seahorse - en to eo translation catalogue (201 entries)

en: Invalid Signature
eo: Nevalida subskribo

en: Good Signature
eo: Bona subskribo

en: Unknown Signature
eo: Nekonata subskribo

en: Bad Signature
eo: Malbona subskribo

en: Add Password
eo: Aldoni pasvorton

en: _Description:
eo: _Priskribo:

en: _Keyring:
eo: _Ŝlosilaro:

en: _Password:
eo: _Pasvorto:

en: _Show Password
eo: _Montri pasvorton

en: Password
eo: Pasvorto

en: <b>Password:</b>
eo: <b>Pasvorto:</b>

en: <b>Path:</b>
eo: <b>Vojo:</b>

en: Applications
eo: Aplikaĵoj

en: Details
eo: Detaloj

en: Key
eo: Ŝlosilo

en: Login:
eo: Ensaluto:

en: Server:
eo: Servilo:

en: Show pass_word
eo: Montri pas_vorton

en: Type:
eo: Tipo:

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use:
eo: Uzo:

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Read
eo: _Legi

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Write
eo: _Skribi

[ctx: infinitive]
en: _Delete
eo: _Forigi

en: Passwords: %s
eo: Pasvortoj: %s

en: <b>Passwords:</b> %s
eo: <b>Pasvortoj:</b> %s

en: Password Keyring
eo: Pasvort-ŝlosilaro

en: Stored Password
eo: Konservita pasvorto

en: _Lock
eo: Ŝ_losi

en: _Unlock
eo: _Malŝlosi

en: _Set as default
eo: _agordi kiel defaŭlto

en: Change _Password
eo: Ŝanĝi _pasvorton

note: ----------------------------------------------------------------------------- * PUBLIC To translators: This is the noun not the verb.
en: Created:
eo: Kreite:

en: Keyring
eo: Ŝlosilaro

en: _Name:
eo: _Nomo:

en: All Keys
eo: Ĉiuj ŝlosiloj

en: Search Results
eo: Serĉrezultoj

note: Filter Label
en: Search _for:
eo: Serĉi _por:

note: TODO: Icons The name column
en: Name
eo: Nomo

note: The keyid column
en: Key ID
eo: Ŝlosil-ID

en: Year
eo: Jaro

en: Displayed year
eo: Montrata jaro

en: Month
eo: Monato

en: Displayed month
eo: Montrata monato

en: Day
eo: Tago

en: Displayed day of month
eo: Montrata tago de la monato

en: Hour
eo: Horo

en: Displayed hour
eo: Montrata horo

en: Minute
eo: Minuto

en: Displayed minute
eo: Montrata minuto

en: Second
eo: Sekundo

en: Displayed second
eo: Montrata sekundo

note: Translate to calendar:week_start:1 if you want Monday to be the * first day of the week; otherwise translate to calendar:week_start:0. * Do *not* translate it to anything else, if it isn't calendar:week_start:1 * or calendar:week_start:0 it will not work.
en: calendar:week_start:0
eo: calendar:week_start:1

en: Date
eo: Dato

en: Select Date
eo: Elekti daton

en: Select the date from a calendar
eo: Elektu la daton el kalendaro

en: Time
eo: Tempo

en: Select Time
eo: Elekti tempon

en: Select the time from a list
eo: Elekti la tempon el listo

en: AM
eo: ATM

en: PM
eo: PTM

en: File is not a valid .desktop file
eo: Dosiero ne estas valida .desktop-dosiero

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
eo: Nerekonata versio '%s' de labortabla dosiero

en: Starting %s
eo: Lanĉante %s

en: Application does not accept documents on command line
eo: Aplikaĵo ne akceptas dokumentojn per komandlinio

en: Unrecognized launch option: %d
eo: Nerekonata lanĉparametro: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
eo: Ne eblas transdoni dokument-URIojn al labortabla elemento 'Type=Link'

en: Not a launchable item
eo: Nelanĉebla ero

en: Disable connection to session manager
eo: Elŝalti la konekton al la seancoadministrilo

en: Specify file containing saved configuration
eo: Specifi dosieron kiu enhavas konservitan agordon

en: FILE
eo: DOSIERO

en: Specify session management ID
eo: Specifi identigilon de la seancoadministrilo

en: Session management options:
eo: Agordoj de la seancoadministrilo:

en: Show session management options
eo: Montri agordojn de la seancoadministrilo

en: Public Key
eo: Publika ŝlosilo

en: Private Key
eo: Privata ŝlosilo

note: * Translators: "This object is a means of storing items such as * name, email address, etc. that make up one's digital identity.
en: Identity
eo: Identeco

en: Passphrase
eo: Pasfrazo

en: Password:
eo: Pasvorto:

en: Confirm:
eo: Konfirmi:

en: URL
eo: Retadreso

en: Custom
eo: Propre

en: Preferences
eo: Agordoj

en: Unavailable
eo: Nedisponeble

note: Filter for PGP keys. We also include *.asc, as in many cases that extension is associated with text/plain
en: All key files
eo: Ĉiuj ŝlosildosieroj

en: All files
eo: Ĉiuj dosieroj

en: _Replace
eo: _Anstataŭigi

en: Unknown
eo: Nekonate

[ctx: Validity]
en: Never
eo: Neniam

en: Full
eo: Plene

en: Disabled
eo: Elŝaltite

en: Key _Length:
eo: Ŝlosil_longo:

en: Key _Type:
eo: Ŝlosil_tipo:

en: Length of Key
eo: Longo de la ŝlosilo

en: Full _Name:
eo: Tuta _nomo:

en: _Email Address:
eo: R_etpoŝtadreso:

en: C_hange
eo: Ŝa_nĝi

en: Wrong password
eo: Falsa pasvorto

en: _Don't Resize
eo: _Ne aligrandigi

en: _Resize
eo: _Aligrandigi

en: All image files
eo: Ĉiuj bilddosieroj

en: All JPEG files
eo: Ĉiuj JPEG-dosieroj

en: No reason
eo: Sen kialo

en: Key has been compromised
eo: Ŝlosilo estas kompromitita

en: Not Used
eo: Neuzate

en: Key is no longer used
eo: Ŝlosilo estas ne plu uzata

en: Wrong passphrase.
eo: Falsa pasfrazo.

en: Enter new passphrase for '%s'
eo: Enigi novan pasfrazon por '%s'

en: Enter passphrase for '%s'
eo: Enigi pasfrazon por '%s'

en: Enter new passphrase
eo: Enigi novan pasfrazon

en: Enter passphrase
eo: Enigi pasfrazon

note: The ldap_cb and chain_cb were set in seahorse_ldap_operation_start
en: Connecting to: %s
eo: Konektante al: %s

en: C_reate
eo: K_rei

en: _Comment:
eo: _Komento:

en: [Unknown]
eo: [Nekonate]

en: Name/Email
eo: Nomo/retpoŝtadreso

en: (unknown)
eo: (nekonate)

[ctx: Expires]
en: Never
eo: Neniam

note: The key type column
en: Type
eo: Tipo

en: Created
eo: Kreite

en: Expires
eo: Senvalidiĝo

en: Status
eo: Stato

en: Strength
eo: Forto

en: Good
eo: Bone

en: <b>Actions</b>
eo: <b>Agoj</b>

en: <b>Comment:</b>
eo: <b>Komento:</b>

en: <b>Dates</b>
eo: <b>Datoj</b>

en: <b>Email:</b>
eo: <b>Retpoŝtadreso:</b>

en: <b>Photo </b>
eo: <b>Fotaĵo </b>

en: <b>Type:</b>
eo: <b>Tipo:</b>

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: <b>Use:</b>
eo: <b>Uzo:</b>

en: Add
eo: Aldoni

en: Add a photo to this key
eo: Aldoni fotaĵon al tiu ŝlosilo

en: Change _Passphrase
eo: Ŝanĝi _pasfrazon

en: Delete
eo: Forigi

en: Expire
eo: Senvalidiĝi

en: Expires:
eo: Senvalidiĝos:

en: Export
eo: Elporti

en: Go to next photo
eo: Iri al sekva fotaĵo

en: Go to previous photo
eo: Iri al antaŭa fotaĵo

en: Key ID:
eo: Ŝlosil-ID:

en: Never
eo: Neniam

en: Owner
eo: Posedanto

en: Primary
eo: Unuarange

en: Remove this photo from this key
eo: Forigi tiun fotaĵon de tiu ŝlosilo

en: Revoke
eo: Senvalidigi

en: Strength:
eo: Forto:

en: _Add Name
eo: _Aldoni nomon

[ctx: name-of-key]
en: <b>Name:</b>
eo: <b>Nomo:</b>

en: <b>_Other Names:</b>
eo: <b>_Aliaj nomoj:</b>

en: Re_voke
eo: Sen_validigi

en: Reason for revoking the key
eo: Kialo por senvalidigi la ŝlosilon

en: _Reason:
eo: _Kialo:

en: <i>Key Name</i>
eo: <i>Ŝlosilnomo</i>

en: Certificate
eo: Atestilo

en: Change Passphrase
eo: Ŝanĝi pasfrazon

en: New _Passphrase:
eo: Nova _pasfrazo:

en: C_ontinue
eo: _Daŭrigi

en: Create New ...
eo: Krei novan...

en: Selected %d key | Selected %d keys
eo[0]: Elektis %d ŝlosilon
eo[1]: Elektis %d ŝlosilojn

en: Close this program
eo: Fermi tiun programon

en: _New...
eo: _Nova...

en: _Import...
eo: _Enporti...

en: Import from a file
eo: Enporti de dosiero

en: Import from the clipboard
eo: Enporti de la tondujo

en: T_ypes
eo: T_ipoj

en: Filter:
eo: Filtrilo:

en: _Import
eo: _Enporti

en: _Passwords
eo: _Pasvortoj

en: Validity
eo: Valideco

note: Expiry date column
en: Expiration Date
eo: Limdato

en: Close this window
eo: Fermi ĉi tiun fenestron

en: _Expand All
eo: _Etendi ĉiujn

en: _Collapse All
eo: _Maletendi ĉiujn

en: _Search
eo: _Serĉi

en: Version of this application
eo: Versio de ĉi tiu aplikaĵo

en: Contributions:
eo: Kontribuintoj:

note: Top menu items
en: _File
eo: _Dosiero

en: _Edit
eo: R_edakti

en: _View
eo: _Vido

en: _Help
eo: _Helpo

en: Prefere_nces
eo: _Agordoj

en: Change preferences for this program
eo: Ŝanĝi agordojn de tiu ĉi programo

en: About this program
eo: Pri tiu ĉi programo

en: _Contents
eo: _Enhavoj

en: Couldn't delete.
eo: Ne eblis forigi.

en: Deleting...
eo: Forigante...

[ctx: This text refers to deleting an item from its type's backing store.]
en: _Delete
eo: _Forigi

en: Delete selected items
eo: Forigi elektitajn erojn

en: E_xport...
eo: E_lporti...

en: Export to a file
eo: Elporti al dosiero

en: Copy to the clipboard
eo: Kopii al tondujo

en: Invalid
eo: Nevalide

en: <b>Location:</b>
eo: <b>Loko:</b>

en: <b>Name:</b>
eo: <b>Nomo:</b>

en: <b>Strength:</b>
eo: <b>Forto:</b>

en: Passphrase:
eo: Pasfrazo:

en: Importing key: %s
eo: Enportante ŝlosilon: %s

en: Importing key. Enter passphrase
eo: Enportante ŝlosilon. Enigu pasfrazon

en: _Computer Name:
eo: _Komputilnomo:

en: _Login Name:
eo: _Ensalutnomo:

en: _Set Up
eo: _Agordi
