libbonoboui 2.19.90 - en to th translation catalogue (105 entries)

en: corba factory
th: โรงงาน corba

en: The factory pointer
th: ตัวชี้โรงงาน

en: corba UI container
th: เครื่องบรรจุ UI ของ corba

en: The User interface container
th: เครื่องบรรจุส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Dock the toolbar
th: dock แถบเครื่องมือ

en: Undock the toolbar
th: เลิก dock แถบเครื่องมือ

en: Shadow type
th: การให้แสงเงา

en: Orientation
th: แนววาง

en: Preferred width
th: ความกว้างที่ต้องการ

en: Preferred height
th: ความสูงที่ต้องการ

en: Select a file to open
th: เลือกแฟ้มเพื่อเปิด

en: Select files to open
th: เลือกแฟ้มเพื่อเปิด

en: Select a filename to save
th: เลือกชื่อแฟ้มที่จะบันทึก

en: Event Forwarding
th: การส่งต่อเหตุการณ์

en: Whether X events should be forwarded
th: กำหนดว่าเหตุการณ์ X ควรถูกส่งต่อหรือไม่

en: Name
th: ชื่อ

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Interfaces required
th: อินเทอร์เฟซที่ต้องการ

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
th: แอเรย์ของอินเทอร์เฟซที่เซิร์ฟเวอร์ต้องสนับสนุน เพื่อที่จะให้ถูกแสดงในรายการเลือก ปิดท้ายด้วยค่า NULL ค่าปริยายคือ "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" ถ้าไม่ใส่ชื่ออินเทอร์เฟซที่นี่

en: Interface required entry
th: ตัวอินเทอร์เฟซที่ต้องการ

en: One of the interfaces that's required
th: ตัวอินเทอร์เฟซที่ต้องการ

en: Visible
th: มองเห็น

en: _Show
th: แ_สดง

en: _Hide
th: _ซ่อน

en: _View tooltips
th: _ดูคำแนะนำเครื่องมือ

en: Toolbars
th: แถบเครื่องมือ

en: toolbars
th: แถบเครื่องมือ

en: Look
th: รูปลักษณ์

en: _Icon
th: ไ_อคอน

en: _Text and Icon
th: _ข้อความและไอคอน

en: Text only
th: ข้อความเท่านั้น

en: _Priority text only
th: _ข้อความที่สำคัญเท่านั้น

en: Debug
th: ดีบั๊ก

en: Dump the entire UI's XML description to the console
th: Dump รายละเอียด XML ของ UI ไปยังคอนโซล

en: Configure UI
th: ปรับแต่ง UI

en: Gdk debugging flags to set
th: flag สำหรับการดีบั๊กของ Gdk ที่จะตั้ง

en: Gdk debugging flags to unset
th: flag สำหรับการดีบั๊กของ Gdk ที่จะล้าง

en: X display to use
th: ดิสเพลย์ X ที่จะใช้

en: X screen to use
th: สกรีน X ที่ใช้

en: Make X calls synchronous
th: ใช้การเรียก X แบบซิงโครนัส

en: Don't use X shared memory extension
th: ไม่ใช้ส่วนขยายการใช้หน่วยความจำร่วมของ X

en: Program name as used by the window manager
th: ชื่อโปรแกรมที่ใช้โดยโปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: Program class as used by the window manager
th: คลาสโปรแกรมที่ใช้โดยโปรแกรมจัดการหน้าต่าง

en: Gtk+ debugging flags to set
th: flag สำหรับการดีบั๊กของ Gtk+ ที่จะตั้ง

en: Gtk+ debugging flags to unset
th: flag สำหรับการดีบั๊กของ Gtk+ ที่จะล้าง

en: Make all warnings fatal
th: ถือว่าทุกคำเตือนร้ายแรง

en: Load an additional Gtk module
th: โหลดมอดูล Gtk เพิ่มเติม

en: Bonobo GUI support
th: การสนับสนุน GUI ของ Bonobo

en: B_oth
th: ทั้ง_สองอย่าง

en: T_ext
th: ข้อ_ความ

en: Hide t_ips
th: ซ่อนคำแ_นะนำ

en: Show t_ips
th: แสดงคำแ_นะนำ

en: _Hide toolbar
th: _ซ่อนแถบเครื่องมือ

en: Customi_ze
th: ปรับแ_ก้

en: Customize the toolbar
th: ปรับแก้แถบเครื่องมือ

en: is floating
th: ลอยอยู่หรือไม่

en: whether the toolbar is floating
th: กำหนดว่าแถบเครื่องมือลอยอยู่หรือไม่

en: Style of bevel around the toolbar
th: รูปแบบของความต่างระดับที่ขอบแถบเครื่องมือ

en: Could not display help for this application
th: ไม่สามารถแสดงวิธีใช้สำหรับโปรแกรมนี้

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: View help for this application
th: แสดงวิธีใช้โปรแกรม

en: Name of the window - used for configuration serialization.
th: ชื่อของหน้าต่าง - ใช้สำหรับการจัดเรียงข้อมูลค่าตั้ง

en: Zoom level
th: ระดับการขยาย

en: The degree of enlargment
th: ระดับการเพิ่มค่า

en: Minimum Zoom level
th: ระดับการขยายต่ำสุด

en: The minimum degree of enlargment
th: ระดับต่ำสุดในการเพิ่มค่า

en: Maximum Zoom level
th: ระดับการขยายสูงสุด

en: The maximum degree of enlargment
th: ระดับสูงสุดในการเพิ่มค่า

en: Has a minimum Zoom level
th: มีขีดจำกัดล่างของการขยาย

en: Whether we have a valid minimum zoom level
th: กำหนดว่ามีการจำกัดระดับต่ำสุดของการขยายหรือไม่

en: Has a maximum Zoom level
th: มีขีดจำกัดบนของระดับการขยาย

en: Whether we have a valid maximum zoom level
th: กำหนดว่ามีการจำกัดระดับสูงสุดของการขยายหรือไม่

en: Is continuous
th: ต่อเนื่องหรือไม่

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
th: กำหนดว่าจะขยายแบบต่อเนื่อง (ตรงข้ามกับกระโดด) หรือไม่

en: About this application
th: เกี่ยวกับโปรแกรมนี้

en: Select
th: เลือก

en: _About...
th: เ_กี่ยวกับ...

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: _File
th: แ_ฟ้ม

en: _Select
th: เ_ลือก

en: This does nothing; it is only a demonstration.
th: ไม่ทำงานอะไร เป็นเพียงการสาธิตเท่านั้น

en: BonoboUI-Hello.
th: BonoboUI-สวัสดี

en: Gnome Hello
th: Gnome สวัสดี

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
th: สวัสดีชาวโลก!

en: Cannot init libbonoboui code
th: ไม่สามารถเริ่มต้นรหัส libbonoboui

en: Could not initialize Bonobo UI
th: ไม่สามารถเริ่มต้น Bonobo UI

en: Bonobo Component Browser
th: เบราว์เซอร์แสดงองค์ประกอบของ Bonobo

en: Shows available Bonobo components
th: แสดงองค์ประกอบ Bononbo ที่มีอยู่

en: About this program...
th: เกี่ยวกับโปรแกรมนี้...

en: Close the current window
th: ปิดหน้าต่างปัจจุบัน

en: Open a new window
th: เปิดหน้าต่างใหม่

en: _Help
th: _วิธีใช้

note: Build the general tab
en: General
th: ทั่วไป

en: Location
th: ตำแหน่ง

note: Build the details tab
en: Details
th: รายละเอียด

en: Detailed Information
th: ข้อมูลอย่างละเอียด

en: Active
th: ทำงานอยู่

en: Type
th: ประเภท

en: Component Details
th: รายละเอียดองค์ประกอบ

en: Bonobo Browser
th: เบราว์เซอร์ Bonobo

en: Copyright 2001, The GNOME Foundation
th: สงวนลิขสิทธิ์ 2001 มูลนิธิ GNOME

en: Bonobo component browser
th: เบราว์เซอร์แสดงองค์ประกอบของ Bonobo

note: create the window
en: Component Browser
th: เบราว์เซอร์แสดงองค์ประกอบ

note: Fill out the tool bar
en: All
th: ทั้งหมด

en: Inactive
th: ไม่ทำงาน
