libexif-0.6.20-pre1 - en to it translation catalogue (700 entries)

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
it: Formato «%s» non valido, atteso «%s».

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
it: Numero di componenti non valido (%i, atteso %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
it: Numero di componenti non valido (%i, atteso %i o %i).

en: Off
it: Spento

en: Auto
it: Automatico

en: On
it: Acceso

en: Red-eye reduction
it: Riduzione occhi rossi

en: Slow synchro
it: Sincro lento

en: Auto, red-eye reduction
it: Auto, riduzione occhi rossi

en: On, red-eye reduction
it: Attivo, riduzione occhi rossi

en: External flash
it: Flash esterno

en: Single
it: Singolo

en: Continuous
it: Continuo

en: Movie
it: Filmato

en: Continuous, speed priority
it: Continuo, priorità dei tempi

en: Continuous, low
it: Continuo, basso

en: Continuous, high
it: Continuo, alto

en: One-shot AF
it: AF One Shot

en: AI servo AF
it: AF AI Servo

en: AI focus AF
it: AF AI Focus

en: Manual focus
it: Messa a fuoco manuale

en: Pan focus
it: Messa a fuoco panoramica

en: Large
it: Grande

en: Medium
it: Media

en: Small
it: Piccola

en: Medium 1
it: Media 1

en: Medium 2
it: Media 2

en: Medium 3
it: Media 3

en: Postcard
it: Cartolina

en: Full auto
it: Automatica

en: Manual
it: Manuale

en: Landscape
it: Paesaggio

en: Fast shutter
it: Otturatore veloce

en: Slow shutter
it: Otturatore lento

en: Night
it: Notturno

en: Grayscale
it: Scala di grigio

en: Sepia
it: Seppia

en: Portrait
it: Ritratto

en: Sports
it: Sport

en: Black & white
it: Bianco e nero

en: Vivid
it: Vivace

en: Neutral
it: Neutro

en: Flash off
it: Flash disattivo

en: Long shutter
it: Otturatore lungo

en: Foliage
it: Fogliame

en: Indoor
it: Interno

en: Fireworks
it: Fuochi d'artificio

en: Beach
it: Spiaggia

en: Underwater
it: Subacqueo

en: Snow
it: Neve

en: Kids & pets
it: Bambini & Animali

en: Night snapshot
it: Fotografia notturna

en: Digital macro
it: Macro digitale

en: Still image
it: Fermo immagine

en: None
it: Disattivato

en: Other
it: Altro

en: High
it: Alta

en: Low
it: Bassa

en: Auto high
it: Auto alta

en: Default
it: Predefinita

en: Average
it: Media

en: Evaluative
it: Valutativa

en: Partial
it: Parziale

en: Center-weighted average
it: Media pesata al centro

en: Not known
it: Sconosciuto

en: Very close
it: Molto vicino

en: Close
it: Vicino

en: Middle range
it: Campo medio

en: Far range
it: Campo lungo

en: Infinity
it: Infinito

en: Manual AF point selection
it: Selezione punto AF manuale

en: None (MF)
it: Nessuno (MF)

en: Auto-selected
it: Selezione automatica

en: Right
it: Destra

en: Center
it: Centro

en: Left
it: Sinistra

en: Auto AF point selection
it: Selezione punto AF automatica

en: Program
it: Programma

en: Tv-priority
it: Priorità dei tempi

en: Av-priority
it: Priorità del diaframma

en: Sigma 50mm f/2.8 EX or 28mm f/1.8
it: Sigma 50mm f/2.8 EX o 28mm f/1.8

en: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical
it: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 asferico

en: Tamron AF Aspherical 28-200mm f/3.8-5.6
it: Tamron AF asferico 28-200mm f/3.8-5.6

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
it: Canon EF 24mm f/2.8 oppure Sigma 15mm f/2.8 EX fisheye

en: Sigma 17-35mm f2.8-4 EX Aspherical HSM
it: Sigma 17-35mm f2.8-4 EX asferico HSM

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
it: Sigma 10-20mm F4-5.6 oppure 12-24mm f/4.5-5.6 oppure 14mm f/2.8

en: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical
it: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Asferico

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
it: Canon EF 180mm Macro f/3.5L o Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: FP sync enabled
it: Abilitata sincronizzazione FP

en: 2nd-curtain sync used
it: Usata sincronizzazione sulla seconda tendina

en: FP sync used
it: Usata sincronizzazione FP

en: Internal
it: Interno

en: External
it: Esterno

en: Normal AE
it: AE normale

en: Exposure compensation
it: Compensazione dell'esposizione

en: AE lock
it: Blocco AE

en: AE lock + exposure compensation
it: Blocco AE + compensazione dell'esposizione

en: No AE
it: Nessuna AE

en: On, shot only
it: Acceso, solo scatto

en: Smooth
it: Raffinato

en: Custom
it: Personalizzato

en: My color data
it: Mio dato di colore

en: Full
it: Piena

en: Fixed
it: Fissa

en: Sunny
it: Soleggiato

en: Cloudy
it: Nuvoloso

en: Tungsten
it: Tungsteno

en: Fluorescent
it: Fluorescente

en: Shade
it: Ombra

en: Manual temperature (Kelvin)
it: Temperatura manuale (Kelvin)

en: PC set 1
it: PC imposta 1

en: PC set 2
it: PC imposta 2

en: PC set 3
it: PC imposta 3

en: Daylight fluorescent
it: Illuminazione diurna fluorescente

en: Custom 1
it: Personalizzato 1

en: Custom 2
it: Personalizzato 2

en: Night scene
it: Scena notturna

en: All
it: Tutto

en: On (shot 1)
it: Acceso (scatto 1)

en: On (shot 2)
it: Acceso (scatto 2)

en: On (shot 3)
it: Acceso (scatto 3)

en: EOS high-end
it: EOS di fascia alta

en: Compact
it: Compatta

en: EOS mid-range
it: EOS di fascia media

en: Rotate 90 CW
it: Ruota di 90° orario

en: Rotate 180
it: Ruota di 180°

en: Rotate 270 CW
it: Ruota di 270° orario

en: Rotated by software
it: Ruotata via software

en: Left to right
it: Da sinistra a destra

en: Right to left
it: Da destra a sinistra

en: Bottom to top
it: Dal basso verso l'alto

en: Top to bottom
it: Dall'alto verso il basso

en: 2x2 matrix (clockwise)
it: Matrice 2x2 (oraria)

en: Standard
it: Normale

en: Daylight
it: Luce diurna

en: Monochrome
it: Monocromatico

en: Settings (First Part)
it: Impostazioni (prima parte)

en: Focal Length
it: Lunghezza focale

en: Settings (Second Part)
it: Impostazioni (seconda parte)

en: Image Type
it: Tipo immagine

en: Firmware Version
it: Versione firmware

en: Image Number
it: Numero immagine

en: Owner Name
it: Nome proprietario

en: Color Information
it: Informazioni colore

en: Serial Number
it: Numero di serie

en: Custom Functions
it: Funzioni personalizzate

en: Macro Mode
it: Modalità macro

en: Self-timer
it: Autoscatto

en: Quality
it: Qualità

en: Flash Mode
it: Modalità flash

en: Drive Mode
it: Modo scatto

en: Focus Mode
it: Modalità fuoco

en: Image Size
it: Dimensione immagine

en: Easy Shooting Mode
it: Modalità "Easy shooting"

en: Digital Zoom
it: Zoom digitale

en: Contrast
it: Contrasto

en: Saturation
it: Saturazione

en: Sharpness
it: Nitidezza

en: Metering Mode
it: Modalità di misurazione

en: Focus Range
it: Area di messa a fuoco

en: AF Point
it: Punto AF

en: Exposure Mode
it: Modalità esposizione

en: Lens Type
it: Tipo di obiettivo

en: Long Focal Length of Lens
it: Lunghezza focale lunga dell'obiettivo

en: Short Focal Length of Lens
it: Lunghezza focale corta dell'obiettivo

en: Focal Units per mm
it: Unità focali per mm

en: Maximal Aperture
it: Apertura massima

en: Minimal Aperture
it: Apertura minima

en: Flash Activity
it: Attività flash

en: Flash Details
it: Dettagli flash

en: AE Setting
it: Impostazione AE

en: Image Stabilization
it: Stabilizzazione immagine

en: Display Aperture
it: Apertura schermo

en: Zoom Source Width
it: Ampiezza zoom sorgente

en: Zoom Target Width
it: Ampiezza zoom bersaglio

en: Photo Effect
it: Effetto della foto

en: Manual Flash Output
it: Output flash manuale

en: Color Tone
it: Tono del colore

en: Focal Type
it: Tipo di focale

en: Focal Plane X Size
it: Dimensione x del piano focale

en: Focal Plane Y Size
it: Dimensione y del piano focale

en: Shot ISO
it: ISO dello scatto

en: Measured EV
it: EV misurata

en: Target Aperture
it: Apertura mirino

en: Target Exposure Time
it: Tempo di esposizione mirino

en: White Balance
it: Bilanciamento bianco

en: Slow Shutter
it: Otturatore lento

en: Sequence Number
it: Numero della sequenza

en: Flash Guide Number
it: Numero guida del flash

en: Flash Exposure Compensation
it: Compensazione esposizione flash

en: AE Bracketing
it: Bracketing AE

en: AE Bracket Value
it: Valore del bracketing AE

en: Focus Distance Upper
it: Distanza di messa a fuoco maggiore

en: Focus Distance Lower
it: Distanza di messa a fuoco minore

en: FNumber
it: Numero F

en: Exposure Time
it: Tempo esposizione

en: Bulb Duration
it: Durata posa

en: Camera Type
it: Tipo di fotocamera

en: Auto Rotate
it: Rotazione automatica

en: ND Filter
it: Filtro ND

en: Panorama Frame
it: Fotogramma panorama

en: Panorama Direction
it: Direzione panorama

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
it: Dimensione dati troppo piccola da consentire per i dati EXIF.

en: EXIF marker not found.
it: Marcatore EXIF non trovato.

en: EXIF header not found.
it: Intestazioni EXIF non trovate.

en: Unknown encoding.
it: Codifica sconosciuta.

en: Ignore unknown tags
it: Ignora etichette sconosciute

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
it: Ignora etichette sconosciute quando vengono caricati i dati EXIF.

en: Follow specification
it: Segue la specifica

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
it: Aggiungi, correggi e rimuovi le voci per i dati EXIF che seguono la specifica

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
it: Durante il caricamento e il risalvataggio dei dati EXIF, salvare le note del produttore senza modificarle. Essere consapevoli che le note del produttore possono corrompersi.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
it: L'etichetta «%s» era del formato «%s» (che non rispetta la specifica) ed è stata cambiata nel formato «%s».

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
it: L'etichetta «%s» è del formato «%s» (che non rispetta la specifica) ma non può essere cambiata nel formato «%s».

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
it: L'etichetta «UserComment» aveva un formato non valido «%s». Il formato è stato impostato a «undefined».

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
it: L'etichetta «UserComment» è stata espansa ad almeno 8 byte per seguire la specifica.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
it: L'etichetta «UserComment» non è vuota ma non inizia con l'identificatore di formato. Il problema è stato corretto.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
it: L'etichetta «UserComment» non iniziava con un identificatore di formato. Il problema è stato corretto.

en: %i bytes unsupported data type
it: %i byte di dati di tipo non supportato

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
it: L'etichetta «%s» contiene dati in formato non valido («%s», era atteso «%s»).

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
it: L'etichetta «%s» contiene un numero di componenti non valido (%i, atteso %i).

en: Chunky format
it: Formato "chunky"

en: Planar format
it: Formato "planar"

en: Not defined
it: Non definito

en: One-chip color area sensor
it: Sensore area colore 1-chip

en: Two-chip color area sensor
it: Sensore area colore 2-chip

en: Three-chip color area sensor
it: Sensore area colore 3-chip

en: Color sequential area sensor
it: Sensore area colore sequenziale

en: Trilinear sensor
it: Sensore trilineare

en: Color sequential linear sensor
it: Sensore lineare colore sequenziale

en: Top-left
it: In alto a sinistra

en: Top-right
it: In alto a destra

en: Bottom-right
it: In basso a destra

en: Bottom-left
it: In basso a sinistra

en: Left-top
it: Sinistra - alto

en: Right-top
it: Destra - alto

en: Right-bottom
it: Destra - basso

en: Left-bottom
it: Sinistra - basso

en: Centered
it: Centrato

en: Co-sited
it: Co-posizionato

en: Reversed mono
it: Mono invertito

en: Normal mono
it: Mono normale

en: Palette
it: Tavolozza

en: Normal process
it: Elaborazione normale

en: Custom process
it: Elaborazione personalizzata

en: Auto exposure
it: Esposizione automatica

en: Manual exposure
it: Esposizione manuale

en: Auto bracket
it: Bracketing automatico

en: Auto white balance
it: Bilanciamento del bianco automatico

en: Manual white balance
it: Bilanciamento del bianco manuale

en: Low gain up
it: Leggero aumento del guadagno

en: High gain up
it: Forte aumento del guadagno

en: Low gain down
it: Leggera riduzione del guadagno

en: High gain down
it: Forte riduzione del guadagno

en: Low saturation
it: Saturazione bassa

en: High saturation
it: Saturazione alta

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Avg
it: Med

en: Center-weight
it: Peso centrale

en: Multi spot
it: Multispot

en: Pattern
it: Modello

en: Uncompressed
it: Non compressa

en: LZW compression
it: Compressione LZW

en: JPEG compression
it: Compressione JPG

en: Deflate/ZIP compression
it: Compressione ZIP/Deflate

en: PackBits compression
it: Compressione PackBits

en: Tungsten incandescent light
it: Luce incandescente al tungsteno

en: Fine weather
it: Cielo limpido

en: Cloudy weather
it: Cielo nuvoloso

en: Day white fluorescent
it: Fluorescente bianca diurna

en: Cool white fluorescent
it: Fluorescente bianca fredda

en: White fluorescent
it: Fluorescente bianca

en: Standard light A
it: Luce standard A

en: Standard light B
it: Luce standard B

en: Standard light C
it: Luce strandard C

en: ISO studio tungsten
it: Tungsteno ISO da studio

en: Inch
it: Pollici

en: Centimeter
it: Centimetri

en: Normal program
it: Programma normale

en: Aperture priority
it: Priorità apertura

en: Aperture
it: Apertura

en: Shutter priority
it: Priorità otturatore

en: Shutter
it: Otturatore

en: Creative program (biased toward depth of field)
it: Programma zona creativa (basato sulla profondità di campo)

en: Creative
it: Zona creativa

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
it: Programma zona creativa (basato sui tempi scatto con otturatore veloce)

en: Action
it: Azione

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
it: Modalità ritratto (per foto ravvicinate con lo sfondo fuori fuoco)

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
it: Modalità paesaggio (per foto di paesaggi con lo sfondo messo a fuoco)

en: Flash did not fire
it: Il flash non ha illuminato

en: No flash
it: Senza flash

en: Flash fired
it: Il flash ha illuminato.

en: Yes
it: Sì

en: Strobe return light not detected
it: Luce sonda di ritorno non rilevata

en: Without strobe
it: Senza sonda

en: Strobe return light detected
it: Luce sonda di ritorno rilevata

en: With strobe
it: Con sonda

en: Flash fired, compulsory flash mode
it: Il flash ha illuminato, modalità flash forzato.

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
it: Il flash ha illuminato, modalità flash forzato, luce di ritorno non rilevata

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
it: Il flash ha illuminato, modalità flash forzato, luce di ritorno rilevata

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
it: Il flash non ha illuminato, modalità flash forzato

en: Flash did not fire, auto mode
it: Il flash non ha illuminato, modalità automatica

en: Flash fired, auto mode
it: Il flash ha illuminato, modalità automatica

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
it: Il flash ha illuminato, modalità automatica, luce di ritorno non rilevata

en: Flash fired, auto mode, return light detected
it: Il flash ha illuminato, modalità automatica, luce di ritorno rilevata

en: No flash function
it: Funzione flash assente

en: Flash fired, red-eye reduction mode
it: Il flash ha illuminato, modalità riduzione occhi rossi

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
it: Il flash ha illuminato, modalità riduzione occhi rossi, luce di ritorno non rilevata

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
it: Il flash ha illuminato, modalità riduzione occhi rossi, luce di ritorno rilevata

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
it: Il flash ha illuminato, modalità flash forzato, modalità riduzione occhi rossi

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
it: Il flash ha illuminato, modalità flash forzato, modalità riduzione occhi rossi, luce di ritorno non rilevata

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
it: Il flash ha illuminato, modalità flash forzato, modalità riduzione occhi rossi, luce di ritorno rilevata

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
it: Il flash non ha illuminato, modalità automatica, modalità riduzione occhi rossi

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
it: Il flash ha illuminato, modalità automatica, modalità riduzione occhi rossi

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
it: Il flash ha illuminato, modalità automatica, luce di ritorno non rilevata, modalità riduzione occhi rossi

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
it: Il flash ha illuminato, modalità automatica, luce di ritorno rilevata, modalità riduzione occhi rossi

en: Close view
it: Vista ravvicinata

en: Distant view
it: Vista distanziata

en: sRGB
it: sRBG

en: Uncalibrated
it: Non calibrato

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
it: Dimensione della voce non valida (%i, atteso %li x %i).

en: Unsupported UNICODE string
it: Stringa UNICODE non supportata

en: Unsupported JIS string
it: Stringa JIS non supportata

en: Tag UserComment does not comply with standard but contains data.
it: L'etichetta UserComment non rispetta lo standard, ma contiene dati.

en: Byte at position %i: 0x%02x
it: Byte nella posizione %i: 0x%02x

en: Unknown Exif Version
it: Versione Exif sconosciuta

en: Exif Version %d.%d
it: Exif versione %d.%d

en: FlashPix Version 1.0
it: FlashPix versione 1.0

en: FlashPix Version 1.01
it: FlashPix versione 1.01

en: Unknown FlashPix Version
it: Versione FlashPix sconosciuta

en: [None]
it: [Nessuno]

en: (Photographer)
it: (Fotografo)

en:  (35 equivalent: %d mm)
it:  (35 equivalente: %d mm)

en: Internal error (unknown value %i)
it: Errore interno (valore sconosciuto %i)

en: Reserved
it: Riservato

en: YCbCr4:2:2
it: YCbCr 4:2:2

en: YCbCr4:2:0
it: YCbCr 4:2:0

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
it: All'interno della distanza %i partendo da (x,y) = (%i,%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
it: All'interno del rettangolo (larghezza %i, altezza %i) intorno a (x,y) = (%i,%i)

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
it: Numero di componenti inatteso (%li, atteso 2, 3 o 4).

en: Sea level reference
it: Riferimento di altitudine

en: Unknown value %i
it: Valore sconosciuto %i

en: Undefined
it: Non definito

en: The file '%s' could not be opened.
it: Il file «%s» non può essere aperto.

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
it: I dati forniti non sembrano contenere dati EXIF.

en: Debugging information
it: Informazioni di debug

en: Debugging information is available.
it: Informazioni di debug disponibili.

en: Not enough memory
it: Memoria insufficiente

en: The system cannot provide enough memory.
it: Il sistema non può fornire memoria sufficiente.

en: Corrupt data
it: Dati corrotti

en: The data provided does not follow the specification.
it: I dati forniti non seguono la specifica.

en: GPS Tag Version
it: GPS versione tag

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
it: Indica la versione del <GPSInfoIFD>. La versione è data come 2.0.0.0. Questa etichetta è obbligatorio quando l'etichetta <GPSInfo> è presente. (Nota: l'etichetta <GPSVersionID> è data in byte, a differenza dell'etichetta <ExifVersion>. Quando la versione è 2.0.0.0, il valore dell'etichetta è 02000000.H).

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
it: Indica l'identificazione della regola di interoperabilità. Utilizzare "R98" per esprimere le regole ExifR98. Utilizzati 4 byte incluso il codice di terminazione (NULL). Vedere il volume separato delle regole raccomandate di interoperabilità Exif (ExifR98) per altre etichette utilizzate per ExifR98.

en: North or South Latitude
it: Latitudine Nord o Sud

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
it: Indica se la latitudine è Nord oppure Sud. Il valore ASCII "N" indica latitudine Nord, "S" latitudine Sud.

en: Latitude
it: Latitudine

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
it: Indica la latitudine. La latitudine è espressa come tre valori RATIONAL che indicano rispettivamente i gradi, i minuti e i secondi. Quando sono indicati i gradi, i minuti e i secondi, il formato è gg/1,mm/1,ss/1. Quando sono utilizzati i gradi e i minuti e, ad esempio, le frazioni dei minuti sono date sino a due cifre decimali, il formato è gg/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
it: Longitudine Est o Ovest

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
it: Indica se la longitudine è Est oppure Ovest. Il valore ASCII "E" indica longitudine Est, "W" longitudine Ovest.

en: Longitude
it: Longitudine

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
it: Indica la longitudine. La longitudine è espressa come tre valori RATIONAL che indicano rispettivamente i gradi, i minuti e i secondi. Quando sono espressi i gradi, i minuti e i secondi, il formato è ggg/1,mm/1,ss/1. Quando sono utilizzati i gradi e i minuti e, ad esempio, le frazioni dei minuti sono date sino a due cifre decimali, il formato è ggg/1,mmmm/100,0/1.

en: Altitude Reference
it: Riferimento di altitudine

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the GSPAltitude tag. The reference unit is meters. Note that this tag is BYTE type, unlike other reference tags.
it: Indica l'altitudine utilizzata come altitudine di riferimento. Se il riferimento è il livello del mare e l'altitudine è sopra il livello del mare, è indicato 0. Se l'altitudine è sotto il livello del mare, è indicato il valore 1 e l'altitudine è data come valore assoluto nell'etichetta GSPAltitude. L'unità di riferimento sono i metri. Notare che questa etichetta è di tipo BYTE, a differenza di altre etichette di riferimento.

en: Altitude
it: Altitudine

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
it: Indica l'altitudine basata sul riferimento in GPSAltitudeRef. L'altitudine è espressa come un valore RATIONAL. L'unità di riferimento sono i metri.

en: GPS Satellites
it: Satelliti GPS

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
it: Indica se la latitudine del punto di destinazione è Nord oppure Sud. Il valore ASCII "N" indica latitudine Nord, "S" latitudine Sud.

en: Indicates the latitude of the destination point. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If latitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be dd/1,mmmm/100,0/1.
it: Indica la latitudine del punto di destinazione. È espressa come tre valori RATIONAL che indicano rispettivamente i gradi, i minuti e i secondi. Se la latitudine è indicata in gradi, minuti e secondi, un formato tipico è gg/1,mm/1,ss/1. Quando sono utilizzati i gradi e i minuti e, ad esempio, le frazioni dei minuti sono date sino a due cifre decimali, il formato risulta gg/1,mmmm/100,0/1.

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
it: Una indicazione generica del tipo di dati contenuti in questo sotto-file.

en: Image Width
it: Larghezza immagine

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
it: Il numero di colonne di dati dell'immagine, uguale al numero di pixel per riga. Nei dati compressi come JPEG viene usato un marcatore JPEG al posto di questa etichetta.

en: Image Length
it: Altezza immagine

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
it: Il numero di righe di dati dell'immagine. Nei dati compressi come JPEG viene usato un marcatore JPEG al posto di questa etichetta.

en: Bits per Sample
it: Bit per campione

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
it: Il numero di bit per componente dell'immagine. In questo standard ogni componente dell'immagine è di 8 bit, quindi il valore per questa etichetta è 8. Vedere anche <SamplesPerPixel>. Nei dati compressi come JPEG è utilizzato un marcatore JPEG al posto di questa etichetta.

en: Compression
it: Compressione

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
it: Lo schema di compressione usato per i dati dell'immagine. Quando un'immagine primaria è compressa come JPEG, questa designazione non è necessaria e viene omessa. Quando le miniature usano la compressione JPEG, il valore di questa etichetta è impostato a 6.

en: Photometric Interpretation
it: Interpretazione fotometrica

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
it: La composizione dei pixel. Nei dati compressi come JPEG viene usato un marcatore JPEG al posto di questa etichetta.

en: Fill Order
it: Ordine riempimento

en: Document Name
it: Nome documento

en: Image Description
it: Descrizione immagine

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
it: Una stringa di caratteri che fornisce il titolo dell'immagine. Potrebbe essere un commento, come "Picnic in montagna, maggio 2004". Non è possibile usare codici di carattere a 2 byte. Quando un codice a 2 byte è necessario, bisogna usare l'etichetta Exit privata <UserComment>.

en: Manufacturer
it: Produttore

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
it: Il produttore dell'apparecchiatura di ripresa; indica il produttore del DSC, scanner, digitalizzatore video ed altra apparecchiatura usata per generare l'immagine. Quando questo campo è lasciato in bianco, viene trattato come sconosciuto.

en: Model
it: Modello

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
it: Il nome o il codice di modello dell'equipaggiamento: indica il nome o codice di modello del DSC, scanner, digitalizzatore video ed altra apparecchiatura usata per generare l'immagine. Quando questo campo è lasciato in bianco, viene trattato come sconosciuto.

en: Strip Offsets
it: Offset della striscia

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <RowsPerStrip> and <StripByteCounts>.
it: Per ciascuna striscia, l'offset in byte di quella striscia. Si raccomanda che sia selezionato in modo che il numero di byte della striscia non ecceda i 64 Kbyte. Nei dati compressi come JPEG questa designazione non è necessaria e si omette. Vedere anche <RowsPerStrip> e <StripByteCounts>.

en: Orientation
it: Orientamento

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
it: L'orientazione dell'immagine vista in termini di righe e colonne.

en: Samples per Pixel
it: Campioni per pixel

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
it: Il numero di componenti per ciascun pixel. Poiché questo standard si applica ad immagini RGB e YCbCr, il valore di questa etichetta è impostato a 3. Nei dati compressi come JPEG viene usato un marcatore JPEG al posto di questa etichetta.

en: Rows per Strip
it: Righe per striscia

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
it: Il numero di righe per striscia. Questo è il numero di righe di una striscia nell'immagine quando si divide un'immagine in strisce. Nei dati compressi come JPEG questa designazione non è necessaria e viene omessa. Vedere anche <StripOffsets> e <StripByteCounts>.

en: Strip Byte Count
it: Conteggio byte della striscia

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
it: Il numero totale di byte per ciascuna striscia. Nei dati compressi come JPEG questa designazione non è necessaria e viene omessa.

en: X-Resolution
it: Risoluzione X

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
it: Il numero di pixel per <ResolutionUnit> nella direzione <ImageWidth>. Quando la risoluzione dell'immagine è sconosciuta, è impostata a 72 [dpi].

en: Y-Resolution
it: Risoluzione Y

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
it: Il numero di pixel per <ResolutionUnit> nella direzione <ImageLength>. È impostato allo stesso valore di <XResolution>.

en: Planar Configuration
it: Configurazione planare

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
it: Indica se le componenti dei pixel sono registrate in piani separati (formato "planar") o in maniera contigua (formato "chunky"). Nei file compressi come JPEG è utilizzato un marcatore JPEG al posto di questa etichetta. Se questo campo non esiste, viene assunto per le TIFF un valore predefinito di 1 (contigue).

en: Resolution Unit
it: Unità di risoluzione

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
it: L'unità di misura per <XResolution> e <YResolution>. La stessa unità è utilizzata sia per <XResolution> che per <YResolution>. Se la risoluzione dell'immagine è sconosciuta, è impostata a 2 (pollici).

en: Transfer Function
it: Funzione trasferimento

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
it: Una funzione di trasferimento per l'immagine, descritta in formato tabellare. Normalmente questa etichetta non è necessaria, poiché lo spazio di colore è specificato nell'etichetta informativa dello spazio di colore (<ColorSpace>).

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
it: Questa etichetta registra nome e versione del software o del firmware della fotocamera o del dispositivo di acquisizione immagini usato per generare l'immagine. Il formato dettagliato non è specificato, ma si raccomanda di seguire l'esempio seguente. Quando questo campo è lasciato vuoto, viene trattato come sconosciuto.

en: Date and Time
it: Data e ora

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
it: la data e l'ora di creazione dell'immagine. In questo standard (EXIF-2.1) corrisponde alla data e all'ora in cui il file è stato modificato.

en: Artist
it: Autore

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
it: Questa etichetta registra il nome del proprietario della fotocamera, del fotografo o del creatore dell'immagine. Il formato dettagliato non è specificato, ma si raccomanda di scrivere l'informazione come nell'esempio seguente per una facile interoperabilità. Quando il campo è lasciato vuoto, è trattato come sconosciuto.

en: White Point
it: Punto di bianco

en: Primary Chromaticities
it: Cromaticità primarie

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
it: Definito da Adobe Corporation per abilitare la struttura ad albero TIFF all'interno di un file TIFF.

en: Transfer Range
it: Intervallo di trasferimento

en: JPEG Interchange Format
it: Formato di interscambio JPEG

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
it: L'offset del byte iniziale (SOI) dei dati compressi JPEG della miniatura. Questo non è usato per i dati primari JPEG di una immagine.

en: JPEG Interchange Format Length
it: Lunghezza del formato di interscambio JPEG

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
it: Il numero dei byte dei dati compressi JPEG della miniatura. Questo non è usato per i dati primari JPEG di una immagine. Le miniature JPEG non sono separate ma sono registrate come un flusso di bit JPEG continuo da SOI a EOI. I marcatori Appn e COM non dovrebbero essere registrati. Le miniature compresse devono essere registrate in non più di 64 Kbyte, inclusi tutti gli altri dati da registrare in APP1.

en: YCbCr Coefficients
it: Coefficienti YCbCr

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here the value given in "Color Space Guidelines", is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability this condition.
it: I coefficienti della matrice per la trasformazione dei dati immagine da RGB a YCbCr. Non ci sono valori predefiniti in TIFF, ma qui è utilizzato come predefinito il valore dato in "Color Space Guidelines". Lo spazio colore è dichiarato in una etichetta informativa dello spazio colore, che ha come valore predefinito quello che dà le caratteristiche di interoperabilità dell'immagine ottimali in queste condizioni.

en: YCbCr Sub-Sampling
it: Sottocampionamento YCbCr

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
it: Il rapporto di campionamento delle componenti di crominanza in relazione alla componente di luminanza. Nei dati compressi JPEG è utilizzato un marcatore JPEG al posto di questa etichetta.

en: YCbCr Positioning
it: Posizionamento YCbCr

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended in this standard that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
it: La posizione delle componenti di crominanza in relazione alla componente di luminanza. Questo campo è designato solo per dati compressi JPEG o dati non compressi YCbCr. Il valore TIFF predefinito è 1 (centrato); ma quando Y:Cb:Cr = 4:2:2 si raccomanda di usare 2 (affiancato) in questo standard per registrare i dati, per migliorare la qualità dell'immagine quando visualizzata su apparecchi TV. Quando questo campo non esiste, il lettore assumerà il valore TIFF predefinito. Nel caso Y:Cb:Cr = 4:2:0, si raccomanda il valore TIFF predefinito (centrato). Se il lettore non ha la capacità di supportare entrambi i tipi di <YCbCrPositioning>, seguirà il valore TIFF predefinito indipendentemente dal valore in questo campo. E' preferibile che i lettori supportino sia il posizionamento centrato che quello affiancato.

en: Reference Black/White
it: Riferimento nero/bianco

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability these conditions.
it: Il valore di riferimento del punto nero e il valore di riferimento del punto bianco. Non ci sono valori predefiniti in TIFF, ma i valori sottostanti sono qui dati come predefiniti. Lo spazio colore è dichiarato in una etichetta informativa dello spazio colore, che ha come valore predefinito quello che dà le caratteristiche di interoperabilità dell'immagine ottimali in queste condizioni.

en: XML Packet
it: Pacchetto XML

en: XMP Metadata
it: Metadato XMP

en: CFA Pattern
it: Trama CFA

en: Indicates the color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
it: Indica la trama geometrica del color filter array (CFA) del sensore immagine quando è utilizzato un sensore di area colore 1-chip. Non si applica a tutti i metodi di rilevazione.

en: Battery Level
it: Livello batteria

en: Copyright information. In this standard the tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., "Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.". In this standard the field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code (see example 2). When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given (see example 3). When the field is left blank, it is treated as unknown.
it: Informazioni di copyright. In questo standard l'etichetta è utilizzata per indicare sia i diritti del fotografo che quelli dell'editor. Questo è l'avviso di copyright della persona o dell'organizzazione che reclama i diritti sull'immagine. In questo campo dovrebbe essere scritta la dichiarazione di interoperabilità dei diritti compresa la data i i diritti; es. "Copyright, John Smith, 19xx. Tutti i diritti riservati.". In questo standard il campo registra sia i diritti del fotografo che quelli dell'editor, ognuno scritto in una parte separata della dichiarazione. Quando esiste una chiara distinzione tra i diritti del fotografo e quelli dell'editor, questi devono essere scritti mettendo prima i diritti del fotografo seguiti da quelli dell'editor, separati da un NULL (in questo caso, dato che anche la dichiarazione termina con un NULL, ci sono due codici NULL) (vedere esempio 1). Se è dato solo il fotografo, è terminato da un codice NULL (vedere esempio 2). Quando sono dati solo i diritti dell'editor, la parte dei diritti del fotografo consiste in uno spazio seguito da un codice di terminazione NULL e a seguire i diritti dell'editor (vedere esempio3). Quando il campo è lasciato vuoto viene trattato come sconosciuto.

en: Exposure time, given in seconds (sec).
it: Il tempo di esposizione, fornito in secondi (sec).

en: F-Number
it: Numero F

en: The F number.
it: Il numero F.

en: Image Resources Block
it: Blocco delle risorse dell'immagine

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF. ordinarily, however, it does not contain image data as in the case of TIFF.
it: Un puntatore all'Exif IFD. Interoperabilità, l'Exif IFD ha la stessa struttura dell'IFD specificato nelle TIFF. Di solito, comunque, non contiene dati immagine come nel caso delle TIFF.

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
it: La classe del programma utilizzato dalla fotocamera per impostare l'esposizione quando viene scattata la foto.

en: Spectral Sensitivity
it: Sensitività spettrale

en: Indicates the spectral sensitivity of each channel of the camera used. The tag value is an ASCII string compatible with the standard developed by the ASTM Technical Committee.
it: Indica la sensitività spettrale di ciascun canale utilizzato della fotocamera. Il valore dell'etichetta è una stringa ASCII compatibile con lo standard sviluppato dal comitato tecnico ASTM.

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
it: Un puntatore al GPS Info IFD. La struttura di interoperabilità del GPS Info IFD, come quella del Exif IFD, non ha dati immagine.

en: ISO Speed Ratings
it: Valori sensibilità ISO

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
it: Indica la sensibilità ISO e la latitudine ISO della fotocamera o del dispositivo di input come specificato in ISO 12232.

en: Exif Version
it: Versione Exif

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
it: La versione supportata di questo standard. La mancanza di questo campo è intesa come una non conformità allo standard.

en: Date and Time (Original)
it: Data e ora (dati originali)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
it: La data e l'ora di generazione dei dati dell'immagine originale. Per una fotocamera digitale, sono memorizzate la data e l'ora di scatto della foto.

en: Date and Time (Digitized)
it: Data e ora (dati digitalizzati)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
it: La data e l'ora di memorizzazione dell'immagine come dati digitali.

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <PhotometricInterpretation> tag. However, since <PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
it: Informazione specifica di dati compressi. I canali di ciascuna componente sono organizzati in ordine dalla prima alla quarta componente. Per dati non compressi l'organizzazione dei dati è indicata nell'etichetta  <PhotometricInterpretation>. Comunque, dato che <PhotometricInterpretation> può soltanto esprimere l'ordine di Y, Cb e Cr, questa etichetta è fornita per i casi nei quali i dati compressi usano componenti diverse da Y, Cb e Cr e per abilitare il supporto di altre sequenze.

en: Compressed Bits per Pixel
it: Bit per pixel compressi

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
it: Informazioni specifiche per i dati compressi. Il metodo di compressione usato per un'immagine compressa è indicato in unità di bit per pixel.

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
it: Velocità otturatore. L'unità è l'impostazione APEX (Additive System of Photographic Exposure).

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
it: L'apertura dell'obiettivo. L'unità è il valore APEX.

en: Brightness
it: Luminosità

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
it: Il valore della luminosità. L'unità è il valore APEX. Solitamente è indicato nell'intervallo da -99.99 a 99.99.

en: Exposure Bias
it: Compensazione esposizione

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
it: La compensazione dell'esposizione. L'unità è in valori APEX. Di solito è indicata nell'intervallo da -99.99 a 99.99.

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
it: Il più piccolo numero F dell'obiettivo. L'unità è il valore APEX. Comunemente è assegnato nell'intervallo da -99.99 a 99.99, ma non è limitato a questo intervallo.

en: Subject Distance
it: Distanza soggetto

en: The distance to the subject, given in meters.
it: La distanza dal soggetto, espressa in metri.

en: The metering mode.
it: La modalità di misurazione.

en: Light Source
it: Sorgente luminosa

en: The kind of light source.
it: Il tipo di sorgente luminosa.

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
it: Questa etichetta è registrata quando un'immagine è catturata utilizzando una luce stroboscopica (flash).

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
it: La lunghezza focale attuale della lente, in millimetri. Non è convertita nella lunghezza focale di una fotocamera con pellicola a 35 millimetri.

en: Subject Area
it: Area soggetto

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
it: Questa etichetta indica la posizione e l'area del soggetto principale nella scena.

en: TIFF/EP Standard ID
it: ID standard TIFF/EP

en: Maker Note
it: Note produttore

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
it: Un etichetta per i produttori di "Exif writer" per registrare qualsiasi informazione desiderata. I contenuti sono definiti dai produttori.

en: User Comment
it: Commenti utente

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
it: Una etichetta usata per registrare le frazioni di secondo per l'etichetta <DateTime>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
it: Una etichetta usata per registrare le frazioni di secondo per l'etichetta <DateTimeOriginal>.

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
it: Una etichetta usata per registrare le frazioni di secondo per l'etichetta <DateTimeDigitized>.

en: XP Title
it: Titolo (XP)

en: XP Comment
it: Commento (XP)

en: XP Author
it: Autore (XP)

en: XP Keywords
it: Parole chiave (XP)

en: XP Subject
it: Soggetto (XP)

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
it: La versione del formato Flashpix supportata da un file FPXR.

en: Color Space
it: Spazio colore

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB (=1) is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated (=FFFF.H) is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
it: L'etichetta delle informazioni dello spazio colore è sempre registrata come l'identificatore dello spazio colore. Normalmente si usa sRGB (=1) per definire lo spazio colore basato sulle condizioni del monitor del PC e l'ambiente. Se si usa uno spazio colore diverso da sRGB, è posta a "non calibrato" (=FFFF.H).  I dati dell'immagine registrati come "non calibrato" possono essere trattati come sRGB quando vengono convertiti in FlashPix.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
it: Informazioni specifiche per dati compressi. Quando si memorizza un file compresso, la larghezza valida dell'immagine significativa deve essere registrata in questa etichetta, sia che ci siano o no dati di riempimento o marcatori di restart. Questa etichetta non deve esistere in un file non compresso.

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
it: Informazioni specifiche per dati compressi. Quando si memorizza un file compresso, l'altezza valida dell'immagine significativa deve essere registrata in questa etichetta, sia che ci siano o no dati di riempimento o marcatori di restart. Questa etichetta non dovrebbe esserci in un file non compresso. Dal momento che il riempimento dei dati di non è necessario per la direzione verticale, il numero di linee registrate in questa etichetta dell'altezza valida dell'immagine saranno le stesse di quelle registrate nel SOF.

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + '.' + 3 characters). The path is not recorded. Stipulations on audio and file naming conventions are defined in the specification. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. Audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. The mapping of Exif image files and audio files is done in any of three ways, [1], [2] and [3]. If multiple files are mapped to one file as in [2] or [3], the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. In the case of [3], for example, for the Exif image file "DSC00001.JPG" only  "SND00001.WAV" is given as the related Exif audio file. When there are three Exif audio files "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" and "SND00003.WAV", the Exif image file name for each of them, "DSC00001.JPG", is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
it: Questa etichetta è usata per registrare il nome di un file audio relativo ai dati immagine. L'unica informazione relazionale registrata qui è il nome e l'estensione del file audio Exif (una stringa ASCII composta da 8 caratteri + "." + 3 caratteri). Il percorso non è registrato. Le convenzioni sull'audio e sulla nomenclatura dei file sono definite nelle specifiche. Quando si utilizza questa etichetta, i file audio devono essere registrati in conformità al formato audio Exif. A chi scrive è permesso di memorizzare dati di tipo Audio dentro APP2 come estensione di flusso dati FlashPix. I file audio devono essere registrati in conformità al formato audio Exif. La mappatura dei file immagine e dei file audio Exif è eseguita in uno dei tre modi, [1], [2] e [3]. Se molteplici file sono mappati su un file come in [2] o in [3], il formato sopra descritto è usato per registrare solo un nome di file audio. Se ci sono più file audio, viene restituito il primo file registrato. Nel caso [3], per esempio, per il file immagine Exif "DSC00001.JPG" soltanto "SND00001.WAV" è associato come relativo file audio Exif. Quando ci sono tre file audio Exif "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" e "SND00003.WAV", per ciascuno di loro viene indicato il nome del file immagine Exif "DSC00001.JPG". Combinando informazioni relazionali multiple, può essere supportata una molteplicità di possibilità di riproduzione. Il modo di usare le informazioni relazionali è lasciato all'implementazione lato riproduzione. Dato che questa informazione è una stringa di caratteri ASCII, è terminata con NULL. Quando questa etichetta è usata per mappare file audio, la relazione tra il file audio ed i dati immagine deve anche essere indicata alla fine del file audio.

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
it: Interoperability IFD è composto da etichette che memorizzano le informazioni per assicurare l'interoperabilità ed è puntata dalle seguenti etichette situate nel Exif IFD. La struttura di interoperabilità del Interoperability IFD è la stessa della struttura IFD definita per le TIFF ma non contiene i dati immagine tipici di un normale TIFF IFD.

en: Flash Energy
it: Energia flash

en: Indicates the strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
it: Indica l'energia del flash stroboscopico quando l'immagine è stata scattata, misurata in BCPS (Beam Candle Power Seconds).

en: Spatial Frequency Response
it: Risposta in frequenza spaziale

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
it: Questa etichetta registra la tabella delle frequenze spaziali della fotocamera o del dispositivo di input e i valori SFR nella direzione di larghezza dell'immagine, altezza dell'immagine e nella direzione diagonale, come specificato in ISO 12233.

en: Focal Plane X-Resolution
it: Misura X del piano focale

en: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
it: Indica il numero di pixel di larghezza (X) dell'immagine per <FocalPlaneResolutionUnit> sul piano focale della fotocamera.

en: Focal Plane Y-Resolution
it: Misura Y del piano focale

en: Indicates the number of pixels in the image height (V) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
it: Indica il numero di pixel di altezza (V) dell'immagine per <FocalPlaneResolutionUnit> sul piano focale della fotocamera.

en: Focal Plane Resolution Unit
it: Unità di misura piano focale

en: Indicates the unit for measuring <FocalPlaneXResolution> and <FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <ResolutionUnit>.
it: Indica l'unità di misura per <FocalPlaneXResolution> e <FocalPlaneYResolution>. Questo valore è lo stesso di <ResolutionUnit>.

en: Subject Location
it: Ubicazione soggetto

en: Indicates the location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Rotation> tag. The first value indicates the X column number and the second indicates the Y row number.
it: Indica la posizione del soggetto principale sulla scena. Il valore di questa etichetta rappresenta il pixel al centro del soggetto principale relativo al bordo sinistro, prima del processo di rotazione come risulta nell'etichetta <Rotation>. Il primo valore indica il numero della colonna X ed il secondo indica il numero della riga Y.

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
it: Indica l'indice di esposizione selezionato sulla fotocamera o sul dispositivo di input quando viene catturata l'immagine.

en: Sensing Method
it: Metodo di rilevamento

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
it: Indica il tipo di sensore immagine sulla fotocamera o sul dispositivo di input.

en: File Source
it: Origine file

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
it: Indica la sorgente dell'immagine. Se un DSC ha registrato l'immagine, il valore di questa etichetta è sempre impostato a 3, indicando che l'immagine è stata registrata su un DSC.

en: Scene Type
it: Tipo scena

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
it: Indica il tipo di scena. Se un DSC ha registrato l'immagine, il valore di questo tag deve sempre essere impostato ad 1, indicando che l'immagine è stata fotografata direttamente.

en: Custom Rendered
it: Elaborazione immagine personalizzata

en: This tag indicates the use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
it: Questa etichetta indica l'uso di elaborazioni particolari sui dati dell'immagine, come un rendering inserito in uscita. Quando si compie un'elaborazione particolare, ci si aspetta che il lettore disabiliti o minimizzi ogni ulteriore elaborazione.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
it: Questa etichetta indica la modalità di esposizione impostata quando l'immagine è stata scattata. In modalità auto-bracketing, la fotocamera scatta una serie di fotogrammi della stessa scena con differenti impostazioni di esposizione.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
it: Questa etichetta indica la modalità di bilanciamento del bianco impostata quando l'immagine è stata scattata.

en: Digital Zoom Ratio
it: Indice zoom digitale

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
it: Questa etichetta indica il fattore di zoom digitale quando l'immagine è stata scattata. Se il numeratore del valore memorizzato è 0, significa che lo zoom digitale non è stato usato.

en: Focal Length in 35mm Film
it: Lunghezza focale in pellicola 35mm

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
it: Questa etichetta indica la lunghezza focale equivalente in mm, con riferimento ad una fotocamera con pellicola da 35mm. Un valore pari a 0 significa che la lunghezza focale è sconosciuta. Da notare che questa etichetta è differente dall'etichetta <FocalLength>.

en: Scene Capture Type
it: Tipo cattura scena

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
it: Questa etichetta indica il tipo di scena che è stata scattata. Può anche essere usata per memorizzare il modo in cui l'immagine è stata scattata. Da notare che questa è differente dall'etichetta del tipo di scena <SceneType>.

en: Gain Control
it: Controllo guadagno

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
it: Questa etichetta indica il grado di regolazione globale del guadagno dell'immagine.

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
it: Questa etichetta indica la direzione di elaborazione del contrasto applicata dalla fotocamera quando l'immagine è stata scattata.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
it: Questa etichetta indica la direzione di elaborazione della saturazione applicata dalla fotocamera quando l'immagine è stata scattata.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
it: Questa etichetta indica la direzione di elaborazione della nitidezza applicata dalla fotocamera quando l'immagine è stata scattata.

en: Device Setting Description
it: Descrizione dell'impostazione del dispositivo

en: This tag indicates information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
it: Questa etichetta indica le informazioni sulle condizioni di acquisizione dell'immagine di un particolare modello di fotocamera. L'etichetta è usata soltanto per indicare le condizioni di acquisizione dell'immagine sul lettore.

en: Subject Distance Range
it: Intervallo di distanza dal soggetto

en: This tag indicates the distance to the subject.
it: Questa etichetta indica la distanza dal soggetto.

en: Image Unique ID
it: ID univoco immagine

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
it: Questa etichetta indica un identificativo assegnato univocamente a ciascuna immagine. È memorizzato come una stringa ASCII corrispondente alla notazione esadecimale e di lunghezza fissa di 128 bit.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
it: Indica il valore del coefficiente gamma.

en: Program AE
it: Esposizione AE

en: Museum
it: Museo

en: Text
it: Testo

en: %i bytes unknown data
it: %i byte di dati sconosciuti

en: AF non D lens
it: Obiettivo AF non D

en: AF-D or AF-S lens
it: Obiettivo AF-D o AF-S

en: AF-D G lens
it: Obiettivo AF-D G

en: AF-D VR lens
it: Obiettivo AF-D VR

en: AF-D G VR lens
it: Obiettivo AF-D VR

en: Flash unit unknown
it: Unità flash sconosciuta

en: Flash is external
it: Il flash è esterno

en: Flash is on camera
it: Il flash è sulla fotocamera

en: VGA basic
it: VGA base

en: VGA normal
it: VGA normale

en: SXGA basic
it: SXGA base

en: SXGA normal
it: SXGA normale

en: 2 Mpixel basic
it: 2 Megapixel base

en: 2 Mpixel normal
it: 2 Megapizel normale

en: 2 Mpixel fine
it: 2 Megapixel fine

en: Color
it: Colore

en: Bright+
it: Luminoso+

en: Bright-
it: Luminoso-

en: Contrast+
it: Contrasto+

en: Contrast-
it: Contrasto-

en: Preset
it: Preimpostazione

en: Incandescence
it: Incandescenza

en: Fluorescence
it: Fluorescenza

en: SpeedLight
it: Speedlight

en: Fisheye on
it: Fisheye attivo

en: Normal, SQ
it: Normale, SQ

en: Normal, HQ
it: Normale, HQ

en: Normal, SHQ
it: Normale, SHQ

en: Normal, RAW
it: Normale, RAW

en: Normal, SQ1
it: Normale, SQ1

en: Normal, SQ2
it: Normale, SQ2

en: Normal, standard
it: Normale, standard

en: Fill
it: Riempimento

en: Internal + external
it: Interno + esterno

en: Interlaced
it: Interlacciato

en: Progressive
it: Progressivo

en: Best
it: Ottimo

en: 5 frames/sec
it: 5 fotogrammi/sec

en: 10 frames/sec
it: 10 fotogrammi/sec

en: 15 frames/sec
it: 15 fotogrammi/sec

en: 20 frames/sec
it: 20 fotogrammi/sec

en: Red Correction %f, blue Correction %f
it: Correzione rosso %f, correzione blu %f

en: %2.2f meters
it: %2.2f metri

en: No manual focus selection
it: Nessuna seleziona manuale del fuoco

en: AF position: center
it: Posizione AF: centro

en: AF position: top
it: Posizione AF: alto

en: AF position: bottom
it: Posizione AF: basso

en: AF position: left
it: Posizione AF: sinistra

en: AF position: right
it: Posizione AF: destra

en: AF position: upper-left
it: Posizione AF: alto a sinistra

en: AF position: upper-right
it: Posizione AF: alto a destra

en: AF position: lower-left
it: Posizione AF: basso a sinistra

en: AF position: lower-right
it: Posizione AF: basso a destra

en: AF position: far left
it: Posizione AF: lontano a sinistra

en: AF position: far right
it: Posizione AF: lontano a destra

en: Unknown AF position
it: Posizione AF sconosciuta

en: Internal error (unknown value %hi)
it: Errore interno (valore %hi sconosciuto)

en: Unknown value %hi
it: Valore sconosciuto %hi

en: Fast
it: Veloce

en: Automatic
it: Automatico

en: Manual: unknown
it: Manuale: sconosciuto

en: Infinite
it: Infinito

en: %i bytes unknown data:
it: %i byte di dati sconosciuti:

en: ISO Setting
it: Impostazioni ISO

en: Color Mode (?)
it: Modo colore (?)

en: Image Sharpening
it: Nitidezza immagine

en: Flash Setting
it: Impostazioni flash

en: White Balance RB
it: Bilanciamento del bianco RB

en: Preview Image IFD
it: Anteprima immagine IFD

en: Exposurediff ?
it: Differenza di esposizione?

en: Image Boundary
it: Contorno immagine

en: Flash Exposure Bracket Value
it: Valore di bracketing dell'esposizione del flash

en: Exposure Bracket Value
it: Valore di bracketing dell'esposizione

en: Image Adjustment
it: Regolazione immagine

en: Tone Compensation
it: Compensazione del tono

en: Adapter
it: Adattatore

en: Lens
it: Obiettivo

en: Manual Focus Distance
it: Distanza fuoco manuale

en: Flash Used
it: Flash usato

en: AF Focus Position
it: Posizione fuoco AF

en: Lens F Stops
it: F-stop dell'obiettivo

en: Contrast Curve
it: Curva di contrasto

en: Color Mode
it: Modo colore

en: Light Type
it: Tipo di luce

en: Hue Adjustment
it: Aggiustamento tonalità

en: Sensor Pixel Size
it: Dimensione pixel del sensore

en: Size of compressed image data in bytes.
it: Dimensione in byte dei dati dell'immagine compressa.

en: Total Number of Pictures Taken
it: Numero totale di immagini scattate

en: Optimize Image
it: Ottimizza immagine

en: Vari Program
it: Vari-program

en: Capture Editor Data
it: Dati (Capture Editor)

en: Capture Editor Version
it: Versione (Capture Editor)

en: CCD Sensitivity
it: Sensibilità CCD

en: Focus
it: Fuoco

en: Converter
it: Convertitore

en: Speed/Sequence/Panorama Direction
it: Direzione di velocità/sequenza/panorama

en: Info
it: Informazioni

en: Camera ID
it: ID fotocamera

en: Sharpness Setting
it: Impostazioni nitidezza

en: White Balance Setting
it: Impostazioni bilanciamento del bianco

en: Contrast Setting
it: Impostazioni contrasto

en: Epson Image Width
it: Larghezza immagine Epson

en: Epson Image Height
it: Altezza immagine Epson

en: Epson Software Version
it: Versione software Epson

en: Multi-exposure
it: Multi esposizione

en: Good
it: Buono

en: Better
it: Migliore

en: Flash on
it: Flash attivo

en: 2560x1920 or 2304x1728
it: 2560x1920 oppure 2304x1728

en: 2304x1728 or 2592x1944
it: 2304x1728 o 2592x1944

en: 2816x2212 or 2816x2112
it: 2816x2212 o 2816x2112

en: Surf & snow
it: Spiaggia/neve

en: Sunset or candlelight
it: Tramonti o lume di candela

en: Autumn
it: Autunno

en: Self portrait
it: Autoritratti

en: Illustrations
it: Illustrazioni

en: Digital filter
it: Effetto digitale

en: Food
it: Cibo

en: Green mode
it: Modalità Verde

en: Light pet
it: Animale domestico: chiaro

en: Dark pet
it: Animale domestico: scuro

en: Medium pet
it: Animale domestico: intermedio

en: Candlelight
it: Luce di candela

en: Natural skin tone
it: Incarnato naturale

en: Synchro sound record
it: Registrazione suono sincrono

en: Frame composite
it: Aggiungi cornice

en: Auto, did not fire
it: Automatico, non ha illuminato

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
it: Automatico, non ha illuminato, riduzione occhi rossi

en: Auto, fired
it: Automatico, ha illuminato

en: Auto, fired, red-eye reduction
it: Automatico, ha illuminato, riduzione occhi rossi

en: On, wireless
it: Attivo, wireless

en: On, soft
it: Attivo, soft

en: On, slow-sync
it: Attivo, sincro lento

en: On, slow-sync, red-eye reduction
it: Attivo, sincro lento, riduz. occhi rossi

en: On, trailing-curtain sync
it: Attivo, sincro sulla sec. tendina

en: Upper-left
it: Più in alto a sinistra

en: Top
it: In alto

en: Upper-right
it: Più in alto a destra

en: Mid-left
it: In centro a sinistra

en: Mid-right
it: In centro a destra

en: Lower-left
it: Più in basso a sinistra

en: Bottom
it: In basso

en: Lower-right
it: Più in basso a destra

en: Fixed center
it: Fisso in centro

en: Multiple
it: Multiplo

en: Top-center
it: In alto al centro

en: Bottom-center
it: In basso al centro

en: User selected
it: Selezionato dall'utente

en: 3008x2008 or 3040x2024
it: 3008x2008 o 3040x2024

en: Digital filter?
it: Filtro digitale?

en: Internal error (unknown value %i %i)
it: Errore interno (valore sconosciuto %i %i)

en: Capture Mode
it: Modalità di cattura

en: Quality Level
it: Livello di qualità

en: ISO Speed
it: Sensibilità ISO

en: Colors
it: Colori

en: PrintIM Settings
it: Impostazioni PrintIM

en: Time Zone
it: Fuso orario

en: Daylight Savings
it: Ora legale

en: AF Point Selected
it: Punto AF selezionato

en: Auto AF Point
it: Punto AF automatico

en: Focus Position
it: Posizione fuoco

en: Auto Bracketing
it: Bracketing automatico

en: Picture Mode (2)
it: Modalità Picture (2)

en: Object Distance
it: Distanza oggetto

en: Distance of photographed object in millimeters.
it: Distanza dell'oggetto fotografato in millimetri.

en: Bestshot Mode
it: Modo Bestshot
