libadwaita main - en to hu translation catalogue (75 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
hu: GNU General Public License, 2-es vagy későbbi verzió

en: GNU General Public License, version 3 or later
hu: GNU General Public License, 3-as vagy későbbi verzió

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
hu: GNU Lesser General Public License, 2.1-es vagy későbbi verzió

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
hu: GNU Lesser General Public License, 3-as vagy későbbi verzió

en: GNU General Public License, version 2 only
hu: GNU General Public License, csak 2-es verzió

en: GNU General Public License, version 3 only
hu: GNU General Public License, csak 3-as verzió

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
hu: GNU Lesser General Public License, csak 2.1-es verzió

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
hu: GNU Lesser General Public License, csak 3-as verzió

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
hu: GNU Affero General Public License, 3-as vagy későbbi verzió

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
hu: GNU Affero General Public License, csak 3-as verzió

en: Apache License, Version 2.0
hu: Apache License, 2.0-s verzió

en: Code by
hu: Kód:

en: Design by
hu: Tervezés:

en: Artwork by
hu: Grafika:

en: Documentation by
hu: Dokumentáció:

en: Translated by
hu: Fordította:

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
hu: Erre az alkalmazásra egyáltalán nem vonatkozik garancia. További részletek a(z) <a href="%s">%s</a> szövegében.

en: This Application
hu: Ez az alkalmazás

en: Version %s
hu: Verzió: %s

en: Unable to parse release notes:
hu: Nem lehet feldolgozni a kiadási megjegyzéseket:

en: Line: %d, character: %d
hu: Sor: %d, karakter: %d

en: Copied to clipboard
hu: Vágólapra másolva

en: Unable to save debugging information
hu: Nem lehet elmenteni a hibakeresési információkat

en: Close
hu: Bezárás

en: Save debugging information
hu: Hibakeresési információk mentése

en: About
hu: Névjegy

en: _What’s New
hu: Új_donságok

en: _Details
hu: _Részletek

en: _Website
hu: _Weboldal

en: _Support Questions
hu: _Támogatási kérdések

en: _Report an Issue
hu: _Hiba jelentése

en: _Troubleshooting
hu: Hi_baelhárítás

en: _Credits
hu: _Készítők

en: _Legal
hu: _Jogi információk

en: _Acknowledgements
hu: _Köszönetnyilvánítás

en: What’s New
hu: Újdonságok

en: Details
hu: Részletek

en: Troubleshooting
hu: Hibaelhárítás

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
hu: A hibaelhárításban való segítséghez megtekintheti a hibakeresési információkat. Ezen információk megadása az alkalmazás fejlesztőinek segíthet a probléma bejelentésekor felmerülő problémák diagnosztizálásában.

en: _Debugging Information
hu: _Hibakeresési információk

en: Debugging Information
hu: Hibakeresési információk

en: _Copy Text
hu: _Szöveg másolása

en: _Save As…
hu: _Mentés másként…

en: Credits
hu: Készítők

en: Legal
hu: Jogi információk

en: Acknowledgements
hu: Köszönetnyilvánítás

en: Back
hu: Vissza

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
hu: Keresés

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: No Preference
hu: Nincs előnyben részesített beállítás

en: Prefer Dark
hu: Sötét előnyben részesítése

en: Prefer Light
hu: Világos előnyben részesítése

en: System Appearance
hu: Rendszer megjelenése

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
hu: Az alkalmazás beállításának felülbírálása. A vizsgáló bezárásakor vissza lesz állítva.

en: System Supports Color Schemes
hu: A rendszer támogatja a színsémákat

en: Preferred Color Scheme
hu: Előnyben részesített színséma

en: High Contrast
hu: Nagy kontraszt

en: Hide Password
hu: Jelszó elrejtése

en: Show Password
hu: Jelszó megjelenítése

en: Caps Lock is on
hu: Caps Lock bekapcsolva

en: _Show Password
hu: Jelszó _megjelenítése

en: Untitled page
hu: Névtelen lap

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Search preferences
hu: Beállítások keresése

en: No Results Found
hu: Nincs találat

en: Try a different search.
hu: Próbáljon másfajta keresést.

en: More Options
hu: További beállítások

en: View Open Tabs
hu: Nyitott lapok megtekintése

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
hu[0]: %u lap
hu[1]: %u lap

en: Search Tabs
hu: Lapok keresése

en: Search tabs
hu: Lapok keresése

en: No Open Tabs
hu: Nincsenek nyitott lapok

en: No Tabs Found
hu: Nem találhatók lapok

en: New _Tab
hu: Új _lap

en: Close Tab
hu: Lap bezárása
