libhandy master - en to fr translation catalogue (80 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
fr: Licence publique générale GNU, version 2 ou ultérieure

en: GNU General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale GNU, version 3 ou ultérieure

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 2.1 ou ultérieure

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 3 ou ultérieure

en: BSD 2-Clause License
fr: Licence BSD à 2 clauses

en: The MIT License (MIT)
fr: Licence MIT

en: Artistic License 2.0
fr: Licence artistique 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
fr: Licence publique générale GNU, version 2 uniquement

en: GNU General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale GNU, version 3 uniquement

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 2.1 uniquement

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale limitée GNU, version 3 uniquement

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
fr: Licence publique générale GNU Affero, version 3 ou ultérieure

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
fr: Licence publique générale GNU Affero, version 3 uniquement

en: BSD 3-Clause License
fr: Licence BSD à 3 clauses

en: Apache License, Version 2.0
fr: Licence Apache, version 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
fr: Licence Publique Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
fr: Licence BSD à 0 clause

en: Code by
fr: Code par

en: Design by
fr: Conception par

en: Artwork by
fr: Graphisme par

en: Documentation by
fr: Documentation par

en: Translated by
fr: Traduit par

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
fr: Ce programme est fourni sans aucune garantie. Pour plus de détails, visitez <a href="%s">%s</a>.

en: This Application
fr: Cette application

en: Unable to parse release notes:
fr: Impossible d’analyser les notes de version :

en: Line: %d, character: %d
fr: Ligne : %d, caractère : %d

en: Copied to clipboard
fr: Copié dans le presse-papiers

en: Unable to save debugging information
fr: Impossible d’enregistrer les informations de débogage

en: Close
fr: Fermer

en: Save debugging information
fr: Enregistrer les informations de débogage

en: About
fr: À propos

en: _What’s New
fr: Q_uoi de neuf

en: _Details
fr: _Détails

en: _Website
fr: Site _web

en: _Support Questions
fr: _Questions d’assistance

en: _Report an Issue
fr: _Signaler un problème

en: _Troubleshooting
fr: Dé_pannage

en: _Credits
fr: _Crédits

en: _Legal
fr: Mentions _légales

en: _Acknowledgements
fr: _Remerciements

en: What’s New
fr: Quoi de neuf

en: Details
fr: Détails

en: Troubleshooting
fr: Dépannage

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
fr: Pour faciliter le dépannage, vous pouvez visualiser vos informations de débogage. Le fait de fournir ces informations aux développeurs d’applications peut aider à diagnostiquer les problèmes que vous rencontrez lorsque vous signalez une anomalie.

en: _Debugging Information
fr: Informations de dé_bogage

en: Debugging Information
fr: Informations de débogage

en: _Copy Text
fr: _Copier le texte

en: _Save As…
fr: Enregistrer _sous…

en: Credits
fr: Crédits

en: Legal
fr: Mentions légales

en: Acknowledgements
fr: Remerciements

en: Back
fr: Retour

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
fr: Recherche

en: Apply
fr: Appliquer

en: No Preference
fr: Aucune préférence

en: Prefer Dark
fr: Préférer le sombre

en: Prefer Light
fr: Préférer le clair

en: System Appearance
fr: Apparence système

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
fr: Surcharger les réglages pour cette application. Ils seront réinitialisés dès la fermeture de l’inspecteur.

en: System Supports Color Schemes
fr: Le système gère les jeux de couleurs

en: Preferred Color Scheme
fr: Jeu de couleurs préféré

en: High Contrast
fr: Contraste élevé

en: Hide Password
fr: Cacher le mot de passe

en: Show Password
fr: Afficher le mot de passe

en: Caps Lock is on
fr: Le verrouillage des majuscules est activé

en: _Show Password
fr: _Afficher le mot de passe

en: Untitled page
fr: Page sans titre

en: Preferences
fr: Préférences

en: Search preferences
fr: Rechercher des préférences

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Try a different search.
fr: Essayer une recherche différente.

en: More Options
fr: Plus d’options

en: View Open Tabs
fr: Voir les onglets ouverts

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
fr[0]: %u onglet
fr[1]: %u onglets

en: Search Tabs
fr: Rechercher dans les onglets

en: Search tabs
fr: Rechercher dans les onglets

en: No Open Tabs
fr: Aucun onglet ouvert

en: No Tabs Found
fr: Aucun onglet trouvé

en: New _Tab
fr: Nouvel _onglet

en: Close Tab
fr: Fermer l’onglet
