libbonoboui 2.0 - en to nl translation catalogue (108 entries)

en: corba factory
nl: corba-fabriek

en: The factory pointer
nl: De fabriekpointer

en: corba UI container
nl: corba UI-container

en: The User interface container
nl: De Gebruikersinterface-container

en: Dock the toolbar
nl: Werkbalk vastzetten

en: Undock the toolbar
nl: Werkbalk vrijmaken

en: Shadow type
nl: Type schaduw

en: Orientation
nl: Oriëntatie

en: Preferred width
nl: Gewenste breedte

en: Preferred height
nl: Gewenste hoogte

en: Select a file to open
nl: Selecteer het te openen bestand

en: Select files to open
nl: Selecteer de te openen bestanden

en: Select a filename to save
nl: Selecteer het bestand om op te slaan

en: Event Forwarding
nl: Gebeurtenissen Doorsturen

en: Whether X events should be forwarded
nl: Of gebeurtenissen van X doorgestuurd moeten worden

en: Name
nl: Naam

en: Description
nl: Beschrijving

en: Interfaces required
nl: Interfaces benodigd

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
nl: Een met NULL afgesloten array van interfaces die een server moet ondersteunen teneinde in de selector te kunnen worden opgesomd. Staat standaard op "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" als er geen interfaces worden genoemd.

en: Interface required entry
nl: Interface benodigd veld

en: One of the interfaces that's required
nl: Een van de interfaces die benodigd zijn

en: Visible
nl: Zichtbaar

en: _Show
nl: _Tonen

en: _Hide
nl: _Verbergen

en: _View tooltips
nl: T_oon tooltips

en: Toolbars
nl: Werkbalken

en: toolbars
nl: werkbalken

en: Look
nl: Uiterlijk

en: _Icon
nl: _Pictogram

en: _Text and Icon
nl: _Tekst en Pictogram

en: Text only
nl: Alleen tekst

en: _Priority text only
nl: Alleen _belangrijke tekst

en: Debug
nl: Debuggen

en: _Dump XML
nl: XML _dumpen

en: Dump the entire UI's XML description to the console
nl: De gehele XML-beschrijving van de UI in de console dumpen

en: Configure UI
nl: Gebruikersinterface instellen

en: Gdk debugging flags to set
nl: Aan te zetten Gdk debugmarkeringen

en: FLAGS
nl: MARKERINGEN

en: Gdk debugging flags to unset
nl: Uit te zetten Gdk debugmarkeringen

en: X display to use
nl: Te gebruiken X-display

en: X screen to use
nl: Te gebruiken X-scherm

en: SCREEN
nl: SCHERM

en: Make X calls synchronous
nl: X-calls synchroon maken

en: Don't use X shared memory extension
nl: Geen gebruik maken van  X shared memory extension

en: Program name as used by the window manager
nl: Programmanaam zoals de windowmanager deze gebruikt

en: NAME
nl: NAAM

en: Program class as used by the window manager
nl: Pragrammaklasse zoals de windowmanager deze gebruikt

en: CLASS
nl: KLASSE

en: Gtk+ debugging flags to set
nl: Aan te zetten Gtk+ debugmarkeringen

en: Gtk+ debugging flags to unset
nl: Uit te zetten Gtk+ debugmarkeringen

en: Make all warnings fatal
nl: Laat alle waarschuwingen fataal zijn

en: Load an additional Gtk module
nl: Laad een extra Gtk module

en: Bonobo GUI support
nl: Bonobo GUI ondersteuning

en: B_oth
nl: _Beide

en: T_ext
nl: T_ekst

en: Hide t_ips
nl: Verberg t_ips

en: Show t_ips
nl: Toon _tips

en: _Hide toolbar
nl: Werkbalk _verbergen

en: Customi_ze
nl: _Aanpassen

en: Customize the toolbar
nl: Werkbalk aanpassen

en: is floating
nl: is zwevend

en: whether the toolbar is floating
nl: of de werkbalk zwevend is

en: Style of bevel around the toolbar
nl: Stijl van de schuine rand om de werkbalk

en: Could not display help for this application
nl: Kon de hulp voor dit programma niet tonen

en: _Contents
nl: _Inhoud

en: View help for this application
nl: Toon de hulp voor dit programma

en: Name of the window - used for configuration serialization.
nl: Naam van het venster - gebruikt voor configuratieserialisatie.

en: Zoom level
nl: Standaard zoomniveau

en: The degree of enlargment
nl: Mate van vergrooting

en: Minimum Zoom level
nl: Minimale zoomniveau

en: The minimum degree of enlargment
nl: Minimale mate van vergrooting

en: Maximum Zoom level
nl: Maximale zoomniveau

en: The maximum degree of enlargment
nl: Maximale mate van vergrooting

en: Has a minimum Zoom level
nl: Heeft een minimaal Zoom niveau

en: Whether we have a valid minimum zoom level
nl: Of er een geldig minimaal zoomniveau is

en: Has a maximum Zoom level
nl: Heeft een maximaal Zoomniveau

en: Whether we have a valid maximum zoom level
nl: Of er een geldig maximaal zoomniveau is

en: Is continuous
nl: Verloopt vloeiend

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
nl: Of er vloeiend gezoomd wordt (in plaats van met stappen)

en: About this application
nl: Info over deze toepassing

en: Select
nl: Selecteren

en: _About...
nl: _Info...

en: _Edit
nl: Be_werken

en: _File
nl: _Bestand

en: _Select
nl: _Selecteren

en: This does nothing; it is only a demonstration.
nl: Hier gebeurt niets; Dit is alleen maar een demonstratie.

en: BonoboUI-Hello.
nl: BonoboUI-Hallo.

en: Gnome Hello
nl: Gnome Hallo

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
nl: Hallo, Wereld!

en: Cannot init libbonoboui code
nl: De libbonoboui code kan niet geïnitialiseerd worden

en: Could not initialize Bonobo UI
nl: Kon Bonobo UI niet initialiseren

en: Bonobo Component Browser
nl: Bonobo componentverkenner

en: Shows available Bonobo components
nl: Toont beschikbare Bonobo-componenten

en: About this program...
nl: Info over dit programma...

en: Close the current window
nl: Het huidige venster sluiten

en: Open a new window
nl: Een nieuw venster openen

en: _Help
nl: _Hulp

note: Build the general tab
en: General
nl: Algemeen

en: Location
nl: Lokatie

en: Detailed Information
nl: Gedetailleerde informatie

en: Active
nl: Actief

en: Component Details
nl: Component-details

en: Bonobo Browser
nl: Bonobo-verkenner

en: Copyright 2001, The GNOME Foundation
nl: Copyright 2001, De GNOME Foundation

en: Bonobo component browser
nl: Bonobo componentverkenner

note: create the window
en: Component Browser
nl: Componentverkenner

note: Fill out the tool bar
en: All
nl: Alles

en: Inactive
nl: Inactief
