seahorse - en to tr translation catalogue (639 entries)

en: Do not run seahorse-daemon as a daemon
tr: Seahorse-daemon'u servis olarak çalıştır

en: couldn't fork process
tr: süreç çatallanamadı

en: couldn't create new process group
tr: yeni süreç grubu oluşturulamadı

en: Encryption Daemon (Seahorse)
tr: Şifreleme Servisi (Seahorse)

en: Invalid or unrecognized key type: %s
tr: Geçersiz veya tanınmayan anahtar türü: %s

en: This keytype is not supported: %s
tr: Bu anahtar türü desteklenmiyor: %s

en: Support for this feature was not enabled at build time
tr: Bu özellik için destek, inşa zamanında etkinleştirilmemiş

en: Invalid or unrecognized key: %s
tr: Geçersiz veya tanınmayan anahtar: %s

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>expired</b></i> on %s.
tr: <key id='%s'/> tarafından imzalanmış, %s tarihinde <i><b>süresi dolmuş</b></i>.

en: Invalid Signature
tr: Geçersiz İmza

en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s <b>Expired</b>.
tr: <i><key id='%s'/></i> tarafından imzalanmış, %s tarihinde <b>Süresi Dolmuş</b>.

en: Expired Signature
tr: Süresi Dolmuş İmza

en: Signed by <i><key id='%s'/> <b>Revoked</b></i> on %s.
tr: <key id='%s'/> tarafından imzalanmış, %s tarihinde <i><b>Feshedilmiş</b></i>.

en: Revoked Signature
tr: Feshedilmiş İmza

note: TRANSLATORS: <key id='xxx'> is a custom markup tag, do not translate.
en: Signed by <i><key id='%s'/></i> on %s.
tr: <i><key id='%s'/></i> tarafından %s tarihinde imzalanmış.

en: Good Signature
tr: İyi İmza

en: Signing key not in keyring.
tr: İmzalayan anahtar anahtarlıkta değil.

en: Unknown Signature
tr: Bilinmeyen İmza

en: Bad or forged signature. The signed data was modified.
tr: Kötü veya hileli imza. İmzalanan veri değiştirilmiş.

en: Bad Signature
tr: Kötü İmza

en: Couldn't verify signature.
tr: İmza doğrulanamadı.

en: Invalid or unrecognized signer: %s
tr: Geçersiz veya tanınmayan imzalayan: %s

en: Key is not valid for signing: %s
tr: Anahtar imzalama için geçersiz: %s

en: Invalid or unrecognized recipient: %s
tr: Geçersiz veya tanınmayan alıcı: %s

en: Key is not a valid recipient for encryption: %s
tr: Anahtar şifreleme için geçerli bir alıcı değil: %s

en: No recipients specified
tr: Alıcı belirtilmemiş

en: Invalid key type for decryption: %s
tr: Şifre çözme için geçersiz anahtar türü: %s

en: Please set clearuri
tr: Lütfen clearuri'i ayarlayın

en: Please set crypturi
tr: Lütfen crypturi'i ayarlayın

en: Error opening clearuri
tr: Clearuri açılırken hata

en: No signer specified
tr: İmzalayan belirtilmemiş

en: Invalid key type for verifying: %s
tr: Doğrulama için geçersiz anahtar türü: %s

en: Invalid key id: %s
tr: Geçersiz anahtar ID'si: %s

en: A list of key server URIs to search for remote PGP keys. In later versions a display name can be included, by appending a space and then the name.
tr: Uzaktaki PGP anahtarlarını aramak için anahtar sunucu URI listesi. Sonraki sürümlerde görünen ismi de sonuna boşluktan sonra eklenebilecek.

en: Auto Retrieve Keys
tr: Anahtarları Otomatik Al

en: Auto Sync Keys
tr: Anahtarları Kendiliğinden Eş Zamanlandır

en: Controls the visibility of the expires column for the key manager.
tr: Anahtar yöneticisinde son kullanım sütununun gösterilmesini kontrol eder.

en: Controls the visibility of the trust column for the key manager.
tr: Anahtar yöneticisinde güven sütununun gösterilmesini kontrol eder.

en: Controls the visibility of the type column for the key manager.
tr: Anahtar yöneticisinde tür sütununun gösterilmesini kontrol eder.

en: Controls the visibility of the validity column for the key manager.
tr: Anahtar yöneticisinde geçerlilik sütununun gösterilmesini kontrol eder.

en: Enable DNS-SD sharing
tr: DNS-SD paylaşımını etkinleştir

en: Enables DNS-SD (Apple Bonjour) sharing of keys. seahorse-daemon must be running and must be built with HKP and DNS-SD support.
tr: DNS-SD (Apple Bonjour) anahtar paylaşımını etkinleştirir. seahorse-daemon çalışıyor ve HKP ve DNS-SD desteği ile derlenmiş olmalıdır.

en: ID of the default key
tr: Öntanımlı Anahtarın ID'si

en: If set to true, then files encrypted with seahorse will be ASCII armor encoded.
tr: Eğer seçiliyse, seahorse ile şifrelenen dosyalar ASCII zırhı ile kodlanacak.

en: If set to true, then the default key will always be added to an encryption recipients list.
tr: Eğer seçiliyse, öntanımlı anahtar her zaman şifreli alıcılar listesine eklenir.

en: Last key server search pattern
tr: Anahtar sunucusunda yapılan son arama

en: Last key servers used
tr: Kullanılan son anahtar sunucuları

en: Last key used to sign a message.
tr: İmzalama için kullanılan son anahtar.

en: PGP Key servers
tr: PGP Anahtar sunucuları

en: Publish keys to this key server.
tr: Anahtarları bu anahtar sunucusuna gönder.

en: Show expires column in key manager
tr: Anahtar yöneticisinde son kullanım sütununu göster

en: Show trust column in key manager
tr: Anahtar yöneticisinde güven sütununu göster

en: Show type column in key manager
tr: Anahtar yöneticisinde tür sütununu göster

en: Show validity column in key manager
tr: Anahtar yöneticisinde geçerlilik sütununu göster

en: Specify the column to sort the recipients window by. Columns are: 'name' and 'id'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
tr: Alıcılar penceresinin sıralama sütununu belirtin. Sütunlar: 'name' (isim) ve 'id' olabilir. Ters yönde sıralama için başına '-' koyun.

en: Specify the column to sort the seahorse key manager main window by. Columns are: 'name', 'id', 'validity', 'expires', 'trust', and 'type'. Put a '-' in front of the column name to sort in descending order.
tr: Seahorse anahtar yöneticisinin sıralama sütununu belirtin. Sütunlar: 'name' (isim), 'id', 'validity' (geçerlilik), 'expires' (son kullanım), 'trust' (güven)  ve 'type' (tür) olabilir. Ters yönde sıralama için başına '-' koyun.

en: The ID of the last secret key used to sign a message.
tr: İmzalama için kullanılan son gizli anahtarın ID'si.

en: The column to sort the recipients by
tr: Alıcıları sıralama sütunu

en: The column to sort the seahorse keys by
tr: Seahorse anahtarlarını sıralama sütunu

en: The key server to publish PGP keys to. Or empty to suppress publishing of PGP keys.
tr: PGP anahtarlarının gönderileceği anahtar sunucusu. Boş ise anahtarlar bir sunucuya gönderilmez.

en: The last key server a search was performed against or empty for all key servers.
tr: Son anahtar sunucu araması burada (boş ise tüm sunucularda) yapılmıştı.

en: The last search pattern searched for against a key server.
tr: Bir anahtar sunucusunda yapılan son arama.

en: This specifies the default key to use for certain operations, mainly signing.
tr: Belirli işlemler (genelde imzalamak) için kullanılacak öntanımlı anahtarı belirler.

en: Whether or not keys should be automatically retrieved from key servers.
tr: Anahtarların anahtar sunucularından otomatik olarak alınıp alınmayacağı.

en: Whether or not modified keys should be automatically synced with the default key server.
tr: Değişiklik yapılmış anahtarların öntanımlı sunucu ile kendiliğinden güncellenip güncellenmeyeceği.

en: Whether to always encrypt to default key
tr: Herzaman öntanımlı anahtar ile imzalanması

en: Whether to use ASCII Armor
tr: ASCII zırhını kullanılması

en: Add Password Keyring
tr: Parola Anahtarlığı Ekle

en: New Keyring Name:
tr: Yeni Anahtarlık Adı:

en: Please choose a name for the new keyring. You will be prompted for an unlock password.
tr: Lütfen yeni anahtarlık için bir isim seçin. Size bir kilit açma parolası sorulacak.

en: The host name or address of the server.
tr: Sunucu makinesinin adı veya adresi.

en: Couldn't add keyring
tr: Anahtarlık eklenemedi

en: Add Password
tr: Parola Ekle

en: _Description:
tr: _Açıklama:

en: _Keyring:
tr: _Anahtarlık:

en: _Password:
tr: _Parola:

en: _Show Password
tr: Parolayı _Göster

en: Web Password
tr: Web Parolası

en: Network Password
tr: Ağ Parolası

en: Password
tr: Parola

en: Are you sure you want to delete the password '%s'?
tr: '%s' parolasını silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d password? | Are you sure you want to delete %d passwords?
tr[0]: %d parolayı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Access a network share or resource
tr: Ağdaki bir kaynağa veya paylaşıma erişim

en: Access a website
tr: Bir web sitesine erişim

en: Unlocks a PGP key
tr: Bir PGP anahtarının kilidini açar

en: Unlocks a Secure Shell key
tr: Bir Güvenli Kabuk anahtarının kilidini açar

en: Saved password or login
tr: Kaydedilmiş parola veya kullanıcı adı

en: Network Credentials
tr: Ağ Kimliği

en: Couldn't change password.
tr: Parola değiştirilemedi.

en: Couldn't set description.
tr: Açıklama değiştirilemedi.

en: Couldn't set application access.
tr: Uygulama erişimi atanamadı.

en: <b>Password:</b>
tr: <b>Parola:</b>

en: <b>Path:</b>
tr: <b>Yol:</b>

en: <b>Permissions:</b>
tr: <b>İzinler:</b>

en: <b>Technical Details:</b>
tr: <b>Teknik Ayrıntılar:</b>

en: Applications
tr: Uygulamalar

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Key
tr: Anahtar

en: Key Properties
tr: Anahtar Özellikleri

en: Login:
tr: Giriş:

en: Server:
tr: Sunucu:

en: Show pass_word
tr: Parolayı _göster

en: Type:
tr: Tür:

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: Use:
tr: Kullanım:

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Read
tr: _Oku

note: To translators: This is the infinitive not the imperative.
en: _Write
tr: _Yaz

[ctx: infinitive]
en: _Delete
tr: _Sil

en: Listing passwords
tr: Parolalar listeleniyor

en: Passwords: %s
tr: Parolalar :%s

en: <b>Passwords:</b> %s
tr: <b>Parolalar:</b> %s

en: Password Keyring
tr: Parola Anahtarlığı

en: Used to store application and network passwords
tr: Uygulama ve ağ parolalarını saklamak için kullanılır

en: Stored Password
tr: Saklı Parola

en: Safely store a password or secret.
tr: Parolayı ya da gizliyi güvenle kaydet.

en: Couldn't unlock keyring
tr: Anahtarlık kilidi açılamadı

en: Couldn't lock keyring
tr: Anahtarlık kilidi kilitleneme

en: Couldn't set default keyring
tr: Öntanımlı anahtarlık atanamadı

en: Couldn't change keyring password
tr: Anahtarlık paroalsı değiştirilemedi

en: _Lock
tr: _Kilitle

en: Lock the password storage keyring so a master password is required to unlock it.
tr: Parola saklayan anahtarlığı kilitle böylelikle onu açmak için bir parola gereksin.

en: _Unlock
tr: _Kilidini Aç

en: Unlock the password storage keyring with a master password so it is available for use.
tr: Parola saklayan anahtarlığın kilidini bir ana parola ile aç böylelikle kullanılabilir olsun.

en: _Set as default
tr: Ö_ntanımlı ata

en: Applications usually store new passwords in the default keyring.
tr: Uygulamalar genellikle yeni parolalarını öntanımlı anahtarlıkta saklar.

en: Change _Password
tr: _Parola Değiştir

en: Change the unlock password of the password storage keyring
tr: Parola depolama anahtarlığının kilidini açma parolasını değiştir

en: Are you sure you want to delete the password keyring '%s'?
tr: Parola anahtarlığı '%s' silmek istediğinizden emin misiniz?

note: ----------------------------------------------------------------------------- * PUBLIC To translators: This is the noun not the verb.
en: Created:
tr: Oluşturulma:

en: Keyring
tr: Anahtarlık

en: Keyring Properties
tr: Anahtarlık Özellikleri

en: _Name:
tr: _Adı:

en: Access to the key ring was denied
tr: Anahtarlığa erişim reddedildi

en: The gnome-keyring daemon is not running
tr: gnome-keyring-daemon çalışmıyor

en: The key ring has already been unlocked
tr: Anahtarlığın kilidi zaten açık

en: No such key ring exists
tr: Böyle bir anahtarlık bulunmuyor

en: Couldn't communicate with key ring daemon
tr: gnome-keyring-daemon ile iletişim kurulamadı

en: The item already exists
tr: Öğe zaten mevcut

en: Internal error accessing gnome-keyring
tr: gnome-keyring'e erişimde dahili hata

en: Saving item...
tr: Öğe kaydediliyor...

en: Deleting item...
tr: Öğe siliniyor ...

en: Deleting keyring...
tr: Anahtarlık siliniyor...

en: Listing password keyrings
tr: Parola anahtarlıkları listeleniyor

en: No encryption keys were found with which to perform the operation you requested.  The program <b>Passwords and Encryption Keys</b> will now be started so that you may either create a key or import one.
tr: İstediğinizin işlemi gerçekleştirmek için hiçbir şifreleme anahtarı bulunamadı.  <b>Parolalar ve Şifreleme Anahtarları</b> programı şimdi bir anahtar oluşturmanız ya da içe aktarmanız için başlatılacak.

en: All Keys
tr: Tüm Anahtarlar

en: Selected Recipients
tr: Seçilen Alıcılar

en: Search Results
tr: Arama Sonuçları

note: Filter Label
en: Search _for:
tr: _Ara:

en: None (Don't Sign)
tr: Hiçbiri (İmzalama)

en: Sign this message as %s
tr: Bu mesajı %s olarak imzala

note: Sign Label
en: _Sign message as:
tr: Mesajı şu anahtarla im_zala:

note: TODO: Icons The name column
en: Name
tr: İsim

note: The keyid column
en: Key ID
tr: Anahtar ID

en: Display flags
tr: İşaretleri göster

en: Displayed date and/or time properties
tr: Gösterilen tarih ve/veya zaman özellikleri

en: Lazy mode
tr: Tembel kip

en: Lazy mode doesn't normalize entered date and time values
tr: Tembel kip girilen tarihi ve zaman değerlerini normalleştirmez

en: Year
tr: Yıl

en: Displayed year
tr: Gösterilen yıl

en: Month
tr: Ay

en: Displayed month
tr: Gösterilen ay

en: Day
tr: Gün

en: Displayed day of month
tr: Gösterilen ayın günü

en: Hour
tr: Saat

en: Displayed hour
tr: Gösterilen saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Displayed minute
tr: Gösterilen dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Displayed second
tr: Gösterilen saniye

en: Lower limit year
tr: Alt sınır yılı

en: Year part of the lower date limit
tr: Alt tarih sınırının yıl bölümü

en: Upper limit year
tr: Üst sınır yılı

en: Year part of the upper date limit
tr: Üst tarih sınırının yıl bölümü

en: Lower limit month
tr: Alt sınır ayı

en: Month part of the lower date limit
tr: Alt tarih sınırının ay bölümü

en: Upper limit month
tr: Üst sınır ayı

en: Month part of the upper date limit
tr: Üst tarih sınırının ay bölümü

en: Lower limit day
tr: Alt sınır günü

en: Day of month part of the lower date limit
tr: Alt tarih sınırının ayın günü bölümü

en: Upper limit day
tr: Üst sınır günü

en: Day of month part of the upper date limit
tr: Üst tarih sınırının ayın günü bölümü

en: Lower limit hour
tr: Alt sınır saati

en: Hour part of the lower time limit
tr: Alt zaman sınırının saat bölümü

en: Upper limit hour
tr: Üst sınır saati

en: Hour part of the upper time limit
tr: Üst zaman sınırının saat bölümü

en: Lower limit minute
tr: Alt sınır dakikası

en: Minute part of the lower time limit
tr: Alt zaman sınırının dakika bölümü

en: Upper limit minute
tr: Üst sınır dakikası

en: Minute part of the upper time limit
tr: Üst zaman sınırının dakika bölümü

en: Lower limit second
tr: Alt sınır saniyesi

en: Second part of the lower time limit
tr: Alt zaman sınırının ikinci bölümü

en: Upper limit second
tr: Üst sınır saniyesi

en: Second part of the upper time limit
tr: Üst zaman sınırının ikinci bölümü

note: Translate to calendar:week_start:1 if you want Monday to be the * first day of the week; otherwise translate to calendar:week_start:0. * Do *not* translate it to anything else, if it isn't calendar:week_start:1 * or calendar:week_start:0 it will not work.
en: calendar:week_start:0
tr: calendar:week_start:1

en: Date
tr: Tarih

en: Enter the date directly
tr: Tarihi doğrudan girin

en: Select Date
tr: Tarihi Seçin

en: Select the date from a calendar
tr: Tarihi takvimden seçin

en: Time
tr: Zaman

en: Enter the time directly
tr: Zamanı doğrudan girin

en: Select Time
tr: Saati Seçin

en: Select the time from a list
tr: Listeden saati seçin

note: Translators: set this to anything else if you want to use a * 24 hour clock.
en: 24hr: no
tr: yes

en: AM
tr: ÖÖ

en: PM
tr: ÖS

en: File is not a valid .desktop file
tr: Dosya geçerli .desktop dosyası değil

en: Unrecognized desktop file Version '%s'
tr: Tanınmayan masaüstü dosyası Sürüm '%s'

en: Starting %s
tr: %s Başlatılıyor

en: Application does not accept documents on command line
tr: Uygulama komut satırından belgeleri kabul etmez

en: Unrecognized launch option: %d
tr: Tanınmayan başlatma seçeneği: %d

en: Can't pass document URIs to a 'Type=Link' desktop entry
tr: Bir 'Type=Link' masaüstü girişi belge URI'lerine geçilemiyor

en: Not a launchable item
tr: Başlatılabilir bir öğe değil

en: Disable connection to session manager
tr: Oturum yöneticisine bağlantıyı devre dışı bırak

en: Specify file containing saved configuration
tr: Kaydedilen yapılandırmayı içeren dosyayı belirtin

en: FILE
tr: DOSYA

en: Specify session management ID
tr: Oturum yöneticisi ID'sini belirtin

en: Session management options:
tr: Oturum yönetimi seçenekleri:

en: Show session management options
tr: Oturum yönetimi seçeneklerini göster

en: Add Key Server
tr: Anahtar Sunucusu Ekle

en: Host:
tr: Makine:

en: Key Server Type:
tr: Anahtar Sunucusu Türü:

en: The port to access the server on.
tr: Sunucuya erişilecek port.

en: initial temporary item
tr: başlangıç geçici öğe

en: Key Imported | Keys Imported
tr[0]: Anahtar içe aktarıldı

en: Imported %i key | Imported %i keys
tr[0]: %d anahtar içe aktarıldı

en: Imported a key for | Imported keys for
tr[0]: İçe aktarılmış anahtar

en: Notification Messages
tr: Uyarı Mesajları

en: Symmetric Key
tr: Simetrik Anahtar

en: Public Key
tr: Genel Anahtar

en: Private Key
tr: Özel Anahtar

en: Credentials
tr: Kimlik Bilgileri

note: * Translators: "This object is a means of storing items such as * name, email address, etc. that make up one's digital identity.
en: Identity
tr: Kimlik

en: Passphrase
tr: Parola Metni

en: Password:
tr: Parola:

en: Confirm:
tr: Onayla:

en: Not a valid Key Server address.
tr: Anahtar Sunucusu adresi geçersiz.

en: For help contact your system adminstrator or the administrator of the key server.
tr: Yardım için sistem yöneticiniz veya anahtar sunucusunun yöneticisi ile irtibata geçin.

en: Custom
tr: Özel

en: None: Don't publish keys
tr: Hiçbiri: Anahtarları sunucuda yayımlama

en: Automatically retrieve keys from _key servers
tr: _Anahtarları otomatik olarak anahtar sunucularından al

en: Automatically synchronize _modified keys with key servers
tr: _Değişmiş anahtarları sunucu ile otomatik olarak eş zamanlandır

en: Key Servers
tr: Anahtar Sunucuları

en: Preferences
tr: Tercihler

en: _Find keys via:
tr: Anahtar ararken _kullan:

en: _Publish keys to:
tr: Anahtarları _yayımlama yeri:

en: Progress Title
tr: İlerleme Başklığı

en: Unavailable
tr: Erişilemez

en: Key Data
tr: Anahtar Verisi

en: Multiple Keys
tr: Birden Çok Anahtar

en: Couldn't run file-roller
tr: Arşiv Yöneticisi başlatılamadı

en: Couldn't package files
tr: Dosyalar paketlenemedi

en: The file-roller process did not complete successfully
tr: file-roller süreci başarıyla sonlanamadı

note: Filter for PGP keys. We also include *.asc, as in many cases that extension is associated with text/plain
en: All key files
tr: Tüm anahtar dosyaları

en: All files
tr: Tüm dosyalar

en: Archive files
tr: Arşiv dosyaları

en: <b>A file already exists with this name.</b>
    
    Do you want to replace it with a new file?
tr: <b>Bu isimle bir dosya zaten var.</b>
    
    Yeni dosyayı onun yerine koymak ister misiniz?

en: _Replace
tr: Ye_rine koy

en: Unknown
tr: Bilinmeyen

[ctx: Validity]
en: Never
tr: Asla

en: Marginal
tr: Değişken

en: Full
tr: Tam

en: Ultimate
tr: Sınırsız

en: Disabled
tr: Kapalı

en: Revoked
tr: Feshedilmiş

en: Could not display help: %s
tr: Yardım görüntülenemedi: %s

en: Expiration Date:
tr: Son Kullanım Tarihi:

en: Generate a new subkey
tr: Yeni bir alt anahtar oluştur

en: If key never expires
tr: Anahtarın süresi hiç dolmayacaksa

en: Key _Length:
tr: Anahtar _Uzunluğu:

en: Key _Type:
tr: Anahtar _Türü:

en: Length of Key
tr: Anahtarın Uzunluğu

en: Never E_xpires
tr: Süresi _Dolmaz

en: Add User ID
tr: Kullanıcı ID ekle

en: Create the new user ID
tr: Yeni kullanıcı ID oluştur

en: Full _Name:
tr: Tam İ_sim:

en: Key Co_mment:
tr: Anahtar _Açıklaması:

en: Must be at least 5 characters long
tr: En azından 5 karakter uzunluğunda olmalı

en: Optional comment describing key
tr: Anahtarı tanımlayacak tercihsel bir açıklama

en: Optional email address
tr: Tercihsel e-posta adresi

en: _Email Address:
tr: _E-posta Adresi:

en: C_hange
tr: Değişti_r

en: Revoke key
tr: Anahtarı feshet

en: _Never expires
tr: _Asla süresi dolmaz

en: Couldn't add subkey
tr: Alt anahtar eklenemedi

en: Add subkey to %s
tr: %s anahtarına alt anahtar ekle

en: DSA (sign only)
tr: DSA ( sadece imzalama)

en: ElGamal (encrypt only)
tr: ElGamal (sadece şifreleme)

en: RSA (sign only)
tr: RSA (sadece imzalama)

en: RSA (encrypt only)
tr: RSA (sadece şifreleme)

en: Couldn't add user id
tr: Kullanıcı ID eklenemedi

en: Add user ID to %s
tr: %s anahtarına kullanıcı ID ekle

en: Decryption failed. You probably do not have the decryption key.
tr: Şifre çözme başarısız oldu. Muhtemelen şifre çözme anahtarına sahip değilsiniz.

en: Invalid expiry date
tr: Geçersiz son kullanma tarihi

en: The expiry date must be in the future
tr: Son kullanma tarihi gelecekte olmalıdır

en: Couldn't change expiry date
tr: Son kullanım tarihi değiştirilemedi

en: Expiry: %s
tr: Son Kullanım: %s

en: PGP Key
tr: PGP Anahtarı

en: Used to encrypt email and files
tr: E-postaların ve dosyaların şifresini çözmek için kullanılır

en: Couldn't generate PGP key
tr: PGP Anahtarı oluşturulamadı

en: Passphrase for New PGP Key
tr: Yeni PGP Anahtarı için Parola Metni

en: Enter the passphrase for your new key twice.
tr: Yeni anahtarınız için paro metnini iki kez girin.

en: Couldn't generate key
tr: Anahtar oluşturulamadı

en: Generating key
tr: Anahtar oluşturuluyor

en: Wrong password
tr: Hatalı parola

en: This was the third time you entered a wrong password. Please try again.
tr: Üçüncü kez yanlış bir parola girdiniz. Lütfen tekrar deneyin.

en: <big><b>The photo is too large</b></big>
    The recommended size for a photo on your key is %d x %d pixels.
tr: <big><b>Fotoğraf çok büyük</b></big>
    Anahtarınızdaki fotoğraf için önerilen boyut %d x %d pikseldir.

en: _Don't Resize
tr: Yeniden Boyutlandır_ma

en: _Resize
tr: Yeniden _Boyutlandır

en: This is not a image file, or an unrecognized kind of image file. Try to use a JPEG image.
tr: Bu bir resim dosyası değil, ya da tanınamayan bir resim dosyası türü. Bir JPEG dosyası kullanmayı deneyin.

en: All image files
tr: Tüm resim dosyaları

en: All JPEG files
tr: Tüm JPEG dosyaları

en: Choose Photo to Add to Key
tr: Anahtara Eklenecek Fotoğrafı Seçin

en: Couldn't add photo
tr: Fotoğraf eklenemedi

en: The file could not be loaded. It may be in an invalid format
tr: Dosya yüklenemedi. Biçimi geçersiz olabilir

en: Are you sure you want to remove the current photo from your key?
tr: Bu fotoğrafı anahtarınızdan kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Couldn't delete photo
tr: Fotoğraf silinemedi

en: Couldn't revoke subkey
tr: Alt anahtar feshedilemedi

en: Revoke: %s
tr: İptal edilme: %s

en: No reason
tr: Sebep yok

en: No reason for revoking key
tr: Anahtarı feshetmek için sebep yok

en: Compromised
tr: Başkalarınca öğrenildi

en: Key has been compromised
tr: Anahtar başkalarının eline geçti

en: Superseded
tr: Değiştirildi

en: Key has been superseded
tr: Anahtar yenisiyle değiştirildi

en: Not Used
tr: Kullanılmıyor

en: Key is no longer used
tr: Anahtar artık kullanılmıyor

en: You are about to add %s as a revoker for %s. This operation cannot be undone! Are you sure you want to continue?
tr: %s anahtarını %s için feshedici olarak eklemek üzeresiniz. Bu işlem geri alınamaz! Devam etmek istediğinize emin misiniz?

en: Couldn't add revoker
tr: Feshedici eklenemedi

en: This key was already signed by
    "%s"
tr: Bu anahtar şu kişi tarafından zaten imzalanmış:
    "%s"

en: Couldn't sign key
tr: Anahtar imzalanamadı

note: TODO: We should be giving an error message that allows them to generate or import a key
en: No keys usable for signing
tr: İmzalama için kullanılabilir anahtar yok

en: You have no personal PGP keys that can be used to indicate your trust of this key.
tr: Bu anahtara güveninizi belirtmek için kullanılacak kişisel bir anahtarınız yok.

en: Wrong passphrase.
tr: Yanlış parola metni.

en: Enter new passphrase for '%s'
tr: '%s' için yeni parola metni girin

en: Enter passphrase for '%s'
tr: '%s' için parola metni girin

en: Enter new passphrase
tr: Yeni parola metni gir

en: Enter passphrase
tr: Parola metnini girin

note: TODO: We can use the GPGME progress to make this more accurate
en: Loaded %d key | Loaded %d keys
tr[0]: %d anahtar yüklendi

en: Loading Keys...
tr: Anahtarlar Yükleniyor...

en: Invalid key data (missing UIDs). This may be due to a computer with a date set in the future or a missing self-signature.
tr: Geçersiz anahtar verisi (UID eksik). İlerideki bir tarihe ayarlanmış bilgisayar veya eksik bir öz-imza neden olmuş olabilir.

en: Importing Keys
tr: Anahtarlar İçe Aktarılıyor

en: Exporting Keys
tr: Anahtar Aktarılıyor

en: Search was not specific enough. Server '%s' found too many keys.
tr: Arama yeterince özelleştirilmiş değişdi. '%s' sunucusu çok fazla anahtar buldu.

en: Couldn't communicate with server '%s': %s
tr: '%s' sunucusu ile iletişim kurulamadı: %s

en: Searching for keys...
tr: Anahtarlar aranıyor...

en: Uploading keys...
tr: Anahtarlar gönderiliyor...

en: Retrieving keys...
tr: Anahtarlar alınıyor...

en: Searching for keys on: %s
tr: Anahtarlar burada aranıyor: %s

note: The ldap_cb and chain_cb were set in seahorse_ldap_operation_start
en: Connecting to: %s
tr: Bağlanılıyor: %s

en: HTTP Key Server
tr: HTTP Anahtar Sunucuları

en: Couldn't communicate with '%s': %s
tr: '%s' ile iletişim kurulamadı: %s

en: Couldn't resolve address: %s
tr: Adres çözülemedi: %s

en: Resolving server address: %s
tr: Sunucu adresi çözülüyor: %s

en: Searching for keys containing '%s'...
tr: '%s' içeren anahtarlar aranıyor...

en: Searching for key id '%s'...
tr: '%s' ID'sine sahip anahtar aranıyor...

en: Retrieving remote keys...
tr: Uzaktaki anahtarlar alınıyor...

en: Sending keys to key server...
tr: Anahtarlar, anahtar sunucusuna gönderiliyor...

en: LDAP Key Server
tr: LDAP Anahtar Sunucuları

en: _Sign Key...
tr: Anahtarı İ_mzala...

en: Sign public key
tr: Genel anahtarı imzala

en: Are you sure you want to permanently delete %s?
tr: %s anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys and identities?
tr: %d anahtarı ve kimliği kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete %d keys?
tr: %d anahtarı kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to permanently delete %d identities?
tr: %d kimliği kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: <b>_Advanced key options</b>
tr: <b>_Gelişmiş anahtar seçenekleri</b>

en: A PGP key allows you to encrypt email or files to other people.
tr: PGP anahtarı, e-posta veya dosyaları başkalarına şifrelemenize olanak sağlar.

en: Algorithms here
tr: Algoritmalar

en: C_reate
tr: Oluştu_r

en: E_xpiration Date:
tr: _Son Kullanım Tarihi:

en: Encryption _Type:
tr: Şifreleme _Türü:

en: Generate a new key
tr: Yeni bir anahtar oluştur

en: Key _Strength (bits):
tr: Anahtar _Uzunluğu (bit):

en: Ne_ver Expires
tr: _Kullanım Süresi Bitmez

en: New PGP Key
tr: Yeni PGP Anahtarı

en: _Comment:
tr: _Açıklama:

en: Private PGP Key
tr: PGP Gizli Anahtarı

en: Public PGP Key
tr: PGP Genel Anahtarı

en: Expired
tr: Süresi Dolmuş

en: Couldn't change primary user ID
tr: Birincil kullanıcı ID değiştirilemedi

en: Are you sure you want to permanently delete the '%s' user ID?
tr: '%s' kullanıcı ID'sini kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Couldn't delete user ID
tr: Kullanıcı ID silinemedi

en: [Unknown]
tr: [Bilinmeyen]

en: Name/Email
tr: İsim/E-posta

en: Signature ID
tr: İmza ID'si

en: Couldn't change primary photo
tr: Birincil fotoğraf değiştirilemedi

en: (unknown)
tr: (bilinmeyen)

en: This key expired on: %s
tr: Bu anahtarın kullanım süresi %s tarihinde dolmuş

en: Are you sure you want to permanently delete subkey %d of %s?
tr: %2$s anahtarının %1$d alt anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Couldn't delete subkey
tr: Alt anahtar silinemedi

en: Unable to change trust
tr: Güven derecesi değiştirilemedi

en: Couldn't export key to "%s"
tr: Anahtar "%s" konumuna aktarılamadı

en: Export Complete Key
tr: Anahtarın Tamamını Aktar

en: Couldn't export key.
tr: Anahtar aktarılamadı.

[ctx: Expires]
en: Never
tr: Asla

note: The key type column
en: Type
tr: Tür

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Expires
tr: Son Kullanım

en: Status
tr: Durum

en: Strength
tr: Uzunluk

en: Good
tr: İyi

en: <b>Actions</b>
tr: <b>Eylemler</b>

en: <b>Comment:</b>
tr: <b>Açıklama:</b>

en: <b>Dates</b>
tr: <b>Tarihler</b>

en: <b>Email:</b>
tr: <b>E-posta:</b>

en: <b>Fingerprint</b>
tr: <b>Parmak izi:</b>

en: <b>Key ID:</b>
tr: <b>Anahtar ID:</b>

en: <b>Key Names and Signatures</b>
tr: <b>Anahtar İsimleri ve İmzaları</b>

en: <b>Photo </b>
tr: <b>Fotoğraf </b>

en: <b>Technical Details</b>
tr: <b>Teknik Ayrıntılar</b>

en: <b>This key has been revoked</b>
tr: <b>Bu anahtar feshedilmiş</b>

en: <b>This key has expired</b>
tr: <b>Bu anahtarın süresi dolmuş</b>

en: <b>Type:</b>
tr: <b>Tür:</b>

note: To translators: This is the noun not the verb.
en: <b>Use:</b>
tr: <b>Kullanım:</b>

en: <b>_Subkeys</b>
tr: <b>_Alt Anahtarlar</b>

en: Add
tr: Ekle

en: Add a photo to this key
tr: Bu anahtara bir fotoğraf ekle

en: Change _Passphrase
tr: _Parola Metnini Değiştir

en: Decrypt files and email sent to you.
tr: Dosyaların ve size gönderilen e-postaların şifresini çözün.

en: Delete
tr: Sil

en: Expire
tr: Son Kullanım

en: Expires:
tr: Son Kullanım:

en: Export
tr: Aktar

en: Go to next photo
tr: Sonraki fotoğrafa git

en: Go to previous photo
tr: Önceki fotoğrafa git

en: Key ID:
tr: Anahtar ID:

en: Make this photo the primary photo
tr: Bu fotoğrafı birincil fotoğraf yap

en: Names and Signatures
tr: İsimler ve İmzalar

en: Never
tr: Asla

en: Override Owner _Trust:
tr: Sahibine _Güven Derecenizi Değiştirin:

en: Owner
tr: Sahibi

en: Primary
tr: Birincil

en: Remove this photo from this key
tr: Bu fotoğrafı anahtardan kaldır

en: Revoke
tr: Feshet

en: Sign
tr: İmzala

en: Strength:
tr: Uzunluk:

en: The owner of the key revoked the key. It can no longer be used.
tr: Sahibi anahtarı feshetti. Artık kullanılamaz.

en: _Add Name
tr: İsim _Ekle

en: _Export Complete Key:
tr: _Anahtarın Tamamını Aktar:

[ctx: name-of-key]
en: <b>Name:</b>
tr: <b>Adı:</b>

en: <b>Dates:</b>
tr: <b>Tarihler:</b>

en: <b>Fingerprint:</b>
tr: <b>Parmak İzi:</b>

en: <b>Indicate Trust:</b>
tr: <b>Güven Dereceniz:</b>

en: <b>Your trust of this key</b>
tr: <b>Bu anahtara güven dereceniz</b>

en: <b>_Other Names:</b>
tr: <b>_Diğer İsimler:</b>

en: <b>_People who have signed this key:</b>
tr: <b>_Bu anahtarı imzalayan diğerleri:</b>

en: Encrypt files and email to the key's owner
tr: Dosyaları şifrele ve anahtarın sahibine e-posta ile gönder

en: Fully
tr: Tamamiyle

en: I trust signatures from '%s' on other keys
tr: Diğer anahtarlardaki '%s' imzalarına güveniyorum

en: If you believe that the person that owns this key is '%s', <i>sign</i> this key:
tr: Eğer bu anahtarın sahibi olan kişinin '%s' olduğuna inanıyorsanız, anahtarı <i>imzalayın</i>:

en: If you no longer trust that '%s' owns this key, <i>revoke</i> your signature:
tr: Eğer bu anahtara '%s' sahipliğinden artık emin değilseniz, imzanızı <i>feshedin</i>:

en: Marginally
tr: Değişken

note: Trust column
en: Trust
tr: Güven

en: Ultimately
tr: Sınırsız

en: You _Trust the Owner:
tr: Anahtarın _Sahibine Güven Dereceniz:

en: Your trust is manually specified on the <i>Details</i> tab.
tr: Güven derecenizi <i>Ayrıntılar</i> sekmesinde ayarlayabilirsiniz.

en: _Only display the signatures of people I trust
tr: _Sadece güvendiğim kişilerin imzalarını göster

en: _Revoke Signature
tr: İmzayı _Feshet

en: _Sign this Key
tr: Bu Anahtarı İm_zala

en: Subkey %d of %s
tr: Alt anahtar %d / %s

en: Optional description of revocation
tr: Feshetmek için tercihsel açıklama

en: Re_voke
tr: _Feshet

en: Reason for revoking the key
tr: Anahtarı feshetmek için sebep

en: _Reason:
tr: _Sebep:

en: You have no personal PGP keys that can be used to sign a document or message.
tr: Belge ve mesajları imzalamak için kişisel bir PGP anahtarınız yok.

en: <b>How carefully have you checked this key?</b>
tr: <b>Bu anahtarı ne kadar dikkatli kontrol ettiniz?</b>

en: <b>How others will see this signature:</b>
tr: <b>Başkaları imzanızı nasıl görecek:</b>

en: <b>Sign key as:</b>
tr: <b>Şu anahtarımla imzalayacağım:</b>

en: <i>Casually:</i> means you have done a casual verification that the key is owned by the person who claims to own it. For example, you could read the key fingerprint to the owner over the phone.
tr: <i>Özensizce:</i> anahtarın kendine ait olduğunu iddia kişiye ait olduğuna dair geçici bir doğrulama yaptınız demektir. Örneğin, telefon üzerinden sahibine anahtar parmak izinin okunması olabilir.

en: <i>Key Name</i>
tr: <i>Anahtar Adı</i>

en: <i>Not at all:</i> means you believe the key is owned by the person who claims to own it, but you could not or did not verify this to be a fact.
tr: <i>Tam olarak değil:</i> anahtarın kendine ait olduğunu iddia eden kişiye ait olduğuna inanıyorsunuz ama bunun bir gerçek olduğunu kontrol edemiyorsunuz demektir.

en: <i>Very Carefully:</i> Select this only if you are absolutely sure that this key is genuine.
tr: <i>Çok Dikkatli:</i> Bunu yalnızca bu anahtarın kesinlikle orijinal olduğuna eminseniz seçin.

en: By signing you indicate your trust that this key belongs to:
tr: İmzalayarak, bu anahtarın şu kişiye ait olduğuna inandığınızı gösteriyorsunuz:

en: I can _revoke this signature at a later date.
tr: Bu imzayı ileride _feshedebilirim.

en: Sign Key
tr: Anahtar İmzala

en: You could use a hard to forge photo identification (such as a passport) to personally check that the name on the key is correct. You should have also used email to check that the email address belongs to the owner.
tr: Anahtar üzerindeki adın doğru olduğunu kontrol etmek için resimli bir kimlik (bir pasaport gibi) kullanabilirsiniz. Ayrıca e-posta adresinin sahibine ait olduğunu kontrol etmek için e-posta kullanmalısınız.

en: _Casually
tr: Özensiz_ce

en: _Not at all
tr: _Tam olarak değil

en: _Others may not see this signature
tr: _Başkaları bu imzayı görmesin

en: _Sign
tr: İ_mzala

en: _Signer:
tr: İm_zalayan:

en: _Very Carefully
tr: Ço_k Dikkatli

en: _Sign message with key:
tr: Şu anahtar ile im_zala:

en: Certificate
tr: Sertifika

en: Are you sure you want to delete the certificate '%s'?
tr: Sertifika '%s' silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d certificate? | Are you sure you want to delete %d certificates?
tr[0]: %d sertifika silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Change Passphrase
tr: Parola Metnini Değiştir

en: Con_firm Passphrase:
tr: Parola Metnini _Onayla:

en: Confirm new passphrase
tr: Yeni parola metnini onayla

en: New _Passphrase:
tr: Yeni _Parola Metni:

en: Manage your passwords and encryption keys
tr: Parolalarınızı ve şifreleme anahtarlarınızı yönetin

en: Passwords and Encryption Keys
tr: Parolalar ve Şifreleme Anahtarları

en: <b>_Select the type of item to create:</b>
tr: <b>_Oluşturmak için öğe türünü seçin:</b>

en: C_ontinue
tr: _Devam

en: Create New ...
tr: Yeni Oluştur...

en: Selected %d key | Selected %d keys
tr[0]: %d anahtar seçildi

en: Couldn't import keys
tr: Anahtarlar içe aktarılamadı

en: Imported keys
tr: İçe aktarılmış anahtarlar

en: Importing keys
tr: Anahtarlar içe aktarılıyor

en: Import Key
tr: İçe Anahtar Aktar

en: Unrecognized key type, or invalid data format
tr: Tanınamayan anahtar türü, veya geçersiz veri biçimi

en: _Remote
tr: _Uzaktan

en: Close this program
tr: Bu programı kapat

en: _New...
tr: _Yeni...

en: Create a new key or item
tr: Yeni bir anahtar veya öğe oluştur

en: _Import...
tr: _İçe Aktar...

en: Import from a file
tr: Dosyadan içe aktar

en: Import from the clipboard
tr: Panodan içe aktar

en: _Find Remote Keys...
tr: Uzaktan Anahtar _Bul...

en: Search for keys on a key server
tr: Bir anahtar sunucusunda anahtar ara

en: _Sync and Publish Keys...
tr: Anahtarları Güncelle ve _Yayımla...

en: Publish and/or synchronize your keys with those online.
tr: Anahtarlarınızı sunucuda yayımla ve/veya oradakilerle güncelle.

en: T_ypes
tr: _Türler

en: Show type column
tr: Tür sütununu göster

en: _Expiry
tr: _Son Kullanım

en: Show expiry column
tr: Son Kullanım sütununu göster

en: _Trust
tr: _Güven

en: Show owner trust column
tr: Sahibine güven sütununu göster

en: _Validity
tr: _Geçerlilik

en: Show validity column
tr: Geçerlilik sütununu göster

en: Filter:
tr: Filtre:

en: <big><b>First time options:</b></big>
tr: <big><b>İlk sefer seçenekleri:</b></big>

en: Generate a new key of your own:
tr: Kendinize ait yeni bir anahtar oluşturun:

en: Import existing keys from a file:
tr: Varolan anahtarları bir dosyadan aktar:

en: My _Personal Keys
tr: _Kişisel Anahtarlarım

en: Other _Keys
tr: _Diğer Anahtarlar

en: To get started with encryption you will need keys.
tr: Şifrelemeye başlamak için anahtarlara ihtiyacınız olacak.

en: _Import
tr: İçe _Aktar

en: _Passwords
tr: _Parolalar

en: Couldn't export keys
tr: Anahtarlar aktarılamadı

en: Validity
tr: Geçerlilik

note: Expiry date column
en: Expiration Date
tr: Son Kullanım Tarihi

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: _Expand All
tr: _Hepsini Genişlet

en: Expand all listings
tr: Tüm listeleri genişlet

en: _Collapse All
tr: _Hepsini Kapat

en: Collapse all listings
tr: Tüm listeleri kapalı göster

en: Remote Keys
tr: Uzaktaki Anahtarlar

en: Remote Keys Containing '%s'
tr: '%s' İçeren Uzaktarki Anahtarlar

en: <b>Key Servers:</b>
tr: <b>Anahtar Sunucuları:</b>

en: <b>Shared Keys Near Me:</b>
tr: <b>Yakınımdaki Paylaşılan Anahtarlar:</b>

en: Find Remote Keys
tr: Uzaktaki Anahtarları Bul

en: This will find keys for others on the Internet. These keys can then be imported into your local key ring.
tr: Bu, diğerlerinin anahtarlarını İnternet üzerinden bulacak. Bulunan anahtarları yerel anahtarlığınıza aktarabilirsiniz.

en: Where to search:
tr: Aranacak yer:

en: _Search
tr: _Ara

en: _Search for keys containing:
tr: Bunu içeren anahtarı _ara:

en: Couldn't publish keys to server
tr: Anahtarlar sunucuya yayınlanamadı

en: Couldn't retrieve keys from server: %s
tr: Anahtarlar sunucudan alınamadı: %s

en: <b>%d key is selected for synchronizing</b> | <b>%d keys are selected for synchronizing</b>
tr[0]: <b>%d anahtar güncelleme için seçildi</b>

en: Synchronizing keys
tr: Anahtarlar eş zamanlandırılıyor

note: Show the progress window if necessary
en: Synchronizing keys...
tr: Anahtarlar eş zamanlandırılıyor...

en: Sync Keys
tr: Anahtarları Sunucuyla Eş Zamanlandır

en: This will publish the keys in your key ring so they're available for others to use. You'll also get any changes others have made since you received their keys.
tr: Bu, anahtarlığınızdaki anahtarları, başkalarının ulaşabilmesi için yayımlayacak. Topladığınız anahtarlarda size ulaşmasından sonra yapılan değişiklikleri de almış olacaksınız.

en: This will retrieve any changes others have made since you received their keys. No key server has been chosen for publishing, so your keys will not be made available to others.
tr: Bu, topladığınız anahtarlarda size ulaşmasından sonra yapılan değişiklikleri alacak. Yayımlama için bir sunucu seçilmemiş, dolayısıyla sizin anahtarlarınız diğerlerine erişilebilir olmayacak.

en: _Key Servers
tr: Anahtar _Sunucuları

en: _Sync
tr: _Güncelle

en: Version of this application
tr: Bu uygulamanın sürümü

en: Encryption Key Manager
tr: Şifreleme Anahtar Yöneticisi

en: Contributions:
tr: Katkılar:

en: Seahorse Project Homepage
tr: Seahorse Web Safyası

note: Top menu items
en: _File
tr: _Dosya

en: _Edit
tr: Düzenl_e

en: _View
tr: Gö_rünüm

en: _Help
tr: _Yardım

en: Prefere_nces
tr: _Tercihler

en: Change preferences for this program
tr: Program tercihlerini değiştir

en: About this program
tr: Bu program hakkında

en: _Contents
tr: İçi_ndekiler

en: Show Seahorse help
tr: Seahorse yardımını göster

en: Export public key
tr: Genel anahtarı dışa aktar

en: Exporting keys
tr: Anahtar aktarılıyor

en: Couldn't retrieve data from key server
tr: Anahtar sunucusundan veri alınamadı

note: Translators: "Copied" is a verb (used as a status indicator), not an adjective for the word "keys"
en: Copied keys
tr: Kopyalanan anahtarlar

en: Retrieving keys
tr: Anahtarlar alınıyor

en: Couldn't delete.
tr: Silinemedi.

en: Deleting...
tr: Siliniyor...

en: %s is a private key. Are you sure you want to proceed?
tr: %s bir özel anahtar. Devam etmek istediğinizden emin misiniz?

en: Importing keys from key servers
tr: Anahtarlar anahtar sunucularından içe aktarılıyor

en: Show properties
tr: Özellikleri göster

[ctx: This text refers to deleting an item from its type's backing store.]
en: _Delete
tr: _Sil

en: Delete selected items
tr: Seçilen öğeleri sil

en: E_xport...
tr: _Aktar...

en: Export to a file
tr: Bir dosyaya aktar

en: Copy to the clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Import selected keys to local key ring
tr: Seçili anahtarları yerel anahtarlığa aktar

en: Enter your Secure Shell passphrase:
tr: Güvenli Kabuk Parola Metninizi Girin:

en: Configure Key for _Secure Shell...
tr: _Güvenli Kabuk İçin Anahtarı Yapılandır...

en: Send public Secure Shell key to another machine, and enable logins using that key.
tr: Genel Güvenli Kabuk anahtarını başka bir bilgisayara gönder, ve o anahtarı kullanarakerişimlere izin ver.

en: Are you sure you want to delete the secure shell key '%s'?
tr: '%s' güvenli kabuk anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete %d secure shell keys?
tr: %d güvenli kabuk anahtarını kalıcı olarak silmek istediğinize emin misiniz?

en: Secure Shell Key
tr: Güvenli Kabuk Anahtarı

en: Used to access other computers (eg: via a terminal)
tr: Başka bilgisayarlara (örneğin uçbirimden) erişirken kullanılır

en: Couldn't generate Secure Shell key
tr: Güvenli Kabuk anahtarı oluşturulamadı

en: Creating Secure Shell Key
tr: Güvenli Kabuk Anahtarı Oluşturuluyor

en: <i>Use your email address, and any other reminder you need about what this key is for.</i>
tr: <i>Bunun ne için bir anahtar olduğunu hatırlamak için e-posta adresinizi ya da ihtiyaç duyacağınız başka bir anımsatıcı kullanın.</i>

en: A Secure Shell (SSH) key lets you connect securely to trusted computers using SSH, without entering a different password for each of them.
tr: Güvenli Kabuk (SSH) anahtarı SSH kullanarak güvenilen bilgisayarlara, her biri için farklı bir parola girmeden güvenli bir şekilde bağlanmayı sağlar.

en: If there is already a computer you want to use this key with, you can set up that computer to recognize your key now.
tr: Eğer zaten bu anahtarı kullanmak istediğiniz bir bilgisayar var ise, şimdi bu bilgisayarı anahtarınızı tanıması için ayarlayabilirsiniz.

en: New Secure Shell Key
tr: Yeni Güvenli Kabuk Anahtarı

en: _Create and Set Up
tr: _Oluştur ve Kur

en: _Just Create Key
tr: _Sadece Anahtar Oluştur

en: _Key Description:
tr: _Anahtar Açıklaması:

en: (Unreadable Secure Shell Key)
tr: (Okunamayan Güvenli Kabuk Anahtarı)

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Private Secure Shell Key
tr: Gizli Güvenli Kabuk Anahtarı

en: Public Secure Shell Key
tr: Açık Güvenli Kabuk Anahtarı

en: Couldn't rename key.
tr: Anahtarın adı değiştirilemedi.

en: Couldn't change authorization for key.
tr: Anahtar için yetki değiştirilemedi.

en: Couldn't change passphrase for key.
tr: Anahtar için parola metni değiştirilemedi.

en: <b>Algorithm:</b>
tr: <b>Algoritma:</b>

en: <b>Identifier:</b>
tr: <b>ID:</b>

en: <b>Location:</b>
tr: <b>Konumu:</b>

en: <b>Name:</b>
tr: <b>İsim:</b>

en: <b>Strength:</b>
tr: <b>Uzunluk:</b>

en: <b>Trust</b>
tr: <b>Güven</b>

en: <i>This only applies to the '%s'</i> account.
tr: <i>Bu sadece '%s' kullanıcısı için geçerlidir</i>.

en: E_xport Complete Key
tr: Anahtarın _Tamamını Aktar

en: The owner of this key is _authorized to connect to this computer
tr: Bu anahtarın _sahibine bu bilgisayara erişim için yetki ver

en: Used to connect to other computers.
tr: Diğer bilgisayarlara bağlamak için kullanılır.

en: The SSH command was terminated unexpectedly.
tr: SSH komutu beklenmeyen bir şekilde sonlandı.

en: The SSH command failed.
tr: SSH komutu başarısız oldu.

en: Secure Shell key
tr: Güvenli Kabuk anahtarı

en: Passphrase:
tr: Parola metni:

note: Just prompt over and over again
en: Remote Host Password
tr: Uzaktaki Makine Parolası

en: Old Key Passphrase
tr: Eski Anahtar Parola Metni

en: Enter the old passphrase for: %s
tr: %s için önceki parola metnini girin

en: New Key Passphrase
tr: Anahtarın Yeni Paro Metni

en: Enter the new passphrase for: %s
tr: %s için yeni parola metnini girin

en: Enter Key Passphrase
tr: Anahtar Parola Metnini Girin

en: Passphrase for New Secure Shell Key
tr: Yeni Güvenli Kabuk Anahtarı için parola metni

en: Enter a passphrase for your new Secure Shell key.
tr: Yeni Güvenli Kabuk Anahtarınız için bir parola metni girin.

en: Importing key: %s
tr: İçe aktarılan anahtar: %s

en: Importing key. Enter passphrase
tr: Anahtar içe aktarılıyor. Parola metni girin

en: No private key file is available for this key.
tr: Bu anahtar için hiçbir özel anahtar dosyası mevcut değil.

en: Couldn't configure Secure Shell keys on remote computer.
tr: Uzaktaki bilgisayardaki Güvenli Kabuk anahtarları yapılandırılamadı.

note: Show the progress window if necessary
en: Configuring Secure Shell Keys...
tr: Güvenli Kabuk Anahtarları ayarlanıyor...

en: <i>eg: fileserver.example.com:port</i>
tr: <i>örneğin: dosyasunucu.example.com:port</i>

en: Set Up Computer for SSH Connection
tr: Bilgisayarı SSH Bağlantısı için Yapılandır

en: To use your Secure Shell key with another computer that uses SSH, you must already have a login account on that computer.
tr: SSH kullanan başka bir bilgisayar ile Güvenli Kabuk anahtarınızı kullanmak için, o bilgisayarda bir giriş hesabınızın olması gerekir.

en: _Computer Name:
tr: _Bilgisayar Adı:

en: _Login Name:
tr: _Kullanıcı Adı:

en: _Set Up
tr: _Ayarla
