manquants !

en: TeX Mode Inset Settings
fr: Paramètres d'insert de code TeX

en: Literate
fr: Littéraire

en: Error List
fr: Liste des erreurs

en: %1$s Errors (%2$s)
fr: Erreurs %1$s (%2$s)

en: Top left
fr: Haut gauche

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Baseline left
fr: Ligne de base gauche

en: Top center
fr: Haut centre

en: Bottom center
fr: Bas centre

en: Baseline center
fr: Ligne de Base Centre

en: Top right
fr: Haut droite

en: Bottom right
fr: Bas Droite

en: Baseline right
fr: Ligne de base droite

en: Scale%
fr: Échelle%

en: Select external file
fr: Choisir le fichier externe

en: automatically
fr: automatiquement

en: Graphics
fr: Graphique

en: Dissolve previous group?
fr: Dissoudre le groupe précédent ?

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
fr: Si vous associez ce graphique au groupe '%2$s',
    le groupe précédemment associé '%1$s' sera dissous,
    parce que ce graphique y est seul.
    Comment voulez-vous poursuivre ?

en: Stick with group '%1$s'
fr: Rester dans le groupe '%1$s'

en: Assign to group '%1$s' anyway
fr: Associer au groupe '%1$s' quand même

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
fr: Si vous enlevez ce graphique du groupe '%1$s',
    le groupe  sera dissous,
    parce que ce graphique y est seul.
    Comment voulez-vous poursuivre ?

en: Sign off from group '%1$s'
fr: Enlever du groupe '%1$s'

en: Enter unique group name:
fr: Saisir un nom de groupe unique :

en: Group already defined!
fr: Groupe déjà défini !

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
fr: Un groupe de graphiques dénommé '%1$s' existe déjà.

en: Set max. &width:
fr: Fixer la &largeur max. :

en: Set max. &height:
fr: Fixer la &hauteur max. :

en: Maximal width of image in output
fr: Largeur maximum de l'image en sortie

en: Maximal height of image in output
fr: Hauteur maximum de l'image en sortie

en: in[[unit of measure]]
fr: in

en: Select graphics file
fr: Choisir le fichier graphique

en: Normal Space
fr: Espace normale

en: Thin Space (1/6 em)
fr: Espace fine (1/6 em)

en: Medium Space (2/9 em)
fr: Espace moyenne (2/9 em)

en: Thick Space (5/18 em)
fr: Espace large (5/18 em)

en: Negative Thin Space (−1/6 em)
fr: Espace fine négative (−1/6 em)

en: Negative Medium Space (−2/9 em)
fr: Espace moyenne négative (−2/9 em)

en: Negative Thick Space (−5/18 em)
fr: Espace large négative (−5/18 em)

en: Half Quad (1/2 em)
fr: Demi-cadratin (1/2 em)

en: Quad (1 em)
fr: Cadratin (1 em)

en: Double Quad (2 em)
fr: Double cadratin (2 em)

en: Horizontal Fill
fr: Ressort horizontal

en: Visible Space
fr: Espace visible

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
fr: Insérer l'espace même après un saut de ligne.
    Notez qu'un espace insécable demi-cadratin apparaîtra comme un espacement vertical s'il est utilisé au début d'un paragraphe !

en: Insert the spacing even after a line break
fr: Insérer l'espacement même après un saut de page

en: Horizontal Space Settings
fr: Paramètres d'espacement horizontal

en: Hyperlink Settings
fr: Paramètres d'hyperlien

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
fr: Mettez les paramètres du listing à droite. Tapez ? pour une liste des paramètres disponibles.

en: &Create
fr: &Créer

en: Select document to include
fr: Choisir le sous-document

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
fr: Documents LaTeX/LyX (*.tex *.lyx)

en: Index Entry Settings
fr: Paramètres d'entrée d'index

en: Start
fr: Début

en: Emphasized
fr: En évidence

en: Label Color
fr: Couleur de l'étiquette

en: Cannot remove standard index
fr: Impossible d'enlever l'index standard

en: The default index cannot be removed.
fr: L'index implicite ne peut être supprimé.

en: Enter new index name
fr: Saisir le nouveau nom d'index

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
fr: L'index n'a pu être renommé. Vérifier is le nouveau nom existe déjà.

en: Date (current)
fr: Date (courante)

en: Date (last modification of document)
fr: Date (dernière modification du document)

en: Date (fixed)
fr: Date (fixée)

en: Time (current)
fr: Heure (courante)

en: Time (last modification of document)
fr: Heure (dernière modification du document)

en: Time (fixed)
fr: Heure (fixée)

en: Document Information
fr: Information sur le document

en: Version Control Information
fr: Information sur le contrôle de version

en: LaTeX Package Availability
fr: Disponibilité d'un paquetage LaTeX

en: LaTeX Class Availability
fr: Disponibilité de la classe LaTeX

en: Last Assigned Keyboard Shortcut
fr: Dernier raccourci clavier assigné

en: All Assigned Keyboard Shortcuts
fr: Tous les raccourcis clavier assignés

en: LyX Menu Location
fr: Emplacement du menu LyX

en: Localized GUI String
fr: Chaîne de caractère de l'interface dans une langue locale

en: LyX Toolbar Icon
fr: Icône de la barre d'outils LyX

en: LyX Preferences Entry
fr: Entrée dans les préférences LyX

en: LyX Application Information
fr: Information sur l'application LyX

en: Custom Format
fr: Format personnalisé

en: Not Applicable
fr: Non pertinent

en: Package Name
fr: Nom du paquetage

en: Class Name
fr: Nom de la classe

en: LyX Function
fr: Fonction LyX

en: English String
fr: Chaîne de caractères anglophone

en: Preferences Key
fr: Clé de préférences

en: Enter date format specification, using the following placeholders:
    * d: day as number without a leading zero
    * dd: day as number with a leading zero
    * ddd: abbreviated localized day name
    * dddd: long localized day name
    * M: month as number without a leading zero
    * MM: month as number with a leading zero
    * MMM: abbreviated localized month name
    * MMMM: long localized month name
    * yy: year as two digit number
    * yyyy: year as four digit number
fr: Saisir le format de spécification de date, en utilisant les marqueurs suivants :
    - d : le jour en tant que nombre sans zéro initial
    - dd :le jour en tant que nombre avec zéro initial
    - ddd : le nom local du jour, abrévié
    - dddd : le nom local du jour, en entier
    - M : le mois en tant que nombre sans zéro initial
    - MM : le mois en tant que nombre avec zéro initial
    - MMM : le nom local du mois, abrévié
    - MMMM : le nom local du mois, en entier
    - yy : l'année sur 2 chiffres
    - yyyy : l'année sur 4 chiffres

en: Enter time format specification, using the following placeholders:
    * h: the hour without a leading zero (1-12 in AM/PM)
    * hh: the hour with a leading zero (01-12 in AM/PM)
    * H: the hour without a leading zero (0-23)
    * HH: the hour with a leading zero (00-23)
    * m: the minute without a leading zero
    * mm: the minute with a leading zero
    * s: the second without a leading zero
    * ss: the second with a leading zero
    * z: the milliseconds without leading zeroes
    * zzz: the milliseconds with leading zeroes
    * AP or A: use AM/PM display ('AM'/'PM')
    * ap or a: use am/pm display ('am'/'pm')
    * t: the timezone (e.g. CEST)
fr: Saisir le format de spécification de l'heure, en utilisant les marqueurs suivants :
    - h : l'heure sans zéro initial (1-12 en AM/PM)
    - hh : l'heure avec zéro initial (01-12 en AM/PM)
    - H : l'heure sans zéro initial (0-24)
    - HH : l'heure avec zéro initial (00-24 )
    - m : la minute sans zéro initial
    - mm : la minute avec zéro initial
    - s : la seconde sans zéro initial
    - ss : la seconde avec zéro initial
    - z : les millisecondes sans zéros initiaux
    - zzz : les millisecondes avec zéros initiaux
    - AP ou A : utiliser l'affichage AM/PM ('AM'/'PM')
    - ap ou a : utiliser l'affichage am/pm ('am'/'pm')
    - t : le fuseau horaire (e.g. CEST)

en: Please select a valid type above
fr: Veuillez sélectionner ci-dessus un format valide

en: Enter a LaTeX package name such as 'hyperref' (extension is optional). The output will be 'Yes' (package available) or 'No' (package unavailable).
fr: Saisir le nom d'un paquetage LaTeX comme « hyperref » (le suffixe est facultatif). La réponse sera « Oui » (paquetage disponible)  ou « Non » (paquetage manquant).

en: Enter a LaTeX class name such as 'article' (extension is optional). The output will be 'Yes' (class available) or 'No' (class unavailable).
fr: Saisir le nom d'une classe LaTeX comme « article » (le suffixe est facultatif). La réponse sera « Oui » (classe disponible)  ou « Non » (classe manquante).

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the most recently assigned keyboard shortcut for this function
fr: Saisir le nom d'une fonction comme « math-insert \alpha ». Veuillez vous référer à Aide > Fonctions LyX pour une liste exhaustive des fonctions. La réponse sera le raccourci clavier le plus récemment affecté à cette fonction

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output lists all possible keyboard shortcuts for this function
fr: Saisir le nom d'une fonction comme « math-insert \alpha ». Veuillez vous référer à Aide > Fonctions LyX pour une liste exhaustive des fonctions. La réponse sera la liste de tous les raccourcis clavier affectés à cette fonction

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the path to the function in the menu (using the current localization).
fr: Saisir le nom d'une fonction comme « math-insert \alpha ». Veuillez vous référer à Aide > Fonctions LyX pour une liste exhaustive des fonctions. La réponse sera le chemin d'accès à la fonction dans le menu (en utilisant la langage courant).

en: Enter a localizable English string from the LyX User Interface, including accelerator markup ('&' or '|') and trailing colons. The output is the localized string (using the current localization); trailing colons and accelerator markup are stripped.
fr: Saisir une chaîne de caractères anglophone propice à la traduction, provenant de l'interface utilisateur de LyX, et incluant les marques d'accélération (« & » ou « | »). La réponse sera la chaîne traduite dans la langue courante ; les points finaux et les marques sont supprimés.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the toolbar icon for this function (using the active icon theme).
fr: Saisir le nom d'une fonction comme « math-insert \alpha ». Veuillez vous référer à Aide > Fonctions LyX pour une liste exhaustive des fonctions. La réponse sera l'icône de barre d'outils affecté à cette fonction (en utilisant le thème des icônes courant)

en: Enter a LyX preferences key such as 'bind_file'. See the proposed list for available entries. The output is the current setting of this preference.
fr: Saisir une clé de préférences LyX comme « bind-file ». Voir la liste de suggestions pour connaître les choix possibles. La réponse sera le réglage courant pour cette préférence.

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Enter a valid value below
fr: Saisir une valeur valide ci-dessous

en: Here you can enter a fixed time (in ISO format: hh:mm:ss)
fr: Vous pouvez saisir ici une heure fixée (en format ISO : hh:mm:ss)

en: &Fixed Time:
fr: Heure fixée :

en: Field Settings
fr: Paramètres du champ

en: Shift-
fr: Maj-

en: Label Settings
fr: Paramètres d'étiquette

en: Line Settings
fr: Paramètres de ligne

en: No language
fr: Pas de langage

en: Program Listing Settings
fr: Paramètres de listing de programme

en: No dialect
fr: Pas de dialecte

en: LaTeX Log
fr: Fichier journal LaTeX

en: Literate Programming Build Log
fr: Fichier journal de compilation en programmation littéraire

en: lyx2lyx Error Log
fr: Fichier journal d'erreurs lyx2lyx

en: Version Control Log
fr: Historique du contrôle de version

en: Log file not found.
fr: Fichier journal introuvable.

en: No literate programming build log file found.
fr: Fichier journal de compilation de programmation littéraire introuvable.

en: No lyx2lyx error log file found.
fr: Fichier journal d'erreurs lyx2lyx introuvable.

en: No version control log file found.
fr: Fichier journal du contrôle de version introuvable.

en: New File From Template
fr: Nouveau fichier depuis modèle

en: All available files
fr: Tous les fichiers disponibles

en: Enter string to filter the list of available files
fr: Saisir une chaîne de caractères pour filtrer la liste des fichiers disponibles

en: User and System Files
fr: Fichiers utilisateur et système

en: User Files Only
fr: Fichiers utilisateur uniquement

en: System Files Only
fr: Fichiers système uniquement

en: All available languages of the selected file are displayed here.
    The selected language version will be opened.
fr: Toutes les langues disponibles pour le fichier sélectionné sont affichées ici.
    La version dans la langue sélectionnée sera affichée.

en: No alternative language versions available for the selected file.
fr: Aucun choix de langues disponible pour le fichier sélectionné.

en: If alternative languages are available for a given file,
    they can be chosen here if a file is selected.
fr: Si un choix de langues est disponible pour un fichier donné,
    une langue peut être fixée ici si un fichier est sélectionné.

en: Select example file
fr: Choisir le fichier d'exemple

en: &Examples
fr: &Exemples

en: Select template file
fr: Choisir le modèle

en: &Templates
fr: &Modèles

en: &User files
fr: Fichiers &utilisateur

en: &System files
fr: Fichiers &système

en: Chose UI file
fr: Choisir un fichier d'interface

en: LyX UI Files (*.ui)
fr: Fichiers d'interface LyX (*.ui)

en: Chose bind file
fr: Choisir un fichier de raccourcis

en: LyX Bind Files (*.bind)
fr: Fichiers de raccourcis LyX (*.bind)

en: Chose keyboard map
fr: Choisir une réaffectation clavier

en: LyX Keymap Files (*.kmap)
fr: Fichiers de réaffectation clavier LyX (*.kmap)

en: Default Template
fr: Modèle implicite

en: Open Example File
fr: Ouvrir le fichier d'exemple

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: small
fr: petit

en: Bmatrix
fr: Insérer une matrice

en: Vmatrix
fr: Insérer une matrice

en: Math Matrix
fr: Matrice mathématique

en: Nomenclature Settings
fr: Paramètres de la liste des symboles

en: Note Settings
fr: Paramètres de note

en: Paragraph Settings
fr: Paramètres de paragraphe

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
fr: Comme expliqué dans le Guide de l'Utilisateur, la largeur de ce texte détermine la taille de l'étiquette de chaque élément dans les environnements comme Liste et Description.
    En principe, vous n'avez pas à le modifier puisqu'on utilise la plus grande largeur d'étiquette de tous les éléments.

en: &Close
fr: &Fermer

en: Phantom Settings
fr: Paramètres fantôme

en: Look & Feel
fr: Apparence

en: File Handling
fr: Gestion des fichiers

en: Keyboard/Mouse
fr: Clavier/Souris

en: Input Completion
fr: Complétion de saisie

en: C&ommand:
fr: &Commande :

en: Co&mmand:
fr: &Commande :

en: Screen Fonts
fr: Polices d'écran

en: Paths
fr: Répertoires

en: Select directory for example files
fr: Choisir le répertoire des fichiers d'exemple

en: Select a document templates directory
fr: Choisir un répertoire de modèles de document

en: Select a temporary directory
fr: Choisir un répertoire temporaire

en: Select a backups directory
fr: Choisir un répertoire de sauvegardes automatiques

en: Select a document directory
fr: Choisir un répertoire de documents

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
fr: Positionner le chemin vers les dictionnaires de synonymes

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
fr: Saisir le chemin d'accès au dictionnaire hunspell

en: Give a filename for the LyX server pipe
fr: Donnez un nom de fichier au tube du serveur LyX

en: Spellchecker
fr: Correcteur orthographique

en: Native
fr: Natif

en: Converters
fr: Convertisseurs

en: SECURITY WARNING!
fr: AVERTISSEMENT DE SÉCURITÉ !

en: Unchecking this option has the effect that potentially harmful converters would be run without asking your permission first. This is UNSAFE and NOT recommended, unless you know what you are doing. Are you sure you would like to proceed? The recommended and safe answer is NO!
fr: Décocher cette option peut activer l'exécution de convertisseurs potentiellement malfaisants sans vous demander l'autorisation. Ceci n'est PAS SÛR et N'EST PAS recommandé, à moins que vous ne sachiez ce que vous faites. Confirmez-vous ? La réponse sûre et recommandée est NON !

en: File Formats
fr: Formats de fichier

en: Format in use
fr: Format utilisé

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
fr: Impossible de modifier le nom abrégé d'un format utilisé par un convertisseur. Enlever d'abord le convertisseur.

en: System Default
fr: Réglage implicite système

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
fr: Impossible d'enlever un Format utilisé par un Convertisseur. Enlevez d'abord le convertisseur.

en: LyX needs to be restarted!
fr: LyX doit être redémarré !

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
fr: La modification de la langue de l'interface ne sera complètement effective qu'après un redémarrage de LyX.

en: User Interface
fr: Interface utilisateur

en: Classic
fr: Classique

en: Restart needed
fr: Redémarrage nécessaire

en: Resetting the user interface style to 'Default' requires a restart of LyX.
fr: Repositionner le style d'interface utilisateur à « Implicite » requiert un redémarrage de LyX.

en: Document Handling
fr: Gestion des documents

en: If this is checked, a backup of the document is created in the current working directory. The backup file has the same name but the suffix '.lyx~'. Note that these files are hidden by default by some file managers. A dedicated backup directory can be set in the 'Paths' section.
fr: Si cette case est cochée, une sauvegarde du document est créée dans le répertoire de travail courant. Le fichier de sauvegarde a le même nom avec le suffixe « .lyx~ ». Notez que ces fichiers sont implicitement cachés par certains gestionnaires de fichiers. Un répertoire de sauvegarde dédié peut être spécifié dans la section « Chemins ».

en: If this is checked, a backup of the document is created in the backup directory (%1$s). The backup file has the full original path and name as file name and the suffix '.lyx~' (e.g., !mydir!filename.lyx~). Note that these files are hidden by default by some file managers.
fr: Si cette case est cochée, une sauvegarde du document est créée dans le répertoire de sauvegarde (%1$s). Le fichier de sauvegarde comporte le chemin d'accès complet et le nom du fichier avec le suffixe « .lyx~ » (e.g. !monRep!nomFichier.lyx~). Notez que ces fichiers sont implicitement cachés par certains gestionnaires de fichiers.

en: Control
fr: Contrôle

en: Shortcuts
fr: Raccourcis

en: Function
fr: Fonction

en: Shortcut
fr: Raccourci

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
fr: Contrôle du curseur, de la souris et de la saisie

en: Mathematical Symbols
fr: Symboles mathématiques

en: Document and Window
fr: Document et fenêtre

en: Font, Layouts and Textclasses
fr: Polices, formats et classes

en: System and Miscellaneous
fr: Système et divers

en: Res&tore
fr: &Restaurer

en: Failed to create shortcut
fr: Échec de la création du raccourci

en: Unknown or invalid LyX function
fr: Fonction LyX inconnue ou invalide

en: This LyX function is hidden and cannot be bound.
fr: Cette fonction LyX est cachée et ne peut être associée.

en: Invalid or empty key sequence
fr: Séquence de touches invalide ou vide

en: Shortcut `%1$s' is already a prefix for other commands.
    Are you sure you want to unbind these commands and bind it to %2$s?
fr: Le raccourci « %1$s » est déjà un préfixe pour d'autres commandes
    Êtes-vous sûr.e de vouloir remplacer ces commandes par une association à %2$s ?

en: Redefine shortcut?
fr: Redéfinir le raccourci ?

en: &Redefine
fr: &Redéfinir

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
fr: Le raccourci « %1$s » est actuellement associé à %2$s.
    Êtes-vous sûr de vouloir remplacer cette association par une association à %3$s ?

en: Can not insert shortcut to the list
fr: Échec de l'insertion du raccourci à la liste

en: Identity
fr: Identité

en: Longest label width
fr: Taille de l'étiquette la plus longue

en: Nomenclature List Settings
fr: Paramètres de la liste des symboles

en: Index Settings
fr: Paramètres d'index

en: <All indexes>
fr: <Tous les index>

en: &Do not show this warning again!
fr: &Ne pas afficher cet avertissement à l'avenir !

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
fr: Si vous cochez ceci, LyX ne vous avertira plus dans la même situation.

en: Progress/Debug Messages
fr: Messages de progression ou d'analyse

en: Debug Level
fr: Niveau d'analyse

en: Set
fr: Fixer

en: Cross-reference
fr: Référence croisée

en: All available labels
fr: Toutes les étiquettes disponibles

en: Enter string to filter the list of available labels
fr: Saisir une chaîne de caractères pour filtrer la liste des étiquettes disponibles

en: By Occurrence
fr: Par occurrence

en: Alphabetically (Case-Insensitive)
fr: Alphabétiquement (insensible à la casse)

en: Alphabetically (Case-Sensitive)
fr: Alphabétiquement (sensible à la casse)

en: Update the label list
fr: Mettre à jour la liste des étiquettes

en: &Go Back
fr: &Revenir

en: Jump back to the original cursor location
fr: Revenir à la position initiale du curseur

en: <No prefix>
fr: <Sans prefixe>

en: Ex&pand
fr: Dé&ployer

en: Show replace and option widgets
fr: Montrer les vignettes Remplacer et Options

en: Active options:
fr: Options actives :

en: Case sensitive search
fr: Selon la &casse

en: Whole words only
fr: Mots comp&lets uniquement

en: Search only in selection
fr: Rechercher uniquement dans la sélection

en: Search as you type
fr: Chercher pendant la saisie

en: Wrap search
fr: Recherche récursive

en: Click here to change search options
fr: Cliquer ici pour changer les options de recherche

en: Search and Replace
fr: Rechercher et remplacer

en: Export or Send Document
fr: Exporter ou envoyer le document

en: Show File
fr: Afficher le fichier

en: Error -> Cannot load file!
fr: Erreur -> Impossible de charger le fichier !

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
fr: Correction orthographique terminée, aucune erreur trouvée.

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
fr: Fin du document atteinte, continuer au début ?

en: Spell checker has no dictionaries.
fr: Le correcteur orthographique ne connaît aucun dictionnaire.

en: Basic Latin
fr: Latin de base

en: Latin-1 Supplement
fr: Supplément Latin-1

en: Latin Extended-A
fr: Latin étendu A

en: Latin Extended-B
fr: Latin étendu B

en: IPA Extensions
fr: Alphabet phonétique international

en: Spacing Modifier Letters
fr: Lettres modificatives avec chasse

en: Combining Diacritical Marks
fr: Diacritiques

en: Cyrillic
fr: Cyrillique

en: Arabic
fr: Arabe

en: Devanagari
fr: Dévanâgarî

en: Gurmukhi
fr: Gourmoukhî

en: Gujarati
fr: Goudjarati

en: Hangul Jamo
fr: Jamos hangûl

en: Phonetic Extensions
fr: Supplément phonétique

en: Latin Extended Additional
fr: Latin étendu additionnel

en: Greek Extended
fr: Grec étendu

en: General Punctuation
fr: Ponctuation générale

en: Superscripts and Subscripts
fr: Exposant et indices

en: Currency Symbols
fr: Symboles monétaires

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
fr: Signes combinatoires pour symboles

en: Letterlike Symbols
fr: Symboles de type lettre

en: Number Forms
fr: Formes numérales

en: Mathematical Operators
fr: Opérateurs mathématiques

en: Miscellaneous Technical
fr: Signes techniques divers

en: Control Pictures
fr: Pictogrammes de commande

en: Optical Character Recognition
fr: Reconnaissance optique de caractères

en: Enclosed Alphanumerics
fr: Alphanumériques cerclés

en: Box Drawing
fr: Filets

en: Block Elements
fr: Pavés

en: Geometric Shapes
fr: Formes géométriques

en: Miscellaneous Symbols
fr: Symboles divers

en: Dingbats
fr: Casseau

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
fr: Divers symboles mathématiques - A

en: CJK Symbols and Punctuation
fr: Symboles et ponctuation CJC

en: Hangul Compatibility Jamo
fr: Jamos de compatibilité hangûl

en: Kanbun
fr: Kanboun

en: Enclosed CJK Letters and Months
fr: Lettres et mois CJK cerclés

en: CJK Compatibility
fr: Compatibilité CJC

en: CJK Unified Ideographs
fr: Idéogrammes unifiés CJC

en: Hangul Syllables
fr: Syllabes hangûl

en: High Surrogates
fr: Demi-zone haute

en: Private Use High Surrogates
fr: Partie à usage privé de la demi-zone haute

en: Low Surrogates
fr: Demi-zone basse

en: Private Use Area
fr: Zone à usage privé

en: CJK Compatibility Ideographs
fr: Idéogrammes de compatibilité CJC

en: Alphabetic Presentation Forms
fr: Formes de présentation alphabétiques

en: Arabic Presentation Forms-A
fr: Formes A de présentation arabes

en: Combining Half Marks
fr: Demi-signes combinatoires

en: CJK Compatibility Forms
fr: Formes de compatibilité CJC

en: Small Form Variants
fr: Petites variantes de forme

en: Arabic Presentation Forms-B
fr: Formes B de présentation arabes

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
fr: Formes de demi et pleine chasse

en: Linear B Syllabary
fr: Syllabaire linéaire B

en: Linear B Ideograms
fr: Idéogrammes du linéaire B

en: Aegean Numbers
fr: Nombres égéens

en: Ancient Greek Numbers
fr: Nombres grecs anciens

en: Old Italic
fr: Alphabet italique

en: Gothic
fr: Gotique

en: Ugaritic
fr: Ougaritique

en: Old Persian
fr: Vieux perse

en: Deseret
fr: Déséret

en: Shavian
fr: Shavien

en: Cypriot Syllabary
fr: Syllabaire chypriote

en: Kharoshthi
fr: Kharochthî

en: Byzantine Musical Symbols
fr: Symboles musicaux byzantins

en: Musical Symbols
fr: Symboles musicaux occidentaux

en: Ancient Greek Musical Notation
fr: Notation musicale grecque ancienne

en: Tai Xuan Jing Symbols
fr: Symboles du Classique du mystère suprême

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
fr: Symboles mathématiques alphanumériques

en: CJK Unified Ideographs Extension B
fr: Supplément B aux idéogrammes unifiés CJC

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
fr: Supplément aux idéogrammes de compatibilité CJC

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Variation Selectors Supplement
fr: Supplément de sélecteurs de variante

en: Supplementary Private Use Area-A
fr: Zone supplémentaire A à usage privé

en: Supplementary Private Use Area-B
fr: Zone supplémentaire B à usage privé

en: <p>LaTeX code: %1</p>
fr: <p>Code LaTeX : %1</p>

en: Symbols
fr: Symboles

en: Tabular Settings
fr: Paramètres de tableau

en: Insert Table
fr: Insérer un tableau

en: TeX Information
fr: Informations TeX

en: No thesaurus available for this language!
fr: Aucun dictionnaire des synonymes défini pour cette langue !

en: Outline
fr: Plan

en: &Reset to default (keep language)
fr: &Revenir au réglage &implicite (conserver la langue)

en: Reset all font settings to their defaults but keep language settings
fr: Remettre tous les réglages de police à leurs valeurs implicite, mais conserver les réglages de langue

en: Reset to default (including &language)
fr: Revenir au réglage implicite (&langues incluses)

en: Reset all font settings and the language to their defaults
fr: Remettre tous les réglages de police et de langue à leurs valeurs implicite

en: Toolbar "%1$s" does not support state "auto"
fr: La barre d'outils « %1$s » ne supporte pas l'état « auto »

en: off
fr: désactivé

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
fr: État de la barre d'outils "%1$s" fixé à %2$s

en: movable
fr: déplaçable

en: immovable
fr: non déplaçable

en: Vertical Space Settings
fr: Paramètres d'espacement vertical

en: The Document
    Processor[[welcome banner]]
fr: Le générateur
    de documents

en: 1.0[[translating this to different value scales the welcome banner text size for your language]]
fr: 1.0

en: unknown version
fr: version inconnue

en: Click here to stop export/output process
fr: Cliquer ici pour stopper le processus d'exportation

en: Workarea zoom level. Drag, use Ctrl-+/- or Shift-Mousewheel to adjust.
fr: Niveau de zoom de la fenêtre de travail. Faire glisser, utiliser Ctrl-+/- ou Maj-Molette pour ajuster.

en: [[ZOOM]]%1$d%
fr: %1$d%

en: WARNING: LaTeX is allowed to execute external commands for this document. Right click to change.
fr: AVERTISSEMENT :  LaTeX peut exécuter des commandes externes dans ce document. Faites un clic droit pour changer.

en: Cancel Export?
fr: &Annuler l'exportation ?

en: Do you want to cancel the background export process?
fr: Voulez-vous arrêter le processus d'exportation en arrière-plan ?

en: Co&ntinue
fr: &Continuer

en: Successful export to format: %1$s
fr: Succès de l'exportation au format : %1$s

en: Error while exporting format: %1$s
fr: Erreur à l'exportation au format : %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
fr: Succès de l'aperçu du format : %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
fr: Erreur au visionnement du format : %1$s

en: Conversion cancelled while previewing format: %1$s
fr: Conversion annulée pendant le visionnement du format : %1$s

en: Exit LyX
fr: Quitter LyX

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
fr: Impossible de fermer LyX, des documents sont en cours de traitement.

en: %1$d Word
fr: %1$d mot

en: %1$d Words
fr: %1$d mots

en: %1$d Character
fr: %1$d caractère

en: %1$d Characters
fr: %1$d caractères

en: %1$d Character (no Blanks)
fr: %1$d caractère (sans les espaces)

en: %1$d Characters (no Blanks)
fr: %1$d caractères (sans les espaces)

en: , [[stats separator]]
fr: ,

en: %1$s (modified externally)
fr: %1$s (modifié par une application externe)

en: Welcome to LyX!
fr: Bienvenue dans LyX !

en: Automatic save done.
fr: Sauvegarde automatique effective.

en: Automatic save failed!
fr: La sauvegarde automatique a échoué !

en: Command not allowed without any document open
fr: Commande non autorisée si aucun document n'est ouvert

en: Invalid argument of master-buffer-forall
fr: Argument invalide pour la commande master-buffer-forall

en: Function toolbar-set requires two arguments!
fr: La fonction toolbar-set nécessite deux arguments !

en: Invalid argument "%1$s" to function toolbar-set!
fr: Argument "%1$s" invalide pour la fonction toolbar-set !

en: Unknown toolbar "%1$s"
fr: Barre d'outils inconnue "%1$s"

en: Zoom level cannot be less than %1$d%.
fr: Le niveau de zoom ne peut être inférieur à %1$d%.

en: Zoom level cannot be more than %1$d%.
fr: Le niveau de zoom ne peut pas être supérieur à %1$d%.

en: Document not loaded.
fr: Le document n'a pas été chargé.

en: Select documents to open
fr: Choisir les documents à ouvrir

en: LyX Document Backups (*.lyx~)
fr: Sauvegardes des documents LyX (*.lyx~)

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
fr: Le répertoire figurant dans le chemin soumis
    %1$s
    n'existe pas.

en: File
    %1$s
    does not exist. Create empty file?
fr: Le fichier
    %1$s
    n'existe pas. Créer un fichier vide ?

en: File does not exist
fr: Fichier inexistant

en: Create &File
fr: Créer le &fichier

en: Opening document %1$s...
fr: Ouverture du document %1$s...

en: Document %1$s opened.
fr: Document %1$s ouvert.

en: Version control detected.
fr: Contrôle de version détecté.

en: Could not open document %1$s
fr: Impossible d'ouvrir le document %1$s

en: Couldn't import file
fr: Impossible d'importer le fichier

en: No information for importing the format %1$s.
fr: Pas d'information pour importer le format %1$s.

en: Select %1$s file to import
fr: Choisir le fichier %1$s à importer

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
fr: Le nom de fichier « %1$s » n'est pas valide !
    Importation interrompue.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
fr: Le document %1$s existe déjà.
    
    Voulez-vous écrire par dessus ce document ?

en: Overwrite document?
fr: Écraser le document ?

en: Importing %1$s...
fr: Importe %1$s...

en: imported.
fr: importé.

en: file not imported!
fr: fichier non importé !

en: newfile
fr: nouveau

en: Select LyX document to insert
fr: Choisir le document à insérer

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the document language (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
fr: Il serait approprié d'enregistrer le modèle dans un sous-répertoire
    correspondant à la langue du document (%1$s).
    Ce sous-répertoire n'existe pas encore.
    Voulez-vous le créer ?

en: Create Language Directory?
fr: Créer un répertoire de langue ?

en: &Yes, Create
fr: &Oui, créer

en: &No, Save Template in Parent Directory
fr: &Non, enregistrer le modèle dans le répertoire parent

en: Subdirectory creation failed!
fr: Échec de la création du sous-répertoire !

en: Could not create subdirectory.
    The template will be saved in the parent directory.
fr: Impossible de créer le sous-répertoire.
    Le modèle sera enregistré dans le répertoire parent.

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the layout category (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
fr: Il serait approprié d'enregistrer le modèle dans un sous-répertoire
    correspondant à la catégorie du format (%1$s).
    Ce sous-répertoire n'existe pas encore.
    Voulez-vous le créer ?

en: Create Category Directory?
fr: Créer un répertoire de catégorie ?

en: Choose a filename to save template as
fr: Choisir le nom du fichier sous lequel enregistrer le modèle

en: Choose a filename to save document as
fr: Choisir le nom sous lequel enregistrer le fichier

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
fr: Le fichier
    %1$s
    est déjà ouvert dans votre session courante.
    Merci de le fermer avant d'essayer de l'écraser.
    Vouez-vous définir un nouveau nom de fichier ?

en: Chosen File Already Open
fr: Fichier sélectionné déjà ouvert

en: &Rename
fr: &Renommer

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
fr: Le document %1$s est déjà inscrit.
    
    Voulez-vous choisir un nouveau nom ?

en: Rename document?
fr: Renommer le document ?

en: Copy document?
fr: Copier le document ?

en: &Copy
fr: &Copier

en: Choose a filename to export the document as
fr: Choisir le nom sous lequel exporter le fichier

en: Guess from extension (*.*)
fr: Deviner à partir du suffixe (*.*)

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
fr: Le document %1$s n'a pas pu être enregistré.
    
    Voulez-vous renommer le document et essayer à nouveau ?

en: Rename and save?
fr: Renommer et enregistrer ?

en: &Retry
fr: &Réessayer

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
fr: La dernière vue du document %1$s va être fermée.
    Voulez-vous fermer ou cacher le document ?
    
    Les documents cachés peuvent être ré-affichés via
    Affichage->Caché->...

en: Close or hide document?
fr: Fermer ou cacher le document ?

en: &Hide
fr: &Cacher

en: Close document
fr: Fermer le document

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
fr: Impossible de fermer le document, il est en cours de traitement par LyX.

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
fr: Le document %1$s n'a pas encore été enregistré.
    
    Voulez-vous enregistrer le document ?

en: Save new document?
fr: Enregistrer le nouveau document ?

en: &Save
fr: &Enregistrer

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
fr: Le document %1$s a des modifications non enregistrées.
    
    Voulez-vous enregistrer le document ou ignorer ces modifications ?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
fr: Le document %1$s n'a pas encore été enregistré.
    
    Voulez-vous enregistrer le document ou bien l'abandonner entièrement ?

en: Save changed document?
fr: Enregistrer le document modifié ?

en: Save document?
fr: Enregistrer le document ?

en: &Discard
fr: I&gnorer

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
fr: Le document %1$s a des modifications non enregistrées.
    
    Voulez-vous enregistrer le document ?

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
fr: Le document 
    %1$s
    a été modifié par une application externe. Le recharger maintenant ? Toutes les modifications locales seront perdues.

en: Reload externally changed document?
fr: Recharger le document modifié par une application externe ?

en: Document could not be checked in.
fr: Impossible d'enregistrer les changements.

en: Error when setting the locking property.
fr: Erreur lors du positionnement de la propriété de verrouillage.

en: Directory is not accessible.
fr: Répertoire inaccessible.

en: Opening child document %1$s...
fr: Ouverture du sous-document %1$s...

en: No buffer for file: %1$s.
fr: Pas de tampon pour le fichier : %1$s.

en: Inverse Search Failed
fr: Échec de la recherche inversée

en: Invalid position requested by inverse search.
    You may need to update the viewed document.
fr: Position requise par la recherche inversée invalide.
    Vous devriez peut-être mettre à jour le document dans la visionneuse.

en: Export Error
fr: Exporter l'erreur

en: Error cloning the Buffer.
fr: Erreur lors du clonage du tampon.

en: Exporting ...
fr: Exportation en cours...

en: Previewing ...
fr: Visionnement en cours...

en: Document not loaded
fr: Le document n'a pas été chargé

en: Select file to insert
fr: Choisir le fichier à insérer

en: The current version will be lost. Are you sure you want to load the version on disk of the document %1$s?
fr: La version actuelle sera perdue. Êtes-vous sûr de vouloir revenir à la dernière version enregistrée du document %1$s ?

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
fr: Toutes les modifications seront perdues. Êtes-vous sûr de vouloir revenir à la dernière version enregistrée du document %1$s ?

en: Revert to saved document?
fr: Revenir à la sauvegarde du document ?

en: Buffer export reset.
fr: RaZ exportation du tampon.

en: Saving all documents...
fr: Enregistrement de tous les documents...

en: All documents saved.
fr: Tous les documents sont enregistrés.

en: Developer mode is now enabled.
fr: Le mode « développeur » est maintenant actif.

en: Developer mode is now disabled.
fr: Le mode « développeur » est maintenant inactif.

en: Toolbars unlocked.
fr: Barres d'outils déverrouillées.

en: Toolbars locked.
fr: Barres d'outils verrouillées.

en: Icon size set to %1$dx%2$d.
fr: Taille d'icône réglée à %1$dx%2$d.

en: %1$s unknown command!
fr: %1$s : commande inconnue !

en: Zoom level is now %1$d% (default value: %2$d%)
fr: Le niveau de zoom est maintenant %1$d% (valeur implicite : %2$d%)

en: Please, preview the document first.
fr: Merci d'afficher d'abord un aperçu du document.

en: Couldn't proceed.
fr: Impossible de poursuivre.

en: Disable Shell Escape
fr: Désactiver shell escape

en: Code Preview
fr: Aperçu de code

en: %1[[preview format name]] Preview
fr: %1, aperçu

en: Close File
fr: Fermer le fichier

en: %1 (read only)
fr: %1 (en lecture seule)

en: %1 (modified externally)
fr: %1 (modifié par une application externe)

en: &Hide Tab
fr: &Cacher l'onglet

en: &Close Tab
fr: &Fermer l'onglet

en: <b>The file %1 changed on disk.</b>
fr: <b>Le fichier %1 a changé sur le disque.</b>

en: Wrap Float Settings
fr: Paramètres d'encapsulation de flottant

en: Click to detach
fr: Cliquer pour désolidariser

en: Ne&w Inset
fr: Nou&vel insert

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
fr: Fitrage des formats (layouts) avec "%1$s". Presser ESC pour supprimer le filtre.

en: Enter characters to filter the layout list.
fr: Saisir des caractères pour filtrer la liste des formats.

en: %1$s (unknown)
fr: %1$s (inconnu)

en: More...|M
fr: Plus...|P

en: No Group
fr: Aucun groupe défini

en: More Spelling Suggestions
fr: Autres suggestions orthographiques

en: Add to personal dictionary|n
fr: Ajouter au dictionnaire personnel|l

en: Ignore this occurrence|g
fr: Ignorer cette occurrence|c

en: Ignore all for this session|I
fr: Tout ignorer durant cette session

en: Ignore all in this document|d
fr: Tout ignorer dans ce document|T

en: Remove from personal dictionary|r
fr: Supprimer du dictionnaire personnel|s

en: Remove from document dictionary|r
fr: Supprimer du dictionnaire du document|s

en: Switch Language...|L
fr: Changer de langue...|g

en: Language|L
fr: Langue|g

en: More Languages ...|M
fr: Autres langues...|A

en: Hidden|H
fr: Caché|é

en: (No Documents Open)
fr: (Aucun document ouvert)

en: (No Bookmarks Saved Yet)
fr: (Aucun signet enregistré pour le moment)

en: View (Other Formats)|F
fr: Visionner (autres formats)|a

en: Update (Other Formats)|p
fr: Mettre à jour (autres formats)|j

en: View [%1$s]|V
fr: Visionner [%1$s]|V

en: Update [%1$s]|U
fr: Mettre à jour [%1$s]|u

en: (No Custom Insets Defined)
fr: (Aucun insert paramétrable défini)

en: (No Document Open)
fr: (Aucun document ouvert)

en: Master Document
fr: Document maître

en: Other Lists
fr: Autres listes

en: (Empty Table of Contents)
fr: (Table des matières vide)

en: Open Outliner...
fr: Ouvrir le plan...

en: [[Toolbar]]On|O
fr: Active|A

en: [[Toolbar]]Off|f
fr: Inactive|I

en: [[Toolbar]]Automatic|A
fr: Automatique|A

en: Other Toolbars
fr: Autres barres d'outils

en: Master Documents
fr: Documents maîtres

en: Index List|I
fr: Index|I

en: Index Entry|d
fr: Entrée d'index|i

en: Index: %1$s
fr: Index : %1$s

en: Index Entry (%1$s)
fr: Entrée d'index (%1$s)

en: No Citation in Scope!
fr: Aucune citation accessible !

en: No citations selected!
fr: Aucune citation sélectionnée !

en: All authors|h
fr: Tous les auteurs|u

en: Force upper case|u
fr: Forcer les capitales|c

en: No Text Field in Scope!
fr: Aucun champ textuel en vue !

en: Custom...
fr: Réglable...

en: Caption (%1$s)
fr: Légende (%1$s)

en: Reset to Default (%1$d%)|R
fr: Revenir au réglage implicite (%1$d%)|é

en: Zoom In|I
fr: Augmenter le zoom|A

en: Zoom Out|O
fr: Réduire le zoom|R

en: No Quote in Scope!
fr: Aucun guillemet  accessible !

en: %1$s (dynamic)
fr: %1$s (dynamique)

en: Use dynamic quotes (%1$s)|d
fr: Utiliser les guillemets dynamiques (%1$s)|d

en: dynamic[[Quotes]]
fr: dynamiques

en: static[[Quotes]]
fr: statiques

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
fr: Revenir aux valeurs implicites du document (%1$s, %2$s)|o

en: Reset to language default (%1$s, %2$s)|l
fr: Revenir à la langue implicite (%1$s, %2$s)|l

en: Reset to language default (%1$s)|l
fr: Revenir à la langue implicite (%1$s)|l

en: Change Style|y
fr: Changer le style|y

en: Insert Separated %1$s Above
fr: Environnement « %1$s » séparé au-dessus

en: Separated %1$s Above
fr: Environnement « %1$s » séparé au-dessus

en: Insert Separated %1$s Below
fr: Environnement « %1$s » séparé au-dessous

en: Separated %1$s Below
fr: Environnement « %1$s » séparé au-dessous

en: Insert Separated Outer %1$s Below
fr: Environnement « %1$s » séparé au-dessous, extérieurement

en: Separated Outer %1$s Below
fr: Environnement « %1$s » séparé au-dessous, extérieurement

en: Export [%1$s]|E
fr: Exporter [%1$s]|E

en: No Action Defined!
fr: Aucune action définie !

en: Search
fr: Rechercher

en: This section contains invalid input. Please fix!
fr: Cette section contient une saisie invalide. Corrigez-la !

en: Export %1$s
fr: Exporter %1$s

en: Import %1$s
fr: Importer %1$s

en: Update %1$s
fr: Mettre à jour %1$s

en: View %1$s
fr: Visionner %1$s

en: space
fr: espace

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
fr: LyX ne fournit pas de support LaTeX pour les noms de fichier contenant l'un de ces caractères :

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: The URL `%1$s' could not be resolved.
fr: L'URL « %1$s » n'a pas pu être résolu.

en: URL could not be accessed
fr: URL inaccessible

en: The URL `%1$s' could not be opened although it exists!
fr: L'URL `%1$s' n'a pu être ouvert bien qu'il existe !

en: The lyxpaperview script failed.
fr: Le script lyxpaperview a échoué.

en: No file was found using the pattern `%1$s'.
fr: Aucun fichier trouvé via le filtre `%1$s'.

en: Multiple files found!
fr: Plusieurs fichiers trouvés !

en: Select the file that should be opened:
fr: Sélectionner le fichier qui doit être ouvert :

en: &Trust this document and do not ask me again!
fr: &Faites confiance à ce document et ne me demandez plus !

en: If you check this, LyX will open all targets without asking for the given document in the future.
fr: Si vous cochez ceci, LyX ouvrira ultérieurement toutes les cibles sans demander un fichier particulier.

en: LyX wants to open the following target in an external application:
    
    %1$s
    
    Be aware that this might entail security infringements!
    
    Only do this if you trust the origin of the document and the target of the link!
    
    How do you want to proceed?
fr: Lyx souhaite ouvrir la cible suivante dans une application externe :
    
    %1$s
    
    Soyez bien conscient.e que ceci peut rendre possible des violations de sécurité !
    
    Ne le faites que si vous avez confiance dans l'origine du document et dans la cible du lien !
    
    Comment voulez-vous continuer ?

en: Open external target?
fr: Ouvrir la cible externe ?

en: &Open Target
fr: &Ouvrir la cible

en: The target `%1$s' could not be resolved.
fr: La ccible « %1$s » n'a pas pu être résolue.

en: Could not update TeX information
fr: Impossible de mettre à jour l'information TeX

en: The script `%1$s' failed.
fr: Le script `%1$s' a échoué.

en: Bibliography Entry
fr: Entrée bibliographique

en: Float
fr: Flottant

en: Box
fr: Boîte

en: Horizontal Space
fr: Espacement horizontal

en: Horizontal Math Space
fr: Espacement horizontal mathématique

en: Unknown Argument
fr: Argument inconnu

en: Argument not known in this Layout. Will be suppressed in the output.
fr: Argument inconnu de ce format. Sera supprimé dans la sortie.

en: Keys must be unique!
fr: Les clés de citation doivent être uniques !

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
fr: La clé de citation %1$s existe déjà,
    elle va être remplacés par %2$s.

en: The %1$s[[BibTeX/Biblatex]] inset includes %2$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
fr: L'insert %1$s inclut %2$s bases de données.
    Si vous poursuivez, elles seront toutes ouvertes.

en: Open Databases?
fr: Ouvrir les bases de données ?

en: &Proceed
fr: &Poursuivre

en: EMPTY:
fr: VIDE :

en: Biblatex Generated Bibliography
fr: Bibliographie biblatex

en: BibTeX Generated Bibliography
fr: Bibliographie BibTeX

en: Databases:
fr: Bases de données :

en: None[[bib databases]], please fill in!
fr: Aucune citation, veuillez effectuer une saisie !

en: Style File:
fr: Fichier de style :

en: Lists:
fr: Listes :

en: included in TOC
fr: inclus dans la TDM

en: Note: This bibliography is not output, since bibliographies in the master file are not allowed with the setting 'Multiple bibliographies per child document'
fr: Nota : cette bibliographie n'est pas exportée dans la sortie, du fait que les bibliographies du fichier maître ne sont pas autorisées avec le réglage « Bibliographies multiples par sous-document »

en: Options:
fr: Options :

en: [BIBLIOGRAPHY DELETED!]
fr: [BIBLIOGRAPHIE EFFACÉE]

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
fr: Il y a des espaces dans le chemin de votre base de données BibTeX.
    BibTeX n'arrivera pas à les trouver.

en: simple frame
fr: cadre simple

en: frameless
fr: sans cadre

en: simple frame, page breaks
fr: cadre simple, sauts de page

en: oval, thin
fr: ovale, fin

en: oval, thick
fr: ovale, épais

en: drop shadow
fr: ombre en relief

en: shaded background
fr: fond ombré

en: double frame
fr: double cadre

en: active
fr: actif

en: non-active
fr: non-actif

en: master %1$s, child %2$s
fr: document maître %1$s, sous-document %2$s

en: Branch Name: %1$s
    Branch Status: %2$s
    Inset Status: %3$s
fr: Nom de la branche : %1$s
    État de la branche : %2$s
    État de l'insert : %3$s

en: Branch (undefined):
fr: Branche (indéfinie) :

en: Branch:
fr: Branche :

en: Branch (child):
fr: Branche (sous-document) :

en: Branch (master):
fr: Branche (document maître) :

en: Standard captions are not allowed outside floats. You will get a LaTeX error.
    For captions outside floats, you can use the 'nonfloat' LaTeX package.
fr: Les légendes usuelles ne sont pas admises hors des flottants. Vous aurez une erreur LaTeX.
    Pour insérer des légendes hors des flottants, vous pouvez utiliser le paquetage LaTeX « nonfloat ».

en: Orphaned caption:
fr: Légende orpheline :

en: Sub-%1$s
fr: Sous-%1$s

en: %1$s %2$s: [[Caption label (ex. Figure 1: )]]
fr: %1$s %2$s :

en: No bibliography defined!
fr: Aucune bibliographie définie !

en: + %1$d more entries.
fr: + %1$d entrées supplémentaires.

en: BROKEN:
fr: CASSÉ :

en: LaTeX Command:
fr: Commande LaTeX :

en: InsetCommand Error:
fr: Erreur de commande d'insert :

en: Incompatible command name.
fr: Nom de commande incompatible.

en: InsetCommandParams Error:
fr: Erreur de paramètres de commande d'insert :

en: InsetCommandParams:
fr: Paramètres de commande d'insert :

en: Unknown parameter name:
fr: Nom de paramètre inconnu :

en: Missing \end_inset at this point:
fr: Il manque un \end_inset à cet endroit :

en: Uncodable characters
fr: Caractères incodables

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
fr: Les caractères suivants utilisés dans l'insert %1$s ne sont
    pas représentables dans l'encodage courant et on donc été omis :
    %2$s.

en: Uncodable characters in inset
fr: Caractère incodable dans l'insert

en: The following characters in one of the insets are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    Unchecking 'Literal' in the respective inset dialog might help.
fr: Les caractères suivants dans un des inserts ne sont
    pas représentables dans l'encodage courant et on été omis : %1$s.
    Décocher « Littéral » dans l'insert concerné pourrait améliorer les choses.

en: Set counter to ...
fr: Positionner le compteur à ...

en: Increase counter by ...
fr: Incrémenter le compteur de ...

en: Reset counter to 0
fr: RàZ compteur

en: Save current counter value
fr: Enregistrer la valeur courante du compteur

en: Restore saved counter value
fr: Restaurer la valeur enregistrée du compteur

en: Roman Uppercase
fr: Majuscule romaine

en: Roman Lowercase
fr: Minuscule romaine

en: Uppercase Letter
fr: Lettre majuscule

en: Lowercase Letter
fr: Lettre minuscule

en: Arabic Numeral
fr: Chiffre arabe

en: Counter: Set %1$s
fr: Compteur : régler %1$s

en: Set value of counter %1$s to %2$s
fr: Positionner le compteur %1$s à %2$s

en: Counter: Add to %1$s
fr: Compteur : ajouter à %1$s

en: Add %1$s to value of counter %2$s
fr: Ajouter %1$s à la valeur du compteur %2$s

en: Counter: Reset %1$s
fr: Compteur : RaZ %1$s

en: Reset value of counter %1$s
fr: RaZ compteur %1$s

en: Counter: Save %1$s
fr: Compteur : enregistrer %1$s

en: Save value of counter %1$s
fr: Enregistrer le compteur %1$s

en: Counter: Restore %1$s
fr: Compteur : restaurer %1$s

en: Restore value of counter %1$s
fr: Restaurer le compteur %1$s

en: External template %1$s is not installed
fr: Le cadre externe %1$s n'est pas installé

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
fr: ERREUR : type de flottant non existant : %1$s

en: float
fr: flottant

en: Float:
fr: Flottant :

en: Subfloat:
fr: Sous-flottant :

en:  (sideways)
fr:  (couché)

en: ERROR: Nonexistent float type!
fr: ERREUR : type de flottant non existant !

en: LyX cannot generate a list of %1$s
fr: LyX ne peut créer une liste de  %1$s

en: footnote
fr: note de bas de page

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
fr: Impossible de copier le fichier
    %1$s
    dans le répertoire temporaire.

en: No conversion of %1$s is needed after all
fr: Aucune conversion de %1$s n'est nécessaire

en: Graphic not specified. Falling back to `draft' mode.
fr: Graphique non spécifié. Passage en mode « brouillon ».

en: Graphic `%1$s' was not found. Falling back to `draft' mode.
fr: Graphique %1$s introuvable. Passage en mode « brouillon ».

en: Graphic not found!
fr: Graphique introuvable !

en: The following characters in one of the graphic paths are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    You need to adapt either the encoding or the path.
fr: Les caractères suivants dans un des chemins d'accès à un grapĥique ne sont
    pas représentables dans l'encodage courant et on été omis : %1$s.
    Vous devez adapter l'encodage ou le chemin.

en: Graphics file: %1$s
fr: Fichier graphique : %1$s

en: Hyperlink:
fr: Hyperlien :

en: email
fr: e-mail

en: file
fr: fichier

en: other[[Hyperlink Type]]
fr: autre

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
fr: Hyperlien (%1$s) : %2$s

en: MISSING:
fr: MANQUANT :

en: Include (excluded)
fr: Inclure (exclus)

en: The file
    %1$s
     has attempted to include itself.
    The document set will not work properly until this is fixed!
fr: Le fichier
    %1$s
    a tenté de s'auto-inclure.
    Le document de fonctionnera pas correctement tant que cette erreur n'est pas résolue !

en: Recursive Include
fr: Inclusions récursives

en: No file name specified
fr: Aucun nom de fichier spécifié

en: An included file name is empty.
    Ignoring Inclusion
fr: Un nom de fichier à inclure est vide.
    Inclusion ignorée

en: Included file not found
fr: Fichier à inclure introuvable

en: The included file
    '%1$s'
    has not been found. LyX will ignore the inclusion.
fr: Le fichier inclus
    « %1$s »
    n'a pas été trouvé. LyX ignorera l'inclusion.

en: [INCLUDED FILE %1$s DELETED!]
fr: [FICHIER INCLUS %1$s EFFACÉ !]

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
fr: Échec du chargement du fichierinclus
    « %1$s ».
    Veuillez vérifier l'existence effective du fichier.

en: Error:
fr: Erreur :

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
fr: Le fichier sous-document '%1$s'
    est de la classe '%2$s'
    alors que le document est de la classe '%3$s'.

en: Different textclasses
fr: Classes de document différentes

en: Included file `%1$s'
    has use-non-TeX-fonts set to `%2$s'
    while parent file has use-non-TeX-fonts set to `%3$s'.
fr: Le fichier inclus '%1$s'
    utilise les polices non-TeX '%2$s'
    alors que le document utilise les polices non-TeX '%3$s'.

en: Different use-non-TeX-fonts settings
fr: Réglages polices non TeX différents

en: Included file `%1$s'
    uses input encoding "%2$s" [%3$s]
    while parent file uses input encoding "%4$s" [%5$s].
fr: Le fichier à inclure « %1$s »
    utilise l'encodage d'entrée "%2$s" [%3$s]
    alors que le document utilise l'encodage d'entrée "%4$s" [%5$s].

en: Different LaTeX input encodings
fr: Encodages d'entrée LaTeX différents

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
fr: Le fichier incorporé '%1$s'
    utilise le module '%2$s'
    qui n'est pas utilisé par le document parent.

en: Module not found
fr: Module introuvable

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
     LaTeX export is probably incomplete.
fr: Le fichier inclus « %1$s » n'a pas été correctement exporté.
    L'exportation LaTeX est probablement incomplète.

en: Unsupported Inclusion
fr: Inclusion non acceptée

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
fr: LyX ignore comment inclure des fichiers autres que LyX lors de la génération HTML. Fichier incorrect :
    %1$s

en: LyX does not know how to process included non-LyX files when generating DocBook output. The content of the file will be output as a comment. Offending file:
    %1$s
fr: LyX ignore comment inclure des fichiers autres que LyX lors de l'exportation DocBook. Le contenu du fichier sera exporté comme un commentaire.
    Fichier incorrect :
    %1$s

en: Starts page range
fr: Page initiale

en: Ends page range
fr: Page finale

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
fr: L'algorithme d'indexation automatique de LyX
    a rencontré des problèmes avec l'entrée '%1$s'.
    Merci de préciser la position de tri de cette entrée manuellement,
    comme expliqué dans le Guide d'utilisation.

en: Index sorting failed
fr: Échec du tri d'index

en: There is an empty index subentry in the entry '%1$s'.
    It will be ignored in the output.
fr: Il y a une sous-entrée d'index vide dans l'entrée '%1$s'.
    Elle sera ignorée dans le résultat imprimable.

en: Empty index subentry!
fr: Sous-entrée d'index vide !

en: Index Entry
fr: Entrée d'index

en: Pagination format:
fr: Format de la pagination :

en: bold
fr: gras

en: italic
fr: italique

en: emphasized
fr: en évidence

en: Unknown index type!
fr: Type d'index inconnu !

en: All indexes
fr: Tous les index

en: subindex
fr: sous-index

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the sub-entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
fr: L'algorithme d'indexation automatique de LyX
    a rencontré des problèmes avec la sous-entrée '%1$s'.
    Merci de préciser la position de tri de cette entrée manuellement,
    comme expliqué dans le Guide d'utilisation.

en: No long date format (language unknown)!
fr: Aucun format long pour la date (langue inconnue)

en: No medium date format (language unknown)!
fr: Aucun format intermédiaire pour la date (langue inconnue)

en: No short date format (language unknown)!
fr: Aucun format court pour la date (langue inconnue)

en: Please select a valid type!
fr: Veuillez sélectionner un format valide !

en: File name (with extension)
fr: Nom du fichier (avec suffixe)

en: File name (without extension)
fr: Nom du fichier (sans suffixe)

en: File path
fr: Chemin d'accès au fichier

en: Used text class
fr: Classe de texte utilisée

en: No version control!
fr: Pas de contrôle de version !

en: Revision[[Version Control]]
fr: Révision

en: Abbreviated revision[[Version Control]]
fr: Révision abrégée

en: Tree revision
fr: Révision de l'arborescence

en: Time[[of day]]
fr: Heure

en: LyX version
fr: Version de LyX

en: LyX layout format
fr: Format LyX

en: Invalid information inset
fr: Insert d'information invalide

en: The keybard shortcut for the function '%1$s'
fr: Raccourci clavier pour la fonction « %1$s »

en: The keybard shortcuts for the function '%1$s'
fr: Raccourcis clavier pour la fonction « %1$s »

en: The menu location for the function '%1$s'
fr: Emplacement du menu pour la fonction « %1$s »

en: The localization for the string '%1$s'
fr: Traduction pour la chaîne « %1$s »

en: The toolbar icon for the function '%1$s'
fr: Icône de barre d'outils pour la fonction « %1$s »

en: The preference setting for the preference key '%1$s'
fr: Réglage de préférence pour la clé « %1$s »

en: Availability of the LaTeX package '%1$s'
fr: Disponibilité du paquetage LaTeX « %1$s »

en: Availability of the LaTeX class '%1$s'
fr: Disponibilité de la classe LaTeX « %1$s »

en: The name of this file (incl. extension)
fr: Nom de ce fichier (suffixe inclus)

en: The name of this file (without extension)
fr: Nom de ce fichier (sans suffixe)

en: The path where this file is saved
fr: Chemin d'accès au fichier enregistré

en: The class this document uses
fr: Classe utilisée par ce document

en: Version control revision
fr: Révision du contrôle de version

en: Version control abbreviated revision
fr: Révision abrégée du contrôle de version

en: Version control tree revision
fr: Révision de l'arborescence du contrôle de version

en: Version control author
fr: Auteur du contrôle de version

en: Version control date
fr: Date du contrôle de version

en: Version control time
fr: Heure du contrôle de version

en: The current LyX version
fr: Version courante de LyX

en: The current LyX layout format
fr: Format LyX courant

en: The current date
fr: Date courante

en: The date of last save
fr: Date de la dernière sauvegarde

en: A static date
fr: Date statique

en: The current time
fr: Heure courante

en: The time of last save
fr: Heure de la dernière sauvegarde

en: A static time
fr: Heure statique

en: Missing \end_inset at this point.
fr: Il manque un \end_inset à cet endroit.

en: Unknown Info!
fr: Information inconnue !

en: Unknown action %1$s
fr: Action inconnue %1$s

en: undefined
fr: indéfini

en: Return[[Key]]
fr: Entrée

en: Tab[[Key]]
fr: Tab

en: PgUp
fr: Pg.Préc

en: PgDown
fr: PgSuiv

en: Backtab
fr: Ret.Arr

en: CapsLock
fr: Verr.Maj

en: Command[[Key]]
fr: Commande

en: Option[[Key]]
fr: Option

en: Delete[[Key]]
fr: Suppr

en: Fn+Del
fr: Fn+Suppr

en: not set
fr: non réglé

en: yes
fr: oui

en: no
fr: non

en: Can't determine menu entry for action %1$s in batch mode
fr: Impossible de déterminer l'entrée de menu pour l'action %1$s en mode traitement par lot

en: No menu entry for action %1$s
fr: Pas d'entrée de menu pour l'action %1$s

en: %1$s[[vcs data]] unknown
fr: %1$s inconnu

en: Label names must be unique!
fr: Les étiquettes doivent être uniques !

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
fr: L'étiquette %1$s existe déjà,
    elle va être remplacée par %2$s.

en: DUPLICATE:
fr: DUPLICATION :

en: Horizontal line
fr: Ligne horizontale

en: no more lstline delimiters available
fr: il n'y a plus de délimiteurs lstline disponibles

en: Running out of delimiters
fr: Plus de délimiteurs disponibles

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
fr: Pour les listings de code en ligne, un caractère doit être réservé
    comme délimiteur. Un des listings utilise cependant tous les
    caractères disponibles, et il n'en reste aucun pour délimiter.
    Pour le moment, '!' a été remplacé par un avertissement,
    mais vous devez approfondir !

en: Uncodable characters in listings inset
fr: Caractère incodable dans un insert de listing

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
    This is due to a restriction of the listings package, which does
    not support your encoding '%2$s'.
    Toggling 'Use non-TeX fonts' in Document > Settings...
    might help.
fr: Les caractères suivants dans un des listings de code ne sont
    pas représentables dans l'encodage courant et on été omis :
    %1$s.
    Ceci est dû à une restriction du paquetage listings, qui n'accepte
    pas votre encodage «%2$s ».
    (Dés)activer « Utiliser des polices non-TeX » dans Document->Paramètres...
    peut aider à résoudre le problème.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
fr: Les caractères suivants dans un des listings de code ne sont
    pas représentables dans l'encodage courant et on été omis :
    %1$s.

en: A value is expected.
fr: Il faut une valeur.

en: Unbalanced braces!
fr: Accolades non appariées !

en: Please specify true or false.
fr: Veuillez répondre par « true » ou « false ».

en: Only true or false is allowed.
fr: Seuls « true » ou « false » sont autorisés.

en: Please specify an integer value.
fr: Veuillez donner une valeur entière.

en: An integer is expected.
fr: Il faut un entier.

en: Please specify a LaTeX length expression.
fr: Veuillez donner une expression de longueur compatible avec LaTeX.

en: Invalid LaTeX length expression.
fr: Expression de longueur invalide pour LaTeX.

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
fr: Veuillez exprimer une longueur compatible avec LaTeX ou donner une valeur de saut (%1$s)

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
fr: Longueur exprimée ou valeur de saut invalide pour LaTeX.

en: Please specify one of %1$s.
fr: Veuillez donner un des éléments suivants : %1$s.

en: Try one of %1$s.
fr: Essayez un des éléments suivants : %1$s.

en: I guess you mean %1$s.
fr: Je pense que vous voulez dire %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
fr: Merci de préciser un '%1$s' ou plus.

en: Should be composed of one or more of %1$s.
fr: Devrait être composé de un %1$s ou plus.

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
fr: Utiliser \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily ou quelque chose du même genre

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
fr: Entrer quatre lettres (soit t = arrondi ou f = carré) pour respectivement les angles en haut à droite, en bas à droite, en bas à gauche et en haut à gauche.

en: Previously defined color name as a string
fr: Le nom de la couleur a déjà été défini comme une chaîne de caractères

en: Enter something like \color{white}
fr: Taper quelque chose comme \color{white}

en: Expect a number with an optional * before it
fr: Il faut un nombre avec un * optionnel devant

en: auto, last or a number
fr: automatique, dernier saisi ou un chiffre

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
fr: Ce paramètre ne doit pas être entré ici. Utilisez la boîte de modification de la légende (si vous utilisez la fenêtre de dialogue Sous-document) ou  utilisez Insertion->Légende (si vous définissez un insert de listing).

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
fr: Ce paramètre ne doit pas être entré ici. Utilisez la boîte d'édition de l'étiquette (si vous utilisez la  fenêtre de dialogue Sous-document) ou  utilisez Insertion->Étiquette (si vous définissez un insert de listing).

en: default: _minted-<jobname>
fr: implicitement : _minted-<nom_de_la_tâche>

en: Sets encoding expected by Pygments
fr: Positionne l'encodage attendu par Pygments

en: A latex family such as tt, sf, rm
fr: Une famille latex comme tt, sf, rm

en: A latex series such as m, b, c, bx, sb
fr: Une série latex comme m, b, c, bx, sb

en: A latex name such as \small
fr: Une commande latex comme \small

en: A latex shape such as n, it, sl, sc
fr: Une forme latex comme n, it, sl, sc

en: A range of lines such as {1,3-4}
fr: Une portée de lignes comme {1,3-4}

en: Enter one of the supported languages. However, if you are defining a listing inset, it is better using the  language combo box, unless you need to enter a language not offered there, otherwise the combo box will be disabled.
fr: Saisir l'une des langues reconnues. Cependant, si vous définissez un insert de listing, il vaut mieux utiliser la fenêtre combinée pour les langues, sauf si vous avez besoin de saisir une langue qui n'y est pas proposée, sinon la fenêtre combinée sera désactivée.

en: File encoding used by Pygments for highlighting
fr: Encodage de fichier utilisé par Pygments pour l'accentuation

en: Apply Python 3 highlighting
fr: Appliquer l'accentuation pour Python  3

en: A macro. Default: \textvisiblespace
fr: Une macro. implicitement : \textvisiblespace

en: For PHP only
fr: Uniquement pour PHP

en: The style used by Pygments
fr: Le style utilisé par Pygments

en: A macro to redefine visible tabs
fr: Une macro redéfinissant les tabulations visbles

en: Enables latex code in comments
fr: Active le code latex dans les commentaires

en: Invalid (empty) listing parameter name.
fr: Nom de paramètre de listing invalide (vide).

en: Available listing parameters are %1$s
fr: Les paramètre de listing disponibles sont %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
fr: Les paramètres de listings disponibles contenant la chaîne "%1$s" sont %2$s

en: Parameter %1$s:
fr: Paramètre  %1$s :

en: Unknown listing parameter name: %1$s
fr: Paramètre de listing inconnu : %1$s

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
fr: Paramètres commençant par '%1$s': %2$s

en: margin
fr: marge

en: New Page
fr: Saut de page (calé en haut)

en: Page Break
fr: Saut de page (justifié)

en: Clear Page
fr: Saut de page (vide le tampon)

en: Clear Double Page
fr: Saut de page impaire

en: No Page Break
fr: Pas de saut de page

en: Nom:
fr: Nom :

en: Nomenclature Symbol:
fr: Symbole :

en: Description:
fr: Description :

en: Sorting:
fr: Tri :

en: Phantom
fr: Fantôme

en: HPhantom
fr: HFantôme

en: VPhantom
fr: VFantôme

en: phantom
fr: fantôme

en: hphantom
fr: hfantôme

en: vphantom
fr: vfantôme

en: %1$souter%2$s and %3$sinner%4$s[[quotation marks]]
fr: %1$sexterne%2$s et %3$sinterne%4$s

en: %1$s[[quot. mark description]] (language default)
fr: %1$s (implicite pour la langue)

en: %1$stext
fr: %1$stexte

en: text%1$s
fr: texte%1$s

en: EqRef
fr: RéfÉq

en: Page Number
fr: Numéro de page

en: Textual Page Number
fr: N° de page du texte

en: TextPage
fr: PageTexte

en: Standard+Textual Page
fr: Standard + N° de page du texte

en: Ref+Text
fr: Réf+Texte

en: Reference to Name
fr: Référence au nom

en: NameRef
fr: RefNom

en: Formatted
fr: Mis en page

en: Label Only
fr: Étiquette uniquement

en: subscript
fr: indice

en: superscript
fr: exposant

en: Non-Breaking Normal Space
fr: Espace normale insécable

en: Non-Breaking Visible Normal Space
fr: Espace normale insécable visible

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)
fr: Espace fine insécable (1/6 em)

en: Non-Breaking Medium Space (2/9 em)
fr: Espace moyenne insécable (2/9 em)

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)
fr: Espace large insécable (5/18 em)

en: Quad Space (1 em)
fr: Cadratin (1 em)

en: Double Quad Space (2 em)
fr: Double cadratin (2 em)

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)
fr: Demi-cadratin insécable (1/2 em)

en: Half Quad Space (1/2 em)
fr: Demi-cadratin (1/2 em)

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)
fr: Espace fine négative insécable (−1/6 em)

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)
fr: Espace moyenne négative insécable (−2/9 em)

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)
fr: Espace large négative insécable (−5/18 em)

en: Non-Breaking Horizontal Fill
fr: Ressort horizontal insécable

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Dots)
fr: Ressort horizontal insécable (points)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Rule)
fr: Ressort horizontal insécable (filet)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Left Arrow)
fr: Ressort horizontal insécable (flèche gauche)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Right Arrow)
fr: Ressort horizontal insécable (flèche droite)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Up Brace)
fr: Ressort horizontal insécable (accolade vers le haut)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Down Brace)
fr: Ressort horizontal insécable (accolade vers le bas)

en: Horizontal Space (%1$s)
fr: Espace horizontale (%1$s)

en: Non-Breaking Horizontal Space (%1$s)
fr: Espace horizontale insécable (%1$s)

en: Unknown TOC type
fr: Type de TDM inconnu

en: Change tracking data incomplete
fr: Date de suivi des modifications incomplète

en: Change tracking information for tabular row/column is incomplete. I will ignore this.
fr: L'information de suivi de modifications pour les lignes/colonnes de tableau est incomplète. Elle sera ignorée.

en: Column movement not supported with multi-columns.
fr: Déplacement de colonne non implanté pour les colonnes multiples.

en: Row movement not supported with multi-rows.
fr: Déplacement de ligne non implanté pour les lignes multiples.

en: Selection size should match clipboard content.
fr: La taille de la sélection doit correspondre au contenu du presse-papier.

en: [contains tracked changes]
fr: [contient les modifications suivies]

en: Wrap:
fr: Enrober :

en: wrap
fr: enrober

en: Not shown.
fr: Non affiché.

en: Loading...
fr: Chargement...

en: Converting to loadable format...
fr: Conversion vers un format lisible...

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
fr: Chargé en mémoire. Génère une pixmap...

en: Scaling etc...
fr: Mise à l'échelle...

en: Ready to display
fr: Prêt à afficher

en: No file found!
fr: Fichier introuvable !

en: Error converting to loadable format
fr: Erreur lors de la conversion vers un format lisible

en: Error loading file into memory
fr: Erreur en chargeant le fichier en mémoire

en: Error generating the pixmap
fr: Erreur lors de la génération du pixmap

en: No image
fr: Pas d'image

en: Preview loading
fr: Chargement de l'aperçu

en: Preview ready
fr: Aperçu prêt

en: Preview failed
fr: Échec de l'aperçu

en: Search error
fr: Erreur de recherche

en: Search string is empty
fr: La chaîne de caractères à chercher est vide

en: The search string matches the selection, and search is limited to selection.
    Continue search outside?
fr: La chaîne recherchée correspond à la sélection, et la recherche est limitée à la sélection.
    Continuer à chercher en dehors?

en: Search outside selection?
fr: Rechercher en-dehors de la sélection ?

en: The search string was not found within the selection.
    Continue search outside?
fr: La chaîne recherchée n'a pas été trouvée dans la sélection.
    Continuer à chercher en-dehors ?

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
fr: Fin du fichier atteinte lors de la recherche en avant.
    Continuer la recherche depuis le début ?

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
fr: Début du fichier atteint lors de la recherche en arrière.
    Continuer la recherche depuis la fin ?

en: Search reached end of document, continuing from beginning.
fr: Fin du document atteinte, la recherche continue à partir du début.

en: Search reached beginning of document, continuing from end.
fr: La recherche a atteint le début du document, elle continue depuis la fin.

en: String not found in selection.
fr: Chaîne de caractères introuvable dans le sélection.

en: String not found.
fr: Chaîne de caractères introuvable.

en: String found.
fr: Chaîne de caractères trouvée.

en: String has been replaced.
fr: Chaîne remplacée.

en: %1$d strings have been replaced in the selection.
fr: %1$d chaînes remplacées dans le sélection.

en: %1$d strings have been replaced.
fr: %1$d chaînes remplacées.

en: One match has been replaced.
fr: Une correspondance a été remplacée.

en: Two matches have been replaced.
fr: Deux correspondances ont été remplacées.

en: %1$d matches have been replaced.
fr: %1$d correspondances ont été remplacées.

en: Match not found.
fr: Chaîne de caractères introuvable.

en: Match has been replaced.
fr: Chaîne de caractères remplacée.

en: Match found.
fr: Chaîne de caractères reconnue.

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
fr: Ne peut pas ajouter de lignes de grille verticales dans « %1$s »

en: Box: %1$s
fr: Boîte : %1$s

en: Changing number of columns not allowed in '%1$s'
fr: Changement du nombre de colonnes non autorisé dans %1$s

en: Color: %1$s
fr: Couleur : %1$s

en: Decoration: %1$s
fr: Décoration : %1$s

en: Environment: %1$s
fr: Environnement : %1$s

en: Cursor not in table
fr: Le curseur n'est pas dans le tableau

en: Only one row
fr: Une seule ligne

en: Only one column
fr: Une seule colonne

en: No hline to delete
fr: Pas de ligne horizontale à supprimer

en: No vline to delete
fr: Pas de ligne verticale à supprimer

en: Unknown tabular feature '%1$s'
fr: Option de tableau inconnue '%1$s'

en: Type: %1$s
fr: Type : %1$s

en: Bad math environment
fr: Environnement mathématique incorrect

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
fr: Le calcul ne peut pas être effectué pour l'environnement mathématique AMS.
    Modifier le type de formule mathématique et réessayer.

en: No number
fr: Pas de numéro

en: Can't change number of rows in '%1$s'
fr: Impossible de changer le nombre de lignes dans '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
fr: Impossible de changer le nombre de colonnes dans '%1$s'

en: Uncodable characters in math macro
fr: Caractère incodable dans la macro mathématique

en: The macro name '%1$s' contains a character
    that is not encodable in the current encoding (%2$s).
    Please fix this macro.
fr: Le nom de macro « %1$s » contient un caractère
    non encodable dans l'encodage courant (%2$s).
    Veuillez corriger cette macro.

en: Macro: %1$s
fr: Macro : %1$s

en: optional
fr: optionnel

en: math macro
fr: macro mathématique

en: Math Macro: \%1$s
fr: Macros mathématique : \%1$s

en: Invalid macro! \%1$s
fr: Macro mathématique invalide ! \%1$s

en: create new math text environment ($...$)
fr: créé un nouvel environnement texte math ($...$)

en: entered math text mode (textrm)
fr: entré en mode texte math (textrm)

en: Regular expression editor mode
fr: Mode d'édition « expression régulière »

en: Cannot apply %1$s here.
fr: Impossible d'appliquer %1$s ici.

en: Standard[[mathref]]
fr: Standard

en: Ref:
fr: Réf :

en: EqRef:
fr: RéfÉq :

en: Page:
fr: Page :

en: TextPage:
fr: Page du texte :

en: Ref+Text:
fr: Réf+Texte :

en: FormatRef:
fr: FormatRef :

en: NameRef:
fr: RefNom :

en: Label Only:
fr: Étiquette uniquement :

en: Size: %1$s
fr: Taille : %1$s

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
fr: Impossible de modifier l'alignement horizontal dans « %1$s »

en: Could not open the specified document
    %1$s.
fr: Impossible d'ouvrir le document
    %1$s.

en: Error in latexParagraphs
fr: Erreur dans latexParagraphs

en: You are using at least one layout (%1$s) intended for the title, after using non-title layouts. This could lead to missing or incorrect output.
fr: Vous utilisez au moins un style (%1$s) dédié au titre, après avoir utilisé des styles qui ne sont pas des titres. Ceci pourrait conduire à des omissions ou des erreurs dans le résultat imprimable.

en: Abstract:
fr: Résumé :

en: References:
fr: Références :

en: LyX: reconfiguring user directory
fr: LyX : reconfiguration du répertoire utilisateur

en: Done!
fr: Terminé !

en: LyX binary not found
fr: Binaire de LyX introuvable

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
fr: N'a pas pu déterminer le chemin vers l'exécutable LyX dans la ligne de commande %1$s

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
fr: Impossible de déterminer le répertoire système après avoir exploré
    	%1$s
    Utiliser l'option de ligne de commande '-sysdir' ou positionner la variable d'environnement
     %2$s sur le répertoire système LyX qui contient le fichier 'chkconfig.ltx'.

en: File not found
fr: Fichier introuvable

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
fr: Option %1$s non valable.
    Le répertoire %2$s ne contient pas %3$s.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
fr: Variable d'environnement %1$s non valable.
    Le répertoire %2$s ne contient pas %3$s.

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
fr: Variable d'environnement %1$s non valable.
    %2$s n'est pas un répertoire.

en: Directory not found
fr: Répertoire introuvable

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
fr: La commande
     %1$s
    n'est pas encore terminée.
    
    Voulez-vous  l'interrompre ?

en: Stop command?
fr: Interrompre la commande ?

en: &Stop it
fr: &Interrompre

en: Let it &run
fr: Laisser &tourner

en: No debugging messages
fr: Pas de message d'analyse

en: General information
fr: Information générale

en: Program initialisation
fr: Initialisation du programme

en: Keyboard events handling
fr: Gestion des événements clavier

en: GUI handling
fr: Gestion de l'interface graphique

en: Lyxlex grammar parser
fr: Parseur grammatical lyxlex

en: Configuration files reading
fr: Lecture des fichiers de configuration

en: Custom keyboard definition
fr: Définition d'un clavier personnalisé

en: Output source file generation/processing
fr: Génération/traitement du fichier source exporté

en: Output source file generation/processing (alias to 'outfile')
fr: Génération/traitement du fichier source exporté (alias de « outfile »).

en: Math editor
fr: Éditeur mathématique

en: Font handling
fr: Gestion des polices

en: Textclass files reading
fr: Lecture des fichiers de classe

en: Version control
fr: Contrôle de version

en: External control interface
fr: Interface de contrôle externe

en: Undo/Redo mechanism
fr: Mécanisme défaire/refaire

en: User commands
fr: Commandes utilisateur

en: The LyX Lexer
fr: Le lexeur LyX

en: Dependency information
fr: Information sur les dépendances

en: LyX Insets
fr: Inserts LyX

en: Files used by LyX
fr: Fichiers utilisés par LyX

en: Workarea events
fr: Événements de la zone de travail

en: Clipboard handling
fr: Gestion du presse-papier

en: Graphics conversion and loading
fr: Conversion et chargement du graphique

en: Change tracking
fr: Suivi des modifications

en: External template/inset messages
fr: Messages de cadre/insert externe

en: RowPainter profiling
fr: Profilage de RowPainter

en: Scrolling debugging
fr: Déverminage déroulant

en: Math macros
fr: Macros mathématiques

en: Locale/Internationalisation
fr: Locale/internationalisation

en: Selection copy/paste mechanism
fr: Mécanisme de sélection copier/coller

en: Find and replace mechanism, terse version
fr: Rechercher et remplacer, version laconique du moteur

en: Find and replace mechanism, verbose version
fr: Rechercher et remplacer, version bavarde du moteur

en: Developers' general debug messages
fr: Messages de débogage généraux pour les développeurs

en: All debugging messages
fr: Tous les messages de débogage

en: All debugging messages (alias to 'all')
fr: Tous les messages de débogage (alias de « all »).

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
fr: Débogage de '%1$s' (%2$s)

en: Assertion %1$s violated in
    file: %2$s, line: %3$s
fr: L'assertion %1$s est violée
    dans le fichier : %2$s, ligne: %3$s

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
fr: Il devrait être sain de continuer, mais vous
    souhaiterez peut-être enregistrer votre travail et redémarrer LyX.

en: Warning!
fr: Message d'avertissement !

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
fr: Il ya eu une erreur avec ce document.
    LyX va essayer de le fermer sainement.

en: Buffer Error!
fr: Erreur de tampon !

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
fr: LyX a trouvé une erreur applicative
    et va maintenant se fermer.

en: Fatal Exception!
fr: Exception fatale !

en: cc[[unit of measure]]
fr: cc

en: mu[[unit of measure]]
fr: mu

en: Text Width %
fr: Largeur texte %

en: Column Width %
fr: Largeur colonne %

en: Page Width %
fr: Largeur page %

en: Line Width %
fr: Largeur ligne %

en: Text Height %
fr: Hauteur texte %

en: Page Height %
fr: Hauteur page %

en: Line Distance %
fr: Interligne %

en: System file not found
fr: Fichier système introuvable

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
fr: Impossible de charger shfolder.dll
    Veuillez l'installer.

en: System function not found
fr: Fonction système introuvable

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
fr: Impossible de trouver SHGetFolderPathA dans shfolder.dll
    Je ne sais pas comment continuer. Désolé.

en: Unknown user
fr: Utilisateur inconnu
