libhandy master - en to uk translation catalogue (81 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), версія 2 або новіша

en: GNU General Public License, version 3 or later
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), версія 3 або новіша

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
uk: Звужена загальна громадська ліцензія GNU (GNU LGPL), версія 2.1 або новіша

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
uk: Звужена загальна громадська ліцензія GNU (GNU LGPL), версія 3 або новіша

en: BSD 2-Clause License
uk: Спрощена (2-Clause) ліцензія BSD

en: The MIT License (MIT)
uk: Ліцензія MIT (MIT)

en: Artistic License 2.0
uk: Артистична ліцензія 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), лише версії 2

en: GNU General Public License, version 3 only
uk: Загальна громадська ліцензія GNU (GNU GPL), лише версії 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
uk: Скорочена загальна громадська ліцензія GNU, лише версії 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
uk: Скорочена загальна громадська ліцензія GNU, лише версії 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
uk: Звужена загальна громадська ліцензія GNU Affero, версія 3 або новіша

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
uk: Загальна громадська ліцензія Affero GNU (GNU GPL), лише версії 3

en: BSD 3-Clause License
uk: Спрощена (3-Clause) ліцензія BSD

en: Apache License, Version 2.0
uk: Ліцензія Apache, версія 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
uk: Громадська ліцензія Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
uk: Ліцензія Zero-Clause BSD

en: Code by
uk: Програмний код

en: Design by
uk: Дизайн

en: Artwork by
uk: Графіка

en: Documentation by
uk: Документація

en: Translated by
uk: Переклад

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
uk: Ця програма постачається БЕЗ БУДЬ-ЯКИХ ГАРАНТІЙ. Щоб дізнатися більше, відвідайте <a href="%s">%s</a>.

en: This Application
uk: Ця програма

en: Version %s
uk: Версія %s

en: Unable to parse release notes:
uk: Не вдалося обробити нотатки щодо випуску:

en: Line: %d, character: %d
uk: Рядок: %d, символ: %d

en: Copied to clipboard
uk: Скопійовано до буфера обміну

en: Unable to save debugging information
uk: Не вдалося зберегти діагностичні дані

en: Close
uk: Закрити

en: Save debugging information
uk: Зберегти діагностичні дані

en: About
uk: Про програму

en: _What’s New
uk: _Що нового

en: _Details
uk: Подро_биці

en: _Website
uk: _Сайт

en: _Support Questions
uk: П_итання супроводу

en: _Report an Issue
uk: По_відомити про ваду

en: _Troubleshooting
uk: _Усунення проблем

en: _Credits
uk: _Подяки

en: _Legal
uk: _Юридичні відомості

en: _Acknowledgements
uk: _Відомості

en: What’s New
uk: Що нового?

en: Details
uk: Подробиці

en: Troubleshooting
uk: Усунення проблем

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
uk: Щоб полегшити усування проблем, ви можете переглянути діагностичні дані. Надання цих даних розробникам програм у вашому звіті щодо вади може допомогти у визначенні джерела проблеми, з якою ви зіткнулися.

en: _Debugging Information
uk: _Діагностичні дані

en: Debugging Information
uk: Діагностичні дані

en: _Copy Text
uk: _Копіювати текст

en: _Save As…
uk: З_берегти як…

en: Credits
uk: Подяки

en: Legal
uk: Юридичні відомості

en: Acknowledgements
uk: Відомості

en: Back
uk: Назад

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
uk: Пошук

en: Apply
uk: Застосувати

en: No Preference
uk: Без переваг

en: Prefer Dark
uk: Перевага темної

en: Prefer Light
uk: Перевага світлої

en: System Appearance
uk: Вигляд системи

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
uk: Перевизначити параметри для цієї програми. Перевизначення буде скинуто після закриття вікна інспектування.

en: System Supports Color Schemes
uk: У системі передбачено підтримку схем кольорів

en: Preferred Color Scheme
uk: Бажана схема кольорів

en: High Contrast
uk: Висока контрастність

en: Hide Password
uk: Приховати пароль

en: Show Password
uk: Показати пароль

en: Caps Lock is on
uk: Caps Lock увімкнено

en: _Show Password
uk: _Показати пароль

en: Untitled page
uk: Сторінка без назви

en: Preferences
uk: Налаштування

en: Search preferences
uk: Параметри пошуку

en: No Results Found
uk: Нічого не знайдено

en: Try a different search.
uk: Спробуйте інші критерії пошуку.

en: More Options
uk: Додаткові параметри

en: View Open Tabs
uk: Переглянути відкриті вкладки

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
uk[0]: %u вкладка
uk[1]: %u вкладки
uk[2]: %u вкладок
uk[3]: %u вкладка

en: Search Tabs
uk: Шукати вкладки

en: Search tabs
uk: Шукати вкладки

en: No Open Tabs
uk: Немає відкритих вкладок

en: No Tabs Found
uk: Вкладок не знайдено

en: New _Tab
uk: Нова _вкладка

en: Close Tab
uk: Закрити вкладку
