libhandy master - en to pt_BR translation catalogue (81 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
pt_BR: Licença Pública Geral GNU, versão 2 ou posterior

en: GNU General Public License, version 3 or later
pt_BR: Licença Pública Geral GNU, versão 3 ou posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
pt_BR: Licença Pública Geral GNU Menor, versão 2.1 ou posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
pt_BR: Licença Pública Geral GNU Menor, versão 3 ou posterior

en: BSD 2-Clause License
pt_BR: Licença BSD de 2 cláusulas

en: The MIT License (MIT)
pt_BR: Licença MIT

en: Artistic License 2.0
pt_BR: Licença Artística 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
pt_BR: Licença Pública Geral GNU, somente versão 2

en: GNU General Public License, version 3 only
pt_BR: Licença Pública Geral GNU, somente versão 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
pt_BR: Licença Pública Geral GNU Menor, somente versão 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
pt_BR: Licença Pública Geral GNU Menor, somente versão 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
pt_BR: Licença Pública Geral GNU Affero, versão 3 ou posterior

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
pt_BR: Licença Pública Geral GNU Affero, somente versão 3

en: BSD 3-Clause License
pt_BR: Licença BSD de 3 cláusulas

en: Apache License, Version 2.0
pt_BR: Licença Apache, Versão 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
pt_BR: Licença Pública Mozilla 2.0

en: Code by
pt_BR: Criado por

en: Design by
pt_BR: Idealizado por

en: Artwork by
pt_BR: Arte por

en: Documentation by
pt_BR: Documentado por

en: Translated by
pt_BR: Traduzido por

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
pt_BR: Este aplicativo vem sem absolutamente nenhuma garantia. Consulte a <a href="%s">%s</a> para mais detalhes.

en: This Application
pt_BR: Este aplicativo

en: Version %s
pt_BR: Versão %s

en: Unable to parse release notes:
pt_BR: Não foi possível analisar as notas da versão:

en: Line: %d, character: %d
pt_BR: Linha: %d, caractere: %d

en: Copied to clipboard
pt_BR: Copiado para área de transferência

en: Unable to save debugging information
pt_BR: Não foi possível salvar a informação de depuração

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Save debugging information
pt_BR: Salvar informações de depuração

en: About
pt_BR: Sobre

en: _What’s New
pt_BR: O que há de _novo

en: _Details
pt_BR: _Detalhes

en: _Website
pt_BR: Página _web

en: _Support Questions
pt_BR: Dúvidas de suporte

en: _Report an Issue
pt_BR: _Relatar um problema

en: _Troubleshooting
pt_BR: Solução de _problemas

en: _Credits
pt_BR: _Créditos

en: _Legal
pt_BR: Aviso _legal

en: _Acknowledgements
pt_BR: _Reconhecimento

en: What’s New
pt_BR: O que há de novo

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Troubleshooting
pt_BR: Solução de problemas

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
pt_BR: Para ajudar na solução de problemas, você pode visualizar as informações de depuração. Fornecer essas informações aos desenvolvedores de aplicativos pode ajudar a diagnosticar quaisquer problemas encontrados ao relatar um problema.

en: _Debugging Information
pt_BR: Informações de _depuração

en: Debugging Information
pt_BR: Informações de depuração

en: _Copy Text
pt_BR: _Copiar texto

en: _Save as…
pt_BR: _Salvar como…

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Legal
pt_BR: Aviso legal

en: Acknowledgements
pt_BR: Reconhecimento

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Search…
pt_BR: Pesquisar…

en: Apply
pt_BR: Aplicar

en: No Preference
pt_BR: Sem preferência

en: Prefer Dark
pt_BR: Preferir tema escuro

en: Prefer Light
pt_BR: Preferir tema claro

en: System Appearance
pt_BR: Aparência do sistema

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
pt_BR: Sobrescreva as configurações deste aplicativo. Elas serão redefinidas ao fechar o inspetor.

en: System Supports Color Schemes
pt_BR: Sistema oferece suporte a esquemas de cores

en: Preferred Color Scheme
pt_BR: Esquema de cor preferido

en: High Contrast
pt_BR: Alto contraste

en: Hide Password
pt_BR: Esconder a senha

en: Show Password
pt_BR: Mostrar senha

en: Caps Lock is on
pt_BR: Caps Lock ativado

en: _Show Password
pt_BR: Mostrar _senha

en: Untitled page
pt_BR: Página sem título

en: Preferences
pt_BR: Preferências

en: Search preferences
pt_BR: Preferências de pesquisa

en: Search
pt_BR: Pesquisa

en: No Results Found
pt_BR: Nenhum resultado encontrado

en: Try a different search.
pt_BR: Tente uma pesquisa diferente.

en: More Options
pt_BR: Mais opções

en: View Open Tabs
pt_BR: Exibir abas abertas

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
pt_BR[0]: %u aba
pt_BR[1]: %u abas

en: Search Tabs
pt_BR: Pesquisar abas

en: Search tabs
pt_BR: Pesquisar abas

en: No Open Tabs
pt_BR: Nenhuma aba aberta

en: No Tabs Found
pt_BR: Nenhuma aba encontrada

en: New _Tab
pt_BR: Nova _aba

en: Close Tab
pt_BR: Fecha aba
