seahorse - en to fi translation catalogue (644 entries)

en: Do not run seahorse-daemon as a daemon
fi: Älä suorita seahorse-daemon -prosessia taustalle

en: couldn't fork process
fi: prosessin fork() epäonnistui

en: couldn't create new process group
fi: uutta prosessiryhmää ei voi luoda

en: Encryption Daemon (Seahorse)
fi: Salauspalvelin (Seahorse)

en: Invalid or unrecognized key type: %s
fi: Virheellinen tai tunnistamaton avaintyyppi: %s

en: This keytype is not supported: %s
fi: Tätä avaintyyppiä ei tueta: %s

en: Support for this feature was not enabled at build time
fi: Tukea tälle ominaisuudelle ei otettu käyttöön käännösaikana

en: Invalid or unrecognized key: %s
fi: Virheellinen tai tunnistamaton avain: %s

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
fi: Allekirjoittanut <i><key id='%s'/> <b>vanhentunut</b></i> %s.

en: Invalid Signature
fi: Virheellinen allekirjoitus

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
fi: Allekirjoittanut <i><key id='%s'/></i> päiväyksellä %s, <b>vanhentunut</b>.

en: Expired Signature
fi: Vanhentunut allekirjoitus

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
fi: Allekirjoittanut <i><key id='%s'/> <b>Mitätöity</b></i> %s.

en: Revoked Signature
fi: Mitätöity allekirjoitus

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
fi: Allekirjoittanut <i><key id='%s'/></i> %s.

en: Good Signature
fi: Hyväksytty allekirjoitus

en: Signing key not in keyring.
fi: Allekirjoitusavain ei ole avainnipussa.

en: Unknown Signature
fi: Tuntematon allekirjoitus

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
fi: Väärä tai väärennetty allekirjoitus. Allekirjoitettuja tietoja on muutettu.

en: Bad Signature
fi: Väärä allekirjoitus

en: Couldn't verify signature.
fi: Allekirjoitusta ei voitu varmistaa

en: Invalid or unrecognized signer: %s
fi: Virheellinen tai tuntematon allekirjoittaja: %s

en: Key is not valid for signing: %s
fi: Avain ei kelpaa allekirjoitukseen: %s

en: Invalid or unrecognized recipient: %s
fi: Virheellinen tai tuntematon vastaanottaja: %s

en: Key is not a valid recipient for encryption: %s
fi: Avain ei kelpaa salaukseen: %s

en: No recipients specified
fi: Vastaanottajia ei annettu

en: Invalid key type for decryption: %s
fi: Virheellinen avaintyyppi salauksen purkuun: %s

en: Please set clearuri
fi: Aseta selvätekstiuri

en: Please set crypturi
fi: Aseta salatekstiuri

en: Error opening clearuri
fi: Virhe avattaessa selvätekstiuria

en: No signer specified
fi: Allekirjoittajaa ei annettu

en: Invalid key type for verifying: %s
fi: Virheellinen avaintyyppi varmistukseen: %s

en: Invalid key id: %s
fi: Virheellinen avaimen tunniste: %s

en: A list of key server URIs to search for remote PGP keys. In later versions a display name can be included, by appending a space and then the name.
fi: Lista avainpalvelinten URI-osoitteista, joista PGP-avaimia etsitään. Myöhemmissä versioissa voidaan lisätä näytettävä nimi erottamalla se välilyönnillä URI:sta.

en: Auto Retrieve Keys
fi: Nouda avaimet automaattisesti

en: Auto Sync Keys
fi: Synkronoi avaimet automaattisesti

en: Controls the visibility of the expires column for the key manager.
fi: Määrittelee näkyykö vanhenemispäivämäärän sarake avaintenhallinnassa.

en: Controls the visibility of the trust column for the key manager.
fi: Määrittelee näkyykö luottamus-sarake avaintenhallinnassa.

en: Controls the visibility of the type column for the key manager.
fi: Määrittelee näkyykö tyyppisarake avaintenhallinnassa.

en: Controls the visibility of the validity column for the key manager.
fi: Määrittelee näkyykö kelpoisuus-sarake avaintenhallinnassa.

en: Enable DNS-SD sharing
fi: Ota DNS-SD -jako käyttöön

en: Enables DNS-SD (Apple Bonjour) sharing of keys. seahorse-daemon must be running and must be built with HKP and DNS-SD support.
fi: Ottaa käyttöön avainten DNS-SD (Apple Bonjour)-jaon. Seahorse-daemon täytyy olla käynnissä ja käännetty HKP- ja DNS-SD -tuen kanssa.

en: ID of the default key
fi: Oletusavaimen tunniste (ID)

en: If set to true, then files encrypted with seahorse will be ASCII armor encoded.
fi: Jos arvo on tosi, seahorsen salaamat tiedostot koodataan ASCII-kuoreen.

en: If set to true, then the default key will always be added to an encryption recipients list.
fi: Jow arvo on tosi, lisätään oletusavain aina salauksen vastaanottajien listalle.

en: Last key server search pattern
fi: Viimeisin avainpalvelimen hakumalli

en: Last key servers used
fi: Viimeksi käytetyt avainpalvelimet

en: Last key used to sign a message.
fi: Viimeisin viestin allekirjoitukseen käytetty avain.

en: PGP Key servers
fi: PGP-avainpalvelimet

en: Publish keys to this key server.
fi: Julkaise avaimet tälle avainpalvelimelle.

en: Show expires column in key manager
fi: Näytä vanhenemispäivä avaintenhallinnassa

en: Show trust column in key manager
fi: Näytä luotettavuus avaintenhallinnassa

en: Show type column in key manager
fi: Näytä tyyppi avaintenhallinnassa

en: Show validity column in key manager
fi: Näytä kelpoisuus avaintenhallinnassa

en: Specify the column to sort the recipients window by. Columns are: 'name' and 'id'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
fi: Määritä sarake, jonka perusteella vastaanottajat järjestetään. Sarakkeet ovat 'name' ja 'id'. Laita '-' sarakkeen nimen eteen, jos haluat järjestää laskevassa järjestyksessä.

en: Specify the column to sort the seahorse key manager main window by. Columns are: 'name', 'id', 'validity', 'expires', 'trust', and 'type'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
fi: Määritä sarake, jonka perusteella seahorsen pääikkuna järjestetään. Sarakkeet ovat 'name', 'id', 'validity', 'expires', 'trust' ja 'type'. Laita '-' sarakkeen nimen eteen, jos haluat järjestää laskevassa järjestyksessä.

en: The ID of the last secret key used to sign a message.
fi: Viimeksi viestin allekirjoitukseen käytetyn salaisen avaimen tunniste.

en: The column to sort the recipients by
fi: Sarake, jonka mukaan vastaanottajat järjestetään

en: The column to sort the seahorse keys by
fi: Sarake, jonka mukaan seahorsen avaimet järjestetään

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
fi: Avainpalvelin, jolle PGP-avaimet julkaistaan, tai tyhjä arvo, jos PGP-avaimia ei haluta julkaista.

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
fi: Viimeisin avainpalvelin, jolta haku suoritettiin, tai tyhjä arvo kaikille avainpalvelimille.

en: The last search pattern searched for against a key server.
fi: Viimeisin avainpalvelimilta hakuun käytetty merkkijono.

en: This specifies the default key to use for certain operations, mainly signing.
fi: Tämä määrittää tiettyihin toimenpiteisiin, lähinnä allekirjoitukseen, käytettävän oletusavaimen.

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
fi: Määrittää noudetaanko avaimia automaattisesti avainpalvelimilta.

en: Whether or not modified keys should be automatically synced with the default key server.
fi: Määrittää synkronoidaanko muokatut avaimet automaattisesti oletusavainpalvelimelle.

en: Whether to always encrypt to default key
fi: Allekirjoitetaanko aina myös oletusavaimelle

en: Whether to use ASCII Armor
fi: Käytetäänkö ASCII-esitystä

en: Add Password Keyring
fi: Luo salasana-avainnippu

en: New Keyring Name:
fi: Uuden avainnipun nimi:

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
fi: Valitse nimi uudelle avainnipullu. Sinulta kysytään avaussalasanaa.

en: The host name or address of the server.
fi: Palvelimen verkkonimi tai osoite.

en: Couldn't add keyring
fi: Avainnippua ei voitu lisätä

en: Add Password
fi: Lisää salasana

en: _Description:
fi: _Kuvaus:

en: _Keyring:
fi: _Avainnippu

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: _Show Password
fi: Näytä _salasana

en: Web Password
fi: WWW-salasana

en: Network Password
fi: Verkkosalasana

en: Password
fi: Salasana

en: Are you sure you want to delete the password '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa salasanan ”%s”?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d salasanan?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d salasanaa?

en: Access a network share or resource
fi: Pääsy verkkojakoon tai -resurssiin

en: Access a website
fi: Pääsy WWW-sivustolle

en: Unlocks a PGP key
fi: Avaa PGP-avaimen

en: Unlocks a Secure Shell key
fi: Avaa SSH-avaimen

en: Saved password or login
fi: Tallennettu salasana tai kirjautuminen

en: Network Credentials
fi: Verkon pääsyoikeudet

en: Couldn't change password.
fi: Salasanaa ei voitu vaihtaa.

en: Couldn't set description.
fi: Kuvausta ei voitu asettaa.

en: Couldn't set application access.
fi: Sovellusoikeuksia ei voitu asettaa.

en: <b>Password:</b>
fi: <b>Salasana:</b>

en: <b>Path:</b>
fi: <b>Polku:</b>

en: <b>Permissions:</b>
fi: <b>Oikeudet:</b>

en: <b>Technical Details:</b>
fi: <b>Tekniset yksityiskohdat:</b>

en: Applications
fi: Sovellukset

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Key
fi: Avain

en: Key Properties
fi: Avaimen ominaisuudet

en: Login:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Show pass_word
fi: Näytä salasana

en: Type:
fi: Tyyppi:

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use:
fi: Käyttö:

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Read
fi: _Luku

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Write
fi: _Kirjoitus

[ctx: infinitive]
en: _Delete
fi: _Poisto

en: Listing passwords
fi: Listataan salasanoja

en: Passwords: %s
fi: Salasanat: %s

en: <b>Passwords:</b> %s
fi: <b>Salasanat:</b> %s

en: Password Keyring
fi: Salasanojen avainnippu

en: Used to store application and network passwords
fi: Käytetään tallentamaan ohjelmien ja verkon salasanoja

en: Stored Password
fi: Tallennettu salasana

en: Safely store a password or secret.
fi: Tallenna salasana tai salaisuus turvallisesti.

en: Couldn't unlock keyring
fi: Avainnipun lukitusta ei voitu avata

en: Couldn't lock keyring
fi: Avainnippua ei voitu lukita

en: Couldn't set default keyring
fi: Oletusavainnippua ei voitu asettaa

en: Couldn't change keyring password
fi: Avainnipun salasanaa ei voitu vaihtaa

en: _Lock
fi: _Lukitse

en: Lock the password storage keyring so a master password is required to unlock it.
fi: Lukitse salasana-avainnippu, jolloin pääsalasana vaaditaan sen avaamiseksi.

en: _Unlock
fi: _Avaa lukitus

en: Unlock the password storage keyring with a master password so it is available for use.
fi: Avaa salasana-avainnipun lukitus pääsalasanalla, jolloin sen sisältö on käytettävissä.

en: _Set as default
fi: A_seta oletus

en: Applications usually store new passwords in the default keyring.
fi: Ohjelmat yleensä tallentavat uuden salasana oletusavainnippuun.

en: Change _Password
fi: Vaihda _salasana

en: Change the unlock password of the password storage keyring
fi: Vaihda salasana-avainnipun pääsalasanaa

en: Are you sure you want to delete the password keyring '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa salasana-avainnipun ”%s”?

note: ----------------------------------------------------------------------------- * PUBLIC To translators: This is the noun not the verb.
en: Created:
fi: Luotu:

en: Keyring
fi: Avainnippu

en: Keyring Properties
fi: Avainnipun ominaisuudet

en: _Name:
fi: _Nimi:

en: Access to the key ring was denied
fi: Pääsy avainnippuun estettiin

en: The gnome-keyring daemon is not running
fi: Gnome-keyring -palvelinprosessi ei ole päällä

en: The key ring has already been unlocked
fi: Avainnipun salaus on jo avattu

en: No such key ring exists
fi: Avainnippua ei ole olemassa

en: Couldn't communicate with key ring daemon
fi: Yhteyttä avainnippupalveluun ei saatu muodostettua

en: The item already exists
fi: Kohta on jo olemassa

en: Internal error accessing gnome-keyring
fi: Sisäinen virhe yhteydessä gnome-keyring -palvelimeen

en: Saving item...
fi: Tallennetaan kohtaa…

en: Deleting item...
fi: Poistetaan kohdetta…

en: Deleting keyring...
fi: Poistetaan avainnippua…

en: Listing password keyrings
fi: Näytetään luettelo salasana-avainnipuista

en: No encryption keys were found with which to perform the operation you requested.  The program <b>Passwords and Encryption Keys</b> will now be started so that you may either create a key or import one.
fi: Yhtäkään salausavainta ei löytynyt, joilla pyytämäsi toimienpide voidaan suorittaa. Seuraavaksi käynnistetään ohjelma <b>Salasanat ja salausavaimet</b>, jonka avulla voit luoda avaimia tai tuoda olemassaolevia avaimia.

en: All Keys
fi: Kaikki avaimet

en: Selected Recipients
fi: Valitut vastaanottajat

en: Search Results
fi: Haun tulokset

note: Filter Label
en: Search _for:
fi: Etsi _avainta:

en: None (Don't Sign)
fi: Ei mitään (älä allekirjoita)

en: Sign this message as %s
fi: Allekirjoita tämä viesti avaimella %s

note: Sign Label
en: _Sign message as:
fi: Allekirjoita _tunnisteella:

note: TODO: Icons The name column
en: Name
fi: Nimi

note: The keyid column
en: Key ID
fi: Avaimen tunniste

en: Display flags
fi: Näytä liput

en: Displayed date and/or time properties
fi: Näytetyn päiväyksen tai ajan ominaisuudet

en: Lazy mode
fi: Laiska tila

en: Lazy mode doesn't normalize entered date and time values
fi: Laiska tila ei muotoile syötettyjä päiväyksiä tai aikoja

en: Year
fi: Vuosi

en: Displayed year
fi: Näytetty vuosi

en: Month
fi: Kuukausi

en: Displayed month
fi: Näytetty kuukausi

en: Day
fi: Päivä

en: Displayed day of month
fi: Näytetty kuukauden päivä

en: Hour
fi: Tunti

en: Displayed hour
fi: Näytetty tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Displayed minute
fi: Näytetty minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Displayed second
fi: Näytetty sekunti

en: Lower limit year
fi: Vuosiarvon alaraja

en: Year part of the lower date limit
fi: Aikaisimman mahdollisen päiväyksen vuosiosa

en: Upper limit year
fi: Vuosiarvon yläraja

en: Year part of the upper date limit
fi: Viimeisen mahdollisen päiväyksen vuosiosa

en: Lower limit month
fi: Kuukausiarvon alaraja

en: Month part of the lower date limit
fi: Aikaisimman mahdollisen päiväyksen kuukausiosa

en: Upper limit month
fi: Kuukausiarvon yläraja

en: Month part of the upper date limit
fi: Viimeisen mahdollisen päiväyksen kuukausiosa

en: Lower limit day
fi: Päiväarvon alaraja

en: Day of month part of the lower date limit
fi: Aikaisimman mahdollisen päiväyksen päiväysosa

en: Upper limit day
fi: Päiväarvon yläraja

en: Day of month part of the upper date limit
fi: Viimeisen mahdollisen päiväyksen päiväysosa

en: Lower limit hour
fi: Tuntiarvon alaraja

en: Hour part of the lower time limit
fi: Aikaisimman aikarajan tuntiosa

en: Upper limit hour
fi: Tuntiarvon yläraja

en: Hour part of the upper time limit
fi: Viimeisen mahdollisen päiväyksen tuntiosa

en: Lower limit minute
fi: Minuuttiarvon alaraja

en: Minute part of the lower time limit
fi: Aikaisimman aikarajan minuuttiosa

en: Upper limit minute
fi: Minuuttiarvon yläraja

en: Minute part of the upper time limit
fi: Viimeisen mahdollisen päiväyksen minuuttiosa

en: Lower limit second
fi: Sekuntiarvon alaraja

en: Second part of the lower time limit
fi: Aikaisimman aikarajan sekuntiosa

en: Upper limit second
fi: Sekuntiarvon yläraja

en: Second part of the upper time limit
fi: Viimeisen mahdollisen päiväyksen sekuntiosa

note: Translate to calendar:week_start:1 if you want Monday to be the * first day of the week; otherwise translate to calendar:week_start:0. * Do *not* translate it to anything else, if it isn't calendar:week_start:1 * or calendar:week_start:0 it will not work.
en: calendar:week_start:0
fi: calendar:week_start:1

en: Date
fi: Päiväys

en: Enter the date directly
fi: Syötä päiväys käsin

en: Select Date
fi: Valitse päiväys

en: Select the date from a calendar
fi: Valitse päiväys kalenterista

en: Time
fi: Aika

en: Enter the time directly
fi: Syötä aika käsin

en: Select Time
fi: Valitse aika

en: Select the time from a list
fi: Valitse aika luettelosta

note: Translators: set this to anything else if you want to use a * 24 hour clock.
en: 24hr: no
fi: 24hr: juu

note: Translators: This is hh:mm:ss AM/PM.
en: %02d:%02d:%02d %s
fi: %02d.%02d.%02d %s

note: Translators: This is hh:mm AM/PM.
en: %02d:%02d %s
fi: %02d.%02d %s

note: Translators: This is hh:mm:ss.
en: %02d:%02d:%02d
fi: %02d.%02d.%02d

note: Translators: This is hh:mm.
en: %02d:%02d
fi: %02d.%02d

note: Translators: This is hh:mm:ss.
en: %u:%u:%u
fi: %u.%u.%u

en: File is not a valid .desktop file
fi: Tiedosto ei ole kelvollinen .desktop-tiedosto

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
fi: Tuntematon työpöytätiedoston versio: ”%s”

en: Starting %s
fi: Käynnistetään %s

en: Application does not accept documents on command line
fi: Sovellus ei hyväksy asiakirjoja komentoriviltä

en: Unrecognized launch option: %d
fi: Tuntematon käynnistysvalitsin: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
fi: Asiakirjojen URI:a ei voi välittää 'Type=Link'-työpöytälinkille

en: Not a launchable item
fi: Ei käynnistettävä kohde

en: Disable connection to session manager
fi: Estä yhteys istunnonhallintaan

en: Specify file containing saved configuration
fi: Anna tallennetut asetukset sisältävä tiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Specify session management ID
fi: Annan istunnonhallinnan tunniste

en: ID
fi: Tunniste

en: Session management options:
fi: Istunnonhallinnan valitsimet:

en: Show session management options
fi: Näytä istunnonhallinnan valitsimet

en: Add Key Server
fi: Lisää avainpalvelin

en: Host:
fi: Verkkonimi:

en: Key Server Type:
fi: Avainpalvelimen tyyppi:

en: The port to access the server on.
fi: Portti, jossa palvelin on.

en: initial temporary item
fi: ensimmäinen tilapäinen kohde

en: Key Imported | Keys Imported
fi[0]: Tuotiin avain
fi[1]: Tuotiin avaimia

en: Imported %i key | Imported %i keys
fi[0]: Tuotiin %d avain
fi[1]: Tuotiin %d avainta

en: Imported a key for | Imported keys for
fi[0]: Tuotiin avain käyttäjälle
fi[1]: Tuotiin avaimia käyttäjälle

en: Notification Messages
fi: Huomautusviestit

en: Symmetric Key
fi: Symmetrinen avain

en: Public Key
fi: Julkinen avain

en: Private Key
fi: Yksityinen avain

en: Credentials
fi: Oikeudet

note: * Translators: "This object is a means of storing items such as * name, email address, etc. that make up one's digital identity.
en: Identity
fi: Identiteetti

en: Passphrase
fi: Tunnuslause

en: Password:
fi: Salasana:

en: Confirm:
fi: Vahvista:

en: Not a valid Key Server address.
fi: Arvo ei ole kelvollinen avainpalvelimen osoite.

en: For help contact your system adminstrator or the administrator of the key server.
fi: Pyydä apua järjestelmäsi ylläpitäjältä tai avainpalvelimen ylläpitäjältä.

en: Custom
fi: Oma määrittely

en: None: Don't publish keys
fi: Ei mitään: älä julkaise avaimia

en: Automatically retrieve keys from _key servers
fi: Nouda avaimet automaattisesti avain_palvelimilta

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
fi: Synkronoi _muokatut avaimet automaattisesti avainpalvelimille

en: Key Servers
fi: Avainpalvelimet

en: Preferences
fi: Asetukset

en: _Find keys via:
fi: _Etsi uusia avaimia lähteestä:

en: _Publish keys to:
fi: J_ulkaise avaimet:

en: Progress Title
fi: Edistymisen otsikko

en: Unavailable
fi: Ei käytettävissä

en: Key Data
fi: Avaimen tiedot

en: Multiple Keys
fi: Useita avaimia

en: Couldn't run file-roller
fi: Ohjelmaa file-roller ei voitu suorittaa

en: Couldn't package files
fi: Tiedostoja ei voitu paketoida

en: The file-roller process did not complete successfully
fi: Prosessi file-roller ei päättynyt onnistuneesti

note: Filter for PGP keys. We also include *.asc, as in many cases that extension is associated with text/plain
en: All key files
fi: Kaikki avaintiedostot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Archive files
fi: Arkistotiedostot

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
fi: <b>Tämänniminen tiedosto on jo olemassa.</b>
    
    Haluatko korvata sen uudella tiedostolla?

en: _Replace
fi: Ko_rvaa

en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Validity]
en: Never
fi: Ei koskaan

en: Marginal
fi: Jonkin verran

en: Full
fi: Kokonaan

en: Ultimate
fi: Ehdottomasti

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Revoked
fi: Mitätöity

en: Could not display help: %s
fi: Ohjetta ei voitu näyttää: %s

en: Expiration Date:
fi: Vanhenemispäivä:

en: Generate a new subkey
fi: Luo uusi aliavain

en: If key never expires
fi: Vanheneeko avain koskaan

en: Key _Length:
fi: Avaimen pituus:

en: Key _Type:
fi: Avaimen _tyyppi:

en: Length of Key
fi: Avaimen pituus

en: Never E_xpires
fi: Ei vanhene _koskaan

en: Add User ID
fi: Lisää käyttäjätunniste

en: Create the new user ID
fi: Luo uusi käyttäjätunniste

en: Full _Name:
fi: Koko _nimi:

en: Key Co_mment:
fi: Avaimen _kommentti:

en: Must be at least 5 characters long
fi: Tulee olla vähintään 5 merkkiä pitkä

en: Optional comment describing key
fi: Valinnainen avainta kuvaava kommentti

en: Optional email address
fi: Valinnainen sähköpostiosoite

en: _Email Address:
fi: _Sähköpostiosoite:

en: C_hange
fi: _Muuta

en: Revoke key
fi: Mitätöi avain

en: _Never expires
fi: _Ei vanhene koskaan

en: Couldn't add subkey
fi: Aliavainta ei voitu lisätä

en: Add subkey to %s
fi: Lisää aliavain avaimelle %s

en: DSA (sign only)
fi: DSA (vain allekirjoitus)

en: ElGamal (encrypt only)
fi: ElGamal (vain salaus)

en: RSA (sign only)
fi: RSA (vain allekirjoitus)

en: RSA (encrypt only)
fi: RSA (vain salaus)

en: Couldn't add user id
fi: Käyttäjän tunnistetta ei voitu lisätä

en: Add user ID to %s
fi: Lisää käyttäjätunniste avaimeen %s

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
fi: Salauksen purku ei onnistunut. Sinulla ei ehkä ole purkuavainta.

en: Invalid expiry date
fi: Virheellinen vanhenemispäivä

en: The expiry date must be in the future
fi: Vanhenemispäivän täytyy olla tulevaisuudessa

en: Couldn't change expiry date
fi: Vanhenemispäivää ei voitu muuttaa

en: Expiry: %s
fi: Vanhenee: %s

en: PGP Key
fi: PGP-avain

en: Used to encrypt email and files
fi: Käytetään sähköpostin ja tiedostojen salaukseen

en: DSA Elgamal
fi: DSA ElGamal

en: Couldn't generate PGP key
fi: PGP-avainta ei voitu luoda

en: Passphrase for New PGP Key
fi: Uuden PGP-avaimen tunnuslause

en: Enter the passphrase for your new key twice.
fi: Syötä uuden avaimesi tunnuslause kahdesti.

en: Couldn't generate key
fi: Avainta ei voitu luoda

en: Generating key
fi: Luodaan avainta

en: Wrong password
fi: Väärä salasana

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
fi: Syötit väärän salasanan jo kolmannen kerran. Yritä uudelleen.

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d x %d pixels.
fi: <big><b>Valokuva on liian suuri</b></big>
    Suositeltu valokuvan koko on %d × %d pikseliä.

en: _Don't Resize
fi: Ä_lä muuta kokoa

en: _Resize
fi: _Muuta kokoa

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
fi: Tämä ei ole kuvatiedosto tai sen tyyppiä ei tunnisteta. Kokeile käyttää JPEG-tiedostoa.

en: All image files
fi: Kaikki kuvatiedostot

en: All JPEG files
fi: Kaikki JPEG-tiedostot

en: Choose Photo to Add to Key
fi: Valitse avaimeen lisättävä kuva

en: Couldn't add photo
fi: Valokuvaa ei voitu lisätä

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format
fi: Tiedostoa ei voitu ladata ja se voi olla vioittunut

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
fi: Haluatko varmasti poistaa nykyisien kuvan avaimestasi?

en: Couldn't delete photo
fi: Valokuvaa ei voitu poistaa

en: Couldn't revoke subkey
fi: Aliavainta ei voitu mitätöidä

en: Revoke: %s
fi: Mitätöi: %s

en: No reason
fi: Ei syytä

en: No reason for revoking key
fi: Ei syytä avaimen mitätöintiin

en: Compromised
fi: Murrettu

en: Key has been compromised
fi: Avain on murrettu

en: Superseded
fi: Korvattu

en: Key has been superseded
fi: Avain on korvattu

en: Not Used
fi: Ei käytössä

en: Key is no longer used
fi: Avain ei ole enää käytössä

en: You are about to add %s as a revoker for %s. This operation cannot be undone! Are you sure you want to continue?
fi: Olet lisäämässä %s:n avaimen %s mitätöijäksi. Tätä toimenpidettä ei voi perua! Haluatko varmasti jatkaa?

en: Couldn't add revoker
fi: Mitätöijää ei voitu lisätä

en: This key was already signed by
    "%s"
fi: Tämä avaimen on jo allekirjoittanut
    ”%s”

en: Couldn't sign key
fi: Avainta ei voitu allekirjoittaa

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
fi: Allekirjoitukseen sopivia avaimia ei löydy

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
fi: Sinulla ei ole omia PGP-avaimia, joilla tämä avain voidaan allekirjoittaa ja ilmaista luottamuksesi siihen.

en: Wrong passphrase.
fi: Väärä tunnuslause.

en: Enter new passphrase for '%s'
fi: Anna uusi tunnuslause avaimelle ”%s”

en: Enter passphrase for '%s'
fi: Anna tunnuslause avaimelle ”%s”

en: Enter new passphrase
fi: Anna uusi tunnuslause

en: Enter passphrase
fi: Anna tunnuslause

note: TODO: We can use the GPGME progress to make this more accurate
en: Loaded %d key | Loaded %d keys
fi[0]: Ladattiin %d avain
fi[1]: Ladattiin %d avainta

en: Loading Keys...
fi: Ladataan avaimia…

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
fi: Virheellistä avaintietoa (puuttuvia tunnisteita). Tämä saattaa johtua tietokoneesta, jonka kello on tulevaisuudessa, tai puuttuvasta itseallekirjoituksesta.

en: Importing Keys
fi: Tuodaan avaimia

en: Exporting Keys
fi: Viedään avaimia

en: Search was not specific enough. Server '%s' found too many keys.
fi: Haku ei ollut tarpeeksi tarkka. Palvelin ”%s” löysi liian monta avainta.

en: Couldn't communicate with server '%s': %s
fi: Palvelimeen ”%s” ei saatu yhteyttä: %s

en: Searching for keys...
fi: Etsitään avaimia…

en: Uploading keys...
fi: Viedään avaimia…

en: Retrieving keys...
fi: Noudetaan avaimia…

en: Searching for keys on: %s
fi: Etsitään avaimia palvelimelta %s

note: The ldap_cb and chain_cb were set in seahorse_ldap_operation_start
en: Connecting to: %s
fi: Otetaan yhteyttä palvelimeen %s

en: HTTP Key Server
fi: HTTP-avainpalvelin

en: Couldn't communicate with '%s': %s
fi: Yhteys palvelimeen ”%s” epäonnistui: %s

en: Couldn't resolve address: %s
fi: Osoitetta ei voitu selvittää: %s

en: Resolving server address: %s
fi: Selvitetään palvelimen osoitetta: %s

en: Searching for keys containing '%s'...
fi: Etsitään avaimia, jotka sisältävät merkkijonon ”%s”…

en: Searching for key id '%s'...
fi: Etsitään avaintunnistetta ”%s”…

en: Retrieving remote keys...
fi: Haetaan avaimia palvelimelta…

en: Sending keys to key server...
fi: Lähetetään avaimia palvelimelle…

en: LDAP Key Server
fi: LDAP-avainpalvelin

en: _Sign Key...
fi: _Allekirjoitusavain…

en: Sign public key
fi: Allekirjoita julkinen avain

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa avaimen %s?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys and identities?
fi: Haluatko varmasti poistaa %d avainta ja tunnistetta?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys?
fi: Haluatko varmasti poistaa %d avainta?

en: Are you sure you want to permanently delete %d identities?
fi: Haluatko varmasti poistaa %d tunnistetta?

en: <b>_Advanced key options</b>
fi: <b>Avaimen lisäasetukset</b>

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
fi: PGP-avain mahdollistaa sähköpostin ja tiedostojen salauksen muille henkilöille.

en: Algorithms here
fi: Tässä käytetyt algoritmit

en: C_reate
fi: _Luo

en: E_xpiration Date:
fi: Vanh_enemispäivä:

en: Encryption _Type:
fi: Salaus_tyyppi:

en: Generate a new key
fi: Luo uusi avain

en: Key _Strength (bits):
fi: Avaimen vahvuus (bittejä):

en: Ne_ver Expires
fi: Ei _vanhene koskaan

en: New PGP Key
fi: Uusi PGP-avain

en: _Comment:
fi: _Kommentti:

en: Private PGP Key
fi: Yksityinen PGP-avain

en: Public PGP Key
fi: Julkinen PGP-avain

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: Couldn't change primary user ID
fi: Ensisijaista käyttäjätunnistetta ei voitu vaihtaa

en: Are you sure you want to permanently delete the '%s' user ID?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjätunnisteen ”%s” pysyvästi?

en: Couldn't delete user ID
fi: Käyttäjätunnistetta ei voitu poistaa

en: [Unknown]
fi: [Tuntematon]

en: Name/Email
fi: Nimi/Sähköposti

en: Signature ID
fi: Allekirjoituksen tunniste:

en: Couldn't change primary photo
fi: Ensisijaista valokuvaa ei voitu vaihtaa

en: (unknown)
fi: (tuntematon)

en: This key expired on: %s
fi: Tämä avainta vanhenee: %s

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %d of %s?
fi: Haluatko varmasti poistaa pysyväsi aliavaimen %d avaimesta %s?

en: Couldn't delete subkey
fi: Aliavainta ei voitu poistaa

en: Unable to change trust
fi: Luotettavuutta ei voitu muuttaa

en: Couldn't export key to "%s"
fi: Avaimia ei voitu viedä palvelimelle ”%s”

en: Export Complete Key
fi: Vie koko avain

en: Couldn't export key.
fi: Avaimta ei voitu viedä.

[ctx: Expires]
en: Never
fi: Ei koskaan

note: The key type column
en: Type
fi: Tyyppi

en: Created
fi: Luotu

en: Expires
fi: Vanhenee

en: Status
fi: Tila

en: Strength
fi: Vahvuus

en: Good
fi: Hyvä

en: <b>Actions</b>
fi: <b>Toiminnot</b>

en: <b>Comment:</b>
fi: <b>Kommentti:</b>

en: <b>Dates</b>
fi: <b>Päivämäärät</b>

en: <b>Email:</b>
fi: <b>Sähköposti:</b>

en: <b>Fingerprint</b>
fi: <b>Sormenjälki</b>

en: <b>Key ID:</b>
fi: <b>Avaimen tunniste:</b>

en: <b>Key Names and Signatures</b>
fi: <b>Avainten nimet ja tunnisteet</b>

en: <b>Photo </b>
fi: <b>Valokuva </b>

en: <b>Technical Details</b>
fi: <b>Tekniset yksityiskohdat</b>

en: <b>This key has been revoked</b>
fi: <b>Tämä avain on mitätöity</b>

en: <b>This key has expired</b>
fi: <b>Tämä avain on vanhentunut</b>

en: <b>Type:</b>
fi: <b>Tyyppi:</b>

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: <b>Use:</b>
fi: <b>Käyttö:</b>

en: <b>_Subkeys</b>
fi: <b>_Aliavaimet</b>

en: Add
fi: Lisää

en: Add a photo to this key
fi: Lisää valokuva avaimeen

en: Change _Passphrase
fi: Vaihda _tunnuslausetta

en: Decrypt files and email sent to you.
fi: Pura tiedostojen ja vastaanotetun sähköpostin salaus.

en: Delete
fi: Poista

en: Expire
fi: Vanhenna

en: Expires:
fi: Vanhenee:

en: Export
fi: Vie

en: Go to next photo
fi: Siirry seuraavaan valokuvaan

en: Go to previous photo
fi: Siirry edelliseen valokuvaan

en: Key ID:
fi: Avaimen tunniste:

en: Make this photo the primary photo
fi: Tee tästä valokuvasta oletuskuva

en: Names and Signatures
fi: Nimet ja allekirjoitukset

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Override Owner _Trust:
fi: Ohita omistajan _luottamus:

en: Owner
fi: Omistaja

en: Primary
fi: Ensisijainen

en: Remove this photo from this key
fi: Poista tämä valokuva tästä avaimesta

en: Revoke
fi: Mitätöi

en: Sign
fi: Allekirjoita

en: Strength:
fi: Vahvuus:

en: The owner of the key revoked the key. It can no longer be used.
fi: Avaimen omistaja mitätöi avaimen eikä sitä voida enää käyttää.

en: _Add Name
fi: Lisää _nimi

en: _Export Complete Key:
fi: Vi_e koko avain

[ctx: name-of-key]
en: <b>Name:</b>
fi: <b>Nimi:</b>

en: <b>Dates:</b>
fi: <b>Päiväykset:</b>

en: <b>Fingerprint:</b>
fi: <b>Sormenjälki:</b>

en: <b>Indicate Trust:</b>
fi: <b>Osoita luottamus:</b>

en: <b>Your trust of this key</b>
fi: <b>Luottamuksesi tähän avaimeen</b>

en: <b>_Other Names:</b>
fi: <b>_Muut nimet:</b>

en: <b>_People who have signed this key:</b>
fi: <b>_Henkilöt, jotka ovat allekirjoittaneet tämän avaimen:</b>

en: Encrypt files and email to the key's owner
fi: Salaa tiedostoja ja sähköpostia avaimen vastaanottajalle

en: Fully
fi: Kokonaan

en: I trust signatures from '%s' on other keys
fi: Luotan allekirjoittajan ”%s” allekirjoituksiin muissa avaimissa

en: If you believe that the person that owns this key is '%s', <i>sign</i> this key:
fi: Jos uskot, että tämän avaimen omistaja on ”%s”, <i>allekirjoita</i> tämä avain:

en: If you no longer trust that '%s' owns this key, <i>revoke</i> your signature:
fi: Jos et enää luota että ”%s” omistaa tämän avaimen, <i>mitätöi</i> allekirjoituksesi:

en: Marginally
fi: Jonkin verran

note: Trust column
en: Trust
fi: Luottamus

en: Ultimately
fi: Ehdottomasti

en: You _Trust the Owner:
fi: Luo_ttamuksesi omistajaan:

en: Your trust is manually specified on the <i>Details</i> tab.
fi: Luottamuksesi määritellään käsin välilehdestä ”Yksityiskohdat”.

en: _Only display the signatures of people I trust
fi: Näytä allekirjoitukset vain henkilöille joihin luotan

en: _Revoke Signature
fi: _Mitätöi allekirjoitus

en: _Sign this Key
fi: _Allekirjoita tämä avain

en: Subkey %d of %s
fi: Aliavain %d avaimesta %s

en: Optional description of revocation
fi: Valinnainen mitätöimisen kuvaus

en: Re_voke
fi: _Mitätöi

en: Reason for revoking the key
fi: Avaimen mitätöimisen syy

en: _Reason:
fi: _Syy:

en: You have no personal PGP keys that can be used to sign a document or message.
fi: Sinulla ei ole henkilökohtaisia PGP-avaimia, joita voitaisiin käyttää asiakirjan tai viestin allekirjoitukseen.

en: <b>How carefully have you checked this key?</b>
fi: <b>Kuinka tarkasti olet tarkistanut tämän avaimen?</b>

en: <b>How others will see this signature:</b>
fi: <b>Kuinka muut näkevät tämän allekirjoituksen:</b>

en: <b>Sign key as:</b>
fi: <b>Allekirjoita avain avaimella:</b>

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
fi: <i>Pintapuolisesti</i>  tarkoittaa, että olet tarkistanut tavanomaisesti, että avain kuuluu sen omistajalle. Voit esimerkiksi lukea avaimen sormenjäljen omistajalle puhelimessa.

en: <i>Key Name</i>
fi: <i>Avaimen nimi</i>

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
fi: <i>Ei lainkaan</i> tarkoittaa, että uskot avaimen kuuluvan siinä mainitulle henkilölle, mutta et voinut tarkistaa tai et tarkistanut tätä todeksi.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
fi: <i>Erittäin tarkasti</i> tulisi valita vain, jos olet ehdottoman varma että tämä avain kuuluu siinä mainitulle henkilölle.

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
fi: Allekirjoittamalla ilmaiset luottamuksesi, että avain kuuluu seuraavalle henkilölle:

en: I can _revoke this signature at a later date.
fi: Voin _mitätöidä tämän allekirjoituksen myöhemmin.

en: Sign Key
fi: Allekirjoita avain

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
fi: Voit käyttää vaikeasti väärennettävää valokuvatunnistetta kuten passia tarkistaaksesi henkilökohtaisesti että avaimessa mainittu nimi on oikea. Sinun tulisi myös tarkistaa salatulla sähköpostilla, että avaimessa mainittu sähköpostiosoite kuuluu avaimen omistajalle.

en: _Casually
fi: _Pintapuolisesti

en: _Not at all
fi: _Ei lainkaan

en: _Others may not see this signature
fi: _Muut eivät näe tätä allekirjoitusta

en: _Sign
fi: _Allekirjoita

en: _Signer:
fi: _Allekirjoittaja:

en: _Very Carefully
fi: E_rittäin tarkasti

en: _Sign message with key:
fi: _Allekirjoita viesti avaimella:

en: Certificate
fi: Varmenne

en: Are you sure you want to delete the certificate '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa varmenteen ”%s”?

en: Are you sure you want to delete %d certificate? | Are you sure you want to delete %d certificates?
fi[0]: Haluatko varmasti poistaa %d varmenteen?
fi[1]: Haluatko varmasti poistaa %d varmennetta?

en: Change Passphrase
fi: Vaihda tunnuslausetta

en: Con_firm Passphrase:
fi: _Varmista tunnuslause:

en: Confirm new passphrase
fi: Varmista uusi tunnuslause

en: New _Passphrase:
fi: Uusi _tunnuslause:

en: Manage your passwords and encryption keys
fi: Hallitse salasanoja ja salausavaimia

en: Passwords and Encryption Keys
fi: Salasanat ja salausavaimet

en: <b>_Select the type of item to create:</b>
fi: <b>Valitse luotavan kohteen tyyppi:</b>

en: C_ontinue
fi: J_atka

en: Create New ...
fi: Luo _uusi…

en: Selected %d key | Selected %d keys
fi[0]: Valittu %d avain
fi[1]: Valittu %d avainta

en: Couldn't import keys
fi: Avaimia ei voitu tuoda

en: Imported keys
fi: Tuodut avaimet

en: Importing keys
fi: Tuodaan avaimia

en: Import Key
fi: Tuo avain

en: Unrecognized key type, or invalid data format
fi: Tuntematon avaintyyppi, tai virheellinen tietomuoto

en: _Remote
fi: _Verkko

en: Close this program
fi: Sulje ohjelma

en: _New...
fi: _Uusi…

en: Create a new key or item
fi: Luo uusi avain tai kohde

en: _Import...
fi: _Tuo…

en: Import from a file
fi: Tuo tiedostosta

en: Import from the clipboard
fi: Tuo leikepöydältä

en: _Find Remote Keys...
fi: Etsi _avaimia verkosta…

en: Search for keys on a key server
fi: Etsi avaimia avainpalvelimelta

en: _Sync and Publish Keys...
fi: _Synkronoi ja julkaise avaimia…

en: Publish and/or synchronize your keys with those online.
fi: Julkaise ja jaa avaimia muiden linjoilla olevien kanssa.

en: T_ypes
fi: T_yypit

en: Show type column
fi: Näytä tyyppi-sarake

en: _Expiry
fi: _Vanheneminen

en: Show expiry column
fi: Näytä vanhenemispäivän sarake

en: _Trust
fi: _Luottamus

en: Show owner trust column
fi: Näytä avaimen luotettavuus -sarake

en: _Validity
fi: Kel_vollisuus

en: Show validity column
fi: Näytä avaimen kelvollisuus-sarake

en: Filter:
fi: Suodata:

en: <big><b>First time options:</b></big>
fi: <big><b>Ensimmäisen käytön valinnat</b></big>

en: Generate a new key of your own:
fi: Luo itse uusi avain:

en: Import existing keys from a file:
fi: Tuo olemassa olevia avaimia tiedostosta:

en: My _Personal Keys
fi: Henkilökohtaiset _avaimet

en: Other _Keys
fi: Muut _avaimet

en: To get started with encryption you will need keys.
fi: Tarvitset salausavaimen aloittaaksesi salaamisen.

en: _Import
fi: _Tuo

en: _Passwords
fi: _Salasanat

en: Couldn't export keys
fi: Avaimia ei voitu viedä

en: Validity
fi: Kelvollisuus

note: Expiry date column
en: Expiration Date
fi: Vanhenemispäivä

en: Close this window
fi: Sulje tämä ikkuna

en: _Expand All
fi: _Laajenna kaikki

en: Expand all listings
fi: Laajenna kaikki listaukset

en: _Collapse All
fi: _

en: Collapse all listings
fi: Pienennä kaikki listaukset

en: Remote Keys
fi: Avain verkosta

en: Remote Keys Containing '%s'
fi: Avain verkosta, joka sisältää tunnisteen ”%s”

en: <b>Key Servers:</b>
fi: <b>Avainpalvelimet</b>

en: <b>Shared Keys Near Me:</b>
fi: <b>Lähellä olevat jaetut avaimet</b>

en: Find Remote Keys
fi: Etsi avaimia verkosta

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
fi: Tämä etsii muiden avaimia verkosta. Löydetyt avaimet voidaan tuoda paikalliseen avainnippuun.

en: Where to search:
fi: Mistä avaimia etsitään:

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Search for keys containing:
fi: Et_si avaimia, jotka sisältävät:

en: Couldn't publish keys to server
fi: Avaimia ei voitu julkaista palvelimelle

en: Couldn't retrieve keys from server: %s
fi: Avaimia ei voitu hakea palvelimelta: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
fi[0]: <b>%d avain on valittu synkronoitavaksi</b>
fi[1]: <b>%d avainta on valittu synkronoitavaksi</b>

en: Synchronizing keys
fi: Avainten synkronointi

note: Show the progress window if necessary
en: Synchronizing keys...
fi: Synkronoidaan avaimia…

en: Sync Keys
fi: Synkronoi avaimet

en: This will publish the keys in your key ring so they're available for others to use. You'll also get any changes others have made since you received their keys.
fi: Tämä valinta julkaisee avaimet avainnippuun, jolloin ne ovat muiden käytettävissä. Vastaanotat samalla muutokset, joita muut ovat tehneet aiemmin vastaanottamiisi avaimiin.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
fi: Tämä valinta hakee muutokset, joita muut ovat tehneet sen jälkeen kun itse hait heidän avaimensa. Avainpalvelinta ei ole valittu julkaisua varten, joten omia avaimiasi ei julkaista muiden käytettäväksi.

en: _Key Servers
fi: Avain_palvelimet

en: _Sync
fi: _Synkronoi

en: Version of this application
fi: Tämän ohjelman versio

en: Encryption Key Manager
fi: Salausavainten hallinta

en: Contributions:
fi: Avustajat:

en: Seahorse Project Homepage
fi: Seahorse-projektin kotisivu

note: Top menu items
en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _View
fi: _Näytä

en: _Help
fi: O_hje

en: Prefere_nces
fi: _Asetukset

en: Change preferences for this program
fi: Muuta ohjelman asetuksia

en: About this program
fi: Tietoja ohjelmasta

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Show Seahorse help
fi: Näytä Seahorsen ohje

en: Export public key
fi: Vie julkinen avain

en: Exporting keys
fi: Viedään avaimia

en: Couldn't retrieve data from key server
fi: Tietoja ei voitu hakea avainpalvelimelta

note: Translators: "Copied" is a verb (used as a status indicator), not an adjective for the word "keys"
en: Copied keys
fi: Kopioitiin avaimia

en: Retrieving keys
fi: Nouda avaimia

en: Couldn't delete.
fi: Ei voitu poistaa.

en: Deleting...
fi: Poistetaan…

en: %s is a private key. Are you sure you want to proceed?
fi: %s on salainen avain. Haluatko varmasti jatkaa?

en: Importing keys from key servers
fi: Tuodaan avaimia avainpalvelimilta

en: Show properties
fi: Näytä ominaisuudet

[ctx: This text refers to deleting an item from its type's backing store.]
en: _Delete
fi: _Poista

en: Delete selected items
fi: Poista valitut kohteet

en: E_xport...
fi: _Vie…

en: Export to a file
fi: Vie tiedostoon

en: Copy to the clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Import selected keys to local key ring
fi: Tuo valitut avaimet paikalliseen avainnippuun

en: Enter your Secure Shell passphrase:
fi: Syötä SSH-avaimesi tunnuslause:

en: Configure Key for _Secure Shell...
fi: Määrittele _SSH-avain…

en: Send public Secure Shell key to another machine, and enable logins using that key.
fi: Lähetä julkinen SSH-avain toiselle tietokoneelle ja salli siihen kirjautumiset lähetetyllä avaimella.

en: Are you sure you want to delete the secure shell key '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa SSH-avaimen ”%s”?

en: Are you sure you want to delete %d secure shell keys?
fi: Haluatko varmasti poistaa %d SSH-avainta?

en: Secure Shell Key
fi: SSH-avain

en: Used to access other computers (eg: via a terminal)
fi: Käytetään yhteyksissä muihin tietokoneisiin (esim päätteen kautta)

en: Couldn't generate Secure Shell key
fi: SSH-avainta ei voitu luoda

en: Creating Secure Shell Key
fi: Luodaan SSH-avainta

en: <i>Use your email address, and any other reminder you need about what this key is for.</i>
fi: <i>Käytä sähköpostiosoitettasi tai muuta muistutusta kertomaan mihin tarkoitukseen tämä avain on.</i>

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to trusted computers using SSH, without entering a different password for each of them.
fi: SSH-avain sallii sinun ottaa yhteyttä luotettuihin tietokoneisiin turvallisesti käyttäen SSH:ta ilman, että salasanaa tarvitsee syöttää joka kerta.

en: If there is already a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your key now.
fi: Jos sinulla on jo tietokone, johon yhteyttä otettaessa haluaisit käyttää tätä avainta, voit heti valtuuttaa tämän avaimen tähän tietokoneeseen.

en: New Secure Shell Key
fi: Uusi SSH-avain

en: _Create and Set Up
fi: _Luo ja ota käyttöön

en: _Just Create Key
fi: Luo _vain avain

en: _Key Description:
fi: _Avaimen kuvaus:

en: (Unreadable Secure Shell Key)
fi: (Lukukelvoton SSH-avain)

en: Invalid
fi: Virheellinen

en: Private Secure Shell Key
fi: Yksityinen SSH-avain

en: Public Secure Shell Key
fi: Julkinen SSH-avain

en: Couldn't rename key.
fi: Avainta ei voitu nimetä uudestaan.

en: Couldn't change authorization for key.
fi: Avaimen valtuutusta ei voitu muuttaa.

en: Couldn't change passphrase for key.
fi: Avaimen tunnuslausetta ei voitu vaihtaa.

en: <b>Algorithm:</b>
fi: <b>Algoritmi:</b>

en: <b>Identifier:</b>
fi: <b>Tunniste:</b>

en: <b>Location:</b>
fi: <b>Sijainti:</b>

en: <b>Name:</b>
fi: <b>Nimi:</b>

en: <b>Strength:</b>
fi: <b>Vahvuus:</b>

en: <b>Trust</b>
fi: <b>Luottamus</b>

en: <i>This only applies to the '%s'</i> account.
fi: <i>Tämä vaikuttaa vain tiliin ”%s”</i>.

en: E_xport Complete Key
fi: Vi_e koko avain

en: The owner of this key is _authorized to connect to this computer
fi: Tämän avaimen omistaja on _valtuutettu ottamaan yhteyttä tähän tietokoneeseen

en: Used to connect to other computers.
fi: Käytetään otettaessa yhteyttä muihin tietokoneisiin.

en: The SSH command was terminated unexpectedly.
fi: SSH-komento keskeytettiin odottamatta.

en: The SSH command failed.
fi: SSH-komento epäonnistui.

en: Secure Shell key
fi: SSH-avain

en: Passphrase:
fi: Tunnuslause:

note: Just prompt over and over again
en: Remote Host Password
fi: Etäpalvelimen salasana

en: Old Key Passphrase
fi: Avaimen vanha tunnuslause

en: Enter the old passphrase for: %s
fi: Anna avaimen vanhan tunnuslause: %s

en: New Key Passphrase
fi: Avaimen uusi tunnuslause

en: Enter the new passphrase for: %s
fi: Anna avaimen uusi tunnuslause: %s

en: Enter Key Passphrase
fi: Anna uusi tunnuslause

en: Passphrase for New Secure Shell Key
fi: Uuden SSH-avaimen tunnuslause

en: Enter a passphrase for your new Secure Shell key.
fi: Syötä uuden SSH-avaimesi tunnuslause.

en: Importing key: %s
fi: Tuodaan avaimia: %s

en: Importing key. Enter passphrase
fi: Tuodaan avainta. Anna tunnuslause

en: No private key file is available for this key.
fi: Tälle avaimelle ei ole saatavilla salaisen avaimen tiedostoa.

en: Couldn't configure Secure Shell keys on remote computer.
fi: SSH-avainta ei voitu määritellä etätietokoneelle.

note: Show the progress window if necessary
en: Configuring Secure Shell Keys...
fi: Määritellään SSH-avaimia…

en: <i>eg: fileserver.example.com:port</i>
fi: <i>esim: tiedostopalvelin.esimerkki.fi:portti</i>

en: Set Up Computer for SSH Connection
fi: Valmistele tietokone SSH-yhteyttä varten

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
fi: Jotta voit ottaa SSH-avaimen avulla yhteyttä toiseen tietokoneeseen, täytyy sinulla olla käyttäjätili kyseisessä tietokoneessa.

en: _Computer Name:
fi: _Tietokoneen nimi:

en: _Login Name:
fi: _Käyttäjätunnus:

en: _Set Up
fi: _Määrittele
