libexif 0.6.20 - en to cs translation catalogue (570 entries)

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
cs: Špatný formát '%s', očekáváno je '%s'.

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
cs: Špatný počet položek (%i, očekáváno %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
cs: Spatný počet položek (%i, očekáváno %i nebo %i).

en: Macro
cs: Makro

en: Off
cs: Vypnuto

en: Auto
cs: Automaticky

en: On
cs: Zapnuto

en: Red-eye reduction
cs: Redukce červených očí

en: Slow synchro
cs: Pomalá synchronizace

en: Auto, red-eye reduction
cs: Automaticky + redukce červených očí

en: On, red-eye reduction
cs: Zapnuto + redukce červených očí

en: External flash
cs: Přídavný blesk

en: Movie
cs: Film

en: Manual focus
cs: Ruční zaostřování

en: Large
cs: Velký

en: Medium
cs: Střední

en: Small
cs: Malý

en: Medium 1
cs: Střední 1

en: Medium 2
cs: Střední 2

en: Medium 3
cs: Střední 3

en: Postcard
cs: Pohlednice

en: Widescreen
cs: Širokoúhlé

en: Full auto
cs: Plně automatický

en: Manual
cs: Ruční

en: Landscape
cs: Na šířku

en: Fast shutter
cs: Rychlá uzávěrka

en: Slow shutter
cs: Pomalá uzávěrka

en: Night
cs: Noc

en: Grayscale
cs: Odstíny šedi

en: Sepia
cs: Sépie

en: Portrait
cs: Na výšku

en: Sports
cs: Sport

en: Black & white
cs: Černobílý

en: Vivid
cs: Živé

en: Neutral
cs: Neutrální

en: Flash off
cs: Blesk vypnut

en: Long shutter
cs: Dlouhá uzávěrka

en: Super macro
cs: Super Makro

en: Indoor
cs: Uvnitř domu

en: Fireworks
cs: Ohňostroj

en: Beach
cs: Na pláži

en: Underwater
cs: Pod vodou

en: Snow
cs: Na sněhu

en: Kids & pets
cs: Děti a zvířata

en: Night snapshot
cs: Noční snímek

en: Digital macro
cs: Digitální makro

en: My colors
cs: Moje barvy

en: Still image
cs: Zátiší

en: Color accent
cs: Zdůraznění barev

en: Color swap
cs: Prohození barev

en: Aquarium
cs: Akvárium

en: None
cs: Žádný

en: Other
cs: Jiný

en: High
cs: Vysoký

en: Low
cs: Nízký

en: Auto high
cs: Automatický vysoký

en: Default
cs: Výchozí

en: Spot
cs: Bodový

en: Average
cs: Průměrný

en: Evaluative
cs: Vyhodnocující

en: Partial
cs: Částečný

en: Center-weighted average
cs: Vážený průměr

en: Not known
cs: Neznámý

en: Very close
cs: Velmi blízký

en: Close
cs: Blízký

en: Middle range
cs: Střední vzdálenost

en: Far range
cs: Vzdálený

en: Infinity
cs: Nekonečno

en: Auto-selected
cs: Automaticky zvolený

en: Right
cs: Vpravo

en: Center
cs: Uprostřed

en: Left
cs: Vlevo

en: Easy shooting
cs: Snadné focení

en: Sigma 50mm f/2.8 EX or 28mm f/1.8
cs: Sigma 50mm f/2.8 EX nebo 28mm f/1.8

en: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical
cs: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 asférický

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
cs: Canon EF 24mm f/2.8 nebo Sigma 15mm f/2.8 EX rybí oko

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
cs: Sigma 10-20mm F4-5.6, 12-24mm f/4.5-5.6 nebo 14mm f/2.8

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
cs: Canon EF 28-70mm f/2.8L nebo Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical
cs: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG asférický

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
cs: Canon EF 180mm Macro f/3.5L nebo Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: Internal
cs: Vnitřní

en: External
cs: Přídavný

en: Exposure compensation
cs: Kompenzace expozice

en: Smooth
cs: Jemný

en: Custom
cs: Uživatelský

en: My color data
cs: Vlastní barevné nastavení

en: Full
cs: Plný

en: Fixed
cs: Pevný

en: Sunny
cs: Slunečný

en: Cloudy
cs: Oblačný

en: Fluorescent
cs: Světélkující

en: Flash
cs: Blesk

en: Shade
cs: Stín

en: Manual temperature (Kelvin)
cs: Ruční teplota (Kelvin)

en: Daylight fluorescent
cs: Světélkující denní světlo

en: Custom 1
cs: Uživatelský 1

en: Custom 2
cs: Uživatelský 2

en: Night scene
cs: Noční scéna

en: Center-right
cs: Uprostřed - vpravo

en: Left-right
cs: Zleva doprava

en: Left-center
cs: Vlevo - uprostřed

en: All
cs: Vše

en: Compact
cs: Kompakt

en: Rotate 90 CW
cs: Otočit vpravo o 90st.

en: Rotate 180
cs: Otočit o 180st.

en: Rotate 270 CW
cs: Otočit vlevo o 90st.

en: Rotated by software
cs: Otočeno programově

en: Left to right
cs: Zleva doprava

en: Right to left
cs: Zprava doleva

en: Bottom to top
cs: Zdola nahoru

en: Top to bottom
cs: Shora dolu

en: N/A
cs: Není k dispozici

en: Lowest
cs: Nejnižší

en: Highest
cs: Nejvyšší

en: Daylight
cs: Denní světlo

en: User def. 1
cs: Uživatelsky definovaný 1

en: User def. 2
cs: Uživatelsky definovaný 2

en: User def. 3
cs: Uživatelsky definovaný 3

en: External 1
cs: Přídavný 1

en: External 2
cs: Přídavný 2

en: External 3
cs: Přídavný 3

en: Faithful
cs: Věrný

en: Monochrome
cs: Černobílý

en: Settings (First Part)
cs: Nastavení (1. část)

en: Focal Length
cs: Ohnisková vzdálenost

en: Settings (Second Part)
cs: Nastavení (druhá část)

en: Image Type
cs: Typ snímku

en: Firmware Version
cs: Verze firmware

en: Image Number
cs: Číslo snímku

en: Owner Name
cs: Jméno vlastníka

en: Color Information
cs: Informace o barvě

en: Serial Number
cs: Sériové číslo

en: Macro Mode
cs: Režim makro

en: Self-timer
cs: Samospoušť

en: Quality
cs: Kvalita

en: Flash Mode
cs: Režim blesku

en: Focus Mode
cs: Režim zaostřování

en: Record Mode
cs: Režim záznamu

en: Image Size
cs: Velikost obrazových dat

en: Easy Shooting Mode
cs: Režim snadného focení

en: Digital Zoom
cs: Digitální zoom

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Saturation
cs: Sytost

en: Sharpness
cs: Ostrost

en: Metering Mode
cs: Režim měření

en: Focus Range
cs: Rozsah ostření

en: AF Point
cs: Střed zaostření

en: Exposure Mode
cs: Režim expozice

en: Lens Type
cs: Druh čoček

en: Long Focal Length of Lens
cs: Velká ohnisková vzdálenost

en: Short Focal Length of Lens
cs: Krátká ohnisková vzdálenost

en: Focal Units per mm
cs: Ohniskové jednotky na mm

en: Maximal Aperture
cs: Maximální clona

en: Minimal Aperture
cs: Minimální clona

en: Flash Activity
cs: Aktivita blesku

en: Flash Details
cs: Detaily blesku

en: Image Stabilization
cs: Stabilizace obrazu

en: Focal Plane X Size
cs: Šířka ohniskové roviny

en: Focal Plane Y Size
cs: Výška ohniskové roviny

en: White Balance
cs: Vyvážení bílé

en: Slow Shutter
cs: Pomalá uzávěrka

en: Exposure Time
cs: Expoziční čas

en: Camera Type
cs: Typ fotoaparátu

en: Auto Rotate
cs: Automatické otočení

en: Panorama Direction
cs: Směr panoramatu

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
cs: Příliš málo dat pro EXIF data.

en: EXIF marker not found.
cs: EXIF marker nebyl nalezen.

en: EXIF header not found.
cs: Hlavička dat EXIF nebyla nalezena.

en: Unknown encoding.
cs: Neznámé kódování

en: Ignore unknown tags
cs: Ignorovat neznámé značky

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
cs: Ignorovat neznámé značky při načítání EXIF dat.

en: Follow specification
cs: Dodržovat specifikaci

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
cs: Dodržovat specifikaci EXIF dat pomocí přidání, opravení nebo odstranění položek.

en: Do not change maker note
cs: Neměnit maker note

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
cs: Neměnit maker note při načítání a ukládání dat Exif. Konzistence maker note tak ale může být poškozena.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
cs: Značka '%s' měla typ '%s', což odporovalo specifikaci, proto byla změněna na typ '%s'.

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
cs: Značka '%s' má typ '%s', což odporuje specifikaci, ale nemuže být změněna na typ '%s'.

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
cs: Značka 'Komentář' měla špatný typ '%s', proto byla změněna na typ 'nedefinováno'.

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
cs: Značka 'Komentář' byla zvětšena na alespoň 8 bajtů, aby odpovídala specifikaci.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
cs: Značka 'Komentář' nebyla prázdná a ani nezačínala identifikátorem typu, což bylo nyní spraveno.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
cs: Značka 'Komentář' nezačínala identifikátorem typu, což nyní bylo spraveno.

en: %i bytes undefined data
cs: %i bajtů neznámých dat

en: %i bytes unsupported data type
cs: %i bajtů dat neznámého typu

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
cs: Značka '%s' obsahuje data špatného typu ('%s', očekáváno '%s').

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
cs: Značka '%s' obsahuje špatný počet položek (%i, očekáváno %i).

en: Not defined
cs: Nedefinováno

en: Top-left
cs: Nahoře vlevo

en: Top-right
cs: Nahoře vpravo

en: Bottom-right
cs: Dole vpravo

en: Bottom-left
cs: Dole vlevo

en: Left-top
cs: Vlevo nahoře

en: Right-top
cs: Vpravo nahoře

en: Right-bottom
cs: Vpravo dole

en: Left-bottom
cs: Vlevo dole

en: Centered
cs: Uprostřed

en: Reversed mono
cs: Negativní černobílý

en: Normal mono
cs: Černobílý

en: Palette
cs: Paleta

en: Auto exposure
cs: Automatická expozice

en: Manual exposure
cs: Ruční expozice

en: Auto white balance
cs: Automatické vyvážení bílé

en: Manual white balance
cs: Ruční vyvážení bílé

en: Low saturation
cs: Nízká sytost

en: High saturation
cs: Vysoká sytost

en: Unknown
cs: Neznámý

en: Avg
cs: Průměrný

en: Center-weight
cs: Uprostřed - vpravo

en: Multi spot
cs: Vícenásobný

en: Pattern
cs: Vzorkování

en: Uncompressed
cs: Nekomprimováno

en: LZW compression
cs: Komprese LZW

en: JPEG compression
cs: Komprese JPEG

en: Deflate/ZIP compression
cs: Komprese Deflate/ZIP

en: PackBits compression
cs: Komprese PackBits

en: Fine weather
cs: Pěkné počasí

en: Cloudy weather
cs: Oblačné počasí

en: Standard light A
cs: Standardní světlo A

en: Standard light B
cs: Standardní světlo B

en: Standard light C
cs: Standardní světlo C

en: Inch
cs: Palec

en: in
cs: palec

en: Centimeter
cs: cm

en: Normal program
cs: Normální program

en: Aperture priority
cs: S předvolbou clony

en: Aperture
cs: Clona

en: Shutter
cs: Clona

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
cs: Režim na šířku (pro focení na blízko, bez důrazu na objekty v pozadí)

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
cs: Režim na výšku (pro focení na dálku, s důrazem na pozadí)

en: Flash did not fire
cs: Blesk nebleskl

en: No flash
cs: Bez blesku

en: Flash fired
cs: Blesk bleskl

en: Yes
cs: Ano

en: Flash fired, compulsory flash mode
cs: Blesk bleskl, blesk zapnut

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
cs: Blesk bleskl, blesk zapnut, odraz světla nedetekován

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
cs: Blesk bleskl, blesk zapnut, odraz světla detekován

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
cs: Blesk nebleskl, blesk zapnut

en: Flash did not fire, auto mode
cs: Blesk nebleskl, automatický režim

en: Flash fired, auto mode
cs: Blesk bleskl, automatický režim

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
cs: Blesk bleskl, automatický režim, odraz světla nedetekován

en: Flash fired, auto mode, return light detected
cs: Blesk bleskl, automatický režim, odraz světla detekován

en: No flash function
cs: Bez blesku

en: Flash fired, red-eye reduction mode
cs: Blesk bleskl, režim redukce červených očí

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
cs: Blesk bleskl, režim redukce červených očí, odraz světla nedetekován

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
cs: Blesk bleskl, režim redukce červených očí, odraz světla detekován

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
cs: Blesk bleskl, blesk zapnut, režim redukce červených očí

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
cs: Blesk bleskl, blesk zapnut, režim redukce červených očí, odraz světla nedetekován

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
cs: Blesk bleskl, blesk zapnut, režim redukce červených očí, odraz světla detekován

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
cs: Blesk nebleskl, automatický režim, režim redukce červených očí

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
cs: Blesk bleskl, automatický režim, režim redukce červených očí

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
cs: Blesk bleskl, automatický režim, režim redukce červených očí, odraz světla nedetekován

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
cs: Blesk bleskl, automatický režim, režim redukce červených očí, odraz světla detekován

en: Close view
cs: Blízký pohled

en: Distant view
cs: Vzdálený pohled

en: Distant
cs: Vzdáleno

en: Uncalibrated
cs: Nekalibrovaný

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
cs: Chybná velikost položky (%i, očekáváno %li x %i)

en: Unsupported UNICODE string
cs: Nepodporovaný text v Unicode

en: Unsupported JIS string
cs: Nepodporaovný text v kódování JIS

en: Tag UserComment does not comply with standard but contains data.
cs: Značka Komentář neodpovídá specifikaci, avšak obsahuje data.

en: Byte at position %i: 0x%02x
cs: Bajt na pozici %i: 0x%02x

en: Unknown Exif Version
cs: Neznámá verze Exif

en: Exif Version %d.%d
cs: Exif verze %d.%d

en: FlashPix Version 1.0
cs: FlashPix verze 1.0

en: FlashPix Version 1.01
cs: FlashPix verze 1.01

en: Unknown FlashPix Version
cs: Neznámá verze FlashPix

en: [None]
cs: [Žádný]

en: (Photographer)
cs: (Fotograf)

en:  (35 equivalent: %d mm)
cs:  (35 ekvivalent: %d mm)

en:  sec.
cs:  s

en:  (1/%d sec.)
cs:  (1/%d s)

en:  (%d sec.)
cs:  (%d s)

en: Internal error (unknown value %i)
cs: Vnitřní chyba (neznámá hodnota %i)

en: Reserved
cs: Rezervováno

en: Directly photographed
cs: Přímo fotografováno

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
cs: Do vzdálenosti %d od (x,y) = (%i,%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
cs: V obdélníku (šířka %i, výška %i) okolo (x,y) = (%i,%i)

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
cs: Neočekávaný počet položek (%li, očekáváno 2, 3 nebo 4).

en: Unknown value %i
cs: Neznámá hodnota %i

en: Short
cs: Short Int

en: Undefined
cs: Nedefinováno

en: Long
cs: Long Int

en: The file '%s' could not be opened.
cs: Soubor '%s' nelze otevřít.

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
cs: Poskytnutá data neobsahují EXIF data.

en: Debugging information
cs: Ladicí informace

en: Debugging information is available.
cs: Ladicí informace jsou k dispozici.

en: Not enough memory
cs: Nedostatek paměti

en: The system cannot provide enough memory.
cs: Systém není schopen dodat dostatek paměti.

en: Corrupt data
cs: Poškozená data

en: The data provided does not follow the specification.
cs: Poskytnutá data neodpovídají specifikaci.

en: GPS Tag Version
cs: Verze značky GPS

en: North or South Latitude
cs: Směr zeměpisné šířky

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
cs: Určuje, zda zeměpisná šířka je severní nebo jižní. Znak 'N' určuje severní šířku, znak 'S' určuje jižní šířku.

en: Latitude
cs: Zeměpisná šířka

en: East or West Longitude
cs: Směr zeměpisné délky

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
cs: Určuje, zda zeměpisná délka je západní nebo východní. Znak 'W' určuje západní délku, znak 'E' určuje východní délku.

en: Longitude
cs: Zeměpisná délka

en: GPS Time (Atomic Clock)
cs: Čas GPS (atomový čas)

en: GPS Measurement Mode
cs: Režim měření GPS

en: Measurement Precision
cs: Přesnost měření

en: Speed Unit
cs: Jednotka rychlosti

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
cs: Jednotka použitá pro rychlost pohybu GPS přijímače. Písmena 'K', 'M' a 'N' udávají kilometry za hodinu, míle za hodinu, resp. uzly.

en: Speed of GPS Receiver
cs: Rychlost GPS přijímače

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
cs: Rychlost pohybu GPS přijímače.

en: Direction of Movement
cs: Směr pohybu

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
cs: Směr pohybu GPS přijímače. Rozsah hodnot je 0 až 359,99.

en: GPS Image Direction
cs: Směr obrazu GPS

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
cs: Určuje, zda zeměpisná šířka je severní nebo jižní. Znak 'N' určuje severní šířku, znak 'S' určuje jižní šířku.

en: Indicates whether the longitude of the destination point is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
cs: Určuje, zda zeměpisná délka je západní nebo východní. Znak 'W' určuje západní délku, znak 'E' určuje východní délku.

en: Indicates the distance to the destination point.
cs: Vzdálenost fotografovaného objektu.

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
cs: Rámcové určení typu dat v tomto obázku.

en: Image Width
cs: Šířka obrázku

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
cs: Počet sloupečků v obrázku, neboli počet pixelů na řádek. V komprimovaných datech typu JPEG se používá speciální JPEG marker místo této značky.

en: Image Length
cs: Výška obrázku

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
cs: Počet řádků v obrázku. V komprimovaných datech typu JPEG se používá speciální JPEG marker místo této značky.

en: Bits per Sample
cs: Počet bitů na komponentu

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
cs: Počet bitů na jednu barevnou složku. Pro digitální fotografie se obvykle používá 8 bitů. Viz též 'Počet komponent'. V komprimovaných datech typu JPEG se používá speciální JPEG marker místo této značky.

en: Compression
cs: Komprese

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
cs: Kompresní schéma použité pro obrazoví data. Pokud primární obrázek je JPEG, pak se tato značka pro něj nepoužívá, neboť nemá význam. Nicméně se používá pro náhled, který obvykle bývá komprimován také metodou JPEG.

en: Photometric Interpretation
cs: Interpretace barev

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
cs: Určuje barevný model obrázku nebo sadu inkoustů pro tisk. Např. RGB, CMYK, CieLAB. V komprimovaných datech typu JPEG se používá speciální JPEG marker místo této značky.

en: Fill Order
cs: Pořadí bitů v bajtu

en: Document Name
cs: Jméno dokumentu

en: Image Description
cs: Popis obrázku

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
cs: Textový komentář popisující obrázek, např. "firemní večírek". Vícebajtové znakové sady (čínština, japonština, korejština) zde nemohou být použity, pro ně je určena soukromá EXIF značka 'Komentář uživatele'.

en: Manufacturer
cs: Výrobce

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
cs: Výrobce zařízení, které zaznamenalo obrazová data. Tj. výrobce fotoaparátu, skeneru, digitizéru apod. Je-li tato položka prázdná, pak je výrobce neznámý.

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
cs: Model nebo typová řada zařízení, které zaznamenalo obrazová data. Tj. výrobce fotoaparátu, skeneru, digitizéru apod. Je-li tato položka prázdná, pak je výrobce neznámý.

en: Strip Offsets
cs: Pozice pásů v souboru

en: Orientation
cs: Orientace

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
cs: Určuje, z kterého rohu a kterým směrem se má obrázek vykreslovat při postupném čtení ze souboru.

en: Samples per Pixel
cs: Počet komponent

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
cs: Počet barevných komponent na pixel. Pro digitální fotografie, jež se obvykle ukládájí v YCbCr nebo RGB barvách, je tato hodnota 3. Pro černobílé náhledy bývá 1. V komprimovaných datech typu JPEG se používá speciální JPEG marker místo této značky.

en: Rows per Strip
cs: Počet řádek na pás

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
cs: Počet řádků v jednom pásu (rows per strip). Pro snadnější manipulaci obvykle bývá obrázek rozdělen do pásů o stejné výšce, která je uvedena v této značce. Viz též 'Strip offsets' a 'Počet bajtů na pás'.

en: Strip Byte Count
cs: Počet bajtů na pás

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
cs: Počty bajtů v jednotlivých pásech (strip byte count), jak jsou (komprimované) uložené na disku. Údajů je tolik, kolik pásu. Díky kompresi se jednotlivé údaje mohou lišit.

en: X-Resolution
cs: Horizontální rozlišení

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
cs: Počet pixelů na 'Jednotku rozlišení' ve směru 'Šířka obrázku'. Je-li rozlišení neznámé, obvykle se použije hodnota 72 dpi (pixelů na palec).

en: Y-Resolution
cs: Vertikální rozlišení

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
cs: Počet pixelů na 'Jednotku rozlišení' ve směru 'Výška obrázku'. Je-li rozlišení neznámé, obvykle se použije hodnota 72 dpi (pixelů na palec).

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
cs: Určuje, jakým způsobem jsou jednotlivé pixely a řádky uloženy, zda prokládaně či nikoli. Buď mohou být všechny komponenty jednoho pixelu uloženy vedle (RGBRGBRGB) sebe nebo naopak 1 komponenta všech pixelů celého řádku vedle sebe následována další komponentou všech pixelů celého řádku (RRRGGGBBB).

en: Resolution Unit
cs: Jednotka rozlišení

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
cs: Jednotka pro hodnoty 'Horizontální rozlišení' a 'Vertikální rozlišení'. Není-li jednotka specifikována, použije se hodnota palec (inch).

en: Transfer Function
cs: Přechodová funkce

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
cs: Udává software (nebo firmware zařízení) a jeho verzi, které soubor vygenerovalo. Formát tohoto údaje je zcela libovolný. Prázdný údaj znamená, že není známo.

en: Date and Time
cs: Datum a čas

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
cs: Datum a čas vytvoření obrázku. Standard EXIF udává, že se jedná o okamžik poslední modifikace souboru.

en: Artist
cs: Umělec

en: White Point
cs: Bílý bod

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
cs: Definováno společností Adobe pro umožnění TIFF hierarchií uvnitř souboru TIFF.

en: JPEG Interchange Format Length
cs: Délka dat JPEG Interchange Format

en: YCbCr Coefficients
cs: Koeficienty YCbCr

en: XML Packet
cs: XML Paket

en: Battery Level
cs: Stav baterie

en: Exposure time, given in seconds (sec).
cs: Expoziční čas v sekundách.

en: Exposure Program
cs: Program expozice

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
cs: Typ programu použitého fotoaparátem pro nastavení expozice pro pořízení tohoto snímku.

en: Time Zone Offset
cs: Časová zóna

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
cs: Udává relativní posun vůči greenwichskému času (GMT).

en: Exif Version
cs: Verze Exif

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
cs: Verze standardu, které odpovídá tento soubor. Chybějící označení verze by bylo v rozporu se standardem.

en: Date and Time (Original)
cs: Datum a čas pořízení

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
cs: Datum a čas, kdy byla vytvořena původní obrazová data. V případě digitálních fotografií se jedná o okamžik vyfotografování.

en: Date and Time (Digitized)
cs: Datum a čas digitalizace

en: The date and time when the image was stored as digital data.
cs: Datum a čas, kdy byl obrázek uložen v digitální formě.

en: Compressed Bits per Pixel
cs: Komprimované bity na pixel

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
cs: Informace o vlastních komprimovaných datech. Udává kompresní poměr pro komprimovaná obrazová data jako přibližný počet bitů na pixel.

en: Shutter Speed
cs: Rychlost uzávěrky

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
cs: Rychlost uzávěrky, uložená v jednotkách APEX (Additive System of Photographic Exposure).

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
cs: Clona čoček, uložená v jednotkách APEX.

en: Brightness
cs: Jas

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
cs: Úroveň jasu, v jednotkách APEX. Obvykle se nachází v rozsahu -99,99 až 99,99.

en: Exposure Bias
cs: Kompenzace expozice

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
cs: Kompenzace expozice, v jednotkách APEX. Obvykle se nachází v rozsahu -99,99 až 99,99.

en: Maximum Aperture Value
cs: Maximální clona

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
cs: Nejmenší číslo F čoček, v jednotkách APEX. Obvykle se nachází v rozsahu -99,99 až 99,99, ale není to podmínkou.

en: Subject Distance
cs: Vzdálenost objektu

en: The distance to the subject, given in meters.
cs: Vzdálenost fotografovaného objektu v metrech.

en: The metering mode.
cs: Režim měření.

en: Light Source
cs: Zdroj světla

en: The kind of light source.
cs: Typ zdroje světla.

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
cs: Tento údaj se zaznamenává při použití blesku.

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
cs: Skutečná ohnisková vzdálenost čoček. Hodnota není přepočtena pro fotoaparáty na 35mm film.

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
cs: Udává pozici a velikost hlavního objektu ve fotografované scéně.

en: Maker Note
cs: Maker note

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
cs: Do této sekce zapisují různí výrobci fotoaparátů různé doplňkové informace, které se mohou lišit i typ od typu fotoaparátu. Každý výrobce ukládá tyto informace jiným způsobem.

en: User Comment
cs: Komentář

en: Sub-second Time
cs: Zlomky vteřin

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
cs: Zlomky vteřin z údaje 'Datum a čas'.

en: Sub-second Time (Original)
cs: Zlomky vteřin času pořízení

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
cs: Zlomky sekundy z údaje 'Datum a čas pořízení'.

en: Sub-second Time (Digitized)
cs: Zlomky vteřin času digitalizace

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
cs: Zlomky sekundy z údaje 'Datum a čas digitalizace'.

en: XP Title
cs: Název (Windows)

en: A character string giving the title of the image, encoded in UTF-16LE.
cs: Text s popiskem fotografie, uložený v Unicode.

en: XP Comment
cs: Komentář (Windows)

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
cs: Text s komentářem k fotografii, uložený v Unicode.

en: XP Author
cs: Autor (Windows)

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
cs: Text se jménem autora fotografie, uložený v Unicode.

en: XP Keywords
cs: Klíčová slova (Windows)

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
cs: Text s klíčovými slovy vztahujícími se k fotografii, uložený v Unicode.

en: XP Subject
cs: Předmět (Windows)

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
cs: Text popisující předmět fotografie, uložený v Unicode.

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
cs: Verze formátu FlashPix podporovaná souborem FPXR.

en: Color Space
cs: Barevný model

en: Flash Energy
cs: Energie blesku

en: Focal Plane X-Resolution
cs: Horizontální rozlišení ohniskové roviny

en: Focal Plane Y-Resolution
cs: Vertikální rozlišení ohniskové roviny

en: Focal Plane Resolution Unit
cs: Jednotky rozlišení ohniskové roviny

en: Subject Location
cs: Umístění objektu

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
cs: Udává typ obrazového senzoru na fotoaparátu resp. jiném vstupním zařízení.

en: File Source
cs: Zdroj souboru

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
cs: Určuje zdroj obrazových dat. Pro fotoaparáty (Digital Still Camera) se používá hodnota DSC.

en: Scene Type
cs: Typ scény

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
cs: Určuje typ scény. Pokud obrázek byl vyfotografován, musí být hodnota 1 určující, že obrázek byl pořízen fotografováním.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
cs: Udává režim expozice při pořizování snímků. V režimu auto bracket fotoaparát pořizuje sekvenci snímků s různým nastavením expozice.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
cs: Udává způsob vyvážení bílé při pořizování snímku.

en: Digital Zoom Ratio
cs: Faktor digitálního zvětšení

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
cs: Udává poměr digitálního zvětšení při pořízování snímku. Hodnota nula v čitateli znamená, že digitální zvětšení nebylo použito.

en: Focal Length in 35mm Film
cs: Ohnisková vzdálenost pro 35mm film

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
cs: Ohnisková vzdálenost přepočtená pro fotoaparáty na 35mm film. Hodnota nula znamená, že ohnisková vzdálenost je neznámá.

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
cs: Udává typ fotografované scény. Někdy se též používá pro zaznamenání způsobu, jakým byla fotografie pořízena. Tato značka má jiný význam než 'Typ scény'.

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
cs: Udává směr zpracování kontrastu fotoaparátem při pořizování snímku.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
cs: Udává směr zpracování sytosti fotoaparátem při pořizování snímku.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
cs: Udává směr zpracování ostrosti fotoaparátem při pořizování snímku.

en: Subject Distance Range
cs: Vzdálenost objektu

en: This tag indicates the distance to the subject.
cs: Vzdálenost fotografovaného objektu.

en: Image Unique ID
cs: Jednoznačné ID obrázku

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
cs: Jednoznačný identifikátor obrázku. Jedná se o 128-bitové číslo uložené v hexadecimálním zápisu jako ASCII řetězec.

en: Gamma
cs: Gama korekce

en: Indicates the value of coefficient gamma.
cs: Udává hodnotu koeficientu gama korekce.

en: Related to Epson's PRINT Image Matching technology
cs: Údaj pravděpodobně pro Epson PRINT Image Matching technology, jeho přesný význam není znám.

en: Medium high
cs: Středně vysoký

en: Medium low
cs: Středně nízký

en: Natural photo
cs: Přírodní fotografie

en: Vibration reduction
cs: Redukce vibrací

en: Sunset
cs: Západ slunce

en: Museum
cs: Muzeum

en: Party
cs: Párty

en: Flower
cs: Květina

en: Aperture priority AE
cs: S předvolbou clony AE

en: Focus good
cs: Dobré zaostření

en: Over exposed
cs: Přeexponováno

en: %i bytes unknown data
cs: %i bajtů neznámých dat

en: Maker Note Version
cs: Verze Maker note

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
cs: Toto číslo je jedinečné, obsahuje datum výroby.

en: Focusing Mode
cs: Režim ostření

en: Focus Point
cs: Střed zaostření

en: Slow Synchro Mode
cs: Režim pomalé synchronizace

en: Auto Exposure Check
cs: Kontrola automatické expozice

en: Minimum Focal Length
cs: Minimální ohnisková vzdálenost

en: Maximum Focal Length
cs: Maximální ohnisková vzdálenost

en: Frame Number
cs: Číslo snímku

en: Invalid format '%s', expected '%s' or '%s'.
cs: Špatný formát '%s', očekáván je '%s' nebo '%s'.

en: AF non D lens
cs: Čočky AF jiné než D

en: AF-D or AF-S lens
cs: Čočky AF-D nebo AF-S

en: AF-D G lens
cs: Čočky AF-D G

en: AF-D VR lens
cs: Čočky AF-D VR

en: AF-D G VR lens
cs: Čočky AF-D VR

en: Flash is external
cs: Blesk je přídavný

en: Flash is on camera
cs: Blesk je vestavěn

en: 2 Mpixel basic
cs: 2 MPixel basic

en: 2 Mpixel normal
cs: 2 MPixel normal

en: 2 Mpixel fine
cs: 2 MPixel fine

en: Color
cs: Barevný

en: No fisheye
cs: Bez rybího oka

en: Fisheye on
cs: Rybí oko zapnuto

en: No
cs: Ne

en: Internal + external
cs: Vnitřní + vnější

en: Interlaced
cs: Prokládaný

en: Progressive
cs: Progresivní

en: Best
cs: Nejlepší

en: Spot focus
cs: Bodové ostření

en: Normal focus
cs: Normální ostření

en: 5 frames/sec
cs: 5 snímků/S

en: 10 frames/sec
cs: 10 snímků/S

en: 15 frames/sec
cs: 15 snímků/S

en: 20 frames/sec
cs: 20 snímků/S

en: Red Correction %f, blue Correction %f
cs: Červená korekce %f, modrá korekce %f

en: %2.2f meters
cs: %2.2f m

en: Internal error (unknown value %hi)
cs: Vnitřní chyba (neznámá hodnota %hi)

en: Unknown value %hi
cs: Neznámá hodnota %hi

en: Unknown %hu
cs: Neznámá hodnota %hu

en: 2 sec.
cs: 2 s

en: Fast
cs: Rychlý

en: Automatic
cs: Automatický

en: Manual: %liK
cs: Ruční: %liK

en: Manual: unknown
cs: Ruční: neznámý

en: Infinite
cs: Nekonečný

en: %i bytes unknown data:
cs: %i bajtů neznámých dat:

en: ISO Setting
cs: Nastavení ISO

en: Color Mode (?)
cs: Barevný režim (?)

en: Flash Setting
cs: Nastavení blesku

en: Preview Image IFD
cs: Poloha IFD náhledu

en: Offset of the preview image directory (IFD) inside the file.
cs: Poloha adresáře IFD s údaji o náhledu v souboru.

en: Lens
cs: Čočky

en: Flash Used
cs: Blesk použit

en: Color Mode
cs: Barevný režim

en: Light Type
cs: Druh světla

en: Noise Reduction
cs: Redukce šumu

en: Image Data Size
cs: Velikost obrazových dat

en: Size of compressed image data in bytes.
cs: Velikost komprimovaných obrazových dat v souboru v bajtech.

en: Total Number of Pictures Taken
cs: Celkový počet snímků

en: CCD Sensitivity
cs: Citlivost CCD

en: Thumbnail Image
cs: Náhled

en: Black & White Mode
cs: Černobílý

en: Camera ID
cs: ID fotoaparátu

en: ISO Value
cs: Hodnota ISO

en: White Balance Setting
cs: Nastavení vyvážení bílé

en: Red Balance
cs: Vyvážení červené

en: Blue Balance
cs: Vyvážení modré

en: Olympus Image Width
cs: Šířka obrázku - Olympus

en: Olympus Image Height
cs: Výška obrázku - Olympus

en: Compression Ratio
cs: Kompresní poměr

en: Preview Image Valid
cs: Náhled je platný

en: Optical Zoom
cs: Optický zoom

en: Epson Image Width
cs: Šířka obrázku - Epson

en: Epson Image Height
cs: Výška obrázku - Epson

en: Epson Software Version
cs: Verze software Epson

en: Multi-exposure
cs: Vícenásobna expozice

en: Good
cs: Dobrý

en: Better
cs: Lepší

en: Flash on
cs: Blesk zapnut

en: 2560x1920 or 2304x1728
cs: 2560x1920 nebo 2304x1728

en: 2304x1728 or 2592x1944
cs: 2304x1728 nebo 2592x1944

en: 2816x2212 or 2816x2112
cs: 2816x2212 nebo 2816x2112

en: Sunset or candlelight
cs: Západ slunce nebo světlo svíčky

en: Autumn
cs: Podzim

en: Self portrait
cs: Autoportrét

en: Digital filter
cs: Digitální filtr

en: Food
cs: Jídlo

en: Green mode
cs: Zelený režim

en: Light pet
cs: Světlé zvíře

en: Dark pet
cs: Tmavé zvíře

en: Medium pet
cs: Středně tmavé zvíře

en: Candlelight
cs: Světlo svíčky

en: Auto, did not fire
cs: Automaticky + blesk nebleskl

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
cs: Automaticky + blesk nebleskl, redukce červených očí

en: Auto, fired
cs: Automaticky + blesk bleskl

en: Auto, fired, red-eye reduction
cs: Automaticky + blesk bleskl, redukce červených očí

en: On, slow-sync
cs: Zapnuto + pomalá synchronizace

en: On, slow-sync, red-eye reduction
cs: Zapnuto + pomalá synchronizace, redukce červených očí

en: Upper-left
cs: Nahoře vlevo

en: Top
cs: Nahoře

en: Upper-right
cs: Nahoře vpravo

en: Mid-left
cs: Uprostřed vlevo

en: Mid-right
cs: Uprostřed vpravo

en: Lower-left
cs: Dole vlevo

en: Bottom
cs: Dole

en: Lower-right
cs: Dole vpravo

en: Fixed center
cs: Pevný střed

en: Multiple
cs: Vícenásobný

en: Top-center
cs: Nahoře uprostřed

en: Bottom-center
cs: Dole uprostřed

en: 3008x2008 or 3040x2024
cs: 3008x2008 nebo 3040x2024

en: Digital filter?
cs: Digitální filtr (?)

en: Internal error (unknown value %i %i)
cs: Vnitřní chyba (neznámá hodnota %i %i)

en: Quality Level
cs: Úroveň kvality

en: ISO Speed
cs: Rychlost uzávěrky

en: Colors
cs: Barvy

en: Time Zone
cs: Časové pásmo

en: Daylight Savings
cs: Letní čas

en: Preview Size
cs: Velikost náhledu

en: Preview Length
cs: Délka náhledu

en: Preview Start
cs: Začátek náhledu

en: Time
cs: Čas

en: Raw Image Size
cs: Velikost syrových obrazových dat

en: Black Point
cs: Černý bod

en: Object Distance
cs: Vzdálenost objektu

en: Distance of photographed object in millimeters.
cs: Vzdálenost fotografovaného objektu v milimetrech.
