libbonoboui - en to da translation catalogue (108 entries)

en: corba factory
da: CORBA-fabrik

en: The factory pointer
da: Fabrikshenvisningen

en: corba UI container
da: CORBA-grænsefladebeholder

en: The User interface container
da: Brugergrænsefladebeholderen

en: Dock the toolbar
da: Anbring værktøjslinjen i dok

en: Undock the toolbar
da: Fjern værktøjslinjen fra dok

en: Shadow type
da: Skyggetype

en: Orientation
da: Orientering

en: Preferred width
da: Foretrukket bredde

en: Preferred height
da: Foretrukket højde

en: Select a file to open
da: Vælg en fil som skal åbnes

en: Select files to open
da: Vælg filer som skal åbnes

en: Select a filename to save
da: Vælg et filnavn at gemme som

en: Event Forwarding
da: Hændelsesvideresendelse

en: Whether X events should be forwarded
da: Om X-hændelser skal videresendes

en: Name
da: Navn

en: Description
da: Beskrivelse

en: Interfaces required
da: Grænseflader påkrævet

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
da: En NULL-termineret tabel af grænseflader som serveren skal understøtte for at blive vist i vælgeren. Standardværdien er "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" hvis ingen grænseflader er listet

en: Interface required entry
da: Grænsefladepåkrævet indtastningsfelt

en: One of the interfaces that's required
da: En af de grænseflader der er påkrævet

en: Visible
da: Synlig

en: _Show
da: _Vis

en: _Hide
da: _Skjul

en: _View tooltips
da: _Vis værktøjstip

en: Toolbars
da: Værktøjslinjer

en: toolbars
da: værktøjslinjer

en: Look
da: Udseende

en: _Icon
da: _Ikon

en: _Text and Icon
da: _Tekst og ikon

en: Text only
da: Kun tekst

en: _Priority text only
da: Kun _prioritetstekst

en: Debug
da: Fejlretning

en: _Dump XML
da: _Udskriv XML

en: Dump the entire UI's XML description to the console
da: Udskriv hele grænsefladens XML-beskrivelse på konsollen

en: Configure UI
da: Konfigurér brugergrænseflade

en: Gdk debugging flags to set
da: Gdk-fejlsøgningsflag som skal aktiveres

en: FLAGS
da: FLAG

en: Gdk debugging flags to unset
da: Gdk-fejlsøgningsflag som skal deaktiveres

en: X display to use
da: X-terminal der skal benyttes

en: DISPLAY
da: TERMINAL

en: X screen to use
da: X-skærm der skal benyttes

en: SCREEN
da: SKÆRM

en: Make X calls synchronous
da: Gør kald til X synkrone

en: Don't use X shared memory extension
da: Brug ikke X-udvidelse til delt hukommelse

en: Program name as used by the window manager
da: Programnavn som benyttet af vindueshåndteringen

en: NAME
da: NAVN

en: Program class as used by the window manager
da: Programklasse som benyttet af vindueshåndteringen

en: CLASS
da: KLASSE

en: Gtk+ debugging flags to set
da: Gtk+-fejlsøgningsflag som skal aktiveres

en: Gtk+ debugging flags to unset
da: Gtk+-fejlsøgningsflag som skal deaktiveres

en: Make all warnings fatal
da: Gør alle advarsler fatale

en: Load an additional Gtk module
da: Indlæs et ekstra Gtk+-modul

en: MODULE
da: MODUL

en: Bonobo GUI support
da: Bonobo GUI-understøttelse

en: B_oth
da: B_egge

en: T_ext
da: T_ekst

en: Hide t_ips
da: Skjul t_ip

en: Show t_ips
da: Vis t_ip

en: _Hide toolbar
da: Sk_jul værktøjslinje

en: Customi_ze
da: Tilpa_s

en: Customize the toolbar
da: Tilpas værktøjslinjen

en: is floating
da: er flydende

en: whether the toolbar is floating
da: Om værktøjslinjen flyder

en: Style of bevel around the toolbar
da: Stil for kanten omkring værktøjslinjen

en: Could not display help for this application
da: Kunne ikke vise hjælp til dette program

en: _Contents
da: _Indhold

en: View help for this application
da: Vis hjælp til dette program

en: Name of the window - used for configuration serialization.
da: Vinduets navn - bruges til konfigurations serialisering

en: Zoom level
da: Zoomniveau

en: The degree of enlargment
da: Graden af forstørrelse

en: Minimum Zoom level
da: Mindste zoomniveau

en: The minimum degree of enlargment
da: Den mindste grad af formindskelse

en: Maximum Zoom level
da: Største zoomniveau

en: The maximum degree of enlargment
da: Den største grad af forstørrelse

en: Has a minimum Zoom level
da: Har et mindste zoomniveau

en: Whether we have a valid minimum zoom level
da: Om der er et gyldigt mindste zoomniveau

en: Has a maximum Zoom level
da: Har et største zoomniveau

en: Whether we have a valid maximum zoom level
da: Om der er et gyldigt største zoomniveau

en: Is continuous
da: Kontinuert

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
da: Om der zoomes jævnt (i modsætning til i spring)

en: About this application
da: Om dette program

en: Select
da: Vælg

en: _About...
da: _Om...

en: _Edit
da: _Redigér

en: _File
da: _Fil

en: _Select
da: _Vælg

en: This does nothing; it is only a demonstration.
da: Dette gør ingenting; det er blot en demonstration

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
da: Hej, verden!

en: Cannot init libbonoboui code
da: Kan ikke klargøre libbonoboui

en: Could not initialize Bonobo UI
da: Kunne ikke klargøre Bonobo UI

en: Bonobo Component Browser
da: Bonobo-komponentbrowser

en: Shows available Bonobo components
da: Viser tilgængelige bonobo-komponenter

en: About this program...
da: Om dette program ...

en: Close the current window
da: Luk det aktive vindue

en: Open a new window
da: Åbn et nyt vindue

en: _Help
da: _Hjælp

note: Build the general tab
en: General
da: Generelt

en: Location
da: Sted

note: Build the details tab
en: Details
da: Detaljer

en: Detailed Information
da: Detaljeret information

en: Active
da: Aktiv

en: Component Details
da: Komponentdetaljer

en: Bonobo Browser
da: Bonobo-browser

en: Bonobo component browser
da: Bonobo-komponentbrowser

note: create the window
en: Component Browser
da: Komponentbrowser

note: Fill out the tool bar
en: All
da: Alle

en: Inactive
da: Inaktiv
