libadwaita main - en to fa translation catalogue (82 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
fa: نگارش ۲ یا بالاتر پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU General Public License, version 3 or later
fa: نگارش ۳ یا بالاتر پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
fa: نگارش ۲٫۱ یا بالاتر پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
fa: نگارش ۳ یا بالاتر پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: BSD 2-Clause License
fa: پروانهٔ دو بندی بی‌اس‌دی

en: The MIT License (MIT)
fa: پروانهٔ ام‌آی‌تی

en: Artistic License 2.0
fa: پروانهٔ آرتیستیک ۲٫۰

en: GNU General Public License, version 2 only
fa: نگارش ۲ پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU General Public License, version 3 only
fa: نگارش ۳ پروانهٔ جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
fa: نگارش ۲٫۱ پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
fa: نگارش ۳ پروانهٔ کم‌تر جامع همگانی گنو

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
fa: نگارش ۳ یا بالاتر پروانهٔ اعمالی جامع همگانی گنو

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
fa: نگارش ۳ پروانهٔ اعمالی جامع همگانی گنو

en: BSD 3-Clause License
fa: پروانهٔ سه بندی بی‌اس‌دی

en: Apache License, Version 2.0
fa: نگارش ۲٫۰ پروانهٔ آپاچی

en: Mozilla Public License 2.0
fa: نگارش ۲٫۰ پروانهٔ همگانی موزیلا

en: BSD Zero-Clause License
fa: پروانهٔ بی‌بند بی‌اس‌دی

en: Code by
fa: کد به دست

en: Design by
fa: طرح به دست

en: Artwork by
fa: کار هنری به دست

en: Documentation by
fa: مستندسازی به دست

en: Translated by
fa: بازگردانی به دست

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
fa: این برنامه بی هیچ ضمانتی می‌آید. برای جزییات <a href="%s">%s</a> را ببینید.

en: This Application
fa: این برنامه

en: Version %s
fa: نگارش %s

en: Unable to parse release notes:
fa: ناتوان در تجزیهٔ یادداشت انتشار:

en: Line: %d, character: %d
fa: خط: %Id، نویسه: %Id

en: Copied to clipboard
fa: در تخته‌گیره رونوشت شد

en: Unable to save debugging information
fa: ناتوان در ذخیرهٔ اطّلاعات اشکال‌زدایی

en: Close
fa: بستن

en: Save debugging information
fa: ذخیرهٔ اطّلاعات اشکال‌زدایی

en: About
fa: درباره

en: _What’s New
fa: _چیزهای جدید

en: _Details
fa: _جزییات

en: _Website
fa: پایگاه _وب

en: _Support Questions
fa: _پرسش‌های پشتیبانی

en: _Report an Issue
fa: _گزارش مشکل

en: _Troubleshooting
fa: _رفع اشکال

en: _Credits
fa: _دست‌اندرکاران

en: _Legal
fa: _حقوقی

en: _Acknowledgements
fa: _سپاسگزاری‌ها

en: What’s New
fa: چیزهای جدید

en: Details
fa: جزییات

en: Troubleshooting
fa: رفع اشکال

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
fa: برای کمک به رفع اشکال می‌توانید اطّلاعات اشکال‌زداییتان را ببینید. فراهم کردن این اطّلاعات به توسعه‌دهندگان برنامه می‌تواند به تشخیص مشکلاتی که هنگام گزارش مشکل با آن مواجه شدید کمک کند.

en: _Debugging Information
fa: _اطّلاعات اشکال‌زدایی

en: Debugging Information
fa: اطّلاعات اشکال‌زدایی

en: _Copy Text
fa: _رونوشت از متن

en: _Save As…
fa: _ذخیره به شکل…

en: Credits
fa: دست‌اندرکاران

en: Legal
fa: حقوقی

en: Acknowledgements
fa: سپاسگزاری‌ها

en: Back
fa: بازگشت

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
fa: جست‌وجو

en: Apply
fa: اعمال

en: No Preference
fa: بدون ترجیح

en: Prefer Dark
fa: ترجیح تیره

en: Prefer Light
fa: ترجیح روشن

note: Translators: The name of the library, not the stylesheet
en: Adwaita
fa: تک

en: System Appearance
fa: ظاهر سامانه

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
fa: پایمالی تنظیمات برای این برنامه. با بسته شدن بازرس، بازنشانی خواهند شد.

en: System Supports Color Schemes
fa: سامانه از شماهای رنگی پشتیبانی می‌کند

en: Preferred Color Scheme
fa: شمای رنگی ترجیحی

en: High Contrast
fa: سایه‌روشن بالا

en: Hide Password
fa: نهفتن گذرواژه

en: Show Password
fa: نمایش گذرواژه

en: Caps Lock is on
fa: قفل تبدیل روشن است

en: _Show Password
fa: _نمایش گذرواژه

en: Untitled page
fa: صفحهٔ بی‌عنوان

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Search preferences
fa: ترجیحات جست‌وجو

en: No Results Found
fa: هیچ نتیجه‌ای پیدا نشد

en: Try a different search.
fa: جست‌وجویی دیگر را بیازمایید.

en: More Options
fa: گزینه‌های بیش‌تر

en: View Open Tabs
fa: دیدن زبانه‌های باز

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
fa[0]: %Iu زبانه
fa[1]: %Iu زبانه

en: Search Tabs
fa: جست‌وجوی زبانه‌ها

en: Search tabs
fa: جست‌وجوی زبانه‌ها

en: No Open Tabs
fa: بدون زبانهٔ باز

en: No Tabs Found
fa: زبانه‌ای پیدا نشد

en: New _Tab
fa: _‌زبانهٔ جدید

en: Close Tab
fa: بستن زبانه
