libadwaita main - en to oc translation catalogue (80 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
oc: Licéncia publica generala GNU, version 2 o ulteriora

en: GNU General Public License, version 3 or later
oc: Licéncia publica generala GNU, version 3 o ulteriora

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
oc: Licéncia publica generala limitada GNU, version 2.1 o ulteriora

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
oc: Licéncia publica generala limitada GNU, version 3 o ulteriora

en: BSD 2-Clause License
oc: Licéncia BSD a 2 clausas

en: The MIT License (MIT)
oc: La licéncia MIT

en: Artistic License 2.0
oc: Licéncia artistica 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
oc: Licéncia publica generala GNU, version 2 unicament

en: GNU General Public License, version 3 only
oc: Licéncia publica generala GNU, version 3 unicament

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
oc: Licéncia publica generala limitada GNU, version 2.1 unicament

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
oc: Licéncia publica generala limitada GNU, version 3 unicament

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
oc: Licéncia publica generala GNU Affero, version 3 o ulteriora

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
oc: Licéncia publica generala GNU Affero, version 3 solament

en: BSD 3-Clause License
oc: Licéncia BSD a 3 clausas

en: Apache License, Version 2.0
oc: Licéncia Apache 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
oc: Licéncia publica Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
oc: Licéncia BSD 0 clausa

en: Code by
oc: Còdi per

en: Design by
oc: Concepcion per

en: Artwork by
oc: Grafisme per

en: Documentation by
oc: Documentacion per

en: Translated by
oc: Traduch per

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
oc: Aquesta aplicacion es provesida sens cap de garantida. Consultatz la <a href="%s">%s</a> per mai de detalhs.

en: This Application
oc: Aquesta aplicacion

en: Unable to parse release notes:
oc: Analisi impossibla de la nòta de version :

en: Line: %d, character: %d
oc: Linha : %d caractèr : %d

en: Copied to clipboard
oc: Copiat al quichapapièrs

en: Unable to save debugging information
oc: Enregistrament impossible de las informacions de desbugatge

en: Close
oc: Tampar

en: Save debugging information
oc: Enregistrar las informacions de desbugatge

en: About
oc: A prepaus

en: _What’s New
oc: _Qué de nòu

en: _Details
oc: _Detalhs

en: _Website
oc: Site _Web

en: _Support Questions
oc: _Assisténcia questions

en: _Report an Issue
oc: _Senhalar una avaria

en: _Troubleshooting
oc: _Resolucions de problèmas

en: _Credits
oc: _Crèdits

en: _Legal
oc: _Avís legal

en: _Acknowledgements
oc: _Mercejaments

en: What’s New
oc: Qué de nòu

en: Details
oc: Detalhs

en: Troubleshooting
oc: Resolucions de problèmas

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
oc: Per ajudar a la resolucion d’anomalia, podètz veire las entresenhas de desbugatge. Fornir las informacions als desvolopaires de l’aplicacion pòt ajudar a diagnosticar los problèmas que encontratz quand senhalatz un problèma.

en: _Debugging Information
oc: _Informacions de desbugatge

en: Debugging Information
oc: Informacions de desbugatge

en: _Copy Text
oc: _Copiar lo tèxte

en: _Save As…
oc: _Enregistrar jos…

en: Credits
oc: Crèdits

en: Legal
oc: Avís legal

en: Acknowledgements
oc: Mercejaments

en: Back
oc: Tornar

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
oc: Recercar

en: Apply
oc: Aplicar

en: No Preference
oc: Cap de preferéncia

en: Prefer Dark
oc: Preferir lo tèma escur

en: Prefer Light
oc: Preferir lo tèma clar

en: System Appearance
oc: Aparéncia del sistèma

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
oc: Subrecargar los paramètres per aquesta aplicacion. Seràn restablits en tampant l’inspector.

en: System Supports Color Schemes
oc: Lo sistèma gerís los esquèmas de colors

en: Preferred Color Scheme
oc: Preferir l’esquèma de colors del sistèma

en: High Contrast
oc: Contraste elevat

en: Hide Password
oc: Amagar lo senhal

en: Show Password
oc: Afichar lo senhal

en: Caps Lock is on
oc: Verr. maj. es activat

en: _Show Password
oc: _Afichar lo senhal

en: Untitled page
oc: Pagina sens títol

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Search preferences
oc: Preferéncias de la recèrca

en: No Results Found
oc: Cap de resultat pas trobat

en: Try a different search.
oc: Ensajatz una recèrca diferenta.

en: More Options
oc: Mai d'opcions

en: View Open Tabs
oc: Afichar los onglets dobèrts

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
oc[0]: %u onglet
oc[1]: %u onglets

en: Search Tabs
oc: Recercar dins los onglets

en: Search tabs
oc: Recercar dins los onglets

en: No Open Tabs
oc: Cap d’onglet pas dobèrt

en: No Tabs Found
oc: Cap d’onglet pas trobat

en: New _Tab
oc: Ongle_t novèl

en: Close Tab
oc: Tampar l'onglet
