libadwaita main - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2 ya da sonrası

en: GNU General Public License, version 3 or later
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
tr: Kısıtlı GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 2.1 ya da sonrası

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
tr: Kısıtlı GNU Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: BSD 2-Clause License
tr: BSD 2-Clause Lisansı

en: The MIT License (MIT)
tr: MIT Lisansı (MIT)

en: Artistic License 2.0
tr: Sanatsal Lisans 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 2

en: GNU General Public License, version 3 only
tr: GNU Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
tr: GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
tr: GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
tr: GNU Affero Genel Kamu Lisansı, sürüm 3 ya da sonrası

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
tr: GNU Affero Genel Kamu Lisansı, yalnızca sürüm 3

en: BSD 3-Clause License
tr: BSD 3-Clause Lisansı

en: Apache License, Version 2.0
tr: Apache Lisansı, Sürüm 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
tr: Mozilla Kamu Lisansı 2.0

en: BSD Zero-Clause License
tr: BSD Zero-Clause Lisansı

en: Code by
tr: Kodlayan

en: Design by
tr: Tasarlayan

en: Artwork by
tr: Grafikler

en: Documentation by
tr: Belgelendiren

en: Translated by
tr: Çeviren

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
tr: Bu uygulama kesinlikle hiçbir garanti vermiyor. Ayrıntılar için <a href="%s">%s</a> bağlantısına bakın.

en: This Application
tr: Bu Uygulama

en: Version %s
tr: Sürüm %s

en: Unable to parse release notes:
tr: Sürüm notları ayrıştırılamadı:

en: Line: %d, character: %d
tr: Satır: %d, karakter: %d

en: Copied to clipboard
tr: Panoya kopyalandı

en: Unable to save debugging information
tr: Hata ayıklama bilgisi kaydedilemedi

en: Close
tr: Kapat

en: Save debugging information
tr: Hata ayıklama bilgisini kaydet

en: About
tr: Hakkında

en: _What’s New
tr: Ye_nilikler

en: _Details
tr: _Ayrıntılar

en: _Website
tr: _Web Sitesi

en: _Support Questions
tr: _Destek Soruları

en: _Report an Issue
tr: Sorun _Bildir

en: _Troubleshooting
tr: _Sorun Giderme

en: _Credits
tr: _Oluşturanlar

en: _Legal
tr: _Yasal

en: _Acknowledgements
tr: _Teşekkürler

en: What’s New
tr: Yenilikler

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Troubleshooting
tr: Sorun Giderme

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
tr: Sorun gidermeye yardımcı olmak için hata ayıklama bilginizi görüntüleyebilirsiniz. Bu bilgiyi sorun bildirirken uygulama geliştiricilerine vermeniz durumunda sorunların saptanmasına yardımcı olursunuz.

en: _Debugging Information
tr: _Hata Ayıklama Bilgisi

en: Debugging Information
tr: Hata Ayıklama Bilgisi

en: _Copy Text
tr: _Metni Kopyala

en: _Save As…
tr: Farklı K_aydet…

en: Credits
tr: Oluşturanlar

en: Legal
tr: Yasal

en: Acknowledgements
tr: Teşekkürler

en: Back
tr: Geri

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
tr: Ara

en: Apply
tr: Uygula

en: No Preference
tr: Yeğsiz

en: Prefer Dark
tr: Koyu Yeğle

en: Prefer Light
tr: Açık Yeğle

en: System Appearance
tr: Sistem Görünümü

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
tr: Bu uygulama için ayarları çiğne. Bunlar, denetçi kapatılınca sıfırlanacaktır.

en: System Supports Color Schemes
tr: Sistem Renk Şemalarını Destekliyor

en: Preferred Color Scheme
tr: Yeğlenen Renk Şeması

en: High Contrast
tr: Yüksek Karşıtlık

en: Hide Password
tr: Parolayı Gizle

en: Show Password
tr: Parolayı Göster

en: Caps Lock is on
tr: Caps Lock açık

en: _Show Password
tr: Parolayı _Göster

en: Untitled page
tr: Başlıksız sayfa

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Search preferences
tr: Tercihleri ara

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: Try a different search.
tr: Başka arama deneyin.

en: More Options
tr: Daha Çok Seçenek

en: View Open Tabs
tr: Açık Sekmeleri Gör

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
tr[0]: %u Sekme

en: Search Tabs
tr: Sekmeleri Ara

en: Search tabs
tr: Sekmeleri ara

en: No Open Tabs
tr: Açık Sekme Yok

en: No Tabs Found
tr: Sekme Bulunamadı

en: New _Tab
tr: Yeni _Sekme

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat
