libhandy master - en to fi translation catalogue (141 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), versio 2 tai myöhempi

en: GNU General Public License, version 3 or later
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), versio 3 tai myöhempi

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (LGPL), versio 2.1 tai myöhempi

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (LGPL), versio 3 tai myöhempi

en: BSD 2-Clause License
fi: 2-lausekkeinen BSD-lisenssi

en: The MIT License (MIT)
fi: MIT-lisenssi (MIT)

en: Artistic License 2.0
fi: Artistic-lisenssi 2.0

en: GNU General Public License, version 2 only
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), vain versio 2

en: GNU General Public License, version 3 only
fi: GNU General Public -lisenssi (GPL), vain versio 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (LGPL), vain versio 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
fi: GNU Lesser General Public -lisenssi (LGPL), vain versio 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
fi: GNU Affero General Public -lisenssi (AGPL), versio 3 tai myöhempi

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
fi: GNU Affero General Public -lisenssi (AGPL), vain versio 3

en: BSD 3-Clause License
fi: 3-lausekkeinen BSD-lisenssi

en: Apache License, Version 2.0
fi: Apache-lisenssi, versio 2.0

en: Mozilla Public License 2.0
fi: Mozilla Public -lisenssi 2.0

en: BSD Zero-Clause License
fi: 0-lausekkeinen BSD-lisenssi

en: Code by
fi: Koodaus

en: Design by
fi: Suunnittelu

en: Artwork by
fi: Taiteellinen työ

en: Documentation by
fi: Dokumentaatio

en: Translated by
fi: Käännös

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
fi: Tämä sovellus ei sisällä minkäänlaista takuuta. Lisätietoja <a href="%s">%s</a>.

en: This Application
fi: Tämä sovellus

en: Version %s
fi: Versio %s

en: Unable to parse release notes:
fi: Julkaisutietoja ei voitu jäsentää:

en: Line: %d, character: %d
fi: Rivi: %d, merkki: %d

en: Copied to clipboard
fi: Kopioitu leikepöydälle

en: Unable to save debugging information
fi: Vianjäljitystietoja ei voitu tallentaa

en: Close
fi: Sulje

en: Save debugging information
fi: Tallenna vianjäljitystiedot

en: Other Apps by %s
fi: Muut kehittäjän %s sovellukset

en: Other Apps
fi: Muut sovellukset

en: About
fi: Tietoja

en: What’s _New
fi: _Mitä uutta

en: _Details
fi: _Tiedot

en: _Website
fi: _Verkkosivusto

en: _Support Questions
fi: T_ukikysymykset

en: _Report an Issue
fi: _Ilmoita ongelmasta

en: _Troubleshooting
fi: _Ongelmanratkaisu

en: _Credits
fi: _Tekijät

en: _Legal
fi: _Lainopillinen

en: _Acknowledgements
fi: Tu_nnustukset

en: What’s New
fi: Mitä uutta

en: Details
fi: Tiedot

en: Troubleshooting
fi: Ongelmanratkaisu

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
fi: Voit katsoa ongelmanratkaisussa hyödyksi olevia vianjäljitystietoja. Näiden tietojen toimittaminen sovelluskehittäjille voi auttaa mahdollisten ongelmien selvittämisessä.

en: _Debugging Information
fi: _Vianjäljitystiedot

en: Debugging Information
fi: Vianjäljitystiedot

en: _Copy Text
fi: _Kopioi teksti

en: _Save As…
fi: _Tallenna nimellä…

en: Credits
fi: Tekijät

en: Legal
fi: Lainopillinen

en: Acknowledgements
fi: Tunnustukset

en: Screenshot Copied to Clipboard
fi: Kuvakaappaus kopioitu leikepöydälle

en: Adaptive Preview
fi: Mukautuva esikatselu

en: Display
fi: Näyttö

en: Device
fi: Laite

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Rotate
fi: Kierrä

en: Rotate Left
fi: Kierrä vasemmalle

en: Rotate Right
fi: Kierrä oikealle

en: Preset
fi: Esivalinta

en: Top Bar
fi: Yläpalkki

en: Bottom Bar
fi: Alapalkki

en: Window Controls
fi: Ikkunasäätimet

en: View
fi: Näytä

en: Scale to Fit
fi: Skaalaa sopimaan

note: Translators: screen bezel, e.g. on a phone
en: Highlight Bezel
fi: Korosta reunus

en: Toggle Sidebar
fi: Sivupalkki päällä/pois

en: Exit
fi: Lopeta

en: Take Screenshot
fi: Ota kuvakaappaus

[ctx: Shell preset]
en: Desktop Shell
fi: Shell-työpöytäversio

[ctx: Shell preset]
en: Mobile Shell
fi: Shell-mobiiliversio

[ctx: Shell preset]
en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

[ctx: Shell preset]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: Device preset]
en: Generic Phone
fi: Yleinen puhelin

[ctx: Device preset]
en: Generic Tablet
fi: Yleinen tabletti

[ctx: Device preset]
en: Custom
fi: Mukautettu

en: Avatar of %s
fi: Käyttäjän %s profiilikuva

en: Back
fi: Takaisin

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
fi: Etsi

en: Apply
fi: Toteuta

[ctx: view switcher button badge]
en: Attention requested.
fi: Huomiota pyydetty.

[ctx: view switcher button badge]
en: Has a badge: more than 999.
fi: Sisältää numeromerkin: yli 999.

[ctx: view switcher button badge]
en: Has a badge: %u.
fi: Sisältää numeromerkin: %u.

en: No Preference
fi: Ei suosimista

en: Prefer Dark
fi: Suosi tummaa

en: Prefer Light
fi: Suosi vaaleaa

en: Blue
fi: Sininen

en: Teal
fi: Sinivihreä

en: Green
fi: Vihreä

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Orange
fi: Oranssi

en: Red
fi: Punainen

en: Pink
fi: Pinkki

en: Purple
fi: Violetti

en: Slate
fi: Harmaasävy

en: System Appearance
fi: Järjestelmän ulkoasu

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
fi: Ohita asetukset tämän sovelluksen kohdalla. Asetukset nollataan tarkistimen sulkemisen jälkeen.

en: System Supports Color Schemes
fi: Järjestelmä tukee väriteemoja

en: Preferred Color Scheme
fi: Suosittu väriteema

en: Accent Color
fi: Korostusväri

en: System Supports Accent Colors
fi: Järjestelmä tukee korostusvärejä

en: Preferred Accent Color
fi: Suosittu korostusväri

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: High Contrast
fi: Suuri kontrasti

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
fi: Testaa sovellusta halutuilla näytön kokoluokilla simuloidaksesi mobiiliympäristöä. Avaa esikatselu suoraan mistä tahansa tuetusta ikkunasta painamalla Shift+Ctrl+M

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: Copy _Link Address
fi: Kopioi _linkin osoite

en: Hide Password
fi: Piilota salasana

en: Show Password
fi: Näytä salasana

en: Caps Lock is on
fi: Caps Lock on päällä

en: _Show Password
fi: _Näytä salasana

en: Untitled page
fi: Nimetön sivu

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Search preferences
fi: Etsi asetuksia

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Kokeile eri hakuehtoja

en: Try a different search.
fi: Kokeile eri hakuehtoja.

en: Close the window
fi: Sulje ikkuna

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
fi: V

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
fi: O

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Search shortcuts
fi: Etsi pikanäppäimiä

en: No Shortcut
fi: Ei pikanäppäintä

en: More Options
fi: Lisää valintoja

en: View Open Tabs
fi: Näytä avoimet välilehdet

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
fi[0]: %u välilehti
fi[1]: %u välilehteä

en: Search Tabs
fi: Etsi välilehtiä

en: Search tabs
fi: Etsi välilehtiä

en: No Open Tabs
fi: Ei avoinna olevia välilehtiä

en: No Tabs Found
fi: Välilehtiä ei löytynyt

en: New _Tab
fi: Uusi _välilehti

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
fi: Sovelluksen sisäinen ilmoitus ilmestyi: %s, siinä on painike: %s

en: A toast appeared: %s
fi: Sovelluksen sisäinen ilmoitus ilmestyi: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
fi: Sovelluksen sisäinen ilmoitus ilmestyi, siinä on painike: %s

en: A toast appeared
fi: Sovelluksen sisäinen ilmoitus ilmestyi

en: Dismiss
fi: Hylkää
