libadwaita main - en to it translation catalogue (76 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
it: GNU General Public License, versione 2 o successiva

en: GNU General Public License, version 3 or later
it: GNU General Public License, versione 3 o successiva

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
it: GNU Lesser General Public License, versione 2.1 o successiva

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
it: GNU Lesser General Public License, versione 3 o successiva

en: The MIT License (MIT)
it: licenza MIT

en: GNU General Public License, version 2 only
it: GNU General Public License, solo versione 2

en: GNU General Public License, version 3 only
it: GNU General Public License, solo versione 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
it: GNU Lesser General Public License, solo versione 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
it: GNU Lesser General Public License, solo versione 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
it: GNU Affero General Public License, versione 3 o successiva

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
it: GNU Affero General Public License, solo versione 3

en: Apache License, Version 2.0
it: licenza Apache, versione 2.0

en: Code by
it: Codice di

en: Design by
it: Design di

en: Artwork by
it: Grafica di

en: Documentation by
it: Documentazione di

en: Translated by
it: Traduzione di

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
it: Questa applicazione non fornisce alcuna garanzia. Per maggiori informazioni consultare la <a href="%s">%s</a>.

en: This Application
it: Questa applicazione

en: Version %s
it: Versione %s

en: Unable to parse release notes:
it: Impossibile interpretare le note di rilascio:

en: Line: %d, character: %d
it: Riga: %d, carattere: %d

en: Copied to clipboard
it: Copiata negli appunti

en: Unable to save debugging information
it: Salvataggio delle informazioni di debug non riuscito

en: Close
it: Chiudi

en: Save debugging information
it: Salva informazioni di debug

en: About
it: Informazioni

en: _What’s New
it: _Novità

en: _Details
it: _Dettagli

en: _Website
it: Sito _web

en: _Support Questions
it: Domande di _supporto

en: _Report an Issue
it: Segnala un _problema

en: _Troubleshooting
it: Risolu_zione dei problemi

en: _Credits
it: _Riconoscimenti

en: _Legal
it: Note _legali

en: _Acknowledgements
it: Rin_graziamenti

en: What’s New
it: Novità

en: Details
it: Dettagli

en: Troubleshooting
it: Risoluzione dei problemi

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
it: Per ottenere assistenza nella risoluzione dei problemi, è possibile visualizzare le informazioni di debug. Fornire queste informazioni agli sviluppatori quando viene segnalato il problema può aiutare a identificarlo.

en: _Debugging Information
it: Informazioni di _debug

en: Debugging Information
it: Informazioni di debug

en: _Copy Text
it: _Copia testo

en: _Save As…
it: Sa_lva come…

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Legal
it: Note legali

en: Acknowledgements
it: Ringraziamenti

en: Back
it: Indietro

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
it: Cerca

en: Apply
it: Applica

en: No Preference
it: Nessuna preferenza

en: Prefer Dark
it: Preferisci scuro

en: Prefer Light
it: Preferisci chiaro

en: System Appearance
it: Aspetto del sistema

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
it: Sovrascrive le impostazioni per questa applicazione. Le impostazioni verranno ripristinate una volta chiuso l'analizzatore.

en: System Supports Color Schemes
it: Il sistema supporta gli schemi di colore

en: Preferred Color Scheme
it: Schema di colore preferito

en: High Contrast
it: Contrasto elevato

en: Hide Password
it: Nascondi password

en: Show Password
it: Mostra password

en: Caps Lock is on
it: Blocco maiuscolo attivo

en: _Show Password
it: _Mostra password

en: Untitled page
it: Pagina senza titolo

en: Preferences
it: Preferenze

en: Search preferences
it: Cerca preferenze

en: No Results Found
it: Nessun risultato trovato

en: Try a different search.
it: Provare un altro criterio di ricerca.

en: More Options
it: Più opzioni

en: View Open Tabs
it: Visualizza schede aperte

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
it[0]: %u scheda
it[1]: %u schede

en: Search Tabs
it: Cerca schede

en: Search tabs
it: Cerca schede

en: No Open Tabs
it: Nessuna scheda aperta

en: No Tabs Found
it: Nessuna scheda trovata

en: New _Tab
it: Nuova _scheda

en: Close Tab
it: Chiudi scheda
