lyx_2.0.0_eu - en to eu translation catalogue (7031 entries)

en: Version
eu: Bertsioa

en: System directory
eu: Sistemako direktorioa

en: Open system directory in file browser
eu: Ireki sistemako direktorioa fitxategi-arakatzailean

en: [[do]]&Open
eu: &Ireki

en: User directory
eu: Erabiltzailearen direktorioa

en: Open user directory in file browser
eu: Ireki erabiltzailearen direktorioa fitxategi-arakatzailean

en: [[do]]O&pen
eu: I&reki

en: Credits
eu: Eskerrona

en: Copyright
eu: Copyright-a

en: Build Info
eu: Konpilazioaren informazioa

en: Release Notes
eu: Argitalpenaren oharrak

en: Copy version information to clipboard
eu: Kopiatu bertsioaren informazioa arbelean

en: Copy &Version Info
eu: Kopiatu &bertsioaren datuak

en: The bibliography key
eu: Bibliografia-gakoa

en: Ke&y:
eu: &Gakoa:

en: The label as it appears in the document
eu: Etiketa dokumentuan agertzen den bezala

en: &Label:
eu: &Etiketa:

en: &Year:
eu: &Urtea:

en: The year with "Author (Year)" citations (without parentheses).
eu: Urtea "Egilea (urtea)" aipamenentzako (parentesirik gabe).

en: A&ll Author Names:
eu: &Egile guztien izenak:

en: If you want to use an abbreviated author list (with 'et al.') as well as a full list for author-year citation, you can put the full list here and the abbreviated list above.
eu: Egileen zerrenda laburtua edo  egile-urtea aipamenen zerrenda osoa erabiltzea nahi baduzu, zerrenda osoa hemen eta laburtua goian jar dezakezu.

en: Pass content of the `Label' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
eu: Eraman hitzez hitz 'Etiketa' eremuaren edukia LaTeX-era. Aktibatu hau LaTeX kodea sartzea nahi baduzu.

en: Li&teral
eu: &Hitzez hitz

en: Citation Style
eu: Aipamen-estiloa

en: Sty&le format:
eu: E&stilo-formatua:

en: A selection of different style format approaches (such as natbib) that respectively provide support for specific citation and bibliography styles. Expand to get more information.
eu: Estilo-formatu desberdinen hurbilkoren (natbib adibidez) hautapena, urrenez urren aipamen eta bibliografia estilo zehatzen euskarria eskaintzen duena. Zabaldu informazio gehiago eskuratzeko.

en: &Variant:
eu: &Aldaera:

en: Provides available cite style variants.
eu: Aipuen estiloen aldaera erabilgarriak eskaintzen ditu.

en: Opt&ions:
eu: &Aukerak:

en: Here you can enter further options of the bibliography package
eu: Hemen bibliografia paketearen aukera gehiago sar ditzakezu

en: Biblatex &citation style:
eu: Biblatex &aipamen-estiloa:

en: The style that determines the layout of the citations
eu: Aipamenen diseinua zehazten duen estiloa

en: Reset to the preset default
eu: Berrezarri aurre-ezarpen lehenetsira

en: Rese&t
eu: &Berrezarri

en: Bibliography Style
eu: Bibliografia-estiloa

en: Biblate&x bibliography style:
eu: Biblate&x bibliografia-estiloa:

en: The style that determines the layout of the biblatex-generated bibliography
eu: 'biblatex'-ek sortutako bibliografiaren diseinua zehazten duen estiloa

en: R&eset
eu: &Berrezarri

en: Match biblatex bibliography with citation style
eu: Parekatu biblatex bibliografia aipamen-estiloarekin

en: &Match
eu: &Parekatu

en: Default BibTeX st&yle:
eu: BibTeX-en e&stilo lehenetsia:

en: Here, you can define a BibTeX style that is suggested in the BibTeX dialog by default
eu: BibTeX-en estilo bat defini dezakezu hemen,

en: &Reset
eu: &Berrezarri

en: Select this if you want to split your bibliography into sections
eu: Hautatu hau bibliografia ataletan zatitzea nahi izanez gero

en: Subdivided bibli&ography
eu: Bibliografia &ataletan

en: Rescan style files
eu: Ekortu berriro estilo-fitxategiak

en: Re&scan
eu: &Ekortu berriro

en: &Multiple bibliographies:
eu: &Hainbat bibliografia:

en: Generate a bibliography per defined unit.
eu: Sortu bibliografia bat definitutako unitate bakoitzeko.

en: Here you can define an alternative program to or specific options of BibTeX.
eu: Hemen ordezko programa bat edo BibTeX-en aukera zehatzak defini ditzakezu.

en: Bibliography Generation
eu: Bibliografiaren sorrera

en: &Processor:
eu: &Prozesadorea:

en: Select a processor
eu: Hautatu prozesadore bat

en: Op&tions:
eu: Au&kerak:

en: Define options such as --min-crossrefs (see the documentation of BibTeX)
eu: Definitu aukerak --min-crossrefs bezalakoak (ikusi BibTeX-en dokumentazioa)

en: BibTeX database(s) to use
eu: BibTeX datu-basea(k) erabiltzeko

en: &Databases
eu: &Datu-baseak

en: Found b&y LaTeX:
eu: LaTeX-ek &aurkitutakoak:

en: Add the selected BibTeX database from the list on the left
eu: Gehitu hautatutako BibTeX datu-basea ezkerreko zerrendatik

en: &Add Selected[[bib]]
eu: &Gehitu hautapena

en: Add a BibTeX database from your local directory
eu: Gehitu BibTeX datu-base bat tokiko direktoriotik

en: Add &Local...
eu: Gehitu &tokikoa...

en: Inherit bibliography databases from the master document
eu: Heredatu bibliografien datu-baseak dokumentu maisutik

en: &Inherit from Master
eu: &Heredatu maisutik

en: Remove the selected database
eu: Kendu hautatutako datu-basea

en: &Delete
eu: &Ezabatu

en: Move the selected database up (Ctrl-Up)
eu: Eraman hautatutako datu-basea gorantz (Ktrl+Gora)

en: &Up
eu: &Gora

en: Move the selected database down (Ctrl-Down)
eu: Mugitu hautatutako datu-basea beherantz (Ktrl+Behera)

en: Do&wn
eu: &Behera

en: Edit selected database externally
eu: Editatu hautatutako datu-basea kanpoan

en: &Edit...
eu: &Editatu...

en: Sele&cted:
eu: &Hautatuta:

en: &Filter:
eu: &Iragazkia:

en: E&ncoding:
eu: &Kodeketa:

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here
eu: Bibliografien datu-baseak LyX dokumentuaren kodeketa desberdina erabiltzen badu, zehaztu hemen

en: The BibTeX style
eu: BibTeX estiloa

en: St&yle
eu: Est&iloa

en: Choose a style file
eu: Aukeratu estilo-fitxategia

en: Select a style file from your local directory
eu: Hautatu estilo-fitxategia tokiko direktoriotik

en: Add L&ocal...
eu: Gehitu &tokikoa...

en: Options
eu: Aukerak

en: This bibliography section contains...
eu: Bibliografia-atal honen edukia...

en: &Content:
eu: &Edukia:

en: all cited references
eu: aipatutako erreferentzia guztiak

en: all uncited references
eu: aipatu gabeko erreferentzia guztiak

en: all references
eu: erreferentzia guztiak

en: Add bibliography to the table of contents
eu: Gehitu bibliografia gaien aurkibideari

en: Add bibliography to &TOC
eu: Gehitu bibliografia &Aurk.-ra

en: Custo&m:
eu: &Pertsonalizatua:

en: Options to the biblatex bibliography command. See the biblatex manual for details.
eu: 'biblatex' bibliografiaren komandoaren aukerak. Irakurri biblatex-en eskuliburua xehetasun gehiagorako.

en: Scan for new databases and styles
eu: Ekortu datu-base eta estilo berriak

en: &Rescan
eu: &Ekortu berriro

en: Type and Size
eu: Mota eta tamaina

en: Width value
eu: Zabaleraren balioa

en: &Height:
eu: &Altuera:

en: &Width:
eu: &Zabalera:

en: Inner Bo&x:
eu: &Barneko kutxa:

en: Inner box type
eu: Barneko kutxa mota

en: None
eu: Bat ere ez

en: Minipage
eu: Orritxoa

en: Check this if the box should break across pages
eu: Aktibatu hau kutxa orrialdeetan zehar hedatzeko

en: Allow &page breaks
eu: Baimendu &orri-jauziak

en: Height value
eu: Altueraren balioa

en: Alignment
eu: Lerrokatu

en: Horizontal alignment of the content inside the box
eu: Kutxako edukiaren lerrokadura horizontala

en: Horizontal
eu: Horizontala

en: Vertical alignment of the content inside the box
eu: Kutxako edukiaren lerrokadura bertikala

en: Vertical
eu: Bertikala

en: Co&ntent:
eu: &Edukia:

en: Vertical alignment of the box (with regard to baseline)
eu: Kutxaren lerrokadura bertikala (oinarrizko lerroarekiko)

en: &Box:
eu: &Kutxa:

en: Top
eu: Goian

en: Middle
eu: Erdian

en: Bottom
eu: Behean

en: Stretch
eu: Tiratu

en: Left
eu: Ezkerrean

en: Center
eu: Erdian

en: Right
eu: Eskuinean

en: Decoration
eu: Apainketa

en: Decoration box types
eu: Kutxa moten apainketa

en: Thickness value
eu: Lodieraren balioa

en: &Line thickness:
eu: &Marraren lodiera:

en: Separation value
eu: Bereizmenaren balioa

en: Box s&eparation:
eu: Kutxen &bereizmena:

en: &Decoration:
eu: &Apainketa:

en: &Shadow size:
eu: &Itzalaren tamaina:

en: Size value
eu: Tamainaren balioa

en: Color
eu: Kolorea

en: Back&ground:
eu: A&tzeko planoa:

en: &Frame:
eu: &Markoa:

en: &Available branches:
eu: Adar &erabilgarriak:

en: Select your branch
eu: Hautatu adarra

en: Inverted
eu: Alderantzikatuta

en: Append the name of this branch to the output filename, given the branch is active.
eu: Erantsi adar honen izena irteerako fitxategi-izenari, adarra aktibatuta baitago.

en: Filename &Suffix
eu: Fitxategi-izenaren &atzizkia

en: A&vailable Branches:
eu: Adar &erabilgarriak:

en: Remove the selected branch
eu: Kendu hautatutako adarra

en: &Remove
eu: &Kendu

en: Show undefined branches used in this document.
eu: Erakutsi zehaztugabeko adarrak (uneko dokumentuan erabilita).

en: &Undefined Branches
eu: Zehaztu&gabeko adarrak

en: Toggle the selected branch
eu: Txandakatu hautatutako adarra

en: (&De)activate
eu: (&Des)aktibatu

en: Add a new branch to the list
eu: Gehitu adar berria zerrendari

en: &Add
eu: &Gehitu

en: Define or change background color
eu: Adierazi edo aldatu atzeko planoko kolorea

en: Alter Co&lor...
eu: Aldatu &kolorea...

en: Change the name of the selected branch
eu: Aldatu hautatutako adarraren izena

en: Re&name...
eu: &Aldatu izena...

en: &New:[[branch]]
eu: &Berria:

en: Reset branch color to default (standard background)
eu: Berrezarri adarraren kolorea lehenetsira (atzeko plano arrunta)

en: R&eset Color
eu: &Berrezarri kolorea

en: Add the selected branches to the list.
eu: Gehitu hautatutako adarrak zerrendari.

en: &Add Selected
eu: &Gehitu hautapena

en: Add all unknown branches to the list.
eu: Gehitu adar ezezagun guztiak zerrendari.

en: Add A&ll
eu: Gehitu &denak

en: &Cancel
eu: &Utzi

en: Undefined branches used in this document.
eu: Zehaztugabeko adarrak (uneko dokumentuan erabilita).

en: &Undefined Branches:
eu: Zehaztug&abeko adarrak:

en: &Level:
eu: &Maila:

en: &Font:
eu: &Letra-tipoa:

en: &Custom bullet:
eu: Bulet &pertsonalizatua:

en: Si&ze:
eu: &Tamaina:

en: Default
eu: Lehenetsia

en: Tiny
eu: Ttipi-ttipia

en: Smallest
eu: Oso oso txikia

en: Smaller
eu: Oso txikia

en: Small
eu: Txikia

en: Normal
eu: Normala

en: Large
eu: Handia

en: Larger
eu: Oso handia

en: Largest
eu: Oso oso handia

en: Huge
eu: Eskerga

en: Huger
eu: Eskergena

en: If checked, additions and deletions will be tracked in the document
eu: Aktibatzen bada, gehikuntzen eta ezabaketen jarraipena egingo da dokumentuan

en: &Track changes
eu: &Jarraitu aldaketak

en: If checked, changes will be shown in the PDF/DVI/PS output
eu: Aktibatzen bada, aldaketak PDF/DVI/PS irteeran erakutsiko dira

en: &Show changes in output
eu: &Erakutsi aldaketak irteeran

en: Use change bars in addition to change tracking markup
eu: Erabili aldaketa-barra aldaketen jarraipen-markekin batera

en: Use change &bars in output
eu: Erabili aldaketa-&barrak irteeran

en: Change:
eu: Aldatu:

en: Go to previous change
eu: Joan aurreko aldaketara

en: &Previous change
eu: &Aurreko aldaketa

en: Go to next change
eu: Joan hurrengo aldaketara

en: &Next change
eu: &Hurrengo aldaketa

en: Accept this change
eu: Onartu aldaketa

en: &Accept
eu: &Onartu

en: Reject this change
eu: Baztertu aldaketa

en: &Reject
eu: &Baztertu

en: Font Properties
eu: Letra-tipoaren propietateak

en: Font family
eu: Letra-familia

en: Fa&mily:
eu: &Familia:

en: Font series
eu: Letra-multzoak

en: &Series:
eu: &Serieak:

en: Font shape
eu: Letra-forma

en: S&hape:
eu: F&orma:

en: Font size
eu: Letra-tamaina

en: Strike-through text
eu: Testua marratzea

en: U&nderlining:
eu: A&zpimarratua:

en: Font color
eu: Letra-kolorea

en: &Color:
eu: &Kolorea:

en: S&trikethrough:
eu: &Marratua:

en: Underlining of text
eu: Testuaren azpimarratzea

en: Language Settings
eu: Hizkuntzaren ezarpenak

en: &Language:
eu: &Hizkuntza:

en: Language
eu: Hizkuntza

en: If this is selected, the marked text will not be spellchecked
eu: Aktibatzen bada, ez d markatutako testuaren zuzenketa-ortografikorik egingo

en: E&xclude from Spellchecking
eu: &Baztertu zuzenketatik

en: Semantic Markup
eu: Markaketa semantikoa

en: Semantic emphasizing (italic by default, but can be adapted)
eu: Hanpadura semantikoa (etzana lehenetsi gisa, doi daiteke)

en: &Emphasized
eu: &Hanpatua

en: Semantic markup of nouns (small caps by default, but can be adapted)
eu: Izenen marka semantikoak (maiuskula txikiak lehenetsi gisa, doi daiteke)

en: &Noun
eu: &Izena

en: Apply each change automatically
eu: Aplikatu automatikoki aldaketa guztiak

en: Apply changes &immediately
eu: Aplikatu aldaketak &berehala

en: Select the fields on which the filter applies
eu: Hautatu eremuak iragazkiak aplikatzeko

en: All fields
eu: Eremu guztiak

en: Select the entry types on which the filter applies
eu: Hautatu sarrera motak iragazkiak aplikatzeko

en: All entry types
eu: Sarrera mota guztiak

en: Click for more filter options
eu: Egin klik iragazkien aukera gehiagorako

en: O&ptions
eu: &Aukerak

en: A&vailable Citations:
eu: Aipamen &erabilgarriak:

en: Click or press Enter to add the selected citation to the list
eu: Egin klik edo sakatu Sartu tekla hautatutako aipamenak zerrendari gehitzeko

en: Click or press Delete to delete the selected citation from the list
eu: Egin klik edo sakatu Ezabatu tekla hautatutako aipamenak zerrendatik kentzeko

en: Move the selected citation up (Ctrl-Up)
eu: Eraman hautatutako aipamena gorantz (Ktrl+Gora)

en: Move the selected citation down (Ctrl-Down)
eu: Eraman hautatutako aipamena beherantz (Ktrl+Behera)

en: Selected &Citations:
eu: &Hautatutako aipamenak:

en: Formatting
eu: Formatu-karakterea

en: Citation st&yle:
eu: Aipamen-&estiloa:

en: Text befo&re:
eu: A&urreko testua:

en: Citation style to use, if different styles are provided
eu: Erabiliko den aipamen-estiloa, estilo desberdinak eskaini badira

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf."), if the current citation style supports this.
eu: Erreferentziaren aurretik doan testua (adib. "cf."), uneko aipamen-estiloak onartzen badu.

en: &Text after:
eu: A&tzeko testua:

en: Text that follows the reference (e.g., pages), if the current citation style supports this.
eu: Erreferentziaren atzetik doan testua (adib. orrialdeak), uneko aipamen-estiloak onartzen badu.

en: Pass content of `Text before' and `Text after' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
eu: 'Aurreko testua' eta 'Atzeko testua' eremuetako edukia hitzez hitz igortzen dizkio LaTeX-i. Aktibatu hau LaTeX kodea sartzea nahi baduzu.

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero"), if the current citation style supports this.
eu: Derrigortu maiuskulak izenetan ("Enbata Lurrikaraenea", ez "enbata Lurrikaraenea"), uneko aipamen-estiloak onartzen badu.

en: Force upcas&ing
eu: Derrigortu &maiuskulak

en: Always list all authors (rather than using "et al."), if the current citation style supports this.
eu: Zerrendatu beti egile guztiak ("eta besteak." erabili ordez), uneko aipamen-estiloak onartzen badu.

en: All aut&hors
eu: Egile &guztiak

en: Background Colors
eu: Atzeko planoko koloreak

en: Define or change button color
eu: Definitu edo aldatu botoiaren kolorea

en: Font Colors
eu: Letra-koloreak

en: Compare Revisions
eu: Konparatu berrikuspenak

en: Revisions ba&ck
eu: &Iraganeko berrikuspenak

en: &Between revisions
eu: Berrikuspenen &artean

en: Old:
eu: Zaharra:

en: New:
eu: Berria:

en: Select the document from which the settings should be taken
eu: Hautatu dokumentua hortik ezarpenak hartzeko

en: Document Settings
eu: Dokumentu-ezarpenak

en: O&ld document
eu: Dokumentu &zaharra

en: New docu&ment
eu: Dokumentu &berria

en: Turns on the change tracking and showing changes in LaTeX output for the resulting document
eu: Aldaketen jarraipena aktibatzen du eta aldaketak emaitzako dokumentuaren LaTeX-eko irteeran erakusten ditu.

en: &Enable change tracking features in the output
eu: Gaitu &aldaketen jarraipenaren eginbidea irteeran

en: Old documen&t:
eu: Dokumentu z&aharra:

en: Specify the original version of the document here (comparison source)
eu: Zehaztu hemen dokumentuaren jatorrizko bertsioa (konparaketaren iturburua)

en: Bro&wse...
eu: &Arakatu...

en: &New document:
eu: Dokumentu &berria:

en: Specify the modified version of the document here (comparison target)
eu: Zehaztu hemen dokumentuaren aldatutako  bertsioa (konparaketaren helburua)

en: &Browse...
eu: &Arakatu...

en: Changes in the workarea are allocated to the selected author or category
eu: Laneko areako aldaketak hautatutako egile edo kategoriarekin esleituta  daude

en: Changes mar&kup:
eu: Aldaketa-&markak:

en: C&ounter:
eu: &Zenbatzailea:

en: Select counter to modify
eu: Hautatu zenbatzailea aldatzeko

en: &Action:
eu: &Ekintza:

en: Select the action to perform on selected counter
eu: Aukeratu ekintza hautatutako zenbatzaileari aplikatzeko

en: If checked, modification affects the counter only in the LyX workarea, not in the output
eu: Aktibatzen bada, aldaketak LyX-en laneko areako zenbatzaileari soilik eragingo dio, ez irteerakoari

en: &Workarea only
eu: Laneko area &soilik

en: TeX Code:
eu: TeX kodea:

en: Match delimiter types
eu: Parekatu mugatzaileak

en: &Keep matched
eu: &Mantendu parekatuta

en: Swap left and right delimiter type (while reversing to the appropriate direction)
eu: Trukatu ezker- eta eskuin-mugatzaile mota (norabide egokian alderantzikatuz)

en: S&wap && Reverse
eu: &Trukatu eta alderantzikatu

en: Reset to the default settings for the document class
eu: Berrezarri dokumentuaren klasearen parametro lehenetsiak

en: Use Class Defaults
eu: Erabili klase lehenetsiak

en: Save settings as defaults for new documents
eu: Gorde ezarpenak dokumentu berrien lehenetsi gisa

en: Save as Document Defaults
eu: Gorde dokumentu lehenetsi gisa

en: Display
eu: Bistaratu

en: Show ERT button only
eu: Erakutsi ITG botoia soilik

en: &Collapsed
eu: &Tolestuta

en: Show ERT contents
eu: Erakutsi ITG edukia

en: [[is]]O&pen
eu: &Ireki

en: Selecting an error will show the error message in the panel below and the cursor will jump to the location in the document where the error occurred.
eu: Errore bat hautatzean azpiko panelean erroreari dagokion mezua bistaratuko da, eta kurtsorea dokumentuaren errorea gertatu den lekuan kokatuko da.

en: For more information, refer to the complete log.
eu: Informazio gehiagorako, ikusi egunkari osoa.

en: Description:
eu: Azalpena:

en: &Errors:
eu: &Erroreak:

en: Open the LaTeX Log File dialog
eu: Ireki LaTeX-en egunkariaren elkarrizketa-koadroa

en: View Complete &Log...
eu: Ikusi &egunkari osoa...

en: Attempt to show the output even if there were compilation errors
eu: Saiatu irteera erakusten nahiz eta konpilazioko errore batzuk egon

en: Show Output &Anyway
eu: Erakutsi irteera &dena den

en: F&ile
eu: &Fitxategia

en: Filename
eu: Fitxategi-izena

en: &File:
eu: &Fitxategia:

en: Select a file
eu: Hautatu fitxategia

en: &Draft
eu: &Zirriborroa

en: &Template
eu: &Txantiloia

en: Available templates
eu: Txantiloi erabilgarriak

en: LaTe&X and LyX options
eu: LaTe&X eta LyX-en aukerak

en: LaTeX Options
eu: LaTeX-en aukerak

en: O&ption:
eu: Au&kerak:

en: For&mat:
eu: For&matua:

en: Enable LyX to preview this material; only if graphics previewing is not disabled at application level (see Preference dialog).
eu: Gaitu LyX material honen aurrebista egitea, baldin eta grafikoaren aurrebista ez badago aplikazioaren mailan desgaituta (ikusi Hobespenak elkarrizketa-koadroa).

en: &Show in LyX
eu: &Erakutsi LyX-en

en: Percentage to scale by in LyX
eu: Ehunekoa (LyX-ek eskalatzeko)

en: Sca&le on Screen (%):
eu: Pantailaren &eskala (%):

en: Si&ze and Rotation
eu: &Tamaina eta biraketa

en: Rotate
eu: Biratu

en: Angle to rotate image by
eu: Irudia biratzeko angelua

en: The origin of the rotation
eu: Biraketaren jatorria

en: Ori&gin:
eu: &Jatorria:

en: A&ngle:
eu: &Angelua:

en: Scale
eu: Eskalatu

en: Height of image in output
eu: Irteerako irudiaren altuera

en: Width of image in output
eu: Irteerako irudiaren zabalera

en: Maintain aspect ratio with largest dimension
eu: Mantendu itxuraren proportzioa neurririk handienean

en: &Maintain aspect ratio
eu: Mantendu &itxuraren proportzioa

en: Crop
eu: Moztu

en: Clip to bounding box values
eu: Moztu muga-koadroaren balioetara

en: Clip to &bounding box
eu: Moztu &muga-koadrora

en: Left botto&m:
eu: Behean e&zkerrean:

en: Right &top:
eu: Goian e&skuinean:

en: Get bounding box from the (EPS) file
eu: Lortu muga-koadroa (EPS) fitxategitik

en: &Get from File
eu: &Lortu fitxategitik

en: TabWidget
eu: FitxaTrepeta

en: Sear&ch
eu: &Bilatu

en: Replace &with:
eu: Ordeztu h&onekin:

en: Shift+Enter search backwards directly
eu: Maius+Sartu zuzenean atzerantz bilatzeko

en: Search &backwards
eu: Bilatu &atzerantz

en: Restrict search to whole words only
eu: Murriztu bilaketa hitz osoetara soilik

en: Wh&ole words
eu: &Hitz osoak

en: Perform a case-sensitive search
eu: Bereizi maiuskulak/minuskulak bilaketan

en: Case &sensitive
eu: Maiuskula/&Minuskula

en: Find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
eu: Bilatu hurrengo agerpena (Sartu; atzerantz: Maius+Sartu)

en: Find &>
eu: Bilatu &>

en: Replace and find next occurrence (Enter, backwards: Shift+Enter)
eu: Ordeztu eta bilatu hurrengo agerpena (Sartu, atzerantz: Maius+Sartu)

en: Rep&lace >
eu: &Ordeztu >

en: Replace all occurrences at once
eu: Ordeztu agerpen guztiak aldi berean

en: Replace &All
eu: Ordeztu &denak

en: Settin&gs
eu: &Ezarpenak

en: The scope to which the search horizon is restricted
eu: Bilaketa zein esparrura murriztuko den

en: Scope
eu: Esparrua

en: C&urrent document
eu: Uneko &dokumentua

en: Current document and all related documents belonging to the same master document
eu: Uneko dokumentua eta dokumentu maisu berdinarekin zerikusia duten dokumentu guztiak

en: &Master document
eu: Dokumentu &maisua

en: All open documents
eu: Ireki dokumentu guztiak

en: &Open documents
eu: &Ireki dokumentuak

en: &All manuals
eu: E&skuliburu guztiak

en: E&xpand macros
eu: &Zabaldu makroak

en: Restrict search to math environments only
eu: Murriztu bilaketa matematikaren inguruneetara soilik

en: Search onl&y in maths
eu: Bilatu &soilik matematikatan

en: Keep the case of the replacement's first letter as in each matching text first letter
eu: Mantendu ordezkapenaren aurreko hizkia maiuskulaz edo minuskulaz, pareko testu bakoitzeko aurreneko hizkiaren bezala

en: &Preserve first case on replace
eu: &Mantendu aurreneko maiuskula/minuskula ordeztean

en: Do not search in content that is not output (e.g., notes)
eu: Ez bilatu irteerakoa ez den edukian (adib. oharrak)

en: Ignore &non-output content
eu: Baztertu &ez-irteerako edukia

en: If the search string is formatted in a non-default way, only find strings formatted like the search string in the checked respects
eu: Bilaketa-katea lehenetsia ez den formatu batean balego, formatu hori daukaten kateak soilik bilatuko ditu hautapenarekiko

en: Adhe&re to search string formatting of
eu: &Doitu bilaketa-katea formatu honi

en: Sectioning markup
eu: Zatitze-markaketa

en: Deletion (change)
eu: Ezabapena  (aldatuta)

en: Font series[[FindReplaceAdv]]
eu: Letra-serieak

en: Emph/noun
eu: Hanpadura/izena

en: Strike-through
eu: Marratua

en: Dese&lect all
eu: &Deshautatu denak

en: Underlining
eu: Azpimarratua

en: &Select all
eu: &Hautatu denak

en: Form
eu: Inprimakia

en: Float T&ype:
eu: Mugikor &mota:

en: Alignment of Contents
eu: Edukiaren lerrokadura

en: Right-align float contents
eu: Lerrokatu eskuinera eduki mugikorrak

en: &Right
eu: E&skuinean

en: Use the document's default alignment for floats, as specified in Document Settings.
eu: Erabili dokumentuaren lerrokadura lehenetsia mugikorretan, dokumentuaren ezarpenek zehaztu bezala.

en: D&ocument Default
eu: &Dokumentuaren lehenetsia

en: Use the class' default alignment for floats, whatever it is.
eu: Erabili klasearen lerrokadura lehenetsia mugikorretan.

en: Class &Default
eu: Klase &lehenetsia

en: Center float contents
eu: Lerrokatu zentrora eduki mugikorrak

en: &Center
eu: &Erdian

en: Left-align float contents
eu: Lerrokatu ezkerrera eduki mugikorrak

en: &Left
eu: E&zkerrean

en: Further Options
eu: Aukera gehiago

en: &Span columns
eu: &Zabaldu zutabetan

en: Rotate side&ways
eu: &Biratu 90°

en: Position on Page
eu: Posizioa orrian

en: Place&ment Settings:
eu: &Kokalekuaren ezarpenak:

en: &Top of page
eu: &Orriaren goian

en: &Bottom of page
eu: &Orriaren behean

en: &Page of floats
eu: &Mugikorren orria

en: &Here if possible
eu: &Hemen, ahal bada

en: Here de&finitely
eu: Hemen &behin betiko

en: &Ignore LaTeX rules
eu: &Ez ikusi LaTeX-eko arauak

en: FontUi
eu: Letra-tipoa

en: &Default family:
eu: Familia &lehenetsia:

en: Select the default family for the document
eu: Hautatu dokumentuaren letra-familia lehenetsia

en: &Base size:
eu: &Oinarri-tamaina:

en: &LaTeX font encoding:
eu: LaTe&X letra-kodeketa:

en: Specify the font encoding (e.g., T1).
eu: Zehaztu letra-kodeketa (adib. T1).

en: &Roman:
eu: &Erromatarra:

en: Select the roman (serif) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
eu: Hautatu letra-mota erromatarra (serif). Zerrenda iragazteko, hasi idazten zerrenda zabaltzen den heinean.

en: Use a real small caps shape, if the font provides one
eu: Erabili maiuskula txikien benetako forma bat, letra-tipoak eskaintzen badu

en: Use true s&mall caps
eu: Erabili benetako &maiuskula txikiak

en: Use old style instead of lining figures
eu: Erabili estilo zaharra diseinu linealen ordez

en: Use &old style figures
eu: Erabili estilo &zaharreko irudiak

en: Options:
eu: Aukerak:

en: Here you can insert additional options (as provided by the font package)
eu: Hemen aukera gehigarriak txerta ditzakezu (letra-paketeak eskaintzen dituen bezala)

en: &Sans Serif:
eu: Sa&ns Serif:

en: Select the Sans Serif (grotesque) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
eu: Hautatu Sans Serif letra-mota (grotesque). Zerrenda iragazteko, hasi idazten zerrenda zabaltzen den heinean.

en: S&cale (%):
eu: E&skala (%):

en: Scale the Sans Serif font to match the base font's dimensions
eu: Eskalatu Sans Serif letra-tipoa oinarrizko letra-tipoaren dimentsioetara doitzeko

en: Use old st&yle figures
eu: Erabili estilo &zaharreko irudiak

en: &Typewriter:
eu: I&dazmakina:

en: Select the typewriter (monospaced) typeface. To filter the list of fonts, just start typing while the list is expanded.
eu: Hautatu idazmakina letra-mota (espazio-bakarrekoa). Zerrenda iragazteko, hasi idazten zerrenda zabaltzen den heinean.

en: Sc&ale (%):
eu: E&skala (%):

en: Scale the Typewriter font to match the base font's dimensions
eu: Eskalatu Idazmakina letra-tipoa oinarrizko letra-tipoaren dimentsioetara doitzeko

en: Use old style &figures
eu: Erabili estilo &zaharreko irudiak

en: &Math:
eu: &Matematika:

en: Select the math typeface
eu: Hautatu matematikaren familia

en: C&JK:
eu: &CJK:

en: Input the font to be used for Chinese, Japanese or Korean (CJK) script
eu: Sartu letra-tipoa Txinera, Japoniera edo Koreera (CJK) script-ean erabiltzeko

en: Activate extensions such as character protrusion and font expansion via the microtype package
eu: Aktibatu hedapenak karaktereak konkortu eta letra-tipoak hedatzeko "microtype" paketearen bidez

en: Enable micr&o-typographic extensions
eu: Gaitu hedapen mikr&o-tipografikoak

en: Use OpenType and TrueType fonts with the fontspec package (requires XeTeX or LuaTeX)
eu: Erabili OpenType eta TrueType letra-tipoak fontspec paketearekin (XeTeX edo LuaTeX eskatzen du)

en: &Use non-TeX fonts (via XeTeX/LuaTeX)
eu: &Erabili ez-TeX letra-tipoak (XeTeX/LuaTeX bidez)

en: By default, a line break can occur after en- and em-dashes. Checking this box prevents that.
eu: Lehenetsi gisa, lerro-jauzi bat gertatu ohi da en- eta em-marratxoen ostean. Kutxa hau aktibatzeak hori saihesten du.

en: Disallow l&ine breaks after dashes
eu: Desgaitu &lerro-jauziak marren ostean

en: &Graphics
eu: &Grafikoak

en: Select an image file
eu: Hautatu irudi-fitxategia

en: Output Size
eu: Irteeraren tamaina

en: Sets height of graphic. Leave unchecked to set automatically.
eu: Grafikoaren altuera ezartzen du. Utzi aktibatu gabe automatikoki ezartzeko.

en: Set &height:
eu: Ezarri &altuera:

en: &Scale graphics (%):
eu: &Grafikoaren eskala (%):

en: Sets width of graphic. Leave unchecked to set automatically.
eu: Grafikoaren zabalera ezartzen du. Utzi aktibatu gabe automatikoki ezartzeko.

en: Set &width:
eu: Ezarri &zabalera:

en: Scale image to maximum size not exceeding width and height
eu: Eskalatu irudia gehienezko tamainara (zabalera eta altuera gainditu gabe)

en: Rotate Graphics
eu: Biratu grafikoak

en: Check to change the order of rotating and scaling
eu: Aktibatu biraketa eta eskalatzearen ordena aldatzeko

en: Ro&tate after scaling
eu: &Biratu eskalatu ondoren

en: Or&igin:
eu: &Jatorria:

en: A&ngle (degrees):
eu: &Angelua (graduak):

en: File name of image
eu: Irudien fitxategia

en: &Coordinates and Clipping
eu: &Koordenatuak eta mozketa

en: Clip to the coordinates specified below (bounding box for DVI/PS output, viewport for PDF output)
eu: Moztu azpian zehaztutako koordenatuetara (DVI/PS irteeren muga-koadroa, PDF irteeraren leihatila)

en: Clip to c&oordinates
eu: Moztu &koordenatuetara

en: Read coordinates from the file (bounding box value in case of PostScript files, graphic dimensions in case of other file types)
eu: Irakurri koordenatuak fitxategitik (muga-koadroaren balioa PostScript fitxategien kasuan, dimentsio grafikoak beste fitxategi motetan)

en: Enable LyX to preview this graphics, if graphics previewing is not disabled at application level (see Preferences dialog).
eu: Gaitu LyX grafiko honen aurrebista egiteko, baldin eta grafikoaren aurrebista ez badago aplikazioaren mailan desgaituta (ikusi Hobespenak elkarrizketa-koadroa).

en: Sho&w in LyX
eu: &Erakutsi LyX-en

en: Percentage to scale by in LyX (1 to 1000)
eu: Ehunekoa LyX-ek eskalatzeko (1-etik 1000 arte)

en: Sca&le on screen (%):
eu: Pantailaren &eskala (%):

en: If LyX uses a dark theme, revert the colors of this graphics in the workarea
eu: LyX-ek gai iluna badarabil, alderantzikatu grafiko honen koloreak laneko arean

en: Re&vert colors in dark mode
eu: Al&derantzikatu koloreak modu ilunean

en: Additional LaTeX options
eu: LaTeX aukera gehiago

en: LaTeX &options:
eu: LaTeX &aukerak:

en: Assign the graphic to a group of graphics that share the same settings
eu: Esleitu grafikoa ezarpen berdinak partekatzen dituen grafiko taldeari

en: Graphics Group
eu: Grafikoen taldea

en: Assigned &to group:
eu: Taldeari e&sleituta:

en: Click to define a new graphics group.
eu: Egin klik grafikoen talde berria definitzeko.

en: O&pen new group...
eu: &Ireki talde berria...

en: Select an existing group for the current graphics.
eu: Hautatu existitzen den taldea uneko grafikoentzako.

en: Draft mode
eu: Zirriborro-era

en: &Draft mode
eu: &Zirriborro-era

en: Select a fill pattern style for HFills
eu: Hautatu betegarriaren ereduaren estiloa betegarri horizontalarentzako

en: &Spacing:
eu: &Tartea:

en: Supported spacing types
eu: Onartutako tarte-motak

en: &Value:
eu: &Balioa:

en: Custom value. Needs spacing type "Custom".
eu: Balio pertsonalizatua. "Pertsonalizatua" tartea behar du.

en: &Fill Pattern:
eu: &Betegarriaren eredua:

en: &Non-Breaking:
eu: &Zatiezina:

en: Prevent automatic line break at the space
eu: Saihestu automatikoki lerro jauziak zuriunean

en: URL
eu: URLa

en: &Target:
eu: &Helburua:

en: Name associated with the URL
eu: URLarekin esleitutako izena

en: &Name:
eu: &Izena:

en: Pass content of the `Name' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
eu: Eraman hitzez hitz 'Izena' eremuaren edukia LaTeX-era. Aktibatu hau LaTeX kodea sartzea nahi baduzu.

en: Specify the link target
eu: Zehaztu estekaren helburua

en: Link type
eu: Esteka mota

en: Link to the web or any other target with an "authority" component (i.e., :// in the URI)
eu: 'Autoritatea' osagaia duen web edo bestelako helburuaren esteka (adib.  ://  URIan)

en: &Web
eu: &Weba

en: Link to an email address
eu: Estekatu helbide elektronikoa

en: E&mail
eu: &Helb. elek.

en: Link to a file
eu: Estekatu fitxategia

en: Fi&le
eu: &Fitxategia

en: Link to an arbitrary URI scheme not matched by the other three types (to be fully spelled out in the Target field above)
eu: Estekatu beste hiru motekin parekoa ez den URI eskema batera (erabat letreiatzeko gaineko Helburua eremuan)

en: &Other[[Link Type]]
eu: &Bestea

en: I&nclude Type:
eu: &Sartu mota:

en: Include
eu: Sartu

en: Input
eu: Sarrera

en: Verbatim
eu: Berritsua

en: Program Listing
eu: Iturburuaren zerrendatua

en: Edit the file
eu: Editatu fitxategia

en: &Edit
eu: &Editatu

en: File name to include. (You can create a new file by entering the name of one that does not yet exist.)
eu: Fitxategi-izena sartzeko (fitxategi berria sor dezakezu oraindik existitzen ez den baten izena sartuz)

en: Underline spaces in generated output
eu: Azpimarratu zuriuneak sortutako irteeran

en: &Mark spaces in output
eu: Markatu &zuriuneak irteeran

en: Show LaTeX preview
eu: Erakutsi LaTeX aurrebista

en: &Show preview
eu: &Erakutsi aurrebista

en: Listing Parameters
eu: Zerrendatuaren parametroak

en: &Caption:
eu: &Epigrafea:

en: Check it to enter parameters that are not recognizable by LyX
eu: Aktibatu hau LyX-ek ezagutu ezin dituen parametroak sartzeko

en: &Bypass validation
eu: &Saihestu balidazioa

en: &More parameters
eu: Parametro &gehiago

en: Pass content of the `Caption' field literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
eu: Eraman hitzez hitz  'Epigrafea' eremuaren edukia LaTeX-era. Aktibatu hau LaTeX kodea sartzea nahi baduzu.

en: Available I&ndexes
eu: Indize &erabilgarriak

en: Select the index this entry should be listed in.
eu: Hautatu sarrera hau zerrendatuta egon beharko lukeen indizea.

en: &Pagination
eu: &Orrikatzea

en: Page &Range:
eu: &Orri-barrutia:

en: If the entry spans multiple pages, you can start or end the range here
eu: Sarrera hainbat orritara hedatzen bada, barrutia hemen hasi edo amai dezakezu

en: &Format:
eu: &Formatua:

en: Customize the format of the page number here. Note that the format is not used with "See" and "See also" references.
eu: Orri-zenbakiaren formatu pertsonaliza dezakezu hemen. Jakin ezazu formatua ez dela 'Ikusi' edo 'Ikusi ere' erreferentziekin erabiltzen.

en: Enter custom command here (without leading backslash).
eu: Sartu komando pertsonalizatua (hasikoa kontra-barrarik gabe).

en: Here you can define an alternative index processor and specify its options.
eu: Hemen indizearentzako ordezko prozesadore bat defini dezakezu, eta dagokion aukerak zehaztu.

en: Index Generation
eu: Indizearen sorrera

en: &Options:
eu: &Aukerak:

en: Define program options of the selected processor.
eu: Definitu hautatutako prozesadorearen programako aukerak.

en: Check if you need multiple indexes (e.g., an Index of Names)
eu: Aktibatu hainbat indize behar badituzu (adib. Izenen indizea)

en: &Use multiple indexes
eu: &Erabili indize anizkoitza

en: &New:[[index]]
eu: &Berria:

en: Enter the name of the desired index (e.g. "Index of Names") and hit "Add"
eu: Sartu indizearen izena (adib. "Izenen indizea") eta sakatu "Gehitu"

en: Add a new index to the list
eu: Gehitu indize berria zerrendari

en: A&vailable Indexes:
eu: Indize &erabilgarriak:

en: Remove the selected index
eu: Kendu hautatutako indizea

en: Rename the selected index
eu: Aldatu hautatutako indizearen izena

en: R&ename...
eu: &Aldatu izena...

en: Infor&mation Type:
eu: Infor&mazio mota:

en: Select the type of information to be output. Then specify the requested information below.
eu: Hautatu zer informazio mota izango den irteerakoa. Ondoren, zehaztu eskatutako informazioa azpian.

en: &Fixed Date:
eu: &Finkatutako data:

en: Here you can enter a fixed date (in ISO format: YYYY-MM-DD)
eu: Hemen finkatutako data sar dezakezu (ISO formatuan: UUUU-HH-EE)

en: &Custom:
eu: &Pertsonalizatua:

en: Inset Parameter Configuration
eu: Txertakuntzaren parametroaren konfigurazioa

en: Update dialog when moving context
eu: Eguneratu elkarrizketa-koadroa testuinguruz aldatzean

en: S&ynchronize Dialog
eu: &Sinkronizatu elkarrizketa-koadroa

en: Apply settings immediately
eu: Aplikatu ezarpenak berehala

en: I&mmediate Apply
eu: Aplikatu &berehala

en: Document &Class
eu: Dokumentu-&klasea

en: Click to select a local document class definition file
eu: Egin klik lokaleko dokumentu-klasearen definizioaren fitxategi bat hautatzeko

en: &Local Class...
eu: &Tokiko klasea...

en: Class Options
eu: Klasearen aukerak

en: Enable to use the options that are predefined in the layout file
eu: Gaitu diseinuaren fitxategian aurrez definitutako aukerak erabiltzeko

en: &Predefined:
eu: &Aurredefinitua:

en: The options that are predefined in the layout file. Click to the left to select/deselect.
eu: Diseinuaren fitxategian aurredefinitutako aukerak. Egin klik ezkerrean hautatzeko/desautatzeko.

en: Cus&tom:
eu: &Pertsonalizatua:

en: &Graphics driver:
eu: &Grafikoen kontrolatzailea:

en: Select if the current document is included to a master file
eu: Hautatu uneko dokumentua fitxategi maisuan sartuta dagoen edo ez

en: Select de&fault master document
eu: Hautatu dokumentu &maisu lehenetsia

en: &Master:
eu: &Maisua:

en: Enter the name of the default master document
eu: Sartu dokumentu maisu lehenetsiaren izena

en: Attempt to display formatted cross-references as they would appear in the output, e.g., as "Theorem 1" rather than just as the label.
eu: Saiatu formatua emandako erreferentzia gurutzatuak irteeran agertuko liratekeen bezala bistaratzen , adib. "1.  teorema" gisa etiketaren ordez.

en: Format cross-references in the &work area
eu: Eman formatu erreferentzia gurutzatuei &laneko arean

en: &Suppress default date on front page
eu: &Kendu data lehenetsia aurreneko orrialdetik

en: Encoding
eu: Kodeketa

en: &Type:
eu: &Mota:

en: Select encoding of the generated LaTeX source (LaTeX input encoding).
eu: Hautatu sortutako LaTeX iturburuaren kodeketa (LaTeX sarreraren kodeketa).

en: Select Unicode encoding variant.
eu: Hautatu Unicode kodeketaren aldaera.

en: Specify whether to load the 'inputenc' package.
eu: Zehaztu 'inputenc' paketea kargatuko den edo ez.

en: Select custom encoding.
eu: Hautatu kodeketa pertsonalizatua.

en: &Quote style:
eu: &Komatxo-estiloa:

en: Select the default quotation marks style
eu: Hautatu komatxo ikurren estilo lehenetsia

en: Output quotation marks that automatically adapt to the style selected above. If this is not selected, the quotation marks will stick with the style they have been inserted with.
eu: Irteerako komatxo ikurrak, goian hautatutako estilora automatikoki egokituko direnak. Ez bada hautatzen, komatxo ikurrak txertatu izan diren estiloarekin geratuko dira.

en: Use d&ynamic quotation marks
eu: Erabili komatxo-marka &dinamikoak

en: Language pa&ckage:
eu: Hizkuntza-pa&ketea:

en: Select which language package LyX should use
eu: Hautatu hizkuntzaren paketea LyX-ek erabiltzeko

en: Enter the command to load the language package (default: \usepackage{babel})
eu: Sartu komandoa hizkuntzaren paketea kargatzeko (lehenetsia: \usepackage{babel})

en: Of&fset:
eu: &Desplazamendua:

en: Value of the vertical line offset.
eu: Lerroaren desplazamendu bertikalaren balioa.

en: Value of the line width.
eu: Lerroaren zabaleraren balioa.

en: &Thickness:
eu: &Lodiera:

en: Value of the line thickness.
eu: Lerroaren lodieraren balioa.

en: Input here the listings parameters
eu: Sartu hemen zerrendatuaren parametroak

en: Feedback window
eu: Berrelikaduraren leihoa

en: Choose the LaTeX package for code syntax highlighting
eu: Aukeratu LaTeX paketea kodearen sintaxia nabarmentzeko

en: &Syntax Highlighting Package:
eu: &Sintaxiaren nabarmentzeko paketea:

en: Listing
eu: Zerrendatua

en: &Main Settings
eu: Ezarpen &nagusiak

en: Placement
eu: Kokapena

en: Check for inline listings
eu: Aktibatu lerroko zerrendatuak

en: &Inline listing
eu: &Lerroko zerrendatuak

en: Check for floating listings
eu: Aktibatu zerrendatu mugikorrentzako

en: &Float
eu: &Mugikorra

en: Pla&cement:
eu: &Kokapena:

en: Specify placement (htbp) for floating listings
eu: Zehaztu zerrendatu mugikorren kokapena (htpb)

en: Line numbering
eu: Lerroak zenbatzea

en: &Side:
eu: &Alboa:

en: On which side should line numbers be printed?
eu: Zein albotan erakutsiko dira lerroen zenbakiak?

en: S&tep:
eu: &Urratsa:

en: Difference between two numbered lines
eu: Zenbatutako bi lerroen arteko desberdintasuna

en: Font si&ze:
eu: Letra-&tamaina:

en: Choose the font size for line numbers
eu: Aukeratu letra-tipoa lerroen zenbakientzako

en: Style
eu: Estiloa

en: F&ont size:
eu: Letra-&tamaina:

en: The content's base font size
eu: Edukiaren oinarrizko letra-tamaina

en: Font Famil&y:
eu: Letra-&familia:

en: The content's base font style
eu: Edukiaren oinarrizko letra-estiloa

en: Break lines longer than the linewidth
eu: Lerro hautsiak lerro-zabalera baino luzeagoak

en: &Break long lines
eu: &Hautsi lerro luzeak

en: Make spaces visible by a special symbol
eu: Egin tarteak ikusgai ikur berezi batekin

en: S&pace as symbol
eu: &Tartea ikurrarekin

en: Make spaces in strings visible by a special symbol
eu: Kateetako tarteak ikusgai egin ikur berezi batekin

en: Space i&n string as symbol
eu: &Kateko tartea ikurrarekin

en: Tab&ulator size:
eu: &Tabuladore-tamaina:

en: Use extended character table
eu: Erabili karaktere-taula hedatua

en: &Extended character table
eu: &Karaktere-taula hedatua

en: Language[[Programming]]
eu: Lengoaia

en: Lan&guage[[Programming]]:
eu: &Lengoaia:

en: Select the programming language
eu: Hautatu programazioko lengoaia

en: &Dialect:
eu: &Dialektoa:

en: Select the dialect of the programming language, if available
eu: Hautatu programazioko lengoaiaren dialektoa, erabilgarri egonez gero

en: Range
eu: Barrutia

en: Fi&rst line:
eu: A&urreneko lerroa:

en: The first line to be printed
eu: Inprimatuko den aurreneko lerroa

en: &Last line:
eu: A&zken lerroa:

en: The last line to be printed
eu: Inprimatuko den azken lerroa

en: Ad&vanced
eu: &Aurreratua

en: More Parameters
eu: Parametro gehiago

en: Input listing parameters here. Enter ? for a list of parameters.
eu: Sartu zerrendatuaren parametroak hemen. Sartu ? parametroen zerrenda eskuratzeko.

en: Document-specific layout information
eu: Dokumentuaren diseinu bereziaren informazioa

en: &Validate
eu: &Balidatu

en: Errors reported in terminal.
eu: Errorea terminalean erakutsita.

en: Editor for LaTeX (plain) format will be used
eu: Editorea LaTeX (soila) formaturentzako

en: &Edit Externally
eu: Editatu &kanpoan

en: Convert
eu: Bihurtu

en: Log &Type:
eu: Erregistro &mota:

en: Jump to the next error message.
eu: Joan hurrengo errorearen mezura.

en: Next &Error
eu: Hurrengo &errorea

en: Jump to the next warning message.
eu: Joan hurrengo abisuaren mezura.

en: Next &Warning
eu: Hurrengo &abisua

en: &Find:
eu: &Bilatu:

en: Hit Enter or click 'Find Next' to search
eu: Sakatu Sartu tekla edo egin klik 'Bilatu hurrengoa' bilatzeko

en: Find &Next
eu: Bilatu &hurrengoa

en: &Open Containing Directory
eu: &Ireki daukan direktorioa

en: Update the display
eu: Eguneratu ikuspegia

en: &Update
eu: &Eguneratu

en: Filter
eu: Iragazkia

en: Determines whether only personal user files, system files or all files are displayed
eu: Erabiltzailearen, sistemaren edo fitxategi guztiak bistaratuko diren zehazten du

en: Filter case-sensitively
eu: Bereizi maiuskulak eta minuskulak

en: Case Sensiti&ve
eu: Maiuskula/&Minuskula

en: File &Language:
eu: Fitxategiaren &hizkuntza:

en: The available language(s) of the selected file will be displayed here
eu: Hautatutako fitxategiaren hizkuntza erabilgarriak hemen bistaratuko dira

en: Use the margin settings provided by the document class.<br>Note that if this is unchecked, different defaults may be used.
eu: Erabili dokumentu-klaseak eskaintzen dituen marjinen ezarpenak.<br>Jakin ezazu hau aktibatu gabe balego, lehenetsi desberdinak erabil daitezkeela.

en: &Default margins
eu: Marjina &lehenetsiak

en: &Top:
eu: &Goian:

en: &Bottom:
eu: &Behean:

en: &Inner:
eu: &Barnean:

en: O&uter:
eu: Kan&poan:

en: Head &sep:
eu: Goiburu &ber.:

en: Head &height:
eu: Goiburu &altuera:

en: &Foot skip:
eu: &Oin-jauzia:

en: &Column sep:
eu: &Zutabe ber.:

en: Master Document Output
eu: Dokumentu maisuaren irteera

en: Include only the selected subdocuments in the output
eu: Sartu hautatutako azpi-dokumentuak soilik irteeran

en: Include only &selected children
eu: Sartu &hautatutako umeak soilik

en: Include all subdocuments in the output
eu: Sartu azpi-dokumentu guztiak irteeran

en: &Include all children
eu: Sartu ume &guztiak

en: Here you can set up the handling of counters and references with regard to the excluded child documents.
eu: Zenbatzaileen eta erreferentzien kudeaketa ezar dezakezu hemen baztertutako dokumentu umeei dagokionez.

en: Global Counters && References
eu: Zenbatzaile eta erreferentzia globalak

en: All counters and references of excluded child documents will be ignored, thus the counters in the output will differ from an output of the complete document.<br>This is the fastest method. Use this if you do not need correct counter values and references.
eu: Baztertutako dokumentu-umeen zenbatzaileei eta erreferentziei ez ikusi egingo zaie. Horrela, irteerako zenbatzaileak dokumentu osoaren irteerakoetatik desberdinak izan daitezke.<br>Modurik azkarrena da hau. Erabili hau zenbatzaileen balioak eta erreferentziak ez badituzu zuzendu behar.

en: Do &not maintain (fast)
eu: &Ez mantendu (azkarra)

en: Counters and references of excluded child documents will be set up once and adapted if an excluded document has been modified. This sets up counters and references correctly in most cases, but it does not adjust page references to unincluded children that change due to changes of included files.<br>This is significantly faster than "Strictly maintain". Use this if you need correct counters and more or less correct references.
eu: Baztertutako dokumentu-umeen zenbatzaileak eta erreferentziak behin ezarri et egukituko dira baztertutako dokumentu bat aldatzean. Honek zenbatzaileak eta erreferentziak ongi ezartzen ditu kasu gehienetan, baina ez ditu ez-sartutako umeen orri-erreferentziak doitzen hauek aldatzean (sartutako fitxategiak aldatzean).<br>Hau 'Mantendu erabat' baino askoz ere azkarragoa d. Erabili hau zenbatzaile zuzenak eta gutxi-gora beherako erreferentziak behar badituzu.

en: Maintain mostl&y (medium)
eu: Mantendu &gehiena (ertaina)

en: Assure that all counters and references are identical to the complete document. This can be much slower than the first two methods.<br>Use this if you absolutely need correct counters.
eu: Zihurtatu zenbatzaile eta erreferentzia guztiak dokumentu osoarekiko berdinak direla. Hau, beste bi metodo baino askoz ere motelagoa da.<br>Erabili hau zenbatzaile zuzenak behar dituzunean.

en: Strictly &maintain (slow)
eu: Mantendu &erabat (motela)

en: Horizontal alignment per column (l,c,r)
eu: Lerrokatze horizontala zutabeko (l,z,e)

en: &Vertical:
eu: &Bertikala:

en: Vertical alignment
eu: Lerrokatze bertikala

en: Hori&zontal:
eu: &Horizontala:

en: Appearance
eu: itxura

en: decoration type / matrix border
eu: apainketa mota / matrizearen ertza

en: Number of rows
eu: Errenkada kopurua

en: &Rows:
eu: &Errenkadak:

en: Number of columns
eu: Zutabe kopurua

en: &Columns:
eu: &Zutabeak:

en: Resize this to the correct table dimensions
eu: Berrezarri tamaina taularen neurri egokietara

en: All packages:
eu: Pakete guztiak:

en: Load A&utomatically
eu: Kargatu &automatikoki

en: Load Alwa&ys
eu: Kargatu &beti

en: Do &Not Load
eu: &Ez kargatu

en: Indent displayed formulas instead of centering
eu: Koskatu bistaratutako ekuazioak zentratu ordez

en: Indent &formulas
eu: Koskatu &ekuazioak

en: Size of the indentation
eu: Koskaren tamaina

en: Formula numbering side:
eu: Ekuazioen zenbaketen aldea:

en: Side where formulas are numbered
eu: Ekuazioak zenbatuko diren aldea

en: A&vailable:
eu: E&rabilgarri:

en: A&dd
eu: &Gehitu

en: De&lete
eu: &Ezabatu

en: S&elected:
eu: &Hautatuta:

en: Type
eu: Mota

en: LyX internal only
eu: LyX barnerako soilik

en: LyX &Note
eu: LyX &oharra

en: Export to LaTeX/Docbook but don't print
eu: Esportatu LaTeX/Docbook-era inprimatu gabe

en: &Comment
eu: &Iruzkina

en: Print as grey text
eu: Inprimatu testu grisa bezala

en: &Greyed out
eu: &Grisa

en: Add line numbers to the side of the document
eu: Gehitu lerroen zenbakiak dokumentuaren alboan

en: L&ine numbering
eu: &Lerroak zenbatzea

en: O&ptions:
eu: Au&kerak:

en: Line numbering (lineno package) options (e.g. right, modulo, switch(*), pagewise). Please refer to the lineno package manual for details.
eu: Lerroak zenbatzeko (lineno paketea) aukerak  (adib. right, modulo, switch(*), pagewise ). Irakurri 'lineno' paketearen eskuliburua xehetasun gehiagorako.

en: &List in Table of Contents
eu: &Zerrendatu Gaien aurkibidean

en: &Numbering
eu: &Zenbaketa

en: LyX Format
eu: LyX formatua

en: Save all parameters in the LyX file, including ones that are frequently switched or that are specific to the user (such as the output of the tracked changes, or the document directory path). Disabling this option plays nicer in collaborative settings and with version control systems.
eu: Gorde parametro guztiak LyX fitxategian, askotan trukatzen direnak edo erabiltzailearekiko zehatzak direnak barne (jarraitu diren aldaketen irteera edo dokumentuaren direktorioaren bide-izena bezala). Aukera hau desgaitzean hobeto moldatzen da auzo-laneko ezarpenetan eta bertsio-kontrol sistemetan.

en: Save &transient properties
eu: Gorde propietate &iragankorrak

en: Output Format
eu: Irteerako formatua

en: Specify the default output format (for view/update)
eu: Zehaztu irteerako formatu lehenetsia (ikusi/eguneratu menuentzako)

en: De&fault output format:
eu: Irteerako formatu &lehenetsia:

en: If this is checked, fragile items such as labels and index entries are moved out of moving arguments such as sections and captions. This prevents LaTeX errors that can happen in such cases. It is recommended to keep this on.
eu: Aktibatzen bada, etiketa eta sarrerako indizean bezalako elementu hauskorrak argumentu mugikorretik (atalak edota epigrafeak) kanpo uzten dira. LaTeX-en erroreak saihesten ditu halako kasuetarako. Hau aktibatuta edukitzea gomendatzen da.

en: Put fra&gile content out of moving arguments
eu: Ezarri eduki &hauskorrak argumentu mugikorretatik kanpo

en: Enable forward/reverse search between editor and output (e.g., SyncTeX)
eu: Gaitu editore eta irteeraren arteko aurreranzko/atzeranzko bilaketa (adib. SyncTeX)

en: S&ynchronize with output
eu: &Sinkronizatu irteerarekin

en: C&ustom macro:
eu: Makro &pertsonalizatua:

en: Custom LaTeX preamble macro
eu: Pertsonalizatu LaTeX-en atarikoko makroa

en: &Math output:
eu: &Matematikaren irteera:

en: Format to use for math output.
eu: Formatua matematikaren irteeran erabiltzeko.

en: Images
eu: Irudiak

en: Whether to comply strictly with XHTML 1.1.
eu: Zorroztasunez XHTML 1.1-ekin beteko duen edo ez.

en: &Strict XHTML 1.1
eu: XHTML 1.1 &zorrotza

en: Write CSS to file
eu: Idatzi CSSa fitxategian

en: &Table output:
eu: &Taularen irteera:

en: &MathML namespace prefix:
eu: &MathML izen-espazioaren aurrizkia:

en: Namespace prefix to use for MathML formulae. For instance, with the <code>m</code> prefix, the MathML tags will be output like <code>m:math</code>.
eu: Espazio-izenaren aurrizkia MathML formulekin erabiltzeko. Adibidez, <code>m</code> aurrizkiarekin MathML etiketak <code>m:math</code> bezala irtengo dira.

en: No prefix (namespace defined inline for each tag)
eu: Aurrizkirik gabe (espazio-izena lerroan definituta etiketa bakoitzerako)

en: m (default)
eu: m (lehenetsia)

en: Runs the LaTeX backend with the -shell-escape option (Warning: use only when really necessary)
eu: Exekutatu LaTeX motorra  '-shell-escape' aukerarekin (abisua: benetan beharrezkoa denean soilik erabili)

en: &Allow running external programs
eu: &Baimendu kanpoko programak exekutatzea

en: &Use hyperref support
eu: &Erabili hyperref euskarria

en: &General
eu: &Orokorra

en: Header Information
eu: Goiburuaren informazioa

en: &Title:
eu: &Titulua:

en: &Author:
eu: &Egilea:

en: Sub&ject:
eu: &Gaia:

en: &Keywords:
eu: Gako-&hitzak:

en: If not stated explicitly, fill title and author from appropriate environments
eu: Ez bada zehazten, bete titulua eta egilea ingurune egokitik

en: Automatically fi&ll header
eu: &Bete goiburua automatikoki

en: Enable fullscreen PDF presentation
eu: Gaitu pantaila osoko PDF aurkezpena

en: Load in &fullscreen mode
eu: Kargatu &pantaila osoko moduan

en: H&yperlinks
eu: &Hiperestekak

en: Allows link text to break across lines.
eu: Baimendu esteka zatitzea lerroetan.

en: B&reak links over lines
eu: &Zatitu estekak lerroetan

en: No &frames around links
eu: Markorik &ez esteken inguruan

en: C&olor links
eu: E&steken koloreak

en: Bibliographical backreferences
eu: Erreferentzia bibliografikoak

en: B&ackreferences:
eu: &Erreferentziak:

en: &Bookmarks
eu: &Laster-markak

en: G&enerate bookmarks (toc)
eu: &Sortu laster-markak (aurk.)

en: &Numbered bookmarks
eu: &Zenbatutako laster-markak

en: &Open bookmark tree
eu: &Ireki laster-marken zuhaitza

en: Number of levels
eu: Maila kopurua

en: Additional O&ptions
eu: &Aukera gehigarriak

en: Additional hyperref options (comma-separated) to be passed via \hypersetup.
eu: Hiperestekaren aukera gehigarriak (komaz berezituta)   \hypersetup bidez emateko.

en: Hyperse&tup
eu: Hiper-&konfigurazioa

en: Document metadata and PDF settings (as specified in LaTeX 06/2022 and later)
eu: Dokumentuaren meta-datuen eta PDF-en ezarpenak (LaTeX 06/2022 eta ondorengoak zehaztu bezala)

en: Document &Metadata
eu: Dokumentuaren  &meta-datuak

en: Paper Format
eu: Paper-formatua

en: Choose a particular paper size, or set your own with "Custom"
eu: Aukeratu paper-tamaina, edo ezarri zurea "Pertsonalizatua"rekin

en: &Orientation:
eu: &Orientazioa:

en: &Portrait
eu: &Bertikala

en: &Landscape
eu: &Horizontala

en: Page Layout
eu: Orri-diseinua

en: Page &style:
eu: Orri-&estiloa:

en: Style used for the page header and footer
eu: Orriaren goiburuan eta oinean erabilitako estiloa

en: Lay out the page for double-sided printing
eu: Bi orrialdeetatik inprimatzeko diseinua

en: &Two-sided document
eu: &Bi aldeko dokumentua

en: Line &spacing
eu: L&erro-tartea

en: Single
eu: Bakuna

en: Double
eu: Bikoitza

en: Custom
eu: Pertsonalizatua

en: &Justified
eu: &Justifikatua

en: Ri&ght
eu: E&skuinean

en: Use the default alignment for this paragraph, whatever it is.
eu: Erabili lerrokatze lehenetsia paragrafo honetan.

en: Paragraph's &Default
eu: Paragrafoaren &lehenetsia

en: Label Width
eu: Etiketa-zabalera

en: This text defines the width of the paragraph label
eu: Testu honek paragrafoko etiketaren zabalera adierazten du

en: Lo&ngest label
eu: Eti&keta luzeena

en: &Do not indent paragraph
eu: &Ez koskatu paragrafoa

en: Horizontal and vertical space of the phantom content
eu: Mamuaren edukiaren tarte bertikal eta horizontala

en: Phanto&m
eu: &Mamua

en: Horizontal space of the phantom content
eu: Mamuaren edukiaren tarte horizontala

en: &Horizontal Phantom
eu: Mamu &horizontala

en: Vertical space of the phantom content
eu: Mamuaren edukiaren tarte bertikala

en: Verti&cal Phantom
eu: Mamu &bertikala

en: Find in preamble
eu: Bilatu atarikoan

en: &Find
eu: &Bilatu

en: Undo
eu: Desegin

en: Redo
eu: Berregin

en: Reset
eu: Berrezarri

en: Use the color scheme of your Operating System/Desktop Environment
eu: Erabili Sistema Eragile edo Mahaigain Ingurumenaren kolore-eskema

en: Remo&ve
eu: &Kendu

en: In Math
eu: Matematikak

en: Show the grey inline completion behind the cursor in math mode after the delay.
eu: Erakutsi lerroko osaketa grisa kurtsorearen atzetik matematika moduan, atzerapenaren ostean.

en: Automatic in&line completion
eu: &Lerroko osaketa automatikoa

en: Show the popup in math mode after the delay.
eu: Erakutsi laster-menua matematika moduan, atzerapenaren ostean.

en: Automatic p&opup
eu: &Laster-menu automatikoa

en: Autoco&rrection
eu: Auto-&zuzenketa

en: In Text
eu: Testuan

en: Show the grey inline completion behind the cursor in text mode after the delay.
eu: Erakutsi lerroko osaketa grisa kurtsorearen atzetik testu moduan, atzerapenaren ostean.

en: Automatic &inline completion
eu: &Lerroko osaketa automatikoa

en: Show the popup after the set delay in text mode.
eu: Erakutsi laster-menua ezarritako atzerapenaren ostean testu moduan.

en: Automatic &popup
eu: &Laster-menu automatikoa

en: Show a small triangle on the cursor if a completion is available in text mode.
eu: Erakutsi triangelu txiki bat kurtsorean osaketa erabilgarri badago testu moduan.

en: Cursor i&ndicator
eu: Kurtsorearen &adierazlea

en: General[[settings]]
eu: Orokorra

en: After the cursor has not moved for this time, the inline completion is shown if it is available.
eu: Denbora honetan kurtsorea ez bada mugitu, lerroko osaketa erakutsiko da erabilgarri egonez gero.

en: s inline completion dela&y
eu: &lerroko osaketaren atzerapena (s)

en: After the cursor has not moved for this time, the completion popup is shown if it is available.
eu: Denbora honetan kurtsorea ez bada mugitu, osaketaren laster-menua erakutsiko da erabilgarri egonez gero.

en: s popup d&elay
eu: &laster-menuaren atzerapena (s)

en: Words with less than the specified number of characters will not be completed.
eu: Zehaztutako karaktere kopuru baino gutxiagoko hitzak ez dira osatuko.

en: Minimum characters for words that should be completed
eu: Hitzaren gutxieneko karaktereak osatzeko

en: When the TAB completion is not unique, there won't be a delay of the popup. It will be shown right away.
eu: Tabuladorearekin osaketa ez denean esklusiboa, ez da laster-menuaren atzerapenik egongo. Berehala erakutsiko da.

en: Sho&w popup without delay for non-unique completions
eu: &Erakutsi laster-menua atzerapenik gabe esklusiboak ez diren osaketetan

en: Long completions are cut-off and shown with "...".
eu: Osaketa luzeak moztu eta "..."-rekin erakutsiko dira.

en: &Use "..." to shorten long completions
eu: &Erabili "..." osaketa luzeak laburtzeko

en: Converter Defi&nitions
eu: Bihurtzailearen &definizioak

en: &Converter:
eu: B&ihurtzailea:

en: E&xtra flag:
eu: &Bandera osagarriak:

en: Fro&m format:
eu: Formatu&tik:

en: &To format:
eu: Formatu&ra:

en: &Modify
eu: &Aldatu

en: Converter File Cache
eu: Bihurtzailearen fitxategi cache-a

en: &Enabled
eu: &Gaituta

en: Maximum a&ge (in days):
eu: &Gehienezko adina (egunak):

en: Security
eu: Segurtasuna

en: When enabled, use of converters with the 'needauth' option is forbidden.
eu: Gaitzean, 'needauth' aukerarekin bihurtzaileak erabiltzea debekatuko da.

en: &Forbid use of needauth converters
eu: &Debekatu 'needauth'  bihurtzaileak erabiltzea

en: When enabled, ask user before launching any external converter with the 'needauth' option.
eu: Gaitzean, galdetu erabiltzaileari 'needauth' aukera darabilen kanpoko bihurtzailea abiarazi aurretik.

en: Use need&auth option
eu: Erabili 'need&auth' aukera

en: Display &graphics
eu: Bistaratu &grafikoak

en: Instant &preview:
eu: Bat-bateko aurre&bista:

en: Off
eu: Desaktibatua

en: No math
eu: Matematikarik ez

en: On
eu: Aktibatuta

en: Preview si&ze:
eu: Aurrebistaren &tamaina:

en: Factor for the preview size
eu: Aurrebistaren tamainaren faktorea

en: Justify text in the LyX editor (this does not affect whether the text is justified in the output)
eu: Justifikatu testua LyX editorean (ez dio eragingo testua nora justifikatua dagoen irteeran)

en: Use &justification in LyX work area
eu: Erabili &justifikazioa LyX-eko laneko arean

en: Mark end of paragraphs on screen with a pilcrow character.
eu: Markatu paragrafoen amaiera pantailan 'euli-zangoa' karakterearekin.

en: &Mark end of paragraphs
eu: &Markatu paragrafoen amaiera

en: If this is checked, additions in change tracking are underlined in the workarea
eu: Aktibatzen bada, aldaketa-jarraipeneko gehikuntzak azpimarratuko dira laneko arean

en: &Underline change tracking additions
eu: &Azpimarratu aldaketen jarraipeneko gehikuntzak

en: Session Handling
eu: Saioaren kudeaketa

en: Restore window layouts and &geometries
eu: Leheneratu leihoaren diseinu eta &geometriak

en: Restore to the cursor position when the file was last closed
eu: Leheneratu fitxategia azken aldiz itxi zeneko kurtsorearen posizioa

en: Restore cursor &positions
eu: Leheneratu kurtsorearen &posizioak

en: &Load opened files from last session
eu: &Kargatu azken saioan irekitako fitxategiak

en: &Clear all session information
eu: &Garbitu saio guztien informazioa

en: Backup && Saving
eu: Babeskopia eta gordetzea

en: Backup &original documents when saving
eu: Egin &jatorrizko dokumentuen babeskopia gordetzean

en: If this is checked, LyX saves a temporary copy of changed documents in the given interval (as #filename.lyx# in the given directory). As opposed to the backup above, this snapshot will be removed when changes are being saved. If the application crashes with unsaved changes and the restoration from the emergency file (named filename.lyx.emergency) fails, this snapshot can be at rescue.
eu: Aktibatzen bada, LyX-ek zehaztutako tartean aldatutako dokumentuen aldi baterako kopiak gordeko ditu (#fitxategi-izen.lyx# gisa emandako direktorioan). Goiko babeskopia ez bezala, tartekako kopiak ezabatu  egingo dira aldaketak gordetzean. Gorde gabeko dokumentuekin lanean zaudenean aplikazioa kraskatzen bada, eta berreskuratzeak huts egingo balu fitxategi-izena.lyx.emergency erabiltzean, tarteko kopia hauek erabiliko lirateke berreskuratzeko.

en: Make a&uto-save snapshots every[[ N minutes]]
eu: Gorde &automatikoki kopia

en: [[Make auto-save snapshots every N ]]&minutes
eu: &minuturo

en: If this is checked, new documents will be saved in a compressed binary-format by default. Existing documents will still be saved in their current state (compressed or uncompressed).
eu: Aktibatzen bada, dokumentu berriak konprimitutako bitar formatuan gordeko dira lehenetsi gisa. Aurrez existitzen diren dokumentuak haien uneko egoeran (konprimituta edo gabe) gordetzen jarraituko dira

en: &Save new documents compressed by default
eu: &Gorde dokumentu berriak konprimituta lehenetsi gisa

en: If this is checked, the document directory path will be saved in the document. This allows moving the document elsewhere and still finding the included files.
eu: Aktibatzen bada, dokumentuaren direktorioaren bide-izena dokumentuan gordeko da. Honek dokumentua beste nonbaitera lekuz aldatzea baimentzen du, txertatutako fitxategiak bilatzen jarraitzeko aukera emanez.

en: Save the &document directory path
eu: Gorde &dokumentuaren direktorioaren bide-izena

en: Windows && Work Area
eu: Leihoak eta laneko areak

en: Open documents in &tabs
eu: Ireki dokumentuak &fitxetan

en: Whether to open documents in an already running instance of LyX. (Set the LyXServer pipe path and restart LyX to enable this feature)
eu: Unean exekutatzen ari den LyX-en instantzia batean dokumentuak ireki
    edo ez. Ezarri LyXServer kanalizazioaren bide-izena eta berrabiarazi LyX
    eginbide honek eragina izan dezan.

en: Use s&ingle instance
eu: Erabili instantzia &bakuna

en: Whether to place close button on each tab or only one in the top right.
eu: Ixteko botoia fitxa bakoitzean kokatu edo soilik goi eskuinean.

en: Displa&y single close-tab button
eu: Bistaratu fitxak &ixteko botoi bakuna

en: Closing last &view:
eu: Azken &ikuspegia ixtea:

en: Closes document
eu: Dokumentua ixten du

en: Hides document
eu: Dokumentua ezkutatzen du

en: Ask the user
eu: Galdetu erabiltzaileari

en: Editing
eu: Edizioa

en: Scroll &below end of document
eu: Korritu dokumentuaren amaieraren &azpian

en: Edit Math Macros inline with a box around
eu: Editatu lerroko Matematikako makroak inguruko kutxa batekin

en: Edit Math Macros inline with the name in the status bar
eu: Editatu lerroko Matematikako makroak izena egoera-barran

en: Edit Math Macros with a parameter list (like in LyX < 1.6)
eu: Editatu Matematikako makroak parametroen zerrendarekin (LyX < 1.6 bezala)

en: If this is checked, change tracking markup will not be resolved on copy/paste operations and when moving content from/to insets if change tracking is deactivated.
eu: Aktibatzen bada, aldaketen jarraipen-markak ez dira kopiatu eta itsatsi eragiketekin ebatziko, ez eta edukia txertakuntzatik edo txertakuntzara lekuz aldatzean ere aldaketen jarraipena desaktibatuta egonez gero.

en: &Keep change tracking markup on copy and paste
eu: &Mantendu aldaketen jarraipen-markak kopiatu eta itsastean

en: Sort &environments alphabetically
eu: Ordenatu &inguruneak alfabetikoki

en: Cursor &follows scrollbar
eu: Kurtsoreak &korritze-barra jarraitzen du

en: If this is activated, LyX will search your disk for matching files when clicking on "Try to Open Citation Content..." in the citation context menu. Note the security implications described in User Guide, 6.6.4.
eu: Aktibatzen bada, LyX-ek pareko fitxategiak diskoan bilatuko dituaipamenaren testuinguruko "Saiatu aipamenaren edukia irekitzen..." gainean klik egitean. Jakin ezazu segurtasunari buruzko inplikazioak Erabiltzailearen Gidako 6.6.4 atalean azalduta daudela.

en: Search &drive for cited files
eu: Bilatu &unitatean aipatutako fitxategiak

en: Patte&rn:
eu: &Eredua:

en: Define search pattern (see UserGuide for syntax)
eu: Definitu bilaketa-eredua (ikusi sintaxia Erabiltzailearen Gidan)

en: Cursor width (&pixels):
eu: Kurtsorearen zabalera (&pixel):

en: Configure the width of the text cursor.  "Auto" means that zoom-controlled width is used.
eu: Konfiguratu testuaren kurtsorearen zabalera. 'Automatikoa' aukerarekin kurtsorearen zabalera zoomaren arabera kontrolatuko da.

en: Auto
eu: Automatikoa

en: Skip trailing non-word characters
eu: Saltatu amaierako karaktere ez-alfanumerikoak

en: Use M&ac-style cursor movement
eu: Erabili &Mac-estiloaren kurtsore-mugimendua

en: &Group environments by their category
eu: &Elkartu inguruneak haien kategorien arabera

en: Limit the width of the text in the work area to the specified length
eu: Mugatu testuaren zabalera laneko arean zehaztutako luzerara

en: &Limit text width
eu: &Mugatu testuaren zabalera

en: &New...
eu: &Berria...

en: Re&move
eu: &Kendu

en: &Document format
eu: &Dokumentu-formatua

en: Check this to show the current format in the File > Export menu
eu: Aktibatu hau uneko formatua erakusteko Fitxategia > Esportatu menuan

en: Sho&w in export menu
eu: &Erakutsi Esportatu menuan

en: Vector &graphics format
eu: Bektore &grafikoen formatua

en: S&hort name:
eu: Izen &laburra:

en: E&xtensions:
eu: L&uzapenak:

en: Shortc&ut:
eu: L&aster-tekla:

en: Ed&itor:
eu: Ed&itorea:

en: &Viewer:
eu: &Ikustailea:

en: Co&pier:
eu: &Kopiatzailea:

en: Specification of the default output formats when using specific LaTeX variants
eu: Irteerako formatu lehenetsiaren zehaztapena LaTeX-en aldaera zehatzak erabiltzean

en: Default Output Formats
eu: Irteerako formatu lehenetsiak

en: The default output format for documents using non-TeX fonts
eu: Dokumentuen irteerako formatu lehenetsia ez-TeX letra-tipoekin erabiltzean

en: This is the default output format for LyX documents, except for DocBook classes, documents that use non-TeX fonts and Japanese documents
eu: Hau LyX dokumentuen irteerako formatu lehenetsia da, DocBook klasekoak, ez-TeX letra-tipoak darabilten dokumentuak eta japonierako dokumentuak izan ezik

en: The default output format for Japanese documents (using pLaTeX)
eu: Japonierako dokumentuen irteerako formatu lehenetsia (pLaTeX erabiliz)

en: With n&on-TeX fonts:
eu: TeX &ez diren letra-tipoekin:

en: With &TeX fonts:
eu: &TeX letra-tipoekin:

en: &Japanese:
eu: &Japoniera:

en: Your name
eu: Izena

en: &Initials:
eu: &Sigla:

en: Initials of your name
eu: Zure izenaren siglak

en: &E-mail:
eu: &Helb. elek.:

en: Your E-mail address
eu: Helbide elektronikoa

en: Keyboard
eu: Teklatua

en: Use &keyboard map
eu: Erabili teklatu-m&apa

en: Br&owse...
eu: Ar&akatu...

en: S&econdary:
eu: B&igarrena:

en: &Primary:
eu: &Nagusia:

en: Do not swap Apple and Control keys
eu: Ez trukatu Apple eta Kontrol teklen artean

en: Mouse
eu: Sagua

en: &Wheel scrolling speed:
eu: &Gurpilaren korritze-abiadura:

en: 1.0 is the standard scrolling speed with the mouse wheel. Higher values will speed it up, low values slow it down.
eu: Saguaren gurpilarekin korritzeko abiadura arrunta 1.0 da. Balio altuagoek azkartu egingo dute, baxuagoek berriz moteldu.

en: If this is checked, the middle mouse button will paste the recent selection
eu: Aktibatzen bada, saguaren erdiko botoiak azken hautapena itsatsiko du

en: &Middle mouse button pasting
eu: Saguaren &erdiko botoiarekin itsastea

en: Scroll Wheel Zoom
eu: Zooma korritze-gurpilarekin

en: &Enable
eu: &Gaitu

en: Ctrl
eu: Ktrl

en: Shift
eu: Maius

en: User &interface language:
eu: &Erabiltzaile-interfazeko hizkuntza:

en: Select the language of the user interface (menus, dialogs, etc.)
eu: Hautatu erabiltzaile-interfazean erabiliko den hizkuntza (menuak, elkarrizketa-koadroak, e.a.)

en: LaTeX Language Support
eu: LaTeX hizkuntzen euskarria

en: Language &package:
eu: Hizkuntza-pa&ketea:

en: Select which (LaTeX) language package documents should use by default
eu: Hautatu dokumentuek zer (LaTeX) hizkuntza-pakete erabiliko duten lehenetsi gisa

en: Automatic
eu: Automatikoa

en: Always Babel
eu: Beti erabili Babel

en: None[[language package]]
eu: Bat ere ez

en: Enter the command to load a custom language package (default: \usepackage{babel})
eu: Sartu komandoa hizkuntzaren pakete pertsonalizatua kargatzeko (lehenetsia: \usepackage{babel})

en: Command s&tart:
eu: Hasierako &komandoa:

en: The LaTeX command that starts a switch to a different language. The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
eu: LaTeX komandoa, beste hizkuntza batera aldaketa hasteko. $$lang heldulekua uneko hizkuntzaren izenarekin ordezten da.

en: Command e&nd:
eu: Amaierako k&omandoa:

en: The LaTeX command that ends a switch to a different language.  The placeholder $$lang is replaced by the actual language name.
eu: LaTeX komandoa, beste hizkuntza baten aldaketa amaitzeko. $$lang heldulekua uneko hizkuntzaren izenarekin ordezten da.

en: Check to pass the language globally (to the document class), not locally (to the language package), so that other packages are also informed about the used languages.
eu: Aktibatu hizkuntza globalki emateko (dokumentuaren klaseari), ez lokalki (hizkuntzaren paketeari), horrela beste paketeei ere erabiltzailearen hizkuntzari buruz jakiarazten zaie.

en: Set languages &globally
eu: Ezarri hizkuntzak &orokorrean

en: If checked, the document language is explicitly set by a language switch command
eu: Aktibatzen bada, hizkuntza aldatzeko komandoak dokumentuaren hizkuntza esplizituki ezarriko du

en: Set document language e&xplicitly
eu: Ezarri dokumentuaren hizkuntzak e&splizituki

en: If checked, the document language is explicitly closed by a language switch command
eu: Aktibatzen bada, hizkuntza aldatzeko komandoak dokumentuaren hizkuntza esplizituki itxiko du

en: &Unset document language explicitly
eu: &Amaitu dokumenturen hizkuntzak esplizituki

en: Editor Settings
eu: Editorearen ezarpenak

en: Check to highlight additional languages (to the document language) visually in the work area
eu: Aktibatu hizkuntza gehigarriak bisualki nabarmentzea laneko arean

en: &Mark additional languages
eu: Markatu hizkuntza &gehigarriak

en: Select to use the current keyboard language, as set from the operating system, as default input language.
eu: Hautatu uneko teklatuaren hizkuntza erabiltzeko, sistema eragilean (SE) ezarrita bezala, sarrerako hizkuntza lehenetsi gisa.

en: Respect &OS keyboard language
eu: Erabili &SE-ren teklatu-hizkuntza

en: Specify here how the arrow keys behave within scripts with right-to-left direction
eu: Zehaztu hemen gezi teklen portaera eskuinetik-ezkerrera noranzko script-etan

en: Right-to-left cursor movement:
eu: Eskuinetik-ezkerrera kurtsore-mugimendua:

en: The cursor follows the logic of the text direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the right when coming from the left)
eu: Kurtsoreak testu-noranzkoaren logika jarraitzen du (adib.: ezkerretik-eskuinera paragrafo batean, kurtsorea eskuinetik hasi eta ezkerrerantz doa kapsulatutako eskuinetik-ezkerrera testuan)

en: &Logical
eu: &Logikoa

en: The cursor follows the visual direction (e.g., in embedded right-to-left text in a left-to-right paragraph, the cursor starts at the left when coming from the left)
eu: Kurtsoreak noranzko bisuala jarraitzen du (adib.: ezkerretik-eskuinera paragrafo batean, kurtsorea ezkerretik hasten da ezkerretik datorrenean kapsulatutako eskuinetik-ezkerrera testuan)

en: &Visual
eu: &Bisuala

en: Local Preferences
eu: Tokiko hobespenak

en: Here you can specify the decimal separator that is used in the tabular dialog by default. "Language default" selects the appropriate separator for the current language.
eu: Zehaztu zenbaki dezimalen bereizlea lehenetsi gisa erabiltzeko taularen elkarrizketa-koadroan. 'Hizkuntza lehenetsia'-k bereizle egokia hautatzen du uneko hizkuntzarentzako.

en: Default decimal &separator:
eu: Dezimalen &bereizle lehenetsia:

en: Insert a custom decimal separator here
eu: Txertatu dezimalen bereizle pertsonalizatua

en: Select the default length unit for LyX dialogs
eu: Hautatu puntu-unitate lehenetsia LyX-en elkarrizketa-koadroentzako

en: Default length &unit:
eu: Puntu &dezimal lehenetsia:

en: Language Default
eu: Hizkuntza lehenetsia

en: &DVI viewer paper size options:
eu: &DVI ikustailearen paper-tamainaren aukerak:

en: Optional paper size flag (-paper) for some DVI viewers
eu: DVI ikustaile batzuen paper-tamaina ezartzeko hautazko bandera (-paper)

en: P&rocessor:
eu: &Prozesadorea:

en: BibTeX command and options
eu: BibTeX komandoa eta aukerak

en: Processor for &Japanese:
eu: &Japonieraren prozesadorea:

en: Specific BibTeX command and options for pLaTeX (Japanese)
eu: Zehaztu BibTeX komandoa eta aukerak pLaTeX-entzako (Japoniera)

en: Index command and options (makeindex, xindy)
eu: Indizearen komandoa eta aukerak (makeindex, xindy)

en: Specific index command and options for pLaTeX (Japanese)
eu: Zehaztu indizearen komando eta aukerak pLaTeX-entzako (Japoniera)

en: Command and options for nomencl (usually makeindex)
eu: nomencl-ren komando eta aukerak (normalean makeindex)

en: CheckTeX start options and flags
eu: CheckTeX abiatzeko aukerak eta banderak

en: &CheckTeX command:
eu: Chec&kTeX komandoa:

en: &Nomenclature command:
eu: &Nomenklaturaren komandoa:

en: Select whether LyX should output Windows or Cygwin style paths to LaTeX files. Change the default only if the TeX engine was not correctly detected at configure time. Warning: Your changes here will not be saved.
eu: Hautatu LyX-ek Windows edo Cygwin motako bide-izenak idatziko dituen LaTeX fitxategietan. Soilik aldatu konfigurazio egitean TeX motorra ez bada ongi atzeman. Abisua: zure hemengo aldaketak ez dira gordeko.

en: &Use Windows-style paths in LaTeX files
eu: &Erabili Windows-eko estiloko bideak LaTeX fitxategietan

en: Set class options to default on class change
eu: Ezarri klase-aukerak lehenetsi gisa klasez aldatzean

en: R&eset class options when document class changes
eu: &Berrezarri klase-aukerak dokumentu-klasea aldatzean

en: Forward Search
eu: Aurrerantz bilatu

en: DV&I command:
eu: &DVI komandoa:

en: &PDF command:
eu: &PDF komandoa:

en: Dvips Options
eu: Dvips aukerak

en: Paper t&ype:
eu: Paper m&ota:

en: Paper si&ze:
eu: Paper-&tamaina:

en: Lan&dscape:
eu: &Horizontala:

en: Other Options
eu: Bestelako aukerak

en: Output &line length:
eu: Irteerako &lerro luzera:

en: The maximum line length of exported plain text/LaTeX/SGML files. If set to 0, paragraphs are output in a single line; if the line length is > 0, paragraphs are separated by a blank line.
eu: Esportatutako testu/LaTeX/SGML fitxategiko gehienezko lerro luzera. 0 balioarekin ezartzen bada, paragrafoak lerro bakun batean irtengo dira. Balioa > 0 bada, paragrafoak lerro huts batekin bereiziko dira.

en: &Overwrite on export:
eu: &Gainidatzi esportatzean:

en: What to do when existing files are going to be overwritten on export.
eu: Zer egin existitzen diren fitxategiak gainidatziko direnean esportatzean.

en: Ask permission
eu: Eskatu baimena

en: Main file only
eu: Fitxategi nagusia soilik

en: All files
eu: Fitxategi guztiak

en: Relative and absolute paths are allowed. Relative paths will be expanded with respect to the working directory (WD). For all paths except the "TEXINPUTS prefix" the WD is the directory from which you start LyX, and thus could change for each LyX session. For the "TEXINPUTS prefix" path the WD is the directory containing the document. The path "." (without quotes) is a common example of a relative path and refers to the WD.
eu: Bide-izen erlatiboak eta absolutuak baimenduta daude.  Bide-izen erlatiboak laneko direktorioaren (WD) arabera zabalduko dira. Bide-izen guztientzako, "TEXINPUTS aurrizkia" ezik, LyX abiarazi den direktorioa da WD, eta horrela, LyX saio bakoitzean alda daiteke. "TEXINPUTS aurrizkia"ren bide-izenarentzako, dokumentua kokatuta dagoen direktorioa da WD. "." bide-izena (komatxorik gabe) bide-izen erlatiboaren ohiko adibide bat da, eta WD adierazten du.

en: &PATH prefix:
eu: &Bide-izenak:

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable. Use the OS native format.
eu: Zehaztu itzazu zein direktorio aurretik gehitutako egon behar duten inguruneko PATH aldagaian. Erabili jatorrizko Sist. Eragileak erabiltzen duen formatua.

en: TEX&INPUTS prefix:
eu: TEX&INPUTS aurrizkiak:

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable. Use the OS native format.
eu: Zehaztu itzazu zein direktorio aurretik gehitutako egon behar duten inguruneko TEXINPUTS aldagaian. Erabili jatorrizko Sist. Eragileak erabiltzen duen formatua.

en: Browse...
eu: Arakatu...

en: T&hesaurus dictionaries:
eu: &Thesaurus hiztegiak:

en: &Temporary directory:
eu: &Aldi baterako direktorioa:

en: Ly&XServer pipe:
eu: Ly&X Zerbitzari-kanalizazioak:

en: If a path is specified here, all backups of LyX files will be stored there. If no path is given, backups will be stored alongside the original document. This requires 'Backup original documents when saving' in Look & Feel > Document Handling to be checked.
eu: Bide-izen bat zehazten bada, LyX-en babeskopia guztiak hor gordeko dira. Ez bada bide-izenik ematen, babeskopiak jatorrizko dokumentuaren alboan gordeko dira. Honek 'Itxura eta izaera' > 'Dokumentuen kudeaketa' menuko 'Egin jatorrizko dokumentuen babeskopia gordetzean' aktibatuta egotea eskatzen du.

en: &Backup directory:
eu: &Babeskopien direktorioa:

en: &Example files:
eu: &Adibideak:

en: &Document templates:
eu: &Dokumentuen txantiloiak:

en: &Working directory:
eu: &Laneko direktorioa:

en: H&unspell dictionaries:
eu: &Hunspell hiztegiak:

en: T&ypewriter:
eu: I&dazmakina:

en: R&oman:
eu: &Erromatarra:

en: Default &zoom %:
eu: &Zoom lehenetsia (%):

en: Font Sizes
eu: Letra-tamaina

en: &Large:
eu: &Handia:

en: &Larger:
eu: Oso h&andia:

en: &Largest:
eu: Oso oso ha&ndia:

en: &Huge:
eu: &Eskerga:

en: &Hugest:
eu: &Eskergena:

en: S&mallest:
eu: Oso oso &txikia:

en: S&maller:
eu: Oso t&xikia:

en: S&mall:
eu: Tx&ikia:

en: &Normal:
eu: A&rrunta:

en: &Tiny:
eu: Tti&pi-ttipia:

en: &New
eu: &Berria

en: &Bind file:
eu: &Laster-tekl-fitxategia:

en: Show ke&y-bindings containing:
eu: Erakutsi honakoak dituzten laster-&teklak:

en: If unchecked, notes and comments will be excluded from spell checking
eu: Ez bada aktibatzen, oharrak eta iruzkinak baztertu egingo dira ortografia zuzenketatik

en: Spellcheck &notes and comments
eu: Zuzendu &oharrak eta iruzkinak

en: &Spellchecker engine:
eu: &Zuzentzaile ortografikoa:

en: Accept words such as "diskdrive"
eu: Onartu "diskdrive" bezalako hitzak

en: Accept compound &words
eu: Onartu hitz &konposatuak

en: Mark misspelled words with a underline.
eu: Markatu oker idatzitako hitzak azpimarrekin.

en: S&pellcheck continuously
eu: &Zuzendu jarraian

en: The characters inserted here are ignored by the spellchecker.
eu: Hemen sartutako karaktereei ez ikusi egingo die zuzentzaileak.

en: &Escape characters:
eu: I&hes karaktereak:

en: Override the language used for the spellchecker
eu: Gainidatzi zuzentzaileak erabiltzen duen hizkuntza

en: Al&ternative language:
eu: Or&dezko hizkuntza:

en: General Look && Feel
eu: Itxura eta izaera orokorra

en: Use icons from system's &theme
eu: Erabili sistemaren &gaiko ikonoak

en: You can set a custom style here. Note that only certain styles may support dark mode, e.g. fusion on Windows.
eu: Estilo pertsonalizatua ezar dezakezu. Estilo jakin batzuk soilik onartzen dute modu iluna. Adibidez, Windows-eko 'fusion'.

en: &Icon set:
eu: &Ikonoen multzoa:

en: &User interface file:
eu: &Erabiltzaile-interfazeko fitxategia:

en: The icon set to use. Warning: normal size of icons may be wrong until you save the preferences and restart LyX.
eu: Erabiliko den ikonoen multzoa. Abisua: ikonoen tamaina arrunta okerrekoa izan daiteke hobespenak gorde eta LyX berrabiarazi arte.

en: User interface &style:
eu: Erabiltzaile-interfazearen &estiloa:

en: Context Help
eu: Testuinguru-laguntza

en: Checking this allows the automatic display of helpful comments for insets in the main work area of an edited document
eu: Hau aktibatzean lagungarriak diren barnekoen iruzkinak automatikoki bistaratzea baimentzen du editatutako dokumentu baten laneko area nagusian

en: &Enable tool tips in main work area
eu: &Gaitu argibideak laneko area nagusian

en: Menus
eu: Menuak

en: &Maximum last files:
eu: &Gehienezko azken fitxategiak:

en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

en: Hide &menubar
eu: Ezkutatu &menu-barra

en: Hide scr&ollbar
eu: Ezkutatu &korritze-barra

en: Hide sta&tusbar
eu: Ezkutatu e&goera--barra

en: H&ide tabbar
eu: Ezkutatu &fitxa-barra

en: &Hide toolbars
eu: E&zkutatu tresna-barrak

en: If this is checked, pressing OK or Apply will save the changes only for the current LyX session, not permanently.
eu: Hau aktibatzen bada, Ados edo Aplikatu sakatzean aldaketak uneko LyX saiorako soilik gordeko dira, ez behin betirako.

en: A&pply to current session only
eu: &Aplikatu uneko saiorako soilik

en: Nomenclature settings
eu: Nomenklaturaren ezarpenak

en: Define hanging indentation/label length for the nomenclature list.
eu: Definitu koska zintzilikatua/etiketaren luzera nomenklaturen zerrendarentzako.

en: &List Indentation:
eu: &Zerrendaren koska:

en: Custom &Width:
eu: Zabalera &pertsonalizatua:

en: Custom value. "List Indentation" needs to be set to "Custom".
eu: Balio pertsonalizatua. "Zerrendaren koska"-k "Pertsonalizatua" bezala ezarri behar da.

en: Available i&ndexes:
eu: Indize &erabilgarriak:

en: Select the index that shall be printed at this place of the document.
eu: Hautatu indizea (dokumentuaren kokaleku honetan inprimatuko litzatekeena).

en: Check if this index should be part (e.g., a section) of the former one.
eu: Aktibatu indize hau aurrekoaren (adib. atal bat) zati izan behar badu.

en: &Subindex
eu: &Azpiindizea

en: Pass index names literally to LaTeX. Check this if you want to use LaTeX code in index names.
eu: Igorri indizeen izenak hitzez hitz LaTeX-i. Aktibatu hau indizeen izenetan LaTeX kodea erabiltzea nahi baduzu.

en: Output
eu: Irteera

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: Select the debug messages that should be displayed
eu: Hautatu arazketako mezuak bistaratzeko

en: Display statusbar messages?
eu: Bistaratu egoera-barrako mezuak?

en: &Statusbar messages
eu: &Egoera-barrako mezuak

en: Debug messages
eu: Arazketako mezuak

en: Display all debug messages
eu: Bistaratu arazketako mezu guztiak

en: &All
eu: &Denak

en: Display the debug messages selected to the right
eu: Bistaratu hautatutako arazketako mezuak eskuinean

en: S&elected
eu: &Hautatuta

en: Display no debug messages
eu: Ez bistaratu arazketako mezurik

en: &None
eu: &Bat ere ez

en: Automatic cleanup of the window before LaTeX compilation proceeds
eu: Garbitu leihoa automatikoki LaTeX konpilazioa landu aurretik

en: &Clear automatically
eu: &Garbitu automatikoki

en: &In[[buffer]]:
eu: &Sarrera:

en: The (sub-)document from which the available labels are displayed
eu: (Azpi)dokumentuak (horietatik etiketa erabilgarriak bistaratu direnak)

en: Available &Labels:
eu: Etiketa &erabilgarriak:

en: Label
eu: Etiketa

en: Reference counter value
eu: Erreferentzien zenbatzailearen balioa

en: So&rt:
eu: &Ordenatu:

en: Sorting of the list of available labels
eu: Etiketa erabilgarrien zerrenda ordenatzea

en: Group the list of available labels by prefix (e.g. "sec:")
eu: Elkartu etiketa erabilgarrien zerrenda aurrizkien arabera (adib. "atal:")

en: Grou&p
eu: &Elkartu

en: Jump to the selected label
eu: jauzi hautatutako etiketara

en: &Go to Label
eu: &Joan etiketara

en: Reference For&mat:
eu: Erreferentzia-for&matua:

en: Adjust the style of the cross-reference
eu: Doitu erreferentzia gurutzatuen estiloa

en: <reference>
eu: <erreferentzia>

en: (<reference>)
eu: (<erreferentzia>)

en: <page>
eu: <orrialdea>

en: on page <page>
eu: <orrialdea> orrialdean

en: <reference> on page <page>
eu: <erreferentzia> <orrialdea> orrialdean

en: Formatted reference
eu: Formatudun erreferentzia

en: Textual reference
eu: Testu-erreferentzia

en: Label only
eu: Etiketa soilik

en: Use plural form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
eu: Erabili modu plurala formatua emandako erreferentzian. (Formatua duten erreferentzietan soilik funtzionatzen du, eta soilik refstyle erabiltzen baduzu).

en: Use capitalized form of formatted reference. (Works only for formatted references, and only if you are using refstyle.)
eu: Erabili letra maiuskulen modua formatua emandako erreferentzian. (Formatua duten erreferentzietan soilik funtzionatzen du, eta soilik refstyle erabiltzen baduzu).

en: Do not output part of label before ":"
eu: Ez atera etiketaren ":" aurreko zatia

en: Find previous occurrence (Shift+Enter)
eu: Bilatu aurreko agerpena (Maius+Sartu)

en: &< Find
eu: &< Bilatu

en: Replace all occurrences
eu: Ordeztu agerpen guztiak

en: Hide replace and option widgets
eu: Ezkutatu ordezpen eta aukeren trepetak

en: &Minimize
eu: &Minimaztu

en: Rep&lace with:
eu: Ordeztu &honekin:

en: Replace and find next occurrence
eu: Ordeztu eta bilatu hurrengo agerpena

en: &Replace >
eu: &Ordeztu >

en: Replace and find previous occurrence
eu: Ordeztu eta bilatu aurreko agerpena

en: < Re&place
eu: < &Ordeztu

en: Find next occurrence (Enter)
eu: Bilatu hurrengo agerpena (Sartu)

en: Treat uppercase/lowercase writing as distinct
eu: Desberdindu idatzitako maiuskulak/minuskulak

en: &Case sensitive[[search]]
eu: Maiuskula/&minuskula

en: Match whole words only
eu: Hitz osoak soilik

en: Limit search and replace to selection
eu: Mugatu bilatu eta ordeztu hautapenera

en: Selection onl&y
eu: Hautapenean &soilik

en: If this is checked, LyX will search forward immediately
eu: Aktibatzen bada, LyX-ek aurrerantz bilatuko du berehala

en: Search as yo&u type
eu: Bilatu &idatzi ahala

en: If the end/start of the document is reached, automatically wrap around
eu: Dokumentuaren amaierara/hasierara iristean, doitu automatikoki

en: &Wrap
eu: &Doitu

en: Process the converted file with this command ($$FName = file name)
eu: Prozesatu bihurtutako fitxategia komando honekin ($$FName= fitxategi-izena)

en: Export for&mats:
eu: &Esportatzeko formatuak:

en: Send exported file to &command:
eu: Bidali esportatutako fitxategia &komandora:

en: Edit shortcut
eu: Editatu laster-tekla

en: Fu&nction:
eu: &Funtzioa:

en: Enter LyX function or command sequence
eu: Sartu LyX funtzioa edo komando sekuentzia

en: Short&cut:
eu: &Laster-tekla:

en: Type shortcut after clicking on this field. You can reset the content with the 'Clear' button
eu: Sakatu laster-tekla eremu honetan klik egin ondoren. Edukia ezar dezakezu berriro 'Garbitu' botoiarekin

en: Remove last key from the shortcut sequence
eu: Kendu azken tekla laster-teklaren sekuentziatik

en: &Delete Key
eu: &Ezabatu tekla

en: Clear current shortcut
eu: Garbitu uneko laster-tekla

en: C&lear
eu: G&arbitu

en: Spell Checker
eu: Zuzentzaile ortografikoa

en: The checked language. Switching this alters the language of the checked word.
eu: Zuzenketako hizkuntza. Hau aldatzean zuzendutako hitzaren hizkuntza aldatzen da.

en: Unknown &word:
eu: Hitz &ezezaguna:

en: Current word
eu: Uneko hitza

en: Skip this match and go to next misspelling
eu: Saltatu hau eta joan hurrengo ortografia hutsegitera

en: S&kip
eu: &Saltatu

en: Repla&cement:
eu: &Ordezkapena:

en: Skips all occurrences of this word within the current session.
eu: Saltatu hitz honen agerpen guztiak uneko saioan.

en: Skip A&ll
eu: Saltatu &denak

en: Replace with selected word
eu: Ordeztu hautatutako hitzarekin

en: Replace word with current choice
eu: Ordeztu hitza uneko aukerarekin

en: &Replace
eu: &Ordeztu

en: S&uggestions:
eu: &Iradokizunak:

en: Replace all occurrences of the word in the document with current choice
eu: Ordeztu hitzaren agerpen guztiak dokumentuan uneko aukerarekin

en: Re&place All
eu: Ordeztu &denak

en: Ignore this occurrence of the word permanently (saved as a text property).
eu: Ez ikusi egin hitzaren agerpen honi betirako (testu-propietate gisa gordeta).

en: Ign&ore
eu: Ez &ikusi egin

en: Ignore all occurrences of this word within this document. This persists beyond the current session.
eu: Ez ikusi egin hitzaren agerpen guztiei dokumentu honetan. Hau uneko saioaz gain dirau.

en: I&gnore All
eu: &Ez ikusi egin denei

en: Add the word to your personal dictionary
eu: Gehitu hitza hiztegi pertsonalean

en: &Add[[Spellchecker]]
eu: &Gehitu

en: Available categories depend on the document encoding. Select UTF-8 for the full range.
eu: Kategoria erabilgarriak dokumentuaren kodeketaren arabera dago. Hautatu UTF-8 barruti osoarentzako.

en: Ca&tegory:
eu: &Kategoria:

en: Select this to display all available characters at once
eu: Hautatu hau karaktere erabilgarri guztiak aldi berean bistaratzeko

en: &Display all
eu: &Bistaratu denak

en: &Style:
eu: &Estiloa:

en: &Table Settings
eu: &Taularen ezarpenak

en: Row setting
eu: Errenkadaren ezarpenak

en: Merge cells of different rows
eu: Batu errenkada desberdinetako gelaxkak

en: M&ultirow
eu: &Errenkada anitza

en: &Vertical Offset:
eu: Desplazamendu &bertikala:

en: Optional vertical offset
eu: Aukerako desplazamendu bertikala

en: Cell setting
eu: Gelaxkaren ezarpenak

en: Rotate this cell by 90 degrees
eu: Biratu gelaxka 90 gradu

en: rotation angle
eu: biratze-angelua

en: de&grees
eu: &gradu

en: Table-wide settings
eu: Taula zabalaren ezarpenak

en: W&idth:
eu: &Zabalera:

en: Verti&cal alignment:
eu: Lerrokatze &bertikala:

en: Rotate the table by 90 degrees
eu: Biratu taula 90 gradu

en: &Rotate
eu: &Biratu

en: degrees
eu: gradu

en: Vertical alignment of the table
eu: Taularen lerrokatze bertikala

en: Column settings
eu: Zutabearen ezarpenak

en: <html><head/><body><p>Column width type:</p><p>* Text Length: Stretch to text width</p><p>* Variable: Adjust to match table width</p><p>* Custom: Fixed custom width</p></body></html>
eu: <html><head/><body><p>Zutabearen zabalera mota:</p><p>* Testuaren luzera: luzatu testuaren zabalerara</p><p>* Aldakorra: doitu taularen zabalerara</p><p>* Pertsonalizatua: zabalera pertsonalizatu finkoa</p></body></html>

en: Text length
eu: Testuaren luzera

en: Variable[[Width]]
eu: Aldakorra

en: Custom[[Width]]
eu: Pertsonalizatua

en: Horizontal alignment in column
eu: Lerrokatu horizontalki zutabean

en: Justified
eu: Justifikatua

en: At Decimal Separator
eu: Dezimalen bereizlean

en: Hori&zontal alignment:
eu: Lerrokatze &horizontala:

en: Specifies the vertical alignment of this cell in relation to the baseline of the row.
eu: Gelaxka honen lerrokadura bertikala zehazten du (oinarrizko lerroarekiko).

en: &Vertical alignment in row:
eu: Lerrokatze &bertikala:

en: Custom width of the column
eu: Zutabearen zabalera pertsonalizatua

en: &Decimal separator:
eu: &Dezimalen bereizlea:

en: Merge cells of different columns
eu: Batu zutabe desberdinetako gelaxkak

en: Mu&lticolumn
eu: &Zutabe anitza

en: LaTe&X argument:
eu: LaTe&X argumentua:

en: Custom column format (LaTeX)
eu: Zutabe-formatu pertsonalizatua (LaTeX)

en: &Borders
eu: &Ertzak

en: Set Borders
eu: Ezarri ertzak

en: All Borders
eu: Ertz guztiak

en: Set all borders of the current (selected) cell(s)
eu: Ezarri uneko (hautatutako) gelaxken ertz guztiak

en: &Set
eu: &Ezarri

en: Unset all borders of the current (selected) cell(s)
eu: Kendu uneko (hautatutako) gelaxken ertz guztiak

en: Use default (grid-like) border style
eu: Erabili ertz-estilo lehenetsia (saretaren antzekoa)

en: De&fault
eu: &Lehenetsia

en: If this is checked, the table will be reset to the formal default style (only top and bottom row have horizontal lines)
eu: Aktibatzen bada, taula estilo formal lehenetsira berrezarriko da (goiko eta beheko errenkadak daukate marra horizontalak)

en: Use Default &Formal Style
eu: Erabili estilo &formal lehenetsia

en: Use formal (a.k.a. booktabs) border style (no vertical borders)
eu: Erabili ertz-estilo (ertz ez bertikalak) formalak (fitxak)

en: Fo&rmal
eu: &Formala

en: Additional Space
eu: Tarte gehigarria

en: Botto&m of row:
eu: Errenkadaren &behea:

en: Bet&ween rows:
eu: Errenkada &artean:

en: &Multi-Page Table
eu: Orrialde &anitzeko taula

en: Select for tables that span multiple pages
eu: Hautatu taulak hainbat orrialdetara hedatzeko

en: &Use multi-page table
eu: &Erabili orrialde anitzeko taula

en: Row settings
eu: Errenkadaren ezarpenak

en: Status
eu: Egoera

en: Border above
eu: Ertza goian

en: Border below
eu: Ertza behean

en: Contents
eu: Edukia

en: Header:
eu: Goiburua:

en: Repeat this row as header on every (except the first) page
eu: Errepikatu errenkada goiburu gisa orrialde bakoitzean (aurrenekoa ezik)

en: on
eu: aktibatuta

en: double
eu: bikoitza

en: First header:
eu: Lehen goiburua:

en: This row is the header of the first page
eu: Errenkada aurreneko orrialdearen goiburukoa da

en: Don't output the first header
eu: Ez inprimatu aurreneko goiburua

en: is empty
eu: hutsa dago

en: Footer:
eu: Orri-oina:

en: Repeat this row as footer on every (except the last) page
eu: Errepikatu errenkada orri-oin gisa orrialde guztietan (azkenengoa ezik)

en: Last footer:
eu: Azken orri-oina:

en: This row is the footer of the last page
eu: Errenkada hau azken orrialdeko orri-oina da

en: Don't output the last footer
eu: Ez inprimatu azken orri-oina

en: Caption:
eu: Epigrafea:

en: Set a page break on the current row
eu: Ezarri orri-jauzia uneko errenkadan

en: Page &break on current row
eu: Orri-j&auzia uneko errenkadan

en: Horizontal alignment of the multi-page table
eu: Orrialde anitzeko taularen lerrokadura horizontala

en: Multi-page table alignment
eu: Orrialde anitzeko taularen lerrokadura

en: Current cell:
eu: Uneko gelaxka:

en: Current row position
eu: Uneko errenkadaren kokalekua

en: Current column position
eu: Uneko zutabearen kokalekua

en: Selected classes or styles
eu: Hautatutako klaseak edo estiloak

en: LaTeX classes
eu: LaTeX klaseak

en: LaTeX styles
eu: LaTeX estiloak

en: BibTeX styles
eu: BibTeX estiloak

en: BibTeX databases
eu: BibTeX datu-baseak

en: Biblatex bibliography styles
eu: Biblatex estilo bibliografikoak

en: Biblatex citation styles
eu: Biblatex aipamen-estiloak

en: Toggles view of the file list
eu: Txandakatu fitxategi-zerrendaren ikuspegia

en: Show &path
eu: Erakutsi &bide-izena

en: Rebuild the file lists
eu: Eraiki berriz fitxategi-zerrenda

en: Show contents of marked file. Only possible when files are shown with path
eu: Erakutsi markatutako fitxategiaren edukia. Fitxategia bide-izenarekin erakusten bada soilik.

en: &View
eu: &Ikusi

en: Paragraph Separation
eu: Paragrafoen bereizmena

en: Indent consecutive paragraphs
eu: Koskatu ondoz ondoko paragrafoak

en: &Indentation:
eu: &Koska:

en: &Vertical space:
eu: Tarte &bertikala:

en: Size of the vertical space
eu: Tarte bertikalaren tamaina

en: Spacing
eu: Tartea

en: &Line spacing:
eu: &Lerro-tartea:

en: Spacing type
eu: Tarte mota

en: Number of lines
eu: Lerro kopurua

en: Table Style
eu: Taularen estiloa

en: Default St&yle:
eu: E&stilo lehenetsia:

en: Format text into two columns
eu: Formateatu testua bi zutabetan

en: Two-&column document
eu: Bi &zutabeko dokumentua

en: Language of the thesaurus
eu: Thesaurus-en hizkuntza

en: Index entry
eu: Indize-sarrera

en: &Keyword:
eu: &Gako-hitza:

en: L&ookup
eu: &Bilatu

en: The selected entry
eu: Hautatutako sarrera

en: Sele&ction:
eu: &Hautapena:

en: Replace the entry with the selection
eu: Ordeztu sarrera hautapenarekin

en: Click to select a proposal, double click to look it up.
eu: Egin klik proposamena hautatzeko, klik bikoitza bilatzeko.

en: Word to look up
eu: Hitza bilatzeko

en: Update navigation tree
eu: Eguneratu nabigazioaren zuhaitza

en: Decrease nesting depth of selected item
eu: Gutxiagotu hautatutako elementuaren habia-sakonera

en: Increase nesting depth of selected item
eu: Handiagotu hautatutako elementuaren habia-sakonera

en: Move selected item up by one
eu: Eraman hautatutako elementua bat gora

en: Move selected item down by one
eu: Eraman hautatutako elementua bat behera

en: Adjust the depth of the navigation tree
eu: Doitu nabigazio-zuhaitzaren sakonera

en: Sort
eu: Ordenatu

en: Try to keep persistent view of the uncollapsed nodes
eu: Saiatu zabaldutako nodoen ikuspegi iraunkorra mantentzea

en: Keep
eu: Mantendu

en: Filter items that are not output (in notes, inactive branches, deleted in change tracking, etc.)
eu: Iragazi irteten ez diren elementuak (oharretan, parentesi inaktiboetan, arazketako aldaketako ezabatuetan, e.a.)

en: All items
eu: Elementu denak

en: Only output items
eu: Irteerako elementuak soilik

en: Only non-output items
eu: Ez-irteerako elementuak soilik

en: Sho&w:
eu: &Erakutsi:

en: Switch between available lists (table of contents, list of figures, list of tables, and others)
eu: Aldatu zerrenda erabilgarrien artean (gaien aurkibidea, irudien zerrenda, taulen zerrenda, e.a.)

en: Insert the spacing even after a page break
eu: Txertatu tartea orri-jauzi bakoitzaren ondoren

en: &Protect:
eu: &Babestu:

en: Default skip
eu: Jauzi lehenetsia

en: Small skip
eu: Jauzi txikia

en: Medium skip
eu: Jauzi ertaina

en: Big skip
eu: Jauzi handia

en: Half line height
eu: Lerro erdiaren altuera

en: Line height
eu: Lerro altuera

en: Vertical fill
eu: Betegarri bertikala

en: F&ormat:
eu: &Formatua:

en: Automatic update
eu: Eguneraketa automatikoa

en: Show the source as the master document gets it
eu: Erakutsi iturburua dokumentu maisuak eskuratzen duenean

en: Master's perspective
eu: Maisuaren ikuspegia

en: Current Paragraph
eu: Uneko paragrafoa

en: Complete Source
eu: Osatu iturburua

en: Preamble Only
eu: Atarikoa soilik

en: Body Only
eu: Gorputza soilik

en: Select the output format
eu: Hautatu irteerako formatua

en: &Reload
eu: &Birkargatu

en: &Ignore
eu: &Ez ikusi egin

en: Horizontal placement
eu: Kokapen horizontala

en: Outer (default)
eu: Kanpoan (lehenetsia)

en: Inner
eu: Barnean

en: Check this to allow flexible placement
eu: Aktibatu hau kokapen malgua baimentzeko

en: Allow &floating
eu: Baimendu &mugikorra

en: Wid&th:
eu: &Zabalera:

en: Unit of width value
eu: Zabalera-balioaren unitateak

en: use overhang
eu: erabili marjinaren gainezkatzea

en: Over&hang:
eu: &Gainezka:

en: Overhang value
eu: Gainezka-balioa

en: Unit of overhang value
eu: Gainezka-balioaren unitateak

en: use number of lines
eu: erabili lerro kopurua

en: &Line span:
eu: &Lerro hedapena:

en: number of needed lines
eu: Beharrezko lerroen kopurua

en: Basic (BibTeX)
eu: Oinarrizkoa (BibTeX)

en: The basic citation capabilities provided by BibTeX. Mainly simple numeric styles primarily suitable for science and maths.
eu: Aipamenen oinarrizko gaitasuna BibTeX-ek eskainita. Batiz bat zientzia eta matematikarako egokiak diren zenbakizko estilo xumea.

en: not cited
eu: aipatu gabe

en: Add to bibliography only.
eu: Gehitu bibliografiari soilik.

en: Key only.
eu: Gakoa soilik.

en: Key
eu: Gakoa

en: Footnote
eu: Oin-oharra

en: Foot
eu: Oina

en: bibliography entry
eu: bibliografia-sarrera

en: Full bibliography entry.
eu: Bibliografia-sarrera osoa.

en: Autocite
eu: Aipu automatikoa

en: S&horten author list[[Possible substitute to All aut&hors]]
eu: Egile &laburren zerrenda

en: Force a short author list (using et al.)
eu: Derrigortu egile laburren zerrenda (erabili "eta besteak")

en: F&orce full title[[Possible substitute to All aut&hors]]
eu: &Derrigortu titulu osoa

en: Use full title even if shorttitle exists
eu: Erabili titulu osoa nahiz eta titulu laburra egon

en:  et al.
eu:  eta besteak

en: , [[separate author names in citation, except for last name]]
eu: ,

en: , and [[separate name of last author in citation]]
eu: , eta

en:  and [[separate two authors in citation]]
eu:  eta

en: Super
eu: Goi

en: Superscript
eu: Goi-indizea

en: Biblatex (natbib mode)
eu: Biblatex (natbib modua)

en: This Biblatex variety emulates the Natbib citation commands and thus is best suited for switching from Natbib (or the pre-LyX 2.3 Biblatex workaround) to Biblatex. The natbib mode supports slightly different and a few more styles than normal Biblatex. As with normal Biblatex, the use of 'biber' as Bibliography processor is advised.
eu: Biblatex aldaera honek Natbib-en aipamen-komandoak emulatzen ditu, eta horrela egokiena da Natbib-etik (edo LyX 2.3 aurretiko Biblatex irtenbidea) Biblatex-era aldatzeko. Natbib-en moduak Biblatex arruntak baino estilo pixka bat desberdinak eta gehiago onartzen ditu. Biblatex arruntaren antzera, bibliografiaren prozesadore gisa 'biber' erabiltzea gomendatzen da.

en: Biblatex supports many author-year and numerical styles. It is mainly aimed at the Humanities. It is highly customizable, fully localized and provides many features that are not possible with BibTeX. The use of 'biber' as bibliography processor is advised.
eu: Biblatex-ek egile-urte eta zenbakizko hainbat estilo onartzen ditu. Batiz bat Humanitate arlorako prestatua. Oso pertsonalizagarria da, erabat itzulita eta hainbat eginbide eskaintzen ditu, BibTeX-ekin ezin zirenak. Biblatex arruntaren antzera, bibliografiaren prozesadore gisa 'biber' erabiltzea gomendatzen da.

en: Jurabib supports a range of author-year styles primarily suitable for law studies and the Humanities. It includes localizations for English, German, French, Dutch, Spanish and Italian.
eu: Jurabib-ek egile-urte estiloen barruti bat onartzen du, batiz bat legeen eta humanitateen ikerketetan. Itzulitako hizkuntzak: ingelesa, alemana, frantsesa, nederlandera, gaztelera eta italiera.

en: Bibliography entry.
eu: Bibliografia-sarrera.

en: before
eu: aurretik

en: short title
eu: titulu laburra

en: Natbib supports a range of both author-year and numerical styles mainly aimed at the Humanities. It features automatic sorting and merging of numerical citations, annotations, capitalization of the `van' part of author names, shortened and full author lists, and more.
eu: Natbib-ek egile-urte eta zenbakizko estiloen barruti bat onartzen du, batiz bat humanitateen arlora bideratuta. Zenbakizko aipamenak ordenatzea eta batzea, oharpenak, egileen izenen 'van' zatiaren kapitalizazioa, egileen zerrenda laburtuak eta osoak, eta beste eginbide gehiago onartzeko ditu.

en: American Economic Association (AEA)
eu: Elkarte Ekonomiko Amerikarra (AEA - American Economic Association)

en: Articles
eu: Artikuluak

en: ShortTitle
eu: TituluLaburra

en: FrontMatter
eu: Aldez aurretikoa

en: Publication Month
eu: Argitalpenaren hilabetea

en: Publication Month:
eu: Argitalpenaren hilabetea:

en: Publication Year
eu: Argitalpenaren urtea

en: Publication Year:
eu: Argitalpenaren urtea:

en: Publication Volume
eu: Argitalpenaren bolumena

en: Publication Volume:
eu: Argitalpenaren bolumena:

en: Publication Issue
eu: Argitalpenaren zenbakia

en: Publication Issue:
eu: Argitalpenaren zenbakia:

en: Keywords
eu: Gako-hitzak

en: Keywords:
eu: Gako-hitzak:

en: Abstract
eu: Laburpena

en: Acknowledgments
eu: Aitorpenak

en: Acknowledgments.
eu: Aitorpenak.

en: Figure Notes
eu: Irudiaren oharrak

en: MainText
eu: TestuNagusia

en: Figure Note
eu: Irudiaren oharra

en: Text of a note in a figure
eu: Irudiko oharraren testua

en: Note:
eu: Oharra:

en: Table Notes
eu: Taularen oharrak

en: Table Note
eu: Taularen oharra

en: Text of a note in a table
eu: Taulako oharraren testua

en: Theorem
eu: Teorema

en: Algorithm
eu: Algoritmoa

en: Axiom
eu: Axioma

en: Case
eu: Kasua

en: Case ##
eu: ##. kasua

en: Case \thecase.
eu: \thecase kasua.

en: Claim
eu: Aldarrikapena

en: Conclusion
eu: Ondorioa

en: Condition
eu: Baldintza

en: Conjecture
eu: Aierua

en: Corollary
eu: Korolarioa

en: Criterion
eu: Irizpidea

en: Definition
eu: Definizioa

en: Example
eu: Adibidea

en: Exercise
eu: Ariketa

en: Lemma
eu: Lema

en: Notation
eu: Notazioa

en: Problem
eu: Buruketa

en: Proposition
eu: Proposizioa

en: Remark
eu: Oharpena

en: Remark ##
eu: ##. oharpena

en: Remark \theremark.
eu:  \theremark. oharpena.

en: Solution
eu: Emaitza

en: Solution ##
eu: ##. emaitza

en: Solution \thesolution.
eu: \theconclusion emaitza.

en: Summary
eu: Laburpena

en: Summary ##
eu: ##. laburpena

en: Caption
eu: Epigrafea

en: Proof
eu: Frogapena

en: IEEE Transactions Computer Society
eu: IEEE Ordenagailuen Transakzio Elkartea (Transactions Computer Society)

en: Standard in Title
eu: Arrunta tituluan

en: Author Footnote
eu: Egilearen oin-oharra

en: Author foot
eu: Egilearen oina

en: Nontitle Abstract Index Text
eu: TitulurikEz Laburpena Indizea Testua

en: NontitleAbstractIndexText
eu: TitulurikEzLaburpenaIndizeaTestua

en: IEEE Transactions on Magnetics
eu: IEEE Transakzioak Magnetikoetan (Transactions on Magnetics)

en: IEEE Transactions
eu: IEEE Transakzioak (Transactions)

en: Standard
eu: Arrunta

en: Theorem \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. teorema

en: Corollary \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. korolarioa

en: Lemma \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. lema

en: Proposition \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. proposizioa

en: Conjecture \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. aierua

en: Definition \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. definizioa

en: Example \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. adibidea

en: Problem \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. buruketa

en: Exercise \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. ariketa

en: Solution \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. emaitza

en: Remark \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. oharpena

en: Claim \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. aldarrikapena

en: Fact \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. egitatea

en: Criterion \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. irizpidea

en: Algorithm \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. algoritmoa

en: Title
eu: Titulua

en: IEEE membership
eu: IEEE-ko kidetasuna

en: Lowercase
eu: Minuskulak

en: lowercase
eu: minuskulak

en: Author
eu: Egilea

en: Short Author|S
eu: Egilea laburra|E

en: A short version of the author name
eu: Egilearen izenaren bertsio laburra

en: Author Name
eu: Egilearen izena

en: Author name
eu: Egilearen izena

en: Author Affiliation
eu: Egilearen afiliazioa

en: Author affiliation
eu: Egilearen afiliazioa

en: Author Mark
eu: Egilearen marka

en: Author mark
eu: Egilearen marka

en: Special Paper Notice
eu: Paper bereziaren oharra

en: After Title Text
eu: Titulu osteko testua

en: Page headings
eu: Orrialdeen goiburuak

en: Left Side
eu: Ezkerraldea

en: Left side of the header line
eu: Goiburuko lerroaren ezker aldea

en: MarkBoth
eu: MarkatuBiak

en: Publication ID
eu: Argitalpenaren IDa

en: Abstract---
eu: Laburpena---

en: Index Terms---
eu: Indizearen terminoak---

en: Paragraph Start
eu: Paragrafo hasiera

en: First Char
eu: Lehen karakterea

en: First character of first word
eu: Aurreneko hitzaren lehen karakterea

en: Appendices
eu: Eranskinak

en: BackMatter
eu: Osagarria

en: Peer Review Title
eu: Adituaren berraztertze titulua

en: PeerReviewTitle
eu: AdituarenBerrikuspenTitulua

en: Appendix
eu: Eranskina

en: Short Title
eu: Titulu laburra

en: Short title for the appendix
eu: Eranskinaren titulu laburra

en: Bibliography
eu: Bibliografia

en: References
eu: Erreferentziak

en: Bib preamble
eu: Bib atarikoa

en: Bibliography Preamble
eu: Bibliografiaren atarikoa

en: LaTeX code to be inserted before the first bibliography item
eu: LaTeX kodea aurreneko elementu bibliografikoaren aurretik

en: Biography
eu: Bibliografia

en: Photo
eu: Argazkia

en: Optional photo for biography
eu: Bibliografiaren aukerako argazkia

en: Name
eu: Izena

en: Name of the author
eu: Egilearen izena

en: Biography without photo
eu: Biografia argazkirik gabe

en: BiographyNoPhoto
eu: BibliografiaArgazkiGabe

en: Reasoning
eu: Arrazoibidea

en: Alternative Proof String
eu: Frogapenaren ordezko adierazpena

en: An alternative proof string
eu: Ordezko frogapen bat

en: Proof.
eu: Frogap.

en: Title and Preamble Hacks
eu: Titulu eta atarikoaren trikimailuak

en: Fixes & Hacks
eu: Konponketak eta trikimailuak

en: Provides two new styles: 1. An 'In Preamble' style that puts whatever is entered into it into the preamble. This can be used, if one wishes, to include preamble code in the body of the LyX document. 2. An 'In Title' style that will put its contents into the body of the LaTeX document, but before \maketitle is issued. This is useful for making branches and notes in title-related material. (If you put these in a Standard layout, this signals to LyX to output \maketitle, which may then come too early.)
eu: Bi estilo berri eskaintzen ditu: 1. 'Atarikoan' estiloak bertan idatzitako guztia atarikoan sartzen du. Idazleak nahi izanez gero, atariko kodea LyX dokumentuaren gorputzean txertatzeko erabil daiteke. 2. 'Tituluan' estiloak bere edukia LaTeX dokumentuaren gorputzean jarriko du, baina  \maketitle aurretik. Tituluarekin zerikusia duten gauzekin adarrak eta oharrak sortzeko oso erabilgarria da (hau diseinu Arruntean jartzen baduzu, honek LyX-i \maketitle kanporatzea bideratzen dio, eta agian azkarregi izan daiteke).

en: In Preamble
eu: Atarikoan

en: In Title
eu: Tituluan

en: R Journal
eu: R Aldizkaria

en: Reports
eu: Txostenak

en: Abstract.
eu: Laburpena.

en: Address
eu: Helbidea

en: Email
eu: Helb. elek.

en: A0 Poster
eu: A0 posterra

en: Posters
eu: Posterrak

en: Giant
eu: Erraldoia

en: More Giant
eu: Erraldoiagoa

en: Most Giant
eu: Erraldoiena

en: Giant Snippet
eu: Erraldoi mozkina

en: More Giant Snippet
eu: Erraldoi mozkinagoa

en: Most Giant Snippet
eu: Erraldoi mozkinena

en: Astronomy & Astrophysics
eu: Astronomia eta astrofisika

en: Subtitle
eu: Azpititulua

en: Offprint
eu: Separata

en: Offprint Requests to:
eu: Separata eskaerak honi:

en: Mail
eu: Posta

en: Correspondence to:
eu: Korrespondentzia:

en: Section
eu: Atala

en: Subsection
eu: Azpiatala

en: Subsubsection
eu: Azpiazpiatala

en: Date
eu: Data

en: institutemark
eu: erakundemarka

en: Institute Mark
eu: ErakundeMarka

en: Abstract (unstructured)
eu: Laburpena (egituratu gabe)

en: ABSTRACT
eu: LABURPENA

en: Abstract (structured)
eu: Laburpena (egituratua)

en: Context
eu: Testuingurua

en: Context of your work (optional, can be left empty)
eu: Zure lanaren testuingurua (aukerakoa, hutsik utz daiteke)

en: Aims
eu: Helburuak

en: Aims of your work
eu: Zure lanaren helburuak

en: Methods
eu: Metodoak

en: Methods used in your work
eu: Zure lanean erabilitako metodoak

en: Results
eu: Emaitzak

en: Results of your work
eu: Zure lanaren emaitzak

en: Key words.
eu: Gako-hitzak.

en: Institute
eu: Erakundea

en: E-Mail
eu: Helb. elek.

en: email:
eu: helb. elek.:

en: Thesaurus not supported in recent A&A:
eu: Thesaurus hiztegia ez dago azken A&An onartuta:

en: Astronomy & Astrophysics (V. 4, Obsolete)
eu: Astronomia eta astrofisika (V. 4. zaharkitua)

en: Obsolete
eu: Zaharkitua

en: Itemize
eu: Elementua

en: Enumerate
eu: Zenbatua

en: Description
eu: Azalpena

en: List
eu: Zerrenda

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 5)
eu: Amerikar Elkarte Astronomikoa (American Astronomical Society - AASTeX v. 5)

en: Affiliation
eu: Afiliazioa

en: Altaffilation
eu: BesteAfiliazioa

en: Number
eu: Zenbakia

en: Consecutive number for the alternative affiliations
eu: Ordezko afiliazioen ondoz ondoko zenbakiak

en: Alternative affiliation:
eu: Ordezko afiliazioa:

en: And
eu: Eta

en: and
eu: eta

en: altaffilmark
eu: beste-afiliazio-marka

en: altaffiliation mark
eu: beste-afiliazioaren marka

en: Subject headings:
eu: Gaiaren goiburukoak:

en: [Acknowledgments]
eu: [Aitorpenak]

en: PlaceFigure
eu: KokatuIrudia

en: Place Figure here:
eu: Kokatu irudia hemen:

en: PlaceTable
eu: KokatuTaula

en: Place Table here:
eu: Kokatu taula hemen:

en: [Appendix]
eu: [Eranskina]

en: MathLetters
eu: MatGutunak

en: NoteToEditor
eu: OharraEditoreari

en: Note to Editor:
eu: Oharra editoreari:

en: TableRefs
eu: ErrefTaula

en: References. ---
eu: Erreferentziak. ---

en: TableComments
eu: IruzkinTaula

en: Note. ---
eu: Oharra. ---

en: Table note
eu: Taularen oharra

en: Table note:
eu: Taularen oharra:

en: tablenotemark
eu: taula_ohar_marka

en: tablenote mark
eu: taula_ohar marka

en: FigCaption
eu: IrudiEpigrafea

en: fig.
eu: irud.

en: Filename to identify the corresponding figure file
eu: Fitxategi-izena dagokion irudi-fitxategia identifikatzeko

en: Facility
eu: Lekua

en: Facility:
eu: Lekua:

en: Objectname
eu: Objektu-izena

en: Recognized Name
eu: Ezagututako izena

en: Separate the recognized name of an object from text
eu: Bereizi objektu baten ezagututako izena testutik

en: Dataset
eu: Datu-multzoa

en: Dataset:
eu: Datu-multzoa:

en: Separate the dataset ID from text
eu: Bereizi datu-multzoaren IDa testutik

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 6)
eu: Amerikar Elkarte Astronomikoa (American Astronomical Society - AASTeX v. 6)

en: Software
eu: Softwarea

en: Software:
eu: Softwarea:

en: APPENDIX
eu: ERANSKINA

en: References-
eu: Erreferentziak-

en: Note-
eu: Oharra-

en: American Astronomical Society (AASTeX v. 6.2)
eu: Amerikar Elkarte Astronomikoa (American Astronomical Society - AASTeX v. 6.2)

en: Corresponding Author
eu: Dagokion egilea

en: Corresponding author:
eu: Dagokion egilea:

en: Author:
eu: Egilea:

en: Enter the 16 digit ORCID as xxxx-xxxx-xxxx-xxxx
eu: Sartu 16 digituko ORCID xxxx-xxxx-xxxx-xxxx gisa

en: Affiliation:
eu: Afiliazioa:

en: Collaboration
eu: Lankidetza

en: Collaboration:
eu: Lankidetza:

en: Nocollaboration
eu: Lankidetzarik ez

en: No collaboration
eu: Lankidetzarik ez

en: Section Appendix
eu: Eranskinaren atala

en: Subappendix
eu: Azpi-eranskina

en: Subsection Appendix
eu: Eranskinaren azpiatala

en: Subsubappendix
eu: Azpiazpi-eranskina

en: Subsubsection Appendix
eu: Eranskinaren azpiazpiatala

en: American Chemical Society (ACS)
eu: Amerikar Elkarte Kimikoa (American Chemical Society - ACS)

en: Short Title|S
eu: Titulu laburra|T

en: Short title which will appear in the running header
eu: Nonahiko goiburuan agertuko den titulu laburra

en: Short name
eu: Izen laburra

en: Short name which appears in the footer of the title page
eu: Tituluaren orrialdeko oinean agertuko den izen laburra

en: Alt Affiliation
eu: Beste afiliazioa

en: Also Affiliation
eu: Afiliazioa baita ere

en: Fax
eu: Faxa

en: Fax:
eu: Faxa:

en: Phone
eu: Telefonoa

en: Phone:
eu: Telefonoa:

en: Abbreviations
eu: Laburpenak

en: Abbreviations:
eu: Laburpenak:

en: Schemes
eu: Eskemak

en: Scheme
eu: Eskema

en: List of Schemes
eu: Eskemen zerrenda

en: Charts
eu: Diagramak

en: Chart
eu: Diagrama

en: List of Charts
eu: Diagramen zerrenda

en: Graphs[[mathematical]]
eu: Grafikoak

en: Graph[[mathematical]]
eu: Grafikoa

en: List of Graphs[[mathematical]]
eu: Grafikoen zerrenda

en: SupplementalInfo
eu: InformazioOsagarria

en: Supporting Information Available
eu: Informazio osagarria eskuragarri

en: TOC entry
eu: Aurk. sarrera

en: Graphical TOC Entry
eu: Grafikoen aurkibideko sarrera

en: Bibnote
eu: Ohar bibliografikoa

en: bibnote
eu: ohar bibliografikoa

en: Chemistry
eu: Kimika

en: chemistry
eu: kimika

en: Latin
eu: Latina

en: ACM SIGS ('Alternate' Style, obsolete)
eu: ACM SIGS ('Alternate' do ordezko estiloa, zaharkitua)

en: Terms
eu: Terminoak

en: General terms:
eu: Termino orokorrak:

en: ACM SIG Proceedings (SP, Obsolete)
eu: ACM SIG Jarduerak  (SP, zaharkitua)

en: Association for Computing Machinery (ACM)
eu: Ordenagailu-Makinen Elkartea (Association for Computing Machinery - ACM)

en: Thanks
eu: Esker ona

en: Thanks:
eu: Esker ona:

en: ACM Journal
eu: ACM aldizkaria

en: Preamble
eu: Atarikoa

en: Journal's Short Name:
eu: Aldizkariaren izen laburra:

en: ACM Conference
eu: ACM hitzaldia

en: Full name
eu: Izen-abizenak

en: Venue
eu: Topalekua

en: Conference Name:
eu: Hitzaldiaren izena:

en: Short title
eu: Titulu laburra

en: Email address:
eu: Helbide elektronikoa:

en: Affiliation:
eu: Afiliazioa:

en: Additional Affiliation
eu: Beste afiliazioa

en: Additional Affiliation:
eu: Beste afiliazioa:

en: Position
eu: Posizioa

en: Institution
eu: Erakundea

en: Department
eu: Saila

en: Street Address
eu: Kale-helbidea

en: City
eu: Herria

en: Country
eu: Herrialdea

en: State
eu: Estatua

en: Postal Code
eu: Posta-kodea

en: TitleNote
eu: Titulu-oharra

en: Title Note:
eu: Tituluaren oharra:

en: SubtitleNote
eu: Azpititulu-oharra

en: Subtitle Note:
eu: Azpitituluaren oharra:

en: AuthorNote
eu: Egile-oharra

en: Note:
eu: Oharra:

en: ACM Volume
eu: ACM bolumena

en: Volume:
eu: Bolumena:

en: ACM Number
eu: ACM zenbakia

en: Number:
eu: Zenbakia:

en: ACM Article
eu: ACM artikulua

en: Article:
eu: Artikulua:

en: ACM Year
eu: ACM urtea

en: Year:
eu: Urtea:

en: ACM Month
eu: ACM hila

en: Month:
eu: Hila:

en: ACM Art Seq Num
eu: ACM art. sek. zenb.

en: Article Sequential Number:
eu: Artikuluaren sekuentzi-zenbakia:

en: ACM Submission ID
eu: ACM bidaltzearen IDa

en: Submission ID:
eu: Bidaltzearen IDa:

en: ACM Price
eu: ACM salneurria

en: Price:
eu: Salneurria:

en: ACM ISBN
eu: ACM ISBNa

en: ISBN:
eu: ISBNa:

en: ACM DOI
eu: ACM ODIa

en: ACM DOI:
eu: ACM DOIa:

en: ACM Badge R
eu: ACM eranskina Esk

en: ACM Badge R:
eu: ACM eranskina Esk:

en: ACM Badge L
eu: ACM eranskina Ezk

en: ACM Badge L:
eu: ACM eranskina Ezk:

en: Start Page
eu: Hasierako orrialdea

en: Start Page:
eu: Hasierako orrialdea:

en: Terms:
eu: Terminoak:

en: Keywords:
eu: Gako-hitzak:

en: Computing Classification Scheme (XML):
eu: Ordenagailu-Klasifikazioaren Eskema (CCS XML):

en: CCS Description
eu: CSS azalpena

en: Significance
eu: Esangura

en: Computing Classification Scheme:
eu: Ordenagailu-Klasifikazioaren Eskema (CCS):

en: Set Copyright
eu: Ezarri copyright-a

en: Set Copyright:
eu: Ezarri copyright-a:

en: Copyright Year
eu: Copyright-aren urtea

en: Copyright Year:
eu: Copyright-aren urtea:

en: Teaser Figure
eu: Aurrerapen irudia

en: Received
eu: Jasoa

en: Stage
eu: Fasea

en: Received:
eu: Jasoa:

en: ShortAuthors
eu: EgileLaburrak

en: Short authors:
eu: Egile laburrak:

en: Sidebar
eu: Albo-barra

en: Sidebar (sigchi-a only)
eu: Albo-barra (sigchi-a soilik)

en: Margin figure (sigchi-a only)
eu: Albo-irudia (sigchi-a soilik)

en: List of Figures
eu: Irudien zerrenda

en: Margin table (sigchi-a only)
eu: Albo-taula (sigchi-a soilik)

en: List of Tables
eu: Taulen zerrenda

en: Definitions & Theorems
eu: Definizioak eta teoremak

en: Additional Theorem Text
eu: Teoremaren testu gehigarria

en: Additional text appended to the theorem header
eu: Teoremaren goiburuari gehitutako testu gehigarria

en: Theorem \thetheorem.
eu: \thetheorem. teorema.

en: Corollary \thetheorem.
eu: \thetheorem. korolarioa.

en: Lemma \thetheorem.
eu: \thetheorem. lema.

en: Proposition \thetheorem.
eu: \thetheorem. proposizioa.

en: Conjecture \thetheorem.
eu: \thetheorem. aierua.

en: Definition \thetheorem.
eu: \thetheorem. definizioa.

en: Example \thetheorem.
eu: \thetheorem. adibidea.

en: Print Only
eu: Erakutsi soilik

en: Print version only
eu: Erakutsi bertsioa soilik

en: Screen Only
eu: Pantailan soilik

en: Screen version only
eu: Pantailaren bertsioa soilik

en: Anonymous Suppression
eu: Ezabatze anonimoa

en: Non anonymous only
eu: Ez-anonimoak soilik

en: Grant Sponsor
eu: Baimenaren sustatzailea

en: Sponsor ID
eu: Sustatzailearen IDa

en: Grant Number
eu: Baimenaren zenbakia

en: ACM SIGGGRAPH 0.92 (obsolete)
eu: ACM SIGGGRAPH 0.92 (zaharkitua)

en: TOG online ID
eu: Lineako TOGaren IDa

en: Online ID:
eu: Lineako IDa:

en: TOG volume
eu: TOG bolumena

en: Volume number:
eu: Bolumenaren zenbakia:

en: TOG number
eu: TOG zenbakia

en: Article number:
eu: Artikuluaren zenbakia:

en: Set copyright
eu: Ezarri copyright-a

en: Copyright type:
eu: Copyright mota:

en: Copyright year
eu: Copyright-aren urtea

en: Year of copyright:
eu: Copyright-aren urtea:

en: Conference info
eu: Hitzaldiaren informazioa

en: Conference info:
eu: Hitzaldiaren informazioa:

en: Conference name
eu: Hitzaldiaren izena

en: ISBN
eu: ISBNa

en: ISBN:
eu: ISBNa:

en: DOI
eu: ODIa (ObjDigitalID)

en: Article DOI:
eu: Artikuluaren ODIa:

en: TOG article DOI
eu: TOG artikuluaren ODIa

en: PDF author
eu: PDFaren egilea

en: PDF author:
eu: PDFaren egilea:

en: Keyword list
eu: Gako-hitzen zerrenda

en: Concept list
eu: Kontzeptuen zerrenda

en: Print copyright
eu: Erakutsi copyright-a

en: Teaser
eu: Aurrerapena

en: Teaser image:
eu: Aurrerapen irudia:

en: CR categories
eu: CR kategoriak

en: CR Categories:
eu: CR kategoriak:

en: CRcat
eu: CRkat

en: CR category
eu: CR kategoria

en: CR-number
eu: CR zenbakia

en: Number of the category
eu: Kategoriaren zenbakia

en: Subcategory
eu: Azpikategoria

en: Third-level
eu: Hirugarren maila

en: Third-level of the category
eu: Kategoriaren hirugarren maila

en: ShortCite
eu: AipuLaburra

en: Short cite
eu: Aipu laburra

en: E-mail
eu: Helb. elek.

en: ACM SIGGRAPH (older than 0.91, obsolete)
eu: ACM SIGGRAPH (0.91 baino zaharragoa, zaharkitua)

en: TOG project URL
eu: TOG proiektuaren URLa

en: Project URL:
eu: Proiektuaren URLa:

en: TOG video URL
eu: TOG bideoaren URLa

en: Video URL:
eu: Bideoaren URLa:

en: TOG data URL
eu: TOG datuen URLa

en: Data URL:
eu: Datuen URLa:

en: TOG code URL
eu: TOG kodearen URLa

en: Code URL:
eu: Kodearen URLa:

en: American Geophysical Union (AGUPLUS Manuscript)
eu: Amerikako Geofisikoen Batasuna (American Geophysical Union - AGUPLUS eskuizkribua)

en: Section*
eu: Atala*

en: Subsection*
eu: Azpiatala*

en: Paragraph
eu: Paragrafoa

en: Paragraph*
eu: Paragrafoa*

en: Left Header
eu: Ezker-goiburua

en: Left Header:
eu: Ezker-goiburua:

en: Right Header
eu: Eskuin-goiburua

en: Right Header:
eu: Eskuin-goiburua:

en: Received:
eu: Jasoa:

en: Revised
eu: Berraztertua

en: Revised:
eu: Berraztertua:

en: Accepted
eu: Onartua

en: Accepted:
eu: Onartua:

en: CCC code:
eu: CCC kodea:

en: PaperId
eu: ArtikuluIDa

en: Paper Id:
eu: Artikuluaren IDa:

en: AuthorAddr
eu: Egile-helbidea

en: Author Address:
eu: Egile-helbidea:

en: SlugComment
eu: SlugIruzkina

en: Slug Comment:
eu: Slug iruzkina:

en: Plates
eu: Xaflak

en: Planotables
eu: Plano-taulak

en: Plate
eu: Xafla

en: Planotable
eu: Plano-taula

en: Table
eu: Taula

en: table
eu: taula

en: Plano Table
eu: Plano-taula

en: American Geophysical Union (AGUTeX)
eu: Amerikako Geofisikoen Batasuna(American Geophysical Union - AGUTeX)

en: Authors
eu: Egileak

en: Affiliation Mark
eu: Afiliazioaren marka

en: Consecutive number for the author affiliations
eu: Egile afiliazioen ondoz ondoko zenbakia

en: Author affiliation:
eu: Egilearen afiliazioa:

en: Algorithm2e Float
eu: Algorithm2e mugikorra

en: Floats & Captions
eu: Mugikorrak eta epigrafeak

en: Use the algorithm2e package for algorithm floats rather than LyX's home-brewed algorithm floats. Use the Algorithm style to enter and indent the algorithm.
eu: Erabili algorithm2e paketea algoritmo mugikorrentzako LyX-ekoak erabili ordez. Erabili Algoritmoa  estiloa algoritmoa sartu eta koskatzeko.

en: List of Algorithms
eu: Algoritmoen zerrenda

en: Algorithm ##
eu: ##. algoritmoa

en: American Mathematical Society (AMS)
eu: Amerikar Matematika Elkartea (American Mathematical Society - AMS)

en: SpecialSection
eu: AtalBerezia

en: SpecialSection*
eu: AtalBerezia*

en: Unnumbered
eu: Zenbatu gabea

en: Subsubsection*
eu: Azpiazpiatala*

en: Books
eu: Liburuak

en: Chapter Exercises
eu: Ariketak kapitulua

en: List preamble
eu: Zerrendaren atarikoa

en: List Preamble
eu: Zerrendaren atarikoa

en: LaTeX code to be inserted before the first item
eu: LaTeX kodea aurreneko elementuaren aurretik txertatzeko

en: Short title which appears in the running headers
eu: Titulu laburra nonahiko goiburuetan agertzeko

en: Date:
eu: Data:

en: Address:
eu: Helbidea:

en: Current Address
eu: Uneko helbidea

en: Current address:
eu: Uneko helbidea:

en: E-mail address:
eu: Helbide elektronikoa:

en: URL:
eu: URLa:

en: Key words and phrases:
eu: Gako-hitzak eta esaldiak:

en: Thanks:
eu: Esker ona:

en: Dedicatory
eu: Eskaintza

en: Dedication:
eu: Eskaintza:

en: Translator
eu: Itzultzailea

en: Translator:
eu: Itzultzailea:

en: Subjectclass
eu: Gai-sailkapena

en: 2000 Mathematics Subject Classification:
eu: 2000 matematikako gaien sailkapena:

en: American Psychological Association (APA)
eu: Amerikar Psikologiaren Elkartea (American Psychological Association - APA)

en: RightHeader
eu: EskuinGoiburua

en: Right header:
eu: Eskuin-goiburua:

en: Abstract:
eu: Laburpena:

en: Short title:
eu: Titulu laburra:

en: TwoAuthors
eu: BiEgile

en: ThreeAuthors
eu: HiruEgile

en: FourAuthors
eu: LauEgile

en: TwoAffiliations
eu: BiAfiliazio

en: ThreeAffiliations
eu: HiruAfiliazio

en: FourAffiliations
eu: LauAfiliazio

en: Acknowledgments:
eu: Aitorpenak:

en: ThickLine
eu: LerroLodia

en: Centered
eu: Zentratua

en: standard
eu: arrunta

en: The caption as it appears in the list of figures/tables
eu: Epigrafea irudien/taulen zerrendan agertzen den bezala

en: FitFigure
eu: DoituIrudia

en: FitBitmap
eu: DoituBit-mapa

en: Subparagraph
eu: Azpiparagrafoa

en: Custom Item|s
eu: Elementu pertsonalizatua|p

en: A customized item string
eu: Pertsonalizatutako elementuaren katea

en: Seriate
eu: Seriea

en: American Psychological Association (APA), v. 6
eu: Amerikar Psikologiaren Elkartea (American Psychological Association - APA). v. 6

en: American Psychological Association (APA), v. 7
eu: Amerikar Psikologiaren Elkartea (American Psychological Association - APA). v. 7

en: FiveAuthors
eu: Bost-egile

en: SixAuthors
eu: Sei-egile

en: LeftHeader
eu: Ezker-goiburua

en: Left header:
eu: Ezker-goiburua:

en: FiveAffiliations
eu: Bost-afiliazio

en: SixAffiliations
eu: Sei-afiliazio

en: Note
eu: Oharra

en: Author Note:
eu: Egilearen oharra:

en: Journal
eu: Aldizkaria

en: CopNum
eu: KopiaKop

en: Volume
eu: Bolumena

en: Course
eu: Ikastaroa

en: Course:
eu: Ikastaroa:

en: addORCIDlink
eu: gehituORCIDesteka

en: ORCID-link:
eu: ORCID-esteka:

en: Author-name
eu: Egilearen izena

en: Arabic Article
eu: Arabiera artikulua

en: Beamer Article (Standard Class)
eu: Beamer artikulua (klase arrunta)

en: Article (Standard Class)
eu: Artikulua (klase arrunta)

en: Part
eu: Zatia

en: Part*
eu: Zatia*

en: Presentations
eu: Aurkezpenak

en: Overlay Specifications|v
eu: Gainjarri zehaztapenak|G

en: Overlay specifications for this list
eu: Gainjarri zerrenda honen zehaztapenak

en: Item Overlay Specifications
eu: Elementuaren gainjartzearen zehaztapenak

en: On Slide
eu: Gardenkian

en: Overlay specifications for this item
eu: Gainjarri elementu honen zehaztapenak

en: Mini Template
eu: Txantiloitxoa

en: Mini template for this list (see beamer manual for details)
eu: Zerrenda honen txantiloitxoa (ikusi beamer-en eskuliburua xehetasun gehiagorako)

en: Longest label|s
eu: Etiketa luzeena|l

en: The longest label in this list (to determine the indendation width)
eu: Zerrenda honen etiketa luzeena (koskatze-zabalera zehazteko)

en: Sectioning
eu: Zatitzea

en: Mode
eu: Modua

en: Mode Specification|S
eu: Moduaren zehaztapena|z

en: Specify in which mode (article, presentation etc.) this header appears
eu: Zehaztu goiburua nola agertuko den (artikulua, aurkezpena, e.a.)

en: The part as it appears in the table of contents/running headers
eu: Zatia aurkibidean/nonahiko goiburuan agertuko den bezala

en: Section \arabic{section}
eu: \arabic{section}. atala

en: The section as it appears in the table of contents/running headers
eu: Atala aurkibidean/nonahiko goiburuan agertuko den bezala

en: Subsection \arabic{section}.\arabic{subsection}
eu: \arabic{section}.\arabic{subsection}. azpiatala

en: The subsection as it appears in the table of contents/running headers
eu: Azpiatala aurkibidean/nonahiko goiburuan agertuko den bezala

en: Subsubsection \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}
eu: \arabic{section}.\arabic{subsection}.\arabic{subsubsection}. azpiazpiatala

en: The subsubsection as it appears in the table of contents/running headers
eu: Azpiazpiatala aurkibidean/nonahiko goiburuan agertuko den bezala

en: Frame
eu: Markoa

en: Frames
eu: Markoak

en: Action
eu: Ekintza

en: Overlay specifications for this frame
eu: Gainjarri marko honen zehaztapenak

en: Default Overlay Specifications
eu: Gainjartze lehenetsiaren zehaztapenak

en: Default overlay specifications within this frame
eu: Marko honetako gainjarpen lehenetsiaren ezarpenak

en: Frame Options
eu: Markoaren aukerak

en: Frame options (see beamer manual)
eu: Markoaren aukerak (ikusi beamer-en eskuliburua)

en: Frame Title
eu: Markoaren titulua

en: Enter the frame title here
eu: Sartu markoaren titulua hemen

en: PlainFrame
eu: MarkoSoila

en: Frame (plain)
eu: Markoa (soila)

en: FragileFrame
eu: MarkoHauskorra

en: Frame (fragile)
eu: Markoa (hauskorra)

en: AgainFrame
eu: MarkoaBerriro

en: Slide
eu: Gardenkia

en: Repeat frame with label
eu: Errepikatu markoa etiketarekin

en: FrameTitle
eu: MarkoTitulua

en: Specify the overlay settings (see beamer manual)
eu: Zehaztu gainjarpenaren ezarpenak (ikusi beamer-en eskuliburua)

en: Short Frame Title|S
eu: Markoaren titulu laburra|l

en: A short form of the frame title used in some themes
eu: Markoaren tituluaren forma laburra gai batzuetan

en: FrameSubtitle
eu: MarkoAzpititulua

en: Column
eu: Zutabea

en: Columns
eu: Zutabeak

en: Start column (increase depth!), width:
eu: Hasierako zutabea (handiagotu sakonera), zabalera:

en: Column Options
eu: Zutabearen aukerak

en: Column options (see beamer manual)
eu: Zutabearen aukerak (ikusi 'beamer'-en eskuliburua)

en: Column Placement Options
eu: Zutabearen kokalekuaren aukerak

en: Column placement options (t, T, c, b)
eu: Zutabearen kokalekuaren aukerak (t, T, c, b)

en: ColumnsCenterAligned
eu: ZutabeakErdianLerrokatuta

en: Columns (center aligned)
eu: Zutabeak (erdian lerrokatuta)

en: ColumnsTopAligned
eu: ZutabeakGoianLerrokatuta

en: Columns (top aligned)
eu: Zutabeak (goian lerrokatuta)

en: Pause
eu: Pausatu

en: Overlays
eu: Gainjarriak

en: Pause number
eu: Pausa-zenbakia

en: Number of slide where the context below the pause gets visible
eu: Gardenkiaren zenbakia pausaren azpiko testuingurua ikusgai egiteko

en: Overprint
eu: Gaininprimatzea

en: Overprint Area Width
eu: Gaininprimatze-arearen zabalera

en: Width
eu: Zabalera

en: The width of the overprint area (default: text width)
eu: Gaininprimatze-arearen zabalera (lehenetsia: testuaren zabalera)

en: OverlayArea
eu: GainjarpenArea

en: Overlayarea
eu: GainjarpenArea

en: Overlay Area Width
eu: Gainjarpen-arearen zabalera

en: The width of the overlay area
eu: Gainjarpen-arearen zabalera

en: Overlay Area Height
eu: Gainjarpen-arearen altuera

en: Height
eu: Altuera

en: The height of the overlay area
eu: Gainjarpen-arearen altuera

en: Uncover
eu: Kendu estalkia

en: Uncovered on slides
eu: Kendu estalkia gardenkiei

en: Only
eu: Soilik

en: Only on slides
eu: Gardenkietan soilik

en: Block
eu: Blokea

en: Blocks
eu: Blokeak

en: Block:
eu: Blokea:

en: Action Specification|S
eu: Ekintzaren zehaztapena|z

en: Block Title
eu: Blokearen titulua

en: Enter the block title here
eu: Sartu blokearen titulua hemen

en: ExampleBlock
eu: AdibideBlokea

en: Example Block:
eu: Adibidearen blokea:

en: AlertBlock
eu: AbisuBlokea

en: Alert Block:
eu: Abisuaren blokea:

en: Titling
eu: Titulua jartzea

en: Short title which appears in the sidebar/header
eu: Albo-barran/Goiburuan agertzen den titulu laburra

en: Title (Plain Frame)
eu: Titulua (marko soila)

en: Short Subtitle|S
eu: Azpititulu laburra|l

en: Short subtitle which appears in the sidebar/header
eu: Albo-barran/Goiburuan agertzen den azpititulu laburra

en: Short author which appears in the sidebar/header
eu: Albo-barran/Goiburuan agertzen den egile laburra

en: Short Institute|S
eu: Erakunde laburra|l

en: Short institute which appears in the sidebar/header
eu: Albo-barran/Goiburuan agertzen den erakunde laburra

en: InstituteMark
eu: ErakundeMarka

en: Short Date|S
eu: Data laburra|l

en: Short date which appears in the sidebar/header
eu: Albo-barran/Goiburuan agertzen den data laburra

en: TitleGraphic
eu: TituluGrafikoa

en: Quotation
eu: Aipamena

en: Quote
eu: Aipua

en: Verse
eu: Bertsoa

en: Corollary.
eu: Korolarioa.

en: Action Specifications|S
eu: Ekintzaren zehaztapenak|z

en: Definition.
eu: Definizioa.

en: Definitions
eu: Definizioak

en: Definitions.
eu: Definizioak.

en: Example.
eu: Adibidea.

en: Examples
eu: Adibideak

en: Examples.
eu: Adibideak.

en: Fact
eu: Egitatea

en: Fact.
eu: Egitatea.

en: Lemma.
eu: Lema.

en: Theorem.
eu: Teorema.

en: LyX-Code
eu: Lyx-kodea

en: NoteItem
eu: OharElementua

en: Bold
eu: Lodia

en: Emphasize
eu: Hanpadura

en: Emph.
eu: Hanpadura

en: Alert
eu: Abisua

en: Structure
eu: Egitura

en: Visible
eu: Ikusgai

en: Invisible
eu: Ikusezin

en: Alternative
eu: Ordezkoa

en: Default Text
eu: Testu lehenetsia

en: Enter the default text here
eu: Sartu testu lehenetsia hemen

en: Beamer Note
eu: Beamer oharra

en: Note Options
eu: Oharren aukerak

en: Specifiy note options (see beamer manual)
eu: Zehaztu oharren aukerak (ikusi beamer-en eskuliburua)

en: ArticleMode
eu: ArtikuluModua

en: Article
eu: Artikulua

en: PresentationMode
eu: AurkezpenModua

en: Presentation
eu: Aurkezpena

en: Table ##
eu: ##. taula

en: Figure
eu: Irudia

en: Figure ##
eu: ##. irudia

en: Beamerposter
eu: Beamer posterra

en: Bilingual Captions
eu: Elebidun epigrafeak

en: Provides two styles to typeset bilingual captions. For a description see Help > Specific Manuals > Multilingual Captions.
eu: Elebidun epigrafeen idazketarako bi estilo ematen ditu. Xehetasun gehiagorako , irakurri Laguntza > Eskuliburu zehatzak > Hizkuntza anitzeko epigrafeak.

en: Caption setup
eu: Epigrafearen konfigurazioa

en: Language that should be affected, can be 'bi-first', 'bi-second' or 'bi-both'
eu: Eragina jasoko duen hizkuntza. Aukerak:  'bi-first' (aurrenekoa), 'bi-second' (bigarrena) edo 'bi-both' (biak)

en: Caption setup:
eu: Epigrafearen konfigurazioa:

en: Bicaption
eu: Epigrafe bikoitza

en: bilingual
eu: elebiduna

en: Main Language Short Title
eu: Hizkuntza nagusiaren titulu laburra

en: Short title for the main(document) language
eu: Titulu laburra dokumentuko hizkuntza nagusiarentzako

en: Main Language Text
eu: Hizkuntza nagusiaren testua

en: Text in the main(document) language
eu: Testua dokumentuaren hizkuntza nagusian

en: Second Language Short Title
eu: Bigarren hizkuntzaren titulu laburra

en: Short title for the second language
eu: Titulu laburra bigarren hizkuntzarentzako

en: Book (Standard Class)
eu: Liburua (klase arrunta)

en: Accessibility
eu: Irisgarritasuna

en: Defines an environment to typeset Braille. For more details see Help > Specific Manuals > Braille.
eu: Braille idazketarentzako ingurunea definitzen du. Xehetasun gehiagorako irakurri Laguntza > Eskuliburu zehatzak > Braille.

en: Braille (default)
eu: Braille (lehenetsia)

en: Braille (textsize)
eu: Braille (testu-tamaina)

en: Braille (dots on)
eu: Braille (puntuak aktibo)

en: Braille_dots_on
eu: Braille_puntuak_aktibo

en: Braille (dots off)
eu: Braille (puntuak desaktibo)

en: Braille_dots_off
eu: Braille_puntuak_desaktibo

en: Braille (mirror on)
eu: Braille (ispilua aktibo)

en: Braille_mirror_on
eu: Braille_ispilua_aktibo

en: Braille (mirror off)
eu: Braille (ispilua desaktibo)

en: Braille_mirror_off
eu: Braille_ispilua_desaktibo

en: Braillebox
eu: Braille-koadroa

en: Braille box
eu: Braille koadroa

en: Scripts
eu: Gidoiak

en: Act Number
eu: Ekitaldi zenbakia

en: Act ##
eu: ##. ekitaldia

en: Scene Number
eu: Eszena zenbakia

en: Scene ##
eu: ##. eszena

en: Dialogue
eu: Elkarrizketa

en: Narrative
eu: Kontakizuna

en: ACT
eu: AKTOA

en: ACT \arabic{act}
eu: \arabic{act}. AKTOA

en: SCENE
eu: ESZENA

en: SCENE \arabic{scene}
eu: \arabic{scene}. ESZENA

en: SCENE*
eu: ESZENA*

en: AT RISE:
eu: IGOTZEAN:

en: Speaker
eu: Hizlaria

en: Parenthetical
eu: Parentesikoa

en: CURTAIN
eu: OIHALA

en: Right Address
eu: Eskuin helbidea

en: Japanese Article (BX Bundle)
eu: Japoniera artikulua (BX paketea)

en: Japanese Book (BX Bundle)
eu: Japoniera liburua (BX paketea)

en: Japanese Report (BX Bundle)
eu: Japoniera txostena (BX paketea)

en: Japanese Slides (BX Bundle)
eu: Japoniera gardenkia (BX paketea)

en: Chess
eu: Xakea

en: Mainline
eu: Hari nagusia

en: Mainline:
eu: Hari nagusia:

en: Variation
eu: Aldaera

en: Variation:
eu: Aldaera:

en: SubVariation
eu: Azpialdaera

en: Subvariation:
eu: Azpialdaera:

en: SubVariation2
eu: 2. azpialdaera

en: Subvariation(2):
eu: 2. azpialdaera:

en: SubVariation3
eu: 3. azpialdaera

en: Subvariation(3):
eu: 3. azpialdaera:

en: SubVariation4
eu: 4. azpialdaera

en: Subvariation(4):
eu: 4. azpialdaera:

en: SubVariation5
eu: 5. azpialdaera

en: Subvariation(5):
eu: 5. azpialdaera:

en: HideMoves
eu: EzkutatuMugimenduak

en: HideMoves:
eu: EzkutatuMugimenduak:

en: ChessBoard
eu: Xake-taula

en: [chessboard]
eu: [xake-taula]

en: BoardCentered
eu: TaulaZentratua

en: [centered board]
eu: [taula zentratua]

en: HighLight
eu: Nabarmendu

en: Highlights:
eu: Nabarmendu:

en: Arrow
eu: Gezia

en: Arrow:
eu: Gezia:

en: KnightMove
eu: ZaldiaMugitu

en: KnightMove:
eu: ZaldiaMugitu:

en: Chess Board
eu: Xake-taula

en: Leisure, Sports & Music
eu: Denborapasa, kirolak eta musika

en: Support for the chessboard package to print chess games See File > Open Example > Articles > Chess where you will find Game 1 and Game 2.
eu: chessboard paketearen euskarria xake jokoak inprimatzeko: Ikusi Fitxategia >  Ireki adibidea > Artikuluak > Xakea, Jokoa 1 eta Jokoa 2 aurkitzeko.

en: NewChessGame
eu: XakeTaulaBerria

en: [Start New Chess Game]
eu: [Hasi xake-taula berria]

en: Chessgame Options
eu: Xake-taularen aukerak

en: See xskak manual for a comprehensive list of keys and values
eu: Irakurri xskak-en eskuliburua gako eta balioen zerrenda osorako

en: Mainline Options
eu: Lerro nagusiaren aukerak

en: See xskak manual for possible options
eu: Irakurri xskak-en eskuliburua aukera erabilgarrientzako

en: Comment
eu: Iruzkina

en: SetChessBoard
eu: EzrriXakeTaula

en: Global Chessboard Settings
eu: Xake-taularen ezarpen orokorrak

en: SetBoardStoreStyle
eu: EzarriXakeTaulaEstiloa

en: Set Chessboard Style
eu: Ezarri xake-taularen estiloa

en: Style Name
eu: Estiloaren izena

en: Chessboard Style Name
eu: Xake-taularen estiloaren izena

en: Here you can store chessboard settings under a style name for later reuse. See chessboard manual for details.
eu: Xake-taularen ezarpenak estilo baten izenean gorde ditzakezu hemen, geroago berriro erabiltzeko. Irakurri xake-taularen eskuliburua xehetasun gehiagorako.

en: Chessboard
eu: Xake-taula

en: Chessboard Options
eu: Xake-taularen aukerak

en: See chessboard manual for a comprehensive list of keys and values
eu: Irakurri chessboard-en eskuliburua gako eta balioen zerrenda osorako

en: Springer Contributed Books (cl2emult, Obsolete!)
eu: Springer hornitzailearen liburuak (cl2emult, zaharkitua)

en: Copernicus Publications Manuscript Preparation
eu: Copernicus argitaletxearen eskuizkribuen prestaketa

en: InFrontmatter
eu: Atarikoan

en: Insert the affiliation number
eu: Txertatu kidetza-zenbakia

en: Given name
eu: Izena

en: Surname
eu: Abizenak

en: Affil
eu: Kidea

en: identify the author with the corresponding affiliation. 1, 2, 3, etc. should be inserted.
eu: Identifikatu egilea dagokion kidetzarekin. 1, 2, 3 e.a. sartu beharko lirateke.

en: Running Title
eu: Nonahiko titulua

en: Running title:
eu: Nonahiko titulua:

en: FirstPage
eu: LehenOrria

en: firstpage
eu: lehenorria

en: RunningAuthor
eu: NonahikoEgilea

en: Running author:
eu: Nonahiko egilea:

en: Publications
eu: Argitalpenak

en: Correspondence
eu: Korrespondentzia

en: Correspondence:
eu: Korrespondentzia:

en: Pubdiscuss
eu: EztabaidaPublikoa

en: Pubdiscuss:
eu: EztabaidaPublikoa:

en: Published
eu: Argitaratuta

en: Published:
eu: Argitaratuta:

en: Statements
eu: Instrukzioak

en: Copyrightstatement
eu: Copyright-instrukzioak

en: Copyright:
eu: Copyright-a:

en: Introduction
eu: Sarrera

en: \thesection Introduction
eu: \thesection Sarrera

en: Conclusions
eu: Ondorioak

en: \thesection Conclusions
eu: \thesection Ondorioak

en: Appendix \Alph{appendix}:
eu: \Alph{appendix}. eranskina:

en: CodeAvailability
eu: KodeErabilgarria

en: Code availability.
eu: Kodearen erabilgarritasuna.

en: DataAvailability
eu: DatuErabilgarria

en: Data availability.
eu: Datuen erabilgarritasuna.

en: CodeAndDataAvailability
eu: KodeEtaDatuErabilgarria

en: Code and data availability.
eu: Kode eta datuen erabilgarritasuna.

en: SampleAvailability
eu: LaginErabilgarria

en: Sample availability.
eu: Laginaren erabilgarritasuna.

en: Statements2
eu: Instrukzioak2

en: AuthorContribution
eu: EgileEkarpena

en: Author contributions.
eu: Egilearen ekarpenak.

en: CompetingInterests
eu: LehiakideInteresak

en: Competing Interests.
eu: Lehiakideen interesak.

en: Disclaimer
eu: Lege-oharra

en: Disclaimer.
eu: Lege-oharra.

en: Chinese Article (CTeX)
eu: Txinatar artikulua (CTeX)

en: Chinese Book (CTeX)
eu: Txinatar liburua (CTeX)

en: Chinese Report (CTeX)
eu: Txinatar txostena (CTeX)

en: Custom Header/Footer Text
eu: Goiburuko/orri-oineko testu pertsonalizatua

en: Adds environments to define header and footer lines. See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Custom Header/Footer Text, for a detailed description. NOTE: To use this module you must set the 'Page style' in the menu Document Settings -> Page Layout to 'fancy'!
eu: dooteo Goiburu eta orri-oinaren marrak definitzeko inguruneak gehitzen ditu. Irakurri  Eskuliburu gehigarria, Orri-diseinua > Goiburuko/orri-oineko testu pertsonalizatua xehetasun gehiagorako. Oharra: modulu hau erabiltzeko 'Orri estiloa' eremua 'dotorea'-rekin ezarrita egon behar da 'Dokumentu-ezarpenak -> Orri-diseinua menuan.

en: Header/Footer
eu: Goiburua/Orri-oina

en: Even Header
eu: Goiburu bikoitia

en: Alternative text for the even header
eu: Ordezko testua goiburu bikoitientzako

en: Center Header
eu: Erdiko goiburua

en: Center Header:
eu: Erdiko goiburua:

en: Left Footer
eu: Ezkerreko orri-oina

en: Left Footer:
eu: Ezkerreko orri-oina:

en: Center Footer
eu: Erdiko orri-oina

en: Center Footer:
eu: Erdiko orri-oina:

en: Right Footer
eu: Eskuineko orri-oina

en: Right Footer:
eu: Eskuineko orri-oina:

en: Directory
eu: Direktorioa

en: Firstname
eu: Izena

en: Literal
eu: Hitzez hitz

en: KeyCombo
eu: Teklen konbinazioa

en: KeyCap
eu: Maius tekla

en: GuiMenu
eu: Interfazearen menua

en: GuiMenuItem
eu: Interfazeko menuaren elementua

en: GuiButton
eu: Interfazeko botoia

en: MenuChoice
eu: Menuaren aukera

en: Authorgroup
eu: Egile-taldea

en: RevisionHistory
eu: BerrikuspenHistoria

en: Revision History
eu: Berrikuspenen historia

en: Revision
eu: Berrikuspena

en: RevisionRemark
eu: BerrikuspenOharpena

en: FirstName
eu: Izena

en: DIN-Brief
eu: Din-Brief

en: Letters
eu: Gutunak

en: Letter
eu: Gutuna

en: Addresses
eu: Helbideak

en: Postal Data
eu: Datu postalak

en: Send To Address
eu: Bidali helbidera

en: My Address
eu: Nire helbidea

en: Sender Address:
eu: Bidaltzailearen helbidea:

en: Return address
eu: Itzulerako helbidea

en: Backaddress:
eu: Itzulerako helbidea:

en: Postal comment
eu: Gutunaren iruzkina

en: Postal Remark:
eu: Gutunaren oharpena:

en: Handling
eu: Kudeaketa

en: Handling:
eu: Kudeaketa:

en: YourRef
eu: Zure erref

en: Your ref.:
eu: Zure erref.:

en: MyRef
eu: Nire erref

en: Our ref.:
eu: Gure erref.:

en: Writer
eu: Idazlea

en: Writer:
eu: Idazlea:

en: Signature
eu: Sinadura

en: Closings
eu: Amaierak

en: Signature:
eu: Sinadura:

en: Bottomtext
eu: BehekoTestua

en: Bottom text:
eu: Beheko testua:

en: Area code
eu: Arearen kodea

en: Area Code:
eu: Arearen kodea:

en: Telephone
eu: Telefonoa

en: Telephone:
eu: Telefonoa:

en: Location
eu: Kokapena

en: Location:
eu: Kokapena:

en: Subject
eu: Gaia

en: Subject:
eu: Gaia:

en: Opening
eu: Hasiera

en: Opening:
eu: Hasiera:

en: Closing
eu: Amaiera

en: Closing:
eu: Amaiera:

en: Signature|S
eu: Sinadura|S

en: Here you can insert a signature scan
eu: Hemen eskaneatutako sinadura txerta dezakezu

en: encl
eu: eransk.

en: encl:
eu: eransk:

en: SenderAddress
eu: Bidaltzaile-helbidea

en: Backaddress
eu: Itzulerako helbidea

en: RetourAdresse
eu: ItzulHelbidea

en: Adresse
eu: Helbidea

en: Postvermerk
eu: Posta-kodea

en: Zusatz
eu: Erantsia

en: IhrZeichen
eu: BereSinadura

en: YourMail
eu: Zure posta

en: IhrSchreiben
eu: IdatziHari

en: MeinZeichen
eu: NireOharra

en: Unterschrift
eu: Sinadura

en: Telefon
eu: Telefonoa

en: Place
eu: Tokia

en: Stadt
eu: Herria

en: Town
eu: Herria

en: Ort
eu: Tokia

en: Datum
eu: Data

en: Reference
eu: Erreferentzia

en: Betreff
eu: Gaia

en: Anrede
eu: Tratamendua

en: Brieftext
eu: Testu laburra

en: Gruss
eu: Agurra

en: Encl.
eu: Eransk.

en: Anlagen
eu: Inbertsioa

en: Verteiler
eu: Banatzailea

en: DocBook Book (XML)
eu: DocBook liburua (XML)

en: Books (DocBook)
eu: Liburuak (DocBook)

en: DocBook Chapter (XML)
eu: DocBook kapitulua (XML)

en: DocBook Section (XML)
eu: DocBook atala (XML)

en: DocBook Article (XML)
eu: DocBook artikulua (XML)

en: Inderscience A4 Journals
eu: Inderscience A4 aldizkariak

en: RunTitle
eu: Ohiko titulua

en: Running Title:
eu: Nonahiko titulua:

en: RunAuthor
eu: Ohiko egilea

en: Running Author:
eu: Nonahiko egilea:

en: Authors Block
eu: Egileen blokea

en: Authors Block:
eu: Egileen blokea:

en: Keyword
eu: Gako-hitza

en: Assumption
eu: Hipotesia

en: Question
eu: Galdera

en: Legend
eu: Legenda

en: Address Label
eu: Helbidearen etiketa

en: Name (First Name)
eu: Izena

en: First Name
eu: Izena

en: Name (Surname)
eu: Abizena

en: Address Option
eu: Helbidearen aukera

en: Optional argument for the address
eu: Helbidearen aukerako argumentua

en: E-Mail Option
eu: Helb. elek. aukerak

en: Optional argument for the e-mail
eu: Helbide elektronikoaren aukerako argumentua

en: E-mail:
eu: Helb. elek.:

en: Web Address
eu: Webgunea

en: Web address:
eu: Web helbidea:

en: Thanks Text
eu: Eskertzaren testua

en: Thanks \theThanks:
eu: \theThanks eskertzak:

en: Thanks Reference
eu: Eskertzen erreferentzia

en: Thanks Ref
eu: Eskertzen erref.

en: Internet Address Reference
eu: Interneteko helbidearen erreferentzia

en: Internet Addess Ref
eu: Interneteko helbidearen erref.

en: By Same Author (bib)
eu: Egile berdinaren arabera (bib)

en: bysame
eu: berdinaren arabera

en: Footnote (Title)
eu: Oin-oharra (titulua)

en: European Geophysical Society (EGS)
eu: Europako Geofisika Elkartea (European Geophysical Society - EGS)

en: LaTeX Title
eu: LaTeX titulua

en: Journal:
eu: Aldizkaria:

en: msnumber
eu: mszenbakia

en: MS_number:
eu: MS_zenbakia:

en: FirstAuthor
eu: LehenEgilea

en: 1st_author_surname:
eu: 1._egilearen_abizena:

en: Offsets
eu: Desplazamenduak

en: reprint_reqs_to:
eu: igortze_eskaria_hona:

en: Acknowledgment
eu: Aitorpena

en: Acknowledgment.
eu: Aitorpena.

en: Elsevier (Obsolete Version)
eu: Elsevier (bertsio zaharkitua)

en: Author Option
eu: Egilearen aukera

en: Optional argument for the author
eu: Egilearen aukerako argumentua

en: Author Address
eu: Egilearen helbidea

en: Author Email
eu: Egilearen helb. elek.

en: Email:
eu: Helb. elek.:

en: Author URL
eu: Egilearen URLa

en: Thanks Option
eu: Esker onaren aukera

en: Optional argument for the thanks statement
eu: Esker onaren aukerako argumentua

en: PROOF.
eu: FROGAP.

en: Note \arabic{theorem}
eu: \arabic{theorem}. ohar

en: Summary \arabic{summ}
eu: \arabic{summ}. laburpena

en: Case \arabic{case}
eu: \arabic{case}. kasua

en: Titlenotemark
eu: Titulu_ohar_marka

en: Titlenote mark
eu: Titulu_ohar marka

en: Title footnote
eu: Tituluaren oin-oharra

en: Footnote Label
eu: Oin-oharren etiketa

en: Label you refer to in the title
eu: Tituluan erreferentzi egiten diozun etiketa

en: Title footnote:
eu: Tituluaren oin-oharra:

en: Author Label
eu: Egilearen etiketa

en: Label you will reference in the address
eu: Helbidean erreferentzi egiten diozun etiketa

en: Authormark
eu: Egile_marka

en: Author footnote
eu: Egilearen oin-oharra

en: Author footnote:
eu: Egilearen oin-oharra:

en: Author Footnote Label
eu: Egilearen oin-oharraren etiketa

en: Label you refer to for an author
eu: Egile bati erreferentzi egiten diozun etiketa

en: CorAuthormark
eu: DagokionEgileMarka

en: CorAuthor mark
eu: Dagokion egilearen marka

en: Corresponding author
eu: Dagokion egilea

en: Corresponding author text:
eu: Dagokion egilearen testua:

en: Label of the author you refer to
eu: Erreferentzi egiten diozun egilearen etiketa

en: If content is 'url', email becomes an Internet address
eu: Edukia 'url' bada, helb. elektronikoa interneteko helbide bihurtuko da

en: Endnotes (Basic)
eu: Amaiera-oharrak (oinarrizkoa)

en: Foot- and Endnotes
eu: Oin- eta amaiera-oharrak

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
eu: Amaierako ohar bat gehitzen du txertakuntzan, oin-oharrez gain: endnotes paketea darabil, murriztapen batzuk dituen arren, LaTeX hedapen zaharrekin ere erabil daiteke. Amaierako oharra agertzea nahi duzun posizioan amaiera-oharren zerrenda (Txertatu > Zerrenda/Edukia/Erreferentziak > Amaiera-oharrak) gehitu beharko duzu.

en: Endnotes
eu: Amaiera-oharrak

en: Endnote ##
eu: ##. amaiera-oharra

en: Endnote
eu: Amaiera-oharra

en: Notes[[Endnotes]]
eu: Oharrak

en: Endnotes (Extended)
eu: Amaiera-oharrak (hedatua)

en: Adds an endnote inset, in addition to footnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3). You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
eu: Amaierako ohar bat gehitzen du txertakuntzan, oin-oharrez gain: enotez paketea darabil, endnotes paketea ('Amaiera-oharrak (oinarrizkoa)') baino askoz ere ahaltsuagoa eta gehiago pertsonaliza daitekeena. enotez paketeak egungo LaTeX hedapen bat (LaTeX3) eskatzen du. Amaierako oharra agertzea nahi duzun posizioan amaiera-oharren zerrenda (Txertatu > Zerrenda/Edukia/Erreferentziak > Amaiera-oharrak) gehitu beharko duzu.

en: Electronic Notes in Theor. Comp. Sc. (ENTCS)
eu: Ohar Elektronikoak Informatika Teorikoan (Electronic Notes in Theor. Comp. Sc. (ENTCS))

en: Key words:
eu: Gako-hitzak:

en: Customisable Lists (enumitem)
eu: Zerrenda pertsonalizagarriak (enumitem)

en: List Enhancements
eu: Hobekuntzen zerrenda

en: Controls the layout of enumerate, itemize, description, and list/labeling. See section Customized Lists of the User's Guide for a detailed description.
eu: Kontrolatu 'zenbatua', 'azalpena', 'elementua' eta zerrenda/etiketatzearen diseinua. Xehetasun gehiagorako ikusi 'Zerrenda pertsonalizatuak' atala Erabiltzailearen Gida-n.

en: Itemize Options
eu: Elementuen aukerak

en: Optional arguments for this list (see enumitem manual)
eu: Zerrenda honen aukerako argumentuak (ikusi 'enumitem'-en eskuliburua)

en: Enumerate Options
eu: Zenbatuen aukerak

en: Description Options
eu: Azalpenen aukerak

en: Labeling
eu: Etiketatua

en: Enumerate-Resume
eu: Zenbatua-jarraitu

en: Number Equations by Section
eu: Ekuazio kopurua ataleko

en: Maths
eu: Matematikak

en: Resets the equation number at section start and prepends the section number to the equation number, as in '(2.1)'.
eu: Ekuazio kopurua berrezartzen du atal bakoitzaren hasieran eta atalaren zenbakia jartzen dio aurretik ekuazioaren zenbakiari, '2.1' bezala.

en: Equation
eu: Ekuazioa

en: \thesection.\arabic{equation}
eu: \arabic{equation}.\thesection

en: Curricula Vitae
eu: Curriculum Vitae

en: Name:
eu: Izena:

en: FooterName
eu: Orri-oinIzena

en: Name (footer):
eu: Izena (orri-oina):

en: Mobile:
eu: Mugikorra:

en: Mobile phone number
eu: Telefono mugikorraren zenbakia

en: Homepage
eu: Helbide nagusia

en: Homepage:
eu: Webgune nagusia:

en: InstantMessaging
eu: BerehalakoMezularitza

en: Instant Messaging:
eu: Berehalako mezularitza:

en: IM Type:
eu: BM mota:

en: IM Type (e.g., AOL Messenger)
eu: BM mota (adib. AOL Messenger)

en: Birthday
eu: Jaioteguna

en: Date of birth:
eu: Jaiotze-data:

en: Nationality
eu: Nazionalitatea

en: Nationality:
eu: Nazionalitatea:

en: Gender
eu: Generoa

en: Gender:
eu: Generoa:

en: BeforePicture
eu: ArgazkiAurretik

en: Space before picture:
eu: Argazki aurretiko tartea:

en: Picture
eu: Argazkia

en: Picture:
eu: Argazkia:

en: Resize photo to this width
eu: Aldatu argazkiaren tamaina zabalera honetara

en: AfterPicture
eu: ArgazkiOndoren

en: Space after picture:
eu: Argazki ondorengo tartea:

en: Vertical Space
eu: Tarte bertikala

en: Additional vertical space
eu: Tarte bertikal gehigarria

en: Item
eu: Elementua

en: Summary of the item, can also be the time span
eu: Elementuaren laburpena, denboraren hedapena ere izan daiteke

en: Item:
eu: Elementua:

en: ItemInset
eu: ElementuTxertakuntza

en: Subitems
eu: Azpi-elementuak

en: TitleItem
eu: TituluElementua

en: Title item:
eu: Tituluaren elementua:

en: TitleLevel
eu: TituluMaila

en: Title level:
eu: Tituluaren maila:

en: Text (right side)
eu: Testua (eskuineko aldea)

en: BlueItem
eu: ElementuUrdina

en: Blue item:
eu: Elementu urdina:

en: BlueItemInset
eu: ElementuUrdinTxertakuntza

en: Blue subitems
eu: Azpi-elementu urdinak

en: BigItem
eu: ElementuHandia

en: Big Item:
eu: Elementu handia:

en: EcvItemize
eu: ECV Elementua

en: MotherTongue
eu: Ama-hizkuntza

en: Mother Tongue:
eu: Ama-hizkuntza:

en: LangHeader
eu: HizkGoiburua

en: Language Header:
eu: Hizkuntzaren goiburua:

en: Language:
eu: Hizkuntza:

en: Name of the language
eu: Hizkuntzaren izena

en: Listening
eu: Entzutea

en: Level how good you think you can listen
eu: Entzutean duzun maila

en: Reading
eu: Irakurketa

en: Level how good you think you can read
eu: Irakurketan duzun maila

en: Interaction
eu: Mintzamena

en: Level how good you think you can conversate
eu: Mintzatzen duzun maila

en: Production
eu: Ekoizpena

en: Level how good you think you can freely talk
eu: Libreki hitzegitean daukazun maila

en: LastLanguage
eu: AzkenHizkuntza

en: Last Language:
eu: Azken hizkuntza:

en: LangFooter
eu: HizkOrri-oina

en: Language Footer:
eu: Hizkuntzaren orri-oina:

en: End
eu: Amaiera

en: End of CV
eu: CVaren amaiera

en: Highlight
eu: Nabarmendu

en: Europe CV
eu: Europar CVa

en: Footer name:
eu: Orri-oinaren izena:

en: Mobile
eu: Mugikorra

en: Size
eu: Tamaina

en: Size the photo is resized to
eu: Argazkiak edukiko duen tamaina

en: Page
eu: Orrialdea

en: Page:
eu: Orrialdea:

en: The title as it appears in the header
eu: Titulua goiburuan agertzen den bezala

en: Summary of the item, can also be the time
eu: Elementuaren laburpena, denbora ere izan daiteke

en: BulletedItem
eu: BuletdunElementua

en: Bulleted Item:
eu: Buletdun elementua:

en: Begin
eu: Hasiera

en: Begin of CV
eu: CVaren hasiera

en: PersonalInfo
eu: Datu pertsonalak

en: Personal Info
eu: Datu pertsonalak

en: VerticalSpace
eu: TarteBertikala

en: Vertical space
eu: Tarte bertikala

en: Article (Standard Class with Extra Font Sizes)
eu: Artikulua (klase arrunta letra-tamaina gehigarriekin)

en: Book (Standard Class with Extra Font Sizes)
eu: Liburua (klase arrunta letra-tamaina gehigarriekin)

en: Letter (Standard Class with Extra Font Sizes)
eu: Gutuna (klase arrunta letra-tamaina gehigarriekin)

en: Report (Standard Class with Extra Font Sizes)
eu: Txostena (klase arrunta letra-tamaina gehigarriekin)

en: Number Figures by Section
eu: Irudi kopurua ataleko

en: Resets the figure number at section start and prepends the section number to the figure number, as in 'fig. 2.1'.
eu: Irudi kopurua berrezartzen du atal bakoitzaren hasieran eta atalaren zenbakia jartzen dio aurretik irudiaren zenbakiari, '2.1' bezala.

en: Fix Computer Modern Fonts
eu: Computer Modern letra-tipo finkoa

en: Fix-cm improves the appearance of Computer Modern fonts and makes them available with arbitrary sizes. For details see the documentation of the fix-cm.sty package: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf
eu: 'CM zuzenketa'-k (fix-cm) Computer Modern letra-tipoen itxura hobetzen du eta ausazko tamainetan erabilgarri egotea eragiten du. Xehetasun gehiagorako, ikusi fix-cm.sty paketearen dokumentazioa: http://tug.org/texmf-dist/doc/latex/base/fixltx2e.pdf

en: LaTeX Kernel Fixes (Obsolete)
eu: LaTeX nukleoaren konponketak ( LaTeX Kernel Fixes, zaharkitua)

en: Loads the LaTeX package fixltx2e which contains some bug fixes for LaTeX. Those fixes were not part of older LaTeX kernels because of backward compatibility. If you use this module your typeset document may look different with different LaTeX versions, depending on the respective version of fixltx2e. NOTE: recent LaTeX kernels (as of 2015/01/01) include the functionality of fixltx2e, so the fixltx2e module becomes obsolete with newer LaTeX distributions.
eu: LaTeX-eko fixltx2e paketea kargatzen du. Pakete honek LaTeX-eko akats batzuen konponketak dauzka. Konponketa hauek ez daude LaTeX-eko nukleoaren barruan atzeranzko bateragarritasuna dela eta. Modulu hau erabiltzen baduzu, zure dokumentuko letra-tipoak itxura desberdina eduki dezakete fixltx2e paketearen bertsioaren arabera. Oharra: LaTeX-en azken bertsioetan (2015/01/01 datatik hona) fixltx2e-n funtzionaltasuna barneratuta daudenez, fixltx2e modulua zaharkitua dago LaTeX-en banaketa berrienetan.

en: FiXme Notes
eu: KonponNazazu oharrak

en: Annotation & Revision
eu: Oharpenak eta berrikuspenak

en: Provides 'FiXme' (marginal) annotations for document revision purposes. A list of annotations can be produced by using the 'List of FIXMEs' paragraph style. The annotations are customizable via the LaTeX preamble. See the FiXme documentation for details. NOTE: By default, the notes are only displayed in 'draft' mode (if the option 'draft' has been inserted to Document > Settings > Document Class > Class Options > Custom). To display them always, insert \fxsetup{draft} to Document > Settings > Preamble. NOTE also that you need version 4 or later of the FiXme package for some features.
eu: 'KonponNazazu' (FiXme) oharpenak marjinetan jartzeko aukera eskaintzen du, batiz bat dokumentuen berrikuspenera bideratua. Oharpenen zerrenda sor daiteke 'KonponNazazu-en zerrenda' paragrafoaren estiloa erabiliz. Oharpenak LaTeX-eko atarikoan pertsonaliza daitezke. Irakurri FiXme-ren dokumentazioa xehetasun gehiagorako. Oharra: lehenetsi gisa, oharrak soilik 'zirriborro' moduan bistaratzen dira (zirriborroaren 'draft' aukera txertatu bada Dokumentua > Ezarpenak > Dokumentu-klasea > Klasearen aukerak > Pertsonalizatu eremuan). Horiek beti bistaratzeko, txertatu  \fxsetup{draft} Dokumentua > Ezarpenak > Atarikoa atalean. Oharra2: jakin ezazu FiXme paketearen 4. bertsioa (edo berriagoa) beharko duzula eginbide batzuetarako.

en: Fixme
eu: KonponNazazu

en: List of FIXMEs
eu: KonponNazazu-en zerrenda

en: [List of FIXMEs]
eu: [KonponNazazu-en zerrenda]

en: Fixme Note
eu: KonponNazazu oharra

en: Fixme Note Options|s
eu: KonponNazazu oharraren aukerak|k

en: Consult the fixme package documentation for options
eu: Irakurri fixme paketearen dokumentazioa aukerak ezagutzeko

en: Fixme Warning
eu: KonponNazazu abisua

en: Warning
eu: Abisua

en: Fixme Error
eu: KonponNazazu errorea

en: Error
eu: Errorea

en: Fixme Fatal
eu: KonponNazazu larria

en: Fatal
eu: Larria

en: Fixme Note (Targeted)
eu: KonponNazazu oharra (bideratua)

en: Fixme (Targeted)
eu: KonponNazazu (bideratua)

en: Fixme Note|x
eu: KonponNazazu oharra|k

en: Insert the FIXME note here
eu: Txertatu KonponNazazu oharra hemen

en: Fixme Warning (Targeted)
eu: KonponNazazu abisua (bideratua)

en: Warning (Targeted)
eu: Abisua (bideratua)

en: Fixme Error (Targeted)
eu: KonponNazazu errorea (bideratua)

en: Error (Targeted)
eu: Errorea (bideratua)

en: Fixme Fatal (Targeted)
eu: KonponNazazu larria (bideratua)

en: Fatal (Targeted)
eu: Larria (bideratua)

en: Fixme Note (Multipar)
eu: KonponNazazu oharra (multipar)

en: Fixme (Multipar)
eu: KonponNazazu (multipar)

en: Fixme Summary
eu: KonponNazazu laburpena

en: Insert a summary of the FIXME note here
eu: Txertatu KonponNazazu oharraren laburpena hemen

en: Fixme Warning (Multipar)
eu: KonponNazazu abisua (multipar)

en: Warning (Multipar)
eu: Abisua (multipar)

en: Fixme Error (Multipar)
eu: KonponNazazu errorea (multipar)

en: Error (Multipar)
eu: Errorea (multipar)

en: Fixme Fatal (Multipar)
eu: KonponNazazu larria (multipar)

en: Fatal (Multipar)
eu: Larria (multipar)

en: Fixme Note (Multipar Targeted)
eu: KonponNazazu oharra (multipar helburua)

en: Fixme (MP Targ.)
eu: KonponNazazu (multipar helburua)

en: Annotated Text
eu: Idatzitako testua

en: Annotated Text|x
eu: Idatzitako testua|t

en: Insert the text to annotate here
eu: Txertatu oharraren testua hemen

en: Fixme Warning (Multipar Targeted)
eu: KonponNazazu abisua (multipar helburua)

en: Warning (MP Targ.)
eu: Abisua (multipar helburua)

en: Fixme Error (Multipar Targeted)
eu: KonponNazazu errorea (multipar helburua)

en: Error (MP Targ.)
eu: Errorea (multipar helburua)

en: Fixme Fatal (Multipar Targeted)
eu: KonponNazazu larria (multipar helburua)

en: Fatal (MP Targ.)
eu: Larria (multipar helburua)

en: FxNote
eu: KonponOharra

en: FxNote*
eu: KonponOharra*

en: FxWarning
eu: KonponAbisua

en: FxWarning*
eu: KonponAbisua*

en: FxError
eu: KonponErrorea

en: FxError*
eu: KonponErrorea*

en: FxFatal
eu: KonponkLarria

en: FxFatal*
eu: KonponkLarria*

en: Foilhead
eu: Orriburua

en: ShortFoilhead
eu: OrriburuLaburra

en: Rotatefoilhead
eu: BiratuOrriburua

en: ShortRotatefoilhead
eu: BiratuOrriburuLaburra

en: TickList
eu: ZerrendaMarka

en: CrossList
eu: ZerrendaGurutzea

en: My Logo
eu: Nere logotipoa

en: My Logo:
eu: Nere logotipoa:

en: Restriction
eu: Murrizketa

en: Restriction:
eu: Murrizketa:

en: Theorem #.
eu: #. teorema.

en: Lemma #.
eu: #. lema.

en: Corollary #.
eu: #. korolarioa.

en: Proposition #.
eu: #. proposizioa.

en: Definition #.
eu: #. definizioa.

en: Theorem*
eu: Teorema*

en: Lemma*
eu: Lema*

en: Corollary*
eu: Korolarioa*

en: Proposition*
eu: Proposizioa*

en: Proposition.
eu: Proposizioa.

en: Definition*
eu: Definizioa*

en: Footnotes as Endnotes (Basic)
eu: Oin-oharrak amaiera-ohar gisa (oinarrizkoa)

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the endnotes package, which has some limitations but works with older LaTeX distributions as well. You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
eu: Oin-ohar guztiak amaiera-ohar gisa ezartzen ditu: endnotes paketea darabil, murriztapen batzuk dituen arren, LaTeX hedapen zaharrekin ere erabil daiteke Amaierako oharra agertzea nahi duzun posizioan amaiera-oharren zerrenda (Txertatu > Zerrenda/Edukia/Erreferentziak > Amaiera-oharrak) gehitu beharko duzu.

en: Footnotes as Endnotes (Extended)
eu: Oin-oharrak amaiera-ohar gisa (hedatua)

en: Sets all footnotes as endnotes. This uses the enotez package which is more powerful and customizable than then endnotes package (module 'Footnotes as Endnotes (Basic)'), but requires a fairly modern LaTeX distribution (with LaTeX3).You will need to add an endnotes list (Insert > List/Contents/References > Endnotes) where you want the endnotes to appear.
eu: Oin-ohar guztiak amaiera-ohar gisa ezartzen ditu: enotez paketea darabil, endnotes paketea ('Oin-oharrak amaiera-ohar gisa (oinarrizkoa)') baino askoz ere ahaltsuagoa eta gehiago pertsonaliza daitekeena enotez paketeak egungo LaTeX hedapen bat (LaTeX3) eskatzen du. Amaierako oharra agertzea nahi duzun posizioan amaiera-oharren zerrenda (Txertatu > Zerrenda/Edukia/Erreferentziak > Amaiera-oharrak) gehitu beharko duzu.

en: French Letter (frletter)
eu: Gutun frantsesa (frletter)

en: G-Brief (V. 1, Obsolete)
eu: G-Brief (V. 1, zaharkitua)

en: Letter:
eu: Gutuna:

en: Street
eu: Kalea

en: Street:
eu: Kalea:

en: Addition
eu: Gehikuntza

en: Addition:
eu: Gehikuntza:

en: Town:
eu: Herria:

en: State:
eu: Estatua:

en: ReturnAddress
eu: ItzuleraHelbidea

en: ReturnAddress:
eu: ItzuleraHelbidea:

en: MyRef:
eu: Nire erref:

en: YourRef:
eu: Zure erref:

en: YourMail:
eu: Zure gutuna:

en: Telefax
eu: Telefaxa

en: Telefax:
eu: Telefaxa:

en: Telex
eu: Telexa

en: Telex:
eu: Telexa:

en: EMail
eu: Helb. elek.

en: EMail:
eu: Helb. elek.:

en: Bank
eu: Bankua

en: Bank:
eu: Bankua:

en: BankCode
eu: BankuKodea

en: BankCode:
eu: BankuKodea:

en: BankAccount
eu: BankuKontua

en: BankAccount:
eu: BankuKontua:

en: PostalComment
eu: GutunIruzkina

en: PostalComment:
eu: GutunIruzkina:

en: Reference:
eu: Erreferentzia:

en: Encl.:
eu: Eransk.:

en: NameRowA
eu: A-ErrenkIzena

en: NameRowA:
eu: A-ErrenkIzena:

en: NameRowB
eu: B-ErrenkIzena

en: NameRowB:
eu: B-ErrenkIzena:

en: NameRowC
eu: C-ErrenkIzena

en: NameRowC:
eu: C-ErrenkIzena:

en: NameRowD
eu: D-ErrenkIzena

en: NameRowD:
eu: D-ErrenkIzena:

en: NameRowE
eu: E-ErrenkIzena

en: NameRowE:
eu: E-ErrenkIzena:

en: NameRowF
eu: F-ErrenkIzena

en: NameRowF:
eu: F-ErrenkIzena:

en: NameRowG
eu: G-ErrenkIzena

en: NameRowG:
eu: G-ErrenkIzena:

en: AddressRowA
eu: A-ErrenkHelbidea

en: AddressRowA:
eu: A-ErrenkHelbidea:

en: AddressRowB
eu: B-ErrenkHelbidea

en: AddressRowB:
eu: B-ErrenkHelbidea:

en: AddressRowC
eu: C-ErrenkHelbidea

en: AddressRowC:
eu: C-ErrenkHelbidea:

en: AddressRowD
eu: D-ErrenkHelbidea

en: AddressRowD:
eu: D-ErrenkHelbidea:

en: AddressRowE
eu: E-ErrenkHelbidea

en: AddressRowE:
eu: E-ErrenkHelbidea:

en: AddressRowF
eu: F-ErrenkHelbidea

en: AddressRowF:
eu: F-ErrenkHelbidea:

en: TelephoneRowA
eu: A-ErrenkTelefonoa

en: TelephoneRowA:
eu: A-ErrenkTelefonoa:

en: TelephoneRowB
eu: B-ErrenkTelefonoa

en: TelephoneRowB:
eu: B-ErrenkTelefonoa:

en: TelephoneRowC
eu: C-ErrenkTelefonoa

en: TelephoneRowC:
eu: C-ErrenkTelefonoa:

en: TelephoneRowD
eu: D-ErrenkTelefonoa

en: TelephoneRowD:
eu: D-ErrenkTelefonoa:

en: TelephoneRowE
eu: E-ErrenkTelefonoa

en: TelephoneRowE:
eu: E-ErrenkTelefonoa:

en: TelephoneRowF
eu: F-ErrenkTelefonoa

en: TelephoneRowF:
eu: F-ErrenkTelefonoa:

en: InternetRowA
eu: A-ErrenkInternet

en: InternetRowA:
eu: A-ErrenkInternet:

en: InternetRowB
eu: B-ErrenkInternet

en: InternetRowB:
eu: B-ErrenkInternet:

en: InternetRowC
eu: C-ErrenkInternet

en: InternetRowC:
eu: C-ErrenkInternet:

en: InternetRowD
eu: D-ErrenkInternet

en: InternetRowD:
eu: D-ErrenkInternet:

en: InternetRowE
eu: E-ErrenkInternet

en: InternetRowE:
eu: E-ErrenkInternet:

en: InternetRowF
eu: F-ErrenkInternet

en: InternetRowF:
eu: F-ErrenkInternet:

en: BankRowA
eu: A-ErrenkBankua

en: BankRowA:
eu: A-ErrenkBankua:

en: BankRowB
eu: B-ErrenkBankua

en: BankRowB:
eu: B-ErrenkBankua:

en: BankRowC
eu: C-ErrenkBankua

en: BankRowC:
eu: C-ErrenkBankua:

en: BankRowD
eu: D-ErrenkBankua

en: BankRowD:
eu: D-ErrenkBankua:

en: BankRowE
eu: E-ErrenkBankua

en: BankRowE:
eu: E-ErrenkBankua:

en: BankRowF
eu: F-ErrenkBankua

en: BankRowF:
eu: F-ErrenkBankua:

en: GraphicBoxes
eu: GrafikoKutxak

en: Boxes
eu: Kutxak

en: Boxes to scale and rotate its contents
eu: Kutxak, bere edukia eskalatu eta biratzeko

en: Reflectbox
eu: Islapen-kutxa

en: Scalebox
eu: Eskalatze-kutxa

en: H-Factor
eu: H-faktorea

en: Insert horizontal scale factor (1 = 100%)
eu: Txertatu eskalatze-faktore horizontala (1 = %100)

en: V-Factor
eu: V-faktorea

en: Insert vertical scale factor (1 = 100%)
eu: Txertatu eskalatze-faktore bertikala (1 = %100)

en: Resizebox
eu: 'Tamaina aldaketa'-kutxa

en: Width of the box
eu: Kutxaren zabalera

en: Height of the box, can also be '!' to keep aspect ratio
eu: Kutxaren altuera, '!' ere izan daiteke aspektu-erlazioa mantentzeko

en: Rotatebox
eu: Biratze-kutxa

en: Origin
eu: Jatorria

en: Rotation origin; syntax: 'origin=lt' (for top left corner)
eu: Biraketaren jatorria. Sintaxia: 'origin=lt' (lt = goi ezkerreko ertza)

en: Angle
eu: Angelua

en: Rotation angle in degrees (counterclockwise)
eu: Angeluaren biraketa gradutan (erlojuaren aurkako norantzan)

en: Hanging Paragraphs
eu: Esekitako paragrafoak

en: Paragraph Styles
eu: Paragrafo estiloak

en: Adds an environment for hanging paragraphs. Hanging paragraph is a paragraph in which the first line is set to the left margin, but all subsequent lines are indented.
eu: Esekitako paragrafoentzako ingurunea gehitzen du. Aurreneko lerroa ezkerrera lerrokatuta edukiz, ondorengo lerro guztiak koskatuta dituen paragrafo bati deitzen zaio esekitako paragrafoa.

en: Hanging
eu: Esekita

en: Hebrew Article
eu: Hebrear artikulua

en: Claim \thetheorem.
eu: \thetheorem. aldarrikapena.

en: Remarks
eu: Oharpenak

en: Remarks \thetheorem.
eu: \thetheorem. oharpenak.

en: Proof:
eu: Frogapena:

en: More
eu: Gehiago

en: (MORE)
eu: (gehiago)

en: FADE IN:
eu: IREKI-IRAUNGIZ:

en: INT.
eu: BARNE.

en: EXT.
eu: KANPO.

en: Continuing
eu: Jarraitzen du

en: (continuing)
eu: (jarraitzen du)

en: Transition
eu: Iragapena

en: TITLE OVER:
eu: TITULU GAINA:

en: INTERCUT
eu: MOZTE-ARTEKOA

en: INTERCUT WITH:
eu: MOZTE-ARTEKOA:

en: FADE OUT
eu: ITXI-IRAUNGIZ

en: General
eu: Orokorra

en: Scene
eu: Eszena

en: Chemistry: Hazard and Precautionary Statements
eu: Kimika: arrisku eta arreten instrukzioak

en: Academic Field Specifics
eu: Eremu akademikoen zehaztasunak

en: Provides two insets to typeset numbers and phrases of chemical hazard and precautionary statements. For a description see Help > Specific Manuals > Hazard and Precautionary Statements.
eu: Bi txertakuntza eskaintzen ditu kimikako arriskuen eta arreten instrukzioen zenbaki eta esaldien idazkerarako. Xehetasun gehiagorako irakurri Laguntza > Eskuliburu zehatzak > Arrisku eta arreten instrukzioak.

en: H-P number
eu: A-A zenbakia

en: H-P statement
eu: A-A instrukzioa

en: Statement Text
eu: Instrukzioaren testua

en: Text for statements that require some information
eu: Informazioa behar dituzten instrukzioen testua

en: Int. Journal of Modern Physics C
eu: Nazioarteko Fisika K Modernoaren Aldizkaria (Int. Journal of Modern Physics C)

en: Author Names
eu: Egileen izenak

en: Author names that will appear in the header line
eu: Goiburuko lerroan agertuko diren egileen izenak

en: Catchline
eu: Eslogana

en: History
eu: Historia

en: Classification Codes
eu: Klasifikazio-kodeak

en: TableCaption
eu: Taula-epigrafea

en: Table caption
eu: Taularen epigrafea

en: Refcite
eu: ErrefAipua

en: Cite reference
eu: Aipuaren erreferentzia

en: ItemList
eu: ElementuZerrenda

en: RomanList
eu: ErromatarZerrenda

en: Numbering Scheme
eu: Zenbaketaren eskema

en: Use the largest item number in your list, e.g. '(iv)' for 4 Roman numbered items
eu: Erabili zuren zerrendako elementu-zenbaki handiena. Adib. '(iv)' erromatarrez zenbatutako 4 elementuentzat

en: Corollary \thecorollary.
eu: \thecorollary. korolarioa.

en: Lemma \thelemma.
eu: \thelemma. lema.

en: Proposition \theproposition.
eu: \theproposition. proposizioa.

en: Question \thequestion.
eu: \thequestion. galdera.

en: Claim ##
eu: ##. aldarrikapena

en: Claim \theclaim.
eu: \theclaim. aldarrikapena.

en: Conjecture \theconjecture.
eu: \theconjecture. aierua.

en: Appendix \Alph{appendix}.
eu: \Alph{appendix}. eranskina.

en: Int. Journal of Modern Physics D
eu: Nazioarteko Fisika D Modernoaren Aldizkaria (Int. Journal of Modern Physics D - IJMFD)

en: Comby
eu: Konbinazioa

en: Theorem ##
eu: ##. teorema

en: Corollary ##
eu: ##. korolarioa

en: Lemma ##
eu: ##. lema

en: Question ##
eu: ##. galdera

en: Conjecture ##
eu: ##. aierua

en: Prop(osition)
eu: Prop(osizioa)

en: Proposition ##
eu: ##. proposizioa

en: Initials (Drop Caps)
eu: Sigla (hasierako maiuskulak)

en: Defines a style for paragraphs with an enlarged initial letter (drop cap). See the EmbeddedObjects manual for a detailed description.
eu: Handiagotutako hasierako letra maiuskula bat duten paragrafoen estilo bat definitzen du. Irakur KapsulatutakoObjektuak (EmbeddedObjects) eskuliburua xehetasun gehiagorako.

en: Initial
eu: Hasiera

en: Option(s) for the initial
eu: Hasiera ('initial') moduluaren aukerak

en: Initial letter(s)
eu: Hasierako hizkia(k)

en: Rest of Initial
eu: Hasierako ostentzekoak

en: Rest of initial word or text
eu: Hasierako hitz edo testuaren ostentzekoak

en: Institute of Physics (IOP)
eu: Fisikaren Erakundea (Institute of Physics - IOP)

en: Short title that will appear in header line
eu: Goiburuko lerroan agertuko den titulu laburra

en: Review
eu: Berraztertu

en: Topical
eu: Egungoa

en: Paper
eu: Artikulua

en: Prelim
eu: Atarikoa

en: Rapid
eu: Azkarra

en: Physics and Astronomy Classification System number:
eu: Fisika eta Astronomiako Sailkapen Sistemaren (PACS) zenbakia:

en: Mathematics Subject Classification number:
eu: Matematikako Gaien Sailkapen (MSC) zenbakia:

en: submitto
eu: bidali_hona

en: submit to paper:
eu: bidali aldizkariari:

en: Bibliography (plain)
eu: Bibliografia (soila)

en: Bibliography heading
eu: Bibliografiaren goiburua

en: ABSTRACT:
eu: LABURPENA:

en: KEY WORDS:
eu: GAKO-HITZAK:

en: Commission
eu: Komisioa

en: ACKNOWLEDGEMENTS
eu: AITORPENAK

en: International Union of Crystallography (IUCr)
eu: Nazioarteko Kristalografiaren Batasuna (IUCr)

en: Main Author
eu: Egile nagusia

en: Affiliation Key
eu: Afiliazio-gakoa

en: Affiliation key of the author
eu: Egilearen afiliazio-gakoa

en: Forename
eu: Izena

en: Co Author
eu: Egilekidea

en: Co-author
eu: Egilekidea

en: Affiliation key of the co-author
eu: Egile

en: Short Author
eu: Egilea laburra

en: Short author:
eu: Egile laburra::

en: Affiliation key
eu: Afiliazio-gakoa

en: Keyword:
eu: Gako-hitza:

en: Vita
eu: Bizitza

en: Vita:
eu: Bizitza:

en: PDB reference
eu: PDB erreferentzia

en: PDB reference:
eu: PDB erreferentzia:

en: Optional name
eu: Aukerako izena

en: NDB reference
eu: NDB erreferentzia

en: NDB reference:
eu: NDB erreferentzia:

en: Synopsis
eu: Sinopsia

en: Insert 'c' for centering, 'r' for flushright and 'l' for flushleft
eu: Sartu 'c' zentratzeko, 'r' eskuinera eta 'l' ezkerrera lerrokatzeko

en: Rensuji with no Skip Adjustment|n
eu: Rensuji saltoaren doikuntzarik gabe|g

en: Rensuji (no skip adj.)
eu: Rensuji (salto doikuntzarik ez)

en: Japanese Article (Standard Class)
eu: Japoniera artikulua (klase arrunta)

en: Journal of the Acoustical Society of America (JASA)
eu: Amerikar Akustika Elkartearen Aldizkaria (JASA)

en: Alternative Affiliation
eu: Ordezko afiliazioa

en: Affiliation Prefix
eu: Afiliazioaren aurrizkia

en: A prefix like 'Also at '
eu: 'Baita ere' bezalako aurrizkia

en: PACS numbers:
eu: PACS zenbakiak:

en: Preprint number
eu: Aurreinprimaketa zenbakia

en: Preprint number:
eu: Aurreinprimaketa zenbakia:

en: Online citation
eu: Lineako aipamena

en: Japanese Book (Standard Class)
eu: Japoniera liburua (klase arrunta)

en: American Geophysical Union (AGUPLUS JGR)
eu: Amerikar Geofisika Batasuna (AGUPLUS JGR)

en: Japanese Article (JLReq Class)
eu: Japoniera artikulua (JLReg klasea)

en: Abstract over Columns
eu: Laburpena zutabeetan

en: Japanese Book (JLReq Class)
eu: Japoniera liburua (JLReg klasea)

en: Front Matter
eu: Aldez aurretikoa

en: --- Front Matter ---
eu: --- Aldez aurretikoa ---

en: Main Matter
eu: Gorputza

en: --- Main Matter ---
eu: --- Gorputza ---

en: Back Matter
eu: Osagarriak

en: --- Back Matter ---
eu: --- Osagarriak ---

en: Subtitle|u
eu: Azpititulua|z

en: Subtitle of the part
eu: Zatiaren azpititulua

en: Chapter
eu: Kapitulua

en: Subtitle of the chapter
eu: Kapituluaren azpititulua

en: Chapter*
eu: Kapitulua*

en: Subtitle of the section
eu: Atalaren azpititulua

en: Subtitle of the subsection
eu: Azpiatalaren azpititulua

en: Subtitle of the subsubsection
eu: Azpiazpiatalaren azpititulua

en: JLReq Setup
eu: JLReq konfigurazioa

en: Sidenote
eu: Albo-oharra

en: Endnote contents
eu: Amaiera-oharren edukia

en: Contents of the sidenote. Only makes sense when \jlreqsetup{sidenote_type=symbol} is specified in the preamble.
eu: Albo-oharraren edukia. \jlreqsetup{sidenote_type=ikurra} atarikoan zehazten denean soilik dauka zentzua.

en: Length
eu: Luzera

en: Jidori Length|L
eu: Jidori luzera|l

en: Length of Jidori. Contents is fit to this length.
eu: Jidori-aren luzera. Edukia luzera honetara doitzeko.

en: Char Space
eu: Karaktere-tartea

en: Char Space|D
eu: Karaktere-tartea|D

en: Distance between chars is set to this length.
eu: Luzera honek karaktereen arteko distantzia zehazten du.

en: Japanese Report (JLReq Class)
eu: Japoniera txostena (JLReg klasea)

en: Japanese Report (Standard Class)
eu: Japoniera txostena (klase arrunta)

en: Japanese Article (JS Bundle)
eu: Japoniera artikulua (JS paketea)

en: Japanese Book (JS Bundle)
eu: Japoniera liburua (JS paketea)

en: Journal of Statistical Software (JSS) version 2
eu: Software Estatistikoaren Aldizkaria (JSS) 2. bertsioa

en: Plain Keywords
eu: Gako-hitz soilak

en: Plain Keywords:
eu: Gako-hitz soilak:

en: Plain Title
eu: Titulu soila

en: Plain Title:
eu: Titulu soila:

en: Short Title:
eu: Titulu laburra:

en: Plain Author
eu: Egile soila

en: Plain Author:
eu: Egile soila:

en: Proglang
eu: ProgHizk

en: proglang
eu: proghizk

en: Code
eu: Kodea

en: code
eu: kodea

en: Code Chunk
eu: Kode zatia

en: Code Input
eu: Sarrerako kodea

en: Code Output
eu: Irteerako kodea

en: AddressForOffprints
eu: SeparataHelbidea

en: Address for Offprints:
eu: Separaten helbidea:

en: RunningTitle
eu: NonahikoTitulua

en: Literate Programming
eu: Literatura programazioa

en: Uses the knitr package in R for dynamic report generation. This R package has to be installed for this module to work: install.packages('knitr'). Note it depends on R >= 2.14.1. For more info see http://yihui.name/knitr
eu: R-n 'knitr' paketea erabiltzen du txosten dinamikoa sortzeko. R pakete hau instalatu behar da modulu honek funtzionatzeko: install.packages('knitr'). Kontutan eduki R >= 2.14.1 bertsioaren mendekoa dela. Informazio gehiagorako ikusi http://yihui.github.com/knitr

en: Knitr Chunk
eu: Knitr zatia

en: Sweave Options
eu: Sweave-ren aukerak

en: Sweave opts
eu: Sweave-ren aukerak

en: S/R expression
eu: S/R adierazpena

en: S/R expr
eu: S/R adier.

en: Landscape Document Parts
eu: Dokumentu horizontalaren zatiak

en: Output parts of the document in landscape mode.
eu: Atera dokumentuaren zatia horizontal moduan.

en: Landscape
eu: Horizontala

en: Landscape (Floating)
eu: Horizontala (mugikorra)

en: Landscape (floating)
eu: Horizontala (mugikorra)

en: Latex8 Article (Obsolete)
eu: Latex8 artikulua (zaharkitua)

en: Letter (Standard Class)
eu: Gutuna (klase arrunta)

en: French Letter (lettre)
eu: Gutun frantsesa (lettre)

en: NoTelephone
eu: Telefonorik ez

en: NoFax
eu: Faxik ez

en: NoPlace
eu: Tokirik ez

en: NoDate
eu: Datarik ez

en: EndOfMessage
eu: Mezuaren amaiera

en: EndOfFile
eu: Fitxategiaren amaiera

en: Headings
eu: Goiburuak

en: City:
eu: Herria:

en: Office:
eu: Bulegoa:

en: Tel:
eu: Telef:

en: NoTel
eu: Telef. ez

en: EndOfMessage.
eu: Mezuaren amaiera.

en: EndOfFile.
eu: Fitxategiaren amaiera.

en: LilyPond Music Notation
eu: LilyPond musika notazioak

en: This module adds an inset to enter LilyPond code directly into LyX. It will be processed in the output. For details, see Help > Specific Manuals > LilyPond.
eu: Modulu honek txertakuntza bat gehitzen du LilyPond kodea zuzenean LyX barruan sartzeko. Irteeran prozesatuko da. Irakurri Laguntza > Eskuliburu zehatzak > LilyPond xehetasun gehiagorako.

en: LilyPond Options
eu: LilyPond aukerak

en: A comma-separated option list (see the LilyPond documentation for available options).
eu: Komaz bereizitako aukeren zerrenda (ikusi aukera erabilgarriak LilyPond-en dokumentazioan)

en: Linguistics
eu: Hizkuntzalaritza

en: Defines some special environments useful for linguistics (numbered examples, glosses, semantic markup, tableau floats). See Help > Specific Manuals > Linguistics.
eu: Hizkuntzalaritza arloan oso erabilgarriak diren ingurune berezi batzuk definitzen ditu (zenbatutako adibideak, glosak, markaketa semantikoak, taula mugikorrak). Irakurri Laguntza > Eskuliburu zehatzak > Hizkuntzalaritza xehetasun gehiagorako.

en: Numbered Example (Multiline)
eu: Zenbatutako adibideak (lerro anitzekoa)

en: Subexample
eu: Azpiadibidea

en: Numbered Example (multiline)
eu: Zenbatutako adibideak (lerro anitzekoa)

en: Example options
eu: Adibideen aukerak

en: Examples options|s
eu: Adibideen aukerak|d

en: Add examples options here
eu: Gehitu adibideen aukerak hemen

en: Numbered Examples (consecutive)
eu: Zenbatutako adibideak (jarraian)

en: Judgment|J
eu: Aburua|A

en: Grammaticality judgment marker
eu: Zuzentasunaren aburu markatzailea

en: Custom Numbering|s
eu: Zenbaketa pertsonalizatua|p

en: Customize the numeration
eu: Pertsonalizatu zenbaketa

en: Subexamples options
eu: Azpiadibideen aukerak

en: Subexamples options|s
eu: Azpiadibideen aukerak|A

en: Add subexamples options here
eu: Gehitu azpiadibideen aukerak hemen

en: Example Preamble
eu: Adibidearen atarikoa

en: Ex. Preamble
eu: Adib. atarikoa

en: Subexample Preamble
eu: Azpiadibidearen atarikoa

en: Subex. Preamble
eu: Azpiadib. atarikoa

en: Example Postamble
eu: Adibidearen amaierakoa

en: Ex. Postamble
eu: Adib. amaierakoa

en: Subexample Postamble
eu: Azpiadibidearen amaierakoa

en: Subex. Postamble
eu: Azpiadib. amaierakoa

en: Interlinear Gloss (2 Lines)
eu: Lerro arteko glosa (2 lerro)

en: Gloss
eu: Glosa

en: Gloss options
eu: Glosaren aukerak

en: Gloss Options|s
eu: Glosaren aukerak|s

en: Add digloss options here
eu: Gehitu diglosiaren aukerak

en: Sentence Comment
eu: Esaldiaren iruzkina

en: Add an optional sentence comment here
eu: Gehitu esaldiaren aukerako iruzkina hemen

en: Interlinear Gloss
eu: Lerro arteko glosa

en: Add the inter-linear gloss here
eu: Gehitu lerro arteko glosa hemen

en: Gloss Comment
eu: Glosaren iruzkina

en: Add an optional gloss comment here
eu: Gehitu glosaren aukerako iruzkina hemen

en: Translation
eu: Itzulpena

en: Gloss Translation
eu: Glosaren itzulpena

en: Add a free translation for the gloss
eu: Gehitu glosaren itzulpen libre bat

en: Interlinear Gloss (3 Lines)
eu: Lerro arteko glosa (3 lerro)

en: Tri-Gloss
eu: Tri-glosa

en: Add trigloss options here
eu: Gehitu tri-glosiaren aukerak hemen

en: Interlinear Gloss (1)
eu: Lerro arteko glosa (1)

en: Interlinear Gloss (Line 1)|1
eu: Lerro arteko glosa (1. lerroa)|1

en: Add the first inter-linear gloss line here
eu: Gehitu lerro arteko glosaren aurreneko lerroa hemen

en: Gloss Comment (1)
eu: Glosaren iruzkina (1)

en: Gloss Comment (Line 1)
eu: Glosaren iruzkina (1. lerroa)

en: Interlinear Gloss (2)
eu: Lerro arteko glosa (2)

en: Interlinear Gloss (Line 2)|2
eu: Lerro arteko glosa (2. lerroa)|2

en: Add the second inter-linear gloss line here
eu: Gehitu lerro arteko glosaren bigarren lerroa hemen

en: Gloss Comment (2)
eu: Glosaren iruzkina (2)

en: Gloss Comment (Line 2)
eu: Glosaren iruzkina (2. lerroa)

en: Add a translation for the glosse
eu: Gehitu glosaren itzulpen bat

en: GroupGlossedWords
eu: ElkartuGlosaHitzak

en: Group
eu: Elkartu

en: Structure Tree
eu: Zuhaitzaren egitura

en: Tree
eu: Zuhaitza

en: Discourse Representation Structure|D
eu: Diskurtsoaren Adierazpenaren Egitura (DRS)|D

en: Referents
eu: Erreferentziak

en: DRS Referents
eu: DRS erreferentziak

en: Add the DRS referents (universe) here
eu: Gehitu DRS erreferentziak (unibertsoa) hemen

en: Discourse Representation Structure (unspaced)|u
eu: Diskurtsoaren Adierazpenaren Egitura (espaziorik gabe)|g

en: IfThen-DRS
eu: BaldinEtaOrduan-DRS

en: If-Then DRS
eu: BaldinEta-Orduan DRS

en: Then-Referents
eu: Orduan-Erreferentziak

en: DRS Then-Referents
eu: DRS Orduan-Erreferentziak

en: Add the DRS then-referents (universe) here
eu: Gehitu DRS orduan-erreferentziak (unibertsoa) hemen

en: Then-Conditions
eu: Orduan-Baldintzak

en: Add the DRS then-conditions here
eu: Gehitu DRS orduan-baldintzak (unibertsoa) hemen

en: Cond-DRS
eu: Bald-DRS

en: Cond. DRS
eu: Bald. DRS

en: Conditional DRS
eu: Baldintzazko DRS

en: Cond.
eu: Bald.

en: DRS Condition
eu: DRS-aren baldintza

en: Add the DRS condition here
eu: Gehitu DRS-aren baldintza hemen

en: Dupl. Cond. DRS
eu: Bald. Bik. DRS

en: Duplex Condition DRS
eu: DRS-aren baldintza bikoitza

en: Quant.
eu: Zenb.

en: DRS Quantifier
eu: DRS zenbatzailea

en: Add the DRS duplex quantifier here
eu: Gehitu DRS-aren zenbatzaile bikoitza hemen

en: Quant. Var.
eu: Zenb. ald.

en: DRS Quantifier Variable
eu: DRS-aren zenbatzaile aldagaia

en: Add the DRS duplex quantifier variables here
eu: Gehitu DRS-aren zenbatzaile bikoitzaren aldagaiak hemen

en: Negated DRS
eu: DRS  ukatua

en: Sent. DRS
eu: Esald. DRS

en: DRS with Sentence above
eu: DRS gaineko esaldiarekin

en: Sentence
eu: Esaldia

en: DRS Sentence
eu: DRS esaldia

en: Add the sentence here
eu: Gehitu esaldia hemen

en: Expression
eu: Adierazpena

en: expr.
eu: adier.

en: Concepts
eu: Kontzeptuak

en: concept
eu: kontzeptua

en: Meaning
eu: Esanahia

en: meaning
eu: esanahia

en: Tableaux
eu: TaulaLagungarria

en: Tableau
eu: Taula

en: List of Tableaux
eu: Taulen zerrenda

en: Tableau ##
eu: ##. taula

en: Chunk ##
eu: ##. zatia

en: Literate programming
eu: Literatura programazioa

en: Chunk
eu: Zatia

en: Lecture Notes in Comp. Science (LNCS)
eu: Oharren Irakurketa Ordenag. Zientzian Lecture Notes in Comp. Science - LNCS)

en: Running LaTeX Title
eu: Nonahiko LaTeX titulua

en: TOC Title
eu: Aurkibidearen titulua

en: TOC Title:
eu: Aurkibidearen titulua:

en: Author Running
eu: Nonahiko egilea

en: Author Running:
eu: Nonahiko egilea:

en: TOC Author
eu: Aurk-egilea

en: TOC Author:
eu: Aurk. egilea:

en: Case #.
eu: #. kasua.

en: Claim.
eu: Aldarrikapena.

en: Conjecture #.
eu: #. aierua.

en: Example #.
eu: #. adibidea.

en: Exercise #.
eu: #. ariketa.

en: Note #.
eu: #. oharra.

en: Problem #.
eu: #. buruketa.

en: Property
eu: Propietatea

en: Property #.
eu: #. propietatea.

en: Question #.
eu: #. galdera.

en: Remark #.
eu: #. oharpena.

en: Solution #.
eu: #. emaitza.

en: Logical Markup
eu: Markaketa logikoa

en: Text Markup
eu: Testu-markak

en: Defines some character styles for logical markup: noun, emph, strong, and code.
eu: Logikaren markaketarentzako zenbait karaktere-estilo definitzen ditu: izena, hanpadura, lodia eta kodea.

en: Noun
eu: Izena

en: noun
eu: izena

en: Emph
eu: Hanpadura

en: emph
eu: hanpadura

en: Strong
eu: Lodia

en: strong
eu: lodia

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX)
eu: Japoniera artikulua (LuaTeX-en klase arrunta)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX)
eu: Japoniera liburua (LuaTeX-en klase arrunta)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX)
eu: Japoniera txostena (LuaTeX-en klase arrunta)

en: Japanese Article (JS Bundle for LuaTeX)
eu: Japoniera artikulua (LuaTeX-en JS paketea)

en: Japanese Book (JS Bundle for LuaTeX)
eu: Japoniera liburua (LuaTeX-en JS paketea)

en: Japanese Report (JS Bundle for LuaTeX)
eu: Japoniera txostena (LuaTeX-en JS paketea)

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
eu: Japoniera artikulua (LuaTeX-en klase arrunta: idazkera bertikala)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
eu: Japoniera liburua (LuaTeX-en  klase arrunta: idazkera bertikala)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX, vertical Writing)
eu: Japoniera liburua (LuaTeX-en klase arrunta: idazkera bertikala)

en: Mathematical Monthly article
eu: Mathematical Monthly artikulua

en: Abbreviated Title
eu: Titulu laburtua

en: Biographies
eu: Bibliografiak

en: Author Biography
eu: Egilearen bibliografia

en: Affiliation (include email):
eu: Afiliazioa (helb. elek. barne):

en: Title of acknowledgment
eu: Aitorpenen titulua

en: Remark*
eu: Oharpena*

en: Short Title (TOC)|S
eu: Titulu laburra (Aurk.)|T

en: The chapter as it appears in the table of contents
eu: Kapitulua aurkibidean agertzen den bezala

en: Short Title (Header)
eu: Titulu laburra (goiburua)

en: The chapter as it appears in the running headers
eu: Kapitulua nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: The section as it appears in the table of contents
eu: Atala aurkibidean agertzen den bezala

en: The section as it appears in the running headers
eu: Atala nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: The subsection as it appears in the table of contents
eu: Azpiatala aurkibidean agertzen den bezala

en: The subsection as it appears in the running headers
eu: Azpiatala nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: The subsubsection as it appears in the table of contents
eu: Azpiazpiatala aurkibidean agertzen den bezala

en: The subsubsection as it appears in the running headers
eu: Azpiazpiatala nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: The paragraph as it appears in the table of contents
eu: Paragrafoa aurkibidean agertzen den bezala

en: The paragraph as it appears in the running headers
eu: Paragrafoa nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: The subparagraph as it appears in the table of contents
eu: Azpiparagrafoa aurkibidean agertzen den bezala

en: The subparagraph as it appears in the running headers
eu: Azpiparagrafoa nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: Chapterprecis
eu: KapituluZehaztua

en: Epigraph
eu: Epigrafea

en: Epigraph Source|S
eu: Epigrafearen iturburua|t

en: Source
eu: Iturburua

en: The source/author of this epigraph
eu: Epigrafe honen iturburua/egilea

en: Poemtitle
eu: Olerki-titulua

en: The poem title as it appears in the table of contents
eu: Olerkiaren titulua aurkibidean agertzen den bezala

en: The poem title as it appears in the running headers
eu: Olerkiaren titulua nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: Poemtitle*
eu: Olerki-titulua*

en: Endnotes (all)
eu: Amaiera-oharrak (guztiak)

en: Endnotes (sectioned)
eu: Amaiera-oharrak (zatikatuta)

en: Minimalistic Insets
eu: Txertakuntza minimalistak

en: Redefines several insets (Index, Branch, URL) as being Minimalistic.
eu: Hainbat txertakuntza birdefinitzen ditu (indizea, adarra, URLa) minimalistak balira bezala.

en: Modern CV
eu: CV Modernoa

en: CVStyle
eu: CVEstiloa

en: CV Style:
eu: CV estiloa:

en: Style Options
eu: Estiloaren aukerak

en: Options for the CV style
eu: CV estiloaren aukerak

en: CVColor
eu: CVKolorea

en: CV Color Scheme:
eu: CVaren kolore-eskema:

en: CVIcons
eu: CVIkonoak

en: CV Icon Set:
eu: CVaren ikono-multzoa:

en: CVColumnWidth
eu: CVZutabeZabalera

en: Column Width:
eu: Zutabearen zabalera:

en: PDF Page Mode
eu: PDFaren orrialde modua

en: PDF Page Mode:
eu: PDFaren orrialde modua:

en: First name
eu: Izena

en: FamilyName
eu: Deitura

en: Family Name:
eu: Deitura:

en: Line 1
eu: 1. lerroa

en: Optional address line
eu: Helbidearen aukerako lerroa

en: Line 2
eu: 2. lerroa

en: Phone Type
eu: Telefono mota

en: can be fixed, mobile or fax
eu: finkoa, mugikorra edo faxa izan daiteke

en: Social
eu: Soziala

en: Social:
eu: Soziala:

en: Name of the social network
eu: Sare sozialaren izena

en: ExtraInfo
eu: InfoGehigarria

en: Extra Info:
eu: Informazio gehigarria:

en: Photo:
eu: Argazkia:

en: Height the photo is resized to
eu: Altuera (argazkia tamainaz horra aldatzeko)

en: Thickness
eu: Lodiera

en: Thickness of the surrounding frame
eu: Inguruko markoaren lodiera

en: EmptySection
eu: AtalHutsa

en: Empty Section
eu: Atal hutsa

en: CloseSection
eu: ItxiAtala

en: Columns:
eu: Zutabeak:

en: Optional width
eu: Aukerako zabalera

en: Header
eu: Goiburua

en: Header content
eu: Goiburuaren edukia

en: Entry
eu: Sarrera

en: Years
eu: Urteak

en: Degree or job title
eu: Gradua edo lan titulua

en: Institution or employer
eu: Erakundea edo enplegatzailea

en: Localization
eu: Kokapena

en: City or country
eu: Herria edo herrialdea

en: Optional
eu: Aukerakoa

en: Grade or other info
eu: Gradua edo bestelako informazioa

en: Entry:
eu: Sarrera:

en: ItemWithComment
eu: ElementuaIruzkinarekin

en: Item with Comment:
eu: Elementua iruzkinarekin:

en: Text
eu: Testua

en: ListItem
eu: ZerrendakoElementua

en: List Item:
eu: Zerrendako elementua:

en: DoubleItem
eu: ElementuBikoitza

en: Double Item:
eu: Elementu bikoitza:

en: Left Summary
eu: Laburpena ezkerrean

en: Left summary
eu: Laburpena ezkerrean

en: Left Text
eu: Testua ezkerrean

en: Left text
eu: Testua ezkerrean

en: Right Summary
eu: Laburpena eskuinean

en: Right summary
eu: Laburpena eskuinean

en: DoubleListItem
eu: ZerrendaBikoitzekoElem

en: Double List Item:
eu: Zerrenda bikoitzeko elementua:

en: First Item
eu: Aurreneko elementua

en: First item
eu: Aurreneko elementua

en: Computer
eu: Ordenagailua

en: MakeCVtitle
eu: SortuCVtitulua

en: Make CV Title
eu: Sortu CVaren titulua

en: MakeLetterTitle
eu: SortuGutunTitulua

en: Make Letter Title
eu: Sortu gutunaren titulua

en: MakeLetterClosing
eu: SortuGutunItxiera

en: Close Letter
eu: Gutunaren itxiera

en: Recipient
eu: Hartzailea

en: Company Name
eu: Enpresaren izena

en: Company name
eu: Enpresaren izena

en: Enclosing
eu: Eranskinak

en: Alternative Name
eu: Ordezko izena

en: Alternative instead of 'Enclosure'
eu: 'Eranskinak'-en ordezkoa

en: Enclosing:
eu: Eranskinak:

en: Multiple Columns
eu: Zutabe anitza

en: Adds a custom inset whose content is set with multiple columns (2 by default). See the Additional manual, section Modules > Page Layout > Multiple Columns, for a detailed description.
eu: Zutabe anitzekin (2 lehenetsi gisa) ezarritako txertakuntza pertsonalizatua gehitzen dio. Ikusi Gehigarria eskuliburua, Moduluak > Orriaren diseinua > Hainbat zutabe atala xehetasun gehiagorako.

en: Number of Columns
eu: Zutabe kopurua

en: Insert the number of columns here
eu: Sartu zutabeen kopurua hemen

en: Preface
eu: Hitzaurrea

en: An optional preface
eu: Aukerako hitzaurrea

en: Space Before Page Break
eu: Tartea orri-jauzien aurretik

en: Free space that needs to be on the page to start the multiple columns on this page
eu: Orrialdeak behar duen tarte librea zutabe anitzekin hasteko

en: Polish Article (MW Bundle)
eu: Poloniar artikulua (MW Bundle)

en: Polish Book (MW Bundle)
eu: Poloniar liburua (MW Bundle)

en: Polish Report (MW Bundle)
eu: Poloniar txostena (MW Bundle)

en: APA Style with Natbib
eu: APA estiloa Natbib-ekin

en: This module adds support for using natbib together with apacite (the bibliography style need not be apacite--it could be apacite, apacitex, or any bibliography that works with both the natbib and apacite packages.)
eu: Modulu honek natbib apacite-rekin batera erabiltzea ahalbidetzen du. Bibliografia-estiloa apacite, apacitex  edo apacite eta natbib paketeekin batera funtzionatzen duen edozer bibliografia izan daiteke.

en: Allows to use Noweb as a literate programming tool.
eu: Noweb programazio literatura tresna bat bezala erabiltzea baimentzen du.

en: Chapter ##
eu: Kapitulua ##

en: Section ##
eu: Atala ##

en: Footnote \arabic{footnote}
eu: \arabic{footnote}. oin-oharra

en: footnote \arabic{footnote}
eu: \arabic{footnote}. oin-oharra

en: Appendix \Alph{section}:
eu: \Alph{section}. eranskina:

en: Paper (Standard Class)
eu: Artikulua (klase arrunta)

en: SubTitle
eu: Azpititulua

en: Paragraph Lists (paralist)
eu: Paragrafoen zerrenda (paralist)

en: The package paralist provides some new list environments. Itemized and enumerated lists can be typeset within paragraphs, as paragraphs and in a compact version. Most environments have optional arguments to format the labels. Additionally, the LaTeX environments itemize and enumerate are extended to use a similar optional argument. For details see Paralist in Specific Manuals.
eu: paralist paketeak zerrendentzako ingurune berriak eskaintzen ditu. 'Elementua' eta 'Zenbatua' motako zerrendak paragrafoen barruan konposa daiteke, eta bertsio trinko batean. Ingurune gehienek aukerako argumentuak dauzkate etiketei formatu emateko. Gainera, LaTeX-eko 'elementua' eta 'zenbatua' inguruneak hedatu dira antzeko aukerako argumentuak erabiltzeko. Xeteasun gehiagorako, irakurri Paralist 'Eskuliburu zehatzak'-en.

en: Optional arguments for this list (see paralist manual)
eu: Aukerako argumentua zerrenda honentzako (ikusi paralist eskuliburua)

en: AsParagraphItem
eu: ParagrafoGisakoElementua

en: As Paragraph Itemize Options
eu: Paragrafo gisako elementuen aukerak

en: InParagraphItem
eu: ParagrafoanElementua

en: In Paragraph Itemize Options
eu: 'Paragrafoan elementuak' aukerak

en: CompactItem
eu: ElementuTrinkoa

en: Compact Itemize Options
eu: Elementu trinkoen aukera

en: AsParagraphEnum
eu: ParagrafoGisakoZenbatua

en: As Paragraph Enumerate Options
eu: Paragrafo gisako zenbatuen aukerak

en: InParagraphEnum
eu: ParagrafoanZenbatua

en: In Paragraph Enumerate Options
eu: 'Paragrafoan zenbatuak' aukerak

en: CompactEnum
eu: ZenbatuTrinkoa

en: Compact Enumerate Options
eu: Zenbatu trinkoen aukerak

en: AsParagraphDescr
eu: ParagrafoGisakoAzal

en: As Paragraph Description Options
eu: Paragrafo gisako azalpenen aukerak

en: InParagraphDescr
eu: ParagrafoanAzal

en: In Paragraph Description Options
eu: 'Azalpenak paragrafoan' aukerak

en: CompactDescr
eu: AzalTrinko

en: Compact Description Options
eu: Azalpen trinkoen aukerak

en: PDF Comments
eu: PDF iruzkinak

en: Provides various kinds of annotations for the PDF output. The module uses the pdfcomment package. Please consult Help > Specific Manuals > PDF comments and the package documentation for details.
eu: PDF irteeraren oharpen mota desberdinak eskaintzen ditu. Moduluak pdfcomment paketea erabiltzen du. Irakur ezazu Laguntza > Eskuliburu zehatzak > PDF iruzkinak  eta paketearen dokumentazioa xehetasun gehiagorako.

en: Define Avatar
eu: Definitu avatarra

en: PDF-comment
eu: PDF-iruzkina

en: PDF-comment avatar:
eu: PDF-iruzkinaren avatarra:

en: Name of the Avatar
eu: Avatarraren izena

en: Define PDF-Comment Style
eu: Definitu PDF-iruzkinaren estiloa

en: PDF-comment style:
eu: PDF-iruzkinaren estiloa:

en: Name of the style
eu: Estiloaren izena

en: Define PDF-Comment List Style
eu: Definitu PDF-iruzkinaren zerrenda-estiloa

en: Definition of PDF-comment list style:
eu: PDF-iruzkinaren zerrenda-estiloaren definizioa:

en: Name of the list style
eu: Zerrenda-estiloaren izena

en: Set PDF-Comment List Style
eu: Ezarri PDF-iruzkinaren zerrenda-estiloa

en: PDF-comment list style:
eu: PDF-iruzkinaren zerrenda-estiloa:

en: PDF-Comment-Setup
eu: PDF-iruzkinaren konfigurazioa

en: PDF (Setup)
eu: PDF (konfigurazioa)

en: PDF-Comment setup options
eu: PDF-iruzkinaren konfigurazioaren aukerak

en: Opts
eu: Aukerak

en: Insert PDF-Comment setup options here (see the pdfcomment manual)
eu: Txertatu PDF-iruzkinaren konfigurazioaren aukerak hemen (ikusi pdfcomment eskuliburua)

en: PDF-Annotation
eu: PDF-oharpena

en: PDFComment Options
eu: PDF-iruzkinen aukerak

en: Insert PDFComment options here (see pdfcomment manual)
eu: Txertatu PDF-iruzkinaren aukerak hemen (ikusi pdfcomment eskuliburua)

en: PDF-Margin
eu: PDF-marjina

en: PDF (Margin)
eu: PDF (marjina)

en: PDF-Markup
eu: PDF-markaketa

en: PDF (Markup)
eu: PDF (markaketa)

en: Insert the comment to the marked-up text here
eu: Txertatu markaketa-testuaren iruzkina hemen

en: PDF-Freetext
eu: PDF-testulibrea

en: PDF (Freetext)
eu: PDF (testu librea)

en: PDF-Square
eu: PDF-karratua

en: PDF (Square)
eu: PDF (karratua)

en: PDF-Circle
eu: PDF-zirkulua

en: PDF (Circle)
eu: PDF (zirkulua)

en: PDF-Line
eu: PDF-marra

en: PDF (Line)
eu: PDF (marra)

en: PDF-Sideline
eu: PDF-albomarra

en: PDF (Sideline)
eu: PDF (albo-marra)

en: Insert the comment here
eu: Txertatu iruzkina hemen

en: PDF-Reply
eu: PDF-eratzuna

en: PDF (Reply)
eu: PDF (erantzuna)

en: PDF-Tooltip
eu: PDF-argibidea

en: PDF (Tooltip)
eu: PDF (argibidea)

en: Tooltip Text
eu: Argibidearen testua

en: Tooltip
eu: Argibidea

en: Insert the tooltip text here
eu: Txertatu testuaren argibidea hemen

en: List of PDF Comments
eu: PDF iruzkinen zerrenda

en: [List of PDF Comments]
eu: [PDF iruzkinen zerrenda]

en: List Options|s
eu: Zerrendaren aukerak|a

en: Insert list options here (see pdfcomment manual)
eu: Txertatu zerrendaren aukerak hemen (ikusi pdfcomment eskuliburua)

en: PDF Form
eu: PDF inprimakia

en: Provides fields and buttons for PDF forms. The module uses the LaTeX package hyperref. Please consult Help > Specific Manuals > PDF forms and the documentation of hyperref for details.
eu: PDFko inprimakien eremuak eta botoiak eskaintzen ditu. Moduluak LaTeX-en hyperref paketea erabiltzen du. Begiratu Laguntza > Eskuliburu zehatzak > PDF inprimakiak eta hyperref-en dokumentazioa xehetasun gehiagorako.

en: Begin PDF Form
eu: Hasi PDF inprimakia

en: PDF form
eu: PDF inprimakia

en: PDF Form Parameters
eu: PDF inprimakiaren parametroak

en: Params
eu: Parametroak

en: Insert PDF form parameters here
eu: Txertatu PDF inprimakiaren parametroak hemen

en: End PDF Form
eu: Amaitu PDF inprimakia

en: PDF Link Setup
eu: PDF estekaren konfigurazioa

en: PDF link setup
eu: PDF estekaren konfigurazioa

en: TextField
eu: TestuEremua

en: CheckBox
eu: Kontrol-koadroa

en: ChoiceMenu
eu: AukeraMenua

en: Insert the label here
eu: Txertatu etiketa hemen

en: PushButton
eu: SakatzeBotoia

en: SubmitButton
eu: BidaltzeBotoia

en: ResetButton
eu: BerrezartzeBotoia

en: PDFAction
eu: PDF-Ekintza

en: The name of the PDF action
eu: PDF ekintzaren izena

en: Text Field Style
eu: Testu-eremuaren estiloa

en: Default text field style
eu: Testu-eremuaren estilo lehenetsia

en: Submit Button Style
eu: Bidaltze botoiaren estiloa

en: Default submit button style
eu: Bidaltze botoiaren estilo lehenetsia

en: Push Button Style
eu: Sakatze botoiaren estiloa

en: Default push button style
eu: Sakatze botoiaren estilo lehenetsia

en: Check Box Style
eu: Kontrol-koadroaren estiloa

en: Default check box style
eu: Kontrol-koadroaren estilo lehenetsia

en: Reset Button Style
eu: Berrezartze botoiaren estiloa

en: Default reset button style
eu: Berrezartze botoiaren estilo lehenetsia

en: List Box Style
eu: Zerrenda-koadroaren estiloa

en: Default list box style
eu: Zerrenda-koadroaren estilo lehenetsia

en: Combo Box Style
eu: Konbinazio-koadroaren estiloa

en: Default combo box style
eu: Konbinazio-koadroaren estilo lehenetsia

en: Popdown Box Style
eu: Goitibeherako zerrendaren estiloa

en: Default popdown box style
eu: Goitibeherako zerrendaren estilo lehenetsia

en: Radio Box Style
eu: Aukera-botoiaren estiloa

en: Default radio box style
eu: Aukera-botoiaren estilo lehenetsia

en: TitleSlide
eu: TituluaGardenkia

en: Slides
eu: Gardenkiak

en: Slide Option
eu: Gardenkiaren aukera

en: Optional arguments to the slide command (see powerdot manual)
eu: Gardenkiaren komandoaren aukerako argumentuak (ikusi powerdot eskuliburua)

en: EndSlide
eu: GardenkiAmaiera

en: WideSlide
eu: GardenkiZabala

en: EmptySlide
eu: GardenkiHutsa

en: Empty slide:
eu: Gardenki hutsa:

en: Section Option
eu: Atalaren aukera

en: Optional arguments to the section command (see powerdot manual)
eu: Atalaren komandoaren aukerako argumentuak (ikusi powerdot eskuliburua)

en: Itemize Type
eu: Elementu mota

en: Itemize type specification (see powerdot manual)
eu: Elementu motaren zehaztapena (ikusi powerdot eskuliburua)

en: ItemizeType1
eu: ElementuMota1

en: Enumerate Type
eu: Zenbatua mota

en: Enumerate type specification (see powerdot manual)
eu: Zenbatua motaren zehaztapena (ikusi powerdot eskuliburua)

en: EnumerateType1
eu: ZenbatuaMota1

en: Twocolumn
eu: BiZutabe

en: Twocolumn options (see powerdot manual)
eu: BiZutabe-aren aukerak (ikusi powerdot eskuliburua)

en: Left Column
eu: Ezker zutabea

en: Enter the text of the left column here (right column in main paragraph)
eu: Sartu ezker zutabeko testua hemen (eskuineko zutabea paragrafo nagusian)

en: Numbered List (Level 1)
eu: Zenbatutako zerrenda (1. maila)

en: Numbered List (Level 2)
eu: Zenbatutako zerrenda (2. maila)

en: Numbered List (Level 3)
eu: Zenbatutako zerrenda (3. maila)

en: Numbered List (Level 4)
eu: Zenbatutako zerrenda (4. maila)

en: Bibliography Item
eu: Bibliografia elementua

en: Onslide
eu: Gardenkian

en: On Slides
eu: Gardenkietan

en: Overlay Specification|S
eu: Gainjarri zehaztapenak|z

en: Specify the overlay settings (see powerdot manual)
eu: Zehaztu gainjartzearen ezarpenak (ikusi powerdot eskuliburua)

en: Onslide+
eu: Gardenkian+

en: Onslide*
eu: Gardenkian*

en: Recipe Book
eu: Errezeten liburua

en: Recipe
eu: Errezeta

en: Recipe:
eu: Errezeta:

en: Ingredients
eu: Osagaiak

en: Ingredients Header
eu: Osagaien goiburua

en: Specify an optional ingredients header
eu: Zehaztu aukerako osagaien goiburua

en: Ingredients:
eu: Osagaiak:

en: Report (Standard Class)
eu: Txostena (klase arrunta)

en: REVTeX (Obsolete Version)
eu: REVTeX (bertsio zaharkitua)

en: Affiliation (alternate)
eu: Afiliazioa (ordezkoa)

en: Affiliation (alternate):
eu: Afiliazioa (ordezkoa):

en: Alternate Affiliation Option
eu: Ordezko afiliazioaren aukera

en: Optional argument to the altaffiliation command
eu: Ordezko afiliazioaren komandoaren aukerako argumentua

en: Affiliation (none)
eu: Afiliazioa (bat ere ez)

en: No affiliation
eu: Afiliaziorik ez

en: Electronic Address:
eu: Helbide elektronikoa:

en: Electronic Address Option|s
eu: Helbide elektronikoaren aukerak|H

en: Optional argument to the email command
eu: Helbide elektronikoaren komandoaren aukerako argumentua

en: Author URL Option
eu: Egilearen aukerako URLa

en: Optional argument to the homepage command
eu: Webgune nagusiaren komandoaren aukerako argumentua

en: Preprint
eu: Aurre-inprimaketa

en: Short title as it appears in the running headers
eu: Titulu laburra nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: acknowledgments
eu: aitorpenak

en: Ruled Table
eu: Taula marrekin

en: Specials
eu: Bereziak

en: Turn Page
eu: Irauli orrialdea

en: Wide Text
eu: Testu zabala

en: Video
eu: Bideoa

en: List of Videos
eu: Bideoen zerrenda

en: Video ##
eu: ##. bideoa

en: Videos
eu: Bideoak

en: Float Link
eu: Esteka mugikorra

en: Float link
eu: Esteka mugikorra

en: lowercase text
eu: testua minuskuletan

en: Online cite
eu: Lineako aipua

en: online cite
eu: Lineako aipua

en: Text behind
eu: Testua atzean

en: text behind the cite
eu: aipuaren ondorengo testua

en: AltAffiliation
eu: OrdAfiliazioa

en: PACS number:
eu: PACS zenbakia:

en: Chemistry: Risk and Safety Statements (Obsolete)
eu: Kimika: arrisku eta segurtasunen instrukzioak (zaharkitua)

en: Provides two insets and one environment to typeset numbers and phrases of chemical risk and safety statements. Now obsoleted and officially replaced by GHS Hazard-Precautionary statement system in the EU.
eu: Kimikako instrukzio arriskutsu eta seguruen (A-S, edo "Risk and Safety" ingelesez) zenbaki eta esaldien idazkeraren ingurune bat eta bi txertakuntza eskaintzen ditu. Orain zaharkitua eta ofizialki ' GHS Hazard-Precautionary' instrukzioekin ofizialki ordeztuta Europar Batasunean.

en: R-S number
eu: A-S zenbakia

en: R-S phrase
eu: A-S esaldia

en: Safety phrase
eu: Segurtasun esaldia

en: Phrase Text
eu: Esaldiaren testua

en: Argument for statements that requires to specify additional information
eu: Informazio gehigarria zehaztea eskatzen duten instrukzioen argumentuak

en: S phrase:
eu: S esaldia:

en: Defines an inset to typeset reading aids (ruby, furigana) to Chinese characters. Uses the 'okumakro', 'luatexja-ruby', or 'ruby' package (depending on the TeX engine) or a fallback definition.
eu: Txineraren karaktereen irakurketaren laguntza (ruby, furigana) konposatzeko txertakuntza bat definitzen du. 'okumakro', 'luatexja-ruby', edo 'ruby' paketea (TeX moduluaren arabera) edo atzera-egiteko definizioa darabil.

en: ruby text
eu: ruby testua

en: Ruby Text|R
eu: Ruby testua|R

en: Reading aid (ruby, furigana) for Chinese characters.
eu: Irakurketa laguntza (ruby, furigana) Txinera karakterearentzako.

en: SciPoster
eu: SciPosterra

en: Conference
eu: Hitzaldia

en: LeftLogo
eu: EzkerLogotipoa

en: Left logo:
eu: Ezkerreko logotipoa:

en: Logo Size
eu: Logotipoaren tamaina

en: Relative logo size (0 through 1)
eu: Logotipoaren tamainarekiko erlatiboa (0 eta 1 artekoa)

en: RightLogo
eu: EskuinLogotipoa

en: Right logo:
eu: Eskuineko logotipoa:

en: Caption Width
eu: Epigrafearen zabalera

en: The caption width relative to the column (0 through 1)
eu: Epigrafearen zabalera zutabearekiko erlatiboa (0 eta 1 artekoa)

en: KOMA-Script Article
eu: KOMA-Script artikulua

en: Beamer Article (KOMA-Script)
eu: Beamer artikulua (KOMA-Script)

en: KOMA-Script Book
eu: KOMA-Script liburua

en: Addpart
eu: GehituZati

en: Addchap
eu: GehituKapi

en: The chapter as it appears in the table of contents/running headers
eu: Kapitulua aurkibidean/nonahiko goiburuan agertuko den bezala

en: Addsec
eu: GehituAtal

en: Addchap*
eu: GehituKapi*

en: Addsec*
eu: GehituAtal*

en: Minisec
eu: Ataltxoa

en: Publishers
eu: Argitaratzaileak

en: Dedication
eu: Eskaintza

en: Titlehead
eu: TituluBurua

en: Uppertitleback
eu: GoikoAtzekoTitulua

en: Lowertitleback
eu: AzpikoAtzekoTitulua

en: Extratitle
eu: TituluOsagarria

en: Above
eu: Gainean

en: above
eu: gainean

en: Below
eu: Azpian

en: below
eu: azpian

en: Dictum
eu: Esaera

en: Dictum Author
eu: Esaeraren egilea

en: The author of this dictum
eu: Esaera honen egilea

en: KOMA-Script Letter (V. 1, Obsolete)
eu: KOMA-Script gutuna (V. 1, zaharkitua)

en: Encl
eu: Eransk.

en: Place:
eu: Tokia:

en: Specialmail
eu: Gutun berezia

en: Specialmail:
eu: Gutun berezia:

en: Title:
eu: Titulua:

en: Yourref
eu: Zure erref

en: Yourmail
eu: Zure posta

en: Your letter of:
eu: Zure gutuna:

en: Myref
eu: Nire erref

en: Customer
eu: Bezeroa

en: Customer no.:
eu: Bezero zbkia.:

en: Invoice
eu: Faktura

en: Invoice no.:
eu: Faktura zbkia.:

en: KOMA-Script Letter (V. 2)
eu: KOMA-Script gutuna (V. 2)

en: NextAddress
eu: HurrengoHelbidea

en: Next Address:
eu: Hurrengo helbidea:

en: Sender Name:
eu: Bidaltzaile-izena:

en: Sender Phone:
eu: Bidaltzaile-telefonoa:

en: Sender Fax:
eu: Bidaltzaile-faxa:

en: Sender E-Mail:
eu: Bidaltzailearen helb.el.:

en: Sender URL:
eu: Bidaltzailearen URLa:

en: Logo
eu: Logotipoa

en: Logo:
eu: Logotipoa:

en: EndLetter
eu: GutunAmaiera

en: End of letter
eu: Gutunaren amaiera

en: KOMA-Script Report
eu: KOMA-Script txostena

en: Section Boxes
eu: Atal-kutxak

en: Defines Boxes with section header. Mainly intended for the SciPoster class.
eu: Kutxak definitzen ditu atalen goiburuekin. Batiz bat SciPoster klasean erabiltzeko.

en: SectionBox
eu: Atal-kutxa

en: Section Box
eu: Atalaren kutxa

en: Section Box Width|S
eu: Atal-kutxaren zabalera|A

en: Width of the section Box
eu: Atal-kutxaren zabalera

en: Heading
eu: Izenburua

en: Section Box Heading
eu: Atal-kutxaren izenburua

en: Insert the section box header here
eu: Txertatu atal-kutxaren goiburua hemen

en: SubsectionBox
eu: Azpiatal-kutxa

en: Subsection Box
eu: Azpiatalaren kutxa

en: SubsubsectionBox
eu: Azpiazpiatal-kutxa

en: Subsubsection Box
eu: Azpiazpiatalaren kutxa

en: Seminar
eu: Ikastaroa

en: LandscapeSlide
eu: GardenkiHorizontala

en: Landscape Slide
eu: Gardenki horizontala

en: PortraitSlide
eu: GardenkiBertikala

en: Portrait Slide
eu: Gardenki bertikala

en: SlideHeading
eu: GardenkiIzenburua

en: SlideSubHeading
eu: GardenkiAzpiIzenburua

en: ListOfSlides
eu: GardenkiZerrenda

en: List of Slides
eu: Gardenkien zerrenda

en: SlideContents
eu: GardenkiEdukia

en: Slide Contents
eu: Gardenkien edukia

en: ProgressContents
eu: AurrerapenEdukia

en: Progress Contents
eu: Aurrerapenaren edukia

en: Landscape Slide:
eu: Gardenki horizontala:

en: Portrait Slide:
eu: Gardenki bertikala:

en: Slide*
eu: Gardenkia*

en: List/TOC
eu: Zerrendak/Aurk.

en: [List Of Slides]
eu: [Gardenkien zerrenda]

en: [Slide Contents]
eu: [Gardenkien edukia]

en: [Progress Contents]
eu: [Aurrerapenen edukia]

en: Custom Paragraph Shapes
eu: Paragrafoen forma pertsonalizatuak

en: Provides several paragraph shapes as well as commands to define custom shapes. For a description see LyX's Additional features manual, section Modules > Paragraph Styles > Custom Paragraph Shapes.
eu: Hainbat paragrafo-forma desberdin eskaintzen ditu, baita forma pertsonalizatuak definitzeko komandoak ere. Gehiago jakiteko, irakurri LyX-en Moduluak > Paragrafo estiloak > Pertsonalizatu paragrafo formak.

en: CD label
eu: CD etiketa

en: ShapedParagraphs
eu: FormadunParagrafoak

en: Circle
eu: Zirkulua

en: Diamond
eu: Diamantea

en: Heart
eu: Bihotza

en: Hexagon
eu: Hexagonoa

en: Nut
eu: Azkoina

en: Square
eu: Karratua

en: Star
eu: Izarra

en: Candle
eu: Kandela

en: Drop down
eu: Tanta behera

en: Drop up
eu: Tanta gora

en: Triangle up
eu: Triangelua gora

en: Triangle down
eu: Triangelua behera

en: Triangle left
eu: Triangelua ezkerrera

en: Triangle right
eu: Triangelua eskuinera

en: For scaling the <Shape specification> to positions on the page
eu: <Formaren zehaztapena> orrialdeko posizioetara eskalatzeko

en: Shape specification
eu: Formaren zehaztapena

en: Specification of the shape
eu: Formaren zehaztapena

en: Society for Industrial and Applied Mathematics (SIAM)
eu: Industria eta Aplikatutako Matematiken Elkartea (Society for Industrial and Applied Mathematics - SIAM)

en: Conjecture*
eu: Aierua*

en: Algorithm*
eu: Algoritmoa*

en: The title as it appears in the running headers
eu: Titulua nonahiko goiburuetan agertzen den bezala

en: AMS subject classifications:
eu: AMS gaien sailkapena:

en: ACM SIGPLAN (Obsolete)
eu: ACM SIGPLAN (zaharkitua)

en: Name of the conference
eu: Hitzaldiaren izena

en: Conference:
eu: Hitzaldia:

en: CopyrightYear
eu: CopyrightUrtea

en: Copyright year:
eu: Copyright-aren urtea:

en: Copyrightdata
eu: CopyrightDatuak

en: Copyright data:
eu: Copyright-aren datuak:

en: TitleBanner
eu: TituluIragarkia

en: Title banner:
eu: Tituluaren iragarkia:

en: PreprintFooter
eu: Aurre-inprimaketaOina

en: Preprint footer:
eu: Aurre-inprimaketaren orri-oina:

en: Digital Object Identifier:
eu: Objektu Digitalaren Identifikatzailea (DOI):

en: Affiliation and/or address of the author
eu: Egilearen afiliazioa edo/eta helbidea

en: Terms:
eu: Terminoak:

en: Simple CV
eu: CV bakuna

en: Topic
eu: Gaia

en: Inderscience 9.5 x 6.5 Journals
eu: Inderscience 9.5 x 6.5 Aldizkariak

en: Inderscience Journals (Obsolete)
eu: Inderscience Aldizkariak (zaharkitua)

en: New Slide:
eu: Gardenki berria:

en: Overlay
eu: Gainjarria

en: New Overlay:
eu: Gainjarri berria:

en: New Note:
eu: Ohar berria:

en: InvisibleText
eu: Testu ikusgaitza

en: <Invisible Text Follows>
eu: <Testu ikusgaitza hasten da>

en: VisibleText
eu: Testu ikuskorra

en: <Visible Text Follows>
eu: <Testu ikuskorra hasten da>

en: Postcode
eu: Posta-kodea

en: Hyphenatable Text Markup (Soul)
eu: Testu-markaketa marratxoekin (Soul)

en: Defines text styles to highlight, space-out, strike-through, underline and capitalize/small-cap text by means of the soul package. As opposed to the markup provided by the Text Properties dialog, words marked-up with soul are hyphenated.
eu: Testu-estiloak definitzen ditu testua nabardura, zuriunea, marratua, azpimarra eta maiuskulak/maiuskula txikiak 'soul' paketea erabiltzean. 'Testuaren propietateak' elkarrizketa-koadroko markaketak ez bezala, 'soul'-ekin markatutako hitzak marratxoarekin daude.

en: Spaceletters
eu: Hizki tartekatuak

en: spaced
eu: tartekatua

en: Strikethrough
eu: Marratua

en: strike
eu: marratua

en: Underline
eu: Azpimarra

en: ul
eu: azpimarra

en: hl
eu: nabarmendu

en: Capitalize
eu: Hizki larria

en: caps
eu: maiuskulak

en: spaceletters
eu: hizki tartekatuak

en: strikethrough
eu: marratua

en: underline
eu: azpimarra

en: highlight
eu: nabarmendu

en: capitalise
eu: maiuskulak

en: Capitalise
eu: Maiuskulak

en: SPIE Proceedings
eu: SPIE Jarduerak

en: Authorinfo
eu: EgileInfo

en: Authorinfo:
eu: EgileInfo:

en: ACKNOWLEDGMENTS
eu: AITORPENAK

en: UNDEFINED
eu: ZEHAZTUGABE

en: Part ##
eu: ##. zatia

en: Paragraph ##
eu: Paragrafoa ##

en: Listing ##
eu: ##. zerrendatua

en: Tables
eu: Taulak

en: Figures
eu: Irudiak

en: Algorithms
eu: Algoritmoak

en: Margin Figures
eu: Albo-irudiak

en: Margin Tables
eu: Albo-taulak

en: Marginal notes
eu: Albo-oharrak

en: Footnotes
eu: Oin-oharrak

en: Notes
eu: Oharrak

en: Branches
eu: Adarrak

en: Index Entries
eu: Indize-sarrerak

en: Listings
eu: Zerrendatuak

en: Margin
eu: Marjina

en: Greyedout
eu: Grisa

en: ERT
eu: ITG

en: Listings[[List of Listings]]
eu: Zerrendatuak

en: List of Listings
eu: Zerrendatuen zerrenda

en: Listings[[inset]]
eu: Zerrendatuak

en: Idx
eu: Ind

en: See
eu: Ikusi

en: See also
eu: Ikusi ere

en: Sort as
eu: Ordenatu

en: Subentry
eu: Azpi-sarrera

en: Argument
eu: Argumentua

en: unlabelled
eu: etiketa gabe

en: Preview
eu: Aurrebista

en: see equation[[nomencl]]
eu: ikusi ekuazioa

en: page[[nomencl]]
eu: orrialdea

en: Nomenclature[[output]]
eu: Nomenklatura

en: Verbatim*
eu: Hitzez hitz*

en: Part \thepart
eu: \thepart. zatia

en: Chapter \thechapter
eu: \thechapter. kapitulua

en: Appendix \thechapter
eu: \thechapter. eranskina

en: Subparagraph*
eu: Azpiparagrafoa*

en: Subequations
eu: Azpiekuazioak

en: Provide a straightforward way to segregate subequations in LyX. See the Math manual.
eu: Zuzeneko modu bat eskaintzen du azpiekuazioak bereizteko LyX-en. Ikusi Matematika eskuliburua.

en: PartBacktext
eu: ZatiarenAtzekoTestua

en: Part Title
eu: Zatiaren titulua

en: Title of this part
eu: Zati honen titulua

en: ChapSubtitle
eu: KapAzpititulua

en: ChapAuthor
eu: KapEgilea

en: ChapMotto
eu: MottoKapitulua

en: Run-in headings
eu: Nonahiko izenburuak

en: Sub-run-in headings
eu: Azpi-nonahiko izenburuak

en: Extrachap
eu: KapGehigarria

en: extrachap
eu: kapGehigarria

en: Author data:
eu: Egilearen datuak:

en: TOC title:
eu: Aurkibidearen titulua:

en: TOC author:
eu: Aurk. egilea:

en: Running Author
eu: Nonahiko egilea

en: Running Chapter
eu: Nonahiko kapitulua

en: Running chapter:
eu: Nonahiko kapitulua:

en: Running Section
eu: Nonahiko atala

en: Running section:
eu: Nonahiko atala:

en: Abstract*
eu: Laburpena*

en: Abstract* (not printed)
eu: Laburpena* (inprimatu gabe)

en: Foreword
eu: Hitzaurrea

en: Alternative name
eu: Ordezko izena

en: Longest Description Label
eu: Azalpen luzeenaren etiketa

en: Longest description label
eu: Azalpen luzeenaren etiketa

en: Petit
eu: Txikia

en: Svgraybox
eu: SV-koadrogrisa

en: Proof(QED)
eu: Frogapena(QED)

en: Proof(smartQED)
eu: Frogapena(QEDdotorea)

en: Springer's Global Journal Template (Obsolete Version)
eu: Springer aldizkariaren txantiloi globala (bertsio zaharkitua)

en: Headnote
eu: Goi-oharra

en: Headnote (optional):
eu: Goi-oharra (aukerakoa):

en: thanks
eu: esker ona

en: Inst
eu: Erak.

en: Institute #
eu: Erakundea #

en: Corr Author:
eu: Dagokion egilea:

en: Offprints
eu: Separatak

en: Offprints:
eu: Separatak:

en: Springer's Global Journal Template (V. 3)
eu: Springer aldizkariaren txantiloi globala (3. bertsioa)

en: Subclass
eu: Azpiklasea

en: Mathematics Subject Classification
eu: Matematikako gaien sailkapena

en: CR Subject Classification
eu: CR gaien sailkapena

en: Solution \thesolution
eu: \thesolution emaitza

en: Journal of Geodesy (Springer)
eu: Geodesia aldizkaria (Springer)

en: Springer Monographs (svmono)
eu: Springer monografiak (svmono)

en: Springer Contributed Books (svmult)
eu: Springer lagundutako liburuak (svmult)

en: Title*
eu: Titulua*

en: Title*:
eu: Titulua*:

en: Contributors
eu: Laguntzaileak

en: List of Contributors
eu: Laguntzaileen zerrenda

en: Contributor List
eu: Laguntzaileen zerrenda

en: For editors
eu: Editoreentzako

en: Probability Theory and Related Fields (Springer svprobth)
eu: Probabilitateen teoria eta dagokion eremuak (Springer svprobth)

en: Allows to use the statistical language S/R as a literate programming tool via the Sweave() function. For more info see Help > Specific Manuals > Sweave.
eu: Programazio literarioaren tresna bezala S/R hizkuntza estatistikoa erabiltzea baimentzen da Sweave() funtzioaren bidez. Xehetasun gehiagorako, ikusi Laguntza > Eskuliburu zehatzak > Sweave.

en: Sweave Input File
eu: Sweave sarrerako fitxategia

en: Number Tables by Section
eu: Taula kopurua ataleko

en: Resets the table number at section start and prepends the section number to the table number, as in 'Table 2.1'.
eu: Taula kopurua berrezartzen du atal bakoitzaren hasieran eta atalaren zenbakia jartzen dio aurretik taularen zenbakiari, '2.1 taula' bezala.

en: Japanese Article (Standard Class, vertical Writing)
eu: Japoniera artikulua (klase arrunta, idazkera bertikala)

en: Japanese Book (Standard Class, vertical Writing)
eu: Japoniera liburua (klase arrunta, idazkera bertikala)

en: Fancy Colored Boxes
eu: Kolore dotoreko kutxak

en: Adds custom insets that support colored boxes via the tcolorbox package. See the tcolorbox documentation for details.
eu: Gehitu koloreztatutako kutxak baimentzen dituzten txertakuntza pertsonalizatuak tcolorbox paketea erabiliz. Ikusi tcolorbox dokumentazioa xehetasun gehiagorako.

en: Color Box
eu: Koloredun kutxa

en: Color Box Options
eu: Koloredun kutxaren ezarpenak

en: Insert the color box options here (see tcolorbox manual)
eu: Txertatu koloredun kutxaren aukerak hemen (ikusi tcolorbox eskuliburua)

en: Dynamic Color Box
eu: Kolore dinamikodun kutxa

en: Color Box (Dynamic)
eu: Koloredun kutxa (dinamikoa)

en: Fit Color Box
eu: Bete koloredun kutxa

en: Color Box (Fit Contents)
eu: Koloredun kutxa (bete edukia)

en: Raster Color Box
eu: Matrizeko koloredun kutxa

en: Subtitle Options
eu: Azpitituluaren aukerak

en: Insert the options here
eu: Txertatu aukerak hemen

en: Color Box Separator
eu: Koloredun kutxaren bereizlea

en: Color Boxes
eu: Koloredun kutxak

en: Color Box Line
eu: Koloredun kutxaren marra

en: Color Box Setup
eu: Koloredun kutxaren konfigurazioa

en: New Color Box Type
eu: Koloredun kutxa mota berria

en: New Box Options
eu: Kutxa berriaren aukerak

en: Options for the new box type (optional)
eu: Koloredun kutxa mota berriaren aukerak (aukerakoa)

en: Name of the new box type
eu: Kutxa mota berriaren izena

en: Arguments
eu: Argumentuak

en: Number of arguments (remove this inset if none!)
eu: Argumentu kopurua (kendu txertakuntza hau bat ere ez badago!)

en: Default Value
eu: Balio lehenetsia

en: Default value for argument (keep empty!)
eu: Argumentuaren balio lehenetsia (mantendu hutsik!)

en: Custom Color Box 1
eu: 1. koloredun kutxa pertsonalizatua

en: More Color Box Options
eu: Koloredun kutxa aukera gehiago

en: Insert more color box options here
eu: Txertatu koloredun kutxaren aukera gehiago hemen

en: Custom Color Box 2
eu: 2. koloredun kutxa pertsonalizatua

en: Custom Color Box 3
eu: 3. koloredun kutxa pertsonalizatua

en: Custom Color Box 4
eu: 4. koloredun kutxa pertsonalizatua

en: Custom Color Box 5
eu: 5. koloredun kutxa pertsonalizatua

en: theorems
eu: teoremak

en: Fact \thefact.
eu: \thefact. egitatea.

en: Definition \thedefinition.
eu: \thedefinition. definizioa.

en: Example \theexample.
eu: \theexample. adibidea.

en: Problem \theproblem.
eu: \theproblem. buruketa.

en: Exercise \theexercise.
eu: \theexercise. ariketa.

en: AMS Theorems (Numbered by Type)
eu: AMS Teoremak (moten arabera zenbatuta)

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
eu: Teoremen eta frogapenen inguruneak definitzen ditu AMS tresnak erabiliz. Zenbatutako eta zenbatu gabeko motak eskaintzen dira.  AMS Teorema modulu soilaren alderantziz, hemen eskainitako teorema mota desberdin bakoitzak bereizitako zenbatzaile bat du (adib. teorema 1, teorema 2, lema 1, proposamena 4, ...). Zenbaketaren esparrua dokumentu osoa da. Kapitulu eta ataletako esparruetako zenbaketarentzako erabili 'Kapituluen arabera' / 'Atalen arabera' moduluak urrenez urren.

en: AMS Theorems (Numbered by Type within Chapters)
eu: AMS Teoremak (kapituluko moten arabera zenbatuta)

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. Contrary to the plain AMS Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1.1, theorem 1.2, lemma 1.1, proposition 1.1, theorem 1.3, lemma 1.2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering restarts for each chapter: theorem 1.1, theorem 2.1, ...
eu: Teoremen eta frogapenen inguruneak definitzen ditu hedatutako AMS tresnak erabiliz. Zenbatutako eta zenbatu gabeko motak eskaintzen dira.  AMS Teorema modulu soilaren alderantziz, hemen eskainitako teorema mota desberdin bakoitzak bereizitako zenbatzaile bat du (adib. 1.1. teorema 1,2. teorema 2, 1.1. lema, 1.1. proposizioa, 1.3. teorema, 1.2 lema,..., 1. ondorengoen ordez: 1. teorema, 2. teorema, 3. lema, 4. proposizioa,...). Zenbaketa kapitulu bakoitzean hasten da berriro: 1.1. teorema, 2.1. teorema, ...

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type)
eu: AMS Teoremak (hedatua, motaren arabera zenbatuta)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., criterion 1, criterion 2, axiom 1, assumption 1, criterion 3, ..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4, ...).
eu: Teoremen ingurune gehigarri batzuk definitzen ditu AMS teoremak paketeekinerabiltzeko. Irizpidea, algoritmoa, axioma, baldintza, oharra, notazioa, laburpena, ondorioa, hipotesia eta kasua, bai zenbatuta bai zenbatu gabeko formetan dauzka. Hedatutako AMS soilaren alderantziz, hemen eskainitako teorema mota desberdin bakoitzak bereizitako zenbatzaile bat du (adib. irizpidea 1, irizpidea 2, axioma 1, hipotesia 1, irizpidea 3, ...,  irizpidea 1, irizpidea 2, axioma 3, hipotesia 4 zerrendaren alderantziz).

en: Criterion \thecriterion.
eu: \thecriterion. irizpidea.

en: Criterion*
eu: Irizpidea*

en: Criterion.
eu: Irizpidea.

en: Algorithm \thealgorithm.
eu: \thealgorithm. algoritmoa.

en: Algorithm.
eu: Algoritmoa.

en: Axiom \theaxiom.
eu: \theaxiom. axioma.

en: Axiom*
eu: Axioma*

en: Axiom.
eu: Axioma.

en: Condition \thecondition.
eu: \thecondition. baldintza.

en: Condition*
eu: Baldintza*

en: Condition.
eu: Baldintza.

en: Note \thenote.
eu: \thenote. oharra.

en: note
eu: oharra

en: Note*
eu: Oharra*

en: Note.
eu: Oharra.

en: Notation \thenotation.
eu: \thenotation. notazioa.

en: Notation*
eu: Notazioa*

en: Notation.
eu: Notazioa.

en: Summary \thesummary.
eu: \thesummary. laburpena.

en: Summary*
eu: Laburpena*

en: Summary.
eu: Laburpena.

en: Conclusion \theconclusion.
eu: \theconclusion. ondorioa.

en: Conclusion*
eu: Ondorioa*

en: Conclusion.
eu: Ondorioa.

en: Assumption \theassumption.
eu: \theassumption. hipotesia.

en: Assumption*
eu: Hipotesia*

en: Assumption.
eu: Hipotesia.

en: Question*
eu: Galdera*

en: Question.
eu: Galdera.

en: AMS Theorems (Extended, Numbered by Type within Chapters)
eu: AMS Teoremak (hedatua, kapituluko moten arabera zenbatuta)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Assumption, and Case, in both numbered and non-numbered forms. Contrary to the plain AMS-Extended module, the different theorem types provided here each have a separate counter, restarted with each new chapter (e.g., criterion 1.1, criterion 1.2, axiom 1.1, assumption 1.1, #criterion 2.1, criterion 2.2, axiom 2.1..., as opposed to criterion 1, criterion 2, axiom 3, assumption 4...)
eu: Teoremen ingurune gehigarri batzuk definitzen ditu AMS teoremak paketeekinerabiltzeko. Irizpidea, algoritmoa, axioma, baldintza, oharra, notazioa, laburpena, ondorioa, hipotesia eta kasua, bai zenbatuta bai zenbatu gabeko formetan dauzka. Hedatutako AMS soilaren alderantziz, hemen eskainitako teorema mota desberdin bakoitzak bereizitako zenbatzaile bat du kapitulu berri bakoitzean berrasiz (adib. irizpidea 1.1, irizpidea 1.2, axioma 1.1, hipotesia 1.1, #irizpidea 2.1, irizpidea 2.2, axioma 2.1..., irizpidea 1, irizpidea 2, axioma 3, hipotesia 4 zerrendaren alderantziz).

en: AMS Theorems (Extended)
eu: AMS Teoremaak (hedatua)

en: Defines some additional theorem environments for use with the AMS theorems packages. Includes Criterion, Algorithm, Axiom, Condition, Note, Notation, Summary, Conclusion, Fact, Assumption, Case, and Question, in both numbered and non-numbered forms.
eu: Teoremen ingurune gehigarri batzuk definitzen ditu AMS teoremen paketeekin batera erabiltzeko. Irizpidea, algoritmoa, axioma, baldintza, oharra, notazioa, laburpena, ondorioa, egitatea, hipotesia, kasua eta galdera, bai zenbatuta bai zenbatu gabeko formetan dauzka.

en: Criterion \thetheorem.
eu: \thetheorem. irizpidea.

en: Algorithm \thetheorem.
eu: \thetheorem. algoritmoa.

en: Axiom \thetheorem.
eu: \thetheorem. axioma.

en: Condition \thetheorem.
eu: \thetheorem. baldintza.

en: Note \thetheorem.
eu: \thetheorem. oharra.

en: Notation \thetheorem.
eu: \thetheorem. notazioa.

en: Summary \thetheorem.
eu: \thetheorem. laburpena.

en: Conclusion \thetheorem.
eu: \thetheorem. ondorioa.

en: Assumption \thetheorem.
eu: \thetheorem. axioma.

en: Question \thetheorem.
eu: \thetheorem. galdera.

en: Fact \thetheorem.
eu: \thetheorem. egitatea.

en: Problem \thetheorem.
eu: \thetheorem. buruketa.

en: Exercise \thetheorem.
eu: \thetheorem. ariketa.

en: Solution \thetheorem.
eu: \thetheorem. emaitza.

en: Remark \thetheorem.
eu: \thetheorem. oharpena.

en: AMS Theorems
eu: AMS Teoremak

en: Defines theorem environments and the proof environment using the extended AMS machinery. Both numbered and unnumbered types are provided. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
eu: Teoremen eta frogapenen inguruneak definitzen ditu hedatutako AMS tresnak erabiliz. Bai zenbatutako bai zenbatu gabeko motak eskaintzen dira. Lehenetsi gisa, teoremak jarraian zenbatzen dira dokumentuan zehar. Hau ordea, alda daiteke Teoremak (... arabera zenbatuta) modulua kargatuz.

en: Standard Theorems (Numbered by Type)
eu: Teorema arruntak (moten arabera zenbatuta)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering's scope is the whole document. For chapter- and section-wide numbering, use one of the 'within Sections'/'within Chapters' modules, respectively.
eu: Teoremen ingurune batzuk definitzen ditu ez-AMS klaseak erabiliz. Teorema moduluaren alderantziz, teorema mota desberdinak eskaintzen dira hemen, bakoitzak zenbatzaile bereizi bat edukiz (adib. 1. teorema, 2. teorema, 1. lemma, 1, proposizioa, 3. teorema, 2. lema, ... ondorengo zenbaketaren ordez:  1. teorema, 2. teorema, 3. lema, 4. proposizioa, ...). Zenbaketaren esparrua dokumentu osoa da. Kapitulu eta ataletako esparruetako zenbaketarentzako erabili 'Kapituluen arabera' / 'Atalen arabera' moduluak urrenez urren.

en: Case (Level 1)
eu: Kasua (1. maila)

en: Case \arabic{casei}
eu: \arabic{casei}. kasua

en: Case \arabic{casei}.
eu: \arabic{casei}. kasua.

en: Case (Level 2)
eu: Kasua (2. maila)

en: Case \roman{caseii}.
eu: \roman{caseii}. kasua.

en: Case \roman{caseii}
eu: \roman{caseii}. kasua

en: Case (Level 3)
eu: Kasua (3. maila)

en: Case \alph{caseiii}.
eu: \alph{caseiii} kasua.

en: Case \alph{caseiii}
eu: \alph{caseiii} kasua

en: Case (Level 4)
eu: Kasua (4. maila)

en: Case \arabic{caseiv}
eu: \arabic{caseiv}. kasua

en: Case \arabic{caseiv}.
eu: \arabic{caseiv}. kasua.

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Chapters)
eu: Teorema arruntak (kapituluko moten arabera zenbatuta)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each chapter start.
eu: Teoremen ingurune batzuk definitzen ditu ez-AMS klaseak erabiliz. Teorema moduluaren alderantziz, teorema mota desberdinak eskaintzen dira hemen, bakoitzak zenbatzaile bereizi bat edukiz (adib. 1. teorema, 2. teorema, 1. lemma, 1, proposizioa, 3. teorema, 2. lema, ... ondorengo zenbaketaren ordez:  1. teorema, 2. teorema, 3. lema, 4. proposizioa, ...). Kapitulu bakoitzean hasten da berriro zenbaketa.

en: Standard Theorems (Numbered by Chapter)
eu: Teorema arruntak (kapituluen arabera zenbatuta)

en: Numbers theorems and the like by chapter (i.e., the counter is reset at each chapter start). Use this module only with document classes that provide a chapter environment.
eu: Teoremak eta antzekoak zenbatzen ditu kapituluen arabera (adib. zenbatzailea kapitulu bakoitzaren hasieran berrezartzen da). Erabili modulu hau soilik kapitulua ingurunea eskaintzen dituzten dokumentuetan.

en: Fact ##
eu: ##. egitatea

en: Definition ##
eu: ##. definizioa

en: Example ##
eu: ##. adibidea

en: Problem ##
eu: ##. buruketa

en: Exercise ##
eu: ##. ariketa

en: Note ##
eu: ##. oharra

en: Standard Theorems (Nameable)
eu: Teorema arruntak (Izendagarria)

en: Facilitates the use of named theorems. The name of the theorem goes into the 'Additional Theorem Text' argument.
eu: Izendatutako teoremen erabilpena errazten du. Teoremaren izena 'Teoremaren testu gehigarria' argumentuan joaten da.

en: Named Theorem
eu: Izendatutako teorema

en: Named Theorem.
eu: Izendatutako teorema.

en: Example*
eu: Adibidea*

en: Problem*
eu: Buruketa*

en: Exercise*
eu: Ariketa*

en: Solution*
eu: Emaitza*

en: Claim*
eu: Aldarrikapena*

en: Alternative proof string
eu: Frogapenaren ordezko adierazpena

en: Standard Theorems (Numbered by Type within Sections)
eu: Teorema arruntak (ataleko moten arabera zenbatuta)

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. Contrary to the plain Theorem module, the different theorem types provided here each have a separate counter (e.g., theorem 1, theorem 2, lemma 1, proposition 1, theorem 3, lemma 2, ..., as opposed to theorem 1, theorem 2, lemma 3, proposition 4, ...). The numbering is reset at each section start.
eu: Teoremen ingurune batzuk definitzen ditu ez-AMS klaseak erabiliz. Teorema moduluaren alderantziz, teorema mota desberdinak eskaintzen dira hemen, bakoitzak zenbatzaile bereizi bat edukiz (adib. 1. teorema, 2. teorema, 1. lemma, 1, proposizioa, 3. teorema, 2. lema, ... ondorengo zenbaketaren ordez:  1. teorema, 2. teorema, 3. lema, 4. proposizioa, ...). Atal bakoitzaren hasieran berrezartzen da zenbaketa.

en: Standard Theorems (Numbered by Section)
eu: Teorema arruntak (atalen arabera zenbatuta)

en: Numbers theorems and the like by section (i.e., the counter is reset at each section start).
eu: Teoremak eta antzekoak zenbatzen ditu atalen arabera (adib. zenbatzailea atal bakoitzaren hasieran berrezartzen da).

en: Conjecture.
eu: Aierua.

en: Fact*
eu: Egitatea*

en: Problem.
eu: Buruketa.

en: Exercise.
eu: Ariketa.

en: Solution.
eu: Emaitza.

en: Remark.
eu: Oharpena.

en: Standard Theorems (Unnumbered)
eu: Teorema arruntak (zenbatu gabe)

en: Defines only unnumbered theorem environments, and the proof environment, using the extended AMS machinery.
eu: Zenbatu gabeko teoremen eta frogapenen inguruneak definitzen ditu, hedatutako AMS tresnak erabiliz.

en: Standard Theorems
eu: Teorema arruntak

en: Defines some theorem environments for use with non-AMS classes. By default, the theorems are numbered consecutively throughout the document. This can be changed by loading one of the 'Theorems (Numbered by ...)' modules.
eu: Teoremen ingurunea definitzen du ez-AMS klaseak erabiliz. Lehenetsi gisa, teoremak jarraian zenbatzen dira dokumentuan zehar. Portaera hau aldatzeko kargatu Teoremak (... arabera zenbatuta) moduluetariko bat.

en: Name/Title
eu: Izena/Titulua

en: Alternative optional name or title
eu: Aukerako ordezko izena edo titulua

en: Prop \theprop.
eu: \theprop. prop.

en: Prob(lem)
eu: Buru(keta)

en: Prob
eu: Buruk

en: Sol
eu: Ebazpena

en: # [number of Prob]
eu: # [buruketaren zenbakia]

en: Label of Problem
eu: Buruketaren etiketa

en: Label of the corresponding problem
eu: Dagokion buruketaren etiketa

en: Property ##
eu: ##. propietatea

en: Property \theproperty.
eu: \theproperty. propietatea.

en: TODO Notes
eu: EGITEKO oharrak

en: Provides custom insets to insert TODO items in your document (using the todonotes package). In order to generate a 'List of TODOs', the module provides a paragraph style. Passing 'final' as document class option suppresses the output of TODO notes.
eu: 'todonotes' paketea erabiliz zure dokumentuan EGITEKO elementuak txertatzeko txertakuntza pertsonalizatuak eskaintzen ditu. 'EGITEKOen zerrenda' bat sortzeko, moduluak paragrafo estilo bat eskaintzen du. Dokumentuko klase gisa 'final' igorriz, EGITEKO oharrak irteeratik kentzen ditu.

en: TODO
eu: EGITEKO

en: List of TODOs
eu: EGITEKOen zerrenda

en: [List of TODOs]
eu: [EGITEKOen zerrenda]

en: List of TODOs Heading|s
eu: EGITEKOen zerrendaren izenburua|z

en: Enter a custom header for the List of TODOs here
eu: Sartu 'EGITEKOen zerrenda'ren goiburu pertsonalizatua hemen

en: TODO Note (Margin)
eu: EGITEKO oharra (alboa)

en: TODO (Margin)
eu: EGITEKO (alboa)

en: TODO Note Options|s
eu: EGITEKO oharraren aukerak|k

en: See the todonotes manual for possible options
eu: Ikusi todonotes eskuliburua aukera erabilgarriak ezagutzeko

en: TODO Note (inline)
eu: EGITEKO oharra (lerroan)

en: TODO (Inline)
eu: EGITEKO (lerroan)

en: Missing Figure
eu: Irudia falta da

en: Missing Figure Note Options|s
eu: Irudia falta da oharraren aukerak|k

en: Todo[Inline]
eu: Egiteko[lerroan]

en: Todo[margin]
eu: Egiteko[alboa]

en: MissingFigure
eu: IrudiaFaltaDa

en: Japanese Report (Standard Class, vertical Writing)
eu: Japoniera txostena (klase arrunta, idazkera bertikala)

en: Tufte Book
eu: Tufte liburua

en: sidenote
eu: albo-oharra

en: bibl. entry
eu: bibl. sarrera

en: Marginnote
eu: Albo-oharra

en: marginnote
eu: albo-oharra

en: NewThought
eu: Burutazio berria

en: new thought
eu: burutazio berria

en: AllCaps
eu: Guztiak maiuskuletan

en: allcaps
eu: guztiak maiuskuletan

en: SmallCaps
eu: Maiuskula txikiak

en: smallcaps
eu: maiuskula txikiak

en: Full Width
eu: Zabalera osoa

en: Margin Figure
eu: Albo-irudia

en: Margin Figure ##
eu: ##. albo-irudia

en: Margin Table
eu: Albo-taula

en: Margin Table ##
eu: ##. albo-taula

en: MarginTable
eu: Albo-taula

en: MarginFigure
eu: Albo-irudia

en: Tufte Handout
eu: Tufte esku-orria

en: Handouts
eu: Esku-orriak

en: Variable-width Minipages
eu: Zabalera aldakorreko orritxoak

en: Adds a 'Minipage (Var. Width)' inset using the varwidth LaTeX package. The varwidth package provides a variable-width minipage, whose resulting width is the width of its contents (if this does not exceed the specified maximum width).  The inset has two optional arguments: vertical adjustment (c|t|b) and maximum width (defaults to \linewidth).  For an example, see File > Open Example > Modules > Variable-width Minipages.
eu: 'Orritxoa (zabalera ald.)' txertakuntza gehitzen du LaTeX-eko 'varwidth' paketea erabiliz. 'varwidth' paketeak zabalera aldakorreko orritxoa  bat eskaintzen du, emaitzako zabalera bere edukiaren zabalera izanik (honek zehaztutako gehienezko zabalera ez badu gainditzen). Txertakuntzak bi aukera ditu: doikuntza bertikala (c|t|b) eta gehienezko zabalera (lehenetsia: \linewidth). Irakurri Fitxategia > Ireki adibidea > Moduluak > Zabalera-aldakorrak Orritxoekin.

en: Minipage (Var. Width)
eu: Orritxoa (zabalera ald.)

en: Minipage (var.)
eu: Orritxoa (ald.)

en: Vert. Adjustment
eu: Doikuntza bert

en: Vertical adjustment: c (center), t (top) or b (bottom)
eu: Doikuntza bertikala: c (zentroa), t (goia) edo b (behea)

en: Max. Width
eu: Gehien. zabalera

en: Maximum width (default: \linewidth)
eu: Gehienezko zabalera (lehenetsia: \linewidth)

en: Ignore
eu: Ez ikusi egin

en: Afrikaans
eu: Afrikaansa

en: Albanian
eu: Albaniera

en: English (USA)
eu: Ingelesa (AEB)

en: Amharic
eu: Amharica

en: Greek (ancient)
eu: Grekoa (zaharra)

en: Armenian
eu: Armeniera

en: Asturian
eu: Asturiera

en: English (Australia)
eu: Ingelesa (Australia)

en: German (Austria, old spelling)
eu: Alemana (Austria, hizkera zaharra)

en: German (Austria)
eu: Alemana (Austria)

en: Azerbaijani
eu: Azerbaijanera

en: Indonesian
eu: Indonesiera

en: Malay
eu: Malaysiera

en: Basque
eu: Euskara

en: Belarusian
eu: Bielorrusiera

en: Bengali
eu: Bengaliera

en: Bosnian
eu: Bosniera

en: Portuguese (Brazil)
eu: Portugesa (Brasil)

en: Breton
eu: Bretoiera

en: English (UK)
eu: Ingelesa (EB)

en: Bulgarian
eu: Bulgariera

en: English (Canada)
eu: Ingelesa (Kanada)

en: French (Canada)
eu: Frantsesa (Kanada)

en: Catalan
eu: Katalana

en: Chinese (simplified)
eu: Txinatar soildua

en: Chinese (traditional)
eu: Txinatar tradizionala

en: Church Slavonic
eu: Eslaviera liturgia

en: Coptic
eu: Koptoera

en: Croatian
eu: Kroaziera

en: Czech
eu: Txekiera

en: Danish
eu: Daniera

en: Divehi (Maldivian)
eu: Divehi (Maldiva)

en: Dutch
eu: Nederlandera

en: English
eu: Ingelesa

en: Esperanto
eu: Esperantoa

en: Estonian
eu: Estoniera

en: Farsi
eu: Farsiera

en: Finnish
eu: Finlandiera

en: French
eu: Frantsesa

en: Friulian
eu: Friulera

en: Galician
eu: Galiziera

en: Georgian
eu: Georgiera

en: German (old spelling)
eu: Alemana (hizkera zaharra)

en: German
eu: Alemana

en: German (Switzerland)
eu: Alemana (Suitza)

en: German (Switzerland, old spelling)
eu: Alemana (Suitza, hizkera zaharra)

en: Greek
eu: Grekoa

en: Greek (polytonic)
eu: Grekoa (politonikoa)

en: Hebrew
eu: Hebreera

en: Hindi
eu: Hindiera

en: Icelandic
eu: Islandiera

en: Irish
eu: Irlandera

en: Italian
eu: Italiera

en: Japanese
eu: Japoniera

en: Kannada
eu: Kannadiera

en: Kazakh
eu: Kazakhera

en: Khmer
eu: Khemerera

en: Korean
eu: Koreera

en: Kurdish (Kurmanji)
eu: Kurduera (Kurmanji)

en: Lao
eu: Laosera

en: Latvian
eu: Letoniera

en: Lithuanian
eu: Lituaniera

en: Lower Sorbian
eu: Behe Sorabiera

en: Hungarian
eu: Hungariera

en: Macedonian
eu: Mazedoniera

en: Malayalam
eu: Malayalama

en: Marathi
eu: Marathera

en: Mongolian
eu: Mongoliera

en: English (New Zealand)
eu: Ingelesa (Zeelanda Berria)

en: Norwegian (Bokmaal)
eu: Norvegiera (Bokmal)

en: Norwegian (Nynorsk)
eu: Norvegiera (Nynorsk)

en: Occitan
eu: Okzitaniera

en: Russian (Petrine orthography)
eu: Errusiera (Petrine ortografia)

en: Piedmontese
eu: Piemontearra

en: Polish
eu: Poloniera

en: Portuguese
eu: Portugesa

en: Romanian
eu: Errumaniera

en: Romansh
eu: Erromantxera

en: Russian
eu: Errusiera

en: North Sami
eu: Iparraldeko Samiera

en: Sanskrit
eu: Sanskritoa

en: Serbian
eu: Serbiera

en: Serbian (Latin)
eu: Serbiera (latina)

en: Slovak
eu: Eslovakiera

en: Slovene
eu: Esloveniera

en: Spanish
eu: Gaztelera

en: Spanish (Mexico)
eu: Gaztelera (Mexiko)

en: Swedish
eu: Suediera

en: Syriac
eu: Siriera

en: Tamil
eu: Tamilera

en: Telugu
eu: Teluguera

en: Thai
eu: Thailandiera

en: Tibetan
eu: Tibetera

en: Turkish
eu: Turkiera

en: Turkmen
eu: Turkmeniera

en: Ukrainian
eu: Ukrainera

en: Upper Sorbian
eu: Goi Sorabiera

en: Urdu
eu: Urduera

en: Vietnamese
eu: Vietnamera

en: Welsh
eu: Galesa

en: Black
eu: Beltza

en: White
eu: Zuria

en: Yellow
eu: Horia

en: Red
eu: Gorria

en: Blue
eu: Urdina

en: Cyan
eu: Cyana

en: Green
eu: Berdea

en: Crimson Pro (Medium)
eu: Crimson Pro (ertaina)

en: Crimson Pro (Light)
eu: Crimson Pro (arina)

en: Crimson Pro (Extralight)
eu: Crimson Pro (oso arina)

en: DejaVu Serif (Condensed)
eu: DejaVu Serif (trinkoa)

en: IBM Plex Serif (Thin)
eu: IBM Plex Serif (mehea)

en: IBM Plex Serif (Extra Light)
eu: IBM Plex Serif (oso arina)

en: IBM Plex Serif (Light)
eu: IBM Plex Serif (arina)

en: Noto Serif (Medium)
eu: Noto Serif (ertaina)

en: Noto Serif (Thin)
eu: Noto Serif (mehea)

en: Noto Serif (Light)
eu: Noto Serif (arina)

en: Noto Serif (Extralight)
eu: Noto Serif (oso arina)

en: Chivo (Thin)
eu: Chivo (mehea)

en: Chivo (Light)
eu: Chivo (arina)

en: Chivo (Medium)
eu: Chivo (ertaina)

en: DejaVu Sans (Condensed)
eu: DejaVu Sans (trinkoa)

en: Fira Sans (Book)
eu: Fira Sans (liburua)

en: Fira Sans (Light)
eu: Fira Sans (arina)

en: Fira Sans (Extralight)
eu: Fira Sans (oso arina)

en: Fira Sans (Ultralight)
eu: Fira Sans (oso oso arina)

en: Fira Sans (Thin)
eu: Fira Sans (mehea)

en: IBM Plex Sans (Condensed)
eu: IBM Plex Sans (trinkoa)

en: IBM Plex Sans (Thin)
eu: IBM Plex Sans (mehea)

en: IBM Plex Sans (Extra Light)
eu: IBM Plex Sans (oso arina)

en: IBM Plex Sans (Light)
eu: IBM Plex Sans (arina)

en: Iwona (Light)
eu: Iwona (arina)

en: Iwona (Condensed)
eu: Iwona (trinkoa)

en: Iwona (Light Condensed)
eu: Iwona (arin trinkoa)

en: Kurier (Light)
eu: Kurier (arina)

en: Kurier (Condensed)
eu: Kurier (trinkoa)

en: Kurier (Light Condensed)
eu: Kurier (arin trinkoa)

en: Noto Sans (Medium)
eu: Noto Sans (ertaina)

en: Noto Sans (Thin)
eu: Noto Sans (mehea)

en: Noto Sans (Light)
eu: Noto Sans (arina)

en: Noto Sans (Extralight)
eu: Noto Sans (oso arina)

en: IBM Plex Mono (Thin)
eu: IBM Plex Mono (mehea)

en: IBM Plex Mono (Extra Light)
eu: IBM Plex Mono (oso arina)

en: IBM Plex Mono (Light)
eu: IBM Plex Mono (arina)

en: TX Typewriter
eu: TX Idazmakina

en: Crimson (New TX)
eu: Crimson (TX berria)

en: URW Garamond (New TX)
eu: URW Garamond (TX berria)

en: Iwona (Math)
eu: Iwona (matematikak)

en: Kurier (Math)
eu: Kurier (matematikak)

en: Libertine (New TX)
eu: Libertine (TX berria)

en: Minion Pro (New TX)
eu: Minion Pro (TX berria)

en: Times Roman (New TX)
eu: Times Roman (TX berria)

en: Extended [ucs] (utf8x)
eu: Hedatua [ucs] (utf8x)

en: Armenian (ArmSCII8)
eu: Armeniera (ArmSCII8)

en: Western European (ISO 8859-1)
eu: Europako Mendebaldekoa (ISO 8859-1)

en: Central European (ISO 8859-2)
eu: Europako Erdialdekoa (ISO 8859-2)

en: South European (ISO 8859-3)
eu: Europako Hegoaldekoa (ISO 8859-3)

en: Baltic (ISO 8859-4)
eu: Baltikoa (ISO 8859-4)

en: Cyrillic (ISO 8859-5)
eu: Zirilikoa (ISO 8859-5)

en: Arabic (ISO 8859-6)
eu: Arabiera (ISO 8859-6)

en: Greek (ISO 8859-7)
eu: Grekoa (ISO 8859-7)

en: Hebrew (ISO 8859-8)
eu: Hebreera (ISO 8859-8)

en: Turkish (ISO 8859-9)
eu: Turkiera (ISO 8859-9)

en: Baltic (ISO 8859-13)
eu: Baltikoa (ISO 8859-13)

en: Western European (ISO 8859-15)
eu: Europako Mendebaldekoa (ISO 8859-15)

en: South-Eastern European (ISO 8859-16)
eu: Europako Eki-Hegoaldekoa (ISO 8859-16)

en: Western European (Macintosh Roman)
eu: Europako Mendebaldekoa (Macintosh erromatarra)

en: Western European (CP 850)
eu: Europako Mendebaldekoa (CP 850)

en: Central European (CP 852)
eu: Europako Erdialdekoa (CP 852)

en: Cyrillic (CP 855)
eu: Zirilikoa (CP 855)

en: Western European (CP 858)
eu: Europako Mendebaldekoa (CP 858)

en: Hebrew (CP 862)
eu: Hebreera (CP 862)

en: Nordic languages (CP 865)
eu: Hizkuntza nordikoak (CP 865)

en: Cyrillic (CP 866)
eu: Zirilikoa (CP 866)

en: Central European (CP 1250)
eu: Europako Erdialdekoa (CP 1250)

en: Cyrillic (CP 1251)
eu: Zirilikoa (CP 1251)

en: Western European (CP 1252)
eu: Europako Mendebaldekoa (CP 1252)

en: Hebrew (CP 1255)
eu: Hebreera (CP 1255)

en: Arabic (CP 1256)
eu: Arabiera (CP 1256)

en: Baltic (CP 1257)
eu: Baltikoa (CP 1257)

en: Cyrillic (KOI8-R)
eu: Zirilikoa (KOI8-R)

en: Cyrillic (KOI8-U)
eu: Zirilikoa (KOI8-U)

en: Cyrillic (pt 154)
eu: Zirilikoa (pt 154)

en: Thai (TIS 620-0)
eu: Thailandiera (TIS 620-0)

en: Chinese (traditional) (Big5)
eu: Txinatar tradizionala (Big5)

en: Japanese (CJK) (SJIS)
eu: Japoniera (CJK) (SJIS)

en: Chinese (simplified) (EUC-CN)
eu: Txinatar soildua (EUC-CN)

en: Chinese (simplified) (GBK)
eu: Txinatar soildua (GBK)

en: Japanese (CJK) (JIS)
eu: Japoniera (CJK) (JIS)

en: Korean (EUC-KR)
eu: Koreera (EUC-KR)

en: Extended [CJK] (Chinese/Japanese/Korean)
eu: Hedatua [CJK] (Txinera/Japoniera/Koreera)

en: Chinese (traditional) (EUC-TW)
eu: Txinatar tradizionala (EUC-TW)

en: Japanese (CJK) (EUC-JP)
eu: Japoniera (CJK) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (EUC-JP)
eu: Japoniera (pLaTeX) (EUC-JP)

en: Japanese (pLaTeX) (JIS)
eu: Japoniera (pLaTeX) (JIS)

en: Japanese (pLaTeX) (SJIS)
eu: Japoniera (pLaTeX) (SJIS)

en: Extended [pLaTeX] (Japanese)
eu: Hedatua [pLaTeX] (Japoniera)

en: Direct
eu: Zuzenekoa

en: Array Environment|y
eu: Matrize-ingurunea|M

en: Cases Environment|C
eu: Kasuen ingurunea|K

en: Aligned Environment|l
eu: 'Lerrokatuta' ingurunea|L

en: AlignedAt Environment|v
eu: 'LerrokatutaNon' ingurunea|N

en: Gathered Environment|h
eu: 'Bilduta' ingurunea|B

en: Split Environment|S
eu: Zatitze ingurunea|S

en: Delimiters...|r
eu: Mugatzaileak...|g

en: Matrix...|x
eu: Matrizea...|a

en: Macro|o
eu: Makroa|o

en: AMS align Environment|a
eu: AMS 'lerrokatu' ingurunea|A

en: AMS alignat Environment|t
eu: AMS 'lerrokatunon' ingurunea|t

en: AMS flalign Environment|f
eu: AMS flalign ingurunea|f

en: AMS gather Environment|g
eu: AMS 'bilduta' ingurunea|g

en: AMS multline Environment|m
eu: Lerro anitzeko AMS ingurunea|L

en: Inline Formula|I
eu: Lerroko formula|l

en: Displayed Formula|D
eu: Adierazpen-formula|A

en: Eqnarray Environment|E
eu: Ekuazio-ingurunea|E

en: AMS Environment|A
eu: AMS ingurunea|A

en: Number Whole Formula|N
eu: Zenbatu formula osoa|f

en: Number This Line|u
eu: Zenbatu lerro hau|h

en: Equation Label|L
eu: Ekuazioaren etiketa|t

en: Copy as Reference|R
eu: Kopiatu erreferentzi gisa|K

en: Cut
eu: Ebaki

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Paste Recent|e
eu: Itsatsi azkena|a

en: Insert|s
eu: Txertatu|T

en: Split Cell|C
eu: Zatitu gelaxka|Z

en: Rows & Columns|
eu: Errenkadak eta zutabeak|

en: Add Line Above|o
eu: Gehitu marra gainean|e

en: Add Line Below|B
eu: Gehitu marra azpian|h

en: Delete Line Above|v
eu: Ezabatu gaineko marra|v

en: Delete Line Below|w
eu: Ezabatu azpiko marra|u

en: Add Line to Left
eu: Gehitu marra ezkerrean

en: Add Line to Right
eu: Gehitu marra eskuinean

en: Delete Line to Left
eu: Ezabatu marra ezkerretik

en: Delete Line to Right
eu: Ezabatu marra eskuinetik

en: Show Math Toolbar
eu: Erakutsi matematikaren tresna-barra

en: Show Math-Panels Toolbar
eu: Erakutsi Matematika paneleko tresna-barra

en: Show Table Toolbar
eu: Erakutsi taularen tresna-barra

en: Use Computer Algebra System|m
eu: Erabili ordenagailuaren aljebra sistema|s

en: Go to Label|G
eu: Joan etiketara|t

en: <Reference>|R
eu: <Erreferentzia>|E

en: (<Reference>)|e
eu: (<Erreferentzia>)|r

en: <Page>|P
eu: <Orrialdea>|O

en: On Page <Page>|O
eu: <Orrialdea> orrialdean|n

en: <Reference> on Page <Page>|f
eu: <Erreferentzia> <orrialdea> orrialdean|f

en: Formatted Reference|t
eu: Formatudun erreferentzia|t

en: Textual Reference|x
eu: Testu-erreferentzia|x

en: Label Only|L
eu: Etiketa soilik|E

en: Settings...|S
eu: Ezarpenak...|E

en: Plural|a
eu: Plurala|a

en: Capitalize|C
eu: Hizki larria|m

en: No Prefix
eu: Aurrizkirik ez

en: No Hyperlink
eu: Hiperestekarik ez

en: Go Back|G
eu: Joan atzera|J

en: Copy as Reference|C
eu: Kopiatu erreferentzi gisa|K

en: Try to Open Citation Content...|O
eu: Ireki aipamenen edukia...|I

en: Edit Database(s) Externally...|x
eu: Editatu datu-baseak kanpoan...|d

en: Open Inset|O
eu: Ireki txertakuntza|I

en: Close Inset|C
eu: Itxi txertakuntza|x

en: Dissolve Inset|D
eu: Deuseztatu txertakuntza|D

en: Show Label|L
eu: Erakutsi etiketa|e

en: Frameless|l
eu: Markorik gabe|M

en: Simple Frame|F
eu: Marko bakuna|b

en: Simple Frame, Page Breaks|P
eu: Marko bakuna, orri-jauziak|o

en: Oval, Thin|a
eu: Obalatua, mehea|h

en: Oval, Thick|v
eu: obalatua, lodia|l

en: Drop Shadow|w
eu: Jaregin itzala|i

en: Shaded Background|B
eu: Atzeko planoa itzalarekin|z

en: Double Frame|u
eu: Marko bikoitza|b

en: LyX Note|N
eu: LyX oharra|o

en: Comment|m
eu: Iruzkina|I

en: Open All Notes|A
eu: Ireki ohar guztiak|I

en: Close All Notes|l
eu: Itxi ohar guztiak|x

en: Phantom|P
eu: Mamua|M

en: Horizontal Phantom|H
eu: Mamu horizontala|h

en: Vertical Phantom|V
eu: Mamu bertikala|b

en: Normal Space|e
eu: Tarte arrunta|a

en: Non-Breaking Normal Space|o
eu: Tarte arrunt zatiezina|z

en: Visible Space|a
eu: Tartea ikusgai|a

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)|T
eu: Tarte mehe zatiezina (1/6 em)|m

en: Non-Breaking Medium Space (3/9 em)|M
eu: Tarte ertain zatiezina (3/9 em)|e

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)|i
eu: Tarte lodi zatiezina (5/18 em)|l

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)|N
eu: Tarte mehe zatiezin negatiboa (-1/6 em)|n

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)|v
eu: Tarte ertain zatiezin negatiboa (-2/9 em)|g

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)|h
eu: Tarte lodi zatiezin negatiboa (-5/18 em)|b

en: Half Quad Space (1/2 em)|l
eu: Koadratin erdiko zuriunea (1/2 em)|e

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)|k
eu: Koadratin erdiko zuriune zatiezina (1/2 em)|z

en: Quad Space (1 em)|Q
eu: Koadratin zuriunea (1 em)|K

en: Double Quad Space (2 em)|u
eu: Koadratin bikoitzeko zuriunea (2 em)|b

en: Horizontal Fill|F
eu: Betegarri horizontala|h

en: Non-Breaking Horizontal Fill|z
eu: Beteg. horizontal zatiezina|z

en: Horizontal Fill (Dots)|D
eu: Beteg. horizontala (puntuak)|p

en: Horizontal Fill (Rule)|R
eu: Beteg. horizontala (marra)|r

en: Horizontal Fill (Left Arrow)|w
eu: Beteg. horizontala (ezker-gezia)|z

en: Horizontal Fill (Right Arrow)|g
eu: Beteg. horizontala (eskuin-gezia)|z

en: Horizontal Fill (Up Brace)|p
eu: Beteg. horizontala (gora-giltza)|g

en: Horizontal Fill (Down Brace)|B
eu: Beteg. horizontala (behera-giltza)|g

en: Custom Length|C
eu: Luzera pertsonalizatua|p

en: Thin Space|T
eu: Zuriune txikia|T

en: Medium Space|M
eu: Tarte ertaina|e

en: Thick Space|i
eu: Tarte lodia|l

en: Negative Thin Space|N
eu: Zuriune mehe negatiboa|n

en: Negative Medium Space|v
eu: Tarte ertain negatiboa|g

en: Negative Thick Space|h
eu: Tarte lodi negatiboa|b

en: Half Quad Space (Enskip)|k
eu: Koadratin erdiko zuriunea|e

en: Quad Space|Q
eu: Koadratin zuriunea|K

en: Double Quad Space|u
eu: Koadratin bikoitzeko zuriunea|i

en: Default Skip|D
eu: Jauzi lehenetsia|l

en: Small Skip|S
eu: Jauzi txikia|T

en: Medium Skip|M
eu: Jauzi ertaina|e

en: Big Skip|B
eu: Jauzi handia|h

en: Half line height|H
eu: Lerro erdiaren altuera|e

en: Line height|L
eu: Lerro altuera|L

en: Vertical Fill|F
eu: Betegarri bertikala|B

en: Custom|C
eu: Pertsonalizatua|P

en: Settings...|e
eu: Ezarpenak...|E

en: Include|c
eu: Sartu|S

en: Input|p
eu: Sarrera|r

en: Verbatim|V
eu: Berritsua|B

en: Verbatim (marked blanks)|b
eu: Berritsua (tarteak markatuta)|e

en: Listing|L
eu: Zerrendatua|Z

en: Edit Included File...|E
eu: Editatu sartutako fitxategia...|E

en: New Page|N
eu: Orrialde berria|b

en: Page Break|a
eu: Orri-jauzia|j

en: No Page Break|g
eu: Orri-jauzirik ez|g

en: Clear Page|C
eu: Orrialde garbia|G

en: Clear Double Page|D
eu: Orrialde bikoitz garbia|b

en: Ragged Line Break|R
eu: Lerro-jauzi koskatua|k

en: Justified Line Break|J
eu: Lerro-jauzi justifikatua|j

en: Plain Separator|P
eu: Bereizle arrunta|M

en: Paragraph Break|B
eu: Paragrafo-jauzia|P

en: Edit Externally...
eu: Editatu kanpoan...

en: End Editing Externally
eu: Amaitu kanpoan editatzea

en: Jump Back to Saved Bookmark|B
eu: Itzuli gordetako laster-markara|l

en: Forward Search|F
eu: Aurrerantz bilatu|u

en: Move Paragraph Down|v
eu: Eraman paragrafoa behera|b

en: Promote Section|r
eu: Igo atala|I

en: Demote Section|m
eu: Jaitsi atala|J

en: Move Section Down|D
eu: Eraman atala behera|b

en: Move Section Up|U
eu: Eraman atala gora|g

en: Insert Regular Expression
eu: Txertatu adierazpen erregularra

en: Accept Change|c
eu: Onartu aldaketa|O

en: Reject Change|j
eu: Baztertu aldaketa|B

en: Text Properties|x
eu: Testuaren propietateak|T

en: Paragraph Settings...|P
eu: Paragrafo-ezarpenak...|P

en: Unify Graphics Groups|U
eu: Bateratu grafikoen taldea|B

en: Fullscreen Mode
eu: Pantaila osoa

en: Close Current View
eu: Itxi uneko ikuspegia

en: Anything|A
eu: Edozer|E

en: Anything Non-Empty|o
eu: Hutsa ez den edozer|H

en: Any Word|W
eu: Edozer hitz|i

en: Any Number|N
eu: Edozer zenbaki|z

en: User Defined|U
eu: Erabiltzaileak definituta|d

en: Append Argument
eu: Erantsi argumentua

en: Remove Last Argument
eu: Kendu azken argumentua

en: Make First Non-Optional Into Optional Argument
eu: Bihurtu aurreneko ez-aukerakoa aukerako argumentu

en: Make Last Optional Into Non-Optional Argument
eu: Bihurtu azken aukerakoa ez-aukerako argumentu

en: Insert Optional Argument
eu: Txertatu aukerako argumentua

en: Remove Optional Argument
eu: Kendu aukerako argumentua

en: Append Argument Eating From the Right
eu: Erantsi argumentua eskuinetik

en: Append Optional Argument Eating From the Right
eu: Erantsi aukerako argumentua eskuinetik

en: Remove Last Argument Spitting Out to the Right
eu: Kendu azken aukerako argumentua eskuinerantz

en: Reload|R
eu: Birkargatu|B

en: Edit Externally...|x
eu: Editatu kanpoan...|k

en: Top|T
eu: Goian|G

en: Bottom|B
eu: Behean|B

en: Left|L
eu: Ezkerrean|z

en: Right|R
eu: Eskuinean|s

en: Reset Formal Defaults|F
eu: Berrezarri doikuntza formal lehenetsiak|F

en: Left|f
eu: Ezkerrean|z

en: Center|C
eu: Erdian|r

en: Right|h
eu: Eskuinean|s

en: Decimal
eu: Dezimala

en: Multicolumn|u
eu: Zutabe anitza|Z

en: Multirow|w
eu: Errenkada anitza|r

en: Append Row|A
eu: Gehitu errenkada|e

en: Delete Row|D
eu: Ezabatu errenkada|r

en: Copy Row|o
eu: Kopiatu errenkada|e

en: Move Row Up
eu: Eraman errenkada gora

en: Move Row Down
eu: Eraman errenkada behera

en: Append Column|p
eu: Gehitu zutabea|G

en: Delete Column|e
eu: Ezabatu zutabea|u

en: Copy Column|y
eu: Kopiatu zutabea|K

en: Move Column Right|v
eu: Eraman zutabea eskuinera|s

en: Move Column Left
eu: Eraman zutabea ezkerrera

en: Multi-page Table|g
eu: Orrialde anitzeko taula|r

en: Formal Style|m
eu: Estilo formala|m

en: Borders|d
eu: Ertzak|t

en: Alignment|i
eu: Lerrokatu|k

en: Columns/Rows|C
eu: Zutabeak/Errenkadak|Z

en: Transform Field to Static Text|T
eu: Eraldatu eremuak testu estatikora|T

en: Copy Text|o
eu: Kopiatu testua|o

en: Activate Branch|A
eu: Aktibatu adarra|A

en: Deactivate Branch|e
eu: Desaktibatu adarra|e

en: Activate Branch in Master|M
eu: Aktibatu adarra nagusian|A

en: Deactivate Branch in Master|v
eu: Desaktibatu adarra nagusian|e

en: Invert Inset|I
eu: Alderantzikatu txertakuntza|t

en: Add Unknown Branch|w
eu: Gehitu adar ezezaguna|z

en: Insert Reference at Cursor Position|I
eu: Txertatu erreferentzia kurtsorearen posizioan|T

en: Insert Copy at Cursor Position|I
eu: Txertatu kopia kurtsorearen posizioan|k

en: Index All Occurrences of this Word|W
eu: Indexatu hitz honen agerpen guztiak|h

en: Single Page (No Page Range)|P
eu: Orri bakarra (orri-barrutirik gabe)|b

en: Start Page Range|t
eu: Orri-barrutiaren hasiera|h

en: End Page Range|E
eu: Orri-barrutiaren amaiera|a

en: No Page Formatting|N
eu: Orri-formatua: gabea|g

en: Bold Page Formatting|B
eu: Orri-formatua: lodia|l

en: Italic Page Formatting|I
eu: Orri-formatua: etzana|e

en: Emphasized Page Formatting|z
eu: Orri-formatua: hanpatua|h

en: Custom Page Formatting...|u
eu: Orri-formatua: pertsonalizatua...|p

en: Insert Sortkey|k
eu: Txertatu Ordena-gakoa|O

en: Insert See also Reference|a
eu: Txertatu Ikusi erreferentzia ere|r

en: See|e
eu: Ikusi|I

en: See also|a
eu: Ikusi ere|i

en: All Indexes|A
eu: Indize guztiak|g

en: Subindex|b
eu: Azpiindizea|z

en: Reject Change|R
eu: Baztertu aldaketa|B

en: Promote Section|P
eu: Igo atala|I

en: Demote Section|D
eu: Jaitsi atala|J

en: Move Section Down|w
eu: Eraman atala behera|b

en: Select Section|S
eu: Hautatu atala|H

en: Wrap by Preview|y
eu: Doitu aurrebistarekin|A

en: Open Target...|O
eu: Ireki helburua...|h

en: Lock Toolbars|L
eu: Blokeatu Tresna-barrak|T

en: Small-sized Icons
eu: Tamaina txikiko ikonoak

en: Normal-sized Icons
eu: Tamaina arrunteko ikonoak

en: Big-sized Icons
eu: Tamaina handiko ikonoak

en: Huge-sized Icons
eu: Tamaina eskergako ikonoak

en: Giant-sized Icons
eu: Tamaina erraldoiko ikonoak

en: Zoom Level|Z
eu: Zoom-maila|Z

en: Zoom Slider|S
eu: Zoomaren korritze-barra|k

en: Word Count|W
eu: Hitz kopurua|H

en: Character Count|C
eu: Karaktere kopurua|K

en: Character Count (No Blanks)|h
eu: Karaktere kopurua (zuriunerik gabe)|a

en: File|F
eu: Fitxategia|F

en: Edit|E
eu: Editatu|E

en: View|V
eu: Ikusi|I

en: Insert|I
eu: Txertatu|T

en: Navigate|N
eu: Arakatu|A

en: Document|D
eu: Dokumentua|D

en: Tools|T
eu: Tresnak|r

en: Help|H
eu: Laguntza|L

en: New|N
eu: Berria|B

en: New from Template...|m
eu: Berria txantiloitik...|t

en: Open...|O
eu: Ireki...|I

en: Open Recent|t
eu: Azken fitxategiak|A

en: Open Example...|p
eu: Ireki adibidea...|d

en: Close|C
eu: Itxi|x

en: Close All
eu: Itxi denak

en: Save|S
eu: Gorde|G

en: Save As...|A
eu: Gorde honela...|h

en: Save As Template...
eu: Gorde txantiloi gisa...

en: Save All|l
eu: Gorde denak|d

en: Revert to Saved|R
eu: Leheneratu gordetakora?|B

en: Version Control|V
eu: Bertsio-kontrola|k

en: Import|I
eu: Inportatu|I

en: Export|E
eu: Esportatu|E

en: Fax...|F
eu: Faxa...|F

en: New Window|W
eu: Leiho berria|L

en: Close Window|d
eu: Itxi leihoa|x

en: Exit|x
eu: Irten|r

en: Register...|R
eu: Erregistratu...|E

en: Check In Changes...|I
eu: Egiaztatu aldaketak...|a

en: Check Out for Edit|O
eu: Egiaztatu editatzeko|e

en: Copy|p
eu: Kopiatu|p

en: Rename|R
eu: Aldatu izena|l

en: Update Local Directory From Repository|d
eu: Eguneratu direktorio lokala biltegitik|g

en: Revert to Repository Version|v
eu: Leheneratu biltegiko bertsiora|s

en: Undo Last Check In|U
eu: Desegin azken egiaztaketa|D

en: Compare with Older Revision...|C
eu: Konparatu berrikuspen zaharrarekin...|K

en: Show History...|H
eu: Erakutsi historia...|h

en: Use Locking Property|L
eu: Erabili blokeoaren propietatea|p

en: Export As...|s
eu: Esportatu honela...|s

en: More Formats & Options...|r
eu: Formatu eta aukera gehiago...|F

en: Undo|U
eu: Desegin|D

en: Redo|R
eu: Berregin|B

en: Paste Special
eu: Itsaste berezia

en: Select Whole Inset
eu: Hautatu txertakuntza osoa

en: Select All
eu: Hautatu denak

en: Find & Replace (Quick)...|F
eu: Bilatu eta ordeztu (azkar)...|B

en: Find & Replace (Advanced)...
eu: Bilatu eta ordeztu (aurreratua)...

en: Custom Text Styles|S
eu: Pertsonalizatu testu-estiloak|s

en: Manage Counter Values...
eu: Kudeatu zenbatzailearen balioak...

en: Table|T
eu: Taula|T

en: Math|M
eu: Matematika|M

en: Rows & Columns|C
eu: Errenkadak eta zutabeak|Z

en: Increase List Depth|I
eu: Handiagotu zerrenda-sakonera|H

en: Decrease List Depth|D
eu: Gutxiagotu zerrenda-sakonera|G

en: Dissolve Inset
eu: Deuseztatu txertakuntza

en: TeX Code Settings...|C
eu: TeX kode-ezarpenak...|k

en: Float Settings...|a
eu: Mugikorren ezarpenak...|u

en: Text Wrap Settings...|W
eu: Testua doitzeko ezarpenak...|d

en: Note Settings...|N
eu: Oharren ezarpenak...|O

en: Phantom Settings...|h
eu: Mamuaren ezarpenak...|M

en: Branch Settings...|B
eu: Adarraren ezarpenak...|A

en: Box Settings...|S
eu: Kutxaren ezarpenak...|K

en: Index Entry Settings...|y
eu: Indize-sarreren ezarpenak...|s

en: Index Settings...|S
eu: Indizearen ezarpenak...|I

en: Info Settings...|n
eu: Informazioaren ezarpenak...|n

en: Listings Settings...|g
eu: Zerrendatuen ezarpenak...|r

en: Table Settings...|a
eu: Taularen ezarpenak...|T

en: Paste from HTML|H
eu: Itsatsi HTMLtik|H

en: Paste from LaTeX|L
eu: Itsatsi LaTeX-etik|L

en: Paste as LinkBack PDF
eu: Itsatsi LinkBack PDF gisa

en: Paste as PDF
eu: Itsatsi PDF gisa

en: Paste as PNG
eu: Itsatsi PNG gisa

en: Paste as JPEG
eu: Itsatsi JPEG gisa

en: Paste as EMF
eu: Itsatsi EMF gisa

en: Plain Text|T
eu: Testu soila|o

en: Plain Text, Join Lines|J
eu: Testu soila, lerro elkargarriak|l

en: Selection|S
eu: Hautapena|H

en: Selection, Join Lines|i
eu: Hautapena, elkartu lerroak|e

en: Customize...|C
eu: Pertsonalizatua...|P

en: Apply Last Settings|A
eu: Aplikatu azken ezarpenak|A

en: Capitalize|p
eu: Hizki larria|l

en: Uppercase|U
eu: Maiuskulak|i

en: Lowercase|L
eu: Minuskulak|n

en: Dissolve Text Style
eu: Deuseztatu testu-estiloa

en: Formal Style|F
eu: Estilo formala|m

en: Multicolumn|M
eu: Zutabe anitza|Z

en: Multirow|u
eu: Errenkada anitza|E

en: Top Line|T
eu: Goiko marra|G

en: Bottom Line|B
eu: Beheko marra|B

en: Left Line|L
eu: Ezkerreko marra|z

en: Right Line|R
eu: Eskuineko marra|s

en: Top|p
eu: Goian|G

en: Middle|i
eu: Erdian|E

en: Bottom|o
eu: Behean|B

en: Middle|M
eu: Erdian|E

en: Add Row|A
eu: Gehitu errenkada|e

en: Add Column|u
eu: Gehitu zutabea|z

en: Copy Column|p
eu: Kopiatu zutabea|z

en: Change Limits Type|L
eu: Aldatu muga-motak|m

en: Macro Definition
eu: Makroaren definizioa

en: Change Formula Type|F
eu: Aldatu formula-mota|f

en: Text Properties|T
eu: Testuaren propietateak|T

en: Use Computer Algebra System|S
eu: Erabili ordenagailuaren aljebra sistema|s

en: Add Line Above|A
eu: Gehitu marra gainean|G

en: Delete Line Above|D
eu: Ezabatu gaineko marra|t

en: Delete Line Below|e
eu: Ezabatu azpiko marra|u

en: Transform First Non-Optional to Optional Argument
eu: Bihurtu aurreneko ez-aukerakoa aukerako argumentu

en: Transform Last Optional to Non-Optional Argument
eu: Bihurtu azken aukerakoa ez-aukerako argumentu

en: Default|t
eu: Lehenetsia|t

en: Display|D
eu: Bistaratu|B

en: Inline|I
eu: Lerroan|L

en: Math Normal Font|N
eu: Mat. letra-tipo normala|n

en: Math Calligraphic Family|C
eu: Mat. kaligrafia-familia|k

en: Math Formal Script Family|o
eu: Mat.script familia formala|o

en: Math Fraktur Family|F
eu: Mat. Fraktur familia|F

en: Math Roman Family|R
eu: Mat. erromatar familia|r

en: Math Sans Serif Family|S
eu: Mat. Sans Serif familia|S

en: Math Bold Series|B
eu: Mat. lodi-serieak|l

en: Text Normal Font|T
eu: Testua, letra-tipo arrunta|a

en: Text Roman Family
eu: Testua, erromatar familia

en: Text Sans Serif Family
eu: Testua, Sans-Serif familia

en: Text Typewriter Family
eu: Testua, idazmakina familia

en: Text Bold Series
eu: Testua, serie lodiak

en: Text Medium Series
eu: Testua, serie ertainak

en: Text Italic Shape
eu: Testua forma etzana

en: Text Small Caps Shape
eu: Testua, maiuskula-txikia forma

en: Text Slanted Shape
eu: Testua, forma inklinatua

en: Text Upright Shape
eu: Testua, zutikako forma

en: Maple, Simplify|S
eu: Maple, sinplea|s

en: Maple, Factor|F
eu: Maple, faktorea|f

en: Outline Pane|O
eu: Eskema-panela|s

en: Code Preview Pane|P
eu: Kodearen aurrebistaren panela|p

en: Messages Pane|M
eu: Mezuen panela|M

en: Toolbars|T
eu: Tresna-barrak|T

en: Unfold Math Macro|n
eu: Zabaldu mat. makroa|Z

en: Fold Math Macro|d
eu: Tolestu mat. makroa|T

en: Split View Into Left and Right Half|L
eu: Erditu ikuspegia ezkerrean eta eskuinean|e

en: Split View Into Upper and Lower Half|U
eu: Erditu ikuspegia goian eta azpian|e

en: Close Current View|w
eu: Itxi uneko ikuspegia|x

en: Fullscreen|F
eu: Pantaila osoa|P

en: Open All Insets|I
eu: Ireki txertakuntza guztiak|I

en: Close All Insets|C
eu: Itxi txertakuntza guztiak|x

en: Math|h
eu: Matematika|M

en: Special Character|p
eu: Karaktere berezia|K

en: Formatting|o
eu: Formatu-karakterea|o

en: Field|i
eu: Eremua|E

en: List/Contents/References|/
eu: Zerrenda/Edukia/Erreferentziak|/

en: Float|a
eu: Mugikorra|M

en: Note|N
eu: Oharra|O

en: Branch|B
eu: Adarra|A

en: Custom Inset
eu: Txertakuntza pertsonalizatua

en: File|e
eu: Fitxategia|F

en: Box[[Menu]]|x
eu: Kutxa|x

en: Regular Expression
eu: Adierazpen erregularra

en: Citation...|C
eu: Aipamena...|A

en: Cross-Reference...|R
eu: Erreferentzia gurutzatua...|g

en: Label...|L
eu: Etiketa...|E

en: Index Properties
eu: Indizearen propietateak

en: Table...|T
eu: Taula...|T

en: Graphics...|G
eu: Grafikoak...|G

en: URL|U
eu: URLa|U

en: Hyperlink...|k
eu: Hiperesteka...|H

en: Footnote|F
eu: Oin-oharra|n

en: Marginal Note|M
eu: Albo-oharra|A

en: Program Listing[[Menu]]
eu: Iturburuaren zerrendatua

en: TeX Code
eu: TeX kodea

en: Preview|w
eu: Aurrebista|A

en: Symbols...|b
eu: Ikurrak...|k

en: Ellipsis|i
eu: Elipsia|E

en: End of Sentence|E
eu: Esaldi-amaiera|A

en: Inner Quotation Mark|n
eu: Barneko komatxoa|n

en: Non-Breaking Hyphen|y
eu: Hitz-zatitze zatiezina|z

en: Breakable Slash|a
eu: Barra zatigarria|a

en: Visible Space|V
eu: Tartea ikusgai|r

en: Menu Separator|M
eu: Menu-bereizlea|M

en: Phonetic Symbols|P
eu: Ikur fonetikoak|f

en: Logos|L
eu: Logotipoak|L

en: Date (Current)|D
eu: Data (unekoa)|D

en: Date (Last Modification of Document)|L
eu: Data (dokumentuaren azken aldaketarena)|d

en: Date (Fixed)|F
eu: Data (finkoa)|f

en: Time (Current)|T
eu: Ordua (unekoa)|O

en: Time (Last Modification of Document)|M
eu: Ordua (dokumentuaren azken aldaketa)|a

en: Time (Fixed)|x
eu: Ordua (finkoa)|f

en: File Name (Excl. Extension)|N
eu: Fitxategi-izena (luzapenik gabe)|i

en: Version Control Revision|V
eu: Bertsio-kontrolaren berrikuspena|B

en: User Name|U
eu: Erabiltzaile-izena|E

en: User Email|E
eu: Erabiltzailearen helbide elektronikoa|h

en: Other...|O
eu: Bestelakoa...|B

en: LyX Logo|L
eu: LyX-en logotipoa|L

en: TeX Logo|T
eu: TeX-en logotipoa|T

en: LaTeX Logo|a
eu: LaTeX-en logotipoa|L

en: LaTeX2e Logo|e
eu: LaTeX2e-en logotipoa|e

en: Superscript|S
eu: Goi-indizea|G

en: Subscript|u
eu: Azpiindizea|A

en: Non-breaking Normal Space|p
eu: Tarte arrunt zatiezina|z

en: Non-breaking Thin Space|T
eu: Tarte mehe zatiezina|m

en: Horizontal Space...|o
eu: Tarte horizontala...|h

en: Horizontal Line...|L
eu: Marra horizontala...|h

en: Vertical Space...|V
eu: Tarte bertikala...|b

en: Phantom|m
eu: Mamua|m

en: Hyphenation Point|H
eu: Hitz-zatitze puntua|H

en: Ligature Break|k
eu: Hizki-lotura etena|t

en: Optional Line Break|B
eu: Aukerako lerro-jauzia|l

en: Prevent Page Break|g
eu: Saihestu lerro jauzia|S

en: Display Formula|D
eu: Adierazpen-formula|d

en: Numbered Formula|N
eu: Zenbatutako formula|Z

en: Wrapped Figure|F
eu: Irudi itzulbiratua|I

en: Wrapped Table|T
eu: Taula itzulbiratua|T

en: Table of Contents|C
eu: Gaien aurkibidea|G

en: List of Listings|L
eu: Zerrendatuen zerrenda|Z

en: Nomenclature|N
eu: Nomenklatura|N

en: Bib(la)TeX Bibliography...|B
eu: Bib(la)TeX bibliografia...|B

en: LyX Document...|X
eu: LyX dokumentua...|X

en: Plain Text...|T
eu: Testu soila...|s

en: Plain Text, Join Lines...|J
eu: Testu soila, elkartu lerroak...|l

en: External Material...|M
eu: Kanpoko materiala...|K

en: Child Document...|d
eu: Dokumentu umea...|D

en: Subentry|b
eu: Azpi-sarrera|A

en: Sortkey|k
eu: Ordena-gakoa|O

en: Comment|C
eu: Iruzkina|I

en: Greyed Out|G
eu: Grisa|G

en: Insert New Branch...|I
eu: Txertatu adar berria...|T

en: Cancel Export|P
eu: Bertan behera utzi esportatzea|P

en: Change Tracking|C
eu: Aldaketen jarraipena|j

en: Build Program|B
eu: Eraiki programa|E

en: LaTeX Log|L
eu: LaTeX-en egunkaria|L

en: Start Appendix Here|x
eu: Hasi eranskina hemen|h

en: View Master Document|M
eu: Ikusi dokumentu maisua|m

en: Update Master Document|a
eu: Eguneratu dokumentu maisua|E

en: Compressed|o
eu: Konprimituta|K

en: Disable Editing|E
eu: Desgaitu edizioa|D

en: Track Changes|T
eu: Jarraitu aldaketak|J

en: Merge Changes...|M
eu: Batu aldaketak...|E

en: Accept Change|A
eu: Onartu aldaketa|O

en: Accept All Changes|c
eu: Onartu aldaketa guztiak|g

en: Reject All Changes|e
eu: Baztertu aldaketa guztiak|B

en: Accept All Changes (incl. relatives)|p
eu: Onartu aldaketa guztiak (erlatiboak barne)|g

en: Reject All Changes (incl. relatives)|j
eu: Baztertu aldaketa guztiak (erlatiboak barne)|b

en: Show Changes in Output|S
eu: Erakutsi aldaketak irteeran|E

en: Bookmarks|B
eu: Laster-markak|L

en: Next Note|N
eu: Hurrengo oharra|H

en: Next Change|C
eu: Hurrengo aldaketa|a

en: Next Cross-Reference|R
eu: Hurrengo erreferentzia gurutzatua|g

en: Go to Label|L
eu: Joan etiketara|t

en: Save Bookmark 1|S
eu: Gorde 1. laster-marka|G

en: Save Bookmark 2
eu: Gorde 2. laster-marka

en: Save Bookmark 3
eu: Gorde 3. laster-marka

en: Save Bookmark 4
eu: Gorde 4. laster-marka

en: Save Bookmark 5
eu: Gorde 5. laster-marka

en: Clear Bookmarks|C
eu: Garbitu laster-markak|l

en: Navigate Back|B
eu: Arakatu atzerantz|z

en: Spellchecker...|S
eu: Zuzentzailea...|Z

en: Statistics...|a
eu: Estatistikak...|a

en: Check TeX|h
eu: Egiaztatu TeX|X

en: TeX Information|I
eu: TeX informazioa|i

en: Compare...|C
eu: Konparatu...|K

en: Reconfigure|R
eu: Birkonfiguratu|B

en: Preferences...|P
eu: Hobespenak...|H

en: Introduction|I
eu: Sarrera|S

en: Tutorial|T
eu: Tutoretza|T

en: User's Guide|U
eu: Erabiltzailearen gida|E

en: Additional Features|F
eu: Eginbide gehigarriak|E

en: Embedded Objects|O
eu: Kapsulatutako objektuak|o

en: Customization|C
eu: Pertsonalizazioa|P

en: Shortcuts|S
eu: Laster-teklak|L

en: LyX Functions|y
eu: LyX-en funtzioak|f

en: LaTeX Configuration|L
eu: LaTeX konfigurazioa|L

en: Specific Manuals|p
eu: Eskuliburu zehatzak|z

en: About LyX|X
eu: LyX-i buruz|L

en: Beamer Presentations|B
eu: Beamer aurkezpenak|B

en: Colored boxes|r
eu: Koloredun kutxak|k

en: Feynman-diagram|F
eu: Feynman diagrama|F

en: Linguistics|L
eu: Hizkuntzalaritza|H

en: Multilingual Captions|C
eu: Hizkuntza anitzeko epigrafeak|e

en: Paralist|t
eu: Parag.zerrenda|z

en: PDF comments|D
eu: PDF iruzkinak|D

en: PDF forms|o
eu: PDF inprimakiak|p

en: Hazard and Precautionary Statements|H
eu: Arrisku eta arreten instrukzioak|A

en: XY-pic|X
eu: XY-irudia|X

en: Standard[[toolbar]]
eu: Arrunta

en: New document
eu: Dokumentu berria

en: Open document
eu: Ireki dokumentua

en: Save document
eu: Gorde dokumentua

en: Check spelling
eu: Egiaztatu ortografia

en: Spellcheck continuously
eu: Zuzendu jarraian

en: Find and replace
eu: Bilatu eta ordeztu

en: Find and replace (advanced)
eu: Bilatu eta ordeztu (aurreratua)

en: Navigate back
eu: Arakatu atzerantz

en: Toggle emphasis
eu: Txandakatu hanpadura

en: Toggle noun
eu: Txandakatu izen-estiloa

en: Apply recent text properties
eu: Aplikatu testuaren propietate berriak

en: Custom text styles
eu: Pertsonalizatu testu-estiloak

en: Insert math
eu: Txertatu matematika

en: Insert graphics
eu: Txertatu grafikoak

en: Insert table
eu: Txertatu taula

en: Custom insets
eu: Pertsonalizatu txertakuntzak

en: Toggle outline
eu: Txandakatu eskema

en: Show math toolbar
eu: Erakutsi matematikaren tresna-barra

en: Show table toolbar
eu: Erakutsi taularen tresna-barra

en: Show review toolbar
eu: Erakutsi berrikuspenaren tresna-barra

en: View/Update
eu: Ikusi/Eguneratu

en: View
eu: Ikusi

en: Update
eu: Eguneratu

en: View master document
eu: Ikusi dokumentu maisua

en: Update master document
eu: Eguneratu dokumentu maisua

en: Enable Forward/Reverse Search
eu: Gaitu aurreranzko/atzeranzko bilaketa

en: View other formats
eu: Ikusi beste formatuak

en: Update other formats
eu: Eguneratu beste formatuak

en: Extra
eu: Gehigarria

en: Numbered list
eu: Zenbatutako zerrenda

en: Itemized list
eu: Elementuen zerrenda

en: Labeled List
eu: Etiketatutako zerrenda

en: Increase depth
eu: Handiagotu sakonera

en: Decrease depth
eu: Gutxiagotu sakonera

en: Insert figure float
eu: Txertatu irudi mugikorra

en: Insert table float
eu: Txertatu taula mugikorra

en: Insert label
eu: Txertatu etiketa

en: Insert cross-reference
eu: Txertatu erreferentzia gurutzatua

en: Insert citation
eu: Txertatu aipamena

en: Insert index entry
eu: Txertatu indizearen sarrera

en: Insert nomenclature entry
eu: Txertatu nomenklatura-sarrera

en: Insert footnote
eu: Txertatu oin-oharra

en: Insert margin note
eu: Txertatu albo-oharra

en: Insert LyX note
eu: Txertatu LyX oharra

en: Insert box
eu: Txertatu kutxa

en: Insert hyperlink
eu: Txertatu hiperesteka

en: Insert TeX code
eu: Txertatu TeX kodea

en: Insert math macro
eu: Txertatu matematika makroa

en: Include file
eu: Sartu fitxategia

en: Text properties
eu: Testuaren propietateak

en: Paragraph settings
eu: Paragrafo-ezarpenak

en: Add row
eu: Gehitu errenkada

en: Add column
eu: Gehitu zutabea

en: Delete row
eu: Ezabatu errenkada

en: Delete column
eu: Ezabatu zutabea

en: Move row up
eu: Eraman errenkada gora

en: Move column left
eu: Eraman zutabea ezkerrera

en: Move row down
eu: Eraman errenkada behera

en: Move column right
eu: Eraman zutabea eskuinera

en: Toggle top line
eu: Txandakatu goiko marra

en: Toggle bottom line
eu: Txandakatu azpiko marra

en: Toggle left line
eu: Txandakatu ezkerreko marra

en: Toggle right line
eu: Txandakatu eskuineko marra

en: Toggle border lines
eu: Txandakatu ertzeko marrak

en: Toggle inner lines
eu: Txandakatu barneko marrak

en: Toggle all lines
eu: Txandakatu marra guztiak

en: Unset all lines
eu: Kendu marra guztiak

en: Reset formal default lines
eu: Txandakatu marra lehenetsi formalak

en: Align left
eu: Lerrokatu ezkerrean

en: Align center
eu: Lerrokatu erdian

en: Align right
eu: Lerrokatu eskuinean

en: Align on decimal
eu: Lerrokatu dezimalean

en: Align top
eu: Lerrokatu goian

en: Align middle
eu: Lerrokatu erdian

en: Align bottom
eu: Lerrokatu behean

en: Rotate cell by 90 degrees or unset rotation
eu: Biratu gelaxka 90 gradu edo kendu biraketa

en: Rotate table by 90 degrees or unset rotation
eu: Biratu taula 90 gradu edo kendu biraketa

en: Set multi-column
eu: Ezarri zutabe anitza

en: Set multi-row
eu: Ezarri errenkada anitza

en: Math
eu: Matematika

en: Set display mode
eu: Ezarri adierazpen era

en: Subscript
eu: Azpiindizea

en: Insert square root
eu: Txertatu erro karratua

en: Insert root
eu: Txertatu erroa

en: Insert standard fraction
eu: Txertatu zatiki arrunta

en: Insert sum
eu: Txertatu batuketa

en: Insert integral
eu: Txertatu integrala

en: Insert product
eu: Txertatu biderketa

en: Insert ( )
eu: Txertatu ( )

en: Insert [ ]
eu: Txertatu [ ]

en: Insert { }
eu: Txertatu { }

en: Insert delimiters
eu: Txertatu mugatzaileak

en: Insert matrix
eu: Txertatu matrizea

en: Insert cases environment
eu: Txertatu kasu-ingurunea

en: Show math panels
eu: Erakutsi mat. panelak

en: Math Panels
eu: Matematikaren panelak

en: Math spacings
eu: Matematikaren tarteak

en: Styles & classes
eu: Estiloak eta klaseak

en: Fractions
eu: Zatikiak

en: Functions
eu: Funtzioak

en: Fonts
eu: Letra-tipoak

en: Frame decorations
eu: Marko-apaingarriak

en: Big operators
eu: Eragile handiak

en: Miscellaneous
eu: Hainbat

en: Arrows
eu: Geziak

en: Arrows (extended)
eu: Geziak (hedatua)

en: Operators
eu: Eragileak

en: Operators (extended)
eu: Eragileak (hedatua)

en: Relations
eu: Erlazioak

en: Relations (extended)
eu: Erlazioak (hedatua)

en: Negative relations (extended)
eu: Erlazio negatiboak (hedatua)

en: Dots
eu: Puntuak

en: Delimiters (fixed size)
eu: Mugatzaileak (tamaina finkoa)

en: Miscellaneous (extended)
eu: Hainbat (hedatua)

en: Math Macros
eu: Matematikako makroak

en: Remove last argument
eu: Kendu azken argumentua

en: Append argument
eu: Erantsi argumentua

en: Make first non-optional into optional argument
eu: Bihurtu aurreneko ez-aukerakoa aukerako argumentu

en: Make last optional into non-optional argument
eu: Bihurtu azken aukerakoa ez-aukerako argumentu

en: Remove optional argument
eu: Kendu aukerako argumentua

en: Insert optional argument
eu: Txertatu aukerako argumentua

en: Remove last argument spitting out to the right
eu: Kendu azken aukerako argumentua eskuinerantz

en: Append argument eating from the right
eu: Erantsi argumentua eskuinetik

en: Append optional argument eating from the right
eu: Erantsi aukerako argumentua eskuinetik

en: Phonetic Symbols
eu: Ikur fonetikoak

en: IPA Pulmonic Consonants
eu: IPA birika-kontsonanteak

en: IPA Non-Pulmonic Consonants
eu: IPA ez-biriketako kontsonanteak

en: IPA Vowels
eu: IPA bokalak

en: IPA Other Symbols
eu: IPA beste ikurrak

en: IPA Suprasegmentals
eu: IPA segmentu gainekoa

en: IPA Diacritics
eu: IPA diakritikoak

en: IPA Tones and Word Accents
eu: IPA tonuen eta hitzen azentuak

en: Command Buffer
eu: Komandoaren bufferra

en: Review[[Toolbar]]
eu: Berrikusi

en: Track changes
eu: Jarraitu aldaketak

en: Show changes in output
eu: Erakutsi aldaketak irteeran

en: Next change
eu: Hurrengo aldaketa

en: Accept change inside selection
eu: Onartu hautapeneko aldaketa

en: Reject change inside selection
eu: Baztertu hautapeneko aldaketa

en: Merge changes
eu: Batu aldaketak

en: Accept all changes
eu: Onartu aldaketa guztiak

en: Reject all changes
eu: Baztertu aldaketa guztiak

en: Insert note
eu: Txertatu oharra

en: Next note
eu: Hurrengo oharra

en: LyX Documentation Tools
eu: LyX dokumentazio-tresnak

en: Info
eu: Informazioa

en: Menu Separator
eu: Menu-bereizlea

en: LyX Logo
eu: LyX-en logotipoa

en: TeX Logo
eu: TeX-en logotipoa

en: LaTeX Logo
eu: LaTeX-en logotipoa

en: LaTeX2e Logo
eu: LaTeX2e-en logotipoa

en: View Other Formats
eu: Ikusi beste formatuak

en: Update Other Formats
eu: Eguneratu beste formatuak

en: [[Toolbar]]&On
eu: &Gaitu

en: [[Toolbar]]O&ff
eu: &Desgaitu

en: [[Toolbar]]&Automatic
eu: &Automatikoa

en: Version Control
eu: Bertsio-kontrola

en: Register
eu: Erregistratu

en: Check-out for edit
eu: Egiaztatu editatzeko

en: Check-in changes
eu: Egiaztatu aldaketak

en: View revision log
eu: Ikusi berrikuspenaren egunkaria

en: Revert changes
eu: Leheneratu aldaketak

en: Compare with older revision
eu: Konparatu berrikuspen zaharrarekin

en: Compare with last revision
eu: Konparatu azken berrikuspenarekin

en: Insert Version Info
eu: Txertatu bertsioaren datuak

en: Use SVN file locking property
eu: Erabili SVNren blokeatzeko propietatea

en: Update local directory from repository
eu: Eguneratu direktorio lokala biltegitik

en: Spacings
eu: Tarteak

en: Thin space	\,
eu: Tarte txikia	\,

en: Medium space	\:
eu: Tarte ertaina	\:

en: Thick space	\;
eu: Tarte handia	\;

en: Quadratin space	\quad
eu: Koadratin tartea	\quad

en: Double quadratin space	\qquad
eu: Koadratin tarte bikoitza	\qquad

en: Negative space	\!
eu: Tarte negatiboa	\!

en: Phantom	\phantom
eu: Mamua	\phantom

en: Horizontal phantom	\hphantom
eu: Mamu horizontala	\hphantom

en: Vertical phantom	\vphantom
eu: Mamu bertikala	\vphantom

en: Top smash	\smasht
eu: Goiko smash	\smasht

en: Bottom smash	\smashb
eu: Beheko smash	\smashb

en: Left overlap	\mathllap
eu: Ezkerreko teilakapena	\mathllap

en: Center overlap	\mathclap
eu: Erdiko teilakapena	\mathclap

en: Right overlap	\mathrlap
eu: Eskuineko teilakapena	\mathrlap

en: Roots
eu: Erroak

en: Square root	\sqrt
eu: Erro karratua	\sqrt

en: Other root	\root
eu: Beste erroa	\root

en: Styles & Classes
eu: Estiloak eta klaseak

en: Display style	\displaystyle
eu: Adierazpen-estiloa	\displaystyle

en: Normal text style	\textstyle
eu: Testu arruntaren estiloa	\textstyle

en: Script (small) style	\scriptstyle
eu: Script-estiloa (txikia)	\scriptstyle

en: Scriptscript (smaller) style	\scriptscriptstyle
eu: Scriptscript-estiloa (oso txikia)	\scriptscriptstyle

en: Relation class	\mathrel
eu: Erlazio-klasea	\mathrel

en: Binary operator class	\mathbin
eu: Eragile bitarren klasea	\mathbin

en: Large operator class	\mathop
eu: Eragile handien klasea	\mathop

en: Ordinary class	\mathord
eu: Klase arrunta	\mathord

en: Standard	\frac
eu: Arrunta	\frac

en: Nice fraction (3/4)	\nicefrac
eu: Zatiki polita (3/4)	\nicefrac

en: Unit (km)	\unitone
eu: Unitatea (km)	\unitone

en: Unit (864 m)	\unittwo
eu: Unitatea (864 m)	\unittwo

en: Unit fraction (km/h)	\unitfrac
eu: Zatiki-unitatea (km/h)	\unitfrac

en: Unit fraction (20 km/h)	\unitfracthree
eu: Zatiki-unitatea (20 km/h)	\unitfracthree

en: Text fraction	\tfrac
eu: Testu-zatikia	\tfrac

en: Display fraction	\dfrac
eu: Adierazpen-zatikia	\dfrac

en: Continued fraction	\cfrac
eu: Zatiki jarraia	\cfrac

en: Continued fraction (left)	\cfracleft
eu: Zatiki jarraia (ezkerrean)	\cfracleft

en: Continued fraction (right)	\cfracright
eu: Zatiki jarraia (eskuinean)	\cfracright

en: Binomial	\binom
eu: Binomiala	\binom

en: Text binomial	\tbinom
eu: Testu binomiala	\tbinom

en: Display binomial	\dbinom
eu: Adierazpen binomiala	\dbinom

en: Roman	\mathrm
eu: Erromatar	\mathrm

en: Bold	\mathbf
eu: Lodia	\mathbf

en: Bold symbol	\boldsymbol
eu: Ikur lodia	\boldsymbol

en: Italic	\mathit
eu: Etzana	\mathit

en: Typewriter	\mathtt
eu: Idazmakina	\mathtt

en: Blackboard	\mathbb
eu: Arbela	\mathbb

en: Double stroke	\mathds
eu: Elementu bikoitza	\mathds

en: Calligraphic	\mathcal
eu: Kaligrafia	\mathcal

en: Formal Script	\mathscr
eu: Script formala	\mathscr

en: Frame Decorations
eu: Marko-apaingarriak

en: Insert left/right side scripts (sideset)
eu: Txertatu ezker/eskuin alboko indizeak (sideset)

en: Insert right side scripts (sidesetr)
eu: Txertatu eskuin alboko indizeak (sidesetr)

en: Insert left side scripts (sidesetl)
eu: Txertatu ezker alboko indizeak (sidesetr)

en: Insert side scripts (sidesetn)
eu: Txertatu alboko indizeak (sidesetr)

en: pm
eu: plus minus

en: cap
eu: kapela

en: diamond
eu: diamantea

en: oplus
eu: plus zirkuluan

en: mp
eu: minus plus

en: cup
eu: ald. kapela

en: bigtriangleup
eu: hiruki handia gora

en: ominus
eu: minus zirkuluan

en: times
eu: bider

en: uplus
eu: plus ald. kapelan

en: bigtriangledown
eu: hiruki handia behera

en: otimes
eu: bider zirkuluan

en: div
eu: zatiketa

en: sqcap
eu: kapela karratua

en: triangleright
eu: hirukia eskuinera

en: oslash
eu: barra zeiharra zirkuluan

en: cdot
eu: c puntua

en: sqcup
eu: ald. kapel karratua

en: triangleleft
eu: hirukia ezkerrera

en: odot
eu: puntua zirkuluan

en: star
eu: izarra

en: ast
eu: izartxoa

en: vee
eu: v gezia behera

en: amalg
eu: amalgama

en: bigcirc
eu: zirkulu handia

en: setminus
eu: ald. barra zeiharra

en: wedge
eu: v gezia gora

en: dagger
eu: daga

en: ddagger
eu: daga bikoitza

en: smallint
eu: integral txikia

en: leq
eu: txikiago edo berdin

en: geq
eu: handiago edo berdin

en: equiv
eu: baliokide

en: in[[math relation]]
eu: in

en: Big Operators
eu: Eragile handiak

en: Negative Relations (extended)
eu: Erlazio negatiboak (hedatua)

en: Voiceless bilabial plosive
eu: Ahoskabe ezpainbikari oklusiboa

en: Voiced bilabial plosive
eu: Ahostun ezpainbikari oklusiboa

en: Voiceless alveolar plosive
eu: Ahoskabe hobikari oklusiboa

en: Voiced alveolar plosive
eu: Ahostun hobikari oklusiboa

en: Voiceless retroflex plosive
eu: Ahoskabe erretroflexu oklusiboa

en: Voiced retroflex plosive
eu: Ahostun erretroflexu oklusiboa

en: Voiceless palatal plosive
eu: Ahoskabe sabaikari oklusiboa

en: Voiced palatal plosive
eu: Ahostun sabaikari oklusiboa

en: Voiceless velar plosive
eu: Ahoskabe belar oklusiboa

en: Voiced velar plosive
eu: Ahostun belar oklusiboa

en: Voiceless uvular plosive
eu: Ahoskabe ubular oklusiboa

en: Voiced uvular plosive
eu: Ahostun ubular oklusiboa

en: Glottal plosive
eu: Glotal oklusiboa

en: Voiced bilabial nasal
eu: Ahostun ezpainbikari sudurkaria

en: Voiced labiodental nasal
eu: Ahostun ezpain-horzkari sudurkaria

en: Voiced alveolar nasal
eu: Ahostun hobikari sudurkaria

en: Voiced retroflex nasal
eu: Ahostun erretroflexu sudurkaria

en: Voiced palatal nasal
eu: Ahostun sabaikari sudurkaria

en: Voiced velar nasal
eu: Ahostun belar sudurkaria

en: Voiced uvular nasal
eu: Ahostun ubular sudurkaria

en: Voiced bilabial trill
eu: Ahostun ezpainbikari dardarkaria

en: Voiced alveolar trill
eu: Ahostun hobikari dardarkaria

en: Voiced uvular trill
eu: Ahostun ubular dardarkaria

en: Voiced alveolar tap
eu: Ahostun hobikari dardarkari sinplea

en: Voiced retroflex flap
eu: Ahostun erretroflexu dardarkari sinplea

en: Voiceless bilabial fricative
eu: Ahoskabe ezpainbikari frikatiboa

en: Voiced bilabial fricative
eu: Ahostun ezpainbikari frikatiboa

en: Voiceless labiodental fricative
eu: Ahoskabe ezpain-horzkari frikatiboa

en: Voiced labiodental fricative
eu: Ahostun ezpain-horzkari frikatiboa

en: Voiceless dental fricative
eu: Ahoskabe horzkari frikatiboa

en: Voiced dental fricative
eu: Ahostun horzkari frikatiboa

en: Voiceless alveolar fricative
eu: Ahoskabe hobikari frikatiboa

en: Voiced alveolar fricative
eu: Ahostun hobikari frikatiboa

en: Voiceless postalveolar fricative
eu: Ahoskabe hobikari-ondo frikatiboa

en: Voiced postalveolar fricative
eu: Ahostun hobikari-ondo frikatiboa

en: Voiceless retroflex fricative
eu: Ahoskabe erretroflexu frikatiboa

en: Voiced retroflex fricative
eu: Ahostun erretroflexu frikatiboa

en: Voiceless palatal fricative
eu: Ahoskabe sabaikari frikatiboa

en: Voiced palatal fricative
eu: Ahostun sabaikari frikatiboa

en: Voiceless velar fricative
eu: Ahoskabe belar frikatiboa

en: Voiced velar fricative
eu: Ahostun belar frikatiboa

en: Voiceless uvular fricative
eu: Ahoskabe ubular frikatiboa

en: Voiced uvular fricative
eu: Ahostun ubular frikatiboa

en: Voiceless pharyngeal fricative
eu: Ahoskabe faringari frikatiboa

en: Voiced pharyngeal fricative
eu: Ahostun faringari frikatiboa

en: Voiceless glottal fricative
eu: Ahoskabe glotal frikatiboa

en: Voiced glottal fricative
eu: Ahostun glotal frikatiboa

en: Voiceless alveolar lateral fricative
eu: Ahoskabe hobikari albokari frikatiboa

en: Voiced alveolar lateral fricative
eu: Ahostun hobikari albokari frikatiboa

en: Voiced labiodental approximant
eu: Ahostun ezpain-horzkari hurbilketazkoa

en: Voiced alveolar approximant
eu: Ahostun hobikari hurbilketazkoa

en: Voiced retroflex approximant
eu: Ahostun erretroflexu hurbilketazkoa

en: Voiced palatal approximant
eu: Ahostun sabaikari hurbilketazkoa

en: Voiced velar approximant
eu: Ahostun belar hurbilketazkoa

en: Voiced alveolar lateral approximant
eu: Ahostun hobikari albokari hurbilketazkoa

en: Voiced retroflex lateral approximant
eu: Ahostun erretroflexu albokari hurbilketazkoa

en: Voiced palatal lateral approximant
eu: Ahostun sabaikari albokari hurbilketazkoa

en: Voiced velar lateral approximant
eu: Ahostun belar albokari hurbilketazkoa

en: Bilabial click
eu: Klik ezpainbikaria

en: Dental click
eu: Klik horzkaria

en: (Post)alveolar click
eu: Klik hobikari(-ondoa)

en: Palatoalveolar click
eu: Klik sabaikari-hobikaria

en: Alveolar lateral click
eu: Klik hobikari albokaria

en: Voiced bilabial implosive
eu: Ahostun ezpainbikari inplosiboa

en: Voiced dental/alveolar implosive
eu: Ahostun horzkari/hobikari inplosiboa

en: Voiced palatal implosive
eu: Ahostun sabaikari inplosiboa

en: Voiced velar implosive
eu: Ahostun belar inplosiboa

en: Voiced uvular implosive
eu: Ahostun ubular inplosiboa

en: Ejective mark
eu: Marka eiektiboa

en: Close front unrounded vowel
eu: Aurreko bokal ez-ezpainkari itxia

en: Close front rounded vowel
eu: Aurreko bokal ezpainkari itxia

en: Close central unrounded vowel
eu: Zentroko bokal ez-ezpainkari itxia

en: Close central rounded vowel
eu: Zentroko bokal ezpainkari itxia

en: Close back unrounded vowel
eu: Atzeko bokal ez-ezpainkari itxia

en: Close back rounded vowel
eu: Atzeko bokal ezpainkari itxia

en: Near-close near-front unrounded vowel
eu: Ia-aurreko bokal ez-ezpainkari ia-itxia

en: Near-close near-front rounded vowel
eu: Ia-aurreko bokal ezpainkari ia-itxia

en: Near-close near-back rounded vowel
eu: Ia-atzeko bokal ezpainkari ia-itxia

en: Close-mid front unrounded vowel
eu: Aurreko bokal ez-ezpainkari erdiitxia

en: Close-mid front rounded vowel
eu: Aurreko bokal ezpainkari erdiitxia

en: Close-mid central unrounded vowel
eu: Zentroko bokal ez-ezpainkari erdiitxia

en: Close-mid central rounded vowel
eu: Zentroko bokal ezpainkari erdiitxia

en: Close-mid back unrounded vowel
eu: Atzeko bokal ez-ezpainkari erdiitxia

en: Close-mid back rounded vowel
eu: Atzeko bokal ezpainkari erdiitxia

en: Mid-central vowel (Schwa)
eu: Zentro-erdiko bokala (Schwa)

en: Open-mid front unrounded vowel
eu: Aurreko bokal ez-ezpainkari erdiirekia

en: Open-mid front rounded vowel
eu: Aurreko bokal ezpainkari erdiirekia

en: Open-mid central unrounded vowel
eu: Zentroko bokal ez-ezpainkari erdiirekia

en: Open-mid central rounded vowel
eu: Zentroko bokal ezpainkari erdiirekia

en: Open-mid back unrounded vowel
eu: Atzeko bokal ez-ezpainkari erdiirekia

en: Open-mid back rounded vowel
eu: Atzeko bokal ezpainkari erdiirekia

en: Near-open front unrounded vowel
eu: Aurreko bokal ez-ezpainkari ia-irekia

en: Near-open vowel
eu: Bokal ia-irekia

en: Open front unrounded vowel
eu: Aurreko bokal ez-ezpainkari irekia

en: Open front rounded vowel
eu: Aurreko bokal ezpainkari irekia

en: Open back unrounded vowel
eu: Atzeko bokal ez-ezpainkari irekia

en: Open back rounded vowel
eu: Atzeko bokal ezpainkari irekia

en: Voiceless labial-velar fricative
eu: Ahoskabe ezpainkari-belar frikatiboa

en: Voiced labial-velar approximant
eu: Ahostun ezpainkari-belar hurbilketazkoa

en: Voiced labial-palatal approximant
eu: Ahostun ezpainkari-sabaikari hurbilketazkoa

en: Voiceless epiglottal fricative
eu: Ahoskabe epiglotal frikatiboa

en: Voiced epiglottal fricative
eu: Ahostun epiglotal frikatiboa

en: Epiglottal plosive
eu: Epiglotal frikatiboa

en: Voiceless alveolo-palatal fricative
eu: Ahoskabe hobikari-sabaikari frikatiboa

en: Voiced alveolo-palatal fricative
eu: Ahostun hobikari-sabaikari frikatiboa

en: Voiced alveolar lateral flap
eu: Ahostun hobikari albokari astindua

en: Simultaneous voiceless postalveolar and velar fricative
eu: Ahoskabe hobikari-atzeko eta belar frikatiboa aldi berean

en: Top tie bar
eu: Goiko lotura-barra

en: Bottom tie bar
eu: Beheko lotura-barra

en: Long
eu: Luzea

en: Half-long
eu: Erdi-luzea

en: Extra short
eu: Oso laburra

en: Primary stress
eu: Azentu nagusia

en: Secondary stress
eu: Azentu lagungarria

en: Minor (foot) group
eu: Talde txikia (oina)

en: Major (intonation) group
eu: Talde handia (intonazioa)

en: Syllable break
eu: Silaba-jauzia

en: Linking (absence of a break)
eu: Lotura (etenik gabe)

en: Voiceless
eu: Ahoskabe

en: Voiceless (above)
eu: Ahoskabea (gainean)

en: Voiced
eu: Ahostuna

en: Breathy voiced
eu: Marmar ahostunak

en: Creaky voiced
eu: Ahostun glotala

en: Linguolabial
eu: Mihi-ezpainkaria

en: Dental
eu: Horzkaria

en: Apical
eu: Apikal

en: Laminal
eu: Lepokari

en: Aspirated
eu: Hasperendua

en: More rounded
eu: Biribiltze handiagoa

en: Less rounded
eu: Biribiltze txikiagoa

en: Advanced
eu: Aurreratua

en: Retracted
eu: Atzekaria

en: Centralized
eu: Zentratuta

en: Mid-centralized
eu: Erdi-zentratuta

en: Syllabic
eu: Silabikoa

en: Non-syllabic
eu: Ez-silabikoa

en: Rhoticity
eu: Rotikoa

en: Labialized
eu: Ezpainkarizatua

en: Palatized
eu: Sabaikarizatua

en: Velarized
eu: Belarizatua

en: Pharyngialized
eu: Faringalizatua

en: Velarized or pharyngialized
eu: Belarizatua edo faringalizatua

en: Raised
eu: Goratuta

en: Lowered
eu: Beheratuta

en: Advanced tongue root
eu: Mihi-erro aurreratua

en: Retracted tongue root
eu: Mihi-erro barruratua

en: Nasalized
eu: Sudurkaria

en: Nasal release
eu: Sudurkari distentsioa

en: Lateral release
eu: Alboko joera

en: No audible release
eu: Joera ez entzunkorra

en: Extra high (accent)
eu: Estra altua (azentua)

en: Extra high (tone letter)
eu: Estra altua (tonua)

en: High (accent)
eu: altua (azentua)

en: High (tone letter)
eu: Altua (tonua)

en: Mid (accent)
eu: Erdia (azentua)

en: Mid (tone letter)
eu: Erdia (tonua)

en: Low (accent)
eu: Baxua (azentua)

en: Low (tone letter)
eu: Baxua (tonua)

en: Extra low (accent)
eu: Estra baxua (azentua)

en: Extra low (tone letter)
eu: Estra baxua (tonua)

en: Downstep
eu: Tonu bat behera

en: Upstep
eu: Tonu bat gora

en: Rising (accent)
eu: Gorantz (azentua)

en: Rising (tone letter)
eu: Gorantz (tonua)

en: Falling (accent)
eu: Beherantz (azentua)

en: Falling (tone letter)
eu: Beherantz (tonua)

en: High rising (accent)
eu: Gorantz altu (azentua)

en: High rising (tone letter)
eu: Gorantz altu (tonua)

en: Low rising (accent)
eu: Gorantz baxu (azentua)

en: Low rising (tone letter)
eu: Gorantz baxu (tonua)

en: Rising-falling (accent)
eu: Gorantz-beherantz (azentua)

en: Rising-falling (tone letter)
eu: Gorantz-beherantz (tonua)

en: Global rise
eu: Goranzko globala

en: Global fall
eu: Beheranzko globala

en: ChessDiagram
eu: Xake-taula

en: Chess diagram
eu: Xake-taula

en: A chess position diagram.
    This template will use XBoard to edit the position.
    Use the 'File->Save Position' in XBoard to save
    the position that you want to display.
    Make sure to give it a '.fen' extension
    and remember to type in a relative path
    to the LyX document location.
    Within XBoard, use 'Edit->Edit Position'
    to enable general editing of the board.
    You might also check out the
    'Options->Test legality' option, and
    remember to middle and right click to
    insert new material in the board.
    In order for this to work, you have to
    put the bundled lyxskak.sty in a place
    that TeX will find it, and you will need
    to install the skak package from CTAN.
eu: Xakeko posizioaren diagrama
    Txantiloi honek XBoard erabiliko du posizioa editatzeko.
    Erabili 'File->Save Position' (Fitxategia->Gorde posizioa)
    XBoard-en bistaratzea nahi duzun posizioa gordetzeko.
    Ziurtatu zaitez '.fen' luzapena emateaz
    eta gogoratu baita ere bide-izen erlatiboa idatzi
    behar dela LyX-en dokumentuaren kokapenari.
    XBoard-en, erabili 'Editatu->Editatu posizioa' taularen edizio orokorra gaitzeko.
    'Options->Test legality' (Aukerak->Probatu legezkotasuna)
    aukera aktiba dezakezu eta gogoratu saguaren
    erdi eta eskuineko botoiarekin klik egitea taulan
    material berria txertatzeko.
    Ez ahaztu lyxskak.sty leku egokian jartzeaz
    TeX-ek aurkitu ahal izateko, eta skak paketea
    instalatu beharko duzu CTAN-etik.

en: Dia diagram
eu: Dia diagrama

en: Dia diagram.
eu: Dia diagrama.

en: GnumericSpreadsheet
eu: Gnumeric kalkulu-orria

en: Spreadsheet
eu: Kalkulu-orria

en: A spreadsheet made with Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice or Excel.
    It imports as a multi-page table, so any length
    is ok. Excessive width could be a problem.
    The gnumeric software is necessary for conversion,
    both for gnumeric and excel files.
eu: Gnumeric, LibreOffice, OpenOffice.org edo Excell-ekin ekoiztutako kalkulu-orri bat.
    Orrialde anitzeko taula bat bezala inportatzen duenez, edozer luzera ongi dago.
    Arazoa gehiegizko zabaleran gerta daiteke.
    Gnumeric aplikazioa behar da gnumeric eta excel formatukoen arteko bihurketak lantzeko.

en: Inkscape figure
eu: Inkscape irudia

en: An Inkscape figure.
    Note that using this template automatically uses the 
    document text in the image (like with the Xfig template).
eu: Inkscape-ren irudi bat.
    Txantiloi hau erabiltzeak automatikoki erabiltzen du
    irudiko testu-dokumentua (Xfig txantiloiarekin bezala).

en: Lilypond typeset music
eu: Lilypond, musika konposaketa

en: Sheet music typeset by GNU LilyPond,
    converted to .pdf or .eps for inclusion
    Using .eps requires at least lilypond 2.6
    Using .pdf requires at least lilypond 2.9
eu: GNU LilyPond-ek konposatutako musika orria
    .pdf edo .eps formatutara bihurtuta txertatzeko.
    .eps erabiltzeko gutxienez  lilypond 2.6 bertsioa behar da
    .pdf erabiltzeko gutxienez  lilypond 2.9 bertsioa behar da

en: PDFPages
eu: PDForrialdeak

en: PDF pages
eu: PDF orrialdeak

en: Includes PDF documents, using the 'pdfpages' package.
    To include multiple pages, use the 'pages'-option,
    which must be inserted to 'Options'.
    Examples:
    * pages={x-y} (for a range of pages)
    * pages={x,y,z} (for specific pages)
    * pages=- (to include all pages)
    * pages=last-1 (to include all pages in reverse order)
    With the option 'noautoscale' the PDF pages are
    inserted in their original size.
    Read the documentation of the pdfpages package
    for further options and details.
eu: PDF dokumentuak sartzen ditu, 'pdfpages' (PDF orrialdeak) paketea erabiliz.
    Hainbat orrialde txertatzeko, erabili 'pages' (orrialdeak)
    aukera, non 'Options'-en (Aukerak) txertatu behar den.
    Adibideak:
    * pages={x-y} (orrialde barruti batentzako)
    * pages={x,y,z} (zehaztutako orrialdeak)
    * pages=- (orrialde guztiak sartzeko)
    * pages=last-1 (orrialde guztiak alderantzizko ordenan sartzeko)
    'noautoscale' aukerarekin PDF orrialdeak beraien jatorrizko
    tamainan txertatzen dira.
    Irakurri pdfpages paketearen dokumentazioa
    aukera eta xehetasun gehiagorako.

en: RasterImage
eu: Bilbe-irudia

en: Raster image
eu: Bilbe-irudia

en: A bitmap file.
    Use this template to include bitmap images of any kind.
eu: Bitmapa fitxategi bat.
    Erabili txantiloi hau edozer motako bitmapa irudiak sartzeko.

en: VectorGraphics
eu: BektoreGrafikoak

en: Vector graphics
eu: Bektore grafikoak

en: A vector graphics file.
    Use this template to include vector graphics of any kind.
    LyX will try to retain the vector properties of the image for
    the final output.
    Note that specialized templates exist for Xfig figures and Dia diagrams.
    The specialized templates allow to automatically use the document font in
    the figures, which is not possible with this general template.
eu: Bektore grafikoen fitxategi bat.
    Erabili txantiloi hau edozer motako bektore grafikoak sartzeko.
    Emaitzako irteeran irudiaren bektore-propietateak mantentzeko
    ahaleginak egingo ditu LyX-ek.
    Jakin ezazu txantiloi bereziak daudela Xfig irudiak eta Dia diagramentzako.
    Txantiloi bereziek dokumentuaren letra-tipoa irudietan automatikoki
    erabiltzea baimentzen dute, txantiloi orokorrekin ezinezkoa dena.

en: Xfig figure
eu: Xfig irudia

en: An Xfig figure.
eu: Xfig irudia.

en: SVG (compressed)
eu: SVG (konprimituta)

en: Plain text (chess output)
eu: Testu soila (xakearen irteera)

en: Sweave (Japanese)
eu: Sweave (japoniera)

en: Sweave (Japanese)|S
eu: Sweave (japoniera)|S

en: R/S code
eu: A/A kodea

en: Rnw (knitr, Japanese)
eu: Rnw (knitr, japoniera)

en: LilyPond book (LaTeX)
eu: LilyPond liburua (LaTeX)

en: LilyPond book (pLaTeX)
eu: LilyPond liburua (pLaTeX)

en: LaTeX (plain)
eu: LaTeX (arrunta)

en: LaTeX (plain)|L
eu: LaTeX (arrunta)|L

en: LaTeX (clipboard)
eu: LaTeX (arbela)

en: Plain text
eu: Testu soila

en: Plain text|a
eu: Testu soila|s

en: Plain text (pstotext)
eu: Testu soila (pstotext)

en: Plain text (ps2ascii)
eu: Testu soila (ps2ascii)

en: Plain text (catdvi)
eu: Testu soila (catdvi)

en: Plain Text, Join Lines
eu: Testu soila, lerro elkargarriak

en: LilyPond music
eu: LilyPond musika

en: Gnumeric spreadsheet
eu: Gnumeric kalkulu-orria

en: Excel spreadsheet
eu: Excel kalkulu-orria

en: XHTML Table (for spreadsheets)
eu: XHTML taula (kalkulu-orrientzako)

en: HTML Table (for spreadsheets)
eu: HTML taula (kalkulu-orrientzako)

en: OpenDocument spreadsheet
eu: OpenDocument kalkulu-orria

en: EPS (uncropped)
eu: EPS (moztu gabea)

en: EPS (cropped)
eu: EPS (moztuta)

en: PDF (graphics)
eu: PDF (grafikoak)

en: PDF (cropped)
eu: PDF (moztuta)

en: PDF (lower resolution)
eu: PDF (bereizmen baxuagoa)

en: Rich Text Format
eu: Testu aberastuko dokumentua (rtf)

en: Table (CSV)
eu: Taula (CSV)

en: LyX Preview
eu: LyX aurrebista

en: Program
eu: Programa

en: Windows Metafile
eu: Windows-eko metafitxategia

en: Enhanced Metafile
eu: Hobetutako metafitxategia

en: LyXBlogger
eu: LyX blogeatzailea

en: LyX Archive (zip)
eu: LyX artxiboa (zip)

en: LyX Archive (tar.gz)
eu: LyX artxiboa (tar.gz)

en: Game 1
eu: 1. jokoa

en: Game 2
eu: 2. jokoa

en: Example (LyXified)
eu: Adibidea (LyXified)

en: Example (raw)
eu: Adibidea (gordina)

en: External Material
eu: Kanpo-materiala

en: Feynman Diagrams
eu: Feynman diagramak

en: Instant Preview
eu: Bat-bateko aurrebista

en: Itemize Bullets
eu: Zerrendatu buletak

en: Minted File Listing
eu: Fitxategi zerrenda apainak (minted)

en: Minted Listings
eu: Zerrenda apainak (minted)

en: XY-Figure
eu: XY-irudia

en: XY-Pic
eu: XY-irudia

en: Graphics and Insets
eu: Grafikoak eta txertakuntzak

en: Localization Test (for Developers)
eu: Itzulpenaren testua (garatzaileentzako)

en: Mixing Japanese with other Languages (with CJKutf8)
eu: Japoniera beste hizkuntzekin nahastea (CJKutf8)

en: Mixing Japanese with other Languages (with platex)
eu: Japoniera beste hizkuntzekin nahastea (platex)

en: Writing Armenian
eu: Armeniera idazkera

en: Language Support
eu: Hizkuntzen euskarria

en: Serial Letter 1
eu: 1. serie-hizkia

en: Serial Letter 2
eu: 2. serie-hizkia

en: Serial Letter 3
eu: 3. serie-hizkia

en: Hazard and Precautionary Statements
eu: Arrisku eta arreten instrukzioak

en: LilyPond Book
eu: LilyPond liburua

en: Multilingual Captions
eu: Hizkuntza anitzeko epigrafeak

en: Noweb Listerrors
eu: Noweb error-zerrenda

en: Modules
eu: Moduluak

en: Beamer (Complex)
eu: Beamer (konplexua)

en: Foils
eu: Orriak

en: Foils Landslide
eu: Orri horizontalak

en: Welcome
eu: Ongi etorri

en: Writing Korean with CJK-ko
eu: Koreeraren idazkera (CJK-ko)

en: Hebrew Article (KOMA-Script)
eu: Hebreera artikulua (KOMA-Script)

en: IEEE Transactions Conference
eu: IEEE Transactions - hitzaldia

en: IEEE Transactions Journal
eu: IEEE Transactions - aldizkaria

en: Springers Global Journal Template (V. 3)
eu: Springers aldizkariaren txantiloi globala (3. bertsioa)

en: 00 Main File
eu: 00 Fitxategi nagusia

en: 01 Dedication
eu: 01 Eskaintza

en: 02 Foreword
eu: 02 Hitzaurrea

en: 03 Preface
eu: 03 Hitzaurrea

en: 04 Acknowledgements
eu: 04 Aitorpenak

en: 05 Contributor List
eu: 05 Laguntzaileen zerrenda

en: 06 Acronym
eu: 06 Akronimoa

en: 07 Part
eu: 07 Zatia

en: 08 Author
eu: 08 Egilea

en: 09 Appendix
eu: 09 Eranskina

en: 10 Glossary
eu: 10 Glosarioa

en: 11 References
eu: 11 Erreferentziak

en: 05 Acronym
eu: 05 Akronimoa

en: 06 Part
eu: 06 Zatia

en: 07 Chapter
eu: 07 Kapitulua

en: 08 Appendix
eu: 08 Eranskina

en: 09 Glossary
eu: 09 Glosarioa

en: 10 Solutions
eu: 10 Emaitzak

en: Colored
eu: Koloreztatua

en: Simple
eu: Bakuna

en: Chapter 1
eu: 1 Kapitulua

en: Chapter 2
eu: 2 Kapitulua

en: Main File
eu: Fitxategi nagusia

en: PhD Thesis
eu: Doktorego tesia

en: Theses
eu: Tesiak

en: Japanese Article (Standard Class for LuaTeX%2C vertical Writing)
eu: Japoniera artikulua (klase arrunta: LuaTeX%2C idazkera bertikala)

en: Japanese Book (Standard Class for LuaTeX%2C vertical Writing)
eu: Japoniera liburua (klase arrunta: LuaTeX%2C idazkera bertikala)

en: Japanese Report (Standard Class for LuaTeX%2C vertical Writing)
eu: Japoniera txostena (klase arrunta: LuaTeX%2C idazkera bertikala)

en: Formal with Footline
eu: Formala oin-marrarekin

en: Formal without Footline
eu: Formala oin-marra gabe

en: Grid with Head
eu: Sareta goiburuarekin

en: No Borders
eu: Ertzik gabe

en: Simple Grid
eu: Sareta bakuna

en: %1$s[[name]] (%2$s[[email]])
eu: %1$s (%2$s)

en: ERROR!
eu: ERROREA!

en: No year
eu: Urterik ez

en: Bibliography entry not found!
eu: Ez da bibliografiaren sarrera aurkitu!

en: Disk Error:
eu: Diskoaren errorea:

en: LyX could not create the temporary directory '%1$s' (Disk is full maybe?)
eu: LyX-ek ezin izan du %1$s aldi baterako direktorioa sortu (agian diskoa beteta dago?)

en: LyX attempted to close a document that had unsaved changes!
eu: Gorde gabeko aldaketak dituen dokumentu bat ixten saiatu da LyX.

en: Save failed! Document is lost.
eu: Huts egin du gordetzean! Dokumentua galdu da.

en: Attempting to close changed document!
eu: Aldatutako dokumentua gordetzen saiatzen!

en: Could not remove the temporary directory %1$s
eu: Ezin izan da %1$s aldi baterako direktorioa kendu

en: Unknown token: %1$s %2$s
eu: Token ezezaguna: %1$s %2$s

en: Document header error
eu: Dokumentuaren goiburuan errorea

en: \begin_header is missing
eu: \begin_header falta da

en: \begin_document is missing
eu: \begin_document falta da

en: Changes not shown in LaTeX output
eu: Erakutsi gabeko aldaketak LaTeX irteeran

en: Changes will not be highlighted in LaTeX output, because xcolor and ulem are not installed.
    Please install both packages or redefine \lyxadded and \lyxdeleted in the LaTeX preamble.
eu: Aldaketak ezingo dira nabarmendu LaTeX irteeran xcolor eta ulem instalatu gabe daudelako.
    Instalatu pakete horiek edo birdefinitu \lyxadded eta \lyxdeleted LaTeX-eko atarikoan.

en: Index
eu: Indizea

en: File Not Found
eu: Ez da fitxategia aurkitu

en: Unable to open file `%1$s'.
eu: Ezin da "%1$s" fitxategia ireki.

en: %1$s ended unexpectedly, which means that it is probably corrupted.
eu: %1$s ustekabean amaitu da, hondatuta dagoela dirudi.

en: Document format failure
eu: Hutsegitea dokumentu-formatuan

en: %1$s is not a readable LyX document.
eu: %1$s ez da LyX dokumentu irakurgarria.

en: Conversion failed
eu: Bihurketak huts egin du

en: %1$s is from a different version of LyX, but a temporary file for converting it could not be created.
eu: %1$s LyX-en beste bertsio batekoa da, baina ezin izan da aldi baterako fitxategia sortu bihurketa lantzeko.

en: Conversion script not found
eu: Ez da bihurtzeko script-a aurkitu

en: %1$s is from a different version of LyX, but the conversion script lyx2lyx could not be found.
eu: %1$s LyX-en beste bertsio batekoa da, baina ezin izan da lyx2lyx script-a aurkitu.

en: Conversion script failed
eu: Bihurtzeko script-ak huts egin du

en: %1$s is from an older version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
eu: %1$s LyX-en bertsio zaharragokoa da, eta lyx2lyx script-ak huts egin du hau bihurtzean.

en: %1$s is from a newer version of LyX and the lyx2lyx script failed to convert it.
eu: %1$s LyX-en berriagokoa da, eta lyx2lyx script-ak huts egin du hau bihurtzean.

en: File is read-only
eu: Fitxategia irakurtzeko soilik da

en: The file %1$s cannot be written because it is marked as read-only.
eu: %1$s fitxategia ezin da idatzi irakurtzeko soilik bezala markatuta baitago.

en: Document %1$s has been externally modified. Are you sure you want to overwrite this file?
eu: %1$s dokumentua kanpotik aldatu da. Ziur zaude fitxategi hau gainidaztea nahi duzula?

en: Overwrite modified file?
eu: Gainidatzi aldatutako fitxategia?

en: &Overwrite
eu: &Gainidatzi

en: Backup failure
eu: Hutsegitea babeskopia egitean

en: Cannot create backup file %1$s.
    Please check whether the directory exists and is writable.
eu: Ezin da %1$s fitxategiaren babeskopiarik egin.
    Egiaztatu direktorioa existitzen dela, eta bertan idatz daitekeela.

en: Write failure
eu: Hutsegitea idaztean

en: The file has successfully been saved as:
      %1$s.
    But LyX could not move it to:
      %2$s.
    Your original file has been backed up to:
      %3$s
eu: Fitxategia ongi gorde da honela:
     %1$s.
    Baina LyX-ek ezin izan du hona eraman:
     %2$s.
    Zure jatorrizko fitxategiaren babeskopia hau da:
     %3$s

en: Cannot move saved file to:
      %1$s.
    But the file has successfully been saved as:
      %2$s.
eu: Ezin da gordetako fitxategia hona eraman:
     %1$s.
    Baina fitxategia ongi gorde da honela:
     %2$s.

en: Saving document %1$s...
eu: %1$s dokumentua gordetzen...

en:  could not write file!
eu:  ezin izan da fitxategia idatzi!

en:  done.
eu:  eginda.

en: LyX: Attempting to save document %1$s
eu: LyX: %1$s dokumentua gordetzen saiatzen

en: Saved to %1$s. Phew.
eu: %1$s(e)n gordeta. Uffff.

en: Save failed! Trying again...
eu: Huts egin du gordetzean! Berriro saiatzen...

en: Save failed! Trying yet again...
eu: Huts egin du gordetzean! Beste behin saiatzen...

en: Iconv software exception Detected
eu: Iconv softwarearen salbuespena detektatu da

en: Please verify that the `iconv' support software is properly installed and supports the selected encoding (%1$s), or change the encoding in Document>Settings>Language.
eu: Egiaztatu 'iconv' software lagungarria ongi instalatuta dagoela eta hautatutako kodeketa (%1$s) onartzen duela, edo aldatu kodeketa Dokumentua > Ezarpenak > Hizkuntza menuan.

en: Uncodable character '%1$s' (code point %2$s)
eu: Ezin da '%1$s' karakterea deskodetu (kodeko %2$s puntua)

en: Some characters of your document are not representable in specific verbatim contexts.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
eu: Dokumentuko zenbait karaktere ezin dira erakutsi testu-ingurune berritsu zehatzetan.
    Dokumentua utf8 kodeketara bihurtzeak lagun lezake.

en: Could not find LaTeX command for character '%1$s' (code point %2$s)
eu: Ezin izan da LaTeX komandoa aurkitu '%1$s' karakterearentzako (kodeko %2$s puntua)

en: Some characters of your document are probably not representable in the chosen encoding.
    Changing the document encoding to utf8 could help.
eu: Baliteke dokumentuko zenbait karaktere ezin erabili izatea aukeratutako kodeketarekin.
    Dokumentua utf8 kodeketara bihurtzeak lagun dezake.

en: iconv conversion failed
eu: iconv bihurketak huts egin du

en: conversion failed
eu: bihurketak huts egin du

en: Uncodable character in file path
eu: Kodetu ezin daitekeen karakterea fitxategiaren bide-izenean

en: The path of your document
    (%1$s)
    contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %2$s). This may result in incomplete output, unless TEXINPUTS contains the document directory and you don't use explicitly relative paths (i.e., paths starting with './' or '../') in the preamble or in ERT.
    
    In case of problems, choose an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the file path name.
eu: Zure dokumentuaren bide-izena
    (%1$s)
    ezezagunak diren glifo batzuk ditu uneko
    dokumentuaren kodeketan (%2$s hain zuzen).
    Osatu gabeko irteera eragin dezake, honakoa ez bada gertatzen
    bederen: TEXINPUTS-ek dokumentuaren direktorioa edukitzea eta esplizitoki ez baduzu bide-izen erlatiborik erabiltzen (adibidez './' edo '../' hasten diren bide-izenak) atarikoan edo ITGan.
    
    Aukeratu dokumentuari dagokion kodeketa egokia (utf8 bezalakoa)
    edo aldatu fitxategiaren bide-izena.

en: The languages %1$s are only supported by Babel.
eu: Babel-ek %1$s hizkuntzak soilik onartzen ditu.

en: The language %1$s is only supported by Babel.
eu: Babel-ek %1$s hizkuntza soilik onartzen du.

en: The languages %1$s are only supported by Polyglossia.
eu: Polyglossia-k %1$s hizkuntzak soilik onartzen ditu.

en: The language %1$s is only supported by Polyglossia.
eu: Polyglossia-k %1$s hizkuntza soilik onartzen du.

en: Incompatible Languages!
eu: Hizkuntza bateraezinak!

en: You cannot use the following languages together in one LaTeX document because they require conflicting language packages:
    %1$s%2$s
eu: Ezin dituzu ondorengo hizkuntzak batera erabili LaTeX dokumentu batean, gatazkan dauden hizkuntza paketeak behar dituztelako:
    %1$s%2$s

en: Running chktex...
eu: chktex exekutatzen...

en: chktex failure
eu: chktex-ek huts egin du

en: Could not run chktex successfully.
eu: Ezin izan da ongi chktex exekutatu.

en: Don't know how to export to format: %1$s
eu: Ez dago informaziorik honako formatura esportatzeko: %1$s

en: Branch state changes in master document
eu: Adarraren egoeraren aldaketak dokumentu maisuan

en: The state of the branch '%1$s' was changed in the master file. Please make sure to save the master.
eu: '%1$s' adarraren egoera aldatu egin da fitxategi nagusian. Ziurtatu zaitez nagusia gordetzeaz.

en: Error exporting to format: %1$s.
eu: Errorea honako formatura esportatzean: %1$s.

en: Error generating literate programming code.
eu: Errorea literatur-programazioaren kodea sortzean.

en: Branch "%1$s" already exists.
eu: "%1$s" adarra badago lehendik ere.

en: Error viewing the output file.
eu: Errorea irteerako fitxategia bistaratzean.

en: Invalid filename
eu: Fitxategi-izen baliogabea

en: The following filename will cause troubles when running the exported file through LaTeX:
eu: Baliteke honako fitxategi-izenak arazoak sortzea esportatutako fitxategia LaTeX bidez exekutatzean:

en: Problematic filename for DVI
eu: Fitxategi-izenak arazoak sortzen dizkio DVIri

en: The following filename can cause troubles when running the exported file through LaTeX and opening the resulting DVI:
eu: Baliteke honako fitxategi-izenak arazoak sortzea esportatutako fitxategia LaTeX bidez exekutatzean eta emaitza DVI ikustailean irekitzean:

en: Export Warning!
eu: Esportatze-abisua!

en: There are spaces in the paths to your BibTeX databases.
    BibTeX will be unable to find them.
eu: BibTeX datu-basearen bide-izenetan zuriuneak daude.
    BibTeX-ek ezin izan ditu hauek bilatu.

en: Preview source code for paragraph %1$d
eu: Aurreikusi  %1$d. paragrafoaren iturburuko kodea

en: Preview source code from paragraph %1$s to %2$s
eu: Aurreikusi iturburuko kodea %1$s. paragrafotik %2$s.(e)ra

en: Preview source code
eu: Aurreikusi iturburuko kodea

en: Preview preamble
eu: Aurreikusi atarikoa

en: Preview body
eu: Aurreikusi gorputza

en: Plain text does not have a preamble.
eu: Testu soilak ez du atarikorik edukitzen.

en: Autosaving current document...
eu: Uneko dokumentua autogordetzen...

en: No information for exporting the format %1$s.
eu: Ez dago informaziorik %1$s formatua esportatzeko.

en: Hint: use non-TeX fonts or set input encoding to '%1$s'
eu: Argibidea: erabili non-TeX letra-tipoak edo ezarri sarrerako kodeketa '%1$s' gisa

en: Couldn't export file
eu: Ezin izan da fitxategia esportatu

en: File name error
eu: Fitxategi-izenean errorea

en: The directory path to the document
    %1$s
    contains spaces, but your TeX installation does not allow them. You should save the file to a directory whose name does not contain spaces.
eu: Dokumentuaren direktorioaren bide-izenak
    %1$s
    zuriuneak ditu, baina TeX instalazioak ez ditu onartzen. Bide-izenean zuriunerik ez duen direktorioan gorde beharko zenuke fitxategia.

en: Document export cancelled.
eu: Dokumentua esportatzea bertan behera utzi da.

en: Document exported as %1$s to file `%2$s'
eu: Dokumentua %1$s gisa esportatuta '%2$s' fitxategira

en: Document exported as %1$s
eu: Dokumentua %1$s gisa esportatuta

en: An emergency save of the document %1$s exists.
    
    Recover emergency save?
eu: %1$s dokumentuaren larrialdiko kopia badago.
    
    Larrialdian gordetakoa berreskuratu?

en: Load emergency save?
eu: Kargatu larrialdian gordetakoa?

en: &Recover
eu: &Berreskuratu

en: &Load Original
eu: &Kargatu jatorrizkoa

en: &Only show difference
eu: Erakutsi &desberdintasunak soilik

en: An emergency file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
eu: Larrialdiko fitxategia ongi kargatu den arren, %1$s jatorrizko fitxategia irakurtzeko soilik gisa markatuta dago. Ziurtatu zaitez dokumentua beste fitxategi batean gordetzeaz.

en: Document was successfully recovered.
eu: Dokumentua ongi berreskuratu da.

en: Document was NOT successfully recovered.
eu: Dokumentua EZ da ongi berreskuratu.

en: Remove emergency file now?
    (%1$s)
eu: Kendu larrialdiko fitxategia orain?
    (%1$s)

en: Delete emergency file?
eu: Ezabatu larrialdiko fitxategia?

en: &Keep
eu: &Mantendu

en: Emergency file deleted
eu: Larrialdiko fitxategia ezabatuta

en: Do not forget to save your file now!
eu: Ez zaitez ahaztu zure fitxategia orain gordetzeaz!

en: Remove emergency file now?
eu: Kendu larrialdiko fitxategia orain?

en: Can't rename emergency file!
eu: Ezin da larrialdiko fitxategia izenez aldatu!

en: LyX was unable to rename the emergency file. You should do so manually. Otherwise, you will be asked about it again the next time you try to load this file, and may over-write your own work.
eu: LyX-ek ezin izan du larrialdiko fitxategia izenez aldatu. Eskuz egin beharko duzu. Bestela, hurrengoan fitxategi hau kargatzen saiatzen bazara, berriro galdetuko dizu, eta zeure lana gainidatzi lezake.

en: Emergency File Renamed
eu: Larrialdiko fitxategia  izenez aldatuta

en: Emergency file renamed as:
     %1$s
eu: Larrialdiko fitxategia honela izenez aldatuta:
     %1$s

en: The backup of the document %1$s is newer.
    
    Load the backup instead?
eu: %1$s dokumentuaren babeskopia berriagoa da.
    
    Kargatu babeskopia horren ordez?

en: Load backup?
eu: Kargatu babeskopia?

en: &Load backup
eu: &Kargatu babeskopia

en: Load &original
eu: Kargatu &jatorrizkoa

en: A backup file is successfully loaded, but the original file %1$s is marked read-only. Please make sure to save the document as a different file.
eu: Babeskopiako fitxategia ongi kargatu den arren, %1$s jatorrizko fitxategia irakurtzeko soilik gisa markatuta dago. Ziurtatu zaitez dokumentua beste fitxategi batean gordetzeaz.

en: Senseless!!!
eu: Zentzugabea!

en: Document %1$s reloaded.
eu: %1$s dokumentua kargatuta.

en: Could not reload document %1$s.
eu: Ezin izan da %1$s dokumentua birkargatu.

en: File deleted from disk
eu: Fitxategia diskotik ezabatuta

en: The LaTeX package amsmath is only used if AMS formula types or symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
eu: LaTeX-eko amsmath paketea soilik erabiltzen da matematikako AMS tresna-barrako AMS formula motak edo ikurrak formuletan txertatzen direnean.

en: The LaTeX package amssymb is only used if symbols from the AMS math toolbars are inserted into formulas
eu: LaTeX-eko amssymb paketea soilik erabiltzen da matematikako AMS tresna-barrako AMS ikurrak formuletan txertatzen direnean.

en: The LaTeX package cancel is only used if \cancel commands are used in formulas
eu: LaTeX-eko 'cancel ' paketea soilik erabiltzen da formuletan \cancel komandoa txertatzen denean

en: The LaTeX package esint is only used if special integral symbols are inserted into formulas
eu: LaTeX-eko esint paketea soilik erabiltzen da formuletan integralen ikur bereziak txertatzen direnean

en: The LaTeX package mathdots is only used if the command \iddots is inserted into formulas
eu: LaTeX-eko mathdots paketea soilik erabiltzen da formuletan \iddots komandoa txertatzen denean

en: The LaTeX package mathtools is only used if some mathematical relations are inserted into formulas
eu: LaTeX-eko mathtools paketea soilik erabiltzen da formuletan erlazio matematiko bat txertatzen denean

en: The LaTeX package mhchem is only used if either the command \ce or \cf is inserted into formulas
eu: LaTeX-eko mhchem paketea soilik erabiltzen da formuletan \ce edo \cf komandoa txertatzen denean

en: The LaTeX package stackrel is only used if the command \stackrel with subscript is inserted into formulas
eu: LaTeX-eko stackrel paketea soilik erabiltzen da formuletan \stackrel komandoa azpiindizearekin txertatzen denean

en: The LaTeX package stmaryrd is only used if symbols from the St Mary's Road symbol font for theoretical computer science are inserted into formulas
eu: LaTeX-eko stmaryrd paketeak soilik erabiltzen da ordenagailuen zientzia teorikoentzako St Mary's Road letra-tipoko ikurrak txertatzen direnean

en: The LaTeX package undertilde is only used if you use the math frame decoration 'utilde'
eu: LaTeX-eko undertilde paketea soilik erabiltzen da matematikaren markoaren 'utilde' dekorazioa erabiltzen duzunean

en: The selected document class
    	%1$s
    requires external files that are not available.
    The document class can still be used, but the
    document cannot be compiled until the following
    prerequisites are installed:
    	%2$s
    See section 3.1.2.2 (Class Availability) of the
    User's Guide for more information.
eu: Hautatutako %1$s dokumentu-klaseak
    eskuragarri ez dauden kanpoko fitxategiak behar ditu.
    Dokumentu-klasea erabiltzen jarrai daitekeen arren, 
    dokumentua ezingo da konpilatu honako eskakizunak
    instalatu arte:
    	%2$s
    Ikusi Erabiltzailearen Gidako 3.1.2.2 atala (klaseen erabilgarritasuna) informazio gehiagorako.

en: Document class not available
eu: Dokumentu-klasea ez dago erabilgarri

en: LyX Warning:
eu: LyX abisua:

en: uncodable character
eu: kodetu ezin daitekeen karakterea

en: Uncodable character in document metadata
eu: Karaktere ez da kodegarria dokumentuaren  meta-datuetan

en: The metadata of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the metadata accordingly.
eu: Zure dokumentuko meta-datuek uneko dokumentuaren kodeketan ('%1$s' izenekoak) ezezagunak diren glifoak ditu.
    Dagozkion glifoei ez ikusi egingo zaie irteeran, horrela irteera osatu gabea izan daiteke.
    
    Aukeratu dokumentuaren kodeketa egokia (utf8 bezalakoa)
    edo aldatu meta-datuak dagokion moduan.

en: Uncodable character in class options
eu: Kodetu ezin daitekeen karakterea klasearen aukeretan

en: The class options of your document contain glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the class options accordingly.
eu: Zure dokumentuko klasearen aukerek  uneko dokumentuaren kodeketan ('%1$s' izenekoak) ezezagunak diren glifoak dituzte.
    Dagozkion glifoei ez ikusi egingo zaie irteeran, horrela irteera osatu gabea izan daiteke.
    
    Aukeratu dokumentuaren kodeketa egokia (utf8 bezalakoa)
    edo aldatu klasearen aukerak dagokien moduan.

en: Uncodable character in user preamble
eu: Kodetu ezin daitekeen karakterea erabiltzailearen atarikoan

en: The user preamble of your document contains glyphs that are unknown in the current document encoding (namely %1$s).
    These glyphs are omitted  from the output, which may result in incomplete output.
    
    Please select an appropriate document encoding
    (such as utf8) or change the preamble code accordingly.
eu: Zure dokumentuko erabiltzailearen atarikoak uneko dokumentuaren kodeketan ('%1$s' izenekoak) ezezagunak diren glifoak ditu.
    Dagozkion glifoei ez ikusi egingo zaie irteeran, horrela irteera osatu gabea izan daiteke.
    
    Aukeratu dokumentuaren kodeketa egokia (utf8 bezalakoa)
    edo aldatu atariko kodea hizkiak.

en: The layout file:
    %1$s
    could not be found. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
eu: Ezin izan da %1$s diseinuaren fitxategia aurkitu.
    Testu-klase lehenetsia erabiliko da diseinu lehenetsiekin.
    LyX-ek ezin izango du irteera egokirik sortu.

en: Document class not found
eu: Ez da dokumentu-klasea aurkitu

en: Due to some error in it, the layout file:
    %1$s
    could not be loaded. A default textclass with default
    layouts will be used. LyX will not be able to produce
    correct output.
eu: Errore bat dela eta, %1$s diseinuaren fitxategia
    ezin izan da kargatu. Testu-klase lehenetsia erabiliko
    da diseinu lehenetsiekin. LyX-ek ezin izango du irteera
    egokirik sortu.

en: Could not load class
eu: Ezin izan da klasea kargatu

en: Error reading internal layout information
eu: Errorea barneko diseinuaren informazioa irakurtzean

en: Read Error
eu: Irakurketako errorea

en: No bibliography processor found!
eu: Ez da bibliografia-prozesatzailerik aurkitu!

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available and no appropriate alternative has been found. No bibliography and references will be generated.
    Please fix your installation!
eu: Uneko dokumentuak (%1$s) eskatutako bibliografia-prozesatzailea ez dago erabilgarri eta ez da ordezko egokirik aurkitu. Ez dira bibliografia eta erreferentziarik sortuko.
    Mesedez, konpondu instalazioa.

en: Requested bibliography processor not found!
eu: Ez da eskatutako bibliografia-prozesatzailea aurkitu!

en: The bibliography processor requested by this document (%1$s) is not available. As a fallback, '%2$s' will be used, options are omitted. This might result in errors or unwanted changes in the bibliography. Please check carefully!
    It is suggested to install the missing processor.
eu: Uneko dokumentuak (%1$s) eskatutako bibliografia-prozesatzailea ez dago erabilgarri. '%2$s' erabiliko da horren ordez, aukerak baztertu egin dira. Ondorioz, bibliografian erroreak edo nahi gabeko aldaketak gerta daitezke. Mesedez, gainbegiratu kontu handiz.
    Falta den prozesatzailea instalatzea gomendatzen da.

en: No more insets
eu: Txertakuntzarik ez

en: Save bookmark
eu: Gorde laster-marka

en: Document is read-only
eu: Dokumentua irakurtzeko soilik da

en: Document has been modified externally
eu: Dokumentua kanpotik aldatua izan da

en: This portion of the document is deleted.
eu: Dokumentuaren zati hau ezabatu egin da.

en: Absolute filename expected.
eu: Fitxategi-izen absolutua espero da.

en: The document class `%1$s' could not be loaded.
eu: Ezin izan da' %1$s' dokumentu-klasea kargatu.

en: No further undo information
eu: Gehiago desegiteko informaziorik ez

en: No further redo information
eu: Gehiago berregiteko informaziorik ez

en: Search string not found!
eu: Ez da bilaketa-katerik aurkitu!

en: End of file reached while searching forward.
    Continue searching from the beginning?
eu: Amaierara iritsi da aurrerantz bilatzean.
    Hasieratik jarraitzea nahi duzu?

en: Wrap search?
eu: Itzulbiratu bilaketa?

en: &Yes
eu: &Bai

en: &No
eu: &Ez

en: Beginning of file reached while searching backward.
    Continue searching from the end?
eu: Hasierara iritsi da atzerantz bilatzean.
    Amaieratik jarraitzea nahi duzu?

en: Mark off
eu: Marka desaktibatua

en: Mark on
eu: Marka aktibatua

en: Mark removed
eu: Marka ezabatuta

en: Mark set
eu: Marka ezarrita

en: Statistics for the selection:
eu: Hautapenaren estatistikak:

en: Statistics for the document:
eu: Dokumentuaren estatistikak:

en: %1$d words
eu: %1$d hitz

en: One word
eu: Hitz bat

en: %1$d characters
eu: %1$d karaktere

en: One character
eu: Karaktere bat

en: %1$d characters (no blanks)
eu: %1$d karaktere (zuriunerik gabe)

en: One character (no blanks)
eu: Karaktere bat (zuriunerik gabe)

en: Statistics
eu: Estatistikak

en: `inset-forall' interrupted because number of actions is larger than %1$d
eu: 'inset-forall' etenda ekintza kopurua %1$d baino handiagoa delako

en: Applied "%1$s" to %2$d insets
eu: "%1$s" aplikatuta %2$d txertakuntzei

en: Branch name
eu: Adarraren izena

en: Branch already exists
eu: Adarra badago lehendik ere

en: Inserting document %1$s...
eu: %1$s dokumentua txertatzen...

en: Document %1$s inserted.
eu: %1$s dokumentua txertatuta.

en: Could not insert document %1$s
eu: Ezin izan da %1$s dokumentua txertatu

en: Could not read the specified document
    %1$s
    due to the error: %2$s
eu: Ezin izan da adierazitako dokumentua irakurri
    %1$s
    Errorea: %2$s

en: Could not read file
eu: Ezin izan da fitxategia irakurri

en: %1$s
     is not readable.
eu: %1$s
     ez da irakurgarria.

en: Could not open file
eu: Ezin izan da fitxategia ireki

en: Reading not UTF-8 encoded file
eu: UTF-8 kodeketa ez duen fitxategia irakurtzen

en: The file is not UTF-8 encoded.
    It will be read as local 8Bit-encoded.
    If this does not give the correct result
    then please change the encoding of the file
    to UTF-8 with a program other than LyX.
eu: Fitxategiak ez du UTF-8 kodeketa.
    Lokaleko 8 biteko kodeketa bezala irakurriko da.
    Honek emaitza egokirik ez badu ematen,
    aldatu fitxategiaren kodeketa UTF-8 kodeketara
    Lyx ez den beste programa batekin.

en: Uncodable character in author initials
eu: Kodetu ezin daitekeen karakterea egilearen siglan

en: The author initials '%1$s',
    used for change tracking, contain the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the author initials.
eu: '%1$s' egilearen sigla,
    aldaketen jarraipena egiteko erabilia, uneko %2$s kodeketarekin
    adierazi ezin daitezkeen glifoak ditu.
    Dagozkion glifoei ez ikusi egingo zaie esportatutako
    LaTeX fitxategian.
    
    Aukeratu dokumentuaren kodeketa egokia (utf8 bezalakoa)
    edo aldatu egilearen sigla.

en: Uncodable character in author name
eu: Kodetu ezin daitekeen karakterea egilearen izenean

en: The author name '%1$s',
    used for change tracking, contains the following glyphs that
    cannot be represented in the current encoding: %2$s.
    These glyphs will be omitted in the exported LaTeX file.
    
    Choose an appropriate document encoding (such as utf8)
    or change the spelling of the author name.
eu: '%1$s' egilearen izenak, aldaketen jarraipena egiteko erabilia,
    uneko %2$s kodeketarekin adierazi ezin daitezkeen glifoak ditu.
    Dagozkion glifoei ez ikusi egingo zaie esportatutako
    LaTeX fitxategian.
    
    Aukeratu dokumentuaren kodeketa egokia (utf8 bezalakoa)
    edo aldatu egilearen izenaren hizkiak.

en: ChkTeX warning id # %1$s
eu: ChkTeX %1$s. abisua

en: none
eu: bat ere ez

en: black
eu: beltza

en: white
eu: zuria

en: blue
eu: urdina

en: brown
eu: marroia

en: cyan
eu: cyana

en: darkgray
eu: gris iluna

en: gray
eu: grisa

en: green
eu: berdea

en: lightgray
eu: gris argia

en: lime
eu: limoia

en: olive
eu: oliba

en: orange
eu: laranja

en: pink
eu: arrosa

en: purple
eu: morea

en: red
eu: gorria

en: teal
eu: anila

en: violet
eu: bioleta

en: yellow
eu: horia

en: cursor
eu: kurtsorea

en: background
eu: atzeko planoa

en: text
eu: testua

en: selection
eu: hautapena

en: selected math
eu: hautatutako matematika

en: selected text
eu: hautatutako testua

en: LaTeX text
eu: LaTeX testua

en: Text label 1
eu: 1. testu-etiketa

en: Text label 2
eu: 2. testu-etiketa

en: Text label 3
eu: 3. testu-etiketa

en: inline completion
eu: lerroko osaketa

en: inline completion (non-unique)
eu: lerroko osaketa (ez-esklusiboa)

en: previewed snippet
eu: aurreikusitako zatia

en: note label
eu: oharren etiketa

en: note background
eu: oharren atzeko planoa

en: comment label
eu: iruzkinen etiketa

en: comment background
eu: iruzkinen atzeko planoa

en: greyedout inset label
eu: Txertakuntzen etiketa grisez

en: greyedout inset text
eu: txertakuntzen testua grisez

en: greyedout inset background
eu: txertakuntzen atzeko planoa grisez

en: phantom inset text
eu: mamuen txertakuntzen testua

en: shaded box
eu: kutxak itzaldurarekin

en: listings background
eu: zerrendatuaren atzeko planoa

en: branch label
eu: adarren etiketa

en: footnote label
eu: oin-oharren etiketa

en: index label
eu: indizeen etiketa

en: margin note label
eu: albo-oharren etiketa

en: URL label
eu: URLen etiketa

en: URL text
eu: URLen testua

en: depth bar
eu: sakonera-barra

en: scroll indicator
eu: korritzearen adierazlea

en: language
eu: hizkuntza

en: command inset
eu: txertakuntzen komandoa

en: command inset background
eu: txertakuntzen komandoen azteko planoa

en: command inset frame
eu: txertakuntzen komandoen markoa

en: command inset (broken reference)
eu: komandoaren txertakuntza (hautsitako erreferentzia)

en: button background (broken reference)
eu: botoien atzeko planoa (hautsitako erreferentzia)

en: button frame (broken reference)
eu: botoien markoa (hautsitako erreferentzia)

en: button background (broken reference) under focus
eu: botoien atzeko planoa (hautsitako erreferentzia) fokupean

en: special character
eu: karaktere berezia

en: math text
eu: mat. testua

en: math background
eu: mat. atzeko planoa

en: graphics background
eu: grafikoen atzeko planoa

en: math macro background
eu: mat. makroen atzeko planoa

en: math frame
eu: mat. markoa

en: math corners
eu: mat. ertzak

en: math line
eu: mat. lerroa

en: math macro hovered background
eu: mat. makroen atz. plano dinamikoa

en: math macro label
eu: mat. makroen etiketa

en: math macro frame
eu: mat. makroen markoa

en: math macro blended out
eu: mat. makro desaktibatua

en: math macro old parameter
eu: mat. makroen parametro zaharra

en: math macro new parameter
eu: mat. makroen parametro berria

en: collapsible inset text
eu: txertakuntzen testu tolesgarria

en: collapsible inset frame
eu: txertakuntzen marko tolesgarria

en: inset background
eu: txertakuntzen atzeko planoa

en: inset label
eu: txertakuntzaren etiketa

en: inset frame
eu: txertakuntzen markoa

en: LaTeX error
eu: LaTeX errorea

en: end-of-line marker
eu: lerro-amaierako marka

en: appendix marker
eu: eranskinen marka

en: change bar
eu: aldaketa-barra

en: changes - deleted text (exported output)
eu: aldaketak - ezabatutako testua (irteera esportatua)

en: changes - added text (exported output)
eu: aldaketak - gehitutako testua (irteera esportatua)

en: changed text (workarea, 1st author)
eu: aldatutako testua (laneko area, 1. egilea)

en: changed text (workarea, 2nd author)
eu: aldatutako testua (laneko area, 2. egilea)

en: changed text (workarea, 3rd author)
eu: aldatutako testua (laneko area, 3. egilea)

en: changed text (workarea, 4th author)
eu: aldatutako testua (laneko area, 4. egilea)

en: changed text (workarea, 5th author)
eu: aldatutako testua (laneko area, 5. egilea)

en: changed text (workarea, document comparison)
eu: aldatutako testua (laneko area, dokumentuaren konparaketa)

en: changes - deleted text brightness (workarea)
eu: aldaketak - ezabatutako testuaren distira (laneko area)

en: added space markers
eu: gehitutako zuriune-markak

en: table line
eu: taula-marra

en: table on/off line
eu: taulen aktibo-/desaktibo-marra

en: bottom area
eu: beheko area

en: new page
eu: orrialde berria

en: page break / line break
eu: orri-jauzia / lerro-jauzia

en: button frame
eu: botoiaren markoa

en: button background
eu: botoien atzeko planoa

en: button background under focus
eu: botoien atzeko planoa fokupean

en: paragraph marker
eu: paragrafoen markatzailea

en: preview frame
eu: aurrebistaren markoa

en: regexp frame
eu: ad. erreg. markoa

en: bookmark
eu: laster-marka

en: inherit
eu: heredatua

en: ignore
eu: ez ikusi egin

en: <p>The following LaTeX backend has been configured to allow execution of external programs for any document:</p><center><p>%1$s</p></center><p>This is a dangerous configuration. Please, consider using the support offered by LyX for allowing this privilege only to documents that actually need it, instead.</p>
eu: <p>Ondorengo LaTeX motorra konfiguratu da kanpoko programak edozer dokumentutan exekutatzea baimentzeko:</p><center><p>%1$s</p></center><p>Konfigurazio arriskutsua da hau. Mesedez, hartu kontutan LyX-ek eskaintzen duen euskarria erabiltzea pribilegio hau benetan behar duten dokumentuei soilik baimentzeko.</p>

en: Security Warning
eu: Segurtasun abisua

en: <p>The following LaTeX backend has been requested to allow execution of external programs:</p><center><p>%1$s</p></center><p>The external programs can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
eu: <p>Ondorengo LaTeX motorra eskatu da kanpoko programak edozer dokumentutan exekutatzea baimentzeko:</p><center><p>%1$s</p></center><p>TKanpoko programek sistemako edozer komando exekuta dezakete, arriskutsuak ere bai batiz bat  LyX dokumentu batean maltzurki prestatutako instrukzioak horrela egitea aginduta.</p>

en: <p>The requested operation requires the use of a converter from %2$s to %3$s:</p><blockquote><p>%1$s</p></blockquote><p>This external program can execute arbitrary commands on your system, including dangerous ones, if instructed to do so by a maliciously crafted LyX document.</p>
eu: <p>Eskatutako eragiketak bihurtzaile bat eskatzen du, %2$s-tik %3$s-ra: </p><blockquote><p>%1$s</p></blockquote><p>Kanpoko programa honek sistemako edozer komando exekuta dezake, arriskutsuak ere bai, batiz bat LyX dokumentu batean maltzurki prestatutako instrukzioak horrela egitea aginduta.</p>

en: An external converter is disabled for security reasons
eu: Segurtasuneko arrazoiak direla eta, kanpoko bihurtzaile bat desgaitu egin da

en: <p><b>Your current preference settings forbid its execution.</b></p><p>(To change this setting, go to <i>Preferences &#x25b9; File Handling &#x25b9; Converters</i> and uncheck <i>Security &#x25b9; Forbid needauth converters</i>.)
eu: <p><b>Zure uneko hobespenen ezarpenek haren exekuzioa debekatzen dute.</b></p><p>(Ezarpen hau aldatzeko, joan <i>Hobespenak &#x25b9; Fitxategi kudeaketa &#x25b9; Bihurtzaileak</i> eta desgaitu  <i>Segurtasuna &#x25b9; Debekatu bihurtzaileak autentifikazio beharra</i>.)

en: A LaTeX backend requires your authorization
eu: LaTeX motor batek zure autentifikazioa eskatzen du

en: An external converter requires your authorization
eu: Kanpoko bihurtzaile batek zure autentifikazioa behar du

en: <p>Should LaTeX backends be allowed to run external programs?</p><p><b>Allow them only if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
eu: <p>LaTeX-en motorrei baimena emango zaie kanpoko programak exekutatzeko?</p><p><b>Baimendu soilik LyX dokumentuaren jatorriaz/bidaltzaileazfidatzen bazara!</b></p>

en: <p>Would you like to run this converter?</p><p><b>Only run if you trust the origin/sender of the LyX document!</b></p>
eu: <p>Bihurtzaile hau exekutatzea nahi duzu?</p><p><b>Baimendu soilik LyX dokumentuaren jatorriaz/bidaltzaileaz fidatzen bazara!</b></p>

en: Do &not allow
eu: &Ez baimendu

en: Do &not run
eu: &Ez exekutatu

en: A&llow
eu: &Baimendu

en: &Run
eu: E&xekutatu

en: &Always allow for this document
eu: Baimendu &beti dokumentu honentzako

en: &Always run for this document
eu: Exekutatu &beti dokumentu honentzako

en: Converter killed
eu: Bihurtzailea hilda

en: The following converter was killed by the user.
     %1$s
eu: Erabiltzaileak bihurtzaile hau hil du.
     %1$s

en: Cannot convert file
eu: Ezin da fitxategia bihurtu

en: No information for converting %1$s format files to %2$s.
    Define a converter in the preferences.
eu: Ez dago informaziorik %1$s fitxategi-formatuak %2$s-ra bihurtzeko.
    Definitu bihurtzailea hobespenetan.

en: Pygments driver command not found!
eu: Ez da Pygments kontrolatzailearen komandoa aurkitu!

en: The driver command necessary to use the minted package
    (pygmentize) has not been found. Make sure you have
    the python-pygments module installed or, if the driver
    is named differently, to add the following line to the
    document preamble:
    
    \AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{driver}}
    
    where 'driver' is name of the driver command.
eu: 'minted' paketea (pygmentize) erabiltzeko behar den 
    kontrolatzailearen komandoa ez da aurkitu. Ziurtatu zaitez 
    python-pygments modulua instalatuta dagoela, edo 
    kontrolatzaileak bestelako izen bat badu, gehitu honako lerroa
    dokumentuaren atarikoari:
    
    AtBeginDocument{\renewcommand{\MintedPygmentize}{komandoa}}
    
    non 'komandoa' kontrolatzailearen komandoaren izena den.

en: Executing command:
eu: Komandoa exekutatzen:

en: Process Killed
eu: Prozesua hilda

en: The conversion process was killed while running:
    %1$s
eu: Bihurketaren prozesua hilda hau exekutatzean:
    %1$s

en: Process Timed Out
eu: Prozesua iraungita

en: The conversion process:
    %1$s
    timed out before completing.
eu: Bihurketa amaitu aurretik iraungita:
    %1$s

en: Build errors
eu: Eraikitze-erroreak

en: There were errors during the build process.
eu: Erroreak gertatu dira eraikitze prozesuan.

en: An error occurred while running:
    %1$s
eu: Errorea gertatu da hau exekutatzean:
    %1$s

en: Could not move a temporary directory from %1$s to %2$s.
eu: Ezin izan da aldi baterako direktorioa lekuz aldatu: %1$s --> %2$s.

en: Could not copy a temporary file from %1$s to %2$s.
eu: Ezin izan da aldi baterako fitxategia kopiatu: %1$s --> %2$s.

en: Could not move a temporary file from %1$s to %2$s.
eu: Ezin izan da aldi-baterako fitxategia lekuz aldatu: %1$s --> %2$s.

en: Running LaTeX...
eu: LaTeX exekutatzen...

en: Export canceled
eu: Esportatzea bertan behera utzita

en: The export process was terminated by the user.
eu: Erabiltzaileak esportatze-prozesua eten du.

en: Undefined reference
eu: Zehaztugabeko erreferentzia

en: Undefined references or citations were found during the build.
    Please check the warnings in the LaTeX log (Document > LaTeX Log).
eu: Zehaztugabeko erreferentziak edo aipamenak aurkitua dira konpilazioan.
    Mesedez, egiaztatu abisuak LaTeX-en egunkarian (Dokumentua > LaTeX egunkaria).

en: LaTeX did not run successfully. Additionally, LyX could not locate the LaTeX log %1$s.
eu: LaTeX ez da ongi exekutatu. Gainera, LyX-ek ezin izan du LaTeX-en %1$s egunkaria aurkitu.

en: LaTeX failed
eu: LaTeX-ek huts egin du

en: The external program
    %1$s
    finished with an error. It is recommended you fix the cause of the external program's error (check the logs).
eu: Kanpoko programa
    %1$s
    errore batekin amaitu da. Gomendagarria da errorea sortzen duen arazoa konpontzea (begiratu egunkariak).

en: Output is empty
eu: Irteera hutsa dago

en: No output file was generated.
eu: Ez da irteerako fitxategia sortu.

en: , Inset:
eu: , txertakuntza:

en: , Cell:
eu: , gelaxka:

en: , Position:
eu: , posizioa:

en: The character "%1$s" is uncodable in this verbatim context and thus has not been pasted.
eu: "%1$s" karakterea kodekaitza da hitzez hitzeko testuinguru honetan, beraz, ez da itsatsi.

en: The characters "%1$s" are uncodable in this verbatim context and thus have not been pasted.
eu: "%1$s" karakterea kodekaitzak dira hitzez hitzeko testuinguru honetan, beraz, ez dira itsatsi.

en: Uncodable content
eu: Kodetu ezin daitekeen edukia

en: The pasted branch "%1$s" is undefined.
    Do you want to add it to the document's branch list?
eu: Itsatsitako "%1$s" adarra zehaztugabe dago.
    
    Nahi duzu hura dokumentuaren adarraren zerrendari gehitzea?

en: Unknown branch
eu: Adar ezezaguna

en: &Don't Add
eu: &Ez gehitu

en: Layout `%1$s' was not found.
eu: Ez da '%1$s' diseinua aurkitu.

en: Layout Not Found
eu: Ez da diseinua aurkitu

en: Flex inset %1$s is undefined after reloading `%2$s' layout.
eu: %1$s txertakuntza malgua zehaztugabe dago '%2$s' diseinua birkargatu ostean.

en: Flex inset %1$s is undefined because of conversion from `%2$s' layout to `%3$s'.
eu: %1$s txertakuntza malgua zehaztugabe dago klasearen bihurketa dela eta 
    %2$s-tik %3$s-ra

en: Undefined flex inset
eu: Zehaztugabeko txertakuntza malgua

en: The file %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that file?
eu: %1$s fitxategia badago lehendik ere.
    
    Nahi duzu fitxategi hori gainidaztea?

en: Overwrite file?
eu: Gainidatzi fitxategia?

en: &Keep file
eu: &Mantendu fitxategia

en: Overwrite &all
eu: Gainidatzi &denak

en: &Cancel export
eu: &Bertan behera utzi esportatzea

en: Couldn't copy file
eu: Ezin da fitxategia kopiatu

en: Copying %1$s to %2$s failed.
eu: Huts egin du %1$s %2$s gisa kopiatzean.

en: Language: %1$s,
eu: Hizkuntza: %1$s,

en: Number %1$s
eu: Zenbakia %1$s

en: Roman
eu: Erromatarra

en: Typewriter
eu: Idazmakina

en: Symbol
eu: Ikurra

en: Inherit
eu: Heredatua

en: Medium
eu: Ertaina

en: Upright
eu: Zutik

en: Italic
eu: Etzana

en: Slanted
eu: Inklinatua

en: Smallcaps
eu: Maiuskula txikiak

en: Increase
eu: Handiagotu

en: Decrease
eu: Txikiagotu

en: Toggle
eu: Txandakatu

en: Emphasis %1$s,
eu: Hanpadura %1$s,

en: Underline %1$s,
eu: Azpimarratua %1$s,

en: Double underline %1$s,
eu: Azpimarratua bikoitza %1$s,

en: Wavy underline %1$s,
eu: Uhin-azpimarratua %1$s,

en: Strike out %1$s,
eu: Marratua %1$s,

en: Cross out %1$s,
eu: Urratua %1$s,

en: Noun %1$s,
eu: Izena %1$s,

en: Cannot view file
eu: Ezin da fitxategia ikusi

en: File does not exist: %1$s
eu: Fitxategia ez da existitzen: %1$s

en: No information for viewing %1$s
eu: Informaziorik ez %1$s ikusteko

en: Auto-view file %1$s failed
eu: Huts egin du %1$s automatikoki ikustean

en: No Filename
eu: Fitxategi-izenik ez

en: No filename was provided!
eu: Ez da fitxategi-izenik eman!

en: Cannot edit file
eu: Ezin da fitxategia editatu

en: No information for editing %1$s
eu: Informaziorik ez %1$s editatzeko

en: Auto-edit file %1$s failed
eu: Huts egin du %1$s automatikoki editatzean

en: Could not find bind file
eu: Ezin izan da laster-teklen fitxategia aurkitu

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Please check your installation.
eu: Errorea laster-teklen fitxategia bilatzean
    %1$s.
    Egiaztatu instalazioa.

en: Could not find `cua.bind' file
eu: Ezin izan da 'cua.bind' fitxategia aurkitu

en: Unable to find the default bind file `cua.bind'.
    Please check your installation.
eu: Ezin da laster-teklen 'cua.bind' fitxategi lehenetsia aurkitu
    Egiaztatu instalazioa.

en: Unable to find the bind file
    %1$s.
    Falling back to default.
eu: Ezin da laster-teklen fitxategia aurkitu
    %1$s
    Lehenetsira itzultzen.

en:    options:
eu:    aukerak:

en: Waiting for LaTeX run number %1$d
eu: LaTeX %1$d exekutatze-zenbakiaren zain

en: Running Bibliography Processor.
eu: Bibliografia-prozesatzailea exekutatzen.

en: Re-Running Bibliography Processor.
eu: Bibliografia-prozesatzailea berrexekutatzen.

en: Running Index Processor.
eu: Indizeak eraikitzen.

en: Index Processor Error
eu: Indize-prozesatzailearen errorea

en: The index processor did not run successfully. Please check the output of View > Messages Pane!
eu: Indizeen prozesatzailea ez da ongi exekutatu. Mesedez, egiaztatu irteera 'Ikusi > Mezuen panela' irteeran.

en: Running Nomenclature Processor.
eu: Nomenklatura-prozesatzailea exekutatzen.

en: (NOTE: The erroneous command is in the preamble)
eu: (OHARRA: okerreko komandoa atarikoan dago)

en: BibTeX error:
eu: BibTeX errorea:

en: Biber error:
eu: Biber errorea:

en: Makeindex error:
eu: Makeindex errorea:

en: Xindy error:
eu: Xindy errorea:

en: Font not available
eu: Letra-tipoa ez dago erabilgarri

en: The LaTeX package `%1$s' needed for the font `%2$s'
    is not available on your system. LyX will fall back to the default font.
eu: '%2$s' letra-tipoak LaTeX-eko '%1$s' paketea behar du,
    baina ez dago erabilgarri sisteman. LyX-ek letra-tipo lehenetsia erabiliko du haren ordez.

en: Could not read configuration file
eu: Ezin izan da konfigurazioko fitxategia irakurri

en: Error while reading the configuration file
    %1$s.
    Please check your installation.
eu: Errorea konfigurazioko fitxategia irakurtzean
    %1$s.
    Egiaztatu instalazioa.

en: The following files could not be loaded:
eu: Ezin izan dira fitxategi hauek kargatu:

en: %1$s does not appear like a LyX created temporary directory.
eu: Ez dirudi LyX-ek sortutako adi baterako direktorioa denik %1$s.

en: Cannot remove temporary directory
eu: Ezin da aldi baterako direktorioa kendu

en: Unable to remove the temporary directory %1$s
eu: Ezin da aldi baterako %1$s direktorioa ezabatu

en: Wrong command line option `%1$s'. Exiting.
eu: Komandoaren '%1$s' aukera okerra. Irteten.

en: Missing filename for this operation.
eu: Eragiketa honetan fitxategi-izena falta da.

en: LyX failed to load the following file: %1$s
eu: LyX-ek huts egin du fitxategi hau kargatzean: %1$s

en: No textclass is found
eu: Ez da testu-klaserik  aurkitu

en: LyX will only have minimal functionality because no textclasses have been found. You can either try to reconfigure LyX normally, try to reconfigure without checking your LaTeX installation, or continue.
eu: LyX-ek oinarrizko funtzionalitatea edukiko du, ez baita testu-klaserik aurkitu. Modu arruntean LyX berriro konfigura dezakezu, edo saiatu LaTeX-en instalazioa begiratu gabe birkonfiguratzen, edo bestela jarraitu.

en: &Reconfigure
eu: &Birkonfiguratu

en: &Without LaTeX
eu: &LaTeX gabe

en: &Continue
eu: &Jarraitu

en: &Exit LyX
eu: &Irten LyX-etik

en: No python is found
eu: Ez da python aurkitu

en: LyX will only have minimal functionality because no python interpreter has been found. Consider installing python with your software manager or from the python.org website.
eu: LyX-ek oinarrizko funtzionalitatea edukiko du, ez baita python interpretatzailerik aurkitu. Hartu kontutan Python software-kudeatzaile batekin edo python.org webgunetik instala dezakezula.

en: SIGHUP signal caught!
    Bye.
eu: SIGHUP seinalea jaso da!
    Agur.

en: SIGFPE signal caught!
    Bye.
eu: SIGFPE seinalea jaso da!
    Agur.

en: SIGSEGV signal caught!
    Sorry, you have found a bug in LyX, hope you have not lost any data.
    Please read the bug-reporting instructions in 'Help->Introduction' and send us a bug report, if necessary. Thanks!
    Bye.
eu: SIGSEGV seinalea jaso da!
    LyX-en akats bat aurkitu duzu, espero dugu ez zenuela espero 
    daturik galduko.
    
    Mesedez, irakurri akatsei buruz berri ematzeko instrukzioak 
    'Laguntza -> Sarrera' dokumentuan, eta bidali iezaiguzu errorearen 
    txostena beharrezkoa izanez gero. Mila esker!
    Agur.

en: LyX crashed!
eu: LyX kraskatu egin da!

en: Could not create temporary directory
eu: Ezin izan da aldi baterako direktorioa sortu

en: Could not create a temporary directory in
    "%1$s"
    Make sure that this path exists and is writable and try again.
eu: Ezin izan da aldi baterako direktorioa
    %1$s direktorio pean sortu
    Ziurtatu bide-izen hori existitzen dela eta idazteko 
    baimenak dituela, eta saiatu berriro.

en: Missing user LyX directory
eu: Erabiltzailearen LyX direktorioa falta da

en: You have specified a non-existent user LyX directory, %1$s.
    It is needed to keep your own configuration.
eu: Existitzen ez den erabiltzailearen LyX direktorioa zehaztu duzu: %1$s.
    Zure konfigurazioa gordetzeko behar da.

en: &Create directory
eu: &Sortu direktorioa

en: No user LyX directory. Exiting.
eu: Ez dago erabiltzailearen LyX direktoriorik. Irteten.

en: LyX: Creating directory %1$s
eu: LyX: %1$s direktorioa sortzen

en: Failed to create directory. Perhaps wrong -userdir command-line option?
    Exiting.
eu: Huts egin du direktorioa sortzean. Agian -userdir komando lerroaren okerreko aukera?
    Irteten.

en: List of supported debug flags:
eu: Onartutako arazketa-banderen zerrenda:

en: Bad debug value `%1$s'. Exiting.
eu: '%1$s' balio txarra arazketan. Irteten.

en: Usage: lyx [ command line switches ] [ name.lyx ... ]
    Command line switches (case sensitive):
    	-help              summarize LyX usage
    	-userdir dir       set user directory to dir
    	-sysdir dir        set system directory to dir
    	-geometry WxH+X+Y  set geometry of the main window
    	-dbg feature[,feature]...
                      select the features to debug.
                      Type `lyx -dbg' to see the list of features
    	-x [--execute] command
                      where command is a lyx command.
    	-e [--export] fmt
                      where fmt is the export format of choice. Look in
                      Tools->Preferences->File Handling->File Formats->Short Name
                      to see which parameter (which differs from the format name
                      in the File->Export menu) should be passed. To export to
                      the document's default output format, use 'default'.
                      Note that the order of -e and -x switches matters.
    	-E [--export-to] fmt filename
                      where fmt is the export format of choice (see --export),
                      and filename is the destination filename.
    	-i [--import] fmt file.xxx
                      where fmt is the import format of choice
                      and file.xxx is the file to be imported.
    	-f [--force-overwrite] what
                      where what is either `all', `main' or `none',
                      specifying whether all files, main file only, or no files,
                      respectively, are to be overwritten during a batch export.
                      Anything else is equivalent to `all', but is not consumed.
    	--ignore-error-message which
                      allows you to ignore specific LaTeX error messages.
                      Do not use for final documents! Currently supported values:
                      * missing_glyphs: Fontspec `missing glyphs' error.
    	-n [--no-remote]
                      open documents in a new instance
    	-r [--remote]
                      open documents in an already running instance
                      (a working lyxpipe is needed)
    	-v [--verbose]
                      report on terminal about spawned commands.
    	-batch    execute commands without launching GUI and exit.
    	-version  summarize version and build info
    Check the LyX man page for more details.
eu: Erabilera: lyx [ komando-lerroko aukerak ] [ izena.lyx ... ]
    Komandoaren aukerak (maiuskula/minuskula bereizten dira):
    	-help              LyX erabileraren laburpena
    	-userdir dir       dir direktorioa erabiltzaile-direktorioa gisa ezarri
    	-sysdir dir        dir direktorioa sistema-direktorioa bezala ezarri
    	-geometry ZxA+X+Y  leiho nagusiaren geometria ezarri
    	-dbg eginbidea[,eginbidea]...
                  hautatu arazteko eginbideak.
                  Idatzi `lyx -dbg' eginbideen zerrenda ikusteko
    	-x [--execute] komandoa
                  non komandoa lyx-eko komando bat den.
    	-e [--export] frmt
                  non frmt esportatzeko formatu-aukera den.
                  Begiratu Tresnak->Hobespenak-> Fitxategi-formatuak->Formatua
                  zer parametro igaro behar diren jakiteko.
                  Jakin ezazu -e eta -x aukeren ordenak baduela bere
                  garrantzia.
    	-E [--export-to] fmt fitxategia               non frmt esportatzeko formatu-aukera den (ikusi --export),
                   eta fitxategia helburuko fitxategi-izena den.
    	-i [--import] formatua fitxategia.xxx
                  non formatua inportatzeko formatu-aukera den
                  eta fitxategia.xxx inportatzea nahi den fitxategia 
                  den berriz.
    	-f [--force-overwrite] zer
                  non zer hauetarikoa den: 'all' (denak), 'main' (nagusia)
                  edo 'none' (bat ere ez) urrenez urren fitxategi guztiak,
                  fitxategia nagusia edo fitxategirik ez den gainidatziko
                  sorta moduan esportatzean adierazten duten.
                  Beste edozer 'all' bezala hartzen den arren ez da lantzen.
    	--ignore-error-message zer_mezu
                   LaTeX-eko errore-mezu zehatzari ez ikusi egitea baimentzen dizu.
                   Ez erabili amaierako dokumentuetan! Unean onartutako balioak:
                      * missing_glyphs:  'glifoak falta dira' errorea.
    	-n [--no-remote]
                  ireki dokumentuak instantzia berri batean
    	-r [--remote]
                   ireki dokumentuan jadanik exekutatzen ari den instantzian
                   (funtzionatzen ari den lyxpipe behar da)
    	-v [--verbose]
                   hedatutako komandoen berri eman terminal batean.
    	-batch    exekutatu komandoak interfazea abiarazi gabe, eta irten.
    	-version bertsioa eta konpilatze-informazioaren laburpena
    Ikusi LyX-en man eskuliburua xehetasun gehiagorako (exekutatu: man lyx).

en:   Git commit hash
eu:   Git-en egikaritzearen hash-a

en: No system directory
eu: Ez dago sistemako direktoriorik

en: Missing directory for -sysdir switch
eu: '-sysdir' aukeran direktorioa falta da

en: No user directory
eu: Ez dago erabiltzailearen direktoriorik

en: Missing directory for -userdir switch
eu: '-userdir' aukeran direktorioa falta da

en: Incomplete command
eu: Osatu gabeko komandoa

en: Missing command string after --execute switch
eu: '--execute' aukeraren ondoren komandoa falta da

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export-to switch
eu: '--export-to' aukeraren ondoren fitxategi mota falta da (adib. latex, ps...)

en: Missing destination filename after --export-to switch
eu: '--export-to' aukeraren ondoren helburuko fitxategi-izena falta da

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --export switch
eu: '--export' aukeraren ondoren fitxategi mota falta da (adib. latex, ps...)

en: Missing file type [eg latex, ps...] after --import switch
eu: '--import' aukeraren ondoren fitxategi mota falta da (adib. latex, ps...)

en: Missing filename for --import
eu: '--import' aukeran fitxategi-izena falta da

en: Consider run-together words, such as "diskdrive" for "disk drive", as legal words?
eu: Batera doazen hitzak ontzat hartuko dira? Adibidez, "diskdrive", "disk drive" hitzen ordez.

en: Specify an alternate language. The default is to use the language of the document.
eu: Hautatu aukerako hizkuntza. Dokumentu beraren hizkuntza erabiliko da lehenetsi gisa.

en: De-select if you don't want the current selection to be replaced automatically by what you type.
eu: Desautatu uneko hautapena idatzitakoarekin automatikoki ordezterik ez baduzu nahi.

en: De-select if you don't want the class options to be reset to defaults after class change.
eu: Desautatu klase aldaketa egin ondoren klasearen aukerak lehenetsitako balioetara aldatzerik nahi ez baduzu.

en: The time interval between auto-saves (in seconds). 0 means no auto-save.
eu: Automatikoki gordetzeko bitartea (segundotan). 0 ipiniz gero ez da automatikoki gordeko.

en: The path for storing backup files. If it is an empty string, LyX will store the backup file in the same directory as the original file.
eu: Babeskopiak gordetzeko direktorioaren bide-izena. Hutsik utziz gero LyX-ek jatorrizko fitxategiaren direktorio berean gordeko du babeskopia.

en: Define the options of bibtex (cf. man bibtex) or select an alternative compiler (e.g. mlbibtex or bibulus).
eu: Definitu bibtex-en aukerak (man bibtex) edo hautatu ordezko konpilatzailea (adib. mlbibtex edo bibulus).

en: Define the options of the bibtex program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
eu: Definitu bibtex programaren aukerak PLaTeX-entzako (Japonieraren LaTeX-a).

en: Keybindings file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local bind/ directories.
eu: Laster-teklen fitxategia. Bide-izen absolutua zehaztu edo LyX-ek bind/ direktorio orokor eta lokaletan begiratuko du.

en: Select to check whether the lastfiles still exist.
eu: Hautatu azken fitxategiak existitzen diren egiaztatzeko.

en: Define how to run chktex. E.g. "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38" Refer to the ChkTeX documentation.
eu: Definitu  chktex nola exekutatuko den. Adibidez, "chktex -n11 -n1 -n3 -n6 -n9 -22 -n25 -n30 -n38". Ikusi ChkTeX dokumentazioa.

en: Forbid use of external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
eu: Debekatu kanpoko bihurtzaileak erabiltzea 'needauth' aukerarekin nahi gabeko eraginak saihesteko.

en: Ask user before calling external converters with 'needauth' option to prevent undesired effects.
eu: Galdetu erabiltzaileari kanpoko bihurtzaileak exekutatu aurretik 'needauth' aukerarekin nahi gabeko eraginak saihesteko.

en: LyX normally doesn't update the cursor position if you move the scrollbar. Set to true if you'd prefer to always have the cursor on screen.
eu: LyX-ek normalean ez du baimentzen kurtsorea mugitzen korritze-barra mugitzen duzunean. Aktibatu kurtsorea beti pantailan ikustea nahi baduzu.

en: Configure the width of the text cursor. Automatic zoom-controlled cursor width used when set to 0.
eu: Konfiguratu testuaren kurtsorearen zabalera. Kurtsorearen zabalera zoomaren arabera automatikoki kontrolatuko da 0 balioarekin ezartzen denean.

en: LyX normally doesn't allow the user to scroll further than the bottom of the document. Set to true if you prefer to scroll the bottom of the document to the top of the screen
eu: LyX-ek normalean ez du baimentzen korritze-barra dokumentuaren behea baino haratago eramatea. Ezarri egia gisa nahiago baduzu dokumentuaren behea pantailaren goraino korritzea nahi baduzu.

en: Make Apple key act as Meta and Control key as Ctrl.
eu: Egin Apple tekla Meta gisa funtzionatzea (eta Control berriz Ktrl gisa).

en: Show a small box around a Math Macro with the macro name when the cursor is inside.
eu: Erakutsi kutxa txiki bat Mat. makroen inguruan makroaren izenarekin kurtsorea barruan dagoenean.

en: Command definition file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local commands/ directories.
eu: Komandoen definizioen fitxategia. Bide-izen absolutua zehaztu edo LyX-ek commands/ direktorio orokor eta lokaletan begiratuko du.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] with non-TeX fonts.
eu: Formatu lehenetsia honekin erabiltzeko: LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE] ez-TeX letra-tipoekin.

en: The default format used with LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].
eu: Formatu lehenetsia honekin erabiltzeko: LFUN_BUFFER_[VIEW|UPDATE].

en: Iconify the dialogs when the main window is iconified. (Affects only dialogs shown after the change has been made.)
eu: Leiho nagusiarekin batera, elkarrizketa-koadro guztiak ikonotu. (Aukera hau aldatzean azaltzen diren elkarrizketa-koadroei soilik eragingo die).

en: Select how LyX will display any graphics.
eu: Hautatu LyX-ek nola erakutsiko dituen grafikoak.

en: The default path for your documents. An empty value selects the directory LyX was started from.
eu: Dokumentuen bide-izen lehenetsia. Balio hutsak LyX abiatu den direktorioa erabiliko du.

en: Specify additional chars that can be part of a word.
eu: Zehaztu karaktere gehigarriak (hitz baten osagai izan daitekeenak).

en: The path that LyX will set when offering to choose an example. An empty value selects the directory LyX was started from.
eu: Txantiloien direktorio lehenetsia. Balio hutsak LyX abiatu den direktorioa erabiliko du.

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) or select an alternative compiler. E.g., using xindy/make-rules, the command string would be "makeindex.sh -m $$lang".
eu: Definitu makeindex-en aukerak (man makeindex) edo hautatu ordezko konpilatzailea. Adib. xindy/make-rules erabiliz komandoa honakoa izango litzateke: "makeindex.sh -m $$lang".

en: Define the options of the index program for PLaTeX (Japanese LaTeX).
eu: Definitu programa indexatzailearen aukerak PLaTeX-entzako (japonierako LaTeX).

en: Define the options of makeindex (cf. man makeindex) to be used for nomenclatures. This might differ from the index processing options.
eu: Definitu makeindex-en aukerak (ikusi man makeindex) nomenklaturetan erabiltzeko. Indexatze-prozesuaren aukeretatik desberdina izan daiteke.

en: The command to run the python pygments syntax highlighter.
eu: Komandoa python-en pygments sintaxi-nabarmentzailea exekutatzeko.

en: Use this to set the correct mapping file for your keyboard. You'll need this if you for instance want to type German documents on an American keyboard.
eu: Hau erabili teklatuaren konfigurazio egokia zehazteko. Adibidez, teklatu amerikar batekin alemaneko dokumentuak idazteko beharko duzu.

en: Select if a language switching command is needed at the beginning of the document.
eu: Hautatu hizkuntza aldatzeko komandoa dokumentuaren hasieran beharrezkoa bada.

en: Select if a language switching command is needed at the end of the document.
eu: Hautatu hizkuntza aldatzeko komandoa dokumentuaren amaieran beharrezkoa bada.

en: The LaTeX command for changing from the language of the document to another language. E.g. \selectlanguage{$$lang} where $$lang is substituted by the name of the second language.
eu: LaTeX komandoa, dokumentuko hizkuntza batetik beste hizkuntza batera aldatzeko. Adib.  \selectlanguage{$$lang} non $$lang bigarrengo hizkuntzaren izenagatik ordezten den.

en: The LaTeX command for changing back to the language of the document.
eu: LaTeX komandoa, dokumentuaren hizkuntzara itzultzeko.

en: The LaTeX command for local changing of the language.
eu: LaTeX komandoa, hizkuntzaren aldaketa lokalerako.

en: De-select if you don't want the language(s) used as an argument to \documentclass.
eu: Desautatu hizkuntza(k) \documentclass-entzako argumentu baten gisa erabiltzerik ez baduzu nahi.

en: The LaTeX command for loading the language package. E.g. "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".
eu: LaTeX komandoa hizkuntzaren paketea kargatzeko. Adib.  "\usepackage{babel}", "\usepackage{omega}".

en: De-select if you don't want babel to be used when the language of the document is the default language.
eu: Desautatu dokumentuko hizkuntza lehenetsia denean babel erabiltzerik ez baduzu nahi.

en: De-select if you do not want LyX to scroll to saved position.
eu: Desautatu gordetako posiziora LyX-ek korritzea nahi ez baduzu.

en: De-select to prevent loading files opened from the last LyX session.
eu: Desautatu azken LyX saioan irekitako fitxategiak kargatzea saihesteko.

en: De-select if you don't want LyX to create backup files.
eu: Desautatu LyX-ek babeskopiak egiterik nahi ez baduzu.

en: Select to control the highlighting of words with a language foreign to that of the document.
eu: Hautatu dokumentuan atzerriko hizkuntza batean idatzitako hitzak nabarmentzea kontrolatzeko.

en: The scrolling speed of the mouse wheel.
eu: Saguko gurpilaren korritze-abiadura.

en: The completion popup delay.
eu: Osaketako laster-menuaren atzerapena.

en: Select to display the completion popup in math mode.
eu: Hautatu osaketako laster-menua matematika moduan bistaratzeko.

en: Select to display the completion popup in text mode.
eu: Hautatu osaketako laster-menua testu moduan bistaratzeko.

en: Show the completion popup without delay after non-unique completion attempt.
eu: Erakutsi osaketako laster-menua atzerapenik gabe, osaketa esklusiboa ez den saioaren ostean.

en: Show a small triangle on the cursor to indicate that a completion is available.
eu: Erakutsi triangelu txiki bat kurtsorearen gainean osaketa bat erabilgarri dagoela adierazteko.

en: The inline completion delay.
eu: Lerroko osaketaren atzerapena.

en: Select to display the inline completion in math mode.
eu: Hautatu lerroko osaketa matematika moduan bistaratzeko.

en: Select to display the inline completion in text mode.
eu: Hautatu lerroko osaketa testu moduan bistaratzeko.

en: Use "..." to shorten long completions.
eu: Erabili "..." osaketa luzeak laburtzeko.

en: Allow TeXMacs shorthand, like => converting to \Rightarrow.
eu: Baimendu TeXMacs-en takigrafia, => bezala \Rightarrow-era bihurtzeko.

en: Maximal number of lastfiles. Up to %1$d can appear in the file menu.
eu: Azken fitxategi-kopurua (erakutsiko direnak). Fitxategia menuan gehienez %1$d erakuts daiteke.

en: Specify those directories which should be prepended to the PATH environment variable.
    Use the OS native format.
eu: Zehaztu itzazu zein direktorio aurretik gehitutako egon behar duten inguruneko PATH aldagaian.
    Erabili jatorrizko Sist. Eragileak erabiltzen duen formatua.

en: Shows a typeset preview of things such as math
eu: Gauzen konposaketaren aurrebista erakusten du, matematikarena bezalakoa!

en: Previewed equations will have "(#)" labels rather than numbered ones
eu: Aurrebistako ekuazioek "(#)" motako etiketak dituzte, zenbakien ordez

en: Scale the preview size to suit.
eu: Eskalatu aurrebista, bere tamaina egokitzeko.

en: The option to print out in landscape.
eu: Horizontalean inprimatzeko aukera.

en: Option to specify the dimensions of the print paper.
eu: Inprimatze-paperaren dimentsioak zehazteko aukera.

en: The option to specify paper type.
eu: Paper-mota zehazteko aukera.

en: Select to have visual bidi cursor movement, unselect for logical movement.
eu: Hautatu kurtsore bidirekzionalaren mugimendu bisuala edukitzeko. Desautatu mugimendu logikoa edukitzeko.

en: Specify whether, closing the last view of an open document, LyX should close the document (yes), hide it (no), or ask the user (ask).
eu: Zehaztu irekitako dokumentuaren azken ikuspegia ixtean, LyX-ek dokumentua itxi (bai), ezkutatu (ez) edo erabiltzaileari galdetuko dion (galdetu).

en: DPI (dots per inch) of your monitor is auto-detected by LyX. If that goes wrong, override the setting here.
eu: Pantailaren DPI (puntuak hazbeteko) LyX-ek automatikoki detektatuko du. Gaizki gertatuz gero, zuzendu ezarpenak hemen.

en: The screen fonts used to display the text while editing.
eu: Pantailako letrak, testua editatzean erakusteko erabiliak.

en: Allow bitmap fonts to be resized. If you are using a bitmap font, selecting this option may make some fonts look blocky in LyX. Deselecting this option makes LyX use the nearest bitmap font size available, instead of scaling.
eu: Baimendu bitmap motako letra-tipoen neurria aldatzea. Bitmap hizkiak erabiltzen badituzu, hautapen honekin baliteke LyX-en gaizki edo itxura aldatua ikustea. Desautatuz LyX-ek tamainarik antzekoena duen bitmap letra hartuko du, tamaina aldatu beharrean.

en: The font sizes used for calculating the scaling of the screen fonts.
eu: Letra-tamainak, pantailako letra-tipoen eskala kalkulatzeko erabiliak.

en: The zoom percentage for screen fonts. A setting of 100% will make the fonts roughly the same size as on paper.
eu: Zoomaren ehunekoa pantailako letra-tipoentzako. %100 ezarriz gero, gutxi gorabehera papereko tamaina berdina ematen du.

en: Allow session manager to save and restore windows geometry.
eu: Baimendu saio-kudeatzaileak leihoen geometria gorde eta leheneratzea.

en: This starts the lyxserver. The pipes get an additional extension ".in" and ".out". Only for advanced users.
eu: Honek lyxserver-a abiarazten du. Kanalizazioek luzapen gehigarri bat daukate: ".in" eta ".out". Erabiltzaile adituentzat soilik.

en: De-select if you don't want the startup banner.
eu: Desautatu abioko ongietorriko iragarkia nahi ez baduzu.

en: LyX will place its temporary directories in this path. They will be deleted when you quit LyX.
eu: LyX-ek aldi baterako direktorioak bide-izen honetan kokatuko ditu. LyX-etik irtetean ezabatuko dira.

en: This is the place where the files of the thesaurus library reside.
eu: Thesaurus liburutegiko fitxategiak dauden lekua da hau.

en: The path that LyX will set when offering to choose a template. An empty value selects the directory LyX was started from.
eu: Txantiloien direktorio lehenetsia. Balio hutsak LyX abiatu den direktorioa erabiliko du.

en: Specify those directories which should be prepended to the TEXINPUTS environment variable.
    A '.' represents the current document directory. Use the OS native format.
eu: Zehaztu itzazu zein direktorio aurretik gehitutako egon behar duten inguruneko TEXINPUTS aldagaian.
    '.' batek uneko dokumentuen direktorioa adierazten du. Erabili jatorrizko Sist. Eragileak erabiltzen duen formatua.

en: The UI (user interface) file. Can either specify an absolute path, or LyX will look in its global and local ui/ directories.
eu: UI (erabiltzaile-interfazea) fitxategia. Bide-izen absolutua zehaztu edo LyX-ek ui/ direktorio orokor eta lokaletan begiratuko du.

en: Enable use the system colors for some things like main window background and selection.
eu: Gaitu gauza batzuetan (leihoaren atzeko planoa eta hautapena adibidez) sistemako koloreak erabiltzeko.

en: Enable the automatic appearance of tool tips in the work area.
eu: Gaitu argibideen itxura automatikoa laneko arean.

en: Specify the paper command to DVI viewer (leave empty or use "-paper")
eu: Zehaztu DVI ikustailearentzako paper-komandoa (hutsik utzi edo "-paper" erabili)

en: %1$s lock
eu: %1$s blokeoa

en: Do you want to retrieve the document %1$s from version control?
eu: %1$s dokumentua bertsio-kontroletik berreskuratzea nahi duzu?

en: Retrieve from version control?
eu: Berreskuratu bertsio-kontroletik?

en: &Retrieve
eu: &Berreskuratu

en: Document not saved
eu: Dokumentua ez da gorde

en: You must save the document before it can be registered.
eu: Dokumentua gorde behar duzu erregistratu aurretik.

en: LyX VC: Initial description
eu: LyX BK: hasierako azalpena

en: (no initial description)
eu: (hasierako azalpenik ez)

en: LyX VC: Log message
eu: LyX BK: egunkari-mezua

en: (no log message)
eu: (egunkari-mezurik ez)

en: LyX VC: Log Message
eu: LyX BK: egunkari-mezua

en: Reverting to the stored version of the document %1$s will lose all current changes.
    
    Do you want to revert to the older version?
eu: %1$s dokumentuaren gordetako bertsiora leheneratzeak uneko aldaketa guztiak galdu eraziko ditu.
    
    Nahi duzu gordetako bertsio zaharrera leheneratzea?

en: Revert to stored version of document?
eu: Leheneratu dokumentuaren gordetako bertsiora?

en: &Revert
eu: &Leheneratu

en: Senseless with this layout!
eu: Zentzurik ez diseinu honekin!

en: Alignment not permitted
eu: Lerrokadura ez dago baimenduta

en: The new layout does not permit the alignment previously used.
    Setting to default.
eu: Diseinu berriak ez du aurrez erabilitako lerrokadura baimentzen.
    Lehenetsira ezartzen.

en: Unknown Inset
eu: Txertakuntza ezezaguna

en: Change tracking author index missing
eu: Aldaketen jarraipeneko egilearen indizea falta da

en: A change tracking author information for index %1$d is missing. This can happen after a wrong merge by a version control system. In this case, either fix the merge, or have this information missing until the corresponding tracked changes are merged or this user edits the file again.
eu: Aldaketen jarraipeneko egilearen %1$d indizearen informazioa falta da. Bertsio-kontrol sistemak okerreko batura egitean gerta daiteke. Halakoetan, konpondu batura, edo utzi informazio hau hutsik dagokion aldaketen jarraipenak batu edo erabiltzaileak fitxategia berriro editatu arte.

en: Unknown token
eu: Token ezezaguna

en: You cannot insert a space at the beginning of a paragraph. Please read the Tutorial.
eu: Paragrafo baten hasieran ezin duzu zuriune bat sartu. Irakurri Tutoretza.

en: You cannot type two spaces this way. Please read the Tutorial.
eu: Ezin duzu bi zuriune honela idatzi. Irakurri Tutoretza.

en: Character is uncodable in this verbatim context.
eu: Karakterea ez da kodekagarria 'hitzez hitz' testuinguran.

en: [Change Tracking]
eu: [Aldaketen jarraipena]

en: Changed by %1$s[[author]] on %2$s[[date]].
eu: Aldatuta: %1$s -- %2$s.

en: Font: %1$s
eu: Letra-tipoa: %1$s

en: , Depth: %1$d
eu: , sakonera: %1$d

en: , Spacing:
eu: , tartea:

en: OneHalf
eu: Bat eta erdi

en: Other (
eu: Bestea (

en: , Style:
eu: , estiloa:

en: , Paragraph:
eu: , paragrafoa:

en: , Char: 0x
eu: , karakterea: 0x

en: , Boundary:
eu: , muga:

en: No font change defined.
eu: Ez da letra-tipoaren aldaketarik definitu.

en: Math editor mode
eu: Mat. editore-modua

en: No valid math formula
eu: Ez da matematikako baliozko formula

en: Already in regular expression mode
eu: Jadanik adierazpen erregularren moduan

en: Regexp editor mode
eu: Adi. erregularraren editore-modua

en: Action flattens document structure
eu: Ekintzak dokumentuaren egitura lautu du

en: This action will cause some headings that have been on different level before to be on the same level since there is no more lower or higher heading level. Continue still?
eu: Ekintza honek lehenago maila desberdinean zeuden goiburuko batzuk maila berdinean egotea eragingo du, ez baitago goiburuen goragoko edo beheragoko mailarik. Hala ere, jarraitzea nahi duzu?

en: &Yes, continue nonetheless
eu: &Bai, jarraitu hala eta guztiz

en: &No, quit operation
eu: &Ez, irten eragiketatik

en: Layout
eu: Diseinua

en:  not known
eu:  ezezaguna

en: Table Style
eu: Taularen estiloa

en: Missing argument
eu: Argumentua falta da

en: Invalid argument (number exceeds stack size)!
eu: Baliogabeko argumentua (kopuruak pilaren tamaina gainditu du)!

en: Invalid argument (must be a non-negative number)!
eu: Baliogabeko argumentua (zenbaki ez negatiboa izan behar du)!

en: Text properties applied: %1$s
eu: Testu-propietateak aplikatuta: %1$s

en: Path to thesaurus directory not set!
eu: Ez da Thesaurus-en direktorioaren bide-izena ezarri!

en: The path to the thesaurus directory has not been specified.
    The thesaurus is not functional.
    Please refer to sec. 6.15.1 of the User's Guide for setup
    instructions.
eu: Ez da Thesaurus-en direktorioaren bide-izena zehaztu.
    Thesaurus ez dago erabilgarri.
    Irakur ezazu Erabiltzailearen Gidako 6.15.1 atala nola
    konfiguratzen den jakiteko.

en: Paragraph layout set
eu: Paragrafo-estiloa ezarria

en: Plain Layout
eu: Estilo soila

en: Missing File
eu: Fitxategia falta da

en: Could not find stdinsets.inc! This may lead to data loss!
eu: Ezin izan da stdinsets.inc aurkitu. Datuak galduko dira!

en: Corrupt File
eu: Hondatutako fitxategia

en: Could not read stdinsets.inc! This may lead to data loss!
eu: Ezin izan da stdinsets.inc irakurri. Datuak galduko dira!

en: %1$s (Float)
eu: %1$s (mugikorra)

en: Sub-%1$s ##
eu: Azpi-%1$s ##

en: Sub-%1$s (Float)
eu: Azpi-%1$s (mugikorra)

en: The module %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available modules. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
eu: Dokumentu honek %1$s modulua eskatu du
    baina ez da aurkitu modulu erabilgarrien zerrendan.
    Oraintsu instalatu baduzu, baliteke LyX birkonfiguratu
    behar izatea.

en: Module not available
eu: Modulua ez dago erabilgarri

en: The module %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
eu: %1$s moduluak LaTeX-eko instalazioan erabilgarri ez dagoen
    pakete, edo instalatu gabe dagoen bihurtzaile bat eskatzen du.
    LaTeX-en irteera ezinezkoa da.
    Falta diren eskakizunak:
    	%2$s
    Ikusi Erabiltzailearen Gidako 3.1.2.3 atala (Moduluak) informazio gehiagorako.

en: Package not available
eu: Paketea ez dago erabilgarri

en: Error reading module %1$s
eu: Errorea %1$s modulua irakurtzean

en: The cite engine %1$s has been requested by
    this document but has not been found in the list of
    available engines. If you recently installed it, you
    probably need to reconfigure LyX.
eu: Dokumentu honek aipuen %1$s modulua eskatu du
    baina ez da aurkitu modulu erabilgarrien zerrendan.
    Oraintsu instalatu baduzu, baliteke LyX birkonfiguratu
    behar izatea.

en: Cite Engine not available
eu: Aipuen modulua ez dago erabilgarri

en: The cite engine %1$s requires a package that is not
    available in your LaTeX installation, or a converter that
    you have not installed. LaTeX output may not be possible.
    Missing prerequisites:
    	%2$s
    See section 3.1.2.3 (Modules) of the User's Guide for more information.
eu: Aipuen %1$s moduluak LaTeX-eko instalazioan erabilgarri ez dagoen
    pakete, edo instalatu gabe dagoen bihurtzaile bat eskatzen du.
    LaTeX-en irteera ezinezkoa da.
    Falta diren eskakizunak:
    	%2$s
    Ikusi Erabiltzailearen Gidako 3.1.2.3 atala (Moduluak) informazio gehiagorako.

en: Error reading cite engine %1$s
eu: Errorea aipuen %1$s modulua irakurtzean

en: MISSING:
eu: FALTA DA:

en: unknown type!
eu: mota ezezaguna!

en: Index Entries (%1$s)
eu: Indizeko sarrerak (%1$s)

en: Table of Contents
eu: Gaien aurkibidea

en: Changes
eu: Aldaketak

en: Senseless
eu: Zentzugabea

en: Citations
eu: Aipamenak

en: Labels and References
eu: Etiketak eta erreferentziak

en: Broken References and Citations
eu: Hautsitako erreferentziak eta aipamenak

en: Child Documents
eu: Ume-dokumentuak

en: Graphics[[listof]]
eu: Grafikoak

en: Equations
eu: Ekuazioak

en: Nomenclature Entries
eu: Nomenklatura-sarrerak

en: Check whether the GNU RCS package is installed on your system.
eu: Egiaztatu GNU RCS paketea sisteman instalatuta dagoen ala ez.

en: Revision control error.
eu: Berrikuspenaren kontrolaren errorea.

en: Some problem occurred while running the command:
    '%1$s'.
eu: Errorea gertatu da komandoa exekutatzean:
    '%1$s'.

en: Up-to-date
eu: Eguneratu

en: Locally Modified
eu: Lokalean aldatuta

en: Locally Added
eu: Lokalean gehituta

en: Needs Merge
eu: Batzea eskatzen du

en: Needs Checkout
eu: Egiaztatzea eskatzen du

en: No CVS file
eu: Ez dago CVS fitxategirik

en: Cannot retrieve CVS status
eu: Ezin da CVSaren egoera eskuratu

en: The repository version is newer then the current check out.
    You have to update from repository first or revert your changes.
eu: Biltegiko bertsioa unean egiaztatutakoa baino berriagoa da.
    Biltegitik eguneratu beharko duzu, edo zure aldaketak leheneratu.

en: Bad status when checking in changes.
    
    '%1$s'
eu: Okerreko egoera aldaketetan egiaztatzean.
    
    '%1$s'

en: Error when updating from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%1$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
eu: Errorea biltegitik eguneratzean.
    Gatazkak eskuz konpondu beharko dituzu orain.
    '%1$s'
    
    Ados sakatu ostean, konpondutako dokumentua
    irekitzen saiatuko da LyX.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    Possible file conflicts must be then resolved manually or you will need to revert back to the repository version.
eu: Aldaketak aurkitu dira laneko direktorioan:
    %1$s
    
    Fitxategien arteko gatazkaren egoeran, eskuz konpondu beharko dituzu, edo leheneratu biltegiko bertsiora beranduago.

en: Changes detected
eu: Aldaketak antzemanda

en: &Abort
eu: &Bertan behera utzi

en: View &Log ...
eu: Ikusi &erregistroa...

en: Error when updating document %1$s from repository.
    You have to manually resolve the conflicts NOW!
    '%2$s'.
    
    After pressing OK, LyX will try to reopen the resolved document.
eu: Errorea %1$s dokumentua biltegitik eguneratzean.
    Gatazkak eskuz konpondu beharko dituzu orain!
    '%2$s'
    
    Ados sakatu ostean, konpondutako dokumentua
    irekitzen saiatuko da LyX.

en: The document %1$s is not in repository.
    You have to check in the first revision before you can revert.
eu: %1$s dokumentua ez dago biltegian.
    Aurreneko berrikuspena egiaztatu beharko duzu leheneratu aurretik.

en: Cannot revert document %1$s to repository version.
    The status '%2$s' is unexpected.
eu: Ezin da %1$s dokumentua leheneratu biltegiko bertsiora.
    '%2$s' egoera ustekabekoa da.

en: Error: Could not generate logfile.
eu: Errorea: ezin izan da egunkaria sortu.

en: Error when committing to repository.
    You have to manually resolve the problem.
    LyX will reopen the document after you press OK.
eu: Errorea biltegira bidaltzean.
    Arazoa eskuz konpondu beharko duzu.
    LyX-ek berriro irekiko du dokumentua Ados sakatu ostean.

en: Error while acquiring write lock.
    Another user is most probably editing
    the current document now!
    Also check the access to the repository.
eu: Errorea gertatu da idazteko blokeoa atzitzean.
    Baliteke beste erabiltzaile bat egotea uneko
    dokumentua editatzen.
    Begiratu baita ere biltegirako sarbidea.

en: Error while releasing write lock.
    Check the access to the repository.
eu: Errorea idazteko blokeoa askatzean.
    Begiratu biltegirako sarbidea.

en: There were detected changes in the working directory:
    %1$s
    
    In case of file conflict version of the local directory files will be preferred.
    
    Continue?
eu: Aldaketak aurkitu dira laneko direktorioan:
    %1$s
    Fitxategien arteko gatazkaren egoeran, direktorio lokaleko bertsioak izango dira hobetsiak.
    
    Jarraitu?

en: SVN File Locking
eu: SVNren fitxategi-blokeoa

en: Locking property unset.
eu: Blokeoaren propietatea kenduta.

en: Locking property set.
eu: Blokeoaren propietatea ezarrita.

en: Do not forget to commit the locking property into the repository.
eu: Ez ahaztu blokeoaren propietatea biltegira bidaltzea.

en: protected
eu: babestua

en: The document %1$s is already loaded and has unsaved changes.
    Do you want to abandon your changes and reload the version on disk?
eu: %1$s dokumentua jadanik kargatuta dago, eta gorde gabeko aldaketak ditu.
    
    Zure aldaketak baztertu, eta diskoan gordetako bertsioa berreskuratzea nahi duzu?

en: Reload saved document?
eu: Gordetako dokumentua birkargatu?

en: Yes, &Reload
eu: Bai, &birkargatu

en: No, &Keep Changes
eu: Ez, &mantendu aldaketak

en: The file %1$s exists but is not readable by the current user.
eu: %1$s existitzen da, baina ez da irakurgarria uneko erabiltzailearentzako.

en: File not readable!
eu: Fitxategia ez da irakurgarria!

en: The document %1$s does not yet exist.
    
    Do you want to create a new document?
eu: %1$s dokumentua ez da existitzen.
    
    Dokumentu berria sortzea nahi duzu?

en: Create new document?
eu: Sortu dokumentu berria?

en: &Yes, Create New Document
eu: &Bai, sortu dokumentu berria

en: &No, Do Not Create
eu: &Ez, ez sortu

en: The specified document template
    %1$s
    could not be read.
eu: Zehaztutako
    %1$s
    dokumentu-txantiloia ezin izan da irakurri.

en: Could not read template
eu: Ezin izan da txantiloia irakurri

en: Standard[[Bullets]]
eu: Arrunta

en: Dings 1
eu: 1. ding

en: Dings 2
eu: 2. ding

en: Dings 3
eu: 3. ding

en: Dings 4
eu: 4. ding

en: This tab contains invalid input. Please fix!
eu: Fitxa honek baliogabeko sarrera du. Mesedez, konpondu!

en: Cancel
eu: Utzi

en: Close
eu: Itxi

en: Unavailable:
eu: Erabilgaitza:

en: Unavailable: %1$s
eu: Erabilgaitza: %1$s

en: Uncategorized
eu: Kategoriarik gabe

en: Directories
eu: Direktorioak

en: File
eu: Fitxategia

en: Master document
eu: Dokumentu maisua

en: Open files
eu: Ireki fitxategiak

en: Manuals
eu: Eskuliburuak

en: Advanced search in progress (press ESC to cancel) . . .
eu: Bilaketa aurreratuaren aurrerapena (sakatu Ihes bertan behera uzteko) . . .

en: Advanced search cancelled by user
eu: Bilaketa aurreratua erabiltzaileak utzita

en: Nothing to search
eu: Ezin ezer bilatzeko

en: No open document(s) in which to search
eu: Ez dago dokumenturik irekita hor bilatzeko

en: Advanced Find and Replace
eu: Bilatu eta ordeztu aurreratua

en: Find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
eu: Aurkitu aurreko agerpena(Maius+Sartu, aurrerantz: Sartu)

en: < Rep&lace
eu: < &Ordeztu

en: Replace and find previous occurrence (Shift+Enter, forwards: Enter)
eu: Ordeztu eta bilatu aurreko agerpena (Maius+Sartu, aurrerantz: Sartu)

en: Class Default
eu: Klase lehenetsia

en: Document Default
eu: Dokumentuaren lehenetsia

en: Float Settings
eu: Mugikorren ezarpenak

en: ERROR: LyX wasn't able to find the CREDITS file
eu: ERROREA: LyX-ek ezin izan du CREDITS fitxategia aurkitu

en: Please install correctly to estimate the great
    amount of work other people have done for the LyX project.
eu: Mesedez, ongi instalatu
    beste pertsona batzuek LyX proiektuan eginiko lan ikaragarria eskertzeko.

en: ERROR: LyX wasn't able to read the CREDITS file
eu: ERROREA: LyX-ek ezin izan du CREDITS fitxategia irakurri

en: ERROR: LyX wasn't able to find the RELEASE-NOTES file
eu: ERROREA: LyX-ek ezin izan du RELEASE-NOTES fitxategia aurkitu

en: Please install correctly to see what has changed
    for this version of LyX.
eu: Mesedez, ongi instalatu
    LyX-en bertsio honetan zer aldatu den ikusteko.

en: ERROR: LyX wasn't able to read the RELEASE-NOTES file
eu: ERROREA: LyX-ek ezin izan du RELEASE-NOTES fitxategia irakurri

en: LyX is Copyright (C) 1995 by Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Team
eu: LyX Copyright (C) 1995 Matthias Ettrich,
    1995--%1$s LyX Taldea

en: This program is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
eu: Programa hau software librea da; banatzeko edota aldatzeko baimena duzu GNU General Public License-kin ados datozen terminoetan Free Software Foundation-ek argitaratu bezala; nola baimenaren 2. bertsioa edo(nahi izanez gero) ondorengo edozein bertsio.

en: LyX is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
    See the GNU General Public License for more details.
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with this program; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.
eu: LyX erabilgarria izango delakoan banatzen da, baina INOLAKO BERMERIK GABE; era berean, ez da bermatzen beraren EGOKITASUNA MERKATURATZEKO edo HELBURU PARTIKULARRETARAKO ERABILTZEKO. 
    Argibide gehiago nahi izanez gero, ikusi GNU Lizentzia Publiko Orokorra. 
    Programa honekin batera GNU Lizentzia Publiko Orokorraren kopia bat ere jaso beharko zenuke; horrela ez bada, idatzi helbide honetara: Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301, USA.

en: not released yet
eu: argitaratu gabe oraindik

en: Version %1$s
    (%2$s)
eu: %1$s bertsioa
    (%2$s)

en: Built from git commit hash
eu: Git-en egikaritzearen hash-etik eraikita

en: Qt Version (run-time): %1$s on platform %2$s
eu: Qt bertsioa (exekuzio-denbora): %1$s %2$s plataforman

en: Qt Version (compile-time): %1$s
eu: Qt bertsioa (konpilazio-denbora): %1$s

en: OS Version (run-time): %1$s
eu: SE bertsioa (konpilazio-denbora): %1$s

en: Python detected: %1$s
eu: Python aurkituta: %1$s

en: About LyX
eu: LyX-i buruz

en: About %1
eu: %1(r)i buruz

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Reconfigure
eu: Birkonfiguratu

en: Restore Defaults
eu: Berrezarri lehenetsiak

en: Quit %1
eu: Irten %1(e)tik

en: &OK
eu: &Ados

en: Apply
eu: Aplikatu

en: Open
eu: Ireki

en: Nothing to do
eu: Ezin ezer egin

en: Unknown action
eu: Ekintza ezezaguna

en: Command not handled
eu: Kudeatu gabeko komandoa

en: Command disabled
eu: Komandoa desgaitua

en: Bad debug value `%1$s'.
eu: '%1$s' balio txarra arazketan.

en: Command not allowed without a buffer open
eu: Komandoa ez dago baimenduta irekitako bufferrik gabe

en: the <LFUN-COMMAND> argument of buffer-forall is not valid
eu: buffer-forall-en <LFUN-COMMAND> argumentua ez da baliozkoa

en: Wrong focus!
eu: Okerreko fokua!

en: Running configure...
eu: Konfigurazioa exekutatzen...

en: Reloading configuration...
eu: Konfigurazioa birkargatzen...

en: System reconfiguration failed
eu: Huts egin du sistema birkonfiguratzean

en: The system reconfiguration has failed.
    Default textclass is used but LyX may
    not be able to work properly.
    Please reconfigure again if needed.
eu: Huts egin du sistema birkonfiguratzean.
    testu-klase lehenetsia erabili da, baina 
    baliteke LyX-ek ongi ez funtzionatzea.
    Birkonfiguratu berriro beharrezkoa izanez gero.

en: System reconfigured
eu: Sistema birkonfiguratuta

en: The system has been reconfigured.
    You need to restart LyX to make use of any
    updated document class specifications.
eu: Sistema birkonfiguratu egin da.
    LyX berrabiarazi behar duzu eguneratutako 
    dokumentu-klasearen zehaztasunak erabiltzeko.

en: Exiting.
eu: Irtetzen.

en: Opening help file %1$s...
eu: %1$s laguntza-fitxategia irekitzen...

en: Wrong argument. Must be 'examples' or 'templates'.
eu: Okerreko argumentua. 'examples' edo 'templates' izan behar du.

en: Syntax: set-color <lyx_name> <x11_name> <x11_darkname>
eu: Sintaxia: set-color <lyx_izena> <x11_izena <x11_ilun_izena>

en: Set-color "%1$s" failed - color is undefined or may not be redefined
eu: Huts egin du set-color "%1$s" - kolorea zehaztugabe dago edo ezin da berriz definitu

en: Cannot iterate more than %1$d times
eu: Ezin da %1$d aldi baino gehiagotan begiztatu

en: Applied "%1$s" to %2$d buffer(s)
eu: "%1$s" aplikatuta %2$d bufferretan

en: Document defaults saved in %1$s
eu: Dokumentuaren lehenetsiak hemen gordeta: %1$s

en: Unable to save document defaults
eu: Ezin dira dokumentuaren lehenetsiak gorde

en: Unknown function.
eu: Funtzio ezezaguna.

en: The current document was closed.
eu: Uneko dokumentua itxita dago.

en: LyX has caught an exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
    
    Exception:
eu: LyX-ek salbuespen bat jaso du, gorde gabeko dokumentu guztiak gordetzen saiatuko da eta irten egingo da.
    
    Salbuespena:

en: Software exception Detected
eu: Softwarearen salbuespena antzeman da

en: LyX has caught some really weird exception, it will now attempt to save all unsaved documents and exit.
eu: LyX-ek nolabaiteko salbuespen bitxia antzeman du. gorde gabeko dokumentu guztiak gordetzen saiatuko da eta irten egingo da.

en: Could not find UI definition file
eu: Ezin izan da interfazeko definizioen fitxategia aurkitu

en: Error while reading the included file
    %1$s
    Please check your installation.
eu: Errorea txertatutako fitxategia irakurtzean:
    %1$s.
    Egiaztatu instalazioa.

en: Could not find default UI file
eu: Ezin izan da interfazeko fitxategi lehenetsia irakurri

en: LyX could not find the default UI file!
    Please check your installation.
eu: LyX-ek ezin izan du interfazeko fitxategi lehenetsia aurkitu.
    Egiaztatu instalazioa.

en: Error while reading the configuration file
    %1$s
    Falling back to default.
    Please look under Tools>Preferences>User Interface and
    check which User Interface file you are using.
eu: Errorea konfigurazioko fitxategia irakurtzean:
    %1$s
    Lehenetsira itzultzen.
    Begiratu Tresnak>Hobespenak>Erabiltzailearen interfazea
    eta egiaztatu zer interfaze-fitxategi erabiltzen ari zaren.

en: Author &Names:
eu: Egileen &izenak:

en: Insert the author name(s) for the author-year reference here. If you use an abbreviated list (with `et al.'), the full list can go below.
eu: Sartu egilearen izena(k) hemen egile-urtea erreferentziarentzako. Laburtutako zerrenda ('et.a.'-ekin) erabiltzen baduzu, zerrenda osoa azpian joan daiteke.

en: Pass content of the `Author', `Year' and `All Authors' fields literally to LaTeX. Check this if you want to enter LaTeX code.
eu: Igorri 'Egilea', 'Urtea' eta 'Egile guztiak' eremuetako edukia hitzez hitz LaTeX-era. Aktibatu hau LaTeX kodea sartzea nahi baduzu.

en: Bibliography Item Settings
eu: Bibliografiaren sarreraren ezarpenak

en: BibTeX Bibliography
eu: BibTex bibliografia

en: All avail. databases
eu: Datu-base eskuragarri guztiak

en: This list consists of all databases that are indexed by LaTeX and thus are found without a file path. This is usually everything in the bib/ subdirectory of LaTeX's texmf tree. If you want to reuse your own database, this is the place you should store it.
eu: LaTeX-ek indexatzen dituen datu-base guztien zerrenda da hau, eta horrela fitxategien bide-izenik gabe aurki daitezke. Guztia LaTeX-en texmf zuhaitzeko bib/ azpidirektorioan aurki ohi da. Zeure datu-baseak berrerabiltzea nahi badituzu, hori da haiek gordetzeko lekua.

en: Document Encoding
eu: Dokumentuaren kodeketa

en: General Encoding
eu: Kodeketa orokorra

en: If this bibliography database uses a different encoding than specified below, set it here
eu: Bibliografiaren datu-baseak azpian zehaztu gabeko kodeketa desberdin bat erabiltzen badu, ezarri hemen

en: Database
eu: Datu-basea

en: File Encoding
eu: Fitxategiaren kodeketa

en: General E&ncoding:
eu: &Kodeketa orokorra:

en: If your bibliography databases use a different encoding than the LyX document, specify it here. If indivivual databases have different encodings, you can set it in the list above.
eu: Bibliografiaren datu-baseak LyX dokumentuaren kodeketaren desberdin bat erabiltzen badu, zehaztu hemen. Banakako datu-baseek kodeketa desberdinak edukiz gero, goiko zerrendan ezar dezakezu.

en: Biblatex Bibliography
eu: Biblatex bibliografia

en: all reference units
eu: erreferentzia unitate guztiak

en: D&ocuments
eu: D&okumentuak

en: BibTeX Databases (*.bib)
eu: BibTeX datu-baseak (*.bib)

en: Select a BibTeX database to add
eu: Hautatu BibTeX datu-basea gehitzeko

en: BibTeX Styles (*.bst)
eu: BibTeX estiloak (*.bst)

en: Select a BibTeX style
eu: Hautatu BibTeX estiloa

en: No frame
eu: Markorik gabe

en: Simple rectangular frame
eu: Marko laukizuzen bakuna

en: Oval frame, thin
eu: Marko obalatua, mehea

en: Oval frame, thick
eu: Marko obalatua, lodia

en: Drop shadow
eu: Jaregin itzala

en: Shaded background
eu: Atzeko planoa itzalarekin

en: Double rectangular frame
eu: Marko laukizuzen bikoitza

en: Depth
eu: Sakonera

en: Total Height
eu: Guztirako altuera

en: Box Settings
eu: Kutxaren ezarpenak

en: %1$s[[branch]] (%2$s)[[master]]
eu: %1$s (%2$s)

en: master
eu: maisua

en: Branch Settings
eu: Adarraren ezarpenak

en: Branch
eu: Adarra

en: Activated
eu: Aktibatua

en: Filename Suffix
eu: Fitxategi-izenaren atzizkia

en: Yes
eu: Bai

en: No
eu: Ez

en: Enter new branch name
eu: Sartu adarraren izen berria

en: A branch with the name "%1$s" already exists.
    Do you want to merge branch "%2$s" with that one?
eu: %1$s izeneko adarra badago lehendik ere.
    Nahi duzu adar "%2$s" adarra horrekin batzea?

en: &Merge
eu: &Batu

en: Renaming failed
eu: Huts egin du izenez aldatzean

en: The branch could not be renamed.
eu: Ezin izan da adarra izenez aldatu.

en: Merge Changes
eu: Batu aldaketak

en: Inserted by %1
eu: Txertaketa: %1

en: Deleted by %1
eu: Ezabaketa: %1

en:  on[[date]] %1
eu:  data: %1

en: Inserted on %1
eu: Txertatze-data: %1

en: Deleted on %1
eu: Ezabatze-data: %1

en: No change
eu: Aldaketarik gabe

en: Small Caps
eu: Maiuskula txikiak

en: (Without)[[underlining]]
eu: (gabe)

en: Single[[underlining]]
eu: bakarra

en: Double[[underlining]]
eu: Bikoitza

en: Wavy
eu: Uhindua

en: (Without)[[strikethrough]]
eu: (gabe)

en: Single[[strikethrough]]
eu: Bakarra

en: With /
eu: '/'-rekin

en: Text Properties
eu: Testuaren propietateak

en: Reset All To &Default
eu: Berrezarri dena &lehenetsira

en: Reset All To No Chan&ge
eu: Berrezarri dena &aldatu gabera

en: &Reset All Fields
eu: Berrezarri &eremu guztiak

en: Citation
eu: Aipamena

en: All avail. citations
eu: Aipamen eskuragarri guztiak

en: Regular e&xpression
eu: Adierazpen &erregularra

en: Case se&nsitive
eu: Maiuskula/&minuskula

en: Search as you &type
eu: Bilatu &idatzi ahala

en: Ordered list of all cited references.
    You can reorder, add and remove references with the buttons on the left.
eu: Aipatutako erreferentzien ordenatutako zerrenda.
    Erreferentziak berrantola, gehi eta ken ditzakezu ezkerreko botoiekin.

en: General text befo&re:
eu: A&urreko testu orokorra:

en: General &text after:
eu: &Osteko testu orokorra:

en: Text that precedes the whole reference list. For text that precedes individual items, double-click on the respective entry above.
eu: Erreferentzien zerrenda osoaren aurretik dagoen testua. Banakako elementuen aurreko testuentzako, egin klik bikoitza dagokien sarreren gainean.

en: Text that follows the whole reference list. For text that follows individual items, double-click on the respective entry above.
eu: Erreferentzien zerrenda osoaren ostean dagoen testua. Banakako elementuen osteko testuentzako, egin klik bikoitza dagokien sarreren gainean.

en: Text that precedes the reference (e.g., "cf.")
eu: Erreferentziaren aurretik doan testua (adib."cf.")

en: Text that follows the reference (e.g., pages)
eu: Erreferentziaren ostean doan testua (adib. orrialdeak)

en: Force upper case in names ("Del Piero", not "del Piero").
eu: Derrigortu maiuskulak izenetan ("Enbata Lurrikaraenea", ez "enbata Lurrikaraenea").

en: Always list all authors (rather than using "et al.")
eu: Zerrendatu beti egile guztiak ("et al." erabili ordez)

en: All references available for citing.
eu: Aipamenaren erreferentzia erabilgarri guztiak.

en: All references available for citing.
    To add the selected one, hit Add, press Enter or double-click.
    Hit Ctrl-Enter to add and close the dialog.
eu: Aipamenaren erreferentzia erabilgarri guztiak.
    Hautatukoa gehitzeko, egin klik 'Gehitu', sakatu Sartu edo klik bikoitza.
    Sakatu Ktrl+Sartu gehitzeko eta elkarrizketa-koadroa ixteko.

en: Keys
eu: Gakoak

en: Displays a sketchy preview if a citation is selected above
eu: Bistaratu zirriborroaren aurrebista gainean aipamen bat hautatzen bada

en: Sketchy preview of the selected citation
eu: Hautatutako aipamenaren aurrebista zirriborroa

en: Enter string to filter the list of available citations
eu: Sartu katea aipamen erabilgarrien zerrenda iragazteko

en: Enter string to filter the list of available citations and press <Enter>
eu: Sartu katea aipamen erabilgarrien zerrenda iragazteko, eta sakatu <Sartu>

en: 
    The down arrow key will get you into the list of filtered citations.
eu: 
    'Behera gezia' teklak iragazitako aipamenen zerrendara eramango zaitu.

en: Text before
eu: Testua aurretik

en: Cite key
eu: Aipuaren gakoa

en: Text after
eu: Testua ondoren

en: pasted
eu: itsatsita

en: %1$s Files
eu: %1$s fitxategiak

en: Choose a filename to save the pasted graphic as
eu: Aukeratu fitxategi-izena itsatsitako grafikoak gordetzeko

en: Canceled.
eu: Bertan behera utzita.

en: Overwrite external file?
eu: Gainidatzi kanpoko fitxategia?

en: File %1$s already exists, do you want to overwrite it?
eu: %1$s fitxategia badago lehendik ere. Nahi duzu fitxategi hori gainidaztea?

en: List of previous commands
eu: Aurreko komandoen zerrenda

en: Next command
eu: Hurrengo komandoa

en: Compare LyX files
eu: Konparatu LyX fitxategiak

en: Select document
eu: Hautatu dokumentua

en: LyX Documents (*.lyx)
eu: LyX dokumentuak (*.lyx)

en: Error while comparing documents.
eu: Errorea dokumentuak konparatzean.

en: Aborted
eu: Abortatuta

en: Finished
eu: Amaituta

en: Aborting process...
eu: Prozesua bertan behera uzten...

en: differences
eu: desberdintasunak

en: Current Author
eu: Uneko egilea

en: Document Comparison
eu: Dokumentu-konparaketa

en: Compare different revisions
eu: Konparatu berrikuspen desberdinak

en: Counters
eu: Zenbatzaileak

en: big[[delimiter size]]
eu: handia

en: Big[[delimiter size]]
eu: Handia

en: bigg[[delimiter size]]
eu: oso handia

en: Bigg[[delimiter size]]
eu: Oso handia

en: Math Delimiter
eu: Matematika mugatzailea

en: (None)
eu: (Bat ere ez)

en: No Delimiter
eu: Mugatzailerik gabe

en: Variable
eu: Aldagaia

en: Module not found!
eu: Ez da modulua aurkitu!

en: &End Edit
eu: &Amaitu editatzea

en: Layout is valid!
eu: Diseinua baliozkoa da!

en: Layout is invalid!
eu: Diseinua ez da baliozkoa!

en: Conversion to current format impossible!
eu: Ezinezkoa da uneko formatuaren bihurketa!

en: Conversion to current stable format impossible.
eu: Ezinezkoa da uneko formatu egonkorraren bihurketa.

en: Convert to current format
eu: Bihurtu uneko formatura

en: Small Skip
eu: Jauzi txikia

en: Medium Skip
eu: Jauzi ertaina

en: Big Skip
eu: Jauzi handia

en: Text Layout
eu: Testu-diseinua

en: Child Document
eu: Ume-dokumentua

en: Include to Output
eu: Sartu irteeran

en: Traditional (auto-selected)
eu: Ohikoa (auto-hautatua)

en: Select Unicode (utf8) encoding.
eu: Hautatu Unicode (utf8) kodeketa.

en: Use language-dependent traditional encodings.
eu: Erabili hizkuntza menpeko ohiko kodeketak.

en: Select a custom, document-wide encoding.
eu: Hautatu dokumentuaren kodeketa global pertsonalizatua.

en: Standard Unicode support by the ``inputenc'' package.
eu: Unicode estandarrak 'inputenc' paketea onartzen du.

en: Use UTF-8 'as-is': do not load any supporting packages, do not convert any characters to LaTeX macros. For use with non-TeX fonts (XeTeX/LuaTeX) or custom preamble code.
eu: Erabil UTF-8 dagoen bezala: ez kargatu pakete laguntzailerik, ez bihurtu edozer karaktere LaTeX markoetara. Ez-TeX letra-tipoekin  (XeTeX/LuaTex) edo atariko kode pertsonalizatuan erabiltzeko.

en: Load ``inputenc'' with option 'utf8x' for extended Unicode support by the ``ucs'' package.
eu: Kargatu 'inputenc' 'utf8x' aukerarekin ('ucs' paketearen Unicode-ren euskarri hedatuarentzako).

en: Language Default (no inputenc)
eu: Hizkuntza lehenetsia (inputenc ez)

en: Use the traditional default encoding of the text language. Switch encoding if a text part is set to a language with different default.
eu: Erabili testu-hizkuntzaren ohiko kodeketa lehenetsia. Aldatu kodeketa testuaren zati bat lehenetsi desberdin bat duen hizkuntza batekin ezarrita badago.

en: Do not load the 'inputenc' package. Switch encoding if required but do not write input encoding switch commands to the source.
eu: Ez kargatu 'inputenc' paketea. Aldatu kodeketa beharrezkoa izanez gero, baina ez idatzi sarrerako kodeketa aldaketaren komandorik iturburuan.

en: Automatic[[encoding]]
eu: Automatikoa

en: Use OpenType and TrueType fonts directly (requires XeTeX or LuaTeX)
    You need to install the package "fontspec" to use this feature
eu: Erabili OpenType eta TrueType letra-tipoak zuzenean (XeTeX edo LuaTeX eskatzen du)
    "fontspec" paketea instalatu behar duzu eginbide hau erabiltzeko

en: empty
eu: hutsa

en: plain
eu: soila

en: headings
eu: goiburuak

en: fancy
eu: sofistikatua

en: US letter
eu: US gutuna

en: US legal
eu: US legala

en: US executive
eu: US exekutiboa

en: Page Margins
eu: Orri-marjinak

en: Numbered
eu: Zenbatuta

en: Appears in TOC
eu: Gaien aurkibidean dago

en: Package
eu: Paketea

en: Load automatically
eu: Kargatu automatikoki

en: Load always
eu: Kargatu beti

en: Do not load
eu: Ez kargatu

en: The AMS LaTeX packages are always used
eu: AMS LaTeX paketeak beti erabiltzen dira

en: The LaTeX package %1$s is always used
eu: %1$s LaTeX paketea beti erabiltzen da

en: The AMS LaTeX packages are never used
eu: LaTeX-eko AMS paketeak ez dira inoiz erabiltzen

en: The LaTeX package %1$s is never used
eu: LaTeX-eko %1$s paketea ez da inoiz erabiltzen

en: Math Options
eu: Matematikako aukerak

en: %1$s [Class '%2$s']
eu: %1$s ['%2$s' klasea]

en: Class not found by LyX. Please check if you have the matching %1$s class and all required packages (%2$s) installed.
eu: Ez da klasea aurkitu LyX-en. Begiratu ea  %1$s klasearekin bat datorren eta beharrezko pakete guztiak (%2$s) instalatuta dauden.

en: All avail. modules
eu: Modulu eskuragarri guztiak

en: Input listings parameters below. Enter ? for a list of parameters.
eu: Sarrerako zerrendatuen parametroak azpian. Sartu ? parametroen zerrendarentzako.

en: Document Class
eu: Dokumentu-klasea

en: Local Layout
eu: Lokaleko diseinua

en: Colors
eu: Koloreak

en: Change Tracking
eu: Aldaketen jarraipena

en: Numbering & TOC
eu: Zenbaketa eta Aurkibidea

en: Indexes
eu: Indizeak

en: Nomenclature
eu: Nomenklatura

en: PDF Properties
eu: PDFaren propietateak

en: Bullets
eu: Buletak

en: Unapplied changes
eu: Aplikatu gabeko aldaketak

en: Some changes in the document were not yet applied.
    Do you want to apply them before closing or dismiss the changes?
eu: Dokumentuko aldaketa batzuk ez dira oraindik aplikatu.
    Aplikatu aldaketak itxi aurretik, edo baztertu aldaketak?

en: &Apply
eu: &Aplikatu

en: &Dismiss Changes
eu: &Baztertu aldaketak

en: Some changes in the previous document were not yet applied.
    Do you want to switch back in order to apply them or dismiss the changes?
eu: Aurreko dokumentuko aldaketa batzuk ez dira oraindik aplikatu.
    Nahi duzu atzera itzultzea hauek aplikatzeko, edo baztertu aldaketak?

en: &Switch Back
eu: &Itzuli atzera

en: Default margins
eu: Marjina lehenetsiak

en: Package defaults
eu: Pakete lehenetsiak

en: If no value is given, the defaults as set by the class, a package or the preamble are used.
eu: Ez bada baliorik ematen klaseak, paketeak edo atarikoak ezarritako lehenetsia erabiliko da.

en: If no value is given, the defaults as set by the geometry package or a package/class overriding geometry's defaults are used.
eu: Ez bada baliorik ematen geometria paketeak edo geometriaren lehenetsia gainidazten duen paketeak/klaseak ezarritako lehenetsia erabiliko da.

en: Direct (No inputenc)
eu: Zuzenekoa (inputenc ez)

en: Direct (XeTeX/LuaTeX)
eu: Zuzenekoa (XeTeX/LuaTeX)

en:  (not installed)
eu:  (instalatu gabe)

en: Default font (as set by class)
eu: Letra-tipo lehenetsia (klaseak ezarrita)

en: Non-TeX Fonts Default
eu: ez-TeX letra-tipo lehenetsiak

en:  (not available)
eu:  (ez dago erabilgarri)

en: Class Default (TeX Fonts)
eu: Klase lehenetsia (TeX letra-tipoa)

en: Lay&outs
eu: &Diseinuak

en: LyX Layout (*.layout)
eu: LyX diseinuak (*.layout)

en: Local layout file
eu: Lokaleko diseinu-fitxategia

en: The layout file you have selected is a local layout
    file, not one in the system or user directory.
    Your document will not work with this layout if you
    move the layout file to a different directory.
eu: Hautatu duzun diseinuaren fitxategia lokaleko
    diseinu-fitxategi bat da, ez da sistemako edo
    erabiltzailearen direktoriokoa.
    Zure dokumentuak ez du funtzionatuko diseinu
    honekin diseinuaren fitxategia beste direktorio desberdin
    batera eramaten baduzu.

en: &Set Layout
eu: &Ezarri diseinua

en: Unable to read local layout file.
eu: Ezin da lokaleko diseinu-fitxategia irakurri.

en: This is a local layout file.
eu: Hau lokaleko diseinu-fitxategia bat da.

en: Select master document
eu: Hautatu dokumentu maisua

en: LyX Files (*.lyx)
eu: LyX fitxategiak (*.lyx)

en: Some changes in the dialog were not yet applied.
    If you do not apply now, they will be lost after this action.
eu: Elkarrizketa-koadroko aldaketa batzuk ez dira aplikatu.
    Orain ez badituzu aplikatzen, ekintza honen ostean galdu egingo dira.

en: &Dismiss
eu: &Baztertu

en: Unable to set document class.
eu: Ezin da dokumentu-klasea ezarri.

en: Basic numerical
eu: Oinarrizko zenbakizkoa

en: Author-year
eu: Egile-urtea

en: Author-number
eu: Egile-zenbakia

en: %1$s and %2$s
eu: %1$s eta %2$s

en: %1$s, %2$s, and %3$s
eu: %1$s, %2$s, eta %3$s

en: %1$s (unavailable)
eu: %1$s (erabilkaitza)

en: Module provided by document class.
eu: Dokumentu-klaseak eskainitako modulua.

en: <p><b>Category:</b> %1$s.</p>
eu: <p><b>Kategoria:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Package(s) required:</b> %1$s.</p>
eu: <p><b>Beharrezko paketeak:</b> %1$s.</p>

en: or
eu: edo

en: <p><b>Modules required:</b> %1$s.</p>
eu: <p><b>Beharrezko moduluak:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Modules excluded:</b> %1$s.</p>
eu: <p><b>Baztertutako moduluak:</b> %1$s.</p>

en: <p><b>Filename:</b> <tt>%1$s.module</tt>.</p>
eu: <p><b>Fitxategi-izena:</b> <tt>%1$s.modulua</tt>.</p>

en: <p><font color=red><b>WARNING: Some required packages are unavailable!</b></font></p>
eu: <p><font color=red><b>ABISUA: beharrezkoak diren pakete batzuk ez daude erabilgarri.!</b></font></p>

en: per part
eu: zatiko

en: per chapter
eu: kapituluko

en: per section
eu: ataleko

en: per subsection
eu: azpiataleko

en: per child document
eu: ume-dokumentuko

en: %1$s (not available)
eu: %1$s (ez erabilgarria)

en: [No options predefined]
eu: [Ez dago aurredefinitutako aukerarik]

en: Uninstalled used fonts
eu: Erabilitako letra-tipo instalatu gabeak

en: This font is not installed and won't be used in output
eu: Letra-tipo hau instalatu gabe dago eta ez da irteeran erabiliko

en: C&ustomize Hyperref Options
eu: &Pertsonalizatu Hyperref aukerak

en: &Use Hyperref Support
eu: &Erabili Hyperref euskarria

en: Can't set layout!
eu: Ezin da diseinua ezarri!

en: Unable to set layout for ID: %1$s
eu: Ezin da diseinua ezarri IDarentzako: %1$s

en: Not Found
eu: Ez da aurkitu

en: Assigned master does not include this file
eu: Esleitutako maisuak ez du fitxategi hau

en: You must include this file in the document
    '%1$s' in order to use the master document
    feature.
eu: Fitxategi hau sartu behar duzu %1$s dokumentuan,
    dokumentu maisuaren eginbidea erabil ahal izateko.

en: Could not load master
eu: Ezin izan da maisua kargatu

en: The master document '%1$s'
    could not be loaded.
eu: %1$s dokumentu maisua
    ezin izan da kargatu.

en: %1 (missing req.)
eu: %1 (esk. falta)

en: personal module
eu: modulu pertsonala

en: distributed module
eu: banatutako modulua

en: <b>Module name:</b> <i>%1</i> (%2)
eu: <b>Moduluaren izena:</b> <i>%1</i> (%2)

en: <b>Note:</b> Some requirements for this module are missing!
eu: <b>Oharra:</b> Some requirements for this module are missing!

en: TeX Mode Inset Settings
eu: TeX moduaren txertakuntzaren ezarpenak

en: Literate
eu: Literarioa

en: Error List
eu: Erroreen zerrenda

en: %1$s Errors (%2$s)
eu: %1$s erroreak (%2$s)

en: Top left
eu: Goian ezkerrean

en: Bottom left
eu: Behean ezkerrean

en: Baseline left
eu: Oinarri-lerroa ezkerrean

en: Top center
eu: Goian erdian

en: Bottom center
eu: Behean erdian

en: Baseline center
eu: Oinarri-lerroa erdian

en: Top right
eu: Goian eskuinean

en: Bottom right
eu: Behean eskuinean

en: Baseline right
eu: Oinarri-lerroa eskuinean

en: Scale%
eu: Eskala%

en: Select external file
eu: Hautatu kanpoko fitxategia

en: automatically
eu: automatikoki

en: Graphics
eu: Grafikoak

en: Dissolve previous group?
eu: Deuseztatu aurreko taldea?

en: If you assign this graphic to group '%2$s',
    the previously assigned group '%1$s' will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
eu: Grafiko hau '%2$s' taldeari esleitzen badiozu,
    aurrez esleitutako '%1$s' taldea deuseztatu egingo da.
    bere kide bakarra baitzen grafiko hau.
    Aurrera jarraitzea nahi duzu?

en: Stick with group '%1$s'
eu: Mantendu '%1$s' taldearekin

en: Assign to group '%1$s' anyway
eu: Esleitu '%1$s' taldera dena den

en: If you sign off this graphic from group '%1$s',
    the group will be dissolved,
    because this graphic was its only member.
    How do you want to proceed?
eu: Grafiko hau '%1$s' taldetik ateratzen baduzu,
    taldea deuseztu egingo da.
    bere kide bakarra baitzen grafiko hau.
    Aurrera jarraitzea nahi duzu?

en: Sign off from group '%1$s'
eu: Atera '%1$s' taldetik

en: Enter unique group name:
eu: Sartu taldearen izen esklusiboa:

en: Group already defined!
eu: Taldea jadanik definituta dago!

en: A graphics group with the name '%1$s' already exists.
eu: Grafikoen '%1$s' izeneko taldea badago lehendik ere.

en: Set max. &width:
eu: Ezarri gehien. &zabalera:

en: Set max. &height:
eu: Ezarri gehien. &altuera:

en: Maximal width of image in output
eu: Irteerako irudiaren gehienezko zabalera

en: Maximal height of image in output
eu: Irteerako irudiaren gehienezko altuera

en: in[[unit of measure]]
eu: in

en: Select graphics file
eu: Hautatu grafikoen fitxategia

en: &Clipart
eu: &Galeria

en: Normal Space
eu: Tarte arrunta

en: Thin Space (1/6 em)
eu: Tarte mehea (1/6 em)

en: Medium Space (2/9 em)
eu: Tarte ertaina (2/9 em)

en: Thick Space (5/18 em)
eu: Tarte lodia (5/18 em)

en: Negative Thin Space (−1/6 em)
eu: Tarte mehe negatiboa (−1/6 em)

en: Negative Medium Space (−2/9 em)
eu: Tarte ertain negatiboa (−2/9 em)

en: Negative Thick Space (−5/18 em)
eu: Tarte lodi negatiboa (−5/18 em)

en: Half Quad (1/2 em)
eu: Koadratin erdia (1/2 em)

en: Quad (1 em)
eu: Koadratina (1 em)

en: Double Quad (2 em)
eu: Koadratin bikoitza (2 em)

en: Horizontal Fill
eu: Betegarri horizontala

en: Visible Space
eu: Tartea ikusgai

en: Insert the spacing even after a line break.
    Note that a protected Half Quad will be turned into
    a vertical space if used at the beginning of a paragraph!
eu: Txertatu tartea baita lerro-jauzi baten ondoren.
    Jakin ezazu babestutako koadratin erdia tarte bertikalean
    bihurtuko dela paragrafoaren hasieran erabiltzen bada.

en: Insert the spacing even after a line break
eu: Txertatu tartea orri-jauzi baten ondoren

en: Horizontal Space Settings
eu: Tarte horizontalaren ezarpenak

en: Hyperlink Settings
eu: Hiperestekaren ezarpenak

en: Input listing parameters on the right. Enter ? for a list of parameters.
eu: Sartu zerrendatuaren parametroak eskuinean. Sartu ? parametroak zerrendatzeko.

en: &Create
eu: &Sortu

en: Select document to include
eu: Hautatu dokumentua txertatzeko

en: LaTeX/LyX Documents (*.tex *.lyx)
eu: LaTeX/LyX dokumentuak (*.tex *.lyx)

en: Index Entry Settings
eu: Indizearen sarrerako ezarpenak

en: Start
eu: Hasiera

en: Emphasized
eu: Hanpatua

en: Label Color
eu: Etiketaren kolorea

en: Cannot remove standard index
eu: Ezin da aldi indize arrunta kendu

en: The default index cannot be removed.
eu: Indize lehenetsia ezin da kendu.

en: Enter new index name
eu: Sartu indizearen izen berria

en: The index could not be renamed. Check if the new name already exists.
eu: Ezin izan da indizea izenez aldatu. Begiratu ea izen berria badagoen lehendik ere.

en: Date (current)
eu: Data (unekoa)

en: Date (last modification of document)
eu: Data (dokumentuaren azken aldaketarena)

en: Date (fixed)
eu: Data (finkoa)

en: Time (current)
eu: Ordua (unekoa)

en: Time (last modification of document)
eu: Ordua (dokumentuaren azken aldaketa)

en: Time (fixed)
eu: Ordua (finkoa)

en: Document Information
eu: Dokumentuaren informazioa

en: Version Control Information
eu: Bertsio-kontrolaren informazioa

en: LaTeX Package Availability
eu: LaTeX paketearen erabilgarritasuna

en: LaTeX Class Availability
eu: LaTeX klasearen erabilgarritasuna

en: Last Assigned Keyboard Shortcut
eu: Esleitutako azken laster-tekla

en: All Assigned Keyboard Shortcuts
eu: Esleitutako laster-tekla guztiak

en: LyX Menu Location
eu: LyX menuaren kokapena

en: Localized GUI String
eu: Itzulitako GUI katea

en: LyX Toolbar Icon
eu: LyX-en tresna-barraren ikonoa

en: LyX Preferences Entry
eu: LyX hobespenen sarrerak

en: LyX Application Information
eu: LyX aplikazioaren informazioa

en: Custom Format
eu: Formatu pertsonalizatua

en: Not Applicable
eu: Ez aplikagarria

en: Package Name
eu: Pakete-izena

en: Class Name
eu: Klase-izena

en: LyX Function
eu: LyX funtzioa

en: English String
eu: Kate ingelesa

en: Preferences Key
eu: Hobespenen gakoa

en: Enter date format specification, using the following placeholders:
    * d: day as number without a leading zero
    * dd: day as number with a leading zero
    * ddd: abbreviated localized day name
    * dddd: long localized day name
    * M: month as number without a leading zero
    * MM: month as number with a leading zero
    * MMM: abbreviated localized month name
    * MMMM: long localized month name
    * yy: year as two digit number
    * yyyy: year as four digit number
eu: Sartu data formatuaren zehaztapena, honako heldu-lekuak erabiiz:
    * d: eguna zenbaki gisa zero (0) aurrizkirik gabe
    * dd: eguna zenbaki gisa zero (0) aurrizkiarekin
    * ddd: egunaren laburtutako izena
    * dddd: egunaren itzulitako izen luzea
    * M: hila zenbaki gisa zero (0) aurrizkirik gabe
    * MM: hila zenbaki gisa zero (0) aurrizkiarekin
    * MMM: hilaren laburtutako izena
    * MMMM: hilaren itzulitako izen luzea
    * yy: urtea bi digitudun zenbaki gisa
    * yyyy: urtea lau digitudun zenbaki gisa

en: Enter time format specification, using the following placeholders:
    * h: the hour without a leading zero (1-12 in AM/PM)
    * hh: the hour with a leading zero (01-12 in AM/PM)
    * H: the hour without a leading zero (0-23)
    * HH: the hour with a leading zero (00-23)
    * m: the minute without a leading zero
    * mm: the minute with a leading zero
    * s: the second without a leading zero
    * ss: the second with a leading zero
    * z: the milliseconds without leading zeroes
    * zzz: the milliseconds with leading zeroes
    * AP or A: use AM/PM display ('AM'/'PM')
    * ap or a: use am/pm display ('am'/'pm')
    * t: the timezone (e.g. CEST)
eu: Sartu ordu formatuaren zehaztapena, honako heldu-lekuak erabiiz:
    * h: ordua zero (0) aurrizkirik gabe (1-12  AM/PM)
    * hh: ordua zero (0) aurrizkiarekin (1-12  AM/PM)
    * H: ordua zero (0) aurrizkirik gabe (0-23)
    * HH: ordua zero (0) aurrizkiekin (00-23)
    * m: minutuak zero (0) aurrizkirik gabe
    * mm: minutuak zero (0) aurrizkiekin
    * s: segundoak zero (0) aurrizkirik gabe
    * ss: segundoak zero (0) aurrizkiekin
    * z: milisegundoak zero (0) aurrizkirik gabe
    * zzz: milisegundoak zero (0) aurrizkiekin
    * AP edo A: erabili AM/PM ('AM'/'PM')
    * ap edo a: erabili am/pm ('am'/'pm')
    * t: ordu-zona (adib. CEST)

en: Please select a valid type above
eu: Hautatu baliozko mota goian

en: Enter a LaTeX package name such as 'hyperref' (extension is optional). The output will be 'Yes' (package available) or 'No' (package unavailable).
eu: Sartu LaTeX paketearen izena, adibidez 'hyperref' (luzapena aukerakoa da). Irteera 'Bai' (paketea erabilgarri) edo 'Ez' (paketea ez erabilgarri) izango da.

en: Enter a LaTeX class name such as 'article' (extension is optional). The output will be 'Yes' (class available) or 'No' (class unavailable).
eu: Sartu LaTeX klasearen izena, adibidez 'article' (luzapena aukerakoa da). Irteera 'Bai' (klasea erabilgarri) edo 'Ez' (klasea ez erabilgarri) izango da.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the most recently assigned keyboard shortcut for this function
eu: Sartu funtzioaren izena, adibidez 'math-insert \alpha'. Irakurri Laguntza > LyX-en funtzioak  funtzioen zerrenda ulergarria ezagutzeko. Irteera funtzioari dagokion esleitutako azken laster-tekla izango da

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output lists all possible keyboard shortcuts for this function
eu: Sartu funtzioaren izena, adibidez 'math-insert \alpha'. Irakurri Laguntza > LyX-en funtzioak  funtzioen zerrenda ulergarria ezagutzeko. Irteerak funtzioari dagozkion laster-tekla posible guztiak izango dira

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the path to the function in the menu (using the current localization).
eu: Sartu funtzioaren izena, adibidez 'math-insert \alpha'. Irakurri Laguntza > LyX-en funtzioak  funtzioen zerrenda ulergarria ezagutzeko. Irteera funtzioa agertzen den menuko bidea (uneko itzulpenaren arabera) izango da.

en: Enter a localizable English string from the LyX User Interface, including accelerator markup ('&' or '|') and trailing colons. The output is the localized string (using the current localization); trailing colons and accelerator markup are stripped.
eu: Ingelesezko kate itzulgarri bat sartu LyX-en Erabiltzailearen Interfazetik, marka bizkortzailearekin ('&' edo '|') eta atzeko bi-puntu ':' karakterearekin. Irteera itzulitako katea da (uneko itzulpena erabiliz); atzeko bi-puntu eta marka bizkortzailea kenduta.

en: Enter a function name such as 'math-insert \alpha'. Please refer to Help > LyX Functions for a comprehensive list of functions. The output is the toolbar icon for this function (using the active icon theme).
eu: Sartu funtzioaren izena, adibidez 'math-insert \alpha'. Irakurri Laguntza > LyX-en funtzioak  funtzioen zerrenda ulergarria ezagutzeko. Irteera funtzioari dagokion tresna-barraren ikonoa (ikonoen gai aktiboa erabiliz) da.

en: Enter a LyX preferences key such as 'bind_file'. See the proposed list for available entries. The output is the current setting of this preference.
eu: Sartu LyX-en hobespenen gakoa, adib 'bind_file'. Ikusi sarrera erabilgarrien proposatutako zerrenda. Irteera hobespen honen uneko ezarpena da.

en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Enter a valid value below
eu: Sartu baliozko balia azpian

en: Here you can enter a fixed time (in ISO format: hh:mm:ss)
eu: Sartu hemen ordu finkoa (ISO formatuan: hh:mm:ss)

en: &Fixed Time:
eu: Ordu &finkoa:

en: Field Settings
eu: Eremuaren ezarpenak

en: Shift-
eu: Maius+

en: Control-
eu: Kontrol+

en: Option-
eu: Aukera+

en: Command-
eu: Komandoa+

en: Label Settings
eu: Etiketen ezarpenak

en: Line Settings
eu: Marren ezarpenak

en: No language
eu: Hizkuntzarik ez

en: Program Listing Settings
eu: Iturburuaren zerrendatuaren ezarpenak

en: No dialect
eu: Dialektorik ez

en: LaTeX Log
eu: LaTeX-en egunkaria

en: Literate Programming Build Log
eu: Literatur-programazioko konpilazio-egunkaria

en: lyx2lyx Error Log
eu: lyx2lyx errore-egunkaria

en: Version Control Log
eu: Bertsio-kontrolaren egunkaria

en: Log file not found.
eu: Ez da egunkaririk aurkitu.

en: No literate programming build log file found.
eu: Ez da literatur-programazioko konpilazio-egunkaririk aurkitu.

en: No lyx2lyx error log file found.
eu: Ez da lyx2lyx errore-egunkaririk aurkitu.

en: No version control log file found.
eu: Ez da bertsio-kontrolaren egunkaririk aurkitu.

en: New File From Template
eu: Fitxategi berria txantiloitik

en: All available files
eu: Fitxategi erabilgarri guztiak

en: Enter string to filter the list of available files
eu: Sartu katea fitxategi erabilgarrien zerrenda iragazteko

en: User and System Files
eu: Erabiltzailearen eta sistemako fitxategiak

en: User Files Only
eu: Erabiltzailearen fitxategiak soilik

en: System Files Only
eu: Sistemako fitxategiak soilik

en: All available languages of the selected file are displayed here.
    The selected language version will be opened.
eu: Hautatutako fitxategiaren hizkuntza erabilgarri guztiak hemen bistaratu dira.
    Hautatutako hizkuntzaren bertsioa irekiko da.

en: No alternative language versions available for the selected file.
eu: Ez dago hautatutako fitxategiaren hizkuntzen ordezko bertsio erabilgarririk.

en: If alternative languages are available for a given file,
    they can be chosen here if a file is selected.
eu: Emandako fitxategiaren ordezko hizkuntzak erabilgarri egonez gero,
    hemen aukera daitezke fitxategi bat hautatzen bada.

en: Select example file
eu: Hautatu adibidearen fitxategia

en: &Examples
eu: &Adibideak

en: Select template file
eu: Hautatu txantiloia

en: &Templates
eu: &Txantiloiak

en: &User files
eu: &Erabiltzailearen fitxategiak

en: &System files
eu: &Sistemako fitxategiak

en: Chose UI file
eu: Aukeratu UI fitxategia

en: LyX UI Files (*.ui)
eu: LyX UI fitxategiak (*ui)

en: Chose bind file
eu: Aukeratu laster-teklen fitxategia

en: LyX Bind Files (*.bind)
eu: LyX laster-teklen fitxategiak (*.bind)

en: Chose keyboard map
eu: Aukeratu teklatu-mapa

en: LyX Keymap Files (*.kmap)
eu: LyX teklatu-mapak (*.kmap)

en: Default Template
eu: Txantiloi lehenetsia

en: Open Example File
eu: Ireki adibidearen fitxategia

en: Open File
eu: Ireki fitxategia

en: small
eu: txikia

en: Math Matrix
eu: Matematika matrizea

en: Note Settings
eu: Oharren ezarpenak

en: Paragraph Settings
eu: Paragrafo-ezarpenak

en: As described in the User Guide, the width of this text determines the width of the label part of each item in environments like List and Description.
    
     Normally, you won't need to set this, since the largest label width of all the items is used.
eu: Erabiltzailearen gidan aipatu den bezala, Zerrendak eta Azalpena ingurunetan bezalako elementu bakoitzaren etiketa zatiaren zabalera zehazten du testu honen zabalerak.
    
    Normalean, ez daukazu hau zer ezarri beharrik, elementu guztien artetik etiketa luzeenaren zabalera erabiltzen delako.

en: &Close
eu: It&xi

en: Phantom Settings
eu: Mamuaren ezarpenak

en: Look & Feel
eu: Itxura eta izaera

en: File Handling
eu: Fitxategien kudeaketa

en: Keyboard/Mouse
eu: Teklatua/Sagua

en: Input Completion
eu: Sarreren osaketa

en: C&ommand:
eu: &Komandoa:

en: Co&mmand:
eu: &Komandoa:

en: Screen Fonts
eu: Pantailako letra-tipoak

en: Paths
eu: Bide-izenak

en: Select directory for example files
eu: Hautatu adibideen direktorioa

en: Select a document templates directory
eu: Hautatu dokumentu-txantiloien direktorioa

en: Select a temporary directory
eu: Hautatu aldi baterako direktorioa

en: Select a backups directory
eu: Hautatu babeskopien direktorioa

en: Select a document directory
eu: Hautatu dokumentu-direktorioa

en: Set the path to the thesaurus dictionaries
eu: Ezarri thesaurus hiztegien bide-izena

en: Set the path to the Hunspell dictionaries
eu: Ezarri Hunspell hiztegien bide-izena

en: Give a filename for the LyX server pipe
eu: Eman fitxategi-izena LyX zerbitzariaren kanalizazioari

en: Spellchecker
eu: Zuzentzaile ortografikoa

en: Native
eu: Natiboa

en: Converters
eu: Bihurtzaileak

en: SECURITY WARNING!
eu: SEGURTASUN ABISUA!

en: Unchecking this option has the effect that potentially harmful converters would be run without asking your permission first. This is UNSAFE and NOT recommended, unless you know what you are doing. Are you sure you would like to proceed? The recommended and safe answer is NO!
eu: Aukera hau desaktibatzean kaltegarriak izan daitezkeen bihurtzaileek zuri galdetu gabe exekuta daitezke. Hau EZ DA SEGURUA eta EZ DA GOMENDATZEN, zertan ari zaren ez badakizu bederen. Ziur zaude aurrera jarraitzea nahi duzula? Segurtasunezko gomendioa: erantzun EZ!

en: File Formats
eu: Fitxategi-formatuak

en: Format in use
eu: Darabilen formatua

en: You cannot change a format's short name if the format is used by a converter. Please remove the converter first.
eu: Ezin da bihurtzaile batek erabiltzen duen formatuaren izen laburrik aldatu. Kendu bihurtzailea lehendabizi.

en: System Default
eu: Sistemaren lehenetsia

en: Cannot remove a Format used by a Converter. Remove the converter first.
eu: Ezin da bihurtzaile batek erabiltzen duen formaturik kendu. Kendu bihurtzailea lehendabizi.

en: LyX needs to be restarted!
eu: LyX berrabiarazi egin behar da!

en: The change of user interface language will be fully effective only after a restart.
eu: Interfazearen hizkuntzaren aldaketa erabat eraginkorra izango da berrabiarazi ostean.

en: User Interface
eu: Erabiltzaile-interfazea

en: Classic
eu: Klasikoa

en: Restart needed
eu: Berrasieratzea beharrezkoa

en: Resetting the user interface style to 'Default' requires a restart of LyX.
eu: Erabiltzailearen interfazea 'Lehenetsia' gisa berrezartzeak LyX berrasieratzea eskatzen du.

en: Document Handling
eu: Dokumentuen kudeaketa

en: If this is checked, a backup of the document is created in the current working directory. The backup file has the same name but the suffix '.lyx~'. Note that these files are hidden by default by some file managers. A dedicated backup directory can be set in the 'Paths' section.
eu: Hau aktibatzen bada, dokumentuaren babes-kopia bat sortuko da uneko laneko direktorioan. Babes-kopiaren fitxategiak izen berdina dauka, '.lyx~' luzapenarekin. Jakin ezazu fitxategi-kudeatzaile batzuk lehenetsi gisa honelako fitxategiak ezkutatzen dituztela. Babes-kopientzako direktorio berezi bat ezar daiteke 'Bide-izenak' atalean.

en: If this is checked, a backup of the document is created in the backup directory (%1$s). The backup file has the full original path and name as file name and the suffix '.lyx~' (e.g., !mydir!filename.lyx~). Note that these files are hidden by default by some file managers.
eu: Hau aktibatzen bada, dokumentuaren babes-kopia bat sortuko da babes-kopien '%1$s' direktorio pean.  Babes-kopiaren fitxategiak jatorrizkoaren bide-izen berdina dauka, '.lyx~' luzapenarekin (adib. !nire_babesdir!fitxategi_izena.lyx~). Jakin ezazu fitxategi-kudeatzaile batzuk lehenetsi gisa honelako fitxategiak ezkutatzen dituztela.

en: Control
eu: Kontrola

en: Shortcuts
eu: Laster-teklak

en: Function
eu: Funtzioa

en: Shortcut
eu: Laster-tekla

en: Cursor, Mouse and Editing Functions
eu: Kurtsorea, sagua eta edizioko funtzioak

en: Mathematical Symbols
eu: Matematikako ikurrak

en: Document and Window
eu: Dokumentua eta leihoa

en: Font, Layouts and Textclasses
eu: Letra-tipoa, diseinuak eta testu-klaseak

en: System and Miscellaneous
eu: Sistema eta bestelakoak

en: Res&tore
eu: &Leheneratu

en: Failed to create shortcut
eu: Huts egin du laster-tekla sortzean

en: Unknown or invalid LyX function
eu: LyX-eko funtzio ezezaguna edo baliogabea

en: This LyX function is hidden and cannot be bound.
eu: LyX funtzio hau ezkutatuta dago eta ezin da lotu.

en: Invalid or empty key sequence
eu: Teklen sekuentzi baliogabea edo hutsa

en: Shortcut `%1$s' is already a prefix for other commands.
    Are you sure you want to unbind these commands and bind it to %2$s?
eu: '%1$s' laster-tekla jadanik beste komando batzuen aurrizkia da.
    Komando horiek kendu eta %2$s-rekin lotzea nahi duzu?

en: Redefine shortcut?
eu: Laster-tekla berriro definitu?

en: &Redefine
eu: &Berriro definitu

en: Shortcut `%1$s' is already bound to %2$s.
    Are you sure you want to unbind the current shortcut and bind it to %3$s?
eu: '%1$s' laster-tekla jadanik honekin lotuta dago:
    %2$s
    Lotura hori kendu eta %3$s-rekin lotzea nahi duzu?

en: Can not insert shortcut to the list
eu: Ezin da laster-tekla zerrendari gehitu

en: Identity
eu: Identitatea

en: Nomenclature List Settings
eu: Nomenklaturen zerrenden ezarpenak

en: Index Settings
eu: Indizearen ezarpenak

en: <All indexes>
eu: <Indize guztiak>

en: &Do not show this warning again!
eu: &Ez erakutsi abisu hau berriro

en: If you check this, LyX will not warn you again in the given case.
eu: Hau aktibatzen baduzu, LyX-ek ez du berriro abisurik bistaratuko emandako kasuan.

en: Progress/Debug Messages
eu: Aurrerapen edo arazketako mezuak

en: Debug Level
eu: Arazketa-maila

en: Set
eu: Ezarri

en: Cross-reference
eu: Erreferentzia gurutzatua

en: All available labels
eu: Etiketa erabilgarri guztiak

en: Enter string to filter the list of available labels
eu: Sartu katea etiketa erabilgarrien zerrenda iragazteko

en: By Occurrence
eu: Agerpenaren arabera

en: Alphabetically (Case-Insensitive)
eu: Alfabetikoki (Maius/minus. bereizigabea)

en: Alphabetically (Case-Sensitive)
eu: Alfabetikoki (Maius/minus. bereizi)

en: Update the label list
eu: Eguneratu etiketa-zerrenda

en: &Go Back
eu: &Joan atzera

en: Jump back to the original cursor location
eu: Itzuli kurtsorearen jatorrizko posiziora

en: <No prefix>
eu: <Aurrizkirik ez>

en: Ex&pand
eu: &Zabaldu

en: Show replace and option widgets
eu: Erakutsi ordezpen eta aukeren trepetak

en: Active options:
eu: Aukera aktiboak:

en: Case sensitive search
eu: Maiuskula/minuskula

en: Whole words only
eu: Hitz osoak

en: Search only in selection
eu: Hautapenean soilik

en: Search as you type
eu: Bilatu idatzi ahala

en: Wrap search
eu: Itzulbiratu

en: Click here to change search options
eu: Egin klik aukerak aldatzeko

en: Export or Send Document
eu: Esportatu edo bidali dokumentua

en: Show File
eu: Erakutsi fitxategia

en: Error -> Cannot load file!
eu: Errorea: ezin da fitxategia kargatu!

en: Spell check of the selection done, did not find any errors.
eu: Hautapenaren zuzenketa ortografikoa eginda. Ez da errorerik aurkitu.

en: We reached the end of the document, would you like to continue from the beginning?
eu: Dokumentuaren amaierara iritsi da, hasieratik jarraitzea nahi duzu?

en: Spell checker has no dictionaries.
eu: Zuzentzaile ortografikoak ez dauka hiztegirik.

en: Basic Latin
eu: Oinarrizko Latina

en: Latin-1 Supplement
eu: Latin-1 osagarria

en: Latin Extended-A
eu: Hedatutako Latina A

en: Latin Extended-B
eu: Hedatutako Latina B

en: IPA Extensions
eu: IPAren luzapenak

en: Spacing Modifier Letters
eu: Hizki aldatzailea tartearekin

en: Combining Diacritical Marks
eu: Marka diakritikoak

en: Cyrillic
eu: Zirilikoa

en: Arabic
eu: Arabiera

en: Devanagari
eu: Devanagaria

en: Gurmukhi
eu: Gurmukhia

en: Gujarati
eu: Gujeratiera

en: Hangul Jamo
eu: Hangul Jamoa

en: Phonetic Extensions
eu: Luzapen fonetikoak

en: Latin Extended Additional
eu: Hedatutako Latin gehigarria

en: Greek Extended
eu: Hedatutako Grekoa

en: General Punctuation
eu: Puntuazio orokorra

en: Superscripts and Subscripts
eu: Goi-indizeak eta azpiindizeak

en: Currency Symbols
eu: Moneta-ikurrak

en: Combining Diacritical Marks for Symbols
eu: Ikurren marka diakritikoak

en: Letterlike Symbols
eu: Hizkien antzeko ikurrak

en: Number Forms
eu: Zenbakien formak

en: Mathematical Operators
eu: Eragile matematikoak

en: Miscellaneous Technical
eu: Hainbat teknika

en: Control Pictures
eu: Kontrolen irudiak

en: Optical Character Recognition
eu: Karaktere-ezagutze optikoa

en: Enclosed Alphanumerics
eu: Alfazenbakizko itxiak

en: Box Drawing
eu: Kutxen marrazkiak

en: Block Elements
eu: Blokeko elementuak

en: Geometric Shapes
eu: Forma geometrikoak

en: Miscellaneous Symbols
eu: Hainbat ikur

en: Dingbats
eu: Apaingarriak

en: Miscellaneous Mathematical Symbols-A
eu: Hainbat ikur matematiko - A

en: CJK Symbols and Punctuation
eu: CJK ikurrak eta puntuazioa

en: Bopomofo
eu: Bopomofoa

en: Hangul Compatibility Jamo
eu: Hangul-Jamo bateragarritasuna

en: Kanbun
eu: Kanbuna

en: Enclosed CJK Letters and Months
eu: CJK gutun eta hilabete inguratuak

en: CJK Compatibility
eu: CJK bateragarritasuna

en: CJK Unified Ideographs
eu: CJK ideografo bateratuak

en: Hangul Syllables
eu: Hangul silabak

en: High Surrogates
eu: Ordezko altuak

en: Private Use High Surrogates
eu: Erabilera pribatuko ordezko altuak

en: Low Surrogates
eu: Ordezko baxuak

en: Private Use Area
eu: Erabilera pribatuko area

en: CJK Compatibility Ideographs
eu: CJK bateragarritasun-ideografoak

en: Alphabetic Presentation Forms
eu: Aurkezpen alfabetikoaren formak

en: Arabic Presentation Forms-A
eu: Aurkezpen arabiarraren formak A

en: Combining Half Marks
eu: Marka-erdi konbinatuak

en: CJK Compatibility Forms
eu: CJK bateragarritasun-formak

en: Small Form Variants
eu: Forma txikiko aldaerak

en: Arabic Presentation Forms-B
eu: Aurkezpen arabiarraren formak B

en: Halfwidth and Fullwidth Forms
eu: Zabalera-erdiko eta osoko formak

en: Linear B Syllabary
eu: B silabario lineala

en: Linear B Ideograms
eu: B ideograma linealak

en: Aegean Numbers
eu: Egeoko zenbakiak

en: Ancient Greek Numbers
eu: Greko zaharreko zenbakiak

en: Old Italic
eu: Etzan zaharra

en: Gothic
eu: Gotikoa

en: Ugaritic
eu: Ugaritikoa

en: Old Persian
eu: Persiera zaharra

en: Shavian
eu: Shaviana

en: Cypriot Syllabary
eu: Zipreko silabarioa

en: Byzantine Musical Symbols
eu: Musika-ikur bizantziarrak

en: Musical Symbols
eu: Musika-ikurrak

en: Ancient Greek Musical Notation
eu: Greko zaharreko musika notazioa

en: Tai Xuan Jing Symbols
eu: Tai Xuan Jing ikurrak

en: Mathematical Alphanumeric Symbols
eu: Matematikako ikur alfazenbakiak

en: CJK Unified Ideographs Extension B
eu: CJK ideografo bateratuak B hedapena

en: CJK Compatibility Ideographs Supplement
eu: CJK bateragarritasun-ideografoen gehigarria

en: Tags
eu: Etiketak

en: Variation Selectors Supplement
eu: Aldaketa-hautatzaileen gehigarria

en: Supplementary Private Use Area-A
eu: Erabilera pribatuko arearen gehigarria A

en: Supplementary Private Use Area-B
eu: Erabilera pribatuko arearen gehigarria B

en: <p>LaTeX code: %1</p>
eu: <p>LaTeX kodea: %1</p>

en: Symbols
eu: Ikurrak

en: Tabular Settings
eu: Taularen ezarpenak

en: Insert Table
eu: Txertatu taula

en: TeX Information
eu: TeX informazioa

en: No thesaurus available for this language!
eu: Ez dago thesaurusik erabilgarri hizkuntza honentzako!

en: Outline
eu: Eskema

en: &Reset to default (keep language)
eu: &Berrezarri  lehenetsira (mantendu hizkuntza)

en: Reset all font settings to their defaults but keep language settings
eu: Berrezarri letra-tipoen ezarpen guztiak lehenetsira baina mantendu hizkuntzaren ezarpenak

en: Reset to default (including &language)
eu: Berrezarri  lehenetsira (&hizkuntza barne)

en: Reset all font settings and the language to their defaults
eu: Berrezarri letra-tipoen eta hizkuntzaren ezarpen guztiak lehenetsira

en: auto
eu: automatikoa

en: Toolbar "%1$s" does not support state "auto"
eu: "%1$s" tresna-barrak ez du 'auto' egoera onartzen

en: off
eu: desaktibatua

en: Toolbar "%1$s" state set to %2$s
eu: "%1$s" tresna-barraren egoera %2$s gisa ezarrita

en: movable
eu: lekuz aldagarria

en: immovable
eu: mugiezina

en: Vertical Space Settings
eu: Tarte bertikalaren ezarpenak

en: The Document
    Processor[[welcome banner]]
eu: Dokumentu
    prozesatzailea

en: 1.0[[translating this to different value scales the welcome banner text size for your language]]
eu: 1.0

en: version
eu: bertsioa

en: unknown version
eu: bertsio ezezaguna

en: Click here to stop export/output process
eu: Egin klik hemen esportatze-/irteera-prozesua gelditzeko

en: Workarea zoom level. Drag, use Ctrl-+/- or Shift-Mousewheel to adjust.
eu: Laneko arearen zoom maila. Arrastatu, sartu Ktrl+/- edo Maius+saguaren gurpila doitzeko.

en: [[ZOOM]]%1$d%
eu: %1$d%

en: WARNING: LaTeX is allowed to execute external commands for this document. Right click to change.
eu: ABISUA: LaTeX-ek baimena dauka dokumentu honentzako kanpoko komandoak exekutatzeko. Egin klik bigarren botoiarekin aldatzeko.

en: Cancel Export?
eu: Bertan behera utzi esportatzea?

en: Do you want to cancel the background export process?
eu: Nahi duzu atzeko planoko esportatze-prozesua bertan behera uztea?

en: Co&ntinue
eu: &Jarraitu

en: Successful export to format: %1$s
eu: Ongi esportatu da formatura: %1$s

en: Error while exporting format: %1$s
eu: Errorea formatura esportatzean: %1$s

en: Successful preview of format: %1$s
eu: Formatuaren aurrebista eginda: %1$s

en: Error while previewing format: %1$s
eu: Errorea formatuaren aurrebista lantzean: %1$s

en: Conversion cancelled while previewing format: %1$s
eu: Bihurketa bertan behera utzita formatuaren aurrebista lantzean: %1$s

en: (Without)[[color]]
eu: (gabe)

en: Exit LyX
eu: Irten LyX-etik

en: LyX could not be closed because documents are being processed by LyX.
eu: Ezin izan da LyX itxi, LyX dokumentuak prozesatzen ari baita.

en: %1$d Word
eu: Hitz %1$d

en: %1$d Words
eu: %1$d hitz

en: %1$d Character
eu: Karaktere %1$d

en: %1$d Characters
eu: %1$d karaktere

en: %1$d Character (no Blanks)
eu: Karaktere %1$d (zuriunerik gabe)

en: %1$d Characters (no Blanks)
eu: %1$d karaktere (zuriunerik gabe)

en: , [[stats separator]]
eu: ,

en: %1$s (modified externally)
eu: %1$s (kanpoan eraldatua)

en: Welcome to LyX!
eu: Ongi etorri LyX-era!

en: Automatic save done.
eu: Gordeketa automatikoa eginda.

en: Automatic save failed!
eu: Huts egin du automatikoki gordetzean!

en: Command not allowed without any document open
eu: Ezin da komandoa erabili dokumentu bat ireki arte

en: Invalid argument of master-buffer-forall
eu: Baliogabeko argumentua 'master-buffer-forall' komandoan

en: Function toolbar-set requires two arguments!
eu: 'toolbar-set' funtzioak bi argumentu behar ditu!

en: Invalid argument "%1$s" to function toolbar-set!
eu: Baliogabeko '%1$s' argumentua 'toolbar-set' funtzioarentzako!

en: Unknown toolbar "%1$s"
eu: "%1$s" tresna-barra ezezaguna

en: Zoom level cannot be less than %1$d%.
eu: Zoomaren maila ezin da %1$d% baino gutxiago izan.

en: Zoom level cannot be more than %1$d%.
eu: Zoomaren maila ezin da %1$d% baino gehiago izan.

en: Document not loaded.
eu: Dokumentua ez da kargatu.

en: Select documents to open
eu: Hautatu dokumentuak irekitzeko

en: LyX Document Backups (*.lyx~)
eu: LyX dokumentuen babes-kopiak (*.lyx~)

en: All Files
eu: Fitxategi guztiak

en: The directory in the given path
    %1$s
    does not exist.
eu: Emandako bide-izenean
    %1$s
    ez da direktorioa existitzen.

en: File
    %1$s
    does not exist. Create empty file?
eu: Ez da fitxategi hau existitzen:
    %1$s
    Sortu fitxategi hutsa?

en: File does not exist
eu: Fitxategia ez da existitzen

en: Create &File
eu: Sortu &fitxategia

en: Opening document %1$s...
eu: %1$s dokumentua irekitzen...

en: Document %1$s opened.
eu: %1$s dokumentua irekita.

en: Version control detected.
eu: Bertsio-kontrola antzemanda.

en: Could not open document %1$s
eu: Ezin izan da %1$s dokumentua ireki

en: Couldn't import file
eu: Ezin izan da fitxategia inportatu

en: No information for importing the format %1$s.
eu: Ez dago informaziorik %1$s formatutik inportatzeko.

en: Select %1$s file to import
eu: Hautatu %1$s fitxategia inportatzeko

en: The file name '%1$s' is invalid!
    Aborting import.
eu: '%1$s' fitxategia baliogabea da.
    Inportatzea bertan behera uzten.

en: The document %1$s already exists.
    
    Do you want to overwrite that document?
eu: %1$s dokumentua badago lehendik ere.
    
    Nahi duzu dokumentua gainidaztea?

en: Overwrite document?
eu: Gainidatzi dokumentua?

en: Importing %1$s...
eu: %1$s inportatzen...

en: imported.
eu: inportatua.

en: file not imported!
eu: ez da fitxategirik inportatu!

en: newfile
eu: fitxategiberria

en: Select LyX document to insert
eu: Hautatu LyX dokumentua txertatzeko

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the document language (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
eu: Txantiloia dokumentu-hizkuntzaren (%1$s) azpi-direktorio
    egoki batean gordetzea gomendatzen da.
    Azpi-direktorio hau ez da oraindik existitzen.
    Sortzea nahi duzu?

en: Create Language Directory?
eu: Hizkuntzaren direktorioa sortu?

en: &Yes, Create
eu: &Bai, sortu

en: &No, Save Template in Parent Directory
eu: &Ez, gorde txantiloia guraso direktorioan

en: Subdirectory creation failed!
eu: Huts egin du azpi-direktorioa sortzean!

en: Could not create subdirectory.
    The template will be saved in the parent directory.
eu: Ezin izan da azpi-direktorioa sortu.
    Txantiloia direktorio gurasoan gordeko da.

en: It is suggested to save the template in a subdirectory
    appropriate to the layout category (%1$s).
    This subdirectory does not exists yet.
    Do you want to create it?
eu: Txantiloia diseinu-kategoriaren (%1$s) azpi-direktorio
    egoki batean gordetzea gomendatzen da.
    Azpi-direktorio hau ez da oraindik existitzen.
    Sortzea nahi duzu?

en: Create Category Directory?
eu: Kategorien direktorioa sortu?

en: Choose a filename to save template as
eu: Aukeratu fitxategi-izena txantiloia gordetzeko

en: Choose a filename to save document as
eu: Aukeratu fitxategi-izena dokumentua gordetzeko

en: The file
    %1$s
    is already open in your current session.
    Please close it before attempting to overwrite it.
    Do you want to choose a new filename?
eu: Jadanik
    %1$s
    fitxategia zure saioan irekita dago.
    Itxi ezazu gainidazten saiatu aurretik.
    Fitxategi-izen berria aukeratzea nahi duzu?

en: Chosen File Already Open
eu: Aukeratu jadanik irekitako fitxategia

en: &Rename
eu: &Aldatu izena

en: The document %1$s is already registered.
    
    Do you want to choose a new name?
eu: %1$s dokumentua lehendik ere erregistratuta dago.
    
    Izen berria aukeratzea nahi duzu?

en: Rename document?
eu: Aldatu dokumentuaren izena?

en: Copy document?
eu: Kopiatu dokumentua?

en: &Copy
eu: &Kopiatu

en: Choose a filename to export the document as
eu: Aukeratu fitxategi-izena dokumentua esportatzeko

en: Guess from extension (*.*)
eu: Asmatu luzapenetik (*.*)

en: The document %1$s could not be saved.
    
    Do you want to rename the document and try again?
eu: %1$s dokumentua ezin izan da gorde.
    
    Nahi duzu dokumentua izenez aldatzea eta berriro saiatzea?

en: Rename and save?
eu: Aldatu izenez eta gorde?

en: &Retry
eu: &Saiatu berriro

en: Last view on document %1$s is being closed.
    Would you like to close or hide the document?
    
    Hidden documents can be displayed back through
    the menu: View->Hidden->...
    
    To remove this question, set your preference in:
      Tools->Preferences->Look&Feel->UserInterface
eu: %1$s dokumentuaren azken ikuspegia ixten ari da
    Dokumentua ixtea edo ezkutatzea nahi duzu?
    
    Ezkutatutako dokumentuak berriro bistara ditzakezu
    menua erabiliz: Ikusi->Ezkutatuta->...
    
    Galdera hau hobespenetan desgai dezakezu:
     Tresnak->Hobespenak->Izaera eta itxura->Erabiltzailearen Interfazea

en: Close or hide document?
eu: Itxi edo ezkutatu dokumentua?

en: &Hide
eu: &Ezkutatu

en: Close document
eu: Itxi dokumentua

en: Document could not be closed because it is being processed by LyX.
eu: Ezin izan da dokumentua itxi, LyX hura prozesatzen ari delako.

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document?
eu: %1$s dokumentua ez da oraindik gorde.
    
    Nahi duzu dokumentua gordetzea?

en: Save new document?
eu: Gorde dokumentu berria?

en: &Save
eu: &Gorde

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document or discard the changes?
eu: %1$s dokumentuak gorde gabeko aldaketak ditu.
    
    Nahi duzu dokumentua gordetzea edo aldaketak baztertu nahi dituzu?

en: The document %1$s has not been saved yet.
    
    Do you want to save the document or discard it entirely?
eu: %1$s dokumentua ez da oraindik gorde.
    
    Nahi duzu dokumentua gordetzea, edo erabat baztertzea?

en: Save changed document?
eu: Gorde aldatutako dokumentua?

en: Save document?
eu: Gorde dokumentua?

en: &Discard
eu: &Baztertu

en: The document %1$s has unsaved changes.
    
    Do you want to save the document?
eu: %1$s dokumentuak gorde gabeko aldaketak ditu.
    
    Nahi duzu dokumentua gordetzea?

en: Document 
    %1$s
     has been externally modified. Reload now? Any local changes will be lost.
eu: Kanpoan aldatu da
    %1$s dokumentua.
    
    Orain birkargatu? Aldaketa lokal guztiak galduko dira.

en: Reload externally changed document?
eu: Birkargatu kanpoan aldatutako dokumentua?

en: Document could not be checked in.
eu: Ezin izan dira aldaketak erregistratu.

en: Error when setting the locking property.
eu: Errorea blokeatze-propietatea ezartzean.

en: Directory is not accessible.
eu: Direktorioa ez dago atzigarri.

en: Opening child document %1$s...
eu: %1$s ume-dokumentua irekitzen...

en: No buffer for file: %1$s.
eu: '%1$s' fitxategiaren bufferrik ez.

en: Inverse Search Failed
eu: Huts egin du alderantzizko bilaketak

en: Invalid position requested by inverse search.
    You may need to update the viewed document.
eu: Alderantzizko bilaketak posizio baliogabea eskatu du.
    Ikusitako dokumentua eguneratu beharko zenuke.

en: Export Error
eu: Errorea esportatzean

en: Error cloning the Buffer.
eu: Errorea bufferra klonatzean.

en: Exporting ...
eu: Esportatzen...

en: Previewing ...
eu: Aurrebista lantzen...

en: Document not loaded
eu: Dokumentua ez da kargatu

en: Select file to insert
eu: Hautatu fitxategia txertatzeko

en: The current version will be lost. Are you sure you want to load the version on disk of the document %1$s?
eu: Uneko bertsioaren edozer aldaketa galdu egingo da. Ziur zaude %1$s dokumentuaren diskoan gordetako bertsioa kargatu nahi duzula?

en: Any changes will be lost. Are you sure you want to revert to the saved version of the document %1$s?
eu: Edozein aldaketa galdu egingo da. Ziur zaude %1$s dokumentuaren gordetako bertsioa leheneratu nahi duzula?

en: Revert to saved document?
eu: Leheneratu gordetako dokumentua?

en: Buffer export reset.
eu: Bufferra esportatzea berrezarri.

en: Saving all documents...
eu: Dokumentu guztiak gordetzen...

en: All documents saved.
eu: Dokumentu guztiak gordeta.

en: Developer mode is now enabled.
eu: Garatzailearen modua gaituta dago orain.

en: Developer mode is now disabled.
eu: Garatzailearen modua desgaituta dago orain.

en: Toolbars unlocked.
eu: Tresna-barrak desblokeatuta.

en: Toolbars locked.
eu: Tresna-barrak blokeatuta.

en: Icon size set to %1$dx%2$d.
eu: Ikonoaren tamaina %1$dx%2$d gisa ezarrita.

en: %1$s unknown command!
eu: %1$s komando ezezaguna!

en: Zoom level is now %1$d% (default value: %2$d%)
eu: Zoomaren maila %1$s% da orain (lehenetsia: %2$d%)

en: Please, preview the document first.
eu: Aurreikusi dokumentua aurrenik.

en: Couldn't proceed.
eu: Ezin izan da prozesatu.

en: Disable Shell Escape
eu: Desgaitu shell-aren ihes-ikurra

en: Code Preview
eu: Kodearen aurrebista

en: %1[[preview format name]] Preview
eu: %1 aurrebista

en: Close File
eu: Itxi fitxategia

en: %1 (read only)
eu: %1 (irakurtzeko soilik)

en: %1 (modified externally)
eu: %1 (kanpoan eraldatua)

en: &Hide Tab
eu: &Ezkutatu fitxa

en: &Close Tab
eu: &Itxi fitxa

en: <b>The file %1 changed on disk.</b>
eu: <b>%1 fitxategia diskoan aldatu egin da.</b>

en: Wrap Float Settings
eu: Bilgarri mugikorren ezarpenak

en: Click to detach
eu: Egin klik desuztartzeko

en: Ne&w Inset
eu: Txertakuntza &berria

en: Filtering layouts with "%1$s". Press ESC to remove filter.
eu: Diseinuak iragazten "%1$s"(r)ekin. Sakatu IHES iragazkia kentzeko.

en: Enter characters to filter the layout list.
eu: Sartu karaktereak diseinuen zerrenda iragazteko.

en: %1$s (unknown)
eu: %1$s (ezezaguna)

en: More...|M
eu: Gehiago...|G

en: No Group
eu: Talderik ez

en: More Spelling Suggestions
eu: Iradokizun ortografiko gehiago

en: Remove from personal dictionary|r
eu: Kendu hiztegi pertsonaletik|K

en: Remove from document dictionary|r
eu: Kendu dokumentuaren hiztegitik|k

en: Language|L
eu: Hizkuntza|H

en: More Languages ...|M
eu: Hizkuntza gehiago...|n

en: Hidden|H
eu: Ezkutatuta|t

en: (No Documents Open)
eu: (ez dago dokumenturik irekita)

en: (No Bookmarks Saved Yet)
eu: (Ez dago laster-markarik gordeta)

en: View (Other Formats)|F
eu: Ikusi (beste formatuak)|f

en: Update (Other Formats)|p
eu: Eguneratu (beste formatuak)|g

en: View [%1$s]|V
eu: Ikusi [%1$s]|V

en: Update [%1$s]|U
eu: Eguneratu [%1$s]|E

en: (No Custom Insets Defined)
eu: (Ez da txertakuntza pertsonalizaturik definitu)

en: (No Document Open)
eu: (ez dago dokumenturik irekita)

en: Master Document
eu: Dokumentu maisua

en: Other Lists
eu: Beste zerrendak

en: (Empty Table of Contents)
eu: (gaien aurkibidea hutsik)

en: Open Outliner...
eu: Ireki eskema...

en: [[Toolbar]]On|O
eu: Gaitu|G

en: [[Toolbar]]Off|f
eu: Desgaitu|D

en: [[Toolbar]]Automatic|A
eu: Automatikoa|A

en: Other Toolbars
eu: Beste tresna-barrak

en: Master Documents
eu: Dokumentu maisuak

en: Index List|I
eu: Indizeen zerrenda|I

en: Index Entry|d
eu: Indize-sarrera|d

en: Index: %1$s
eu: Indizea: %1$s

en: Index Entry (%1$s)
eu: Indizearen sarrera (%1$s)

en: No Citation in Scope!
eu: Ez dago aipamenik esparruan!

en: No citations selected!
eu: Ez da aipamenik hautatu!

en: All authors|h
eu: Egile guztiak|g

en: Force upper case|u
eu: Derrigortu maiuskulak|a

en: No Text Field in Scope!
eu: Ez dago testu-eremurik esparruan!

en: Custom...
eu: Pertsonalizatu...

en: Caption (%1$s)
eu: Epigrafea (%1$s)

en: Reset to Default (%1$d%)|R
eu: Berrezarri lehenetsia (%1$d%)|B

en: Zoom In|I
eu: Zooma handiagotu|H

en: Zoom Out|O
eu: Zooma txikiagotu|T

en: No Quote in Scope!
eu: Ez dago aipurik esparruan!

en: %1$s (dynamic)
eu: %1$s (dinamikoa)

en: Use dynamic quotes (%1$s)|d
eu: Erabili komatxo dinamikoak (%1$s)|d

en: dynamic[[Quotes]]
eu: dinamikoa

en: static[[Quotes]]
eu: estatikoa

en: Reset to document default (%1$s, %2$s)|o
eu: Berrezarri dokumentuaren balio lehenetsietara (%1$s, %2$s)|o

en: Reset to language default (%1$s, %2$s)|l
eu: Berrezarri hizkuntza lehenetsia (%1$s, %2$s)|h

en: Reset to language default (%1$s)|l
eu: Berrezarri hizkuntza lehenetsia (%1$s)|h

en: Change Style|y
eu: Aldatu estiloa|s

en: Insert Separated %1$s Above
eu: Txertatu bereiztutako %1$s gainean

en: Separated %1$s Above
eu: Bereiztutako %1$s gainean

en: Insert Separated %1$s Below
eu: Txertatu bereiztutako %1$s azpian

en: Separated %1$s Below
eu: Bereiztutako %1$s azpian

en: Insert Separated Outer %1$s Below
eu: Txertatu bereiztutako kanpoko %1$s azpian

en: Separated Outer %1$s Below
eu: Bereiztutako kanpoko %1$s azpian

en: Export [%1$s]|E
eu: Esportatu [%1$s]|E

en: No Action Defined!
eu: Ez da ekintzarik definitu!

en: Search
eu: Bilatu

en: This section contains invalid input. Please fix!
eu: Atal honek baliogabeko sarrera dauka. Mesedez, konpondu!

en: Export %1$s
eu: Esportatu %1$s

en: Import %1$s
eu: Inportatu %1$s

en: Update %1$s
eu: Eguneratu %1$s

en: View %1$s
eu: Ikusi %1$s

en: space
eu: tartea

en: LyX does not provide LaTeX support for file names containing any of these characters:
eu: LyX-ek ez du LaTeX euskarria ematen karaktere horiek dituzten fitxategi-izenentzako.

en: Invalid URL
eu: Baliogabeko URLa

en: The URL `%1$s' could not be resolved.
eu: Ezin izan da' %1$s' URLa ebatzi.

en: URL could not be accessed
eu: Ezin izan da URLa atzitu!

en: The URL `%1$s' could not be opened although it exists!
eu: Ezin izan da '%1$s' URLa ireki nahiz eta existitu!

en: The lyxpaperview script failed.
eu: 'lyxpaperview' script-ak huts egin du.

en: No file was found using the pattern `%1$s'.
eu: Ez da fitxategirik aurkitu '%1$s' ereduarekin.

en: Multiple files found!
eu: Hainbat fitxategi aurkitu dira!

en: Select the file that should be opened:
eu: Hautatu fitxategia irekitzeko:

en: &Trust this document and do not ask me again!
eu: &Fidatu dokumentu honetaz eta ez galdetu berriro!

en: If you check this, LyX will open all targets without asking for the given document in the future.
eu: Hau aktibatzen baduzu, LyX-ek emandako dokumentuaren helburuko guztiak irekiko ditu etorkizunean.

en: LyX wants to open the following target in an external application:
    
    %1$s
    
    Be aware that this might entail security infringements!
    
    Only do this if you trust the origin of the document and the target of the link!
    
    How do you want to proceed?
eu: LyX-ek honeko helburukoa irekitzea nahi du kanpoko aplikazio batean:
    
    %1$s
    
    Jakin ezazu segurtasuneko arau-haustea eragin lezakeela.
    
    Jatorrizko dokumentuaz eta helburuko estekaz fidatzen bazara soilik egin.
    
    Nahi duzu aurrera jarraitzea?

en: Open external target?
eu: Kanpoko helburua ireki?

en: &Open Target
eu: Ireki &helburua

en: The target `%1$s' could not be resolved.
eu: Ezin izan da' %1$s' helburua ebatzi.

en: Could not update TeX information
eu: Ezin izan da TeX-en informazioa eguneratu

en: The script `%1$s' failed.
eu: '%1$s' script-ak huts egin du.

en: Bibliography Entry
eu: Bibliografia-sarrera

en: Float
eu: Mugikorra

en: Box
eu: Kutxa

en: Horizontal Space
eu: Tarte horizontala

en: Horizontal Math Space
eu: Tarte matematiko horizontala

en: Unknown Argument
eu: Argumentu ezezaguna

en: Argument not known in this Layout. Will be suppressed in the output.
eu: Argumentu ezezaguna diseinu honetan. Irteeratik kenduko da.

en: Keys must be unique!
eu: Gakoak esklusiboak izan behar dira!

en: The key %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
eu: %1$s gakoa badago lehendik ere.
    Hona aldatuko da: %2$s.

en: The %1$s[[BibTeX/Biblatex]] inset includes %2$s databases.
    If you proceed, all of them will be opened.
eu: %1$s txertakuntzak %2$s datu-base ditu.
    Aurrera jarraitzen baduzu, guzti horiek irekiko dira.

en: Open Databases?
eu: Ireki datu-baseak?

en: &Proceed
eu: &Jarraitu

en: EMPTY:
eu: HUTSA:

en: Biblatex Generated Bibliography
eu: Biblatex-ek sortutako bibliografia

en: BibTeX Generated Bibliography
eu: BibTeX-ek sortutako bibliografia

en: Databases:
eu: Datu-baseak:

en: None[[bib databases]], please fill in!
eu: Bat ere ez, bete ezazu!

en: Style File:
eu: Estilo-fitxategia:

en: Lists:
eu: Zerrendak:

en: included in TOC
eu: Aurkibidean txertatuta

en: Note: This bibliography is not output, since bibliographies in the master file are not allowed with the setting 'Multiple bibliographies per child document'
eu: Oharra: bibliografia hau ez da irteera, fitxategi nagusiko bibliografiak ez baitaude baimenduta 'Hainbat bibliografia dokumentu umeko'

en: Options:
eu: Aukerak:

en: [BIBLIOGRAPHY DELETED!]
eu: [BIBLIOGRAFIA EZABATUTA!]

en: There are spaces in the path to your BibTeX style file.
    BibTeX will be unable to find it.
eu: BibTeX-en estilo-fitxategiaren bide-izenean zuriuneak daude.
    BibTeX-ek ezin izango ditu hauek bilatu.

en: simple frame
eu: marko bakuna

en: frameless
eu: markorik gabe

en: simple frame, page breaks
eu: marko bakuna, orri-jauziak

en: oval, thin
eu: obalatua, mehea

en: oval, thick
eu: obalatua, lodia

en: drop shadow
eu: jaregin itzala

en: shaded background
eu: atzeko planoa itzalarekin

en: double frame
eu: marko bikoitza

en: active
eu: aktibo

en: non-active
eu: desaktibo

en: master %1$s, child %2$s
eu: %1$s nagusia, %2$s umea

en: Branch Name: %1$s
    Branch Status: %2$s
    Inset Status: %3$s
eu: Adarraren izena: %1$s
    Adarraren egoera: %2$s
    Txertakuntzaren egoera: %3$s

en: Branch:
eu: Adarra:

en: Branch (child):
eu: Adarra (umea):

en: Branch (master):
eu: Adarra (nagusia):

en: Branch (undefined):
eu: Adarra (zehaztugabe):

en: Standard captions are not allowed outside floats. You will get a LaTeX error.
    For captions outside floats, you can use the 'nonfloat' LaTeX package.
eu: Epigrafe arruntak ez daude baimenduta mugikorretatik kanpo. LaTeX errorea jasoko duzu.
    Mugikorretatik kanpoko epigrafeentzako, erabili 'nonfloat' paketea.

en: Orphaned caption:
eu: Epigrafe umezurtza:

en: %1$s %2$s: [[Caption label (ex. Figure 1: )]]
eu: %2$s. %1$s:

en: No bibliography defined!
eu: Ez da bibliografiarik definitu!

en: + %1$d more entries.
eu: + %1$d sarrera gehiago.

en: BROKEN:
eu: HAUTSITA:

en: LaTeX Command:
eu: LaTeX komandoa:

en: InsetCommand Error:
eu: Errorea txertatze-komandoan:

en: Incompatible command name.
eu: Komandoaren izena bateraezina.

en: InsetCommandParams Error:
eu: Errorea txertatze-komandoko parametroetan:

en: InsetCommandParams:
eu: Txertatze-komandoko parametroak:

en: Unknown parameter name:
eu: Parametroaren izena ezezaguna:

en: Missing \end_inset at this point:
eu: \end_inset falta da puntu honetan:

en: Uncodable characters
eu: Kodetu ezin daitezkeen karaktereak

en: The following characters that are used in the inset %1$s are not
    representable in the current encoding and therefore have been omitted:
    %2$s.
eu: %1$s txertakuntzan erabili diren honako karaktereak ezin direnez
    uneko kodeketarekin adierazi, kanpoan utzi dira:
    %2$s.

en: Uncodable characters in inset
eu: Kodetu ezin daitezkeen karaktereak txertakuntzan

en: The following characters in one of the insets are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    Unchecking 'Literal' in the respective inset dialog might help.
eu: Txertakuntza bateko karaktere hauek ezin dira
    uneko kodeketarekin adierazi, eta kanpoan utzi dira: %1$s.
    Dagokion txertakuntzaren elkarrizketa-koadroan 'Hitzez hitz' desaktibatzea lagun lezake.

en: Set counter to ...
eu: Ezarri zenbatzailearen honela...

en: Increase counter by ...
eu: Zenbatzailearen gehikuntza...

en: Reset counter to 0
eu: Berrezarri zenbatzailea 0-ra

en: Save current counter value
eu: Gorde uneko zenbatzailearen balioa

en: Restore saved counter value
eu: Leheneratu gordetako zenbatzailearen balioa

en: Roman Uppercase
eu: Erromatar maiuskulak

en: Roman Lowercase
eu: Erromatar minuskulak

en: Uppercase Letter
eu: Gutun maiuskulak

en: Lowercase Letter
eu: Gutun minuskulak

en: Arabic Numeral
eu: Zifra arabiarrak

en: Counter: Set %1$s
eu: Zenbatzailea: ezarri %1$s

en: Set value of counter %1$s to %2$s
eu: Ezarri zenbatzailearen %1$s balioa %2$s gisa

en: Counter: Add to %1$s
eu: Zenbatzailea: gehitu %1$s balioari

en: Add %1$s to value of counter %2$s
eu: Gehitu %1$s '%2$s' zenbatzailearen balioari

en: Counter: Reset %1$s
eu: Zenbatzailea: berrezarri %1$s

en: Reset value of counter %1$s
eu: Berrezarri '%1$s' zenbatzailearen balioa

en: Counter: Save %1$s
eu: Zenbatzailea: gorde %1$s

en: Save value of counter %1$s
eu: Gorde '%1$s' zenbatzailearen balioa

en: Counter: Restore %1$s
eu: Zenbatzailea:  leheneratu %1$s

en: Restore value of counter %1$s
eu: Leheneratu '%1$s' zenbatzailearen balioa

en: External template %1$s is not installed
eu: Kanpoko %1$s txantiloia ez dago instalatuta

en: ERROR: Unknown float type: %1$s
eu: ERROREA: mugikor mota ezezaguna: %1$s

en: float
eu: mugikorra

en: Float:
eu: Mugikorra:

en: Subfloat:
eu: Azpimugikorra:

en:  (sideways)
eu:  (alboratua)

en: ERROR: Nonexistent float type!
eu: ERROREA: mugikor mota ez da existitzen!

en: LyX cannot generate a list of %1$s
eu: LyX-ek ezin du %1$s(r)en zerrenda sortu

en: footnote
eu: oin-oharra

en: Could not copy the file
    %1$s
    into the temporary directory.
eu: Ezin izan da fitxategi hau kopiatu:
    %1$s
    aldi baterako direktorioan.

en: No conversion of %1$s is needed after all
eu: Azken finean ez da %1$s(r)en bihurketarik behar

en: Graphic not specified. Falling back to `draft' mode.
eu: Zehaztu gabeko grafikoa. 'Zirriborroa' modura itzultzen.

en: Graphic `%1$s' was not found. Falling back to `draft' mode.
eu: Ez da '%1$s' grafikoa aurkitu. 'Zirriborroa' modura itzultzen.

en: Graphic not found!
eu: Ez da grafikorik aurkitu!

en: The following characters in one of the graphic paths are
    not representable in the current encoding and have been omitted: %1$s.
    You need to adapt either the encoding or the path.
eu: Grafikoen bide-izenetako bateko karaktere hauek
    ezin dira uneko kodeketarekin adierazi, eta kanpoan utzi dira: %1$s.
    Kodeketa edo bide-izena egokitu beharko duzu.

en: Graphics file: %1$s
eu: Grafikoen fitxategia: %1$s

en: Hyperlink:
eu: Hiperesteka:

en: email
eu: helb. elek.

en: file
eu: fitxategia

en: other[[Hyperlink Type]]
eu: bestea

en: Hyperlink (%1$s) to %2$s
eu: Hiperesteka (%1$s): %2$s

en: MISSING:
eu: FALTA DA:

en: Include (excluded)
eu: Txertatu (baztertuta)

en: The file
    %1$s
     has attempted to include itself.
    The document set will not work properly until this is fixed!
eu: Fitxategi honek bere burua txertatzen saiatu da:
    %1$s
    Dokumentuak ez du ongi funtzionatuko hau konpondu arte.

en: Recursive Include
eu: Txertatze errekurtsiboa

en: No file name specified
eu: Ez da fitxategi-izenik zehaztu

en: An included file name is empty.
    Ignoring Inclusion
eu: Txertatutako fitxategi-izen bat hutsik dago.
    Txertaketari ez ikusi egiten

en: Included file not found
eu: Ez da txertatutako fitxategia aurkitu

en: The included file
    '%1$s'
    has not been found. LyX will ignore the inclusion.
eu: Ez da txertatutako fitxategi hau aurkitu:
    '%1$s'
    LyX-ek txertaketari ez ikusi egingo dio.

en: [INCLUDED FILE %1$s DELETED!]
eu: [TXERTATUTAKO %1$s FITXATEGIA EZABATUTA!]

en: Could not load included file
    `%1$s'
    Please, check whether it actually exists.
eu: Ezin izan da txertatutako %1$s fitxategia kargatu
    Begiratu existitzen den edo ez.

en: Error:
eu: Errorea:

en: Included file `%1$s'
    has textclass `%2$s'
    while parent file has textclass `%3$s'.
eu: Txertatutako '%1$s' fitxategiak
    '%2$s' testu-klasea du
    fitxategi gurasoak '%3$s' duen bitartean.

en: Different textclasses
eu: Testu-klase desberdinak

en: Included file `%1$s'
    has use-non-TeX-fonts set to `%2$s'
    while parent file has use-non-TeX-fonts set to `%3$s'.
eu: Txertatutako '%1$s' fitxategiak
    use-non-TeX-fonts parametroa '%2$s' gisa ezarrita dauka
    fitxategi gurasoak use-non-TeX-fonts '%3$s' duen bitartean.

en: Different use-non-TeX-fonts settings
eu: use-non-TeX-fonts ezarpen desberdinak

en: Included file `%1$s'
    uses input encoding "%2$s" [%3$s]
    while parent file uses input encoding "%4$s" [%5$s].
eu: Txertatutako '%1$s' fitxategiak
    "%2$s" [%3$s] sarrerako kodeketa dauka.
    fitxategi gurasoak "%4$s" [%5$s] duen bitartean.

en: Different LaTeX input encodings
eu: LaTeX sarrera-kodeketa desberdinak

en: Included file `%1$s'
    uses module `%2$s'
    which is not used in parent file.
eu: Txertatutako '%1$s' fitxategiak
    '%2$s' modulua du
    fitxategi gurasoan ordea ez da erabiltzen.

en: Module not found
eu: Ez da modulua aurkitu

en: Included file `%1$s' was not exported correctly.
     LaTeX export is probably incomplete.
eu: Sartutako '%1$s' fitxategia ez da ongi esportatu.
    Baliteke LaTeX esportazioa amaitu gabea egotea.

en: Unsupported Inclusion
eu: Onartu gabeko txertaketa

en: LyX does not know how to include non-LyX files when generating HTML output. Offending file:
    %1$s
eu: LyX-ek ez daki nola txertatu LyX formatukoak ez diren fitxategiak HTML irteera sortzean.
    Iraindutako fitxategia:
    %1$s

en: LyX does not know how to process included non-LyX files when generating DocBook output. The content of the file will be output as a comment. Offending file:
    %1$s
eu: LyX-ek ez daki nola prozesatu txertatutako LyX formatukoak ez diren fitxategiak DocBook irteera sortzean. Fitxategiaren edukia iruzkin gisa aterako da.Iraindutako fitxategia:
    %1$s

en: Starts page range
eu: Hasierako orri-barrutia

en: Ends page range
eu: Amaierako orri-barrutia

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
eu: LyX-en indizeak automatikoki ordenatzeko algoritmoak arazoak ditu '%1$s' sarrerarekin.
    Zehaztu sarrera honen ordena eskuz, erabiltzailearen gidan aipatzen den bezala.

en: Index sorting failed
eu: Huts egin du indizeak ordenatzean

en: There is an empty index subentry in the entry '%1$s'.
    It will be ignored in the output.
eu: Indizearen azpi-sarrera bat hutsik dago '%1$s' sarreran.
    Ez ikusi egingo zaio irteeran.

en: Empty index subentry!
eu: Indizearen azpi-sarrera hutsa!

en: Index Entry
eu: Indize-sarrera

en: Pagination format:
eu: Orrikatze-formatua:

en: bold
eu: lodia

en: italic
eu: etzana

en: emphasized
eu: hanpatua

en: Unknown index type!
eu: Indize mota ezezaguna!

en: All indexes
eu: Indize guztiak

en: subindex
eu: azpiindizea

en: LyX's automatic index sorting algorithm faced problems with the sub-entry '%1$s'.
    Please specify the sorting of this entry manually, as explained in the User Guide.
eu: LyX-en indizeak automatikoki ordenatzeko algoritmoak arazoak ditu '%1$s' azpi-sarrerarekin.
    Zehaztu sarrera honen ordena eskuz, erabiltzailearen gidan aipatzen den bezala.

en: No long date format (language unknown)!
eu: Dataren formatu luzerik ez (hizkuntza ezezaguna)!

en: No medium date format (language unknown)!
eu: Dataren formatu ertainik ez (hizkuntza ezezaguna)!

en: No short date format (language unknown)!
eu: Dataren formatu laburrik ez (hizkuntza ezezaguna)!

en: Please select a valid type!
eu: Hautatu baliozko mota!

en: File name (with extension)
eu: Fitxategi-izena (luzapenarekin)

en: File name (without extension)
eu: Fitxategi-izena (luzapenik gabe)

en: File path
eu: Fitxategiaren bide-izena

en: Used text class
eu: Erabilitako testu-klasea

en: No version control!
eu: Bertsio-kontrolik ez!

en: Revision[[Version Control]]
eu: Berrikuspena

en: Abbreviated revision[[Version Control]]
eu: Berrikuspen laburtua

en: Tree revision
eu: Zuhaitzaren berrikuspena

en: Time[[of day]]
eu: Ordua

en: LyX version
eu: LyX bertsioa

en: LyX layout format
eu: LyX-en diseinu-formatua

en: Invalid information inset
eu: Informazioaren txertakuntza  baliogabea

en: The keybard shortcut for the function '%1$s'
eu: %1$s' funtzioaren laster-tekla

en: The keybard shortcuts for the function '%1$s'
eu: %1$s' funtzioaren laster-teklak

en: The menu location for the function '%1$s'
eu: %1$s' funtzioaren menuaren kokalekua

en: The localization for the string '%1$s'
eu: '%1$s' karakterearen itzulpena

en: The toolbar icon for the function '%1$s'
eu: %1$s' funtzioaren tresna-barraren ikonoa

en: The preference setting for the preference key '%1$s'
eu: '%1$s' hobespen-gakoaren ezarpena

en: Availability of the LaTeX package '%1$s'
eu: LaTeX  '%1$s' paketearen erabilgarritasuna

en: Availability of the LaTeX class '%1$s'
eu: LaTeX  '%1$s' klasearen erabilgarritasuna

en: The name of this file (incl. extension)
eu: Fitxategi honen izena (luzapena barne)

en: The name of this file (without extension)
eu: Fitxategi honen izena (luzapenik gabe)

en: The path where this file is saved
eu: Fitxategi hau gordetzeko bide-izena

en: The class this document uses
eu: Dokumentuak darabilen klasea

en: Version control revision
eu: Bertsio-kontrolaren berrikuspena

en: Version control abbreviated revision
eu: Bertsio-kontrolaren berrikuspen laburtua

en: Version control tree revision
eu: Bertsio-kontrolaren zuhaitzaren berrikuspena

en: Version control author
eu: Bertsio-kontrolaren egilea

en: Version control date
eu: Bertsio-kontrolaren data

en: Version control time
eu: Bertsio-kontrolaren ordua

en: The current LyX version
eu: Uneko LyX-en bertsioa

en: The current LyX layout format
eu: Uneko LyX-en diseinu-formatua

en: The current date
eu: Uneko data

en: The date of last save
eu: Azken gordetze-data

en: A static date
eu: Data estatikoa

en: The current time
eu: Uneko ordua

en: The time of last save
eu: Azken gordetze-ordua

en: A static time
eu: Ordu estatikoa

en: Missing \end_inset at this point.
eu: \end_inset falta da puntu honetan.

en: Unknown Info!
eu: Informazio ezezaguna!

en: Unknown action %1$s
eu: '%1$s' ekintza ezezaguna

en: undefined
eu: zehaztugabe

en: Return[[Key]]
eu: Itzulera

en: Tab[[Key]]
eu: Tabulazioa

en: PgUp
eu: Orri-gora

en: PgDown
eu: Orri-behera

en: Backtab
eu: Atz.Tabulazioa

en: Tab
eu: Tabulazioa

en: CapsLock
eu: BlokMaius

en: Control[[Key]]
eu: Kontrola

en: Command[[Key]]
eu: Komandoa

en: Option[[Key]]
eu: Aukera

en: Delete[[Key]]
eu: Ezabatu

en: Fn+Del
eu: Fn+Ezab

en: Esc
eu: Ihes

en: not set
eu: ezarri gabe

en: yes
eu: bai

en: no
eu: ez

en: Can't determine menu entry for action %1$s in batch mode
eu: Ezin da '%1$s' ekintzaren menu-sarrera zehaztu sorta moduan

en: No menu entry for action %1$s
eu: Ez dago '%1$s' ekintzaren menu-sarrerarik

en: %1$s[[vcs data]] unknown
eu: '%1$s' ezezaguna

en: Label names must be unique!
eu: Etiketen izenak esklusiboak izan behar dira!

en: The label %1$s already exists,
    it will be changed to %2$s.
eu: %1$s etiketa badago lehendik ere,
    hona aldatuko da: %2$s.

en: DUPLICATE:
eu: BIKOIZTU:

en: Horizontal line
eu: Marra horizontala

en: no more lstline delimiters available
eu: ez dago lstline mugatzaile gehiago erabilgarri

en: Running out of delimiters
eu: Mugatzaileak agortuta

en: For inline program listings, one character must be reserved
    as a delimiter. One of the listings, however, uses all available
    characters, so none is left for delimiting purposes.
    For the time being, I have replaced '!' by a warning, but you
    must investigate!
eu: Lerroko iturburuen zerrendatuetan, karaktere bat
    mugatzaile gisa gorde behar da. Hala ere,
    zerrendatutako batek karaktere guztiak
    darabilzkienez, ez da bat bera ere erabilgarri gelditzen.
    Oraingoz, '!' abisu batekin ordeztu da, baina ikertu egin
    behar duzu.

en: Uncodable characters in listings inset
eu: Kodetu ezin daitezkeen karaktereak zerrendatuen txertakuntzan

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
    This is due to a restriction of the listings package, which does
    not support your encoding '%2$s'.
    Toggling 'Use non-TeX fonts' in Document > Settings...
    might help.
eu: Iturburuen zerrendatuetako batean honako karaktereak
    ezin dira uneko kodeketarekin adierazi, eta kanpoan utzi dira:
    %1$s.
    'listings' paketearen murriztapen bat da hau, '%2$s' kodeketa
    onartzen ez duena.
    Dokumentua > Ezarpenak menuko 'Erabili ez-TeX letra-tipoak'
    txandakatzeak lagun lezake.

en: The following characters in one of the program listings are
    not representable in the current encoding and have been omitted:
    %1$s.
eu: Iturburuen zerrendatutako batean honako karaktereak
    ezin dira uneko kodeketarekin adierazi, eta kanpoan utzi dira:
    %1$s.

en: A value is expected.
eu: Balio bat espero da.

en: Unbalanced braces!
eu: Adarrak orekarik gabe

en: Please specify true or false.
eu: Zehaztu egia edo gezurra.

en: Only true or false is allowed.
eu: Soilik egia edo gezurra dago baimenduta.

en: Please specify an integer value.
eu: Zehaztu osoko balio bat.

en: An integer is expected.
eu: Osoko zenbaki bat espero da.

en: Please specify a LaTeX length expression.
eu: Zehaztu LaTeX-en luzeraren adierazpena.

en: Invalid LaTeX length expression.
eu: LaTeX-en luzeraren adierazpen baliogabea.

en: Please specify a LaTeX length expression or a skip amount (%1$s)
eu: Zehaztu LaTeX-en luzeraren adierazpena edo jauziaren kopurua (%1$s)

en: Not a valid LaTeX length expression or skip amount.
eu: LaTeX-en luzeraren adierazpen edo jauziaren kopurua baliogabea.

en: Please specify one of %1$s.
eu: Zehaztu hauetariko bat: %1$s.

en: Try one of %1$s.
eu: Saiatu hauetariko batekin: %1$s.

en: I guess you mean %1$s.
eu: %1$s adierazi nahi duzulakoan.

en: Please specify one or more of '%1$s'.
eu: Zehaztu '%1$s' bat edo gehiago.

en: Should be composed of one or more of %1$s.
eu: %1$s bat edo gehiagorekin osatuta egon beharko luke.

en: Use \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily or something like that
eu: Erabili \footnotesize, \small, \itshape, \ttfamily edo antzeko bat

en: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox or subset of trblTRBL
eu: none, leftline, topline, bottomline, lines, single, shadowbox edo trblTRBL-ren azpimultzo bat

en: Enter four letters (either t = round or f = square) for top right, bottom right, bottom left and top left corner.
eu: Sartu lau hizki (t = biribila edo f = karratua) goiko eskuineko,beheko eskuineko, beheko ezkerreko edo goiko ezkerreko ertzean.

en: Previously defined color name as a string
eu: Aurrez definitutako kolorearen izena kate gisa

en: Enter something like \color{white}
eu: Sartu \color{white} bezalako zerbait

en: Expect a number with an optional * before it
eu: Zenbaki bat aurretik aukerazko * batekin espero da

en: auto, last or a number
eu: automatikoa, azkena edo zenbaki bat

en: This parameter should not be entered here. Please use the caption edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Caption (when defining a listing inset)
eu: Parametroa ez litzakete hemen sartu behar. Erabili epigrafearen edizio-koadroa (ume-dokumentuaren elkarrizketa-koadroa erabiltzean) edo Txertatu->Epigrafea menua (zerrendatuaren txertakuntza bat definitzean)

en: This parameter should not be entered here. Please use the label edit box (when using the child document dialog) or menu Insert->Label (when defining a listing inset)
eu: Parametroa ez litzakete hemen sartu behar. Erabili etiketaren edizio-koadroa (ume-dokumentuaren elkarrizketa-koadroa erabiltzean) edo Txertatu->Etiketa menua (zerrendatuaren txertakuntza bat definitzean)

en: default: _minted-<jobname>
eu: lehenetsia: _minted-<lan_Izena>

en: Sets encoding expected by Pygments
eu: Pygments-ek espero duen kodeketa ezartzen du

en: A latex family such as tt, sf, rm
eu: Latex familia bat, hala nola, tt, sf, rm

en: A latex series such as m, b, c, bx, sb
eu: Latex serie bat, hala nola, m, b, c, bx, sb

en: A latex name such as \small
eu: Latex izen bat, adibidez, \small

en: A latex shape such as n, it, sl, sc
eu: latex-en forma bat, hala nola n, it, sl, sc

en: A range of lines such as {1,3-4}
eu: Lerroen barruti bat, adibidez, {1,3-4}

en: Enter one of the supported languages. However, if you are defining a listing inset, it is better using the  language combo box, unless you need to enter a language not offered there, otherwise the combo box will be disabled.
eu: Sartu onartutako hizkuntzetariko bat. Hala ere, zerrendatuaren txertakuntza bat definitzen ari bazara, egokiagoa da hizkuntzaren konbinazio-koadroa erabiltzea, hemen eskaintzen ez den hizkuntza bat sartu behar ez baduzu bederen. Bestela, konbinazio-koadroa desgaituko baita.

en: File encoding used by Pygments for highlighting
eu: Pygments-ek erabilitako fitxategi-kodeketa nabarmentzeko

en: Apply Python 3 highlighting
eu: Aplikatu Python 3 nabarmentzea

en: A macro. Default: \textvisiblespace
eu: Mkro bat. Lehenetsia: \textvisiblespace

en: For PHP only
eu: PHP soilik

en: The style used by Pygments
eu: Pygments-ek darabilen estiloa

en: A macro to redefine visible tabs
eu: Makro bat fitxa ikusgaiak birdefinitzeko

en: Enables latex code in comments
eu: Latex kodea iruzkinetan gaitzen du

en: Invalid (empty) listing parameter name.
eu: Zerrendatuaren parametro-izen baliogabea (hutsa).

en: Available listing parameters are %1$s
eu: Zerrendatuaren parametro erabilgarriak: %1$s

en: Available listings parameters containing string "%1$s" are %2$s
eu: "%1$s" katea duten zerrendatuaren parametro erabilgarriak: %2$s

en: Parameter %1$s:
eu: %1$s parametroa:

en: Unknown listing parameter name: %1$s
eu: Zerrendatuaren parametro-izen ezezaguna: %1$s

en: Parameters starting with '%1$s': %2$s
eu: '%1$s'(r)ekin hasten diren parametroak: %2$s

en: margin
eu: marjina

en: New Page
eu: Orrialde berria

en: Page Break
eu: Orri-jauzia

en: Clear Page
eu: Orrialde garbia

en: Clear Double Page
eu: Orrialde bikoitz garbia

en: No Page Break
eu: Orri-jauzirik ez

en: Nomenclature Symbol:
eu: Nomenklaturaren ikurra:

en: Description:
eu: Azalpena:

en: Sorting:
eu: Klasifikazioa:

en: Phantom
eu: Mamua

en: HPhantom
eu: MamuH

en: VPhantom
eu: MamuB

en: phantom
eu: mamua

en: hphantom
eu: mamuh

en: vphantom
eu: mamub

en: %1$souter%2$s and %3$sinner%4$s[[quotation marks]]
eu: %1$souter%2$s eta %3$sinner%4$s

en: %1$s[[quot. mark description]] (language default)
eu: %1$s (hizkuntzaren lehenetsia)

en: %1$stext
eu: %1$stestua

en: text%1$s
eu: testua%1$s

en: elsewhere
eu: beste nonbaiten

en: Ref
eu: Erref

en: EqRef
eu: EkErref

en: Page Number
eu: Orri-zenbakia

en: Textual Page Number
eu: Testu-erako orri-zenbakia

en: TextPage
eu: Testu-orria

en: Standard+Textual Page
eu: Arrunta+Testu-orria

en: Ref+Text
eu: Erref+Testua

en: Reference to Name
eu: Izenaren erreferentzia

en: NameRef
eu: IzenaErref

en: Formatted
eu: Formatuarekin

en: Format
eu: Formatua

en: Label Only
eu: Etiketa soilik

en: subscript
eu: Azpiindizea

en: superscript
eu: goi-indizea

en: Non-Breaking Normal Space
eu: Tarte arrunt zatiezina

en: Non-Breaking Visible Normal Space
eu: Tarte arrunt ikuskor zatiezina

en: Non-Breaking Thin Space (1/6 em)
eu: Tarte mehe zatiezina (1/6 em)

en: Non-Breaking Medium Space (2/9 em)
eu: Tarte ertain zatiezina (2/9 em)

en: Non-Breaking Thick Space (5/18 em)
eu: Tarte lodi zatiezina (5/18 em)

en: Quad Space (1 em)
eu: Koadratin zuriunea (1 em)

en: Double Quad Space (2 em)
eu: Koadratin bikoitzeko zuriunea (2 em)

en: Non-Breaking Half Quad Space (1/2 em)
eu: Koadratin erdiko zuriune zatiezina (1/2 em)

en: Half Quad Space (1/2 em)
eu: Koadratin erdiko zuriunea (1/2 em)

en: Non-Breaking Negative Thin Space (-1/6 em)
eu: Tarte mehe zatiezin negatiboa (-1/6 em)

en: Non-Breaking Negative Medium Space (-2/9 em)
eu: Tarte ertain zatiezin negatiboa (-2/9 em)

en: Non-Breaking Negative Thick Space (-5/18 em)
eu: Tarte lodi zatiezin negatiboa (-5/18 em)

en: Non-Breaking Horizontal Fill
eu: Beteg. horizontal zatiezina

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Dots)
eu: Beteg. horizontal zatiezina (puntuak)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Rule)
eu: Beteg. horizontal zatiezina (marra)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Left Arrow)
eu: Beteg. horizontal zatiezina (ezker-gezia)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Right Arrow)
eu: Beteg. horizontal zatiezina (eskuin-gezia)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Up Brace)
eu: Beteg. horizontal zatiezina (gora giltza)

en: Non-Breaking Horizontal Fill (Down Brace)
eu: Beteg. horizontal zatiezina (behera giltza)

en: Horizontal Space (%1$s)
eu: Tarte horizontala (%1$s)

en: Non-Breaking Horizontal Space (%1$s)
eu: Tarte horizontal zatiezina (%1$s)

en: Unknown TOC type
eu: Aurkibide mota ezezaguna

en: Change tracking data incomplete
eu: Jarraipeneko datuen aldaketa osatu gabe

en: Change tracking information for tabular row/column is incomplete. I will ignore this.
eu: Taula formatuko errenkaden/zutabeen Informazio arazketaren aldaketa amaitu gabe. Ez ikusi egingo zaio honi.

en: Column movement not supported with multi-columns.
eu: Ez dago onartuta zutabeak lekuz aldatzea zutabe anitzekin.

en: Row movement not supported with multi-rows.
eu: Ez dago onartuta errenkadak lekuz aldatzea errenkada anitzekin.

en: Selection size should match clipboard content.
eu: Hautapenaren tamainak bat etorri behar du arbeleko edukiarekin.

en: [contains tracked changes]
eu: [jarraipeneko aldaketak ditu]

en: Wrap:
eu: Doitu:

en: wrap
eu: doitu

en: Not shown.
eu: Ez erakutsia.

en: Loading...
eu: Kargatzen...

en: Converting to loadable format...
eu: Kargatze-moduko formatura bihurtzen...

en: Loaded into memory. Generating pixmap...
eu: Memorian kargatuta. Pixmap-a sortzen...

en: Scaling etc...
eu: Eskalatzen, e.a...

en: Ready to display
eu: Bistaratzeko prest

en: No file found!
eu: Ez da fitxategirik aurkitu!

en: Error converting to loadable format
eu: Errorea kargatze-moduko formatura bihurtzean

en: Error loading file into memory
eu: Errorea fitxategia memorian kargatzean

en: Error generating the pixmap
eu: Errorea pixmap-a sortzean

en: No image
eu: Irudirik ez

en: Preview loading
eu: Aurrebista kargatzen

en: Preview ready
eu: Aurrebista prest

en: Preview failed
eu: Aurrebistak huts egin du

en: Search error
eu: Bilaketako errorea

en: Search string is empty
eu: Bilatzeko katea hutsik dago

en: The search string matches the selection, and search is limited to selection.
    Continue search outside?
eu: Bilaketako katea hautapenarekin bat dator, eta bilaketa hautapenera mugatuta dago.
    Jarraitu bilaketa kanpoan?

en: Search outside selection?
eu: Bilatu hautapenetik kanpo?

en: The search string was not found within the selection.
    Continue search outside?
eu: Ez da bilaketa-katerik aurkitu hautapenean.
    Bilaketa kanpoan jarraitu?

en: Search reached end of document, continuing from beginning.
eu: Bilaketa dokumentuaren amaierara iritsi da, hasieratik jarraitzen.

en: Search reached beginning of document, continuing from end.
eu: Bilaketa dokumentuaren hasierara iritsi da, amaieratik jarraitzen.

en: String not found in selection.
eu: Ez da katerik aurkitu hautapenean.

en: String not found.
eu: Ez da katerik aurkitu.

en: String found.
eu: Katea aurkituta.

en: String has been replaced.
eu: Katea ordeztu da.

en: %1$d strings have been replaced in the selection.
eu: %1$d kate ordeztu dira hautapenean.

en: %1$d strings have been replaced.
eu: %1$d kate ordeztu dira.

en: One match has been replaced.
eu: Pareko bat ordeztu da.

en: Two matches have been replaced.
eu: Pareko bi ordeztu dira.

en: %1$d matches have been replaced.
eu: %1$d pareko ordeztu dira.

en: Match not found.
eu: Ez da parekorik aurkitu.

en: Match has been replaced.
eu: Parekoa ordeztu da.

en: Match found.
eu: Parekoa aurkituta.

en: Can't add vertical grid lines in '%1$s'
eu: Ezin da sareta bertikala gehitu '%1$s'(e)n

en: Box: %1$s
eu: Kutxa: %1$s

en: Changing number of columns not allowed in '%1$s'
eu: Ez dago baimenduta zutabe kopurua aldatzea '%1$s'-en

en: Color: %1$s
eu: Kolorea: %1$s

en: Decoration: %1$s
eu: Apainketa: %1$s

en: Environment: %1$s
eu: Ingurunea: %1$s

en: Cursor not in table
eu: Kurtsorea ez dago taulan

en: Only one row
eu: Errenkada bat soilik

en: Only one column
eu: Zutabe bat soilik

en: No hline to delete
eu: Marra horizontalik ez ezabatzeko

en: No vline to delete
eu: Marra bertikalik ez ezabatzeko

en: Unknown tabular feature '%1$s'
eu: '%1$s' taula-eginbide ezezaguna

en: Type: %1$s
eu: Mota: %1$s

en: Bad math environment
eu: Matematikako ingurune okerra

en: Computation cannot be performed for AMS math environments.
    Change the math formula type and try again.
eu: Ezin dira kalkuluak landu matematikako AMS ingurunean.
    Aldatu matematikaren formula mota eta saiatu berriro.

en: No number
eu: Zenbakirik ez

en: Can't change number of rows in '%1$s'
eu: Ezin dira errenkaden zenbakiak aldatu '%1$s'(e)n

en: Can't change number of columns in '%1$s'
eu: Ezin dira zutabeen zenbakiak aldatu '%1$s'(e)n

en: Uncodable characters in math macro
eu: Kodetu ezin daitekeen karakterea matematika-makroan

en: The macro name '%1$s' contains a character
    that is not encodable in the current encoding (%2$s).
    Please fix this macro.
eu: '%1$s' makroak uneko '%2$s' kodeketarekin kodetu
    ezin daitekeen karaktere bat dauka.
    Mesedez, konpondu makroa..

en: Macro: %1$s
eu: Makroa: %1$s

en: optional
eu: aukerakoa

en: math macro
eu: mat. makroa

en: Math Macro: \%1$s
eu: Mat. makroa: \%1$s

en: Invalid macro! \%1$s
eu: Baliogabeko makroa! \%1$s

en: create new math text environment ($...$)
eu: sortu matematikako testu-ingurune berria ($...$)

en: entered math text mode (textrm)
eu: sartu matematikako testu moduan (textrm)

en: Regular expression editor mode
eu: Adierazpen erregularren editore modua

en: Cannot apply %1$s here.
eu: Ezin da '%1$s' hemen aplikatu.

en: Standard[[mathref]]
eu: Arrunta

en: Ref:
eu: Erref:

en: EqRef:
eu: EkErref:

en: Page:
eu: Orrialdea:

en: TextPage:
eu: Testu-orria:

en: Ref+Text:
eu: Erref+Testua:

en: PrettyRef
eu: ErrefGisakoa

en: FormatRef:
eu: FormatuErref:

en: NameRef:
eu: IzenaErref:

en: Label Only:
eu: Etiketa soilik:

en: Size: %1$s
eu: Tamaina: %1$s

en: Can't change horizontal alignment in '%1$s'
eu: Ezin da lerrokadura horizontalik aldatu '%1$s'(e)n

en: Could not open the specified document
    %1$s.
eu: Ezin izan da adierazitako dokumentua ireki
    %1$s

en: Error in latexParagraphs
eu: Errorea latexParagraphs-en

en: You are using at least one layout (%1$s) intended for the title, after using non-title layouts. This could lead to missing or incorrect output.
eu: Gutxienez tituluarentzako diseinu bat (%1$s) erabiltzen ari zara, tituluentzakoak ez diren diseinuak erabili ostean. Honek okerreko irteera sor lezake.

en: Abstract:
eu: Laburpena:

en: References:
eu: Erreferentziak:

en: LyX: reconfiguring user directory
eu: LyX: erabiltzaile-direktorioa birkonfiguratzen

en: Done!
eu: Eginda!

en: LyX binary not found
eu: Ez da LyX bitarrik aurkitu

en: Unable to determine the path to the LyX binary from the command line %1$s
eu: Ezin da LyX-en bitarrerako bide-izenik zehaztu %1$s komando-lerrotik

en: Unable to determine the system directory having searched
    	%1$s
    Use the '-sysdir' command line parameter or set the environment variable
    %2$s to the LyX system directory containing the file `chkconfig.ltx'.
eu: Ezin da bilatutako 
    	%1$s
    duen sistemako direktoriorik zehaztu.
    Erabili komando-lerroaren '-sysdir' aukera edo ezarri inguruneko %2$s aldagaia 'chkconfig.ltx' fitxategia duen LyX sistemako direktorioarekin.

en: File not found
eu: Ez da fitxategia aurkitu

en: Invalid %1$s switch.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
eu: Baliogabeko %1$s aldatzailea.
    %2$s direktorioak ez dauka %3$s.

en: Invalid %1$s environment variable.
    Directory %2$s does not contain %3$s.
eu: Baliogabeko inguruneko %1$s aldagaia.
    %2$s direktorioak ez dauka %3$s.

en: Invalid %1$s environment variable.
    %2$s is not a directory.
eu: Baliogabeko inguruneko %1$s aldagaia.
    %2$s ez da direktorio bat.

en: Directory not found
eu: Ez da direktorioa aurkitu

en: The command
    %1$s
    has not yet completed.
    
    Do you want to stop it?
eu: %1$s
    komandoa ez da oraindik burutu.
    
    Nahi duzu gelditzea?

en: Stop command?
eu: Gelditu komandoa?

en: &Stop it
eu: &Gelditu

en: Let it &run
eu: Utzi &exekutatzen

en: No debugging messages
eu: Arazketa-mezurik ez

en: General information
eu: Informazio orokorra

en: Program initialisation
eu: Programaren hasieratzea

en: Keyboard events handling
eu: Teklatuaren gertakari-kudeaketa

en: GUI handling
eu: GUI kudeaketa

en: Lyxlex grammar parser
eu: Lyxlex gramatika-analizatzailea

en: Configuration files reading
eu: Konfigurazioko fitxategiak irakurtzen

en: Custom keyboard definition
eu: Teklatu pertsonalizatuaren definizioa

en: Output source file generation/processing
eu: Irteerako iturburu-fitxategiaren sorrera/prozesatzea

en: Output source file generation/processing (alias to 'outfile')
eu: Irteerako iturburu-fitxategiaren sorrera/prozesatzea ('outfile' aliasa)

en: Math editor
eu: Mat. editorea

en: Font handling
eu: Letra-tipoen kudeaketa

en: Textclass files reading
eu: Testu-klasearen fitxategiak irakurtzen

en: Version control
eu: Bertsio-kontrola

en: External control interface
eu: Kanpoko kontrol-interfazea

en: Undo/Redo mechanism
eu: Desegin/Berregin mekanismoa

en: User commands
eu: Erabiltzailearen komandoak

en: The LyX Lexer
eu: LyX Lexer-a

en: Dependency information
eu: Mendekotasun-informazioa

en: LyX Insets
eu: LyX-eko txertakuntzak

en: Files used by LyX
eu: LyX-ek darabilzkien fitxategiak

en: Workarea events
eu: Laneko areako gertaerak

en: Clipboard handling
eu: Arbelaren kudeaketa

en: Graphics conversion and loading
eu: Grafikoak bihurtzea eta kargatzea

en: Change tracking
eu: Aldaketen jarraipena

en: External template/inset messages
eu: Kanpoko txantiloia/txertakuntzaren mezuak

en: RowPainter profiling
eu: ErrenkadaMargotzeko profila

en: Scrolling debugging
eu: Arazketa korritzea

en: Math macros
eu: Matematikako makroak

en: RTL/Bidi
eu: EskEzk/Bidi

en: Locale/Internationalisation
eu: Lokalizazioa/Nazioartekotzea

en: Selection copy/paste mechanism
eu: Hautapena kopiatu/itsasteko mekanismoa

en: Find and replace mechanism, terse version
eu: Bilatu eta ordeztu mekanismoa, bertsio laburra

en: Find and replace mechanism, verbose version
eu: Bilatu eta ordeztu mekanismoa, bertsio berritsua

en: Developers' general debug messages
eu: Garatzaileen arazketa-mezu orokorra

en: All debugging messages
eu: Arazketa-mezu guztiak

en: All debugging messages (alias to 'all')
eu: Arazketa-mezu guztiak ('all'-en aliasa)

en: Debugging `%1$s' (%2$s)
eu: %1$s' (%2$s) arazten

en: Assertion %1$s violated in
    file: %2$s, line: %3$s
eu: %1$s baieztapena hautsita:
    fitxategia: %2$s, lerroa: %3$s

en: It should be safe to continue, but you
    may wish to save your work and restart LyX.
eu: Segurua izan beharko luke jarraitzeak,
    baina zure lana gorde eta LyX berrabiaraztea
    nahi izan dezakezu.

en: Warning!
eu: Abisua!

en: There has been an error with this document.
    LyX will attempt to close it safely.
eu: Errore bat gertatu da dokumentu honetan.
    LyX-ek hau ongi ixten saiatuko da.

en: Buffer Error!
eu: Errorea bufferrean!

en: LyX has encountered an application error
    and will now shut down.
eu: LyX-ek aplikazioko errore bat aurkitu du
    eta orain itxi egingo da.

en: Fatal Exception!
eu: Ustekabe larria!

en: cc[[unit of measure]]
eu: cc

en: mu[[unit of measure]]
eu: mu

en: Text Width %
eu: Testuaren zabalera %

en: Column Width %
eu: Zutabe zabalera %

en: Page Width %
eu: Orriaren zabalera %

en: Line Width %
eu: Lerroaren zabalera %

en: Text Height %
eu: Testuaren altuera %

en: Page Height %
eu: Orriaren altuera %

en: Line Distance %
eu: Lerroaren distantzia %

en: System file not found
eu: Ez da sistemako fitxategirik aurkitu

en: Unable to load shfolder.dll
    Please install.
eu: Ezin da shfolder.dll kargatu.
    Instalatu ezazu.

en: System function not found
eu: Ez da sistemako funtziorik aurkitu

en: Unable to find SHGetFolderPathA in shfolder.dll
    Don't know how to proceed. Sorry.
eu: Ezin da SHGetFolderPathA aurkitu shfolder.dll liburutegian.
    Ez daki nola aurrera jarraitu. Sentitzen da.

en: Unknown user
eu: Erabiltzaile ezezaguna
