LyX 2.4 - en to ru translation catalogue (6748 entries)

en: Version
ru: Версия

en: System directory
ru: Системный каталог

en: Open system directory in file browser
ru: Открыть системный каталог в файловом менеджере

en: [[do]]&Open
ru: &Открыть

en: User directory
ru: Каталог пользователя

en: Open user directory in file browser
ru: Открыть каталог пользователя в файловом менеджере

en: [[do]]O&pen
ru: О&ткрыть

en: Credits
ru: Благодарности

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Build Info
ru: Сведения о сборке

en: Release Notes
ru: Заметки о выпуске

en: Copy version information to clipboard
ru: Копировать информацию о версии в буфер обмена

en: Copy &Version Info
ru: Копировать информацию о &версии

en: The bibliography key
ru: Ключ библиографии

en: Ke&y:
ru: К&люч:

en: The label as it appears in the document
ru: Метка, как она будет показываться в документе

en: &Label:
ru: &Метка:

en: &Year:
ru: Год:

en: The year with "Author (Year)" citations (without parentheses).
ru: Год для ссылок вида "Автор (Год)" (число без скобок)

en: A&ll Author Names:
ru: Имена всех авторов:

en: If you want to use an abbreviated author list (with 'et al.') as well as a full list for author-year citation, you can put the full list here and the abbreviated list above.
ru: Если вы хотите использовать сокращённый список авторов (с пометкой "и др."), а также полный список для ссылки "автор-год", вы можете поместить полный список здесь и сокращённый список выше.

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
ru: Передавать содержимое поля «Метка» буквально в LaTeX. Выберите этот пункт, если хотите использовать код LaTeX.

en: Li&teral
ru: &Буквально

en: Citation Style
ru: Стиль библиографических ссылок

en: Sty&le format:
ru: Формат &стиля:

en: A selection of different style format approaches (such as natbib) that respectively provide support for specific citation and bibliography styles. Expand to get more information.
ru: Набор разных подходов к форматированию стилей (таких как natbib), который обеспечивает поддержку конкретных стилей ссылок и библиографии. Разверните, чтобы узнать больше.

en: &Variant:
ru: Вариант:

en: Provides available cite style variants.
ru: Доступные варианты стиля ссылок

en: Opt&ions:
ru: П&араметры:

en: Here you can enter further options of the bibliography package
ru: Здесь вы можете указать дополнительные параметры пакета библиографии

en: Biblatex &citation style:
ru: Стиль ссылок biblatex:

en: The style that determines the layout of the citations
ru: Стиль, задающий формат библиографических ссылок

en: Reset to the preset default
ru: Выполнить сброс к настройкам по умолчанию

en: Rese&t
ru: Сброси&ть

en: Bibliography Style
ru: Стиль библиографии

en: Biblate&x bibliography style:
ru: Стиль биб&лиографии biblatex:

en: The style that determines the layout of the biblatex-generated bibliography
ru: Стиль, задающий формат библиографии, сгенерированной biblatex

en: R&eset
ru: С&бросить

en: Match biblatex bibliography with citation style
ru: Установить соответствие библиографии biblatex со стилем ссылок

en: &Match
ru: &Соответствие

en: Default BibTeX st&yle:
ru: &Стиль biblatex по умолчанию:

en: Here, you can define a BibTeX style that is suggested in the BibTeX dialog by default
ru: Здесь можно определить стиль BibTeX, предлагаемый в диалоговом окне BibTeX по умолчанию

en: &Reset
ru: С&бросить

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
ru: Выберите, если хотите иметь несколько разделов в библиографии

en: Subdivided bibli&ography
ru: Разделённая библиография

en: Rescan style files
ru: Обновить файлы стилей

en: Re&scan
ru: &Обновить

en: &Multiple bibliographies:
ru: Отдельные библиографии:

en: Generate a bibliography per defined unit.
ru: Генерировать отдельную библиографию для заданного уровня

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
ru: Здесь можно определить альтернативную программу или особые параметры BibTeX

en: Bibliography Generation
ru: Создание библиографии

en: &Processor:
ru: &Процессор:

en: Select a processor
ru: Выберите процессор

en: Op&tions:
ru: П&араметры:

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
ru: Определить параметры типа --min-crossrefs (см. документацию BibTeX)

en: BibTeX database(s) to use
ru: Используемые базы данных BibTeX

en: &Databases
ru: Базы данных

en: Found b&y LaTeX:
ru: Доступные:

en: Add the selected BibTeX database from the list on the left
ru: Добавить выбранную базу данных BibTeX из списка слева

en: &Add Selected[[bib]]
ru: &Добавить выделенное

en: Add a BibTeX database from your local directory
ru: Добавить базу данных BibTeX из локального каталога

en: Add &Local...
ru: Добавить &локальную...

en: Inherit bibliography databases from the master document
ru: Добавить библиографические базы данных из главного документа

en: &Inherit from Master
ru: Добавить из &главного

en: Remove the selected database
ru: Удалить выбранную базу данных

en: &Delete
ru: &Удалить

en: Move the selected database up (Ctrl-Up)
ru: Переместить выбранную базу выше (Ctrl-Up)

en: &Up
ru: &Вверх

en: Move the selected database down (Ctrl-Down)
ru: Переместить выбранную базу ниже (Ctrl-Down)

en: Do&wn
ru: В&низ

en: Edit selected database externally
ru: Изменить выбранную базу внешним редактором

en: &Edit...
ru: &Редактировать...

en: Sele&cted:
ru: &Выбранные:

en: &Filter:
ru: &Фильтр:

en: E&ncoding:
ru: Кодировка:

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here
ru: Если библиографическая база данных использует кодировку, отличную от документа LyX, то укажите её здесь

en: The BibTeX style
ru: Стиль BibTeX

en: St&yle
ru: Ст&иль

en: Choose a style file
ru: Выберите файл стиля

en: Select a style file from your local directory
ru: Выберите файл стиля из локального каталога

en: Add L&ocal...
ru: Добавить локальный...

en: Options
ru: Параметры

en: This bibliography section contains...
ru: Раздел библиографии содержит...

en: &Content:
ru: &Содержание:

en: all cited references
ru: все процитированные источники

en: all uncited references
ru: все непроцитированные источники

en: all references
ru: все источники

en: Add bibliography to the table of contents
ru: Добавить библиографию в содержание

en: Add bibliography to &TOC
ru: Добавить библиографию в &содержание

en: Custo&m:
ru: Задано пользователем:

en: Options to the biblatex bibliography command. See the biblatex manual for details.
ru: Параметры для biblatex-команды bibliography. См. руководство по biblatex.

en: Scan for new databases and styles
ru: Поиск новых баз данных и стилей

en: &Rescan
ru: &Обновить

en: Type and Size
ru: Тип и размер

en: Width value
ru: Ширина

en: &Height:
ru: &Высота:

en: &Width:
ru: &Ширина:

en: Inner Bo&x:
ru: Внутренний блок:

en: Inner box type
ru: Тип внутреннего блока

en: None
ru: Нет

en: Check this if the box should break across pages
ru: Отметьте это, если поле можно разрывать при переходе на новую страницу

en: Allow &page breaks
ru: Разрешить разрыв страниц

en: Height value
ru: Высота

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: Horizontal alignment of the content inside the box
ru: Горизонтальное выравнивание содержимого внутри блока

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical alignment of the content inside the box
ru: Вертикальное выравнивание содержимого внутри блока

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: Co&ntent:
ru: Содержимое:

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
ru: Вертикальное выравнивание блока (по отношению к базисной линии)

en: &Box:
ru: &Блок:

en: Top
ru: Верх

en: Middle
ru: Центр

en: Bottom
ru: Низ

en: Stretch
ru: Растянуть

en: Left
ru: Слева

en: Center
ru: По центру

en: Right
ru: Справа

en: Decoration
ru: Декорирование

en: Decoration box types
ru: Типы декорирования блока

en: Thickness value
ru: Толщина

en: &Line thickness:
ru: Тол&щина линии:

en: Separation value
ru: Значение разделителя

en: Box s&eparation:
ru: Разделитель блока:

en: &Decoration:
ru: &Декорирование:

en: &Shadow size:
ru: &Размер тени:

en: Size value
ru: Размер

en: Color
ru: Цвет

en: Back&ground:
ru: Фон:

en: &Frame:
ru: Рамка:

en: &Available branches:
ru: Доступные ветки:

en: Select your branch
ru: Выбрать вашу ветку

en: Inverted
ru: Инверсия

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
ru: Добавить имя этой ветки к выходному файлу, если ветка активна.

en: Filename &Suffix
ru: Суффикс имени файла

en: A&vailable Branches:
ru: &Доступные ветки:

en: Remove the selected branch
ru: Удалить выбранную ветку

en: &Remove
ru: &Удалить

en: Show undefined branches used in this document.
ru: Показать неопределённые ветки, использованные в документе.

en: &Undefined Branches
ru: Неопределённые ветки

en: Toggle the selected branch
ru: Переключить выбранную ветку

en: (&De)activate
ru: (&Де)активировать

en: Add a new branch to the list
ru: Добавить новую ветку к списку

en: &Add
ru: &Добавить

en: Define or change background color
ru: Установить или изменить цвет фона

en: Alter Co&lor...
ru: Изменить цвет...

en: Change the name of the selected branch
ru: Переименовать выбранную ветку

en: Re&name...
ru: Переименовать...

en: &New:[[branch]]
ru: &Новая:

en: Reset branch color to default (standard background)
ru: Сбросить цвет ветки к значению по умолчанию (стандартный фон)

en: R&eset Color
ru: С&бросить цвет

en: Add the selected branches to the list.
ru: Добавить выбранные ветки к списку.

en: &Add Selected
ru: &Добавить выделенное

en: Add all unknown branches to the list.
ru: Добавить все неизвестные ветки к списку.

en: Add A&ll
ru: Добавить всё

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: Undefined branches used in this document.
ru: Неопределённые ветки, использованные в этом документе.

en: &Undefined Branches:
ru: Неопределённые ветки:

en: &Level:
ru: &Уровень:

en: &Font:
ru: Шрифт:

en: &Custom bullet:
ru: &Нестандартный маркер:

en: Si&ze:
ru: Ра&змер:

en: Default
ru: По умолчанию

en: Tiny
ru: Крохотный

en: Smallest
ru: Наименьший

en: Smaller
ru: Меньший

en: Small
ru: Малый

en: Normal
ru: Нормальный

en: Large
ru: Большой

en: Larger
ru: Больший

en: Largest
ru: Наибольший

en: Huge
ru: Огромный

en: Huger
ru: Огромнейший

en: If checked, additions and deletions will be tracked in the document
ru: Если включено, то в документе будут отслеживаться вставки и удаления

en: &Track changes
ru: Следить за изменениями

en: If checked, changes will be shown in the PDF/DVI/PS output
ru: Если отмечено, то изменения будут показаны в PDF/DVI/PS-файлах вывода

en: &Show changes in output
ru: Показать изменения на выводе

en: Use change bars in addition to change tracking markup
ru: Использовать полосы изменений в дополнение к разметке отслеживания изменений

en: Use change &bars in output
ru: Показать полосы изменений на выводе

en: Change:
ru: Изменение:

en: Go to previous change
ru: Перейти к предыдущему изменению

en: &Previous change
ru: Предыдущее изменение

en: Go to next change
ru: Перейти к следующему изменению

en: &Next change
ru: Следующее изменение

en: Accept this change
ru: Принять это изменение

en: &Accept
ru: &Принять

en: Reject this change
ru: Отклонить это изменение

en: &Reject
ru: &Отклонить

en: Font Properties
ru: Свойства шрифта

en: Font family
ru: Гарнитура шрифта

en: Fa&mily:
ru: &Гарнитура:

en: Font series
ru: Насыщенность шрифта

en: &Series:
ru: &Насыщенность:

en: Font shape
ru: Начертание шрифта

en: S&hape:
ru: На&чертание:

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Font color
ru: Цвет текста

en: &Color:
ru: &Цвет:

en: U&nderlining:
ru: Подчёркивание:

en: Underlining of text
ru: Подчёркивание текста

en: S&trikethrough:
ru: Зачёркивание:

en: Strike-through text
ru: Зачёркивание текста

en: Language Settings
ru: Настройки языка

en: &Language:
ru: &Язык:

en: Language
ru: Язык

en: If this is selected, the marked text will not be spellchecked
ru: При включении в выделенном тексте не будет проверяться правописание

en: E&xclude from Spellchecking
ru: Не проверять правописание

en: Semantic Markup
ru: Логическая разметка

en: Semantic emphasizing (italic by default, but can be adapted)
ru: Логическое выделение (курсив по умолчанию)

en: &Emphasized
ru: Выделение

en: Semantic markup of nouns (small caps by default, but can be adapted)
ru: Логическая разметка имени (капитель по умолчанию)

en: &Noun
ru: Имя

en: Apply each change automatically
ru: Применять каждое изменение автоматически

en: Apply changes &immediately
ru: Применить изменения немедленно

en: Select the fields on which the filter applies
ru: Выберите поля, к которым применяется фильтр

en: All fields
ru: Все поля

en: Select the entry types on which the filter applies
ru: Выберите типы записей, к которым применяется фильтр

en: All entry types
ru: Все типы записей

en: Click for more filter options
ru: Нажмите для дополнительных параметров фильтра

en: O&ptions
ru: &Параметры

en: A&vailable Citations:
ru: &Доступные источники:

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
ru: Кликните или нажмите Enter, чтобы добавить выбранный источник в список

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
ru: Кликните или нажмите Delete, чтобы удалить выбранный источник из списка

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
ru: Переместить выбранный источник выше (Ctrl-Up)

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
ru: Переместить выбранный источник ниже (Ctrl-Down)

en: Selected &Citations:
ru: &Выбранные источники:

en: Formatting
ru: Форматирование

en: Citation st&yle:
ru: Стиль ссылки:

en: Text befo&re:
ru: Текст &до:

en: Citation style to use, if different styles are provided
ru: Стиль ссылки для использования, если имеются разные стили

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
ru: Текст до ссылки (например "см."), если текущий стиль это поддерживает.

en: &Text after:
ru: Текст по&сле:

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
ru: Текст после ссылки (например "страниц"), если текущий стиль это поддерживает.

en: Pass content of `Text before' and `Text after' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
ru: Передавать содержимое полей `Текст до' и `Текст после' буквально в LaTeX. Выберите, если хотите ввести код LaTeX.

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
ru: Принудительный верхний регистр в именах ("Да Винчи", вместо "да Винчи"), если текущий стиль это поддерживает.

en: Force upcas&ing
ru: &Верхний регистр

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
ru: Всегда выводить список всех авторов (вместо использования «и др.»), если это поддерживается текущим стилем.

en: All aut&hors
ru: Все авторы

en: Font Colors
ru: Цвет шрифта

en: Click to change the color
ru: Нажмите, чтобы изменить цвет

en: &Change...
ru: Изменить...

en: Greyed-out notes:
ru: Серый текст:

en: Main text:
ru: Основной текст:

en: C&hange...
ru: &Изменить...

en: Revert the color to the default
ru: Установить цвет по умолчанию

en: Background Colors
ru: Цвет фона

en: Shaded boxes:
ru: Закрашенные блоки:

en: Page:
ru: Страница:

en: Ch&ange...
ru: И&зменить...

en: Re&set
ru: С&бросить

en: Chan&ge...
ru: Изменить...

en: Compare Revisions
ru: Сравнить версии

en: Revisions ba&ck
ru: Версий назад

en: &Between revisions
ru: Между версиями

en: Old:
ru: Старая:

en: New:
ru: Новая:

en: Select the document from which the settings should be taken
ru: Выберите документ, из которого должны быть взяты настройки

en: Document Settings
ru: Настройки документа

en: O&ld document
ru: Старый документ

en: New docu&ment
ru: Новый документ

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
ru: Включить отслеживание изменений и показать их в выводе LaTeX в результирующем документе

en: &Enable change tracking features in the output
ru: Отслеживать изменения в выходном файле

en: Old documen&t:
ru: Старый документ:

en: Specify the original version of the document here (comparison source)
ru: Укажите исходную версию документа (источник сравнения)

en: Bro&wse...
ru: &Выбрать...

en: &New document:
ru: Новый документ:

en: Specify the modified version of the document here (comparison target)
ru: Укажите изменённую версию документа (цель сравнения)

en: &Browse...
ru: &Выбрать...

en: Changes in the workarea are allocated to the selected author or category
ru: Изменения в рабочей области назначаются выбранному автору или категории

en: Changes mar&kup:
ru: Разметка изменений:

en: C&ounter:
ru: Счётчик:

en: Select counter to modify
ru: Выберите счётчик для изменения

en: &Action:
ru: Действие:

en: Select the action to perform on selected counter
ru: Выберите действие, которое необходимо произвести с выбранным счётчиком

en: If checked, modification affects the counter only in the LyX workarea, not in the output
ru: Если установлено, модификация влияет на счётчик только в рабочей области LyX, а не в выводе.

en: &Workarea only
ru: Только в рабочей области

en: TeX Code:
ru: Код TeX:

en: Match delimiter types
ru: Обеспечивать соответствие типов скобок

en: &Keep matched
ru: &Обеспечивать соответствие

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
ru: Поменять местами левую и правую скобку

en: S&wap && Reverse
ru: Поменять и обратить

en: Reset to the default settings for the document class
ru: Восстановить параметры по умолчанию для текущего класса документа

en: Use Class Defaults
ru: По умолчанию для класса

en: Save settings as defaults for new documents
ru: Сохранить настройки как настройки по умолчанию для новых документов

en: Save as Document Defaults
ru: Сохранить как параметры документа по умолчанию

en: Display
ru: Вид

en: Show ERT button only
ru: Показывать только кнопку ERT

en: &Collapsed
ru: &Свёрнутый

en: Show ERT contents
ru: Показывать содержимое ERT

en: [[is]]O&pen
ru: &Развёрнутый

en: Selecting an error will show the error message in the panel below and the cursor will jump to the location in the document where the error occurred.
ru: Выбор ошибки покажет сообщение об ней в нижней панели, при этом курсор перейдёт к месту в документе, где произошла эта ошибка.

en: For more information, refer to the complete log.
ru: За подробной информаций обратитесь к полному журналу.

en: Description:
ru: Описание:

en: &Errors:
ru: &Ошибки:

en: Open the LaTeX Log File dialog
ru: Открыть диалоговое окно файла журнала LaTeX

en: View Complete &Log...
ru: Просмотр полного &журнала...

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
ru: Попробовать показать результат даже при наличии ошибок компиляции

en: Show Output &Anyway
ru: Всё равно показать результат

en: F&ile
ru: &Файл

en: Filename
ru: Имя файла

en: &File:
ru: &Файл:

en: Select a file
ru: Выберите файл

en: &Draft
ru: &Черновой режим

en: &Template
ru: &Шаблон

en: Available templates
ru: Доступные шаблоны

en: LaTe&X and LyX options
ru: Параметры LaTe&X и LyX

en: LaTeX Options
ru: Параметры LaTeX

en: O&ption:
ru: &Параметр:

en: For&mat:
ru: &Формат:

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
ru: Разрешить LyX предварительный просмотр объекта, если только он не запрещён на уровне приложения (см. диалоговое окно Настройки).

en: &Show in LyX
ru: &Показывать в LyX

en: Percentage to scale by in LyX
ru: Процент масштабирования в LyX

en: Sca&le on Screen (%):
ru: Масштаб на экране (%):

en: Si&ze and Rotation
ru: Ра&змер и поворот

en: Rotate
ru: Повернуть на

en: Angle to rotate image by
ru: Угол поворота изображения

en: The origin of the rotation
ru: Центр вращения

en: Ori&gin:
ru: &Центр:

en: A&ngle:
ru: &Угол:

en: Scale
ru: Масштаб

en: Height of image in output
ru: Высота изображения в выводе

en: Width of image in output
ru: Ширина изображения в выводе

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
ru: Сохранять пропорции с наибольшим измерением

en: &Maintain aspect ratio
ru: &Сохранять пропорции

en: Crop
ru: Обрезка

en: Clip to bounding box values
ru: Обрезать по рамке (bounding box)

en: Clip to &bounding box
ru: Обрезать по &рамке

en: Left botto&m:
ru: &Левый нижний угол:

en: Right &top:
ru: &Правый верхний угол:

en: Get bounding box from the (EPS) file
ru: Получить рамку из файла (EPS)

en: &Get from File
ru: &Получить значения из файла

en: Sear&ch
ru: Поиск

en: Search fo&r:
ru: Найти:

en: Replace &with:
ru: Заменить на:

en: Shift+Enter search backwards directly
ru: Shift+Enter ищет сразу в обратном направлении

en: Search &backwards
ru: Обратный &поиск

en: Restrict search to whole words only
ru: Искать только целые слова

en: Wh&ole words
ru: Только &целые слова

en: Perform a case-sensitive search
ru: Выполнить поиск с учётом регистра

en: Case &sensitive
ru: Учитывать &регистр

en: Find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
ru: Найти следующее совпадение (Enter, предыдущее: Shift+Enter)

en: Find &>
ru: Найти &>

en: Replace and find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
ru: Заменить и найти следующее совпадение (Enter, предыдущее: Shift+Enter)

en: Rep&lace >
ru: Заменить >

en: Replace all occurrences at once
ru: Заменить все совпадения

en: Replace &All
ru: Заменить вс&ё

en: Settin&gs
ru: Настройки

en: The scope to which the search horizon is restricted
ru: Диапазон, ограничивающий поиск

en: Scope
ru: Диапазон

en: C&urrent document
ru: Текущий документ

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
ru: Текущий документ и все связанные документы, относящиеся к одному главному документу

en: &Master document
ru: &Главный документ

en: All open documents
ru: Все открытые документы

en: &Open documents
ru: Открытые документы

en: &All manuals
ru: Все руководства

en: E&xpand macros
ru: Развернуть макросы

en: Restrict search to math environments only
ru: Ограничить поиск только математическими окружениями

en: Search onl&y in maths
ru: Искать только в формулах

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
ru: Сохранять регистр первой буквы замены, как в каждой соответствующей первой букве текста

en: &Preserve first case on replace
ru: Сохранять регистр первой буквы при замене

en: Do not search in content that is not output (e.g., notes)
ru: Не искать в содержимом, которое не выводится (например, в заметках)

en: Ignore &non-output content
ru: Только элементы не для вывода

en: If the search string is formatted in a non-default way, only find strings formatted like the search string in the checked respects
ru: Если строка поиска отформатирована не по умолчанию, то будут найдены только строки, отформатированные как строка поиска с заданными параметрами.

en: Adhe&re to search string formatting of
ru: Соблюдать форматирование поисковой строки

en: Sectioning markup
ru: Разметка разделов

en: Deletion (change)
ru: Удаление (изменение)

en: Font series[[FindReplaceAdv]]
ru: Насыщенность шрифта

en: Emph/noun
ru: Выделение/имя

en: Strike-through
ru: Зачёркивание

en: Dese&lect all
ru: Снять всё выделение

en: Underlining
ru: Подчёркивание

en: &Select all
ru: Выделить всё

en: Form
ru: Форма

en: Float T&ype:
ru: Тип плавающего объекта:

en: Alignment of Contents
ru: Выравнивание содержимого

en: Use the document's default alignment for floats, as specified in Document Settings.
ru: Использовать выравнивание для плавающих объектов по умолчанию для документа, как указано в Настройках документа.

en: D&ocument Default
ru: По умолчанию для документа

en: Left-align float contents
ru: Выровнять содержимое по левому краю

en: &Left
ru: С&лева

en: Center float contents
ru: Выровнять содержимое по центру

en: &Center
ru: По центру

en: Right-align float contents
ru: Выровнять содержимое по правому краю

en: &Right
ru: Справа

en: Use the class' default alignment for floats, whatever it is.
ru: Использовать выравнивание для плавающих объектов по умолчанию для класса, каким бы оно ни было.

en: Class &Default
ru: По умолчанию для класса

en: Further Options
ru: Другие параметры

en: &Span columns
ru: &Занимать все колонки

en: Rotate side&ways
ru: Пов&ернуть набок

en: Position on Page
ru: Размещение на странице

en: Place&ment Settings:
ru: Настройки размещения:

en: &Top of page
ru: &Верх страницы

en: &Bottom of page
ru: &Низ страницы

en: &Page of floats
ru: &Страница плавающих объектов

en: &Here if possible
ru: &Здесь, если возможно

en: Here de&finitely
ru: Именно &здесь

en: &Ignore LaTeX rules
ru: &Игнорировать правила LaTeX

en: &Default family:
ru: Гарнитура &по умолчанию:

en: Select the default family for the document
ru: Выберите гарнитуру шрифта по умолчанию для документа

en: &Base size:
ru: &Основной размер:

en: &LaTeX font encoding:
ru: Кодировка шрифта LaTe&X:

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
ru: Укажите кодировку шрифта (например, T1).

en: &Roman:
ru: &С засечками:

en: Select the roman (serif) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
ru: Выберите шрифт с засечками. Чтобы отфильтровать список шрифтов, просто начните набирать при развёрнутом списке.

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
ru: Использовать настоящую капитель при наличии в шрифте

en: Use true s&mall caps
ru: Использовать настоящую капитель

en: Use old style instead of lining figures
ru: Использовать "строчные" цифры старого стиля (минускульные)

en: Use &old style figures
ru: Использовать цифры &старого стиля

en: Options:
ru: Параметры:

en: Here you can insert additional options (as provided by the font package)
ru: Здесь вы можете указать дополнительные параметры (предоставляемые пакетом шрифта)

en: &Sans Serif:
ru: &Без засечек:

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
ru: Выберите шрифт без засечек. Чтобы отфильтровать список шрифтов, просто начните набирать при развёрнутом списке.

en: S&cale (%):
ru: Масштаб (%):

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
ru: Отмасштабируйте шрифт без засечек для соответствия размеру основного шрифта

en: Use old st&yle figures
ru: Использовать цифры &старого стиля

en: &Typewriter:
ru: &Машинописный:

en: Select the typewriter (monospaced) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
ru: Выберите машинописный шрифт. Чтобы отфильтровать список шрифтов, просто начните набирать при развёрнутом списке.

en: Sc&ale (%):
ru: Масштаб (%):

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
ru: Отмасштабируйте машинописный шрифт для соответствия размеру основного шрифта

en: Use old style &figures
ru: Использовать цифры &старого стиля

en: &Math:
ru: &Математический:

en: Select the math typeface
ru: Выберите шрифт для формул

en: C&JK:
ru: КК&Я:

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
ru: Введите шрифт, который будет использоваться для китайского, корейского или японского (ККЯ) языка

en: Activate extensions such as character protrusion and font expansion via the microtype package
ru: Активировать приёмы микротипографики, такие как висячие символы и растяжка шрифта, используя пакет microtype

en: Enable micr&o-typographic extensions
ru: Использовать микротипографику

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
ru: Использовать шрифты OpenType и TrueType с пакетом fontspec (требуется XeTeX или LuaTeX)

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
ru: Использовать системные шрифты (при помощи XeTeX/LuaTeX)

en: By default, a line break can occur after en- and em-dashes. Checking this box prevents that.
ru: По умолчанию разрыв строки может произойти после короткого и длинного тире. Отметьте этот флажок, чтобы запретить это.

en: Disallow l&ine breaks after dashes
ru: Запретить разрывы строк после тире

en: &Graphics
ru: &Изображение

en: Select an image file
ru: Выбрать файл изображения

en: Output Size
ru: Выходной размер

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
ru: Устанавливает высоту изображения. Оставьте пустым для автоматической установки.

en: Set &height:
ru: &Высота:

en: &Scale graphics (%):
ru: &Масштаб изображения (%):

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
ru: Устанавливает ширину изображения. Оставьте пустым для автоматической установки.

en: Set &width:
ru: &Ширина:

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
ru: Масштабировать изображение до максимального размера, не превышающего ширину и высоту

en: Rotate Graphics
ru: Поворот изображения

en: Check to change the order of rotating and scaling
ru: Установите этот флажок для изменения порядка поворота и масштабирования

en: Ro&tate after scaling
ru: Поверну&ть после масштабирования

en: Or&igin:
ru: &Центр:

en: A&ngle (degrees):
ru: Угол (градусы):

en: File name of image
ru: Имя файла с изображением

en: &Coordinates and Clipping
ru: Координаты и обрезка

en: Clip to the coordinates specified below (bounding box for DVI/PS output, viewport for PDF output)
ru: Обрезать по координатам, указанным ниже (bounding box для вывода DVI/PS, viewport - для вывода PDF)

en: Clip to c&oordinates
ru: Обрезать по &координатам

en: Read coordinates from the file (bounding box value in case of PostScript files, graphic dimensions in case of other file types)
ru: Читать координаты из файла (значение bounding box для файлов PostScript, размер изображения - для других типов файлов)

en: Enable LyX to preview this graphics, if graphics previewing is not disabled at application level (see Preferences dialog).
ru: Разрешить LyX предварительный просмотр графики, если только он не запрещён на уровне приложения (см. диалоговое окно Настройки).

en: Sho&w in LyX
ru: &Показывать в LyX

en: Percentage to scale by in LyX (1 to 1000)
ru: Процент масштабирования в LyX (от 1 до 1000)

en: Sca&le on screen (%):
ru: Масштаб на экране (%):

en: If LyX uses a dark theme, revert the colors of this graphics in the workarea
ru: При использовании тёмной темы LyX инвертировать цвета этого изображения в рабочей области

en: Re&vert colors in dark mode
ru: &Инвертировать цвета в тёмном режиме

en: Additional LaTeX options
ru: Дополнительные параметры LaTeX

en: LaTeX &options:
ru: &Параметры LaTeX:

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
ru: Присоединить изображение к группе изображений с такими же настройками

en: Graphics Group
ru: Группа изображений

en: Assigned &to group:
ru: Относится к &группе:

en: Click to define a new graphics group.
ru: Нажмите чтобы определить новую группу изображений.

en: O&pen new group...
ru: &Создать новую группу...

en: Select an existing group for the current graphics.
ru: Выбрать существующую группу для данных изображений.

en: Draft mode
ru: Черновой режим

en: &Draft mode
ru: &Черновой режим

en: Select a fill pattern style for HFills
ru: Выберите стиль шаблона заполнения (только для горизонтального заполнения)

en: &Spacing:
ru: &Промежуток:

en: Supported spacing types
ru: Поддерживаемые типы промежутков

en: &Value:
ru: &Значение:

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
ru: Пользовательское значение. Требует тип промежутка "Задано пользователем".

en: &Fill Pattern:
ru: &Шаблон заполнения:

en: &Non-Breaking:
ru: Неразрывный:

en: Prevent automatic line break at the space
ru: Предотвратить автоматический разрыв строки на пробеле

en: &Target:
ru: Цель:

en: Name associated with the URL
ru: Название, связанное с URL

en: &Name:
ru: &Имя:

en: Pass content of the `Name' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
ru: Передавать содержимое поля «Имя» буквально в LaTeX. Выберите этот пункт, если вы хотите ввести код LaTeX.

en: Specify the link target
ru: Укажите цель ссылки

en: Link type
ru: Тип ссылки

en: Link to the web or any other target with an "authority" component (i.e., :// in the URI)
ru: Ссылка на веб или любую другую цель с компонентом "authority" (т.е. :// в URI)

en: &Web
ru: &Веб-страница

en: Link to an email address
ru: Ссылка на адрес электронной почты

en: E&mail
ru: Эл. &почта

en: Link to a file
ru: Ссылка на файл

en: Fi&le
ru: &Файл

en: Link to an arbitrary URI scheme not matched by the other three types (to be fully spelled out in the Target field above)
ru: Ссылка на произвольную схему URI, не соответствующую трём другим типам (должна быть полностью прописана в поле Цель выше)

en: &Other[[Link Type]]
ru: &Другое

en: I&nclude Type:
ru: &Тип включения:

en: Include
ru: Включить (include)

en: Input
ru: Ввести (input)

en: Verbatim
ru: Буквально

en: Program Listing
ru: Листинг программы

en: Edit the file
ru: Редактировать файл

en: &Edit
ru: &Редактировать

en: File name to include. (You can create a new file by entering the name of one that does not yet exist.)
ru: Выберите документ для включения (или введите имя несуществующего документа для его создания)

en: Underline spaces in generated output
ru: Подчёркивать пробелы в генерируемом выводе

en: &Mark spaces in output
ru: &Отмечать пробелы в выводе

en: Show LaTeX preview
ru: Показать предварительный просмотр LaTeX

en: &Show preview
ru: &Показать предварительный просмотр

en: Listing Parameters
ru: Параметры листинга

en: &Caption:
ru: Подпись:

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
ru: Поставьте этот флажок для ввода параметров, которые LyX не распознаёт

en: &Bypass validation
ru: Пропускать проверку

en: &More parameters
ru: До&полнительные параметры

en: Pass content of the `Caption' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
ru: Передавать содержимое поля «Подпись» буквально в LaTeX. Выберите этот пункт, если вы хотите ввести код LaTeX.

en: Available I&ndexes
ru: &Доступные указатели

en: Select the index this entry should be listed in.
ru: Выберите указатель, в который попадёт текущая рубрика.

en: &Pagination
ru: Номера страниц

en: Page &Range:
ru: Диапазон страниц:

en: If the entry spans multiple pages, you can start or end the range here
ru: Если рубрика охватывает несколько страниц, здесь вы можете начать или закончить диапазон

en: &Format:
ru: &Формат:

en: Customize the format of the page number here. Note that the format is not used with "See" and "See also" references.
ru: Настройка формата номера страницы. Обратите внимание, что этот формат не используется в ссылках "См." и "См. также".

en: Enter custom command here (without leading backslash).
ru: Введите здесь пользовательскую команду (без ведущей обратной косой черты).

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
ru: Здесь можно задать альтернативный процессор указателей и указать его параметры

en: Index Generation
ru: Создание указателя

en: &Options:
ru: &Параметры:

en: Define program options of the selected processor.
ru: Определите параметры для программы выбранного процессора

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
ru: Выберите, если вам необходимы несколько указателей

en: &Use multiple indexes
ru: Использовать несколько указателей

en: &New:[[index]]
ru: &Новый:

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
ru: Введите название желаемого указателя (например, «Именной указатель») и нажмите «Добавить»

en: Add a new index to the list
ru: Добавить в список новый указатель

en: A&vailable Indexes:
ru: &Доступные указатели:

en: Remove the selected index
ru: Удалить выбранный указатель

en: Rename the selected index
ru: Переименовать выбранный указатель

en: R&ename...
ru: Пе&реименовать...

en: Define or change button color
ru: Установить или изменить цвет кнопок

en: Infor&mation Type:
ru: Тип информации:

en: Select the type of information to be output. Then specify the requested information below.
ru: Выберите тип информации для вывода. Далее укажите соответствующую информацию ниже.

en: &Fixed Date:
ru: Заданная дата:

en: Here you can enter a fixed date (in ISO format: YYYY-MM-DD)
ru: Введите дату (в формате ISO: YYYY-MM-DD)

en: &Custom:
ru: П&ользовательские:

en: Inset Parameter Configuration
ru: Настройка параметров вставок

en: Update dialog when moving context
ru: Обновлять диалоговое окно при изменении контекста

en: S&ynchronize Dialog
ru: Синхронизировать окно

en: Apply settings immediately
ru: Применить настройки немедленно

en: I&mmediate Apply
ru: Применить немедленно

en: &Graphics driver:
ru: &Графический драйвер:

en: &Use refstyle (not prettyref) for cross-references
ru: Использовать refstyle (вместо prettyref) для перекрёстных ссылок

en: &Suppress default date on front page
ru: Убрать вывод даты на титульном листе

en: Document &Class
ru: Класс документа

en: Click to select a local document class definition file
ru: Нажмите для выбора локального файла, определяющего класс документа

en: &Local Class...
ru: &Локальный класс...

en: Select if the current document is included to a master file
ru: Отметьте, если текущий документ включается в главный документ

en: Select de&fault master document
ru: &Задать главный документ

en: &Master:
ru: &Главный документ:

en: Enter the name of the default master document
ru: Введите имя главного документа

en: Class Options
ru: Параметры класса

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
ru: Разрешить использовать параметры, определённые в файле макета

en: &Predefined:
ru: Встро&енные:

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
ru: Параметры, определённые в файле макета. Нажмите слева для выбора.

en: Cus&tom:
ru: П&ользовательские:

en: Attempt to display formatted cross-references as they would appear in the output, e.g., as "Theorem 1" rather than just as the label.
ru: Попытаться отобразить форматированные перекрёстные ссылки так, как они будут выглядеть в выводе, например, как "Теорема 1", а не просто в виде метки.

en: Format cross-references in the &work area
ru: Форматировать перекрёстные ссылки в рабочей области

en: &Quote style:
ru: Вид кавычек:

en: Select the default quotation marks style
ru: Выберите вид кавычек по умолчанию

en: Output quotation marks that automatically adapt to the style selected above. If this is not selected, the quotation marks will stick with the style they have been inserted with.
ru: Выходные кавычки, которые автоматически адаптируются к стилю, выбранному выше. Если этот параметр не выбран, кавычки будут совпадать со стилем, в который они были вставлены.

en: Use d&ynamic quotation marks
ru: Использовать динамические кавычки

en: Encoding
ru: Кодировка

en: &Type:
ru: &Тип:

en: Select encoding of the generated LaTeX source (LaTeX input encoding).
ru: Выберите кодировку для кода LaTeX (входная кодировка LaTeX)

en: Select Unicode encoding variant.
ru: Выберите вариант кодировки Юникод

en: Specify whether to load the 'inputenc' package.
ru: Укажите, загружать ли пакет 'inputenc'

en: Select custom encoding.
ru: Выберите пользовательскую кодировку

en: Language pa&ckage:
ru: Языковой &пакет:

en: Select which language package LyX should use
ru: Выберите используемый языковой пакет

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
ru: Введите команду для загрузки языкового пакета (по умолчанию: \usepackage{babel})

en: Of&fset:
ru: Смещение:

en: Value of the vertical line offset.
ru: Вертикальное смещение линии.

en: Value of the line width.
ru: Значение ширины линии.

en: &Thickness:
ru: Толщина:

en: Value of the line thickness.
ru: Значение толщины линии.

en: Input here the listings parameters
ru: Параметры листингов

en: Feedback window
ru: Информационное окно

en: Choose the LaTeX package for code syntax highlighting
ru: Выберите пакет LaTeX для синтаксической подсветки кода

en: &Syntax Highlighting Package:
ru: Пакет подсветки синтаксиса:

en: Listing
ru: Листинг

en: &Main Settings
ru: Основные настройки

en: Placement
ru: &Размещение

en: Check for inline listings
ru: Установите для внутристрочного листинга

en: &Inline listing
ru: &Внутристрочный листинг

en: Check for floating listings
ru: Установите для плавающего листинга

en: &Float
ru: &Плавающий листинг

en: Pla&cement:
ru: &Размещение:

en: Specify placement (htbp) for floating listings
ru: Установите размещение (htbp) для плавающих листингов

en: Line numbering
ru: Нумерация строк

en: &Side:
ru: &Сторона:

en: On which side should line numbers be printed?
ru: С какой стороны должны печататься номера строк?

en: S&tep:
ru: &Шаг:

en: Difference between two numbered lines
ru: Разница между двумя пронумерованными строками

en: Font si&ze:
ru: Размер шрифта:

en: Choose the font size for line numbers
ru: Выберите размер шрифта для номеров строк

en: Style
ru: Стиль

en: F&ont size:
ru: &Размер шрифта:

en: The content's base font size
ru: Основной размер шрифта листинга

en: Font Famil&y:
ru: &Гарнитура шрифта:

en: The content's base font style
ru: Основная гарнитура шрифта листинга

en: Break lines longer than the linewidth
ru: Переносить строки, которые шире установленной ширины строк (linewidth)

en: &Break long lines
ru: &Переносить длинные строки

en: Make spaces visible by a special symbol
ru: Визуализировать пробелы специальным символом

en: S&pace as symbol
ru: Показывать пробелы

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
ru: Визуализировать пробелы в строках специальным символом

en: Space i&n string as symbol
ru: Показывать пробелы внутри "строк"

en: Tab&ulator size:
ru: &Размер табуляции:

en: Use extended character table
ru: Использовать расширенную таблицу символов

en: &Extended character table
ru: Расширенная таблица символов

en: Language[[Programming]]
ru: Язык

en: Lan&guage[[Programming]]:
ru: Язык:

en: Select the programming language
ru: Выберите язык программирования

en: &Dialect:
ru: &Диалект:

en: Select the dialect of the programming language, if available
ru: Выберите диалект языка программирования (при наличии)

en: Range
ru: Диапазон

en: Fi&rst line:
ru: Первая строка:

en: The first line to be printed
ru: Первая строка, которая будет напечатана

en: &Last line:
ru: Последняя строка:

en: The last line to be printed
ru: Последняя строка, которая будет напечатана

en: Ad&vanced
ru: &Дополнительно

en: More Parameters
ru: Больше параметров

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
ru: Введите здесь параметры, которые нужно вывести. Введите ? для того чтобы вывести все параметры.

en: Document-specific layout information
ru: Локальный макет текущего документа

en: &Validate
ru: &Проверить

en: Errors reported in terminal.
ru: Ошибки показаны в терминале.

en: Editor for LaTeX (plain) format will be used
ru: Будет использован редактор для формата LaTeX (plain)

en: &Edit Externally
ru: Править внешним редактором...

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Log &Type:
ru: Тип &журнала:

en: Jump to the next error message.
ru: Перейти к следующему сообщению от ошибке.

en: Next &Error
ru: Следующая &ошибка

en: Jump to the next warning message.
ru: Перейти к следующему предупреждению.

en: Next &Warning
ru: Следующее &предупреждение

en: &Find:
ru: Н&айти:

en: Hit Enter or click 'Find Next' to search
ru: Нажмите Enter или 'Найти далее' для поиска

en: Find &Next
ru: &Найти далее

en: &Open Containing Directory
ru: &Открыть каталог

en: Update the display
ru: Обновить экран

en: &Update
ru: &Обновить

en: Filter
ru: Фильтр

en: Determines whether only personal user files, system files or all files are displayed
ru: Определяет, отображаются ли только личные пользовательские файлы, системные файлы или все файлы.

en: Filter case-sensitively
ru: Фильтровать с учётом регистра

en: Case Sensiti&ve
ru: Учитывать &регистр

en: File &Language:
ru: &Язык файла:

en: The available language(s) of the selected file will be displayed here
ru: Доступные языки для выбранного файла

en: Use the margin settings provided by the document class.<br>Note that if this is unchecked, different defaults may be used.
ru: Использовать настройки полей, предоставляемые классом документа.<br>Обратите внимание, что если флажок не установлен, то могут использоваться другие значения по умолчанию.

en: &Default margins
ru: Поля по умолчанию

en: &Top:
ru: Сверху:

en: &Bottom:
ru: Снизу:

en: &Inner:
ru: Внутри:

en: O&uter:
ru: Снаружи:

en: Head &sep:
ru: Промежуток до верхнего колонтитула:

en: Head &height:
ru: Высота верхнего колонтитула:

en: &Foot skip:
ru: Промежуток до нижнего колонтитула:

en: &Column sep:
ru: Промежуток между колонками:

en: Master Document Output
ru: Вывод главного документа

en: Include only the selected subdocuments in the output
ru: Включить в вывод только выбранные поддокументы

en: Include only &selected children
ru: Включить выбранные дочерние документы

en: Include all subdocuments in the output
ru: Включить в вывод все поддокументы

en: &Include all children
ru: Включить все дочерние документы

en: Here you can set up the handling of counters and references with regard to the excluded child documents.
ru: Здесь можно настроить работу со счётчиками и ссылками с учётом исключённых дочерних документов.

en: Global Counters && References
ru: Общие счётчики и ссылки

en: All counters and references of excluded child documents will be ignored, thus the counters in the output will differ from an output of the complete document.<br>This is the fastest method. Use this if you do not need correct counter values and references.
ru: Все счётчики и ссылки исключённых дочерних документов будут игнорироваться, при этом счётчики в выводе будут отличаться от вывода полного документа.<br>Это самый быстрый метод. Используйте его, если вам не нужны правильные значения счётчиков и ссылок.

en: Do &not maintain (fast)
ru: Не поддерживать (быстро)

en: Counters and references of excluded child documents will be set up once and adapted if an excluded document has been modified. This sets up counters and references correctly in most cases, but it does not adjust page references to unincluded children that change due to changes of included files.<br>This is significantly faster than "Strictly maintain". Use this if you need correct counters and more or less correct references.
ru: Счётчики и ссылки для исключённых дочерних документов настраиваются один раз и адаптируются при изменениях исключённого документа. В большинстве случаев это позволяет корректно поддерживать счётчики и ссылки, но не корректирует ссылки на страницы исключённых дочерних документов, которые изменяются в результате изменения включённых файлов.<br>Это значительно быстрее, чем "Строго поддерживать". Используйте это, если вам нужны корректные счётчики и более или менее корректные ссылки.

en: Maintain mostl&y (medium)
ru: Поддерживать большинство

en: Assure that all counters and references are identical to the complete document. This can be much slower than the first two methods.<br>Use this if you absolutely need correct counters.
ru: Гарантировать что все счётчики и ссылки идентичны полному документу. Это может быть намного медленнее, чем первые два метода.<br>Используйте это, если вам абсолютно необходимы правильные счётчики.

en: Strictly &maintain (slow)
ru: Строго поддерживать (медленно)

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
ru: Горизонтальное выравнивание в столбце (l,c,r)

en: &Vertical:
ru: &Вертикальное:

en: Vertical alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Hori&zontal:
ru: &Горизонтальное:

en: Appearance
ru: Вид

en: decoration type / matrix border
ru: Скобки матрицы

en: Number of rows
ru: Количество строк

en: &Rows:
ru: &Строк:

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: &Columns:
ru: &Столбцов:

en: Resize this to the correct table dimensions
ru: Меняйте размер этой таблицы для задания размера матрицы

en: All packages:
ru: Все пакеты:

en: Load A&utomatically
ru: Автоматически

en: Load Alwa&ys
ru: Всегда загружать

en: Do &Not Load
ru: Не загружать

en: Indent displayed formulas instead of centering
ru: Отступ для выделенных формул вместо центрирования

en: Indent &formulas
ru: Отступ для формул

en: Size of the indentation
ru: Размер отступа

en: Formula numbering side:
ru: Сторона нумерации формулы:

en: Side where formulas are numbered
ru: Сторона, с которой нумеруются формулы

en: A&vailable:
ru: Доступные:

en: A&dd
ru: &Добавить

en: De&lete
ru: &Удалить

en: S&elected:
ru: &Выбранные:

en: Nomenclature
ru: Список обозначений

en: Sy&mbol:
ru: &Символ:

en: Des&cription:
ru: Описание:

en: Sort &as:
ru: Сортировать как:

en: Pass content of the `Symbol' and `Description' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
ru: Передавать содержимое полей `Символ' и `Описание' буквально в LaTeX. Установите, если хотите ввести код LaTeX.

en: Type
ru: Тип

en: LyX internal only
ru: Внутренний элемент LyX

en: LyX &Note
ru: &Заметка

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
ru: Экспортировать в LaTeX/Docbook без печати

en: &Comment
ru: Комментарий

en: Print as grey text
ru: Напечатать как серый текст

en: &Greyed out
ru: &Серый текст

en: Add line numbers to the side of the document
ru: Добавить нумерацию строк в документ

en: L&ine numbering
ru: Нумерация строк

en: O&ptions:
ru: &Параметры:

en: Line numbering (lineno package) options (e.g. right, modulo, switch(*), pagewise). Please refer to the lineno package manual for details.
ru: Настройки нумерации строк (пакет lineno), например right, modulo, switch(*), pagewise. Обратитесь к документации пакета за подробностями.

en: &List in Table of Contents
ru: &Отображать в содержании

en: &Numbering
ru: Нумерация

en: LaTeX Output Options
ru: Параметры вывода LaTeX

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
ru: Включить прямой/обратный поиск между редактором и выводом (SyncTeX)

en: S&ynchronize with output
ru: Синхронизировать с выводом

en: C&ustom macro:
ru: Пользовательский макрос:

en: Custom LaTeX preamble macro
ru: Пользовательская макрос в преамбуле LaTeX

en: If this is checked, fragile items such as labels and index entries are moved out of moving arguments such as sections and captions. This prevents LaTeX errors that can happen in such cases. It is recommended to keep this on.
ru: Если этот флажок установлен, хрупкие элементы, такие как метки и рубрики указателя, извлекаются из перемещаемых аргументов, таких как разделы и подписи. Это предотвращает ошибки LaTeX, которые могут произойти в таких случаях. Рекомендуется оставить включенным.

en: Put fra&gile content out of moving arguments
ru: Извлекать хрупкое содержимое из перемещаемых аргументов

en: XHTML Output Options
ru: Параметры вывода XHTML

en: Write CSS to file
ru: Записать CSS в файл

en: Scaling factor for images used for math output.
ru: Масштаб для изображений в математическом выводе.

en: Format to use for math output.
ru: Формат для использования в математическом выводе.

en: Images
ru: Изображения

en: Math &image scaling:
ru: Масштаб изображений в формулах:

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
ru: Обеспечивать ли строгое соответствие XHTML 1.1.

en: &Strict XHTML 1.1
ru: Строгий XHTML 1.1

en: &Math output:
ru: Вывод формул:

en: DocBook Output Options
ru: Параметры вывода DocBook

en: Namespace prefix to use for MathML formulae. For instance, with the <code>m</code> prefix, the MathML tags will be output like <code>m:math</code>.
ru: Префикс пространства имён для формул MathML. Например, с префиксом <code>m</code> теги MathML будут выводиться как <code>m:math</code>.

en: No prefix (namespace defined inline for each tag)
ru: Без префикса (пространство имён определяется непосредственно для каждого тега)

en: m (default)
ru: m (по умолчанию)

en: &Table output:
ru: Вывод таблиц:

en: &MathML namespace prefix:
ru: Префикс пространства имён MathML:

en: LyX Format
ru: Формат LyX

en: Save all parameters in the LyX file, including ones that are frequently switched or that are specific to the user (such as the output of the tracked changes, or the document directory path). Disabling this option plays nicer in collaborative settings and with version control systems.
ru: Сохранять все параметры в файле LyX, включая часто переключаемые или специфичные для пользователя (например, результат отслеживаемых изменений или путь к каталогу документа). Отключение этой опции полезно при совместной работе над документом и при использовании систем управления версиями.

en: Save &transient properties
ru: Сохранять промежуточные свойства

en: Output Format
ru: Формат вывода

en: Specify the default output format (for view/update)
ru: Укажите формат вывода по умолчанию (для просмотра/обновления)

en: De&fault output format:
ru: &Формат вывода по умолчанию:

en: Runs the LaTeX backend with the -shell-escape option (Warning: use only when really necessary)
ru: Запускать LaTeX с опцией -shell-escape (Предупреждение: используйте только в случае необходимости)

en: &Allow running external programs
ru: Разрешить выполнение внешних программ

en: &Use hyperref support
ru: Использовать поддержку hyperref

en: &General
ru: &Общие

en: Header Information
ru: Информация заголовка

en: &Title:
ru: &Название:

en: &Author:
ru: &Автор:

en: Sub&ject:
ru: Тема:

en: &Keywords:
ru: &Ключевые слова:

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
ru: Если не указано явно, заполнить поля названия и автора из соответствующих окружений

en: Automatically fi&ll header
ru: Автоматически запо&лнять заголовок

en: Enable fullscreen PDF presentation
ru: Разрешить полноэкранный показ PDF-презентаций

en: Load in &fullscreen mode
ru: Запуск в полноэкранном режиме

en: H&yperlinks
ru: &Гиперссылки

en: Allows link text to break across lines.
ru: Разрешить разрывать текст ссылок по строкам

en: B&reak links over lines
ru: Разрывать ссылки по строкам

en: No &frames around links
ru: Без &рамок вокруг ссылок

en: C&olor links
ru: &Цветные ссылки

en: Bibliographical backreferences
ru: Обратные библиографические ссылки

en: B&ackreferences:
ru: &Обратные ссылки:

en: &Bookmarks
ru: &Закладки

en: G&enerate bookmarks (toc)
ru: &Создавать закладки

en: &Numbered bookmarks
ru: &Нумерованные закладки

en: &Open bookmark tree
ru: &Открывать дерево закладок

en: Number of levels
ru: Число уровней

en: Additional O&ptions
ru: Дополнительные &параметры

en: Additional hyperref options (comma-separated) to be passed via \hypersetup.
ru: Дополнительные параметры hyperref (разделённые запятыми) для передачи через \hypersetup.

en: Document metadata and PDF settings (as specified in LaTeX 06/2022 and later)
ru: Метаданные документа и настройки PDF (как указано в LaTeX 06/2022 и более поздних версиях)

en: Document &Metadata
ru: Метаданные документа

en: Paper Format
ru: Формат бумаги

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
ru: Установите размер бумаги или задайте собственный, выбрав "Задано пользователем"

en: &Orientation:
ru: &Ориентация:

en: &Portrait
ru: &Книжная

en: &Landscape
ru: &Альбомная

en: Page Layout
ru: Макет страницы

en: Page &style:
ru: Стиль &колонтитулов:

en: Style used for the page header and footer
ru: Стиль для верхнего и нижнего колонтитула

en: Lay out the page for double-sided printing
ru: Компоновать страницы для двухсторонней печати

en: &Two-sided document
ru: &Двухсторонний документ

en: Line &spacing
ru: Междустрочный &интервал

en: Single
ru: Одинарный

en: 1.5
ru: Полуторный

en: Double
ru: Двойной

en: Custom
ru: Задано пользователем

en: &Justified
ru: &По ширине

en: Ri&ght
ru: С&права

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
ru: Использовать выравнивание для абзаца по умолчанию, каким бы оно ни было.

en: Paragraph's &Default
ru: По &умолчанию

en: Label Width
ru: Ширина метки

en: This text defines the width of the paragraph label
ru: Этот текст определяет ширину метки абзаца

en: Lo&ngest label
ru: Самая длин&ная метка

en: &Do not indent paragraph
ru: Не делать отступ в начале абзаца

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
ru: Горизонтальное и вертикальное пространство содержимого фантома

en: Phanto&m
ru: Фантом

en: Horizontal space of the phantom content
ru: Горизонтальное пространство для содержимого фантома

en: &Horizontal Phantom
ru: Горизонтальный фантом

en: Vertical space of the phantom content
ru: Вертикальное пространство для содержимого фантома

en: Verti&cal Phantom
ru: Вертикальный фантом

en: Find in preamble
ru: Найти в преамбуле

en: &Find
ru: &Найти

en: Change the selected color
ru: Изменить выбранный цвет

en: A&lter...
ru: &Изменить...

en: Reset the selected color to its original value
ru: Сбросить выбранный цвет к его исходному значению

en: Restore &Default
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: Reset all colors to their original value
ru: Сбросить все цвета к их исходным значениям

en: Restore A&ll
ru: Восстановить всё

en: Use the color scheme of your Operating System/Desktop Environment
ru: Использовать цветовую схему операционной системы/окружения рабочего стола

en: &Use system colors
ru: Использовать системные цвета

en: In Math
ru: В математических формулах

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
ru: Показывать серым цветом автоматическое дополнение слова после курсора в математическом режиме после задержки.

en: Automatic in&line completion
ru: Автодополнение в &строке

en: Show the popup in math mode after the delay.
ru: Показывать всплывающее меню в математическом режиме после задержки.

en: Automatic p&opup
ru: Автоматическое окно подсказки

en: Autoco&rrection
ru: Автокоррекция

en: In Text
ru: В тексте

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
ru: Показывать серым цветом автоматическое дополнение слова после курсора в текстовом режиме после задержки.

en: Automatic &inline completion
ru: Автодополнение в &строке

en: Show the popup after the set delay in text mode.
ru: Показывать всплывающее меню в текстовом режиме после установленной задержки.

en: Automatic &popup
ru: Автоматическое окно подсказки

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
ru: Показывать маленький треугольник на курсоре если доступно дополнение слова в текстовом режиме.

en: Cursor i&ndicator
ru: И&ндикатор курсора

en: General[[settings]]
ru: Общие

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
ru: После того, как курсор оставался неподвижным в течение указанного времени, показывается встроенное дополнение слова (если оно доступно).

en: s inline completion dela&y
ru: Задержка дополнен&ия (сек.)

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
ru: После того, как курсор оставался неподвижным в течение указанного времени, показывается окно с вариантами дополнения (если оно доступно).

en: s popup d&elay
ru: Задержка всплывающего &окна (сек.)

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
ru: Слова из меньшего количества символов не будут завершаться.

en: Minimum characters for words that should be completed
ru: Минимальное количество символов для завершения слов

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
ru: Когда дополнение по TAB не единственно, задержки появления всплывающего окна не будет. Оно будет показано сразу.

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
ru: По&казывать всплывающее окно без задержки для не единственных дополнений

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
ru: Длинные дополнения обрезаются и показываются как "...".

en: &Use "..." to shorten long completions
ru: &Использовать "..." для сокращения длинных дополнений

en: Converter Defi&nitions
ru: Определения конвертеров

en: &Converter:
ru: К&онвертер:

en: E&xtra flag:
ru: &Дополнительно:

en: Fro&m format:
ru: &Из формата:

en: &To format:
ru: &В формат:

en: &Modify
ru: &Изменить

en: Remo&ve
ru: &Удалить

en: Converter File Cache
ru: Кэш-файл конвертера

en: &Enabled
ru: &Использовать

en: Maximum a&ge (in days):
ru: &Максимальный возраст (дней):

en: Security
ru: Безопасность

en: When enabled, use of converters with the 'needauth' option is forbidden.
ru: Если этот параметр включён, использование конвертеров с параметром 'needauth' запрещено.

en: &Forbid use of needauth converters
ru: Запретить использование конвертеров needauth

en: When enabled, ask user before launching any external converter with the 'needauth' option.
ru: Если этот параметр включён, спрашивать пользователя перед запуском любого внешнего конвертера с опцией 'needauth'.

en: Use need&auth option
ru: Использовать параметр needauth

en: Factor for the preview size
ru: Множитель для размера предпросмотра

en: Display &graphics
ru: Показывать &графику

en: Instant &preview:
ru: Мгновенный предпросмотр:

en: Off
ru: Выкл.

en: No math
ru: Без математики

en: On
ru: Вкл.

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
ru: Отмечать конец абзаца на экране символом pilcrow.

en: &Mark end of paragraphs
ru: &Отмечать конец абзаца

en: Preview si&ze:
ru: Ра&змер предпросмотра:

en: If this is checked, additions in change tracking are underlined in the workarea
ru: Если отмечено, то вставки при отслеживании изменений будут подчёркиваться в рабочей области

en: &Underline change tracking additions
ru: Подчёркивать отслеживаемые вставки

en: Session Handling
ru: Сессии

en: Restore window layouts and &geometries
ru: Восстанавливать положение и размер окон

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
ru: Восстанавливать позицию курсора на момент закрытия файла

en: Restore cursor &positions
ru: Восстанавливать &позицию курсора

en: &Load opened files from last session
ru: &Загружать открытые файлы из прошлой сессии

en: &Clear all session information
ru: Очистить всю &информацию о сессиях

en: Backup && Saving
ru: Резервное копирование и сохранение

en: Backup &original documents when saving
ru: Создавать резервные копии при сохранении

en: If this is checked, LyX saves a temporary copy of changed documents in the given interval (as #filename.lyx# in the given directory). As opposed to the backup above, this snapshot will be removed when changes are being saved. If the application crashes with unsaved changes and the restoration from the emergency file (named filename.lyx.emergency) fails, this snapshot can be at rescue.
ru: Если флажок установлен, LyX сохраняет временную копию изменённых документов в заданном интервале (как #filename.lyx# в заданном каталоге). В отличие от резервного копирования, задаваемого выше, эта временная копия будет удалена сразу после сохранения изменений. Если приложение аварийно завершает работу с несохранёнными изменениями и восстановление из аварийного файла (с именем filename.lyx.emergency) не удаётся, эта копия может стать спасением.

en: Make a&uto-save snapshots every[[ N minutes]]
ru: Делать копии с автоматическим сохранением каждые

en: [[Make auto-save snapshots every N ]]&minutes
ru: минут

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default. Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
ru: Если эта опция включена, новые документы будут сохраняться в сжатом двоичном формате по умолчанию. Существующие документы будут сохраняться в текущем состоянии (сжатом или несжатом).

en: &Save new documents compressed by default
ru: Сохранять новые документы сжатыми по умолчанию

en: If this is checked, the document directory path will be saved in the document. This allows moving the document elsewhere and still finding the included files.
ru: Если эта опция включена, путь к каталогу документа будет сохранён в документе. Это позволит перемещать документ в другое место и всё равно находить включённые файлы.

en: Save the &document directory path
ru: Сохранять путь к каталогу документа

en: Windows && Work Area
ru: Окна и рабочая область

en: Open documents in &tabs
ru: &Открывать документы во вкладках

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
ru: Открывать ли документы в уже запущенном экземпляре LyX. (Установите путь канала LyXServer и перезапустите LyX для включения этой функции)

en: Use s&ingle instance
ru: Использовать один экземпляр

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top right.
ru: Показывать кнопку закрытия на каждой вкладке или только одну в правом верхнем углу.

en: Displa&y single close-tab button
ru: &Единственная кнопка закрытия вкладки

en: Closing last &view:
ru: При закрытии последнего вида:

en: Closes document
ru: закрывать документ

en: Hides document
ru: скрывать документ

en: Ask the user
ru: спросить пользователя

en: Editing
ru: Редактирование

en: Scroll &below end of document
ru: Прокручивать за конец документа

en: Edit Math Macros inline with a box around
ru: Редактировать математические макросы, окружённые рамкой

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
ru: Редактировать математические макросы с именем в строке состояния

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
ru: Редактировать математические макросы со списком параметров (как в LyX < 1.6)

en: If this is checked, change tracking markup will not be resolved on copy/paste operations and when moving content from/to insets if change tracking is deactivated.
ru: Если этот флажок установлен, то удалённый и добавленный текст будет сохраняться помеченным при его копировании/вставке и при перемещении содержимого во вставки / из вставок при отключенном отслеживании изменений.

en: &Keep change tracking markup on copy and paste
ru: Сохранять разметку отслеживания изменений при копировании и вставке

en: Sort &environments alphabetically
ru: Сортировать окружения по алфавиту

en: Cursor &follows scrollbar
ru: &Курсор следует за полосой прокрутки

en: If this is activated, LyX will search your disk for matching files when clicking on "Try to Open Citation Content..." in the citation context menu. Note the security implications described in User Guide, 6.6.4.
ru: При включении LyX будет искать подходящие файлы на диске для пункта "Попробовать открыть источник..." контекстного меню библиографической ссылки. Учитывайте последствия для безопасности, описанные в Руководстве пользователя, раздел 6.6.4.

en: Search &drive for cited files
ru: Искать цитируемые файлы на диске

en: Patte&rn:
ru: &Шаблон:

en: Define search pattern (see UserGuide for syntax)
ru: Определите шаблон поиска (синтаксис см. в Руководстве пользователя)

en: Cursor width (&pixels):
ru: Ширина курсора (пиксели):

en: Configure the width of the text cursor.  "Auto" means that zoom-controlled width is used.
ru: Настройка ширины текстового курсора. Используется автоматическая ширина, если установлено в 0.

en: Auto
ru: Авто

en: Skip trailing non-word characters
ru: Пропускать завершающие символы, не относящиеся к словам

en: Use M&ac-style cursor movement
ru: Использовать перемещение курсора в стиле Mac

en: &Group environments by their category
ru: &Группировать окружения по их категории

en: Limit the width of the text in the work area to the specified length
ru: Ограничить ширину текста в рабочей области до заданной величины

en: &Limit text width
ru: &Ограничить ширину текста

en: &New...
ru: &Создать...

en: Re&move
ru: &Удалить

en: &Document format
ru: Формат документа

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
ru: Установите для показа текущего формата в меню Файл > Экспортировать

en: Sho&w in export menu
ru: Показать в меню экспорта

en: Vector &graphics format
ru: Формат векторной &графики

en: S&hort name:
ru: &Краткое имя:

en: E&xtensions:
ru: Рас&ширения:

en: Shortc&ut:
ru: Сочетание клавиш:

en: Ed&itor:
ru: Редактор:

en: &Viewer:
ru: &Просмотрщик:

en: Co&pier:
ru: Ко&пир:

en: Specification of the default output formats when using specific LaTeX variants
ru: Укажите формат вывода по умолчанию при использовании конкретных вариантов LaTeX

en: Default Output Formats
ru: Форматы вывода по умолчанию

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
ru: Формат вывода по умолчанию для документов, использующих системные шрифты

en: This is the default output format for LyX documents, except for DocBook classes, documents that use non-TeX fonts and Japanese documents
ru: Это формат по умолчанию для документов LyX, кроме классов DocBook, документов, использующих системные шрифты, и японских документов

en: The default output format for Japanese documents (using pLaTeX)
ru: Формат вывода по умолчанию для японских документов (с помощью pLaTeX)

en: With n&on-TeX fonts:
ru: С системными шрифтами:

en: With &TeX fonts:
ru: С шрифтами TeX:

en: &Japanese:
ru: Японский:

en: Your name
ru: Ваше имя

en: &Initials:
ru: Инициалы:

en: Initials of your name
ru: Инициалы вашего имени

en: &E-mail:
ru: &Эл. почта:

en: Your E-mail address
ru: Ваш электронный адрес

en: Keyboard
ru: Клавиатура

en: Use &keyboard map
ru: Использовать раскладку &клавиатуры

en: Br&owse...
ru: В&ыбрать...

en: S&econdary:
ru: Дополнительная:

en: &Primary:
ru: Основная:

en: Mac OS X specific setting for use with emacs bindings. Takes effect next time LyX is launched.
ru: Настройка использования привязок emacs (только для macOS). Вступает в силу при следующем запуске LyX.

en: Do not swap Apple and Control keys
ru: Не менять местами клавиши Apple и Control

en: Mouse
ru: Мышь

en: &Wheel scrolling speed:
ru: &Скорость прокрутки колёсика:

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
ru: 1.0 является стандартной скоростью прокрутки с помощью колёсика мышки. Большие значения соответствуют ускоренной прокрутке, меньшие - замедленной.

en: If this is checked, the middle mouse button will paste the recent selection
ru: При включении средняя кнопка мыши будет вставлять последний выделенный текст

en: &Middle mouse button pasting
ru: Вставка средней кнопкой мыши

en: Scroll Wheel Zoom
ru: Масштаб колёсиком мыши

en: &Enable
ru: &Использовать

en: User &interface language:
ru: Язык &пользовательского интерфейса:

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
ru: Выберите язык пользовательского интерфейса (меню, диалогов и т. д.)

en: LaTeX Language Support
ru: Поддержка языков LaTeX

en: Language &package:
ru: Языковой &пакет:

en: Select which (LaTeX) language package documents should use by default
ru: Выберите используемый языковой пакет по умолчанию

en: Automatic
ru: Автоматический

en: Always Babel
ru: Всегда Babel

en: None[[language package]]
ru: Нет

en: Enter the command to load a custom language package (default: \usepackage{babel})
ru: Введите команду для загрузки языкового пакета (по умолчанию: \usepackage{babel})

en: Command s&tart:
ru: Команда &начала:

en: The LaTeX command that starts a switch to a different language. The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
ru: Команда LaTeX, которая начинает переключение на иностранный язык. $$lang заменяется на используемый язык.

en: Command e&nd:
ru: Команда &окончания:

en: The LaTeX command that ends a switch to a different language.  The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
ru: Команда LaTeX, которая заканчивает переключение на иностранный язык. $$lang заменяется на используемый язык.

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package), so that other packages are also informed about the used languages.
ru: Отметьте для глобального выбора языка (для данного класса документов), не локального (для данного пакета с языком). При этом другие пакеты также информируются об используемых языках.

en: Set languages &globally
ru: Установить языки глобально

en: If checked, the document language is explicitly set by a language switch command
ru: Если отмечено, язык документа устанавливается явно командой переключения языка

en: Set document language e&xplicitly
ru: Устанавливать язык документа явно

en: If checked, the document language is explicitly closed by a language switch command
ru: Если отмечено, язык документа закрывается явно командой переключения языка

en: &Unset document language explicitly
ru: Закрывать язык документа явно

en: Editor Settings
ru: Настройки редактора

en: Check to highlight additional languages (to the document language) visually in the work area
ru: Отметьте для визуального выделения иностранных языков в рабочей области

en: &Mark additional languages
ru: Помечать &другие языки

en: Select to use the current keyboard language, as set from the operating system, as default input language.
ru: Выберите, чтобы использовать текущий язык клавиатуры, установленный операционной системой, в качестве языка ввода по умолчанию.

en: Respect &OS keyboard language
ru: Использовать язык клавиатуры ОС

en: Specify here how the arrow keys behave within scripts with right-to-left direction
ru: Укажите здесь, как клавиши со стрелками ведут себя в скриптах с направлением справа налево.

en: Right-to-left cursor movement:
ru: Движение курсора справа налево:

en: The cursor follows the logic of the text direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the right when coming from the left)
ru: Курсор следует логике направления текста (например, во встроенном RTL-тексте в LTR-абзац курсор появляется справа при движении вправо).

en: &Logical
ru: &Логическое

en: The cursor follows the visual direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the left when coming from the left)
ru: Курсор следует визуальному направлению (например, во встроенном RTL-тексте в LTR-абзац курсор появляется слева при движении вправо).

en: &Visual
ru: &Визуальное

en: Local Preferences
ru: Локальные настройки

en: Here you can specify the decimal separator that is used in the tabular dialog by default. "Language default" selects the appropriate separator for the current language.
ru: Здесь вы можете указать десятичный разделитель, который по умолчанию используется в диалоговом окне настройки таблицы. "По умолчанию для языка" выбирает разделитель, соответствующий текущему языку.

en: Default decimal &separator:
ru: Десятичный разделитель по умолчанию:

en: Insert a custom decimal separator here
ru: Задайте здесь свой десятичный разделитель

en: Select the default length unit for LyX dialogs
ru: Укажите единицу длины по умолчанию для диалоговых окон LyX

en: Default length &unit:
ru: &Единица длины по умолчанию:

en: Language Default
ru: По умолчанию для языка

en: &DVI viewer paper size options:
ru: Параметры размера бумаги просмотрщика &DVI:

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
ru: Дополнительный флаг размера бумаги (-paper) для некоторых просмотрщиков DVI

en: P&rocessor:
ru: &Процессор:

en: BibTeX command and options
ru: Командная строка BibTeX

en: Processor for &Japanese:
ru: Процессор для японского:

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
ru: Особая команда BibTeX и опции для pLaTeX (Японский)

en: Index command and options (makeindex, xindy)
ru: Команда для создания указателя (makeindex, xindy)

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
ru: Особая команда создания указателя и параметры для pLaTeX (Японский)

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
ru: Команды и опции для nomencl (обычно makeindex)

en: CheckTeX start options and flags
ru: Начальные параметры и флаги CheckTeX

en: &CheckTeX command:
ru: Команда Chec&kTeX:

en: &Nomenclature command:
ru: &Команда номенклатуры:

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files. Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time. Warning: Your changes here will not be saved.
ru: Выберите, должен ли LyX выводить пути к файлам LaTeX в стиле Windows или Cygwin. Изменяйте значение по умолчанию только если TeX не был правильно обнаружен при обновлении конфигурации. Предупреждение: ваши изменения здесь не будут сохранены.

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
ru: &Использовать пути в стиле Windows в файлах LaTeX

en: Set class options to default on class change
ru: Установить параметры класса по умолчанию при изменении класса

en: R&eset class options when document class changes
ru: &Сбросить параметры класса при изменении класса документа

en: Forward Search
ru: Прямой поиск

en: DV&I command:
ru: Команда DVI:

en: &PDF command:
ru: Команда PDF:

en: Dvips Options
ru: Параметры dvips

en: Paper t&ype:
ru: Тип &бумаги:

en: Paper si&ze:
ru: Размер &бумаги:

en: Lan&dscape:
ru: &Альбом:

en: Other Options
ru: Другие параметры

en: Output &line length:
ru: &Длина строки в выводе:

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
ru: Максимальная длина строки экспортируемого файла (LaTeX, Простой текст и др.). Если установлен 0, то абзацы выводятся одной строкой; иначе абзацы разбиваются на несколько строк.

en: &Overwrite on export:
ru: Перезаписать при экспорте:

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
ru: Что делать, когда существующие файлы должны быть перезаписаны при экспорте.

en: Ask permission
ru: Спросить разрешение

en: Main file only
ru: Только главный файл

en: All files
ru: Все файлы

en: Relative and absolute paths are allowed. Relative paths will be expanded with respect to the working directory (WD). For all paths except the "TEXINPUTS prefix" the WD is the directory from which you start LyX, and thus could change for each LyX session. For the "TEXINPUTS prefix" path the WD is the directory containing the document. The path "." (without quotes) is a common example of a relative path and refers to the WD.
ru: Разрешены относительные и абсолютные пути. Относительные пути будут расширены относительно рабочего каталога (WD). Для всех путей, кроме "Префикс TEXINPUTS", WD является каталогом, из которого вы запускаете LyX, и поэтому может меняться для каждой сессии LyX. Для пути "Префикс TEXINPUTS" WD - это каталог, содержащий текущий документ. Путь "." (без кавычек) является общим примером относительного пути и ссылается на WD.

en: &PATH prefix:
ru: Префикс &PATH:

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
ru: Эти каталоги будут использованы до обработки переменной среды PATH. Указывайте их в том виде, как принято в вашей операционной системе.

en: TEX&INPUTS prefix:
ru: Префикс TEX&INPUTS:

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
ru: Эти каталоги будут использованы до обработки переменной среды TEXINPUTS. Указывайте их в том виде, как принято в вашей операционной системе.

en: Browse...
ru: Выбрать...

en: T&hesaurus dictionaries:
ru: Словари тезауруса:

en: &Temporary directory:
ru: &Временный каталог:

en: Ly&XServer pipe:
ru: Канал сервера Ly&X:

en: If a path is specified here, all backups of LyX files will be stored there. If no path is given, backups will be stored alongside the original document. This requires 'Backup original documents when saving' in Look & Feel > Document Handling to be checked.
ru: Если здесь указан путь, все резервные копии файлов LyX будут располагаться там. Если путь не указан, резервные копии будут храниться рядом с исходным документом. Для этого необходимо установить флажок 'Резервное копирование исходных документов при сохранении' в Вид и поведение > Документ.

en: &Backup directory:
ru: &Каталог резервного копирования:

en: &Example files:
ru: Файлы примеров:

en: &Document templates:
ru: &Шаблоны документов:

en: &Working directory:
ru: &Каталог пользователя:

en: H&unspell dictionaries:
ru: &Словари Hunspell:

en: Sans Seri&f:
ru: &Без засечек:

en: T&ypewriter:
ru: &Машинописный:

en: R&oman:
ru: С &засечками:

en: Default &zoom %:
ru: Масштаб по умолчанию (%):

en: Font Sizes
ru: Размеры шрифтов

en: &Large:
ru: &Большой:

en: &Larger:
ru: &Больший:

en: &Largest:
ru: &Наибольший:

en: &Huge:
ru: &Огромный:

en: &Hugest:
ru: &Огромнейший:

en: S&mallest:
ru: &Наименьший:

en: S&maller:
ru: &Меньший:

en: S&mall:
ru: &Малый:

en: &Normal:
ru: &Нормальный:

en: &Tiny:
ru: &Крохотный:

en: &New
ru: &Создать

en: &Bind file:
ru: &Файл привязок клавиш:

en: Show ke&y-bindings containing:
ru: Показать &привязки клавиш, содержащие:

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
ru: Если отключено, то в заметках и комментариях не будет проверяться правописание

en: Spellcheck &notes and comments
ru: Проверять заметки и комментарии

en: &Spellchecker engine:
ru: Программа проверки правописания:

en: Accept words such as "diskdrive"
ru: Принимать такие слова, как "diskdrive"

en: Accept compound &words
ru: Допускать составные &слова

en: Mark misspelled words with a underline.
ru: Помечать ошибочные слова подчёркиванием.

en: S&pellcheck continuously
ru: Непрерывная проверка правописания

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
ru: Символы, вставленные сюда, игнорируются программой проверки правописания.

en: &Escape characters:
ru: Игнорируемые &символы:

en: Override the language used for the spellchecker
ru: Подменить язык используемый для проверки правописания

en: Al&ternative language:
ru: &Другой язык:

en: General Look && Feel
ru: Вид и поведение

en: Use icons from system's &theme
ru: Использовать значки из системной темы

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
ru: Набор значков для использования. Предупреждение: обычный размер значков может быть неверным пока вы не сохраните настройки и не перезапустите LyX.

en: &Icon set:
ru: &Набор значков:

en: &User interface file:
ru: &Файл пользовательского интерфейса:

en: User interface &style:
ru: &Стиль пользовательского интерфейса:

en: You can set a custom style here. Note that only certain styles may support dark mode, e.g. fusion on Windows.
ru: Здесь можно задать пользовательский стиль. Обратите внимание, что только некоторые стили могут поддерживать тёмный режим, например fusion в Windows.

en: Context Help
ru: Контекстная помощь

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
ru: Отметьте это, чтобы показывать полезные комментарии для вставок в главной рабочей области редактируемого документа

en: &Enable tool tips in main work area
ru: &Разрешить подсказки в главной рабочей области

en: Menus
ru: Меню

en: &Maximum last files:
ru: &Количество недавних файлов:

en: Fullscreen
ru: Полный экран

en: Hide &menubar
ru: Скрыть &меню

en: Hide scr&ollbar
ru: Скрыть &полосу прокрутки

en: Hide sta&tusbar
ru: Скрыть строку &состояния

en: H&ide tabbar
ru: Скрыть панель &вкладок

en: &Hide toolbars
ru: Скрыть панели &инструментов

en: If this is checked, pressing OK or Apply will save the changes only for the current LyX session, not permanently.
ru: Если эта опция включена, нажатие кнопки OK или Применить будет сохранять изменения только для текущей сессии.

en: A&pply to current session only
ru: Применить только для текущей сессии

en: Nomenclature settings
ru: Список обозначений

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
ru: Определите отступ/длину метки для списка обозначений.

en: &List Indentation:
ru: &Отступ списка:

en: Custom &Width:
ru: Польз. ширина:

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
ru: Пользовательское значение. Требует тип отступа "Задано пользователем".

en: Available i&ndexes:
ru: &Доступные указатели:

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
ru: Выберите указатель, который будет напечатан в этом месте документа.

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
ru: Установите, если этот указатель должен быть частью (например, разделом) предыдущего.

en: &Subindex
ru: &Подуказатель

en: Pass index names literally to LaTeX. Check this if you want to use LaTeX code in index names.
ru: Передавать имена указателей буквально в LaTeX. Выберите это, если вы хотите использовать код LaTeX в именах для указателей.

en: Output
ru: Вывод

en: Settings
ru: Настройки

en: Select the debug messages that should be displayed
ru: Выберите отладочные сообщения для показа

en: Display statusbar messages?
ru: Показывать сообщения строки состояния?

en: &Statusbar messages
ru: Сообщения в строке состояния

en: Debug messages
ru: Отладочные сообщения

en: Display all debug messages
ru: Показывать все отладочные сообщения

en: &All
ru: &Все

en: Display the debug messages selected to the right
ru: Показывать отладочные сообщения, выбранные справа

en: S&elected
ru: &Выбранные

en: Display no debug messages
ru: Не показывать отладочные сообщения

en: &None
ru: Нет

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
ru: Автоматическая очистка окна перед началом компиляции LaTeX

en: &Clear automatically
ru: Очищать автоматически

en: Label
ru: Метка

en: Reference counter value
ru: Значение счётчика ссылки

en: &In[[buffer]]:
ru: &Документ:

en: The (sub-)document from which the available labels are displayed
ru: (Под-)документ, из которого отображаются доступные метки

en: So&rt:
ru: Сортировать:

en: Sorting of the list of available labels
ru: Сортировка списка доступных меток

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
ru: Группировать список доступных меток по префиксу (напр. "sec:")

en: Grou&p
ru: Группировать

en: Available &Labels:
ru: Доступные метки:

en: Sele&cted Label:
ru: &Выбранная метка:

en: Select a label from the list above or enter a label manually
ru: Выберите метку из списка выше или введите её сами

en: Jump to the selected label
ru: Перейти к выделенной метке

en: &Go to Label
ru: Перейти к метке

en: Reference For&mat:
ru: Формат ссылки:

en: Adjust the style of the cross-reference
ru: Настроить стиль перекрёстной ссылки

en: <reference>
ru: <ссылка>

en: (<reference>)
ru: (<ссылка>)

en: <page>
ru: <страница>

en: on page <page>
ru: на странице <стр.>

en: <reference> on page <page>
ru: <ссылка> на странице <стр.>

en: Formatted reference
ru: Форматированная ссылка

en: Textual reference
ru: Текстовая ссылка

en: Label only
ru: Только метка

en: Use plural form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
ru: Использовать форму множественного числа отформатированной ссылки. (Работает только для отформатированных ссылок, и только если вы используете refstyle.)

en: Plural
ru: Множ. число

en: Use capitalized form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
ru: Использовать прописную форму форматированной ссылки. (Работает только для отформатированных ссылок, и только если вы используете refstyle.)

en: Capitalized
ru: Первые Прописные

en: Do not output part of label before ":"
ru: Не выводить часть метки до ":"

en: No Prefix
ru: Без префикса

en: No Hyperlink
ru: Нет гиперссылки

en: Find previous occurrence (Shift+Enter)
ru: Найти предыдущее совпадение (Shift+Enter)

en: &< Find
ru: &< Найти

en: Replace all occurrences
ru: Заменить все совпадения

en: Hide replace and option widgets
ru: Скрыть панель для замены и настройки

en: &Minimize
ru: &Свернуть

en: Rep&lace with:
ru: &Заменить на:

en: &Search:
ru: На&йти:

en: Replace and find next occurrence
ru: Заменить и найти следующее совпадение

en: &Replace >
ru: Заменить >

en: Replace and find previous occurrence
ru: Заменить и найти предыдущее совпадение

en: < Re&place
ru: < Заменить

en: Find next occurrence (Enter)
ru: Найти следующее совпадение (Enter)

en: Treat uppercase/lowercase writing as distinct
ru: Различать прописные и строчные буквы

en: &Case sensitive[[search]]
ru: &Учитывать регистр

en: Match whole words only
ru: Только целые слова

en: Limit search and replace to selection
ru: Вести поиск и замену только в выделенном тексте

en: Selection onl&y
ru: Только в в&ыделении

en: If this is checked, LyX will search forward immediately
ru: Начинать поиск следующего совпадения сразу при вводе искомого текста

en: Search as yo&u type
ru: Искать п&ри вводе текста

en: If the end/start of the document is reached, automatically wrap around
ru: При достижении конца документа, продолжать поиск/замену с его начала

en: &Wrap
ru: Продол&жать с начала

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
ru: Обработать преобразованный файл с помощью команды ($$FName = имя файла)

en: Export for&mats:
ru: &Форматы экспорта:

en: Send exported file to &command:
ru: Отправить экспортированный файл в команду:

en: Edit shortcut
ru: Привязка клавиш

en: Fu&nction:
ru: &Функция:

en: Enter LyX function or command sequence
ru: Введите функцию LyX или последовательность команд

en: Short&cut:
ru: &Сочетание клавиш:

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
ru: Введите сочетание клавиш после нажатия на это поле. Вы можете сбросить содержимое поля кнопкой "Очистить"

en: Remove last key from the shortcut sequence
ru: Удалить последнюю клавишу из сочетания

en: &Delete Key
ru: &Удалить

en: Clear current shortcut
ru: Очистить текущее сочетание

en: C&lear
ru: &Очистить

en: Spell Checker
ru: Проверка правописания

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
ru: Язык для проверки. Изменение влияет на язык проверяемого слова.

en: Unknown &word:
ru: Нет в словаре:

en: Current word
ru: Текущее слово

en: Skip this match and go to next misspelling
ru: Пропустить это совпадение и перейти к следующей ошибке

en: S&kip
ru: Пропустить

en: Repla&cement:
ru: &Замена:

en: Skips all occurrences of this word within the current session.
ru: Пропускает все вхождения этого слова в текущей сессии.

en: Skip A&ll
ru: Пропустить все

en: Replace with selected word
ru: Заменить выбранным словом

en: Replace word with current choice
ru: Заменить слово на выбранное

en: &Replace
ru: &Заменить

en: S&uggestions:
ru: &Варианты:

en: Replace all occurrences of the word in the document with current choice
ru: Заменить все вхождения слова в документе на текущий вариант

en: Re&place All
ru: Заменить вс&ё

en: Ignore this occurrence of the word permanently (saved as a text property).
ru: Игнорировать это появление слова всегда (сохраняется в свойствах текста)

en: Ign&ore
ru: Игнорировать

en: Ignore all occurrences of this word within this document. This persists beyond the current session.
ru: Игнорировать все вхождения этого слова в этом документе. Это сохраняется и после окончания текущей сессии.

en: I&gnore All
ru: Пропустить всё

en: Add the word to your personal dictionary
ru: Добавить слово в личный словарь

en: &Add[[Spellchecker]]
ru: Добавить

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
ru: Доступные категории зависят от кодировки документа. Выберите UTF-8 для полного списка.

en: Ca&tegory:
ru: &Категория:

en: Select this to display all available characters at once
ru: Выберите для одновременного показа всех доступных символов

en: &Display all
ru: &Показать все

en: &Style:
ru: Стиль:

en: &Table Settings
ru: &Настройки таблицы

en: Row setting
ru: Настройки строки

en: Merge cells of different rows
ru: Объединить ячейки разных строк

en: M&ultirow
ru: Объединённая строка

en: &Vertical Offset:
ru: Верт. смещение:

en: Optional vertical offset
ru: Возможное верт. смещение

en: Cell setting
ru: Настройки ячейки

en: Rotate this cell by 90 degrees
ru: Повернуть ячейку

en: rotation angle
ru: угол поворота

en: de&grees
ru: градусов

en: Table-wide settings
ru: Общие настройки таблицы

en: W&idth:
ru: &Ширина:

en: Verti&cal alignment:
ru: Верт. выравнивание:

en: Rotate the table by 90 degrees
ru: Повернуть таблицу

en: &Rotate
ru: Повернуть на

en: degrees
ru: градусов

en: Vertical alignment of the table
ru: Верт. выравнивание таблицы

en: Column settings
ru: Настройки столбца

en: <html><head/><body><p>Column width type:</p><p>* Text Length: Stretch to text width</p><p>* Variable: Adjust to match table width</p><p>* Custom: Fixed custom width</p></body></html>
ru: <html><head/><body><p>Ширина столбца:</p><p>* Длина текста: Растягивание до ширины текста</p><p>* Переменная: Настройка в соответствии с шириной таблицы</p><p>* Пользовательская: Фиксированная заданная ширина</p></body></html>

en: Text length
ru: Длина текста

en: Variable[[Width]]
ru: Переменная

en: Custom[[Width]]
ru: Задана пользователем

en: Horizontal alignment in column
ru: Гор. выравнивание в столбце

en: Justified
ru: По ширине

en: At Decimal Separator
ru: По разделителю

en: Hori&zontal alignment:
ru: &Гор. выравнивание:

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
ru: Определяет вертикальное выравнивание этой ячейки по отношению к базисной линии строки.

en: &Vertical alignment in row:
ru: &Верт. выравнивание в строке:

en: Custom width of the column
ru: Фиксированная ширина столбца

en: &Decimal separator:
ru: Разделитель:

en: Merge cells of different columns
ru: Объединить ячейки разных столбцов

en: Mu&lticolumn
ru: Объединённый столбец

en: LaTe&X argument:
ru: Аргументы LaTe&X:

en: Custom column format (LaTeX)
ru: Пользовательский формат столбца (LaTeX)

en: &Borders
ru: Рамки

en: Set Borders
ru: Установить рамки

en: Set borders of the current (selected) cell(s)
ru: Установить рамки выбранной ячейки(ек)

en: All Borders
ru: Все рамки

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
ru: Установить все рамки выбранной ячейки(ек)

en: &Set
ru: &Установить

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
ru: Убрать все рамки выбранной ячейки(ек)

en: Use default (grid-like) border style
ru: Использовать стиль границ, заданный по умолчанию (т.е. сетку)

en: De&fault
ru: По умолчанию

en: If this is checked, the table will be reset to the formal default style (only top and bottom row have horizontal lines)
ru: Если этот флажок установлен, то таблица будет сброшена на формальный стиль по умолчанию (горизонтальные линии только у верхней и нижней строк).

en: Use Default &Formal Style
ru: Использовать формальный стиль по умолчанию

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
ru: Использовать формальный стиль рамки таблицы (без вертикальных линий)

en: Fo&rmal
ru: Формальный

en: Additional Space
ru: Дополнительное пространство

en: T&op of row:
ru: Верх строки:

en: Botto&m of row:
ru: Низ строки:

en: Bet&ween rows:
ru: Между строк:

en: &Multi-Page Table
ru: Настройки многостраничной таблицы

en: Select for tables that span multiple pages
ru: Установите для таблиц, которые занимают несколько страниц

en: &Use multi-page table
ru: &Многостраничная таблица

en: Row settings
ru: Настройка строк

en: Status
ru: Состояние

en: Border above
ru: Линия сверху

en: Border below
ru: Линия снизу

en: Contents
ru: Содержит

en: Header:
ru: Заголовок:

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
ru: Повторить данную строку как заголовок на всех (кроме первой) страницах

en: on
ru: вкл.

en: double
ru: двойная

en: First header:
ru: Первый заголовок:

en: This row is the header of the first page
ru: Данная строка - заголовок на первой странице

en: Don't output the first header
ru: Не выводить первый заголовок

en: is empty
ru: пусто

en: Footer:
ru: Концовка:

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
ru: Повторить данную строку как концовку на всех (кроме последней) страницах

en: Last footer:
ru: Последняя концовка:

en: This row is the footer of the last page
ru: Данная строка - концовка на последней странице

en: Don't output the last footer
ru: Не выводить последнюю концовку

en: Caption:
ru: Подпись:

en: Set a page break on the current row
ru: Установить разрыв страницы на текущей строке

en: Page &break on current row
ru: Разрыв &страницы на текущей строке

en: Horizontal alignment of the multi-page table
ru: Горизонтальное выравнивание многостраничной таблицы

en: Multi-page table alignment
ru: &Выравнивание многостраничной таблицы

en: Current cell:
ru: Текущая ячейка:

en: Current row position
ru: Текущая строка

en: Current column position
ru: Текущий столбец

en: Selected classes or styles
ru: Выбранные классы или стили

en: LaTeX classes
ru: Классы LaTeX

en: LaTeX styles
ru: Стили LaTeX

en: BibTeX styles
ru: Стили BibTeX

en: BibTeX databases
ru: Базы данных BibTeX

en: Biblatex bibliography styles
ru: Стили библиографии Biblatex

en: Biblatex citation styles
ru: Стили ссылок Biblatex

en: Toggles view of the file list
ru: Переключить вид списка файлов

en: Show &path
ru: Показывать &путь

en: Rebuild the file lists
ru: Перестроить список файлов

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
ru: Показывает содержимое отмеченного файла

en: &View
ru: Просмотреть

en: Spacing
ru: Интервал

en: &Line spacing:
ru: &Междустрочный интервал:

en: Spacing type
ru: Расстояние между строками

en: Number of lines
ru: Количество строк

en: Table Style
ru: Стиль таблиц

en: Default St&yle:
ru: &Стиль по умолчанию:

en: Paragraph Separation
ru: Разделение абзацев

en: Indent consecutive paragraphs
ru: Отступы в последовательных абзацах

en: &Indentation:
ru: &Отступ:

en: &Vertical space:
ru: Верт. промежуток:

en: Size of the vertical space
ru: Верт. промежуток

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
ru: Выравнивать текст по ширине в редакторе LyX (это не влияет на выравнивание текста в результирующем документе)

en: Use &justification in LyX work area
ru: Выравнивать по ширине в рабочей области LyX

en: Format text into two columns
ru: Форматировать текст в две колонки

en: Two-&column document
ru: Двух&колоночный документ

en: Language of the thesaurus
ru: Язык тезауруса

en: Index entry
ru: Запись в тезаурусе

en: &Keyword:
ru: &Ключевое слово:

en: L&ookup
ru: &Найти

en: The selected entry
ru: Слово из тезауруса

en: Sele&ction:
ru: &Выбранное слово:

en: Replace the entry with the selection
ru: Заменить выбранным словом

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
ru: Щёлкните для выбора предложения, дважды щёлкните для его поиска.

en: Word to look up
ru: Искомое слово

en: Update navigation tree
ru: Обновить дерево навигации

en: Decrease nesting depth of selected item
ru: Уменьшить уровень вложенности выбранного пункта

en: Increase nesting depth of selected item
ru: Увеличить уровень вложенности выбранного пункта

en: Move selected item up by one
ru: Переместить выбранный пункт вверх

en: Move selected item down by one
ru: Переместить выбранный пункт вниз

en: Adjust the depth of the navigation tree
ru: Изменить глубину дерева навигации

en: Sort
ru: Сортировать

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
ru: По возможности сохранять постоянный вид развёрнутых узлов

en: Keep
ru: Сохранять вид

en: Filter items that are not output (in notes, inactive branches, deleted in change tracking, etc.)
ru: Отфильтровать элементы, которые не выводятся (в заметках, неактивных ветках, удалённых в отслеживании изменений и т. д.)

en: All items
ru: Все элементы

en: Only output items
ru: Только элементы для вывода

en: Only non-output items
ru: Только элементы не для вывода

en: Sho&w:
ru: Показать:

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
ru: Переключение между доступными списками (содержанием, списком рисунков, списком таблиц и другими)

en: Insert the spacing even after a page break
ru: Вставить промежуток даже после разрыва страницы

en: &Protect:
ru: &Защита:

en: Default skip
ru: По умолчанию

en: Small skip
ru: Малый

en: Medium skip
ru: Средний

en: Big skip
ru: Большой

en: Half line height
ru: Половина высоты строки

en: Line height
ru: Высота строки

en: Vertical fill
ru: Вертикальное заполнение

en: F&ormat:
ru: Ф&ормат:

en: Automatic update
ru: Автоматическое обновление

en: Show the source as the master document gets it
ru: Показать код в виде, используемом для главного документа

en: Master's perspective
ru: Как для главного документа

en: Current Paragraph
ru: Текущий абзац

en: Complete Source
ru: Весь документ

en: Preamble Only
ru: Только преамбула

en: Body Only
ru: Только текст документа

en: Select the output format
ru: Выберите формат вывода

en: &Reload
ru: &Перезагрузить

en: &Ignore
ru: &Пропустить

en: Horizontal placement
ru: Горизонтальное размещение

en: Outer (default)
ru: Наружное (по умолчанию)

en: Inner
ru: Внутреннее

en: Check this to allow flexible placement
ru: Отметьте для плавающего размещения объекта

en: Allow &floating
ru: Разрешить плавающий режим

en: Wid&th:
ru: Ширина:

en: Unit of width value
ru: Единицы измерения ширины

en: use overhang
ru: Использовать выступ

en: Over&hang:
ru: Выступ:

en: Overhang value
ru: Значение выступа

en: Unit of overhang value
ru: Единицы измерения выступа

en: use number of lines
ru: Использовать заданное количество строк

en: &Line span:
ru: &Строки:

en: number of needed lines
ru: Количество строк

en: Basic (BibTeX)
ru: Основной (BibTeX)

en: The basic citation capabilities provided by BibTeX. Mainly simple numeric styles primarily suitable for science and maths.
ru: Основные возможности цитирования, предоставляемые BibTeX. В основном простые числовые стили, в первую очередь подходящие для точных наук.

en: not cited
ru: без ссылки

en: Add to bibliography only.
ru: Помещать только в библиографию

en: Key only.
ru: Только ключ

en: Key
ru: Ключ

en: Biblatex (natbib mode)
ru: Biblatex (режим natbib)

en: This Biblatex variety emulates the Natbib citation commands and thus is best suited for switching from Natbib (or the pre-LyX 2.3 Biblatex workaround) to Biblatex. The natbib mode supports slightly different and a few more styles than normal Biblatex. As with normal Biblatex, the use of 'biber' as Bibliography processor is advised.
ru: Эта вариация Biblatex эмулирует команды цитирования Natbib и поэтому наилучшим образом подходит для перехода от Natbib (или обходного решения в LyX до версии 2.3) к Biblatex. Режим natbib поддерживает несколько больше стилей, чем обычный Biblatex. Как и для обычного Biblatex рекомендуется использование 'biber' в качестве процессора библиографии.

en: Footnote
ru: Сноска

en: Foot
ru: Сноска

en: bibliography entry
ru: источник

en: Full bibliography entry.
ru: Полный источник.

en: Autocite
ru: Автоцитата

en: F&orce full title[[Possible substitute to All aut&hors]]
ru: Принудительно полный заголовок

en: Use full title even if shorttitle exists
ru: Использовать полный заголовок, даже если существует короткий

en:  et al.
ru:  и др.

en: , [[separate author names in citation, except for last name]]
ru: ,

en: , and [[separate name of last author in citation]]
ru:  и

en:  and [[separate two authors in citation]]
ru:  и

en: Super
ru: Верхний индекс

en: Superscript
ru: Верхний индекс

en: Biblatex supports many author-year and numerical styles. It is mainly aimed at the Humanities. It is highly customizable, fully localized and provides many features that are not possible with BibTeX. The use of 'biber' as bibliography processor is advised.
ru: Biblatex поддерживает множество стилей типа автор-год и численных стилей, что в основном ориентировано на использование в гуманитарных науках. Он широко настраиваемый, полностью локализованный и предоставляет множество функций, которые невозможны в BibTeX. Рекомендуется использование 'biber' в качестве процессора библиографии.

en: S&horten author list[[Possible substitute to All aut&hors]]
ru: Сокращать список авторов

en: Force a short author list (using et al.)
ru: Принудительно короткий список авторов (используя "и др.")

en: Jurabib supports a range of author-year styles primarily suitable for law studies and the Humanities. It includes localizations for English, German, French, Dutch, Spanish and Italian.
ru: Jurabib поддерживает ряд стилей автор-год и в первую очередь подходит для юридических и гуманитарных наук. Он включает в себя локализации для английского, немецкого, французского, голландского, испанского и итальянского языков.

en: Bibliography entry.
ru: Источник.

en: before
ru: перед

en: short title
ru: краткий заголовок

en: Natbib supports a range of both author-year and numerical styles mainly aimed at the Humanities. It features automatic sorting and merging of numerical citations, annotations, capitalization of the `van' part of author names, shortened and full author lists, and more.
ru: Natbib поддерживает целый ряд стилей автор-год и численных стилей, главным образом направленных на гуманитарные науки. Он имеет автоматическую сортировку и слияние числовых цитирований, аннотаций, капитализацию части имён авторов, сокращённые и полные списки авторов и многое другое.

en: Articles
ru: Статьи

en: ShortTitle
ru: Краткий заголовок

en: FrontMatter
ru: Нач. материал

en: Publication Month
ru: Месяц публикации

en: Publication Month:
ru: Месяц публикации:

en: Publication Year
ru: Год публикации

en: Publication Year:
ru: Год публикации:

en: Publication Volume
ru: Том публикации

en: Publication Volume:
ru: Том публикации:

en: Publication Issue
ru: Выпуск публикации

en: Publication Issue:
ru: Выпуск публикации:

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Keywords:
ru: Ключевые слова:

en: Abstract
ru: Аннотация

en: Acknowledgments
ru: Благодарности

en: Acknowledgments.
ru: Благодарности.

en: Figure Notes
ru: Заметки к изображению

en: MainText
ru: Основной текст

en: Figure Note
ru: Заметка рисунка

en: Text of a note in a figure
ru: Текст заметки на рисунке

en: Note:
ru: Заметка:

en: Table Notes
ru: Табличные заметки

en: Table Note
ru: Табличная заметка

en: Text of a note in a table
ru: Текст заметки в таблице

en: Theorem
ru: Теорема

en: Algorithm
ru: Алгоритм

en: Axiom
ru: Аксиома

en: Case
ru: Случай

en: Case ##
ru: Случай ##

en: Case \thecase.
ru: Случай \thecase.

en: Claim
ru: Утверждение

en: Conclusion
ru: Заключение

en: Condition
ru: Условие

en: Conjecture
ru: Гипотеза

en: Corollary
ru: Следствие

en: Criterion
ru: Критерий

en: Definition
ru: Определение

en: Example
ru: Пример

en: Exercise
ru: Упражнение

en: Lemma
ru: Лемма

en: Notation
ru: Обозначение

en: Problem
ru: Задача

en: Proposition
ru: Предложение

en: Remark
ru: Замечание

en: Remark ##
ru: Замечание ##

en: Remark \theremark.
ru: Замечание \theremark.

en: Solution
ru: Решение

en: Solution ##
ru: Решение ##

en: Solution \thesolution.
ru: Решение \theconclusion.

en: Summary
ru: Резюме

en: Summary ##
ru: Резюме ##

en: Caption
ru: Подпись

en: Proof
ru: Доказательство

en: Standard in Title
ru: Обычный в заголовке

en: Author Footnote
ru: Сноска автора

en: Author foot
ru: Сноска автора

en: Nontitle Abstract Index Text
ru: Текст индекса аннотации без заголовка

en: NontitleAbstractIndexText
ru: Текст индекса аннотации без заголовка

en: Standard
ru: Обычный текст

en: Title
ru: Заголовок

en: IEEE membership
ru: Членство IEEE

en: Lowercase
ru: Строчные

en: lowercase
ru: строчные

en: Author
ru: Автор

en: Short Author|S
ru: Краткий автор

en: A short version of the author name
ru: Сокращённая версия имени автора

en: Author Name
ru: Имя автора

en: Author name
ru: Имя автора

en: Author Affiliation
ru: Место работы автора

en: Author affiliation
ru: Место работы автора

en: Author Mark
ru: Пометка автора

en: Author mark
ru: Пометка автора

en: Special Paper Notice
ru: Замечание об особой статье

en: After Title Text
ru: Текст после заголовка

en: Page headings
ru: Заголовки страниц

en: Left Side
ru: Левая сторона

en: Left side of the header line
ru: Левая сторона строки заголовка

en: Publication ID
ru: ID публикации

en: Abstract---
ru: Аннотация---

en: Index Terms---
ru: Ключевые слова---

en: Paragraph Start
ru: Начало абзаца

en: First Char
ru: Первый символ

en: First character of first word
ru: Первый символ первого слова

en: Appendices
ru: Приложения

en: BackMatter
ru: Закл. материал

en: Peer Review Title
ru: Заголовок рецензии

en: PeerReviewTitle
ru: Заголовок рецензии

en: Appendix
ru: Приложение

en: Short Title
ru: Краткий заголовок

en: Short title for the appendix
ru: Краткий заголовок для приложения

en: Bibliography
ru: Библиография

en: References
ru: Список литературы

en: Bib preamble
ru: Преамбула библиографии

en: Bibliography Preamble
ru: Преамбула библиографии

en: LaTeX code to be inserted before the first bibliography item
ru: Код LaTeX для вставки перед первым пунктом библиографии

en: Biography
ru: Биография

en: Photo
ru: Фото

en: Optional photo for biography
ru: Необязательное фото для биографии

en: Name
ru: Имя

en: Name of the author
ru: Имя автора

en: Biography without photo
ru: Биография без фото

en: BiographyNoPhoto
ru: Биография без фото

en: Reasoning
ru: Аргументация

en: Alternative Proof String
ru: Альтернативная строка доказательства

en: An alternative proof string
ru: Альтернативная строка доказательства

en: Proof.
ru: Доказательство.

en: Title and Preamble Hacks
ru: Хаки заголовка и преамбулы

en: Fixes & Hacks
ru: Исправления и хаки

en: Provides two new styles: 1. An 'In Preamble' style that puts whatever is entered into it into the preamble. This can be used, if one wishes, to include preamble code in the body of the LyX document. 2. An 'In Title' style that will put its contents into the body of the LaTeX document, but before \maketitle is issued. This is useful for making branches and notes in title-related material. (If you put these in a Standard layout, this signals to LyX to output \maketitle, which may then come too early.)
ru: Предоставляет два новых стиля: 1. Стиль "В преамбуле", который помещает все, что вводится в него в преамбулу. Это можно использовать, если вы хотите включить код преамбулы в текст документа LyX. 2. Стиль "В заголовке", который помещает своё содержание в тело документа LaTeX до выдачи \maketitle. Это полезно для создания веток и заметок в материале, связанном с заголовком. (Если вы поместите их в окружение "Обычный", то это будет сигналом для LyX к выводу \maketitle, что может тогда произойти слишком рано.)

en: In Preamble
ru: В преамбуле

en: In Title
ru: В заголовке

en: Reports
ru: Отчёты

en: Abstract.
ru: Аннотация.

en: Address
ru: Адрес

en: Email
ru: Эл. почта

en: A0 Poster
ru: Плакат A0

en: Posters
ru: Плакаты

en: Giant
ru: Гигантский

en: More Giant
ru: Более гигантский

en: Most Giant
ru: Самый гигантский

en: Giant Snippet
ru: Гигантский фрагмент

en: More Giant Snippet
ru: Более гигантский фрагмент

en: Most Giant Snippet
ru: Самый гигантский фрагмент

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Offprint
ru: Отдельный оттиск

en: Offprint Requests to:
ru: Запросы оттисков к:

en: Mail
ru: Почта

en: Correspondence to:
ru: Корреспонденция к:

en: Section
ru: Раздел

en: Subsection
ru: Подраздел

en: Subsubsection
ru: Подподраздел

en: Date
ru: Дата

en: institutemark
ru: пометка института

en: Institute Mark
ru: Пометка института

en: Abstract (unstructured)
ru: Аннотация (неструктурированная)

en: ABSTRACT
ru: АННОТАЦИЯ

en: Abstract (structured)
ru: Аннотация (структурированная)

en: Context
ru: Контекст

en: Context of your work (optional, can be left empty)
ru: Контекст вашей работы

en: Aims
ru: Цели

en: Aims of your work
ru: Цели вашей работы

en: Methods
ru: Методы

en: Methods used in your work
ru: Методы, используемые в вашей работе

en: Results
ru: Результаты

en: Results of your work
ru: Результаты вашей работы

en: Key words.
ru: Ключевые слова.

en: Institute
ru: Институт

en: Thesaurus
ru: Тезаурус

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
ru: Тезаурус не поддерживается в последней A&A:

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
ru: Astronomy & Astrophysics (V. 4, устаревшая версия)

en: Obsolete
ru: Устаревшее

en: Itemize
ru: Маркировка

en: Enumerate
ru: Перечисление

en: Description
ru: Описание

en: List
ru: Списки

en: Affiliation
ru: Принадлежность

en: Altaffilation
ru: Доп. принадлежность

en: Number
ru: Номер

en: Consecutive number for the alternative affiliations
ru: Последовательный номер для дополнительных принадлежностей

en: Alternative affiliation:
ru: Дополнительная принадлежность:

en: And
ru: И

en: and
ru: и

en: altaffilmark
ru: пометка дополнительной принадлежности

en: altaffiliation mark
ru: пометка дополнительной принадлежности

en: Subject headings:
ru: Ключевые слова:

en: [Acknowledgments]
ru: [Благодарности]

en: PlaceFigure
ru: Размещение изображения

en: Place Figure here:
ru: Поместите здесь рисунок:

en: PlaceTable
ru: Размещение таблицы

en: Place Table here:
ru: Поместите здесь таблицу:

en: [Appendix]
ru: [Приложение]

en: NoteToEditor
ru: Заметка редактору

en: Note to Editor:
ru: Заметка редактору:

en: TableRefs
ru: Табличные ссылки

en: References. ---
ru: Ссылки. ---

en: TableComments
ru: Примечания к таблице

en: Note. ---
ru: Примечание. ---

en: Table note
ru: Табличная заметка

en: Table note:
ru: Табличная заметка:

en: tablenotemark
ru: пометка табличной заметки

en: tablenote mark
ru: пометка табличной заметки

en: FigCaption
ru: Подпись рисунка

en: fig.
ru: рис.

en: Filename to identify the corresponding figure file
ru: Имя файла для идентификации соответствующего файла рисунка

en: Facility
ru: Учреждение

en: Facility:
ru: Учреждение:

en: Objectname
ru: Имя объекта

en: Obj:
ru: Объект:

en: Recognized Name
ru: Распознанное имя

en: Separate the recognized name of an object from text
ru: Отделить распознанное имя объекта от текста

en: Dataset
ru: Набор данных

en: Dataset:
ru: Набор данных:

en: Separate the dataset ID from text
ru: Отделить ID набора данных от текста

en: Software
ru: Программное обеспечение

en: Software:
ru: Программное обеспечение:

en: APPENDIX
ru: ПРИЛОЖЕНИЕ

en: References-
ru: Список литературы –

en: Note-
ru: Примечание –

en: Corresponding Author
ru: Автор для корреспонденции

en: Corresponding author:
ru: Автор для корреспонденции:

en: Author:
ru: Автор:

en: Enter the 16 digit ORCID as xxxx-xxxx-xxxx-xxxx
ru: Введите 16-значный ORCID в виде xxxx-xxxx-xxxx-xxxx

en: Affiliation:
ru: Принадлежность:

en: Collaboration
ru: Сотрудничество

en: Collaboration:
ru: Сотрудничество:

en: Nocollaboration
ru: Без сотрудничества

en: No collaboration
ru: Без сотрудничества

en: Section Appendix
ru: Раздел приложения

en: Subappendix
ru: Подприложение

en: Subsection Appendix
ru: Подраздел приложения

en: Subsubappendix
ru: Подподприложение

en: Subsubsection Appendix
ru: Подподраздел приложения

en: Short Title|S
ru: Краткий заголовок

en: Short title which will appear in the running header
ru: Краткий заголовок для колонтитула

en: Short name
ru: Краткое имя

en: Short name which appears in the footer of the title page
ru: Краткое имя, которое отображается в нижнем колонтитуле титульного листа

en: Alt Affiliation
ru: Доп. принадлежность

en: Also Affiliation
ru: Ещё принадлежность

en: Fax
ru: Факс

en: Fax:
ru: Факс:

en: Phone
ru: Телефон

en: Phone:
ru: Телефон:

en: Abbreviations
ru: Сокращения

en: Abbreviations:
ru: Сокращения:

en: Schemes
ru: Схемы

en: Scheme
ru: Схема

en: List of Schemes
ru: Список схем

en: Charts
ru: Диаграммы

en: Chart
ru: Диаграмма

en: List of Charts
ru: Список диаграмм

en: Graphs[[mathematical]]
ru: Графики

en: Graph[[mathematical]]
ru: График

en: List of Graphs[[mathematical]]
ru: Список графиков

en: SupplementalInfo
ru: Дополнительная информация

en: Supporting Information Available
ru: Доступна вспомогательная информация

en: TOC entry
ru: Пункт содержания

en: Graphical TOC Entry
ru: Графический пункт содержания

en: Bibnote
ru: Библиографическая заметка

en: bibnote
ru: библиографическая заметка

en: Chemistry
ru: Химия

en: chemistry
ru: химия

en: Latin
ru: Латинский

en: ACM SIGS ('Alternate' Style, obsolete)
ru: ACM SIGS (стиль 'Alternate', устаревшая версия)

en: Terms
ru: Термины

en: General terms:
ru: Общие термины:

en: ACM SIG Proceedings (SP, Obsolete)
ru: ACM SIG Proceedings (SP, устаревшая версия)

en: Thanks
ru: Благодарности

en: Thanks:
ru: Благодарности:

en: ACM Journal
ru: Журнал ACM

en: Preamble
ru: Преамбула

en: Journal's Short Name:
ru: Краткое название журнала:

en: ACM Conference
ru: Конференция ACM

en: Full name
ru: Полное имя

en: Venue
ru: Место проведения

en: Conference Name:
ru: Конференция:

en: Short title
ru: Краткий заголовок

en: Email address:
ru: Адрес электронной почты:

en: Affiliation:
ru: Принадлежность:

en: Additional Affiliation
ru: Дополнительная принадлежность

en: Additional Affiliation:
ru: Дополнительная принадлежность:

en: Position
ru: Должность

en: Institution
ru: Организация

en: Department
ru: Подразделение

en: Street Address
ru: Адрес

en: City
ru: Город

en: Country
ru: Страна

en: State
ru: Штат

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: TitleNote
ru: Заметка заголовка

en: Title Note:
ru: Заметка заголовка:

en: SubtitleNote
ru: Заметка подзаголовка

en: Subtitle Note:
ru: Заметка подзаголовка:

en: AuthorNote
ru: Заметка автора

en: Note:
ru: Заметка:

en: ACM Volume
ru: Том ACM

en: Volume:
ru: Том:

en: ACM Number
ru: Номер ACM

en: Number:
ru: Номер:

en: ACM Article
ru: Статья ACM

en: Article:
ru: Статья:

en: ACM Year
ru: Год ACM

en: Year:
ru: Год:

en: ACM Month
ru: Месяц ACM

en: Month:
ru: Месяц:

en: ACM Art Seq Num
ru: Номер статьи ACM

en: Article Sequential Number:
ru: Номер статьи:

en: ACM Submission ID
ru: ID представления ACM

en: Submission ID:
ru: ID представления:

en: ACM Price
ru: Цена ACM

en: Price:
ru: Цена:

en: ACM Badge R
ru: Эмблема ACM справа

en: ACM Badge R:
ru: Эмблема ACM справа:

en: ACM Badge L
ru: Эмблема ACM слева

en: ACM Badge L:
ru: Эмблема ACM слева:

en: Start Page
ru: Начальная страница

en: Start Page:
ru: Начальная страница:

en: Terms:
ru: Термины:

en: Keywords:
ru: Ключевые слова:

en: Computing Classification Scheme (XML):
ru: Схема классификации вычислений (XML):

en: CCS Description
ru: Описание CCS

en: Significance
ru: Значимость

en: Computing Classification Scheme:
ru: Схема классификации вычислений:

en: Set Copyright
ru: Авторские права

en: Set Copyright:
ru: Авторские права:

en: Copyright Year
ru: Год авторского права

en: Copyright Year:
ru: Год авторского права:

en: Teaser Figure
ru: Рисунок тизера

en: Received
ru: Получено

en: Stage
ru: Стадия

en: Received:
ru: Получено:

en: ShortAuthors
ru: Сокращённо авторы

en: Short authors:
ru: Сокращённо авторы:

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Sidebar (sigchi-a only)
ru: Боковая панель (только sigchi-a)

en: Margin figure (sigchi-a only)
ru: Рисунок на полях (только sigchi-a)

en: List of Figures
ru: Список рисунков

en: Margin table (sigchi-a only)
ru: Таблица на полях (только sigchi-a)

en: List of Tables
ru: Список таблиц

en: Definitions & Theorems
ru: Определения и теоремы

en: Additional Theorem Text
ru: Дополнительный текст теоремы

en: Additional text appended to the theorem header
ru: Дополнительный текст, добавленный к заголовку теоремы

en: Theorem \thetheorem.
ru: Теорема \thetheorem.

en: Corollary \thetheorem.
ru: Следствие \thetheorem.

en: Lemma \thetheorem.
ru: Лемма \thetheorem.

en: Proposition \thetheorem.
ru: Предложение \thetheorem.

en: Conjecture \thetheorem.
ru: Гипотеза \thetheorem.

en: Definition \thetheorem.
ru: Определение \thetheorem.

en: Example \thetheorem.
ru: Пример \thetheorem.

en: Print Only
ru: Только для печати

en: Print version only
ru: Версия только для печати

en: Screen Only
ru: Только для экрана

en: Screen version only
ru: Версия только для экрана

en: Anonymous Suppression
ru: Подавление анонимных

en: Non anonymous only
ru: Только неанонимные

en: Grant Sponsor
ru: Спонсор гранта

en: Sponsor ID
ru: ID спонсора

en: Grant Number
ru: Номер гранта

en: ACM SIGGGRAPH 0.92 (obsolete)
ru: ACM SIGGGRAPH 0.92 (устаревшая версия)

en: TOG online ID
ru: Онлайн-идентификатор TOG

en: Online ID:
ru: Онлайн-идентификатор:

en: TOG volume
ru: Том TOG

en: Volume number:
ru: Номер тома:

en: TOG number
ru: Номер TOG

en: Article number:
ru: Номер статьи:

en: Set copyright
ru: Авторские права

en: Copyright type:
ru: Тип авторских прав:

en: Copyright year
ru: Год авторских прав

en: Year of copyright:
ru: Год авторских прав:

en: Conference info
ru: Информация о конференции

en: Conference info:
ru: Информация о конференции:

en: Conference name
ru: Название конференции

en: Article DOI:
ru: DOI статьи:

en: TOG article DOI
ru: DOI статьи TOG

en: PDF author
ru: Автор PDF

en: PDF author:
ru: Автор PDF:

en: Keyword list
ru: Список ключевых слов

en: Concept list
ru: Список концепций

en: Print copyright
ru: Печать авторских прав

en: Teaser
ru: Тизер

en: Teaser image:
ru: Рисунок тизера:

en: CR categories
ru: CR категории

en: CR Categories:
ru: CR категории:

en: CR category
ru: CR категория

en: CR-number
ru: CR-номер

en: Number of the category
ru: Номер категории

en: Subcategory
ru: Подкатегория

en: Third-level
ru: Третий уровень

en: Third-level of the category
ru: Третий уровень категории

en: ShortCite
ru: Короткая ссылка

en: Short cite
ru: Короткая ссылка

en: E-mail
ru: Эл. почта

en: ACM SIGGRAPH (older than 0.91, obsolete)
ru: ACM SIGGRAPH (старше версии 0.91, устаревшая версия)

en: TOG project URL
ru: URL проекта TOG

en: Project URL:
ru: URL проекта:

en: TOG video URL
ru: URL видео TOG

en: Video URL:
ru: URL видео:

en: TOG data URL
ru: URL данных TOG

en: Data URL:
ru: URL данных:

en: TOG code URL
ru: URL кода TOG

en: Code URL:
ru: URL кода:

en: American Geophysical Union (AGUPLUS Manuscript)
ru: American Geophysical Union (рукопись AGUPLUS)

en: Section*
ru: Раздел*

en: Subsection*
ru: Подраздел*

en: Paragraph
ru: Абзац

en: Paragraph*
ru: Абзац*

en: Left Header
ru: Левый верхний колонтитул

en: Left Header:
ru: Левый верхний колонтитул:

en: Right Header
ru: Правый верхний колонтитул

en: Right Header:
ru: Правый верхний колонтитул:

en: Received:
ru: Получено:

en: Revised
ru: Проверено

en: Revised:
ru: Проверено:

en: Accepted
ru: Согласовано

en: Accepted:
ru: Согласовано:

en: CCC code:
ru: CCC-код:

en: PaperId
ru: Id бумаги

en: Paper Id:
ru: Id бумаги:

en: AuthorAddr
ru: Адрес автора

en: Author Address:
ru: Адрес автора:

en: SlugComment
ru: Комментарий

en: Slug Comment:
ru: Комментарий:

en: Table
ru: Таблица

en: table
ru: таблица

en: Authors
ru: Авторы

en: Affiliation Mark
ru: Пометка принадлежности

en: Consecutive number for the author affiliations
ru: Последовательный номер для принадлежности автора

en: Author affiliation:
ru: Принадлежность автора:

en: Floats & Captions
ru: Плавающие объекты и подписи

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats. Use the Algorithm style to enter and indent the algorithm.
ru: Используйте пакет algorithm2e для плавающих алгоритмов, вместо самодельных плавающих алгоритмов LyX. Используйте стиль "Алгоритм" для ввода и настройки отступов алгоритма.

en: List of Algorithms
ru: Список алгоритмов

en: Algorithm ##
ru: Алгоритм ##

en: SpecialSection
ru: Спец. раздел

en: SpecialSection*
ru: Спец. раздел*

en: Unnumbered
ru: Ненумерованные

en: Subsubsection*
ru: Подподраздел*

en: Books
ru: Книги

en: Chapter Exercises
ru: Упражнения к главе

en: List preamble
ru: Преамбула списка

en: List Preamble
ru: Преамбула списка

en: LaTeX code to be inserted before the first item
ru: Код LaTeX для вставки перед первым пунктом

en: Short title which appears in the running headers
ru: Краткий заголовок, который отображается в колонтитулах

en: Date:
ru: Дата:

en: Address:
ru: Адрес:

en: Current Address
ru: Текущий адрес

en: Current address:
ru: Текущий адрес:

en: E-mail address:
ru: Адрес электронной почты:

en: Key words and phrases:
ru: Ключевые слова и фразы:

en: Thanks:
ru: Благодарности:

en: Dedicatory
ru: Посвящение

en: Dedication:
ru: Посвящение:

en: Translator
ru: Переводчик

en: Translator:
ru: Переводчик:

en: Subjectclass
ru: Предметная классификация

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
ru: Математическая предметная классификация:

en: RightHeader
ru: Заголовок справа

en: Right header:
ru: Правый заголовок:

en: Abstract:
ru: Аннотация:

en: Short title:
ru: Краткий заголовок:

en: TwoAuthors
ru: Два автора

en: ThreeAuthors
ru: Три автора

en: FourAuthors
ru: Четыре автора

en: TwoAffiliations
ru: Две принадлежности

en: ThreeAffiliations
ru: Три принадлежности

en: FourAffiliations
ru: Четыре принадлежности

en: Acknowledgments:
ru: Благодарности:

en: ThickLine
ru: Толстая линия

en: Centered
ru: По центру

en: standard
ru: обычный

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
ru: Подпись, как она будет показываться в списке рисунков/таблиц

en: Subparagraph
ru: Подабзац

en: Custom Item|s
ru: Настраиваемый пункт

en: A customized item string
ru: Строка настраиваемого пункта

en: Seriate
ru: Последовательность

en: FiveAuthors
ru: Пять авторов

en: SixAuthors
ru: Шесть авторов

en: LeftHeader
ru: Левый заголовок

en: Left header:
ru: Левый заголовок:

en: FiveAffiliations
ru: Пять принадлежностей

en: SixAffiliations
ru: Шесть принадлежностей

en: Note
ru: Заметка

en: Author Note:
ru: Заметка об авторе:

en: Journal
ru: Журнал

en: Volume
ru: Том

en: Course
ru: Курс

en: Course:
ru: Курс:

en: addORCIDlink
ru: Ссылка ORCID

en: ORCID-link:
ru: Ссылка ORCID:

en: Author-name
ru: Имя-автора

en: Beamer Article (Standard Class)
ru: Beamer Article (стандартный класс)

en: Article (Standard Class)
ru: Article (стандартный класс)

en: Part
ru: Часть

en: Part*
ru: Часть*

en: Presentations
ru: Презентации

en: Overlay Specifications|v
ru: Определение оверлея

en: Overlay specifications for this list
ru: Определение оверлея для этого списка

en: Item Overlay Specifications
ru: Определение оверлея для пункта

en: On Slide
ru: На слайде

en: Overlay specifications for this item
ru: Определение оверлея для этого пункта

en: Mini Template
ru: Мини-шаблон

en: Mini template for this list (see beamer manual for details)
ru: Мини-шаблон для этого списка (подробности см. в руководстве по Beamer)

en: Longest label|s
ru: Самая длин&ная метка

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
ru: Самая длинная метка в этом списке (для определения ширины отступа)

en: Sectioning
ru: Нумерованные

en: Mode
ru: Режим

en: Mode Specification|S
ru: Спецификация режима

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
ru: Укажите, в каком режиме (статья, презентация и т. д.) появится этот заголовок

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
ru: Часть, как она отображается в содержании/колонтитулах

en: Section \arabic{section}
ru: Раздел \arabic{section}

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
ru: Раздел, как он отображается в содержании/колонтитулах

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
ru: Подраздел \arabic{section}.\arabic{subsection}

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
ru: Подраздел, как он отображается в содержании/колонтитулах

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
ru: Подподраздел \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
ru: Подподраздел, как он отображается в содержании/колонтитулах

en: Frame
ru: Фрейм

en: Frames
ru: Фреймы

en: Action
ru: Действие

en: Overlay specifications for this frame
ru: Определение оверлея для этого фрейма

en: Default Overlay Specifications
ru: Оверлей по умолчанию

en: Default overlay specifications within this frame
ru: Определение оверлея по умолчанию внутри этого фрейма

en: Frame Options
ru: Параметры фрейма

en: Frame options (see beamer manual)
ru: Параметры фрейма (см. руководство по Beamer)

en: Frame Title
ru: Заголовок фрейма

en: Enter the frame title here
ru: Введите здесь заголовок фрейма

en: PlainFrame
ru: Простой фрейм

en: Frame (plain)
ru: Фрейм (простой)

en: FragileFrame
ru: Хрупкий фрейм

en: Frame (fragile)
ru: Фрейм (хрупкий)

en: AgainFrame
ru: Повторный фрейм

en: Slide
ru: Слайд

en: Repeat frame with label
ru: Повтор фрейма с меткой

en: FrameTitle
ru: Заголовок фрейма

en: Specify the overlay settings (see beamer manual)
ru: Задайте определение оверлея (см. руководство по Beamer)

en: Short Frame Title|S
ru: Краткий заголовок фрейма

en: A short form of the frame title used in some themes
ru: Короткая форма заголовка фрейма, используемая в некоторых темах

en: FrameSubtitle
ru: Подзаголовок фрейма

en: Column
ru: Колонка

en: Columns
ru: Колонки

en: Start column (increase depth!), width:
ru: Колонка (увеличьте вложенность!), ширина:

en: Column Options
ru: Параметры колонки

en: Column options (see beamer manual)
ru: Параметры колонки (см. руководство по Beamer)

en: Column Placement Options
ru: Параметры размещения колонки

en: Column placement options (t, T, c, b)
ru: Параметры размещения колонки (t ,T, c, b)

en: ColumnsCenterAligned
ru: Колонки по центру

en: Columns (center aligned)
ru: Колонки (по центру)

en: ColumnsTopAligned
ru: Колонки по верху

en: Columns (top aligned)
ru: Колонки (по верху)

en: Pause
ru: Пауза

en: Overlays
ru: Оверлеи

en: Pause number
ru: Номер паузы

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
ru: Номер слайда, на котором содержимое ниже паузы становится видимым

en: Overprint
ru: Наложение

en: Overprint Area Width
ru: Ширина области наложения

en: Width
ru: Ширина

en: The width of the overprint area (default: text width)
ru: Ширина области наложения (по умолчанию: ширина текста)

en: OverlayArea
ru: Область оверлея

en: Overlayarea
ru: Область оверлея

en: Overlay Area Width
ru: Ширина области оверлея

en: The width of the overlay area
ru: Ширина области оверлея

en: Overlay Area Height
ru: Высота области оверлея

en: Height
ru: Высота

en: The height of the overlay area
ru: Высота области оверлея

en: Uncover
ru: Раскрыть

en: Uncovered on slides
ru: Раскрыть на слайдах

en: Only
ru: Только

en: Only on slides
ru: Только на слайдах

en: Block
ru: Блок

en: Blocks
ru: Блоки

en: Block:
ru: Блок:

en: Action Specification|S
ru: Определение действия

en: Block Title
ru: Заголовок блока

en: Enter the block title here
ru: Введите заголовок блока

en: ExampleBlock
ru: Блок примера

en: Example Block:
ru: Блок примера:

en: AlertBlock
ru: Блок предупреждения

en: Alert Block:
ru: Блок предупреждения:

en: Titling
ru: Заголовки

en: Short title which appears in the sidebar/header
ru: Краткий заголовок, который появляется в боковой/верхней панели

en: Title (Plain Frame)
ru: Заголовок (простой фрейм)

en: Short Subtitle|S
ru: Краткий подзаголовок

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
ru: Краткий подзаголовок, который появляется в боковой/верхней панели

en: Short author which appears in the sidebar/header
ru: Краткий автор, который появляется в боковой/верхней панели

en: Short Institute|S
ru: Краткий институт

en: Short institute which appears in the sidebar/header
ru: Краткий институт, который появляется в боковой/верхней панели

en: InstituteMark
ru: Пометка института

en: Short Date|S
ru: Краткая дата

en: Short date which appears in the sidebar/header
ru: Краткая дата, который появляется в боковой панели/заголовке

en: TitleGraphic
ru: Подпись изображения

en: Quotation
ru: Длинная цитата

en: Quote
ru: Цитата

en: Verse
ru: Стихи

en: Corollary.
ru: Следствие.

en: Action Specifications|S
ru: Определение действия

en: Definition.
ru: Определение.

en: Definitions
ru: Определения

en: Definitions.
ru: Определения.

en: Example.
ru: Пример.

en: Examples
ru: Примеры

en: Examples.
ru: Примеры.

en: Fact
ru: Факт

en: Fact.
ru: Факт.

en: Lemma.
ru: Лемма.

en: Theorem.
ru: Теорема.

en: LyX-Code
ru: Код LyX

en: NoteItem
ru: Заметка

en: Bold
ru: Полужирный

en: Emphasize
ru: Выделение

en: Emph.
ru: Выделение

en: Alert
ru: Предупреждение

en: Structure
ru: Структура

en: Visible
ru: Видимый текст

en: Invisible
ru: Невидимый текст

en: Alternative
ru: Альтернатива

en: Default Text
ru: Текст по умолчанию

en: Enter the default text here
ru: Введите текст по умолчанию

en: Beamer Note
ru: Заметка Beamer

en: Note Options
ru: Параметры заметки

en: Specifiy note options (see beamer manual)
ru: Укажите параметры заметки (см. руководство по Beamer)

en: ArticleMode
ru: Режим статьи

en: Article
ru: Статья

en: PresentationMode
ru: Режим презентации

en: Presentation
ru: Презентация

en: Table ##
ru: Таблица ##

en: Figure
ru: Рисунок

en: Figure ##
ru: Рисунок ##

en: Beamerposter
ru: Плакат Beamer

en: Bilingual Captions
ru: Многоязычные подписи

en: Provides two styles to typeset bilingual captions. For a description see Help > Specific Manuals > Multilingual Captions.
ru: Предоставляет два стиля для вёрстки многоязычных подписей. Описание см. в Помощь > Специальные руководства > Многоязычные подписи.

en: Caption setup
ru: Настройка подписей

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
ru: Изменяемый язык, может быть 'bi-first', 'bi-second' или 'bi-both'

en: Caption setup:
ru: Настройка подписей:

en: Bicaption
ru: Двуязычная подпись

en: bilingual
ru: двуязычный

en: Main Language Short Title
ru: Краткий заголовок на основном языке

en: Short title for the main(document) language
ru: Краткий заголовок на основном языке

en: Main Language Text
ru: Текст на основном языке

en: Text in the main(document) language
ru: Текст на основном языке

en: Second Language Short Title
ru: Краткий заголовок на втором языке

en: Short title for the second language
ru: Краткий заголовок на втором языке

en: Book (Standard Class)
ru: Book (стандартный класс)

en: Braille
ru: Брайлевская печать

en: Accessibility
ru: Доступность

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Help > Specific Manuals > Braille.
ru: Определяет окружение для брайлевской печати. Более подробно см. Помощь > Специальные руководства > Брайлевская печать.

en: Braille (default)
ru: Брайль (по умолчанию)

en: Braille:
ru: Брайль:

en: Braille (textsize)
ru: Брайль (размер текста)

en: Braille (dots on)
ru: Брайль (вкл. точки)

en: Braille (dots off)
ru: Брайль (выкл. точки)

en: Braille (mirror on)
ru: Брайль (вкл. отражение)

en: Braille (mirror off)
ru: Брайль (выкл. отражение)

en: Braillebox
ru: БлокБрайля

en: Braille box
ru: Блок Брайля

en: Scripts
ru: Сценарии

en: Act Number
ru: Номер акта

en: Act ##
ru: Акт ##

en: Scene Number
ru: Номер сцены

en: Scene ##
ru: Сцена ##

en: Dialogue
ru: Реплика

en: Narrative
ru: Повествование

en: ACT
ru: АКТ

en: ACT \arabic{act}
ru: АКТ \arabic{act}

en: SCENE
ru: СЦЕНА

en: SCENE \arabic{scene}
ru: СЦЕНА \arabic{scene}

en: SCENE*
ru: СЦЕНА*

en: AT RISE:
ru: НА ПОДЪЁМЕ:

en: Speaker
ru: Персонаж

en: Parenthetical
ru: Ремарка

en: CURTAIN
ru: ЗАНАВЕС

en: Right Address
ru: Адрес справа

en: Chess
ru: Шахматы

en: Mainline
ru: Основная линия

en: Mainline:
ru: Основная линия:

en: Variation
ru: Вариант

en: Variation:
ru: Вариант:

en: SubVariation
ru: Подвариант

en: Subvariation:
ru: Подвариант:

en: SubVariation2
ru: Подвариант2

en: Subvariation(2):
ru: Подвариант(2):

en: SubVariation3
ru: Подвариант3

en: Subvariation(3):
ru: Подвариант(3):

en: SubVariation4
ru: Подвариант4

en: Subvariation(4):
ru: Подвариант(4):

en: SubVariation5
ru: Подвариант5

en: Subvariation(5):
ru: Подвариант(5):

en: HideMoves
ru: Скрыть ходы

en: HideMoves:
ru: Скрыть ходы:

en: ChessBoard
ru: Шахматная доска

en: [chessboard]
ru: [шахматная доска]

en: BoardCentered
ru: Центрированная доска

en: [centered board]
ru: [центрированная доска]

en: HighLight
ru: Выделение

en: Highlights:
ru: Выделение:

en: Arrow
ru: Стрелка

en: Arrow:
ru: Стрелка:

en: Chess Board
ru: Шахматная доска

en: Leisure, Sports & Music
ru: Развлечения, спорт, музыка

en: Support for the chessboard package to print chess games See File > Open Example > Articles > Chess where you will find Game 1 and Game 2.
ru: Поддержка пакета chessboard для печати шахматных партий См. Файл > Открыть пример > Статьи > Шахматы.

en: NewChessGame
ru: Новая шахматная партия

en: [Start New Chess Game]
ru: [Начать новую шахматную партию]

en: Chessgame Options
ru: Параметры шахматной партии

en: See xskak manual for a comprehensive list of keys and values
ru: Подробный список клавиш и значений см. в руководстве xskak.

en: Mainline Options
ru: Параметры основной линии

en: See xskak manual for possible options
ru: См. руководство xskak для возможных вариантов

en: Comment
ru: Комментарий

en: Global Chessboard Settings
ru: Глобальные параметры шахматной доски

en: Set Chessboard Style
ru: Установить стиль шахматной доски

en: Style Name
ru: Имя стиля

en: Chessboard Style Name
ru: Стиль шахматной доски

en: Here you can store chessboard settings under a style name for later reuse. See chessboard manual for details.
ru: Здесь вы можете сохранить настройки шахматной доски под именем стиля для последующего повторного использования. Подробности см. в руководстве по chessboard.

en: Chessboard
ru: Шахматная доска

en: Chessboard Options
ru: Параметры шахматной доски

en: See chessboard manual for a comprehensive list of keys and values
ru: Подробный список клавиш и значений см. в руководстве по chessboard

en: Springer Contributed Books (cl2emult, Obsolete!)
ru: Springer Contributed Books (cl2emult, устаревшее!)

en: Given name
ru: Имя

en: Surname
ru: Фамилия

en: Affil
ru: Принадл.

en: Running Title
ru: Заголовок в колонтитуле

en: Running title:
ru: Заголовок в колонтитуле:

en: FirstPage
ru: Первая страница

en: firstpage
ru: первая страница

en: RunningAuthor
ru: Автор в колонтитуле

en: Running author:
ru: Автор в колонтитуле:

en: Publications
ru: Публикации

en: Correspondence
ru: Корреспонденция

en: Correspondence:
ru: Корреспонденция:

en: Published
ru: Опубликовано

en: Published:
ru: Опубликовано:

en: Statements
ru: Заявления

en: Copyrightstatement
ru: Данные об авторских правах

en: Copyright:
ru: Авторское право:

en: Introduction
ru: Введение

en: Conclusions
ru: Заключение

en: \thesection Conclusions
ru: \thesection Заключение

en: Appendix \Alph{appendix}:
ru: Приложение \Alph{appendix}.

en: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}
ru: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}.

en: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}.\arabic{subsubappendix}
ru: \Alph{appendix}\arabic{subappendix}.\arabic{subsubappendix}.

en: Statements2
ru: Заявления2

en: AuthorContribution
ru: Вклад автора

en: Author contributions.
ru: Вклад автора

en: CompetingInterests
ru: Конкурирующие интересы.

en: Competing Interests.
ru: Конкурирующие интересы

en: Disclaimer
ru: Отказ от ответственности

en: Disclaimer.
ru: Отказ от ответственности

en: Custom Header/Footer Text
ru: Настраиваемые колонтитулы

en: Adds environments to define header and footer lines. See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Custom Header/Footer Text, for a detailed description. NOTE: To use this module you must set the 'Page style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
ru: Добавляет окружения для задания строк верхнего и нижнего колонтитулов. Подробное описание приведено в руководстве по дополнительным возможностям. ПРИМЕЧАНИЕ: для использования этого модуля вы должны установить для параметра 'Стиль колонтитулов' (меню Документ -> Настройки -> Макет страницы) значение 'красивый (fancy)'!

en: Header/Footer
ru: Колонтитулы

en: Even Header
ru: Чётный колонтитул

en: Alternative text for the even header
ru: Альтернативный текст для колонтитула на чётных страницах

en: Center Header
ru: Центральный верхний колонтитул

en: Center Header:
ru: Центральный верхний колонтитул:

en: Left Footer
ru: Левый нижний колонтитул

en: Left Footer:
ru: Левый нижний колонтитул:

en: Center Footer
ru: Центральный нижний колонтитул

en: Center Footer:
ru: Центральный нижний колонтитул:

en: Right Footer
ru: Правый нижний колонтитул

en: Right Footer:
ru: Правый нижний колонтитул:

en: Directory
ru: Каталог

en: Firstname
ru: Имя

en: Literal
ru: Буквально

en: KeyCombo
ru: Комбинация клавиш

en: KeyCap
ru: Клавиша

en: GuiMenu
ru: Меню интерфейса

en: GuiMenuItem
ru: Пункт меню интерфейса

en: GuiButton
ru: Кнопка интерфейса

en: MenuChoice
ru: ВыборМеню

en: Authorgroup
ru: Группа авторов

en: RevisionHistory
ru: История версий

en: Revision History
ru: История версий

en: Revision
ru: Версия

en: RevisionRemark
ru: Пометка версии

en: FirstName
ru: Имя

en: Letters
ru: Письма

en: Letter
ru: Письмо

en: Addresses
ru: Адреса

en: Postal Data
ru: Почтовые данные

en: Send To Address
ru: Адрес назначения

en: My Address
ru: Мой адрес

en: Sender Address:
ru: Адрес отправителя:

en: Return address
ru: Обратный адрес

en: Backaddress:
ru: Обратный адрес:

en: Postal comment
ru: Почтовый комментарий

en: Postal Remark:
ru: Почтовое замечание:

en: Handling
ru: Обработка

en: Handling:
ru: Обработка:

en: YourRef
ru: Ваша ссылка

en: Your ref.:
ru: Ваша ссылка:

en: MyRef
ru: Моя ссылка

en: Our ref.:
ru: Наша ссылка:

en: Writer
ru: Писатель

en: Writer:
ru: Писатель:

en: Signature
ru: Подпись

en: Closings
ru: Окончание

en: Signature:
ru: Подпись:

en: Bottomtext
ru: Нижний текст

en: Bottom text:
ru: Нижний текст:

en: Area code
ru: Код области

en: Area Code:
ru: Код области:

en: Telephone
ru: Телефон

en: Telephone:
ru: Телефон:

en: Location
ru: Размещение

en: Location:
ru: Размещение:

en: Subject
ru: Тема

en: Subject:
ru: Тема:

en: Opening
ru: Вступление

en: Opening:
ru: Вступление:

en: Closing
ru: Завершение

en: Closing:
ru: Завершение:

en: Signature|S
ru: Подпись

en: Here you can insert a signature scan
ru: Здесь можно вставить отсканированную подпись

en: encl
ru: Вложение

en: encl:
ru: Вложение:

en: cc
ru: Копия

en: cc:
ru: Копия (cc):

en: PS
ru: P.S.

en: Post Scriptum:
ru: Постскриптум:

en: SenderAddress
ru: Адрес отправителя

en: Backaddress
ru: Обратный адрес

en: YourMail
ru: Ваш почтовый адрес

en: Place
ru: Размещение

en: Town
ru: Город

en: Reference
ru: Ссылка

en: Encl.
ru: Влож.

en: CC
ru: Копия

en: DocBook Book (XML)
ru: Книга DocBook (XML)

en: Books (DocBook)
ru: Книги (DocBook)

en: DocBook Chapter (XML)
ru: Глава DocBook (XML)

en: DocBook Section (XML)
ru: Раздел DocBook (XML)

en: DocBook Article (XML)
ru: Статья DocBook (XML)

en: Inderscience A4 Journals
ru: Журналы Inderscience A4

en: Address Option
ru: Параметр адреса

en: Optional argument for the address
ru: Необязательный аргумент адреса

en: E-Mail Option
ru: Параметры эл. почты

en: Optional argument for the e-mail
ru: Необязательный аргумент эл. почты

en: Web Address
ru: Web-адрес

en: Web address:
ru: Web-адрес:

en: Authors Block
ru: Блок авторов

en: Authors Block:
ru: Блок авторов:

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Thanks Text
ru: Текст благодарности

en: Thanks \theThanks:
ru: Благодарности \theThanks:

en: Thanks Reference
ru: Ссылка благодарности

en: Thanks Ref
ru: Ссылка благодарности

en: Internet Address Reference
ru: Ссылка на интернет-адрес

en: Internet Addess Ref
ru: Ссылка на интернет-адрес

en: Name (First Name)
ru: Имя (первое имя)

en: First Name
ru: Имя

en: Name (Surname)
ru: Фамилия

en: By Same Author (bib)
ru: Того же автора (bib)

en: bysame
ru: того же

en: Footnote (Title)
ru: Сноска (титульный лист)

en: LaTeX Title
ru: Заголовок LaTeX

en: Journal:
ru: Журнал:

en: FirstAuthor
ru: Первый автор

en: Acknowledgment
ru: Благодарности

en: Acknowledgment.
ru: Благодарности.

en: Elsevier (Obsolete Version)
ru: Elsevier (устаревшая версия)

en: Author Option
ru: Параметр автора

en: Optional argument for the author
ru: Необязательный аргумент автора

en: Author Address
ru: Адрес автора

en: Author Email
ru: E-mail автора

en: Email:
ru: Эл. почта:

en: Author URL
ru: URL автора

en: Thanks Option
ru: Параметр благодарности

en: Optional argument for the thanks statement
ru: Необязательный аргумент выражения благодарности

en: Theorem \arabic{theorem}
ru: Теорема \arabic{theorem}

en: PROOF.
ru: ДОКАЗАТЕЛЬСТВО.

en: Lemma \arabic{theorem}
ru: Лемма \arabic{theorem}

en: Corollary \arabic{theorem}
ru: Следствие \arabic{theorem}

en: Proposition \arabic{theorem}
ru: Предложение \arabic{theorem}

en: Criterion \arabic{theorem}
ru: Критерий \arabic{theorem}

en: Algorithm \arabic{theorem}
ru: Алгоритм \arabic{theorem}

en: Definition \arabic{theorem}
ru: Определение \arabic{theorem}

en: Conjecture \arabic{theorem}
ru: Гипотеза \arabic{theorem}

en: Example \arabic{theorem}
ru: Пример \arabic{theorem}

en: Problem \arabic{theorem}
ru: Задача \arabic{theorem}

en: Remark \arabic{theorem}
ru: Замечание \arabic{theorem}

en: Note \arabic{theorem}
ru: Заметка \arabic{theorem}

en: Claim \arabic{theorem}
ru: Утверждение \arabic{theorem}

en: Summary \arabic{summ}
ru: Резюме \arabic{summ}

en: Case \arabic{case}
ru: Случай \arabic{case}

en: Titlenotemark
ru: Пометка заголовка

en: Titlenote mark
ru: Пометка заголовка

en: Title footnote
ru: Сноска заголовка

en: Footnote Label
ru: Метка сноски

en: Label you refer to in the title
ru: Метка, к которой вы ссылаетесь в заголовке

en: Title footnote:
ru: Сноска заголовка:

en: Author Label
ru: Метка автора

en: Label you will reference in the address
ru: Метка для ссылок в адресе

en: Authormark
ru: Пометка автора

en: Author footnote
ru: Сноска автора

en: Author footnote:
ru: Сноска автора:

en: Author Footnote Label
ru: Метка сноски автора

en: Label you refer to for an author
ru: Метка, на которую вы ссылаетесь для автора

en: CorAuthormark
ru: Пометка отвечающего автора

en: CorAuthor mark
ru: Пометка отвечающего автора

en: Corresponding author
ru: Отвечающий автор

en: Corresponding author text:
ru: Текст отвечающего автора:

en: Address Label
ru: Метка адреса

en: Label of the author you refer to
ru: Метка автора, на которую вы ссылаетесь

en: Internet
ru: Интернет

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
ru: Если содержимое это 'url', то электронная почта становится интернет-адресом

en: Endnotes (Basic)
ru: Концевые сноски (основной)

en: Foot- and Endnotes
ru: Обычные и концевые сноски

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
ru: Добавляет вставку "Концевая сноска" в дополнение к обычным сноскам. Используется пакет endnotes. Вам нужно будет добавить список концевых сносок (Вставка > Содержание/библиография/список > Концевые сноски) там, где вы хотите увидеть концевые сноски.

en: Endnotes
ru: Концевые сноски

en: Endnote ##
ru: Концевая сноска ##

en: Endnote
ru: Концевая сноска

en: endnote
ru: Концевая сноска

en: Notes[[Endnotes]]
ru: Сноски

en: Endnotes (Extended)
ru: Концевые сноски (расширенный)

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3). You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
ru: Добавляет вставку "Концевая сноска" в дополнение к обычным сноскам. Используется пакет enotez, более мощный и настраиваемый, чем пакет endnotes (модуль "Концевые сноски (основной)"), но требующий свежей версии LaTeX (с LaTeX3). Вам нужно будет добавить список концевых сносок (Вставка > Содержание/библиография/список > Концевые сноски) там, где вы хотите увидеть концевые сноски.

en: Key words:
ru: Ключевые слова:

en: Customisable Lists (enumitem)
ru: Настраиваемые списки (enumitem)

en: List Enhancements
ru: Улучшения списков

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
ru: Управляет макетами для списков маркировки, перечисления, описания и пометки. См. подробное описание в разделе "Настраиваемые списки" руководства пользователя.

en: Itemize Options
ru: Параметры ненумерованного списка

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
ru: Необязательные аргументы для этого списка (см. руководство enumitem)

en: Enumerate Options
ru: Параметры нумерованного списка

en: Description Options
ru: Параметры списка описаний

en: Labeling
ru: Пометка

en: Enumerate-Resume
ru: Перечисление-Продолжение

en: Number Equations by Section
ru: Нумерация формул по разделам

en: Maths
ru: Математика

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
ru: Сбрасывает номер формулы в начале раздела и добавляет номер раздела к номеру формулы, например '(2.1)'.

en: Equation
ru: Формула

en: Curricula Vitae
ru: Резюме

en: Name:
ru: Имя:

en: FooterName
ru: Имя в нижнем колонтитуле

en: Name (footer):
ru: Имя (колонтитул):

en: Mobile:
ru: Мобильный:

en: Mobile phone number
ru: Номер мобильного телефона

en: Homepage
ru: Сайт

en: Homepage:
ru: Сайт:

en: InstantMessaging
ru: Мессенджер

en: Instant Messaging:
ru: Мессенджер:

en: IM Type:
ru: Тип IM:

en: IM Type (e.g., AOL Messenger)
ru: Тип программы мгновенных сообщений (например WhatsApp)

en: Birthday
ru: Дата рождения

en: Date of birth:
ru: Дата рождения:

en: Nationality
ru: Национальность

en: Nationality:
ru: Национальность:

en: Gender
ru: Пол

en: Gender:
ru: Пол:

en: BeforePicture
ru: До изображения

en: Space before picture:
ru: Промежуток до изображения:

en: Picture
ru: Изображение

en: Picture:
ru: Изображение:

en: Resize photo to this width
ru: Изменить размер фотографии к этой ширине

en: AfterPicture
ru: После изображения

en: Space after picture:
ru: Промежуток после изображения:

en: Vertical Space
ru: Вертикальный промежуток

en: Additional vertical space
ru: Дополнительный верт. промежуток

en: Item
ru: Пункт

en: Summary of the item, can also be the time span
ru: Сводка элемента, также может быть временным интервалом

en: Item:
ru: Пункт:

en: ItemInset
ru: Вставка пункта

en: Subitems
ru: Подпункты

en: TitleItem
ru: Пункт заголовка

en: Title item:
ru: Пункт заголовка:

en: TitleLevel
ru: Уровень заголовка

en: Title level:
ru: Уровень заголовка:

en: Text (right side)
ru: Текст (справа)

en: BlueItem
ru: Голубой пункт

en: Blue item:
ru: Голубой пункт:

en: BlueItemInset
ru: Вставка голубого пункта

en: Blue subitems
ru: Голубые подпункты

en: BigItem
ru: Большой пункт

en: Big Item:
ru: Большой пункт:

en: EcvItemize
ru: Маркировка ecv

en: MotherTongue
ru: Родной язык

en: Mother Tongue:
ru: Родной язык:

en: LangHeader
ru: Заголовок языка

en: Language Header:
ru: Заголовок языка:

en: Language:
ru: Язык:

en: Name of the language
ru: Название языка

en: Listening
ru: Аудирование

en: Level how good you think you can listen
ru: Уровень (как вы думаете) насколько хорошо вы можете слушать

en: Reading
ru: Чтение

en: Level how good you think you can read
ru: Уровень (как вы думаете) насколько хорошо вы можете читать

en: Interaction
ru: Диалог

en: Level how good you think you can conversate
ru: Уровень (как вы думаете) насколько хорошо вы можете вести переговоры

en: Production
ru: Монолог

en: Level how good you think you can freely talk
ru: Уровень (как вы думаете) насколько хорошо вы можете свободно говорить

en: LastLanguage
ru: Последний язык

en: Last Language:
ru: Последний язык:

en: LangFooter
ru: Концовка языка

en: Language Footer:
ru: Концовка языка:

en: End
ru: Конец

en: End of CV
ru: Конец резюме

en: Highlight
ru: Выделение

en: Europe CV
ru: Европейское резюме

en: Footer name:
ru: Нижний колонтитул:

en: Mobile
ru: Мобильный

en: Size
ru: Размер

en: Size the photo is resized to
ru: Размер для фотографии

en: Page
ru: Страница

en: The title as it appears in the header
ru: Заголовок, как он будет показываться в колонтитуле

en: Summary of the item, can also be the time
ru: Сводная информация о предмете, также может быть временем

en: BulletedItem
ru: Маркированный пункт

en: Bulleted Item:
ru: Маркированный пункт:

en: Begin
ru: Начало

en: Begin of CV
ru: Начало резюме

en: PersonalInfo
ru: Персональные данные

en: Personal Info
ru: Персональные данные

en: VerticalSpace
ru: Вертикальный промежуток

en: Vertical space
ru: Вертикальный промежуток

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
ru: Article (стандартный класс с дополнительными размерами шрифта)

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
ru: Book (стандартный класс с дополнительными размерами шрифта)

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
ru: Letter (стандартный класс с дополнительными размерами шрифта)

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
ru: Report (стандартный класс с дополнительными размерами шрифта)

en: Number Figures by Section
ru: Нумерация рисунков по разделам

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
ru: Сбрасывает номер рисунка в начале раздела и добавляет номер раздела к номеру рисунка, например 'Рис. 2.1'.

en: Fix Computer Modern Fonts
ru: Исправления шрифтов Computer Modern

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
ru: Fix-cm улучшает внешний вид шрифтов Computer Modern и делает их доступными с произвольными размерами. Дополнительные сведения см. в документации по пакет fix-cm.sty: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf

en: LaTeX Kernel Fixes (Obsolete)
ru: Исправления ядра LaTeX (устаревший)

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes were not part of older LaTeX kernels because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different with different LaTeX versions, depending on the respective version of fixltx2e. NOTE: recent LaTeX kernels (as of 2015/01/01) include the functionality of fixltx2e, so the fixltx2e module becomes obsolete with newer LaTeX distributions.
ru: Загружает пакет LaTeX fixltx2e, который содержит некоторые исправления ошибок для LaTeX. Эти исправления не были частью старых ядер LaTeX из-за обратной совместимости. Если вы используете этот модуль, ваш свёрстанный документ может выглядеть по-разному на разных версиях LaTeX в зависимости от версии fixltx2e. Примечание: последние ядра LaTeX (по состоянию на 01-01-2015) включают в себя функции fixltx2e, поэтому этот модуль становится устаревшим при использовании новых дистрибутивов LaTeX.

en: FiXme Notes
ru: Заметки Fixme

en: Annotation & Revision
ru: Аннотации и рецензирование

en: Provides 'FiXme' (marginal) annotations for document revision purposes. A list of annotations can be produced by using the 'List of FIXMEs' paragraph style. The annotations are customizable via the LaTeX preamble. See the FiXme documentation for details. NOTE: By default, the notes are only displayed in 'draft' mode (if the option 'draft' has been inserted to Document > Settings > Document Class > Class Options > Custom). To display them always, insert \fxsetup{draft} to Document > Settings > Preamble. NOTE also that you need version 4 or later of the FiXme package for some features.
ru: Предоставляет аннотации "FiXme" (на полях) для целей пересмотра документа. Список аннотаций можно создать с помощью стиля абзаца "Список FIXME". Аннотации настраиваются с помощью преамбулы LaTeX. Подробности см. в документации FIXme. Примечание: по умолчанию заметки отображаются только в режиме черновика (если опция "draft" вставлена в Документ > Настройки > Класс документа > Параметры класса > Пользовательские). Чтобы отобразить их всегда, вставьте \fxsetup{draft} в Документ > Настройки > Преамбула. Также обратите внимание, что для некоторых функций требуется 4-я или более поздняя версия пакета FiXme.

en: List of FIXMEs
ru: Список из FIXME

en: Fixme Note
ru: Заметка Fixme

en: Fixme Note Options|s
ru: Параметры заметок Fixme

en: Consult the fixme package documentation for options
ru: Обратитесь к документации пакета fixme для вариантов

en: Fixme Warning
ru: Предупреждение Fixme

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Fixme Error
ru: Ошибка Fixme

en: Error
ru: Ошибка

en: Fixme Fatal
ru: Фатальная ошибка Fixme

en: Fatal
ru: Фатальная ошибка

en: Fixme Note (Targeted)
ru: Заметка Fixme (нацеленная)

en: Fixme (Targeted)
ru: Fixme (нацеленная)

en: Fixme Note|x
ru: Заметка Fixme

en: Insert the FIXME note here
ru: Вставьте здесь заметку FIXME

en: Fixme Warning (Targeted)
ru: Предупреждение Fixme (нацеленное)

en: Warning (Targeted)
ru: Предупреждение (нацеленное)

en: Fixme Error (Targeted)
ru: Ошибка Fixme (нацеленная)

en: Error (Targeted)
ru: Ошибка (нацеленная)

en: Fixme Fatal (Targeted)
ru: Фатальная ошибка Fixme (нацеленная)

en: Fatal (Targeted)
ru: Фатальная ошибка (нацеленная)

en: Fixme Note (Multipar)
ru: Заметка Fixme (Multipar)

en: Fixme Summary
ru: Сводка Fixme

en: Insert a summary of the FIXME note here
ru: Вставьте здесь сводку заметки FIXME

en: Fixme Warning (Multipar)
ru: Предупреждение Fixme (Multipar)

en: Warning (Multipar)
ru: Предупреждение (Multipar)

en: Fixme Error (Multipar)
ru: Ошибка Fixme (Multipar)

en: Error (Multipar)
ru: Ошибка (Multipar)

en: Fixme Fatal (Multipar)
ru: Фатальная ошибка Fixme (Multipar)

en: Fatal (Multipar)
ru: Фатальная ошибка (Multipar)

en: Fixme Note (Multipar Targeted)
ru: Заметка Fixme (Multipar Targeted)

en: Annotated Text
ru: Аннотированный текст

en: Annotated Text|x
ru: Аннотированный текст|к

en: Insert the text to annotate here
ru: Вставьте здесь текст для аннотации

en: Fixme Warning (Multipar Targeted)
ru: Предупреждение Fixme (Multipar Targeted)

en: Warning (MP Targ.)
ru: Предупреждение (MP Targ.)

en: Fixme Error (Multipar Targeted)
ru: Ошибка Fixme (Multipar Targeted)

en: Error (MP Targ.)
ru: Ошибка (MP Targ.)

en: Fixme Fatal (Multipar Targeted)
ru: Фатальная ошибка Fixme (Multipar Targeted)

en: Fatal (MP Targ.)
ru: Фатальная ошибка (MP Targ.)

en: My Logo
ru: Мой логотип

en: My Logo:
ru: Мой логотип:

en: Restriction
ru: Ограничение

en: Restriction:
ru: Ограничение:

en: Theorem #.
ru: Теорема #.

en: Lemma #.
ru: Лемма #.

en: Corollary #.
ru: Следствие #.

en: Proposition #.
ru: Предложение #.

en: Definition #.
ru: Определение #.

en: Theorem*
ru: Теорема*

en: Lemma*
ru: Лемма*

en: Corollary*
ru: Следствие*

en: Proposition*
ru: Предложение*

en: Proposition.
ru: Предложение.

en: Definition*
ru: Определение*

en: Footnotes as Endnotes (Basic)
ru: Обычные сноски в виде концевых (основной)

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
ru: Делает все обычные сноски концевыми. Используется пакет endnotes. Вам нужно будет добавить список концевых сносок (Вставка > Содержание/библиография/список > Концевые сноски) там, где вы хотите увидеть концевые сноски.

en: Footnotes as Endnotes (Extended)
ru: Обычные сноски в виде концевых (расширенный)

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Footnotes as Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3).You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
ru: Делает все обычные сноски концевыми. Используется пакет enotez, более мощный и настраиваемый, чем пакет endnotes (модуль "Обычные сноски в виде концевых (основной)"), но требующий свежей версии LaTeX (с LaTeX3). Вам нужно будет добавить список концевых сносок (Вставка > Содержание/библиография/список > Концевые сноски) там, где вы хотите увидеть концевые сноски.

en: G-Brief (V. 1, Obsolete)
ru: G-Brief (V. 1, устаревшая версия)

en: Letter:
ru: Письмо:

en: Street
ru: Улица

en: Street:
ru: Улица:

en: Addition
ru: Дополнение

en: Addition:
ru: Дополнение:

en: Town:
ru: Город:

en: State:
ru: Государство:

en: ReturnAddress
ru: Обратный адрес

en: ReturnAddress:
ru: Обратный адрес:

en: MyRef:
ru: Наша ссылка:

en: YourRef:
ru: Ваша ссылка:

en: YourMail:
ru: Ваш почтовый адрес:

en: Telefax
ru: Телефакс

en: Telefax:
ru: Телефакс:

en: Telex
ru: Телекс

en: Telex:
ru: Телекс:

en: EMail
ru: Эл. почта

en: EMail:
ru: Эл. почта:

en: Bank
ru: Банк

en: Bank:
ru: Банк:

en: BankCode
ru: Банковский код

en: BankCode:
ru: Банковский код:

en: BankAccount
ru: Банковский счёт

en: BankAccount:
ru: Банковский счёт:

en: PostalComment
ru: Почтовый комментарий

en: PostalComment:
ru: Почтовый комментарий:

en: Reference:
ru: Ссылка:

en: Encl.:
ru: Влож.:

en: GraphicBoxes
ru: Графические блоки

en: Boxes
ru: Блоки

en: Boxes to scale and rotate its contents
ru: Блоки для масштабирования и поворота содержимого

en: Reflectbox
ru: Блок отражения

en: Scalebox
ru: Блок масштабирования

en: H-Factor
ru: Коэффициент гориз. масштаба

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
ru: Горизонтальный масштаб (1 = 100%)

en: V-Factor
ru: Коэффициент верт. масштаба

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
ru: Вертикальный масштаб (1 = 100%)

en: Resizebox
ru: Блок изменения размера

en: Width of the box
ru: Ширина блока

en: Height of the box, can also be '!' to keep aspect ratio
ru: Высота блока, также может быть "!" для сохранения пропорций

en: Rotatebox
ru: Блок вращения

en: Origin
ru: Центр

en: Rotation origin; syntax: 'origin=lt' (for top left corner)
ru: Центр вращения; синтаксис: 'origin=lt' (для верхнего левого угла)

en: Angle
ru: Угол

en: Rotation angle in degrees (counterclockwise)
ru: Угол поворота в градусах (против часовой стрелки)

en: Hanging Paragraphs
ru: Отступ в начале абзаца

en: Paragraph Styles
ru: Стили абзаца

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
ru: Добавляет окружение для висячих абзацев. В таком абзаце первая строка начинается с левой границы, а все последующие строки имеют отступы.

en: Hanging
ru: Висячие абзацы

en: Claim \thetheorem.
ru: Утверждение \thetheorem.

en: Remarks
ru: Замечания

en: Remarks \thetheorem.
ru: Замечания \thetheorem.

en: Proof:
ru: Доказательство:

en: More
ru: Дальше

en: (MORE)
ru: (ДАЛЬШЕ)

en: FADE IN:
ru: ПОЯВЛЕНИЕ:

en: INT.
ru: ИНТ.

en: EXT.
ru: НАТ.

en: Continuing
ru: Продолжение

en: (continuing)
ru: (продолжение)

en: Transition
ru: Переход

en: TITLE OVER:
ru: ТИТР:

en: INTERCUT
ru: МОНТАЖ

en: INTERCUT WITH:
ru: МОНТИРОВАТЬ С:

en: FADE OUT
ru: ИСЧЕЗАНИЕ

en: General
ru: Общее

en: Scene
ru: Сцена

en: Chemistry: Hazard and Precautionary Statements
ru: Химия: Опасности и меры предосторожности

en: Academic Field Specifics
ru: Наука

en: Provides two insets to typeset numbers and phrases of chemical hazard and precautionary statements. For a description see Help > Specific Manuals > Hazard and Precautionary Statements.
ru: Обеспечивает две вставки для вёрстки номеров и фраз о химической опасности и мерах предосторожности. Описание см. в Помощь > Специальные руководства > Химическая опасность.

en: H-P number
ru: Номер H-P

en: H-P statement
ru: Заявление H-P

en: Statement Text
ru: Текст заявления

en: Text for statements that require some information
ru: Текст для заявлений, требующих некоторой информации

en: Author Names
ru: Имена авторов

en: Author names that will appear in the header line
ru: Имена авторов, которые будут отображаться в строке заголовка

en: Catchline
ru: Слоган

en: History
ru: История

en: Classification Codes
ru: Коды классификации

en: TableCaption
ru: ПодписьТаблицы

en: Table caption
ru: Название таблицы

en: Refcite
ru: Ссылка

en: Cite reference
ru: Ссылка

en: Numbering Scheme
ru: Схема нумерации

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
ru: Используйте самый большой номер пункта в списке, например, '(iv)' для 4 при римской нумерации

en: Corollary \thecorollary.
ru: Следствие \thecorollary.

en: Lemma \thelemma.
ru: Лемма \thelemma.

en: Proposition \theproposition.
ru: Предложение \theproposition.

en: Question
ru: Вопрос

en: Question \thequestion.
ru: Вопрос \thequestion.

en: Claim ##
ru: Утверждение ##

en: Claim \theclaim.
ru: Утверждение \theclaim.

en: Conjecture \theconjecture.
ru: Гипотеза \theconjecture.

en: Prop
ru: Предл.

en: Appendix \Alph{appendix}.
ru: Приложение \Alph{appendix}.

en: Comby
ru: Клавиатура

en: Theorem ##
ru: Теорема ##

en: Corollary ##
ru: Следствие ##

en: Lemma ##
ru: Лемма ##

en: Question ##
ru: Вопрос ##

en: Conjecture ##
ru: Гипотеза ##

en: Prop(osition)
ru: Предложение

en: Proposition ##
ru: Предложение ##

en: Initials (Drop Caps)
ru: Инициалы (буквица)

en: Defines a style for paragraphs with an enlarged initial letter (drop cap). See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
ru: Определяет стиль для абзацев с увеличенной первой буквой (инициалом/буквицей). Подробное описание см. в руководстве по встроенным объектам.

en: Initial
ru: Буквица

en: Option(s) for the initial
ru: Настройки для буквицы

en: Initial letter(s)
ru: Литера буквицы

en: Rest of Initial
ru: Остальная часть начального слова

en: Rest of initial word or text
ru: Остальная часть начального слова или текста

en: Short title that will appear in header line
ru: Краткий заголовок для верхнего колонтитула

en: Review
ru: Обзор

en: Topical
ru: Тематический

en: Paper
ru: Статья

en: Prelim
ru: Предв.

en: Rapid
ru: Быстро

en: Physics and Astronomy Classification System number:
ru: Код системы классификации по физике и астрономии:

en: MSC
ru: МПК

en: Mathematics Subject Classification number:
ru: Код Математической предметной классификации:

en: submitto
ru: отослать к

en: submit to paper:
ru: отослать к статье:

en: Bibliography (plain)
ru: Библиография (простая)

en: Bibliography heading
ru: Заголовок библиографии

en: ABSTRACT:
ru: АННОТАЦИЯ:

en: KEY WORDS:
ru: КЛЮЧЕВЫЕ СЛОВА:

en: Commission
ru: Комитет

en: ACKNOWLEDGEMENTS
ru: БЛАГОДАРНОСТИ

en: Main Author
ru: Основной автор

en: Affiliation Key
ru: Ключ принадлежности

en: Affiliation key of the author
ru: Ключ принадлежности автора

en: Forename
ru: Имя

en: Co Author
ru: Соавтор

en: Co-author
ru: Соавтор

en: Affiliation key of the co-author
ru: Ключ принадлежности соавтора

en: Short Author
ru: Автор кратко

en: Short author:
ru: Автор кратко:

en: Affiliation key
ru: Ключ принадлежности

en: Keyword:
ru: Ключевое слово:

en: Vita
ru: Краткая биография

en: Vita:
ru: Краткая биография:

en: PDB reference
ru: Ссылка PDB

en: PDB reference:
ru: Ссылка PDB:

en: Optional name
ru: Необязательное имя

en: NDB reference
ru: Ссылка NDB

en: NDB reference:
ru: Ссылка NDB:

en: Synopsis
ru: Краткий обзор

en: Japanese Article (Standard Class)
ru: Japanese Article (стандартный класс)

en: Alternative Affiliation
ru: Альтернативная принадлежность

en: Affiliation Prefix
ru: Префикс принадлежности

en: A prefix like 'Also at '
ru: Префикс типа 'также в'

en: PACS numbers:
ru: Номера PACS:

en: Preprint number
ru: Номер препринта

en: Preprint number:
ru: Номер препринта:

en: Online citation
ru: Онлайн-цитата

en: Japanese Book (Standard Class)
ru: Japanese Book (стандартный класс)

en: Subtitle|u
ru: Подзаголовок

en: Subtitle of the part
ru: Заголовок части

en: Chapter
ru: Глава

en: Subtitle of the chapter
ru: Подзаголовок главы

en: Chapter*
ru: Глава*

en: Subtitle of the section
ru: Подзаголовок раздела

en: Subtitle of the subsection
ru: Подзаголовок подраздела

en: Subtitle of the subsubsection
ru: Подзаголовок подподраздела

en: Abstract over Columns
ru: Аннотация над колонками

en: JLReq Setup
ru: Настройка JLReq

en: Sidenote
ru: Заметка на полях

en: Endnote contents
ru: Содержание концевых сносок

en: Japanese Report (JLReq Class)
ru: Japanese Report (класс JLReq)

en: Japanese Report (Standard Class)
ru: Japanese Report (стандартный класс)

en: Plain Keywords
ru: Ключевые слова

en: Plain Keywords:
ru: Ключевые слова:

en: Plain Title
ru: Обычный заголовок

en: Plain Title:
ru: Обычный заголовок:

en: Short Title:
ru: Краткий заголовок:

en: Plain Author
ru: Обычный автор

en: Plain Author:
ru: Обычный автор:

en: Pkg
ru: Пакет

en: pkg
ru: пакет

en: Proglang
ru: Язык программирования

en: proglang
ru: язык программирования

en: Code
ru: Код

en: code
ru: код

en: Code Chunk
ru: Фрагмент кода

en: Code Input
ru: Ввод кода

en: Code Output
ru: Вывод кода

en: AddressForOffprints
ru: Адрес для оттисков

en: Address for Offprints:
ru: Адрес для оттисков:

en: RunningTitle
ru: Заголовок в колонтитуле

en: Literate Programming
ru: Грамотное программирование

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
ru: Использует пакет knitr в R для создания динамических отчётов. Этот пакет R должен быть установлен для корректной работы модуля: install.packages('knitr'). Обратите внимание, что он зависит от R >= 2.14.1. Для получения дополнительной информации см. http://yihui.name/knitr

en: Knitr Chunk
ru: Фрагмент Knitr

en: Sweave Options
ru: Параметры Sweave

en: Sweave opts
ru: параметры Sweave

en: S/R expression
ru: Выражение на языке S/R

en: S/R expr
ru: выраж. S/R

en: Landscape Document Parts
ru: Альбомная часть документа

en: Output parts of the document in landscape mode.
ru: Вывод части документа в альбомном режиме.

en: Landscape
ru: Альбом

en: Landscape (Floating)
ru: Альбом (плавающий)

en: Landscape (floating)
ru: Альбом (плавающий)

en: Latex8 Article (Obsolete)
ru: Latex8 Article (устаревшая версия)

en: Letter (Standard Class)
ru: Letter (стандартный класс)

en: NoTelephone
ru: Нет телефона

en: NoFax
ru: Нет факса

en: NoPlace
ru: Нет места

en: NoDate
ru: Нет даты

en: Post Scriptum
ru: Постскриптум

en: EndOfMessage
ru: Конец сообщения

en: EndOfFile
ru: Конец файла

en: Headings
ru: Заголовки

en: City:
ru: Город:

en: Office:
ru: Офис:

en: Tel:
ru: Тел.:

en: NoTel
ru: Нет тел.

en: EndOfMessage.
ru: Конец сообщения.

en: EndOfFile.
ru: Конец файла.

en: P.S.:
ru: P.S.

en: LilyPond Music Notation
ru: Нотная запись LilyPond

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. For details, see Help > Specific Manuals > LilyPond.
ru: Этот модуль добавляет вставку для ввода кода LilyPond непосредственно в LyX. Он будет обработан при создании выходного файла. См. Помощь > Специальные руководства > LilyPond.

en: LilyPond Options
ru: Настройки LilyPond

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
ru: Список параметров, разделённых запятыми (доступные параметры см. в документации LilyPond).

en: Linguistics
ru: Лингвистика

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See Help > Specific Manuals > Linguistics.
ru: Определяет некоторые специальные окружения, полезные для лингвистов (нумерованные примеры, глоссы, семантическую разметку, матрицы). См. Помощь > Специальные руководства > Лингвистика.

en: Numbered Example (Multiline)
ru: Нумерованный пример (многострочный)

en: Subexample
ru: Подпример

en: Numbered Example (multiline)
ru: Нумерованный пример (многострочный)

en: Example options
ru: Параметры примеров

en: Examples options|s
ru: Параметры примеров

en: Add examples options here
ru: Вставьте здесь параметры примеров

en: Numbered Examples (consecutive)
ru: Нумерованные примеры (последовательно)

en: Judgment|J
ru: Суждение

en: Grammaticality judgment marker
ru: Маркер оценки грамматичности

en: Custom Numbering|s
ru: Пользовательская нумерация|н

en: Customize the numeration
ru: Настроить нумерацию

en: Subexamples options
ru: Параметры подпримеров

en: Subexamples options|s
ru: Параметры подпримеров

en: Add subexamples options here
ru: Вставьте здесь настройки подпримеров

en: Example Preamble
ru: Преамбула примера

en: Ex. Preamble
ru: Преамбула примера

en: Subexample Preamble
ru: Преамбула подпримера

en: Subex. Preamble
ru: Преамбула подпримера

en: Example Postamble
ru: Постамбула примера

en: Ex. Postamble
ru: Постамбула примера

en: Subexample Postamble
ru: Постамбула подпримера

en: Subex. Postamble
ru: Постамбула подпримера

en: Interlinear Gloss (2 Lines)
ru: Глосса (2 строки)

en: Gloss
ru: Глосса

en: Gloss options
ru: Параметры глоссы

en: Gloss Options|s
ru: Параметры глоссы

en: Add digloss options here
ru: Добавьте сюда параметры диглоссы

en: Sentence Comment
ru: Комментарий предложения

en: Add an optional sentence comment here
ru: Добавьте сюда необязательный комментарий к предложению

en: Interlinear Gloss
ru: Глосса

en: Add the inter-linear gloss here
ru: Добавьте сюда глоссу

en: Gloss Comment
ru: Комментарий глоссы

en: Add an optional gloss comment here
ru: Добавьте сюда необязательный комментарий к глоссе

en: Translation
ru: Перевод

en: Gloss Translation
ru: Перевод глоссы

en: Add a free translation for the gloss
ru: Добавьте свободный перевод для глоссы

en: Interlinear Gloss (3 Lines)
ru: Глосса (3 строки)

en: Tri-Gloss
ru: Триглосса

en: Add trigloss options here
ru: Добавьте сюда параметры триглоссы

en: Interlinear Gloss (1)
ru: Глосса (1)

en: Interlinear Gloss (Line 1)|1
ru: Глосса (строка 1)|1

en: Add the first inter-linear gloss line here
ru: Добавьте сюда первую строку глоссы

en: Gloss Comment (1)
ru: Комментарий глоссы (1)

en: Gloss Comment (Line 1)
ru: Комментарий глоссы (строка 1)

en: Interlinear Gloss (2)
ru: Глосса (2)

en: Interlinear Gloss (Line 2)|2
ru: Глосса (строка 2)|2

en: Add the second inter-linear gloss line here
ru: Добавьте сюда вторую строку глоссы

en: Gloss Comment (2)
ru: Комментарий глоссы (2)

en: Gloss Comment (Line 2)
ru: Комментарий глоссы (строка 2)

en: Add a translation for the glosse
ru: Добавьте перевод для глоссы

en: GroupGlossedWords
ru: Группа глоссированных слов

en: Group
ru: Группа

en: Structure Tree
ru: Дерево структуры

en: Tree
ru: Дерево

en: Discourse Representation Structure|D
ru: Структура представления дискурса DRS|D

en: Discourse Representation Structure (unspaced)|u
ru: Структура представления дискурса (без пробелов)

en: DRS Condition
ru: DRS-условие

en: DRS with Sentence above
ru: DRS с предложением выше

en: Sentence
ru: Предложение

en: Add the sentence here
ru: Добавьте сюда предложение

en: Expression
ru: Выражение

en: expr.
ru: выраж.

en: Concepts
ru: Понятие

en: concept
ru: понятие

en: Meaning
ru: Значение

en: meaning
ru: значение

en: Tableaux
ru: Матрицы

en: Tableau
ru: Матрица

en: List of Tableaux
ru: Список матриц

en: Tableau ##
ru: Матрица ##

en: Chunk ##
ru: Фрагмент ##

en: Literate programming
ru: Грамотное программирование

en: Chunk
ru: Фрагмент

en: Running LaTeX Title
ru: Заголовок LaTeX в колонтитуле

en: TOC Title
ru: Заголовок содержания

en: TOC Title:
ru: Заголовок содержания:

en: Author Running
ru: Автор в колонтитуле

en: Author Running:
ru: Автор в колонтитуле:

en: TOC Author
ru: Автор содержания

en: TOC Author:
ru: Автор содержания:

en: Case #.
ru: Случай #.

en: Claim.
ru: Утверждение.

en: Conjecture #.
ru: Гипотеза #.

en: Example #.
ru: Пример #.

en: Exercise #.
ru: Упражнение #.

en: Note #.
ru: Заметка #.

en: Problem #.
ru: Задача #.

en: Property
ru: Свойство

en: Property #.
ru: Свойство #.

en: Question #.
ru: Вопрос #.

en: Remark #.
ru: Замечание #.

en: Solution #.
ru: Решение #.

en: Logical Markup
ru: Логическая разметка

en: Text Markup
ru: Разметка текста

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
ru: Определяет несколько стилей символов для логической разметки: noun, emph, strong и code.

en: Noun
ru: Имя

en: noun
ru: имя

en: Emph
ru: Выделение

en: emph
ru: выделение

en: Strong
ru: Сильное выделение

en: strong
ru: сильное выделение

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX)
ru: Japanese Article (стандартный класс для LuaTeX)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX)
ru: Japanese Book (стандартный класс для LuaTeX)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX)
ru: Japanese Report (стандартный класс для LuaTeX)

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
ru: Japanese Article (стандартный класс для LuaTeX, вертикальное письмо)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
ru: Japanese Book (стандартный класс для LuaTeX, вертикальное письмо)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
ru: Japanese Report (стандартный класс для LuaTeX, вертикальное письмо)

en: Abbreviated Title
ru: Сокращённый заголовок

en: Biographies
ru: Биографии

en: Author Biography
ru: Биография автора

en: Affiliation (include email):
ru: Принадлежность (включая email):

en: Remark*
ru: Замечание*

en: Short Title (TOC)|S
ru: Краткий заголовок (для содержания)|з

en: The chapter as it appears in the table of contents
ru: Глава, как она отображается в содержании

en: Short Title (Header)
ru: Краткий заголовок (для колонтитула)

en: The chapter as it appears in the running headers
ru: Глава, как она отображается в колонтитуле

en: The section as it appears in the table of contents
ru: Раздел, как он отображается в содержании

en: The section as it appears in the running headers
ru: Раздел, как он отображается в колонтитуле

en: The subsection as it appears in the table of contents
ru: Подраздел, как он отображается в содержании

en: The subsection as it appears in the running headers
ru: Подраздел, как он отображается в колонтитуле

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
ru: Подподраздел, как он отображается в содержании

en: The subsubsection as it appears in the running headers
ru: Подподраздел, как он отображается в колонтитуле

en: The paragraph as it appears in the table of contents
ru: Абзац, как он отображается в содержании

en: The paragraph as it appears in the running headers
ru: Абзац, как он отображается в колонтитуле

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
ru: Подабзац, как он отображается в содержании

en: The subparagraph as it appears in the running headers
ru: Подабзац, как он отображается в колонтитуле

en: Chapterprecis
ru: Краткое содержание

en: Epigraph
ru: Эпиграф

en: Epigraph Source|S
ru: Источник эпиграфа|э

en: Source
ru: Источник

en: The source/author of this epigraph
ru: Автор эпиграфа

en: Poemtitle
ru: Название стиха

en: The poem title as it appears in the table of contents
ru: Название стиха, как оно отображается в содержании

en: The poem title as it appears in the running headers
ru: Название стиха, как оно отображается в колонтитулах

en: Poemtitle*
ru: Название стиха*

en: Legend
ru: Легенда

en: Endnotes (all)
ru: Концевые сноски (все)

en: Endnotes (sectioned)
ru: Концевые сноски (по разделам)

en: Minimalistic Insets
ru: Минималистичные вставки

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
ru: Переопределяет некоторые вставки (Рубрика, Ветка, URL) как минималистские.

en: Modern CV
ru: Современное резюме

en: CVStyle
ru: Стиль CV

en: CV Style:
ru: Стиль CV:

en: Style Options
ru: Параметры стиля

en: Options for the CV style
ru: Настройки для стиля CV

en: CVColor
ru: Цвет CV

en: CV Color Scheme:
ru: Цветовая схема CV:

en: CVIcons
ru: Значки CV

en: CV Icon Set:
ru: Набор значков CV:

en: CVColumnWidth
ru: Ширина колонки CV

en: Column Width:
ru: Ширина колонки:

en: PDF Page Mode
ru: Режим страницы PDF

en: PDF Page Mode:
ru: Режим страницы PDF:

en: First name
ru: Имя

en: FamilyName
ru: Фамилия

en: Family Name:
ru: Фамилия:

en: Line 1
ru: Строка 1

en: Optional address line
ru: Необязательная строка адреса

en: Line 2
ru: Строка 2

en: Phone Type
ru: Тип телефона

en: can be fixed, mobile or fax
ru: могут быть стационарным, мобильным или факсом

en: Social
ru: Соцсеть

en: Social:
ru: Соцсеть:

en: Name of the social network
ru: Название социальной сети

en: ExtraInfo
ru: Дополнительно

en: Extra Info:
ru: Дополнительно:

en: Photo:
ru: Фото:

en: Height the photo is resized to
ru: Высота фотографии изменяется на

en: Thickness
ru: Толщина

en: Thickness of the surrounding frame
ru: Толщина окружающей рамки

en: EmptySection
ru: Пустой раздел

en: Empty Section
ru: Пустой раздел

en: CloseSection
ru: Закрыть раздел

en: Columns:
ru: Колонки:

en: Optional width
ru: Необязательная ширина

en: Header
ru: Заголовок

en: Header content
ru: Содержимое заголовка

en: Entry
ru: Элемент

en: Years
ru: Годы

en: Degree or job title
ru: Степень или должность

en: Institution or employer
ru: Организация или работодатель

en: Localization
ru: Местонахождение

en: City or country
ru: Город или страна

en: Optional
ru: Необязательное

en: Grade or other info
ru: Уровень или другая информация

en: Entry:
ru: Элемент:

en: ItemWithComment
ru: Пункт с комментарием

en: Item with Comment:
ru: Пункт с комментарием:

en: Text
ru: Текст

en: ListItem
ru: Пункт списка

en: List Item:
ru: Пункт списка:

en: DoubleItem
ru: Двойной пункт

en: Double Item:
ru: Двойной пункт:

en: Left Summary
ru: Левая сводка

en: Left summary
ru: Левая сводка

en: Left Text
ru: Левый текст

en: Left text
ru: Левый текст

en: Right Summary
ru: Правая сводка

en: Right summary
ru: Правая сводка

en: DoubleListItem
ru: Пункт двойного списка

en: Double List Item:
ru: Пункт двойного списка:

en: First Item
ru: Первый элемент

en: First item
ru: Первый элемент

en: Computer
ru: Компьютер

en: MakeCVtitle
ru: Сделать заголовок CV

en: Make CV Title
ru: Сделать заголовок CV

en: MakeLetterTitle
ru: Сделать заголовок письма

en: Make Letter Title
ru: Сделать заголовок письма

en: MakeLetterClosing
ru: Сделать завершение письма

en: Close Letter
ru: Завершение письма

en: Recipient
ru: Получатель

en: Company Name
ru: Имя компании

en: Company name
ru: Имя компании

en: Enclosing
ru: Вложение

en: Alternative Name
ru: Альтернативное название

en: Alternative instead of 'Enclosure'
ru: Альтернатива вместо 'Вложение'

en: Enclosing:
ru: Вложение:

en: Multiple Columns
ru: Многоколоночность

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Multiple Columns, for a detailed description.
ru: Добавляет пользовательскую вставку, содержимое которой верстается в несколько колонок (две по умолчанию). Подробное описание см. в руководстве "Дополнительные возможности", раздел "Несколько текстовых колонок".

en: Number of Columns
ru: Количество колонок

en: Insert the number of columns here
ru: Введите здесь число колонок

en: Preface
ru: Введение

en: An optional preface
ru: Необязательное введение

en: Space Before Page Break
ru: Пробел перед разрывом страницы

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
ru: Свободное пространство, которое должно быть на странице, чтобы начать несколько колонок на этой странице

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
ru: Этот модуль добавляет возможность использования natbib вместе с apacite (стиль библиографии не обязательно должен быть только apacite - это может быть apacite, apacitex или другая библиография, которая работает с natbib и пакетами apacite).

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
ru: Позволяет использовать Noweb как инструмент грамотного программирования (literate programming).

en: Chapter ##
ru: Глава ##

en: Section ##
ru: Раздел ##

en: Appendix \Alph{section}:
ru: Приложение \Alph{section}:

en: Paper (Standard Class)
ru: Paper (стандартный класс)

en: SubTitle
ru: Подзаголовок

en: Paragraph Lists (paralist)
ru: Абзацные списки (paralist)

en: The package paralist provides some new list environments. Itemized and enumerated lists can be typeset within paragraphs, as paragraphs and in a compact version. Most environments have optional arguments to format the labels. Additionally, the LaTeX environments itemize and enumerate are extended to use a similar optional argument. For details see Paralist in Specific Manuals.
ru: Пакет paralist обеспечивает некоторые новые окружения списков. Нумерованные и ненумерованные списки могут быть набраны внутри абзацев, как абзацы, а также в компактном варианте. Большинство окружений имеют необязательные аргументы для форматирования меток. Кроме того, окружения LaTeX 'Перечисление' и 'Маркировка' расширяются, чтобы использовать подобные дополнительные аргументы.

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
ru: Необязательные аргументы для этого списка (см. руководство paralist)

en: AsParagraphItem
ru: Как абзац (марк.)

en: As Paragraph Itemize Options
ru: Аргументы маркировки в виде абзаца

en: InParagraphItem
ru: В абзаце (марк.)

en: In Paragraph Itemize Options
ru: Аргументы маркировки внутри абзаца

en: CompactItem
ru: Компактный (марк.)

en: Compact Itemize Options
ru: Аргументы компактной маркировки

en: AsParagraphEnum
ru: Как абзац (перечисл.)

en: As Paragraph Enumerate Options
ru: Аргументы перечисления в виде абзаца

en: InParagraphEnum
ru: В абзаце (перечисл.)

en: In Paragraph Enumerate Options
ru: Аргументы перечисления внутри абзаца

en: CompactEnum
ru: Компактный (перечисл.)

en: Compact Enumerate Options
ru: Аргументы компактного перечисления

en: AsParagraphDescr
ru: Как абзац (опис.)

en: As Paragraph Description Options
ru: Аргументы описания в виде абзаца

en: InParagraphDescr
ru: В абзаце (опис.)

en: In Paragraph Description Options
ru: Аргументы описания внутри абзаца

en: CompactDescr
ru: Компактный (опис.)

en: Compact Description Options
ru: Аргументы компактного описания

en: PDF Comments
ru: Комментарии PDF

en: Provides various kinds of annotations for the PDF output. The module uses the pdfcomment package. Please consult Help > Specific Manuals > PDF comments and the package documentation for details.
ru: Предоставляет различные виды аннотаций для вывода PDF. Модуль использует пакет pdfcomment. Пожалуйста, обратитесь к Помощь > Специальные руководства > Комментарии PDF и документации пакета.

en: Define Avatar
ru: Аватар PDF-комментариев

en: PDF-comment
ru: PDF-комментарий

en: PDF-comment avatar:
ru: Аватар PDF-комментария:

en: Name of the Avatar
ru: Имя аватара

en: Define PDF-Comment Style
ru: Стиль PDF-комментариев

en: PDF-comment style:
ru: Стиль PDF-комментариев:

en: Name of the style
ru: Название стиля

en: Define PDF-Comment List Style
ru: Стиль списка PDF-комментариев

en: Definition of PDF-comment list style:
ru: Определение стиля списка PDF-комментариев:

en: Name of the list style
ru: Название стиля списка

en: Set PDF-Comment List Style
ru: Стиль списка PDF-комментариев

en: PDF-comment list style:
ru: Стиль списка PDF-комментариев:

en: PDF-Comment-Setup
ru: Настройка PDF-комментариев

en: PDF (Setup)
ru: PDF (настройка)

en: PDF-Comment setup options
ru: Настройка PDF-комментариев

en: Opts
ru: Настройки

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
ru: Вставьте здесь параметры настройки PDF-комментариев (см. руководство pdfcomment)

en: PDF-Annotation
ru: PDF-аннотация

en: PDFComment Options
ru: Настройки PDFComment

en: Insert PDFComment options here (see pdfcomment manual)
ru: Вставьте здесь параметры PDFComment (см. руководство pdfcomment)

en: PDF-Margin
ru: PDF-поле

en: PDF (Margin)
ru: PDF (Поле)

en: PDF-Markup
ru: PDF-Разметка

en: PDF (Markup)
ru: PDF (Разметка)

en: Insert the comment to the marked-up text here
ru: Вставьте здесь комментарий к размеченному тексту

en: PDF-Freetext
ru: PDF-Свободный текст

en: PDF (Freetext)
ru: PDF (Свободный текст)

en: PDF-Square
ru: PDF-Квадрат

en: PDF (Square)
ru: PDF (Квадрат)

en: PDF-Circle
ru: PDF-Окружность

en: PDF (Circle)
ru: PDF (Окружность)

en: PDF-Line
ru: PDF-Линия

en: PDF (Line)
ru: PDF (Линия)

en: PDF-Sideline
ru: PDF-Боковая линия

en: PDF (Sideline)
ru: PDF (Боковая линия)

en: Insert the comment here
ru: Вставьте здесь комментарий

en: PDF-Reply
ru: PDF-Ответ

en: PDF (Reply)
ru: PDF (Ответ)

en: PDF-Tooltip
ru: PDF-Всплывающая подсказка

en: PDF (Tooltip)
ru: PDF (Всплывающая подсказка)

en: Tooltip Text
ru: Текст всплывающей подсказки

en: Tooltip
ru: Всплывающая подсказка

en: Insert the tooltip text here
ru: Вставьте здесь текст подсказки

en: List of PDF Comments
ru: Список комментариев PDF

en: [List of PDF Comments]
ru: [Список комментариев PDF]

en: List Options|s
ru: Параметры списка

en: Insert list options here (see pdfcomment manual)
ru: Вставьте здесь настройки списка (см. инструкцию pdfcomment)

en: PDF Form
ru: Форма PDF

en: Provides fields and buttons for PDF forms. The module uses the LaTeX package hyperref. Please consult Help > Specific Manuals > PDF forms and the documentation of hyperref for details.
ru: Обеспечивает поля и кнопки для форм PDF. Модуль использует пакет LaTeX hyperref. Пожалуйста, ознакомьтесь с Помощь > Специальные руководства > Формы PDF и документацией пакета hyperref.

en: Begin PDF Form
ru: Начало формы PDF

en: PDF form
ru: Форма PDF

en: PDF Form Parameters
ru: Параметры формы PDF

en: Params
ru: Параметры

en: Insert PDF form parameters here
ru: Вставьте здесь параметры формы PDF

en: End PDF Form
ru: Конец формы PDF

en: PDF Link Setup
ru: Настройки ссылок PDF

en: PDF link setup
ru: Настройки ссылок PDF

en: TextField
ru: Текстовое поле

en: CheckBox
ru: Флажок

en: ChoiceMenu
ru: Меню выбора

en: Insert the label here
ru: Вставьте здесь метку

en: PushButton
ru: Кнопка

en: SubmitButton
ru: Кнопка отправки

en: ResetButton
ru: Кнопка сброса

en: PDFAction
ru: Действие PDF

en: The name of the PDF action
ru: Имя действия PDF

en: Text Field Style
ru: Стиль текстового поля

en: Default text field style
ru: Стиль текстового поля по умолчанию

en: Submit Button Style
ru: Стиль кнопки отправки

en: Default submit button style
ru: Стиль кнопки отправки по умолчанию

en: Push Button Style
ru: Стиль кнопки

en: Default push button style
ru: Стиль кнопки по умолчанию

en: Check Box Style
ru: Стиль флажка

en: Default check box style
ru: Стиль флажка по умолчанию

en: Reset Button Style
ru: Стиль кнопки сброса

en: Default reset button style
ru: Стиль кнопки сброса по умолчанию

en: List Box Style
ru: Стиль списка

en: Default list box style
ru: Стиль списка по умолчанию

en: Combo Box Style
ru: Стиль комбинированного списка

en: Default combo box style
ru: Стиль комбинированного списка по умолчанию

en: Popdown Box Style
ru: Стиль выпадающего списка

en: Default popdown box style
ru: Стиль выпадающего списка по умолчанию

en: Radio Box Style
ru: Стиль переключателя

en: Default radio box style
ru: Стиль переключателя по умолчанию

en: TitleSlide
ru: Заголовок слайда

en: Slides
ru: Слайды

en: Slide Option
ru: Параметры слайда

en: Optional arguments to the slide command (see powerdot manual)
ru: Необязательные аргументы к команде slide (см. инструкцию powerdot)

en: EndSlide
ru: Конец слайда

en: WideSlide
ru: Широкий слайд

en: EmptySlide
ru: Пустой слайд

en: Empty slide:
ru: Пустой слайд:

en: Section Option
ru: Настройки раздела

en: Optional arguments to the section command (see powerdot manual)
ru: Необязательные аргументы к команде section (см. инструкцию powerdot)

en: Itemize Type
ru: Тип маркировки

en: Itemize type specification (see powerdot manual)
ru: Спецификация типов ненумерованных списков (см. руководство powerdot)

en: ItemizeType1
ru: Маркировка тип 1

en: Enumerate Type
ru: Тип перечисления

en: Enumerate type specification (see powerdot manual)
ru: Спецификация типов нумерованных списков (см. руководство powerdot)

en: EnumerateType1
ru: Перечисление тип 1

en: Twocolumn
ru: Две колонки

en: Twocolumn options (see powerdot manual)
ru: Параметры двух колонок (см. руководство powerdot)

en: Left Column
ru: Левая колонка

en: Enter the text of the left column here (right column in main paragraph)
ru: Введите здесь текст левой колонки (правая колонка в основном абзаце)

en: Numbered List (Level 1)
ru: Нумерованный список (уровень 1)

en: Numbered List (Level 2)
ru: Нумерованный список (уровень 2)

en: Numbered List (Level 3)
ru: Нумерованный список (уровень 3)

en: Numbered List (Level 4)
ru: Нумерованный список (уровень 4)

en: Bibliography Item
ru: Источник библиографии

en: Onslide
ru: На слайде

en: On Slides
ru: На слайдах

en: Overlay Specification|S
ru: Определение оверлея

en: Specify the overlay settings (see powerdot manual)
ru: Задайте настройки оверлея (см. руководство powerdot)

en: Onslide+
ru: На слайде+

en: Onslide*
ru: На слайде*

en: Recipe Book
ru: Книга рецептов

en: Recipe
ru: Рецепт

en: Recipe:
ru: Рецепт:

en: Ingredients
ru: Ингредиенты

en: Ingredients Header
ru: Заголовок ингредиентов

en: Specify an optional ingredients header
ru: Укажите необязательный заголовок ингредиентов

en: Ingredients:
ru: Ингредиенты:

en: Report (Standard Class)
ru: Report (стандартный класс)

en: REVTeX (Obsolete Version)
ru: REVTeX (устаревшая версия)

en: Affiliation (alternate)
ru: Принадлежность (альтернатива)

en: Affiliation (alternate):
ru: Принадлежность (альтернатива):

en: Alternate Affiliation Option
ru: Настройка альтернативной принадлежности

en: Optional argument to the altaffiliation command
ru: Необязательный аргумент для команды altaffiliation

en: Affiliation (none)
ru: Принадлежность (нет)

en: No affiliation
ru: Нет места работы

en: Electronic Address:
ru: Электронный адрес:

en: Electronic Address Option|s
ru: Настройка электронного адреса

en: Optional argument to the email command
ru: Необязательный аргумент команды email

en: Author URL Option
ru: Настройка URL автора

en: Optional argument to the homepage command
ru: Необязательный аргумент команды homepage

en: Preprint
ru: Препринт

en: Short title as it appears in the running headers
ru: Краткий заголовок, который будет показываться в колонтитулах

en: acknowledgments
ru: благодарности

en: Ruled Table
ru: Разлинованная таблица

en: Specials
ru: Особые

en: Turn Page
ru: Перевернуть страницу

en: Wide Text
ru: Широкий текст

en: Video
ru: Видео

en: List of Videos
ru: Список видео

en: Video ##
ru: Видео ##

en: Videos
ru: Видео

en: Float Link
ru: Плавающая ссылка

en: Float link
ru: Плавающая ссылка

en: lowercase text
ru: строчные

en: Online cite
ru: Онлайн-цитата

en: online cite
ru: онлайн-цитата

en: Text behind
ru: Текст после

en: text behind the cite
ru: Текст после ссылки

en: PACS number:
ru: Номер PACS:

en: Chemistry: Risk and Safety Statements (Obsolete)
ru: Химия: Утверждения о рисках и безопасности (устаревший)

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. Now obsoleted and officially replaced by GHS Hazard-Precautionary statement system in the EU.
ru: Предоставляет две вставки и одно окружение для вёрстки номеров и фраз утверждений о химическом риске и безопасности. Сейчас это устарело и официально заменено в ЕС системой обозначений опасности и предосторожности GHS.

en: R-S number
ru: Номер R-S

en: R-S phrase
ru: Фраза R-S

en: Safety phrase
ru: Фраза безопасности

en: Phrase Text
ru: Текст фразы

en: Argument for statements that requires to specify additional information
ru: Аргумент для утверждений, требующих указания дополнительных сведений

en: S phrase:
ru: S-фраза:

en: Ruby (Furigana)
ru: Руби (Фуригана)

en: Defines an inset to typeset reading aids (ruby, furigana) to Chinese characters. Uses the 'okumakro', 'luatexja-ruby', or 'ruby' package (depending on the TeX engine) or a fallback definition.
ru: Определяет вставку для вёрстки помощи для чтения (руби, фуригана) к китайским иероглифам. Использует пакет okumakro, luatexja-ruby или ruby (в зависимости от варианта TeX) или резервное определение.

en: Ruby
ru: Руби

en: ruby text
ru: текст руби

en: Ruby Text|R
ru: Текст руби|р

en: Reading aid (ruby, furigana) for Chinese characters.
ru: Помощь чтения (руби, фуригана) для китайских иероглифов.

en: Conference
ru: Конференция

en: LeftLogo
ru: Логотип слева

en: Left logo:
ru: Логотип слева:

en: Logo Size
ru: Размер логотипа

en: Relative logo size (0 through 1)
ru: Относительный размер логотипа (от 0 до 1)

en: RightLogo
ru: Логотип справа

en: Right logo:
ru: Логотип справа:

en: Caption Width
ru: Ширина подписи

en: The caption width relative to the column (0 through 1)
ru: Ширина заголовка относительно столбца (от 0 до 1)

en: equation \thechapter.\arabic{equation}
ru: формула \thechapter.\arabic{equation}

en: Addpart
ru: Доп. часть

en: Addchap
ru: Доп. глава

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
ru: Глава, как она будет выглядеть в содержании/колонтитулах

en: Addsec
ru: Доп. раздел

en: Addchap*
ru: Доп. глава*

en: Addsec*
ru: Доп. раздел*

en: Minisec
ru: Минираздел

en: Publishers
ru: Издатели

en: Dedication
ru: Посвящение

en: Titlehead
ru: Колонтитул титульного листа

en: Uppertitleback
ru: Оборот титульного листа сверху

en: Lowertitleback
ru: Оборот титульного листа снизу

en: Extratitle
ru: Доп. заголовок

en: Frontispiece
ru: Фронтиспис

en: Above
ru: Выше

en: above
ru: выше

en: Below
ru: Ниже

en: below
ru: ниже

en: Dictum
ru: Эпиграф

en: Dictum Author
ru: Автор эпиграфа

en: The author of this dictum
ru: Автор этого эпиграфа

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
ru: KOMA-Script Letter (V. 1, устаревшая версия)

en: Encl
ru: Влож.

en: Place:
ru: Размещение:

en: Specialmail
ru: Спецпочта

en: Specialmail:
ru: Спецпочта:

en: Title:
ru: Заголовок:

en: Yourref
ru: Ваша ссылка

en: Yourmail
ru: Ваша почта

en: Your letter of:
ru: Ваше письмо от:

en: Myref
ru: Наша ссылка

en: Customer
ru: Заказчик

en: Customer no.:
ru: № заказчика:

en: Invoice
ru: Счёт

en: Invoice no.:
ru: Счёт №:

en: NextAddress
ru: Следующий адрес

en: Next Address:
ru: Следующий адрес:

en: Sender Name:
ru: Имя отправителя:

en: Sender Phone:
ru: Телефон отправителя:

en: Sender Fax:
ru: Факс отправителя:

en: Sender E-Mail:
ru: E-mail отправителя:

en: Sender URL:
ru: URL отправителя:

en: Logo
ru: Логотип

en: Logo:
ru: Логотип:

en: EndLetter
ru: Конец письма

en: End of letter
ru: Конец письма

en: Section Boxes
ru: Блоки разделов

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
ru: Определяет блоки с заголовком раздела. В основном предназначен для класса SciPoster.

en: SectionBox
ru: Блок раздела

en: Section Box
ru: Блок раздела

en: Section Box Width|S
ru: Ширина блока раздела

en: Width of the section Box
ru: Ширина блока раздела

en: Heading
ru: Заголовок

en: Section Box Heading
ru: Заголовок блока раздела

en: Insert the section box header here
ru: Вставьте здесь заголовок блока раздела

en: SubsectionBox
ru: Блок подраздела

en: Subsection Box
ru: Блок подраздела

en: SubsubsectionBox
ru: Блок подподраздела

en: Subsubsection Box
ru: Блок подподраздела

en: Seminar
ru: Семинар

en: LandscapeSlide
ru: Альбомный слайд

en: Landscape Slide
ru: Альбомный слайд

en: PortraitSlide
ru: Книжный слайд

en: Portrait Slide
ru: Книжный слайд

en: SlideHeading
ru: Заголовок слайда

en: SlideSubHeading
ru: Подзаголовок слайда

en: ListOfSlides
ru: Список слайдов

en: List of Slides
ru: Список слайдов

en: SlideContents
ru: Содержимое слайда

en: Slide Contents
ru: Содержимое слайда

en: ProgressContents
ru: Содержание прогресса

en: Progress Contents
ru: Содержание прогресса

en: Landscape Slide:
ru: Альбомный слайд:

en: Portrait Slide:
ru: Книжный слайд:

en: Slide*
ru: Слайд*

en: List/TOC
ru: Списки / содержание

en: [List Of Slides]
ru: [Список слайдов]

en: [Slide Contents]
ru: [Содержание слайда]

en: [Progress Contents]
ru: [Содержание прогресса]

en: Custom Paragraph Shapes
ru: Пользовательские формы абзаца

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section Modules > Paragraph Styles > Custom Paragraph Shapes.
ru: Предоставляет несколько форм абзаца, а также команды для определения пользовательских форм. Описание см. в руководстве по дополнительным функциям LyX, раздел "Нестандартные формы абзаца".

en: CD label
ru: Этикетка CD

en: ShapedParagraphs
ru: Фигурный абзац

en: Diamond
ru: Ромб

en: Heart
ru: Сердце

en: Hexagon
ru: Шестиугольник

en: Nut
ru: Гайка

en: Star
ru: Звезда

en: Candle
ru: Свеча

en: Drop down
ru: Капля вниз

en: Drop up
ru: Капля вверх

en: Triangle up
ru: Треугольник вверх

en: Triangle down
ru: Треугольник вниз

en: Triangle left
ru: Треугольник влево

en: Triangle right
ru: Треугольник вправо

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
ru: Для масштабирования <Спецификация формы> по позициям на странице

en: Shape specification
ru: Задание формы

en: Specification of the shape
ru: Задание формы

en: Conjecture*
ru: Гипотеза*

en: Algorithm*
ru: Алгоритм*

en: The title as it appears in the running headers
ru: Заголовок, как он отображается в верхнем колонтитуле

en: AMS subject classifications:
ru: Предметная классификация AMS:

en: ACM SIGPLAN (Obsolete)
ru: ACM SIGPLAN (устаревшая версия)

en: Name of the conference
ru: Название конференции

en: Conference:
ru: Конференция:

en: CopyrightYear
ru: Год авторских прав

en: Copyright year:
ru: Год авторских прав:

en: Copyrightdata
ru: Данные об авторских правах

en: Copyright data:
ru: Данные об авторских правах:

en: TitleBanner
ru: Заставка заголовка

en: Title banner:
ru: Заставка заголовка:

en: PreprintFooter
ru: Препринт нижнего колонтитула

en: Preprint footer:
ru: Препринт нижнего колонтитула:

en: Digital Object Identifier:
ru: DOI:

en: Affiliation and/or address of the author
ru: Принадлежность и/или адрес автора

en: Terms:
ru: Правила:

en: Simple CV
ru: Простое резюме

en: Topic
ru: Тема обсуждения

en: Inderscience Journals (Obsolete)
ru: Inderscience Journals (устаревшая версия)

en: New Slide:
ru: Новый слайд:

en: Overlay
ru: Оверлей

en: New Overlay:
ru: Новый оверлей:

en: New Note:
ru: Новая заметка:

en: InvisibleText
ru: Невидимый текст

en: <Invisible Text Follows>
ru: <Невидимый текст>

en: VisibleText
ru: Видимый текст

en: <Visible Text Follows>
ru: <Видимый текст>

en: Hyphenatable Text Markup (Soul)
ru: Разметка текста с переносами (Soul)

en: Defines text styles to highlight, space-out, strike-through, underline and capitalize/small-cap text by means of the soul package. As opposed to the markup provided by the Text Properties dialog, words marked-up with soul are hyphenated.
ru: Определяет стили текста для выделения, разрядки, зачёркивания, подчёркивания и написания прописными/капителью с помощью пакета soul. В отличие от разметки в диалоговом окне "Свойства текста", в размеченных словах c помощью soul могут выполняться переносы.

en: Spaceletters
ru: Разрядка

en: spaced
ru: разрядка

en: Strikethrough
ru: Зачёркивание

en: strike
ru: зачёркивание

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: ul
ru: подчёркивание

en: hl
ru: выделение

en: Capitalize
ru: Прописные

en: caps
ru: прописные

en: spaceletters
ru: (разрядка)

en: strikethrough
ru: (зачёркивание)

en: underline
ru: (подчёркивание)

en: highlight
ru: (выделение)

en: capitalise
ru: (прописные)

en: Capitalise
ru: (прописные)

en: Authorinfo
ru: Информация об авторе

en: Authorinfo:
ru: Информация об авторе:

en: ACKNOWLEDGMENTS
ru: БЛАГОДАРНОСТИ

en: UNDEFINED
ru: НЕОПРЕДЕЛЕНО

en: pp.
ru: С.

en: ed.
ru: ред.

en: eds.
ru: ред.

en: vol.
ru: Т.

en: no.
ru: №

en: in
ru: в

en: Part ##
ru: Часть ##

en: Paragraph ##
ru: Абзац ##

en: Listing ##
ru: Листинг ##

en: Equation ##
ru: Формула ##

en: Footnote \arabic{footnote}
ru: Сноска \arabic{footnote}

en: Tables
ru: Таблицы

en: Figures
ru: Рисунки

en: Algorithms
ru: Алгоритмы

en: Margin Figures
ru: Рисунки на полях

en: Margin Tables
ru: Таблицы на полях

en: Marginal notes
ru: Примечания на полях

en: Footnotes
ru: Сноски

en: Notes
ru: Заметки

en: Branches
ru: Ветки

en: Index Entries
ru: Рубрики предметного указателя

en: Listings
ru: Листинги

en: Margin
ru: Примечание на полях

en: Greyedout
ru: Серый текст

en: Listings[[List of Listings]]
ru: Листинги

en: List of Listings
ru: Список листингов

en: Listings[[inset]]
ru: Листинги

en: Idx
ru: Рубрика

en: See
ru: См.

en: See also
ru: См. также

en: Sort as
ru: Сортировать как

en: Subentry
ru: Подрубрика

en: Argument
ru: Аргумент

en: unlabelled
ru: без номера

en: Preview
ru: Предварительный просмотр

en: see equation[[nomencl]]
ru: см.

en: page[[nomencl]]
ru: стр.

en: Nomenclature[[output]]
ru: Список обозначений

en: Verbatim*
ru: Буквально*

en: Part \thepart
ru: Часть \thepart

en: Chapter \thechapter
ru: Глава \thechapter

en: Appendix \thechapter
ru: Приложение \thechapter

en: Subparagraph*
ru: Подабзац*

en: Subequations
ru: Подформулы

en: Provide a straightforward way to segregate subequations in LyX. See the Math manual.
ru: Предоставляет прямой способ разделения подформул в LyX. См. руководство по математике.

en: Front Matter
ru: Нач. материал

en: --- Front Matter ---
ru: --- Нач. материал ---

en: Main Matter
ru: Осн. материал

en: --- Main Matter ---
ru: --- Осн. материал ---

en: Back Matter
ru: Закл. материал

en: --- Back Matter ---
ru: --- Закл. материал ---

en: PartBacktext
ru: Обратная сторона части

en: Part Title
ru: Заголовок части

en: Title of this part
ru: Заголовок этой части

en: ChapSubtitle
ru: Подзаголовок главы

en: ChapAuthor
ru: Автор главы

en: ChapMotto
ru: Эпиграф главы

en: Run-in headings
ru: Верхние колонтитулы

en: Sub-run-in headings
ru: Доп. верхние колонтитулы

en: Extrachap
ru: Доп. глава

en: extrachap
ru: допглава

en: Author data:
ru: Данные автора:

en: TOC title:
ru: Заголовок содержания:

en: TOC author:
ru: Автор TOC:

en: Running Author
ru: Автор в колонтитуле

en: Running Chapter
ru: Глава в колонтитуле

en: Running chapter:
ru: Глава в колонтитуле:

en: Running Section
ru: Раздел в колонтитуле

en: Running section:
ru: Раздел в колонтитуле:

en: Abstract*
ru: Аннотация*

en: Abstract* (not printed)
ru: Аннотация* (не для печати)

en: Foreword
ru: Предисловие

en: Alternative name
ru: Альтернативное имя

en: Longest Description Label
ru: Самая длинная метка описания

en: Longest description label
ru: Самая длинная метка описания

en: Petit
ru: Мелкий

en: Proof(QED)
ru: Доказательство (ч.т.д.)

en: Proof(smartQED)
ru: Доказательство (авто-ч.т.д.)

en: Springer's Global Journal Template (Obsolete Version)
ru: Springer's Global Journal Template (устаревшая версия)

en: Headnote
ru: Вступительное замечание

en: Headnote (optional):
ru: Вступительное замечание (необязательное):

en: thanks
ru: благодарности

en: Inst
ru: Инст.

en: Institute #
ru: Институт #

en: Corr Author:
ru: Корр. автор:

en: Offprints
ru: Отдельные оттиски

en: Offprints:
ru: Отдельные оттиски:

en: Subclass
ru: Подкласс

en: Mathematics Subject Classification
ru: Математическая предметная классификация

en: CR Subject Classification
ru: Предметная классификация CR

en: Solution \thesolution
ru: Решение \thesolution

en: Title*
ru: Заголовок*

en: Title*:
ru: Заголовок*:

en: Contributors
ru: Участники

en: List of Contributors
ru: Список участников

en: Contributor List
ru: Список участников

en: For editors
ru: Для редакторов

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see Help > Specific Manuals > Sweave.
ru: Позволяет использовать статистический язык S/R в качестве инструмента грамотного программирования с помощью функции Sweave(). Для получения дополнительной информации см. Помощь > Специальные руководства > Sweave.

en: Sweave Input File
ru: Входной файл Sweave

en: Number Tables by Section
ru: Нумерация таблиц по разделам

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
ru: Сбрасывает номер таблицы в начале раздела и добавляет номер раздела к номеру таблицы, например 'Таблица 2.1'.

en: Japanese Article (Standard Class, vertical Writing)
ru: Japanese Article (стандартный класс, вертикальное письмо)

en: Japanese Book (Standard Class, vertical Writing)
ru: Japanese Book (стандартный класс, вертикальное письмо)

en: Fancy Colored Boxes
ru: Красивые цветные блоки

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
ru: Добавляет пользовательские вставки, которые поддерживают цветные блоки с помощью пакета tcolorbox. Подробности см. в документации tcolorbox.

en: Color Box
ru: Цветной блок

en: Color Box Options
ru: Настройки цветного блока

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
ru: Вставьте здесь параметры цветного блока (см. руководство tcolorbox)

en: Dynamic Color Box
ru: Динамический цветной блок

en: Color Box (Dynamic)
ru: Динамический цветной блок

en: Fit Color Box
ru: Подстраивающийся цветной блок

en: Color Box (Fit Contents)
ru: Подстраивающийся цветной блок

en: Raster Color Box
ru: Растровый цветной блок

en: Subtitle Options
ru: Параметры подзаголовка

en: Insert the options here
ru: Вставьте здесь настройки

en: Color Box Separator
ru: Разделитель цветного блока

en: Color Boxes
ru: Цветные блоки

en: Color Box Line
ru: Линия цветного блока

en: Color Box Setup
ru: Настройки цветного блока

en: New Color Box Type
ru: Новый тип цветного блока

en: New Box Options
ru: Настройки нового блока

en: Options for the new box type (optional)
ru: Параметры для нового типа блока (необязательно)

en: Name of the new box type
ru: Имя нового типа блока

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Number of arguments (remove this inset if none!)
ru: Количество аргументов (удалите, если их нет)

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Default value for argument (keep empty!)
ru: Значение по умолчанию для аргумента (оставьте пустым!)

en: Custom Color Box 1
ru: Пользовательский цветной блок 1

en: More Color Box Options
ru: Больше настроек цветных блоков

en: Insert more color box options here
ru: Вставьте здесь дополнительные настройки цветного блока

en: Custom Color Box 2
ru: Пользовательский цветной блок 2

en: Custom Color Box 3
ru: Пользовательский цветной блок 3

en: Custom Color Box 4
ru: Пользовательский цветной блок 4

en: Custom Color Box 5
ru: Пользовательский цветной блок 5

en: Fact \thefact.
ru: Факт \thefact.

en: Definition \thedefinition.
ru: Определение \thedefinition.

en: Example \theexample.
ru: Пример \theexample.

en: Problem \theproblem.
ru: Задача \theproblem.

en: Exercise \theexercise.
ru: Упражнение \theexercise.

en: AMS Theorems (Numbered by Type)
ru: Теоремы AMS (нумерация по типу)

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
ru: Определяет окружения теорем и доказательств с использованием расширенного аппарата AMS. Обеспечиваются как нумерованные, так и ненумерованные варианты. В отличие от простого модуля теорем AMS, разные типы теорем имеют отдельную нумерацию (напр. теорема 1, теорема 2, лемма 1, гипотеза 1, теорема 3, лемма 2, ..., а не теорема 1, теорема 2, лемма 3, гипотеза 4, ...). Нумерация выполняется по всему документу. Для нумерации внутри глав и разделов, используйте модули, оканчивающиеся на 'внутри Разделов'/'внутри Глав' соответственно.

en: AMS Theorems (Numbered by Type within Chapters)
ru: Теоремы AMS (нумерация по типу внутри Глав)

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1.1, theorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, theorem 1.3, lemma 1.2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering restarts for each chapter: theorem 1.1, theorem 2.1, ...
ru: Определяет окружения теорем и доказательств с использованием расширенного аппарата AMS. Обеспечиваются как нумерованные, так и ненумерованные варианты. В отличие от простого модуля теорем AMS, разные типы теорем имеют отдельную нумерацию (напр. теорема 1.1, теорема 1.2, лемма 1.1, гипотеза 1.1, теорема 1.3, лемма 1.2, ..., а не теорема 1, теорема 2, лемма 3, гипотеза 4, ...). Нумерация выполняется по всему документу. Нумерация начинается с единицы для каждой главы: теорема 1.1, теорема 2.1, ...

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type)
ru: Теоремы AMS (Расширенный, нумерация по типу)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
ru: Определяет некоторые дополнительные окружения теорем для использования с пакетами теорем AMS. Включает Критерии, Алгоритмы, Аксиомы, Условия, Заметки, Обозначения, Обобщения, Заключения, Допущения и Случаи в нумерованном и ненумерованном вариантах. В отличие от расширенного модуля AMS, разные типы теорем имеют отдельную нумерацию (напр. критерий 1, критерий 2, аксиома 1, гипотеза 1, критерий 3, ..., а не критерий 1, критерий 2, аксиома 3, гипотеза 4, ...).

en: Criterion \thecriterion.
ru: Критерий \thecriterion.

en: Criterion*
ru: Критерий*

en: Criterion.
ru: Критерий.

en: Algorithm \thealgorithm.
ru: Алгоритм \thealgorithm.

en: Algorithm.
ru: Алгоритм.

en: Axiom \theaxiom.
ru: Аксиома \theaxiom.

en: Axiom*
ru: Аксиома*

en: Axiom.
ru: Аксиома.

en: Condition \thecondition.
ru: Условие \thecondition.

en: Condition*
ru: Условие*

en: Condition.
ru: Условие.

en: Note \thenote.
ru: Замечание \thetheorem.

en: Note*
ru: Заметка*

en: Note.
ru: Заметка.

en: Notation \thenotation.
ru: Обозначение \thenotation.

en: Notation*
ru: Обозначение*

en: Notation.
ru: Обозначение.

en: Summary \thesummary.
ru: Резюме \thesummary.

en: Summary*
ru: Резюме*

en: Summary.
ru: Резюме.

en: Conclusion \theconclusion.
ru: Заключение \theconclusion.

en: Conclusion*
ru: Заключение*

en: Conclusion.
ru: Заключение.

en: Assumption
ru: Допущение

en: Assumption \theassumption.
ru: Допущение \theassumption.

en: Assumption*
ru: Допущение*

en: Assumption.
ru: Допущение.

en: Question*
ru: Вопрос*

en: Question.
ru: Вопрос.

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type within Chapters)
ru: Теоремы AMS (Расширенный, нумерация по типу внутри глав)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter, restarted with each new chapter (e.g., criterion 1.1, criterion 1.2, axiom 1.1, assumption 1.1, #criterion 2.1, criterion 2.2, axiom 2.1..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4...)
ru: Определяет некоторые дополнительные окружения теорем для использования с пакетами теорем AMS. Включает Критерии, Алгоритмы, Аксиомы, Условия, Заметки, Обозначения, Обобщения, Заключения, Допущения и Случаи в нумерованном и ненумерованном вариантах. В отличие от расширенного модуля AMS, разные типы теорем имеют отдельную нумерацию для каждой главы (напр. критерий 1.1, критерий 1.2, аксиома 1.1, гипотеза 1.1 # критерий 2.1, критерий 2.2, аксиома 2.1, ..., а не критерий 1, критерий 2, аксиома 3, гипотеза 4, ...).

en: AMS Theorems (Extended)
ru: Теоремы AMS (Расширенный)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
ru: Определяет некоторые дополнительные окружения теорем для использования с пакетами теорем AMS. Включает Критерии, Алгоритмы, Аксиомы, Условия, Заметки, Обозначения, Обобщения, Заключения, Факты, Допущения и Случаи в нумерованном и ненумерованном вариантах.

en: Criterion \thetheorem.
ru: Критерий \thetheorem.

en: Algorithm \thetheorem.
ru: Алгоритм \thetheorem.

en: Axiom \thetheorem.
ru: Аксиома \thetheorem.

en: Condition \thetheorem.
ru: Условие \thetheorem.

en: Note \thetheorem.
ru: Заметка \thetheorem.

en: Notation \thetheorem.
ru: Обозначение \thetheorem.

en: Summary \thetheorem.
ru: Резюме \thetheorem.

en: Conclusion \thetheorem.
ru: Заключение \thetheorem.

en: Assumption \thetheorem.
ru: Допущение \thetheorem.

en: Question \thetheorem.
ru: Вопрос \thetheorem.

en: Fact \thetheorem.
ru: Факт \thetheorem.

en: Problem \thetheorem.
ru: Задача \thetheorem.

en: Exercise \thetheorem.
ru: Упражнение \thetheorem.

en: Solution \thetheorem.
ru: Решение \thetheorem.

en: Remark \thetheorem.
ru: Замечание \thetheorem.

en: AMS Theorems
ru: Теоремы AMS

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
ru: Определяет окружения теорем и доказательств с использованием расширенных возможностей AMS. Предоставляются как нумерованные, так и ненумерованные типы. По умолчанию, теоремы нумеруются последовательно по всему документу. Это можно изменить, загрузив один из модулей "Теоремы (нумерация по ...)".

en: Standard Theorems (Numbered by Type)
ru: Теоремы (нумерация по типу)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
ru: Определяет некоторые окружения теорем для использования с не-AMS классами. В отличие от простого модуля теорем, разные типы теорем имеют отдельную нумерацию (напр. теорема 1, теорема 2, лемма 1, гипотеза 1, теорема 3, лемма 2, ..., а не теорема 1, теорема 2, лемма 3, гипотеза 4, ...). Нумерация выполняется по всему документу. Для нумерации внутри глав и разделов, используйте модули, оканчивающиеся на 'внутри Разделов'/'внутри Глав' соответственно.

en: Case (Level 1)
ru: Случай (уровень 1)

en: Case \arabic{casei}
ru: Случай \arabic{casei}

en: Case \arabic{casei}.
ru: Случай \arabic{casei}.

en: Case (Level 2)
ru: Случай (уровень 2)

en: Case \roman{caseii}.
ru: Случай \roman{caseii}.

en: Case \roman{caseii}
ru: Случай \roman{caseii}

en: Case (Level 3)
ru: Случай (уровень 3)

en: Case \alph{caseiii}.
ru: Случай \alph{caseiii}.

en: Case \alph{caseiii}
ru: Случай \alph{caseiii}

en: Case (Level 4)
ru: Случай (уровень 4)

en: Case \arabic{caseiv}
ru: Случай \arabic{caseiv}

en: Case \arabic{caseiv}.
ru: Случай \arabic{caseiv}.

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Chapters)
ru: Теоремы (нумерация по типу внутри глав)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
ru: Определяет некоторые окружения теорем для использования с не-AMS классами. В отличие от простого модуля теорем, разные типы теорем имеют отдельную нумерацию (напр. теорема 1, теорема 2, лемма 1, гипотеза 1, теорема 3, лемма 2, ..., а не теорема 1, теорема 2, лемма 3, гипотеза 4, ...). Нумерация начинается с единицы для каждой главы.

en: Standard Theorems (Numbered by Chapter)
ru: Теоремы (нумерация по главам)

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
ru: Нумеровать теоремы и прочее по главам (счётчик сбрасывается в начале каждой главы). Используйте этот модуль только с макетами, которые включают в себя окружение "Глава".

en: Fact \arabic{theorem}
ru: Факт \arabic{theorem}

en: Exercise \arabic{theorem}
ru: Упражнение \arabic{theorem}

en: Solution \arabic{theorem}
ru: Решение \arabic{theorem}

en: Axiom \arabic{theorem}
ru: Аксиома \arabic{theorem}

en: Condition \arabic{theorem}
ru: Условие \arabic{theorem}

en: Notation \arabic{theorem}
ru: Обозначение \arabic{theorem}

en: Summary \arabic{theorem}
ru: Резюме \arabic{theorem}

en: Conclusion \arabic{theorem}
ru: Заключение \arabic{theorem}

en: Assumption \arabic{theorem}
ru: Допущение \arabic{theorem}

en: Question \arabic{theorem}
ru: Вопрос \arabic{theorem}

en: Standard Theorems (Nameable)
ru: Теоремы (именованные)

en: Facilitates the use of named theorems. The name of the theorem goes into the 'Additional Theorem Text' argument.
ru: Облегчает использование именованных теорем. Название теоремы переходит в аргумент 'Дополнительный текст теоремы'.

en: Named Theorem
ru: Именованная теорема

en: Named Theorem.
ru: Именованная теорема.

en: Example*
ru: Пример*

en: Problem*
ru: Задача*

en: Exercise*
ru: Упражнение*

en: Solution*
ru: Решение*

en: Claim*
ru: Утверждение*

en: Alternative proof string
ru: Альтернативная строка доказательства

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Sections)
ru: Теоремы (нумерация по типу внутри разделов)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
ru: Определяет некоторые окружения теорем для использования с не-AMS классами. В отличие от простого модуля теорем, разные типы теорем имеют отдельную нумерацию (напр. теорема 1, теорема 2, лемма 1, гипотеза 1, теорема 3, лемма 2, ..., а не теорема 1, теорема 2, лемма 3, гипотеза 4, ...). Нумерация начинается с единицы для каждого раздела.

en: Standard Theorems (Numbered by Section)
ru: Теоремы (нумерация по разделам)

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
ru: Нумеровать теоремы и прочее по разделам (счётчик сбрасывается в начале каждого раздела).

en: Conjecture.
ru: Гипотеза.

en: Fact*
ru: Факт*

en: Problem.
ru: Задача.

en: Exercise.
ru: Упражнение.

en: Solution.
ru: Решение.

en: Remark.
ru: Замечание.

en: Standard Theorems (Unnumbered)
ru: Теоремы (без нумерации)

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
ru: Определяет только ненумерованные окружения теорем и доказательств, с использованием расширенных возможностей AMS.

en: Standard Theorems
ru: Теоремы

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
ru: Определяет некоторые окружения теорем для использования с классами, не входящими в AMS. По умолчанию теоремы нумеруются последовательно по всему документу. Это можно изменить загрузив один из модулей "Теоремы (нумерация по ...)".

en: Name/Title
ru: Имя/Заголовок

en: Alternative optional name or title
ru: Альтернативное необязательное имя или заголовок

en: Prop \theprop.
ru: Предл. \theprop.

en: Fact ##
ru: Факт ##

en: Definition ##
ru: Определение ##

en: Example ##
ru: Пример ##

en: Problem ##
ru: Задача ##

en: Prob(lem)
ru: Задача

en: Prob
ru: Задача

en: Sol
ru: Решение

en: # [number of Prob]
ru: # [количество задач]

en: Label of Problem
ru: Метка задачи

en: Label of the corresponding problem
ru: Метка соответствующей задачи

en: Exercise ##
ru: Упражнение ##

en: Property ##
ru: Свойство ##

en: Property \theproperty.
ru: Предл. \theproperty.

en: Note ##
ru: Заметка ##

en: TODO Notes
ru: Заметки TODO

en: Provides custom insets to insert TODO items in your document (using the todonotes package). In order to generate a 'List of TODOs', the module provides a paragraph style. Passing 'final' as document class option suppresses the output of TODO notes.
ru: Предоставляет настраиваемые вставки для добавления элементов TODO в документ (с помощью пакета todonotes). Для создания 'Списка заметок TODO' модуль предоставляет соответствующий стиль абзаца. Добавление 'final' в параметры класса документа отключает вывод заметок TODO.

en: List of TODOs
ru: Список TODO

en: [List of TODOs]
ru: [Список TODO]

en: List of TODOs Heading|s
ru: Заголовок списка TODO

en: Enter a custom header for the List of TODOs here
ru: Введите здесь пользовательский заголовок для списка TODO

en: TODO Note (Margin)
ru: Заметка TODO (на полях)

en: TODO (Margin)
ru: TODO (на полях)

en: TODO Note Options|s
ru: Настройки заметки TODO

en: See the todonotes manual for possible options
ru: См. руководство todonotes для возможных вариантов

en: TODO Note (inline)
ru: Заметка TODO (встроенная)

en: TODO (Inline)
ru: TODO (встроенная)

en: Missing Figure
ru: Отсутствующий рисунок

en: Missing Figure Note Options|s
ru: Настройки заметки отсутствующего рисунка

en: Todo[Inline]
ru: Заметка Todo [встроенная]

en: Todo[margin]
ru: Заметка Todo [на полях]

en: MissingFigure
ru: Отсутствует рисунок

en: Japanese Report (Standard Class, vertical Writing)
ru: Japanese Report (стандартный класс, вертикальное письмо)

en: Tufte Book
ru: Книга Tufte

en: sidenote
ru: заметка на полях

en: bibl. entry
ru: библиогр. источник

en: Marginnote
ru: Примечание на полях

en: marginnote
ru: Примечание на полях

en: NewThought
ru: Новая мысль

en: new thought
ru: новая мысль

en: AllCaps
ru: Прописные

en: allcaps
ru: прописные

en: SmallCaps
ru: Капитель

en: smallcaps
ru: капитель

en: Full Width
ru: Полная ширина

en: Margin Figure
ru: Рисунок на полях

en: Margin Figure ##
ru: Рисунок на полях ##

en: Margin Table
ru: Таблица на полях

en: Margin Table ##
ru: Таблица на полях ##

en: MarginTable
ru: Таблица на полях

en: MarginFigure
ru: Рисунок на полях

en: Tufte Handout
ru: Проспект Tufte

en: Handouts
ru: Проспекты

en: Variable-width Minipages
ru: Мини-страницы переменной ширины

en: Adds a 'Minipage (Var. Width)' inset using the varwidth LaTeX package. The varwidth package provides a variable-width minipage, whose resulting width is the width of its contents (if this does not exceed the specified maximum width).  The inset has two optional arguments: vertical adjustment (c|t|b) and maximum width (defaults to \linewidth).  For an example, see File > Open Example > Modules > Variable-width Minipages.
ru: Добавляет вставку 'Minipage (перем. ширина)' с использованием пакета varwidth. Пакет varwidth предоставляет minipage переменной ширины, результирующей шириной которого является ширина его содержимого (если она не превышает заданной максимальной ширины).  Вставка имеет два необязательных аргумента: вертикальное выравнивание (c|t|b) и максимальная ширина (по умолчанию \linewidth). См. пример в Файл > Открыть пример > Модули.

en: Minipage (Var. Width)
ru: Minipage (перем. ширина)

en: Minipage (var.)
ru: Minipage (перем.)

en: Vert. Adjustment
ru: Верт. выравнивание

en: Vertical adjustment: c (center), t (top) or b (bottom)
ru: Вертикальное выравнивание: c (по центру), t (по верху) или b (по низу)

en: Max. Width
ru: Макс. ширина

en: Maximum width (default: \linewidth)
ru: Максимальная ширина (по умолчанию: \linewidth)

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Afrikaans
ru: Африкаанс

en: Albanian
ru: Албанский

en: English (USA)
ru: Английский (США)

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Greek (ancient)
ru: Греческий (древний)

en: Arabic (ArabTeX)
ru: Арабский (ArabTeX)

en: Arabic (Arabi)
ru: Арабский (Arabi)

en: Armenian
ru: Армянский

en: Asturian
ru: Астурийский

en: English (Australia)
ru: Английский (Австралия)

en: German (Austria, old spelling)
ru: Немецкий (Австрия, старая орфография)

en: German (Austria)
ru: Немецкий (Австрия)

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Malay
ru: Малайский

en: Basque
ru: Баскский

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Portuguese (Brazil)
ru: Португальский (Бразилия)

en: Breton
ru: Бретонский

en: English (UK)
ru: Английский (Великобритания)

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: English (Canada)
ru: Английский (Канада)

en: French (Canada)
ru: Французский (Канада)

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Chinese (simplified)
ru: Китайский (упрощённый)

en: Chinese (traditional)
ru: Китайский (традиционный)

en: Church Slavonic
ru: Церковнославянский

en: Coptic
ru: Коптский

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Czech
ru: Чешский

en: Danish
ru: Датский

en: Divehi (Maldivian)
ru: Дивехи (Мальдивский)

en: Dutch
ru: Голландский

en: English
ru: Английский

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Farsi
ru: Фарси

en: Finnish
ru: Финский

en: French
ru: Французский

en: Friulian
ru: Фриульский

en: Galician
ru: Галисийский

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German (old spelling)
ru: Немецкий (старая орфография)

en: German
ru: Немецкий

en: German (Switzerland)
ru: Немецкий (Швейцария)

en: German (Switzerland, old spelling)
ru: Немецкий (Швейцария, старая орфография)

en: Greek
ru: Греческий

en: Greek (polytonic)
ru: Греческий (политонический)

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hindi
ru: Хинди

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Interlingua
ru: Интерлингва

en: Irish
ru: Ирландский

en: Italian
ru: Итальянский

en: Japanese
ru: Японский

en: Japanese (CJK)
ru: Японский (ККЯ)

en: Kannada
ru: Каннада

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Khmer
ru: Хмерский

en: Korean
ru: Корейский

en: Kurdish (Kurmanji)
ru: Курдский (Курманджи)

en: Lao
ru: Лао

en: Latvian
ru: Латышский

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Lower Sorbian
ru: Нижнесорбский

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Marathi
ru: Марати

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: English (New Zealand)
ru: Английский (Новая Зеландия)

en: Norwegian (Bokmaal)
ru: Норвежский (Букмол)

en: Norwegian (Nynorsk)
ru: Норвежский (Нюнорск)

en: Occitan
ru: Окситанский

en: Russian (Petrine orthography)
ru: Русский (дореволюционная орфография)

en: Piedmontese
ru: Пьемонтский

en: Polish
ru: Польский

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Romanian
ru: Румынский

en: Romansh
ru: Романшский

en: Russian
ru: Русский

en: North Sami
ru: Северносаамский

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Scottish
ru: Шотландский

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serbian (Latin)
ru: Сербский (латиница)

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovene
ru: Словенский

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spanish (Mexico)
ru: Испанский (Мексика)

en: Swedish
ru: Шведский

en: Syriac
ru: Сирийский

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Telugu
ru: Телугу

en: Thai
ru: Тайский

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Upper Sorbian
ru: Верхнесорбский

en: Urdu
ru: Урду

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Welsh
ru: Валлийский

en: Extended [ucs] (utf8x)
ru: Расширенная [ucs] (utf8x)

en: Armenian (ArmSCII8)
ru: Армянская (ArmSCII8)

en: Western European (ISO 8859-1)
ru: Западноевропейская (ISO 8859-1)

en: Central European (ISO 8859-2)
ru: Центральноевропейская (ISO 8859-2)

en: South European (ISO 8859-3)
ru: Южноевропейская (ISO 8859-3)

en: Baltic (ISO 8859-4)
ru: Балтийская (ISO 8859-4)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
ru: Кириллица (ISO 8859-5)

en: Arabic (ISO 8859-6)
ru: Арабская (ISO 8859-6)

en: Greek (ISO 8859-7)
ru: Греческая (ISO 8859-7)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ru: Иврит (ISO 8859-8)

en: Turkish (ISO 8859-9)
ru: Турецкая (ISO 8859-9)

en: Baltic (ISO 8859-13)
ru: Балтийская (ISO 8859-13)

en: Western European (ISO 8859-15)
ru: Западноевропейская (ISO 8859-15)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
ru: Юговосточноевропейская (ISO 8859-16)

en: Western European (Macintosh Roman)
ru: Западноевропейская (Macintosh Roman)

en: Western European (CP 850)
ru: Западноевропейская (CP 850)

en: Central European (CP 852)
ru: Центральноевропейская (CP 852)

en: Cyrillic (CP 855)
ru: Кириллица (CP 855)

en: Western European (CP 858)
ru: Западноевропейская (CP 858)

en: Hebrew (CP 862)
ru: Иврит (CP 862)

en: Nordic languages (CP 865)
ru: Скандинавская (CP 865)

en: Cyrillic (CP 866)
ru: Кириллица (CP 866)

en: Central European (CP 1250)
ru: Центральноевропейская (CP 1250)

en: Cyrillic (CP 1251)
ru: Кириллица (CP 1251)

en: Western European (CP 1252)
ru: Западноевропейская (CP 1252)

en: Hebrew (CP 1255)
ru: Иврит (CP 1255)

en: Arabic (CP 1256)
ru: Арабская (CP 1256)

en: Baltic (CP 1257)
ru: Балтийская (CP 1257)

en: Cyrillic (KOI8-R)
ru: Кириллица (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
ru: Кириллица (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
ru: Кириллица (pt 154)

en: Thai (TIS 620-0)
ru: Тайская (TIS 620-0)

en: Chinese (traditional) (Big5)
ru: Китайская традиционная (Big5)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
ru: Японская (ККЯ) (SJIS)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
ru: Китайская упрощённая (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
ru: Китайская упрощённая (GBK)

en: Japanese (CJK) (JIS)
ru: Японская (ККЯ) (JIS)

en: Korean (EUC-KR)
ru: Корейская (EUC-KR)

en: Extended [CJK] (Chinese/Japanese/Korean)
ru: Расширенная [ККЯ] (Китайский/Корейский/Японский)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
ru: Китайская традиционная (EUC-TW)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
ru: Японская (ККЯ) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
ru: Японская (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
ru: Японская (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
ru: Японская (pLaTeX) (SJIS)

en: Extended [pLaTeX] (Japanese)
ru: Расширенная [pLaTeX] (Японский)

en: Direct
ru: Прямая

en: Array Environment|y
ru: Окружение array|r

en: Cases Environment|C
ru: Окружение cases|c

en: Aligned Environment|l
ru: Окружение aligned|l

en: AlignedAt Environment|v
ru: Окружение alignedat|d

en: Gathered Environment|h
ru: Окружение gathered|h

en: Split Environment|S
ru: Окружение split|s

en: Delimiters...|r
ru: Скобки...|б

en: Matrix...|x
ru: Матрица...|М

en: Macro|o
ru: Макрос|о

en: AMS align Environment|a
ru: Окружение AMS align|a

en: AMS alignat Environment|t
ru: Окружение AMS alignat|t

en: AMS flalign Environment|f
ru: Окружение AMS flalign|f

en: AMS gather Environment|g
ru: Окружение AMS gather|g

en: AMS multline Environment|m
ru: Окружение AMS multline|m

en: Inline Formula|I
ru: Формула|Ф

en: Displayed Formula|D
ru: Выделенная формула|В

en: Eqnarray Environment|E
ru: Окружение eqnarray|e

en: AMS Environment|A
ru: Окружение AMS|A

en: Number Whole Formula|N
ru: Нумеровать всю формулу|Н

en: Number This Line|u
ru: Нумеровать эту строку|с

en: Equation Label|L
ru: Метка формулы|М

en: Copy as Reference|R
ru: Копировать как ссылку|К

en: Cut
ru: Вырезать

en: Copy
ru: Копировать

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste Recent|e
ru: Вставить недавнее|е

en: Insert|s
ru: Вставка|т

en: Split Cell|C
ru: Разбить ячейку|Р

en: Rows & Columns|
ru: Строки и столбцы

en: Add Line Above|o
ru: Добавить строку сверху|в

en: Add Line Below|B
ru: Добавить строку снизу

en: Delete Line Above|v
ru: Удалить строку сверху

en: Delete Line Below|w
ru: Удалить строку снизу

en: Add Line to Left
ru: Добавить строку слева|л

en: Add Line to Right
ru: Добавить строку справа|п

en: Delete Line to Left
ru: Удалить строку слева

en: Delete Line to Right
ru: Удалить строку справа

en: Show Math Toolbar
ru: Показать панель формул

en: Show Math-Panels Toolbar
ru: Показать математические панели

en: Show Table Toolbar
ru: Показать панель таблиц

en: Use Computer Algebra System|m
ru: Использовать систему компьютерной алгебры|а

en: Next Cross-Reference|N
ru: Следующая перекрёстная ссылка|ё

en: Go to Label|G
ru: Перейти к метке

en: <Reference>|R
ru: <Ссылка>|с

en: (<Reference>)|e
ru: (<Ссылка>)|ы

en: <Page>|P
ru: <Страница>|р

en: On Page <Page>|O
ru: На странице <стр.>|ц

en: <Reference> on Page <Page>|f
ru: <Ссылка> на странице <стр.>|е

en: Formatted Reference|t
ru: Форматированная ссылка|Ф

en: Textual Reference|x
ru: Текстовая ссылка|Т

en: Label Only|L
ru: Только метка|м

en: Settings...|S
ru: Настройки...|Н

en: Plural|a
ru: Множ. число|ж

en: Capitalize|C
ru: Первые Прописные|П

en: Go Back|G
ru: Вернуться назад|В

en: Copy as Reference|C
ru: Копировать как ссылку|К

en: Try to Open Citation Content...|O
ru: Открыть источник...|О

en: Edit Database(s) Externally...|x
ru: Править базу внешним редактором...|ш

en: Open Inset|O
ru: Развернуть вставку|Р

en: Close Inset|C
ru: Свернуть вставку|С

en: Dissolve Inset|D
ru: Разложить вставку|ж

en: Show Label|L
ru: Показать метку|м

en: Frameless|l
ru: Без рамки|Б

en: Simple Frame|F
ru: Простая рамка|П

en: Simple Frame, Page Breaks|P
ru: Простая рамка, разрывы строк|р

en: Oval, Thin|a
ru: Тонкая овальная рамка|о

en: Oval, Thick|v
ru: Толстая овальная рамка|в

en: Drop Shadow|w
ru: Рамка с тенью|т

en: Shaded Background|B
ru: Закрашенный фон|З

en: Double Frame|u
ru: Двойная рамка|Д

en: LyX Note|N
ru: Заметка|З

en: Comment|m
ru: Комментарий|К

en: Greyed Out|G
ru: Серый текст|С

en: Open All Notes|A
ru: Развернуть все заметки|в

en: Close All Notes|l
ru: Свернуть все заметки|З

en: Phantom|P
ru: Фантом

en: Horizontal Phantom|H
ru: Горизонтальный фантом

en: Vertical Phantom|V
ru: Вертикальный фантом

en: Normal Space|e
ru: Обычный пробел

en: Non-Breaking Normal Space|o
ru: Неразрывный обычный пробел

en: Visible Space|a
ru: Видимый пробел

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)|T
ru: Неразрывный тонкий пробел (1/6 em)

en: Non-Breaking Medium Space (3/9 em)|M
ru: Неразрывный средний пробел (3/9 em)

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)|i
ru: Неразрывный широкий пробел (5/18 em)

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)|N
ru: Отрицательный тонкий пробел (-1/6 em)|н

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)|v
ru: Отрицательный средний пробел (-2/9 em)|п

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)|h
ru: Отрицательный широкий пробел (-5/18 em)|О

en: Half Quad Space (1/2 em)|l
ru: Полуквадрат (1/2 em)

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)|k
ru: Неразрывный полуквадрат (1/2 em)

en: Quad Space (1 em)|Q
ru: Квадрат (1em)|К

en: Double Quad Space (2 em)|u
ru: Двойной квадрат (2em)|Д

en: Horizontal Fill|F
ru: Горизонтальное заполнение|Г

en: Non-Breaking Horizontal Fill|z
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение|З

en: Horizontal Fill (Dots)|D
ru: Горизонтальное заполнение (точки)

en: Horizontal Fill (Rule)|R
ru: Горизонтальное заполнение (линия)

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|w
ru: Горизонтальное заполнение (левая стрелка)

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
ru: Горизонтальное заполнение (правая стрелка)

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
ru: Горизонтальное заполнение (скобка вниз)

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
ru: Горизонтальное заполнение (скобка вверх)

en: Custom Length|C
ru: Заданное значение...|и

en: Thin Space|T
ru: Тонкий пробел|Т

en: Medium Space|M
ru: Средний пробел|н

en: Thick Space|i
ru: Широкий пробел|Ш

en: Negative Thin Space|N
ru: Отрицательный тонкий пробел|О

en: Negative Medium Space|v
ru: Отрицательный средний пробел|п

en: Negative Thick Space|h
ru: Отрицательный широкий пробел|О

en: Half Quad Space (Enskip)|k
ru: Полуквадрат|л

en: Quad Space|Q
ru: Квадрат|К

en: Double Quad Space|u
ru: Двойной квадрат|Д

en: Default Skip|D
ru: По умолчанию

en: Small Skip|S
ru: Малый|М

en: Medium Skip|M
ru: Средний|д

en: Big Skip|B
ru: Большой|Б

en: Half line height|H
ru: Половина высоты строки

en: Line height|L
ru: Высота строки

en: Vertical Fill|F
ru: Вертикальное заполнение

en: Custom|C
ru: Задано пользователем|З

en: Settings...|e
ru: Настройки...|Н

en: Include|c
ru: Включить (include)|к

en: Input|p
ru: Ввести (input)|в

en: Verbatim|V
ru: Буквально|Б

en: Verbatim (marked blanks)|b
ru: Буквально (видимые пробелы)|п

en: Listing|L
ru: Листинг программы|Л

en: Edit Included File...|E
ru: Править включаемый файл...|ф

en: New Page|N
ru: Разрыв страницы|ц

en: Page Break|a
ru: Разрыв страницы с выравниванием|ы

en: No Page Break|g
ru: Запрет разрыва страницы

en: Clear Page|C
ru: Новая страница

en: Clear Double Page|D
ru: Новая нечётная страница

en: Ragged Line Break|R
ru: Разрыв строки|с

en: Justified Line Break|J
ru: Разрыв строки с выравниванием|з

en: Plain Separator|P
ru: Разделитель пунктов меню|м

en: Paragraph Break|B
ru: Разрыв абзаца

en: Edit Externally...
ru: Править внешним редактором...|ш

en: End Editing Externally
ru: Завершить внешнее редактирование

en: Split Inset|t
ru: Разделить вставку|д

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
ru: Вернуться назад

en: Forward Search|F
ru: Прямой поиск|П

en: Move Paragraph Up|o
ru: Переместить абзац вверх

en: Move Paragraph Down|v
ru: Переместить абзац вниз

en: Promote Section|r
ru: Выдвинуть раздел|В

en: Demote Section|m
ru: Задвинуть раздел|З

en: Move Section Down|D
ru: Переместить раздел вниз

en: Move Section Up|U
ru: Переместить раздел вверх

en: Insert Regular Expression
ru: Вставить регулярное выражение

en: Accept Change|c
ru: Принять изменение|П

en: Reject Change|j
ru: Отклонить изменение|О

en: Text Properties|x
ru: Свойства текста|т

en: Custom Text Styles|S
ru: Пользовательский стиль текста|П

en: Paragraph Settings...|P
ru: Свойства абзаца...|а

en: Unify Graphics Groups|U
ru: Объединить группы изображений|е

en: Fullscreen Mode
ru: Полноэкранный режим|э

en: Close Current View
ru: Закрыть текущий вид|З

en: Anything|A
ru: Любое|Л

en: Anything Non-Empty|o
ru: Любое не пустое|н

en: Any Word|W
ru: Любое слово|с

en: Any Number|N
ru: Любое число|ч

en: User Defined|U
ru: Пользовательское|П

en: Append Argument
ru: Добавить аргумент

en: Remove Last Argument
ru: Убрать последний аргумент

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
ru: Сделать первый обязательный аргумент необязательным

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
ru: Сделать последний необязательный аргумент обязательным

en: Insert Optional Argument
ru: Добавить необязательный аргумент

en: Remove Optional Argument
ru: Убрать необязательный аргумент

en: Append Argument Eating From the Right
ru: Добавить аргумент, поглощающий справа

en: Append Optional Argument Eating From the Right
ru: Добавить необязательный аргумент, поглощающий справа

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
ru: Убрать последний аргумент, поглощающий справа

en: Reload|R
ru: Перезагрузить|р

en: Edit Externally...|x
ru: Править внешним редактором...|ш

en: Top|T
ru: Сверху|в

en: Bottom|B
ru: Снизу|н

en: Left|L
ru: Слева|л

en: Right|R
ru: Справа|п

en: Reset Formal Defaults|F
ru: Сбросить формальные умолчания|ф

en: Left|f
ru: Слева|л

en: Center|C
ru: По центру|ц

en: Right|h
ru: Справа|п

en: Decimal
ru: По точке

en: Multicolumn|u
ru: Объединить столбцы

en: Multirow|w
ru: Объединить строки

en: Append Row|A
ru: Добавить строку

en: Delete Row|D
ru: Удалить строку

en: Copy Row|o
ru: Скопировать строку

en: Move Row Up
ru: Переместить строку вверх

en: Move Row Down
ru: Переместить строку вниз

en: Append Column|p
ru: Добавить столбец

en: Delete Column|e
ru: Удалить столбец

en: Copy Column|y
ru: Скопировать столбец

en: Move Column Right|v
ru: Переместить столбец вправо

en: Move Column Left
ru: Переместить столбец влево

en: Multi-page Table|g
ru: Многостраничная таблица

en: Formal Style|m
ru: Формальный стиль

en: Borders|d
ru: Рамки

en: Alignment|i
ru: Выравнивание

en: Columns/Rows|C
ru: Столбцы/строки

en: Transform Field to Static Text|T
ru: Преобразовать поле в статический текст

en: Copy Text|o
ru: Копировать текст

en: Activate Branch|A
ru: Активировать ветку|А

en: Deactivate Branch|e
ru: Деактивировать ветку|Д

en: Activate Branch in Master|M
ru: Активировать ветку в главном|г

en: Deactivate Branch in Master|v
ru: Деактивировать ветку в главном|е

en: Invert Inset|I
ru: Инвертировать вставку|И

en: Add Unknown Branch|w
ru: Добавить неизвестную ветку

en: Insert Reference at Cursor Position|I
ru: Вставить ссылку в позицию курсора

en: Insert Copy at Cursor Position|I
ru: Вставить копию в позицию курсора

en: Index All Occurrences of this Word|W
ru: Индексировать все вхождения этого слова

en: Single Page (No Page Range)|P
ru: Одна страница (без диапазона страниц)

en: Start Page Range|t
ru: Начальная страница диапазона

en: End Page Range|E
ru: Конечная страница диапазона

en: No Page Formatting|N
ru: Обычный номер страницы

en: Bold Page Formatting|B
ru: Полужирный номер страницы

en: Italic Page Formatting|I
ru: Курсивный номер страницы

en: Emphasized Page Formatting|z
ru: Выделенный номер страницы

en: Custom Page Formatting...|u
ru: Пользовательский формат страницы...

en: Insert Subentry|b
ru: Вставить подрубрику указателя

en: Insert Sortkey|k
ru: Вставить ключ сортировки

en: Insert See Reference|e
ru: Вставить "См."

en: Insert See also Reference|a
ru: Вставить "См. также"

en: See|e
ru: См.

en: See also|a
ru: См. также

en: All Indexes|A
ru: Все указатели

en: Subindex|b
ru: Подуказатель

en: Reject Change|R
ru: Отклонить изменение|О

en: Promote Section|P
ru: Выдвинуть раздел

en: Demote Section|D
ru: Задвинуть раздел

en: Move Section Down|w
ru: Переместить раздел вниз

en: Select Section|S
ru: Выделить раздел

en: Wrap by Preview|y
ru: Предварительный просмотр

en: Open Target...|O
ru: Открыть ссылку...|О

en: Lock Toolbars|L
ru: Блокировать панели инструментов|Б

en: Small-sized Icons
ru: Маленькие значки

en: Normal-sized Icons
ru: Средние значки

en: Big-sized Icons
ru: Большие значки

en: Huge-sized Icons
ru: Огромные значки

en: Giant-sized Icons
ru: Гигантские значки

en: Zoom Level|Z
ru: Масштаб

en: Zoom Slider|S
ru: Ползунок масштаба

en: Word Count|W
ru: Слова

en: Character Count|C
ru: Знаки

en: Character Count (No Blanks)|h
ru: Знаки (без пробелов)

en: File|F
ru: Файл|Ф

en: Edit|E
ru: Правка|П

en: View|V
ru: Вид|В

en: Insert|I
ru: Вставка|т

en: Navigate|N
ru: Навигация|Н

en: Document|D
ru: Документ|Д

en: Tools|T
ru: Инструменты|И

en: Help|H
ru: Помощь|щ

en: New|N
ru: Создать|а

en: New from Template...|m
ru: Создать из шаблона...|ш

en: Open...|O
ru: Открыть...|О

en: Open Recent|t
ru: Недавние документы|д

en: Open Example...|p
ru: Открыть пример...|п

en: Close|C
ru: Закрыть|З

en: Close All
ru: Закрыть всё

en: Save|S
ru: Сохранить|С

en: Save As...|A
ru: Сохранить как...|к

en: Save As Template...
ru: Сохранить как шаблон...|б

en: Save All|l
ru: Сохранить всё

en: Revert to Saved|R
ru: Вернуться к сохранённому|р

en: Version Control|V
ru: Управление версиями|У

en: Import|I
ru: Импортировать из|И

en: Export|E
ru: Экспортировать в|Э

en: Fax...|F
ru: Отправить по факсу...|ф

en: New Window|W
ru: Новое окно|Н

en: Close Window|d
ru: Закрыть окно|ы

en: Exit|x
ru: Выход|В

en: Register...|R
ru: Зарегистрировать...|г

en: Check In Changes...|I
ru: Зафиксировать изменения...|З

en: Check Out for Edit|O
ru: Извлечь для правки|И

en: Copy|p
ru: Копировать|К

en: Rename|R
ru: Переименовать|П

en: Update Local Directory From Repository|d
ru: Обновить локальный каталог из репозитория|л

en: Revert to Repository Version|v
ru: Откатить к версии из репозитория|р

en: Undo Last Check In|U
ru: Отменить последний коммит|о

en: Compare with Older Revision...|C
ru: Сравнить со старой версией...|с

en: Show History...|H
ru: Показать историю версий...|и

en: Use Locking Property|L
ru: Использовать свойство блокирования|б

en: Export As...|s
ru: Экспортировать как...|к

en: More Formats & Options...|r
ru: Больше форматов...

en: Undo|U
ru: Отменить|О

en: Redo|R
ru: Вернуть|р

en: Paste Special
ru: Вставить как

en: Select Whole Inset
ru: Выделить всю вставку

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Find & Replace (Quick)...|F
ru: Поиск и замена...

en: Find & Replace (Advanced)...
ru: Расширенный поиск и замена...

en: Manage Counter Values...
ru: Управление счётчиками...|ч

en: Table|T
ru: Таблица|ц

en: Math|M
ru: Математика|М

en: Rows & Columns|C
ru: Строки и столбцы|с

en: Increase List Depth|I
ru: Увеличить вложенность списка

en: Decrease List Depth|D
ru: Уменьшить вложенность списка

en: Dissolve Inset
ru: Разложить вставку|ж

en: TeX Code Settings...|C
ru: Настройки кода TeX...|T

en: Float Settings...|a
ru: Настройки плавающего объекта...|п

en: Text Wrap Settings...|W
ru: Настройки обтекаемого объекта...|о

en: Note Settings...|N
ru: Настройки заметки...|З

en: Phantom Settings...|h
ru: Настройки фантома...|ф

en: Branch Settings...|B
ru: Настройки ветки...|в

en: Box Settings...|S
ru: Настройки блока...|б

en: Index Entry Settings...|y
ru: Настройки рубрики указателя...|у

en: Index Settings...|S
ru: Настройки указателя...|у

en: Info Settings...|n
ru: Настройки поля...|п

en: Listings Settings...|g
ru: Настройки листинга...|Н

en: Table Settings...|a
ru: Настройки таблицы...|Н

en: Paste from HTML|H
ru: HTML|H

en: Paste from LaTeX|L
ru: LaTeX|L

en: Paste as LinkBack PDF
ru: LinkBack PDF

en: Paste as PDF
ru: PDF

en: Paste as PNG
ru: PNG

en: Paste as JPEG
ru: JPEG

en: Paste as EMF
ru: EMF

en: Plain Text|T
ru: Простой текст|П

en: Plain Text, Join Lines|J
ru: Простой текст, объединить строки|о

en: Selection|S
ru: Выделение|В

en: Selection, Join Lines|i
ru: Выделение, объединить строки

en: Customize...|C
ru: Настроить...|Н

en: Apply Last Settings|A
ru: Применить последние настройки

en: Capitalize|p
ru: Первые Прописные|е

en: Uppercase|U
ru: ПРОПИСНЫЕ|П

en: Lowercase|L
ru: строчные|с

en: Dissolve Text Style
ru: Разложить стиль текста

en: Formal Style|F
ru: Формальный стиль

en: Multicolumn|M
ru: Объединить столбцы

en: Multirow|u
ru: Объединить строки

en: Top Line|T
ru: Линия сверху

en: Bottom Line|B
ru: Линия снизу

en: Left Line|L
ru: Линия слева|л

en: Right Line|R
ru: Линия справа|п

en: Top|p
ru: Сверху|в

en: Middle|i
ru: Посередине|с

en: Bottom|o
ru: Снизу|н

en: Middle|M
ru: Посередине|с

en: Add Row|A
ru: Добавить строку|Д

en: Add Column|u
ru: Добавить столбец|т

en: Copy Column|p
ru: Скопировать столбец

en: Change Limits Type|L
ru: Изменить тип пределов|ь

en: Macro Definition
ru: Определение макроса

en: Change Formula Type|F
ru: Изменить вид формулы|в

en: Text Properties|T
ru: Свойства текста|т

en: Use Computer Algebra System|S
ru: Использовать систему компьютерной алгебры|а

en: Add Line Above|A
ru: Добавить строку сверху

en: Delete Line Above|D
ru: Удалить строку сверху

en: Delete Line Below|e
ru: Удалить строку снизу

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
ru: Сделать первый обязательный аргумент необязательным

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
ru: Сделать последний необязательный аргумент обязательным

en: Default|t
ru: По умолчанию|у

en: Display|D
ru: Сверху/снизу|в

en: Inline|I
ru: Верхним/нижним индексом|и

en: Math Normal Font|N
ru: Обычный математический шрифт|м

en: Math Calligraphic Family|C
ru: Математический каллиграфический|к

en: Math Formal Script Family|o
ru: Математический рукописный|р

en: Math Fraktur Family|F
ru: Математический готический|г

en: Math Roman Family|R
ru: Математический прямой|п

en: Math Sans Serif Family|S
ru: Математический без засечек|б

en: Math Bold Series|B
ru: Математический полужирный|ж

en: Text Normal Font|T
ru: Обычный шрифт текста|О

en: Text Roman Family
ru: Гарнитура с засечками

en: Text Sans Serif Family
ru: Гарнитура без засечек

en: Text Typewriter Family
ru: Машинописная гарнитура

en: Text Bold Series
ru: Полужирная насыщенность

en: Text Medium Series
ru: Нормальная насыщенность

en: Text Italic Shape
ru: Курсивное начертание

en: Text Small Caps Shape
ru: Капительное начертание

en: Text Slanted Shape
ru: Наклонное начертание

en: Text Upright Shape
ru: Прямое начертание

en: Outline Pane|O
ru: Панель навигации|н

en: Code Preview Pane|P
ru: Панель просмотра кода|к

en: Messages Pane|M
ru: Панель сообщений|с

en: Toolbars|T
ru: Панели инструментов|и

en: Unfold Math Macro|n
ru: Развернуть математический макрос

en: Fold Math Macro|d
ru: Свернуть математический макрос

en: Split View Into Left and Right Half|L
ru: Разделить по вертикали|в

en: Split View Into Upper and Lower Half|U
ru: Разделить по горизонтали|г

en: Close Current View|w
ru: Закрыть текущий вид|З

en: Fullscreen|F
ru: Полный экран|э

en: Open All Insets|I
ru: Развернуть все вставки

en: Close All Insets|C
ru: Свернуть все вставки

en: Math|h
ru: Математика|а

en: Special Character|p
ru: Специальный символ|ц

en: Formatting|o
ru: Форматирование|Ф

en: Field|i
ru: Поле|е

en: List/Contents/References|/
ru: Содержание/библиография/список|/

en: Float|a
ru: Плавающий объект|о

en: Note|N
ru: Примечание|ч

en: Branch|B
ru: Ветка|В

en: Custom Inset
ru: Пользовательская вставка

en: File|e
ru: Файл|й

en: Box[[Menu]]|x
ru: Блок|к

en: Regular Expression
ru: Регулярное выражение

en: Citation...|C
ru: Библиографическая ссылка...|Б

en: Cross-Reference...|R
ru: Перекрёстная ссылка...|с

en: Label...|L
ru: Метка...|М

en: Index Properties
ru: Свойства указателя

en: Nomenclature Entry...|y
ru: Обозначение...|з

en: Table...|T
ru: Таблица...|Т

en: Graphics...|G
ru: Изображение...|И

en: Hyperlink...|k
ru: Гиперссылка...|Г

en: Footnote|F
ru: Сноска|н

en: Marginal Note|M
ru: Примечание на полях|я

en: Program Listing[[Menu]]
ru: Листинг программы|Л

en: TeX Code
ru: Код TeX

en: Preview|w
ru: Предварительный просмотр|д

en: Symbols...|b
ru: Символы...|С

en: Ellipsis|i
ru: Многоточие|т

en: End of Sentence|E
ru: Конец предложения|К

en: Plain Quotation Mark|Q
ru: Простые кавычки|П

en: Inner Quotation Mark|n
ru: Внутренние кавычки

en: Non-Breaking Hyphen|y
ru: Неразрывный дефис

en: Breakable Slash|a
ru: Разрывная косая черта|ч

en: Visible Space|V
ru: Видимый пробел|В

en: Menu Separator|M
ru: Разделитель пунктов меню|м

en: Phonetic Symbols|P
ru: Фонетические символы|Ф

en: Logos|L
ru: Логотип|Л

en: Date (Current)|D
ru: Дата (текущая)|Д

en: Date (Last Modification of Document)|L
ru: Дата (последнее изменение документа)|и

en: Date (Fixed)|F
ru: Дата (заданная)|з

en: Time (Current)|T
ru: Время (текущее)|В

en: Time (Last Modification of Document)|M
ru: Время (последнее изменение документа)

en: Time (Fixed)|x
ru: Время (заданное)

en: File Name (Excl. Extension)|N
ru: Имя файла (без расширения)|ф

en: Version Control Revision|V
ru: Версия|р

en: User Name|U
ru: Имя пользователя|п

en: User Email|E
ru: Эл. почта пользователя|Э

en: Other...|O
ru: Другое...

en: LyX Logo|L
ru: LyX|L

en: TeX Logo|T
ru: TeX|T

en: LaTeX Logo|a
ru: LaTeX|a

en: LaTeX2e Logo|e
ru: LaTeX2e|e

en: Superscript|S
ru: Верхний индекс|и

en: Subscript|u
ru: Нижний индекс|Н

en: Non-breaking Normal Space|p
ru: Неразрывный обычный пробел

en: Non-breaking Thin Space|T
ru: Неразрывный тонкий пробел|о

en: Horizontal Space...|o
ru: Горизонтальный промежуток...|Г

en: Horizontal Line...|L
ru: Горизонтальная линия...|л

en: Vertical Space...|V
ru: Вертикальный промежуток...|В

en: Phantom|m
ru: Фантом|Ф

en: Hyphenation Point|H
ru: Мягкий перенос|я

en: Ligature Break|k
ru: Разрыв лигатуры|у

en: Optional Line Break|B
ru: Возможный разрыв строки|р

en: Prevent Page Break|g
ru: Запрет разрыва страницы

en: Display Formula|D
ru: Выделенная формула|В

en: Numbered Formula|N
ru: Нумерованная формула|Н

en: Wrapped Figure|F
ru: Обтекаемый рисунок|р

en: Wrapped Table|T
ru: Обтекаемая таблица|т

en: Table of Contents|C
ru: Содержание|С

en: List of Listings|L
ru: Список листингов|л

en: Nomenclature|N
ru: Список обозначений|о

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
ru: Библиография BibTeX...|Б

en: LyX Document...|X
ru: Документ LyX...|X

en: Plain Text...|T
ru: Простой текст...|т

en: Plain Text, Join Lines...|J
ru: Простой текст, объединить строки...|о

en: External Material...|M
ru: Внешний материал...|В

en: Child Document...|d
ru: Дочерний документ...|Д

en: Subentry|b
ru: Подрубрика

en: Sortkey|k
ru: Ключ сортировки|с

en: Comment|C
ru: Комментарий|К

en: Insert New Branch...|I
ru: Добавить новую ветку...|в

en: Cancel Export|P
ru: Отменить экспорт

en: Change Tracking|C
ru: Отслеживание изменений|О

en: Build Program|B
ru: Собрать программу|п

en: LaTeX Log|L
ru: Журнал сообщений LaTeX|Ж

en: Start Appendix Here|x
ru: Начать приложение|п

en: View Master Document|M
ru: Просмотреть главный документ|г

en: Update Master Document|a
ru: Обновить главный документ

en: Compressed|o
ru: Сжимать документ|ь

en: Disable Editing|E
ru: Запретить редактирование|З

en: Track Changes|T
ru: Следить за изменениями|С

en: Merge Changes...|M
ru: Объединить изменения...|б

en: Accept Change|A
ru: Принять изменение|П

en: Accept All Changes|c
ru: Принять все изменения|в

en: Reject All Changes|e
ru: Отклонить все изменения

en: Accept All Changes (incl. relatives)|p
ru: Принять все изменения (главный и дочерние документы)

en: Reject All Changes (incl. relatives)|j
ru: Отклонить все изменения (главный и дочерние документы)

en: Show Changes in Output|S
ru: Показать изменения на выводе

en: Bookmarks|B
ru: Закладки|З

en: Next Note|N
ru: Следующая заметка|С

en: Next Change|C
ru: Следующее изменение|щ

en: Next Cross-Reference|R
ru: Следующая перекрёстная ссылка|ё

en: Go to Label|L
ru: Перейти к метке|м

en: Save Bookmark 1|S
ru: Сохранить закладку 1|з

en: Save Bookmark 2
ru: Сохранить закладку 2

en: Save Bookmark 3
ru: Сохранить закладку 3

en: Save Bookmark 4
ru: Сохранить закладку 4

en: Save Bookmark 5
ru: Сохранить закладку 5

en: Clear Bookmarks|C
ru: Очистить закладки|О

en: Navigate Back|B
ru: Вернуться назад|н

en: Spellchecker...|S
ru: Проверка правописания...|П

en: Thesaurus...|T
ru: Тезаурус...|Т

en: Statistics...|a
ru: Статистика|С

en: Check TeX|h
ru: Проверить TeX|р

en: TeX Information|I
ru: Информация о TeX|И

en: Compare...|C
ru: Сравнить...|в

en: Reconfigure|R
ru: Обновить конфигурацию|О

en: Preferences...|P
ru: Настройки...|Н

en: Introduction|I
ru: Введение|В

en: Tutorial|T
ru: Самоучитель|С

en: User's Guide|U
ru: Руководство пользователя|Р

en: Additional Features|F
ru: Дополнительные возможности|Д

en: Embedded Objects|O
ru: Встроенные объекты|б

en: Customization|C
ru: Руководство по настройке|н

en: Shortcuts|S
ru: Сочетания клавиш|к

en: LyX Functions|y
ru: Функции LyX|Ф

en: LaTeX Configuration|L
ru: Конфигурация LaTeX|L

en: Specific Manuals|p
ru: Специальные руководства|ц

en: About LyX|X
ru: О программе LyX|О

en: Beamer Presentations|B
ru: Презентации Beamer|П

en: Braille|a
ru: Брайлевская печать|Б

en: Colored boxes|r
ru: Цветные блоки|Ц

en: Feynman-diagram|F
ru: Диаграммы Фейнмана|Ф

en: LilyPond|P
ru: LilyPond|L

en: Linguistics|L
ru: Лингвистика|Л

en: Multilingual Captions|C
ru: Многоязычные подписи|М

en: Paralist|t
ru: Абзацные списки|А

en: PDF comments|D
ru: Комментарии PDF|P

en: PDF forms|o
ru: Формы PDF|D

en: Hazard and Precautionary Statements|H
ru: Химическая опасность|Х

en: Standard[[toolbar]]
ru: Стандартная

en: New document
ru: Создать документ

en: Open document
ru: Открыть документ

en: Save document
ru: Сохранить документ

en: Check spelling
ru: Проверить правописание

en: Spellcheck continuously
ru: Непрерывная проверка правописания

en: Undo
ru: Отменить

en: Redo
ru: Вернуть

en: Find and replace
ru: Поиск и замена

en: Find and replace (advanced)
ru: Расширенный поиск и замена

en: Navigate back
ru: Вернуться назад

en: Toggle emphasis
ru: Переключить выделение

en: Toggle noun
ru: Переключить имя (капитель)

en: Apply recent text properties
ru: Применить недавние свойства текста

en: Custom text styles
ru: Пользовательский стиль текста

en: Insert math
ru: Вставить формулу

en: Insert graphics
ru: Вставить изображение

en: Insert table
ru: Вставить таблицу

en: Custom insets
ru: Пользовательская вставка

en: Toggle outline
ru: Панель навигации

en: Show math toolbar
ru: Панель формул

en: Show table toolbar
ru: Панель таблиц

en: Show review toolbar
ru: Панель рецензирования

en: View/Update
ru: Просмотреть/Обновить

en: View
ru: Просмотреть

en: Update
ru: Обновить

en: View master document
ru: Просмотреть главный документ

en: Update master document
ru: Обновить главный документ

en: Enable Forward/Reverse Search
ru: Включить прямой/обратный поиск

en: View other formats
ru: Просмотреть другие форматы

en: Update other formats
ru: Обновить другие форматы

en: Extra
ru: Дополнительная

en: Numbered list
ru: Перечисление

en: Itemized list
ru: Маркировка

en: Labeled List
ru: Пометка

en: Increase depth
ru: Увеличить вложенность

en: Decrease depth
ru: Уменьшить вложенность

en: Insert figure float
ru: Вставить плавающий рисунок

en: Insert table float
ru: Вставить плавающую таблицу

en: Insert label
ru: Вставить метку

en: Insert cross-reference
ru: Вставить перекрёстную ссылку

en: Insert citation
ru: Вставить библиографическую ссылку

en: Insert index entry
ru: Вставить рубрику указателя

en: Insert nomenclature entry
ru: Вставить обозначение

en: Insert footnote
ru: Вставить сноску

en: Insert margin note
ru: Вставить примечание на полях

en: Insert LyX note
ru: Вставить заметку

en: Insert box
ru: Вставить блок

en: Insert hyperlink
ru: Вставить гиперссылку

en: Insert TeX code
ru: Вставить код TeX

en: Insert math macro
ru: Вставить математический макрос

en: Include file
ru: Вставить дочерний документ

en: Text properties
ru: Свойства текста

en: Paragraph settings
ru: Свойства абзаца

en: Add row
ru: Добавить строку

en: Add column
ru: Добавить столбец

en: Delete row
ru: Удалить строку

en: Delete column
ru: Удалить столбец

en: Move row up
ru: Переместить строку вверх

en: Move column left
ru: Переместить столбец влево

en: Move row down
ru: Переместить строку вниз

en: Move column right
ru: Переместить столбец вправо

en: Toggle top line
ru: Переключить верхнюю линию

en: Toggle bottom line
ru: Переключить нижнюю линию

en: Toggle left line
ru: Переключить левую линию

en: Toggle right line
ru: Переключить правую линию

en: Toggle border lines
ru: Линии рамки

en: Toggle inner lines
ru: Внутренние линии

en: Toggle all lines
ru: Все линии

en: Unset all lines
ru: Убрать все линии

en: Reset formal default lines
ru: Восстановить значения по умолчанию формальных линий

en: Align left
ru: Выравнивание по левому краю

en: Align center
ru: Выравнивание по центру

en: Align right
ru: Выравнивание по правому краю

en: Align on decimal
ru: Выравнивание по разделителю

en: Align top
ru: Выравнивание по верхнему краю

en: Align middle
ru: Выравнивание посередине

en: Align bottom
ru: Выравнивание по нижнему краю

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
ru: Повернуть ячейку

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
ru: Повернуть таблицу

en: Set multi-column
ru: Объединить столбцы

en: Set multi-row
ru: Объединить строки

en: Math
ru: Формула

en: Set display mode
ru: Переключить выделение формулы

en: Subscript
ru: Нижний индекс

en: Insert square root
ru: Вставить квадратный корень

en: Insert root
ru: Вставить корень

en: Insert standard fraction
ru: Вставить обычную дробь

en: Insert sum
ru: Вставить знак суммы

en: Insert integral
ru: Вставить знак интеграла

en: Insert product
ru: Вставить знак произведения

en: Insert ( )
ru: Вставить ( )

en: Insert [ ]
ru: Вставить [ ]

en: Insert { }
ru: Вставить { }

en: Insert delimiters
ru: Вставить скобки

en: Insert matrix
ru: Вставить матрицу

en: Insert cases environment
ru: Вставить окружение cases

en: Show math panels
ru: Математические панели

en: Math Panels
ru: Математические панели

en: Math spacings
ru: Математические пробелы

en: Styles & classes
ru: Стили и классы

en: Fractions
ru: Дроби

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Functions
ru: Функции

en: Frame decorations
ru: Над- и подстрочные знаки

en: Big operators
ru: Большие операторы

en: Miscellaneous
ru: Разные символы

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Arrows (extended)
ru: Стрелки (дополнительные)

en: Operators
ru: Операторы

en: Operators (extended)
ru: Операторы (дополнительные)

en: Relations
ru: Отношения

en: Relations (extended)
ru: Отношения (дополнительные)

en: Negative relations (extended)
ru: Отношения с отрицанием (дополнительные)

en: Dots
ru: Многоточия

en: Delimiters (fixed size)
ru: Скобки (фиксированный размер)

en: Miscellaneous (extended)
ru: Разные символы (дополнительные)

en: Math Macros
ru: Математические макросы

en: Remove last argument
ru: Убрать последний аргумент

en: Append argument
ru: Добавить аргумент

en: Make first non-optional into optional argument
ru: Сделать первый обязательный аргумент необязательным

en: Make last optional into non-optional argument
ru: Сделать последний необязательный аргумент обязательным

en: Remove optional argument
ru: Убрать необязательный аргумент

en: Insert optional argument
ru: Добавить необязательный аргумент

en: Remove last argument spitting out to the right
ru: Убрать последний аргумент, поглощающий справа

en: Append argument eating from the right
ru: Добавить аргумент, поглощающий справа

en: Append optional argument eating from the right
ru: Добавить необязательный аргумент, поглощающий справа

en: Phonetic Symbols
ru: Фонетические символы

en: IPA Pulmonic Consonants
ru: Пульмонические согласные IPA

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
ru: Непульмонические согласные IPA

en: IPA Vowels
ru: Гласные IPA

en: IPA Other Symbols
ru: Другие символы IPA

en: IPA Suprasegmentals
ru: Суперсегментные единицы IPA

en: IPA Diacritics
ru: Диакритические знаки IPA

en: IPA Tones and Word Accents
ru: Тоны и ударения IPA

en: Command Buffer
ru: Командная строка

en: Review[[Toolbar]]
ru: Рецензирование

en: Track changes
ru: Следить за изменениями

en: Show changes in output
ru: Показать изменения на выводе

en: Next change
ru: Следующее изменение

en: Accept change inside selection
ru: Принять изменение внутри выделения

en: Reject change inside selection
ru: Отклонить изменение внутри выделения

en: Merge changes
ru: Объединить изменения...

en: Accept all changes
ru: Принять все изменения

en: Reject all changes
ru: Отклонить все изменения

en: Insert note
ru: Вставить заметку

en: Next note
ru: Следующая заметка

en: LyX Documentation Tools
ru: Документирование LyX

en: Info
ru: Поле

en: Menu Separator
ru: Разделитель пунктов меню

en: LyX Logo
ru: Логотип LyX

en: TeX Logo
ru: Логотип TeX

en: LaTeX Logo
ru: Логотип LaTeX

en: LaTeX2e Logo
ru: Логотип LaTeX2e

en: View Other Formats
ru: Просмотреть другие форматы

en: Update Other Formats
ru: Обновить другие форматы

en: [[Toolbar]]&On
ru: Вкл.

en: [[Toolbar]]O&ff
ru: Выкл.

en: [[Toolbar]]&Automatic
ru: Автоматически

en: Version Control
ru: Управление версиями

en: Register
ru: Зарегистрировать

en: Check-out for edit
ru: Захватить для правки

en: Check-in changes
ru: Зафиксировать изменения

en: View revision log
ru: Просмотреть журнал версий

en: Revert changes
ru: Откатить изменения

en: Compare with older revision
ru: Сравнить со старой версией

en: Compare with last revision
ru: Сравнить с последней версией

en: Insert Version Info
ru: Вставить информацию о версии

en: Use SVN file locking property
ru: Использовать свойство блокировки файла SVN

en: Update local directory from repository
ru: Обновить локальный каталог из репозитория

en: Spacings
ru: Пробелы

en: Thin space	\,
ru: Тонкий пробел	\,

en: Medium space	\:
ru: Средний пробел	\:

en: Thick space	\;
ru: Широкий пробел	\;

en: Quadratin space	\quad
ru: Квадрат (1 em)	\quad

en: Double quadratin space	\qquad
ru: Двойной квадрат (2 em)	\qquad

en: Negative space	\!
ru: Отрицательный пробел	\!

en: Phantom	\phantom
ru: Фантом	\phantom

en: Horizontal phantom	\hphantom
ru: Гориз. фантом	\hphantom

en: Vertical phantom	\vphantom
ru: Верт. фантом	\vphantom

en: Smash	\smash
ru: Сжатие	\smash

en: Top smash	\smasht
ru: Верхнее сжатие	\smasht

en: Bottom smash	\smashb
ru: Нижнее сжатие	\smashb

en: Left overlap	\mathllap
ru: Левое наложение	\mathllap

en: Center overlap	\mathclap
ru: Центральное наложение	\mathclap

en: Right overlap	\mathrlap
ru: Правое наложение	\mathrlap

en: Roots
ru: Знаки радикала

en: Square root	\sqrt
ru: Квадратный корень	\sqrt

en: Other root	\root
ru: Другой корень	\root

en: Styles & Classes
ru: Стили и классы

en: Display style	\displaystyle
ru: Стиль выделенной формулы	\displaystyle

en: Normal text style	\textstyle
ru: Стиль обычной формулы	\textstyle

en: Script (small) style	\scriptstyle
ru: Стиль индекса	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
ru: Стиль подиндекса	\scriptscriptstyle

en: Relation class	\mathrel
ru: Класс операторов отношения	\mathrel

en: Binary operator class	\mathbin
ru: Класс бинарных операторов	\mathbin

en: Large operator class	\mathop
ru: Класс больших операторов	\mathop

en: Ordinary class	\mathord
ru: Обычный класс	\mathord

en: Standard	\frac
ru: Обычная	\frac

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
ru: С косой чертой (3/4)	\nicefrac

en: Unit (km)	\unitone
ru: Единица (км)	\unitone

en: Unit (864 m)	\unittwo
ru: Единица (864 м)	\unittwo

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
ru: Отношение единиц (км/ч)	\unitfrac

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
ru: Отношение единиц (20 км/ч)	\unitfracthree

en: Text fraction	\tfrac
ru: Текстовая дробь	\tfrac

en: Display fraction	\dfrac
ru: Выделенная дробь	\dfrac

en: Continued fraction	\cfrac
ru: Непрерывная дробь	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
ru: Непрерывная дробь (слева)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
ru: Непрерывная дробь (справа)	\cfracright

en: Binomial	\binom
ru: Биномиальный коэффициент	\binom

en: Text binomial	\tbinom
ru: Текстовый бином. коэффициент	\tbinom

en: Display binomial	\dbinom
ru: Выделенный бином. коэффициент	\dbinom

en: Roman	\mathrm
ru: Прямой	\mathrm

en: Bold	\mathbf
ru: Полужирный	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
ru: Полужирный символ	\boldsymbol

en: Sans serif	\mathsf
ru: Без засечек	\mathsf

en: Italic	\mathit
ru: Курсив	\mathit

en: Typewriter	\mathtt
ru: Машинописный	\mathtt

en: Blackboard	\mathbb
ru: Контурный	\mathbb

en: Double stroke	\mathds
ru: С двойным штрихом	\mathds

en: Fraktur	\mathfrak
ru: Готический	\mathfrak

en: Calligraphic	\mathcal
ru: Каллиграфический	\mathcal

en: Formal Script	\mathscr
ru: Рукописный	\mathscr

en: Normal text mode	\textrm
ru: Нормальный текст	\textrm

en: Frame Decorations
ru: Декорации рамок

en: Insert left/right side scripts (sideset)
ru: Сторонние индексы слева/справа (sideset)

en: Insert right side scripts (sidesetr)
ru: Cторонние индексы справа (sidesetr)

en: Insert left side scripts (sidesetl)
ru: Сторонние индексы слева (sidesetl)

en: Insert side scripts (sidesetn)
ru: Сторонние индексы (sidesetn)

en: bullet
ru: горох

en: in[[math relation]]
ru: in

en: Big Operators
ru: Большие операторы

en: Negative Relations (extended)
ru: Отношения AMS с отрицанием

en: Voiceless bilabial plosive
ru: Глухой губно-губной взрывной

en: Voiced bilabial plosive
ru: Звонкий губно-губной взрывной

en: Voiceless alveolar plosive
ru: Глухой альвеолярный взрывной

en: Voiced alveolar plosive
ru: Звонкий альвеолярный взрывной

en: Voiceless retroflex plosive
ru: Глухой ретрофлексный взрывной

en: Voiced retroflex plosive
ru: Звонкий ретрофлексный взрывной

en: Voiceless palatal plosive
ru: Глухой палатальный взрывной

en: Voiced palatal plosive
ru: Звонкий палатальный взрывной

en: Voiceless velar plosive
ru: Глухой велярный взрывной

en: Voiced velar plosive
ru: Звонкий велярный взрывной

en: Voiceless uvular plosive
ru: Глухой увулярный взрывной

en: Voiced uvular plosive
ru: Звонкий увулярный взрывной

en: Glottal plosive
ru: Гортанная смычка

en: Voiced bilabial nasal
ru: Звонкий губно-губной носовой

en: Voiced labiodental nasal
ru: Звонкий губно-зубной носовой

en: Voiced alveolar nasal
ru: Звонкий альвеолярный носовой

en: Voiced retroflex nasal
ru: Звонкий ретрофлексный носовой

en: Voiced palatal nasal
ru: Звонкий палатальный носовой

en: Voiced velar nasal
ru: Звонкий велярный носовой

en: Voiced uvular nasal
ru: Звонкий увулярный носовой

en: Voiced bilabial trill
ru: Звонкий губно-губной дрожащий

en: Voiced alveolar trill
ru: Звонкий альвеолярный дрожащий

en: Voiced uvular trill
ru: Звонкий увулярный дрожащий

en: Voiced alveolar tap
ru: Звонкий альвеолярный удар

en: Voiced retroflex flap
ru: Звонкий ретрофлексный удар

en: Voiceless bilabial fricative
ru: Глухой губно-губной фрикативный

en: Voiced bilabial fricative
ru: Звонкий губно-губной фрикативный

en: Voiceless labiodental fricative
ru: Глухой губно-зубной фрикативный

en: Voiced labiodental fricative
ru: Звонкий губно-зубной фрикативный

en: Voiceless dental fricative
ru: Глухой зубной фрикативный

en: Voiced dental fricative
ru: Звонкий зубной фрикативный

en: Voiceless alveolar fricative
ru: Глухой альвеолярный фрикативный

en: Voiced alveolar fricative
ru: Звонкий альвеолярный фрикативный

en: Voiceless postalveolar fricative
ru: Глухой постальвеолярный фрикативный

en: Voiced postalveolar fricative
ru: Звонкий постальвеолярный фрикативный

en: Voiceless retroflex fricative
ru: Глухой ретрофлексный фрикативный

en: Voiced retroflex fricative
ru: Звонкий ретрофлексный фрикативный

en: Voiceless palatal fricative
ru: Глухой палатальный фрикативный

en: Voiced palatal fricative
ru: Звонкий палатальный фрикативный

en: Voiceless velar fricative
ru: Глухой велярный фрикативный

en: Voiced velar fricative
ru: Звонкий велярный фрикативный

en: Voiceless uvular fricative
ru: Глухой увулярный фрикативный

en: Voiced uvular fricative
ru: Звонкий увулярный фрикативный

en: Voiceless pharyngeal fricative
ru: Глухой фарингальный фрикативный

en: Voiced pharyngeal fricative
ru: Звонкий фарингальный фрикативный

en: Voiceless glottal fricative
ru: Глухой глоттальный фрикативный

en: Voiced glottal fricative
ru: Звонкий глоттальный фрикативный

en: Voiceless alveolar lateral fricative
ru: Глухой альвеолярный латеральный фрикативный

en: Voiced alveolar lateral fricative
ru: Звонкий альвеолярный латеральный фрикативный

en: Voiced labiodental approximant
ru: Звонкий губно-зубной аппроксимант

en: Voiced alveolar approximant
ru: Звонкий альвеолярный аппроксимант

en: Voiced retroflex approximant
ru: Звонкий ретрофлексный аппроксимант

en: Voiced palatal approximant
ru: Звонкий палатальный аппроксимант

en: Voiced velar approximant
ru: Звонкий велярный аппроксимант

en: Voiced alveolar lateral approximant
ru: Звонкий альвеолярный латеральный аппроксимант

en: Voiced retroflex lateral approximant
ru: Звонкий ретрофлексный латеральный аппроксимант

en: Voiced palatal lateral approximant
ru: Звонкий палатальный латеральный аппроксимант

en: Voiced velar lateral approximant
ru: Звонкий велярный латеральный аппроксимант

en: Bilabial click
ru: Губно-губной щёлкающий

en: Dental click
ru: Зубной щёлкающий

en: (Post)alveolar click
ru: (Пост)альвеолярный щёлкающий

en: Palatoalveolar click
ru: Палатоальвеолярный щёлкающий

en: Alveolar lateral click
ru: Альвеолярный латеральный щёлкающий

en: Voiced bilabial implosive
ru: Звонкий губно-губной имплозивный

en: Voiced dental/alveolar implosive
ru: Звонкий зубной/альвеолярный имплозивный

en: Voiced palatal implosive
ru: Звонкий палатальный имплозивный

en: Voiced velar implosive
ru: Звонкий велярный имплозивный

en: Voiced uvular implosive
ru: Звонкий увулярный имплозивный

en: Ejective mark
ru: Абруптивный

en: Close front unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный переднего ряда

en: Close front rounded vowel
ru: Огублённый гласный переднего ряда

en: Close central unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный среднего ряда

en: Close central rounded vowel
ru: Огублённый гласный среднего ряда

en: Close back unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный заднего ряда

en: Close back rounded vowel
ru: Огублённый гласный заднего ряда

en: Near-close near-front unrounded vowel
ru: Ненапряжённый неогублённый гласный переднего ряда

en: Near-close near-front rounded vowel
ru: Ненапряжённый огублённый гласный переднего ряда

en: Near-close near-back rounded vowel
ru: Ненапряжённый огублённый гласный заднего ряда

en: Close-mid front unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный переднего ряда средне-верхнего подъёма

en: Close-mid front rounded vowel
ru: Огублённый гласный переднего ряда средне-верхнего подъёма

en: Close-mid central unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный среднего ряда средне-верхнего подъёма

en: Close-mid central rounded vowel
ru: Огублённый гласный среднего ряда средне-верхнего подъёма

en: Close-mid back unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный заднего ряда средне-верхнего подъёма

en: Close-mid back rounded vowel
ru: Огублённый гласный заднего ряда средне-верхнего подъёма

en: Mid-central vowel (Schwa)
ru: Ненапряжённый гласный среднего ряда среднего подъёма (Шва)

en: Open-mid front unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный переднего ряда средне-нижнего подъёма

en: Open-mid front rounded vowel
ru: Огублённый гласный переднего ряда средне-нижнего подъёма

en: Open-mid central unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный среднего ряда средне-нижнего подъёма

en: Open-mid central rounded vowel
ru: Огублённый гласный среднего ряда средне-нижнего подъёма

en: Open-mid back unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный заднего ряда средне-нижнего подъёма

en: Open-mid back rounded vowel
ru: Огублённый гласный заднего ряда средне-нижнего подъёма

en: Near-open front unrounded vowel
ru: Ненапряжённый неогублённый гласный переднего ряда нижнего подъёма

en: Near-open vowel
ru: Ненапряжённый гласный нижнего подъёма

en: Open front unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный переднего ряда нижнего подъёма

en: Open front rounded vowel
ru: Огублённый гласный переднего ряда нижнего подъёма

en: Open back unrounded vowel
ru: Неогублённый гласный заднего ряда нижнего подъёма

en: Open back rounded vowel
ru: Огублённый гласный заднего ряда нижнего подъёма

en: Voiceless labial-velar fricative
ru: Глухой лабиовелярный фрикативный

en: Voiced labial-velar approximant
ru: Звонкий лабиовелярный аппроксимант

en: Voiced labial-palatal approximant
ru: Звонкий лабиопалатальный аппроксимант

en: Voiceless epiglottal fricative
ru: Глухой эпиглоттальный фрикативный

en: Voiced epiglottal fricative
ru: Звонкий эпиглоттальный фрикативный

en: Epiglottal plosive
ru: Эпиглоттальный взрывной

en: Voiceless alveolo-palatal fricative
ru: Глухой альвео-палатальный фрикативный

en: Voiced alveolo-palatal fricative
ru: Звонкий альвео-палатальный фрикативный

en: Voiced alveolar lateral flap
ru: Звонкий альвеолярный латеральный удар

en: Simultaneous voiceless postalveolar and velar fricative
ru: Одновременный глухой постальвеолярный и велярный фрикативный

en: Top tie bar
ru: Верхняя перемычка

en: Bottom tie bar
ru: Нижняя перемычка

en: Long
ru: Долгий

en: Half-long
ru: Полудолгий

en: Extra short
ru: Очень короткий

en: Primary stress
ru: Основное ударение

en: Secondary stress
ru: Дополнительное ударение

en: Minor (foot) group
ru: Незначительный разрыв

en: Major (intonation) group
ru: Значительный разрыв

en: Syllable break
ru: Разрыв слога

en: Linking (absence of a break)
ru: Связывание (нет разрыва)

en: Voiceless
ru: Глухой

en: Voiceless (above)
ru: Глухой (верхний)

en: Voiced
ru: Звонкий

en: Breathy voiced
ru: Придыхательный голос

en: Creaky voiced
ru: Скрипучий голос

en: Linguolabial
ru: Язычногубной

en: Dental
ru: Дентальный

en: Apical
ru: Апикальный

en: Laminal
ru: Ламинальный

en: Aspirated
ru: Аспирированный

en: More rounded
ru: Более огублённый

en: Less rounded
ru: Менее огублённый

en: Advanced
ru: Продвинутый

en: Retracted
ru: Отодвинутый

en: Centralized
ru: Централизованный

en: Mid-centralized
ru: Средне-централизованный

en: Syllabic
ru: Слоговой

en: Non-syllabic
ru: Неслоговой

en: Rhoticity
ru: Эризованный

en: Labialized
ru: Лабиализованный

en: Palatized
ru: Палатализованный

en: Velarized
ru: Веляризованный

en: Pharyngialized
ru: Фарингализованный

en: Velarized or pharyngialized
ru: Веляризованный или фарингализованный

en: Raised
ru: Поднятый

en: Lowered
ru: Опущенный

en: Advanced tongue root
ru: Вытянутый корень языка

en: Retracted tongue root
ru: Оттянутый корень языка

en: Nasalized
ru: Назализованный

en: Nasal release
ru: Носовой отпуск

en: Lateral release
ru: Боковой отпуск

en: No audible release
ru: Невнятный отпуск

en: Extra high (accent)
ru: Верхний (ударение)

en: Extra high (tone letter)
ru: Верхний (литера)

en: High (accent)
ru: Высокий (ударение)

en: High (tone letter)
ru: Высокий (литера)

en: Mid (accent)
ru: Средний (ударение)

en: Mid (tone letter)
ru: Средний (литера)

en: Low (accent)
ru: Низкий (ударение)

en: Low (tone letter)
ru: Низкий (литера)

en: Extra low (accent)
ru: Нижний (ударение)

en: Extra low (tone letter)
ru: Нижний (литера)

en: Downstep
ru: Снижение тона на шаг

en: Upstep
ru: Подъём тона на шаг

en: Rising (accent)
ru: Восходящий (ударение)

en: Rising (tone letter)
ru: Восходящий (ударение)

en: Falling (accent)
ru: Нисходящий (ударение)

en: Falling (tone letter)
ru: Нисходящий (ударение)

en: High rising (accent)
ru: Высокий восходящий (ударение)

en: High rising (tone letter)
ru: Высокий восходящий (ударение)

en: Low rising (accent)
ru: Низкий восходящий (ударение)

en: Low rising (tone letter)
ru: Низкий восходящий (ударение)

en: Rising-falling (accent)
ru: Восходяще-нисходящий (ударение)

en: Rising-falling (tone letter)
ru: Восходяще-нисходящий (ударение)

en: Global rise
ru: Общий подъём

en: Global fall
ru: Общее снижение

en: ChessDiagram
ru: Шахматная диаграмма

en: Chess diagram
ru: Шахматная диаграмма

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
ru: Диаграмма шахматных позиций.
    Этот шаблон будет использовать XBoard для изменения позиции.
    Используйте 'File->Save Position' в XBoard для сохранения
    позиции, которую хотите показать.
    Убедитесь, что файл имеет расширение '.fen'
    и не забудьте ввести относительный путь
    к документу LyX.
    Внутри XBoard, нажмите 'Edit->Edit Position'
    чтобы включить общую правку доски.
    Вы также можете проверить
    параметр 'Options->Test legality', и
    запомните, правый и средний клик -- 
    добавляют новый материал на доску.
    Чтобы это заработало, вам нужно
    поместить файл lyxskak.sty туда,
    где TeX его найдёт, а также
    установить пакет skak из CTAN.

en: Dia diagram
ru: Диаграмма Dia

en: Dia diagram.
ru: Диаграмма Dia.

en: GnumericSpreadsheet
ru: Таблица Gnumeric

en: Spreadsheet
ru: Таблица

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a multi-page table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
ru: Электронная таблица, созданная с помощью Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice или Excel.
    Она импортируется как многостраничная таблица, поэтому допустима любая длина.
    Чрезмерная ширина может быть проблемой.
    Для преобразования необходимо приложение Gnumeric,
    как для файлов gnumeric, так и для и excel.

en: Inkscape figure
ru: Рисунок Inkscape

en: An Inkscape figure.
    Note that using this template automatically uses the 
    document text in the image (like with the Xfig template).
ru: Рисунок Inkscape.
    Обратите внимание, что использование этого шаблона автоматически 
    использует текст документа в изображении (как и в шаблоне Xfig).

en: Lilypond typeset music
ru: Нотная запись Lilypond

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
ru: Вёрстка нотной записи в GNU LilyPond,
    преобразованная в формат .pdf или .eps для включения.
    Использование .eps требует, по крайней мере, lilypond 2.6.
    Использование .pdf требует, по крайней мере, lilypond 2.9.

en: PDFPages
ru: PDF-страницы

en: PDF pages
ru: Страницы PDF

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
ru: Включает документы PDF, используя пакет 'pdfpages'.
    Для включения нескольких страниц, используйте параметр 'pages'-,
    который вставьте в 'Options'.
    Примеры:
    * pages={x-y} (диапазон страниц)
    * pages={x,y,z} (указанные страницы)
    * pages=- (все страницы)
    Чтобы узнать дополнительные параметры, прочитайте
    документацию пакета pdfpages.

en: RasterImage
ru: Растровая графика

en: Raster image
ru: Растровая графика

en: A bitmap file.
    Use this template to include bitmap images of any kind.
ru: Растровый файл.
    Используйте этот шаблон для включения растровых изображений любого вида.

en: VectorGraphics
ru: Векторная графика

en: Vector graphics
ru: Векторная графика

en: A vector graphics file.
    Use this template to include vector graphics of any kind.
    LyX will try to retain the vector properties of the image for
    the final output.
    Note that specialized templates exist for Xfig figures and Dia diagrams.
    The specialized templates allow to automatically use the document font in
    the figures, which is not possible with this general template.
ru: Файл векторной графики.
    Используйте этот шаблон для включения векторной графики любого вида.
    LyX попытается сохранить векторные свойства изображения для
    окончательного результата.
    Обратите внимание, что существуют специализированные шаблоны для рисунков Xfig и диаграмм Dia.
    Специализированные шаблоны позволяют автоматически использовать шрифт документа на
    рисунках, что невозможно с этим общим шаблоном.

en: Xfig figure
ru: Рисунок Xfig

en: An Xfig figure.
ru: Рисунок Xfig.

en: SVG (compressed)
ru: SVG (сжатый)

en: Plain text (chess output)
ru: Простой текст (вывод chess)

en: Sweave (Japanese)
ru: Sweave (Японский)

en: Sweave (Japanese)|S
ru: Sweave (Японский)|S

en: R/S code
ru: Код на языке R/S

en: LilyPond book (LaTeX)
ru: Книга LilyPond (LaTeX)

en: LilyPond book (pLaTeX)
ru: Книга LilyPond (pLaTeX)

en: LaTeX (clipboard)
ru: LaTeX (буфер обмена)

en: Plain text
ru: Простой текст

en: Plain text|a
ru: Простой текст|т

en: Plain text (pstotext)
ru: Простой текст (pstotext)

en: Plain text (ps2ascii)
ru: Простой текст (ps2ascii)

en: Plain text (catdvi)
ru: Простой текст (catdvi)

en: Plain Text, Join Lines
ru: Простой текст, объединить строки

en: LilyPond music
ru: Нотная запись LilyPond

en: Gnumeric spreadsheet
ru: Таблица Gnumeric

en: Excel spreadsheet
ru: Таблица Excel

en: XHTML Table (for spreadsheets)
ru: XHTML-таблица

en: HTML Table (for spreadsheets)
ru: HTML-таблица

en: OpenDocument spreadsheet
ru: Таблица OpenDocument

en: EPS (uncropped)
ru: EPS (с полями)

en: EPS (cropped)
ru: EPS (без полей)

en: Postscript
ru: PostScript

en: Postscript|t
ru: PostScript|t

en: PDF (ps2pdf)|P
ru: PDF (ps2pdf)|2

en: PDF (pdflatex)|F
ru: PDF (pdflatex)|P

en: PDF (graphics)
ru: PDF (графика)

en: PDF (cropped)
ru: PDF (без полей)

en: PDF (lower resolution)
ru: PDF (низкое разрешение)

en: DraftDVI
ru: Черновой DVI

en: Rich Text Format
ru: Формат RTF

en: Table (CSV)
ru: Таблица (CSV)

en: CJK LyX 1.4.x (big5)
ru: ККЯ LyX 1.4.x (big5)

en: CJK LyX 1.4.x (euc-jp)
ru: ККЯ LyX 1.4.x (euc-jp)

en: CJK LyX 1.4.x (euc-kr)
ru: ККЯ LyX 1.4.x (euc-kr)

en: LyX Preview
ru: Предварительный просмотр LyX

en: Program
ru: Программа

en: Windows Metafile
ru: Метафайл Windows (WMF)

en: Enhanced Metafile
ru: Улучшенный метафайл (EMF)

en: LyX Archive (zip)
ru: Архив LyX (zip)

en: LyX Archive (tar.gz)
ru: Архив LyX (tar.gz)

en: Game 1
ru: Игра 1

en: Game 2
ru: Игра 2

en: Example (LyXified)
ru: Пример (оформленный)

en: Example (raw)
ru: Пример

en: External Material
ru: Внешний материал

en: Feynman Diagrams
ru: Диаграммы Фейнмана

en: Instant Preview
ru: Мгновенный предпросмотр

en: Itemize Bullets
ru: Маркеры в списках

en: Minted File Listing
ru: Листинг Minted из файла

en: Minted Listings
ru: Листинги Minted

en: XY-Figure
ru: Диаграмма XY-Figure

en: XY-Pic
ru: Диаграмма XY-Pic

en: Graphics and Insets
ru: Графика и вставки

en: Localization Test (for Developers)
ru: Тест локализации (для разработчиков)

en: Mixing Japanese with other Languages (with CJKutf8)
ru: Многоязычная вёрстка японского с другими языками (с CJKutf8)

en: Mixing Japanese with other Languages (with platex)
ru: Многоязычная вёрстка японского с другими языками (с platex)

en: Writing Armenian
ru: Армянская письменность

en: Language Support
ru: Поддержка языков

en: Hazard and Precautionary Statements
ru: Опасности и меры предосторожности

en: LilyPond Book
ru: Книга LilyPond

en: Multilingual Captions
ru: Многоязычные подписи

en: Modules
ru: Модули

en: Beamer (Complex)
ru: Beamer (сложная)

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Writing Korean with CJK-ko
ru: Корейская письменность с CJK-ko

en: 00 Main File
ru: 00 Основной файл

en: 01 Dedication
ru: 01 Посвящение

en: 02 Foreword
ru: 02 Предисловие

en: 03 Preface
ru: 03 Введение

en: 04 Acknowledgements
ru: 04 Благодарности

en: 05 Contributor List
ru: 05 Список участников

en: 06 Acronym
ru: 06 Список сокращений

en: 07 Part
ru: 07 Часть

en: 08 Author
ru: 08 Автор

en: 09 Appendix
ru: 09 Приложения

en: 10 Glossary
ru: 10 Словарь терминов

en: 11 References
ru: 11 Список литературы

en: 05 Acronym
ru: 05 Список сокращений

en: 06 Part
ru: 06 Часть

en: 07 Chapter
ru: 07 Глава

en: 08 Appendix
ru: 08 Приложения

en: 09 Glossary
ru: 09 Словарь терминов

en: 10 Solutions
ru: 10 Решения

en: Colored
ru: Цветной

en: Simple
ru: Простой

en: Chapter 1
ru: Глава 1

en: Chapter 2
ru: Глава 2

en: Main File
ru: Основной файл

en: PhD Thesis
ru: Диссертация

en: Theses
ru: Диссертации

en: Formal with Footline
ru: Формальный с нижней линией

en: Formal without Footline
ru: Формальный без нижней линии

en: Grid with Head
ru: Сетка с заголовком

en: No Borders
ru: Без рамок

en: Simple Grid
ru: Простая сетка

en: ERROR!
ru: ОШИБКА!

en: No year
ru: Нет года

en: Bibliography entry not found!
ru: Источник не найден!

en: Disk Error:
ru: Ошибка диска:

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
ru: LyX не смог создать временный каталог '%1$s' (Может закончилось место на диске?)

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
ru: LyX пытается закрыть документ который содержит несохранённые изменения!

en: Save failed! Document is lost.
ru: Сохранить не удалось! Мужайтесь, документ потерян.

en: Attempting to close changed document!
ru: Попытка закрыть изменённый документ!

en: Could not remove the temporary directory %1$s
ru: Невозможно удалить временный каталог %1$s

en: Unknown token: %1$s %2$s
ru: Неизвестный токен: %1$s %2$s

en: Document header error
ru: Ошибка в заголовке документа

en: \begin_header is missing
ru: \begin_header отсутствует

en: \begin_document is missing
ru: \begin_document отсутствует

en: Changes not shown in LaTeX output
ru: Изменения не показаны в выводе LaTeX

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
ru: Изменения не будут выделены в выводе LaTeX'а потому, что xcolor и ulem не установлены.
    Пожалуйста установите эти пакеты или переопределите \lyxadded и \lyxdeleted в преамбуле LaTeX.

en: Index
ru: Предметный указатель

en: File Not Found
ru: Файл не найден

en: Unable to open file `%1$s'.
ru: Невозможно открыть файл `%1$s'.

en: Document format failure
ru: Ошибка формата документа

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
ru: Файл %1$s неожиданно закончился, скорее всего он повреждён.

en: %1$s is not a readable LyX document.
ru: %1$s нечитаемый документ LyX.

en: Conversion failed
ru: Конвертирование не выполнено

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
ru: %1$s создан другой версией LyX, невозможно создать временный файл при конвертировании.

en: Conversion script not found
ru: Сценарий для конвертирования не найден

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
ru: %1$s создан другой версией LyX, сценарий для конвертирования lyx2lyx не найден.

en: Conversion script failed
ru: Ошибка сценария преобразования

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
ru: Файл %1$s создан в старой версии LyX. Сценарий lyx2lyx не смог преобразовать его.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
ru: Файл %1$s создан в более новой версии LyX. Сценарий lyx2lyx не смог преобразовать его.

en: File is read-only
ru: Документ доступен только для чтения

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
ru: Файл %1$s нельзя записать, так как он помечен как доступный только для чтения.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
ru: Документ %1$s изменён извне. Вы уверены, что хотите перезаписать этот файл?

en: Overwrite modified file?
ru: Перезаписать изменённый файл?

en: &Overwrite
ru: &Перезаписать

en: Backup failure
ru: Ошибка создания резервного файла

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
ru: Не удаётся создать резервный файл %1$s.
    Пожалуйста, проверьте существует ли директория и доступна ли она для записи.

en: Write failure
ru: Ошибка записи

en: The file has successfully been saved as:
      %1$s.
    But LyX could not move it to:
      %2$s.
    Your original file has been backed up to:
      %3$s
ru: Файл успешно сохранён как:
      %1$s.
    Но LyX не смог переместить его в:
      %2$s.
    Ваш оригинальный файл скопирован сюда:
      %3$s

en: Cannot move saved file to:
      %1$s.
    But the file has successfully been saved as:
      %2$s.
ru: Невозможно переместить файл в:
      %1$s.
    Но файл успешно сохранён как:
      %2$s.

en: Saving document %1$s...
ru: Сохранение документа %1$s...

en:  could not write file!
ru:  не удалось записать файл!

en:  done.
ru:  завершено.

en: LyX: Attempting to save document %1$s
ru: LyX: Попытка сохранить документ  %1$s

en: Saved to %1$s. Phew.
ru: Сохранён как %1$s. Хух.

en: Save failed! Trying again...
ru: Сохранить не удалось! Ещё одна попытка...

en: Save failed! Trying yet again...
ru: Сохранить не удалось! И ещё раз...

en: Iconv software exception Detected
ru: Обнаружено исключение программы iconv

en: Please verify that the `iconv' support software is properly installed and supports the selected encoding (%1$s), or change the encoding in Document>Settings>Language.
ru: Убедитесь, что программа поддержки `iconv' установлена правильно и поддерживает выбранную кодировку (%1$s), или измените кодировку в Документ>Настройки>Язык.

en: Uncodable character '%1$s' (code point %2$s)
ru: Некодируемый символ '%1$s' (code point %2$s)

en: Some characters of your document are not representable in specific verbatim contexts.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
ru: Некоторые из символов Вашего документа не могут быть представлены в определённых дословных контекстах.
    Может помочь смена кодировки документа на utf8.

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
ru: Не удалось найти команду LaTeX для символа '%1$s' (code point %2$s)

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
ru: Некоторые из символов Вашего документа не могут быть представлены в выбранной кодировке.
    Может помочь смена кодировки документа на utf8.

en: iconv conversion failed
ru: не удалось преобразование с iconv

en: conversion failed
ru: не удалось преобразовать

en: Uncodable character in file path
ru: Некодируемый символ в пути файла

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
ru: Путь к вашему документу
    (%1$s)
    содержит символы, неизвестные
    в текущей кодировке документа (%2$s).
    Это может привести к неполному результату.
    
    Выберите соответствующую кодировку (такую как utf8)
    или измените путь.

en: The languages %1$s are only supported by Babel.
ru: Языки %1$s поддерживаются только Babel.

en: The language %1$s is only supported by Babel.
ru: Язык %1$s поддерживается только Babel.

en: The languages %1$s are only supported by Polyglossia.
ru: Языки %1$s поддерживаются только Polyglossia.

en: The language %1$s is only supported by Polyglossia.
ru: Язык %1$s поддерживается только Polyglossia.

en: Incompatible Languages!
ru: Несовместимые языки!

en: You cannot use the following languages together in one LaTeX document because they require conflicting language packages:
    %1$s%2$s
ru: В одном документе LaTeX нельзя одновременно использовать следующие языки, так как для них требуются конфликтующие языковые пакеты:
    %1$s%2$s

en: Running chktex...
ru: Запуск chktex...

en: chktex failure
ru: ошибка chktex

en: Could not run chktex successfully.
ru: Невозможно успешно запустить chktex.

en: Don't know how to export to format: %1$s
ru: Нет информации для экспортирования формата %1$s

en: Branch state changes in master document
ru: Состояние ветки меняется в главном документе

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
ru: Состояние ветки '%1$s' было изменено в главном документе. Пожалуйста, сохраните его.

en: Error exporting to format: %1$s.
ru: Ошибка при экспортировании в формат %1$s.

en: Error generating literate programming code.
ru: Ошибка при генерации кода грамотного программирования.

en: Branch "%1$s" already exists.
ru: Ветка "%1$s" уже существует.

en: Error viewing the output file.
ru: Ошибка при просмотре выходного файла.

en: Invalid filename
ru: Неправильное имя файла

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
ru: Следующее имя файла вызовет проблемы при запуске экспортированного файла в LaTeX:

en: Problematic filename for DVI
ru: Проблемное имя файла для DVI

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
ru: Следующее имя файла может вызвать проблемы при запуске экспортированного файла в LaTeX:

en: Export Warning!
ru: Предупреждение экспорта!

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
ru: В пути к базам данных BibTeX есть пробелы.
    BibTeX не сможет найти их.

en: Preview source code for paragraph %1$d
ru: Просмотр исходного кода для абзаца %1$d

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
ru: Просмотр исходного кода абзацев %1$s-%2$s

en: Preview source code
ru: Просмотр исходного кода

en: Preview preamble
ru: Просмотр преамбулы

en: Preview body
ru: Просмотр текста документа

en: Plain text does not have a preamble.
ru: Простой текст не имеет преамбулы.

en: Autosaving current document...
ru: Автосохранение текущего документа...

en: No information for exporting the format %1$s.
ru: Нет информации для экспортирования формата %1$s.

en: Hint: use non-TeX fonts or set input encoding to '%1$s'
ru: Подсказка: используйте системные шрифты или установите входную кодировку '%1$s'

en: Couldn't export file
ru: Невозможно экспортировать файл

en: File name error
ru: Ошибка в названии файла

en: The directory path to the document
    %1$s
    contains spaces, but your TeX installation does not allow them. You should save the file to a directory whose name does not contain spaces.
ru: Путь к документу
    %1$s
    содержит пробелы, но ваш установленный TeX не разрешает их. Сохраните файл в каталог с именем без пробелов.

en: Document export cancelled.
ru: Экспорт документа отменён.

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
ru: Документ экспортирован из %1$s в файл `%2$s'

en: Document exported as %1$s
ru: Документ экспортирован как %1$s

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
ru: Обнаружена аварийная копия документа %1$s.
    
    Восстановить аварийную копию?

en: Load emergency save?
ru: Загрузить аварийную копию?

en: &Recover
ru: &Восстановить

en: &Load Original
ru: Загрузить &исходный

en: &Only show difference
ru: Показывать только различия

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
ru: Аварийный файл успешно загружен, но исходный файл %1$s помечен только для чтения. Пожалуйста, не забудьте сохранить документ в другой файл.

en: Document was successfully recovered.
ru: Документ был успешно восстановлен.

en: Document was NOT successfully recovered.
ru: Документ НЕ был успешно восстановлен.

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
ru: Удалить аварийный файл?
    (%1$s)

en: Delete emergency file?
ru: Удалить аварийный файл?

en: &Keep
ru: Хранить

en: Emergency file deleted
ru: Аварийный файл удалён

en: Do not forget to save your file now!
ru: Не забудьте сохранить ваш файл прямо сейчас!

en: Remove emergency file now?
ru: Удалить аварийный файл?

en: Can't rename emergency file!
ru: Невозможно переименовать аварийный файл!

en: LyX was unable to rename the emergency file. You should do so manually. Otherwise, you will be asked about it again the next time you try to load this file, and may over-write your own work.
ru: LyX не удалось переименовать аварийный файл. Вы должны сделать это вручную. Иначе вас снова спросят об этом при следующей попытке загрузить этот файл и это может перезаписать вашу собственную работу.

en: Emergency File Renamed
ru: Аварийный файл переименован

en: Emergency file renamed as:
     %1$s
ru: Аварийный файл переименован в:
     %1$s

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
ru: Резервная копия  документа %1$s новее.
    
    Загрузить резервную копию вместо текущей?

en: Load backup?
ru: Загрузить резервную копию?

en: &Load backup
ru: Загрузить &резервную копию

en: Load &original
ru: Загрузить &первоначальную

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
ru: Резервная копия успешно загружена, но первоначальный файл %1$s доступен только для чтения. Пожалуйста сохраните документ в другой файл.

en: Senseless!!!
ru: Бессмысленно!!!

en: Document %1$s reloaded.
ru: Документ %1$s перезагружен.

en: Could not reload document %1$s.
ru: Не удалось перезагрузить документ %1$s.

en: File deleted from disk
ru: Файл удалён с диска

en: The file
      %1$s
    has been deleted from disk!
ru: Файл
      %1$s
    был удалён с диска!

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
ru: Пакет amsmath используется только когда в формулах присутствуют окружения AMS или символы из математических панелей AMS

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
ru: Пакет amssymb используется только когда в формулах присутствуют символы из математических панелей AMS

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
ru: Пакет cancel используется только когда в формулах присутствует команда \cancel

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
ru: Пакет esint используется только когда в формулах присутствуют специальные символы интеграла

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
ru: Пакет mathdots используется только когда в формулах присутствует команда \iddots

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
ru: Пакет mathtools используется только когда в формулах присутствуют некоторые математические отношения

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
ru: Пакет mhchem используется только когда в формулах присутствует команда \ce или \cf

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
ru: Пакет stackrel используется только когда в формулах присутствует команда \stackrel с нижним индексом

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
ru: Пакет stmaryrd используется только когда в формулах присутствуют символы из шрифта St Mary's Road для теоретической информатики

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
ru: Пакет undertilde используется только когда используется декорация 'utilde'

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
ru: Выбранный класс документа
    	%1$s
    требует внешние файлы, которые сейчас недоступны.
    Класс документа всё равно можно использовать, но
    документ нельзя будет скомпилировать, пока следующие
    необходимые компоненты не будут установлены:
    	%2$s
    См. раздел 3.1.2.2 (Наличие класса) в 
    Руководстве пользователя для получения дополнительной информации.

en: Document class not available
ru: Класс документа недоступен

en: greyedout inset text
ru: текст серой вставки

en: LyX Warning:
ru: Предупреждение LyX:

en: uncodable character
ru: некодируемый символ

en: Uncodable character in document metadata
ru: Некодируемый символ в метаданных документа

en: The metadata of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the metadata accordingly.
ru: Метаданные документа содержит символы
    недоступные в текущей кодировке (%1$s). Эти символы
    будут пропущены в выводе, что может привести к неполному выводу.
    
    Выберите подходящую кодировку (такую как utf8)
    или измените метаданные.

en: Uncodable character in class options
ru: Некодируемый символ в параметрах класса

en: The class options of your document contain glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the class options accordingly.
ru: Параметры класса вашего документа содержат символы
    недоступные в текущей кодировке (%1$s). Эти символы
    будут пропущены в выводе, что может привести к неполному выводу.
    
    Выберите подходящую кодировку (такую как utf8)
    или измените параметры класса.

en: Uncodable character in user preamble
ru: Некодируемый символ в преамбуле пользователя

en: The user preamble of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the preamble code accordingly.
ru: Преамбула пользователя в документе содержит символы
    недоступные в текущей кодировке (%1$s). Эти символы
    будут пропущены в выводе, что может привести к неполному выводу.
    
    Выберите подходящую кодировку (такую как utf8)
    или измените код преамбулы.

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
ru: Файл макета %1$s не найден. Будут использованы класс документа и макет по умолчанию. LyX не сможет произвести корректный вывод.

en: Document class not found
ru: Класс документа не найден

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
ru: Файл макета %1$s из-за ошибки в нём не может быть загружен. Будут использованы класс документа и макет по умолчанию. LyX не сможет произвести корректный вывод.

en: Could not load class
ru: Не удалось загрузить класс

en: Error reading internal layout information
ru: Ошибка чтения внутренней информации макета

en: Read Error
ru: Ошибка чтения

en: No bibliography processor found!
ru: Библиографические процессоры не найдены!

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available and no appropriate alternative has been found. No bibliography and references will be generated.
    Please fix your installation!
ru: Библиографический процессор, запрашиваемый этим документом (%1$s), недоступен, и подходящая альтернатива не найдена. Невозможно создать библиографию и ссылки.
    Пожалуйста, исправьте вашу установку!

en: Requested bibliography processor not found!
ru: Заданный библиографический процессор не найден!

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available. As a fallback, '%2$s' will be used, options are omitted. This might result in errors or unwanted changes in the bibliography. Please check carefully!
    It is suggested to install the missing processor.
ru: Библиографический процессор, запрашиваемый этим документом (%1$s), недоступен. В качестве запасного варианта будет использован '%2$s' (параметры процессора будут проигнорированы). Это может привести к ошибкам или нежелательным изменениям в библиографии. Пожалуйста, проверьте внимательно результат!
    Для корректной работы требуется установить недостающий процессор.

en: No more insets
ru: Больше нет вставок

en: Save bookmark
ru: Сохранить закладку

en: Document is read-only
ru: Документ доступен только для чтения

en: Document has been modified externally
ru: Документ был изменён внешней программой

en: This portion of the document is deleted.
ru: Эта часть документа удалена.

en: Absolute filename expected.
ru: Ожидается абсолютное имя файла.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
ru: Класс документа `%1$s' невозможно загрузить.

en: No further undo information
ru: Больше нет информации для отмены

en: No further redo information
ru: Нет дальнейшей информации для повторения отменённого действия

en: Search string not found!
ru: Строка не найдена!

en: Mark off
ru: Пометка выключена

en: Mark on
ru: Пометка включена

en: Mark removed
ru: Пометка удалена

en: Mark set
ru: Пометка установлена

en: Statistics for the selection:
ru: Статистика для выделения:

en: Statistics for the document:
ru: Статистика для документа:

en: %1$d words
ru: Слов: %1$d

en: One word
ru: Слов: 1

en: %1$d characters
ru: Знаков: %1$d

en: One character
ru: Знаков: 1

en: %1$d characters (no blanks)
ru: Знаков (без пробелов): %1$d

en: One character (no blanks)
ru: Знаков (без пробелов): 1

en: Statistics
ru: Статистика

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
ru: `inset-forall' прерывается так как количество действий больше, чем %1$d

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
ru: Применено "%1$s" к %2$d вставкам

en: Branch name
ru: Ветка

en: Branch already exists
ru: Ветка уже существует

en: Inserting document %1$s...
ru: Вставка документа %1$s...

en: Document %1$s inserted.
ru: Документ %1$s вставлен.

en: Could not insert document %1$s
ru: Невозможно вставить документ %1$s

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
ru: Не удалось прочесть указанный документ
    %1$s
    из-за ошибки: %2$s

en: Could not read file
ru: Нельзя прочесть файл

en: %1$s
     is not readable.
ru: %1$s
     невозможно прочесть.

en: Could not open file
ru: Невозможно открыть файл

en: Reading not UTF-8 encoded file
ru: Считывается файл не в кодировке UTF-8

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
ru: Файл не в кодировке UTF-8.
    Он будет прочитан в локальной 8-битной кодировке.
    Если это даст неправильный результат,
    измените кодировку файла на UTF-8
    внешней программой.

en: Uncodable character in author initials
ru: Некодируемый символ в инициалах автора

en: The author initials '%1$s',
    used for change tracking, contain the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the author initials.
ru: Инициалы автора '%1$s',
    используемые для отслеживания изменений, содержат символы,
    недоступные в текущей кодировке: %2$s. Эти символы
    будут пропущены в экспортированном файле LaTeX.
    
    Выберите подходящую кодировку (такую как utf8)
    или измените написание инициалов автора.

en: Uncodable character in author name
ru: Некодируемый символ в имени автора

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
ru: Имя автора '%1$s',
    используемое для отслеживания изменений, содержит символы,
    недоступные в текущей кодировке: %2$s. Эти символы
    будут пропущены в экспортированном файле LaTeX.
    
    Выберите подходящую кодировку (такую как utf8)
    или измените написание имени автора.

en: ChkTeX warning id # %1$s
ru: Предупреждение ChkTeX id # %1$s

en: none
ru: нет

en: black
ru: Чёрный

en: white
ru: Белый

en: blue
ru: Синий

en: brown
ru: Коричневый

en: cyan
ru: Циановый

en: darkgray
ru: Тёмно-серый

en: gray
ru: Серый

en: green
ru: Зелёный

en: lightgray
ru: Светло-серый

en: lime
ru: Лайм

en: magenta
ru: Маджента

en: olive
ru: Оливковый

en: orange
ru: Оранжевый

en: pink
ru: Розовый

en: purple
ru: Пурпурный

en: red
ru: Красный

en: teal
ru: Сине-зелёный

en: violet
ru: Фиолетовый

en: yellow
ru: Жёлтый

en: cursor
ru: курсор

en: background
ru: фон

en: text
ru: текст

en: selection
ru: выделение

en: selected math
ru: выделенная матем. формула

en: selected text
ru: выделенный текст

en: LaTeX text
ru: текст LaTeX

en: Text label 1
ru: метка текста 1

en: Text label 2
ru: метка текста 2

en: Text label 3
ru: метка текста 3

en: inline completion
ru: дополнение в строке

en: inline completion (non-unique)
ru: дополнение в строке (не единственное)

en: previewed snippet
ru: просмотренный фрагмент

en: note label
ru: метка заметки

en: note background
ru: фон заметки

en: comment label
ru: метка комментария

en: comment background
ru: фон комментария

en: greyedout inset label
ru: метка серой вставки

en: greyedout inset background
ru: фон серой вставки

en: phantom inset text
ru: текст вставки фантома

en: shaded box
ru: закрашенный блок

en: listings background
ru: фон листингов

en: branch label
ru: метка ветки

en: footnote label
ru: метка сноски

en: index label
ru: метка рубрики

en: margin note label
ru: метка заметки на полях

en: URL label
ru: метка URL

en: URL text
ru: текст URL

en: depth bar
ru: полоска уровня окружения

en: scroll indicator
ru: индикатор прокрутки

en: language
ru: язык

en: command inset
ru: вставка команд

en: command inset background
ru: фон вставки команд

en: command inset frame
ru: рамка вставки команд

en: command inset (broken reference)
ru: командная вставка (нарушенная ссылка)

en: button background (broken reference)
ru: фон кнопки (нарушенная ссылка)

en: button frame (broken reference)
ru: рамка кнопки (нарушенная ссылка)

en: button background (broken reference) under focus
ru: фон кнопки (нарушенная ссылка) в фокусе

en: special character
ru: специальный символ

en: math text
ru: матем. текст

en: math background
ru: фон матем. формулы

en: graphics background
ru: фон изображения

en: math macro background
ru: фон матем. макроса

en: math frame
ru: рамка матем. режима

en: math corners
ru: рамка матем. формулы

en: math line
ru: матем. линия

en: math macro hovered background
ru: фон матем. макроса при наведении

en: math macro label
ru: метка матем. макроса

en: math macro frame
ru: рамка матем. макроса

en: math macro blended out
ru: матем. макрос смешанный

en: math macro old parameter
ru: старый параметр матем. макроса

en: math macro new parameter
ru: новый параметр матем. макроса

en: collapsible inset text
ru: текст сворачиваемой вставки

en: collapsible inset frame
ru: рамка сворачиваемой вставки

en: inset background
ru: фон вставки

en: inset label
ru: метка вставки

en: inset frame
ru: рамка вставки

en: LaTeX error
ru: ошибка LaTeX

en: end-of-line marker
ru: маркер конца строки

en: appendix marker
ru: маркер, отделяющий приложения

en: change bar
ru: панель изменений

en: changes - deleted text (exported output)
ru: изменения - удалённый текст (вывод)

en: changes - added text (exported output)
ru: изменения - добавленный текст (вывод)

en: changed text (workarea, 1st author)
ru: изменённый текст (рабочая область, 1-й автор)

en: changed text (workarea, 2nd author)
ru: изменённый текст (рабочая область, 2-й автор)

en: changed text (workarea, 3rd author)
ru: изменённый текст (рабочая область, 3-й автор)

en: changed text (workarea, 4th author)
ru: изменённый текст (рабочая область, 4-й автор)

en: changed text (workarea, 5th author)
ru: изменённый текст (рабочая область, 5-й автор)

en: changed text (workarea, document comparison)
ru: изменённый текст (рабочая область, сравнение документов)

en: changes - deleted text brightness (workarea)
ru: изменения - модификатор удалённого текста (рабочая область)

en: added space markers
ru: маркеры дополнительного пространства

en: table line
ru: линия таблицы

en: table on/off line
ru: линия таблицы (отключенная)

en: bottom area
ru: нижняя область

en: new page
ru: новая страница

en: page break / line break
ru: разрыв страницы/строки

en: button frame
ru: рамка кнопки

en: button background
ru: фон кнопки

en: button background under focus
ru: фон кнопки в фокусе

en: paragraph marker
ru: маркер абзаца

en: preview frame
ru: рамка предпросмотра

en: regexp frame
ru: рамка рег. выражения

en: bookmark
ru: закладка

en: inherit
ru: наследовать

en: ignore
ru: игнорировать

en: <p>The following LaTeX backend has been configured to allow execution of external programs for any document:</p><center><p>%1$s</p></center><p>This is a dangerous configuration. Please, consider using the support offered by LyX for allowing this privilege only to documents that actually need it, instead.</p>
ru: <p>Следующая реализация LaTeX настроена так, чтобы разрешить выполнение внешних программ для любого документа:</p><center><p>%1$s</p></center><p>Это опасная конфигурация. Пожалуйста, рассмотрите возможность использования поддержки, предлагаемой LyX для разрешения этой привилегии только для документов, которые действительно в ней нуждаются.</p>

en: Security Warning
ru: Предупреждение безопасности

en: <p>The following LaTeX backend has been requested to allow execution of external programs:</p><center><p>%1$s</p></center><p>The external programs can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
ru: <p>Следующая реализация LaTeX была запрошена для выполнения внешних программ:</p><center><p>%1$s</p></center><p>Внешние программы могут выполнять произвольные команды на вашей системе, в том числе опасные, если они будут проинструктированы вредоносным документом LyX.</p>

en: <p>The requested operation requires the use of a converter from %2$s to %3$s:</p><blockquote><p>%1$s</p></blockquote><p>This external program can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
ru: <p>Запрошенная операция требует использования конвертера из %2$s в %3$s:</p><blockquote><p>%1$s</p></blockquote><p>Эта внешняя программа может выполнять произвольные команды на вашей системе, в том числе опасные, если это будет проинструктировано вредоносным документом LyX.</p>

en: An external converter is disabled for security reasons
ru: Внешний конвертер отключен для безопасности

en: <p><b>Your current preference settings forbid its execution.</b></p><p>(To change this setting, go to <i>Preferences &#x25b9; File Handling &#x25b9; Converters</i> and uncheck <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)
ru: <p><b>Текущие настройки настроек запрещают его выполнение.</b></p><p>(Для измерения этой настройки зайдите в <i>Настройки &#x25b9; Обработка файлов &#x25b9; Конвертеры</i> и уберите <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)

en: A LaTeX backend requires your authorization
ru: Реализация LaTeX требует вашей авторизации

en: An external converter requires your authorization
ru: Внешний конвертер требует вашей авторизации

en: <p>Should LaTeX backends be allowed to run external programs?</p><p><b>Allow them only if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
ru: <p>Разрешать ли реализациям LaTeX запускать внешние программы?</p><p><b>Разрешайте это только в том случае, если вы доверяете источнику/отправителю документа LyX!</b></p>

en: <p>Would you like to run this converter?</p><p><b>Only run if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
ru: <p>Хотите запустить этот конвертер?</p><p><b>Запускайте только в том случае, если вы доверяете источнику/отправителю документа LyX!</b></p>

en: Do &not allow
ru: Не разрешать

en: Do &not run
ru: Не запускать

en: A&llow
ru: Разрешить

en: &Run
ru: Запустить

en: &Always allow for this document
ru: Всегда разрешать для этого документа

en: &Always run for this document
ru: Всегда запускать для этого документа

en: Converter killed
ru: Конвертер завершён

en: The following converter was killed by the user.
     %1$s
ru: Следующий конвертер был завершён пользователем:
     %1$s

en: Cannot convert file
ru: Невозможно преобразовать файл

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
ru: Нет информации для преобразования файлов формата %1$s в %2$s.
    Определите конвертер в настройках.

en: Pygments driver command not found!
ru: Команда драйвера Pygments не найдена!

en: The driver command necessary to use the minted package
    (pygmentize) has not been found. Make sure you have
    the python-pygments module installed or, if the driver
    is named differently, to add the following line to the
    document preamble:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    where 'driver' is name of the driver command.
ru: Команда драйвера, необходимая для использования пакета minted
    (pygmentize) не была найдена. Убедитесь, что у вас
    установлен модуль python-pygments или, если драйвер
    имеет другое имя, добавьте следующую строку в
    преамбулу документа:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    где 'driver' - это имя команды драйвера.

en: Executing command:
ru: Исполняется команда:

en: Process Killed
ru: Процесс завершён

en: The conversion process was killed while running:
    %1$s
ru: Процесс конвертации был завершён при выполнении:
    %1$s

en: Process Timed Out
ru: Время ожидания процесса истекло

en: The conversion process:
    %1$s
    timed out before completing.
ru: Процесс преобразования:
    %1$s
    время ожидания истекло до окончания.

en: Build errors
ru: Ошибки сборки

en: There were errors during the build process.
ru: В процессе сборки возникли ошибки.

en: An error occurred while running:
    %1$s
ru: Произошла ошибка при выполнении:
    %1$s

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
ru: Невозможно переместить временный каталог из %1$s в %2$s.

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
ru: Невозможно скопировать временный файл из %1$s в %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
ru: Невозможно переместить временный файл из %1$s в %2$s.

en: Running LaTeX...
ru: Выполняется LaTeX...

en: Export canceled
ru: Экспорт отменён

en: The export process was terminated by the user.
ru: Процесс экспорта прерван пользователем.

en: Undefined reference
ru: Неопределённая ссылка

en: Undefined references or citations were found during the build.
    Please check the warnings in the LaTeX log (Document > LaTeX Log).
ru: При сборке были найдены неопределённые перекрёстные или библиографические ссылки.
    Пожалуйста, проверьте предупреждения в журнале LaTeX (Документ > Журнал сообщений LaTeX).

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
ru: Запуск LaTeX не удался. Кроме того, LyX не может найти журнал LaTeX %1$s.

en: LaTeX failed
ru: Ошибка LaTeX

en: The external program
    %1$s
    finished with an error. It is recommended you fix the cause of the external program's error (check the logs).
ru: Внешняя программа
    %1$s
    завершилась с ошибкой. Рекомендуется устранить причину ошибки внешней программы (проверьте логи).

en: Output is empty
ru: Вывод пуст

en: No output file was generated.
ru: Выходной файл не сгенерирован.

en: , Inset:
ru: , Вставка:

en: , Cell:
ru: , Ячейка:

en: , Position:
ru: , Позиция:

en: The character "%1$s" is uncodable in this verbatim context and thus has not been pasted.
ru: Символ "%1$s" является некодируемым в этом буквальном контексте, и поэтому не был вставлен.

en: The characters "%1$s" are uncodable in this verbatim context and thus have not been pasted.
ru: Символы "%1$s" являются некодируемыми в этом буквальном контексте, и поэтому не были вставлены.

en: Uncodable content
ru: Некодируемое содержимое

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
ru: Вставленная ветка "%1$s" не определена.
    Добавить её в список веток документа?

en: Unknown branch
ru: Неизвестная ветка

en: &Don't Add
ru: Не добавлять

en: Layout `%1$s' was not found.
ru: Макет `%1$s' не найден.

en: Layout Not Found
ru: Макет не найден

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
ru: Гибкая вставка %1$s не определена после перезагрузки макета `%2$s'.

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
ru: Гибкая вставка %1$s не определена из-за преобразования из макета `%2$s' в `%3$s'.

en: Undefined flex inset
ru: Неопределённая гибкая вставка

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
ru: Файл %1$s уже существует.
    
    Хотите перезаписать его?

en: Overwrite file?
ru: Перезаписать файл?

en: &Keep file
ru: &Оставить файл

en: Overwrite &all
ru: Перезаписать все

en: &Cancel export
ru: Отменить &экспорт

en: Couldn't copy file
ru: Невозможно скопировать файл

en: Copying %1$s to %2$s failed.
ru: Копирование %1$s в %2$s не удалось.

en: Language: %1$s,
ru: Язык: %1$s,

en: Number %1$s
ru: Число %1$s

en: Roman
ru: С засечками

en: Sans Serif
ru: Без засечек

en: Typewriter
ru: Машинописный

en: Symbol
ru: Символьный

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Medium
ru: Нормальный

en: Upright
ru: Прямой

en: Italic
ru: Курсивный

en: Slanted
ru: Наклонный

en: Smallcaps
ru: Капитель

en: Increase
ru: Увеличить

en: Decrease
ru: Уменьшить

en: Toggle
ru: Переключить

en: Emphasis %1$s,
ru: Выделение %1$s,

en: Underline %1$s,
ru: Подчёркивание %1$s,

en: Double underline %1$s,
ru: Двойное подчёркивание %1$s,

en: Wavy underline %1$s,
ru: Подчёркивание волной %1$s,

en: Strike out %1$s,
ru: Зачёркивание %1$s,

en: Cross out %1$s,
ru: Штриховое зачёркивание %1$s,

en: Noun %1$s,
ru: Имя %1$s,

en: Cannot view file
ru: Просмотр файла невозможен

en: File does not exist: %1$s
ru: Файл не существует: %1$s

en: No information for viewing %1$s
ru: Нет информации для просмотра %1$s

en: Auto-view file %1$s failed
ru: Автопросмотр файла %1$s не удался

en: No Filename
ru: Нет имени файла

en: No filename was provided!
ru: Не указано имя файла!

en: Cannot edit file
ru: Невозможно редактировать файл

en: LinkBack files can only be edited on Apple Mac OSX.
ru: Файлы LinkBack могут редактироваться только на macOS.

en: No information for editing %1$s
ru: Нет информации для редактирования %1$s

en: Auto-edit file %1$s failed
ru: Авто-редактирование файла %1$s не удалось

en: Could not find bind file
ru: Не найден файл привязок

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
ru: Невозможно найти файл привязок
    %1$s.
    Проверьте вашу установку.

en: Could not find `cua.bind' file
ru: На удалось найти файл `cua.bind'

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
ru: LyX не смог найти файл привязок по умолчанию `cua.bind'.
    Проверьте вашу установку.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
ru: Невозможно найти файл привязок
    %1$s.
    Будут использованы привязки по умолчанию.

en:    options:
ru:    параметры:

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
ru: Выполняется проход LaTeX номер %1$d

en: Running Bibliography Processor.
ru: Выполняется библиографический процессор.

en: Re-Running Bibliography Processor.
ru: Повторно выполняется библиографический процессор.

en: Running Index Processor.
ru: Выполняется процессор указателя.

en: Index Processor Error
ru: Ошибка процессора указателя

en: The index processor did not run successfully. Please check the output of View > Messages Pane!
ru: Процессор указателя не был успешно запущен. Пожалуйста, проверьте вывод Вид > Панель сообщений!

en: Running Nomenclature Processor.
ru: Выполняется процессор номенклатуры.

en: (NOTE: The erroneous command is in the preamble)
ru: (ЗАМЕТКА: Ошибочная команда в преамбуле)

en: BibTeX error:
ru: Ошибка BibTeX:

en: Biber error:
ru: Ошибка Biber:

en: Makeindex error:
ru: Ошибка Makeindex:

en: Xindy error:
ru: Ошибка Xindy:

en: Font not available
ru: Шрифт не доступен

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
ru: Пакет LaTeX `%1$s', необходимый для шрифта `%2$s'
    недоступен на вашей системе. LyX будет использовать шрифт по умолчанию.

en: Could not read configuration file
ru: Не удаётся прочитать файл конфигурации

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
ru: Ошибка чтения конфигурационного файла
    %1$s.
    Проверьте вашу установку.

en: The following files could not be loaded:
ru: Следующие файлы не загружаются:

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
ru: Невозможно создать временный каталог %1$s.

en: Cannot remove temporary directory
ru: Невозможно удалить временный каталог

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
ru: Невозможно удалить временный каталог %1$s

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
ru: Неверный параметр командной строки `%1$s'. Выходим.

en: Missing filename for this operation.
ru: Не указано имя файла для этой операции.

en: LyX failed to load the following file: %1$s
ru: LyX не смог загрузить файл: %1$s

en: No textclass is found
ru: Не найден класс документа

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
ru: LyX будет предоставлять только минимальную функциональность, потому что не найдены классы документа. Вы можете обновить конфигурацию LyX или продолжить.

en: &Reconfigure
ru: Обновить &конфигурацию

en: &Without LaTeX
ru: Без LaTeX

en: &Continue
ru: Продолжить

en: &Exit LyX
ru: Выйти из LyX'а

en: No python is found
ru: Не найдена программа python

en: LyX will only have minimal functionality because no python interpreter has been found. Consider installing python with your software manager or from the python.org website.
ru: LyX будет предоставлять только минимальную функциональность, потому что не найден Python. Рассмотрите возможность установки Python с помощью менеджера пакетов или с сайта python.org.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
ru: Обнаружен сигнал SIGHUP!
    Пока.

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
ru: Обнаружен сигнал SIGFPE!
    Пока.

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
ru: Обнаружен сигнал SIGSEGV!
    Извините, вы обнаружили ошибку в LyX. Надеемся, вы не потеряли никаких данных.
    Пожалуйста, ознакомьтесь с инструкциями по сообщению об ошибках в меню 'Помощь->Введение' и по возможности отправьте нам сообщение об этой ошибке. Спасибо!
    Пока.

en: LyX crashed!
ru: Сбой LyX!

en: Could not create temporary directory
ru: Невозможно создать временный каталог

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
ru: Невозможно создать временный каталог в
    "%1$s"
     Проверьте, что этот путь существует,
    доступен для записи и попробуйте ещё раз.

en: Missing user LyX directory
ru: Отсутствует каталог пользователя LyX

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
ru: Вы указали несуществующий каталог LyX, %1$s.
    Он необходим для хранения ваших настроек.

en: &Create directory
ru: Создать каталог

en: No user LyX directory. Exiting.
ru: Нет каталога пользователя LyX. Завершение работы.

en: LyX: Creating directory %1$s
ru: LyX: Создаётся каталог  %1$s

en: Failed to create directory. Perhaps wrong -userdir command-line option?
    Exiting.
ru: Ошибка при создании каталога. Возможно неверный параметр -userdir?
    Завершение работы.

en: List of supported debug flags:
ru: Список поддерживаемых флагов отладки:

en: Bad debug value `%1$s'. Exiting.
ru: Недопустимое отладочное значение `%1$s'. Выходим.

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
ru: Использование: lyx [ ключи командной строки ] [ имя_файла.lyx ... ]
    Ключи командной строки (будьте внимательны к регистру букв):
    	-help              данная подсказка
    	-userdir dir       установить каталог пользователя в dir
    	-sysdir dir        установить системный каталог в dir
    	-geometry WxH+X+Y  установить размер и положение главного окна при запуске
    	-dbg feature[,feature]...
                      выбор режимов отладки
                      Запустите `lyx -dbg' чтобы увидеть список режимов
    	-x [--execute] команда
                      выполнить указанную команду lyx.
    	-e [--export] формат
                      экспортировать документ в указанный формат.
    	-E [--export-to] формат имя_файла
                      экспортировать документ в файл с заданным именем 
                      в указанный формат.
    	-i [--import] формат имя_файла
                      импортировать заданный файл в указанном формате.
    	-f [--force-overwrite] что_перезаписать
                      указать перезаписываются ли файлы при экспорте,
                      используются значения `all' (все), `main' (только главный)
                      или `none' (не перезаписывать).
    	--ignore-error-message сообщение
                      позволяет игнорировать указанное сообщение об ошибке LaTeX.
                      Возможные значения:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      открыть документы в новом экземпляре программы.
    	-r [--remote]
                      открыть документы в запущенном экземпляре программы
                      (необходим рабочий lyxpipe).
    	-v [--verbose]
                      выводить на терминал выполняемые команды.
    	-batch    выполнить команды без запуска графического интерфейса и выйти.
    	-version  сведения о версии и сборке.
    Более подробное описание можно найти в документации (man page).

en:   Git commit hash
ru:   Хэш коммита Git

en: No system directory
ru: Нет системного каталога

en: Missing directory for -sysdir switch
ru: Отсутствует каталог для ключа -sysdir

en: No user directory
ru: Нет пользовательского каталога

en: Missing directory for -userdir switch
ru: Отсутствует каталог для ключа -userdir

en: Incomplete command
ru: Незавершённая команда

en: Missing command string after --execute switch
ru: Отсутствует команда после ключа --execute

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
ru: Отсутствует тип файла [например, latex, ps, ...] после ключа --export-to

en: Missing destination filename after --export-to switch
ru: Отсутствует имя файла после ключа --export-to

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
ru: Отсутствует тип файла [например, latex, ps, ...] после ключа --export

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
ru: Отсутствует тип файла [например, latex, ps, ...] после ключа --import

en: Missing filename for --import
ru: Не указано имя файла для --import

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
ru: Считать слитно написанные слова, например "diskdrive" вместо "disk drive", допустимыми?

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
ru: Укажите дополнительный язык. По умолчанию используется язык документа.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
ru: Снимите отметку, если вы не хотите, чтобы выделенный текст автоматически замещался тем, что вы печатаете.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
ru: Снимите отметку, если не хотите, чтобы параметры класса устанавливались по умолчанию после изменения класса.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
ru: Промежуток времени между автосохранениями (в секундах). 0 означает не выполнять автосохранение.

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
ru: Здесь указывается путь для расположения резервных файлов. Если указана пустая строка, LyX будет создавать резервный файл в том каталоге, где находится редактируемый файл.

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
ru: Определите параметры bibtex (см. man bibtex) или укажите альтернативный компилятор (напр. mlbibtex или bibulus).

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
ru: Определите параметры bibtex для PLaTeX (LaTeX для японского).

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
ru: Файл с привязками клавиш. Можно указать полный путь, или же LyX будет искать файл в каталогах bind/ глобальных и локальных настроек.

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
ru: Отметьте, чтобы осуществлялась проверка существования файлов в списке недавно открывавшихся.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
ru: Определяет как запускать chktex. Например, "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Обращайтесь к документации по ChkTeX.

en: Forbid use of external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
ru: Запретить использование внешних конвертеров с опцией 'needauth' для предотвращения нежелательных эффектов.

en: Ask user before calling external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
ru: Спрашивать пользователя перед вызовом внешних конвертеров с опцией 'needauth', чтобы предотвратить нежелательные эффекты.

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
ru: Обычно в LyX'е при перемещении по тексту с помощью полосы прокрутки позиция курсора не обновляется. Отметьте этот пункт, если вы предпочитаете всегда видеть курсор на экране.

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
ru: Настроить ширину текстового курсора. Используется автоматическая ширина, если установлено в 0.

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
ru: Обычно LyX не позволяет пользователю прокручивать ниже конца документа. Отметьте этот пункт, если вы предпочитаете прокручивать конец документа до верха экрана

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
ru: Настроить клавишу Apple действовать как Мета, а клавишу Control как Ctrl.

en: Use the Mac OS X conventions for cursor movement
ru: Использовать обычный для macOS способ перемещения курсора

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
ru: Показывать маленькую рамку с именем вокруг матем. макросов, когда курсор внутри.

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
ru: Файл определений команд. Можно указать как абсолютный путь, так и относительный, тогда LyX будет искать в глобальном и локальном каталоге commands/.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
ru: Формат по умолчанию, используемый с LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] с системными шрифтами.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
ru: Формат по умолчанию, используемый с LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
ru: Сворачивать ли диалоги при сворачивании главного окна программы. (Подействует только на вновь открываемые диалоги.)

en: Select how LyX will display any graphics.
ru: Укажите как LyX будет отображать любую графику в документе.

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
ru: Путь по умолчанию для ваших документов. Пустое значение выбирает каталог, из которого был запущен LyX.

en: Specify additional chars that can be part of a word.
ru: Укажите дополнительные символы, которые могут быть частью слова.

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
ru: Путь, по которому LyX будет переходить при необходимости выбрать шаблон. Пустое значение означает, что будет выбран каталог, из которого LyX был запущен.

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
ru: Определите параметры для makeindex (см. man makeindex) или укажите альтернативный компилятор. Напр. для xindy/make-rules, команда будет "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
ru: Определите параметры команды index для PLaTeX (LaTeX для японского).

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
ru: Определите параметры для makeindex (см. man makeindex) для использования в условных обозначениях. Они могут отличаться от параметров обработки предметного указателя.

en: The command to run the python pygments syntax highlighter.
ru: Команда для выполнения Pygments.

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
ru: Используйте это для установки корректной раскладки для вашей клавиатуры. Вам потребуется эта возможность, если вы, например, захотите набирать документы на немецком языке на американской клавиатуре.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
ru: Отметьте, если в начале документа требуется команда переключения языка.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
ru: Отметьте, если в конце документа требуется команда переключения языка.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
ru: Команда LaTeX для переключения от языка документа к другому языку. Например \selectlanguage{$$lang}, где $$lang заменяется названием другого языка.

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
ru: Команда LaTeX для возвращения обратно к языку документа.

en: The LaTeX command for local changing of the language.
ru: Команда LaTeX для локального изменения языка.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
ru: Снимите отметку, чтобы язык(и) не использовался как аргумент в \documentclass.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
ru: Команда LaTeX для загрузки языкового пакета. Например "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
ru: Снимите отметку, если не хотите, чтобы babel использовался, когда язык документа совпадает с языком по умолчанию.

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
ru: Снимите отметку, чтобы LyX не прокручивал к сохранённой позиции.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
ru: Снимите отметку, чтобы не загружать файлы, открытые в последней сессии LyX.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
ru: Снимите отметку, чтобы LyX не создавал резервные файлы.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
ru: Отметьте для включения подчёркивания слов, написанных в языке, отличном от языка документа.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
ru: Скорость прокрутки колёсика мышки.

en: The completion popup delay.
ru: Задержка всплывающих дополнений.

en: Select to display the completion popup in math mode.
ru: Выберите для показа всплывающего окна дополнения в математическом режиме.

en: Select to display the completion popup in text mode.
ru: Выберите для показа всплывающего окна дополнения в текстовом режиме.

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
ru: Показывать всплывающее окно дополнения без задержки после попытки неединственного дополнения.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
ru: Показывать маленький треугольник возле курсора, если доступно дополнение.

en: The inline completion delay.
ru: Задержка дополнения в строке.

en: Select to display the inline completion in math mode.
ru: Выберите для показа встроенного дополнения в математическом режиме.

en: Select to display the inline completion in text mode.
ru: Выберите для показа встроенного дополнения в текстовом режиме.

en: Use "..." to shorten long completions.
ru: Использовать "..." чтобы укоротить длинные дополнения.

en: Allow TeXMacs shorthand, like => converting to \Rightarrow.
ru: Разрешить сокращения TeXMacs, например => преобразуется в \Rightarrow.

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
ru: Максимальное количество недавних файлов (%1$d), которые будут показываться в меню Файл.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
ru: Эти каталоги будут использованы до обработки переменной среды PATH. Указывайте их в том виде, как принято в вашей операционной системе.

en: Shows a typeset preview of things such as math
ru: Показывать формулы так, как они будут выглядеть при печати

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
ru: У предварительно показываемых формул будут метки "(#)" вместо номеров

en: Scale the preview size to suit.
ru: Изменить размер предварительного показа до подходящего.

en: The option to print out in landscape.
ru: Параметр для печати в альбомной ориентации.

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
ru: Параметр для задания размеров бумаги.

en: The option to specify paper type.
ru: Параметр, указывающий формат бумаги.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
ru: Отметьте для визуального перемещения курсора, уберите отметку для логического перемещения.

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
ru: Укажите, следует ли, закрыв последний вид открытого документа, закрыть документ (да), скрыть его (нет) или спросить пользователя (спросить).

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
ru: DPI (количество точек на дюйм) вашего монитора определяется LyX автоматически. Если LyX сделал это неправильно, вы можете указать здесь правильное значение.

en: The screen fonts used to display the text while editing.
ru: Экранные шрифты, используемые для показа текста при редактировании.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
ru: Разрешить масштабирование растровых шрифтов. При установленной отметке некоторые шрифты могут выглядеть зазубренными. Если отметка снята, LyX вместо масштабирования будет использовать ближайший по размеру доступный шрифт.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
ru: Размеры шрифтов, используемые для вычисления размера экранных шрифтов.

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
ru: Масштабирования для экранных шрифтов. Указание 100% будет давать шрифты такого же размера, как и на бумаге.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
ru: Разрешить менеджеру сеансов сохранять и восстанавливать размеры окна.

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
ru: Это запускает lyxserver. Каналы получают дополнительное расширение "in" и "out". Только для продвинутых пользователей.

en: De-select if you don't want the startup banner.
ru: Снимите отметку, если вы не хотите видеть заставку при запуске.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
ru: LyX будет размещать свои временные каталоги по этому пути. Они будут удалены при выходе из LyX.

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
ru: Это место, где хранятся файлы библиотеки тезауруса.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
ru: Путь, по которому LyX будет переходить при необходимости выбрать шаблон. Пустое значение означает, что будет выбран каталог, из которого LyX был запущен.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
ru: Укажите каталоги, которые будут использованы до обработки переменной среды TEXINPUTS. Указывайте их в том виде, как принято в вашей операционной системе.

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
ru: Файл пользовательского интерфейса (UI). Может быть либо указан абсолютный путь, либо LyX будет искать его в глобальном или локальном каталоге ui/.

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
ru: Включить использование системных цветов для некоторых вещей, таких как фон главного окна и выделение.

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
ru: Включить автоматическое появление подсказок в рабочей области.

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
ru: Укажите команду установки формата бумаги для просмотрщика DVI (оставьте пустым или введите "-paper")

en: %1$s lock
ru: %1$s блокировка

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
ru: Хотите получить документ %1$s из системы контроля версий?

en: Retrieve from version control?
ru: Получить из системы контроля версий?

en: &Retrieve
ru: &Получить

en: Document not saved
ru: Документ не сохранён

en: You must save the document before it can be registered.
ru: Вы должны сохранить документ перед тем как зарегистрировать его.

en: LyX VC: Initial description
ru: LyX VC: Первоначальное описание

en: (no initial description)
ru: (нет начального описания)

en: LyX VC: Log message
ru: LyX VC: Сообщение журнала

en: (no log message)
ru: (нет сообщения)

en: LyX VC: Log Message
ru: LyX VC: Сообщение для журнала сообщений

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
ru: Откат к версии из репозитория для документа %1$s приведёт к потере всех текущих изменений.
    
    Откатить к старой версии?

en: Revert to stored version of document?
ru: Откат к версии из репозитория

en: &Revert
ru: Откатить

en: Senseless with this layout!
ru: Бессмысленно в этом макете!

en: Alignment not permitted
ru: Выравнивание не разрешено

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
ru: Новый макет не позволяет выравнивание, которое использовалось до этого.
    Возврат к умолчаниям.

en: Unknown Inset
ru: Неизвестная вставка

en: Change tracking author index missing
ru: Отсутствует авторский индекс отслеживания изменений

en: A change tracking author information for index %1$d is missing. This can happen after a wrong merge by a version control system. In this case, either fix the merge, or have this information missing until the corresponding tracked changes are merged or this user edits the file again.
ru: Сведения об авторе системы отслеживания изменений для индекса %1$d отсутствуют. Это может произойти после неправильного слияния системой управления версиями. В этом случае либо исправьте слияние, либо эта информация будет отсутствовать, пока соответствующие отслеживаемые изменения не будут объединены или этот пользователь не изменит файл снова.

en: Unknown token
ru: Неизвестный токен

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
ru: Вы не можете вставлять пробелы в начале абзаца. Пожалуйста, прочитайте Самоучитель.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
ru: Вы не можете вводить два пробела подряд таким способом. Пожалуйста, прочитайте Самоучитель.

en: Character is uncodable in this verbatim context.
ru: Символ является некодируемым в буквальном контексте.

en: [Change Tracking]
ru: [Отслеживание изменений]

en: Changed by %1$s[[author]] on %2$s[[date]].
ru: Изменено автором %1$s[[author]] в %2$s[[date]].

en: Font: %1$s
ru: Шрифт: %1$s

en: , Depth: %1$d
ru: , Вложенность: %1$d

en: , Spacing:
ru: , Интервал:

en: OneHalf
ru: Полуторный

en: Other (
ru: Другой (

en: , Style:
ru: , Стиль:

en: , Paragraph:
ru: , Абзац:

en: , Char: 0x
ru: , Символ: 0x

en: , Boundary:
ru: , Граница:

en: No font change defined.
ru: Изменения шрифта не определены.

en: Math editor mode
ru: Математический режим

en: No valid math formula
ru: Некорректная математическая формула

en: Already in regular expression mode
ru: Уже в режиме &регулярного выражения

en: Regexp editor mode
ru: Режим редактора regexp

en: Action flattens document structure
ru: Действие упрощает структуру документа

en: This action will cause some headings that have been on different level before to be on the same level since there is no more lower or higher heading level. Continue still?
ru: Это действие приведёт к тому, что некоторые заголовки, которые раньше находились на разных уровнях, будут находиться на одном уровне, поскольку больше нет более низкого или более высокого уровня заголовка. Продолжить?

en: &Yes, continue nonetheless
ru: &Да, всё равно продолжить

en: &No, quit operation
ru: &Нет, завершить операцию

en: Layout
ru: Макет

en:  not known
ru:  неизвестен

en: Table Style
ru: Стиль таблиц

en: Missing argument
ru: Отсутствует аргумент

en: Invalid argument (number exceeds stack size)!
ru: Недопустимый параметр (число превышает размер стека)!

en: Invalid argument (must be a non-negative number)!
ru: Недопустимый параметр (введите положительное число)!

en: Text properties applied: %1$s
ru: Применены свойства текста: %1$s

en: Path to thesaurus directory not set!
ru: Каталог для словарей тезауруса не задан!

en: The path to the thesaurus directory has not been specified.
    The thesaurus is not functional.
    Please refer to sec. 6.15.1 of the User's Guide for setup
    instructions.
ru: Каталог для словарей тезауруса не задан.
    Тезаурус не работает.
    Пожалуйста, обратитесь к разделу 6.16.1 Руководства пользователя за
    инструкциями по настройке.

en: Paragraph layout set
ru: Установлено размещение абзаца

en: Plain Layout
ru: Обычный текст

en: Missing File
ru: Отсутствует файл

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
ru: Не найден stdinsets.inc! Это может привести к потере данных!

en: Corrupt File
ru: Повреждённый файл

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
ru: Не прочитан stdinsets.inc! Это может привести к потере данных!

en: %1$s (Float)
ru: %1$s (плавающий объект)

en: Sub-%1$s ##
ru: Под-%1$s ##

en: Sub-%1$s (Float)
ru: Под-%1$s (плавающий объект)

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
ru: Модуль %1$s требуется для этого документа,
    но его нет в списке доступных модулей.
    Если вы установили его недавно, то
    необходимо обновить конфигурацию LyX.

en: Module not available
ru: Модуль не доступен

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
ru: Модуль %1$s требует пакет, который
    отсутствует в текущей установке LaTeX, либо
    неустановленный конвертер. Вывод LaTeX
    может быть невозможен.
    Отсутствует:
    	%2$s
    См. раздел 3.1.2.3 (Модули) руководства пользователя.

en: Package not available
ru: Пакет недоступен

en: Error reading module %1$s
ru: Ошибка чтения модуля %1$s

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
ru: Модуль цитирования %1$s запрашивается этим документом,
    но его нет в списке доступных модулей.
    Если вы установили его недавно, то
    необходимо обновить конфигурацию LyX.

en: Cite Engine not available
ru: Модуль цитирования не доступен

en: The cite engine %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
ru: Модуль цитирования %1$s требует пакет, который
    отсутствует в текущей установке LaTeX, либо
    неустановленный конвертер. Вывод LaTeX
    может быть невозможен.
    Отсутствует:
    	%2$s
    См. раздел 3.1.2.3 (Модули) руководства пользователя.

en: Error reading cite engine %1$s
ru: Ошибка чтения модуля цитирования %1$s

en: MISSING:
ru: ОТСУТСТВУЕТ:

en: unknown type!
ru: неизвестный тип!

en: Index Entries (%1$s)
ru: Рубрики указателя (%1$s)

en: Table of Contents
ru: Содержание

en: Changes
ru: Изменения

en: Senseless
ru: Бессмысленно

en: Citations
ru: Библиографические ссылки

en: Labels and References
ru: Метки и ссылки

en: Broken References and Citations
ru: Нарушенные ссылки

en: Child Documents
ru: Дочерние документы

en: Graphics[[listof]]
ru: Изображения

en: Equations
ru: Нумерованные формулы

en: Nomenclature Entries
ru: Обозначения

en: Check whether the GNU RCS package is installed on your system.
ru: Проверьте, установлен ли пакет GNU RCS в вашей системе.

en: Revision control error.
ru: Ошибка системы контроля версий.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
ru: Во время выполнения команды возникла проблема:
    '%1$s'.

en: Up-to-date
ru: Обновлённый

en: Locally Modified
ru: Локально модифицирован

en: Locally Added
ru: Локально добавлен

en: Needs Merge
ru: Требуется слияние

en: Needs Checkout
ru: Требуется загрузка

en: No CVS file
ru: Нет файла CVS

en: Cannot retrieve CVS status
ru: Невозможно получить статус CVS

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
ru: Версия репозитория новее текущей загруженной копии.
    Вы должны сначала обновиться из репозитория или отменить свои изменения.

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
ru: Ошибочное состояние при загрузке изменений.
    
    '%1$s'

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
ru: Ошибка при обновлении из репозитория.
    Вам нужно вручную разрешить конфликты СЕЙЧАС!
    '%1$s'.
    
    После нажатия OK, LyX попробует заново открыть этот документ.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
ru: Обнаружены изменения в рабочем каталоге:
    %1$s
    
    Возможные конфликты должны быть решены вручную или вам придётся возвратиться к версии из репозитория.

en: Changes detected
ru: Обнаружены изменения

en: &Abort
ru: Прервать

en: View &Log ...
ru: Просмотр &журнала...

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
ru: Ошибка при обновлении документа %1$s из репозитория.
    Вам нужно вручную разрешить конфликты прямо СЕЙЧАС!
    '%2$s'.
    
    После нажатия OK, LyX попробует заново открыть этот документ.

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
ru: Документ %1$s отсутствует в репозитории.
    Вы должны зафиксировать его первую версию, прежде чем сможете выполнять откат.

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
ru: Невозможно вернуть документ %1$s к версии репозитория.
    Состояние "%2$s" является неожиданным.

en: Error: Could not generate logfile.
ru: Ошибка: не могу сгенерировать logfile.

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
ru: Ошибка при фиксировании в репозиторий.
    Вы должны решить проблему вручную.
    После нажатия OK LyX повторно откроет этот документ.

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
ru: Ошибка при установке блокировки на запись.
    Чаще всего это происходит когда другой
    пользователь уже редактирует текущий документ!
    Также проверьте доступ к репозиторию.

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
ru: Ошибка при снятии блокировки на запись.
    Проверьте доступ к репозиторию.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
ru: Обнаружены изменения в рабочем каталоге:
    %1$s
    
    В случае конфликтов, предпочтение отдаётся файлам из локального каталога.
    
    Продолжить?

en: &Yes
ru: Да

en: &No
ru: Нет

en: SVN File Locking
ru: Блокировка файла SVN

en: Locking property unset.
ru: Блокировка снята.

en: Locking property set.
ru: Блокировка установлена.

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
ru: Не забывайте зафиксировать блокировку в репозитории.

en: protected
ru: защищённый

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
ru: Документ %1$s уже загружен и содержит несохранённые изменения.
    Хотите ли вы отбросить эти изменения и загрузить версию документа с диска?

en: Reload saved document?
ru: Вернуться к сохранённому документу?

en: Yes, &Reload
ru: Да, &перезагрузить

en: No, &Keep Changes
ru: Нет, сохранить изменения

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
ru: Файл %1$s существует, но текущий пользователь не может его прочесть.

en: File not readable!
ru: Файл невозможно прочесть!

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
ru: Документ %1$s пока не существует.
    
    Хотите создать его?

en: Create new document?
ru: Создать новый документ?

en: &Yes, Create New Document
ru: Да, создать новый документ

en: &No, Do Not Create
ru: Нет, не создавать

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
ru: Указанный шаблон документа
    %1$s
    нельзя прочесть.

en: Could not read template
ru: Невозможно прочитать шаблон

en: Standard[[Bullets]]
ru: Стандартный

en: Dings 1
ru: Маркер 1

en: Dings 2
ru: Маркер 2

en: Dings 3
ru: Маркер 3

en: Dings 4
ru: Маркер 4

en: This tab contains invalid input. Please fix!
ru: Эта вкладка содержит недопустимый ввод. Пожалуйста, исправьте!

en: Cancel
ru: Отмена

en: Close
ru: Закрыть

en: Unavailable:
ru: Недоступно:

en: Unavailable: %1$s
ru: Недоступно: %1$s

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Directories
ru: Каталоги

en: File
ru: Файл

en: Master document
ru: Главный документ

en: Open files
ru: Открытые файлы

en: Manuals
ru: Руководства

en: %1$s: the end was reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
ru: %1$s: достигнут конец при поиске вперёд.
    Продолжить поиск с начала?

en: %1$s: the beginning was reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
ru: %1$s: достигнуто начало при поиске назад.
    Продолжить поиск с конца?

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
ru: Идёт расширенный поиск (нажмите ESC для отмены) . . .

en: Advanced search cancelled by user
ru: Расширенный поиск отменён пользователем

en: Wrap search?
ru: Продолжить поиск?

en: Nothing to search
ru: Нечего искать

en: No open document(s) in which to search
ru: Нет открытых документов для поиска

en: Advanced Find and Replace
ru: Расширенный поиск и замена

en: Find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
ru: Найти предыдущее совпадение (Shift+Enter, следующее: Enter)

en: < Rep&lace
ru: < Заменить

en: Replace and find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
ru: Заменить и найти предыдущее совпадение (Shift+Enter, следующее: Enter)

en: Class Default
ru: По умолчанию для класса

en: Document Default
ru: По умолчанию для документа

en: Float Settings
ru: Плавающий объект

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
ru: ОШИБКА: Невозможно прочитать файл CREDITS

en: Please install correctly to estimate the great
    amount of work other people have done for the LyX project.
ru: Пожалуйста, установите всё корректно, чтобы оценить
    тот огромный труд, который множество людей вложили в LyX.

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
ru: Ошибка: Невозможно прочитать файл CREDITS

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
ru: Ошибка: Невозможно прочитать файл RELEASE-NOTES

en: Please install correctly to see what has changed
    for this version of LyX.
ru: Пожалуйста, установите всё корректно, чтобы увидеть изменения
    для текущей версии LyX.

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
ru: Ошибка: Невозможно прочитать файл RELEASE-NOTES

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
ru: LyX
    Copyright © 1995 Matthias Ettrich, 1995–%1$s команда разработки LyX

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
ru: Эта программа является свободным программным обеспечением; вы можете распространять и/или модифицировать её согласно условиям GNU General Public License, опубликованной Фондом свободного программного обеспечения (Free Software Foundation); либо версии 2 лицензии, либо (по вашему выбору) любой более поздней версии.

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
ru: LyX распространяется в надежде, что он будет полезен, но БЕЗ КАКИХ-ЛИБО ГАРАНТИЙ; даже без подразумеваемой гарантии ЦЕННОСТИ или ПРИГОДНОСТИ ДЛЯ КОНКРЕТНОЙ ЦЕЛИ.
    Смотрите GNU General Public License для получения дополнительной информации.
    Вы должны были получить копию лицензии вместе с этой программой; если нет, напишите в Фонд свободного программного обеспечения: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: not released yet
ru: ещё не выпущена

en: Version %1$s
    (%2$s)
ru: Версия %1$s
    (%2$s)

en: Built from git commit hash
ru: Собран из коммита Git с хэшем

en: Qt Version (run-time): %1$s on platform %2$s
ru: Версия Qt (выполнение): %1$s/%2$s

en: Qt Version (compile-time): %1$s
ru: Версия Qt (компиляция): %1$s

en: OS Version (run-time): %1$s
ru: Операционная система: %1$s

en: Python detected: %1$s
ru: Версия Python: %1$s

en: About LyX
ru: О программе LyX

en: About %1
ru: О %1

en: Preferences
ru: Настройки

en: Reconfigure
ru: Обновить конфигурацию

en: Restore Defaults
ru: Восстановить значения по умолчанию

en: Quit %1
ru: Выйти из %1

en: Apply
ru: Применить

en: Reset
ru: Сбросить

en: Open
ru: Открыть

en: Nothing to do
ru: Выполнять нечего

en: Unknown action
ru: Неизвестная команда

en: Command not handled
ru: Команда не обрабатывается

en: Command disabled
ru: Команда отключена

en: Bad debug value `%1$s'.
ru: Недопустимое отладочное значение `%1$s'.

en: Command not allowed without a buffer open
ru: Команда недопустима без открытых документов

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
ru: аргумент <LFUN-COMMAND> команды buffer-forall не верен

en: Wrong focus!
ru: Неверный фокус!

en: Running configure...
ru: Выполняется конфигурирование...

en: Reloading configuration...
ru: Перезагружается конфигурация...

en: System reconfiguration failed
ru: Сбой обновления конфигурации системы

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
ru: Обновление конфигурации системы завершилось неудачно.
    Используется класс документа по умолчанию, но LyX может работать
    неправильно. При необходимости обновите конфигурацию ещё раз.

en: System reconfigured
ru: В системе была обновлена конфигурация

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
ru: В системе была обновлена конфигурация.
    Необходимо перезапустить LyX, чтобы использовать обновлённые классы документов.

en: Exiting.
ru: Выхожу.

en: Opening help file %1$s...
ru: Открываем файл помощи %1$s...

en: Wrong argument. Must be 'examples' or 'templates'.
ru: Неверный аргумент. Допустимы только 'examples' или 'templates'.

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name> <x11_darkname>
ru: Синтаксис: set-color <lyx_name> <x11_name> <x11_darkname>

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
ru: Установка цвета не удалась "%1$s" - цвет не определён или не может быть переопределён

en: Cannot iterate more than %1$d times
ru: Невозможно итерировать более, чем %1$d раз

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
ru: Применено "%1$s" к %2$d буферу(ам)

en: Document defaults saved in %1$s
ru: Настройки документа по умолчанию сохранены в %1$s

en: Unable to save document defaults
ru: Невозможно сохранить как документ по умолчанию

en: Unknown function.
ru: Неизвестная функция.

en: The current document was closed.
ru: Текущий документ был закрыт.

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
ru: LyX получил сообщение об ошибке, сейчас он попытается сохранить все документы и выйти.
    
    Ошибка:

en: Software exception Detected
ru: Обнаружена ошибка в программе

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
ru: LyX получил сообщение о серьёзной ошибке, сейчас он попытается сохранить все документы и выйти.

en: Could not find UI definition file
ru: Не удалось найти файл определения UI

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
ru: Ошибка при чтении включённого файла
    %1$s.
    Проверьте вашу установку.

en: Could not find default UI file
ru: На удалось найти файл UI по умолчанию

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
ru: LyX не смог найти файл UI по умолчанию!
    Проверьте вашу установку.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
ru: Ошибка при чтении конфигурационного файла
    %1$s.
    Сброс к настройкам по умолчанию.
    Посмотрите Инструменты>Настройки>Интерфейс пользователя и
    проверьте какой файл интерфейса вы используете.

en: Author &Names:
ru: Имена авторов:

en: Insert the author name(s) for the author-year reference here. If you use an abbreviated list (with `et al.'), the full list can go below.
ru: Вставьте здесь имя автора (имена авторов) для ссылки "автор-год". Если вы используете сокращённый список (с "et al.''), полный список можно найти ниже.

en: Pass content of the `Author', `Year' and `All Authors' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
ru: Передавать содержимое полей `Автор', `Год' и `Все авторы' буквально в LaTeX. Установите, если хотите ввести код LaTeX.

en: Bibliography Item Settings
ru: Источник

en: BibTeX Bibliography
ru: Библиография BibTeX

en: All avail. databases
ru: Все доступные базы

en: This list consists of all databases that are indexed by LaTeX and thus are found without a file path. This is usually everything in the bib/ subdirectory of LaTeX's texmf tree. If you want to reuse your own database, this is the place you should store it.
ru: Этот список содержит все базы данных, которые индексируются LaTeX и поэтому находятся без задания пути к файлу. Обычно это все файлы из каталога texmf/bib/ вашей установки LaTeX. Если вы хотите использовать свою собственную базу данных, можете сохранить её там же.

en: Document Encoding
ru: Кодировка документа

en: Database
ru: База данных

en: File Encoding
ru: Кодировка файла

en: General E&ncoding:
ru: Общая кодировка:

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here. If indivivual databases have different encodings, you can set it in the list above.
ru: Если в ваших библиографических базах данных используется кодировка, отличная от кодировки документа LyX, укажите её здесь. Если отдельные базы данных имеют разные кодировки, вы можете установить их в вышеприведённом списке.

en: General Encoding
ru: Общая кодировка

en: If this bibliography database uses a different encoding than specified below, set it here
ru: Если эта библиографическая база данных использует другую кодировку, чем указанная ниже, установите её здесь.

en: Biblatex Bibliography
ru: Библиография Biblatex

en: all reference units
ru: все ссылки

en: D&ocuments
ru: Документы

en: BibTeX Databases (*.bib)
ru: Базы данных BibTeX (*.bib)

en: Select a BibTeX database to add
ru: Добавить базу данных BiBTeX

en: BibTeX Styles (*.bst)
ru: Стили BibTeX (*.bst)

en: Select a BibTeX style
ru: Выберите стиль BibTeX

en: No frame
ru: Без рамки

en: Simple rectangular frame
ru: Простая прямоугольная рамка

en: Oval frame, thin
ru: Тонкая овальная рамка

en: Oval frame, thick
ru: Толстая овальная рамка

en: Drop shadow
ru: Рамка с тенью

en: Shaded background
ru: Закрашенный фон

en: Double rectangular frame
ru: Двойная прямоугольная рамка

en: Depth
ru: Глубина

en: Total Height
ru: Полная высота

en: Box Settings
ru: Блок

en: master
ru: главный

en: Branch Settings
ru: Ветка

en: Branch
ru: Ветка

en: Activated
ru: Активна

en: Filename Suffix
ru: Суффикс имени файла

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Enter new branch name
ru: Введите название новой ветки

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
ru: Ветка с именем "%1$s" уже существует.
    Хотите объединить ветку "%2$s" с ней?

en: &Merge
ru: Объединить

en: Renaming failed
ru: Переименование не удалось

en: The branch could not be renamed.
ru: Ветку невозможно переименовать.

en: Merge Changes
ru: Объединить изменения

en: Inserted by %1
ru: Вставлено автором %1

en: Deleted by %1
ru: Удалено автором %1

en:  on[[date]] %1
ru:  [[date]] %1

en: Inserted on %1
ru: Вставка %1

en: Deleted on %1
ru: Удаление %1

en: No change
ru: Без изменений

en: Small Caps
ru: Капитель

en: (Without)[[underlining]]
ru: (нет)

en: Single[[underlining]]
ru: Одинарное

en: Double[[underlining]]
ru: Двойное

en: Wavy
ru: Волной

en: (Without)[[strikethrough]]
ru: (нет)

en: Single[[strikethrough]]
ru: Одинарное

en: With /
ru: Штриховое

en: (Without)[[color]]
ru: (нет)

en: Text Properties
ru: Свойства текста

en: Reset All To &Default
ru: Сбросить все на "По умолчанию"

en: Reset All To No Chan&ge
ru: Сбросить все на "Без изменений"

en: &Reset All Fields
ru: Сбросить все поля

en: Citation
ru: Библиографическая ссылка

en: All avail. citations
ru: Все доступные источники

en: Regular e&xpression
ru: &Регулярное выражение

en: Case se&nsitive
ru: Учитывать &регистр

en: Search as you &type
ru: Искать при &вводе текста

en: Ordered list of all cited references.
    You can reorder, add and remove references with the buttons on the left.
ru: Упорядоченный список всех процитированных источников.
    Вы можете изменить порядок, добавить или удалить источники, используя кнопки слева.

en: General text befo&re:
ru: Общий текст до:

en: General &text after:
ru: Общий текст после:

en: Text that precedes the whole reference list. For text that precedes individual items, double-click on the respective entry above.
ru: Текст, предшествующий всему списку ссылок. Для текста, предшествующего отдельным пунктам, дважды щёлкните соответствующую запись выше.

en: Text that follows the whole reference list. For text that follows individual items, double-click on the respective entry above.
ru: Текст, который следует за всем списком ссылок. Для текста, следующего за отдельными пунктами, дважды щёлкните соответствующую запись выше.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
ru: Текст до ссылки (например, "сравн.")

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
ru: Текст после ссылки (например, "стр.")

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero").
ru: Принудительный верхний регистр в именах ("Да Винчи", вместо "да Винчи").

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
ru: Всегда показывать всех авторов (вместо "и др.")

en: All references available for citing.
ru: Все источники, доступные для цитирования.

en: All references available for citing.
    To add the selected one, hit Add, press Enter or double-click.
    Hit Ctrl-Enter to add and close the dialog.
ru: Все источники, доступные для цитирования.
    Чтобы добавить выделенный, нажмите кнопку Добавить, клавишу Enter или используйте двойной щелчок мышью.
    Нажмите Ctrl-Enter, чтобы добавить источник и закрыть это окно.

en: Keys
ru: Ключи

en: Displays a sketchy preview if a citation is selected above
ru: Отображает примерный печатный вид для выделенного источника

en: Sketchy preview of the selected citation
ru: Предварительный просмотр источника в библиографии

en: Enter string to filter the list of available citations
ru: Введите строку для фильтрации списка доступных источников

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
ru: Введите строку для фильтрации списка доступных источников и нажмите <Enter>

en: 
    The down arrow key will get you into the list of filtered citations.
ru: 
    Клавиша 'Стрелка вниз' переведёт вас в список отфильтрованных источников.

en: Text before
ru: Текст до

en: Cite key
ru: Ключ источника

en: Text after
ru: Текст после

en: pasted
ru: вставлено

en: %1$s Files
ru: Файлы %1$s

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
ru: Выберите имя файла, для сохранения вставленной графики

en: Canceled.
ru: Отменено.

en: Overwrite external file?
ru: Перезаписать внешний файл?

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
ru: Файл %1$s уже существует, перезаписать?

en: List of previous commands
ru: Список предыдущих команд

en: Next command
ru: Следующая команда

en: Compare LyX files
ru: Сравнить файлы LyX

en: Select document
ru: Выберите документ

en: LyX Documents (*.lyx)
ru: Документы LyX (*.lyx)

en: Error while comparing documents.
ru: Ошибка сравнения документов.

en: Aborted
ru: Прервано

en: Finished
ru: Завершено

en: Aborting process...
ru: Прерывание процесса...

en: differences
ru: различия

en: Current Author
ru: Текущий автор

en: Document Comparison
ru: Сравнение документов

en: Compare different revisions
ru: Сравнение разных версий

en: Counters
ru: Счётчик

en: big[[delimiter size]]
ru: большой

en: Big[[delimiter size]]
ru: Большой

en: bigg[[delimiter size]]
ru: огромный

en: Bigg[[delimiter size]]
ru: Огромный

en: Math Delimiter
ru: Скобки

en: (None)
ru: (Нет)

en: No Delimiter
ru: Без скобки

en: Variable
ru: переменный

en: Module not found!
ru: Модуль не найден!

en: &End Edit
ru: Завершить редактирование

en: Layout is valid!
ru: Макет без ошибок!

en: Layout is invalid!
ru: Макет содержит ошибки!

en: Conversion to current format impossible!
ru: Преобразование в текущий формат невозможно!

en: Conversion to current stable format impossible.
ru: Преобразование в текущий стабильный формат невозможно.

en: Convert to current format
ru: Преобразовать в текущий формат

en: Small Skip
ru: Малый

en: Medium Skip
ru: Средний

en: Big Skip
ru: Большой

en: Text Layout
ru: Макет текста

en: Child Document
ru: Дочерний документ

en: Include to Output
ru: Включить в выходной файл

en: Unicode (utf8)
ru: Юникод (utf8)

en: Traditional (auto-selected)
ru: Традиционная (автовыбор)

en: Select Unicode (utf8) encoding.
ru: Выберите кодировку Юникод (utf8).

en: Use language-dependent traditional encodings.
ru: Использовать традиционные кодировки для выбранных языков

en: Select a custom, document-wide encoding.
ru: Выберите пользовательскую кодировку для документа.

en: Standard Unicode support by the ``inputenc'' package.
ru: Поддержка стандартного Юникода пакетом ``inputenc''.

en: Use UTF-8 'as-is': do not load any supporting packages, do not convert any characters to LaTeX macros. For use with non-TeX fonts (XeTeX/LuaTeX) or custom preamble code.
ru: Использовать UTF-8 'как есть': не загружать пакеты поддержки, не конвертировать символы в макросы LaTeX. Для использования с системными шрифтами (XeTeX/LuaTeX) или пользовательским кодом преамбулы.

en: Load ``inputenc'' with option 'utf8x' for extended Unicode support by the ``ucs'' package.
ru: Загружать ``inputenc'' с опцией 'utf8x' для расширенной поддержки Юникода пакетом ``ucs''.

en: Language Default (no inputenc)
ru: По умолчанию для языка (без inputenc)

en: Use the traditional default encoding of the text language. Switch encoding if a text part is set to a language with different default.
ru: Использовать традиционную кодировку по умолчанию для языка текста. Переключите кодировку, если для части текста установлен другой язык по умолчанию.

en: Do not load the 'inputenc' package. Switch encoding if required but do not write input encoding switch commands to the source.
ru: Не загружать пакет 'inputenc'. При необходимости переключите кодировку, но не записывайте команды переключения входной кодировки в документ.

en: Automatic[[encoding]]
ru: Автоматическая

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
ru: Использовать шрифты OpenType и TrueType (требуется XeTeX или LuaTeX)
    Необходимо установить пакет "fontspec" для использования этой возможности

en: empty
ru: пустой

en: plain
ru: простой

en: headings
ru: с заголовками

en: fancy
ru: красивый (fancy)

en: Page Margins
ru: Поля страницы

en: Numbered
ru: Нумеруется

en: Appears in TOC
ru: Отображается в содержании

en: Package
ru: Пакет

en: Load automatically
ru: Автоматически

en: Load always
ru: Всегда загружать

en: Do not load
ru: Не загружать

en: The AMS LaTeX packages are always used
ru: Пакеты AMS LaTeX используются всегда

en: The LaTeX package %1$s is always used
ru: Пакет LaTeX %1$s используется всегда

en: The AMS LaTeX packages are never used
ru: Пакеты AMS LaTeX никогда не используются

en: The LaTeX package %1$s is never used
ru: Пакет LaTeX %1$s никогда не используется

en: Math Options
ru: Математика

en: %1$s [Class '%2$s']
ru: %1$s [Класс '%2$s']

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
ru: LyX не нашёл класс. Проверьте, установлен ли у вас соответствующий класс (%1$s) и все необходимые пакеты (%2$s).

en: All avail. modules
ru: Все доступные модули

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
ru: Введите параметры листингов в нижнее окно. Введите ? для того, чтобы увидеть список параметров.

en: Document Class
ru: Класс документа

en: Local Layout
ru: Локальный макет

en: Colors
ru: Цвета

en: Change Tracking
ru: Отслеживание изменений

en: Numbering & TOC
ru: Нумерация и содержание

en: Indexes
ru: Указатели

en: PDF Properties
ru: Свойства PDF

en: Bullets
ru: Маркеры

en: LaTeX Preamble
ru: Преамбула LaTeX

en: Unapplied changes
ru: Неприменённые изменения

en: Some changes in the document were not yet applied.
    Do you want to apply them before closing or dismiss the changes?
ru: Некоторые изменения в документе ещё не были приняты.
    Вы хотите применить их до закрытия или отменить изменения?

en: &Apply
ru: &Применить

en: &Dismiss Changes
ru: Отклонить изменения

en: Some changes in the previous document were not yet applied.
    Do you want to switch back in order to apply them or dismiss the changes?
ru: Некоторые изменения в предыдущем документе ещё не были приняты.
    Вы хотите переключиться обратно, чтобы применить их или отменить изменения?

en: &Switch Back
ru: Переключить &обратно

en: Default margins
ru: Поля по умолчанию

en: Package defaults
ru: По умолчанию для пакета

en: If no value is given, the defaults as set by the class, a package or the preamble are used.
ru: Если пусто, то используется значение по умолчанию для класса, пакета или преамбулы.

en: If no value is given, the defaults as set by the geometry package or a package/class overriding geometry's defaults are used.
ru: Если пусто, то используется значение по умолчанию из пакета geometry или пакета/класса, заменяющего это значение из geometry.

en: Direct (No inputenc)
ru: Прямая (без inputenc)

en: Direct (XeTeX/LuaTeX)
ru: Прямая (XeTeX/LuaTeX)

en:  (not installed)
ru:  (не установлен)

en: Default font (as set by class)
ru: Шрифт по умолчанию (заданный классом)

en: Non-TeX Fonts Default
ru: Системные шрифты по умолчанию

en:  (not available)
ru:  (не доступен)

en: Class Default (TeX Fonts)
ru: По умолчанию для класса (шрифты TeX)

en: Lay&outs
ru: Макеты

en: LyX Layout (*.layout)
ru: Макеты LyX (*.layout)

en: Local layout file
ru: Локальный файл макета

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
ru: Выбранный файл макета - это локальный файл макета,
    он не находится в системном или пользовательском каталоге.
    Ваш документ не сможет работать с этим макетом, если
    файл макета будет перемещён в другой каталог.

en: &Set Layout
ru: &Установить макет

en: Unable to read local layout file.
ru: Не удалось прочитать локальный файл макета.

en: This is a local layout file.
ru: Это локальный файл макета.

en: Select master document
ru: Выберите основной документ

en: LyX Files (*.lyx)
ru: Файлы LyX (*.lyx)

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
ru: Некоторые изменения в диалоге ещё не приняты.
    Если вы не примените их сейчас, они будут
    потеряны после этого действия.

en: &Dismiss
ru: &Отклонить

en: Unable to set document class.
ru: Не удалось установить класс документа.

en: Basic numerical
ru: Числовой

en: Author-year
ru: Автор-год

en: Author-number
ru: Автор-число

en: %1$s and %2$s
ru: %1$s и %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
ru: %1$s, %2$s, и %3$s

en: %1$s (unavailable)
ru: %1$s (недоступно)

en: Module provided by document class.
ru: Модуль представляемый классом документа.

en: <p><b>Category:</b> %1$s.</p>
ru: <p><b>Категория:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Package(s) required:</b> %1$s.</p>
ru: <p><b>Требуются пакеты:</b> %1$s.</p>

en: or
ru: или

en: <p><b>Modules required:</b> %1$s.</p>
ru: <p><b>Требуются модули:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Modules excluded:</b> %1$s.</p>
ru: <p><b>Исключённые модули:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Filename:</b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>
ru: <p><b>Имя файла:</b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>

en: <p><font color=red><b>WARNING: Some required packages are unavailable!</b></font></p>
ru: <p><font color=red><b>ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: Некоторые требуемые пакеты недоступны!</b></font></p>

en: per part
ru: на часть

en: per chapter
ru: на главу

en: per section
ru: на раздел

en: per subsection
ru: на подраздел

en: per child document
ru: на дочерний документ

en: %1$s (not available)
ru: %1$s (недоступно)

en: [No options predefined]
ru: [Не предопределено никаких параметров]

en: Uninstalled used fonts
ru: Неустановленные использованные шрифты

en: This font is not installed and won't be used in output
ru: Этот шрифт не установлен и не будет использоваться в выводе

en: C&ustomize Hyperref Options
ru: Настроить параметры hyperref

en: &Use Hyperref Support
ru: Поддержка hyperref

en: Can't set layout!
ru: Не удалось установить макет!

en: Unable to set layout for ID: %1$s
ru: Не удалось установить макет для ID: %1$s

en: Not Found
ru: Не найдено

en: Assigned master does not include this file
ru: Указанный основной документ не включает этот файл

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
ru: Вы должны включить этот файл в документ
    '%1$s', если хотите использовать основной
    документ.

en: Could not load master
ru: Не удалось загрузить основной файл

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
ru: Основной документ '%1$s'
    не может быть загружен.

en: %1 (missing req.)
ru: %1 (не уст. пакет)

en: personal module
ru: персональный модуль

en: distributed module
ru: распространяемый модуль

en: <b>Module name:</b> <i>%1</i> (%2)
ru: <b>Имя модуля:</b> <i>%1</i> (%2)

en: <b>Note:</b> Some requirements for this module are missing!
ru: <b>Замечание:</b> Некоторые зависимости этого модуля отсутствуют!

en: TeX Mode Inset Settings
ru: Код TeX

en: Literate
ru: Буквально

en: Error List
ru: Список ошибок

en: %1$s Errors (%2$s)
ru: Ошибки %1$s (%2$s)

en: Top left
ru: Сверху слева

en: Bottom left
ru: Снизу слева

en: Baseline left
ru: По базисной линии слева

en: Top center
ru: Сверху по центру

en: Bottom center
ru: Снизу по центру

en: Baseline center
ru: По базисной линии по центру

en: Top right
ru: Сверху справа

en: Bottom right
ru: Снизу справа

en: Baseline right
ru: По базисной линии справа

en: Scale%
ru: % исходного размера

en: Select external file
ru: Выбрать внешний файл

en: automatically
ru: автоматически

en: Graphics
ru: Изображение

en: Dissolve previous group?
ru: Разложить предыдущую группу?

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
ru: Если вы включите этот рисунок в группу '%2$s',
    группа, в которой он был до этого ('%1$s') будет удалена,
    поскольку он был её единственным элементом.
    Продолжить?

en: Stick with group '%1$s'
ru: Оставить в группе '%1$s'

en: Assign to group '%1$s' anyway
ru: Связать с группой '%1$s' в любом случае

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
ru: Если вы исключите этот рисунок из группы '%1$s',
    группа будет удалена, потому что
    этот рисунок единственный её элемент.
    Продолжить?

en: Sign off from group '%1$s'
ru: Исключить из группы '%1$s'

en: Enter unique group name:
ru: Введите уникальное название для группы:

en: Group already defined!
ru: Группа уже определена!

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
ru: Группа изображений с именем '%1$s' уже существует.

en: Set max. &width:
ru: Установить макс. &ширину:

en: Set max. &height:
ru: Установить макс. &высоту:

en: Maximal width of image in output
ru: Макс. ширина изображения в выводе

en: Maximal height of image in output
ru: Макс. высота изображения в выводе

en: in[[unit of measure]]
ru: in

en: Select graphics file
ru: Выберите файл с изображением

en: &Clipart
ru: Галерея

en: Normal Space
ru: Обычный пробел

en: Thin Space (1/6 em)
ru: Тонкий пробел (1/6 em)

en: Medium Space (2/9 em)
ru: Средний пробел (2/9 em)

en: Thick Space (5/18 em)
ru: Широкий пробел (5/18 em)

en: Negative Thin Space (−1/6 em)
ru: Отрицательный тонкий пробел (−1/6 em)

en: Negative Medium Space (−2/9 em)
ru: Отрицательный средний пробел (−2/9 em)

en: Negative Thick Space (−5/18 em)
ru: Отрицательный широкий пробел (−5/18 em)

en: Half Quad (1/2 em)
ru: Полуквадрат (1/2 em)

en: Quad (1 em)
ru: Квадрат (1 em)

en: Double Quad (2 em)
ru: Двойной квадрат (2 em)

en: Horizontal Fill
ru: Горизонтальное заполнение

en: Visible Space
ru: Видимый пробел

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
ru: Вставлять промежуток даже после разрыва строки.
    Заметьте, что защищённый полуквадрат будет преобразован
    в вертикальный промежуток, если используется в начале абзаца!

en: Insert the spacing even after a line break
ru: Вставить промежуток даже после разрыва строки

en: Horizontal Space Settings
ru: Горизонтальный промежуток

en: Hyperlink Settings
ru: Гиперссылка

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
ru: Введите параметры листинга справа. Нажмите ? для списка параметров.

en: &Create
ru: &Создать

en: Select document to include
ru: Выберите документ для включения

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
ru: Документы LaTeX/LyX (*.tex *.lyx)

en: Index Entry Settings
ru: Рубрика указателя

en: Start
ru: Начало

en: Emphasized
ru: Выделение

en: Label Color
ru: Цвет метки

en: Cannot remove standard index
ru: Невозможно удалить стандартный указатель

en: The default index cannot be removed.
ru: Указатель по умолчанию не может быть удалён.

en: Enter new index name
ru: Введите название нового указателя

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
ru: Невозможно переименовать указатель. Возможно такое имя уже используется.

en: Date (current)
ru: Дата (текущая)

en: Date (last modification of document)
ru: Дата (последнее изменение документа)|и

en: Date (fixed)
ru: Дата (заданная)

en: Time (current)
ru: Время (текущее)

en: Time (last modification of document)
ru: Время (последнее изменение документа)

en: Time (fixed)
ru: Время (заданное)

en: Document Information
ru: Информация документа

en: Version Control Information
ru: Информация системы управления версиями

en: LaTeX Package Availability
ru: Доступность пакета LaTeX

en: LaTeX Class Availability
ru: Доступность класса LaTeX

en: Last Assigned Keyboard Shortcut
ru: Последнее назначенное сочетание клавиш

en: All Assigned Keyboard Shortcuts
ru: Все назначенные сочетания клавиш

en: LyX Menu Location
ru: Расположение меню LyX

en: Localized GUI String
ru: Переведённая строка GUI

en: LyX Toolbar Icon
ru: Значок панели LyX

en: LyX Preferences Entry
ru: Пункт настроек LyX

en: LyX Application Information
ru: Информация о приложении LyX

en: Custom Format
ru: Пользовательский формат

en: Not Applicable
ru: Не применимо

en: Package Name
ru: Имя пакета

en: Class Name
ru: Имя класса

en: LyX Function
ru: Функция LyX

en: English String
ru: Строка на английском

en: Preferences Key
ru: Ключ настроек

en: Enter date format specification, using the following placeholders:
    * d: day as number without a leading zero
    * dd: day as number with a leading zero
    * ddd: abbreviated localized day name
    * dddd: long localized day name
    * M: month as number without a leading zero
    * MM: month as number with a leading zero
    * MMM: abbreviated localized month name
    * MMMM: long localized month name
    * yy: year as two digit number
    * yyyy: year as four digit number
ru: Введите спецификацию формата даты, используя следующие обозначения:
    * d: день как число без ведущего нуля
    * dd: день как число с ведущим нулем
    * ddd: сокращенное локализованное название дня
    * dddd: длинное локализованное название дня
    * М: месяц как число без ведущего нуля
    * ММ: месяц как число с ведущим нулем
    * МММ: сокращенное локализованное название месяца
    * MMMM: длинное локализованное название месяца
    * yy: год в виде двухзначного числа
    * yyyy: год в виде четырехзначного числа

en: Enter time format specification, using the following placeholders:
    * h: the hour without a leading zero (1-12 in AM/PM)
    * hh: the hour with a leading zero (01-12 in AM/PM)
    * H: the hour without a leading zero (0-23)
    * HH: the hour with a leading zero (00-23)
    * m: the minute without a leading zero
    * mm: the minute with a leading zero
    * s: the second without a leading zero
    * ss: the second with a leading zero
    * z: the milliseconds without leading zeroes
    * zzz: the milliseconds with leading zeroes
    * AP or A: use AM/PM display ('AM'/'PM')
    * ap or a: use am/pm display ('am'/'pm')
    * t: the timezone (e.g. CEST)
ru: Введите спецификацию формата времени, используя следующие обозначения:
    * h: час без ведущего нуля (1-12 в AM/PM)
    * hh: час с ведущим нулём (01-12 в AM/PM)
    * H: час без ведущего нуля (0-23)
    * HH: час с ведущим нулём (00-23)
    * m: минута без ведущего нуля
    * mm: минута с ведущим нулём
    * s: секунда без ведущего нуля
    * ss: секунда с ведущим нулём
    * z: миллисекунды без ведущих нулей
    * zzz: миллисекунды с ведущими нулями
    * AP или A: показывать AM/PM ('AM'/'PM')
    * ap или a: показывать am/pm ('am'/'pm')
    * t: часовой пояс (например, CEST)

en: Please select a valid type above
ru: Выберите допустимый тип выше

en: Enter a LaTeX package name such as 'hyperref' (extension is optional). The output will be 'Yes' (package available) or 'No' (package unavailable).
ru: Введите имя пакета LaTeX, например 'hyperref'. На выходе будет 'Да' (пакет доступен) или 'Нет' (пакет отсутствует).

en: Enter a LaTeX class name such as 'article' (extension is optional). The output will be 'Yes' (class available) or 'No' (class unavailable).
ru: Введите имя класса LaTeX, например 'article'. На выходе будет 'Да' (класс доступен) или 'Нет' (класс отсутствует).

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the most recently assigned keyboard shortcut for this function
ru: Введите имя функции, например, 'math-insert \alpha'. Подробный список функций см. в разделе Помощь > Функции LyX. Выходом является последнее назначенное сочетание клавиш для этой функции.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output lists all possible keyboard shortcuts for this function
ru: Введите имя функции, например, 'math-insert \alpha'. Подробный список функций см. в разделе Помощь > Функции LyX. Выводятся все возможные сочетания клавиш для данной функции.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the path to the function in the menu (using the current localization).
ru: Введите имя функции, например, 'math-insert \alpha'. Подробный список функций см. в разделе Помощь > Функции LyX. Выходом является путь к функции в меню (на текущем языке пользовательского интерфейса).

en: Enter a localizable English string from the LyX User Interface, including accelerator markup ('&' or '|') and trailing colons. The output is the localized string (using the current localization); trailing colons and accelerator markup are stripped.
ru: Введите строку на английском языке из пользовательского интерфейса LyX, включая разметку ускорителя ("&" или "|") и завершающие двоеточия. На выходе - переведённая строка (на текущем языке пользовательского интерфейса); завершающие двоеточия и разметка ускорителя удаляются.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the toolbar icon for this function (using the active icon theme).
ru: Введите имя функции, например, 'math-insert \alpha'. Подробный список функций см. в разделе Помощь > Функции LyX. Выходом является значок панели инструментов для этой функции (с использованием активной темы значков).

en: Enter a LyX preferences key such as 'bind_file'. See the proposed list for available entries. The output is the current setting of this preference.
ru: Введите ключ настроек LyX, например, 'bind_file'. См. предлагаемый список доступных вариантов. Выводом является текущее значение этого параметра.

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Enter a valid value below
ru: Введите допустимое значение ниже

en: Here you can enter a fixed time (in ISO format: hh:mm:ss)
ru: Введите заданное время (в формате ISO: hh:mm:ss)

en: &Fixed Time:
ru: Заданное время:

en: Field Settings
ru: Поле

en: Label Settings
ru: Метка

en: Line Settings
ru: Линия

en: No language
ru: Нет языка

en: Program Listing Settings
ru: Листинг программы

en: No dialect
ru: Нет диалекта

en: LaTeX Log
ru: Журнал сообщений LaTeX

en: Literate Programming Build Log
ru: Журнал сборки для грамотного программирования

en: lyx2lyx Error Log
ru: Журнал ошибок lyx2lyx

en: Version Control Log
ru: Журнал системы управления версиями

en: Log file not found.
ru: Журнал не найден.

en: No literate programming build log file found.
ru: Не найден журнал сборки для грамотного программирования.

en: No lyx2lyx error log file found.
ru: Не найден лог-файл lyx2lyx.

en: No version control log file found.
ru: Журнал управления версиями не найден.

en: New File From Template
ru: Создать из шаблона

en: All available files
ru: Все доступные файлы

en: Enter string to filter the list of available files
ru: Введите строку для фильтрации списка доступных файлов

en: User and System Files
ru: Пользовательские и системные файлы

en: User Files Only
ru: Только пользовательские файлы

en: System Files Only
ru: Только системные файлы

en: All available languages of the selected file are displayed here.
    The selected language version will be opened.
ru: Здесь показаны все доступные языки для выделенного файла.
    Будет открыта версия для выбранного языка.

en: No alternative language versions available for the selected file.
ru: Для выбранного файла не доступны альтернативные языковые версии.

en: If alternative languages are available for a given file,
    they can be chosen here if a file is selected.
ru: Если для данного файла доступны альтернативные языки,
    они могут быть заданы здесь при выборе файла.

en: Select example file
ru: Выберите файл примера

en: &Examples
ru: &Примеры

en: Select template file
ru: Выберите файл шаблона

en: &Templates
ru: &Шаблоны

en: &User files
ru: &Пользовательские файлы

en: &System files
ru: &Системные файлы

en: Chose UI file
ru: Выберите файл интерфейса (UI)

en: LyX UI Files (*.ui)
ru: Файлы интерфейса LyX (*.ui)

en: Chose bind file
ru: Выберите файл привязок клавиш

en: LyX Bind Files (*.bind)
ru: Привязки клавиш LyX (*.bind)

en: Chose keyboard map
ru: Выберите раскладку клавиатуры

en: LyX Keymap Files (*.kmap)
ru: Раскладки клавиатуры LyX (*.kmap)

en: Default Template
ru: Шаблон по умолчанию

en: Open Example File
ru: Открыть пример

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Math Matrix
ru: Матрица

en: Nomenclature Settings
ru: Обозначение

en: Note Settings
ru: Заметка

en: Paragraph Settings
ru: Абзац

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
ru: Как описано в Руководстве пользователя, ширина этого текста определяет ширину метки каждого элемента в окружениях, таких как Список и Описание.
     Обычно, вам не нужно устанавливать это, поскольку ширина наибольшей метки используется для всех элементов.

en: &Close
ru: &Закрыть

en: Phantom Settings
ru: Фантом

en: Look & Feel
ru: Вид и поведение

en: File Handling
ru: Обработка файлов

en: Keyboard/Mouse
ru: Клавиатура и мышь

en: Input Completion
ru: Дополнение ввода

en: C&ommand:
ru: &Команда:

en: Co&mmand:
ru: &Команда:

en: Screen Fonts
ru: Экранные шрифты

en: Paths
ru: Пути

en: Select directory for example files
ru: Выберите каталог с файлами примеров

en: Select a document templates directory
ru: Выберите каталог с шаблонами документов

en: Select a temporary directory
ru: Выберите временный каталог

en: Select a backups directory
ru: Выберите каталог для создания резервных копий

en: Select a document directory
ru: Выберите каталог для документов

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
ru: Установите путь к словарям тезауруса

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
ru: Установите путь к словарям Hunspell

en: Give a filename for the LyX server pipe
ru: Укажите имя файла для канала LyX-сервера

en: Spellchecker
ru: Правописание

en: Native
ru: Системный

en: Converters
ru: Конвертеры

en: SECURITY WARNING!
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ БЕЗОПАСНОСТИ!

en: Unchecking this option has the effect that potentially harmful converters would be run without asking your permission first. This is UNSAFE and NOT recommended, unless you know what you are doing. Are you sure you would like to proceed? The recommended and safe answer is NO!
ru: Если этот параметр отключен, потенциально опасные конвертеры будут запускаться без предварительного запроса вашего разрешения. Это НЕБЕЗОПАСНО и НЕ рекомендуется, если вы не знаете, что вы делаете. Вы уверены, что хотите продолжить? Рекомендуемый и безопасный ответ - НЕТ!

en: File Formats
ru: Форматы файлов

en: Format in use
ru: Используемый формат

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
ru: Невозможно изменить имя формата, используемого конвертером. Удалите сначала конвертер.

en: System Default
ru: По умолчанию (система)

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
ru: Невозможно удалить формат, используемый конвертером. Удалите сначала конвертер.

en: LyX needs to be restarted!
ru: LyX должен быть перезапущен!

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
ru: Изменение языка пользовательского интерфейса будет полностью задействовано только после перезапуска.

en: User Interface
ru: Интерфейс

en: Classic
ru: Классический

en: Restart needed
ru: Требуется перезапуск

en: Resetting the user interface style to 'Default' requires a restart of LyX.
ru: Сброс стиля пользовательского интерфейса на "По умолчанию" требует перезапуска LyX.

en: Document Handling
ru: Документ

en: If this is checked, a backup of the document is created in the current working directory. The backup file has the same name but the suffix '.lyx~'. Note that these files are hidden by default by some file managers. A dedicated backup directory can be set in the 'Paths' section.
ru: Если этот флажок установлен, в текущем рабочем каталоге создаётся резервная копия документа. Файл резервной копии имеет то же имя, но с суффиксом '.lyx~'. Обратите внимание, что эти файлы по умолчанию скрыты некоторыми файловыми менеджерами. Специальный каталог для резервных копий можно задать в разделе 'Пути'.

en: If this is checked, a backup of the document is created in the backup directory (%1$s). The backup file has the full original path and name as file name and the suffix '.lyx~' (e.g., !mydir!filename.lyx~). Note that these files are hidden by default by some file managers.
ru: Если этот флажок установлен, резервная копия документа создаётся в каталоге резервного копирования (%1$s). Резервный файл имеет полный исходный путь и имя в качестве имени файла и суффикс '.lyx~' (например, !mydir!filename.lyx~). Обратите внимание, что эти файлы скрыты по умолчанию некоторыми файловыми менеджерами.

en: Control
ru: Управление

en: Shortcuts
ru: Сочетания клавиш

en: Function
ru: Функция

en: Shortcut
ru: Сочетание клавиш

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
ru: Курсор, мышь и функции редактирования

en: Mathematical Symbols
ru: Математические символы

en: Document and Window
ru: Документ и окно

en: Font, Layouts and Textclasses
ru: Шрифт, макеты и классы документа

en: System and Miscellaneous
ru: Системное и разное

en: Res&tore
ru: &Восстановить

en: Failed to create shortcut
ru: Сочетание не назначено

en: Unknown or invalid LyX function
ru: Неизвестная или неправильная функция LyX

en: This LyX function is hidden and cannot be bound.
ru: Эта функция LyX скрыта и не может быть привязана

en: Invalid or empty key sequence
ru: Неверное или пустое сочетание клавиш

en: Shortcut `%1$s' is already a prefix for other commands.
    Are you sure you want to unbind these commands and bind it to %2$s?
ru: Сочетание клавиш `%1$s' уже является префиксом для других команд.
    Вы уверены, что хотите отменить привязку к этим командам и привязать его к %2$s?

en: Redefine shortcut?
ru: Переопределить сочетание клавиш?

en: &Redefine
ru: &Переопределить

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
ru: Сочетание клавиш `%1$s' уже привязано к:
    %2$s
    Вы уверены, что хотите привязать его к %3$s?

en: Can not insert shortcut to the list
ru: Невозможно добавить сочетание клавиш в список

en: Identity
ru: Личные данные

en: Longest label width
ru: Ширина самой длинной метки

en: Nomenclature List Settings
ru: Список обозначений

en: Index Settings
ru: Указатель

en: <All indexes>
ru: <Все указатели>

en: &Do not show this warning again!
ru: &Не отображать больше это предупреждение!

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
ru: Отметьте, чтобы LyX больше не беспокоил вас в подобных ситуациях.

en: Progress/Debug Messages
ru: Сообщения прогресса/отладки

en: Debug Level
ru: Отладочные сообщения

en: Set
ru: Показывать

en: Cross-reference
ru: Перекрёстная ссылка

en: All available labels
ru: Все доступные метки

en: Enter string to filter the list of available labels
ru: Введите строку для фильтрации списка доступных меток

en: By Occurrence
ru: По порядку

en: Alphabetically (Case-Insensitive)
ru: По алфавиту (без учёта регистра)

en: Alphabetically (Case-Sensitive)
ru: По алфавиту (с учётом регистра)

en: Update the label list
ru: Обновить список меток

en: &Go Back
ru: &Назад

en: Jump back to the original cursor location
ru: Вернуться к исходному положению курсора

en: <No prefix>
ru: <Нет префикса>

en: Ex&pand
ru: &Развернуть

en: Show replace and option widgets
ru: Показать панель для замены и настройки

en: Active options:
ru: Активные параметры:

en: Case sensitive search
ru: Учитывать регистр

en: Whole words only
ru: Только целые слова

en: Search only in selection
ru: Искать только в выделении

en: Search as you type
ru: Искать при вводе текста

en: Wrap search
ru: Продолжать с начала

en: Click here to change search options
ru: Нажмите, чтобы изменить настройки поиска

en: Search and Replace
ru: Поиск и замена

en: Export or Send Document
ru: Экспортировать или отправить документ

en: Show File
ru: Показать файл

en: Error -> Cannot load file!
ru: Ошибка -> невозможно загрузить файл!

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
ru: Проверка правописания выделенного текста завершена, ошибки не найдены.

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
ru: Достигнут конец документа, продолжить с начала?

en: Spell checker has no dictionaries.
ru: Нет словарей для проверки правописания.

en: Basic Latin
ru: Основная латиница

en: Latin-1 Supplement
ru: Дополнительная латиница-1

en: Latin Extended-A
ru: Расширенная латиница-A

en: Latin Extended-B
ru: Расширенная латиница-B

en: IPA Extensions
ru: Международный фонетический алфавит

en: Spacing Modifier Letters
ru: Некомбинируемые протяжённые символы-модификаторы

en: Combining Diacritical Marks
ru: Комбинируемые диакритические знаки

en: Cyrillic
ru: Кириллица

en: Arabic
ru: Арабский

en: Devanagari
ru: Деванагари

en: Gurmukhi
ru: Гурмукхи

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: Oriya
ru: Ория

en: Hangul Jamo
ru: Хангыль чамо

en: Phonetic Extensions
ru: Фонетические расширения

en: Latin Extended Additional
ru: Дополнительная расширенная латиница

en: Greek Extended
ru: Расширенный набор символов греческого алфавита

en: General Punctuation
ru: Знаки пунктуации

en: Superscripts and Subscripts
ru: Надстрочные и подстрочные знаки

en: Currency Symbols
ru: Символы валют

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
ru: Комбинируемые диакритические знаки для символов

en: Letterlike Symbols
ru: Буквоподобные символы

en: Number Forms
ru: Числовые формы

en: Mathematical Operators
ru: Математические операторы

en: Miscellaneous Technical
ru: Разнообразные технические символы

en: Control Pictures
ru: Значки управляющих кодов

en: Optical Character Recognition
ru: Символы оптического распознавания

en: Enclosed Alphanumerics
ru: Вложенные буквы и цифры

en: Box Drawing
ru: Символы для рисования рамок

en: Block Elements
ru: Символы заполнения

en: Geometric Shapes
ru: Геометрические фигуры

en: Miscellaneous Symbols
ru: Разнообразные символы

en: Dingbats
ru: Дингбаты

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
ru: Разнообразные математические символы-A

en: CJK Symbols and Punctuation
ru: Символы и пунктуация ККЯ

en: Hiragana
ru: Хирагана

en: Katakana
ru: Катакана

en: Bopomofo
ru: Чжуинь. Бопомофо

en: Hangul Compatibility Jamo
ru: Комбинируемые чамо Хангыля

en: Kanbun
ru: Канбун

en: Enclosed CJK Letters and Months
ru: Вложенные буквы и месяцы ККЯ

en: CJK Compatibility
ru: Знаки совместимости ККЯ

en: CJK Unified Ideographs
ru: Унифицированные иероглифы ККЯ

en: Hangul Syllables
ru: Слоги Хангыля

en: High Surrogates
ru: Верхняя часть суррогатных пар

en: Private Use High Surrogates
ru: Верхняя часть суррогатных пар для частного использования

en: Low Surrogates
ru: Нижняя часть суррогатных пар

en: Private Use Area
ru: Область для частного использования

en: CJK Compatibility Ideographs
ru: Унифицированные иероглифы ККЯ

en: Alphabetic Presentation Forms
ru: Формы представления алфавита

en: Arabic Presentation Forms-A
ru: Арабские формы представления-A

en: Combining Half Marks
ru: Комбинируемые половинки символов

en: CJK Compatibility Forms
ru: Формы совместимости ККЯ

en: Small Form Variants
ru: Варианты малого размера

en: Arabic Presentation Forms-B
ru: Формы представления арабских букв-B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
ru: Полуширинные и полноширинные формы

en: Linear B Syllabary
ru: Слоги линейного письма Б

en: Linear B Ideograms
ru: Идеограммы линейного письма Б

en: Aegean Numbers
ru: Эгейские цифры

en: Ancient Greek Numbers
ru: Древнегреческие единицы измерения

en: Old Italic
ru: Этрусский (староитальянский) алфавит

en: Gothic
ru: Готский алфавит

en: Ugaritic
ru: Угаритский алфавит

en: Old Persian
ru: Древнеперсидский клинописный алфавит

en: Deseret
ru: Дезеретский алфавит

en: Shavian
ru: Алфавит Бернарда Шоу

en: Osmanya
ru: Османья (сомалийский алфавит)

en: Cypriot Syllabary
ru: Слоговая письменность острова Кипр

en: Kharoshthi
ru: Кхароштхи

en: Byzantine Musical Symbols
ru: Византийские музыкальные символы

en: Musical Symbols
ru: Музыкальные символы

en: Ancient Greek Musical Notation
ru: Древнегреческие музыкальные символы

en: Tai Xuan Jing Symbols
ru: Символы Тай Сюань Цзин

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
ru: Математические буквенно-цифровые символы

en: CJK Unified Ideographs Extension B
ru: Унифицированные иероглифы ККЯ. Расширение B

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
ru: Унифицированные иероглифы ККЯ (дополнение)

en: Tags
ru: Теги

en: Variation Selectors Supplement
ru: Селекторы вариантов начертания (дополнение)

en: Supplementary Private Use Area-A
ru: Дополнительная зона для частного использования-A

en: Supplementary Private Use Area-B
ru: Дополнительная зона для частного использования-B

en: <p>LaTeX code: %1</p>
ru: <p>Код LaTeX: %1</p>

en: Symbols
ru: Символы

en: Tabular Settings
ru: Таблица

en: Insert Table
ru: Вставить таблицу

en: TeX Information
ru: Информация о TeX

en: No thesaurus available for this language!
ru: Нет тезауруса для этого языка!

en: Outline
ru: Навигация

en: &Reset to default (keep language)
ru: Сбросить к настройкам по умолчанию (кроме языка)

en: Reset all font settings to their defaults but keep language settings
ru: Сбросить все настройки только шрифта к значениям по умолчанию, настройки языка не меняются

en: Reset to default (including &language)
ru: Сбросить к настройкам по умолчанию (включая язык)

en: Reset all font settings and the language to their defaults
ru: Сбросить все настройки шрифта и языка к значениям по умолчанию

en: auto
ru: автоматически

en: Toolbar "%1$s" does not support state "auto"
ru: Панель "%1$s" не поддерживает состояние "Автоматически"

en: off
ru: выкл.

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
ru: Состояние панели "%1$s" установлено в %2$s

en: movable
ru: подвижный

en: immovable
ru: неподвижный

en: Vertical Space Settings
ru: Вертикальный промежуток

en: 1.0[[translating this to different value scales the welcome banner text size for your language]]
ru: 1.0

en: unknown version
ru: неизвестная версия

en: Click here to stop export/output process
ru: Нажмите здесь, чтобы остановить процесс экспорта/вывода

en: Workarea zoom level. Drag, use Ctrl-+/- or Shift-Mousewheel to adjust.
ru: Уровень масштабирования рабочей области. Перетащите, используйте Ctrl-+/- или Shift-колёсико мыши для настройки.

en: WARNING: LaTeX is allowed to execute external commands for this document. Right click to change.
ru: Предупреждение: LaTeX разрешено выполнять внешние команды для этого документа. Щёлкните правой кнопкой мыши, чтобы изменить это.

en: Cancel Export?
ru: Отменить экспорт?

en: Do you want to cancel the background export process?
ru: Отменить фоновый процесс экспорта?

en: Co&ntinue
ru: Продолжить

en: Successful export to format: %1$s
ru: Успешный экспорт в формат: %1$s

en: Error while exporting format: %1$s
ru: Ошибка при экспорте формата: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
ru: Успешный просмотр формата: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
ru: Ошибка при просмотре формата %1$s

en: Conversion cancelled while previewing format: %1$s
ru: Преобразование отменено при просмотре формата: %1$s

en: Exit LyX
ru: Выйти из LyX

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
ru: LyX не может быть закрыт, так как идёт обработка документов.

en: %1$d Word
ru: Слов: %1$d

en: %1$d Words
ru: Слов: %1$d

en: %1$d Character
ru: Знаков: %1$d

en: %1$d Characters
ru: Знаков: %1$d

en: %1$d Character (no Blanks)
ru: Знаков (без пробелов): %1$d

en: %1$d Characters (no Blanks)
ru: Знаков (без пробелов): %1$d

en: %1$s (modified externally)
ru: %1$s (изменён внешней программой)

en: Welcome to LyX!
ru: Добро пожаловать в LyX!

en: Automatic save done.
ru: Автосохранение выполнено.

en: Automatic save failed!
ru: Автосохранение не удалось!

en: Command not allowed without any document open
ru: Команда недопустима без открытых документов

en: Invalid argument of master-buffer-forall
ru: Недопустимый аргумент для master-buffer-forall

en: Function toolbar-set requires two arguments!
ru: Для функции toolbar-set нужно задать 2 аргумента!

en: Invalid argument "%1$s" to function toolbar-set!
ru: Неверный аргумент "%1$s" для функции toolbar-set!

en: Unknown toolbar "%1$s"
ru: Неизвестная панель инструментов "%1$s"

en: Zoom level cannot be less than %1$d%.
ru: Масштаб не может быть меньше %1$d%.

en: Zoom level cannot be more than %1$d%.
ru: Масштаб не может быть больше %1$d%.

en: Document not loaded.
ru: Документ невозможно загрузить.

en: Select documents to open
ru: Выберите документы для открытия

en: LyX Document Backups (*.lyx~)
ru: Резервные копии документов LyX (*.lyx~)

en: All Files
ru: Все файлы

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
ru: Указанный каталог
    %1$s
    не существует.

en: File
    %1$s
    does not exist. Create empty file?
ru: Файл
    %1$s
    не существует. Создать пустой файл?

en: File does not exist
ru: Файл не существует

en: Create &File
ru: Создать файл

en: Opening document %1$s...
ru: Открывается документ %1$s...

en: Document %1$s opened.
ru: Документ %1$s открыт.

en: Version control detected.
ru: Обнаружено управление версиями.

en: Could not open document %1$s
ru: Невозможно открыть документ %1$s

en: Couldn't import file
ru: Невозможно импортировать файл

en: No information for importing the format %1$s.
ru: Нет информации для импортирования из формата %1$s.

en: Select %1$s file to import
ru: Выберите файл "%1$s" для импорта

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
ru: Имя файла '%1$s' неверно!
    Прерывание импорта.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
ru: Документ %1$s уже существует.
    
    Хотите перезаписать его?

en: Overwrite document?
ru: Перезаписать документ?

en: Importing %1$s...
ru: Импортирование %1$s...

en: imported.
ru: импортирован.

en: file not imported!
ru: файл не импортирован!

en: newfile
ru: Новый документ

en: Select LyX document to insert
ru: Выберите документ LyX для вставки

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the document language (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
ru: Предлагается сохранить шаблон в подкаталоге
    в соответствии с языком документа (%1$s).
    Этот подкаталог ещё не существует.
    Вы хотите создать его?

en: Create Language Directory?
ru: Создать каталог языка?

en: &Yes, Create
ru: Да, создать

en: &No, Save Template in Parent Directory
ru: &Нет, сохранить шаблон в родительском каталоге

en: Subdirectory creation failed!
ru: Сбой создания подкаталога!

en: Could not create subdirectory.
    The template will be saved in the parent directory.
ru: Не удалось создать подкаталог.
    Шаблон будет сохранён в родительский каталог.

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the layout category (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
ru: Предлагается сохранить шаблон в подкаталоге
    в соответствии с категорией макета (%1$s).
    Этот подкаталог ещё не существует.
    Вы хотите создать его?

en: Create Category Directory?
ru: Создать каталог категории?

en: Choose a filename to save template as
ru: Введите имя файла для сохраняемого шаблона

en: Choose a filename to save document as
ru: Введите имя файла для сохраняемого документа

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
ru: Файл
    %1$s
    уже открыт в текущем сеансе.
    Пожалуйста, закройте его, прежде чем пытаться перезаписать его.
    Вы хотите выбрать новое имя?

en: Chosen File Already Open
ru: Выбранный файл уже открыт

en: &Rename
ru: Пе&реименовать

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
ru: Документ %1$s уже существует.
    
    Хотите выбрать новое имя?

en: Rename document?
ru: Переименовать документ?

en: Copy document?
ru: Скопировать документ?

en: &Copy
ru: Копировать

en: Choose a filename to export the document as
ru: Введите имя файла для экспортируемого документа

en: Guess from extension (*.*)
ru: Угадать по расширению (*.*)

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
ru: Невозможно сохранить документ %1$s.
    
    Хотите ли вы переименовать его и попытаться ещё раз?

en: Rename and save?
ru: Переименовать и сохранить?

en: &Retry
ru: &Повторить

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
ru: Последнее представление документа %1$s закрывается.
    Хотите закрыть или скрыть документ?
    
    Спрятанные документы можно показать снова через
    меню: Вид->Скрытые->...
    
    Чтобы убрать этот вопрос, задайте ваше предпочтение в:
      Инструменты->Настройки->Вид и поведение->Интерфейс пользователя

en: Close or hide document?
ru: Закрыть или спрятать документ?

en: &Hide
ru: Скрыть

en: Close document
ru: Закрыть документ

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
ru: Документ нельзя закрыть, он обрабатывается LyX.

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
ru: Документ %1$s пока не сохранён.
    
    Хотите сохранить документ?

en: Save new document?
ru: Сохранить новый документ?

en: &Save
ru: &Сохранить

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
ru: Документ %1$s содержит несохранённые изменения.
    
    Хотите ли вы сохранить документ или отклонить изменения?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
ru: Документ %1$s пока не сохранён.
    
    Хотите сохранить документ?

en: Save changed document?
ru: Сохранить изменённый документ?

en: Save document?
ru: Сохранить документ?

en: &Discard
ru: &Не сохранять

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
ru: Документ %1$s содержит несохранённые изменения.
    
    Сохранить документ?

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
ru: Документ 
    %1$s
     был изменён извне. Перезагрузить? Все локальные изменения будут утрачены.

en: Reload externally changed document?
ru: Перезагрузить изменённый внешней программой документ?

en: Document could not be checked in.
ru: Документ невозможно прочесть.

en: Error when setting the locking property.
ru: Ошибка при попытке установить блокировку.

en: Directory is not accessible.
ru: Каталог недоступен.

en: Opening child document %1$s...
ru: Открывается дочерний документ %1$s...

en: No buffer for file: %1$s.
ru: Нет буфера для файла: %1$s.

en: Inverse Search Failed
ru: Обратный поиск не удался

en: Invalid position requested by inverse search.
    You may need to update the viewed document.
ru: Обратный поиск запросил неверное положение.
    Обновите просматриваемый документ.

en: Export Error
ru: Ошибка экспорта

en: Error cloning the Buffer.
ru: Ошибка клонирования буфера.

en: Exporting ...
ru: Экспорт ...

en: Previewing ...
ru: Предварительный просмотр...

en: Document not loaded
ru: Документ не загружен

en: Select file to insert
ru: Выберите файл для вставки

en: The current version will be lost. Are you sure you want to load the version on disk of the document %1$s?
ru: Все изменения будут потеряны. Вы уверены, что хотите откатиться к сохранённой версии документа %1$s?

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
ru: Все изменения будут потеряны. Вы уверены, что хотите откатиться к сохранённой версии документа %1$s?

en: Revert to saved document?
ru: Вернуться к сохранённому документу?

en: Buffer export reset.
ru: Сброс экспорта буфера.

en: Saving all documents...
ru: Сохраняются все документы...

en: All documents saved.
ru: Все документы сохранены.

en: Developer mode is now enabled.
ru: Режим разработчика включён.

en: Developer mode is now disabled.
ru: Режим разработчика отключен.

en: Toolbars unlocked.
ru: Панели инструментов разблокированы.

en: Toolbars locked.
ru: Панели инструментов заблокированы.

en: Icon size set to %1$dx%2$d.
ru: Размер значков установлен на %1$dx%2$d.

en: %1$s unknown command!
ru: %1$s неизвестная команда!

en: Zoom level is now %1$d% (default value: %2$d%)
ru: Текущий масштаб %1$d% (по умолчанию: %2$d%)

en: Please, preview the document first.
ru: Пожалуйста, сначала просмотрите документ.

en: Couldn't proceed.
ru: Невозможно продолжить.

en: Disable Shell Escape
ru: Отключить выход из shell

en: Code Preview
ru: Предварительный просмотр кода

en: %1[[preview format name]] Preview
ru: Просмотр %1

en: Close File
ru: Закрыть файл

en: %1 (read only)
ru: %1 (только для чтения)

en: %1 (modified externally)
ru: %1 (изменён внешней программой)

en: &Hide Tab
ru: Скрыть вкладку

en: &Close Tab
ru: Закрыть вкладку

en: <b>The file %1 changed on disk.</b>
ru: <b>Файл %1 изменён на диске.</b>

en: Wrap Float Settings
ru: Обтекаемый объект

en: Click to detach
ru: Нажмите, чтобы отделить

en: Ne&w Inset
ru: Создать вставку

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
ru: Фильтрация макетов по "%1$s". Нажмите ESC для снятия фильтра.

en: Enter characters to filter the layout list.
ru: Введите критерий для фильтрации списка макетов.

en: %1$s (unknown)
ru: %1$s (неизвестен)

en: More...|M
ru: Больше...|Б

en: No Group
ru: Нет группы

en: More Spelling Suggestions
ru: Больше предложений

en: Add to personal dictionary|n
ru: Добавить в личный словарь

en: Ignore this occurrence|g
ru: Пропустить это слово

en: Ignore all for this session|I
ru: Пропустить всё для текущей сессии

en: Ignore all in this document|d
ru: Пропустить всё для этого документа

en: Remove from personal dictionary|r
ru: Убрать из личного словаря

en: Remove from document dictionary|r
ru: Убрать из словаря документа

en: Switch Language...|L
ru: Переключить язык...|я

en: Language|L
ru: Язык|Я

en: More Languages ...|M
ru: Больше языков...|Б

en: Hidden|H
ru: Скрытые

en: (No Documents Open)
ru: (Нет открытых документов)

en: (No Bookmarks Saved Yet)
ru: (Нет закладок)

en: View (Other Formats)|F
ru: Просмотреть (другие форматы)

en: Update (Other Formats)|p
ru: Обновить (другие форматы)

en: View [%1$s]|V
ru: Просмотреть [%1$s]|с

en: Update [%1$s]|U
ru: Обновить [%1$s]|б

en: (No Custom Insets Defined)
ru: (Нет пользовательских вставок)

en: (No Document Open)
ru: (Нет открытого документа)

en: Master Document
ru: Главный документ

en: Other Lists
ru: Другие списки

en: (Empty Table of Contents)
ru: (Пустое содержание)

en: Open Outliner...
ru: Показать на панели навигации...

en: [[Toolbar]]On|O
ru: Вкл.|В

en: [[Toolbar]]Off|f
ru: Выкл.|ы

en: [[Toolbar]]Automatic|A
ru: Автоматически|А

en: Other Toolbars
ru: Другие панели инструментов

en: Master Documents
ru: Главные документы

en: Index List|I
ru: Предметный указатель|у

en: Index Entry|d
ru: Рубрика указателя|Р

en: Index: %1$s
ru: Указатель: %1$s

en: Index Entry (%1$s)
ru: Рубрика указателя (%1$s)

en: No Citation in Scope!
ru: Нет библиографических ссылок в поле зрения!

en: No citations selected!
ru: Библиографическая ссылка не выбрана!

en: All authors|h
ru: Все авторы

en: Force upper case|u
ru: &Верхний регистр

en: No Text Field in Scope!
ru: Нет текстового поля в поле зрения!

en: Custom...
ru: Другое...

en: Caption (%1$s)
ru: Подпись (%1$s)

en: Reset to Default (%1$d%)|R
ru: Сбросить к стандартному (%1$d%)

en: Zoom In|I
ru: Увеличить

en: Zoom Out|O
ru: Уменьшить

en: No Quote in Scope!
ru: Нет кавычки в поле зрения!

en: %1$s (dynamic)
ru: %1$s (динамическая)

en: Use dynamic quotes (%1$s)|d
ru: Использовать динамические кавычки (%1$s)

en: dynamic[[Quotes]]
ru: динамические

en: static[[Quotes]]
ru: статические

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
ru: Сбросить к стандартному для документа (%1$s, %2$s)|o

en: Reset to language default (%1$s, %2$s)|l
ru: Сбросить к стандартному для языка (%1$s, %2$s)

en: Reset to language default (%1$s)|l
ru: Сбросить к стандартному для языка (%1$s)

en: Change Style|y
ru: Изменить стиль

en: Insert Separated %1$s Above
ru: Вставить отдельное "%1$s" выше

en: Separated %1$s Above
ru: Отдельное "%1$s" выше

en: Insert Separated %1$s Below
ru: Вставить отдельное "%1$s" ниже

en: Separated %1$s Below
ru: Отдельное "%1$s" ниже

en: Insert Separated Outer %1$s Below
ru: Вставить отдельное внешнее "%1$s" ниже

en: Separated Outer %1$s Below
ru: Отдельное внешнее "%1$s" ниже

en: Export [%1$s]|E
ru: Экспортировать [%1$s]|Э

en: No Action Defined!
ru: Действие не определено!

en: Search
ru: Искать

en: This section contains invalid input. Please fix!
ru: Этот раздел содержит недопустимые данные. Пожалуйста, исправьте!

en: Export %1$s
ru: Экспортировать %1$s

en: Import %1$s
ru: Импортировать %1$s

en: Update %1$s
ru: Обновить %1$s

en: View %1$s
ru: Просмотреть %1$s

en: space
ru: пробел

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
ru: LyX не обеспечивает поддержку LaTeXом названий файлов, содержащих следующие символы:

en: Invalid URL
ru: Неверная ссылка

en: The URL `%1$s' could not be resolved.
ru: Ссылку `%1$s' невозможно открыть.

en: URL could not be accessed
ru: Ссылка не доступна.

en: The URL `%1$s' could not be opened although it exists!
ru: Ссылка `%1$s' существует, но её невозможно открыть!

en: The lyxpaperview script failed.
ru: Ошибка выполнения сценария lyxpaperview.

en: No file was found using the pattern `%1$s'.
ru: Файл по шаблону `%1$s' не найден.

en: Multiple files found!
ru: Найдено несколько файлов!

en: Select the file that should be opened:
ru: Выберите файл, который нужно открыть:

en: &Trust this document and do not ask me again!
ru: Доверять этому документу и больше не спрашивать!

en: If you check this, LyX will open all targets without asking for the given document in the future.
ru: Отметьте, чтобы LyX в дальнейшем открывал все цели без запроса для данного документа.

en: LyX wants to open the following target in an external application:
    
    %1$s
    
    Be aware that this might entail security infringements!
    
    Only do this if you trust the origin of the document and the target of the link!
    
    How do you want to proceed?
ru: LyX хочет открыть следующую цель во внешнем приложении:
    
    %1$s
    
    Учтите, что это может привести к нарушению безопасности!
    
    Делайте это только в том случае, если вы доверяете источнику документа и цели ссылки!
    
    Как вы хотите поступить?

en: Open external target?
ru: Открыть внешнюю цель?

en: &Open Target
ru: Открыть цель

en: The target `%1$s' could not be resolved.
ru: Цель `%1$s' не найдена.

en: Could not update TeX information
ru: Не удалось обновить информацию TeX

en: The script `%1$s' failed.
ru: Ошибка выполнения сценария `%1$s'.

en: Bibliography Entry
ru: Источник

en: Float
ru: Плавающий объект

en: Box
ru: Блок

en: Horizontal Space
ru: Горизонтальный промежуток

en: Horizontal Math Space
ru: Горизонтальный матем. промежуток

en: Unknown Argument
ru: Неизвестный аргумент

en: Argument not known in this Layout. Will be suppressed in the output.
ru: Неизвестный аргумент для данного макета. Его не будет на выходе.

en: Keys must be unique!
ru: Ключи должны быть уникальными!

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
ru: Ключ %1$s уже существует,
    и будет изменён на %2$s.

en: The %1$s[[BibTeX/Biblatex]] inset includes %2$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
ru: Вставка %1$s[[BibTeX/Biblatex]] включает %2$s баз данных.
    Если вы продолжите, они все будут открыты.

en: Open Databases?
ru: Открыть базы данных?

en: &Proceed
ru: &Продолжить

en: EMPTY:
ru: ПУСТО:

en: Biblatex Generated Bibliography
ru: Библиография Biblatex

en: BibTeX Generated Bibliography
ru: Библиография BibTeX

en: Databases:
ru: Базы данных:

en: None[[bib databases]], please fill in!
ru: Нет базы, пожалуйста, заполните!

en: Style File:
ru: Стилевой файл:

en: Lists:
ru: Списки:

en: included in TOC
ru: включено в Содержание

en: Note: This bibliography is not output, since bibliographies in the master file are not allowed with the setting 'Multiple bibliographies per child document'
ru: Замечание: эта библиография не выводится, так как библиографии в главном файле не разрешены установкой "Несколько библиографий на дочерний документ"

en: Options:
ru: Параметры:

en: [BIBLIOGRAPHY DELETED!]
ru: [БИБЛИОГРАФИЯ УДАЛЕНА!]

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
ru: В пути к файлам стилей BibTeX есть пробелы.
    BibTeX не сможет найти их.

en: simple frame
ru: простая рамка

en: frameless
ru: без рамки

en: simple frame, page breaks
ru: простая рамка, разрыв страницы

en: oval, thin
ru: тонкая овальная рамка

en: oval, thick
ru: толстая овальная рамка

en: drop shadow
ru: рамка с тенью

en: shaded background
ru: закрашенный фон

en: double frame
ru: двойная рамка

en: active
ru: активна

en: non-active
ru: не активна

en: master %1$s, child %2$s
ru: главный %1$s, дочерний %2$s

en: Branch Name: %1$s
    Branch Status: %2$s
    Inset Status: %3$s
ru: Имя ветки: %1$s
    Состояние ветки: %2$s
    Состояние вставки: %3$s

en: Branch (undefined):
ru: Ветка (не определена):

en: Branch:
ru: Ветка:

en: Branch (child):
ru: Ветка (дочерний):

en: Branch (master):
ru: Ветка (главный):

en: Standard captions are not allowed outside floats. You will get a LaTeX error.
    For captions outside floats, you can use the 'nonfloat' LaTeX package.
ru: Стандартные подписи не допускается использовать вне плавающих объектов. Вы получите ошибку LaTeX.
    Используйте пакет 'nonfloat', если вам всё же нужны такие подписи.

en: Orphaned caption:
ru: Подпись вне объекта:

en: Sub-%1$s
ru: Под-%1$s

en: %1$s %2$s: [[Caption label (ex. Figure 1: )]]
ru: %1$s %2$s –

en: No bibliography defined!
ru: Не определена библиография!

en: + %1$d more entries.
ru: + %1$d пунктов.

en: BROKEN:
ru: НАРУШЕНО:

en: LaTeX Command:
ru: Команда LaTeX:

en: InsetCommand Error:
ru: Ошибка InsetCommand:

en: Incompatible command name.
ru: Несовместимое имя команды.

en: InsetCommandParams Error:
ru: Ошибка InsetCommandParams:

en: Unknown parameter name:
ru: Неизвестный параметр:

en: Missing \end_inset at this point:
ru: Пропущен \end_inset в этой точке:

en: Uncodable characters
ru: Некодируемые символы

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
ru: Следующие символы во вставке %1$s невозможно
    представить в текущей кодировке и они будут пропущены:
    %2$s.

en: Uncodable characters in inset
ru: Некодируемые символы во вставке

en: The following characters in one of the insets are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    Unchecking 'Literal' in the respective inset dialog might help.
ru: Следующие символы в одной из вставок невозможно
    представить в текущей кодировке и они будут пропущены:%1$s.
    Может помочь снятие флажка "Буквально" в соответствующем диалоге вставки.

en: Set counter to ...
ru: Установить счётчик в ...

en: Increase counter by ...
ru: Увеличить счётчик на ...

en: Reset counter to 0
ru: Сбросить счётчик в 0

en: Save current counter value
ru: Сохранить значение счётчика

en: Restore saved counter value
ru: Восстановить сохранённое значение счётчика

en: Roman Uppercase
ru: Прописные римские

en: Roman Lowercase
ru: Строчные римские

en: Uppercase Letter
ru: Прописные буквы

en: Lowercase Letter
ru: Строчные буквы

en: Arabic Numeral
ru: Арабские

en: Counter: Set %1$s
ru: Счётчик: установить %1$s

en: Set value of counter %1$s to %2$s
ru: Установить значение счётчика %1$s в %2$s

en: Counter: Add to %1$s
ru: Счётчик: увеличить %1$s

en: Add %1$s to value of counter %2$s
ru: Прибавить %1$s к значению счётчика %2$s

en: Counter: Reset %1$s
ru: Счётчик: сбросить %1$s

en: Reset value of counter %1$s
ru: Сбросить значение счётчика %1$s

en: Counter: Save %1$s
ru: Счётчик: сохранить %1$s

en: Save value of counter %1$s
ru: Сохранить значение счётчика %1$s

en: Counter: Restore %1$s
ru: Счётчик: восстановить %1$s

en: Restore value of counter %1$s
ru: Восстановить значение счётчика %1$s

en: External template %1$s is not installed
ru: Внешний шаблон %1$s не установлен

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
ru: ОШИБКА: Плавающий объект неизвестного типа: %1$s

en: float
ru: Плавающий объект

en: Float:
ru: Плавающий объект:

en: Subfloat:
ru: Плавающий подобъект:

en:  (sideways)
ru:  (поворот)

en: ERROR: Nonexistent float type!
ru: ОШИБКА: Плавающий объект несуществующего типа!

en: LyX cannot generate a list of %1$s
ru: LyX не может создать список %1$s

en: footnote
ru: Сноска

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
ru: Не удалось скопировать файл
    %1$s
    во временный каталог.

en: No conversion of %1$s is needed after all
ru: Преобразование %1$s не нужно

en: Graphic not specified. Falling back to `draft' mode.
ru: Изображение не указано. Переключение в режим `черновик'.

en: Graphic `%1$s' was not found. Falling back to `draft' mode.
ru: Изображение `%1$s' не найдено. Переключение в режим `черновик'.

en: Graphic not found!
ru: Изображение не найдено!

en: The following characters in one of the graphic paths are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    You need to adapt either the encoding or the path.
ru: Следующие символы в одном из графических путей невозможно
    представить в текущей кодировке, они будут пропущены: %1$s.
    Необходимо изменить либо кодировку, либо путь.

en: Graphics file: %1$s
ru: Файл изображения: %1$s

en: Hyperlink:
ru: Гиперссылка:

en: www
ru: веб

en: email
ru: эл. почта

en: file
ru: файл

en: other[[Hyperlink Type]]
ru: другое

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
ru: Гиперссылка (%1$s) на %2$s

en: MISSING:
ru: ОТСУТСТВУЕТ:

en: Include (excluded)
ru: Включить (исключено)

en: The file
    %1$s
     has attempted to include itself.
    The document set will not work properly until this is fixed!
ru: Файл
    %1$s
     попытался включить себя.
    Документ не будет работать правильно, пока это не будет исправлено!

en: Recursive Include
ru: Рекурсивный ввод

en: No file name specified
ru: Не указано имя файла

en: An included file name is empty.
    Ignoring Inclusion
ru: Пустое имя включаемого файла. Включение проигнорировано.

en: Included file not found
ru: Включённый файл не найден

en: The included file
    '%1$s'
    has not been found. LyX will ignore the inclusion.
ru: Включённый файл
    '%1$s'
    не найден. LyX игнорирует включение.

en: [INCLUDED FILE %1$s DELETED!]
ru: [ВКЛЮЧЁННЫЙ ФАЙЛ %1$s УДАЛЁН!]

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
ru: Не удаётся загрузить включённый файл `%1$s'.
    Пожалуйста проверьте существует ли он.

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
ru: Включённый файл `%1$s'
    имеет класс `%2$s',
    тогда как родительский файл использует класс `%3$s'.

en: Different textclasses
ru: Различные классы документа

en: Included file `%1$s'
    has use-non-TeX-fonts set to `%2$s'
    while parent file has use-non-TeX-fonts set to `%3$s'.
ru: Во включённом файле `%1$s'
    параметр 'Использование системных шрифтов' имеет значение `%2$s',
    тогда как родительский файл использует `%3$s'.

en: Different use-non-TeX-fonts settings
ru: Другие настройки использования системных шрифтов

en: Included file `%1$s'
    uses input encoding "%2$s" [%3$s]
    while parent file uses input encoding "%4$s" [%5$s].
ru: Включённый файл `%1$s'
    использует кодировку "%2$s" [%3$s],
    тогда как родительский файл использует кодировку "%4$s" [%5$s].

en: Different LaTeX input encodings
ru: Разные кодировки LaTeX

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
ru: Включённый файл `%1$s'
    использует модуль `%2$s',
    который не используется в родительском файле.

en: Module not found
ru: Модуль не найден

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
     LaTeX export is probably incomplete.
ru: Включённый файл `%1$s' не был корректно экспортирован.
     Результат экспорта в LaTeX вероятно не полон.

en: Unsupported Inclusion
ru: Неподдерживаемое включение

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
ru: LyX не знает, как включить не-LyX файлы при генерации HTML-вывода. Файл-нарушитель:
    %1$s

en: LyX does not know how to process included non-LyX files when generating DocBook output. The content of the file will be output as a comment. Offending file:
    %1$s
ru: LyX не знает, как включить не-LyX файлы при генерации DocBook-вывода. Содержимое файла будет выведено в комментарии. Файл-нарушитель:
    %1$s

en: Starts page range
ru: Начальная страница диапазона

en: Ends page range
ru: Конечная страница диапазона

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
ru: Алгоритм LyX автоматической сортировки указателя не смог обработать элемент '%1$s'.
    Укажите, как сортировать этот элемент вручную. Это описано в Руководстве пользователя.

en: Index sorting failed
ru: Сортировка указателя завершилась неудачно

en: There is an empty index subentry in the entry '%1$s'.
    It will be ignored in the output.
ru: В элементе '%1$s' имеется пустая подрубрика.
    Она будет проигнорирована в выводе.

en: Empty index subentry!
ru: Пустая подрубрика указателя!

en: Index Entry
ru: Рубрика указателя

en: Pagination format:
ru: Формат номера страницы:

en: bold
ru: Полужирный

en: italic
ru: Курсивный

en: emphasized
ru: Выделение

en: Unknown index type!
ru: Неизвестный тип указателя!

en: All indexes
ru: Все указатели

en: subindex
ru: подуказатель

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the sub-entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
ru: Алгоритм LyX автоматической сортировки указателя не смог обработать подэлемент '%1$s'.
    Укажите, как сортировать этот элемент вручную. Это описано в Руководстве пользователя.

en: No long date format (language unknown)!
ru: Нет формата длинной даты (язык неизвестен)!

en: No medium date format (language unknown)!
ru: Нет формата средней даты (язык неизвестен)!

en: No short date format (language unknown)!
ru: Нет формата короткой даты (язык неизвестен)!

en: Please select a valid type!
ru: Укажите допустимый тип!

en: File name (with extension)
ru: Имя файла (с расширением)

en: File name (without extension)
ru: Имя файла (без расширения)

en: File path
ru: Путь файла

en: Used text class
ru: Используемый класс текста

en: No version control!
ru: Нет управления версиями!

en: Revision[[Version Control]]
ru: Версия

en: Abbreviated revision[[Version Control]]
ru: Сокращённая версия

en: Tree revision
ru: Версия дерева

en: Time[[of day]]
ru: Время

en: LyX version
ru: Версия LyX

en: LyX layout format
ru: Формат макета LyX

en: Invalid information inset
ru: Неверная информационная вставка

en: The keybard shortcut for the function '%1$s'
ru: Сочетание клавиш для функции '%1$s'

en: The keybard shortcuts for the function '%1$s'
ru: Сочетания клавиш для функции '%1$s'

en: The menu location for the function '%1$s'
ru: Расположение меню для функции '%1$s'

en: The localization for the string '%1$s'
ru: Перевод для строки '%1$s'

en: The toolbar icon for the function '%1$s'
ru: Значок панели для функции '%1$s'

en: The preference setting for the preference key '%1$s'
ru: Значение параметра для ключа '%1$s'

en: Availability of the LaTeX package '%1$s'
ru: Доступность пакета LaTeX '%1$s'

en: Availability of the LaTeX class '%1$s'
ru: Доступность класса LaTeX '%1$s'

en: The name of this file (incl. extension)
ru: Имя этого файла (с расширением)

en: The name of this file (without extension)
ru: Имя этого файла (без расширения)

en: The path where this file is saved
ru: Путь, по которому сохранён файл

en: The class this document uses
ru: Используемый класс документа

en: Version control revision
ru: Версия (система управления версиями)

en: Version control abbreviated revision
ru: Сокращённая версия (система управления версиями)

en: Version control tree revision
ru: Версия дерева (система управления версиями)

en: Version control author
ru: Автор (система управления версиями)

en: Version control date
ru: Дата (система управления версиями)

en: Version control time
ru: Время (система управления версиями)

en: The current LyX version
ru: Текущая версия LyX

en: The current LyX layout format
ru: Текущий формат макета LyX

en: The current date
ru: Текущая дата

en: The date of last save
ru: Дата последнего сохранения

en: A static date
ru: Заданная дата

en: The current time
ru: Текущее время

en: The time of last save
ru: Время последнего сохранения

en: A static time
ru: Заданное время

en: Missing \end_inset at this point.
ru: Пропущен \end_inset в этой точке.

en: Unknown Info!
ru: Неизвестный тип поля!

en: Unknown action %1$s
ru: Неизвестное действие %1$s

en: undefined
ru: не задано

en: Control[[Key]]
ru: Control

en: Command[[Key]]
ru: Command

en: Option[[Key]]
ru: Option

en: Delete[[Key]]
ru: Delete

en: not set
ru: не установлено

en: yes
ru: да

en: no
ru: нет

en: Can't determine menu entry for action %1$s in batch mode
ru: Невозможно определить пункт меню для действия %1$s в пакетном режиме

en: No menu entry for action %1$s
ru: Нет пункта меню для действия: %1$s.

en: %1$s[[vcs data]] unknown
ru: %1$s[[vcs data]] неизвестен

en: Label names must be unique!
ru: Имена меток должны быть уникальными!

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
ru: Метка %1$s уже существует,
    она будет изменена в %2$s.

en: DUPLICATE:
ru: ДУБЛИКАТ:

en: Horizontal line
ru: Горизонтальная линия

en: no more lstline delimiters available
ru: нет больше доступных разделителей lstline

en: Running out of delimiters
ru: Разделители закончились

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
ru: Для включаемых листингов программ, один символ должен быть зарезервирован
    как разделитель. Тем не менее, один из листингов использует все имеющиеся
    в наличии символы, так что не осталось ни одного для разделителя.
    Сейчас '!' был заменён на предупреждение, но вам надо с этим разобраться!

en: Uncodable characters in listings inset
ru: Некодируемый символ во вставке листинга

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
    This is due to a restriction of the listings package, which does
    not support your encoding '%2$s'.
    Toggling 'Use non-TeX fonts' in Document > Settings...
    might help.
ru: Следующие символы в одном из листингов программ невозможно
    представить в текущей кодировке и они будут пропущены:
    %1$s.
    Это произошло из-за ограничения пакета listings, который
    не поддерживает вашу кодировку '%2$s'.
    Переключение 'Использовать системные шрифты' в Документ > Настройки...
    может помочь.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
ru: Следующие символы в одном из листингов программ невозможно
    представить в текущей кодировке и они будут пропущены:
    %1$s.

en: A value is expected.
ru: Ожидается числовое значение.

en: Unbalanced braces!
ru: Несбалансированные скобки!

en: Please specify true or false.
ru: Пожалуйста, укажите true или false.

en: Only true or false is allowed.
ru: Допустимы только true или false.

en: Please specify an integer value.
ru: Пожалуйста, укажите целое число.

en: An integer is expected.
ru: Ожидается целое число.

en: Please specify a LaTeX length expression.
ru: Пожалуйста, укажите выражение длины LaTeX.

en: Invalid LaTeX length expression.
ru: Неправильное выражение длины LaTeX.

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
ru: Пожалуйста, укажите выражение длины LaTeX (%1$s)

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
ru: Неправильное выражение длины LaTeX.

en: Please specify one of %1$s.
ru: Пожалуйста, укажите один из: %1$s.

en: Try one of %1$s.
ru: Попробуйте один из %1$s.

en: I guess you mean %1$s.
ru: Предполагаю, вы подразумевали %1$s.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
ru: Пожалуйста, укажите один или более '%1$s'.

en: Should be composed of one or more of %1$s.
ru: Должен быть скомпонован из одного или больше %1$s.

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
ru: Используйте \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily или что-то в этом роде

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
ru: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox или набор из trblTRBL

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
ru: Введите четыре буквы (либо t = закруглённый, либо f = квадратный) для верхнего правого, нижнего правого, нижнего левого и верхнего левого углов.

en: Previously defined color name as a string
ru: Ранее определённое имя цвета в виде строки

en: Enter something like \color{white}
ru: Введите что-то, например \color{white}

en: Expect a number with an optional * before it
ru: Ожидается число и, возможно, * перед ним

en: auto, last or a number
ru: auto, last или число

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
ru: Этот параметр не должен вводиться здесь. Используйте диалог правки подписи (при использовании диалога дочернего документа) или меню Вставка->Подпись (при определении вставки листинга)

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
ru: Этот параметр не должен вводиться здесь. Используйте диалог правки метки (при использовании диалога дочернего документа) или пункт меню Вставка->Метка (при определении вставки листинга)

en: Sets encoding expected by Pygments
ru: Устанавливает кодировку, ожидаемую Pygments

en: A latex family such as tt, sf, rm
ru: Гарнитура шрифта LaTeX, такая как tt, sf, rm

en: A latex series such as m, b, c, bx, sb
ru: Насыщенность шрифта LaTeX, такая как m, b, c, bx, sb

en: A latex name such as \small
ru: Имя LaTeX, такое как \small

en: A latex shape such as n, it, sl, sc
ru: Начертание шрифта LaTeX, такое как n, it, sl, sc

en: A range of lines such as {1,3-4}
ru: Диапазон строк типа {1,3-4}

en: Enter one of the supported languages. However, if you are defining a listing inset, it is better using the  language combo box, unless you need to enter a language not offered there, otherwise the combo box will be disabled.
ru: Введите один из поддерживаемых языков. Однако, если вы определяете вставку листинга, лучше использовать поле со списком язык, если вам не нужно вводить язык, не предложенный там, в противном случае поле со списком будет отключено.

en: File encoding used by Pygments for highlighting
ru: Кодировка файла, используемая Pygments для подсветки

en: Apply Python 3 highlighting
ru: Применить подсветку Python 3

en: A macro. Default: \textvisiblespace
ru: Макрос. По умолчанию: \textvisiblespace

en: For PHP only
ru: Только для PHP

en: The style used by Pygments
ru: Стиль, используемый Pygments

en: A macro to redefine visible tabs
ru: Макрос для переопределения видимых табуляций

en: Enables latex code in comments
ru: Разрешает код LaTeX в комментариях

en: Invalid (empty) listing parameter name.
ru: Неверное (пустое) имя параметра листинга.

en: Available listing parameters are %1$s
ru: Доступные параметры листинга: %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
ru: Доступные параметры листинга, содержащие строку "%1$s", это %2$s

en: Parameter %1$s:
ru: Параметр %1$s:

en: Unknown listing parameter name: %1$s
ru: Неизвестное имя параметра листинга: %1$s

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
ru: Параметры, начинающиеся с '%1$s': %2$s

en: margin
ru: Примечание на полях

en: New Page
ru: Разрыв страницы

en: Page Break
ru: Разрыв страницы с выравниванием

en: Clear Page
ru: Новая страница

en: Clear Double Page
ru: Новая нечётная страница

en: No Page Break
ru: Запрет разрыва страницы

en: Nom:
ru: Обозначение:

en: Nomenclature Symbol:
ru: Символ обозначения:

en: Description:
ru: Описание:

en: Sorting:
ru: Сортировка:

en: note
ru: заметка

en: %1$souter%2$s and %3$sinner%4$s[[quotation marks]]
ru: %1$sвнешние%2$s и %3$sвнутренние%4$s

en: %1$s[[quot. mark description]] (language default)
ru: %1$s (по умолчанию для языка)

en: %1$stext
ru: %1$sтекст

en: text%1$s
ru: текст%1$s

en: Ref
ru: Ссылка

en: EqRef
ru: Формула

en: Page Number
ru: Номер страницы

en: Textual Page Number
ru: Текстовый номер страницы

en: TextPage
ru: Текст стр.

en: Standard+Textual Page
ru: Ссылка+Текстовый номер страницы

en: Ref+Text
ru: Ссылка+Текст

en: Reference to Name
ru: Ссылка на название

en: NameRef
ru: Название

en: Formatted
ru: Форматированная

en: Format
ru: Формат

en: Label Only
ru: Только метка

en: subscript
ru: нижний индекс

en: superscript
ru: верхний индекс

en: Non-Breaking Normal Space
ru: Неразрывный обычный пробел

en: Non-Breaking Visible Normal Space
ru: Неразрывный видимый обычный пробел

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)
ru: Неразрывный тонкий пробел (1/6 em)

en: Non-Breaking Medium Space (2/9 em)
ru: Неразрывный средний пробел (2/9 em)

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)
ru: Неразрывный широкий пробел (5/18 em)

en: Quad Space (1 em)
ru: Квадрат (1 em)

en: Double Quad Space (2 em)
ru: Двойной квадрат (2 em)

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)
ru: Неразрывный полуквадрат (1/2 em)

en: Half Quad Space (1/2 em)
ru: Полуквадрат (1/2 em)

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)
ru: Неразрывный отрицательный тонкий пробел (-1/6 em)

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)
ru: Неразрывный отрицательный средний пробел(-2/9 em)

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)
ru: Неразрывный отрицательный широкий пробел (-5/18 em)

en: Non-Breaking Horizontal Fill
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Dots)
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение (точки)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Rule)
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение (линия)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Left Arrow)
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение (левая стрелка)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Right Arrow)
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение (правая стрелка)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Up Brace)
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение (скобка вниз)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Down Brace)
ru: Неразрывное горизонтальное заполнение (скобка вверх)

en: Horizontal Space (%1$s)
ru: Горизонтальный пробел (%1$s)

en: Non-Breaking Horizontal Space (%1$s)
ru: Неразрывный горизонтальный пробел (%1$s)

en: Unknown TOC type
ru: Неизвестный тип содержания

en: Change tracking data incomplete
ru: Данные отслеживания изменений неполные

en: Change tracking information for tabular row/column is incomplete. I will ignore this.
ru: Информация об отслеживании изменений для табличной строки/столбца является неполной. Это будет проигнорировано.

en: Column movement not supported with multi-columns.
ru: Перемещение столбцов недоступно для объединённых столбцов.

en: Row movement not supported with multi-rows.
ru: Перемещение строк недоступно для объединённых строк.

en: Selection size should match clipboard content.
ru: Размер выделения должен совпадать с размером буфера обмена.

en: [contains tracked changes]
ru: [содержит отслеживаемые изменения]

en: Wrap:
ru: Обтекаемый объект:

en: wrap
ru: Обтекаемый объект

en: Not shown.
ru: Не показывается.

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Converting to loadable format...
ru: Преобразование в приемлемый формат...

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
ru: Загружено в память. Генерируется растровое изображение...

en: Scaling etc...
ru: Масштабирование и т. п.

en: Ready to display
ru: Готов отображать

en: No file found!
ru: Файл не найден!

en: Error converting to loadable format
ru: Ошибка при преобразовании в приемлемый формат

en: Error loading file into memory
ru: Ошибка загрузки файла в память

en: Error generating the pixmap
ru: Ошибка при создании растрового изображения

en: No image
ru: Нет изображения

en: Preview loading
ru: Загрузка предварительного просмотра

en: Preview ready
ru: Предварительный просмотр готов

en: Preview failed
ru: Предварительный просмотр не удался

en: Search error
ru: Ошибка поиска

en: Search string is empty
ru: Искомая строка пуста

en: The search string matches the selection, and search is limited to selection.
    Continue search outside?
ru: Искомая строка найдена в выделенном тексте и поиск ограничен выделением.
    Продолжить поиск вне выделения?

en: Search outside selection?
ru: Искать вне выделеного текста?

en: The search string was not found within the selection.
    Continue search outside?
ru: Искомая строка не найдена в выделенном тексте.
    Продолжить поиск вне выделения?

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
ru: Достигнут конец файла при поиске вперёд.
    Продолжать поиск с начала?

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
ru: Достигнуто начало файла при поиске назад.
    Продолжать поиск с конца?

en: Search reached end of document, continuing from beginning.
ru: Достигнут конец документа, поиск продолжен с начала.

en: Search reached beginning of document, continuing from end.
ru: Поиск достиг начала документа и продолжается с конца.

en: String not found in selection.
ru: Строка не найдена в выделенном тексте.

en: String not found.
ru: Строка не найдена.

en: String found.
ru: Строка найдена.

en: String has been replaced.
ru: Строка была заменена.

en: %1$d strings have been replaced in the selection.
ru: %1$d строк было заменено в выделенном тексте.

en: %1$d strings have been replaced.
ru: %1$d строк было заменено.

en: One match has been replaced.
ru: Одно соответствие было заменено.

en: Two matches have been replaced.
ru: Два соответствия были заменены.

en: %1$d matches have been replaced.
ru: %1$d соответствий были заменены.

en: Match not found.
ru: Соответствие не найдено.

en: Match has been replaced.
ru: Соответствие было заменено.

en: Match found.
ru: Соответствие найдено.

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
ru: Невозможно добавить вертикальные линии в '%1$s'

en: Box: %1$s
ru: Блок: %1$s

en: Changing number of columns not allowed in '%1$s'
ru: Изменение количества столбцов не поддерживается в %1$s

en: Color: %1$s
ru: Цвет: %1$s

en: Decoration: %1$s
ru: Декорирование: %1$s

en: Environment: %1$s
ru: Окружение: %1$s

en: Cursor not in table
ru: Курсор не в таблице

en: Only one row
ru: Только одну строку

en: Only one column
ru: Только одну колонку

en: No hline to delete
ru: Нет гориз. линии для удаления

en: No vline to delete
ru: Нет верт. линии для удаления

en: Unknown tabular feature '%1$s'
ru: Неизвестное свойство окружения tabular '%1$s'

en: Type: %1$s
ru: Тип: %1$s

en: Bad math environment
ru: Неверное математическое окружение

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
ru: Невозможно выполнять вычисления для окружений AMS.
    Измените тип формулы и попробуйте снова.

en: No number
ru: Нет числа

en: Can't change number of rows in '%1$s'
ru: Невозможно изменить число строк в '%1$s'

en: Can't change number of columns in '%1$s'
ru: Невозможно изменить число колонок в '%1$s'

en: Uncodable characters in math macro
ru: Некодируемые символы в матем. макросе

en: The macro name '%1$s' contains a character
    that is not encodable in the current encoding (%2$s).
    Please fix this macro.
ru: Имя макроса '%1$s' содержит символ,
    который не может быть закодирован в текущей кодировке (%2$s).
    Пожалуйста, исправьте этот макрос.

en: Macro: %1$s
ru: Макрос: %1$s

en: optional
ru: необязательное

en: math macro
ru: математический макрос

en: Math Macro: \%1$s
ru: Математический макрос: \%1$s

en: Invalid macro! \%1$s
ru: Неверный макрос! \%1$s

en: create new math text environment ($...$)
ru: создать новое окружение для формулы ($...$)

en: entered math text mode (textrm)
ru: текстовый режим внутри формулы (textrm)

en: Regular expression editor mode
ru: Режим редактора регулярных выражений

en: Cannot apply %1$s here.
ru: Здесь невозможно применить %1$s.

en: Standard[[mathref]]
ru: Стандарт

en: Ref:
ru: Ссылка:

en: EqRef:
ru: Формула:

en: Page:
ru: Страница:

en: TextPage:
ru: Текст стр.:

en: Ref+Text:
ru: Ссылка+Текст:

en: PrettyRef
ru: Красивая ссылка

en: FormatRef:
ru: Формат ссылки:

en: NameRef:
ru: Название:

en: Label Only:
ru: Только метка:

en: Size: %1$s
ru: Размер: %1$s

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
ru: Невозможно изменить горизонтальное выравнивание в '%1$s'

en: Could not open the specified document
    %1$s.
ru: Невозможно открыть указанный документ
    %1$s.

en: Error in latexParagraphs
ru: Ошибка в latexParagraphs

en: You are using at least one layout (%1$s) intended for the title, after using non-title layouts. This could lead to missing or incorrect output.
ru: Вы используете хотя бы один макет (%1$s), предназначенный для заголовка, после использования макетов без заголовка. Это может привести к отсутствию вывода или неправильному выводу.

en: Abstract:
ru: Аннотация:

en: References:
ru: Ссылки:

en: LyX: reconfiguring user directory
ru: LyX: конфигурация пользователя создаётся заново

en: Done!
ru: Готово!

en: LyX binary not found
ru: Программа LyX не найдена

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
ru: Не удалось определить путь к двоичному файлу LyX из командной строки %1$s

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
ru: Не удаётся определить системный каталог после поиска в
    	%1$s
    Используйте параметр командной строки '-sysdir' или задайте переменную окружения
    %2$s, равной системному каталогу LyX, содержащему файл `chkconfig.ltx'.

en: File not found
ru: Файл не найден

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
ru: Неверный переключатель %1$s.
    Каталог %2$s не содержит %3$s.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
ru: Неверная переменная окружения %1$s.
    Каталог %2$s не содержит %3$s.

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
ru: Неверная переменная окружения %1$s.
    %2$s это не каталог.

en: Directory not found
ru: Каталог не найден

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
ru: Выполнение команды
    %1$s
    не завершено.
    
    Хотите её остановить?

en: Stop command?
ru: Остановить команду?

en: &Stop it
ru: &Остановить

en: Let it &run
ru: &Продолжить выполнение

en: No debugging messages
ru: Нет отладочных сообщений

en: General information
ru: Общая информация

en: Program initialisation
ru: Инициализация программы

en: Keyboard events handling
ru: Обработка событий клавиатуры

en: GUI handling
ru: Обработка графического интерфейса

en: Lyxlex grammar parser
ru: Грамматический анализатор LyX

en: Configuration files reading
ru: Чтение файлов конфигурации

en: Custom keyboard definition
ru: Клавиатурные определения

en: Output source file generation/processing
ru: Генерация/обработка выходных исходных файлов

en: Output source file generation/processing (alias to 'outfile')
ru: Генерация/обработка выходных исходных файлов (синоним для 'outfile')

en: Math editor
ru: Редактор формул

en: Font handling
ru: Обработка шрифтов

en: Textclass files reading
ru: Чтение классов документа

en: Version control
ru: Управление версиями

en: External control interface
ru: Внешний интерфейс управления

en: Undo/Redo mechanism
ru: Механизм отмены/возврата

en: User commands
ru: Команды пользователя

en: The LyX Lexer
ru: Лексический анализатор LyX

en: Dependency information
ru: Информация о зависимостях

en: LyX Insets
ru: Вставки LyX

en: Files used by LyX
ru: Файлы, используемые LyX

en: Workarea events
ru: События рабочей области

en: Clipboard handling
ru: Обработка буфера обмена

en: Graphics conversion and loading
ru: Преобразование и загрузка изображений

en: Change tracking
ru: Отслеживание изменений

en: External template/inset messages
ru: Сообщения внешних шаблонов/вставок

en: RowPainter profiling
ru: Профилирование RowPainter

en: Scrolling debugging
ru: Отладка прокрутки

en: Math macros
ru: Математические макросы

en: RTL/Bidi
ru: RTL/двунаправленный текст

en: Locale/Internationalisation
ru: Локализация/интернационализация

en: Selection copy/paste mechanism
ru: Механизм копирования/вставки выделения

en: Find and replace mechanism, terse version
ru: Механизм поиска и замены, краткая версия

en: Find and replace mechanism, verbose version
ru: Механизм поиска и замены, подробная версия

en: Developers' general debug messages
ru: Общие отладочные сообщения

en: All debugging messages
ru: Все отладочные сообщения

en: All debugging messages (alias to 'all')
ru: Все отладочные сообщения (синоним для 'all')

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
ru: Отладка `%1$s' (%2$s)

en: Assertion %1$s violated in
    file: %2$s, line: %3$s
ru: Утверждение %1$s нарушено в
    файле: %2$s, строка: %3$s

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
ru: Должно быть безопасно продолжать работу, но
    желательно сохранить документ и перезапустить LyX.

en: Warning!
ru: Предупреждение!

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
ru: Ошибка в документе.
    LyX попытается безопасно закрыть его.

en: Buffer Error!
ru: Ошибка буфера!

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
ru: LyX обнаружил ошибку приложения
    и сейчас будет завершён.

en: Fatal Exception!
ru: Фатальное исключение!

en: cc[[unit of measure]]
ru: cc

en: mu[[unit of measure]]
ru: mu

en: Text Width %
ru: % ширины текста

en: Column Width %
ru: % ширины колонки

en: Page Width %
ru: % ширины страницы

en: Line Width %
ru: % ширины строки

en: Text Height %
ru: % высоты текста

en: Page Height %
ru: % высоты страницы

en: Line Distance %
ru: % междустрочного интервала

en: System file not found
ru: Системный файл не найден

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
ru: Невозможно загрузить shfolder.dll
    Установите её пожалуйста.

en: System function not found
ru: Системная функция не найдена

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
ru: Не удалось найти SHGetFolderPathA в shfolder.dll
    Не знаю как продолжить. Извините.

en: Unknown user
ru: Неизвестный пользователь
