libadwaita main - en to ru translation catalogue (129 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
ru: GNU General Public License, версии 2 или позднее

en: GNU General Public License, version 3 or later
ru: GNU General Public License, версии 3 или позднее

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
ru: GNU Lesser General Public License, версии 2.1 или позднее

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
ru: GNU Lesser General Public License, версии 3 или позднее

en: GNU General Public License, version 2 only
ru: GNU General Public License, только версии 2

en: GNU General Public License, version 3 only
ru: GNU General Public License, только версии 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
ru: GNU Lesser General Public License, только версии 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
ru: GNU Lesser General Public License, только версии 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
ru: GNU Affero General Public License, версии 3 или позднее

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
ru: GNU Affero General Public License, только версии 3

en: Apache License, Version 2.0
ru: Apache License, версии 2.0

en: Code by
ru: Код

en: Design by
ru: Проект

en: Artwork by
ru: Художественная работа

en: Documentation by
ru: Документация

en: Translated by
ru: Перевод

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
ru: Это приложение распространяется без каких-либо гарантий. Подробнее в <a href="%s">%s</a>.

en: This Application
ru: Данное приложение

en: Version %s
ru: Версия %s

en: Unable to parse release notes:
ru: Невозможно разобрать примечания к выпуску:

en: Line: %d, character: %d
ru: Строка: %d, символ: %d

en: Copied to clipboard
ru: Скопировано в буфер обмена

en: Unable to save debugging information
ru: Невозможно сохранить отладочную информацию

en: Close
ru: Закрыть

en: Save debugging information
ru: Сохранить отладочную информацию

en: Other Apps by %s
ru: Другие приложения от %s

en: Other Apps
ru: Другие приложения

en: About
ru: О приложении

en: What’s _New
ru: Что _нового

en: _Details
ru: _Подробности

en: _Website
ru: В_еб-сайт

en: _Support Questions
ru: _Вопросы к поддержке

en: _Report an Issue
ru: _Сообщить о проблеме

en: _Troubleshooting
ru: Ус_транение неполадок

en: _Credits
ru: _Участники

en: _Legal
ru: _Правовые сведения

en: _Acknowledgements
ru: _Благодарности

en: What’s New
ru: Что нового

en: Details
ru: Подробности

en: Troubleshooting
ru: Устранение неполадок

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
ru: Чтобы помочь в устранении неполадок, вы можете просмотреть отладочную информацию. Предоставление этой информации разработчикам приложений может помочь диагностировать любые проблемы, с которыми вы сталкиваетесь, когда сообщаете о проблеме.

en: _Debugging Information
ru: _Отладочная информация

en: Debugging Information
ru: Отладочная информация

en: _Copy Text
ru: _Копировать текст

en: _Save As…
ru: _Сохранить как…

en: Credits
ru: Участники

en: Legal
ru: Правовые сведения

en: Acknowledgements
ru: Благодарности

en: Screenshot Copied to Clipboard
ru: Снимок экрана скопирован в буфер обмена

en: Adaptive Preview
ru: Адаптивный предпросмотр

en: Display
ru: Дисплей

en: Device
ru: Устройство

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: Rotate
ru: Повернуть

en: Rotate Left
ru: Повернуть влево

en: Rotate Right
ru: Повернуть вправо

en: Shell
ru: Оболочка

en: Preset
ru: Предустановка

en: Top Bar
ru: Верхняя панель

en: Bottom Bar
ru: Нижняя панель

en: Window Controls
ru: Кнопки окна

en: View
ru: Вид

en: Scale to Fit
ru: Подогнать по размеру

note: Translators: screen bezel, e.g. on a phone
en: Highlight Bezel
ru: Подсвечивать рамку

en: Toggle Sidebar
ru: Переключить боковую панель

en: Exit
ru: Выйти

en: Take Screenshot
ru: Сделать снимок экрана

[ctx: Shell preset]
en: Desktop Shell
ru: Настольная

[ctx: Shell preset]
en: Mobile Shell
ru: Мобильная

[ctx: Shell preset]
en: Fullscreen
ru: Полноэкранная

[ctx: Shell preset]
en: Custom
ru: Пользовательская

[ctx: Device preset]
en: Generic Phone
ru: Обычный телефон

[ctx: Device preset]
en: Generic Tablet
ru: Обычный планшет

[ctx: Device preset]
en: Custom
ru: Пользовательское

en: Avatar of %s
ru: Аватар %s

en: Back
ru: Назад

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
ru: Найти

en: Apply
ru: Применить

en: No Preference
ru: Без предпочтений

en: Prefer Dark
ru: Предпочитать темную

en: Prefer Light
ru: Предпочитать светлую

en: Blue
ru: Синий

en: Teal
ru: Бирюзовый

en: Green
ru: Зеленый

en: Yellow
ru: Желтый

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Red
ru: Красный

en: Pink
ru: Розовый

en: Purple
ru: Фиолетовый

en: Slate
ru: Серо-голубой

en: System Appearance
ru: Внешний вид системы

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
ru: Переопределите настройки для этого приложения. Они будут сброшены после закрытия инспектора.

en: System Supports Color Schemes
ru: Система поддерживает цветовые схемы

en: Preferred Color Scheme
ru: Предпочтительная цветовая схема

en: Accent Color
ru: Акцентный цвет

en: System Supports Accent Colors
ru: Система поддерживает акцентные цвета

en: Preferred Accent Color
ru: Предпочтительный акцентный цвет

en: Accessibility
ru: Специальные возможности

en: High Contrast
ru: Высокая контрастность

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
ru: Тестирование приложения при определенных размерах экрана для имитации мобильной среды. Откройте предпросмотр непосредственно в любом поддерживаемом окне с помощью Shift+Ctrl+M

en: Hide Password
ru: Скрыть пароль

en: Show Password
ru: Показать пароль

en: Caps Lock is on
ru: Caps Lock включен

en: _Show Password
ru: _Показать пароль

en: Untitled page
ru: Безымянная страница

en: Preferences
ru: Параметры

en: Search preferences
ru: Поиск параметров

en: No Results Found
ru: Результатов не найдено

en: Try a different search
ru: Попробуйте другой поисковый запрос

en: Try a different search.
ru: Попробуйте другой поисковый запрос.

en: Close the window
ru: Закрыть окно

en: Keyboard Shortcuts
ru: Комбинации клавиш

en: Search shortcuts
ru: Поиск комбинаций

en: No Shortcut
ru: Нет комбинации

en: More Options
ru: Дополнительные параметры

en: View Open Tabs
ru: Просмотреть открытые вкладки

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
ru[0]: %u вкладка
ru[1]: %u вкладки
ru[2]: %u вкладок

en: Search Tabs
ru: Поиск вкладок

en: Search tabs
ru: Поиск вкладок

en: No Open Tabs
ru: Нет открытых вкладок

en: No Tabs Found
ru: Вкладки не найдены

en: New _Tab
ru: Новая _вкладка

en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
ru: Появился тост: %s, кнопка: %s

en: A toast appeared: %s
ru: Появился тост: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
ru: Появился тост, кнопка: %s

en: A toast appeared
ru: Появился тост

en: Dismiss
ru: Отклонить
