libbonoboui - en to sv translation catalogue (111 entries)

en: corba factory
sv: corba-fabrik

en: The factory pointer
sv: Fabrikspekaren

en: corba UI container
sv: corba-användargränssnittsbehållare

en: The User interface container
sv: Användargränssnittsbehållaren

en: Dock the toolbar
sv: Docka verktygsraden

en: Undock the toolbar
sv: Lösgör verktygsraden

en: Shadow type
sv: Skuggtyp

en: Orientation
sv: Orientering

en: Preferred width
sv: Föredragen bredd

en: Preferred height
sv: Föredragen höjd

en: Select a file to open
sv: Välj en fil att öppna

en: Select files to open
sv: Välj filer att öppna

en: Select a filename to save
sv: Välj ett filnamn att spara

en: Event Forwarding
sv: Händelsevidarebefordran

en: Whether X events should be forwarded
sv: Huruvida X-händelser ska vidarebefordras

en: Name
sv: Namn

en: Description
sv: Beskrivning

en: Interfaces required
sv: Gränssnitt som krävs

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
sv: En NULL-avslutad vektor med gränssnitt som en server måste stöda för att visas i väljaren. Är som standard "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" om inga gränssnitt visas

en: Interface required entry
sv: Fält med gränssnitt som krävs

en: One of the interfaces that's required
sv: En av de gränssnitt som krävs

en: Visible
sv: Synlig

en: _Show
sv: _Visa

en: _Hide
sv: _Dölj

en: _View tooltips
sv: V_isa verktygstips

en: Toolbars
sv: Verktygsrader

en: toolbars
sv: verktygsrader

en: Look
sv: Utseende

en: _Icon
sv: _Ikon

en: _Text and Icon
sv: _Text och ikon

en: Text only
sv: Endast text

en: _Priority text only
sv: _Endast prioritetstext

en: Debug
sv: Felsök

en: _Dump XML
sv: _Dumpa XML

en: Dump the entire UI's XML description to the console
sv: Dumpa hela användargränssnittets XML-beskrivning till konsollen

en: Configure UI
sv: Konfigurera användargränssnitt

en: Gdk debugging flags to set
sv: Gdk-felsökningsflaggor att ställa in

en: FLAGS
sv: FLAGGOR

en: Gdk debugging flags to unset
sv: Gdk-felsökningsflaggor att nollställa

en: X display to use
sv: X-display att använda

en: X screen to use
sv: X-skärm att använda

en: SCREEN
sv: SKÄRM

en: Make X calls synchronous
sv: Gör X-anrop synkrona

en: Don't use X shared memory extension
sv: Använd inte X-tillägg för delat minne

en: Program name as used by the window manager
sv: Programnamn som fönsterhanteraren använder

en: NAME
sv: NAMN

en: Program class as used by the window manager
sv: Programklass som fönsterhanteraren använder

en: CLASS
sv: KLASS

en: Gtk+ debugging flags to set
sv: Gdk+-felsökningsflaggor att ställa in

en: Gtk+ debugging flags to unset
sv: Gtk+-felsökningsflaggor att nollställa

en: Make all warnings fatal
sv: Gör alla varningar ödesdigra

en: Load an additional Gtk module
sv: Läs in en ytterligare Gtk-modul

en: MODULE
sv: MODUL

en: Bonobo GUI support
sv: GUI-stöd i Bonobo

en: B_oth
sv: B_åda

en: T_ext
sv: Te_xt

en: Hide t_ips
sv: Dölj t_ips

en: Show t_ips
sv: Visa t_ips

en: _Hide toolbar
sv: _Dölj verktygsrad

en: Customi_ze
sv: Anpa_ssa

en: Customize the toolbar
sv: Anpassa verktygsraden

en: is floating
sv: flyter

en: whether the toolbar is floating
sv: huruvida verktygsraden flyter

en: Style of bevel around the toolbar
sv: Stil på avfasningen runt verktygsraden

en: Could not display help for this application
sv: Kunde inte visa hjälp för detta program

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: View help for this application
sv: Visa hjälp för detta program

en: Name of the window - used for configuration serialization.
sv: Namn på fönstret - används för konfigurationsserialisering.

en: Zoom level
sv: Zoomnivå

en: The degree of enlargment
sv: Graden av förstoring

en: Minimum Zoom level
sv: Minsta zoomnivån

en: The minimum degree of enlargment
sv: Minsta graden av förstoring

en: Maximum Zoom level
sv: Största zoomnivån

en: The maximum degree of enlargment
sv: Största graden av förstoring

en: Has a minimum Zoom level
sv: Har en minsta zoomnivå

en: Whether we have a valid minimum zoom level
sv: Huruvida vi har en giltig minsta zoomnivå

en: Has a maximum Zoom level
sv: Har en största zoomnivå

en: Whether we have a valid maximum zoom level
sv: Huruvida vi har en giltig största zoomnivå

en: Is continuous
sv: Är kontinuerlig

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
sv: Huruvida vi zoomar kontinuerligt (i motsats till hopp)

en: About this application
sv: Om detta program

en: Select
sv: Markera

en: _About...
sv: _Om...

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Select
sv: _Markera

en: This does nothing; it is only a demonstration.
sv: Detta gör ingenting; det är bara en demonstration.

en: BonoboUI-Hello.
sv: BonoboUI-hej.

en: Gnome Hello
sv: Gnome-hej

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
sv: Hej världen!

en: Cannot init libbonoboui code
sv: Kan inte initiera libbonoboui-koden

en: Could not initialize Bonobo UI
sv: Kunde inte initiera Bonobo-användargränssnitt

en: Bonobo Component Browser
sv: Bonobo-komponentbläddrare

en: Shows available Bonobo components
sv: Visar tillgängliga Bonobo-komponenter

en: About this program...
sv: Om detta program...

en: Close the current window
sv: Stäng det aktuella fönstret

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: _Help
sv: _Hjälp

note: Build the general tab
en: General
sv: Allmänt

en: Location
sv: Plats

note: Build the details tab
en: Details
sv: Detaljer

en: Detailed Information
sv: Detaljerad information

en: Active
sv: Aktiv

en: Type
sv: Typ

en: Component Details
sv: Komponentdetaljer

en: Bonobo Browser
sv: Bonobo-bläddrare

en: Copyright 2001, The GNOME Foundation
sv: Copyright 2001, GNOME Foundation

en: Bonobo component browser
sv: Bonobo-komponentbläddrare

note: create the window
en: Component Browser
sv: Komponentbläddrare

note: Fill out the tool bar
en: All
sv: Alla

en: Inactive
sv: Inaktiv
