libexif 0.6.22-pre1 - en to sv translation catalogue (986 entries)

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
sv: Ogiltigt format "%s", förväntade "%s".

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
sv: Ogiltigt antal komponenter (%i, förväntade %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
sv: Ogiltigt antal komponenter (%i, förväntade %i eller %i).

en: Macro
sv: Makro

en: Economy
sv: Ekonomi

en: Fine
sv: Fin

en: RAW
sv: RÅ

en: Superfine
sv: Superfin

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Red-eye reduction
sv: Minskning av röda ögon

en: Slow synchro
sv: Långsam synk

en: Auto, red-eye reduction
sv: Auto, minskning av röda ögon

en: On, red-eye reduction
sv: På, minskning av röda ögon

en: External flash
sv: Extern blixt

en: Single
sv: Enkel

en: Continuous
sv: Kontinuerlig

en: Movie
sv: Film

en: Continuous, speed priority
sv: Kontinuerlig, hastighetsprioritet

en: Continuous, low
sv: Kontinuerlig, låg

en: Continuous, high
sv: Kontinuerlig, hög

en: One-shot AF
sv: Enkelbildstagning AF

en: AI servo AF
sv: AI servo-AF

en: AI focus AF
sv: AF fokus-AF

en: Manual focus
sv: Manuellt fokus

en: Pan focus
sv: Panoreringsfokus

en: Large
sv: Stor

en: Medium
sv: Medel

en: Small
sv: Liten

en: Postcard
sv: Vykort

en: Widescreen
sv: Bredbild

en: Full auto
sv: Fullständig auto

en: Manual
sv: Manuell

en: Landscape
sv: Landskap

en: Fast shutter
sv: Snabb slutare

en: Slow shutter
sv: Långsam slutare

en: Night
sv: Natt

en: Grayscale
sv: Gråskala

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Sports
sv: Sport

en: Black & white
sv: Svart och vit

en: Vivid
sv: Livfull

en: Flash off
sv: Blixt av

en: Long shutter
sv: Lång slutare

en: Super macro
sv: Supermakro

en: Foliage
sv: Lövverk

en: Indoor
sv: Inomhus

en: Fireworks
sv: Fyrverkeri

en: Beach
sv: Strand

en: Underwater
sv: Under vatten

en: Snow
sv: Snö

en: Kids & pets
sv: Barn och djur

en: Night snapshot
sv: Nattlig ögonblicksbild

en: Digital macro
sv: Digitalt makro

en: My colors
sv: Mina färger

en: Still image
sv: Stillbild

en: Color accent
sv: Färgbetoning

en: Color swap
sv: Färgväxling

en: Aquarium
sv: Akvarium

en: None
sv: Ingen

en: Other
sv: Annan

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Auto high
sv: Auto hög

en: Default
sv: Standard

en: Spot
sv: Punkt

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Evaluative
sv: Utvärderande

en: Partial
sv: Delvis

en: Center-weighted average
sv: Centrumviktat medelvärde

en: Not known
sv: Inte känd

en: Very close
sv: Mycket nära

en: Close
sv: Nära

en: Middle range
sv: Medelintervall

en: Far range
sv: Avlägset intervall

en: Infinity
sv: Oändlighet

en: Manual AF point selection
sv: Manuell AF-punktsval

en: None (MF)
sv: Ingen (MF)

en: Auto-selected
sv: Autovald

en: Right
sv: Höger

en: Center
sv: Centrera

en: Left
sv: Vänster

en: Auto AF point selection
sv: Auto AF-punktsval

en: Easy shooting
sv: Lätt tagning

en: Tv-priority
sv: Tv-prioritet

en: Av-priority
sv: Av-prioritet

en: Sigma 50mm f/2.8 EX or 28mm f/1.8
sv: Sigma 50mm f/2.8 EX eller 28mm f/1.8

en: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 Aspherical
sv: Tokina AT-X280AF PRO 28-80mm F2.8 asfärisk

en: Cosina 100mm f/3.5 Macro AF
sv: Cosina 100mm f/3.5 Makro AF

en: Tamron AF Aspherical 28-200mm f/3.8-5.6
sv: Tamron AF asfärisk 28-200mm f/3.8-5.6

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
sv: Canon EF 24mm f/2.8 eller Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye

en: Sigma 17-35mm f2.8-4 EX Aspherical HSM
sv: Sigma 17-35mm f2.8-4 EX asfärisk HSM

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
sv: Sigma 10-20mm F4-5.6 eller 12-24mm f/4.5-5.6 eller 14mm f/2.8

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
sv: Canon EF 28-70mm f/2.8L eller Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG Aspherical
sv: Sigma 15-30mm f/3.5-4.5 EX DG asfärisk

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
sv: Canon EF 180mm Macro f/3.5L eller Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: FP sync enabled
sv: FP-synkronisering aktiverad

en: 2nd-curtain sync used
sv: Andra ridåsynkronisering använd

en: FP sync used
sv: FP-synkronisering använd

en: Internal
sv: Intern

en: External
sv: Extern

en: Exposure compensation
sv: Exponeringskompensering

en: AE lock
sv: AE-lås

en: AE lock + exposure compensation
sv: AE-lås + exponeringskompensering

en: No AE
sv: Ingen AE

en: On, shot only
sv: På, endast tagning

en: Smooth
sv: Mjuk

en: Custom
sv: Anpassad

en: My color data
sv: Mitt färgdata

en: Full
sv: Fullständig

en: Fixed
sv: Fast

en: Sunny
sv: Soligt

en: Cloudy
sv: Molnigt

en: Tungsten
sv: Glödlampa

en: Fluorescent
sv: Ljusrör

en: Flash
sv: Blixt

en: Shade
sv: Skugga

en: Manual temperature (Kelvin)
sv: Manuell temperatur (Kelvin)

en: PC set 1
sv: PC inställning 1

en: PC set 2
sv: PC inställning 2

en: PC set 3
sv: PC inställning 3

en: Daylight fluorescent
sv: Dagsljus fluorescerande

en: Custom 1
sv: Anpassad 1

en: Custom 2
sv: Anpassad 2

en: Night scene
sv: Nattscen

en: Center-right
sv: Centrum höger

en: Left-right
sv: Vänster-höger

en: Left-center
sv: Vänstercentrerad

en: All
sv: Allt

en: On (shot 1)
sv: På (tagning 1)

en: On (shot 2)
sv: På (tagning 2)

en: On (shot 3)
sv: På (tagning 3)

en: EOS high-end
sv: EOS högkvalitet

en: Compact
sv: Kompakt

en: EOS mid-range
sv: EOS mellankvalitet

en: Rotate 90 CW
sv: Rotera 90 medsols

en: Rotate 180
sv: Rotera 180

en: Rotate 270 CW
sv: Rotera 270 medsols

en: Rotated by software
sv: Roterad av programvara

en: Left to right
sv: Vänster till höger

en: Right to left
sv: Höger till vänster

en: Bottom to top
sv: Nederkant till överkant

en: Top to bottom
sv: Överkant till nederkant

en: 2x2 matrix (clockwise)
sv: 2x2-matris (medurs)

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Lowest
sv: Lägsta

en: Highest
sv: Högsta

en: Daylight
sv: Dagsljus

en: Set 1
sv: Uppsättning 1

en: Set 2
sv: Uppsättning 2

en: Set 3
sv: Uppsättning 3

en: User def. 1
sv: Användardefinierad 1

en: User def. 2
sv: Användardefinierad 2

en: User def. 3
sv: Användardefinierad 3

en: External 1
sv: Extern 1

en: External 2
sv: Extern 2

en: External 3
sv: Extern 3

en: Faithful
sv: Trogen

en: Monochrome
sv: Svartvitt

en: Settings (First Part)
sv: Inställningar (första delen)

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Settings (Second Part)
sv: Inställningar (andra delen)

en: Image Type
sv: Bildtyp

en: Firmware Version
sv: Version av fast programvara

en: Image Number
sv: Bildnummer

en: Owner Name
sv: Ägarens namn

en: Color Information
sv: Färginformation

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Custom Functions
sv: Anpassade funktioner

en: Macro Mode
sv: Makroläge

en: Self-timer
sv: Självutlösare

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Flash Mode
sv: Blixtläge

en: Drive Mode
sv: Körläge

en: Focus Mode
sv: Fokusläge

en: Record Mode
sv: Inspelningsläge

en: Image Size
sv: Bildstorlek

en: Easy Shooting Mode
sv: Lätt tagningsläge

en: Digital Zoom
sv: Digitalzoom

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Saturation
sv: Mättnad

en: Sharpness
sv: Skärpa

en: Metering Mode
sv: Mätningsläge

en: Focus Range
sv: Fokusintervall

en: AF Point
sv: AF-punkt

en: Exposure Mode
sv: Exponeringsläge

en: Lens Type
sv: Objektivtyp

en: Long Focal Length of Lens
sv: Lång brännvidd för objektiv

en: Short Focal Length of Lens
sv: Kort brännvidd för objektiv

en: Focal Units per mm
sv: Fokalenheter per mm

en: Maximal Aperture
sv: Maximal bländare

en: Minimal Aperture
sv: Minimal bländare

en: Flash Activity
sv: Blixtaktivitet

en: Flash Details
sv: Blixtdetaljer

en: AE Setting
sv: AE-inställning

en: Image Stabilization
sv: Bildstabilisering

en: Display Aperture
sv: Visa bländare

en: Zoom Source Width
sv: Källbredd för zoom

en: Zoom Target Width
sv: Zoommålbredd

en: Photo Effect
sv: Fotoeffekt

en: Manual Flash Output
sv: Manuell blixtutmatning

en: Color Tone
sv: Färgton

en: Focal Type
sv: Bränntyp

en: Focal Plane X Size
sv: X-storlek för fokalplan

en: Focal Plane Y Size
sv: Y-storlek för fokalplan

en: Auto ISO
sv: Auto-ISO

en: Shot ISO
sv: Tagen ISO

en: Measured EV
sv: Mätt EV

en: Target Aperture
sv: Målbländare

en: Target Exposure Time
sv: Exponeringstid för mål

en: Exposure Compensation
sv: Exponeringskompensering

en: White Balance
sv: Vitbalans

en: Slow Shutter
sv: Långsam slutare

en: Sequence Number
sv: Sekvensnummer

en: Flash Guide Number
sv: Blixtguidetal

en: Flash Exposure Compensation
sv: Exponeringskompensering för blixt

en: AE Bracketing
sv: AE-gaffling

en: AE Bracket Value
sv: AE-gafflingsvärde

en: Focus Distance Upper
sv: Fokusavstånd övre

en: Focus Distance Lower
sv: Fokusavstånd nedre

en: F-Number
sv: F-nummer

en: Exposure Time
sv: Slutartid

en: Bulb Duration
sv: Varaktighet för blixt

en: Camera Type
sv: Kameratyp

en: Auto Rotate
sv: Automatisk rotation

en: ND Filter
sv: ND-filter

en: Panorama Frame
sv: Panoramaram

en: Panorama Direction
sv: Panoramariktning

en: Tone Curve
sv: Tonkurva

en: Sharpness Frequency
sv: Skärpningsfrekvens

en: Picture Style
sv: Bildstil

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
sv: Storlek på data för liten för att tillåta EXIF-data.

en: EXIF marker not found.
sv: EXIF-markör hittades inte.

en: EXIF header not found.
sv: EXIF-rubriken hittades inte.

en: Unknown encoding.
sv: Okänd kodning.

en: Ignore unknown tags
sv: Ignorera okända taggar

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
sv: Ignorera okända taggar vid inläsning av EXIF-data.

en: Follow specification
sv: Följ specifikation

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
sv: Lägg till, korrigera och tag bort poster för att få EXIF-data som följer specifikationen.

en: Do not change maker note
sv: Ändra inte tillverkaranteckning

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
sv: Vid inläsning och omsparning av Exif-data kommer tillverkaranteckningen att vara oförändrad. Var medveten om att tillverkaranteckningen kan bli korrupt.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
sv: Taggen ”%s” var på formatet ”%s” (vilket inte är enligt specifikation) och har ändrats till formatet ”%s”.

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
sv: Taggen ”%s” är på formatet ”%s” (vilket inte är enligt specifikation) men kan inte ändras till formatet ”%s”.

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
sv: Taggen ”UserComment” har ett ogiltigt format ”%s”. Formatet har ställs in till ”undefined”.

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
sv: Taggen ”Usercomment” har expanderats till åtminstone 8 byte för att följa specifikationen.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
sv: Taggen ”UserComment” är inte tom men börjar inte med en formatidentifierare. Detta har åtgärdats.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
sv: Taggen ”UserComment” började inte med en formatidentifierare. Detta har fixats.

en: %i bytes undefined data
sv: %i byte odefinierat data

en: %i bytes unsupported data type
sv: %i byte av datatyp som inte stöds

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
sv: Taggen ”%s” innehåller data i ett ogiltigt format (”%s”, förväntade ”%s”).

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
sv: Taggen ”%s” innehåller ett ogiltigt antal komponenter (%i, förväntade %i).

en: Chunky format
sv: Uppstyckat format

en: Planar format
sv: Planärt format

en: Not defined
sv: Inte definierad

en: One-chip color area sensor
sv: En-chips färgområdessensor

en: Two-chip color area sensor
sv: Två-chips färgområdessensor

en: Three-chip color area sensor
sv: Tre-chips färgområdessensor

en: Color sequential area sensor
sv: Sekventiell färgområdessensor

en: Trilinear sensor
sv: Trilinjär sensor

en: Color sequential linear sensor
sv: Linjär sekventiell färgsensor

en: Top-left
sv: Övre vänster

en: Top-right
sv: Övre höger

en: Bottom-right
sv: Nedre höger

en: Bottom-left
sv: Nedre vänster

en: Left-top
sv: Vänster toppen

en: Right-top
sv: Höger toppen

en: Right-bottom
sv: Höger nedre

en: Left-bottom
sv: Vänster nedre

en: Centered
sv: Centrerad

en: Co-sited
sv: Nära

en: Reversed mono
sv: Omvänd mono

en: Palette
sv: Palett

en: Custom process
sv: Anpassad process

en: Auto exposure
sv: Automatisk exponering

en: Manual exposure
sv: Manuell exponering

en: Auto bracket
sv: Autogaffling

en: Auto white balance
sv: Automatisk vitbalans

en: Manual white balance
sv: Manuell vitbalans

en: Low gain up
sv: Låg förstärkning upp

en: High gain up
sv: Hög förstärkning upp

en: Low gain down
sv: Låg förstärkning ner

en: High gain down
sv: Hög förstärkning ner

en: Low saturation
sv: Låg färgmättnad

en: High saturation
sv: Hög färgmättnad

en: Soft
sv: Mjuk

en: Hard
sv: Hård

en: Unknown
sv: Okänd

en: Avg
sv: Medel

en: Center-weight
sv: Centrumvikt

en: Multi spot
sv: Fler-punkter

en: Pattern
sv: Mönster

en: Uncompressed
sv: Okomprimerad

en: LZW compression
sv: LZW-komprimering

en: JPEG compression
sv: JPEG-komprimering

en: Deflate/ZIP compression
sv: Deflate/ZIP-komprimering

en: PackBits compression
sv: PackBits-komprimering

en: Tungsten incandescent light
sv: Glödlampsljus

en: Fine weather
sv: Fint väder

en: Cloudy weather
sv: Molnigt väder

en: Day white fluorescent
sv: Dagsljus vitt fluorescerande

en: Cool white fluorescent
sv: Kallt vitt fluorescerande

en: White fluorescent
sv: Vitt fluorescerande

en: Standard light A
sv: Standardljus A

en: Standard light B
sv: Standardljus B

en: Standard light C
sv: Standardljus C

en: ISO studio tungsten
sv: ISO studioglödlampa

en: Inch
sv: Tum

en: in
sv: tum

en: Normal program
sv: Normalt program

en: Aperture priority
sv: Bländarprioritet

en: Aperture
sv: Bländare

en: Shutter priority
sv: Slutarprioritet

en: Shutter
sv: Slutare

en: Creative program (biased toward depth of field)
sv: Kreativt program (inriktat mot bilddjup)

en: Creative
sv: Kreativt

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
sv: Kreativt program (inriktat mot snabb slutartid)

en: Action
sv: Åtgärd

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
sv: Stående läge (för närbildsfoton med bakgrunden ut fokus)

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
sv: Liggande (för liggande foton med bakgrunden i fokus)

en: Flash did not fire
sv: Blixt inte utlöst

en: No flash
sv: Ingen blixt

en: Flash fired
sv: Blixt utlöst

en: Yes
sv: Ja

en: Strobe return light not detected
sv: Spegling från strobljus inte detekterat

en: Without strobe
sv: Utan strobljus

en: Strobe return light detected
sv: Spegling från strobljus detekterat

en: With strobe
sv: Med strobljus

en: Flash fired, compulsory flash mode
sv: Blixt avfyrad, tvingat blixtläge

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
sv: Blixt utlöst, tvingat blixtläge, reflekterat blixtljus inte upptäckt

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
sv: Blixt utlöst, tvingat blixtläge, reflekterat blixtljus upptäckt

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
sv: Blixt inte utlöst, tvingat blixtläge

en: Flash did not fire, auto mode
sv: Blixt inte utlöst, automatiskt läge

en: Flash fired, auto mode
sv: Blixt utlöst, automatiskt läge

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
sv: Blixt utlöst, automatiskt läge, reflekterat blixtljus inte upptäckt

en: Flash fired, auto mode, return light detected
sv: Blixt utlöst, automatiskt läge, reflekterat blixtljus upptäckt

en: No flash function
sv: Ingen blixtfunktion

en: Flash fired, red-eye reduction mode
sv: Blixt utlöst, minskning av röda ögon

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
sv: Blixt utlöst, minskning av röda ögon, reflekterat blixtljus inte upptäckt

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
sv: Blixt utlöst, minskning av röda ögon, reflekterat blixtljus upptäckt

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
sv: Blixt utlöst, tvingat blixtläge, minskning av röda ögon

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
sv: Blixt utlöst, tvingat blixtläge, minskning av röda ögon, reflekterat blixtljus inte upptäckt

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
sv: Blixt utlöst, tvingat blixtläge, minskning av röda ögon, reflekterat blixtljus upptäckt

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
sv: Blixt inte utlöst, automatiskt läge, minskning av röda ögon

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
sv: Blixt utlöst, automatiskt läge, minskning av röda ögon

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
sv: Blixt utlöst, automatiskt läge, reflekterat blixtljus inte upptäckt, minskning av röda ögon

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
sv: Blixt utlöst, automatiskt läge, reflekterat blixtljus upptäckt, minskning av röda ögon

en: Close view
sv: Stäng vy

en: Distant view
sv: Vidsträckt vy

en: Distant
sv: Fjärran

en: Uncalibrated
sv: Okalibrerad

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
sv: Ogiltig poststorlek (%i, förväntade %li x %i).

en: Unsupported UNICODE string
sv: UNICODE-strängen stöds inte

en: Unsupported JIS string
sv: JIS-strängen stöds inte

en: Tag UserComment contains data but is against specification.
sv: Tagg UserComment innehåller data men följer inte specifikationen.

en: Byte at position %i: 0x%02x
sv: Byte vid position %i: 0x%02x

en: Unknown Exif Version
sv: Okänd Exif-version

en: Exif Version %d.%d
sv: Exif version %d.%d

en: FlashPix Version 1.0
sv: FlashPix version 1.0

en: FlashPix Version 1.01
sv: FlashPix version 1.01

en: Unknown FlashPix Version
sv: Okänd FlashPix-version

en: [None]
sv: [Ingen]

en: (Photographer)
sv: (Fotograf)

en: (Editor)
sv: (Redigerare)

en:  (35 equivalent: %d mm)
sv:  (35-ekvivalent: %d mm)

en:  sec.
sv:  s

en:  (1/%d sec.)
sv:  (1/%d s)

en:  (%d sec.)
sv:  (%d s.)

en: Internal error (unknown value %i)
sv: Internt fel (okänt värde %i)

en: Reserved
sv: Reserverad

en: Directly photographed
sv: Direktfotograferad

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
sv: Inom avstånd %i av (x,y) = (%i,%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
sv: Inom rektangel (bredd %i, höjd %i) runt (x,y) = (%i,%i)

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
sv: Oväntat antal komponenter (%li, förväntade 2, 3 eller 4).

en: Sea level
sv: Havsnivå

en: Sea level reference
sv: Havsnivåreferens

en: Unknown value %i
sv: Okänt värde %i

en: Short
sv: Kort

en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Long
sv: Lång

en: Double
sv: Dubbel

en: The file '%s' could not be opened.
sv: Filen "%s" kunde inte öppnas.

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
sv: Data som tillhandahölls verkar inte innehålla EXIF-data.

en: Debugging information
sv: Felsökningsinformation

en: Debugging information is available.
sv: Felsökningsinformation finns tillgänglig.

en: Not enough memory
sv: Inte tillräckligt mycket minne

en: The system cannot provide enough memory.
sv: Systemet kan inte tillhandahålla tillräckligt med minne.

en: Corrupt data
sv: Skadat data

en: The data provided does not follow the specification.
sv: Data som tillhandahölls följer inte specifikationen.

en: GPS Tag Version
sv: GPS-tagg version

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
sv: Indikerar versionen av <GPSInfoIFD>. Versionen anges som 2.0.0.0. Denna tagg är obligatorisk när <GPSInfo>-taggen finns. (Notera: Taggen <GPSVersionID> anges i byte, till skillnad från <ExifVersion>-taggen. När versionen är 2.0.0.0 är taggvärdet 02000000.H).

en: Interoperability Index
sv: Interoperatbilietsindex

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
sv: Indikerar identifieringen av interoperabilitetsregeln. Använd ”R98” för att ange ExifR98-regler. Fyra byte används inklusive avslutningskoden (NULL). Se det separata dokumentet Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) för andra taggar som används för ExifR98.

en: North or South Latitude
sv: Nordlig eller sydlig latitud

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
sv: Indikerar huruvida latituden är nordlig eller sydlig latitud. ASCII-värdet ”N” indikerar nordlig latitud och ”S” sydlig latitud.

en: Interoperability Version
sv: Interoperabilitetsversion

en: Latitude
sv: Latitud

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
sv: Indikerar latituden. Latituden uttrycks som tre RATIONAL-värden som anger grader, minuter respektive sekunder. När grader, minuter och sekunder uttrycks är formatet dd/1,mm/1,ss/1. När grader och minuter används och till exempel delar av minuter anges i upp till två decimalplatser är formatet dd/1,mmmm/100,0/1.

en: East or West Longitude
sv: Östlig eller västlig longitud

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
sv: Indikerar huruvida longituden är en östlig eller västlig longitud. ASCII ”E” indikerar östlig longitud och ”W” västlig longitud.

en: Longitude
sv: Longitud

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
sv: Indikerar latituden. Latituden uttrycks som tre RATIONAL-värden som anger grader, minuter respektive sekunder. När grader, minuter och sekunder uttrycks är formatet ddd/1,mm/1,ss/1. När grader och minuter används och till exempel delar av minuter anges i upp till två decimalplatser är formatet ddd/1,mmmm/100,0/1.

en: Altitude Reference
sv: Höjdreferens

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the GPSAltitude tag. The reference unit is meters. Note that this tag is BYTE type, unlike other reference tags.
sv: Indikerar höjden använd som referenshöjd. Om referensen är havsnivå och höjden är över havsnivån anges 0. Om höjden är under havsnivå anges värdet 1 och höjden indikeras som ett absolutvärde i taggen GPSAltitude. Referensenheten är meter. Notera att denna tagg är av typen BYTE, till skillnad från andra referenstaggar.

en: Altitude
sv: Höjd

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
sv: Indikerar höjden baserat på referensen i GPSAltitudeRef. Höjden uttrycks som ett RATIONAL-värde. Referensenheten är meter.

en: GPS Time (Atomic Clock)
sv: GPS-tid (atomklocka)

en: Indicates the time as UTC (Coordinated Universal Time). TimeStamp is expressed as three RATIONAL values giving the hour, minute, and second.
sv: Indikerar tiden som UTC (koordinerad universaltid). TimeStamp uttrycks som tre RATIONAL-värden som anger timme, minut och sekund.

en: GPS Satellites
sv: GPS-satelliter

en: Indicates the GPS satellites used for measurements. This tag can be used to describe the number of satellites, their ID number, angle of elevation, azimuth, SNR and other information in ASCII notation. The format is not specified. If the GPS receiver is incapable of taking measurements, value of the tag shall be set to NULL.
sv: Indikerar GPS-satelliterna som används för mätningar. Denna tag kan användas för att beskriva antalet satelliter, deras ID-nummer, elevationsvinkel, azimut, SNR och annan information i ASCII-notation. Formatet är inte specificerat. Om GPS-mottagaren inte kan göra mätningar ska värdet i taggen sättas till NULL.

en: GPS Receiver Status
sv: Status för GPS-mottagare

en: Indicates the status of the GPS receiver when the image is recorded. 'A' means measurement is in progress, and 'V' means the measurement is Interoperability.
sv: Indikerar status för GPS-mottagaren när bilden sparades. ”A” betyder att mätningen pågår och ”V” betyder att mätningen är interoperabilitet.

en: GPS Measurement Mode
sv: Läge för GPS-mätning

en: Indicates the GPS measurement mode. '2' means two-dimensional measurement and '3' means three-dimensional measurement is in progress.
sv: Indikerar GPS-mätningsläget. ”2” betyder tvådimensionell mätning och ”3” innebär att en tredimensionell mätning pågår.

en: Measurement Precision
sv: Mätningsprecision

en: Indicates the GPS DOP (data degree of precision). An HDOP value is written during two-dimensional measurement, and PDOP during three-dimensional measurement.
sv: Indikerar GPS DOP (grad av dataprecision). Ett HDOP-värde skrivs vid tvådimensionell mätning och PDOP vid tredimensionell mätning.

en: Speed Unit
sv: Hastighetsenhet

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
sv: Indikerar enheten som används för att uttrycka GPS-mottagarens hastighet. ”K”, ”M” och ”N” representerar kilometer per timme, engelska mil per timme och knop.

en: Speed of GPS Receiver
sv: Hastighet för GPS-mottagare

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
sv: Indikerar GPS-mottagarens hastighet.

en: Reference for direction of movement
sv: Referens för rörelseriktning

en: Indicates the reference for giving the direction of GPS receiver movement. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
sv: Indikerar referensen för att ange riktningen för GPS-mottagarens rörelse. ”T” betecknar sann riktning och ”M” magnetisk riktning.

en: Direction of Movement
sv: Rörelseriktning

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
sv: Indikerar riktningen för GPS-mottagarens rörelse. Värden tas från intervallet från 0.00 till 359.99.

en: GPS Image Direction Reference
sv: GPs bildriktningsreferens

en: Indicates the reference for giving the direction of the image when it is captured. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
sv: Indikerar referensen för angivelse av bildriktningen då den togs. ”T” betecknar sann riktning och ”M” magnetisk riktning.

en: GPS Image Direction
sv: GPS bildriktning

en: Indicates the direction of the image when it was captured. The range of values is from 0.00 to 359.99.
sv: Indikerar bildens riktning då den togs. Värden tas från intervallet från 0.00 till 359.99.

en: Geodetic Survey Data Used
sv: Geodetisk undersökningsdata används

en: Indicates the geodetic survey data used by the GPS receiver. If the survey data is restricted to Japan, the value of this tag is 'TOKYO' or 'WGS-84'. If a GPS Info tag is recorded, it is strongly recommended that this tag be recorded.
sv: Indikerar att geodetisk undersökningsdata används av GPS-mottagaren. Om undersökningsdata är begränsad till Japan kommer värdet för denna tagg att vara ”TOKYO” eller ”WGS-84” Om en GPS Info-tagg finns sparad rekommenderas det starkt att denna tag sparas.

en: Reference For Latitude of Destination
sv: Referens för destinationslatitud

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
sv: Indikerar huruvida latituden för destinationspunkten är en nordlig eller sydlig latitud. ASCII-värdet ”N” indikerar nordlig latitud och ”S" sydlig latitud.

en: Latitude of Destination
sv: Destinationslatitud

en: Indicates the latitude of the destination point. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If latitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be dd/1,mmmm/100,0/1.
sv: Indikerar latituden till destinationspunkten. Latituden uttrycks som tre RATIONAL-värden som anger grader, minuter respektive sekunder. Om longitud uttrycks som grader, minuter och sekunder är formatet typiskt dd/1,mm/1,ss/1. När grader och minuter används och till exempel delar av minuter anges upp till två decimaler skulle formatet vara dd/1,mmmm/100,0/1.

en: Reference for Longitude of Destination
sv: Referens för destinationslongitud

en: Indicates whether the longitude of the destination point is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
sv: Indikerar huruvida longituden för destinationspunkten är östlig eller västlig longitud. ASCII ”E” indikerar östlig longitud och ”W” västlig longitud.

en: Longitude of Destination
sv: Destinationslongitud

en: Indicates the longitude of the destination point. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If longitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be ddd/1,mmmm/100,0/1.
sv: Indikerar longituden till destinationspunkten. Longituden uttrycks som tre RATIONAL-värden som anger grader, minuter respektive sekunder. Om longitud uttrycks som grader, minuter och sekunder är formatet typiskt ddd/1,mm/1,ss/1. När grader och minuter används och till exempel delar av minuter anges upp till två decimaler skulle formatet vara ddd/1,mmmm/100,0/1.

en: Reference for Bearing of Destination
sv: Referens för destinationsbäring

en: Indicates the reference used for giving the bearing to the destination point. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
sv: Indikerar referensen som används för att ange bäringen till destinationspunkten. ”T” betecknar sann riktning och ”M” magnetisk riktning.

en: Bearing of Destination
sv: Destinationsbäring

en: Indicates the bearing to the destination point. The range of values is from 0.00 to 359.99.
sv: Indikerar bäringen till destinationspunkten. Värden är i intervallet från 0.00 till 359.99.

en: Reference for Distance to Destination
sv: Referens för destinationsavstånd

en: Indicates the unit used to express the distance to the destination point. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers, miles and nautical miles.
sv: Indikerar enheten som används för att uttrycka avstående till destinationspunkten. ”K”, ”M” och ”N” representerar kilometer, engelska mil och nautiska mil.

en: Distance to Destination
sv: Destinationsavstånd

en: Indicates the distance to the destination point.
sv: Indikerar avståndet till destinationspunkten.

en: Name of GPS Processing Method
sv: Namn för GPS-behandlingsmetod

en: A character string recording the name of the method used for location finding. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the method. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
sv: En teckensträng som innehåller namnet på metoden som används för att hitta platsen. Den första byten indikerar vilken teckenkod som används och denna åtföljs av namnet på metoden. Eftersom typen inte är ASCII krävs inte NULL-terminering.

en: Name of GPS Area
sv: Namn på GPS-område

en: A character string recording the name of the GPS area. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the GPS area. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
sv: En teckensträng som innehåller namnet på GPS-området. Den första byten indikerar vilken teckenkod som används och denna åtföljs av namnet på GPS-området. Eftersom typen inte är ASCII krävs inte NULL-terminering.

en: GPS Date
sv: GPS-datum

en: A character string recording date and time information relative to UTC (Coordinated Universal Time). The format is "YYYY:MM:DD". The length of the string is 11 bytes including NULL.
sv: En teckensträng som innehåller datum- och tidsinformation relativt UTC (koordinerad universaltid). Formatet är ”YYYY:MM:DD”. Längden på strängen är 11 byte inklusive NULL.

en: GPS Differential Correction
sv: GPS differentiell korrigering

en: Indicates whether differential correction is applied to the GPS receiver.
sv: Indikerar huruvida differentiell korrigering tillämpas i GPS-mottagaren.

en: New Subfile Type
sv: Ny underfilstyp

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
sv: En allmän indikation på vilken data som finns i denna underfil.

en: Image Width
sv: Bildbredd

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antal kolumner i bilddata, lika med antal bildpunkter per rad. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Image Length
sv: Bildlängd

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antal rader i bilddata. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Bits per Sample
sv: Bitar per sampling

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antal bitar per bildkomponent. I denna standard är varje komponent i bilden 8 bitar, så värdet för denna tagg  är 8. Se också <SamplesPerPixel>. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Compression
sv: Komprimering

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
sv: Komprimeringsmetoden som används för bilddata. När en primärbild är JPEG-komprimerad behövs inte denna beteckning så den utelämnas. När miniatyrbilder använder JPEG-komprimering sätts detta taggvärde till 6.

en: Photometric Interpretation
sv: Fotometrisk tolkning

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Bildpunktssammansättning. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Fill Order
sv: Fyllnadsordning

en: Document Name
sv: Dokumentnamn

en: Image Description
sv: Bildbeskrivning

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
sv: En teckensträng som ange bildens titel. Det kan vara en kommentar så som ”1988 företagspicknick” eller liknande. Två-byte-teckenkoder kan inte användas. När en 2-bytekod är nödvändig ska den privata Exif-taggen <UserComment> användas.

en: Manufacturer
sv: Tillverkare

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Tillverkaren av inspelningsutrustningen. Detta är tillverkaren av den digitala stillbildskameran, skannern, videodigitaliseraren eller annan utrustning som genererade bilden. När fältet lämnas tomt behandlas det som okänt.

en: Model
sv: Modell

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Modellnamn eller modellnummer på utrustningen. Detta är modellnamnet eller modellnumret för den digital stillbildskameran, skannern, videodigitaliseraren eller annan utrustning som genererade bilden. När fältet lämnas tomt behandlas det som okänt.

en: Strip Offsets
sv: Remspositioner

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <RowsPerStrip> and <StripByteCounts>.
sv: För varje remsa, bytepositionen för den remsan. Det rekommenderas att detta väljs så att antalet byte per remsa inte överstiger 64 KByte. Med JPEG-komprimerad data behövs inte denna beteckning så den utelämnas. Se också <RowsPerStrip> och <StripByteCounts>.

en: Orientation
sv: Orientering

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
sv: Bildorientering uttryckt i termer av rader och kolumner.

en: Samples per Pixel
sv: Sampel per bildpunkt

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Antalet komponenter per bildpunkt. Då denna standard gäller för RGB- och YCbCr-bilder sätts värdet för denna tagg till 3. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: Rows per Strip
sv: Antal rader per remsa

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
sv: Antal rader per remsa. Detta är antalet rader i en remsa av bilden när en bild delas upp i remsor. Med JPEG-komprimerad data behövs inte denna beteckning så den utelämnas. Se också <StripOffsets> och <StripByteCounts>.

en: Strip Byte Count
sv: Antal byte per remsa

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
sv: Det totala antalet byte i varje remsa. Med JPEG-komprimerad data behövs inte denna beteckning så den utelämnas.

en: X-Resolution
sv: X-upplösning

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
sv: Antalet bildpunkter per <ResolutionUnit> i <ImageWidth>-riktning. När bildupplösningen är okänd, antas 72 [dpi].

en: Y-Resolution
sv: Y-upplösning

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
sv: Antalet bildpunkter per <ResolutionUnit> i <ImageLength>-riktning. Samma värde antas som <XResolution>.

en: Planar Configuration
sv: Planär konfiguration

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
sv: Indikerar huruvida bildpunktskomponenter sparas i ett blockvis eller planärt format. I JPEG-komprimerade filer används en JPEG-markör istället för denna tagg. Om detta fält inte existerar antas standardvärdet 1 (blockvis) för TIFF.

en: Resolution Unit
sv: Upplösningsenhet

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
sv: Enheten för mätning av <XResolution> och <YResolution>. Samma enhet används för både <XResolution> och <YResolution>. Om bildupplösningen är okänd antas 2 (tum).

en: Transfer Function
sv: Överföringsfunktion

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
sv: En överföringsfunktion för bilden, beskriven i tabellform. Normalt sett behövs inte denna tagg eftersom färgrymden är angiven i taggen för färgrymdsinformation (<ColorSpace>).

en: Software
sv: Programvara

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Denna tagg sparar namnet och versionen på programvaran eller kamerans fastprogramvara eller bildinmatningsenheten som använts för att generera bilden. Detaljerad information anges inte men det rekommenderas att exemplet nedan följs. När fältet är tomt behandlas det som okänt.

en: Date and Time
sv: Datum och tid

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
sv: Datum och tid då bilden skapades. I denna standard (EXIF-2.1) är det datum och tid då filen ändrades.

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Denna tagg sparar namnet på kameraägaren, fotografen eller bildskaparen. Något detaljerat format anges inte, men det rekommenderas att informationen skrivs som i exemplet nedan för att underlätta interoperabilitet. När fältet lämnas tomt behandlas det som okänt.

en: White Point
sv: Vitpunkt

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
sv: Krominansen för bildens vitpunkt. Normalt sett behövs inte denna tagg eftersom färgrymden är angiven i taggen för färgrymdsinformation (<ColorSpace>).

en: Primary Chromaticities
sv: Primära krominanser

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
sv: Krominansen för de tre primära färgerna i bilden. Normalt sett behövs inte denna tagg eftersom färgrymden är angiven i taggen för färgrymdsinformation (<ColorSpace>).

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
sv: Definierad av Adobe Corporation för att aktivera TIFF-träd inom en TIFF-fil.

en: Transfer Range
sv: Överföringsintervall

en: JPEG Interchange Format
sv: JPEG överföringsformat

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
sv: Positionen för startbyten (SOI) för JPEG-komprimerad miniatyrbildsdata. Denna används inte för primär JPEG-bilddata.

en: JPEG Interchange Format Length
sv: Längd för JPEG överföringsformat

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
sv: Antalet byte av JPEG-komprimerad miniatyrbildsdata. Denna används inte för primär JPEG-bilddata. JPEG-miniatyrbilder är inte uppdelade utan sparas som en kontinuerlig JPEG-bitström från SOI till EOI. Appn- och COM-markörer bör inte sparas. Komprimerad miniatyrbilder får inte uppta mer än 64Kbyte, inklusive all annan data som ska sparas i APP1.

en: YCbCr Coefficients
sv: YCbCr-koefficienter

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here the value given in "Color Space Guidelines", is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability this condition.
sv: Matriskoefficienter för transformering från RGB- till YCbCr-bilddata. Inga standardvärde anges för TIFF, men här används värdena från ”Color Space Guidelines” som standardvärden. Färgrymden deklareras i taggen för färgrymdsinformation där standardvärdet är det värde som ger optimal bildkarakteristik för Interoperabilitet detta tillstånd.

en: YCbCr Sub-Sampling
sv: YCbCr-undersampling

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
sv: Samplingsförhållandet mellan krominanskomponenter i relation till luminanskomponenten. I JPEG-komprimerad data används en JPEG-markör istället för denna tagg.

en: YCbCr Positioning
sv: YCbCr-positionering

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended in this standard that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
sv: Positionen för krominanskomponenter i relation till luminanskomponenten. Detta fält används bara för JPEG-komprimerad data eller okomprimerad YCbCr-data. Standardvärdet för TIFF är 1 (centrerad); men när Y:Cb:Cr = 4:2:2 rekommenderas det att standardvärdet är 2 (samlokaliserad) används för att spara data, för att förbättra bildkvaliteten när de visas på TV-system. När detta fält inte finns skall läsaren anta standardvärdet för TIFF. Om Y:Cb:Cr = 4:2:0 rekommenderas standardvärdet för TIFF (centrerad). Om läsaren inte har förmågan att ha stöd för båda sorternas av <YCbCrPositioning> skall den följa standardvärdet för TIFF oavsett värdet i detta fält. Det är att föredra om läsare har stöd för både centrerad och samlokaliserad positionering.

en: Reference Black/White
sv: Referens svart/vit

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability these conditions.
sv: Referensvärdet för svartpunkten och referensvärdet för vitpunkten. Inga standardvärden anges i TIFF men värdena nedan används som standardvärden här. Färgrymden deklareras i taggen för färgrymdsinformation där standardvärdet är det värde som ger optimal bildkarakteristik för Interoperabilitet dessa tillstånd.

en: XML Packet
sv: XML-paket

en: XMP Metadata
sv: XMP-metadata

en: CFA Pattern
sv: CFA-mönster

en: Indicates the color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
sv: Indikerar geometrimönstret för färgfilterområdet (color filter array, CFA) för bildsensorns när en en-chips-färgområdessensor används. Det tillämpas inte för alla sensormetoder.

en: Battery Level
sv: Batterinivå

en: Copyright information. In this standard the tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., "Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.". In this standard the field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code (see example 2). When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given (see example 3). When the field is left blank, it is treated as unknown.
sv: Upphovsrättsinformation. I denna standard används taggen för att indikera både fotografens och redaktörens upphovsrätt. Det är upphovsrättsinformationen för personen eller organisationen som hävdar rätten för bilden. Upphovsrättsinformationen för interoperabilitet inklusive datum och rättigheter bör skrivas i detta fält; t.ex. ”Copyright, Maria Andersson, 19xx. Med ensamrätt.”. I denna standard sparas i fältet både fotografens och redaktörens upphovsrätter med var och en i en separat del. När det finns en uttrycklig skillnad mellan fotografen och redaktörens upphovsrätt ska dessa skrivas med fotografens upphovsrätt följd av redaktörens upphovsrätt NULL-separerade ( i detta fall, eftersom texten också slutar med ett NULL finns det två NULL-koder) (se exempel 1). När bara fotografen är angiven avslutas denna med en NULL-kod (se exempel 2). När bara redaktörens upphovsrätt anges består fotografens upphovsrättsdel av ett blanksteg åtföljt av en avslutande NULL-kod, sedan anges redaktörens upphovsrättsdel (se exempel 3). När fältet lämnas tomt, behandlas det som okänt.

en: Exposure time, given in seconds (sec).
sv: Exponeringstid, angiven i sekunder (sek).

en: The F number.
sv: F-nummer.

en: Image Resources Block
sv: Bildresursblock

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF. ordinarily, however, it does not contain image data as in the case of TIFF.
sv: En pekare till Exif-IFD. Interoperabilitet, Exif-IFD har samma struktur som IFD som specificerats i TIFF. Vanligtvis innehåller den dock ingen bilddata som i fallet med TIFF.

en: Exposure Program
sv: Exponeringsprogram

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
sv: Klassen för programmet som användes av kameran för att ställa in exponeringen när bilden togs.

en: Spectral Sensitivity
sv: Spektralkänslighet

en: Indicates the spectral sensitivity of each channel of the camera used. The tag value is an ASCII string compatible with the standard developed by the ASTM Technical Committee.
sv: Indikerar spektralkänsligheten för varje kanal i kameran som används. Taggvärdet är en ASCII-sträng som är kompatibel med standarden som utvecklats av ASTM:s tekniska kommitté.

en: GPS Info IFD Pointer
sv: Pekare till GPS-Info-IFD

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
sv: En pekare till GPS-Info-IFD:t. Interoperabilitetsstrukturen för GPS-Info-IFD, i likhet med den för Exif-IFD, har ingen bilddata.

en: ISO Speed Ratings
sv: ISO-hastighetsgradering

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
sv: Indikerar ISO-hastigheten och ISO-latituden för kameran eller inmatningsenheten som angivet i ISO 12232.

en: Opto-Electronic Conversion Function
sv: Optoelektronisk konverteringsfunktion

en: Indicates the Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
sv: Indikerar den optoelektroniska konverteringsfunktionen (OECF) specificerad i ISO 14524. <OECF> är förhållandet mellan kamerans optiska inmatning och bildvärdena.

en: Time Zone Offset
sv: Tidszonsposition

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
sv: Kodar tidszonen för kameraklockan relativt till GMT.

en: Exif Version
sv: Exif version

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
sv: Versionen av denna standard som stöd. Om detta fält utelämnas antas det innebär att denna standard inte följs.

en: Date and Time (Original)
sv: Datum och tid (original)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
sv: Datum och tid när originalbilddata genererades. För en digital stillbildskamera sparas datum och tid när bilden togs.

en: Date and Time (Digitized)
sv: Datum och tid (digitaliserad)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
sv: Datum och tid när bilden sparades som digital data.

en: Components Configuration
sv: Komponentkonfiguration

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <PhotometricInterpretation> tag. However, since <PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
sv: Information specifik för komprimerad data. Kanalerna för varje komponent är arrangerade i ordning från den första komponenten till den fjärde. För okomprimerad data är dataarrangemanget angivet i taggen <PhotometricInterpretation>. Men då <PhotometricInterpretation> bara kan uttrycka ordningen för Y, Cb och Cr tillhandahålls denna tagg för fall när komprimerad bilddata använder andra komponenter än Y, Cb och Cr och för att kunna hantera andra sekvenser.

en: Compressed Bits per Pixel
sv: Komprimerade bitar per bildpunkt

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
sv: Information specifik för komprimerad data. Kompressionsläget som används för en komprimerad bild indikeras i enheten bitar per bildpunkt.

en: Shutter Speed
sv: Slutarhastighet

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
sv: Slutarhastighet. Enheten är APEX-inställningen (Additive System of Photographic Exposure).

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
sv: Objektivbländare. Enheten är APEX-värdet.

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sv: Värdet för ljusstyrka. Enheten är APEX-värdet. Vanligtvis anges det i intervallet -99.99 till 99.99.

en: Exposure Bias
sv: Exponeringsnivå

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
sv: Exponeringsnivån. Enheten är APEX-värdet. Vanligtvis anges det i intervallet från -99.99 till 99.99.

en: Maximum Aperture Value
sv: Maximalt bländarvärde

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
sv: Det minsta F-numret för objektivet. Enheten är APEX-värdet. Vanligtvis anges det i intervallet 00.00 till 99.99, men det är inte begränsat till detta intervallet.

en: Subject Distance
sv: Avstånd till objekt

en: The distance to the subject, given in meters.
sv: Avståndet till objektet, angivet i meter.

en: The metering mode.
sv: Mätarläge.

en: Light Source
sv: Ljuskälla

en: The kind of light source.
sv: Typ av ljuskälla.

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
sv: Denna tagg sparas när en bild tas med ett strobljus (blixt).

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
sv: Den verkliga brännvidden för objektivet i mm. Konvertering görs inte för brännvidden för en 35mm filmkamera.

en: Subject Area
sv: Område för objekt

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
sv: Denna tagg indikerar platsen och området för huvudobjektet i scenen.

en: TIFF/EP Standard ID
sv: TIFF/EP Standard-ID

en: Maker Note
sv: Tillverkaranteckning

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
sv: En tagg för tillverkare av Exif-skrivare att spara önskad information. Innehållet är upp till tillverkaren.

en: User Comment
sv: Användarkommentar

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <ImageDescription>, and without the character code limitations of the <ImageDescription> tag. The character code used in the <UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL ("00.h"). ID codes are assigned by means of registration. The designation method and references for each character code are defined in the specification. The value of CountN is determined based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all "NULL" ("00.H"). An Exif reader that reads the <UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <UserComment> tag. When a <UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
sv: En tagg för Exif-användare att skriva nyckelord eller kommentarer om bilden förutom de i <ImageDescription>, och utan de begränsningar för teckenkoder som finns i <ImageDescription>. Teckenkoden som används i <UserComment>-taggen identifieras baserat på en ID-kod i ett fixt 8-byteområde i början av taggens dataområde. Den oanvända delen av området fyllas ut med NULL (”00.h”). ID-koder tilldelas genom registrering. Beteckningsmetoder och referenser för varje teckenkod definieras i specifikationen. Värdet för CountN bestäms baserat på de 8 byten i teckenkodsområdet och antal byte i kommentarsdelen för användare. Eftersom TYPEN inte är ASCII, behövs inte NULL-terminering. ID-koden för <UserComment>-området kan vara en definierad kod så som JIS eller ASCII, eller vara Odefinierad. Det Odefinierade namnet är OdefinieradText och ID-koden fylls med 8 byte som alla är ”NULL” (”00.H”). En Exif-läsare som läser <UserComment>-taggen måste har en funktion för att bestämma ID-koden. Denna funktion behövs inte i Exif-läsare som inte använder <UserComment>-taggen. När ett <UserComment>-område sätts till sidan rekommenderas det att ID-koden är ASCII och att den följande kommentarsdelen fylls med blanksteg [20.H].

en: Sub-second Time
sv: Tid, delar av sekunder

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
sv: En tagg som används för att spara delar av sekunder för taggen <DateTime>.

en: Sub-second Time (Original)
sv: Tid under en sekund (original)

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
sv: En tag som används för att spara delar av sekunder för taggen <DateTimeOriginal>.

en: Sub-second Time (Digitized)
sv: Tid, delar av sekunder (digitaliserad)

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
sv: En tagg som används för att spara delar av sekunder för taggen <DateTimeDigitized>.

en: XP Title
sv: XP-titel

en: A character string giving the title of the image, encoded in UTF-16LE.
sv: En teckensträng som anger bildens titel, kodad i UTF-16LE.

en: XP Comment
sv: XP-kommentar

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
sv: En teckensträng som innehåller en kommentar om bilden, kodad i UTF-16LE.

en: XP Author
sv: XP-upphovsman

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
sv: En teckensträng som anger namnet på bildens upphovsman, kodat i UTF-16LE.

en: XP Keywords
sv: XP-nyckelord

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
sv: En teckensträng som innehåller nyckelord som beskriver bilden, kodade i UTF-16LE.

en: XP Subject
sv: XP-objekt

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
sv: En teckensträng som anger bildobjektet, kodat i UTF-16LE.

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
sv: FlashPix-formatversionen som stöd av en FPXR-fil.

en: Color Space
sv: Färgrymd

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB (=1) is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated (=FFFF.H) is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
sv: Färgrymdsinformationstaggen sparas alltid som färgrymdsidentifieraren. sRGB (=1) används normalt för att definiera färgrymden baserat på en PC-skärms tillstånd och miljö. Om en färgrymd annan än sRGB används ställs Okalibrerad (=FFFF.H) in. Bilddata som sparats som Okalibrerat kan behandlas som sRGB när det konverteras till FlashPix.

en: Pixel X Dimension
sv: Bildpunkt X-dimension

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
sv: Information specifik för komprimerad data. När en komprimerad fil sparas måste den giltiga bredden för den meningsfulla bilden sparas i denna tagg, huruvida det finns utfyllnadsdata eller en omstartsmarkör. Denna tagg bör inte existera i en okomprimerad fil.

en: Pixel Y Dimension
sv: Bildpunkt Y-dimension

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
sv: Information specifik för komprimerad data. När en komprimerad fil sparas måste den giltiga höjden för den meningsfulla bilden sparas i denna tagg, huruvida det finns utfyllnadsdata eller en omstartsmarkör. Denna tagg bör inte existera i en okomprimerad fil. Eftersom utfyllnadsdata inte behövs i vertikal riktning så kommer antalet rader som sparas i denna giltiga bildhöjdstagg faktiskt vara densamma som den som sparats i SOF:en.

en: Related Sound File
sv: Relaterad ljudfil

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + '.' + 3 characters). The path is not recorded. Stipulations on audio and file naming conventions are defined in the specification. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. The mapping of Exif image files and audio files is done in any of three ways, [1], [2] and [3]. If multiple files are mapped to one file as in [2] or [3], the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. In the case of [3], for example, for the Exif image file "DSC00001.JPG" only  "SND00001.WAV" is given as the related Exif audio file. When there are three Exif audio files "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" and "SND00003.WAV", the Exif image file name for each of them, "DSC00001.JPG", is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
sv: Denna tagg används för att spara namnet på en ljudfil relaterad till bilddata. Den enda relationsinformationen som sparas här är Exif-ljudfilsnamnet och ändelsen (en ASCII-sträng som består av 8 tecken + ”.” + 3 tecken). Sökvägen sparas inte. Bestämmelser för ljud- och filnamnskonventioner definieras i specifikationen. När denna tagg används måste ljudfiler sparas i överensstämmelse med Exif-ljudformatet. Skrivare får också spara data så som ljud i APP2 som FlashPix-utökad strömdata. Mappningen av Exif-bildfiler och -ljudfiler görs enligt endera av tre sätt, [1], [2] och [3]. Om flera filer mappas till en fil som i [2] eller [3], används formatet ovan för att spara endast ett ljudfilsnamn. Om det finns flera ljudfiler anges den som sparats först. I fallet [3], anges till exempel för Exif-bildfilen ”DSC00001.JPG” endast ”SND00001.WAV” som den relaterade Exif-ljudfilen. När det finns tre Exif-ljudfiler ”SND00001.WAV”, ”SND00002.WAV” och ”SND00003.WAV” indikeras Exif-bildfilsnamnet ”DSC00001.JPG” för var och en av dem. Genom att kombinera flera relationsinformationsstycken stöds flera uppspelningsmöjligheter. Metoden att använda relationsinformation lämnas till implementationen på uppspelningssidan. Eftersom denna information är en ASCII-teckensträng avslutas den av NULL. När denna tagg användas för att mappa ljudfiler måste också relationen mellan ljudfilen och bilddata också indikeras i ljudfilsänden.

en: Interoperability IFD Pointer
sv: Pekare till interoperabilitets-IFD

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
sv: Interoperabilitets-IFD:n består av taggar vilka lagrar informationen som behövs för att säkerställa interoperabilitet och pekas ut av följande tagg som finns i Exif-IFD. Interoperabilitetsstrukturen för interoperabilitets-IFD:n är den samma som för TIFF definierade strukturen men innehåller inte bilddata jämfört med en normal TIFF-IFD.

en: Flash Energy
sv: Blixtenergi

en: Indicates the strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
sv: Indikerar strobenergin vid tiden då bilden togs, mäts i Beam Candle Power Seconds (BCPS).

en: Spatial Frequency Response
sv: Spatialt frekvenssvar

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
sv: Denna tagg sparar kamerans eller inmatningsenhetens spatiala frekvenstabell och SFR-värden i bildbreddens, bildhöjdens och bilddiagonalens riktning, så som specificerats i ISO 122333.

en: Focal Plane X-Resolution
sv: X-upplösning i fokalplanet

en: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sv: Indikerar antalet pixlar i bildbreddens (X) riktning per <FocalPlaneResolutionUnit> i kamerans fokalplan.

en: Focal Plane Y-Resolution
sv: Y-upplösning i fokalplanet

en: Indicates the number of pixels in the image height (V) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
sv: Indikerar antalet pixlar i bildhöjdens (Y) riktning per <FocalPlaneResolutionUnit> i kamerans fokalplan.

en: Focal Plane Resolution Unit
sv: Upplösningsenhet i fokalplanet

en: Indicates the unit for measuring <FocalPlaneXResolution> and <FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <ResolutionUnit>.
sv: Indikerar enheten för mättning av <FocalPlaneXResolution> och <FocalPlaneYResolution>. Detta värde är det samma som <ResolutionUnit>.

en: Subject Location
sv: Objektsplats

en: Indicates the location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Rotation> tag. The first value indicates the X column number and the second indicates the Y row number.
sv: Indikerar platsen för huvudobjektet i scenen. Värdet i denna tagg representerar bildpunkten i mitten av huvudobjektet relativt till vänster kanten, före rotationsbehandling enligt <Rotation>-taggen. Det första värdet indikerar X-kolumnnumret och det andra indikerar Y-radnumret.

en: Exposure Index
sv: Exponeringsindex

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
sv: Indikerar exponeringsindex valt på kameran eller inmatningsenheten vid tiden då bilden togs.

en: Sensing Method
sv: Avkänningsmetod

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
sv: Indikerar bildsensortypen i kameran eller inmatningsenheten.

en: File Source
sv: Filkälla

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
sv: Indikerar bildkällan. Om en digital stillbildskamera sparat bilden kommer taggvärdet för denna tagg alltid att vara 3, vilket indikerar att bilden togs av en digital stillbildskamera.

en: Scene Type
sv: Scentyp

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
sv: Indikerar typen av scen. Om en digital stillbildskamera sparat bilden måste taggvärdet alltid vara 1, vilket indikerar att bilden tagits direkt.

en: Custom Rendered
sv: Anpassad rendering

en: This tag indicates the use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
sv: Denna tagg indikerar användningen av speciell behandling av bilddata så som rendering avsedd för utmatning. När speciell behandling genomförs förväntas läsaren att inaktivera eller minimera vidare behandling.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
sv: Denna tagg indikerar exponeringsläget som var inställt då bilden togs. I autogafflingsläget tar kameran en serie av bilder av samma scen vid olika exponeringsinställningar.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
sv: Denna tagg indikerar vitbalansläget som var inställt då bilden togs.

en: Digital Zoom Ratio
sv: Digitalt zoomförhållande

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
sv: Denna tagg indikerar det digital zoomförhållandet när bilden togs. Om täljaren för det inspelade värdet är 0 indikerar detta att digitalzoom inte använts.

en: Focal Length in 35mm Film
sv: Brännvidd i 35mm film

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
sv: Denna tagg indikerar den ekvivalenta brännvidden för en 35mm filmkamera i mm. Ett värde som är 0 innebär att brännvidden är okänd. Notera att denna tagg skiljer sig från taggen FocalLength.

en: Scene Capture Type
sv: Scentagningstyp

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
sv: Denna tagg indikerar typen av scen som tagits. Den kan också användas för att spara läget i vilket bilden tagits. Notera att den skiljer sig från scentypstaggen <SceneType>.

en: Gain Control
sv: Nivåkontroll

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
sv: Denna tagg indikerar graden av bildövergripande nivåjustering.

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
sv: Denna tagg indikerar riktningen för kontrastbehandling som tillämpats av kameran när bilden togs.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
sv: Denna tagg indikerar riktningen för mättnadsbehandling som tillämpades av kameran när bilden togs.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
sv: Denna tagg indikerar riktningen av skärpebehandling som tillämpades av kameran när bilden togs.

en: Device Setting Description
sv: Enhetsinställningsbeskrivning

en: This tag indicates information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
sv: Denna tagg indikerar information om bildtagningsförhållandena för en viss kameramodell. Taggen används bara för att indikera bildtagningsförhållanden i läsaren.

en: Subject Distance Range
sv: Avståndsintervall till objekt

en: This tag indicates the distance to the subject.
sv: Denna tagg indikerar avståndet till objektet.

en: Image Unique ID
sv: Unikt bild-ID

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
sv: Denna tagg indikerar en identifierar som unikt tilldelas varje bild. Den sparas som en ASCII-sträng ekvivalent med hexadecimal notation och 128-bitars fixlängd.

en: Indicates the value of coefficient gamma.
sv: Indikerar värdet för gammakoefficienten.

en: PRINT Image Matching
sv: Bildmatchning för PRINT

en: Related to Epson's PRINT Image Matching technology
sv: Relaterat till Epsons bildmatchningsteknologi PRINT

en: Padding
sv: Utfyllnad

en: This tag reserves space that can be reclaimed later when additional metadata are added. New metadata can be written in place by replacing this tag with a smaller data element and using the reclaimed space to store the new or expanded metadata tags.
sv: Denna tagg reserverar plats som kan göras anspråk på senare när ytterligare metadata läggs till. Ny metadata kan skrivas på plats genom att ersätta denna tagg med ett mindre dataelement och använda utrymmet för att spara de nya eller expanderade metadata taggarna.

en: Softest
sv: Mjukaste

en: Hardest
sv: Hårdaste

en: Medium soft
sv: Medelmjuk

en: Medium hard
sv: Medelhård

en: Film simulation mode
sv: Filmsimuleringsläge

en: Incandescent
sv: Glödlampa

en: Medium high
sv: Medelhög

en: Medium low
sv: Medellåg

en: Program AE
sv: AE-program

en: Natural photo
sv: Naturfoto

en: Vibration reduction
sv: Vibrationsminskning

en: Sunset
sv: Solnedgång

en: Party
sv: Fest

en: Flower
sv: Blomma

en: NP & flash
sv: NP & blixt

en: Aperture priority AE
sv: Bländarprioritet AE

en: Shutter priority AE
sv: Slutarprioritet AE

en: F-Standard
sv: F-standard

en: F-Chrome
sv: F-krominans

en: No blur
sv: Ingen oskärpa

en: Blur warning
sv: Varning för oskärpa

en: Focus good
sv: Fokus bad

en: Out of focus
sv: Oskärpa

en: AE good
sv: AE bra

en: Over exposed
sv: Överexponerat

en: Wide
sv: Bred

en: F1/Studio portrait
sv: F1/Studioporträtt

en: F1a/Professional portrait
sv: F1a/Professionellt porträtt

en: F1b/Professional portrait
sv: F1b/Professionellt porträtt

en: F1c/Professional portrait
sv: F1c/Professionellt porträtt

en: F3/Studio portrait Ex
sv: F3/Studioporträtt Ex

en: Wide1 (230%)
sv: Bred1 (230%)

en: Wide2 (400%)
sv: Bred2 (400%)

en: %i bytes unknown data
sv: %i byte okänt data

en: Maker Note Version
sv: Version av tillverkaranteckning

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
sv: Detta tal är unikt och baserad på tillverkningsdatum.

en: Chromaticity Saturation
sv: Krominansmättnad

en: Flash Firing Strength Compensation
sv: Styrkekompensation för blixtavfyrning

en: Focusing Mode
sv: Fokuseringsläge

en: Focus Point
sv: Fokuseringspunkt

en: Slow Synchro Mode
sv: Långsamt synkläge

en: Picture Mode
sv: Bildläge

en: Continuous Taking
sv: Kontinuerlig tagning

en: Continuous Sequence Number
sv: Kontinuerligt sekvensnummer

en: FinePix Color
sv: FinePix-färg

en: Blur Check
sv: Oskärpekontroll

en: Auto Focus Check
sv: Autofokuskontroll

en: Auto Exposure Check
sv: Autoexponeringskontroll

en: Dynamic Range
sv: Dynamiskt intervall

en: Film Simulation Mode
sv: Filmsimuleringsläge

en: Dynamic Range Wide Mode
sv: Dynamiskt omfång brett läge

en: Development Dynamic Range Wide Mode
sv: Utveckling dynamiskt omfång brett läge

en: Minimum Focal Length
sv: Minsta brännvidd

en: Maximum Focal Length
sv: Största brännvidd

en: Maximum Aperture at Minimum Focal
sv: Största bländare vid minimal brännvidd

en: Maximum Aperture at Maximum Focal
sv: Största bländare vid maximal brännvidd

en: Order Number
sv: Ordernummer

en: Frame Number
sv: Bildnummer

en: Invalid format '%s', expected '%s' or '%s'.
sv: Ogiltigt format "%s", förväntade "%s" eller "%s".

en: AF non D lens
sv: AF ingen D-objektiv

en: AF-D or AF-S lens
sv: AF-D- eller AF-S-objektiv

en: AF-D G lens
sv: AF-D G-objektiv

en: AF-D VR lens
sv: AF-D VR-objektiv

en: AF-D G VR lens
sv: AF-D G VR-objektiv

en: Flash unit unknown
sv: Blixtenhet okänd

en: Flash is external
sv: Blixt är extern

en: Flash is on camera
sv: Blixt finns på kamera

en: VGA basic
sv: VGA grundläggande

en: VGA fine
sv: VGA fin

en: SXGA basic
sv: SXGA grundläggande

en: SXGA fine
sv: SXGA fin

en: 2 Mpixel basic
sv: 2 Mpixel grundläggande

en: 2 Mpixel fine
sv: 2 Mpixel fin

en: Color
sv: Färg

en: Bright+
sv: Ljus+

en: Bright-
sv: Ljus-

en: Contrast+
sv: Kontrast+

en: Contrast-
sv: Kontrast-

en: Preset
sv: Förval

en: Incandescence
sv: Glödlampa

en: Fluorescence
sv: Fluorescerande

en: SpeedLight
sv: Ljushastighet

en: No fisheye
sv: Inget fisköga

en: Fisheye on
sv: Fisköga på

en: Normal, super high
sv: Normal, superhög

en: Fine, SQ
sv: Fin, SQ

en: Fine, HQ
sv: Fin, HQ

en: Fine, SHQ
sv: Fin, SHQ

en: Fine, RAW
sv: Fin, RAW

en: Fine, SQ1
sv: Fin, SQ1

en: Fine, SQ2
sv: Fin, SQ2

en: Fine, super high
sv: Fin, superhög

en: Super fine, SQ
sv: Superfin, SQ

en: Super fine, HQ
sv: Superfin, HQ

en: Super fine, SHQ
sv: Superfin, SHQ

en: Super fine, RAW
sv: Superfin, RAW

en: Super fine, SQ1
sv: Superfin, SQ1

en: Super fine, SQ2
sv: Superfin, SQ2

en: Super fine, super high
sv: Superfin, superhög

en: Super fine, high
sv: Superfin, hög

en: No
sv: Nej

en: On (Preset)
sv: På (förval)

en: Fill
sv: Fyllnad

en: Internal + external
sv: Intern + extern

en: Interlaced
sv: Flätad

en: Progressive
sv: Progressiv

en: Best
sv: Bäst

en: Adjust exposure
sv: Justera exponering

en: Spot focus
sv: Punktfokus

en: Normal focus
sv: Normalt fokus

en: Record while down
sv: Spara medan nere

en: Press start, press stop
sv: Tryck start, tryck stopp

en: User 1
sv: Användare 1

en: User 2
sv: Användare 2

en: Lamp
sv: Lampa

en: 5 frames/sec
sv: 5 bildrutor/s

en: 10 frames/sec
sv: 10 bildrutor/s

en: 15 frames/sec
sv: 15 bildrutor/s

en: 20 frames/sec
sv: 20 bildrutor/s

en: Red Correction %f, blue Correction %f
sv: Rödkorrigering %f, blåkorrigering %f

en: No manual focus selection
sv: Inget manuellt fokusval

en: %2.2f meters
sv: %2.2f meter

en: AF position: center
sv: AF-position: centrum

en: AF position: top
sv: AF-position: toppen

en: AF position: bottom
sv: AF-position: botten

en: AF position: left
sv: AF-position: vänster

en: AF position: right
sv: AF-position: höger

en: AF position: upper-left
sv: AF-position: övre vänster

en: AF position: upper-right
sv: AF-position: över höger

en: AF position: lower-left
sv: AF-position: nedre vänster

en: AF position: lower-right
sv: AF-position: nedre höger

en: AF position: far left
sv: AF-position: lång till vänster

en: AF position: far right
sv: AF-position: långt till höger

en: Unknown AF position
sv: Okänd AF-position

en: Internal error (unknown value %hi)
sv: Internt fel (okänt värde %hi)

en: Unknown value %hi
sv: Okänt värde %hi

en: Unknown %hu
sv: Okänd %hu

en: 2 sec.
sv: 2 s

en: Fast
sv: Snabb

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Manual: %liK
sv: Manuell: %li K

en: Manual: unknown
sv: Manuell: okänd

en: One-touch
sv: En-berörings

en: Infinite
sv: Oändlig

en: %i bytes unknown data:
sv: %i byte okänt data:

en: ISO Setting
sv: ISO-inställning

en: Color Mode (?)
sv: Färgläge (?)

en: Image Sharpening
sv: Bildskärpa

en: Flash Setting
sv: Blixtinställning

en: White Balance Fine Adjustment
sv: Finjustering av vitbalans

en: White Balance RB
sv: Vitbalans RB

en: ISO Selection
sv: ISO-val

en: Preview Image IFD
sv: Förhandsgranskningsbild IFD

en: Offset of the preview image directory (IFD) inside the file.
sv: Position till bildkatalogen för förhandsgranskningar (IFD) inuti filen.

en: Exposurediff ?
sv: Exponeringsskillnad ?

en: Image Boundary
sv: Bildgräns

en: Flash Exposure Bracket Value
sv: F

en: Exposure Bracket Value
sv: Gafflingstal för exponering

en: Image Adjustment
sv: Bildjustering

en: Tone Compensation
sv: Tonkompensering

en: Lens
sv: Objektiv

en: Manual Focus Distance
sv: Manuellt fokusavstånd

en: Flash Used
sv: Blixt använd

en: AF Focus Position
sv: AF-fokusposition

en: Bracketing
sv: Gaffling

en: Lens F Stops
sv: F-steg för objektiv

en: Contrast Curve
sv: Kontrastkurva

en: Color Mode
sv: Färgläge

en: Light Type
sv: Ljustyp

en: Hue Adjustment
sv: Nyansjustering

en: Noise Reduction
sv: Brusreducering

en: Sensor Pixel Size
sv: Bildpunktsstorlek för sensor

en: Image Data Size
sv: Bildens datastorlek

en: Size of compressed image data in bytes.
sv: Storlek för komprimerat bilddata i byte.

en: Total Number of Pictures Taken
sv: Totalt antal bilder tagna

en: Optimize Image
sv: Optimera bild

en: Vari Program
sv: Vari-program

en: Capture Editor Data
sv: Data för tagningsredigerare

en: Capture Editor Version
sv: Version av tagningsredigerare

en: CCD Sensitivity
sv: CCD-känslighet

en: Focus
sv: Fokus

en: Converter
sv: Konverterare

en: Thumbnail Image
sv: Miniatyrbild

en: Speed/Sequence/Panorama Direction
sv: Hastighets-/Sekvens-/Panorama-riktning

en: Black & White Mode
sv: Svart/vitt läge

en: Focal Plane Diagonal
sv: Diagonal för fokalplan

en: Lens Distortion Parameters
sv: Parametrar för objektivdistorsion

en: Camera ID
sv: Kamera-ID

en: Precapture Frames
sv: Förtagningsbilder

en: White Board
sv: Vit tavla

en: One Touch White Balance
sv: En punkts vitbalans

en: White Balance Bracket
sv: Vitbalansgaffling

en: White Balance Bias
sv: Vitbalans förinställning

en: Data Dump
sv: Datadump

en: ISO Value
sv: ISO-värde

en: Aperture Value
sv: Bländarvärde

en: Brightness Value
sv: Ljusstyrkenivå

en: Flash Device
sv: Blixtenhet

en: Sensor Temperature
sv: Sensortemperatur

en: Lens Temperature
sv: Objektivtemperatur

en: Light Condition
sv: Ljusförhållande

en: Zoom Step Count
sv: Antal zoomsteg

en: Focus Step Count
sv: Antal fokussteg

en: Sharpness Setting
sv: Inställning för skärpa

en: Flash Charge Level
sv: Laddningsnivå för blixt

en: Color Matrix
sv: Färgmatris

en: Black Level
sv: Svartnivå

en: White Balance Setting
sv: Inställning för vitbalans

en: Red Balance
sv: Rödbalans

en: Blue Balance
sv: Blåbalans

en: Color Matrix Number
sv: Färgmatrisnummer

en: Flash Exposure Comp
sv: Exponeringskompensering för blixt

en: Internal Flash Table
sv: Intern blixttabell

en: External Flash G Value
sv: Extern blixt G-värde

en: External Flash Bounce
sv: Extern blixt studs

en: External Flash Zoom
sv: Zoom för extern blixt

en: External Flash Mode
sv: Läge för extern blixt

en: Contrast Setting
sv: Kontrastinställning

en: Sharpness Factor
sv: Skärpningsfaktor

en: Color Control
sv: Färgkontroll

en: Olympus Image Width
sv: Olympus bildbredd

en: Olympus Image Height
sv: Olympus bildhöjd

en: Scene Detect
sv: Scenidentifiering

en: Compression Ratio
sv: Komprimeringsnivå

en: Preview Image Valid
sv: Förhandsgranskningsbild giltig

en: AF Result
sv: AF-resultat

en: CCD Scan Mode
sv: CCD-skanningsläge

en: Infinity Lens Step
sv: Oändligt objektivsteg

en: Near Lens Step
sv: Nära objektivsteg

en: Light Value Center
sv: Ljusvärde centrum

en: Light Value Periphery
sv: Ljusvärde periferi

en: Sequential Shot
sv: Sekventiell tagning

en: Wide Range
sv: Stor bredd

en: Color Adjustment Mode
sv: Färgjusteringsläge

en: Quick Shot
sv: Snabbtagning

en: Voice Memo
sv: Röstmemo

en: Record Shutter Release
sv: Inspelningsslutarutlösare

en: Flicker Reduce
sv: Blinkningsreduktion

en: Optical Zoom
sv: Optisk zoom

en: Light Source Special
sv: Ljuskälla special

en: Resaved
sv: Omsparad

en: Scene Select
sv: Scenval

en: Sequence Shot Interval
sv: Intervall för sekvenstagning

en: Epson Image Width
sv: Epson bildbredd

en: Epson Image Height
sv: Epson bildhöjd

en: Epson Software Version
sv: Epson programvaruversion

en: Multi-exposure
sv: Multiexponering

en: Good
sv: Bra

en: Better
sv: Bättre

en: Flash on
sv: Blixt på

en: 2560x1920 or 2304x1728
sv: 2560x1920 eller 2304x1728

en: 2304x1728 or 2592x1944
sv: 2304x1728 eller 2592x1944

en: 2816x2212 or 2816x2112
sv: 2816x2212 eller 2816x2112

en: Surf & snow
sv: Hav och snö

en: Sunset or candlelight
sv: Solnedgång eller levande ljus

en: Autumn
sv: Höst

en: Self portrait
sv: Självporträtt

en: Illustrations
sv: Illustrationer

en: Digital filter
sv: Digitalt filter

en: Food
sv: Mat

en: Green mode
sv: Grönläge

en: Light pet
sv: Ljus husdjur

en: Dark pet
sv: Mörkt husdjur

en: Medium pet
sv: Medium husdjur

en: Candlelight
sv: Stearinljus

en: Natural skin tone
sv: Naturlig hudfärg

en: Synchro sound record
sv: Synkroniserad ljudinspelning

en: Frame composite
sv: Ramsammansättning

en: Auto, did not fire
sv: Automatisk, inte utlöst

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
sv: Automatisk, inte utlöst, minskning av röda ögon

en: Auto, fired
sv: Automatisk, utlöst

en: Auto, fired, red-eye reduction
sv: Automatisk, utlöst, minskning av röda ögon

en: On, wireless
sv: På, trådlös

en: On, soft
sv: På, mjuk

en: On, slow-sync
sv: På, långsam synk

en: On, slow-sync, red-eye reduction
sv: På, långsam synk, minskning av röda ögon

en: On, trailing-curtain sync
sv: På, efterföljande ridåsynk

en: Upper-left
sv: Övre vänster

en: Top
sv: Toppen

en: Upper-right
sv: Övre höger

en: Mid-left
sv: Mitten vänster

en: Mid-right
sv: Mitten höger

en: Lower-left
sv: Nedre vänster

en: Bottom
sv: Botten

en: Lower-right
sv: Nedre höger

en: Fixed center
sv: Fixerat centrum

en: Multiple
sv: Multipla

en: Top-center
sv: Toppen centrum

en: Bottom-center
sv: Botten centrum

en: User selected
sv: Användarvald

en: 3008x2008 or 3040x2024
sv: 3008x2008 eller 3040x2024

en: Digital filter?
sv: Digitalt filter?

en: Internal error (unknown value %i %i)
sv: Internt fel (okänt värde %i %i)

en: Capture Mode
sv: Fångstläge

en: Quality Level
sv: Kvalitetsnivå

en: ISO Speed
sv: ISO-hastighet

en: Colors
sv: Färger

en: PrintIM Settings
sv: PrintIM-inställningar

en: Time Zone
sv: Tidszon

en: Daylight Savings
sv: Sommartid

en: Preview Size
sv: Storlek på förhandsgranskning

en: Preview Length
sv: Längd för förhandsgranskning

en: Preview Start
sv: Start av förhandsgranskning

en: Model Identification
sv: Modellidentifikation

en: Date
sv: Datum

en: Time
sv: Tid

en: AF Point Selected
sv: AF-punkt vald

en: Auto AF Point
sv: Auto AF-punkt

en: Focus Position
sv: Fokusposition

en: ISO Number
sv: ISO-nummer

en: Auto Bracketing
sv: Autogaffling

en: White Balance Mode
sv: Vitbalansläge

en: World Time Location
sv: Världstidsplats

en: Hometown City
sv: Hemstad

en: Destination City
sv: Destinationsstad

en: Hometown DST
sv: Hemstads sommartid

en: Home Daylight Savings Time
sv: Sommartid hemma

en: Destination DST
sv: Destination sommartid

en: Destination Daylight Savings Time
sv: Sommartid destination

en: Image Processing
sv: Bildbehandling

en: Picture Mode (2)
sv: Bildläge (2)

en: Image Area Offset
sv: Bildområdesposition

en: Raw Image Size
sv: Storlek för råbild

en: Autofocus Points Used
sv: Autofokus punkter som använts

en: Camera Temperature
sv: Kameratemperatur

en: Image Tone
sv: Bildton

en: Shake Reduction Info
sv: Information om skakreduktion

en: Black Point
sv: Svartpunkt

en: AE Info
sv: AE-info

en: Lens Info
sv: Objektivinformation

en: Flash Info
sv: Blixtinformation

en: Camera Info
sv: Kamerainformation

en: Battery Info
sv: Batteriinformation

en: Hometown City Code
sv: Postkod hemstad

en: Destination City Code
sv: Postkod destination

en: Object Distance
sv: Avstånd till objekt

en: Distance of photographed object in millimeters.
sv: Avstånd till fotograferat objekt i millimeter.

en: Flash Distance
sv: Blixtavstånd

en: Bestshot Mode
sv: Bästa tagningsläge

en: CCS ISO Sensitivity
sv: CCS ISO-känslighet

en: Enhancement
sv: Förbättring

en: Finer
sv: Finare
