libbonobo 1.109.1 - en to fi translation catalogue (105 entries)

en: Couldn't find which child the server was listed in
fi: Ei selvinnyt, missä lapsiprosessissa palvelin on luetteloitu

en: Not a valid Activation ID
fi: Epäkelpo aktivointi-ID

en: Directory to read .server files from
fi: Kansio, josta .server-tiedostot luetaan

en: DIRECTORY
fi: KANSIO

en: Serve as an ActivationContext (default is as an ObjectDirectory only)
fi: Toimi ActivationContextina (oletuksena on vain ObjectDirectory)

en: File descriptor to write IOR to
fi: Tiedostokahva, johon IOR kirjoittuu

en: Register as the user's activation server without locking.  Warning: this option can have dangerous side effects on the stability of the user's running session, and should only be used for debugging purposes
fi: Rekisteröidy käyttäjän aktivointipalvelimeksi lukitsematta. Varoitus: tällä valitsimella voi olla käyttäjän istuntoon vaikuttavia vakavia sivuvaikutuksia ja sit tulisi käyttää vain vianetsinnässä.

en: Query expression to evaluate
fi: Käsiteltävä kyselylauseke

en: EXPRESSION
fi: LAUSEKE

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
fi: Suorita "%s --help" nähdäksesi listan kaikista komentorivivalitsimista.

en: CORBA CosNaming service.
fi: CORBA CosNaming -palvelu.

en: Name service
fi: Nimipalvelu

en: Notification service
fi: Huomautuspalvelu

en: Notification service for activation
fi: Huomautuspalvelu aktivointia varten

en: We don't handle activating shlib objects in a remote process yet
fi: shlib-olioiden aktivointi etäprosessissa ei onnistu vielä

en: The Bonobo Activation configuration file was not read successfully. Please, check it is valid in: %s
fi: Bonobo-aktivoinnin asetustiedoston lukeminen epäonnistui. Tarkista, että se on kunnossa: %s

en: a NULL iid is not valid
fi: NULL iid ei kelpaa

en: iid %s has a NULL type
fi: iid:llä %s on NULL-tyyppi

en: iid %s has a NULL location
fi: iid:llä %s on NULL-sijainti

en: invalid character '%c' in iid '%s'
fi: virheellinen merkki "%c" iid:ssä "%s"

en: Property '%s' has no value
fi: Ominaisuudella "%s" ei ole arvoa

en: Could not parse badly formed XML document %s
fi: Virheellisen muotoisen XML-tiedoston jäsennys epäonnistui: %s

en: Trying dir %s
fi: Kokeillaan kansiota %s

en: Child process did not give an error message, unknown failure occurred
fi: Lapsiprosessi ei lähettänyt virheviestiä: tuntematon virhe on tapahtunut

en: Failed to read from child process: %s
fi: Luku lapsiprosessista epäonnistui: %s

en: EOF from child process
fi: Tiedoston loppu lapsiprosessilta

en: Couldn't spawn a new process
fi: Uuden prosessin käynnistäminen epäonnistui

en: File descriptor to print IOR on
fi: Tiedostokahva, johon IOR tulostuu

en: IID to activate
fi: Aktivoitava IID

en: Prevent registering of server with OAF
fi: Estä palvelimen rekisteröityminen OAF:iin

en: Bonobo Activation options:
fi: Bonobo-aktivoinnin valitsimet:

en: Show Bonobo Activation options
fi: Näytä Bonobo-aktivoinnin valitsimet

en: Bonobo activation options
fi: Bonobo-aktivoinnin valitsimet

en: g_module_open of `%s' failed with `%s'
fi: g_module_open "%s" epäonnistui: %s

en: Can't find symbol Bonobo_Plugin_info in `%s'
fi: Symbolia Bonobo_Plugin_info ei löytynyt tiedostosta "%s"

en: Factory `%s' returned NIL for `%s'
fi: Tehdas "%s" palautti arvon NIL iid:lle "%s"

en: Shlib `%s' didn't contain `%s'
fi: Jaettu kirjasto "%s" ei sisältänyt iid:tä "%s"

en: Name
fi: Nimi

en: Application unique name
fi: Sovelluksen ainutkertainen nimi

en: Custom CORBA POA
fi: Mukautettu CORBA POA

en: An unsupported action was attempted
fi: Yritetty toimintoa, joka ei ole tuettu

en: IO Error
fi: IO-virhe

en: Invalid argument value
fi: Virheellinen parametrin arvo

en: Object not found
fi: Oliota ei löytynyt

en: Syntax error in object description
fi: Muotovirhe olion kuvauksessa

en: Cannot activate object from factory
fi: Oliota ei voi aktivoida tehtaasta

en: No permission to access stream
fi: Ei oikeuksia virran käyttöön

en: An unsupported stream action was attempted
fi: Yritettiin virtatoimintoa, joka ei ole tuettu

en: IO Error on stream
fi: IO-virhe virrassa

en: IO Error on storage
fi: IO-virhe varastossa

en: Name already exists in storage
fi: Nimi on jo varastossa

en: Object not found in storage
fi: Olio ei ollut varastossa

en: No permission to do operation on storage
fi: Ei lupaa varaston käsittelyyn

en: An unsupported storage action was attempted
fi: Yritettiin varastotoimintoa, joka ei ole tuettu

en: Object is not a stream
fi: Olio ei ole virta

en: Object is not a storage
fi: Olio ei ole varasto

en: Storage is not empty
fi: Varasto ei ole tyhjä

en: malformed user interface XML description
fi: viallinen käyttöliittymän XML-kuvaus

en: invalid path to XML user interface element
fi: virheellinen polku XML-käyttöliittymäosaan

en: the requested UI attribute didn't exist
fi: haluttua käyttöliittymäattribuuttia ei ollut olemassa

en: Unknown command or verb
fi: Tuntematon komento tai verbi

en: Command is insensitive
fi: Komento on epäherkkä

en: incorrect data type
fi: väärä tietotyyppi

en: stream not found
fi: virtaa ei löydy

en: property not found
fi: ominaisuutta ei löydy

en: property has invalid type
fi: ominaisuudella on väärä tyyppi

en: property is read only
fi: ominaisuutta voi vain lukea

en: config database backend failed
fi: asetustietokannan backend epäonnistui

en: Moniker interface cannot be found
fi: Moniker-rajapintaa ei löydy

en: Moniker activation timed out
fi: Monikerin aktivointi aikakatkaistu

en: Syntax error within moniker
fi: Monikerissa muotovirhe

en: Moniker has an unknown moniker prefix
fi: Monikerilla on tuntematon moniker-etuliite

en: Error checking error; no exception
fi: Virhe virhettä tarkistaessa; ei poikkeusta

en: General activation error with no description
fi: Yleinen aktivointivirhe, jolla ei ole kuvausta

en: Failed to resolve, or extend '%s
fi: "%s":n selvittäminen tai laajentaminen epäonnistui

en: Failed to activate object
fi: Olion aktivointi epäonnistui

en: Exception activating '%s'
fi: Poikkeus monikerin "%s" aktivoinnissa

en: Failed to activate '%s'
fi: Monikerin "%s" aktivointi epäonnistui

en: HTTP Moniker
fi: HTTP-moniker

en: ORB IOR handling moniker
fi: ORB IOR -käsittelijämoniker

en: Standard Moniker factory
fi: Tavallisten Monikereiden tehdas

en: generic Oaf activation moniker
fi: yleinen Oaf-aktivointimoniker

en: generic Oaf query moniker
fi: yleinen Oaf-kyselymoniker

en: generic factory 'new' moniker
fi: yleinen tehdas 'new'-moniker

en: generic item moniker
fi: yleinen kohdemoniker

en: stream MonikerExtender
fi: virta-MonikerExtender

en: Bonobo Echo server factory
fi: Bonobo-kaikupalvelintehdas

en: Bonobo Echo server sample program
fi: Bonobo-kaikupalvelinesimerkkiohjelma

en: Echo component
fi: Kaikukomponentti

en: Echo component factory
fi: Kaikukomponenttitehdas

en: I could not initialize Bonobo
fi: Bonoboa ei voitu alustaa

en: Could not create an instance of the sample echo component
fi: Ei voinut luoda ilmentymää esimerkkikaikukomponentista

en: An exception occurred '%s'
fi: Poikkeus tapahtui "%s"

en: Could not save configuration file.
fi: Asetustiedoston tallentaminen epäonnistui.

en: Please, make sure you have permissions to write to '%s'.
fi: Tarkista, että sinulla on oikeudet tiedostoon "%s" kirjoittamiseen.

en: Successfully wrote configuration file.
fi: Asetustiedoston kirjoittaminen onnistui.

en: configuration file is:
        %s
fi: asetustiedosto on:
        %s

en: %s already in configuration file
fi: %s on jo asetustiedostossa

en: there is not a properly structured configuration file
fi: oikearakenteista asetustiedosta ei ole

en: Bonobo-activation configuration file contains:
fi: Bonobo-aktivoinnin asetustiedosto sisältää:

en: Directory to remove from configuration file
fi: Kansio, joka poistetaan asetustiedostosta

en: PATH
fi: POLKU

en: Directory to add to configuration file
fi: Kansio, joka lisätään asetustiedostoon

en: Display directories in configuration file
fi: Näytä asetustiedostossa olevat kansiot

en: Display path to configuration file
fi: Näytä asetustiedoston polku
