seahorse - en to sv translation catalogue (641 entries)

en: Do not run seahorse-daemon as a daemon
sv: Kör inte seahorse-daemon som en demon

en: couldn't fork process
sv: kunde inte grena process

en: couldn't create new process group
sv: kunde inte skapa ny processgrupp

en: Encryption Daemon (Seahorse)
sv: Krypteringsdemon (Seahorse)

en: Invalid or unrecognized key type: %s
sv: Ogiltig eller okänd nyckeltyp: %s

en: This keytype is not supported: %s
sv: Denna nyckeltyp stöds inte: %s

en: Support for this feature was not enabled at build time
sv: Stöd för denna funktion aktiverades inte vid byggnationen

en: Invalid or unrecognized key: %s
sv: Ogiltig eller okänd nyckel: %s

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/> <b>gick ut</b></i> den %s.

en: Invalid Signature
sv: Ogiltig signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/></i> den %s <b>Utgånget</b>.

en: Expired Signature
sv: Utgången signatur

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/> <b>Spärrad</b></i> den %s.

en: Revoked Signature
sv: Spärrad signatur

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
sv: Signerad av <i><key id='%s'/></i> den %s.

en: Good Signature
sv: Korrekt signatur

en: Signing key not in keyring.
sv: Signeringsnyckel inte i nyckelring.

en: Unknown Signature
sv: Okänd signatur

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
sv: Felaktig eller förfalskad signatur. Signerat data har ändrats.

en: Bad Signature
sv: Felaktig signatur

en: Couldn't verify signature.
sv: Kunde inte validera signatur.

en: Invalid or unrecognized signer: %s
sv: Ogiltig eller okänd signerare: %s

en: Key is not valid for signing: %s
sv: Nyckeln är inte giltig för signering: %s

en: Invalid or unrecognized recipient: %s
sv: Ogiltig eller okänd mottagare: %s

en: Key is not a valid recipient for encryption: %s
sv: Nyckeln är inte en giltig mottagare för kryptering: %s

en: No recipients specified
sv: Inga mottagare angavs

en: Invalid key type for decryption: %s
sv: Ogiltig nyckeltyp för dekryptering: %s

en: Please set clearuri
sv: Ställ in clearuri

en: Please set crypturi
sv: Ställ in crypturi

en: Error opening clearuri
sv: Fel vid öppnandet av clearuri

en: No signer specified
sv: Ingen signerare angavs

en: Invalid key type for verifying: %s
sv: Ogiltig nyckeltyp för validering: %s

en: Invalid key id: %s
sv: Ogiltigt nyckel-id: %s

en: A list of key server URIs to search for remote PGP keys. In later versions a display name can be included, by appending a space and then the name.
sv: En lista på nyckelserver-URI:er för att söka efter fjärr-PGP-nycklar. I senare versioner kan ett visningsnamn inkluderas, genom att lägga till ett blanksteg och sedan ett namn.

en: Auto Retrieve Keys
sv: Hämta nycklar automatiskt

en: Auto Sync Keys
sv: Synkronisera nycklar automatiskt

en: Controls the visibility of the expires column for the key manager.
sv: Styr synligheten för utgångskolumnen för nyckelhanteraren.

en: Controls the visibility of the trust column for the key manager.
sv: Styr synligheten för tillitskolumnen för nyckelhanteraren.

en: Controls the visibility of the type column for the key manager.
sv: Styr synligheten för typkolumnen för nyckelhanteraren.

en: Controls the visibility of the validity column for the key manager.
sv: Styr synligheten för giltighetskolumnen för nyckelhanteraren.

en: Enable DNS-SD sharing
sv: Aktivera DNS-SD-delning

en: Enables DNS-SD (Apple Bonjour) sharing of keys. seahorse-daemon must be running and must be built with HKP and DNS-SD support.
sv: Aktiverar DNS-SD-delning (Apple Bonjour) av nycklar. seahorse-daemon måste vara igång och måste vara byggd med stöd för HKP och DNS-SD.

en: ID of the default key
sv: Id för standardnyckeln

en: If set to true, then files encrypted with seahorse will be ASCII armor encoded.
sv: Om denna är inställd till sant kommer filer som är krypterade med seahorse att bli ASCII-skalkodade.

en: If set to true, then the default key will always be added to an encryption recipients list.
sv: Om denna är inställd till sant kommer standardnyckeln att alltid läggas till en lista över krypteringsmottagare.

en: Last key server search pattern
sv: Senaste sökmönster för nyckelserver

en: Last key servers used
sv: Senaste använda nyckelservrar

en: Last key used to sign a message.
sv: Senaste nyckel som användes för att signera ett meddelande.

en: PGP Key servers
sv: PGP-nyckelservrar

en: Publish keys to this key server.
sv: Publicera nycklar på denna nyckelserver.

en: Show expires column in key manager
sv: Visa utgångskolumnen i nyckelhanteraren

en: Show trust column in key manager
sv: Visa tillitskolumnen i nyckelhanteraren

en: Show type column in key manager
sv: Visa typkolumnen i nyckelhanteraren

en: Show validity column in key manager
sv: Visa giltighetskolumnen i nyckelhanteraren

en: Specify the column to sort the recipients window by. Columns are: 'name' and 'id'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
sv: Ange kolumnen att sortera mottagarefönstret efter. Kolumner är: "name" och "id". Lägg till ett "-" i framkant av kolumnnamnet för att sortera i fallande ordning.

en: Specify the column to sort the seahorse key manager main window by. Columns are: 'name', 'id', 'validity', 'expires', 'trust', and 'type'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
sv: Ange kolumnen att sortera huvudfönstret i nyckelhanteraren Seahorse efter. Kolumner är: "name", "id", "validity", "expires", "trust" och "type". Lägg till ett "-" i framkant av kolumnnamnet för att sortera i omvänd ordning.

en: The ID of the last secret key used to sign a message.
sv: Identiteten för den senaste hemliga nyckel som användes för att signera ett meddelande.

en: The column to sort the recipients by
sv: Kolumnen att sortera mottagare efter

en: The column to sort the seahorse keys by
sv: Kolumnen att sortera seahorse-nycklarna efter

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
sv: Nyckelservern att publicera PGP-nycklar på. Eller tom för att inte publicera PGP-nycklar.

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
sv: Den senaste nyckelservern som en sökning genomfördes mot eller blankt för alla nyckelservrar.

en: The last search pattern searched for against a key server.
sv: Det senaste sökmönstret som användes mot en nyckelserver.

en: This specifies the default key to use for certain operations, mainly signing.
sv: Detta anger standardnyckeln som ska användas för vissa åtgärder, i huvudsak signering.

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
sv: Huruvida nycklar ska hämtas automatiskt från nyckelservrar eller inte.

en: Whether or not modified keys should be automatically synced with the default key server.
sv: Huruvida ändrade nycklar ska synkroniseras automatiskt med standardnyckelservern eller inte.

en: Whether to always encrypt to default key
sv: Huruvida kryptering alltid ska ske till standardnyckel

en: Whether to use ASCII Armor
sv: Huruvida ASCII-pansar ska användas

en: Add Password Keyring
sv: Lägg till lösenordsnyckelring

en: New Keyring Name:
sv: Nytt nyckelringsnamn:

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
sv: Välj ett namn för den nya nyckelringen. Du kommer att bli tillfrågad efter ett upplåsningslösenord.

en: The host name or address of the server.
sv: Värdnamnet eller adressen för servern.

en: Couldn't add keyring
sv: Kunde inte lägga till nyckelring

en: Add Password
sv: Lägg till lösenord

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: _Keyring:
sv: N_yckelring:

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Show Password
sv: Visa lösen_ord

en: Web Password
sv: Webblösenord

en: Network Password
sv: Nätverkslösenord

en: Password
sv: Lösenord

en: Are you sure you want to delete the password '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort lösenordet "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d lösenord?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d lösenord?

en: Access a network share or resource
sv: Kom åt en nätverksutdelning eller resurs

en: Access a website
sv: Kom åt en webbplats

en: Unlocks a PGP key
sv: Låser upp en PGP-nyckel

en: Unlocks a Secure Shell key
sv: Låser upp en Secure Shell-nyckel

en: Saved password or login
sv: Sparade lösenord eller inloggning

en: Network Credentials
sv: Nätverksinloggning

en: Couldn't change password.
sv: Kunde inte ändra lösenord.

en: Couldn't set description.
sv: Kunde inte ställa in beskrivning.

en: Couldn't set application access.
sv: Kunde inte ställa in programåtkomst.

en: <b>Password:</b>
sv: <b>Lösenord:</b>

en: <b>Path:</b>
sv: <b>Sökväg:</b>

en: <b>Permissions:</b>
sv: <b>Behörighet:</b>

en: <b>Technical Details:</b>
sv: <b>Tekniska detaljer:</b>

en: Applications
sv: Program

en: Details
sv: Detaljer

en: Key
sv: Nyckel

en: Key Properties
sv: Nyckelegenskaper

en: Login:
sv: Inloggningsnamn:

en: Show pass_word
sv: Visa löse_nord

en: Type:
sv: Typ:

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use:
sv: Användning:

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Read
sv: _Läsa

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Write
sv: _Skriva

[ctx: infinitive]
en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Listing passwords
sv: Listar lösenord

en: Passwords: %s
sv: Lösenord: %s

en: <b>Passwords:</b> %s
sv: <b>Lösenord:</b> %s

en: Password Keyring
sv: Lösenordsnyckelring

en: Used to store application and network passwords
sv: Används för att lagra program- och nätverkslösenord

en: Stored Password
sv: Lagrat lösenord

en: Safely store a password or secret.
sv: Lagra ett lösenord eller hemlighet på ett säkert sätt.

en: Couldn't unlock keyring
sv: Kunde inte låsa upp nyckelringen

en: Couldn't lock keyring
sv: Kunde inte låsa nyckelringen

en: Couldn't set default keyring
sv: Kunde inte ställa in standardnyckelringen

en: Couldn't change keyring password
sv: Kunde inte ändra lösenord för nyckelring

en: _Lock
sv: _Lås

en: Lock the password storage keyring so a master password is required to unlock it.
sv: Lås nyckelring för lösenordslagring så ett huvudlösenord krävs för att låsa upp den.

en: _Unlock
sv: Lås _upp

en: Unlock the password storage keyring with a master password so it is available for use.
sv: Lås upp nyckelring för lösenordslagring med ett huvudlösenord så att den är tillgänglig för användning.

en: _Set as default
sv: _Ange som standard

en: Applications usually store new passwords in the default keyring.
sv: Program lagrar vanligtvis nya lösenord i standardnyckelringen.

en: Change _Password
sv: Ändra _lösenord

en: Change the unlock password of the password storage keyring
sv: Ändra upplåsningslösenordet för nyckelring för lösenordslagring

en: Are you sure you want to delete the password keyring '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort lösenordsnyckelringen "%s"?

note: ----------------------------------------------------------------------------- * PUBLIC To translators: This is the noun not the verb.
en: Created:
sv: Skapad:

en: Keyring
sv: Nyckelring

en: Keyring Properties
sv: Egenskaper för nyckelring

en: _Name:
sv: _Namn:

en: Access to the key ring was denied
sv: Åtkomst till nyckelringen nekades

en: The gnome-keyring daemon is not running
sv: Demonen gnome-keyring kör inte

en: The key ring has already been unlocked
sv: Nyckelringen har redan låsts upp

en: No such key ring exists
sv: Ingen sådan nyckelring finns

en: Couldn't communicate with key ring daemon
sv: Kunde inte kommunicera med nyckelringsdemonen

en: The item already exists
sv: Objektet finns redan

en: Internal error accessing gnome-keyring
sv: Internt fel vid åtkomst till gnome-keyring

en: Saving item...
sv: Sparar objekt...

en: Deleting item...
sv: Tar bort objekt...

en: Deleting keyring...
sv: Tar bort nyckelring...

en: Listing password keyrings
sv: Listar lösenordsnyckelringar

en: No encryption keys were found with which to perform the operation you requested.  The program <b>Passwords and Encryption Keys</b> will now be started so that you may either create a key or import one.
sv: Inga krypteringsnycklar hittades som kan användas för den begärda åtgärden.  Programmet <b>Lösenord och krypteringsnycklar</b> kommer nu att startas så att du antingen kan skapa eller importera en nyckel.

en: All Keys
sv: Alla nycklar

en: Selected Recipients
sv: Markerade mottagare

en: Search Results
sv: Sökresultat

note: Filter Label
en: Search _for:
sv: Sök _efter:

en: None (Don't Sign)
sv: Ingen (Signera inte)

en: Sign this message as %s
sv: Signera detta meddelande som %s

note: Sign Label
en: _Sign message as:
sv: _Signera meddelande som:

note: TODO: Icons The name column
en: Name
sv: Namn

note: The keyid column
en: Key ID
sv: Nyckel-id

en: Display flags
sv: Visa flaggor

en: Displayed date and/or time properties
sv: Visade egenskaper för datum och/eller tid

en: Lazy mode
sv: Avslappnat läge

en: Lazy mode doesn't normalize entered date and time values
sv: Avslappnat läge normaliserar inte angivna värden för datum och tid

en: Year
sv: År

en: Displayed year
sv: Visat år

en: Month
sv: Månad

en: Displayed month
sv: Visad månad

en: Day
sv: Dag

en: Displayed day of month
sv: Visad dag i månad

en: Hour
sv: Timme

en: Displayed hour
sv: Visad timme

en: Minute
sv: Minut

en: Displayed minute
sv: Visad minut

en: Second
sv: Sekund

en: Displayed second
sv: Visad sekund

en: Lower limit year
sv: Lägre gräns för år

en: Year part of the lower date limit
sv: Årsdelen av lägre datumgränsen

en: Upper limit year
sv: Övre gräns för år

en: Year part of the upper date limit
sv: Årsdelen av övre datumgränsen

en: Lower limit month
sv: Lägre gräns för månad

en: Month part of the lower date limit
sv: Månadsdelen av lägre datumgränsen

en: Upper limit month
sv: Övre gräns för månad

en: Month part of the upper date limit
sv: Månadsdelen av övre datumgränsen

en: Lower limit day
sv: Lägre gräns för dag

en: Day of month part of the lower date limit
sv: Dag i månad-delen av lägre datumgränsen

en: Upper limit day
sv: Övre gräns för dag

en: Day of month part of the upper date limit
sv: Dag i månad-delen av övre datumgränsen

en: Lower limit hour
sv: Lägre gräns för timme

en: Hour part of the lower time limit
sv: Timmesdelen av lägre datumgränsen

en: Upper limit hour
sv: Övre gräns för timme

en: Hour part of the upper time limit
sv: Timmesdelen av övre datumgränsen

en: Lower limit minute
sv: Lägre gräns för minut

en: Minute part of the lower time limit
sv: Minutdelen av lägre datumgränsen

en: Upper limit minute
sv: Övre gräns för minut

en: Minute part of the upper time limit
sv: Minutdelen av övre datumgränsen

en: Lower limit second
sv: Lägre gräns för sekund

en: Second part of the lower time limit
sv: Sekunddelen av lägre datumgränsen

en: Upper limit second
sv: Övre gräns för sekund

en: Second part of the upper time limit
sv: Sekunddelen av övre datumgränsen

note: Translate to calendar:week_start:1 if you want Monday to be the * first day of the week; otherwise translate to calendar:week_start:0. * Do *not* translate it to anything else, if it isn't calendar:week_start:1 * or calendar:week_start:0 it will not work.
en: calendar:week_start:0
sv: calendar:week_start:1

en: Date
sv: Datum

en: Enter the date directly
sv: Ange datumet direkt

en: Select Date
sv: Välj datum

en: Select the date from a calendar
sv: Välj datumet från en kalender

en: Time
sv: Tid

en: Enter the time directly
sv: Ange tiden direkt

en: Select Time
sv: Välj tid

en: Select the time from a list
sv: Välj tiden från en lista

note: Translators: set this to anything else if you want to use a * 24 hour clock.
en: 24hr: no
sv: yes

note: Translators: This is hh:mm:ss AM/PM.
en: %02d:%02d:%02d %s
sv: %02d.%02d:%02d %s

note: Translators: This is hh:mm AM/PM.
en: %02d:%02d %s
sv: %02d.%02d %s

note: Translators: This is hh:mm:ss.
en: %02d:%02d:%02d
sv: %02d.%02d:%02d

note: Translators: This is hh:mm.
en: %02d:%02d
sv: %02d.%02d

note: Translators: This is hh:mm:ss.
en: %u:%u:%u
sv: %u.%u:%u

en: File is not a valid .desktop file
sv: Filen är inte en giltig .desktop-fil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
sv: Okänd Version "%s" i desktop-fil

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: Application does not accept documents on command line
sv: Programmet tar inte emot dokument på kommandoraden

en: Unrecognized launch option: %d
sv: Okänt startalternativ: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
sv: Kan inte skicka dokument-URI:er till en "Type=Link"-skrivbordspost

en: Not a launchable item
sv: Inte ett startbart objekt

en: Disable connection to session manager
sv: Inaktivera anslutning till sessionshanterare

en: Specify file containing saved configuration
sv: Ange fil som innehåller sparad konfiguration

en: FILE
sv: FIL

en: Specify session management ID
sv: Ange id för sessionshantering

en: ID
sv: Id

en: Session management options:
sv: Flaggor för sessionshantering:

en: Show session management options
sv: Visa flaggor för sessionshantering

en: Add Key Server
sv: Lägg till nyckelserver

en: Host:
sv: Värd:

en: Key Server Type:
sv: Typ av nyckelserver:

en: The port to access the server on.
sv: Porten att komma åt servern på.

en: initial temporary item
sv: initialt temporärt objekt

en: Key Imported | Keys Imported
sv[0]: Nyckel importerad
sv[1]: "Nycklar importerade

en: Imported %i key | Imported %i keys
sv[0]: Importerade %d nyckel
sv[1]: Importerade %d nycklar

en: Imported a key for | Imported keys for
sv[0]: Importerade en nyckel för
sv[1]: Importerade nycklar för

en: Notification Messages
sv: Notifieringsmeddelanden

en: Symmetric Key
sv: Symmetrisk nyckel

en: Public Key
sv: Publik nyckel

en: Private Key
sv: Privat nyckel

en: Credentials
sv: Inloggningsuppgifter

note: * Translators: "This object is a means of storing items such as * name, email address, etc. that make up one's digital identity.
en: Identity
sv: Identitet

en: Passphrase
sv: Lösenfras

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Confirm:
sv: Bekräfta:

en: Not a valid Key Server address.
sv: Inte en giltig adress för en nyckelserver.

en: For help contact your system adminstrator or the administrator of the key server.
sv: Kontakta din systemadminstratör eller administratören för nyckelservern för hjälp.

en: URL
sv: Url

en: Custom
sv: Anpassad

en: None: Don't publish keys
sv: Ingen: Publicera inga nycklar

en: Automatically retrieve keys from _key servers
sv: Hämta nycklar automatiskt från _nyckelservrar

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
sv: Synkronisera automatiskt _ändrade nycklar med nyckelservrar

en: Key Servers
sv: Nyckelservrar

en: Preferences
sv: Inställningar

en: _Find keys via:
sv: _Hitta nycklar via:

en: _Publish keys to:
sv: _Publicera nycklar på:

en: Progress Title
sv: Förloppstitel

en: Unavailable
sv: Otillgänglig

en: Key Data
sv: Nyckeldata

en: Multiple Keys
sv: Flera nycklar

en: Couldn't run file-roller
sv: Kunde inte köra file-roller

en: Couldn't package files
sv: Kunde inte paketera filer

en: The file-roller process did not complete successfully
sv: File-roller-processen avslutades inte korrekt

note: Filter for PGP keys. We also include *.asc, as in many cases that extension is associated with text/plain
en: All key files
sv: Alla nyckelfiler

en: All files
sv: Alla filer

en: Archive files
sv: Arkivfiler

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
sv: <b>En fil finns redan med detta namn.</b>
    
    Vill du ersätta den med en ny fil?

en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Validity]
en: Never
sv: Aldrig

en: Marginal
sv: Marginell

en: Full
sv: Fullständig

en: Ultimate
sv: Förbehållslös

en: Disabled
sv: Inaktiverat

en: Revoked
sv: Spärrad

en: Could not display help: %s
sv: Kunde inte visa hjälp: %s

en: Expiration Date:
sv: Utgångsdatum:

en: Generate a new subkey
sv: Generera en ny undernyckel

en: If key never expires
sv: Om nyckeln aldrig går ut

en: Key _Length:
sv: Nyckel_längd:

en: Key _Type:
sv: Nyckel_typ:

en: Length of Key
sv: Nyckelns längd

en: Never E_xpires
sv: Utgår _aldrig

en: Add User ID
sv: Lägg till användaridentitet

en: Create the new user ID
sv: Skapa ny användaridentitet

en: Full _Name:
sv: Fullständigt _namn:

en: Key Co_mment:
sv: Nyckelko_mmentar:

en: Must be at least 5 characters long
sv: Måste vara minst 5 tecken lång

en: Optional comment describing key
sv: Valfri kommentar som beskriver nyckeln

en: Optional email address
sv: Valfri e-postadress

en: _Email Address:
sv: _E-postadress:

en: C_hange
sv: Ä_ndra

en: Revoke key
sv: Spärra nyckel

en: _Never expires
sv: _Går aldrig ut

en: Couldn't add subkey
sv: Kunde inte lägga till undernyckel

en: Add subkey to %s
sv: Lägg till undernyckel till %s

en: DSA (sign only)
sv: DSA (endast signering)

en: ElGamal (encrypt only)
sv: ElGamal (endast kryptering)

en: RSA (sign only)
sv: RSA (endast signering)

en: RSA (encrypt only)
sv: RSA (endast kryptering)

en: Couldn't add user id
sv: Kunde inte lägga till användaridentitet

en: Add user ID to %s
sv: Lägg till användaridentitet till %s

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
sv: Dekryptering misslyckades. Du kanske inte har dekrypteringsnyckeln.

en: Invalid expiry date
sv: Ogiltigt utgångsdatum

en: The expiry date must be in the future
sv: Utgångsdatumet måste vara i framtiden

en: Couldn't change expiry date
sv: Kunde inte ändra utgångsdatum

en: Expiry: %s
sv: Utgång: %s

en: PGP Key
sv: PGP-nyckel

en: Used to encrypt email and files
sv: Används för att kryptera e-post och filer

en: Couldn't generate PGP key
sv: Kunde inte generera PGP-nyckel

en: Passphrase for New PGP Key
sv: Lösenfras för ny PGP-nyckel

en: Enter the passphrase for your new key twice.
sv: Ange lösenfrasen för din nya nyckel två gånger.

en: Couldn't generate key
sv: Kunde inte generera nyckel

en: Generating key
sv: Genererar nyckel

en: Wrong password
sv: Felaktigt lösenord

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
sv: Detta var den tredje gången som du angav ett felaktigt lösenord. Försök igen.

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d x %d pixels.
sv: <big><b>Fotot är för stort</b></big>
    Den rekommenderade storleken för ett foto i din nyckel är %d × %d bildpunkter.

en: _Don't Resize
sv: _Ändra inte storlek

en: _Resize
sv: Ändra _storlek

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
sv: Det här är inte en bildfil, eller en okänd typ av bildfil. Prova att använda en JPEG-bild.

en: All image files
sv: Alla bildfiler

en: All JPEG files
sv: Alla JPEG-filer

en: Choose Photo to Add to Key
sv: Välj foto att lägga till i nyckeln

en: Couldn't add photo
sv: Kunde inte lägga till foto

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format
sv: Filen kunde inte läsas in. Den kan vara i ett ogiltigt format

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
sv: Är du säker på att du vill ta bort det aktuellt fotot från din nyckel?

en: Couldn't delete photo
sv: Kunde inte ta bort foto

en: Couldn't revoke subkey
sv: Kunde inte spärra undernyckel

en: Revoke: %s
sv: Spärra: %s

en: No reason
sv: Ingen anledning

en: No reason for revoking key
sv: Ingen anledning för nyckelspärr

en: Compromised
sv: Komprometterad

en: Key has been compromised
sv: Nyckeln har blivit komprometterad

en: Superseded
sv: Ersatts

en: Key has been superseded
sv: Nyckeln har ersatts med en annan

en: Not Used
sv: Används inte

en: Key is no longer used
sv: Nyckeln används inte längre

en: You are about to add %s as a revoker for %s. This operation cannot be undone! Are you sure you want to continue?
sv: Du håller på att lägga till %s som spärr för %s. Denna åtgärd kan inte göras ogjord! Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Couldn't add revoker
sv: Kunde inte lägga till spärr

en: This key was already signed by
    "%s"
sv: Denna nyckel har redan signerats av
    "%s"

en: Couldn't sign key
sv: Kunde inte signera nyckel

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
sv: Inga användbara nycklar för signering

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
sv: Du har inga personliga PGP-nycklar som kan användas för att indikera din tillit till den här nyckeln.

en: Wrong passphrase.
sv: Felaktig lösenfras.

en: Enter new passphrase for '%s'
sv: Ange ny lösenfras för "%s"

en: Enter passphrase for '%s'
sv: Ange lösenfras för "%s"

en: Enter new passphrase
sv: Ange ny lösenfras

en: Enter passphrase
sv: Ange lösenfras

note: TODO: We can use the GPGME progress to make this more accurate
en: Loaded %d key | Loaded %d keys
sv[0]: Läste in %d nyckel
sv[1]: Läste in %d nycklar

en: Loading Keys...
sv: Läser in nycklar...

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
sv: Ogiltigt nyckeldata (UID:er saknas). Det här kan bero på en dator som har datumet inställt till framtiden eller att en självsignatur saknas.

en: Importing Keys
sv: Importerar nycklar

en: Exporting Keys
sv: Exporterar nycklar

en: Search was not specific enough. Server '%s' found too many keys.
sv: Sökning var inte tillräckligt specifik. Servern "%s" hittade för många nycklar.

en: Couldn't communicate with server '%s': %s
sv: Kunde inte kommunicera med servern "%s": %s

en: Searching for keys...
sv: Söker efter nycklar...

en: Uploading keys...
sv: Skickar upp nycklar...

en: Retrieving keys...
sv: Hämtar nycklar...

en: Searching for keys on: %s
sv: Söker efter nycklar på: %s

note: The ldap_cb and chain_cb were set in seahorse_ldap_operation_start
en: Connecting to: %s
sv: Ansluter till: %s

en: HTTP Key Server
sv: HTTP-nyckelserver

en: Couldn't communicate with '%s': %s
sv: Kunde inte kommunicera med "%s": %s

en: Couldn't resolve address: %s
sv: Kunde inte slå upp adress: %s

en: Resolving server address: %s
sv: Slår upp serveradress: %s

en: Searching for keys containing '%s'...
sv: Söker efter nycklar som innehåller "%s"...

en: Searching for key id '%s'...
sv: Söker efter nyckel-id "%s"...

en: Retrieving remote keys...
sv: Hämtar fjärrnycklar...

en: Sending keys to key server...
sv: Skickar nycklar till nyckelserver...

en: LDAP Key Server
sv: LDAP-nyckelserver

en: _Sign Key...
sv: Si_gnera nyckel...

en: Sign public key
sv: Signera publik nyckel

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %s permanent?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys and identities?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort %d nycklar och identiteter?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort %d nycklar?

en: Are you sure you want to permanently delete %d identities?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort %d identiteter?

en: <b>_Advanced key options</b>
sv: <b>_Avancerade nyckelalternativ</b>

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
sv: En PGP-nyckel låter dig kryptera e-post eller filer till andra personer.

en: Algorithms here
sv: Algoritmer här

en: C_reate
sv: Ska_pa

en: E_xpiration Date:
sv: U_tgångsdatum:

en: Encryption _Type:
sv: Krypterings_typ:

en: Generate a new key
sv: Generera en ny nyckel

en: Key _Strength (bits):
sv: Nyckel_styrka (bitar):

en: Ne_ver Expires
sv: _Går aldrig ut

en: New PGP Key
sv: Ny PGP-nyckel

en: _Comment:
sv: _Kommentar:

en: Private PGP Key
sv: Privat PGP-nyckel

en: Public PGP Key
sv: Publik PGP-nyckel

en: Expired
sv: Utgången

en: Couldn't change primary user ID
sv: Kunde inte ändra primär användaridentitet

en: Are you sure you want to permanently delete the '%s' user ID?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s" permanent?

en: Couldn't delete user ID
sv: Kunde inte ta bort användaridentitet

en: [Unknown]
sv: [Okänd]

en: Name/Email
sv: Namn/E-post

en: Signature ID
sv: Signatur-id

en: Couldn't change primary photo
sv: Kunde inte ändra primärt foto

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: This key expired on: %s
sv: Den här nyckeln gick ut den: %s

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %d of %s?
sv: Är du säker på att du vill ta bort undernyckel %d av %s permanent?

en: Couldn't delete subkey
sv: Kunde inte ta bort undernyckel

en: Unable to change trust
sv: Kunde inte ändra tillit

en: Couldn't export key to "%s"
sv: Kan inte exportera nyckel till "%s"

en: Export Complete Key
sv: Exportera komplett nyckel

en: Couldn't export key.
sv: Kunde inte exportera nyckel.

[ctx: Expires]
en: Never
sv: Aldrig

note: The key type column
en: Type
sv: Typ

en: Created
sv: Skapad

en: Expires
sv: Går ut

en: Strength
sv: Styrka

en: Good
sv: Bra

en: <b>Actions</b>
sv: <b>Åtgärder</b>

en: <b>Comment:</b>
sv: <b>Kommentar:</b>

en: <b>Dates</b>
sv: <b>Datum</b>

en: <b>Email:</b>
sv: <b>E-post:</b>

en: <b>Fingerprint</b>
sv: <b>Fingeravtryck</b>

en: <b>Key ID:</b>
sv: <b>Nyckel-id:</b>

en: <b>Key Names and Signatures</b>
sv: <b>Nyckelnamn och signaturer</b>

en: <b>Photo </b>
sv: <b>Foto </b>

en: <b>Technical Details</b>
sv: <b>Tekniska detaljer</b>

en: <b>This key has been revoked</b>
sv: <b>Den här nyckeln har spärrats</b>

en: <b>This key has expired</b>
sv: <b>Den här nyckeln har gått ut</b>

en: <b>Type:</b>
sv: <b>Typ:</b>

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: <b>Use:</b>
sv: <b>Användning:</b>

en: <b>_Subkeys</b>
sv: <b>_Undernycklar</b>

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a photo to this key
sv: Lägg till ett foto till denna nyckel

en: Change _Passphrase
sv: Ändra _lösenfras

en: Decrypt files and email sent to you.
sv: Dekryptera filer och din e-post.

en: Delete
sv: Ta bort

en: Expire
sv: Utgång

en: Expires:
sv: Går ut:

en: Export
sv: Exportera

en: Go to next photo
sv: Gå till nästa foto

en: Go to previous photo
sv: Gå till föregående foto

en: Key ID:
sv: Nyckel-id:

en: Make this photo the primary photo
sv: Gör det här fotot till det primära fotot

en: Names and Signatures
sv: Namn och signaturer

en: Never
sv: Aldrig

en: Override Owner _Trust:
sv: Åsidosätt ägar_tillit:

en: Owner
sv: Ägare

en: Primary
sv: Primär

en: Remove this photo from this key
sv: Ta bort det här fotot från nyckeln

en: Revoke
sv: Spärra

en: Sign
sv: Signera

en: Strength:
sv: Styrka:

en: The owner of the key revoked the key. It can no longer be used.
sv: Ägaren av nyckeln har spärrat nyckeln. Den kan inte användas längre.

en: _Add Name
sv: _Lägg till namn

en: _Export Complete Key:
sv: _Exportera komplett nyckel:

[ctx: name-of-key]
en: <b>Name:</b>
sv: <b>Namn:</b>

en: <b>Dates:</b>
sv: <b>Datum:</b>

en: <b>Fingerprint:</b>
sv: <b>Fingeravtryck:</b>

en: <b>Indicate Trust:</b>
sv: <b>Indikera tillit:</b>

en: <b>Your trust of this key</b>
sv: <b>Din tillit för den här nyckeln</b>

en: <b>_Other Names:</b>
sv: <b>_Andra namn:</b>

en: <b>_People who have signed this key:</b>
sv: <b>_Personer som har signerat den här nyckeln:</b>

en: Encrypt files and email to the key's owner
sv: Kryptera filer och e-post till ägaren av nyckeln

en: Fully
sv: Fullständigt

en: I trust signatures from '%s' on other keys
sv: Jag litar på signaturer från "%s" på andra nycklar

en: If you believe that the person that owns this key is '%s', <i>sign</i> this key:
sv: Du kan <i>signera</i> den här nyckeln om du vet att personen som äger denna nyckel är "%s":

en: If you no longer trust that '%s' owns this key, <i>revoke</i> your signature:
sv: Du kan <i>spärra</i> din signatur om du inte längre litar på att "%s" äger den här nyckeln:

en: Marginally
sv: Marginellt

note: Trust column
en: Trust
sv: Tillit

en: Ultimately
sv: Förbehållslöst

en: You _Trust the Owner:
sv: Du _litar på ägaren:

en: Your trust is manually specified on the <i>Details</i> tab.
sv: Din tillit anges manuellt under fliken <i>Detaljer</i>.

en: _Only display the signatures of people I trust
sv: _Visa endast signaturer för personer som jag litar på

en: _Revoke Signature
sv: _Spärra signatur

en: _Sign this Key
sv: _Signera denna nyckel

en: Subkey %d of %s
sv: Undernyckel %d av %s

en: Optional description of revocation
sv: Valfri beskrivning av spärrning

en: Re_voke
sv: Spä_rra

en: Reason for revoking the key
sv: Anledning för spärr av nyckeln

en: _Reason:
sv: _Orsak:

en: You have no personal PGP keys that can be used to sign a document or message.
sv: Du har inga personliga PGP-nycklar som kan användas för att signera ett dokument eller meddelande.

en: <b>How carefully have you checked this key?</b>
sv: <b>Hur noggrant har du kontrollerat denna nyckel?</b>

en: <b>How others will see this signature:</b>
sv: <b>Hur andra kommer att se den här signaturen:</b>

en: <b>Sign key as:</b>
sv: <b>Signera nyckeln som:</b>

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
sv: <i>Flyktigt:</i> betyder att du har gjort en snabb validering att nyckeln ägs av personen som hävdar sig att vara ägare av den. Du kan till exempel läsa upp nyckelns fingeravtryck till ägaren via telefon.

en: <i>Key Name</i>
sv: <i>Nyckelnamn</i>

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
sv: <i>Inte alls:</i> betyder att du tror att nyckeln ägs av personen som hävdar sig att vara ägaren av den, men du kunde inte eller validerade inte att detta verkligen stämde.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
sv: <i>Mycket noggrant:</i> Välj endast det här alternativet om du absolut är säker på att den här nyckeln är genuin.

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
sv: Genom att signera visar du din tillit till att den här nyckeln tillhör:

en: I can _revoke this signature at a later date.
sv: Jag kan _spärra den här signaturen senare.

en: Sign Key
sv: Signera nyckel

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
sv: Du kan använda en svårförfalskad fotoidentifikation (såsom ett pass) för att personligen kontrollera att namnet på nyckeln är korrekt. Du bör även skicka ett e-postmeddelande för att kontrollera att e-postadress tillhör ägaren.

en: _Casually
sv: _Flyktigt

en: _Not at all
sv: _Inte alls

en: _Others may not see this signature
sv: _Andra får inte se den här signaturen

en: _Sign
sv: _Signera

en: _Signer:
sv: _Signerare:

en: _Very Carefully
sv: _Mycket noggrant

en: _Sign message with key:
sv: _Signera meddelande med nyckel:

en: Certificate
sv: Certifikat

en: Are you sure you want to delete the certificate '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort certifikatet "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d certificate? | Are you sure you want to delete %d certificates?
sv[0]: Är du säker på att du vill ta bort %d certifikat?
sv[1]: Är du säker på att du vill ta bort %d certifikat?

en: Change Passphrase
sv: Ändra lösenfras

en: Con_firm Passphrase:
sv: _Bekräfta lösenfras:

en: Confirm new passphrase
sv: Bekräfta ny lösenfras

en: New _Passphrase:
sv: Ny _lösenfras:

en: Manage your passwords and encryption keys
sv: Hantera dina lösenord och krypteringsnycklar

en: Passwords and Encryption Keys
sv: Lösenord och krypteringsnycklar

en: <b>_Select the type of item to create:</b>
sv: <b>_Välj vilket sorts objekt som du vill skapa:</b>

en: C_ontinue
sv: F_ortsätt

en: Create New ...
sv: Skapa ny ...

en: Selected %d key | Selected %d keys
sv[0]: %d nyckel markerad
sv[1]: %d nycklar markerade

en: Couldn't import keys
sv: Kunde inte importera nycklar

en: Imported keys
sv: Importerade nycklar

en: Importing keys
sv: Importerar nycklar

en: Import Key
sv: Importera nyckel

en: Unrecognized key type, or invalid data format
sv: Okänd nyckeltyp, eller ogiltigt dataformat

en: _Remote
sv: _Fjärr

en: Close this program
sv: Stäng detta program

en: _New...
sv: _Ny...

en: Create a new key or item
sv: Skapa en ny nyckel eller objekt

en: _Import...
sv: _Importera...

en: Import from a file
sv: Importera från en fil

en: Import from the clipboard
sv: Importera från urklipp

en: _Find Remote Keys...
sv: _Sök fjärrnycklar...

en: Search for keys on a key server
sv: Sök efter nycklar på en nyckelserver

en: _Sync and Publish Keys...
sv: Synkronisera och _publicera nycklar...

en: Publish and/or synchronize your keys with those online.
sv: Publicera och/eller synkronisera dina nycklar med de på nätet.

en: T_ypes
sv: T_yper

en: Show type column
sv: Visa typkolumnen

en: _Expiry
sv: Utgångs_datum

en: Show expiry column
sv: Visa utgångskolumnen

en: _Trust
sv: _Tillit

en: Show owner trust column
sv: Visa ägartillitskolumnen

en: _Validity
sv: _Giltighet

en: Show validity column
sv: Visa giltighetskolumnen

en: <big><b>First time options:</b></big>
sv: <big><b>Förstagångsalternativ:</b></big>

en: Generate a new key of your own:
sv: Generera en ny nyckel åt dig själv:

en: Import existing keys from a file:
sv: Importera existerande nycklar från en fil:

en: My _Personal Keys
sv: _Mina personliga nycklar

en: Other _Keys
sv: Andra _nycklar

en: To get started with encryption you will need keys.
sv: För att komma igång med kryptering behöver du nycklar.

en: _Import
sv: _Importera

en: _Passwords
sv: _Lösenord

en: Couldn't export keys
sv: Kunde inte exportera nycklar

en: Validity
sv: Giltighet

note: Expiry date column
en: Expiration Date
sv: Utgångsdatum

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: _Expand All
sv: _Fäll ut alla

en: Expand all listings
sv: Fäll ut alla listningar

en: _Collapse All
sv: _Fäll ihop alla

en: Collapse all listings
sv: Fäll ihop alla listningar

en: Remote Keys
sv: Fjärrnycklar

en: Remote Keys Containing '%s'
sv: Fjärrnycklar innehållande "%s"

en: <b>Key Servers:</b>
sv: <b>Nyckelservrar:</b>

en: <b>Shared Keys Near Me:</b>
sv: <b>Delade nycklar nära mig:</b>

en: Find Remote Keys
sv: Sök fjärrnycklar

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
sv: Detta kommer att söka nycklar för andra på Internet. Dessa nycklar kan sedan importeras till din lokala nyckelring.

en: Where to search:
sv: Platser att söka på:

en: _Search
sv: _Sök

en: _Search for keys containing:
sv: _Sök efter nycklar innehållande:

en: Couldn't publish keys to server
sv: Kunde inte publicera nycklar på servern

en: Couldn't retrieve keys from server: %s
sv: Kunde inte hämta nycklar från server: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
sv[0]: <b>%d nyckel är markerad för synkronisering</b>
sv[1]: <b>%d nycklar är markerade för synkronisering</b>

en: Synchronizing keys
sv: Synkroniserar nycklar

note: Show the progress window if necessary
en: Synchronizing keys...
sv: Synkroniserar nycklar...

en: Sync Keys
sv: Synkronisera nycklar

en: This will publish the keys in your key ring so they're available for others to use. You'll also get any changes others have made since you received their keys.
sv: Detta kommer att publicera nycklarna i din nyckelring så att de blir tillgängliga för andra att använda. Du kan även få de ändringar som andra har gjort sedan du mottog deras nycklar.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
sv: Detta kommer att hämta de ändringar andra har gjort sedan du hämtade deras nycklar. Ingen nyckelserver har valts för publicering, så dina nycklar kommer inte att göras tillgängliga för andra.

en: _Key Servers
sv: _Nyckelservrar

en: _Sync
sv: _Synkronisera

en: Version of this application
sv: Versionsnummer för detta program

en: Encryption Key Manager
sv: Hanterare för krypteringsnycklar

en: Contributions:
sv: Bidrag:

en: Seahorse Project Homepage
sv: Seahorse-projektets webbplats

note: Top menu items
en: _File
sv: _Arkiv

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _View
sv: _Visa

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Prefere_nces
sv: Inställni_ngar

en: Change preferences for this program
sv: Ändra inställningar för detta program

en: About this program
sv: Om detta program

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Show Seahorse help
sv: Visa hjälp för Seahorse

en: Export public key
sv: Exportera publik nyckel

en: Exporting keys
sv: Exporterar nycklar

en: Couldn't retrieve data from key server
sv: Kunde inte hämta data från nyckelserver

note: Translators: "Copied" is a verb (used as a status indicator), not an adjective for the word "keys"
en: Copied keys
sv: Kopierade nycklar

en: Retrieving keys
sv: Hämtar nycklar

en: Couldn't delete.
sv: Kunde inte ta bort.

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: %s is a private key. Are you sure you want to proceed?
sv: %s är en privat nyckel. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Importing keys from key servers
sv: Importerar nycklar från nyckelservrar

en: Show properties
sv: Visa egenskaper

[ctx: This text refers to deleting an item from its type's backing store.]
en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete selected items
sv: Ta bort markerade objekt

en: E_xport...
sv: E_xportera...

en: Export to a file
sv: Exportera till en fil

en: Copy to the clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Import selected keys to local key ring
sv: Importera markerade nycklar till lokal nyckelring

en: Enter your Secure Shell passphrase:
sv: Ange din Secure Shell-lösenfras:

en: Configure Key for _Secure Shell...
sv: Konfigurera _nyckel för Secure Shell...

en: Send public Secure Shell key to another machine, and enable logins using that key.
sv: Skicka publik Secure Shell-nyckel till en annan dator, och aktivera inloggningar med den nyckeln.

en: Are you sure you want to delete the secure shell key '%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort Secure Shell-nyckeln "%s"?

en: Are you sure you want to delete %d secure shell keys?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %d Secure Shell-nycklar?

en: Secure Shell Key
sv: Secure Shell-nyckel

en: Used to access other computers (eg: via a terminal)
sv: Används för att komma åt andra datorer (t.ex. via en terminal)

en: Couldn't generate Secure Shell key
sv: Kunde inte generera Secure Shell-nyckel

en: Creating Secure Shell Key
sv: Skapar Secure Shell-nyckel

en: <i>Use your email address, and any other reminder you need about what this key is for.</i>
sv: <i>Använd din e-postadress, och något annat som påminner dig om vad den här nyckeln är till för.</i>

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to trusted computers using SSH, without entering a different password for each of them.
sv: En Secure Shell-nyckel (SSH) låter dig ansluta säkert till pålitliga datorer med SSH, utan att ange ett annat lösenord för var och en av dem.

en: If there is already a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your key now.
sv: Om det redan finns en dator som du vill använda den här nyckeln på, kan du konfigurera den datorn till att känna igen din nyckel nu.

en: New Secure Shell Key
sv: Ny Secure Shell-nyckel

en: _Create and Set Up
sv: _Skapa och konfigurera

en: _Just Create Key
sv: _Skapa bara nyckel

en: _Key Description:
sv: _Nyckelbeskrivning:

en: (Unreadable Secure Shell Key)
sv: (Oläsbar Secure Shell-nyckel)

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Private Secure Shell Key
sv: Privat Secure Shell-nyckel

en: Public Secure Shell Key
sv: Publik Secure Shell-nyckel

en: Couldn't rename key.
sv: Kunde inte byta namn på nyckel.

en: Couldn't change authorization for key.
sv: Kunde inte ändra behörighet för nyckel.

en: Couldn't change passphrase for key.
sv: Kunde inte ändra lösenfras för nyckel.

en: <b>Algorithm:</b>
sv: <b>Algoritm:</b>

en: <b>Identifier:</b>
sv: <b>Identifierare:</b>

en: <b>Location:</b>
sv: <b>Plats:</b>

en: <b>Name:</b>
sv: <b>Namn:</b>

en: <b>Strength:</b>
sv: <b>Styrka:</b>

en: <b>Trust</b>
sv: <b>Tillit</b>

en: <i>This only applies to the '%s'</i> account.
sv: <i>Det här gäller endast för kontot "%s"</i>.

en: E_xport Complete Key
sv: E_xportera komplett nyckel

en: The owner of this key is _authorized to connect to this computer
sv: Ägaren av den här nyckeln är _behörig att ansluta till den här datorn

en: Used to connect to other computers.
sv: Används för att ansluta till andra datorer.

en: The SSH command was terminated unexpectedly.
sv: SSH-kommandot avslutades oväntat.

en: The SSH command failed.
sv: SSH-kommandot misslyckades.

en: Secure Shell key
sv: Secure Shell-nyckel

en: Passphrase:
sv: Lösenfras:

note: Just prompt over and over again
en: Remote Host Password
sv: Lösenord för fjärrvärd

en: Old Key Passphrase
sv: Gammal lösenfras för nyckel

en: Enter the old passphrase for: %s
sv: Ange den gamla lösenfrasen för: %s

en: New Key Passphrase
sv: Ny lösenfras för nyckel

en: Enter the new passphrase for: %s
sv: Ange den nya lösenfrasen för: %s

en: Enter Key Passphrase
sv: Ange lösenfras för nyckel

en: Passphrase for New Secure Shell Key
sv: Lösenfras för ny Secure Shell-nyckel

en: Enter a passphrase for your new Secure Shell key.
sv: Ange en lösenfras för din nya Secure Shell-nyckel.

en: Importing key: %s
sv: Importerar nyckel: %s

en: Importing key. Enter passphrase
sv: Importerar nyckel. Ange lösenfras

en: No private key file is available for this key.
sv: Ingen privat nyckel-fil finns tillgänglig för denna nyckel.

en: Couldn't configure Secure Shell keys on remote computer.
sv: Kunde inte konfigurera Secure Shell-nycklar på fjärrdator.

note: Show the progress window if necessary
en: Configuring Secure Shell Keys...
sv: Konfigurerar Secure Shell-nycklar...

en: <i>eg: fileserver.example.com:port</i>
sv: <i>t.ex: filserver.exempel.se:port</i>

en: Set Up Computer for SSH Connection
sv: Konfigurera dator för SSH-anslutning

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
sv: För att använda din Secure Shell-nyckel med en annan dator som använder SSH så måste du redan ha ett inloggningskonto på den datorn.

en: _Computer Name:
sv: _Datornamn:

en: _Login Name:
sv: _Inloggningsnamn:

en: _Set Up
sv: _Konfigurera
