libadwaita main - en to nn translation catalogue (135 entries)

en: GNU General Public License, version 2 or later
nn: GNU General Public License, utgåve 2 eller nyare

en: GNU General Public License, version 3 or later
nn: GNU General Public License, utgåve 3 eller nyare

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 or later
nn: GNU Lesser General Public License, utgåve 2.1 eller nyare

en: GNU Lesser General Public License, version 3 or later
nn: GNU General Public License, utgåve 3 eller nyare

en: BSD 2-Clause License
nn: BSD 2-klausulslisensen

en: The MIT License (MIT)
nn: MIT-licensen (MIT)

en: GNU General Public License, version 2 only
nn: GNU General Public License, berre utgåve 2

en: GNU General Public License, version 3 only
nn: GNU General Public License, berre utgåve 3

en: GNU Lesser General Public License, version 2.1 only
nn: GNU Lesser General Public License, berre utgåve 2.1

en: GNU Lesser General Public License, version 3 only
nn: GNU Lesser General Public License, berre utgåve 3

en: GNU Affero General Public License, version 3 or later
nn: GNU Affero General Public License, utgåve 3 eller nyare

en: GNU Affero General Public License, version 3 only
nn: GNU Affero General Public License, berre utgåve 3

en: BSD 3-Clause License
nn: BSD 3-klausulslisensen

en: Apache License, Version 2.0
nn: Apache-lisensen, utgåve 2.0

en: BSD Zero-Clause License
nn: BSD Nullklausulslisensen

en: Code by
nn: Utvikla av

en: Design by
nn: Designa av

en: Artwork by
nn: Utsmykka av

en: Documentation by
nn: Dokumentert av

en: Translated by
nn: Omsett av

note: Translators: this is the license preamble; the string at the end * contains the name of the license as link text.
en: This application comes with absolutely no warranty. See the <a href="%s">%s</a> for details.
nn: Denne applikasjonen kjem utan nokon som helst garanti. Sjå <a href="%s">%s</a> for fleire opplysingar.

en: This Application
nn: Denne applikasjonen

en: Version %s
nn: Utgåve %s

en: Unable to parse release notes:
nn: Kunne ikkje tolka endringsloggen:

en: Line: %d, character: %d
nn: Linje: %d, teikn: %d

en: Copied to clipboard
nn: Kopiert til utklippstavla

en: Unable to save debugging information
nn: Kunne ikkje lagra feilsøkingsopplysingar

en: Close
nn: Lukk

en: Save debugging information
nn: Lagra feilsøkingsopplysingar

en: Other Apps by %s
nn: Andre appar av %s

en: Other Apps
nn: Andre appar

en: About
nn: Om

en: What’s _New
nn: Dette er _nytt

en: _Details
nn: _Detaljar

en: _Website
nn: _Nettstad

en: _Support Questions
nn: Hjelp og _støtte

en: _Report an Issue
nn: _Meld om problem

en: _Troubleshooting
nn: _Feilsøking

en: _Credits
nn: _Skaparar

en: _Legal
nn: _Juridisk

en: _Acknowledgements
nn: _Heidringar

en: What’s New
nn: Dette er nytt

en: Details
nn: Detaljar

en: Troubleshooting
nn: Feilsøking

en: To assist in troubleshooting, you can view your debugging information. Providing this information to the application developers can help diagnose any problems you encounter when you report an issue.
nn: For å hjelpa til med feilsøking, kan du sjå feilsøkingsopplysingar her. Å dela desse opplysingane med utviklarane av applikasjonen, kan bidraga til å finne ut av kva som er gale når du melder om eit problem.

en: _Debugging Information
nn: _Feilsøkingsopplysingar

en: Debugging Information
nn: Feilsøkingsopplysingar

en: _Copy Text
nn: _Kopier tekst

en: _Save As…
nn: _Lagra som…

en: Credits
nn: Skaparar

en: Legal
nn: Juridisk

en: Acknowledgements
nn: Heidringar

en: Screenshot Copied to Clipboard
nn: Skjermbilete kopiert til utklippstavla

en: Adaptive Preview
nn: Adaptiv visning

en: Display
nn: Skjerm

en: Device
nn: Eining

en: Width
nn: Breidd

en: Height
nn: Høgd

en: Rotate
nn: Roter

en: Rotate Left
nn: Roter mot venstre

en: Rotate Right
nn: Roter mot høgde

en: Shell
nn: System

en: Preset
nn: Oppsett

en: Top Bar
nn: Hovudfelt

en: Bottom Bar
nn: Botnfelt

en: Window Controls
nn: Vindaugekontrollar

en: View
nn: Visning

en: Scale to Fit
nn: Tilpass til vindauga

note: Translators: screen bezel, e.g. on a phone
en: Highlight Bezel
nn: Framhev ramma

en: Toggle Sidebar
nn: Sidefelt

en: Exit
nn: Avslutt

en: Take Screenshot
nn: Tak skjermbilete

[ctx: Shell preset]
en: Desktop Shell
nn: GNOME på skrivebord

[ctx: Shell preset]
en: Mobile Shell
nn: GNOME på mobil

[ctx: Shell preset]
en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

[ctx: Shell preset]
en: Custom
nn: Tilpassa

[ctx: Device preset]
en: Generic Phone
nn: Typisk telefon

[ctx: Device preset]
en: Generic Tablet
nn: Typisk nettbrett

[ctx: Device preset]
en: Custom
nn: Tilpassa

en: Avatar of %s
nn: %s sitt profilbilete

en: Back
nn: Attende

note: Translators: This is a placeholder text of the search entry from AdwComboRow. It should be phrased as a verb.
en: Search
nn: Søk

en: Apply
nn: Bruk

en: No Preference
nn: Ingen preferanse

en: Prefer Dark
nn: Føretrekk mørkt

en: Prefer Light
nn: Føretrekk ljost

en: Blue
nn: Blå

en: Teal
nn: Turkis

en: Green
nn: Grøn

en: Yellow
nn: Gul

en: Orange
nn: Oransje

en: Red
nn: Raud

en: Pink
nn: Rosa

en: Purple
nn: Lilla

en: Slate
nn: Grå

en: System Appearance
nn: Systemutsjånad

en: Override settings for this application. They will be reset upon closing the inspector.
nn: Overstyr innstillingar for denne appen. Dei skal verta nullstilte når inspektørverktøyet vert lukka.

en: System Supports Color Schemes
nn: System stør fargemodusar

en: Preferred Color Scheme
nn: Føretrekt fargemodus

en: Accent Color
nn: Systemfarge

en: System Supports Accent Colors
nn: System stør systemfargar

en: Preferred Accent Color
nn: Føretrekt systemfarge

en: Accessibility
nn: Tilgjenge

en: High Contrast
nn: Høg kontrast

en: Test the app at specific screen sizes to simulate a mobile environment. Open the preview directly on any supported window using Shift+Ctrl+M
nn: Test appen på visse skjermstorleikar for å simulera ei mobileining. Opna visninga direkte i kva som helst vindauge ved å bruka Ctrl+Shift+M

en: Hide Password
nn: Skjul passord

en: Show Password
nn: Syn passord

en: Caps Lock is on
nn: Caps Lock er på

en: _Show Password
nn: _Syn passord

en: Untitled page
nn: Side utan tittel

en: Preferences
nn: Innstillingar

en: Search preferences
nn: Søk gjennom innstillingar

en: No Results Found
nn: Ingen treff

en: Try a different search
nn: Prøv eit anna søk

en: Try a different search.
nn: Prøv eit anna søk.

en: Close the window
nn: Lukk vindauga

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: L
nn: V

[ctx: keyboard side marker]
note: Translators: This string is used to mark left/right variants of modifier * keys in the shortcut window (e.g. Control_L vs Control_R). Please keep * this string very short, ideally just a single character, since it will * be rendered as part of the key.
en: R
nn: H

en: Keyboard Shortcuts
nn: Tastatursnarvegar

en: Search shortcuts
nn: Søk gjennom snarvegar

en: No Shortcut
nn: Ingen snarveg

en: More Options
nn: Fleire val

en: View Open Tabs
nn: Sjå opne faner

note: Translators: Tab overview title, %u is the number of open tabs
en: %u Tab | %u Tabs
nn[0]: %u fane
nn[1]: %u faner

en: Search Tabs
nn: Søk gjennom faner

en: Search tabs
nn: Søk gjennom faner

en: No Open Tabs
nn: Ingen opne faner

en: No Tabs Found
nn: Ingen faner funne

en: New _Tab
nn: Ny _fane

en: Close Tab
nn: Lukk fane

en: A toast appeared: %s, has a button: %s
nn: Nytt bod: %s, har ein knapp: %s

en: A toast appeared: %s
nn: Nytt bod: %s

en: A toast appeared, has a button: %s
nn: Nytt bod, har ein knapp: %s

en: A toast appeared
nn: Nytt bod

en: Dismiss
nn: Lukk
