libbonoboui 2.4 - en to is translation catalogue (88 entries)

en: corba factory
is: corba verksmiðja

en: The factory pointer
is: Bendilsverksmiðja

en: corba UI container
is: corba UI gámur

en: The User interface container
is: Notandaviðmótsgámurinn

en: Dock the toolbar
is: Setja tækjastikuna á spjaldið

en: Shadow type
is: Skuggagerð

en: Orientation
is: Snúningur

en: Preferred width
is: Umbeðin breydd

en: Preferred height
is: Umbeðin hæð

en: Select a file to open
is: Veldu skrá til að opna

en: Select files to open
is: Veldu skrár til að opna

en: Select a filename to save
is: Veldu skráarheiti til að vista í

en: Event Forwarding
is: Framsenda atburði

en: Whether X events should be forwarded
is: Hvort framsenda skuli X viðburðum

en: Name
is: Heiti

en: Description
is: Lýsing

en: Interfaces required
is: Viðmót nauðsynlegt

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
is: Listi af tækjum sem er endaður á NULL sem þjónn verður að styðja til þess að fá að komast á listann. Sjálfgefið er "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" ef engin tæki eru á listanum.

en: Interface required entry
is: Tæki er nauðsynlegt færsla

en: One of the interfaces that's required
is: Eitt af tækjunum sem þarf

en: Visible
is: Sýnilegt

en: _Show
is: _Sýna

en: _Hide
is: _Fela

en: _View tooltips
is: _Sjá ábendingar

en: Toolbars
is: Tækjastikur

en: toolbars
is: tækjastikur

en: Look
is: Skoða

en: _Icon
is: _Táknmynd

en: _Text and Icon
is: Tákn_mynd og texti

en: Text only
is: Bara texti

en: _Priority text only
is: _Forgangstexti eingöngu

en: Debug
is: Aflúsa

en: _Dump XML
is: _Rita XML

en: Dump the entire UI's XML description to the console
is: Rita allann XML kóðann úr viðmótinu á stjórnskjáinn

en: Configure UI
is: Stilla viðmótið

en: Gdk debugging flags to set
is: Setja Gdk aflúsunarrofa

en: Gdk debugging flags to unset
is: Fjarlægja Gdk aflúsunarrofa

en: X display to use
is: X stöð sem nota skal

en: X screen to use
is: X skjár sem nota skal

en: Make X calls synchronous
is: Gera X köllin samhæfð

en: Don't use X shared memory extension
is: Ekki nota deilt minni í X

en: Program name as used by the window manager
is: Heiti forrita eru notuð  af gluggastjóranum

en: NAME
is: HEITI

en: Program class as used by the window manager
is: Flokkar forrita eru notaðir af gluggastjóranum

en: CLASS
is: FLOKKUR

en: Gtk+ debugging flags to set
is: Setja Gtk+ aflúsunarrofa

en: Gtk+ debugging flags to unset
is: Fjarlægja Gtk+ aflúsunarrofa

en: Make all warnings fatal
is: Gera allar aðvaranir banvænar

en: Load an additional Gtk module
is: Lesa inn Gtk einingu til viðbótar

en: MODULE
is: EINING

en: Bonobo GUI support
is: Bonobo GUI stuðningur

en: B_oth
is: _Bæði

en: T_ext
is: T_exti

en: Hide t_ips
is: _Fela ábendingar

en: Show t_ips
is: _Sýna ábendingar

en: _Hide toolbar
is: _Felt tækjastiku

en: Customi_ze
is: Sérs_níða

en: Customize the toolbar
is: Sérsníða tækjastikuna

en: is floating
is: flýtur

en: whether the toolbar is floating
is: hvort tækjastikan flýtur

en: Style of bevel around the toolbar
is: Stíll rammans utanum tækjastikuna

en: _Contents
is: _Innihald

en: View help for this application
is: Sjá hlálp þessa forrits

en: Name of the window - used for configuration serialization.
is: Heiti gluggans - notað til að raða stillingum

en: Zoom level
is: Rennistig

en: The degree of enlargment
is: Umfang stækkunar

en: Minimum Zoom level
is: Lágmarks rennistig

en: The minimum degree of enlargment
is: Lágmarks umfang stækkunar

en: Maximum Zoom level
is: Hámarks rennistig

en: The maximum degree of enlargment
is: Hámarks umfang stækkunar

en: Has a minimum Zoom level
is: Hefur lágmarksrennigildi

en: Whether we have a valid minimum zoom level
is: Hvort við erum með gilt lágmarksrennigildi

en: Has a maximum Zoom level
is: Hefur hámarksrennigildi

en: Whether we have a valid maximum zoom level
is: Hvort við erum með gilt hámarksrennigildi

en: Is continuous
is: er mjúklegt

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
is: Hvort við rennum að mjúklega (en ekki í hoppum)

en: About this application
is: Um þetta forrit

en: Select
is: Velja

en: _About...
is: _Um...

en: _Edit
is: _Sýsla

en: _File
is: _Skrá

en: _Select
is: _Velja

en: This does nothing; it is only a demonstration.
is: Þetta er bara sýnishorn og gerir ekkert.

en: BonoboUI-Hello.
is: Halló BonoboUI

en: Gnome Hello
is: Halló Gnome

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
is: Hæ heimur!

en: Cannot init libbonoboui code
is: Gat ekki frumstilt libbonoboui-kóðann

en: Could not initialize Bonobo UI
is: Gat ekki frumstilt Bonobo viðmótið
