libhandy master - en to pt translation catalogue (141 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), versão 2 ou posterior

en: GNU General Public License, version 3 or later
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), versão 3 ou posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), versão 2.1 ou posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), versão 3 ou posterior

en: BSD 2-Clause License
pt: Licença BSD 2-Cláusulas

en: The MIT License (MIT)
pt: A Licença do MIT (MIT)

en: Artistic License 2.0
pt: Licença Artística 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), apenas versão 2

en: GNU General Public License, version 3 only
pt: Licença Pública Geral GNU (GPL), apenas versão 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), apenas versão 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
pt: Licença Pública Geral Reduzida GNU (LGPL), apenas versão 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
pt: Licença Pública Geral GNU Affero (GPL), versão 3 ou posterior

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
pt: Licença Pública Geral GNU Affero (GPL), apenas versão 3

en: BSD 3-Clause License
pt: Licença BSD 3-Cláusulas

en: Apache License, Version 2.0
pt: Licença Apache, versão 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
pt: Licença Pública Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
pt: Licença BSD Zero-Cláusulas

en: Code by
pt: Código por

en: Design by
pt: Design por

en: Artwork by
pt: Arte gráfica por

en: Documentation by
pt: Documentação por

en: Translated by
pt: Traduzido por

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
pt: Esta aplicação vem sem absolutamente nenhuma garantia. Clique em <a href="%s">%s</a> para ver os detalhes.

en: This Application
pt: Esta aplicação

en: Version %s
pt: Versão %s

en: Unable to parse release notes:
pt: Não foi possível analisar as notas de lançamento:

en: Line: %d, character: %d
pt: Linha: %d, carácter: %d

en: Copied to clipboard
pt: Copiado para a área de transferência

en: Unable to save debugging information
pt: Não foi possível guardar a informação de depuração

en: Close
pt: Fechar

en: Save debugging information
pt: Guardar informação de depuração

en: Other Apps by %s
pt: Outras aplicações de %s

en: Other Apps
pt: Outras Aplicações

en: About
pt: Acerca

en: What’s _New
pt: _Novidades

en: _Details
pt: _Detalhes

en: _Website
pt: _Página web

en: _Support Questions
pt: Perguntas de _suporte

en: _Report an Issue
pt: _Reportar um problema

en: _Troubleshooting
pt: Resolução de _problemas

en: _Credits
pt: _Créditos

en: _Legal
pt: Aviso _legal

en: _Acknowledgements
pt: _Agradecimentos

en: What’s New
pt: Novidades

en: Details
pt: Detalhes

en: Troubleshooting
pt: Resolução de problemas

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
pt: Para ajudar na resolução de problemas, pode ver a sua informação de depuração. Fornecer esta informação aos criadores/programadores da aplicação pode ajudar a diagnosticar quaisquer problemas que encontre ao reportar um problema.

en: _Debugging Information
pt: Informação de _depuração

en: Debugging Information
pt: Informação de depuração

en: _Copy Text
pt: _Copiar texto

en: _Save As…
pt: _Guardar como…

en: Credits
pt: Créditos

en: Legal
pt: Aviso legal

en: Acknowledgements
pt: Agradecimentos

en: Screenshot Copied to Clipboard
pt: Captura de ecrã copiada para a área de transferência

en: Adaptive Preview
pt: Pré-visualização adaptativa

en: Display
pt: Ecrã

en: Device
pt: Dispositivo

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: Rotate
pt: Rodar

en: Rotate Left
pt: Rodar à esquerda

en: Rotate Right
pt: Rodar à direita

en: Preset
pt: Predefinição

en: Top Bar
pt: Barra de topo

en: Bottom Bar
pt: Barra de fundo

en: Window Controls
pt: Controlos de janela

en: View
pt: Ver

en: Scale to Fit
pt: Adaptar à dimensão

note: Translators: screen bezel, e.g. on a phone
en: Highlight Bezel
pt: Moldura de foco

en: Toggle Sidebar
pt: Ativar/desativar barra lateral

en: Exit
pt: Sair

en: Take Screenshot
pt: Captura de ecrã

[ctx: Shell preset]
en: Desktop Shell
pt: Shell de Computador

[ctx: Shell preset]
en: Mobile Shell
pt: Shell de Telemóvel

[ctx: Shell preset]
en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

[ctx: Shell preset]
en: Custom
pt: Personalização

[ctx: Device preset]
en: Generic Phone
pt: Telefone genérico

[ctx: Device preset]
en: Generic Tablet
pt: Tablet genérico

[ctx: Device preset]
en: Custom
pt: Personalização

en: Avatar of %s
pt: Avatar de %s

en: Back
pt: Recuar

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
pt: Pesquisar

en: Apply
pt: Aplicar

[ctx: view switcher button badge]
en: Attention requested.
pt: Atenção requerida.

[ctx: view switcher button badge]
en: Has a badge: more than 999.
pt: Tem um distintivo: Mais de 999.

[ctx: view switcher button badge]
en: Has a badge: %u.
pt: Tem um distintivo: %u.

en: No Preference
pt: Sem preferência

en: Prefer Dark
pt: Preferir escuro

en: Prefer Light
pt: Preferir claro

en: Blue
pt: Azul

en: Teal
pt: Verde-azulado

en: Green
pt: Verde

en: Yellow
pt: Amarelo

en: Orange
pt: Cor de laranja

en: Red
pt: Vermelho

en: Pink
pt: Cor-de-rosa

en: Purple
pt: Roxo

en: Slate
pt: Ardósia

en: System Appearance
pt: Aparência do sistema

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
pt: Substituir definições para esta aplicação. Serão reiniciadas ao fechar o inspector.

en: System Supports Color Schemes
pt: O sistema suporta esquemas de cores

en: Preferred Color Scheme
pt: Esquema de cores preferido

en: Accent Color
pt: Cor de destaque

en: System Supports Accent Colors
pt: O sistema suporta cores de destaque

en: Preferred Accent Color
pt: Cor de destaque preferida

en: Accessibility
pt: Acessibilidade

en: High Contrast
pt: Alto contraste

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
pt: Teste a aplicação em dimensões de ecrã específicas para simular um ecrã de telemóvel. Abra a pré-visualização diretamente em qualquer janela suportada utilizando Shift+Ctrl+M

en: _Open Link
pt: Abrir ligação

en: Copy _Link Address
pt: Copiar o endereço de ligação

en: Hide Password
pt: Ocultar palavra-passe

en: Show Password
pt: Mostrar palavra-passe

en: Caps Lock is on
pt: O Caps Lock está ligado

en: _Show Password
pt: _Mostrar palavra-passe

en: Untitled page
pt: Página sem título

en: Preferences
pt: Preferências

en: Search preferences
pt: Preferências de pesquisa

en: No Results Found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: Try a different search
pt: Tente outro critério de pesquisa

en: Try a different search.
pt: Tente uma pesquisa diferente.

en: Close the window
pt: Fechar a janela

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
pt: E

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
pt: D

en: Keyboard Shortcuts
pt: Atalhos de teclado

en: Search shortcuts
pt: Pesquisar atalhos

en: No Shortcut
pt: Sem atalhos

en: More Options
pt: Mais opções

en: View Open Tabs
pt: Ver separadores abertos

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
pt[0]: %u Separador
pt[1]: %u Separadores

en: Search Tabs
pt: Pesquisar Separadores

en: Search tabs
pt: Pesquisar separadores

en: No Open Tabs
pt: Nenhum separador aberto

en: No Tabs Found
pt: Nenhum separador encontrado

en: New _Tab
pt: Novo _separador

en: Close Tab
pt: Fechar separador

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
pt: Apareceu uma notificação: %s, tem um botão: %s

en: A toast appeared: %s
pt: Uma notificação apareceu: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
pt: Apareceu uma notificação, tem um botão: %s

en: A toast appeared
pt: Uma notificação apareceu

en: Dismiss
pt: Dispensar
