libbonobo - en to da translation catalogue (105 entries)

en: Couldn't find which child the server was listed in
da: Kunne ikke finde ud af hvilken underproces serveren var opført hos

en: Not a valid Activation ID
da: Ikke en gyldig aktiverings-id

en: Directory to read .server files from
da: Mappe som .server-filer læses fra

en: DIRECTORY
da: Mappe

en: Serve as an ActivationContext (default is as an ObjectDirectory only)
da: Virk som en ActivationContext (standard er kun som et ObjectDirectory)

en: File descriptor to write IOR to
da: Fildeskriptor som IOR skal skrives til

en: Register as the user's activation server without locking.  Warning: this option can have dangerous side effects on the stability of the user's running session, and should only be used for debugging purposes
da: Registrér som brugerens aktiveringsserver uden at låse. Advarsel: Denne valgmulighed kan have farlige bivirkninger for brugerens kørerende session og bør kun bruges til fejlfindingsformål

en: Query expression to evaluate
da: Søgeudtryk der skal evalueres

en: EXPRESSION
da: UDTRYK

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
da: Kør "%s --help" for at se den fulde liste af tilgængelige kommandolinjetilvalg.

en: CORBA CosNaming service.
da: CORBA CosNaming-tjeneste.

en: Name service
da: Navnetjeneste

en: Notification service
da: Bekendtgørelsestjeneste

en: Notification service for activation
da: Bekendtgørelsestjeneste for aktivering

en: We don't handle activating shlib objects in a remote process yet
da: Vi kan endnu ikke behandle aktivering af shlib-objekter i en fjernproces

en: The Bonobo Activation configuration file was not read successfully. Please, check it is valid in: %s
da: Konfigurationsfilen til Bonobo-aktivering blev ikke indlæst korrekt. Tjek venligst om den er gyldig i: %s

en: a NULL iid is not valid
da: en nul-IID er ugyldig

en: iid %s has a NULL type
da: IID %s har en NULL-type

en: iid %s has a NULL location
da: IID %s har en NULL-placering

en: invalid character '%c' in iid '%s'
da: ugyldigt tegn '%c' i IID '%s'

en: Property '%s' has no value
da: Egenskaben '%s' har ingen værdi

en: Could not parse badly formed XML document %s
da: Kunne ikke fortolke ugyldig udformet XML-dokument %s

en: Trying dir %s
da: Forsøger mappe %s

en: Child process did not give an error message, unknown failure occurred
da: Underproces gav ikke en fejlbesked, ukendt fejl er opstået

en: Failed to read from child process: %s
da: Det mislykkedes at læse fra underproces: %s

en: EOF from child process
da: EOF fra underproces

en: Couldn't spawn a new process
da: Kunne ikke oprette en ny proces

en: File descriptor to print IOR on
da: Fildeskriptor som IOR skal skrives til

en: IID to activate
da: IID som skal aktiveres

en: Prevent registering of server with OAF
da: Forhindr registrering af tjener hos OAF

en: Bonobo Activation options:
da: Bonobo-aktiveringstilvalg:

en: Show Bonobo Activation options
da: Vis bonobo-aktiveringstilvalg

en: Bonobo activation options
da: Bonobo-aktiveringstilvalg

en: g_module_open of `%s' failed with `%s'
da: g_module_open af '%s' mislykkedes med '%s'

en: Can't find symbol Bonobo_Plugin_info in `%s'
da: Kan ikke finde symbolet Bonobo_Plugin_info i '%s'

en: Factory `%s' returned NIL for `%s'
da: Fabrikken '%s' returnerede NIL for '%s'

en: Shlib `%s' didn't contain `%s'
da: Delt bibliotek '%s' indeholdt ikke '%s'

en: Name
da: Navn

en: Application unique name
da: Program-unikt navn

en: Custom CORBA POA
da: Brugerdefineret CORBA POA

en: An unsupported action was attempted
da: En ikke-understøttet handling blev forsøgt udført

en: IO Error
da: IO-fejl

en: Invalid argument value
da: Ugyldig parameterværdi

en: Object not found
da: Objekt ikke fundet

en: Syntax error in object description
da: Syntaksfejl i objektbeskrivelse

en: Cannot activate object from factory
da: Det mislykkedes at aktivere objekt fra fabrik

en: No permission to access stream
da: Ingen rettigheder til at tilgå strøm

en: An unsupported stream action was attempted
da: En ikke-understøttet strøm-handling blev forsøgt udført

en: IO Error on stream
da: IO-fejl på strøm

en: IO Error on storage
da: IO-fejl på lagring

en: Name already exists in storage
da: Navnet eksisterer allerede i lageret

en: Object not found in storage
da: Objekt ikke fundet i lageret

en: No permission to do operation on storage
da: Ingen rettigheder til at udføre operation på lageret

en: An unsupported storage action was attempted
da: En ikke-understøttet lagringshandling blev forsøgt udført

en: Object is not a stream
da: Objekt er ikke en strøm

en: Object is not a storage
da: Objekt er ikke et lager

en: Storage is not empty
da: Lageret er tomt

en: malformed user interface XML description
da: forkert udformet XML-beskrivelse af brugergrænseflade

en: invalid path to XML user interface element
da: ugyldig sti til XML-element for brugergrænseflade

en: the requested UI attribute didn't exist
da: den forespurgte grænsefladeegenskab eksisterede ikke

en: Unknown command or verb
da: Ukendt kommando eller udsagnsord

en: Command is insensitive
da: Kommandoen er ufølsom

en: incorrect data type
da: forkert datatype

en: stream not found
da: strøm ikke fundet

en: property not found
da: egenskab ikke fundet

en: property has invalid type
da: egenskaben har en ugyldig type

en: property is read only
da: egenskaben er skrivebeskyttet

en: config database backend failed
da: fejl i undersystemet for konfigurationsdatabasen

en: Moniker interface cannot be found
da: Grænseflade til protokolhåndtering kan ikke findes

en: Moniker activation timed out
da: Tidsafbrud for aktivering af protokolhåndtering

en: Syntax error within moniker
da: Syntaksfejl i protokolhåndtering

en: Moniker has an unknown moniker prefix
da: Protokolhåndtering har et ukendt protokolpræfiks

en: Error checking error; no exception
da: Fejl i fejltjekning; ingen undtagelse

en: General activation error with no description
da: Generel fejl under aktivering uden beskrivelse

en: Failed to resolve, or extend '%s'
da: Kunne ikke finde '%s'

en: Failed to activate object
da: Det mislykkedes at aktivere objekt

en: Exception activating '%s'
da: Undtagelse ved aktivering af '%s'

en: Failed to activate '%s'
da: Det mislykkedes at aktivere '%s'

en: HTTP Moniker
da: HTTP-protokolhåndtering

en: ORB IOR handling moniker
da: ORB IOR-protokolhåndtering

en: Standard Moniker factory
da: Fabrik til standardprotokolhåndtering

en: generic Oaf activation moniker
da: generel aktiviseringsprotokolhåndtering til Oaf

en: generic Oaf query moniker
da: generel forespørgselsprotokolhåndtering til Oaf

en: generic factory 'new' moniker
da: generel fabrik-'new'-protokolhåndtering

en: generic item moniker
da: generel elementprotokolhåndtering

en: stream MonikerExtender
da: strøm MonikerExtender

en: Bonobo Echo server factory
da: Bonobo-ekkoserverfabrik

en: Bonobo Echo server sample program
da: Bonobo-ekkoserver-eksempelprogram

en: Echo component
da: Ekkokomponent

en: Echo component factory
da: Ekkokomponentfabrik

en: I could not initialize Bonobo
da: Kunne ikke klargøre Bonobo

en: Could not create an instance of the sample echo component
da: Kunne ikke oprette en instans af eksempelekkokomponenten

en: An exception occurred '%s'
da: En undtagelse opstod '%s'

en: Could not save configuration file.
da: Kunne ikke gemme konfigurationsfil.

en: Please, make sure you have permissions to write to '%s'.
da: Sikr dig venligst at du har rettigheder til at skrive til '%s'.

en: Successfully wrote configuration file.
da: Skrev konfigurationsfil.

en: configuration file is:
        %s
da: konfigurationsfil er:
        %s

en: %s already in configuration file
da: %s er allerede i konfigurationsfil

en: there is not a properly structured configuration file
da: der er ikke en korrekt struktureret konfigurationsfil

en: Bonobo-activation configuration file contains:
da: Bonobo-aktiverings-konfigurationsfilen indeholder:

en: Directory to remove from configuration file
da: Mappe som skal fjernes fra konfigurationsfil

en: PATH
da: STI

en: Directory to add to configuration file
da: Mappe som skal tilføjes til konfigurationsfil

en: Display directories in configuration file
da: Vis mapper i konfigurationsfil

en: Display path to configuration file
da: Vis sti til konfigurationsfil
