libadwaita main - en to nb translation catalogue (129 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
nb: GNU General Public License, versjon 2 eller nyere

en: GNU General Public License, version 3 or later
nb: GNU General Public License, versjon 3 eller nyere

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
nb: GNU Lesser General Public License, versjon 2.1 eller nyere

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
nb: GNU Lesser General Public License, versjon 3 eller nyere

en: BSD 2-Clause License
nb: BSD 2-klausulslisensen

en: The MIT License (MIT)
nb: MIT-lisensen (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
nb: GNU General Public License, kun versjon 2

en: GNU General Public License, version 3 only
nb: GNU General Public License, kun versjon 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
nb: GNU Lesser General Public License, kun versjon 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
nb: GNU Lesser General Public License, kun versjon 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
nb: GNU Affero General Public License, versjon 3 eller nyere

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
nb: GNU Affero General Public License, kun versjon 3

en: BSD 3-Clause License
nb: BSD 3-klausulslisensen

en: Apache License, Version 2.0
nb: Apache-lisensen, versjon 2.0

en: BSD Zero-Clause License
nb: BSD Zero Clause-lisensen

en: Code by
nb: Utviklet av

en: Design by
nb: Designet av

en: Artwork by
nb: Utsmykket av

en: Documentation by
nb: Dokumentert av

en: Translated by
nb: Oversatt av

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
nb: Denne appen kommer uten noen som helst garanti. Se <a href="%s">%s</a> for mer informasjon.

en: This Application
nb: Denne appen

en: Version %s
nb: Versjon %s

en: Unable to parse release notes:
nb: Lesing av endringslogg mislyktes:

en: Line: %d, character: %d
nb: Linje: %d, tegn: %d

en: Copied to clipboard
nb: Kopiert til utklippstavlen

en: Unable to save debugging information
nb: Lagring av feilsøkingsopplysninger mislyktes

en: Close
nb: Lukk

en: Save debugging information
nb: Lagre feilsøkingsopplysninger

en: Other Apps by %s
nb: Andre apper fra %s

en: Other Apps
nb: Andre apper

en: About
nb: Om appen

en: _What’s New
nb: _Dette er nytt

en: _Details
nb: _Informasjon

en: _Website
nb: _Nettsted

en: _Support Questions
nb: Hjelp og _støtte

en: _Report an Issue
nb: _Meld om problem

en: _Troubleshooting
nb: _Feilsøking

en: _Credits
nb: _Skapere

en: _Legal
nb: _Juridisk

en: _Acknowledgements
nb: _Anerkjennelser

en: What’s New
nb: Dette er nytt

en: Details
nb: Informasjon

en: Troubleshooting
nb: Feilsøking

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
nb: For å hjelpe til med feilsøking, kan du se feilsøkingsinformasjonen din her. Å dele denne informasjonen med utviklerne av appen, kan bidra til å avsløre hva som er galt når du melder om et problem.

en: _Debugging Information
nb: _Feilsøkingsinformasjon

en: Debugging Information
nb: Feilsøkingsinformasjon

en: _Copy Text
nb: _Kopier tekst

en: _Save As…
nb: _Lagre som…

en: Credits
nb: Skapere

en: Legal
nb: Juridisk

en: Acknowledgements
nb: Anerkjennelser

en: Screenshot Copied to Clipboard
nb: Skjermbilde kopiert utklippstavlen

en: Adaptive Preview
nb: Fleksibel visning

en: Display
nb: Skjerm

en: Device
nb: Enhet

en: Width
nb: Bredde

en: Height
nb: Høyde

en: Rotate
nb: Roter

en: Rotate Left
nb: Roter mot venstre

en: Rotate Right
nb: Roter mot høyre

en: Shell
nb: System

en: Preset
nb: Oppsett

en: Top Bar
nb: Topplinje

en: Bottom Bar
nb: Bunnlinje

en: Window Controls
nb: Vinduskontroller

en: View
nb: Visning

en: Scale to Fit
nb: Tilpass vindu

note: Translators: screen bezel, e.g. on a phone
en: Highlight Bezel
nb: Fremhev ramme

en: Toggle Sidebar
nb: Sidelinje

en: Exit
nb: Avslutt

en: Screenshot
nb: Ta skjermbilde

en: Desktop Shell
nb: GNOME på skrivebord

en: Mobile Shell
nb: GNOME på mobil

en: Fullscreen
nb: Fullskjerm

en: Custom
nb: Tilpasset

en: Generic Phone
nb: Typisk telefon

en: Generic Tablet
nb: Typisk nettbrett

en: Avatar of %s
nb: %s sitt profilbilde

en: Back
nb: Tilbake

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
nb: Søk

en: Apply
nb: Bruk

en: No Preference
nb: Ingen preferanse

en: Prefer Dark
nb: Foretrekk mørkt

en: Prefer Light
nb: Foretrekk lyst

en: Blue
nb: Blå

en: Teal
nb: Turkis

en: Green
nb: Grønn

en: Yellow
nb: Gul

en: Orange
nb: Oransje

en: Red
nb: Rød

en: Pink
nb: Rosa

en: Purple
nb: Lilla

en: Slate
nb: Grå

en: System Appearance
nb: System-utseende

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
nb: Overstyr innstillinger for denne appen. De vil bli nullstilt når inspektørverktøyet lukkes.

en: System Supports Color Schemes
nb: System støtter fargemoduser

en: Preferred Color Scheme
nb: Gjeldende fargemodus

en: Accent Color
nb: Systemfarge

en: System Supports Accent Colors
nb: System støtter systemfarger

en: Preferred Accent Color
nb: Gjeldende systemfarge

en: Accessibility
nb: Tilgjengelighet

en: High Contrast
nb: Høy kontrast

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
nb: Test appen med bestemte skjermstørrelser for å simulere en mobil enhet. Åpne visningen direkte i hvilket som helst vindu ved å bruke Ctrl+Shift+M

en: Hide Password
nb: Skjul passord

en: Show Password
nb: Vis passord

en: Caps Lock is on
nb: Caps Lock er på

en: _Show Password
nb: _Vis passord

en: Untitled page
nb: Uten tittel

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Search preferences
nb: Søk etter innstillinger

en: No Results Found
nb: Ingen treff

en: Try a different search
nb: Prøv et annet søk

en: Try a different search.
nb: Prøv et annet søk.

en: Close the window
nb: Lukk vindu

en: More Options
nb: Flere valg

en: View Open Tabs
nb: Vis åpne faner

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
nb[0]: %u fane
nb[1]: %u faner

en: Search Tabs
nb: Søk etter faner

en: Search tabs
nb: Søk etter faner

en: No Open Tabs
nb: Ingen åpne faner

en: No Tabs Found
nb: Fant ingen faner

en: New _Tab
nb: Ny _fane

en: Close Tab
nb: Lukk fane

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
nb: Ny beskjed: %s, knapp: %s

en: A toast appeared: %s
nb: Ny beskjed: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
nb: Ny beskjed, knapp: %s

en: A toast appeared
nb: Ny beskjed

en: Dismiss
nb: Lukk
