libadwaita main - en to id translation catalogue (124 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
id: GNU General Public License, versi 2 atau setelahnya

en: GNU General Public License, version 3 or later
id: GNU General Public License, versi 3 atau setelahnya

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
id: GNU Lesser General Public License, versi 2.1 atau setelahnya

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
id: GNU Lesser General Public License, versi 3 atau setelahnya

en: BSD 2-Clause License
id: Lisensi BSD 2-Clause

en: The MIT License (MIT)
id: Lisensi MIT (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
id: GNU General Public License, hanya versi 2

en: GNU General Public License, version 3 only
id: GNU General Public License, hanya versi 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
id: GNU Lesser General Public License, hanya versi 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
id: GNU Lesser General Public License, hanya versi 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
id: GNU Affero General Public License, versi 3 atau setelahnya

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
id: GNU Affero General Public License, hanya versi 3

en: BSD 3-Clause License
id: Lisensi BSD 3-Clause

en: Apache License, Version 2.0
id: Lisensi Apache, Versi 2.0

en: BSD Zero-Clause License
id: Lisensi Tanpa Klausul BSD

en: Code by
id: Kode oleh

en: Design by
id: Desain oleh

en: Artwork by
id: Karya Seni oleh

en: Documentation by
id: Dokumentasi oleh

en: Translated by
id: Diterjemahkan oleh

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
id: Aplikasi ini hadir tanpa jaminan sama sekali. Lihat <a href="%s">%s</a> untuk detailnya .

en: This Application
id: Aplikasi Ini

en: Version %s
id: Versi %s

en: Unable to parse release notes:
id: Tidak dapat mengurai catatan rilis:

en: Line: %d, character: %d
id: Baris: %d, karakter: %d

en: Copied to clipboard
id: Disalin ke papan klip

en: Unable to save debugging information
id: Tidak dapat menyimpan informasi pengawakutuan

en: Close
id: Tutup

en: Save debugging information
id: Simpan informasi pengawakutuan

en: Other Apps by %s
id: Aplikasi Lain oleh %s

en: Other Apps
id: Aplikasi Lain

en: About
id: Tentang

en: _What’s New
id: Apa _yang Baru

en: _Details
id: _Detail

en: _Website
id: Situs _Web

en: _Support Questions
id: Pertanyaan Du_kungan

en: _Report an Issue
id: Lapo_rkan Masalah

en: _Troubleshooting
id: _Penyelesaian Masalah

en: _Credits
id: _Kredit

en: _Acknowledgements
id: Uc_apan Terima Kasih

en: What’s New
id: Apa yang Baru

en: Details
id: Detail

en: Troubleshooting
id: Penyelesaian Masalah

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
id: Untuk membantu pemecahan masalah, Anda dapat melihat informasi pengawakutuan. Memberikan informasi ini kepada pengembang aplikasi dapat membantu mendiagnosis masalah yang Anda temui saat melaporkan masalah.

en: _Debugging Information
id: Informasi _Pengawakutuan

en: Debugging Information
id: Informasi Pengawakutuan

en: _Copy Text
id: S_alin Teks

en: _Save As…
id: _Simpan Sebagai…

en: Credits
id: Kredit

en: Legal
id: Hukum

en: Acknowledgements
id: Ucapan Terima Kasih

en: Screenshot Copied to Clipboard
id: Cuplikan Layar Disalin ke Papan Klip

en: Adaptive Preview
id: Pratinjau Adaptif

en: Display
id: Tampilan

en: Device
id: Perangkat

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Rotate
id: Putar

en: Rotate Left
id: Putar Kiri

en: Rotate Right
id: Putar Kanan

en: Preset
id: Pratata

en: Top Bar
id: Bar Atas

en: Bottom Bar
id: Bilah Dasar

en: Window Controls
id: Kontrol Jendela

en: View
id: Tampilan

en: Scale to Fit
id: Paskan Skala

en: Highlight Bezel
id: Sorot Bezel

en: Toggle Sidebar
id: Jungkitkan Bilah Sisi

en: Exit
id: Keluar

en: Screenshot
id: Cuplikan Layar

en: Desktop Shell
id: Shell Desktop

en: Mobile Shell
id: Shell Seluler

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: Custom
id: Ubahan

en: Generic Phone
id: Telepon Generik

en: Generic Tablet
id: Tablet Generik

en: Avatar of %s
id: Avatar dari %s

en: Back
id: Kembali

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
id: Cari

en: Apply
id: Terapkan

en: No Preference
id: Tiada Preferensi

en: Prefer Dark
id: Lebih Suka Gelap

en: Prefer Light
id: Lebih Suka Terang

en: Blue
id: Biru

en: Green
id: Hijau

en: Yellow
id: Kuning

en: Orange
id: Jingga

en: Red
id: Merah

en: Purple
id: Ungu

en: System Appearance
id: Tampilan Sistem

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
id: Mengesampingkan pengaturan untuk aplikasi ini. Akan diatur ulang pada saat menutup peninjau.

en: System Supports Color Schemes
id: Sistem Mendukung Skema-skema Warna

en: Preferred Color Scheme
id: Skema Warna yang Disukai

en: Accent Color
id: Warna Aksen

en: System Supports Accent Colors
id: Sistem Mendukung Warna Aksen

en: Preferred Accent Color
id: Warna Aksen Pilihan

en: Accessibility
id: Aksesibilitas

en: High Contrast
id: Kontras Tinggi

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
id: Menguji aplikasi pada ukuran layar tertentu untuk mensimulasikan lingkungan seluler. Buka pratinjau secara langsung pada jendela yang didukung menggunakan Shift+Ctrl+M

en: Hide Password
id: Sembunyikan Kata Sandi

en: Show Password
id: Tampilkan Kata Sandi

en: Caps Lock is on
id: Caps Lock menyala

en: _Show Password
id: Tampilkan Kata _Sandi

en: Untitled page
id: Halaman tanpa judul

en: Preferences
id: Preferensi

en: Search preferences
id: Preferensi Pencarian

en: No Results Found
id: Tak Ada Hasil yang Ditemukan

en: Try a different search
id: Cobalah pencarian lain

en: Try a different search.
id: Cobalah pencarian lain.

en: Close the window
id: Tutup jendela

en: More Options
id: Opsi Lainnya

en: View Open Tabs
id: Lihat Tab yang Terbuka

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
id[0]: Tab %u

en: Search Tabs
id: Tab Pencarian

en: Search tabs
id: Tab pencarian

en: No Open Tabs
id: Tidak Ada Tab yang Terbuka

en: No Tabs Found
id: Tidak Ada Tab yang Ditemukan

en: New _Tab
id: _Tab Baru

en: Close Tab
id: Tutup Tab

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
id: Sebuah toast muncul: %s, memiliki tombol: %s

en: A toast appeared: %s
id: Suatu toast muncul: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
id: Sebuah toast muncul, memiliki tombol: %s

en: A toast appeared
id: Suatu toast muncul

en: Dismiss
id: Tutup
