libexif - en to tr translation catalogue (752 entries)

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
tr: Geçersiz format: '%s', beklenen: '%s'.

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
tr: Bileşenlerin numarası geçersiz (%i, beklenen: %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
tr: Bileşenlerin numarası geçersiz (%i, beklenen: %i ya da %i).

en: Macro
tr: Makro

en: Economy
tr: Ekonomi

en: Fine
tr: İyi

en: Superfine
tr: Çok iyi

en: Off
tr: Kapalı

en: Auto
tr: Otomatik

en: On
tr: Açık

en: Red-eye reduction
tr: Kırmızı göz düzeltme

en: Slow synchro
tr: Yavaş eşleme

en: Auto, red-eye reduction
tr: Otomatik, kırmızı-göz azaltma

en: On, red-eye reduction
tr: Açık, kırmızı-göz azaltma

en: External flash
tr: Harici flaş

en: Single
tr: Tek

en: Continuous
tr: Devamlı

en: Movie
tr: Film

en: Continuous, speed priority
tr: Devamlı, hız öncelikli

en: Continuous, low
tr: Devamlı, düşük

en: Continuous, high
tr: Devamlı, yüksek

en: One-shot AF
tr: Tek çekim AF

en: AI focus AF
tr: AI odak AF

en: Manual focus
tr: Elle odaklama

en: Pan focus
tr: Pan odaklama

en: Large
tr: Büyük

en: Medium
tr: Orta

en: Small
tr: Küçük

en: Medium 1
tr: Orta 1

en: Medium 2
tr: Orta 2

en: Medium 3
tr: Orta 3

en: Postcard
tr: Kartpostal

en: Widescreen
tr: Geniş Ekran

en: Full auto
tr: Tam otomatik

en: Manual
tr: El ile

en: Landscape
tr: Yatay

en: Fast shutter
tr: Hızlı deklanşör

en: Slow shutter
tr: Yavaş deklanşör

en: Night
tr: Gece

en: Grayscale
tr: Gri tonlama

en: Sepia
tr: Sepya

en: Portrait
tr: Portre

en: Sports
tr: Spor

en: Black & white
tr: Siyah-beyaz

en: Vivid
tr: Canlı

en: Neutral
tr: Nötr

en: Flash off
tr: Flaş kapalı

en: Long shutter
tr: Uzun deklanşör

en: Super macro
tr: Süper makro

en: Foliage
tr: Yeşillik

en: Indoor
tr: İç mekan

en: Fireworks
tr: Havai fişek

en: Beach
tr: Sahil

en: Underwater
tr: Sualtı

en: Snow
tr: Karlı

en: Kids & pets
tr: Çocuklar & hayvanlar

en: Night snapshot
tr: Gece çekimi

en: Digital macro
tr: Sayısal makro

en: My colors
tr: Renklerim

en: Still image
tr: Anlık görüntü

en: Color accent
tr: Renk vurgusu

en: Color swap
tr: Renk değişimi

en: Aquarium
tr: Akvaryum

en: None
tr: Hiçbiri

en: Other
tr: Diğer

en: High
tr: Yüksek

en: Low
tr: Düşük

en: Auto high
tr: Otomatik yüksek

en: Default
tr: Varsayılan

en: Spot
tr: Nokta

en: Average
tr: Ortalama

en: Evaluative
tr: Değerlendirmeli

en: Partial
tr: Kısmi

en: Center-weighted average
tr: Merkez-ağırlıklı ortalama

en: Not known
tr: Bilinmiyor

en: Very close
tr: Çok yakın

en: Close
tr: Kapat

en: Middle range
tr: Orta menzil

en: Far range
tr: Uzak menzil

en: Infinity
tr: Sonsuzluk

en: Manual AF point selection
tr: Manuel AF nokta seçimi

en: None (MF)
tr: Hiçbiri (MF)

en: Auto-selected
tr: Otomatik-seçme

en: Right
tr: Sağ

en: Center
tr: Merkez

en: Left
tr: Sol

en: Auto AF point selection
tr: Otomatik AF nokta seçimi

en: Easy shooting
tr: Kolay çekim

en: Tv-priority
tr: Tv-önceliği

en: Av-priority
tr: Av-önceliği

en: Sigma 50mm f/2.8 EX or 28mm f/1.8
tr: Sigma 50mm f/2.8 EX veya 28mm f/1.8

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
tr: Canon EF 24mm f/2.8 veya Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye

en: Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Photo
tr: Canon MP-E 65mm f/2.8 1-5x Macro Fotoğraf

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
tr: Sigma 10-20mm F4-5.6 veya 12-24mm f/4.5-5.6 veya 14mm f/2.8

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
tr: Canon EF 28-70mm f/2.8L veya Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
tr: Canon EF 180mm Macro f/3.5L veya Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: FP sync enabled
tr: FP senk. etkin

en: 2nd-curtain sync used
tr: 2inci-perde eşlemesi, kullandı

en: FP sync used
tr: FP senk. kullanıldı

en: Internal
tr: Dahili

en: External
tr: Harici

en: Exposure compensation
tr: Poz telafisi

en: AE lock
tr: AE kilit

en: AE lock + exposure compensation
tr: AE kilidi + poz telafisi

en: No AE
tr: AE yok

en: On, shot only
tr: Açık, tek çekim

en: Smooth
tr: Pürüzsüz

en: Custom
tr: Özel

en: My color data
tr: Renk verilerim

en: Full
tr: Tam

en: Fixed
tr: Düzeltildi

en: Zoom
tr: Zum

en: Sunny
tr: Güneşli

en: Cloudy
tr: Bulutlu

en: Fluorescent
tr: Floresan

en: Flash
tr: Flaş

en: Shade
tr: Gölge

en: Manual temperature (Kelvin)
tr: Manuel sıcaklık (Kelvin)

en: PC set 1
tr: PC ayarı 1

en: PC set 2
tr: PC ayarı 2

en: PC set 3
tr: PC ayarı 3

en: Daylight fluorescent
tr: Gün ışığı floresan

en: Custom 1
tr: Özel 1

en: Custom 2
tr: Özel 2

en: Night scene
tr: Gece çekimi

en: Center-right
tr: Merkez-sağ

en: Left-right
tr: Sol-sağ

en: Left-center
tr: Sol-merkez

en: All
tr: Tümü

en: On (shot 1)
tr: Açık (çekim 1)

en: On (shot 2)
tr: Açık (çekim 2)

en: On (shot 3)
tr: Açık (çekim 3)

en: EOS high-end
tr: EOS yüksek-son

en: Compact
tr: Kompak

en: EOS mid-range
tr: EOS orta-mesafe

en: Rotate 90 CW
tr: Döndür 90 CW

en: Rotate 180
tr: Döndür 180

en: Rotate 270 CW
tr: Döndür 270 CW

en: Rotated by software
tr: Yazılımca döndürülmüş

en: Left to right
tr: Soldan sağa

en: Right to left
tr: Sağdan sola

en: Bottom to top
tr: Aşağıdan yukarıya

en: Top to bottom
tr: Yukarıdan aşağıya

en: 2x2 matrix (clockwise)
tr: 2x2 matriks (saat yönünde)

en: Standard
tr: Standart

en: N/A
tr: Yok

en: Lowest
tr: En düşük

en: Highest
tr: En yüksek

en: Daylight
tr: Gün ışığı

en: Set 1
tr: Ayar 1

en: Set 2
tr: Ayar 2

en: Set 3
tr: Ayar 3

en: User def. 1
tr: Kullanıcı tan. 1

en: User def. 2
tr: Kullanıcı tan. 2

en: User def. 3
tr: Kullanıcı tan. 3

en: External 1
tr: Harici 1

en: External 2
tr: Harici 2

en: External 3
tr: Harici 3

en: Faithful
tr: Bağlı

en: Monochrome
tr: Siyah beyaz

en: %i bytes unknown data
tr: %i bayt bilinmeyen veri

en: Settings (First Part)
tr: Ayarlar (Birincil Bölüm)

en: Focal Length
tr: Odak Uzaklığı

en: Settings (Second Part)
tr: Ayarlar (İkinci Kısım)

en: Panorama
tr: Genel Görünüm

en: Image Type
tr: Görüntü Türü

en: Firmware Version
tr: Yerleşik Yazılım Sürümü

en: Image Number
tr: Görüntü numarası

en: Owner Name
tr: Sahibinin Adı

en: Color Information
tr: Renk Bilgisi

en: Serial Number
tr: Seri Numarası

en: Custom Functions
tr: Özel Fonksiyonlar

en: Macro Mode
tr: Makro Kipi

en: Self-timer
tr: Otomatik deklanşör

en: Quality
tr: Kalite

en: Flash Mode
tr: Flaş Modu

en: Drive Mode
tr: Sürücü Modu

en: Focus Mode
tr: Odaklama Modu

en: Record Mode
tr: Kayıt Modu

en: Image Size
tr: Görüntü Boyutu

en: Easy Shooting Mode
tr: Kolay Çekim Kipi

en: Digital Zoom
tr: Dijital Yakınlaştırma

en: Contrast
tr: Karşıtlık

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Sharpness
tr: Keskinlik

en: Metering Mode
tr: Ölçüm Kipi

en: Focus Range
tr: Odak Aralığı

en: AF Point
tr: AF Nokta

en: Exposure Mode
tr: Poz Kipi

en: Lens Type
tr: Mercek Türü

en: Long Focal Length of Lens
tr: Objektifin Uzun Odak Uzaklığı

en: Short Focal Length of Lens
tr: Merceğin Kısa Odak Uzaklığı

en: Focal Units per mm
tr: Mm başına Odak Birimleri

en: Maximal Aperture
tr: En Yüksek Diyafram

en: Minimal Aperture
tr: En Az Diyafram

en: Flash Activity
tr: Flaş Etkinliği

en: Flash Details
tr: Flaş Detayları

en: AE Setting
tr: AE Ayarı

en: Image Stabilization
tr: Görüntü Sabitleme

en: Display Aperture
tr: Görüntüleme Açıklığı

en: Zoom Source Width
tr: Yakınlaştırma Kaynak  Genişliği

en: Zoom Target Width
tr: Yakınlaştırma Hedef Genişiliği

en: Photo Effect
tr: Fotoğraf Etkisi

en: Manual Flash Output
tr: Manuel Flaş Çıkışı

en: Color Tone
tr: Renk Tonu

en: Focal Type
tr: Odak Türü

en: Focal Plane X Size
tr: Odak Düzlemi X Boyutu

en: Focal Plane Y Size
tr: Odak Düzlemi Y Boyutu

en: Auto ISO
tr: Oto ISO

en: Shot ISO
tr: ISO Çekim

en: Measured EV
tr: Ölçülen EV

en: Target Aperture
tr: Hedef Açıklık

en: Target Exposure Time
tr: Hedef Pozlama Saati

en: Exposure Compensation
tr: Poz Düzeltimi

en: White Balance
tr: Beyaz Dengesi

en: Slow Shutter
tr: Yavaş Deklanşör

en: Sequence Number
tr: Sıra Numarası

en: Flash Guide Number
tr: Flaş Kılavuz Numarası

en: Flash Exposure Compensation
tr: Flaş Pozlama Telafisi

en: AE Bracketing
tr: AE Braketleme

en: AE Bracket Value
tr: AE Braketleme Değeri

en: Focus Distance Upper
tr: Odak Mesafesi Üst

en: Focus Distance Lower
tr: Odak Mesafesi Alt

en: F-Number
tr: F-Numarası

en: Exposure Time
tr: Pozlama Tarihi

en: Bulb Duration
tr: Işık Süresi

en: Camera Type
tr: Kamera Türü

en: Auto Rotate
tr: Otomatik Döndür

en: ND Filter
tr: ND Süzgeci

en: Panorama Frame
tr: Tablo Çerçevesi

en: Panorama Direction
tr: Genel Görünüm Yönetimi

en: Tone Curve
tr: Ton Eğrisi

en: Sharpness Frequency
tr: Keskinlik Sıklığı

en: Picture Style
tr: Resim Stili

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
tr: Verinin boyutu EXIF verisi için kabul edilebilecek değerin altında.

en: EXIF marker not found.
tr: EXIF etiketi bulunamadı.

en: EXIF header not found.
tr: EXIF başlığı bulunamadı.

en: Unknown encoding.
tr: Bilinmeyen kodlama.

en: Ignore unknown tags
tr: Bilinmeyen etiketleri yoksay

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
tr: EXIF verileri.

en: Follow specification
tr: Özelliği Takip Et

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
tr: Özelliği izleyen EXIF verilerini almak için girdileri ekleyin, düzeltin ve kaldırın.

en: Do not change maker note
tr: Yapımcı notunu değiştirme

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
tr: Exif verilerini yüklerken ve eski haline getirirken yapımcı notunu değiştirilmeden kaydedin. Yapımcının bozulabileceğini unutmayın.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
tr: '%s' etiketi '%s' biçimindeydi (belirtime aykırı) ve biçim ' %s' olarak değiştirildi.

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
tr: '%s' etiketi '%s' biçimindedir (belirtime aykırıdır) ancak '%s' biçimine değiştirilemez.

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
tr: 'KullanıcıYorumu' etiketinde '%s' geçersiz biçimi var. Biçim 'tanımlanmamış' olarak ayarlandı.

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
tr: 'KullanıcıYorumu' etiketi, şartnameyi izlemek için en az 8 bayt'a genişletildi.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
tr: 'KullanıcıYorum' etiketi boş değil, ancak bir biçim tanımlayıcısı ile başlamıyor. Bu düzeltildi.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
tr: 'KullanıcıYorum' etiketi bir biçim tanımlayıcısı ile başlamadı. Bu düzeltildi.

en: %i bytes undefined data
tr: %i bayt tanımlanmamış veri

en: %i bytes unsupported data type
tr: %i bayt desteklenmemiş veri türü

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
tr: '%s' etiketi geçersiz bir biçime ('%s', beklenen '%s') ait verileri içeriyor.

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
tr: '%s' etiketi, geçersiz sayıda bileşen içeriyor (%i, beklenen %i).

en: Chunky format
tr: Bodur Biçim

en: Planar format
tr: Düzlemsel Biçim

en: Not defined
tr: Tanımlanmamış

en: One-chip color area sensor
tr: Tek yongalı renkli alan sensörü

en: Two-chip color area sensor
tr: İki yongalı renkli alan sensörü

en: Three-chip color area sensor
tr: Üç yongalı renkli alan sensörü

en: Color sequential area sensor
tr: Renkli sıralı alan sensörü

en: Trilinear sensor
tr: Üç çizgili algılayıcı

en: Color sequential linear sensor
tr: Renkli sıralı alan sensörü

en: Top-left
tr: Üst-sol

en: Top-right
tr: Üst-sağ

en: Bottom-right
tr: Alt-sağ

en: Bottom-left
tr: Alt-sol

en: Left-top
tr: Sol-Üst

en: Right-top
tr: Sağ-üst

en: Right-bottom
tr: Sağ-Alt

en: Left-bottom
tr: Sol-Alt

en: Centered
tr: Ortalanmış

en: Reversed mono
tr: Ters tekli

en: Normal mono
tr: Normal tekli

en: Palette
tr: Palet

en: Normal process
tr: Normal işlem

en: Custom process
tr: Özel işlem

en: Auto exposure
tr: Otomatik pozlama

en: Manual exposure
tr: Elle pozlama

en: Auto bracket
tr: Otomatik ayraç

en: Auto white balance
tr: Otomatik beyaz dengesi

en: Manual white balance
tr: Elle beyaz dengesi

en: Low gain up
tr: Düşük kazanç

en: High gain up
tr: Yüksek kazanç

en: Low gain down
tr: Düşük kazanç

en: High gain down
tr: Yüksek kazanç

en: Low saturation
tr: Düşük doygunluk

en: High saturation
tr: Yüksek doygunluk

en: Soft
tr: Yumuşak

en: Hard
tr: Zor

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Avg
tr: Averaj

en: Center-weight
tr: Merkez-yükseklik

en: Multi spot
tr: Çoklu nokta

en: Pattern
tr: Desen

en: Uncompressed
tr: Sıkıştırılmamış

en: LZW compression
tr: LZW sıkıştırma

en: JPEG compression
tr: JPEG sıkıştırma

en: Deflate/ZIP compression
tr: Deflate/ZIP sıkıştırma

en: PackBits compression
tr: PackBits sıkıştırma

en: Tungsten incandescent light
tr: Tungsten akkor lamba

en: Fine weather
tr: Açık hava

en: Cloudy weather
tr: Bulutlu hava

en: Day white fluorescent
tr: Gün beyaz floresan

en: Cool white fluorescent
tr: Soğuk beyaz flüoresan

en: White fluorescent
tr: Beyaz floresan

en: Standard light A
tr: Standart ışık A

en: Standard light B
tr: Standart ışık B

en: Standard light C
tr: Standart ışık C

en: ISO studio tungsten
tr: ISO stüdyo tungsten

en: Inch
tr: İnç

en: in
tr: İçinde

en: Centimeter
tr: Santimetre

en: Aperture priority
tr: Diyafram açıklığı önceliği

en: Aperture
tr: Diyafram Açıklığı

en: Shutter priority
tr: Deklanşör önceliği

en: Shutter
tr: Deklanşör

en: Creative program (biased toward depth of field)
tr: Yaratıcı program (alan derinliğine doğru önyargılı)

en: Creative
tr: Oluşturucu

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
tr: Oluşturucu program (hızlı obtüratör hızına doğru önyargılı)

en: Action
tr: Eylem

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
tr: Portre kipi (arka planın odak dışına olduğu çekimlerde)

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
tr: Manzara kipi (odaklanmış arka plandaki manzaralı fotoğraflar için)

en: Flash did not fire
tr: Flaş çalışmadı

en: No flash
tr: Flaşsız

en: Flash fired
tr: Flaş patladı

en: Yes
tr: Evet

en: Strobe return light not detected
tr: Elektronik flaş dönüş ışığı algılanmadı

en: Without strobe
tr: Elektronik flaşsız

en: Strobe return light detected
tr: Elektronik flaş dönüş ışığı algılandı

en: With strobe
tr: Elektronik flaşlı

en: Flash fired, compulsory flash mode
tr: Flaş patladı, zorunlu flaş kipi

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
tr: Flaş patladı, zorunlu flaş kipi, dönüş ışığı algılanmadı

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
tr: Flaş patladı, zorunlu flaş kipi, dönüş ışığı algılandı

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
tr: Flaş patlamadı, zorunlu flaş kipi

en: Flash did not fire, auto mode
tr: Flaş patlamadı, otomatik kip

en: Flash fired, auto mode
tr: Flaş patladı, otomatik kip

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
tr: Flaş patladı, otomatik kip, dönüş ışığı algılanmadı

en: Flash fired, auto mode, return light detected
tr: Flaş patladı, otomatik kip, dönüş ışığı algılandı

en: No flash function
tr: Flaş işlevi yok

en: Flash fired, red-eye reduction mode
tr: Flaş patladı, kırmızı-görme azaltma kipi

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
tr: Flaş patladı, kırmızı göz azaltma kip, dönüş ışığı

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
tr: Flaş patladı, kırmızı göz azaltma kipi, dönüş ışığı algılandı

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
tr: Flaş patladı, zorunlu flaş kipi, kırmızı göz azaltma modu

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
tr: Flaş patladı, zorunlu flaş kipi, kırmızı göz azaltma kipi, dönüş ışığı

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
tr: Flaş patladı, zorunlu flaş kipi, kırmızı göz azaltma kipi, dönüş ışığı algılandı

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
tr: Flaş patlamadı, otomatik kip, kırmızı göz azaltma kipi

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
tr: Flaş patladı, otomatik kip, kırmızı göz giderme kipi

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
tr: Flaş patladı, otomatik kip, dönüş ışığı algılanmadı, kırmızı göz azaltma kipi

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
tr: Flaş patladı, otomatik kip, dönüş ışığı algılandı, kırmızı göz giderme kipi

en: Close view
tr: Yakın görünüm

en: Distant view
tr: Uzak görünüm

en: Distant
tr: Uzak

en: Uncalibrated
tr: Ayarlanmamış

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
tr: Geçersiz giriş boyutu (%i, beklenen %li x %i).

en: Unsupported UNICODE string
tr: Desteklenmeyen UNICODE dize

en: Unsupported JIS string
tr: Desteklenmeyen JIS dizesi

en: Tag UserComment contains data but is against specification.
tr: Tag KullanıcıYorum verileri içeriyor, ancak belirtime aykırı.

en: Byte at position %i: 0x%02x
tr: %i konumundaki bayt: 0x%02x

en: Unknown Exif Version
tr: Bilinmeyen Exif Sürümü

en: Exif Version %d.%d
tr: Exif Sürümü %d.%d

en: FlashPix Version 1.0
tr: FlashPix Sürümü 1.0

en: FlashPix Version 1.01
tr: FlashPix Sürümü 1.01

en: Unknown FlashPix Version
tr: Bilinmeyen FlashPix Sürümü

en: [None]
tr: [Hiçbiri]

en: (Photographer)
tr: (Fotoğrafçı)

en: (Editor)
tr: (Düzenleyen)

en:  (35 equivalent: %d mm)
tr:  (35 eşdeğer: %d mm)

en:  sec.
tr:  sn.

en:  (1/%d sec.)
tr:  (1/%d sn.)

en:  (%d sec.)
tr:  (%d sn.)

en: Internal error (unknown value %i)
tr: Dahili hata (bilinmeyen değer %i)

en: Reserved
tr: Ayrılmış

en: Directly photographed
tr: Doğrudan fotoğraflandı

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
tr: (X, y) = (%i,%i) arasındaki uzaklık %i içinde

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
tr: Dikdörtgen (genişlik %i, yükseklik %i) çevresinde (x, y) = (%i,%i)

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
tr: Beklenmeyen sayıda bileşen (%li, 2, 3 veya 4 bekleniyordu).

en: Sea level
tr: Deniz seviyesi

en: Sea level reference
tr: Deniz seviyesi referans

en: Unknown value %i
tr: Bilinmeyen değer %i

en: Short
tr: Kısa

en: Rational
tr: Rasyonel

en: SRational
tr: SRasyonel

en: Undefined
tr: Tanımsız

en: Long
tr: Uzun

en: Byte
tr: Bayt

en: SByte
tr: SBayt

en: SShort
tr: SKısa

en: SLong
tr: SUzun

en: Float
tr: Kaydırma

en: Double
tr: Çift

en: The file '%s' could not be opened.
tr: '%s' dosyası açılamadı.

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
tr: Veriler EXIF verileri değildir.

en: Debugging information
tr: Yanlış ayıklama bilgisi

en: Debugging information is available.
tr: Yanlış ayıklama bilgisi kullanılabilir.

en: Not enough memory
tr: Yetersiz bellek

en: The system cannot provide enough memory.
tr: Sistem yeterli bellek sağlayamıyor.

en: Corrupt data
tr: Bozuk veri

en: The data provided does not follow the specification.
tr: Sağlanan veri belirtimi izlemiyor.

en: GPS Tag Version
tr: GPS Etiketi Sürümü

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
tr: <GPSInfoIFD> sürümünü belirtir. Sürüm 2.0.0.0 olarak verilir. <GPSInfo> etiketi mevcutken bu etiket zorunludur. (Not: <GPSVersionID> etiketi <ExifVersion> etiketinin aksine bayt olarak verilir.) Sürüm 2.0.0.0 olduğunda, etiket değeri 02000000.H'dir.

en: Interoperability Index
tr: Birlikte işlerlik içeriği

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
tr: Birlikte Çalışabilirlik kuralı tanımını belirtir. ExifR98 Kurallarını belirtirken "R98" kullanın. Sonlandırma kodu dahil olmak üzere dört bayt kullanılır (NULL). ExifR98 için kullanılan diğer etiketler için Önerilen Exif Birlikte Çalışabilirlik Kuralları'nın (ExifR98) ayrı bir bölümüne bakın.

en: North or South Latitude
tr: Kuzey veya Güney Enlemi

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
tr: Enlemin kuzey veya güney enlemi olup olmadığını gösterir. ASCII değeri 'N' kuzey enlemini, 'S' ise güney enlemidir.

en: Interoperability Version
tr: Birlikte İşlerlik Sürümü

en: Latitude
tr: Enlem

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
tr: Enlemi belirtir. Enlem derecelerini sırasıyla derece, dakika ve saniye cinsinden veren üç RASYAL değer olarak ifade edilir. Derece, dakika ve saniye ifade edildiğinde, biçim dd/1,mm/1,ss/1 şeklindedir. Dakika ve dakika kullanılırken ve örneğin dakikalık kesirler iki ondalık basamak kadar verilir, biçim dd/1,mmmm/100,0/1 şeklindedir.

en: East or West Longitude
tr: Doğu veya Batı Boylamı

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
tr: Boylamın doğu ya da batı boylam olup olmadığını gösterir. ASCII 'E' doğu boylamı, 'W' batı boylamını belirtir.

en: Longitude
tr: Boylam

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
tr: Boylamı gösterir. Boylam sırasıyla derece, dakika ve saniye vererek üç RASYAL değer olarak ifade edilir. Derece, dakika ve saniye ifade edildiğinde, format ddd/1,mm/1,ss/1 şeklindedir. Örneğin, derece ve dakika kullanıldığında, dakikalık kesirler iki ondalık basamak kadar verilir, biçim ddd/1,mmmm/100,0/1 şeklindedir.

en: Altitude Reference
tr: Yükseklik Referansı

en: Altitude
tr: Yükseklik

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
tr: GPSAltitudeRef'de referansa dayalı olan yüksekliği belirtir. Rakım bir Rasyonel değer olarak ifade edilir. Referans birimi metredir.

en: GPS Time (Atomic Clock)
tr: GPS Saati (Atom Saati)

en: Indicates the time as UTC (Coordinated Universal Time). TimeStamp is expressed as three RATIONAL values giving the hour, minute, and second.
tr: Saati UTC (Koordineli Evrensel Saat) olarak gösterir. TimeStamp saat, dakika ve saniye değerini veren üç RASYAL değer olarak ifade edilir.

en: GPS Satellites
tr: GPS Uyduları

en: Indicates the GPS satellites used for measurements. This tag can be used to describe the number of satellites, their ID number, angle of elevation, azimuth, SNR and other information in ASCII notation. The format is not specified. If the GPS receiver is incapable of taking measurements, value of the tag shall be set to NULL.
tr: Ölçümler için kullanılan GPS uydularını belirtir. Bu etiket, uyduların sayısını, kimlik numaralarını, yükseklik açısını, azimutu, SNR'yi ve ASCII gösterimindeki diğer bilgileri tanımlamak için kullanılabilir. Biçim belirtilmedi. GPS alıcısı ölçüm yapamazsa, etiketin değeri NULL olarak ayarlanmalıdır.

en: GPS Receiver Status
tr: GPS Alıcı Durumu

en: Indicates the status of the GPS receiver when the image is recorded. 'A' means measurement is in progress, and 'V' means the measurement is Interoperability.
tr: Görüntü kaydedildiğinde GPS alıcısının durumunu gösterir. 'A', ölçüm devam ettiği anlamına gelir ve 'V', ölçümün Birlikte Çalışabilirlik olduğu anlamına gelir.

en: GPS Measurement Mode
tr: GPS Ölçüm Kipi

en: Indicates the GPS measurement mode. '2' means two-dimensional measurement and '3' means three-dimensional measurement is in progress.
tr: GPS ölçüm kipini gösterir. '2' iki boyutlu ölçüm anlamına gelir ve '3' üç boyutlu ölçüm devam ediyor demektir.

en: Measurement Precision
tr: Ölçüm Hassasiyeti

en: Indicates the GPS DOP (data degree of precision). An HDOP value is written during two-dimensional measurement, and PDOP during three-dimensional measurement.
tr: GPS DOP (hassas veri derecesi) gösterir. İki boyutlu ölçüm sırasında bir HDOP değeri, üç boyutlu ölçüm sırasında PDOP yazılır.

en: Speed Unit
tr: Hız Birimi

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
tr: Ünitenin, GPS alıcısının hareket hızını ifade etmek için kullanıldığını gösterir. 'K', 'M' ve 'N' saatte kilometre, saatte kilometre ve düğümleri temsil eder.

en: Speed of GPS Receiver
tr: GPS Alıcısının Hızı

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
tr: GPS alıcısı hareketinin hızını belirtir.

en: Reference for direction of movement
tr: Hareket yönü için referans

en: Direction of Movement
tr: Hareket Yönü

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
tr: GPS alıcısı hareketinin yönünü belirtir. Değer aralığı 0.00 - 359.99 arasındadır.

en: GPS Image Direction Reference
tr: GPS Görüntü Yön Referansı

en: Indicates the reference for giving the direction of the image when it is captured. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
tr: Yakalanırken görüntünün yönünü verme referansını belirtir. 'T' gerçek yönü belirtir ve 'M' manyetik yöndür.

en: GPS Image Direction
tr: GPS Görüntü Yönü

en: Indicates the direction of the image when it was captured. The range of values is from 0.00 to 359.99.
tr: Yakalanan görüntünün yönünü belirtir. Değer aralığı 0.00 - 359.99 arasındadır.

en: Geodetic Survey Data Used
tr: Kullanılan Jeodezik Anket Verileri

en: Reference For Latitude of Destination
tr: Hedef Enlem İçin Referans

en: Latitude of Destination
tr: Hedef Enlem

en: Reference for Longitude of Destination
tr: Hedef Boylam Referansı

en: Longitude of Destination
tr: Hedef Boylam Referansı

en: Reference for Bearing of Destination
tr: Hedefe Konum Açı Referansı

en: Bearing of Destination
tr: Hedef  Konum Açısı

en: Reference for Distance to Destination
tr: Hedefe Mesafe İçin Referans

en: Distance to Destination
tr: Hedefe Mesafe

en: Indicates the distance to the destination point.
tr: Varış noktasına olan uzaklığı belirtir.

en: Name of GPS Processing Method
tr: GPS İşleme Yönteminin Adı

en: Name of GPS Area
tr: GPS Alanının Adı

en: GPS Date
tr: GPS Tarihi

en: GPS Differential Correction
tr: GPS Diferansiyel Düzeltme

en: Indicates whether differential correction is applied to the GPS receiver.
tr: GPS alıcısına ayrımsal düzeltmenin uygulanıp uygulanmadığını belirtir.

en: New Subfile Type
tr: Yeni Altdosya Türü

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
tr: Bu alt dosyada yer alan verilerin türünün genel bir göstergesi.

en: Image Width
tr: Görüntü Genişliği

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
tr: Görüntü veri sütun sayısı, her piksel satırının sayısına eşittir.Bir JPEG işaretleyicisinin, bu etiketin yerine kullanıldığı JPEG içinde sıkıştırılmış veri.

en: Image Length
tr: Görüntü Uzunluğu

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
tr: Görüntü verisinin satır sayısı. JPEG sıkıştırılmış verilerinde bu etiket yerine bir JPEG işaretçisi kullanılır.

en: Bits per Sample
tr: Örnek Başına Bit

en: Compression
tr: Sıkıştırma

en: Photometric Interpretation
tr: Fotometrik yorum

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
tr: Piksel bileşimi. JPEG sıkıştırılmış verilerinde bu etiket yerine bir JPEG işaretçisi kullanılır.

en: Document Name
tr: Belge Adı

en: Image Description
tr: Görüntü Açıklaması

en: Manufacturer
tr: Üretici

en: Strip Offsets
tr: Şerit Ofsetlerini

en: Orientation
tr: Yönlendirme

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
tr: Resim satır ve sütunlarla gösterilir.

en: Samples per Pixel
tr: Piksel başına örnekler

en: Rows per Strip
tr: Şerit Başına Satır Sayısı

en: Strip Byte Count
tr: Şerit Bayt Sayısı

en: X-Resolution
tr: X-Çözünürlüğü

en: Y-Resolution
tr: Y-Çözünürlüğü

en: Planar Configuration
tr: Düzlemsel Yapılandırma

en: Resolution Unit
tr: Çözünürlük Birimi

en: Transfer Function
tr: Transfer Fonksiyonu

en: Software
tr: Yazılım

en: Date and Time
tr: Tarih ve Zaman

en: Artist
tr: Sanatçı

en: White Point
tr: Beyaz Nokta

en: Primary Chromaticities
tr: Birincil Renklilikler

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
tr: Bir TIFF dosyası içinde TIFF Ağaçlarını etkinleştirmek için Adobe Corporation tarafından tanımlanmıştır.

en: Transfer Range
tr: Transfer Aralığı

en: JPEG Interchange Format
tr: JPEG Değişim Biçimi

en: JPEG Interchange Format Length
tr: JPEG Değişim Biçimi Uzunluğu

en: YCbCr Coefficients
tr: YCbCr Katsayıları

en: YCbCr Positioning
tr: YCbCr Konumlandırma

en: XML Packet
tr: XML Paketi

en: XMP Metadata
tr: XMP Meta Verileri

en: CFA Pattern
tr: CFA Deseni

en: Battery Level
tr: Pil Seviyesi

en: Copyright
tr: Telif Hakkı

en: The F number.
tr: F Numarası

en: Image Resources Block
tr: Resim Kaynakları Engelleme

en: Exposure Program
tr: Pozlama Yazılımı

en: Spectral Sensitivity
tr: Spektral Duyarlılık

en: GPS Info IFD Pointer
tr: GPS Bilgisi IFD İşaretleyici

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
tr: GPS Bilgi IFD'ye bir işaretçi. GPS Bilgi IFD'nin, Exif IFD'ninki gibi, birlikte çalışabilirlik yapısı, resim verisine sahip değildir.

en: ISO Speed Ratings
tr: ISO Hızı Oranları

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
tr: Kamera veya giriş cihazının ISO Hızını ve ISO Enlemini ISO 12232'de belirtildiği şekilde gösterir.

en: Opto-Electronic Conversion Function
tr: Opto-Elektronik Dönüşüm İşlevi

en: Time Zone Offset
tr: Saat Dilimi Ofset

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
tr: Kamera saatinin saat dilimini GMT'ye göre kodlar.

en: Exif Version
tr: Exif Sürümü

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
tr: Bu standardın sürümü desteklenmektedir. Bu alanın bulunmaması, standardın uygun olmaması anlamına gelmektedir.

en: Date and Time (Original)
tr: Tarih ve Saat (Orijinal)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
tr: Orijinal görüntü verisinin üretildiği tarih ve saat. Dijital bir fotoğraf makinesi için fotoğrafın çekildiği tarih ve saat kaydedilir.

en: Date and Time (Digitized)
tr: Tarih ve Saat (Sayısallaştırılmış)

en: Components Configuration
tr: Bileşenlerin Yapılandırması

en: Compressed Bits per Pixel
tr: Piksel başına Sıkıştırılmış Bitler

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
tr: Sıkıştırılmış verilere özgü bilgiler. Sıkıştırılmış bir görüntü için kullanılan sıkıştırma modu piksel başına birim bitler halinde gösterilir.

en: Shutter Speed
tr: Enstantane Hızı

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
tr: Deklanşör hızı. Birim APEX (Fotoğraf Ortamının Katkı Sistemi) ayarıdır.

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
tr: Objektif açıklığı. Birim APEX değeridir.

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Exposure Bias
tr: Poz Meyili

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
tr: Pozlama yanlılığı. Birimler APEX değeridir. Genellikle -99.99 ile 99.99 aralığında verilir.

en: Maximum Aperture Value
tr: Maksimum Açıklık Değeri

en: Subject Distance
tr: Hedef Uzaklığı

en: The distance to the subject, given in meters.
tr: Metre olarak verilen, konunun mesafesi.

en: The metering mode.
tr: Ölçme kipi.

en: Light Source
tr: Işık Kaynağı

en: The kind of light source.
tr: Işık kaynağının türü.

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
tr: Bu etiket, flaş ışığı (flaş) olduğunda çekilir.

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
tr: Objektifin gerçek odak uzaklığı mm cinsindendir. Dönüşüm, 35 mm'lik bir film kamerasının odak uzaklığına yapılmaz.

en: Subject Area
tr: Konu Alanı

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
tr: Bu etiket ana konunun yerini ve alanını belirtir.

en: TIFF/EP Standard ID
tr: TIFF/EP Standart Kimliği

en: Maker Note
tr: Yapımcı Notu

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
tr: İstenilen bilgileri kaydetmek için Exif yazarlarının üreticileri için bir etiket. İçerikler üreticiye aittir.

en: User Comment
tr: Kullanıcı Yorumu

en: Sub-second Time
tr: Alt-Saniye Saati

en: Sub-second Time (Original)
tr: İkinci Saniye Saati (Orijinal)

en: Sub-second Time (Digitized)
tr: Alt Saniyelik Zaman (Sayısallaştırılmış)

en: XP Title
tr: XP Başlığı

en: XP Comment
tr: XP Yorum

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
tr: UTF-16LE'de kodlanmış, resimle ilgili bir açıklama içeren bir karakter dizgesi.

en: XP Author
tr: XP Yazar

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
tr: UTF-16LE'de kodlanmış görüntü yaratıcının adını içeren bir karakter dizesi.

en: XP Keywords
tr: XP Anahtar Kelimeleri

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
tr: UTF-16LE'de kodlanmış, görüntüyü açıklayan anahtar kelimeleri içeren bir karakter dizesi.

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
tr: UTF-16LE'de kodlanmış, resim konusunu veren bir karakter dizesi.

en: Color Space
tr: Renk Aralığı

en: Pixel X Dimension
tr: Piksel X Boyutu

en: Pixel Y Dimension
tr: Piksel Y Boyutu

en: Related Sound File
tr: Bağlantılı Ses Dosyası

en: Flash Energy
tr: Flaş Enerjisi

en: Focal Plane X-Resolution
tr: Odak Düzlemi X-Çözünürlüğü

en: Focal Plane Y-Resolution
tr: Odak Düzlemi Y-Çözünürlüğü

en: Focal Plane Resolution Unit
tr: Odaksal Düzlem Çözünürlüğü Birimi

en: Subject Location
tr: Konu Yeri

en: Exposure Index
tr: Pozlama İndeksi

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
tr: Fotoğraf çekildiğinde kamera veya giriş cihazında seçilen pozlama indeksini belirtir.

en: Sensing Method
tr: Algılama Yöntemi

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
tr: Fotoğraf makinesi veya giriş cihazındaki görüntü sensörü türünü belirtir.

en: File Source
tr: Dosya Kaynağı

en: Scene Type
tr: Manzara Türü

en: Custom Rendered
tr: Özel Duruma Getirilmiş

en: Digital Zoom Ratio
tr: Dijital Yakınlaştırma Oranı

en: Focal Length in 35mm Film
tr: 35mm Filmde Odak Uzaklığı

en: Scene Capture Type
tr: Manzara Yakalama Türü

en: Gain Control
tr: Artış Kontrolü

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
tr: Bu etiket, toplam görüntü kazanç ayarının derecesini belirtir.

en: Device Setting Description
tr: Aygıt Ayar Açıklaması

en: This tag indicates the distance to the subject.
tr: Bu sekme özne uzaklığını belirtir.

en: Image Unique ID
tr: Benzersiz Görüntü Kimliği

en: Gamma
tr: Gama

en: Padding
tr: Doldurma

en: Softest
tr: En yumuşak

en: Medium soft
tr: Orta yumuşak

en: Medium hard
tr: Orta sert

en: Film simulation mode
tr: Film benzetim kipi

en: Incandescent
tr: Parlak

en: Medium high
tr: Orta yüksek

en: Medium low
tr: Orta düşük

en: Original
tr: Orijinal

en: Natural photo
tr: Doğal fotoğraf

en: Vibration reduction
tr: Titreşim azaltma

en: Sunset
tr: Gün batımı

en: Museum
tr: Müze

en: Party
tr: Parti

en: Flower
tr: Çiçek

en: Text
tr: Metin

en: Aperture priority AE
tr: Diyafram önceliği AE

en: F-Standard
tr: F-Standart

en: F-Chrome
tr: F-Krom

en: No blur
tr: Bulanıklık yok

en: Blur warning
tr: Bulanıklık uyarısı

en: Focus good
tr: Iyi odaklanma

en: Out of focus
tr: Odak dışı

en: AE good
tr: AE iyi

en: Over exposed
tr: Aşırı maruz kalma

en: Wide
tr: Geniş

en: F0/Standard
tr: F0/Standart

en: F1/Studio portrait
tr: F1/Stüdyo çekimi

en: F1a/Professional portrait
tr: F1a/Profesyonel portre

en: F1b/Professional portrait
tr: F1b/Profesyonel portre

en: F1c/Professional portrait
tr: F1c/Profesyonel portre

en: F3/Studio portrait Ex
tr: F3/Stüdyo çekimi Ex

en: Auto (100-400%)
tr: Otomatik (%100-400)

en: Standard (100%)
tr: Standard (%100)

en: Wide1 (230%)
tr: Geniş1 (230%)

en: Wide2 (400%)
tr: Geniş2 (400%)

en: Maker Note Version
tr: Maker Not Sürümü

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
tr: Bu numara eşsizdir ve üretim tarihini temel alır.

en: Focusing Mode
tr: Odaklama Kipi

en: Focus Point
tr: Odak Noktası

en: Slow Synchro Mode
tr: Yavaş Senkronizasyon Kipi

en: Picture Mode
tr: Resim Kipi

en: Continuous Sequence Number
tr: Sürekli Sıra Numarası

en: FinePix Color
tr: FinePix Rengi

en: Auto Focus Check
tr: Blur Kontrolü

en: Auto Exposure Check
tr: Otomatik Pozlama Kontrolü

en: Dynamic Range
tr: Dinamik Aralık

en: Film Simulation Mode
tr: Film Simülasyon Kipi

en: Minimum Focal Length
tr: Asgari Odak Uzaklığı

en: Maximum Focal Length
tr: Azami Odak Uzaklığı

en: Order Number
tr: Sipariş Numarası

en: Frame Number
tr: Çerçeve Numarası

en: AF non D lens
tr: AF olmayan D mercek

en: AF-D or AF-S lens
tr: AF-D veya AF-S mercek

en: AF-D G lens
tr: AF-D G mercek

en: AF-D VR lens
tr: AF-D VR mercek

en: AF-D G VR lens
tr: AF-D G VR mercek

en: Flash unit unknown
tr: Flaş ünitesi bilinmiyor

en: Flash is external
tr: Flash harici

en: Flash is on camera
tr: Flaş fotoğraf makinesinde

en: VGA basic
tr: Temel VGA

en: VGA fine
tr: VGA iyi

en: SXGA basic
tr: SXGA temel

en: SXGA fine
tr: SXGA iyi

en: 2 Mpixel basic
tr: 2 Mpiksel temel

en: 2 Mpixel normal
tr: 2 Mpiksel normal

en: 2 Mpixel fine
tr: 2 Mpiksel iyi

en: Color
tr: Renk

en: Bright+
tr: Parlak+

en: Bright-
tr: Parlak-

en: Contrast+
tr: Kontrast+

en: Contrast-
tr: Kontrast-

en: Preset
tr: Önayar

en: Fluorescence
tr: Floresan

en: Normal, standard
tr: Normal, standart

en: Fine, SQ
tr: İyi, SQ

en: Fine, HQ
tr: İyi, HQ

en: Fine, SHQ
tr: İyi, SHQ

en: Fine, RAW
tr: İyi, RAW

en: Fine, SQ1
tr: İyi, SQ1

en: Fine, SQ2
tr: İyi, SQ2

en: No
tr: Hayır

en: Fill
tr: Doldur

en: Interlaced
tr: Geçmeli

en: Progressive
tr: Aşamalı

en: Best
tr: En iyi

en: Spot focus
tr: Nokta odaklama

en: Sport
tr: Spor

en: User 1
tr: Kullanıcı 1

en: User 2
tr: Kullanıcı 2

en: Lamp
tr: Lamba

en: %2.2f meters
tr: %2.2f metre

en: Unknown value %hi
tr: Bilinmeyen değer %hi

en: Unknown %hu
tr: Bilinmeyen %hu

en: 2 sec.
tr: 2 sn.

en: Fast
tr: Hızlı

en: Automatic
tr: Otomatik

en: One-touch
tr: Tek-dokunuş

en: Infinite
tr: Sonsuz

en: ISO Setting
tr: ISO Ayarı

en: Color Mode (?)
tr: Renk Modu (?)

en: Flash Setting
tr: Flaş Ayarı

en: ISO Selection
tr: ISO Seçimi

en: Image Adjustment
tr: Görüntü Hizalama

en: Adapter
tr: Adaptör

en: Lens
tr: Mercek

en: Flash Used
tr: Flaş Kullanıldı

en: AF Focus Position
tr: AF Odak Pozisyonu

en: Bracketing
tr: Çıkma

en: Color Mode
tr: Renk Modu

en: Light Type
tr: Işık Türü

en: Hue Adjustment
tr: Renk Ayarlaması

en: Noise Reduction
tr: Gürültü Azaltma

en: Sensor Pixel Size
tr: Algılayıcı Benek Boyutu

en: Image Data Size
tr: Görüntü Veri Boyutu

en: Focus
tr: Odaklama

en: Converter
tr: Dönüştürücü

en: Black & White Mode
tr: Siyah & Beyaz Kip

en: Info
tr: Bilgi

en: Camera ID
tr: Kamera Kimliği

en: White Board
tr: Beyaz Pano

en: One Touch White Balance
tr: Tek Dokunuş Beyaz Dengesi

en: ISO Value
tr: ISO Değeri

en: Aperture Value
tr: Açıklık Değeri

en: Brightness Value
tr: Parlaklık Değeri

en: Flash Device
tr: Flaş Aygıtı

en: Sensor Temperature
tr: Sensör Isısı

en: Lens Temperature
tr: Mercek Isısı

en: Zoom Step Count
tr: Yakınlaştırma Adım Sayısı

en: Focus Step Count
tr: Odak Adım Sayısı

en: Sharpness Setting
tr: Keskinlik Ayarı

en: Flash Charge Level
tr: Flaş Doluluk Seviyesi

en: Color Matrix
tr: Renk Matrisi

en: Black Level
tr: Siyah Seviyesi

en: White Balance Setting
tr: Beyaz Denge Ayarı

en: Red Balance
tr: Kırmızı dengesi

en: Blue Balance
tr: Mavi Dengesi

en: External Flash Bounce
tr: Harici Flaş Yansıması

en: External Flash Zoom
tr: Dış Flaş Yakınlaştırması

en: External Flash Mode
tr: Harici Flaş Modu

en: Contrast Setting
tr: Karşıtlık Ayarı

en: Sharpness Factor
tr: Keskinlik Etmeni

en: Color Control
tr: Renk Kontrolü

en: Scene Detect
tr: Sahne Algılama

en: Compression Ratio
tr: Sıkıştırma Oranı

en: CCD Scan Mode
tr: CCD Tarama Modu

en: Infinity Lens Step
tr: Sonsuz Mercek Adımı

en: Good
tr: İyi

en: Better
tr: Daha iyi

en: Flash on
tr: Flaş açık

en: 2560x1920 or 2304x1728
tr: 2560x1920 veya 2304x1728

en: 2304x1728 or 2592x1944
tr: 2304x1728 veya 2592x1944

en: 2816x2212 or 2816x2112
tr: 2816x2212 veya 2816x2112

en: Autumn
tr: Sonbahar

en: Digital filter
tr: Dijital filtre

en: Food
tr: Yiyecek

en: Candlelight
tr: Mum ışığı

en: Upper-left
tr: Yukarı-sol

en: Top
tr: Üst

en: Upper-right
tr: Yukarı-sağ

en: Mid-left
tr: Orta-sol

en: Mid-right
tr: Orta-sağ

en: Lower-left
tr: Aşağı-sol

en: Bottom
tr: Alt

en: Lower-right
tr: Aşağı-sağ

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Top-center
tr: Üst-orta

en: Bottom-center
tr: Alt-orta

en: 3008x2008 or 3040x2024
tr: 3008x2008 veya 3040x2024

en: Internal error (unknown value %hu)
tr: Dahili hata (bilinmeyen değer %hu)

en: Internal error (unknown value %hu %hu)
tr: Dahili hata (bilinmeyen değer %hu %hu)

en: Internal error (unknown value %hi %hi)
tr: Dahili hata (bilinmeyen değer %hi %hi)

en: Quality Level
tr: Kalite Seviyesi

en: ISO Speed
tr: ISO Hızı

en: Colors
tr: Renkler

en: Time Zone
tr: Zaman Dilimi

en: Daylight Savings
tr: Yaz Saati

en: Preview Size
tr: Önizleme Boyutu

en: Date
tr: Tarih

en: Time
tr: Zaman

en: Focus Position
tr: Odak Konumu

en: Image Processing
tr: Görüntü İşleme

en: Black Point
tr: Siyah Nokta

en: Lens Info
tr: Mercek Bilgisi

en: Camera Info
tr: Kamera Bilgisi

en: Enhancement
tr: İyileştirme
