libadwaita main - en to hi translation catalogue (74 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
hi: GNU General Public License, संस्करण 2 या उसके बाद का

en: GNU General Public License, version 3 or later
hi: GNU General Public License, संस्करण 3 या उसके बाद का

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
hi: GNU Lesser General Public License, संस्करण 2.1 या उसके बाद का

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
hi: GNU Lesser General Public License, संस्करण 3 या उसके बाद का

en: GNU General Public License, version 2 only
hi: GNU General Public License, केवल संस्करण 2

en: GNU General Public License, version 3 only
hi: GNU General Public License, केवल संस्करण 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
hi: GNU Lesser General Public License, केवल संस्करण 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
hi: GNU Lesser General Public License, केवल संस्करण 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
hi: GNU Affero General Public License, संस्करण 3 या उसके बाद का

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
hi: GNU Affero General Public License, केवल संस्करण 3

en: Code by
hi: कोड लेखक

en: Design by
hi: बनावट निर्माता

en: Artwork by
hi: कलाकृति निर्माता

en: Documentation by
hi: दस्तावेज़कर्ता

en: Translated by
hi: अनुवादक

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
hi: यह एप्लिकेशन बिल्कुल भी वारंटी के साथ नहीं आता है। विवरण के लिए <a href="%s">%s</a> देखें।

en: This Application
hi: यह एप्लिकेशन

en: Version %s
hi: संस्करण %s

en: Unable to parse release notes:
hi: रिलीज नोट्स को दिखाने में असमर्थ:

en: Line: %d, character: %d
hi: पंक्ति: %d, अक्षर: %d

en: Copied to clipboard
hi: कॉपी कर दिया गया है

en: Unable to save debugging information
hi: डिबगिंग जानकारी सहेजने में असमर्थ

en: Close
hi: बंद करें

en: Save debugging information
hi: डिबगिंग जानकारी सहेजें

en: _Save
hi: सहेजें (_S)

en: _Cancel
hi: रद्द (_C)

en: About
hi: परिचय

en: _What’s New
hi: क्या नया है (_W)

en: _Details
hi: विवरण (_D)

en: _Website
hi: वेबसाइट (_W)

en: _Support Questions
hi: सहायता प्रश्न (_S)

en: _Report an Issue
hi: समस्या रिपोर्ट करें (_R)

en: _Troubleshooting
hi: समस्या निवारण (_T)

en: _Credits
hi: आभार (_C)

en: _Legal
hi: कानूनी (_L)

en: _Acknowledgements
hi: आभार (_A)

en: What’s New
hi: क्या नया है

en: Back
hi: पीछे

en: Details
hi: विवरण

en: Troubleshooting
hi: समस्या निवारण

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
hi: समस्या निवारण में सहायता के लिए, आप डिबगिंग जानकारी देख सकते हैं। एप्लिकेशन निर्माताओं को यह जानकारी प्रदान करने से समस्याओं को पहचानने में सहायता मिलेगी जब आप किसी समस्या की रिपोर्ट करते हैं।

en: _Debugging Information
hi: डिबगिंग जानकारी (_D)

en: Credits
hi: आभार

en: Legal
hi: कानूनी

en: Acknowledgements
hi: आभार

en: Debugging Information
hi: डिबगिंग जानकारी

en: _Copy Text
hi: कॉपी करें (_C)

en: _Save as…
hi: ऐसे सहेजें... (_S)

en: Apply
hi: लागू करें

en: No Preference
hi: कोई प्राथमिकता नहीं

en: Prefer Dark
hi: डार्क (Dark) को प्राथमिकता दें

en: Prefer Light
hi: लाईट (Light) को प्राथमिकता दें

note: Translators: The name of the library, not the stylesheet
en: Adwaita
hi: Adwaita (अद्वैत)

en: System Appearance
hi: सिस्टम की दिखावट

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
hi: इस एप्लिकेशन के लिए सेटिंग्स ओवरराइड करें। इन्सपेक्टर को बंद करने पर उन्हें रीसेट कर दिया जाएगा।

en: System Supports Color Schemes
hi: सिस्टम रंग योजनाओं का समर्थन करता है

en: Preferred Color Scheme
hi: पसंदीदा रंग योजना

en: High Contrast
hi: हाई कॉन्ट्रास्ट

en: Hide Text
hi: टेक्स्ट छुपाएँ

en: Show Text
hi: टेक्स्ट दिखाएँ

en: Caps Lock is on
hi: कैप्स लॉक ऑन है

en: _Show Text
hi: टेक्स्ट दिखाएँ (_S)

en: Untitled page
hi: बेनाम पृष्ठ

en: Preferences
hi: सेटिंग्स (Preferences)

en: Search
hi: खोजें

en: No Results Found
hi: कोई परिणाम नहीं मिले

en: Try a different search.
hi: एक अलग खोज का प्रयास करें।

en: View Open Tabs
hi: खुले टैब देखें

en: Search Tabs
hi: टैब खोजें

en: Search tabs
hi: टैब खोजें

en: No Open Tabs
hi: कोई टैब नहीं खुला है

en: No Tabs Found
hi: कोई टैब नहीं मिला

en: New _Tab
hi: नया टैब (_T)

en: Close Tab
hi: टैब बंद करें
