libbonoboui - en to tr translation catalogue (110 entries)

en: corba factory
tr: corba üreticisi

en: The factory pointer
tr: Üretici belirteci

en: corba UI container
tr: corba UI taşıyıcısı

en: The User interface container
tr: Kullanıcı arayüzü taşıyıcısı

en: Dock the toolbar
tr: Araç çubuğuna yerleştir

en: Undock the toolbar
tr: Araç çubuğunun kilidini kaldı

en: Shadow type
tr: Gölge türü

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: Preferred width
tr: Tercih edilen genişlik

en: Preferred height
tr: Tercih edilen yükseklik

en: Select a file to open
tr: Açmak için bir dosya seçin

en: Select files to open
tr: Açılacak dosyaları seçin

en: Select a filename to save
tr: Kaydetmek için bir isim seçin

en: Event Forwarding
tr: Olay Yönlendirme

en: Whether X events should be forwarded
tr: X olaylarının yönlendirilmesi

en: Name
tr: İsim

en: Description
tr: Tanım

en: Interfaces required
tr: Gereken arayüzler

en: A NULL-terminated array of interfaces which a server must support in order to be listed in the selector. Defaults to "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" if no interfaces are listed
tr: Sunucunun desteklemek zorunda olduğu NULL ile terkedilmiş arayüz dizisi seçicide listelenmek için gereklidir. Eğer hiç bir arayüz seçilmezse, öntanımlı olarak "IDL:Bonobo/Embeddable:1.0" kullanılır

en: Interface required entry
tr: Gerekli arayüzler girişi

en: One of the interfaces that's required
tr: Gerekli arayüzlerden birisi

en: Visible
tr: Görünür

en: _Show
tr: _Göster

en: _Hide
tr: Gi_zle

en: _View tooltips
tr: _Balon görüntüle

en: Toolbars
tr: Araç çubukları

en: toolbars
tr: araç çubukları

en: Look
tr: Görünüm

en: _Icon
tr: _Simge

en: _Text and Icon
tr: _Metin ve Simge

en: Text only
tr: Sadece metin

en: _Priority text only
tr: _Öncelikli sadece metin

en: Debug
tr: Hata ayıklama

en: _Dump XML
tr: XML _göster

en: Dump the entire UI's XML description to the console
tr: UI XML açıklamalarının verilerini konsolda göster

en: Configure UI
tr: UI Yapılandır

en: Gdk debugging flags to set
tr: Gdk hata ayıklama imlerini yerleştir

en: FLAGS
tr: İMLER

en: Gdk debugging flags to unset
tr: Gdk hata ayıklama imlerini geri al

en: X display to use
tr: Kullanılacak X görüntüsü

en: DISPLAY
tr: GÖRÜNTÜ

en: X screen to use
tr: Kullanılacak X görüntüsü

en: SCREEN
tr: EKRAN

en: Make X calls synchronous
tr: X çağrılarını eşzamanılı yap

en: Don't use X shared memory extension
tr: X paylaşılmış bellek uzantılarını kullanma

en: Program name as used by the window manager
tr: Pencere yönetici gibi kullanılacak program adı

en: NAME
tr: İSİM

en: Program class as used by the window manager
tr: Pencere yöneticisi gibi kullanılacak program sınıfları

en: CLASS
tr: SINIF

en: Gtk+ debugging flags to set
tr: Gtk+ hata ayıklama imlerini yerleştir

en: Gtk+ debugging flags to unset
tr: Gtk+ hata ayıklama imlerini kaldır

en: Make all warnings fatal
tr: Bütün uyarıları ölümcül yap

en: Load an additional Gtk module
tr: Ek Gtk modulu yükle

en: MODULE
tr: MODÜL

en: Bonobo GUI support
tr: Bonobo GUI desteği

en: B_oth
tr: İkisi_de

en: T_ext
tr: Me_tin

en: Hide t_ips
tr: İpucunu giz_le

en: Show t_ips
tr: İpucunu göste_r

en: _Hide toolbar
tr: Ara_ç çubuğunu gizle

en: Customi_ze
tr: Özelle_ştir

en: Customize the toolbar
tr: Araç çubuğunu özelleştir

en: is floating
tr: kayandır

en: whether the toolbar is floating
tr: araç çubugunun kayan olması

en: Style of bevel around the toolbar
tr: Araç çubuğunun çevresindeki çıkıntının biçemi

en: Could not display help for this application
tr: Bu uygulama için yardım gösterilemedi

en: _Contents
tr: _İçerik

en: View help for this application
tr: Bu uygulama için yardım göster

en: Name of the window - used for configuration serialization.
tr: Pencere ismi - ayarların seri şekilde yapılması için kullanılacak.

en: Zoom level
tr: Yaklaştırma seviyesi

en: The degree of enlargment
tr: Genişletme derecesi

en: Minimum Zoom level
tr: Asgari Yaklaştırma seviyesi

en: The minimum degree of enlargment
tr: Asgari genişletme derecesi

en: Maximum Zoom level
tr: Azami Yaklaştırma seviyesi

en: The maximum degree of enlargment
tr: Azami genişletme derecesi

en: Has a minimum Zoom level
tr: Asgari yaklaştırma seviyesine sahip

en: Whether we have a valid minimum zoom level
tr: Geçerli asgari yaklaştırma seviyesine sahip olup olmadığı

en: Has a maximum Zoom level
tr: Azami yaklaştırma seviyesine sahip

en: Whether we have a valid maximum zoom level
tr: Geçerli azami yaklaştırma seviyesine sahip olup olmadığı

en: Is continuous
tr: Devamlıdır

en: Whether we zoom continuously (as opposed to jumps)
tr: Devamlı yaklaştırma (adımlıya zıt olarak)

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: Select
tr: Seç

en: _About...
tr: _Hakkında...

en: _Edit
tr: _Düzen

en: _File
tr: _Dosya

en: _Select
tr: _Seç

en: This does nothing; it is only a demonstration.
tr: Bu sadece bir gösterim; bu hiç bir şey yapmaz.

note: Create Label and put it in the Button:
en: Hello, World!
tr: Merhaba, Dünya!

en: Cannot init libbonoboui code
tr: Libbonoboui kodu çalıştırılamıyor

en: Could not initialize Bonobo UI
tr: Bonobo UI başlatılamıyor

en: Bonobo Component Browser
tr: Bonobo Bileşen Tarayıcısı

en: Shows available Bonobo components
tr: Geçerli Bonobo bileşenlerini gösterir

en: About this program...
tr: Bu program hakkında...

en: Close the current window
tr: Mevcut pencereyi kapat

en: Open a new window
tr: Yeni bir pencere aç

en: _Help
tr: _Yardım

note: Build the general tab
en: General
tr: Genel

en: Location
tr: Konum

note: Build the details tab
en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Detailed Information
tr: Ayrıntılı Bilgi

en: Active
tr: Aktif

en: Type
tr: Tür

en: Component Details
tr: Bileşen Ayrıntıları

en: Bonobo Browser
tr: Bonobo Tarayıcısı

en: Copyright 2001, The GNOME Foundation
tr: Telif Hakkı 2001, GNOME Vakfı

en: Bonobo component browser
tr: Bonobo bileşen tarayıcısı

note: create the window
en: Component Browser
tr: Bileşen Tarayıcısı

note: Fill out the tool bar
en: All
tr: Hepsi

en: Inactive
tr: Aktif Değil
