libexif - en to bs translation catalogue (982 entries)

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
bs: Neispravan format '%s', očekivao sam '%s'.

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
bs: Neispravan broj elemenata (%i, očekivao sam %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
bs: Neispravan broj elemenata (%i, očekivao sam %i ili %i).

en: Macro
bs: Makro

en: Normal
bs: Normalno

en: Economy
bs: Ekonomično

en: Fine
bs: Fino

en: Superfine
bs: Super fino

en: Off
bs: Isključeno

en: Auto
bs: Automatski

en: On
bs: Uključeno

en: Red-eye reduction
bs: Ispravka crvenih očiju

en: Slow synchro
bs: Sporo usklađivanje

en: Auto, red-eye reduction
bs: Automatski, redukcija crvenog oka

en: On, red-eye reduction
bs: Uključeno, redukcija crvenog oka

en: External flash
bs: Spoljni blic

en: Single
bs: Jednostruko

en: Continuous
bs: Neprekidno

en: Movie
bs: Film

en: Continuous, speed priority
bs: Neprekidno, prednost brzini

en: Continuous, low
bs: Neprekidno, nisko

en: Continuous, high
bs: Neprekidno, visoko

en: One-shot AF
bs: Automatski fokus za jedan snimak

en: AI focus AF
bs: Al fokus AF

en: Manual focus
bs: Ručni fokus

en: Pan focus
bs: Pan fokus

en: Large
bs: Veliko

en: Medium
bs: Srednje

en: Small
bs: Malo

en: Medium 1
bs: Srednje 1

en: Medium 2
bs: Srednje 2

en: Medium 3
bs: Srednje 3

en: Postcard
bs: Razglednica

en: Widescreen
bs: Široki ekran

en: Full auto
bs: Potpuno automatski

en: Manual
bs: Ručno

en: Landscape
bs: Pejzaž

en: Fast shutter
bs: Brza blenda

en: Slow shutter
bs: Spora blenda

en: Night
bs: Noć

en: Grayscale
bs: Sive nijanse

en: Portrait
bs: Portret

en: Sports
bs: Sport

en: Black & white
bs: Crno-bijelo

en: Vivid
bs: Živopisno

en: Neutral
bs: Neutralno

en: Flash off
bs: Isključen blic

en: Long shutter
bs: Duga blenda

en: Super macro
bs: Super makro

en: Foliage
bs: LIšće

en: Indoor
bs: Unutra

en: Fireworks
bs: Vatromet

en: Beach
bs: Plaža

en: Underwater
bs: Pod vodom

en: Snow
bs: Snijeg

en: Kids & pets
bs: Djeca i ljubimci

en: Night snapshot
bs: Noćni snimak

en: Digital macro
bs: Digitalni makro

en: My colors
bs: Moje boje

en: Still image
bs: Mirna slika

en: Color accent
bs: Akcenat boje

en: Color swap
bs: Zamjena boja

en: Aquarium
bs: Akvarium

en: None
bs: Ništa

en: Other
bs: Ostalo

en: High
bs: Visoko

en: Low
bs: Nisko

en: Auto high
bs: Automatski visoko

en: Default
bs: Podrazumijevano

en: Spot
bs: Mjesto

en: Average
bs: Prosjek

en: Evaluative
bs: Procjena

en: Partial
bs: Djelimično

en: Center-weighted average
bs: Prosječna težina centra

en: Not known
bs: Nepoznato

en: Very close
bs: Veoma blizu

en: Close
bs: Blizu

en: Middle range
bs: Srednji opseg

en: Far range
bs: Dalek opseg

en: Infinity
bs: Beskonačnost

en: Manual AF point selection
bs: Ručno biranje AF

en: None (MF)
bs: Ništa (MF)

en: Auto-selected
bs: Automatski izabrano

en: Right
bs: Desno

en: Center
bs: U sredini

en: Left
bs: Lijevo

en: Auto AF point selection
bs: Automatsko AF biranje tačke

en: Easy shooting
bs: Lako slikanje

en: Tv-priority
bs: Tv-prioritet

en: Av-priority
bs: Av-prioritet

en: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical
bs: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Asferna

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
bs: Sigma 10-20mm F4-5.6 ili 12-24mm f/4.5-5.6 ili 14mm f/2.8

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
bs: Canon EF 28-70mm f/2.8L ili Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
bs: Canon EF 180mm Macro f/3.5L ili Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: FP sync enabled
bs: Omogućena sinhronizacija FP

en: 2nd-curtain sync used
bs: Korišćena druga zastava sinhronizacije

en: FP sync used
bs: Korišćena FP sinhronizacija

en: Internal
bs: Unutrašnje

en: External
bs: Spoljašnje

en: Normal AE
bs: Normalna AE

en: Exposure compensation
bs: Nadomešćivanje osvjetljenja

en: AE lock
bs: Zaključavanje AE

en: AE lock + exposure compensation
bs: AE zaključavanje + Kompenzacija ekspozicije

en: No AE
bs: Bez AE

en: On, shot only
bs: Uključeno, samo slikanje

en: Smooth
bs: Glatko

en: Custom
bs: Prilagođeno

en: My color data
bs: Moji podaci o boji

en: Full
bs: Potpuno

en: Fixed
bs: Učvršćeno

en: Zoom
bs: Uvećanje

en: Sunny
bs: Sunčano

en: Cloudy
bs: Oblačno

en: Tungsten
bs: Volfram

en: Fluorescent
bs: Flurascentno

en: Flash
bs: Blic

en: Shade
bs: Sjenka

en: Manual temperature (Kelvin)
bs: Ručna temperatura (Kelvin)

en: PC set 1
bs: PC skup 1

en: PC set 2
bs: PC skup 2

en: PC set 3
bs: PC skup 3

en: Daylight fluorescent
bs: Dnevno fluroscentno

en: Custom 1
bs: Prilagođeno 1

en: Custom 2
bs: Prilagođeno 2

en: Night scene
bs: Noćno okruženje

en: Center-right
bs: Centar-desno

en: Left-right
bs: Lijevo-desno

en: Left-center
bs: Lijevo-centar

en: All
bs: Sve

en: On (shot 1)
bs: Uključeno (slikanje 1)

en: On (shot 2)
bs: Uključeno (slikanje 2)

en: On (shot 3)
bs: Uključeno (slikanje 3)

en: EOS high-end
bs: EOS visokog kvaliteta

en: Compact
bs: Zbijeno

en: EOS mid-range
bs: EOS srednji opseg

en: Rotate 90 CW
bs: Okreni 90 u smjeru sata

en: Rotate 180
bs: Okreni 180

en: Rotate 270 CW
bs: Okreni 270 u smjeru sata

en: Rotated by software
bs: Okrenuće program

en: Left to right
bs: Lijevo na desno

en: Right to left
bs: Desno na lijevo

en: Bottom to top
bs: Odozdo nagore

en: Top to bottom
bs: Odozgo nadolje

en: 2x2 matrix (clockwise)
bs: 2x2 matrica (u smjeru kretanja sata)

en: Standard
bs: Standardno

en: N/A
bs: Nedostupno

en: Lowest
bs: Najniže

en: Highest
bs: Najviše

en: Daylight
bs: Dnevno svjetlo

en: User def. 1
bs: Korisnički 1

en: User def. 2
bs: Korisnički 2

en: User def. 3
bs: Korisnički 3

en: External 1
bs: Eksterno 1

en: External 2
bs: Eksterno 2

en: External 3
bs: Eksterno 3

en: Faithful
bs: Vijerno

en: Monochrome
bs: Monohromo

en: %i bytes unknown data
bs: %i bajtova nepoznatih podataka

en: Settings (First Part)
bs: Postavke (prvi dio)

en: Focal Length
bs: Žižna daljina

en: Settings (Second Part)
bs: Postavke (drug dio)

en: Image Type
bs: Vrsta slike

en: Firmware Version
bs: Firmware verzije

en: Image Number
bs: Broj slike

en: Owner Name
bs: Ime vlasnika

en: Color Information
bs: Informacije o boji

en: Serial Number
bs: Serijski broj

en: Custom Functions
bs: Posebne funkcije

en: Macro Mode
bs: Makro režim

en: Self-timer
bs: Odbrojavač

en: Quality
bs: Kvalitet

en: Flash Mode
bs: Mod blica

en: Drive Mode
bs: Režim upravljanja

en: Focus Mode
bs: Žižni mod

en: Record Mode
bs: Režim snimanja

en: Image Size
bs: Veličina slike

en: Easy Shooting Mode
bs: Režim za lako slikanje

en: Digital Zoom
bs: Digitalno uvećanje

en: Contrast
bs: Suprotnost

en: Saturation
bs: Zasićenost

en: Sharpness
bs: Oštrina

en: Metering Mode
bs: Mod mjerenja

en: Focus Range
bs: Domet fokusa

en: AF Point
bs: AF tačka

en: Exposure Mode
bs: Mod osvjetljenja

en: Lens Type
bs: Vrta leća

en: Long Focal Length of Lens
bs: Duga žarišna dužina objektiva

en: Short Focal Length of Lens
bs: Kratka žižna daljina

en: Focal Units per mm
bs: Žarišne dužine po milimetru

en: Maximal Aperture
bs: Maksimalna blenda

en: Minimal Aperture
bs: Mainimalna blenda

en: Flash Activity
bs: Aktivnost blica

en: Flash Details
bs: Detalji blica

en: AE Setting
bs: AE postavka

en: Image Stabilization
bs: Stabilizacija slike

en: Display Aperture
bs: Prikaži blendu

en: Zoom Source Width
bs: Širina izvora zuma

en: Zoom Target Width
bs: Širina odredišta zuma

en: Photo Effect
bs: Foto Efekt

en: Manual Flash Output
bs: Ručni izlaz blica

en: Color Tone
bs: Ton boje

en: Focal Type
bs: Žižni tip

en: Focal Plane X Size
bs: x dimenzija žižne ravnine

en: Focal Plane Y Size
bs: y dimenzija žižne ravnine

en: Auto ISO
bs: Automatsko ISO

en: Shot ISO
bs: ISO snimak

en: Measured EV
bs: Merljivo EV

en: Target Aperture
bs: Odredišna blenda

en: Target Exposure Time
bs: Vrijeme izloženosti objekta

en: Exposure Compensation
bs: Kompenzacija izloženosti

en: White Balance
bs: Ravnoteža bele

en: Slow Shutter
bs: Spora blenda

en: Sequence Number
bs: Broj sekvence

en: Flash Guide Number
bs: Broj voditelj za flash

en: Flash Exposure Compensation
bs: Kompenzacija izloženosti flešu

en: AE Bracket Value
bs: AE vrijednost zagrade

en: Focus Distance Upper
bs: Gornja udaljenost fokusa

en: Focus Distance Lower
bs: Donja udaljenost fokusa

en: F-Number
bs: F-Broj

en: Exposure Time
bs: Vrijeme osvjetljenja

en: Bulb Duration
bs: Trajanje bljeska

en: Camera Type
bs: Tip kamere

en: Auto Rotate
bs: Automatski rotiraj

en: ND Filter
bs: ND Filtar

en: Panorama Frame
bs: Panoramski kadar

en: Panorama Direction
bs: Smijer panorame

en: Tone Curve
bs: Kriva nijanse

en: Sharpness Frequency
bs: Frenkvencija oštrine

en: Picture Style
bs: Stil slike

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
bs: Podaci su premali da bih dozvolio EXIF podatke.

en: EXIF marker not found.
bs: Nisam pronašao EXIF oznaku.

en: EXIF header not found.
bs: EXIF zaglavlje nije pronađeno.

en: Unknown encoding.
bs: Nepoznato šifrovanje.

en: Ignore unknown tags
bs: Zanemari nepozante oznake.

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
bs: Zanemari nepozante oznake dok učitavaš EXIF podatke.

en: Follow specification
bs: Uskladi sa tehničkim podacima

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
bs: Dodaj, ispravi ili ukloni unose ne bi li dobio EXIF podatke u skladu sa tehničkim podacima.

en: Do not change maker note
bs: Ne mijenjaj stvaralačku bilješku

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
bs: Prilikom učitavanja i rezervisanja Exif podataka, nemojte da mijenjate bilješke autora. Ali one ipak mogu da se oštete.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
bs: Etiketa '%s' je oblika '%s' (što je protivno specifikaciji) i promijenjeno je u oblik '%s'.

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
bs: Oznaka '%s' je formata '%s' (što je suprotno specifikacijama) ali ne može biti promijenjeno u format '%s'.

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
bs: Etiketa 'Komentar korisnika' ima neispravan oblik '%s'. Oblik je obilježen kao "neodređen".

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
bs: Etiketa 'Komentar korisnika' je prošireno na najmanje 8 bajtova ne bi ispoštovali specifikaciju.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
bs: Oznaka 'UserComment' nije prazna, ali ne počinje s identifikatorom formata. Ovo je popravljeno.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
bs: Oznaka 'UserCommenr' nije počinjala s identifikatorom formata. Ovo je popravljeno.

en: %i bytes undefined data
bs: %i bajta nedefiniranih podataka

en: %i bytes unsupported data type
bs: %i bajta nepodržanog tipa podataka

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
bs: Etiketa '%s' sadrži podatke u neispravnom obliku ( '%s', a traži se '%s').

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
bs: Etiketa  '%s sadrži neispravan broj elemenata (%i, umjesto %i).

en: Chunky format
bs: Razdijeljeni format

en: Planar format
bs: Planarni format

en: Not defined
bs: Neodređeno

en: One-chip color area sensor
bs: Jednočipni senzor oblasti boje

en: Two-chip color area sensor
bs: Dvočipni senzor oblasti boje

en: Three-chip color area sensor
bs: Tročipni senzor oblasti boje

en: Color sequential area sensor
bs: Senzor sekvencijalnog prostora boja

en: Trilinear sensor
bs: Prostrani senzor

en: Color sequential linear sensor
bs: Senzor linearnog prostora boja

en: Top-left
bs: Gore - lijevo

en: Top-right
bs: Gore - desno

en: Bottom-right
bs: Dolje - desno

en: Bottom-left
bs: Dolje - lijevo

en: Left-top
bs: Lijevo-gore

en: Right-top
bs: Desno-gore

en: Right-bottom
bs: Desno-dolje

en: Left-bottom
bs: Lijevo-dolje

en: Centered
bs: Centrirano

en: Reversed mono
bs: Obrnuti mono

en: Normal mono
bs: Normalni mono

en: Palette
bs: Paleta

en: Normal process
bs: Normalni postupak

en: Custom process
bs: Prilagođeni postupak

en: Auto exposure
bs: Automatsko osvjetljenje

en: Manual exposure
bs: Ručno osvjetljenje

en: Auto bracket
bs: Automatska potpora

en: Auto white balance
bs: Automatska ravnoteža bele

en: Manual white balance
bs: Ručno uravnoteživanje bele

en: Low gain up
bs: Povećaj niske pragove

en: High gain up
bs: Visoki skok

en: Low gain down
bs: Smanji niske pragove

en: High gain down
bs: Smanji visoke pragove

en: Low saturation
bs: Mala zasićenost

en: High saturation
bs: Velika zasićenost

en: Soft
bs: Meko

en: Hard
bs: Teško

en: Unknown
bs: Nepoznato

en: Center-weight
bs: Središnja težina

en: Multi spot
bs: VIšestruka mjesta

en: Pattern
bs: Šablon

en: Uncompressed
bs: Nesabijeno

en: LZW compression
bs: LZW sažimanje

en: JPEG compression
bs: JPEG sažimanje

en: Deflate/ZIP compression
bs: Ispumpati/ZIP sažimanje

en: PackBits compression
bs: PackBits sažimanje

en: Tungsten incandescent light
bs: Volframsko užareno svjetlo

en: Fine weather
bs: Lijepo vrijeme

en: Cloudy weather
bs: Oblačno vrijeme

en: Day white fluorescent
bs: Dnevno bijelo fluroscentno

en: Cool white fluorescent
bs: Hladno bijelo fluroscentno

en: White fluorescent
bs: Bijelo fluroscentno

en: Standard light A
bs: Standardno svjetlo A

en: Standard light B
bs: Standardno svjetlo V

en: Standard light C
bs: Standardno svjetlo S

en: ISO studio tungsten
bs: ISO studio volfram

en: Inch
bs: Inč

en: Centimeter
bs: Centimetar

en: Normal program
bs: Normalni program

en: Aperture priority
bs: Prednost otvora

en: Aperture
bs: Otvor

en: Shutter priority
bs: Prednost zatvarača

en: Shutter
bs: Zatvarač

en: Creative program (biased toward depth of field)
bs: Stvaralački program (sklono dubini polja)

en: Creative
bs: Stvaralčko

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
bs: Stvaralački program (sklono brzom zatvaranju)

en: Action
bs: Akcija

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
bs: Poptretni mod (za slikanje izbliza kod kojih pozadina nije u žiži)

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
bs: Pejzažni mod (za pejzažne fotografije kod kojih je pozadina u žiži)

en: Flash did not fire
bs: Blic nije bljesnuo

en: No flash
bs: Bez blica

en: Flash fired
bs: Fleš okinut

en: Yes
bs: Da

en: Strobe return light not detected
bs: Strob povratno svjetlo nije detektovano

en: Without strobe
bs: Bez stroba

en: Strobe return light detected
bs: Detektovan odbljesak blica

en: With strobe
bs: Sa strobe

en: Flash fired, compulsory flash mode
bs: Fleš okinut, obavezan fleš mod

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
bs: Fleš okinut, obavezan fleš mod, povratno svjetlo nije detektovano

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
bs: Fleš okinut, obavezan fleš način, povratno svjetlo detektovano

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
bs: Fleš nije okinuo, obavezan fleš način

en: Flash did not fire, auto mode
bs: Fleš nije okinuo, automatski način

en: Flash fired, auto mode
bs: Fleš okinut, automatski način

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
bs: Fleš okinut, automatski način, povratno svjetlo nije detektovano

en: Flash fired, auto mode, return light detected
bs: Fleš okinut, povratno svjetlo detektovano

en: No flash function
bs: Nema blic

en: Flash fired, red-eye reduction mode
bs: Fleš okinut, redukcija efekta crvenih očiju uključena

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
bs: Fleš okinut, redukcija efekta crvenih očiju uključena, povratno svjetlo nije detektovano

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
bs: Fleš okinut, redukcija efekta crvenih očiju uključena, povratno svjetlo detektovano

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
bs: Fleš okinut, obavezan fleš način, redukcija efekta crvenih očiju uključena

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
bs: Fleš okinut, obavezan fleš način, redukcija efekta crvenih očiju uključena, povratno svjetlo nije detektovano

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
bs: Fleš okinut, obavezan fleš način, uključena redukcija efekta crvenih očiju, povratno svjetlo detektovano

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
bs: Fleš nije okinuo, automatski način, uključena redukcija efekta crvenih očiju

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
bs: Fleš je okinuo, automatski način, uključena redukcija efekta crvenih očiju

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
bs: Fleš je okinuo, automatski način, povratno svjetlo nije detektovano, redukcija efekta crvenih očiju uključena

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
bs: Fleš je okinuo, automatski način, povratno svjetlo nije detektovano, redukcija efekta crvenih očiju uključena

en: Close view
bs: Pogleda izbliza

en: Distant view
bs: Udaljen pogled

en: Distant
bs: Udaljeno

en: Uncalibrated
bs: Nepodešeno

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
bs: Neispravna veličina unosa (%i, traži se %li x %i).

en: Unsupported UNICODE string
bs: Nepodržan UNICODE string

en: Unsupported JIS string
bs: Nepodržan JIS string

en: Byte at position %i: 0x%02x
bs: Bajt na poziciji %i: 0x%02x

en: Unknown Exif Version
bs: Nepoznata verzija Exif

en: Exif Version %d.%d
bs: Exif verzija %d.%d

en: FlashPix Version 1.0
bs: FlashPix verzija 1.0

en: FlashPix Version 1.01
bs: FlashPix verzija 1.01

en: Unknown FlashPix Version
bs: Nepoznata verzija FlashPix

en: [None]
bs: [Ništa]

en: (Photographer)
bs: (Fotograf)

en: (Editor)
bs: (Urednik)

en:  (35 equivalent: %d mm)
bs:  (35 odgovara: %d mm)

en: Internal error (unknown value %i)
bs: Unutrašnja greška (nepoznata vrijednost %i)

en: Reserved
bs: Rezervisano

en: Directly photographed
bs: Direktno fotografirano

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
bs: U okviru razdaljine %i of (x,y) = (%i,%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
bs: U okviru pravougaonika (širina %i, visina %i) oko (x,y) = (%i,%i)

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
bs: Neočekivan broj elemena (%li, traži se 2, 3, ili 4).

en: Sea level
bs: Nivo mora

en: Sea level reference
bs: Referenca u odnosu na nivo mora

en: Unknown value %i
bs: Nepoznata vrijednost %i

en: Undefined
bs: Neodređeno

en: The file '%s' could not be opened.
bs: Ne može da se otvori datoteku  '%s'.

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
bs: Proslijeđeni podaci ne sadrže EXIF podatke.

en: Debugging information
bs: Debag informacija

en: Debugging information is available.
bs: Nije dostupna informacija o debagovanju.

en: Not enough memory
bs: Nema dovoljno memorije

en: The system cannot provide enough memory.
bs: Sistem ne može da obezbijedi dovoljno memorije.

en: Corrupt data
bs: Oštećeni podaci

en: The data provided does not follow the specification.
bs: Proslijeđeni podaci nisu u skladu sa tehničkim podacima.

en: GPS Tag Version
bs: GPS oznaka verzije

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
bs: Označava verziju od <GPSInfoIFD>. Ovo je verzija 2.0.0.0. Ova etiketa je obavezna kad je prisutna etiketa <GPSInfo>. (Primjedba: Etiketa <GPSVersionID> se izražava u bajtovima, za razliku od etikete <ExifVersion>.Ako je verzija 2.0.0.0, vrijednost etikete je 02000000.H).

en: Interoperability Index
bs: Indeks interoperabilnosti

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
bs: Naznačasva identifikaciju interoperabilnog pravila. Koristite "R98" za naznačavanje ExifR98 pravila. Koriste se četiri bajta uključujući i terminacioni kod (NULL). Pogledajte zasebno poglavlje za preporučena pravila interoperabilnosti Exif standarda (ExifR98) za ostale oznake.

en: North or South Latitude
bs: Sjeverna ili južna geografska dužina

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
bs: Označava sjevernu ili južnu geogr. širinu. ASCII slovo 'N' označava sjevernu, a 'S' južnu širinu..

en: Interoperability Version
bs: Interoperabilna verzija

en: Latitude
bs: Geografska širina

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
bs: Označava geogr. širinu. Ona se mjeri u stepenima, minutima i sekundama i zapisuje u racionalnim brojevima. Ako su izraženi i stepeni, minuti i sekunde, koristi se oblik dd/1,mm/1,ss/1. Ako je izraženo samo u stepenima i minutima, i minuti su, recimo, izraženi u dvije decimale, oblik je dd/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
bs: Istočna ili zapadna geogr. dužina

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
bs: Označava istočnu ili zapadnu geogr. dužinu.  ASCII slovo 'E' je za istočnu, a 'W' za zapadnu dužinu.

en: Longitude
bs: Geografska dužina

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
bs: Označava geogr. dužinu. Ona se mjeri u stepenima, minutima i sekundama i zapisuje u racionalnim brojevima. Ako su izraženi i stepeni, minuti i sekunde, koristi se oblik dd/1,mm/1,ss/1. Ako je izraženo samo u stepenima i minutima, i minuti su, recimo, izraženi u dvije decimale, oblik je dd/1,mmmm/100,0/1.

en: Altitude Reference
bs: Refer

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the GPSAltitude tag. The reference unit is meters. Note that this tag is BYTE type, unlike other reference tags.
bs: Označava visinu u odnosu na obilježivač visine. Ako se mjeri u odnosu na nivo mora, i visina je iznad nivoa mora, postavlja se 0. Ako je visina ispod nivoa mora, postavlja se 1 i na visinu se gleda kao na apsolutnu vrijednost u etiketi GPSAltitude. Jedinica su metri. Ova etiketa je tipa BYTE, za razliku od drugih etiketa upućivača.

en: Altitude
bs: Visina

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
bs: Označava visinu u odnosu na upućivač u GPSAltitudeRef. Visina se izražava kao racionalni broj. Jedinica su metri.

en: GPS Time (Atomic Clock)
bs: GPS Vrijeme(Atomski sat)

en: Indicates the time as UTC (Coordinated Universal Time). TimeStamp is expressed as three RATIONAL values giving the hour, minute, and second.
bs: Pokazuje vrijeme kao UTC(Koordinirano univerzalno vrijeme). Oznaka vremena je izražena kao tri racionalne vrijednosti koje predstavljaju sate, minute i sekunde.

en: GPS Satellites
bs: GPS Sateliti

en: Indicates the GPS satellites used for measurements. This tag can be used to describe the number of satellites, their ID number, angle of elevation, azimuth, SNR and other information in ASCII notation. The format is not specified. If the GPS receiver is incapable of taking measurements, value of the tag shall be set to NULL.
bs: Pokazuje GPS satelite korištene radi mjerenja. Ova oznaka može biti korištena da opiše broj satelita, njihove identifikacione brojeve, kut elevacije, azimut, SNR i druge informacije u ASCII notaciji. Format nije specificiran. Ako je GPS  prijemnik nesposoban za mjerenje, vrijednost oznake će biti postavljena na NULL.

en: GPS Receiver Status
bs: GPS prijemni status

en: Indicates the status of the GPS receiver when the image is recorded. 'A' means measurement is in progress, and 'V' means the measurement is Interoperability.
bs: Pokazuje status GPS prijemnika kada je slika snimljena. 'A' znači mjerenje je u tijeku, a 'V' znači da je mjerenje interoperabilno.

en: GPS Measurement Mode
bs: GPS način mjerenja

en: Indicates the GPS measurement mode. '2' means two-dimensional measurement and '3' means three-dimensional measurement is in progress.
bs: Pokazuje GPS način mjerenja. '2' znali dvodimenzionalna mjerenja, a '3' znači trodimenzionalna mjerenja su u tijeku.

en: Measurement Precision
bs: Preciznost mjerenja

en: Indicates the GPS DOP (data degree of precision). An HDOP value is written during two-dimensional measurement, and PDOP during three-dimensional measurement.
bs: Pokazuje GPS  DOP (stupanj preciznosti podataka). HDOP  vrijednost je spremljena tijekom dvodimenzionalnih mjerenja, a PDOP tijekom trodimenzionalnih mjerenja.

en: Speed Unit
bs: Jedinica brzine

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
bs: Pokazuje jedinicu korištenu da se izrazi brzina pokretanja GPS  prijemnika. 'K', 'M' i 'N' predstavljaju kilometre na sat, milje na sat i čvorove.

en: Speed of GPS Receiver
bs: Brzina GPS prijemnika

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
bs: Pokazuje brzinu kretanja GPS prijemnika

en: Reference for direction of movement
bs: Referentna vrijednost za smjer kretanja

en: Indicates the reference for giving the direction of GPS receiver movement. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
bs: Pokazuje referentnu vrijednost za zadavanje smjera kretanja GPS prijemniku. 'T' označava pravi smjer i 'M' magnetni smjer.

en: Direction of Movement
bs: Smjer kretanja

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
bs: Pokazuje smjer kretanja GPS  prijemnika. Raspon vrijednosti je od 0.00 do 359.99

en: GPS Image Direction Reference
bs: Referentna vrijednost za smjer GPS slike

en: Indicates the reference for giving the direction of the image when it is captured. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
bs: Pokazuje referentnu vrijednost za zadavanje smjera slike kada je uslikana. 'T' označava pravi smjer, a 'M' magnetni smjer.

en: GPS Image Direction
bs: GPS pravac slike

en: Indicates the direction of the image when it was captured. The range of values is from 0.00 to 359.99.
bs: Pokazuje smjer slike kada je uslikana. Raspon vrijednosti je od 0.00 do 359.99

en: Geodetic Survey Data Used
bs: Podaci geodetskih istraživanja korišteni

en: Indicates the geodetic survey data used by the GPS receiver. If the survey data is restricted to Japan, the value of this tag is 'TOKYO' or 'WGS-84'. If a GPS Info tag is recorded, it is strongly recommended that this tag be recorded.
bs: Pokazuje da su podaci geodetskih istraživanja korišteni u GPS prijemniku. Ako su podaci istraživanja ograničeni na Japan, vrijednost ove oznaka je 'TOKYO' ili 'WGS-84'. Ako je GPS info oznaka snimljena, preporučuje se da se ova oznaka snimi.

en: Reference For Latitude of Destination
bs: Referentna vrijednost za geografsku širinu destinacije

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
bs: Pokazuje da li je geografska širina destinacijske tačke sjevernas ili južna. ASCII vrijednost 'N' pokazuje sjevernu geografsku širinu, a 'S' južnu geografsku širinu.

en: Latitude of Destination
bs: Geografska širina odredišta

en: Indicates the latitude of the destination point. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If latitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be dd/1,mmmm/100,0/1.
bs: Pokazuje geografsku širinu destinacijske tačke. Geografska širina je izražena kao tri racionalne vrijednosti koje predstavljaju stepene, minute i sekunde, respektivno. Ako je geografskas širina izražena u stepenima, minutama i sekundama, tipični format bi bio dd/1.mm/1.ss/1. Kad su stepeni i minute korištene i, na primjer, frakcije u minutama su dane do dva decimalna mjesta, format bi bio dd/1.mmmmm/100,0/1.

en: Reference for Longitude of Destination
bs: Referentna vrijednost za geografsku dužinu

en: Indicates whether the longitude of the destination point is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
bs: Pokazuje da li je geografska dužina destinacijske tačke istočna ili zapadna. ASCII 'E' pokazuje istočnu geografsku dužinu, a 'W' zapadnu.

en: Longitude of Destination
bs: Geografska dužina odredišta

en: Indicates the longitude of the destination point. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If longitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be ddd/1,mmmm/100,0/1.
bs: Pokazuje geografsku dužinu destinacijske tačke. Geografska dužina je izražena kao tri racionalne vrijednosti koje predstavljaju stepene, minute i sekunde, respektivno. Ako je geografska dužina izražena u stepenima, minutama i sekundama, tipični format bi bio ddd/1,mm/1,ss/1. Kadas su stepeni i minute korištene i, na primjer, frakcije minuta su dane sa dva decimalna mjesta, format će biti ddd/1,mmmm/100,0/1.

en: Reference for Bearing of Destination
bs: Referentna vrijednost za smjer destinacije.

en: Indicates the reference used for giving the bearing to the destination point. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
bs: Pokazuje referentnu vrijednost za zadavanje smjera destinacijskoj tački. 'T' označava pravi smjer, a 'M' magnetni smjer.

en: Bearing of Destination
bs: Smjer destinacije

en: Indicates the bearing to the destination point. The range of values is from 0.00 to 359.99.
bs: Pokazuje smjer destinacije. Raspon vrijednosti je od 0.00 do 359.99.

en: Reference for Distance to Destination
bs: Referentna vrijednost za udaljenost od destinacije

en: Distance to Destination
bs: Udaljenost do destinacije

en: Indicates the distance to the destination point.
bs: Pokazuje udaljenost do destinacije

en: Name of GPS Processing Method
bs: Ime GPS procesorske metode

en: A character string recording the name of the method used for location finding. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the method. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
bs: String karaktera koji snima ime metode korištene za nalaženje lokacije. Prvi bajt predstavlja tip kodiranja karakteras koji je korišten, i ovo je praćeno imenom metode. Budući da tip nije ASCII, NULL završetak nije neophodan

en: Name of GPS Area
bs: Ime GPS područja

en: A character string recording the name of the GPS area. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the GPS area. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
bs: String znakova koji sprema ime GPD područja. Prvi bajt označava znakovni kod koji je korišten, a ovo je praćeno imenom GPS područja. Budući da tip nije ASCII, NULL terminacija nije neophodna.

en: GPS Date
bs: GPS datum

en: A character string recording date and time information relative to UTC (Coordinated Universal Time). The format is "YYYY:MM:DD". The length of the string is 11 bytes including NULL.
bs: String znakova koji sprema datum i vrijeme relativno u odnosu na UTC. Format je "YYYY:MM:DD". Dužina stringa je 11 bajta uključujući NULL.

en: GPS Differential Correction
bs: GPS diferencijalna korekcija

en: Indicates whether differential correction is applied to the GPS receiver.
bs: Ukazivanje na bilo koju drukčiju ispravku koja je korištena na GPS prijemnik

en: New Subfile Type
bs: Nova podvrsta datoteke

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
bs: Opšta naznaka vrste podataka koja se nalazi u ovom poddatoteci.

en: Image Width
bs: Širina slike

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
bs: Broj kolona u podacima slike, jednak broju piksela po redu. U JPEG sažetim podacima, JPEG etiketa se koristi umjesto ove etikete.

en: Image Length
bs: Dužina slike

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
bs: Broj redova podataka slike. U JPEG sažetim podacima, JPEG etiketa se koristi umjesto ove etikete.

en: Bits per Sample
bs: Bitova po uzorku

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
bs: Broj bita po sastavnom djelu slike. U ovom stanardu svaki dio slike ima 8 bita, tako da je vrijednost etikete 8. Pogledajte <SamplesPerPixel>. Kod JPEG sažimanja, JPEG obeliživač se koristi umjesto ove etikete.

en: Compression
bs: Sažimanje

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
bs: Šema sažimanja koja se koristi za podatke slike. Ako je glavna slika JPEG sažeta, oznaka nije neophodna i izostavljena je. Kada sličice za pregled koriste JPEG sažimanje, vrijednost etikete je 6.

en: Photometric Interpretation
bs: Fotometrijsko predstavljanje

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
bs: Sastav piksela. Kod JPEG sažetih podataka, JPEG obilježivač se koristi umjesto ove etikete.

en: Fill Order
bs: Redoslijed ispunjavanja

en: Document Name
bs: Ime dokumenta

en: Image Description
bs: Opis slike

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
bs: String slova kojim se zadaje naslov slike. To može biti primjedba kao što je "1988 izlet firme" ili bilo šta. Ne mogu da se koriste slova od 2 bajta. Ako je potrebno da se oni koriste, kuca se u Exif Private etiketi <UserComment>.

en: Manufacturer
bs: Proizvođač

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
bs: Proizvođač opreme za slikanje. To je proizvođač DSC, skenera, video digitajzer ili druge opreme koja se koristi za stvaranje slika. Ako je polje prazno, smatra se da je nepoznato.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
bs: Ime modela ili broj modela opreme. To je ime modela ili broj DSC, skenera, video digitajzer ili druge opreme koja se koristi za stvaranje slika. Ako je polje prazno, smatra se da je nepoznato.

en: Strip Offsets
bs: Štampane trake

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <RowsPerStrip> and <StripByteCounts>.
bs: Za svaku traku, bajtska štampa te trake. Preporučljivo je da se unese vrijednost manja od 64 kilobajta. Kod JPEG sažetih podataka, oznaka nije neophodna i izostavljena je. Pogledajte i <RowsPerStrip> i <StripByteCounts>

en: Orientation
bs: Položaj

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
bs: Položaj slike u smislu redova i kolona.

en: Samples per Pixel
bs: Uzoraka po pikselu

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
bs: Broj sastavnih dijelova po pikselu. Pošto se standard odnosi na RGB i YCbCr slike, vrijednost etikete je 3. Kod JPEG sažetih podataka, JPEG obilježivač se koristi umjesto ove etikete.

en: Rows per Strip
bs: Redova po traci

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
bs: Broj redova po traci. Broj redova u slici koja je izdeljena na trake. Kod JPEG sažetih podataka, oznaka nije neophodna i izostavljena je. Pogledajte i <StripOffsets> i <StripByteCounts>

en: Strip Byte Count
bs: Broj bajtova na traci

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
bs: Ukupan broj bajtova za svaku traku. Kod JPEG sažetih podataka, oznaka nije neophodna i izostavljena je.

en: X-Resolution
bs: X-Rezolucija

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
bs: Broj piksela po <ResolutionUnit> u <ImageWidth> pravcu. Ako je nepoznata rezolucija, 72 [dpi] je postavljeno.

en: Y-Resolution
bs: Y-Rezolucija

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
bs: Broj piksela po <ResolutionUnit> u <ImageWidth> pravcu. Postavlja se ista vrijednost kao u <XResolution>.

en: Planar Configuration
bs: Raspored Planara

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
bs: Naznačava da li će komponente tačaka biti zapisane u ravnom ili raštrkanom obliku. U JPEG kompresovanim datotekama biće korišćen JPEG marker umjesto ove oznake. Ako ovo polje ne postoji, koristi se TIFF vrijednosti 1 (raštrkano).

en: Resolution Unit
bs: Jedinica rezolucije

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
bs: Jedinica za mjerenje <XResolution> i <YResolution>. Ista jedinica se koristi za <XResolution> i <YResolution>. Ako je nepoznata rezolucija slike, postavlja se 2 (inča).

en: Transfer Function
bs: Funkcija prijenosa

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
bs: Funkcija prijenosa za sliku, opisana u tabularnom stilu. Obično ova oznaka niej neophodna, obzirom da je paleta boja označena pomoću <ColorSpace>.

en: Software
bs: Softver

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
bs: Ova etiketa pamti ime i verziju softvera ili firmvera foto-aparata ili ulaznog uređaja koji je napravio sliku. Oblik unosa nije preciziran, ali je preporučljivo da bude slično primjeru koji je prikazan dolje. Ako se polje ostavi prazno, smatra se da je nepoznato.

en: Date and Time
bs: Datum i vrijeme

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
bs: Vrijeme i datum slikanja fotografije. U ovom standardu (EXIF-2.1) to je datum i vrijeme izmjene datoteke.

en: Artist
bs: Umjetnik

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
bs: Ova etiketa pamti ime vlasnika aparata, fotografa ili onog koji je napravio sliku. Oblik unosa nije preciziran, ali je preporučljivo da informacija bude unijeta kao što je primjer koji je prikazan dolje. Ako se polje ostavi prazno, smatra se da je nepoznato.

en: White Point
bs: Bela tačka

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
bs: Kromacititet bijele tačke slike. Normalno, ovaj tag nije neophodan, budući da je prostor boje specificiran u tagu za prostor boju (<ColorSpace>).

en: Primary Chromaticities
bs: Glavna nijansiranost

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
bs: Kromacititet tri primarne boje slike. Normalno, ovaj tag nije neophodan, budući da je prostor boje specificiran u tagu za prostor boju (<ColorSpace>).

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
bs: Određeno od strane Adobe korporacije za omogićavanje TIFF Trees u okviru TIFF datoteke.

en: Transfer Range
bs: Domet prijenosa

en: JPEG Interchange Format
bs: JPEG format

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
bs: Raspon prema startnom bajtu (SOI) JPEG kompresovanog umanjenog prikaza slike. Ovo se ne koristi kao primarni podatak JPEG slike.

en: JPEG Interchange Format Length
bs: JPEG format dužine

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
bs: Broj batova JPEG kompresovanog umanjenog prikaza slike. Ovo se ne koristi kao primarni podatak JPEG slike. JPEG umanjeni prikazi se ne dijele, ali su zapisani kao kontinualni JPEG tokovi bitova počev od SOI do EOI. Appn i COM markeri ne treba da se zapisuju. Kompresovani umanjeni prikazi slika moraju biti zapisani u ne više od 64 kilobajtova, uključujući i sve postale podatke koji se zapisuju u APP1.

en: YCbCr Coefficients
bs: YCbCr koeficijenti

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here the value given in "Color Space Guidelines", is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability this condition.
bs: Koeficijenti matrice za transformaciju iz RGB u YCbCr podataka slike. Nema podrazumijevane vrijednosti; ali ovdje je vrijednost zadana u "Color Space Guidelines", korištena kao podrazumijevana. Prostor boje je deklariran u tagu prostora boje, sa podrazumijevanom vrijednošću koja daje optimalne karakteristike slike u ovim uslovima.

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
bs: Odnos uzoraka dijelova hromiranja u odnosu na jačinu osvjetljenja. Kod JPEG sažetih podataka, JPEG obilježivač se koristi umjesto ove etikete.

en: YCbCr Positioning
bs: YCbCr položaj

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended in this standard that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
bs: Pozicija komponenti boja u relaciji sa komponentama osvjetljenja. Ovo polje je dizajnirano samo za JPEG kompresovane podatke ili nekompresovane YCbCr podatke. Podrazumevano za TIFF je 1 (centrirano), ali kada je Y:Cb:Cr = 4:2:2 preporučljivo je u ovom standardu da 2 (co-sited) bude korišćeno za zapis podataka, kako bi se poboljšao kvalitet slike kada se gleda na TV sistemima. Kada ovo polje ne postoji, čitalac će koristiti podrazumevano za TIFF. U slučaju kada je Y:Cb:Cr = 4:2:0, preporučen je podrazumevano za TIFF (centrirano). Ako čitač nema podršku za obje vrste <YCbCrPositioning>, trebalo bi da prati podrazumevano za TIFF bez obzira na vrijednost u ovom polju. Preporučljivo je da čitači butu sposobni i za centrirano i za co-sited pozicioniranje.

en: Reference Black/White
bs: Referentni nivo crno/bele

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability these conditions.
bs: Referentna vrijednost crnila i referentna vrijednost bjelila. Za TIFF se ništa ne podrazumijeva, ali sljedeće vrijednosti su date kao podrazumijevane. Paleta boja je deklarisana u informacionoj oznaci za paletu boja, a podrazumijevane vrijednosti su one koje daju optimalne karakteristike slike.

en: XML Packet
bs: XML skup

en: XMP Metadata
bs: XMP metapodaci

en: CFA Pattern
bs: CFA šablon

en: Indicates the color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
bs: Naznačava geometrijski šablon niza filtera boja (CFA) senzora slike kada se koristi senzor opsega boja na jednom čipu. Nema uticaja na sve metode senzora.

en: Battery Level
bs: Stanje baterije

en: Copyright information. In this standard the tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., "Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.". In this standard the field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code (see example 2). When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given (see example 3). When the field is left blank, it is treated as unknown.
bs: Informacije o autorskim pravima. U ovom standardu, oznaka se koristi da naznači autorska prava fotografa i uređivača. Radi se o obavještenju o osobi ili organizaciji koja drži autorska prava. Interoperabilni izkaz autorskih prava sa datumom i pravima bi trebalo da bude napisan u ovom polju; npr. „Autorska prava, Pera Perić, 20xx god. Sva prava zadržana.“ U ovom standardu, polje takođe naznačava autorska prava i fotografa i uređivača. Kada se te dvije osobe i njihova autorska prava razlikuju, najprije se navodi fotograf, pa uređivač, razdvojeni NULL karakterom (u ovom slučaju, obzirom da se polje završava tim karakterom, biće ih dva) (pogledajte primjer 1). Kada se navodi samo fotograf, završava se NULL karakterom (pogledajte primjer 2). Kada se navodi samo uređivač, onda se dio namijenjen za fotografa sastoji od beline iza koje se nalazi NULL karakter, pa zatim ide dio o autorskim pravima uređivača (pogledajte primjer 3). Kada je polje prazno, smatra se da autorska prava nisu poznata.

en: Exposure time, given in seconds (sec).
bs: Vrijeme osvjetljenja u sekundama (sec).

en: The F number.
bs: F broj.

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF. ordinarily, however, it does not contain image data as in the case of TIFF.
bs: Pokazivač na Exif IFD. Interopeabilnosti radi, Exif IFD imaju istu strukturu kao kod IFD-a navedenog u TIFF-u, ali ne sadrži podatke slike  kao u slučaju TIFF-a.

en: Exposure Program
bs: Program ekspozicije

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
bs: Programska klasa koju aparat koristi da podesi osvjetljenje kada slika.

en: Spectral Sensitivity
bs: Spektralna osjetljivost

en: Indicates the spectral sensitivity of each channel of the camera used. The tag value is an ASCII string compatible with the standard developed by the ASTM Technical Committee.
bs: Označava spektralnu osjetljivost svakog kanala koji je aparat koristio. Vrijednost etikete je ASCII string koje je u skladu sa standardnom koji je razvio ASTM tehnčki komitet.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
bs: Pokazivač na GPS Info IFD. Interoperabilna struktura GPS Info IFD-a kao kod Exif IFD ali ne sadrži podatke slike.

en: ISO Speed Ratings
bs: Stopa ISO brzine

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
bs: Označava ISO brzinu i ISO obim aparata ili ulaznog uređaja kao što je precizirano u ISO 12232.

en: Opto-Electronic Conversion Function
bs: Opto-elektroničke pretvorbe funkcija

en: Indicates the Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
bs: Pokazuje opto-elektroničku funkciju konvercije (OECF) specificiranu u  ISO 14524. <OECF> je odnos između optimalnog ulaza kamere i vrijednosti slike.

en: Time Zone Offset
bs: Pomak vremenske zone

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
bs: Enkodira vremensku zonu kamere relativno u odnosu na GMT.

en: Exif Version
bs: Exif verzija

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
bs: Verzija ovog standarda je podržana. Nepostojanje ovog polja je odstupanje od prilagođenosti ovom standardu.

en: Date and Time (Original)
bs: Datum i vrijeme (originalno)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
bs: Datum i vrijeme pravljenja prvobitne fotografije. Za digitalne aparate pamte se datum i vrijeme stvaranja slike.

en: Date and Time (Digitized)
bs: Datum i vrijeme (digitalizirano)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
bs: Datum i vrijeme kada je slika pohranjena kao digitalni podatak

en: Components Configuration
bs: Postavke komponenti

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <PhotometricInterpretation> tag. However, since <PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
bs: Informacije specifične za kompresovane podatke. Kanali svake komponente su uređeni od prve komponente do četvrte. Za nekompresovane podatke, uređivanje je dato u oznaci <PhotometricInterpretation>. U svakom slučaju, obzirom da <PhotometricInterpretation> može jednino da izrazi redoslijed Y, Cb i Cr, ova oznaka je obezbeđena kada kompresovani podaci koriste komponente drugacije od Y, Cb, i Cr i da bi se obezbijedila podrška za druge sekvence.

en: Compressed Bits per Pixel
bs: Sažeti biti po pikselu

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
bs: Informacije vezane za sažete podatke. Mod za sažimanje koji se koristi za sažimanje slika se mjeri u jedinici bitovi po pikselu.

en: Shutter Speed
bs: Brzina zatvaranja

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
bs: Brzina zatvarača. Jedinica je u  APEX (Additive System of Photographic Exposure) podešavanju.

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
bs: Otvor sočiva. Jedinica je u APEX vrijednosti.

en: Brightness
bs: Svjetlina

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
bs: Vrijednost svjetline. Jedinica je vrijednost APEX-a. Obično je u opsegu -99.99 to 99.99.

en: Exposure Bias
bs: Osvjetljenje kosine

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
bs: Pretpostavka osvjetljenja. Jedinica je vrijednost APEX-a. Obično je u opsegu -99.99 to 99.99.

en: Maximum Aperture Value
bs: Maksimalna vrijednost otvaranja

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
bs: Najmanji broj F sočiva. Jedinica je vrijednost APEX-a. Obično je u opsegu 00.00 to 99.99, ali nije ograničena u ovom opsegu.

en: Subject Distance
bs: Udaljenost subjekta

en: The distance to the subject, given in meters.
bs: Udaljenost subjekta u metrima.

en: The metering mode.
bs: Mod za mjerenje.

en: Light Source
bs: Izvor svjetla

en: The kind of light source.
bs: Vrsta izvora

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
bs: Ova etiketa se popuni kada se fotografiše uz pomoć elektronskog blica (stroba).

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
bs: Stvarna žižna daljina sočiva u mm. Nema pretvaranja za žižnu daljinu 35 mm filmske kamere.

en: Subject Area
bs: Oblast subjekta

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
bs: Ova etiketa označava položaj i mjesto glavnog subjekta na sveobuhvatnoj slici.

en: TIFF/EP Standard ID
bs: TIFF/EP standardni ID

en: Maker Note
bs: Beleška autora

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
bs: Etiketa za prizvođača Exif u kojoj smešta željene informacije. Sadržaj zavisi od proizvođača.

en: User Comment
bs: Beleška korisnika

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <ImageDescription>, and without the character code limitations of the <ImageDescription> tag. The character code used in the <UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL ("00.h"). ID codes are assigned by means of registration. The designation method and references for each character code are defined in the specification. The value of CountN is determined based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all "NULL" ("00.H"). An Exif reader that reads the <UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <UserComment> tag. When a <UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
bs: Tag za exif korisnike da mogu pista ključne riječi u komentarima na slici pored onih u <ImageDescription>, i bez ograničenja koda znakova u <ImageDescription> tagu. Kod znakova korišten u <UserComment> tagu je identificiran na osnovu ID koda u fiksom 8-bajtnom području na strartu taga područja podataka. Nekorišteni dio područja je popunjen sa NULL (00.h"). Id kodovi su dodijeljeni  od sredstava registracije. Metode oznake i reference za svaki kod znakova su definirani u specifikaciji. Vrijednost CountN je određena na osnovu 8 bajta u području koda znakova i brojeva bajta u dijelu za korisnički komentar. Budući da TYPE nije ASCII, NULL termincija nije neophodna. ID kod za <UserComment> područje može biti definiran kod kao JIS ili ASCII, a može i biti nedefiniran. Nedefiniran ime je UndefinedText, i ID kod je popunjen sa 8 bajta "NULL" ("00.H"). Jedan exif čitač koji čita <UserComment> tag mora imati funkciju za određivanje ID koda. Ova funkcija nije neophodna u exif čitačima koji ne koriste <UserComment> tag. Kada je <UserComment> područje ostavljeno sa strane, preporučeno je da ID kod bude ASCII i da korisnički komentari koji slijede budu popunjeni sa praznim znakovima [20.H].

en: Sub-second Time
bs: Sub-second vrijeme

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
bs: Etiketa koja pamti djeliće sekunde za etiketu <DateTime>.

en: Sub-second Time (Original)
bs: Sub-second Vrijeme(Original)

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
bs: Etiketa koja pamti djeliće sekunde za etiketu <DateTimeOriginal>.

en: Sub-second Time (Digitized)
bs: Sub-second Vrijeme(Digitized)

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
bs: Etiketa koja pamti djeliće sekunde za etiketu <DateTimeDigitized>.

en: XP Title
bs: XP naslov

en: A character string giving the title of the image, encoded in UTF-16LE.
bs: String znakova koji daje naziv slike, enkodiran u UTF-16LE.

en: XP Comment
bs: XP primjedba

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
bs: String znakova koji sadrži komentar o slici, enkodiran u UTF-16LE.

en: XP Author
bs: XP autor

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
bs: String znakova koji sadrži ime kreatora slike, enkodiran u UTF-16LE.

en: XP Keywords
bs: XP ključne riječi

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
bs: String znakova koji sadrži ključne riječi koje opisuju sliku, enkodiran u UTF.16LE.

en: XP Subject
bs: XP subjekat

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
bs: String znakova koji daje subjekt slike, enkodiran u UTF-16LE.

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
bs: Format FlashPix verzije podržan od FPXR datoteke.

en: Color Space
bs: Paleta boja

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB (=1) is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated (=FFFF.H) is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
bs: Oznaka informacije palete boja je uvijek sačuvana kao navodnik palete boja. Normalno se sRGB (=1) koristi da definiše paletu boja zasnovanu na stanju i okruženju „PC“ računara. Ako se koristi paleta boja drugačija od sRGB, postavlja se Uncalibrated (=FFFF.H) - nekalibrisan. Podaci slike sačuvane kao Uncalibrated mogu se tretirati kao sRGB kada se konvertuju u FlashPix.

en: Pixel X Dimension
bs: Piksel X dimenzija

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
bs: Informacije specifične za kompresovane podatke. Kada se zapisuje kompresovani fajl, ispravna širina smislene slike mora biti zapisana u ovoj oznaci, bez obzira na to da li postoje poravnjavajući podaci ili marker restarta. Ova oznaka ne bi trebalo da se nalazi u nekompresovanom fajlu.

en: Pixel Y Dimension
bs: Piksel Y dimenzija

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
bs: Informacije specifične za kompresovane podatke. Kada je kompresovana datotka snimljena, validna veličina slike mora biti spremljena u ovom tagu, bilo tu ili ne podataka u poravnanju ili restart markera. Ovaj tag ne bi trebao postojati u nekompresovanoj datoteci. Budući da poravnanje podataka nije potrebno u vertikalnom smjeru, broj linija spremljenih u ovom tagu ustvari je isti kao i onaj spremljen u SOF.

en: Related Sound File
bs: Povezana audio datoteka.

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + '.' + 3 characters). The path is not recorded. Stipulations on audio and file naming conventions are defined in the specification. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. The mapping of Exif image files and audio files is done in any of three ways, [1], [2] and [3]. If multiple files are mapped to one file as in [2] or [3], the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. In the case of [3], for example, for the Exif image file "DSC00001.JPG" only  "SND00001.WAV" is given as the related Exif audio file. When there are three Exif audio files "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" and "SND00003.WAV", the Exif image file name for each of them, "DSC00001.JPG", is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
bs: Ovaj tag se koristi da spremi ime audio fajla povezanog sa podacima o slici. Jedina relaciona informacija spremljena je ovdje u imenu exif audio datoteke i ekstenziji (ASCII string koji se satoji od 8 znakova +, '.' + 3 znaka). Put nije spremljen. Odredbe za imenovanje audio i datoteka su definirane u specifikaciji. Kada se koristi ovaj tag, audio datoteke moraju biti snimljene u sukladnosti sa Exif audio formatom. Pisačima je također dozvoljeno da spreme podatke kao što su Audio unutar APP2 kao FlashPix ektenziju. Mapiranje Exif slikovnih datoteka i audio datoteka je urađeno na bilo koji od 3 načina, [1], [2] i  [3]. Ako je više datoteka mapirano u jednu kao u [2] ili [3], gornji format je korišten da spremi samo ime audio datoteke. Ako postoji više audio datoteka, prvi snimljeni fajl je vraćen. U slučaju [3], npr, za Exif sliku "DSC000001.JPG" samo "SND00001.WAV" je dan kao povezani audio fajl. Kada postoje 3 povezana audio fajla "SND00001.WAV", "SND000002.WAV" i "SND00003.WAV", Exif ime slike za svakog od njih je prikazano: "DSC00001.JPG". Kombiniranjem više relacionih informacija, raznolike mogučnosti reproduciranja su podržane. Metoda korištenja relacionih informacija je ostavljena implementaciji reprodukcije. Budući da je ova informacija string ASCII znakova, NULL je terminirana. Kada je ovaj tag korišten za mapiranje audio fajlova, relacija audio fajla u odnosu na sliku može također biti prikazana na kraju audio fajla.

en: Interoperability IFD Pointer
bs: IFD pokazivac interoprebilnosti

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
bs: Interoperabilni IFD je sastavljen od tagova koji spremaju informacije da osiguraju interoperabilnost i na njega pokazuje sljedeći tag lociran u Exif IFD. Interoperabilna struktura interoperabilnog IFD-a je ista kao i TIFF definirana IFD struktura, ali ne sadrći slikovne podatke karakteristično uspoređene sa normalnim TIFF IFD.

en: Flash Energy
bs: Stanje energije blica

en: Indicates the strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
bs: Označava vrijednost stroba (blica) kada je slika napravljena i mjeri se Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: Spatial Frequency Response
bs: Prostorni odgovor učestanosti

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
bs: Ovaj tag sprema tabelu frenkvencija kamere ili ulaznog uređaja u pravcu dužine, visine i dijagonalnog smjera slike, kao što je specificirano u ISO 12233.

en: Focal Plane X-Resolution
bs: X- rezolucija žarišne ravni,

en: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
bs: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction pir <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.

en: Focal Plane Y-Resolution
bs: Y- rezolucija žarišne ravni,

en: Indicates the number of pixels in the image height (V) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
bs: Pokazuje broj piksela u smjeru visine slike (V) po <FocalPlaneResolutionUnit> na žarišnoj ravni kamere.

en: Focal Plane Resolution Unit
bs: Jedinica rezolucije žižne ravni

en: Indicates the unit for measuring <FocalPlaneXResolution> and <FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <ResolutionUnit>.
bs: Označava jedinicu mjere za <FocalPlaneXResolution> i <FocalPlaneYResolution>. Ova vrijednost je ista kao kod <ResolutionUnit>.

en: Subject Location
bs: Položaj subjekata

en: Indicates the location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Rotation> tag. The first value indicates the X column number and the second indicates the Y row number.
bs: Označava položaj glavnog subjekta u prizoru. Vrijednost etikete predstavlja piksel na sredini od glavnog subjekta relativno od lijeve ivice, prije procesa okretanja u etiketi 'Okretanje'. Prva vrijednost označava broj X kolone, a druga   Y

en: Exposure Index
bs: Indeks ekspozicije

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
bs: Označava vrijednost osvjetljenja na aparatu ili ulaznom uređaju kada je uslikano.

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
bs: Označava tip senzora na aparatu ili ulaznom uređaju.

en: File Source
bs: Izvor datoteke

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
bs: Označava izvor fotografije. Ako je DSC uslikao fotografiju, vrijednost etikete mora uvijek biti 3, označavajući da je fotografija uslikana na DSC.

en: Scene Type
bs: Vrsta prizora

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
bs: Označava vrstu prizora. Ako je DSC uslikao fotografiju, vrijednost etikete mora uvijek biti 1, označavajući da je fotografija neposredno uslikana.

en: Custom Rendered
bs: Prilagođeno renderovanje

en: This tag indicates the use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
bs: Ovaj tag označava upotrebu specijalnog procesiranja na podacima slike, kao što je prevođenje na izlaz. Kada je specijalno procesiranje završeno, od čitača se očekuje da onesposobi ili minimizira bilo kakvo daljnje procesovanje.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
bs: Ovaj tag pokazuje mod izloženosti kada je slika bila snimana. U auto-bracketing modu, kamera snima seriju okvirova iste scene pod različitim postavkama izloženosti.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
bs: Ova etiketa označava vrijednost moda ravnoteže bele kada je uslikano.

en: Digital Zoom Ratio
bs: Odnos digitalno uvećanja

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
bs: Ova etiketa označava vrijednost digitalnog uvećanja kada je slikano. Vrijednost 0 označava da digitalno uvećanje nije korišćeno.

en: Focal Length in 35mm Film
bs: Žićna daljina u 35mm Filmu

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
bs: Ovaj tag pokazuje ekvivalenstu žarišnu dužinu pod pretpostavkom 35mm filmske kamere. Vrijednost 0 znači da je žarišna dužina nepoznata. Primijetite da se ovaj tag razlikuje od FocalLength taga.

en: Scene Capture Type
bs: Tip uslikane fotografije

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
bs: Ova etiketa označava vrstu prizora koja je uslikana. Može se koristiti da zapamti mod u kojem je slikano. Primijetite da se razlikuje od etikete tipa slike <SceneType>.

en: Gain Control
bs: Zadobij kontrolu

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
bs: Etiketa označava smjer obrade kontrasta koji je aparat primijenio kada je uslikao.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
bs: Etiketa označava smjer obrade zasićenja koji je aparat primijenio kada je uslikao.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
bs: Etiketa označava smjer obrade oštrine koja je aparat primijenio kada je uslikao.

en: Device Setting Description
bs: Djevice Setting Description

en: This tag indicates information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
bs: Etiketa označava uslove slikanja tog specifičnog foto-aparata. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.

en: Subject Distance Range
bs: Opseg udaljenosti subjekta

en: This tag indicates the distance to the subject.
bs: Ova etiketa označava udaljenost subjekta.

en: Image Unique ID
bs: Jedinstveni ID slike

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
bs: Etiketa jedinstveno obilježava svaku fotografiju. Pamti se kao ASCII string koji je jednak heksadecimalnoj bilježenju i stalne je dužine od 128 bitova.

en: Gamma
bs: Gama

en: Indicates the value of coefficient gamma.
bs: Pokazuje vrijednost koeficijenta game.

en: PRINT Image Matching
bs: ISPIŠI slaganje slike.

en: Related to Epson's PRINT Image Matching technology
bs: Vezano za Epsonovu PRINT Image Matching tehnologiju

en: Padding
bs: Popunjavanje

en: This tag reserves space that can be reclaimed later when additional metadata are added. New metadata can be written in place by replacing this tag with a smaller data element and using the reclaimed space to store the new or expanded metadata tags.
bs: Ovaj tag rezervira prostor koji može biti ponovno zauzet kasnije sa kada su dodatni metapodaci dodani. Novi metapodaci mogu biti pisani na mjestu zamjenjujući ovaj tag sa manjim elementom i koristeći ponovno zauzeti prostor da spreme nove ili proširene tagove metapodataka.

en: Softest
bs: Najmekše

en: Hardest
bs: Najtvrđe

en: Medium soft
bs: Srednje meko

en: Medium hard
bs: Srednje tvrdo

en: Film simulation mode
bs: Režim filmske simulacije

en: Incandescent
bs: Užareno

en: Medium high
bs: Srednje visoko

en: Medium low
bs: Srednje nisko

en: Original
bs: Izvorno

en: Natural photo
bs: Prirodna fotografija

en: Vibration reduction
bs: Smanjenje vibracije

en: Sunset
bs: Zalazak sunca

en: Museum
bs: Muzej

en: Party
bs: Žurka

en: Flower
bs: Cvijet

en: Text
bs: Tekst

en: NP & flash
bs: NP & bljesak

en: Aperture priority AE
bs: Prioritet AE otvaranja

en: Shutter priority AE
bs: Prioritet poklopca AE

en: F-Chrome
bs: F-Boja

en: No blur
bs: Bez zamagljenja

en: Blur warning
bs: Upozorenje - zamagljenje

en: Focus good
bs: Dobar fokus

en: Out of focus
bs: Van fokusa

en: AE good
bs: AE dobro

en: Over exposed
bs: Previše izloženo

en: Wide
bs: Širok

en: F1/Studio portrait
bs: F1/Studio portret

en: F1a/Professional portrait
bs: F1a/Profesionalni portret

en: F1b/Professional portrait
bs: F1b/Profesionalni portret

en: F1c/Professional portrait
bs: F1c/Profesionalni portret

en: Wide1 (230%)
bs: Široki1 (230%)

en: Wide2 (400%)
bs: Široki1 (400%)

en: Maker Note Version
bs: Verzija napomene proizvođaća

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
bs: Ovaj broj je jednistven i baziran na datumu proizvodnje.

en: Chromaticity Saturation
bs: Zasićenje kromaticiteta

en: Flash Firing Strength Compensation
bs: Kompenzacije jačine snage blica

en: Focusing Mode
bs: Usredotočeni način

en: Focus Point
bs: Žarišna tačka

en: Slow Synchro Mode
bs: Spori mod sinkronizacije

en: Picture Mode
bs: Režim slike

en: Continuous Taking
bs: Kontinualno snimanje

en: Continuous Sequence Number
bs: Kontinualne broj sekvence

en: FinePix Color
bs: FinePix bojeolor

en: Blur Check
bs: Provjera zamagljenja

en: Auto Focus Check
bs: Provjera auto fokusa

en: Auto Exposure Check
bs: Provjera auto izloženosti

en: Dynamic Range
bs: Dinamički raspon

en: Film Simulation Mode
bs: Mod simulacije filma

en: Dynamic Range Wide Mode
bs: Mod širokog dinamičkog raspona

en: Development Dynamic Range Wide Mode
bs: Mod razvijanja širokog dinamičkog raspona

en: Minimum Focal Length
bs: Minimalna žižna daljina

en: Maximum Focal Length
bs: Maksimalna žižna daljina

en: Maximum Aperture at Minimum Focal
bs: Maksimalni otvor na minimalnoj žarišnoj

en: Maximum Aperture at Maximum Focal
bs: Maksimalan otvor na maksimalnoj žarišnoj

en: Order Number
bs: Redni broj

en: Frame Number
bs: Broj kadra

en: Invalid format '%s', expected '%s' or '%s'.
bs: Nevažeći formt '%s', očekivano'%s' or '%s'.

en: AF non D lens
bs: AF non D leće

en: AF-D or AF-S lens
bs: AF-D ili AF-S leće

en: AF-D G lens
bs: AF-D G leće

en: AF-D VR lens
bs: AF-D VR leće

en: AF-D G VR lens
bs: AF-D G VR leće

en: Flash unit unknown
bs: Nepoznat blic

en: Flash is external
bs: Blic je spoljašnji

en: Flash is on camera
bs: Blic je na kameri

en: VGA basic
bs: VGA osnovni

en: VGA normal
bs: VGA normalni

en: VGA fine
bs: VGA fini

en: SXGA basic
bs: SXGA osnovni

en: SXGA normal
bs: SXGA normalni

en: SXGA fine
bs: SXGA fini

en: 2 Mpixel basic
bs: 2 Mpixel osnovni

en: 2 Mpixel normal
bs: 2 Mpixel normalni

en: 2 Mpixel fine
bs: 2 Mpixel fini

en: Color
bs: Boja

en: Bright+
bs: Svetlo+

en: Bright-
bs: Svetlo-

en: Contrast+
bs: Kontrast+

en: Contrast-
bs: Kontrast-

en: Preset
bs: Prepodešeno

en: Incandescence
bs: Usijanost

en: Fluorescence
bs: Fluroscentno

en: SpeedLight
bs: Brzina svjetlosti

en: No fisheye
bs: Nema ribljeg oka

en: Fisheye on
bs: Riblje oko uključeno

en: Normal, SQ
bs: Normalni, SQ

en: Normal, HQ
bs: Normalni, HQ

en: Normal, SHQ
bs: Normalni, SHQ

en: Normal, RAW
bs: Normalni, RAW

en: Normal, SQ1
bs: Normalni, SQ1

en: Normal, SQ2
bs: Normalni, SQ2

en: Normal, super high
bs: Normalni, super visoki

en: Normal, standard
bs: Normalni, standard

en: Fine, SQ
bs: Fini, SQ

en: Fine, HQ
bs: Fini, HQ

en: Fine, SHQ
bs: Fini, SHQ

en: Fine, RAW
bs: Fini, RAW

en: Fine, SQ1
bs: Fini, SQ1

en: Fine, SQ2
bs: Fini, SQ2

en: Fine, super high
bs: Fine, super visoki

en: Super fine, SQ
bs: Super fini, SQ

en: Super fine, HQ
bs: Super finie, HQ

en: Super fine, SHQ
bs: Super fini, SHQ

en: Super fine, RAW
bs: Super fini, RAW

en: Super fine, SQ1
bs: Super fini, SQ1

en: Super fine, SQ2
bs: Super fini, SQ2

en: Super fine, super high
bs: Super fini, super visoki

en: Super fine, high
bs: Super fini, visoki

en: No
bs: Ne

en: On (Preset)
bs: Uključeno (Preset)

en: Fill
bs: Popuni

en: Internal + external
bs: Interni + eksterni

en: Interlaced
bs: Prepleteno

en: Progressive
bs: Progresivno

en: Best
bs: Najbolje

en: Adjust exposure
bs: Prilagodi izloženost

en: Spot focus
bs: Tačka fokusa

en: Normal focus
bs: Normalni fokus

en: Record while down
bs: Snimaj dok je dolje

en: Press start, press stop
bs: Pritisni start, pritisni stop

en: User 1
bs: Korisnički 1

en: User 2
bs: Korisnički 2

en: Lamp
bs: Sijalica

en: 5 frames/sec
bs: 5 kadrova/s

en: 10 frames/sec
bs: 10 kadrova/s

en: 15 frames/sec
bs: 15 kadrova/s

en: 20 frames/sec
bs: 20 kadrova/s

en: Red Correction %f, blue Correction %f
bs: Crvena korekcija %f. plava korekcija  %f

en: No manual focus selection
bs: Nije izabrano ručno podešavanje žiže

en: %2.2f meters
bs: %2.2f metara

en: AF position: center
bs: AF pozicija: centar

en: AF position: top
bs: AF pozicija: vrh

en: AF position: bottom
bs: AF pozicija: dno

en: AF position: left
bs: AF pozicija: lijevo

en: AF position: right
bs: AF pozicija: desno

en: AF position: upper-left
bs: AF pozicija: gore-lijevo

en: AF position: upper-right
bs: AF pozicija: gore-desno

en: AF position: lower-left
bs: AF pozicija: dolje-lijevo

en: AF position: lower-right
bs: AF pozicija: dolje-desno

en: AF position: far left
bs: AF pozicija: daleko lijevo

en: AF position: far right
bs: AF pozicija: daleko desno

en: Unknown AF position
bs: Nepoznata AF pozicija

en: Internal error (unknown value %hi)
bs: Interna greška (nepoznata vrijednost %hi)

en: Unknown value %hi
bs: Nepoznata vrijednost %hi

en: Unknown %hu
bs: Nepoznato %hu

en: Fast
bs: Brzo

en: Automatic
bs: Automatsko

en: Manual: %liK
bs: Ručno: %liK

en: Manual: unknown
bs: Ručno: nepoznato

en: One-touch
bs: Jedan dodir

en: Infinite
bs: beskonačno

en: %i bytes unknown data:
bs: %i bajtova nepoznatih podataka:

en: ISO Setting
bs: Podešavanje ISO

en: Color Mode (?)
bs: Mod boje (?)

en: Image Sharpening
bs: Izoštravanje slike

en: Flash Setting
bs: Podešavanje blica

en: White Balance Fine Adjustment
bs: Fino naštimavanje balansa bijele

en: White Balance RB
bs: RB balansa bijele

en: ISO Selection
bs: ISO izbor

en: Preview Image IFD
bs: IFD  pregleda slike

en: Offset of the preview image directory (IFD) inside the file.
bs: Pozicija direktorija pregleda slike (IFD) unutar datoteke.

en: Image Boundary
bs: Granice slike

en: Flash Exposure Bracket Value
bs: Vrijednost izloženosti kocke blicu

en: Exposure Bracket Value
bs: Vrijednosti izloženosti kocke

en: Image Adjustment
bs: Podešavanje slike

en: Tone Compensation
bs: Kompenzacija tona

en: Adapter
bs: Ispravljač

en: Lens
bs: Sočiva

en: Manual Focus Distance
bs: Udaljenost ručne žiže

en: Flash Used
bs: Korišten blic

en: AF Focus Position
bs: Af fokus pozicija

en: Bracketing
bs: Podupiranje

en: Lens F Stops
bs: Leća F staje

en: Contrast Curve
bs: Kriva kontrasta

en: Color Mode
bs: Režim boja

en: Light Type
bs: Tip svjetlosti

en: Hue Adjustment
bs: Podešanjavanje nijanse

en: Noise Reduction
bs: Smanjenje šuma

en: Sensor Pixel Size
bs: Senzorna velicina piksela

en: Image Data Size
bs: Veličina podataka slike

en: Size of compressed image data in bytes.
bs: Veličina podataka sažetih slika u bajtovima.

en: Total Number of Pictures Taken
bs: Ukupni broj uslikanih slika

en: Optimize Image
bs: Optimizovati sliku

en: Vari Program
bs: Vari program

en: Capture Editor Data
bs: Capture Editor podaci

en: Capture Editor Version
bs: Capture Editor verzija

en: CCD Sensitivity
bs: CCD osjetljivost

en: Focus
bs: Žiža

en: Converter
bs: Pretvarač

en: Thumbnail Image
bs: Kratka slika

en: Speed/Sequence/Panorama Direction
bs: Brzina/Sekvenca/Panorama smjer

en: Black & White Mode
bs: Crno-bijeli način

en: Focal Plane Diagonal
bs: Dijagonala žarišne ravni

en: Lens Distortion Parameters
bs: Parametri distorzije objektiva

en: Info
bs: Informacije

en: Camera ID
bs: ID foto-aparata

en: Precapture Frames
bs: Okvirovi pred snimanje

en: White Board
bs: Bijela ploča

en: One Touch White Balance
bs: Jedan dodir bijeli balans

en: White Balance Bracket
bs: bijelo balansiran bracket

en: White Balance Bias
bs: bijeli balans prednapona

en: Data Dump
bs: Kanta za podatke

en: ISO Value
bs: ISO Vrijednost

en: Aperture Value
bs: Otvor blende

en: Brightness Value
bs: Vrijednost osvjetljenja

en: Flash Device
bs: Flash uređaj

en: Sensor Temperature
bs: Temperatura senzora

en: Lens Temperature
bs: Temperature objektiva

en: Light Condition
bs: Stanje osvjetljenja

en: Zoom Step Count
bs: Broj koraka zooma

en: Focus Step Count
bs: Broj koraka fokusa

en: Sharpness Setting
bs: Podešavanje oštrine

en: Flash Charge Level
bs: Nivo punjenja bljeska

en: Color Matrix
bs: Matrica boja

en: Black Level
bs: Nivo crne

en: White Balance Setting
bs: Podešavanje ravnoteže bele

en: Red Balance
bs: Balans crvene

en: Blue Balance
bs: Balans plave

en: Color Matrix Number
bs: Broj matrice boja

en: Flash Exposure Comp
bs: Kompenzacija izloženosti blicu

en: Internal Flash Table
bs: Interna flash tabela

en: External Flash G Value
bs: Externa flash G vrijednost

en: External Flash Bounce
bs: Vanjski odskočni bljesak

en: External Flash Zoom
bs: Vanjsko zumiranje bljeska

en: External Flash Mode
bs: Vanjski način bljeska

en: Contrast Setting
bs: Podešavanje kontrasta

en: Sharpness Factor
bs: Faktor sjenčenja

en: Color Control
bs: Regulacija boje

en: Olympus Image Width
bs: Olympus širina slike

en: Olympus Image Height
bs: Olympus visina slike

en: Scene Detect
bs: Detektovanje scene

en: Compression Ratio
bs: Snaga kompresije

en: Preview Image Valid
bs: Pregledaj sliku

en: AF Result
bs: AF rezultat

en: CCD Scan Mode
bs: CCD način skeniranja

en: Infinity Lens Step
bs: Korak infiniti objektiva

en: Near Lens Step
bs: Obližnji korak objektiva

en: Light Value Center
bs: Centar vrijednosti svjetlosti

en: Light Value Periphery
bs: Periferija vrijednosti svjetlosti

en: Sequential Shot
bs: Sekvencijalni snimak

en: Wide Range
bs: Široki raspon

en: Color Adjustment Mode
bs: Način prilagođavanja boje

en: Quick Shot
bs: Brzi snimak

en: Voice Memo
bs: Glasovni zapis

en: Record Shutter Release
bs: Spremi puštanje poklopca

en: Flicker Reduce
bs: Smanjenje titraja

en: Optical Zoom
bs: Optički zum

en: Light Source Special
bs: Specijalni izvor svjetlosti

en: Resaved
bs: Ponovno spašeno

en: Scene Select
bs: Biranje scene

en: Sequence Shot Interval
bs: Intervala sekvence snimanja

en: Epson Image Width
bs: Širina Epson slike

en: Epson Image Height
bs: Visina Epson Slike

en: Epson Software Version
bs: Verzija Epson softwarea

en: Multi-exposure
bs: Višestruko osvjetljenje

en: Good
bs: Dobro

en: Better
bs: Bolje

en: Flash on
bs: Uključen blic

en: 2560x1920 or 2304x1728
bs: 2560x1920 ili 2304x1728

en: 2304x1728 or 2592x1944
bs: 2304x1728 ili 2592x1944

en: 2816x2212 or 2816x2112
bs: 2816x2212 ili 2816x2112

en: Surf & snow
bs: Surfanje i snijeg

en: Sunset or candlelight
bs: Zalazak sunca ili svjetlost svijeće

en: Autumn
bs: Jesen

en: Self portrait
bs: Autoportret

en: Illustrations
bs: Crteži

en: Digital filter
bs: Digitalni filter

en: Food
bs: Hrana

en: Green mode
bs: Zeleni način

en: Light pet
bs: Svjetlosni jed

en: Dark pet
bs: Tamni jed

en: Medium pet
bs: Srenji jed

en: Candlelight
bs: Svjetlost svijeće

en: Natural skin tone
bs: Prirodna koža

en: Synchro sound record
bs: Sinkro spremanje zvuka

en: Frame composite
bs: Složaj okvira

en: Auto, did not fire
bs: Auto, nije snimljeno

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
bs: Auto, nije snimljeno, smanjenje efekta crvenih očiju

en: Auto, fired
bs: Auto, snimljeno

en: Auto, fired, red-eye reduction
bs: Auto, snimljeno, smanjenje efekta crvenih očiju

en: On, wireless
bs: Uključeno, bežično

en: On, soft
bs: Uključeno, meko

en: On, slow-sync
bs: Uključeno, spora sinkronizacija

en: On, slow-sync, red-eye reduction
bs: Uključeno, spora sinkronizacija, smanjenje efekta crvenih očiju

en: On, trailing-curtain sync
bs: Uključeno, sinkronizacija pratećeg zaslona

en: Upper-left
bs: Gore - lijevo

en: Top
bs: Gore

en: Upper-right
bs: Gore - desno

en: Mid-left
bs: Sredina - lijevo

en: Mid-right
bs: Sredina - desno

en: Lower-left
bs: Donje - lijevo

en: Bottom
bs: Dolje

en: Lower-right
bs: Dolje- desno

en: Fixed center
bs: Fiksirani centar

en: Multiple
bs: Višestruko

en: Top-center
bs: Gore - sredina

en: Bottom-center
bs: Dolje - sredina

en: User selected
bs: Korisnički odabrano

en: 3008x2008 or 3040x2024
bs: 3008x2008 ili 3040x2024

en: Digital filter?
bs: Digitalni filter?

en: Internal error (unknown value %hu)
bs: Interna greška (nepoznata vrijednost %hu)

en: Internal error (unknown value %hu %hu)
bs: Unutrašnja greška (nepoznata vrijednost %hu %hu)

en: Internal error (unknown value %hi %hi)
bs: Unutrašnja greška (nepoznata vrijednost %hi %hi)

en: Capture Mode
bs: Mod hvatanja

en: Quality Level
bs: Nivo kvaliteta

en: ISO Speed
bs: ISO brzina

en: Colors
bs: Boje

en: Time Zone
bs: Vremenska zona

en: Daylight Savings
bs: Ušteda tokom dana

en: Preview Size
bs: Veličina pregleda

en: Preview Length
bs: Dužina pregleda

en: Preview Start
bs: Početak pregleda

en: Model Identification
bs: Identifikacija modela

en: Date
bs: Datum

en: Time
bs: Vrijeme

en: AF Point Selected
bs: AF tačka je izabrana

en: Auto AF Point
bs: Automatska AF tačka

en: Focus Position
bs: Pozicija fokusa

en: ISO Number
bs: ISO broj

en: Auto Bracketing
bs: Automatsko braketovanje

en: White Balance Mode
bs: Način balansiranja bijele

en: World Time Location
bs: Svjetska lokacija vremena

en: Hometown City
bs: Rodni grad

en: Destination City
bs: Grad odredište

en: Hometown DST
bs: Ljetno vrijeme u vašem mjestu

en: Home Daylight Savings Time
bs: Domaće vrijeme

en: Destination DST
bs: Ljetno vrijeme u odredištu

en: Destination Daylight Savings Time
bs: Vrijeme odredišta

en: Image Processing
bs: Obrada slika

en: Picture Mode (2)
bs: Način slike (2)

en: Image Area Offset
bs: Pozicija područja slike

en: Raw Image Size
bs: Sirova veličina slike

en: Autofocus Points Used
bs: Korištene tačke autofokusa

en: Camera Temperature
bs: Temperatura kamere

en: Image Tone
bs: Ton slike

en: Shake Reduction Info
bs: Informacije o redukciji drhtanja

en: Black Point
bs: Crna tačka

en: AE Info
bs: AE Informacije

en: Lens Info
bs: Informacije o sočivu

en: Flash Info
bs: Informacije o blicu

en: Camera Info
bs: Informacija o aparatu

en: Battery Info
bs: Informacije o baterijama

en: Hometown City Code
bs: Šifra domaćeg mjesta

en: Destination City Code
bs: Šifra odredišnog mjesta

en: Object Distance
bs: Udaljenost predmeta

en: Distance of photographed object in millimeters.
bs: Udaljenost uslikanog predmeta u milimetrima.

en: Flash Distance
bs: Udaljesnot blica

en: Bestshot Mode
bs: Način bestshot

en: CCS ISO Sensitivity
bs: CC5 ISO osjetljivost

en: Enhancement
bs: Poboljšanje

en: Finer
bs: Finije
