libadwaita main - en to nl translation catalogue (95 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
nl: GNU General Public License, versie 2 of later

en: GNU General Public License, version 3 or later
nl: GNU General Public License, versie 3 of later

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
nl: GNU General Public License, versie 2.1 of later

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
nl: GNU Lesser General Public License, versie 3 of later

en: BSD 2-Clause License
nl: BSD-2-clausulelicentie

en: The MIT License (MIT)
nl: De MIT-licentie (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
nl: GNU General Public License, alleen versie 2

en: GNU General Public License, version 3 only
nl: GNU General Public License, alleen versie 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
nl: GNU Lesser General Public License, alleen versie 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
nl: GNU Lesser General Public License, alleen versie 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
nl: GNU Affero General Public License, versie 3 of later

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
nl: GNU Affero General Public License, alleen versie 3

en: BSD 3-Clause License
nl: BSD-3-clausulelicentie

en: Apache License, Version 2.0
nl: Apache-licentie, versie 2.0

en: BSD Zero-Clause License
nl: BSD-0-clausulelicentie

en: Code by
nl: Code door

en: Design by
nl: Ontwerp door

en: Artwork by
nl: Grafisch werk door

en: Documentation by
nl: Documentatie door

en: Translated by
nl: Vertaald door

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
nl: Deze toepassing wordt geleverd zonder enige vorm van garantie. Zie de <a href="%s">%s</a> voor details.

en: This Application
nl: Deze toepassing

en: Version %s
nl: Versie %s

en: Unable to parse release notes:
nl: Kon uitgaveopmerkingen niet verwerken:

en: Line: %d, character: %d
nl: Regel: %d, teken: %d

en: Copied to clipboard
nl: Gekopieerd naar klembord

en: Unable to save debugging information
nl: Kan foutopsporingsinformatie niet opslaan

en: Close
nl: Sluiten

en: Save debugging information
nl: Foutopsporingsinformatie opslaan

en: About
nl: Over

en: _What’s New
nl: _Wat is er nieuw

en: _Support Questions
nl: Ondersteuning_svragen

en: _Report an Issue
nl: Een p_robleem melden

en: _Troubleshooting
nl: _Probleemoplossing

en: _Credits
nl: M_et dank aan

en: _Legal
nl: _Juridisch

en: _Acknowledgements
nl: D_ankbetuigingen

en: What’s New
nl: Wat is er nieuw

en: Troubleshooting
nl: Probleemoplossing

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
nl: Om te helpen bij het oplossen van problemen, kunt u uw foutopsporingsinformatie bekijken. Deze informatie kan de toepassingsontwikkelaars helpen bij het diagnosticeren van eventuele problemen die u tegenkomt.

en: _Debugging Information
nl: _Foutopsporingsinformatie

en: Debugging Information
nl: Foutopsporingsinformatie

en: _Copy Text
nl: Tekst _kopiëren

en: _Save As…
nl: Op_slaan als…

en: Credits
nl: Met dank aan

en: Legal
nl: Juridisch

en: Acknowledgements
nl: Dankbetuigingen

en: Back
nl: Terug

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
nl: Zoeken

en: Apply
nl: Toepassen

en: No Preference
nl: Geen voorkeur

en: Prefer Dark
nl: Donkere versie verkiezen

en: Prefer Light
nl: Lichte versie verkiezen

en: Blue
nl: Blauw

en: Teal
nl: Groenblauw

en: Green
nl: Groen

en: Yellow
nl: Geel

en: Orange
nl: Oranje

en: Red
nl: Rood

en: Pink
nl: Roze

en: Purple
nl: Paars

en: Slate
nl: Leigrijs

en: System Appearance
nl: Uiterlijk van systeem

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
nl: Overschrijf de instellingen voor deze toepassingen. Wanneer u het inspectiehulpmiddel sluit zullen de instellingen hersteld worden.

en: System Supports Color Schemes
nl: Het systeem ondersteunt kleurenschema’s

en: Preferred Color Scheme
nl: Voorkeurskleurenschema

en: Accent Color
nl: Accentkleur

en: System Supports Accent Colors
nl: Het systeem ondersteunt accentkleuren

en: Preferred Accent Color
nl: Voorkeursaccentkleur

en: Accessibility
nl: Toegankelijkheid

en: High Contrast
nl: Hoog contrast

en: Hide Password
nl: Wachtwoord verbergen

en: Show Password
nl: Wachtwoord tonen

en: Caps Lock is on
nl: Caps lock is ingeschakeld

en: _Show Password
nl: Wachtwoord _tonen

en: Untitled page
nl: Naamloze pagina

en: Preferences
nl: Voorkeuren

en: Search preferences
nl: Voorkeuren voor zoeken

en: No Results Found
nl: Geen resultaten gevonden

en: Try a different search
nl: Probeer een andere zoekopdracht

en: Try a different search.
nl: Probeer een andere zoekopdracht.

en: Close the window
nl: Venster sluiten

en: More Options
nl: Meer opties

en: View Open Tabs
nl: Open tabbladen bekijken

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
nl[0]: %u tabblad
nl[1]: %u tabbladen

en: Search Tabs
nl: Tabbladen doorzoeken

en: Search tabs
nl: Tabbladen doorzoeken

en: No Open Tabs
nl: Geen open tabbladen

en: No Tabs Found
nl: Geen tabbladen gevonden

en: New _Tab
nl: Nieuw _tabblad

en: Close Tab
nl: Tabblad sluiten

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
nl: Er is een pop-upmelding verschenen: %s, met een knop: %s

en: A toast appeared: %s
nl: Er is een pop-upmelding verschenen: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
nl: Er is een pop-upmelding verschenen, met een knop: %s

en: A toast appeared
nl: Er is een pop-upmelding verschenen
