libadwaita main - en to sr translation catalogue (133 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
sr: Gnuova Opšta javna licenca, 2. izdanje ili novije

en: GNU General Public License, version 3 or later
sr: Gnuova Opšta javna licenca, izdanje 3 ili novije

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, izdanje 2.1 ili novije

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, izdanje 3 ili novije

en: BSD 2-Clause License
sr: BSD dozvola 2-uslova

en: The MIT License (MIT)
sr: MIT-ova dozvola (MIT)

en: Artistic License 2.0
sr: Umetnička dozvola 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
sr: Gnuova Opšta javna licenca, samo izdanje 2

en: GNU General Public License, version 3 only
sr: Gnuova Opšta javna licenca, samo izdanje 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, samo izdanje 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
sr: Gnuova Manja opšta javna licenca, samo izdanje 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
sr: Gnuova Afero Opšta javna licenca, izdanje 3 ili novije

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
sr: Gnuova Afero opšta javna licenca, samo izdanje 3

en: BSD 3-Clause License
sr: BSD dozvola 3-uslova

en: Apache License, Version 2.0
sr: Apač dozvola, izdanje 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
sr: Mozilina javna dozvola 2.0

en: BSD Zero-Clause License
sr: BSD dozvola 0-uslova

en: Code by
sr: Kod

en: Design by
sr: Dizajn

en: Artwork by
sr: Grafika

en: Documentation by
sr: Dokumentacija

en: Translated by
sr: Prevod

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
sr: Ovaj program se isporučuje bez ikakve garancije. Za više podataka, posetite <a href="%s">%s</a>.

en: This Application
sr: Ovaj program

en: Version %s
sr: Izdanje %s

en: Unable to parse release notes:
sr: Ne mogu da pročitam beleške o izdanju:

en: Line: %d, character: %d
sr: Red: %d, znak: %d

en: Copied to clipboard
sr: Kopirano u ostavu

en: Unable to save debugging information
sr: Ne mogu da sačuvam podatke za popravljanje grešaka

en: Close
sr: Zatvori

en: Save debugging information
sr: Sačuvaj podatke za otklanjanje grešaka

en: Other Apps by %s
sr: Ostali programi od %s

en: Other Apps
sr: Ostali programi

en: About
sr: O programu

en: _What’s New
sr: Š_ta je novo

en: _Details
sr: Poje_dinosti

en: _Website
sr: _Veb stranica

en: _Support Questions
sr: Pit_anja podrške

en: _Report an Issue
sr: P_rijavi problem

en: _Troubleshooting
sr: Rešavanje pro_blema

en: _Credits
sr: Zaslu_ge

en: _Legal
sr: Pra_vno

en: _Acknowledgements
sr: Z_ahvalnice

en: What’s New
sr: Šta je novo

en: Details
sr: Pojedinosti

en: Troubleshooting
sr: Rešavanje problema

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
sr: Da biste pomogli u rešavanju problema, možete pogledati vaše podatke za rešavanje grešaka. Dostavljanje ovih podataka programerima aplikacije može pomoći u traženju uzroka, kada prijavite problem.

en: _Debugging Information
sr: Po_daci za rešavanje grešaka

en: Debugging Information
sr: Podaci za rešavanje grešaka

en: _Copy Text
sr: _Kopiraj tekst

en: _Save As…
sr: _Sačuvaj kao…

en: Credits
sr: Zasluge

en: Legal
sr: Pravno

en: Acknowledgements
sr: Zahvalnice

en: Screenshot Copied to Clipboard
sr: Snimak ekrana je kopiran u ostavu

en: Adaptive Preview
sr: Prilagodljiv p	regled

en: Display
sr:  Ekran

en: Device
sr: Uređaj

en: Width
sr: Širina

en: Height
sr: Visina

en: Rotate
sr: Rotiraj

en: Rotate Left
sr: Rotiraj ulevo

en: Rotate Right
sr: Rotiraj udesno

en: Shell
sr: Školjka

en: Preset
sr: Unapred podešeno

en: Top Bar
sr: Gornja traka

en: Bottom Bar
sr: Donja traka

en: Window Controls
sr: Kontrole prozora

en: View
sr: Prikaz

en: Scale to Fit
sr: Uklopi na veličinu

note: Translators: screen bezel, e.g. on a phone
en: Highlight Bezel
sr: Istakni okvir

en: Toggle Sidebar
sr: Prikaži bočnu traku

en: Exit
sr: Izađi

en: Screenshot
sr: Snimak ekrana

en: Desktop Shell
sr: Školjka radne površine

en: Mobile Shell
sr: Mobilna školjka

en: Phosh
sr: Foš

en: Fullscreen
sr: Prikaz preko celog ekrana

en: Custom
sr: Prilagođeno

en: Generic Phone
sr: Uobičajeni telefon

en: Generic Tablet
sr: Uobičajeni tablet

en: Avatar of %s
sr: Avatar od %s

en: Back
sr: Nazad

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
sr: Traži

en: Apply
sr: Primeni

en: No Preference
sr: Nema postavki

en: Prefer Dark
sr: Prednost tamnoj

en: Prefer Light
sr: Prednost svetloj

en: Blue
sr: Plava

en: Teal
sr: Plavo-zelena

en: Green
sr: Zelena

en: Yellow
sr: Žuta

en: Orange
sr: Narandžasta

en: Red
sr: Crvena

en: Pink
sr: Roze

en: Purple
sr: Ljubičasta

en: Slate
sr: Sivkasta

note: Translators: The name of the library, not the stylesheet
en: Adwaita
sr: Advajta

en: System Appearance
sr: Izgled sistema

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
sr: Prevaziđite podešavanja za ovaj program. Biće vraćena nakon zatvaranja inspektora.

en: System Supports Color Schemes
sr: Sistem podržava šeme boja

en: Preferred Color Scheme
sr: Željena šema boja

en: Accent Color
sr: Boja naglašavanja

en: System Supports Accent Colors
sr: Sistem podržava boje naglašavanja

en: Preferred Accent Color
sr: Željena boja naglašavanja

en: Accessibility
sr: Pristupačnost

en: High Contrast
sr: Veliki kontrast

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
sr: Testirajte program na određenim veličinama ekrana da bi simulirali mobilno okruženje. Otvorite prikaz u bilo kom podržanom prozoru pomoću Shift+Ctrl+M

en: Hide Password
sr: Sakrij lozinku

en: Show Password
sr: Prikaži lozinku

en: Caps Lock is on
sr: Uključena su velika slova

en: _Show Password
sr: Pr_ikaži lozinku

en: Untitled page
sr: Neimenovana stranica

en: Preferences
sr: Postavke

en: Search preferences
sr: Postavke pretrage

en: No Results Found
sr: Nisam pronašao rezultate

en: Try a different search
sr: Pokušajte drugačiju pretragu

en: Try a different search.
sr: Pokušajte drugačiju pretragu.

en: Close the window
sr: Zatvori prozor

en: More Options
sr: Više opcija

en: View Open Tabs
sr: Pogledaj otvorene jezičke

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
sr[0]: %u jezičak
sr[1]: %u jezička
sr[2]: %u jezičaka
sr[3]: Jedan jezičak

en: Search Tabs
sr: Pretraži jezičke

en: Search tabs
sr: Pretraži jezičke

en: No Open Tabs
sr: Nema otvorenih jezičaka

en: No Tabs Found
sr: Nema pronađenih jezičaka

en: New _Tab
sr: Novi _jezičak

en: Close Tab
sr: Zatvori jezičak

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
sr: Obaveštenje se pojavilo: %s, ima dugme: %s

en: A toast appeared: %s
sr: Obaveštenje se pojavilo: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
sr: Obaveštenje sa dugmetom se pojavilo: %s

en: A toast appeared
sr: Obaveštenje se pojavilo

en: Dismiss
sr: Odbaci
