seahorse master - en to ja translation catalogue (638 entries)

en: Do not run seahorse-daemon as a daemon
ja: seahorse-daemon をデーモン化しない

en: couldn't fork process
ja: 子プロセスを生成できませんでした

en: couldn't create new process group
ja: 新しいプロセスのグループを生成できませんでした

en: Encryption Daemon (Seahorse)
ja: 暗号鍵デーモン (Seahorse)

en: Invalid or unrecognized key type: %s
ja: 鍵の種類が間違っているか認識できません: %s

en: This keytype is not supported: %s
ja: このタイプの鍵はサポートされていません: %s

en: Support for this feature was not enabled at build time
ja: この機能はビルド時に有効化されていません

en: Invalid or unrecognized key: %s
ja: 鍵が間違っているか認識できません: %s

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
ja: %2$s にある<b>期限切れ</b>の<i><key id='%1$s'/></i>で署名しました

en: Invalid Signature
ja: おかしな署名です

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
ja: %2$s にある<b>期限切れ</b>の<i><key id='%1$s'/></i>で署名しました

en: Expired Signature
ja: 期限切れの署名です

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
ja: %2$s にある<b>失効した</b><i><key id='%1$s'/>で署名しました

en: Revoked Signature
ja: 失効した署名

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
ja: %2$s にある<i><key id='%1$s'/></i>で署名しました

en: Good Signature
ja: 良い署名です

en: Signing key not in keyring.
ja: 署名用の鍵がキーリングの中にありません

en: Unknown Signature
ja: 不明な署名です

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
ja: おかしな署名または偽造された署名です (署名したデータは変更されています)

en: Bad Signature
ja: おかしな署名です

en: Couldn't verify signature.
ja: 署名を解読できませんでした

en: Invalid or unrecognized signer: %s
ja: 署名者が間違っているか認識できません: %s

en: Key is not valid for signing: %s
ja: 署名に対して鍵が有効になっていません: %s

en: Invalid or unrecognized recipient: %s
ja: 受取人が間違っているかまたは認識できません: %s

en: Key is not a valid recipient for encryption: %s
ja: 暗号化に対して妥当な受取人ではありません: %s

en: No recipients specified
ja: 受取人が指定されていません

en: Invalid key type for decryption: %s
ja: 解読する鍵の種類が間違っています: %s

en: Please set clearuri
ja: clearuri を設定してください

en: Please set crypturi
ja: crypturi を設定してください

en: Error opening clearuri
ja: clearuri を開くのにエラーが発生しました

en: No signer specified
ja: 署名者が指定されていません

en: Invalid key type for verifying: %s
ja: 検証する鍵の種類が間違っています: %s

en: Invalid key id: %s
ja: 鍵の ID が間違っています: %s

en: A list of key server URIs to search for remote PGP keys. In later versions a display name can be included, by appending a space and then the name.
ja: リモートの PGP 鍵を検索する鍵サーバの URI の並びです。新しいバージョンでは空白の後にサーバ名を追加して表示することができます。

en: Auto Retrieve Keys
ja: 鍵の自動取得

en: Auto Sync Keys
ja: 鍵を自動的に同期する

en: Controls the visibility of the expires column for the key manager.
ja: 鍵マネージャの期限エントリの表示/非表示を制御します。

en: Controls the visibility of the trust column for the key manager.
ja: 鍵マネージャの信用度エントリのの表示/非表示を制御します。

en: Controls the visibility of the type column for the key manager.
ja: 鍵マネージャの種類エントリの表示/非表示を制御します。

en: Controls the visibility of the validity column for the key manager.
ja: 鍵マネージャの有効性エントリの表示/非表示を制御します。

en: Enable DNS-SD sharing
ja: DNS-SD 共有を有効にする

en: Enables DNS-SD (Apple Bonjour) sharing of keys. seahorse-daemon must be running and must be built with HKP and DNS-SD support.
ja: 鍵を DNS-SD (アップルの Bonjour) を使って共有します。seahorse-daemon を HKP と DNS-SD サポート付きでビルドし、かつ常に seahorse-daemon を起動しておく必要があります。

en: ID of the default key
ja: デフォルトの鍵の ID

en: If set to true, then files encrypted with seahorse will be ASCII armor encoded.
ja: TRUE にすると、seahorse で暗号化したファイルは ASCII 保護したエンコードになります。

en: If set to true, then the default key will always be added to an encryption recipients list.
ja: TRUE にすると、常にデフォルトの鍵を暗号の受取人一覧に追加されます。

en: Last key server search pattern
ja: 最後に使用した鍵サーバの検索パターン

en: Last key servers used
ja: 最後に使用した鍵サーバ

en: Last key used to sign a message.
ja: メッセージに署名した際に使用した最後の鍵です。

en: PGP Key servers
ja: PGP 鍵サーバ

en: Publish keys to this key server.
ja: この鍵サーバで鍵を公開する

en: Show expires column in key manager
ja: 鍵マネージャの中に "期限" の項目を表示する

en: Show trust column in key manager
ja: 鍵マネージャの中に "信用度" の項目を表示する

en: Show type column in key manager
ja: 鍵マネージャの中に "種類" の項目を表示する

en: Show validity column in key manager
ja: 鍵マネージャの中に "有効性" の項目を表示する

en: Specify the column to sort the recipients window by. Columns are: 'name' and 'id'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
ja: 受取人ウィンドウに表示する項目の並び替え指定します。指定可能な項目: 'name' と 'id' (各項目の先頭に '-' を付与すると逆順に並べます)

en: Specify the column to sort the seahorse key manager main window by. Columns are: 'name', 'id', 'validity', 'expires', 'trust', and 'type'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
ja: Seahorse 鍵マネージャのメイン・ウィンドウに表示する項目を指定します。指定可能な項目: 'name'、'id'、'validity'、'expires'、'trust'、'length' と 'type' (各項目の先頭に '-' を付けると逆順に並べます)

en: The ID of the last secret key used to sign a message.
ja: メッセージの署名で最後に使用した秘密鍵の ID です。

en: The column to sort the recipients by
ja: 受取人のウィンドウに表示する情報

en: The column to sort the seahorse keys by
ja: Seahorse 鍵マネージャに表示する情報

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
ja: PGP 鍵を公開する鍵サーバです。空にすると PGP 鍵の公開を禁止します。

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
ja: 最後に検索を実行した鍵サーバです。すべての鍵サーバを対象とする場合は空にしてください。

en: The last search pattern searched for against a key server.
ja: 鍵サーバに対して最後に実施した検索パターンです。

en: This specifies the default key to use for certain operations, mainly signing.
ja: 主に署名などの操作で使用するデフォルトの鍵を指定します。

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
ja: 鍵サーバから自動的に鍵を取得するかどうかです。

en: Whether or not modified keys should be automatically synced with the default key server.
ja: 変更した鍵を自動的にデフォルトの鍵サーバと同期するかどうかです。

en: Whether to always encrypt to default key
ja: 常にデフォルトの鍵を暗号化するかどうか

en: Whether to use ASCII Armor
ja: ASCII 保護を使用するかどうか

en: Add Password Keyring
ja: パスワード・キーリングの追加

en: New Keyring Name:
ja: 新しいキーリングの名前:

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
ja: 新しいキーリングの名前を指定してください (この名前はパスワードを解除する際に必要になります)。

en: The host name or address of the server.
ja: サーバのホスト名や IP-アドレスです

en: Couldn't add keyring
ja: キーリングを追加できませんでした

en: Add Password
ja: パスワードを追加

en: _Description:
ja: 補足(_D):

en: _Keyring:
ja: キーリング(_K):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Show Password
ja: パスワードを表示(_S)

en: Web Password
ja: ウェブのパスワード

en: Network Password
ja: ネットワークのパスワード

en: Password
ja: パスワード

en: Are you sure you want to delete the password '%s'?
ja: 本当にパスワードの '%s' を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
ja[0]: 本当に%d個のパスワードを削除しますか?

en: Access a network share or resource
ja: ネットワーク共有やリソースへのアクセス

en: Access a website
ja: ウェブサイトへのアクセス

en: Unlocks a PGP key
ja: PGP 鍵の解除

en: Unlocks a Secure Shell key
ja: SSH 鍵の解除

en: Saved password or login
ja: パスワードの保存やログイン

en: Network Credentials
ja: ネットワークの証明書

en: Couldn't change password.
ja: パスワードを変更できませんでした

en: Couldn't set description.
ja: 説明を追加できませんでした

en: Couldn't set application access.
ja: アプリケーションのアクセスを指定できませんでした

en: <b>Password:</b>
ja: <b>パスワード:</b>

en: <b>Path:</b>
ja: <b>パス名:</b>

en: <b>Permissions:</b>
ja: <b>権限:</b>

en: <b>Technical Details:</b>
ja: <b>詳細:</b>

en: Applications
ja: アプリケーション

en: Details
ja: 詳細

en: Key
ja: 鍵

en: Key Properties
ja: 鍵のプロパティ

en: Login:
ja: ログイン名:

en: Server:
ja: サーバ名:

en: Show pass_word
ja: パスワードの内容を表示する(_W)

en: Type:
ja: 種類:

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use:
ja: 使用目的:

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Read
ja: 読み込み(_R)

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Write
ja: 書き込み(_W)

[ctx: infinitive]
en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Listing passwords
ja: パスワード入力待ち

en: Passwords: %s
ja: パスワード: %s

en: <b>Passwords:</b> %s
ja: <b>パスワード:</b> %s

en: Password Keyring
ja: パスワード用のキーリング

en: Used to store application and network passwords
ja: アプリやネットワークで使用するパスワードを保管する際に使用します

en: Stored Password
ja: 保存されているパスワード

en: Safely store a password or secret.
ja: パスワードや秘密鍵を安全に保存する。

en: Couldn't unlock keyring
ja: キーリングのロックを解除できませんでした

en: Couldn't lock keyring
ja: キーリングをロックできませんでした

en: Couldn't set default keyring
ja: デフォルトのキーリングに指定できませんでした

en: Couldn't change keyring password
ja: キーリングのパスワードを変更できませんでした

en: _Lock
ja: ロック(_L)

en: Lock the password storage keyring so a master password is required to unlock it.
ja: パスワードを保管しているキーリングにロックをかけます (ロックを解除するにはマスター・パスワードが必要になります)

en: _Unlock
ja: ロックの解除(_U)

en: Unlock the password storage keyring with a master password so it is available for use.
ja: パスワードを保管しているキーリングのロックを解除します

en: _Set as default
ja: デフォルトにする(_S)

en: Applications usually store new passwords in the default keyring.
ja: アプリケーションがパスワードを保管する標準のキーリングに指定します

en: Change _Password
ja: パスワードの変更(_P)

en: Change the unlock password of the password storage keyring
ja: キーリングのロックを解除する際に必要なパスワードを変更します

en: Are you sure you want to delete the password keyring '%s'?
ja: 本当に '%s' というパスワード用キーリングを削除しますか?

note: ----------------------------------------------------------------------------- * PUBLIC To translators: This is the noun not the verb.
en: Created:
ja: 生成:

en: Keyring
ja: キーリング

en: Keyring Properties
ja: キーリングのプロパティ

en: _Name:
ja: 名前(_N):

en: Access to the key ring was denied
ja: キーリングへのアクセスが拒否されました

en: The gnome-keyring daemon is not running
ja: gnome-keyring デーモンが起動されていません

en: The key ring has already been unlocked
ja: そのキーリングは既にロックが解除されています

en: No such key ring exists
ja: そのようなキーリングは存在しません

en: Couldn't communicate with key ring daemon
ja: キーリング・デーモンと通信できませんでした

en: The item already exists
ja: そのアイテムは既に登録されています

en: Internal error accessing gnome-keyring
ja: gnome-keyring へアクセスする際に内部エラーが発生しました

en: Saving item...
ja: アイテムの保存中...

en: Deleting item...
ja: アイテムの削除中...

en: Deleting keyring...
ja: キーリングの削除中...

en: Listing password keyrings
ja: パスワードの入力待ち

en: No encryption keys were found with which to perform the operation you requested.  The program <b>Passwords and Encryption Keys</b> will now be started so that you may either create a key or import one.
ja: 要求した操作を実行する際に必要となる暗号鍵が見つかりませんでした。<b>パスワードと暗号鍵</b>というプログラムを起動できないので鍵を生成したりインポートすることはできません。

en: All Keys
ja: すべての鍵から検索

en: Selected Recipients
ja: 選択した受取人から検索

en: Search Results
ja: 結果から検索

note: Filter Label
en: Search _for:
ja: 検索(_F):

en: None (Don't Sign)
ja: なし (署名しない)

en: Sign this message as %s
ja: %s を使ってメッセージに署名する

note: Sign Label
en: _Sign message as:
ja: 次の鍵を使ってメッセージに署名する(_S):

note: TODO: Icons The name column
en: Name
ja: 名前

note: The keyid column
en: Key ID
ja: 鍵の ID

en: Display flags
ja: 表示する日付の書式

en: Displayed date and/or time properties
ja: 表示する日付や時刻の書式を指定するプロパティです

en: Lazy mode
ja: 日付を正規化するかどうか

en: Lazy mode doesn't normalize entered date and time values
ja: 入力した日付や時刻の値を正規化しないかどうかです

en: Year
ja: 年

en: Displayed year
ja: 表示する日付 (年) です

en: Month
ja: 月

en: Displayed month
ja: 表示する日付 (月) です

en: Day
ja: 日

en: Displayed day of month
ja: 表示する日付 (日) です

en: Hour
ja: 時

en: Displayed hour
ja: 表示する時間 (時) です

en: Minute
ja: 分

en: Displayed minute
ja: 表示する時間 (分) です

en: Second
ja: 秒

en: Displayed second
ja: 表示する時間 (秒) です

en: Lower limit year
ja: 最小年

en: Year part of the lower date limit
ja: 表示する年の最小値です

en: Upper limit year
ja: 最大年

en: Year part of the upper date limit
ja: 表示する年の最大値です

en: Lower limit month
ja: 最小月

en: Month part of the lower date limit
ja: 表示する月の最小値です

en: Upper limit month
ja: 最大月

en: Month part of the upper date limit
ja: 表示する月の最大値です

en: Lower limit day
ja: 最小日

en: Day of month part of the lower date limit
ja: 表示する日の最小値です

en: Upper limit day
ja: 最大日

en: Day of month part of the upper date limit
ja: 表示する日の最大値です

en: Lower limit hour
ja: 最小時

en: Hour part of the lower time limit
ja: 表示する時の最小値です

en: Upper limit hour
ja: 最大時

en: Hour part of the upper time limit
ja: 表示する時の最大値です

en: Lower limit minute
ja: 最小分

en: Minute part of the lower time limit
ja: 表示する分の最小値です

en: Upper limit minute
ja: 最大分

en: Minute part of the upper time limit
ja: 表示する分の最大値です

en: Lower limit second
ja: 最小秒

en: Second part of the lower time limit
ja: 表示する秒の最小値です

en: Upper limit second
ja: 最大秒

en: Second part of the upper time limit
ja: 表示する秒の最大値です

note: Translate to calendar:week_start:1 if you want Monday to be the * first day of the week; otherwise translate to calendar:week_start:0. * Do *not* translate it to anything else, if it isn't calendar:week_start:1 * or calendar:week_start:0 it will not work.
en: calendar:week_start:0
ja: calendar:week_start:1

en: Date
ja: 日付

en: Enter the date directly
ja: 日付を直接してください

en: Select Date
ja: 日付の選択

en: Select the date from a calendar
ja: カレンダから日付を選択してください

en: Time
ja: 時刻

en: Enter the time directly
ja: 時刻を入力してください

en: Select Time
ja: 時刻の選択

en: Select the time from a list
ja: 一覧から時刻を選択してください

en: AM
ja: 午前

en: PM
ja: 午後

note: Translators: This is hh:mm:ss AM/PM.
en: %02d:%02d:%02d %s
ja: %4$s%1$02d:%2$02d:%3$02d

note: Translators: This is hh:mm AM/PM.
en: %02d:%02d %s
ja: %3$s%1$02d:%2$02d

en: File is not a valid .desktop file
ja: 妥当な .desktop ファイルではありません

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
ja: バージョン '%s' の .desktop ファイルはサポートしていません

en: Starting %s
ja: %sの起動中です

en: Application does not accept documents on command line
ja: コマンドラインからドキュメントにはアクセスできません

en: Unrecognized launch option: %d
ja: 不明な起動オプションです: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
ja: ドキュメントの URI を 'Type=Link' な .desktop エントリには渡せません

en: Not a launchable item
ja: 起動可能なアイテムではありません

en: Disable connection to session manager
ja: セッション・マネージャに接続しない

en: Specify file containing saved configuration
ja: 設定を保存したファイルを指定する

en: Specify session management ID
ja: セッション管理の ID を指定する

en: Session management options:
ja: セッション管理のオプション:

en: Show session management options
ja: セッション管理のオプションを表示する

en: Add Key Server
ja: 鍵サーバの追加

en: Host:
ja: ホスト名:

en: Key Server Type:
ja: 鍵サーバの種類:

en: The port to access the server on.
ja: サーバにアクセスする際に使用するポート番号です

en: initial temporary item
ja: 初期一時アイテム

en: Key Imported | Keys Imported
ja[0]: 鍵のインポートが完了しました

en: Imported %i key | Imported %i keys
ja[0]:  %d個の鍵をインポートしました

en: Imported a key for | Imported keys for
ja[0]: 次の鍵のインポートが完了しました:

en: Notification Messages
ja: 通知メッセージ

en: Symmetric Key
ja: 対称鍵

en: Public Key
ja: 公開鍵

en: Private Key
ja: 秘密鍵

en: Credentials
ja: 証明書

note: * Translators: "This object is a means of storing items such as * name, email address, etc. that make up one's digital identity.
en: Identity
ja: 身元情報

en: Passphrase
ja: パスフレーズ

en: Password:
ja: パスワード:

en: Confirm:
ja: パスワードの確認:

en: Not a valid Key Server address.
ja: 鍵サーバのアドレスが間違っています

en: For help contact your system adminstrator or the administrator of the key server.
ja: 詳細はシステム管理者または鍵の管理者に問い合わせてください

en: Custom
ja: その他

en: None: Don't publish keys
ja: なし (鍵を公開しない)

en: Automatically retrieve keys from _key servers
ja: 鍵サーバから鍵を自動的に取得する(_K)

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
ja: 変更した鍵を鍵サーバと自動的に同期する(_M)

en: Key Servers
ja: 鍵サーバ

en: Preferences
ja: 設定

en: _Find keys via:
ja: 鍵サーバの一覧(_F):

en: _Publish keys to:
ja: 鍵の公開先(_P):

en: Progress Title
ja: 進行状態のタイトル

en: Unavailable
ja: 利用不可

en: Key Data
ja: 鍵のデータ

en: Multiple Keys
ja: 複数の鍵

en: Couldn't run file-roller
ja: 'file-roller' を起動できませんでした

en: Couldn't package files
ja: ファイルを書庫に格納できませんでした

en: The file-roller process did not complete successfully
ja: 'file-roller' の起動に失敗しました

note: Filter for PGP keys. We also include *.asc, as in many cases that extension is associated with text/plain
en: All key files
ja: すべての鍵ファイル

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Archive files
ja: 書庫ファイル

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
ja: <b>同名のファイルが既に存在しています。</b>
    
    新しいファイルで置き換えてもよろしいですか?

en: _Replace
ja: 上書きする(_R)

en: Unknown
ja: 不明

[ctx: Validity]
en: Never
ja: 信用しない

en: Marginal
ja: ぎりぎり信用する

en: Full
ja: 完全に信用する

en: Ultimate
ja: 究極に信用する

en: Disabled
ja: 無効にする

en: Revoked
ja: 失効済み

en: Could not display help: %s
ja: ヘルプを表示できませんでした: %s

en: Expiration Date:
ja: 有効期限:

en: Generate a new subkey
ja: 新しい副鍵の生成

en: If key never expires
ja: 鍵の有効期限を設定しない場合にONにします

en: Key _Length:
ja: 鍵の長さ(_L):

en: Key _Type:
ja: 鍵の種類(_T):

en: Length of Key
ja: 鍵の長さを指定します

en: Never E_xpires
ja: 有効期限を設定しない(_X)

en: Add User ID
ja: ユーザ ID の追加

en: Create the new user ID
ja: 新しいユーザ ID の生成

en: Full _Name:
ja: 氏名(_N):

en: Key Co_mment:
ja: 鍵の説明(_M):

en: Must be at least 5 characters long
ja: 名前は5文字以上にしてください

en: Optional comment describing key
ja: オプションで鍵の説明を入力します

en: Optional email address
ja: オプションで E-メール・アドレスを入力します

en: _Email Address:
ja: E-メール・アドレス(_E):

en: C_hange
ja: 変更(_H)

en: Revoke key
ja: 鍵の失効

en: _Never expires
ja: 有効期限を設定しない(_N)

en: Couldn't add subkey
ja: 副鍵を追加できませんでした

en: Add subkey to %s
ja: %s へ副鍵を追加する

en: DSA (sign only)
ja: DSA (署名のみ)

en: ElGamal (encrypt only)
ja: ElGamal (暗号化のみ)

en: RSA (sign only)
ja: RSA (署名のみ)

en: RSA (encrypt only)
ja: RSA (暗号化のみ)

en: Couldn't add user id
ja: ユーザ ID を追加できませんでした

en: Add user ID to %s
ja: %s にユーザ ID を追加する

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
ja: 復号化できませんでした (おそらく復号鍵をお持ちでないようです)

en: Invalid expiry date
ja: 有効期限が間違っています

en: The expiry date must be in the future
ja: 有効期限には将来の日付を指定してください

en: Couldn't change expiry date
ja: 有効期限を変更できませんでした

en: Expiry: %s
ja: 有効期限: %s

en: PGP Key
ja: PGP 鍵

en: Used to encrypt email and files
ja: メールやファイルを暗号化する際に使用します

en: Couldn't generate PGP key
ja: PGP 鍵を生成できませんでした

en: Passphrase for New PGP Key
ja: 新しい PGP 鍵のパスフレーズ

en: Enter the passphrase for your new key twice.
ja: 新しい鍵のパスフレーズを二回入力してください:

en: Couldn't generate key
ja: 鍵を生成できませんでした

en: Generating key
ja: 鍵の生成中

en: Wrong password
ja: パスワードが間違っています

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
ja: 間違ったパスワードを入力したのは3回目です。再度試してください。

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d x %d pixels.
ja: <big><b>画像のサイズが大きすぎます</b></big>
    推奨する画像のサイズは %d x %d ピクセルです。

en: _Don't Resize
ja: 大きさを変更しない(_D)

en: _Resize
ja: 大きさを変更する(_R)

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
ja: これは画像ファイルではないか、または認識できない種類の画像ファイルです。JPEG の画像を指定してみてください。

en: All image files
ja: すべての画像ファイル

en: All JPEG files
ja: すべての JPEG ファイル

en: Choose Photo to Add to Key
ja: 鍵に登録する画像の選択

en: Couldn't add photo
ja: 画像を登録できませんでした

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format
ja: ファイルを読み込めませんでした (フォーマットが間違っているかもしれません)

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
ja: 本当にこの鍵に登録した画像を除してもよろしいですか?

en: Couldn't delete photo
ja: 画像を削除できませんでした

en: Couldn't revoke subkey
ja: 副鍵を失効できませんでした

en: Revoke: %s
ja: 失効: %s

en: No reason
ja: 理由なし

en: No reason for revoking key
ja: 鍵を失効させる理由がありません

en: Compromised
ja: 漏洩

en: Key has been compromised
ja: 鍵が漏洩しています

en: Superseded
ja: 失効

en: Key has been superseded
ja: 鍵が失効しています

en: Not Used
ja: 未使用

en: Key is no longer used
ja: 鍵が利用されていません

en: You are about to add %s as a revoker for %s. This operation cannot be undone! Are you sure you want to continue?
ja: %s を %s の Revoker (失効) として追加しようとしています。この処理は取り消しができません! 続行してもよろしいですか?

en: Couldn't add revoker
ja: Revoker に追加できませんでした

en: This key was already signed by
    "%s"
ja: この鍵は既に以下の署名者に署名されてます。
    "%s"

en: Couldn't sign key
ja: 鍵に署名できませんでした

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
ja: 署名に利用できる鍵ではありません

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
ja: この鍵の信用度を表すのに使用する個人的な PGP 鍵がありません。

en: Wrong passphrase.
ja: パスフレーズが間違っています

en: Enter new passphrase for '%s'
ja: '%s' の新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter passphrase for '%s'
ja: '%s' のパスフレーズを入力してください

en: Enter new passphrase
ja: 新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter passphrase
ja: パスフレーズを入力してください

note: TODO: We can use the GPGME progress to make this more accurate
en: Loaded %d key | Loaded %d keys
ja[0]:  %d個の鍵を読み込みました

en: Loading Keys...
ja: 鍵の読み込み中...

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
ja: 鍵データが間違っています (UID がありません)。これはコンピュータの日付が未来を指しているか、あるいは自分自身の署名が存在しない場合に発生する場合があります。

en: Importing Keys
ja: 鍵のインポート

en: Exporting Keys
ja: 鍵のエクスポート

en: Search was not specific enough. Server '%s' found too many keys.
ja: サーバ '%s' には非常にたくさんの鍵があるため、一致する鍵を特定できませんでした

en: Couldn't communicate with server '%s': %s
ja: サーバ '%s' と通信できませんでした: %s

en: Searching for keys...
ja: 鍵の検索中...

en: Uploading keys...
ja: 鍵の読み込み中...

en: Retrieving keys...
ja: 鍵の取得中...

en: Searching for keys on: %s
ja: 次のサーバから鍵の検索中: %s

note: The ldap_cb and chain_cb were set in seahorse_ldap_operation_start
en: Connecting to: %s
ja: 接続中: %s

en: HTTP Key Server
ja: HTTP の鍵サーバ

en: Couldn't communicate with '%s': %s
ja: '%s' と通信できませんでした: %s

en: Couldn't resolve address: %s
ja: 次のアドレスを解決できませんでした: %s

en: Resolving server address: %s
ja: 次のサーバのアドレスを解決しています: %s

en: Searching for keys containing '%s'...
ja: '%s' を含む鍵の検索中...

en: Searching for key id '%s'...
ja: 鍵 (ID='%s') の検索中...

en: Retrieving remote keys...
ja: リモートの鍵の取得中...

en: Sending keys to key server...
ja: 鍵を鍵サーバへ転送中...

en: LDAP Key Server
ja: LDAP の鍵サーバ

en: _Sign Key...
ja: 鍵に署名する(_S)...

en: Sign public key
ja: 公開鍵に署名します

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
ja: 本当に %s という鍵を抹消しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys and identities?
ja: 本当に %d個の鍵と ID を抹消しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys?
ja: 本当に %d個の鍵を抹消しますか?

en: Are you sure you want to permanently delete %d identities?
ja: 本当に %d個の ID を抹消しますか?

en: <b>_Advanced key options</b>
ja: <b>拡張オプション(_A)</b>

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
ja: PGP の鍵を利用すると他の人達に暗号化したメールやファイルを送信できます。

en: C_reate
ja: 生成(_R)

en: E_xpiration Date:
ja: 有効期限(_X):

en: Encryption _Type:
ja: 暗号化の種類(_T):

en: Generate a new key
ja: 新しい鍵を生成します

en: Key _Strength (bits):
ja: 鍵の長さ (ビット)(_S):

en: Ne_ver Expires
ja: 有効期限を設定しない(_V)

en: New PGP Key
ja: 新しい PGP 鍵

en: _Comment:
ja: コメント(_C):

en: Private PGP Key
ja: 個人的に利用する PGP 鍵

en: Public PGP Key
ja: 公開用の PGP 鍵

en: Expired
ja: 期限切れ

en: Couldn't change primary user ID
ja: プライマリのユーザ ID に変更できませんでした

en: Are you sure you want to permanently delete the '%s' user ID?
ja: 本当に '%s' というユーザを抹消しますか?

en: Couldn't delete user ID
ja: ユーザ ID を削除できませんでした

en: [Unknown]
ja: [不明]

en: Name/Email
ja: 名前/E-メール

en: Signature ID
ja: 署名の ID

en: Couldn't change primary photo
ja: プライマリの画像を変更できませんでした

en: (unknown)
ja: (不明)

en: This key expired on: %s
ja: この鍵の有効期限: %s

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %d of %s?
ja: 本当に副鍵 %d (%s) を完全に削除しますか?

en: Couldn't delete subkey
ja: 副鍵を削除できませんでした

en: Unable to change trust
ja: 信用度を変更できません

en: Couldn't export key to "%s"
ja: "%s" へ鍵をエクスポートできませんでした

en: Export Complete Key
ja: 鍵のエクスポート

en: Couldn't export key.
ja: 鍵をエクスポートできませんでした

[ctx: Expires]
en: Never
ja: 有効期限なし

note: The key type column
en: Type
ja: 種類

en: Created
ja: 生成済み

en: Expires
ja: 有効期限

en: Status
ja: 状態

en: Strength
ja: 強度

en: Good
ja: 良い

en: <b>Actions</b>
ja: <b>アクション</b>

en: <b>Comment:</b>
ja: <b>コメント:</b>

en: <b>Dates</b>
ja: <b>日付</b>

en: <b>Email:</b>
ja: <b>E-メール・アドレス:</b>

en: <b>Fingerprint</b>
ja: <b>指紋</b>

en: <b>Key ID:</b>
ja: <b>鍵の ID:</b>

en: <b>Key Names and Signatures</b>
ja: <b>鍵の名前と署名</b>

en: <b>Photo </b>
ja: <b> 画像 </b>

en: <b>Technical Details</b>
ja: <b>鍵の詳細</b>

en: <b>This key has been revoked</b>
ja: <b>この鍵は失効しています</b>

en: <b>This key has expired</b>
ja: <b>この鍵の有効期限は次のとおり:</b>

en: <b>Type:</b>
ja: <b>種類:</b>

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: <b>Use:</b>
ja: <b>用途:</b>

en: <b>_Subkeys</b>
ja: <b>副鍵(_S)</b>

en: Add
ja: 追加

en: Add a photo to this key
ja: この鍵に画像を登録します

en: Change _Passphrase
ja: パスフレーズの変更(_P)

en: Decrypt files and email sent to you.
ja: 送付されたファイルやメールを復号化する

en: Delete
ja: 削除

en: Expire
ja: 期限切れ

en: Expires:
ja: 有効期限:

en: Export
ja: エクスポート

en: Go to next photo
ja: 次の画像へジャンプします

en: Go to previous photo
ja: 前の画像へジャンプします

en: Key ID:
ja: 鍵の ID:

en: Make this photo the primary photo
ja: この画像をプライマリの画像にします

en: Names and Signatures
ja: 名前と署名

en: Never
ja: 信用しない

en: Override Owner _Trust:
ja: 所有者の信用度(_T):

en: Owner
ja: 所有者

en: Primary
ja: プライマリ

en: Remove this photo from this key
ja: このアイコンを削除します

en: Revoke
ja: 失効

en: Sign
ja: 署名

en: Strength:
ja: 強度:

en: The owner of the key revoked the key. It can no longer be used.
ja: 所有者が鍵を破棄したので、もう利用できません

en: _Add Name
ja: 名前の追加(_A)

en: _Export Complete Key:
ja: 鍵のエクスポート(_E):

[ctx: name-of-key]
en: <b>Name:</b>
ja: <b>名前:</b>

en: <b>Dates:</b>
ja: <b>日付:</b>

en: <b>Fingerprint:</b>
ja: <b>指紋:</b>

en: <b>Indicate Trust:</b>
ja: <b>信用度の提示:</b>

en: <b>Your trust of this key</b>
ja: <b>この鍵の信用度</b>

en: <b>_Other Names:</b>
ja: <b>他の名前(_O):</b>

en: <b>_People who have signed this key:</b>
ja: <b>この鍵に署名している人(_P):</b>

en: Encrypt files and email to the key's owner
ja: 鍵の所有者へ送付するファイルやメールを暗号化する

en: Fully
ja: 完全に信用する

en: I trust signatures from '%s' on other keys
ja: 他の鍵にある '%s' からの署名を信用する

en: If you believe that the person that owns this key is '%s', <i>sign</i> this key:
ja: '%s' という鍵の所有者を信用する場合は、この鍵に<i>署名</i>してください:

en: If you no longer trust that '%s' owns this key, <i>revoke</i> your signature:
ja: この鍵を所有している '%s' という人物を信用しないのであれば、署名を<i>無効</i>にしておいてください:

en: Marginally
ja: ぎりぎり信用する

note: Trust column
en: Trust
ja: 信用度

en: Ultimately
ja: 究極に信用する

en: You _Trust the Owner:
ja: この所有者の信用度(_T):

en: Your trust is manually specified on the <i>Details</i> tab.
ja: [<i>詳細</i>] タブで信用度を細かく指定できます:

en: _Only display the signatures of people I trust
ja: 信用している人達の署名だけを表示する(_O)

en: _Revoke Signature
ja: 署名の失効(_R)

en: _Sign this Key
ja: 署名(_S)

en: Subkey %d of %s
ja: 副鍵 %d / %s

en: Optional description of revocation
ja: オプションで破棄の簡単な説明を入力します

en: Re_voke
ja: 失効(_V)

en: Reason for revoking the key
ja: 鍵を失効させる理由です

en: _Reason:
ja: 理由(_R):

en: You have no personal PGP keys that can be used to sign a document or message.
ja: ドキュメントやメッセージに署名する際に使用する個人的な PGP 鍵を所有していません。

en: <b>How carefully have you checked this key?</b>
ja: <b>この鍵をどれくらい入念にチェックしたか?</b>

en: <b>How others will see this signature:</b>
ja: <b>この署名をどこまで公開するか?</b>

en: <b>Sign key as:</b>
ja: <b>鍵の署名者:</b>

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
ja: 「<i>軽くチェックした</i>」は鍵の所有を主張した人物によって所有されていることをさりげなく確認したことを意味します。例えば、電話ごしに鍵の指紋を所有者と読み合うことができるというレベルです。

en: <i>Key Name</i>
ja: <i>鍵の名前</i>

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
ja: 「<i>全くチェックしていない</i>」は鍵の所有を主張した人物によって所有されていることを信用したレベルを意味します。但し、その真偽を確認していない、または確認できない状態です。

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
ja: 「<i>かなり注意深くチェックした</i>」はこの鍵が本物であることを完全に把握している場合にのみ選択してください。

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
ja: 署名を行うことで、次に属す鍵を信用したものと見なします:

en: I can _revoke this signature at a later date.
ja: 後日、この署名を失効させることができる(_R)

en: Sign Key
ja: 署名

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
ja: 鍵の名前が妥当であることを個人的に証明するために、例えばパスポートに貼ってある写真ようなものを利用して身元を偽造させないようにすることが可能です。さらに念を入れて、所有者を証明するための E-メール・アドレスも利用した方が良いでしょう。

en: _Casually
ja: 軽くチェックした(_C)

en: _Not at all
ja: 全くチェックしていない(_N)

en: _Others may not see this signature
ja: この署名を他人に公開しない(_O)

en: _Sign
ja: 署名(_S)

en: _Signer:
ja: 署名者(_S):

en: _Very Carefully
ja: かなり注意深くチェックした(_V)

en: _Sign message with key:
ja: 次の鍵を使ってメッセージに署名する(_S):

en: Certificate
ja: 証明書

en: Are you sure you want to delete the certificate '%s'?
ja: 本当に '%s' という証明書を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete %d certificate? | Are you sure you want to delete %d certificates?
ja[0]: 本当に%d個の証明書を削除しますか?

en: Change Passphrase
ja: パスフレーズの変更

en: Con_firm Passphrase:
ja: パスフレーズの確認(_F):

en: Confirm new passphrase
ja: 確認のため、もう一度新しいパスフレーズを入力してください

en: New _Passphrase:
ja: 新しいパスフレーズ(_P):

en: Manage your passwords and encryption keys
ja: パスワードや暗号鍵を管理します

en: Passwords and Encryption Keys
ja: パスワードと暗号鍵

en: <b>_Select the type of item to create:</b>
ja: <b>生成するアイテムの種類を選択してください(_S):</b>

en: C_ontinue
ja: 続行(_O)

en: Create New ...
ja: 新しいアイテムの生成

en: Selected %d key | Selected %d keys
ja[0]:  %d個の鍵を選択しました

en: Couldn't import keys
ja: 鍵をインポートできませんでした

en: Imported keys
ja: 鍵のインポートが完了しました

en: Importing keys
ja: 鍵のインポート中

en: Import Key
ja: 鍵のインポート

en: Unrecognized key type, or invalid data format
ja: 鍵の種類を認識できない、またはデータのフォーマットが間違っています

en: _Remote
ja: リモート(_R)

en: Close this program
ja: このプログラムを終了します

en: _New...
ja: 新規(_N)...

en: Create a new key or item
ja: 新しい鍵またはアイテムを生成します

en: _Import...
ja: インポート(_I)...

en: Import from a file
ja: ファイルから取り込みます

en: Import from the clipboard
ja: クリップボードから取り込みます

en: _Find Remote Keys...
ja: リモートの鍵の検索(_F)...

en: Search for keys on a key server
ja: 鍵サーバから鍵を検索します

en: _Sync and Publish Keys...
ja: 鍵の公開と同期(_S)...

en: Publish and/or synchronize your keys with those online.
ja: この鍵を公開してオンラインの鍵と同期します

en: T_ypes
ja: 種類(_Y)

en: Show type column
ja: "種類" の項目を表示する

en: _Expiry
ja: 有効期限(_E)

en: Show expiry column
ja: "有効期限" の項目を表示する

en: _Trust
ja: 信用度(_T)

en: Show owner trust column
ja: "信用度" の項目を表示する

en: _Validity
ja: 妥当性(_V)

en: Show validity column
ja: "妥当性" の項目を表示する

en: Filter:
ja: フィルタ:

en: <big><b>First time options:</b></big>
ja: <big><b>初回起動時のオプション:</b></big>

en: Generate a new key of your own:
ja: 自分で新しい鍵を生成する:

en: Import existing keys from a file:
ja: 既存の鍵をファイルからインポートする:

en: My _Personal Keys
ja: 個人の鍵(_P)

en: Other _Keys
ja: 他の鍵(_K)

en: To get started with encryption you will need keys.
ja: 暗号化を始めるには鍵が必要です:

en: _Import
ja: インポート(_I)

en: _Passwords
ja: パスワード(_P)

en: Couldn't export keys
ja: 鍵をエクスポートできませんでした

en: Validity
ja: 妥当性

note: Expiry date column
en: Expiration Date
ja: 有効期限

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます

en: _Expand All
ja: すべて展開する(_E)

en: Expand all listings
ja: すべてのリストを展開します

en: _Collapse All
ja: すべて畳む(_C)

en: Collapse all listings
ja: すべてのリストを畳みます

en: Remote Keys
ja: リモートの鍵

en: Remote Keys Containing '%s'
ja: '%s' を含むリモートの鍵

en: <b>Key Servers:</b>
ja: <b>鍵サーバ:</b>

en: <b>Shared Keys Near Me:</b>
ja: <b>近くで共有している鍵:</b>

en: Find Remote Keys
ja: リモートにある鍵の検索

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
ja: インターネット上にある他の鍵を検索し、その結果をローカルのキーリングに取り込みます。

en: Where to search:
ja: 検索する鍵サーバ:

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Search for keys containing:
ja: 検索する鍵の内容(_S):

en: Couldn't publish keys to server
ja: 鍵をサーバに格納できませんでした

en: Couldn't retrieve keys from server: %s
ja: サーバから鍵を取得できませんでした: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
ja[0]: <b> %d個の鍵を同期します</b>

en: Synchronizing keys
ja: 鍵の同期

note: Show the progress window if necessary
en: Synchronizing keys...
ja: 鍵の同期中...

en: Sync Keys
ja: 鍵の同期

en: This will publish the keys in your key ring so they're available for others to use. You'll also get any changes others have made since you received their keys.
ja: キーリングの中にある鍵を公開して他の人達から利用できるようにします。さらに鍵を同期して変更内容を適用します。

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
ja: 鍵を受け取ってから発生した変更点を取得します。鍵を公開する鍵サーバが選択されていないので、他の人達から利用することはできません。

en: _Key Servers
ja: 鍵サーバ(_K)

en: _Sync
ja: 同期する(_S)

en: Version of this application
ja: このアプリケーションのバージョン

en: Encryption Key Manager
ja: 暗号鍵マネージャ

en: Contributions:
ja: 貢献者:

en: Seahorse Project Homepage
ja: Seahorse プロジェクトのページ

note: Top menu items
en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Prefere_nces
ja: 設定(_N)

en: Change preferences for this program
ja: このプログラムの設定を変更します

en: About this program
ja: このプログラムの情報を表示します

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Show Seahorse help
ja: Seahorse のヘルプを表示します

en: Export public key
ja: 公開鍵のエクスポート

en: Exporting keys
ja: 鍵のエクスポート

en: Couldn't retrieve data from key server
ja: 鍵サーバから鍵データを取得できませんでした

note: Translators: "Copied" is a verb (used as a status indicator), not an adjective for the word "keys"
en: Copied keys
ja: 鍵をコピーしました

en: Retrieving keys
ja: 鍵の取得中

en: Couldn't delete.
ja: 削除できませんでした

en: Deleting...
ja: 削除中...

en: %s is a private key. Are you sure you want to proceed?
ja: %s は秘密鍵のようですが、続行してもよろしいですか?

en: Importing keys from key servers
ja: 鍵を鍵サーバからインポートする

en: Show properties
ja: プロパティを表示します

[ctx: This text refers to deleting an item from its type's backing store.]
en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: Delete selected items
ja: 選択したアイテムを削除します

en: E_xport...
ja: エクスポート(_X)...

en: Export to a file
ja: ファイルへ書き出します

en: Copy to the clipboard
ja: クリップボードへコピーします

en: Import selected keys to local key ring
ja: 選択した鍵をローカルのキーリングへインポートします

en: Enter your Secure Shell passphrase:
ja: SSH のパスフレーズを入力してください:

en: Configure Key for _Secure Shell...
ja: SSH の鍵の設定(_S)...

en: Send public Secure Shell key to another machine, and enable logins using that key.
ja: SSH 用の鍵を他のコンピュータに送信し、それを使ってログインできるようにします

en: Are you sure you want to delete the secure shell key '%s'?
ja: 本当に '%s' という SSH の鍵を削除しますか?

en: Are you sure you want to delete %d secure shell keys?
ja: 本当に %d個の SSH 用の鍵を削除しますか?

en: Secure Shell Key
ja: セキュア・シェルの鍵

en: Used to access other computers (eg: via a terminal)
ja: 端末などから他のコンピュータにアクセスする際に使用します

en: Couldn't generate Secure Shell key
ja: SSH 用の鍵を生成できませんでした

en: Creating Secure Shell Key
ja: SSH 用の鍵の生成

en: <i>Use your email address, and any other reminder you need about what this key is for.</i>
ja: <i>この鍵を識別する際に必要となる文字列とE-メール・アドレスを指定してください。</i>

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to trusted computers using SSH, without entering a different password for each of them.
ja: セキュア・シェル (SSH) の鍵を利用すると、SSH を使って信用できるコンピュータに安全に接続できます (コンピュータ毎に複数のパスワードを用意しておく必要はありません)。

en: If there is already a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your key now.
ja: この鍵を利用するコンピュータが既に存在しているのであれば、この鍵を認識するようにコンピュータ側を設定してください。

en: New Secure Shell Key
ja: 新しいセキュア・シェルの鍵

en: _Create and Set Up
ja: 生成と設定(_C)

en: _Just Create Key
ja: 生成のみ(_J)

en: _Key Description:
ja: 鍵の説明(_K):

en: (Unreadable Secure Shell Key)
ja: (読み込むことができない SSH 用の鍵)

en: Invalid
ja: 間違っています

en: Private Secure Shell Key
ja: 個人的なセキュア・シェルの鍵

en: Public Secure Shell Key
ja: 公開可能なセキュア・シェルの鍵

en: Couldn't rename key.
ja: 鍵の名前を変更できませんでした

en: Couldn't change authorization for key.
ja: 鍵の認証を変更できませんでした

en: Couldn't change passphrase for key.
ja: 鍵のパスフレーズを変更できませんでした

en: <b>Algorithm:</b>
ja: <b>アルゴリズム:</b>

en: <b>Identifier:</b>
ja: <b>識別番号:</b>

en: <b>Location:</b>
ja: <b>場所:</b>

en: <b>Name:</b>
ja: <b>名前:</b>

en: <b>Strength:</b>
ja: <b>強度:</b>

en: <b>Trust</b>
ja: <b>信用度</b>

en: <i>This only applies to the '%s'</i> account.
ja: (この鍵を <i>'%s'</i> というアカウントにのみ適用します)

en: E_xport Complete Key
ja: 鍵のエクスポート(_X)

en: The owner of this key is _authorized to connect to this computer
ja: リモートのコンピュータに接続したら、この鍵の所有者で認証を行う(_A)

en: Used to connect to other computers.
ja: 他のコンピュータに接続する際に使用する

en: The SSH command was terminated unexpectedly.
ja: SSH のコマンドが強制終了しました

en: The SSH command failed.
ja: SSH コマンドの投入に失敗しました

en: Secure Shell key
ja: セキュア・シェルの鍵

en: Passphrase:
ja: パスフレーズ:

note: Just prompt over and over again
en: Remote Host Password
ja: リモート・ホストのパスワード

en: Old Key Passphrase
ja: 古い鍵のパスフレーズ

en: Enter the old passphrase for: %s
ja: '%s' の古いパスフレーズを入力してください

en: New Key Passphrase
ja: 新しい鍵のパスフレーズ

en: Enter the new passphrase for: %s
ja: '%s' の新しいパスフレーズを入力してください

en: Enter Key Passphrase
ja: 鍵のパスフレーズを入力します

en: Passphrase for New Secure Shell Key
ja: セキュア・シェルで使用する新しい鍵のパスフレーズ

en: Enter a passphrase for your new Secure Shell key.
ja: セキュア・シェルで使用する新しい鍵のパスフレーズを入力してください

en: Importing key: %s
ja: 鍵のインポート: %s

en: Importing key. Enter passphrase
ja: 鍵をインポートします (パスフレーズを入力してください)

en: No private key file is available for this key.
ja: この鍵に対して利用できる秘密鍵ファイルはありません

en: Couldn't configure Secure Shell keys on remote computer.
ja: リモートのコンピュータ上にある SSH 用の鍵を設定できませんでした

note: Show the progress window if necessary
en: Configuring Secure Shell Keys...
ja: SSH の鍵を設定しています...

en: <i>eg: fileserver.example.com:port</i>
ja: <i>例: fileserver.example.com:port</i>

en: Set Up Computer for SSH Connection
ja: SSH で接続するコンピュータの設定

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
ja: SSH の鍵を別のコンピュータで利用する場合は、そのコンピュータのログイン・アカウントが必要になります。

en: _Computer Name:
ja: コンピュータの名前(_C):

en: _Login Name:
ja: ログイン名(_L):

en: _Set Up
ja: 設定(_S)
