libhandy master - en to es_ES translation catalogue (139 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
es_ES: Licencia Pública General GNU, versión 2 o posterior

en: GNU General Public License, version 3 or later
es_ES: Licencia Pública General de GNU, versión 3 o posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
es_ES: Licencia Pública General Reducida de GNU, versión 2.1 o posterior

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
es_ES: Licencia Pública General Reducida de GNU, versión 3 o posterior

en: BSD 2-Clause License
es_ES: Licencia BSD modificada (de 2 cláusulas)

en: The MIT License (MIT)
es_ES: La licencia MIT (MIT)

en: Artistic License 2.0
es_ES: Licencia artística 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
es_ES: Licencia Pública General de GNU, sólo versión 2

en: GNU General Public License, version 3 only
es_ES: Licencia Pública General de GNU, sólo versión 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
es_ES: Licencia Pública General Reducida de GNU, sólo versión 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
es_ES: Licencia Pública General Reducida de GNU, sólo versión 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
es_ES: Licencia Pública General Affero de GNU, versión 3 o posterior

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
es_ES: Licencia Pública General Affero de GNU, sólo versión 3

en: BSD 3-Clause License
es_ES: Licencia BSD modificada (de 3 cláusulas)

en: Apache License, Version 2.0
es_ES: Licencia Apache, versión 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
es_ES: Licencia pública de Mozilla 2.0

en: BSD Zero-Clause License
es_ES: Licencia BSD Zero-Clause

en: Code by
es_ES: Código fuente por

en: Design by
es_ES: Diseño por

en: Artwork by
es_ES: Arte por

en: Documentation by
es_ES: Documentación por

en: Translated by
es_ES: Traducido por

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
es_ES: Este programa viene SIN NINGUNA GARANTÍA. Consulte la <a href="%s">%s</a> para obtener más detalles.

en: This Application
es_ES: Esta aplicación

en: Version %s
es_ES: Versión %s

en: Unable to parse release notes:
es_ES: No se pueden analizar las notas de publicación:

en: Line: %d, character: %d
es_ES: Línea %d carácter: %d

en: Copied to clipboard
es_ES: Copiado al portapapeles

en: Unable to save debugging information
es_ES: No se puede guardar la información de depuración

en: Close
es_ES: Cerrar

en: Save debugging information
es_ES: Guardar información de depuración

en: Other Apps by %s
es_ES: Otras aplicaciones por %s

en: Other Apps
es_ES: Otras aplicaciones

en: About
es_ES: Acerca de

en: What’s _New
es_ES: _Novedades

en: _Details
es_ES: _Detalles

en: _Website
es_ES: Página _Web

en: _Support Questions
es_ES: Preguntas de _soporte

en: _Report an Issue
es_ES: Infor_mar de un problema

en: _Troubleshooting
es_ES: _Resolución de problemas

en: _Credits
es_ES: _Créditos

en: _Acknowledgements
es_ES: A_gradecimientos

en: What’s New
es_ES: Novedades

en: Details
es_ES: Detalles

en: Troubleshooting
es_ES: Resolución de problemas

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
es_ES: Para ayudar en la solución de problemas, puede ver su información de depuración. Proporcionar esta información a los desarrolladores de aplicaciones puede ayudar a diagnosticar cualquier problema que encuentre cuando informe de un problema.

en: _Debugging Information
es_ES: _Información de depuración

en: Debugging Information
es_ES: Información de depuración

en: _Copy Text
es_ES: _Copiar texto

en: _Save As…
es_ES: Guardar _como…

en: Credits
es_ES: Créditos

en: Acknowledgements
es_ES: Agradecimientos

en: Screenshot Copied to Clipboard
es_ES: Captura copiada al portapapeles

en: Adaptive Preview
es_ES: Vista previa adaptativa

en: Display
es_ES: Pantalla

en: Device
es_ES: Dispositivo

en: Width
es_ES: Anchura

en: Height
es_ES: Altura

en: Rotate
es_ES: Rotar

en: Rotate Left
es_ES: Rotar a la izquierda

en: Rotate Right
es_ES: Girar a la derecha

en: Preset
es_ES: Configuración predefinida

en: Top Bar
es_ES: Barra superior

en: Bottom Bar
es_ES: Barra inferior

en: Window Controls
es_ES: Controles de ventana

en: View
es_ES: Ver

en: Scale to Fit
es_ES: Escalar hasta ajustar

note: Translators: screen bezel, e.g. on a phone
en: Highlight Bezel
es_ES: Resaltar el bisel

en: Toggle Sidebar
es_ES: Conmutar barra lateral

en: Exit
es_ES: Salir

en: Take Screenshot
es_ES: Capturar pantalla

[ctx: Shell preset]
en: Desktop Shell
es_ES: Consola de escritorio

[ctx: Shell preset]
en: Mobile Shell
es_ES: Consola móvil

[ctx: Shell preset]
en: Fullscreen
es_ES: Pantalla completa

[ctx: Shell preset]
en: Custom
es_ES: Personalizado

[ctx: Device preset]
en: Generic Phone
es_ES: Teléfono genérico

[ctx: Device preset]
en: Generic Tablet
es_ES: Tableta genérica

[ctx: Device preset]
en: Custom
es_ES: Personalizado

en: Avatar of %s
es_ES: Avatar de %s

en: Back
es_ES: Atrás

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
es_ES: Buscar

en: Apply
es_ES: Aplicar

[ctx: view switcher button badge]
en: Attention requested.
es_ES: Atención solicitada.

[ctx: view switcher button badge]
en: Has a badge: more than 999.
es_ES: Tiene una insignia: más de 999.

[ctx: view switcher button badge]
en: Has a badge: %u.
es_ES: Tiene una insignia: %u.

en: No Preference
es_ES: Sin preferencia

en: Prefer Dark
es_ES: Oscuro preferido

en: Prefer Light
es_ES: Claro preferido

en: Blue
es_ES: Azul

en: Teal
es_ES: Verde azulado

en: Green
es_ES: Verde

en: Yellow
es_ES: Amarillo

en: Orange
es_ES: Naranja

en: Red
es_ES: Rojo

en: Pink
es_ES: Rosa

en: Purple
es_ES: Morado

en: Slate
es_ES: Color pizarra

en: System Appearance
es_ES: Apariencia del sistema

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
es_ES: Anular las configuraciones para esta aplicación. Se reiniciarán al cerrar el inspector.

en: System Supports Color Schemes
es_ES: El sistema admite esquemas de color

en: Preferred Color Scheme
es_ES: Esquema de color preferido

en: Accent Color
es_ES: Color de resaltado

en: System Supports Accent Colors
es_ES: El sistema soporta colores de resaltado

en: Preferred Accent Color
es_ES: Color de resaltado preferido

en: Accessibility
es_ES: Accesibilidad

en: High Contrast
es_ES: Alto contraste

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
es_ES: Pruebe la aplicación en tamaños de pantalla específicos para simular un entorno móvil. Abra la vista previa directamente en cualquier ventana compatible con Shift+Ctrl+M

en: _Open Link
es_ES: A_brir enlace

en: Copy _Link Address
es_ES: Copiar _dirección de enlace

en: Hide Password
es_ES: Ocultar la contraseña

en: Show Password
es_ES: Mostrar la contraseña

en: Caps Lock is on
es_ES: Bloq Mayús está activada

en: _Show Password
es_ES: _Mostrar la contraseña

en: Untitled page
es_ES: Página sin título

en: Preferences
es_ES: Preferencias

en: Search preferences
es_ES: Buscar preferencias

en: No Results Found
es_ES: No se han encontrado resultados

en: Try a different search
es_ES: Pruebe a hacer una búsqueda diferente

en: Try a different search.
es_ES: Pruebe a hacer una búsqueda diferente.

en: Close the window
es_ES: Cerrar la ventana

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
es_ES: I

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
es_ES: D

en: Keyboard Shortcuts
es_ES: Atajos del teclado

en: Search shortcuts
es_ES: Buscar atajos

en: No Shortcut
es_ES: SIn atajo

en: More Options
es_ES: Más opciones

en: View Open Tabs
es_ES: Ver pestañas abiertas

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
es_ES[0]: %u pestaña
es_ES[1]: %u pestañas

en: Search Tabs
es_ES: Buscar pestañas

en: Search tabs
es_ES: Buscar pestañas

en: No Open Tabs
es_ES: No hay pestañas abiertas

en: No Tabs Found
es_ES: No se han encontrado pestañas

en: New _Tab
es_ES: Pestaña _nueva

en: Close Tab
es_ES: Cerrar pestaña

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
es_ES: Apareció una tostada: %s, tiene un botón: %s

en: A toast appeared: %s
es_ES: Apareció una tostada: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
es_ES: Apareció una tostada, tiene un botón: %s

en: A toast appeared
es_ES: Apareció una tostada

en: Dismiss
es_ES: Descartar
