libbonoboui - en to cs translation catalogue (108 entries)

en: corba factory
cs: factory corba

en: The factory pointer
cs: Ukazatel na factory

en: corba UI container
cs: rámec corba UI

en: The User interface container
cs: Rámec uživatelského rozhraní

en: Dock the toolbar
cs: Dokovat nástrojovou lištu

en: Undock the toolbar
cs: Oddokovat nástrojovou lištu

en: Shadow type
cs: Typ stínu

en: Orientation
cs: Orientace

en: Preferred width
cs: Preferovaná šířka

en: Preferred height
cs: Preferovaná výška

en: Select a file to open
cs: Zvolte soubor pro otevření

en: Select files to open
cs: Zvolte soubory pro otevření

en: Select a filename to save
cs: Zvolte název souboru pro uložení

en: Event Forwarding
cs: Přeposílání událostí

en: Whether X events should be forwarded
cs: Jestli mají být přeposílány události X

en: Name
cs: Název

en: Description
cs: Popis

en: Interfaces required
cs: Požadovaná rozhraní

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
cs: Pole ukončené NULL obsahující rozhraní, které musí server podporovat, aby byl uveden ve výběru. Nejsou-li požadována žádná rozhraní, ve výchozím nastavení se bere „IDL:Bonobo/Embeddable:1.0“

en: Interface required entry
cs: Vložení požadovaného rozhraní

en: One of the interfaces that's required
cs: Jedno z požadovaných rozhraní

en: Visible
cs: Viditelné

en: _Show
cs: _Zobrazit

en: _Hide
cs: _Skrýt

en: _View tooltips
cs: _Zobrazit tipy

en: Toolbars
cs: Nástrojové lišty

en: toolbars
cs: nástrojové lišty

en: Look
cs: Vzhled

en: _Icon
cs: _Ikona

en: _Text and Icon
cs: _Text a ikona

en: Text only
cs: Jen text

en: _Priority text only
cs: Jen _důležitý text

en: Debug
cs: Ladit

en: _Dump XML
cs: _Vypsat XML

en: Dump the entire UI's XML description to the console
cs: Vypsat celý XML popis UI na konzolu

en: Configure UI
cs: Nastavit UI

en: Gdk debugging flags to set
cs: Nastavit ladicí volby Gdk

en: FLAGS
cs: VOLBY

en: Gdk debugging flags to unset
cs: Zrušit ladicí volby Gdk

en: X display to use
cs: Použít X displej

en: X screen to use
cs: Použít X obrazovku

en: SCREEN
cs: OBRAZOVKA

en: Make X calls synchronous
cs: Použít synchronní volání X

en: Don't use X shared memory extension
cs: Nepoužívat rozšířené X o sdílenou paměť

en: Program name as used by the window manager
cs: Název programu, jak je používá manažer oken

en: NAME
cs: NÁZEV

en: Program class as used by the window manager
cs: Třída programu, jak ji používá manažer oken

en: CLASS
cs: TŘÍDA

en: Gtk+ debugging flags to set
cs: Nastavit ladicí volby Gtk+

en: Gtk+ debugging flags to unset
cs: Zrušit ladicí volby Gtk+

en: Make all warnings fatal
cs: Všechna varování považovat za fatální

en: Load an additional Gtk module
cs: Nahrát přídavný modul Gtk

en: MODULE
cs: MODUL

en: Bonobo GUI support
cs: Podpora GUI Bonobo

en: B_oth
cs: _Obojí

en: Hide t_ips
cs: Skrýt t_ipy

en: Show t_ips
cs: Zobrazit t_ipy

en: _Hide toolbar
cs: _Skrýt lištu nástrojů

en: Customi_ze
cs: _Upravit

en: Customize the toolbar
cs: Upravit lištu nástrojů

en: is floating
cs: je plovoucí

en: whether the toolbar is floating
cs: jestli je lišta nástrojů plovoucí

en: Style of bevel around the toolbar
cs: Velikost okrajů okolo lišty nástrojů

en: Could not display help for this application
cs: Nelze zobrazit nápovědu pro tuto aplikaci

en: _Contents
cs: _Obsah

en: View help for this application
cs: Zobrazit nápovědu pro tuto aplikaci

en: Name of the window - used for configuration serialization.
cs: Název okna - používané pro serializaci konfigurace.

en: Zoom level
cs: Úroveň zvětšení

en: The degree of enlargment
cs: Stupeň zvětšení

en: Minimum Zoom level
cs: Minimální úroveň zvětšení

en: The minimum degree of enlargment
cs: Minimální úroveň zvětšení

en: Maximum Zoom level
cs: Maximální úroveň zvětšení

en: The maximum degree of enlargment
cs: Maximální úroveň zvětšení

en: Has a minimum Zoom level
cs: Má minimální úroveň zvětšení

en: Whether we have a valid minimum zoom level
cs: Jestli máme platnou minimální úroveň zvětšení

en: Has a maximum Zoom level
cs: Má maximální úroveň zvětšení

en: Whether we have a valid maximum zoom level
cs: Jestli máme platnou maximální úroveň zvětšení

en: Is continuous
cs: Je souvislý

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
cs: Jestli zvětšujeme souvisle (ne skokem)

en: About this application
cs: O této aplikaci

en: Select
cs: Vybrat

en: _About...
cs: O _aplikaci…

en: _Edit
cs: Ú_pravy

en: _File
cs: _Soubor

en: _Select
cs: _Vybrat

en: This does nothing; it is only a demonstration.
cs: Toto nic nedělá; je to jen ukázka.

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
cs: Ahoj, světe!

en: Cannot init libbonoboui code
cs: Nemohu inicializovat kód libbonoboui

en: Could not initialize Bonobo UI
cs: Nemohu inicializovat Bonobo UI

en: Bonobo Component Browser
cs: Prohlížeč komponent Bonobo

en: Shows available Bonobo components
cs: Zobrazí dostupné komponenty Bonobo

en: About this program...
cs: O tomto programu…

en: Close the current window
cs: Zavřít aktuální okno

en: Open a new window
cs: Otevřít nové okno

en: _Help
cs: _Nápověda

note: Build the general tab
en: General
cs: Obecné

en: Location
cs: Umístění

note: Build the details tab
en: Details
cs: Podrobnosti

en: Detailed Information
cs: Podrobné informace

en: Active
cs: Aktivní

en: Type
cs: Typ

en: Component Details
cs: Podrobnosti o komponentě

en: Bonobo Browser
cs: Prohlížeč Bonobo

en: Copyright 2001, The GNOME Foundation
cs: Copyright 2001 The GNOME Foundation

en: Bonobo component browser
cs: Prohlížeč komponent Bonobo

note: create the window
en: Component Browser
cs: Prohlížeč komponent

note: Fill out the tool bar
en: All
cs: Vše

en: Inactive
cs: Neaktivní
