libbonobo master - en to ja translation catalogue (102 entries)

en: Couldn't find which child the server was listed in
ja: どの子プロセスでサーバが登録されたか分かりませんでした

en: Not a valid Activation ID
ja: 活性化 ID が正しくありません

en: Directory to read .server files from
ja: .server ファイルを読み込むディレクトリ

en: Serve as an ActivationContext (default is as an ObjectDirectory only)
ja: ActivationContextとして振る舞う (デフォルトでは ObjectDirectory としてのみ)

en: File descriptor to write IOR to
ja: IORを書き込むファイル・ディスクリプタ

en: Register as the user's activation server without locking.  Warning: this option can have dangerous side effects on the stability of the user's running session, and should only be used for debugging purposes
ja: ロックせずにユーザの活性化サーバを登録する (警告: このオプションはユーザが実行しているセッションの安定性の面から見るといくつか危険な側面を持っているので、デバッグを行う時にのみ使用すること)

en: Query expression to evaluate
ja: 評価する問い合わせの式

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ja: '%s --help' すると、利用可能なすべてのコマンドライン引数の一覧が表示されます

en: CORBA CosNaming service.
ja: CORBA CosNaming サービス

en: Name service
ja: ネーム・サービス

en: Notification service
ja: 通知サービス

en: Notification service for activation
ja: 活性化の通知サービス

en: We don't handle activating shlib objects in a remote process yet
ja: リモート・プロセスの shlib オブジェクトの活性化は未だ実装されていません

en: The Bonobo Activation configuration file was not read successfully. Please, check it is valid in: %s
ja: Bonobo Activatoin 設定ファイルの読み込みに失敗しました (妥当なものか確認してください : %s)

en: a NULL iid is not valid
ja: NULL の iid は有効ではありません

en: iid %s has a NULL type
ja: iid %s の型が NULL です

en: iid %s has a NULL location
ja: iid %s の場所が NULL です

en: invalid character '%c' in iid '%s'
ja: 不正な文字 '%c' が iid '%s' の中にあります

en: Property '%s' has no value
ja: プロパティ '%s' には値がありません

en: Could not parse badly formed XML document %s
ja: おかしな型式の XML ドキュメント %s を解析できませんでした

en: Trying dir %s
ja: ディレクトリ %s の試行中

en: Child process did not give an error message, unknown failure occurred
ja: 子プロセスがエラーメッセージを出力しませんでした (不明なエラーが発生しました)

en: Failed to read from child process: %s
ja: 子プロセスからの読み込みに失敗: %s

en: EOF from child process
ja: 子プロセスからの EOF

en: Couldn't spawn a new process
ja: 新規プロセスを生成できませんでした

en: File descriptor to print IOR on
ja: IOR の出力先のファイル・ディスクリプタ

en: IID to activate
ja: IID の活性化

en: Prevent registering of server with OAF
ja: OAF でサーバ登録の禁止

en: Bonobo Activation options:
ja: Bonobo 活性化オプション:

en: Show Bonobo Activation options
ja: Bonobo 活性化オプションを表示する

en: Bonobo activation options
ja: Bonobo 活性化オプション

en: g_module_open of `%s' failed with `%s'
ja: '%s' の g_module_open に失敗: '%s'

en: Can't find symbol Bonobo_Plugin_info in `%s'
ja: '%s' でシンボル Bonobo_Plugin_info を発見できません

en: Factory `%s' returned NIL for `%s'
ja: ファクトリ '%s' が '%s' に NIL を返しました

en: Shlib `%s' didn't contain `%s'
ja: Shlib '%s' は '%s' を含んでいませんでした

en: Name
ja: 名称

en: Application unique name
ja: アプリケーション固有の名前

en: Custom CORBA POA
ja: カスタム CORBA POA

en: An unsupported action was attempted
ja: サポートされてないアクションが試みられました

en: IO Error
ja: I/O エラー

en: Invalid argument value
ja: 無効な引数の値です

en: Object not found
ja: オブジェクトが見つかりません

en: Syntax error in object description
ja: オブジェクトの記述に文法エラーがあります

en: Cannot activate object from factory
ja: ファクトリからオブジェクトを活性化できません

en: No permission to access stream
ja: ストリームヘアクセスする許可がありません

en: An unsupported stream action was attempted
ja: サポートされてないストリームのアクションが試みられました

en: IO Error on stream
ja: ストリームで I/O エラー

en: IO Error on storage
ja: ストレージで I/O エラー

en: Name already exists in storage
ja: ストレージに名前が既に存在しています

en: Object not found in storage
ja: ストレージにオブジェクトがありません

en: No permission to do operation on storage
ja: ストレージへの操作が許可されていません

en: An unsupported storage action was attempted
ja: サポートされてないストレージのアクションが試みられました

en: Object is not a stream
ja: オブジェクトはストリームではありません

en: Object is not a storage
ja: オブジェクトはストレージではありません

en: Storage is not empty
ja: ストレージが空ではありません

en: malformed user interface XML description
ja: ユーザインターフェイスを記述した XML が壊れています

en: invalid path to XML user interface element
ja: XML のユーザーインターフェイス要素へのパスが無効です

en: the requested UI attribute didn't exist
ja: 要求された UI の属性が存在しません

en: Unknown command or verb
ja: 不明なコマンドまたは動詞です

en: Command is insensitive
ja: コマンドは無反応です

en: incorrect data type
ja: データ型が正しくありません

en: stream not found
ja: ストリームが見つかりません

en: property not found
ja: プロパティが見つかりません

en: property has invalid type
ja: プロパティが無効な型です

en: property is read only
ja: プロパティは読み出し専用です

en: config database backend failed
ja: 設定データベースのバックエンドでエラー

en: Moniker interface cannot be found
ja: モニカのインタフェースが見つかりません

en: Moniker activation timed out
ja: モニカの活性化がタイムアウト

en: Syntax error within moniker
ja: モニカに文法エラー

en: Moniker has an unknown moniker prefix
ja: モニカに不明なモニカ・プリフィックスがあります

en: Error checking error; no exception
ja: エラーをチェックする際にエラー: 例外は発生していません

en: General activation error with no description
ja: 一般的な活性化エラー (説明なし)

en: Failed to resolve, or extend '%s'
ja: '%s' の解決、あるいは拡張に失敗しました

en: Failed to activate object
ja: オブジェクトの活性化に失敗しました

en: Exception activating '%s'
ja: '%s' 活性化での例外

en: Failed to activate '%s'
ja: '%s' の活性化に失敗

en: HTTP Moniker
ja: HTTP モニカ

en: ORB IOR handling moniker
ja: ORB IRO 操作モニカ

en: Standard Moniker factory
ja: 標準モニカのファクトリ

en: generic Oaf activation moniker
ja: Oaf 活性化汎用モニカ

en: generic Oaf query moniker
ja: Oaf 問い合わせ汎用モニカ

en: generic factory 'new' moniker
ja: 汎用 'new' モニカのファクトリ

en: generic item moniker
ja: アイテム汎用モニカ

en: stream MonikerExtender
ja: ストリームの MonikerExtender

en: Bonobo Echo server factory
ja: Bonobo Echo サーバ・ファクトリ

en: Bonobo Echo server sample program
ja: Bonobo Echo サーバ・サンプル・プログラム

en: Echo component
ja: Echo コンポーネント

en: Echo component factory
ja: Echo コンポーネント・ファクトリ

en: I could not initialize Bonobo
ja: Bonobo を初期化できません

en: Could not create an instance of the sample echo component
ja: サンプルの Echo コンポーネントのインスタンスを作成できませんでした

en: An exception occurred '%s'
ja: 例外が発生しました: '%s'

en: Could not save configuration file.
ja: 設定ファイルを保存できませんでした

en: Please, make sure you have permissions to write to '%s'.
ja: '%s' への書き込み権限を持っているか確認してください

en: Successfully wrote configuration file.
ja: 設定ファイルの書き込みが完了しました

en: configuration file is:
        %s
ja: 設定ファイル:
        %s

en: %s already in configuration file
ja: %s は設定ファイルの中に既に存在しています

en: there is not a properly structured configuration file
ja: 正しく構造化された設定ファイルがありません

en: Bonobo-activation configuration file contains:
ja: Bonobo activation 設定ファイルの内容:

en: Directory to remove from configuration file
ja: 設定ファイルから削除するディレクトリ

en: Directory to add to configuration file
ja: 設定ファイルへ追加するディレクトリ

en: Display directories in configuration file
ja: 設定ファイル中のディレクトリの表示

en: Display path to configuration file
ja: 設定ファイルのパスを表示
