libbonoboui 2.21.x - en to it translation catalogue (107 entries)

en: corba factory
it: fabbrica corba

en: The factory pointer
it: Il puntatore alla fabbrica

en: corba UI container
it: contenitore UI corba

en: The User interface container
it: Il contenitore dell'interfaccia utente

en: Dock the toolbar
it: Ancora la barra degli strumenti

en: Undock the toolbar
it: Rimuovi ancoraggio della barra degli strumenti

en: Shadow type
it: Tipo di ombra

en: Orientation
it: Orientamento

en: Preferred width
it: Larghezza preferita

en: Preferred height
it: Altezza preferita

en: Select a file to open
it: Selezionare un file da aprire

en: Select files to open
it: Selezionare i file da aprire

en: Select a filename to save
it: Selezionare un nome di file da salvare

en: Event Forwarding
it: Inoltro degli eventi

en: Whether X events should be forwarded
it: Indica se gli eventi X devono essere inoltrati

en: Name
it: Nome

en: Description
it: Descrizione

en: Interfaces required
it: Interfacce richieste

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
it: Un array di interfacce terminato da NULL che un server deve supportare per essere elencato nel selettore. Il valore predefinito è "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" se non è elencata nessuna interfaccia.

en: Interface required entry
it: Voce interfacce richieste

en: One of the interfaces that's required
it: Una delle interfacce richieste

en: Visible
it: Visibile

en: _Show
it: _Mostra

en: _Hide
it: _Nascondi

en: _View tooltips
it: _Suggerimenti

en: Toolbars
it: Barre strumenti

en: toolbars
it: barre strumenti

en: Look
it: Aspetto

en: _Icon
it: _Icona

en: _Text and Icon
it: _Testo e icona

en: Text only
it: Solo testo

en: _Priority text only
it: Solo testo _prioritario

en: _Dump XML
it: _Riversa XML

en: Dump the entire UI's XML description to the console
it: Riversa sulla console l'intera descrizione XML dell'interfaccia utente

en: Configure UI
it: Configurazione UI

en: Gdk debugging flags to set
it: Flag di debug di Gdk da impostare

en: FLAGS
it: FLAG

en: Gdk debugging flags to unset
it: Flag di debug di Gdk da azzerare

en: X display to use
it: Display X da usare

en: X screen to use
it: Schermo X da usare

en: SCREEN
it: SCHERMO

en: Make X calls synchronous
it: Rendere le chiamate di X sincrone

en: Don't use X shared memory extension
it: Non usare le estensioni di X per la memoria condivisa

en: Program name as used by the window manager
it: Nome del programma da usare nel window manager

en: NAME
it: NOME

en: Program class as used by the window manager
it: Classe del programma da usare nel window manager

en: CLASS
it: CLASSE

en: Gtk+ debugging flags to set
it: Flag di debug di Gtk+ da impostare

en: Gtk+ debugging flags to unset
it: Flag di debug di Gtk+ da azzerare

en: Make all warnings fatal
it: Rendere tutti gli warning fatali

en: Load an additional Gtk module
it: Carica un modulo Gtk aggiuntivo

en: MODULE
it: MODULO

en: Bonobo GUI support
it: Supporto Bonobo GUI

en: B_oth
it: _Entrambi

en: T_ext
it: _Testo

en: Hide t_ips
it: N_ascondi suggerimenti

en: Show t_ips
it: _Mostra suggerimenti

en: _Hide toolbar
it: _Nascondi barra strumenti

en: Customi_ze
it: _Personalizza

en: Customize the toolbar
it: Personalizza la barra degli strumenti

en: is floating
it: è fluttuante

en: whether the toolbar is floating
it: indica se la barra degli strumenti è fluttuante

en: Style of bevel around the toolbar
it: Stile del bordo attorno alla barra degli strumenti

en: Could not display help for this application
it: Impossibile mostrare la documentazione di questa applicazione

en: _Contents
it: _Sommario

en: View help for this application
it: Mosta la documentazione su questa applicazione

en: Name of the window - used for configuration serialization.
it: Numero della finestra - usato per serializzare la configurazione.

en: Zoom level
it: Livello di ingrandimento

en: The degree of enlargment
it: Il grado di ingrandimento

en: Minimum Zoom level
it: Livello di ingrandimento minimo

en: The minimum degree of enlargment
it: Il grado minimo di ingrandimento

en: Maximum Zoom level
it: Livello di ingrandimento massimo

en: The maximum degree of enlargment
it: Il grado massimo di ingrandimento

en: Has a minimum Zoom level
it: Ha il livello di zoom minimo

en: Whether we have a valid minimum zoom level
it: Indica se ha o no un livello di zoom minimo valido

en: Has a maximum Zoom level
it: Ha il livello di zoom massimo

en: Whether we have a valid maximum zoom level
it: Indica se ha o no un livello di zoom massimo valido

en: Is continuous
it: È continuo

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
it: Indica se lo zoom è continuo invece che a scatti

en: About this application
it: Informazioni su questa applicazione

en: Select
it: Selezione

en: _About...
it: I_nformazioni...

en: _Edit
it: _Modifica

en: _Select
it: _Seleziona

en: This does nothing; it is only a demonstration.
it: Questo non fa niente: è solo una dimostrazione.

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
it: Salve, Mondo!

en: Cannot init libbonoboui code
it: Impossibile inizializzare il codice di libbonoboui

en: Could not initialize Bonobo UI
it: Impossibile inizializzare Bonobo UI

en: Bonobo Component Browser
it: Browser dei componenti Bonobo

en: Shows available Bonobo components
it: Mostra i componenti Bonobo disponibili

en: About this program...
it: Informazioni su questa applicazione...

en: Close the current window
it: Chiudi la finestra attuale

en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

en: _Help
it: A_iuto

note: Build the general tab
en: General
it: Generale

en: Location
it: Posizione

note: Build the details tab
en: Details
it: Dettagli

en: Detailed Information
it: Informazioni dettagliate

en: Active
it: Attiva

en: Type
it: Tipo

en: Component Details
it: Dettagli del componente

en: Bonobo Browser
it: Browser Bonobo

en: Copyright 2001, The GNOME Foundation
it: Copyright 2001, la GNOME Foundation

en: Bonobo component browser
it: Browser dei componenti Bonobo

note: create the window
en: Component Browser
it: Browser dei componenti

note: Fill out the tool bar
en: All
it: Tutti

en: Inactive
it: Inattivo
