libexif 0.6.24 - en to vi_VN translation catalogue (1167 entries)

en: Invalid format '%s', expected '%s'.
vi_VN: Định dạng không hợp lệ "%s", cần "%s".

en: Invalid number of components (%i, expected %i).
vi_VN: Số thành phần không hợp lệ (%i, cần %i).

en: Invalid number of components (%i, expected %i or %i).
vi_VN: Số thành phần không hợp lệ (%i, cần %i hay %i).

en: Macro
vi_VN: Cận cảnh

en: Normal
vi_VN: Thường

en: Economy
vi_VN: Kinh tế

en: Fine
vi_VN: Đẹp

en: Superfine
vi_VN: Hảo hạng

en: Off
vi_VN: Tắt

en: Auto
vi_VN: Tự động

en: On
vi_VN: Bật

en: Red-eye reduction
vi_VN: Giảm mắt đỏ

en: Slow synchro
vi_VN: Đồng bộ chậm

en: Auto, red-eye reduction
vi_VN: Tự động, giảm mắt đỏ

en: On, red-eye reduction
vi_VN: Bật, giảm mắt đỏ

en: External flash
vi_VN: Đèn nháy ngoài

en: Single
vi_VN: Đơn

en: Continuous
vi_VN: Liên tục

en: Movie
vi_VN: Phim

en: Continuous, speed priority
vi_VN: Liên tục, ưu tiên tốc độ

en: Continuous, low
vi_VN: Liên tục, thấp

en: Continuous, high
vi_VN: Liên tục, cao

en: One-shot AF
vi_VN: AF chụp một

en: AI servo AF
vi_VN: AF AI động cơ tùy động

en: AI focus AF
vi_VN: AF AI lấy nét

en: Manual focus
vi_VN: Lấy nét thủ công

en: Pan focus
vi_VN: Kéo ngang lấy nét

en: Large
vi_VN: Lớn

en: Medium
vi_VN: Vừa

en: Small
vi_VN: Nhỏ

en: Medium 1
vi_VN: Vừa 1

en: Medium 2
vi_VN: Vừa 2

en: Medium 3
vi_VN: Vừa 3

en: Postcard
vi_VN: Bưu thiếp

en: Widescreen
vi_VN: Màn hình rộng

en: Full auto
vi_VN: Hoàn toàn tự động

en: Manual
vi_VN: Thủ công

en: Landscape
vi_VN: Nằm ngang

en: Fast shutter
vi_VN: Chập nhanh

en: Slow shutter
vi_VN: Chập chậm

en: Night
vi_VN: Đêm

en: Grayscale
vi_VN: Đen trắng

en: Sepia
vi_VN: Kiểu nâu đen

en: Portrait
vi_VN: Chân dung

en: Sports
vi_VN: Thể thao

en: Black & white
vi_VN: Đen & trắng

en: Vivid
vi_VN: Sặc sỡ

en: Neutral
vi_VN: Trung tính

en: Flash off
vi_VN: Đèn nháy tắt

en: Long shutter
vi_VN: Chập chậm

en: Super macro
vi_VN: Siêu cận cảnh

en: Foliage
vi_VN: Hoa lá

en: Indoor
vi_VN: Trong nhà

en: Fireworks
vi_VN: Pháo hoa

en: Beach
vi_VN: Bãi biển

en: Underwater
vi_VN: Dưới nước

en: Snow
vi_VN: Tuyết

en: Kids & pets
vi_VN: Trẻ con và thú cưng

en: Night snapshot
vi_VN: Ảnh chụp đêm

en: Digital macro
vi_VN: Cận cảnh số

en: My colors
vi_VN: Màu sắc tôi

en: Still image
vi_VN: Ảnh tĩnh

en: Color accent
vi_VN: Nhấn màu

en: Color swap
vi_VN: Trao đổi màu

en: Aquarium
vi_VN: Bể cảnh

en: None
vi_VN: Không có

en: 2x
vi_VN: 2×

en: 4x
vi_VN: 4×

en: Other
vi_VN: Khác

en: High
vi_VN: Cao

en: Low
vi_VN: Thấp

en: Auto high
vi_VN: Tự động cao

en: Default
vi_VN: Mặc định

en: Spot
vi_VN: Chấm

en: Average
vi_VN: Trung bình

en: Evaluative
vi_VN: Ước lượng

en: Partial
vi_VN: Bộ phận

en: Center-weighted average
vi_VN: Trung bình nặng giữa

en: Not known
vi_VN: Không rõ

en: Very close
vi_VN: Rất gần

en: Close
vi_VN: Gần

en: Middle range
vi_VN: Vùng giữa

en: Far range
vi_VN: Vùng xa

en: Infinity
vi_VN: Vô hạn

en: Manual AF point selection
vi_VN: Tự chọn điểm AF

en: None (MF)
vi_VN: Không có (MF)

en: Auto-selected
vi_VN: Tự động chọn

en: Right
vi_VN: Phải

en: Center
vi_VN: Giữa

en: Left
vi_VN: Trái

en: Auto AF point selection
vi_VN: Tự động chọn điểm AF

en: Easy shooting
vi_VN: Chụp dễ

en: Program
vi_VN: Chương trình

en: Tv-priority
vi_VN: Ưu tiên TV

en: Av-priority
vi_VN: Ưu tiên AV

en: Sigma 50mm f/2.8 EX or 28mm f/1.8
vi_VN: Sigma 50mm f/2.8 EX hoặc 28mm f/1.8

en: Canon EF 24mm f/2.8 or Sigma 15mm f/2.8 EX Fisheye
vi_VN: Canon EF 24mm f/2.8 hay Sigma 15mm f/2.8 EX Mắt Cá

en: Sigma 10-20mm F4-5.6 or 12-24mm f/4.5-5.6 or 14mm f/2.8
vi_VN: Sigma 10-20mm F4-5.6 hay 12-24mm f/4.5-5.6 hay 14mm f/2.8

en: Canon EF 28-70mm f/2.8L or Sigma 24-70mm EX f/2.8
vi_VN: Canon EF 28-70mm f/2.8L hay Sigma 24-70mm EX f/2.8

en: Canon EF 180mm Macro f/3.5L or Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5
vi_VN: Canon EF 180mm Macro f/3.5L hay Sigma 180mm EX HSM Macro f/3.5

en: FP sync enabled
vi_VN: Đồng bộ FP đã bật

en: 2nd-curtain sync used
vi_VN: Đồng bộ mành thứ hai đã dùng

en: FP sync used
vi_VN: Đồng bộ FP đã dùng

en: Internal
vi_VN: Nội bộ

en: External
vi_VN: Ngoài

en: Normal AE
vi_VN: AE chuẩn

en: Exposure compensation
vi_VN: Sự bù phơi sáng

en: AE lock
vi_VN: Khóa AE

en: AE lock + exposure compensation
vi_VN: Khóa AE + bù phơi sáng

en: No AE
vi_VN: Không AE

en: On, shot only
vi_VN: Bật, chỉ chụp

en: Smooth
vi_VN: Mịn

en: Custom
vi_VN: Tự chọn

en: My color data
vi_VN: Dữ liệu màu tôi

en: Full
vi_VN: Đầy

en: Fixed
vi_VN: Cố định

en: Zoom
vi_VN: Thu/phóng

en: Sunny
vi_VN: Trời nắng

en: Cloudy
vi_VN: Đầy mây

en: Tungsten
vi_VN: Đèn dây tóc

en: Fluorescent
vi_VN: Huỳnh quang

en: Flash
vi_VN: Đèn nháy

en: Shade
vi_VN: Bóng

en: Manual temperature (Kelvin)
vi_VN: Tự đặt nhiệt độ (Kenvin)

en: PC set 1
vi_VN: PC đặt 1

en: PC set 2
vi_VN: PC đặt 2

en: PC set 3
vi_VN: PC đặt 3

en: Daylight fluorescent
vi_VN: Huỳnh quang ảnh nắng ban ngày

en: Custom 1
vi_VN: Tự chọn 1

en: Custom 2
vi_VN: Tự chọn 2

en: Night scene
vi_VN: Cảnh đem

en: Center-right
vi_VN: Giữa-phải

en: Left-right
vi_VN: Trái-phải

en: Left-center
vi_VN: Trái-giữa

en: All
vi_VN: Tất cả

en: On (shot 1)
vi_VN: Bật (chụp 1)

en: On (shot 2)
vi_VN: Bật (chụp 2)

en: On (shot 3)
vi_VN: Bật (chụp 3)

en: EOS high-end
vi_VN: EOS cao cấp

en: Compact
vi_VN: Máy ảnh du lịch

en: EOS mid-range
vi_VN: EOS trung cấp

en: Rotate 90 CW
vi_VN: Xoay 90º xuôi chiều

en: Rotate 180
vi_VN: Xoay 180º

en: Rotate 270 CW
vi_VN: Xoay 270º xuôi chiều

en: Rotated by software
vi_VN: Được xoay bằng phần mềm

en: Left to right
vi_VN: Trái qua phải

en: Right to left
vi_VN: Phải qua trái

en: Bottom to top
vi_VN: Dưới lên trên

en: Top to bottom
vi_VN: Trên xuống dưới

en: 2x2 matrix (clockwise)
vi_VN: Lưới 2×2 (xuôi chiều)

en: Standard
vi_VN: Chuẩn

en: N/A
vi_VN: Không có

en: Lowest
vi_VN: Thấp nhất

en: Highest
vi_VN: Cao nhất

en: Daylight
vi_VN: Ánh nắng ban ngày

en: Set 1
vi_VN: Tập 1

en: Set 2
vi_VN: Tập 2

en: Set 3
vi_VN: Tập 3

en: User def. 1
vi_VN: Tự đặt 1

en: User def. 2
vi_VN: Tự đặt 2

en: User def. 3
vi_VN: Tự đặt 3

en: External 1
vi_VN: Ngoài 1

en: External 2
vi_VN: Ngoài 2

en: External 3
vi_VN: Ngoài 3

en: Faithful
vi_VN: Trung thực

en: Monochrome
vi_VN: Đơn sắc

en: %i (ms)
vi_VN: %i (miligiây)

en: %i bytes unknown data
vi_VN: %i byte dữ liệu lạ

en: Settings (First Part)
vi_VN: Cài đặt (Phần đầu tiên)

en: Focal Length
vi_VN: Tiêu cự

en: Settings (Second Part)
vi_VN: Cài đặt (Phần thứ hai)

en: Panorama
vi_VN: Chụp toàn cảnh

en: Image Type
vi_VN: Kiểu ảnh

en: Firmware Version
vi_VN: Phiên bản Firmware

en: Image Number
vi_VN: Số thứ tự ảnh

en: Owner Name
vi_VN: Tên chủ sở hữu

en: Color Information
vi_VN: Thông tin màu sắc

en: Serial Number
vi_VN: Số sản xuất

en: Camera Info
vi_VN: Thông tin máy ảnh

en: File Length
vi_VN: Chiều dài tập tin

en: Custom Functions
vi_VN: Chức năng tự chọn

en: Model ID
vi_VN: ID Mô hình

en: Movie Info
vi_VN: Thông tin phim

en: AF Info
vi_VN: Thông tin AF

en: Thumbnail Valid Area
vi_VN: Vùng hợp lệ ảnh thu nhỏ

en: Serial Number Format
vi_VN: Định dạng số sê ri

en: Super Macro
vi_VN: Siêu cận cảnh

en: Date Stamp Mode
vi_VN: Chế độ dấu vết thời gian

en: My Colors
vi_VN: Màu sắc của tôi

en: Firmware Revision
vi_VN: Bản sửa đổi Firmware

en: Categories
vi_VN: Danh mục

en: Face Detect 1
vi_VN: Phát hiện khuôn mặt 1

en: Face Detect 2
vi_VN: Phát hiện khuôn mặt 2

en: AF Info 2
vi_VN: Thông tin AF 2

en: Contrast Info
vi_VN: Thông tin tương phản

en: Image Unique ID
vi_VN: ID ảnh duy nhất

en: WB Info
vi_VN: Thông tin WB

en: Face Detect 3
vi_VN: Phát hiện khuôn mặt 3

en: Time Info
vi_VN: Thông tin thời gian

en: Battery Type
vi_VN: Kiểu pin

en: AF Info 3
vi_VN: Thông tin AF 3

en: Raw Data Offset
vi_VN: Bù trừ dữ liệu thô

en: Original Decision Data Offset
vi_VN: Độ lệch dữ liệu quyết định ban đầu

en: Personal Functions
vi_VN: Chức năng cá nhân

en: Personal Functions Values
vi_VN: Các giá trị hàm cá nhân

en: File Info
vi_VN: Thông tin tập tin

en: Lens Model
vi_VN: Mô hình ống kính

en: CMOS Serial Number
vi_VN: Số sê-ri CMOS

en: Dust Removal Data
vi_VN: Dữ liệu làm sạch bụi

en: Crop Info
vi_VN: Thông tin Crop

en: Custom Functions 2
vi_VN: Chức năng tự chọn 2

en: Aspect Info
vi_VN: Thông tin diện mạo

en: Tone Curve Table
vi_VN: Bảng đường cong tông

en: Sharpness Table
vi_VN: Bảng sắc nét

en: Sharpness Frequency Table
vi_VN: Bảng tần số độ Sắc

en: Whitebalance Table
vi_VN: Bảng cân bằng trắng

en: Color Balance
vi_VN: Cân bằng màu

en: Measured Color
vi_VN: Màu đã đo

en: Color Temperature
vi_VN: Nhiệt độ màu

en: Canon Flags
vi_VN: Cờ Canon

en: Modified Info
vi_VN: Thông tin sửa đổi

en: Tonecurve Matching
vi_VN: Khớp đường cong tông

en: Whitebalance Matching
vi_VN: Khớp Cân bằng trắng

en: Color Space
vi_VN: Miền màu

en: Preview Image Info
vi_VN: Thông tin ảnh xem thử

en: VRD Offset
vi_VN: Bù VRD

en: Sensor Info
vi_VN: Thông tin cảm biến

en: WB Packet
vi_VN: Gói tin WB

en: Flavor
vi_VN: Hương vị

en: Picture Style Userdefined
vi_VN: Người dùng định nghĩa kiểu ảnh

en: Picture Style PC
vi_VN: PC kiểu ảnh

en: Custom Picture Style Filename
vi_VN: Tên tập tin phong cách ảnh tự chọn

en: AF Micro Adjust
vi_VN: Vi chỉnh AF

en: Vignetting Correct
vi_VN: Sửa chữa tối góc

en: Vignetting Correct 2
vi_VN: Sửa chữa tối góc 2

en: Lens Info
vi_VN: Thông tin ống kính

en: Ambience_Info
vi_VN: Thông_tin_xung_quanh

en: Multi Exposure
vi_VN: Đa phơi sáng

en: Filter Info
vi_VN: Thông tin bộ lọc

en: HDR Info
vi_VN: Thông tin HDR

en: AF Config
vi_VN: Cấu hình AF

en: Raw Burst Info
vi_VN: Thông tin Liên tiếp thô

en: Macro Mode
vi_VN: Chế độ cận cảnh

en: Self-timer
vi_VN: Thời gian tự đếm

en: Quality
vi_VN: Chất lượng

en: Flash Mode
vi_VN: Chế độ đèn nháy

en: Drive Mode
vi_VN: Chế độ đẩy lên

en: Focus Mode
vi_VN: Chế độ lấy nét

en: Record Mode
vi_VN: Chế độ ghi

en: Image Size
vi_VN: Cỡ ảnh

en: Easy Shooting Mode
vi_VN: Chế độ chụp dễ

en: Digital Zoom
vi_VN: Phóng to Số

en: Contrast
vi_VN: Tương phản

en: Saturation
vi_VN: Bão hòa

en: Sharpness
vi_VN: Sắc nét

en: Metering Mode
vi_VN: Chế độ đo

en: Focus Range
vi_VN: Vùng lấy nét

en: AF Point
vi_VN: Điểm AF

en: Exposure Mode
vi_VN: Chế độ phơi sáng

en: Lens Type
vi_VN: Kiểu ống kính

en: Long Focal Length of Lens
vi_VN: Tiêu cự dài của ống kính

en: Short Focal Length of Lens
vi_VN: Tiêu cự ngắn của ống kính

en: Focal Units per mm
vi_VN: Đơn vị Tiêu từng mm

en: Maximal Aperture
vi_VN: Khẩu độ tối đa

en: Minimal Aperture
vi_VN: Khẩu độ tối thiểu

en: Flash Activity
vi_VN: Hoạt động đèn nháy

en: Flash Details
vi_VN: Chi tiết đèn nháy

en: AE Setting
vi_VN: Cài đặt AE

en: Image Stabilization
vi_VN: Làm ổn định ảnh

en: Display Aperture
vi_VN: Khẩu độ trình bày

en: Zoom Source Width
vi_VN: Rộng Nguồn Phóng to

en: Zoom Target Width
vi_VN: Rộng Đích Phóng to

en: Spot Metering Mode
vi_VN: Chế độ đo điểm

en: Photo Effect
vi_VN: Hiệu ứng ảnh chụp

en: Manual Flash Output
vi_VN: Mở Đèn nháy bằng Tay

en: Color Tone
vi_VN: Tông màu

en: SRAW Quality
vi_VN: Chất lượng SRAW

en: Focal Type
vi_VN: Kiểu lấy nét

en: Focal Plane X Size
vi_VN: Cỡ X Phẳng nét

en: Focal Plane Y Size
vi_VN: Cỡ Y Phẳng nét

en: Auto ISO
vi_VN: ISO tự động

en: Shot ISO
vi_VN: ISO chụp

en: Measured EV
vi_VN: EV đã đo

en: Target Aperture
vi_VN: Khẩu độ đích

en: Target Exposure Time
vi_VN: Thời gian phơi sáng đích

en: Exposure Compensation
vi_VN: Sự bù phơi sáng

en: White Balance
vi_VN: Cân bằng trắng

en: Slow Shutter
vi_VN: Chập chậm

en: Sequence Number
vi_VN: Số liên tiếp

en: Optical Zoom Code
vi_VN: Mã Thu/phóng quang học

en: Camera Temperature
vi_VN: Nhiệt độ cảm biến

en: Flash Guide Number
vi_VN: Số dẫn Đèn nháy

en: Flash Exposure Compensation
vi_VN: Sự bù phơi sáng Đèn nháy

en: AE Bracketing
vi_VN: Ngoặc AE

en: AE Bracket Value
vi_VN: Giá trị Ngoặc AE

en: Control Mode
vi_VN: Chế Độ Điều Khiển

en: Focus Distance Upper
vi_VN: Tầm lấy nét Trên

en: Focus Distance Lower
vi_VN: Tầm lấy nét Dưới

en: F-Number
vi_VN: Số-F

en: Exposure Time
vi_VN: Thời gian phơi sáng

en: Measured EV 2
vi_VN: EV 2 đã đo

en: Bulb Duration
vi_VN: Thời gian Bóng đèn

en: Camera Type
vi_VN: Kiểu máy ảnh

en: Auto Rotate
vi_VN: Tự động xoay

en: ND Filter
vi_VN: Lọc ND

en: Panorama Frame
vi_VN: Khung cảnh quay lia

en: Panorama Direction
vi_VN: Hướng cảnh quay lia

en: Tone Curve
vi_VN: Đường cong sắc

en: Sharpness Frequency
vi_VN: Tần số độ Sắc

en: Sensor Red Level
vi_VN: Mức cảm biến đỏ

en: Sensor Blue Level
vi_VN: Mức cảm biến xanh lam

en: White Balance Red
vi_VN: Cân bằng trắng Đỏ

en: White Balance Blue
vi_VN: Cân bằng trắng Lam

en: Picture Style
vi_VN: Kiểu ảnh

en: Digital Gain
vi_VN: Khuếch đại số

en: White Balance Shift AB
vi_VN: Cân bằng trắng Dịch AB

en: White Balance Shift GM
vi_VN: Cân bằng trắng Dịch GM

en: Size of data too small to allow for EXIF data.
vi_VN: Dữ liệu có kích cỡ quá nhỏ để chứa dữ liệu EXIF.

en: EXIF marker not found.
vi_VN: Không tìm thấy dấu hiệu EXIF.

en: Read length %d is longer than data length %d.
vi_VN: Đọc chiều dài %d là dài hơn chiều dài dữ liệu %d.

en: APP Tag too short.
vi_VN: Thẻ APP quá ngắn.

en: EXIF header not found.
vi_VN: Không tìm thấy phần đầu EXIF.

en: Unknown encoding.
vi_VN: Không biết bảng mã.

en: Ignore unknown tags
vi_VN: Bỏ qua các thẻ lạ

en: Ignore unknown tags when loading EXIF data.
vi_VN: Bỏ qua các thẻ lạ khi tải dữ liệu EXIF.

en: Follow specification
vi_VN: Theo đặc tả

en: Add, correct and remove entries to get EXIF data that follows the specification.
vi_VN: Thêm, sửa và gỡ bỏ mục nhập để tạo dữ liệu EXIF tùy theo đặc tả.

en: Do not change maker note
vi_VN: Không thay đổi ghi chú hãng chế tạo

en: When loading and resaving Exif data, save the maker note unmodified. Be aware that the maker note can get corrupted.
vi_VN: Khi nạp và lưu lại dữ liệu EXIF, lưu ghi chú hãng chế tạo, không sửa đổi nó. Lưu ý rằng ghi chú hãng chế tạo có thể bị hỏng.

en: Tag '%s' was of format '%s' (which is against specification) and has been changed to format '%s'.
vi_VN: Thẻ "%s" có định dạng "%s" (mà vi phạm đặc tả) và đã được thay đổi thành định dạng "%s".

en: Tag '%s' is of format '%s' (which is against specification) but cannot be changed to format '%s'.
vi_VN: Thẻ "%s" có định dạng "%s" (mà vi phạm đặc tả) mà không thể thay đổi thành định dạng "%s".

en: Tag 'UserComment' had invalid format '%s'. Format has been set to 'undefined'.
vi_VN: Thẻ "Người dùng Ghi chú" có định dạng không hợp lệ "%s". Định dạng nó đã được đặt thành "chưa định nghĩa".

en: Tag 'UserComment' has been expanded to at least 8 bytes in order to follow the specification.
vi_VN: Thẻ "Người dùng Ghi chú" đã được mở rộng đến ít nhất 8 byte để tùy theo đặc tả.

en: Tag 'UserComment' is not empty but does not start with a format identifier. This has been fixed.
vi_VN: Thẻ "Người dùng Ghi chú" khác trống mà không bắt đầu với dấu hiệu định dạng: đã được sửa.

en: Tag 'UserComment' did not start with a format identifier. This has been fixed.
vi_VN: Thẻ "Người dùng Ghi chú" không bắt đầu với dấu hiệu định dạng: đã được sửa.

en: %i bytes undefined data
vi_VN: %i byte dữ liệu không rõ

en: %i bytes unsupported data type
vi_VN: %i byte kiểu dữ liệu không được hỗ trợ

en: The tag '%s' contains data of an invalid format ('%s', expected '%s').
vi_VN: Thẻ "%s" chứa dữ liệu ở định dạng không hợp lệ ("%s", cần "%s").

en: The tag '%s' contains an invalid number of components (%i, expected %i).
vi_VN: Thẻ "%s" chứa số thành phần không hợp lệ (%i, cần %i).

en: Chunky format
vi_VN: Định dạng từng đoạn

en: Planar format
vi_VN: Định dạng phẳng

en: Not defined
vi_VN: Chưa định nghĩa

en: One-chip color area sensor
vi_VN: Cảm biến vùng màu phiến tinh thể đơn

en: Two-chip color area sensor
vi_VN: Cảm biến vùng màu phiến tinh thể đôi

en: Three-chip color area sensor
vi_VN: Cảm biến vùng màu phiến ba tinh thể

en: Color sequential area sensor
vi_VN: Cảm biến vùng màu tuần tự

en: Trilinear sensor
vi_VN: Cảm biến ba tuyến

en: Color sequential linear sensor
vi_VN: Cảm biến màu tuyến tính

en: Top-left
vi_VN: Trái-trên

en: Top-right
vi_VN: Phải-trên

en: Bottom-right
vi_VN: Phải-dưới

en: Bottom-left
vi_VN: Trái-dưới

en: Left-top
vi_VN: Trái-trên

en: Right-top
vi_VN: Phải-trên

en: Right-bottom
vi_VN: Phải-dưới

en: Left-bottom
vi_VN: Trái-dưới

en: Centered
vi_VN: Ở giữa

en: Co-sited
vi_VN: Định vị với nhau

en: Reversed mono
vi_VN: Đơn nguồn ngược lại

en: Normal mono
vi_VN: Đơn nguồn chuẩn

en: Palette
vi_VN: Bảng màu

en: Normal process
vi_VN: Tiến trình chuẩn

en: Custom process
vi_VN: Tiến trình riêng

en: Auto exposure
vi_VN: Phơi sáng tự động

en: Manual exposure
vi_VN: Phơi sáng thủ công

en: Auto bracket
vi_VN: Tự động đặt giữa

en: Auto white balance
vi_VN: Cân bằng trắng tự động

en: Manual white balance
vi_VN: Cân bằng trắng bằng tay

en: Low gain up
vi_VN: Thấp khuếch đại lên

en: High gain up
vi_VN: Cao khuếch đại lên

en: Low gain down
vi_VN: Thấp khuếch đại xuống

en: High gain down
vi_VN: Cao khuếch đại xuống

en: Low saturation
vi_VN: Độ bão hòa thấp

en: High saturation
vi_VN: Độ bão hòa cao

en: Soft
vi_VN: Mềm

en: Hard
vi_VN: Cứng

en: Unknown
vi_VN: Không rõ

en: Avg
vi_VN: Tbình

en: Center-weight
vi_VN: Nặng-giữa

en: Multi spot
vi_VN: Đa điểm

en: Pattern
vi_VN: Mẫu

en: Uncompressed
vi_VN: Không nén

en: LZW compression
vi_VN: Nén LZW

en: JPEG compression
vi_VN: Nén JPEG

en: Deflate/ZIP compression
vi_VN: Nén/xả nén Zip

en: PackBits compression
vi_VN: Nén PackBits

en: Tungsten incandescent light
vi_VN: Ánh sáng đèn dây tóc

en: Fine weather
vi_VN: Trời đẹp

en: Cloudy weather
vi_VN: Đầy mây

en: Day white fluorescent
vi_VN: Huỳnh quang ngày trắng

en: Cool white fluorescent
vi_VN: Huỳnh quang trắng mát

en: White fluorescent
vi_VN: Huỳnh quang trắng

en: Standard light A
vi_VN: Ánh sáng chuẩn A

en: Standard light B
vi_VN: Ánh sáng chuẩn B

en: Standard light C
vi_VN: Ánh sáng chuẩn C

en: ISO studio tungsten
vi_VN: Đèn dây tóc trong studio chuẩn ISO

en: Inch
vi_VN: Insơ

en: Centimeter
vi_VN: Cen-ti-mét

en: Normal program
vi_VN: Chương trình chuẩn

en: Aperture priority
vi_VN: Ưu tiên khẩu độ

en: Aperture
vi_VN: Khẩu độ

en: Shutter priority
vi_VN: Ưu tiên tốc độ

en: Shutter
vi_VN: Chập

en: Creative program (biased toward depth of field)
vi_VN: Chương trình sáng tạo (khuynh hướng đến độ sâu vùng)

en: Creative
vi_VN: Sáng tạo

en: Creative program (biased toward fast shutter speed)
vi_VN: Chương trình sáng tạo (khuynh hướng đến tốc độ chập nhanh)

en: Action
vi_VN: Hành động

en: Portrait mode (for closeup photos with the background out of focus)
vi_VN: Chế độ thẳng đứng (chụp ảnh cảnh gần có nền mờ)

en: Landscape mode (for landscape photos with the background in focus)
vi_VN: Chế độ nằm ngang (chụp phong cảnh với nền rõ)

en: Standard output sensitivity (SOS)
vi_VN: Độ nhạy đầu ra tiêu chuẩn (SOS)

en: Recommended exposure index (REI)
vi_VN: Chỉ số phơi sáng khuyến nghị (REI)

en: ISO speed
vi_VN: Tốc độ ISO

en: Standard output sensitivity (SOS) and recommended exposure index (REI)
vi_VN: Độ nhạy đầu ra tiêu chuẩn (SOS) và Chỉ số phơi sáng khuyến nghị (REI)

en: Standard output sensitivity (SOS) and ISO speed
vi_VN: Độ nhạy đầu ra tiêu chuẩn (SOS) và tốc độ ISO

en: Recommended exposure index (REI) and ISO speed
vi_VN: Chỉ số phơi sáng khuyến nghị (REI) và tốc độ ISO

en: Standard output sensitivity (SOS) and recommended exposure index (REI) and ISO speed
vi_VN: Độ nhạy đầu ra tiêu chuẩn (SOS) và Chỉ số phơi sáng khuyến nghị (REI) và Tốc độ ISO

en: Flash did not fire
vi_VN: Đèn nháy không chớp

en: No flash
vi_VN: Không đèn nháy

en: Flash fired
vi_VN: Đèn nháy đã chớp

en: Yes
vi_VN: Có

en: Strobe return light not detected
vi_VN: Chưa phát hiện ánh sáng nhấp nháy trở về

en: Without strobe
vi_VN: Không nhấp nháy

en: Strobe return light detected
vi_VN: Phát hiện ánh sáng nhấp nháy trở về

en: With strobe
vi_VN: Nhấp nháy

en: Flash fired, compulsory flash mode
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ nháy bắt buộc

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light not detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ nháy bắt buộc, chưa phát hiện ánh sáng trở về

en: Flash fired, compulsory flash mode, return light detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ nháy bắt buộc, phát hiện ánh sáng trở về

en: Flash did not fire, compulsory flash mode
vi_VN: Đèn nháy chưa mở, chế độ nháy bắt buộc

en: Flash did not fire, auto mode
vi_VN: Đèn nháy chưa mở, chế độ tự động

en: Flash fired, auto mode
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ tự động

en: Flash fired, auto mode, return light not detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ tự động, chưa phát hiện ánh sáng trở về

en: Flash fired, auto mode, return light detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ tự động, phát hiện ánh sáng trở về

en: No flash function
vi_VN: Không có chức năng nháy

en: Flash fired, red-eye reduction mode
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ giảm mắt đỏ

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light not detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ giảm mắt đỏ, chưa phát hiện ánh sáng trở về

en: Flash fired, red-eye reduction mode, return light detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ giảm mắt đỏ, phát hiện ánh sáng trở về

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ nháy bắt buộc, chế độ giảm mắt đỏ

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light not detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ nháy bắt buộc, chế độ giảm mắt đỏ, chưa phát hiện ánh sáng trở về

en: Flash fired, compulsory flash mode, red-eye reduction mode, return light detected
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ nháy bắt buộc, chế độ giảm mắt đỏ, chưa phát hiện ánh sáng trở về

en: Flash did not fire, auto mode, red-eye reduction mode
vi_VN: Đèn nháy chưa mở, chế độ tự động, chế độ giảm mắt đỏ

en: Flash fired, auto mode, red-eye reduction mode
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ tự động, chế độ giảm mắt đỏ

en: Flash fired, auto mode, return light not detected, red-eye reduction mode
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ tự động, chưa phát hiện ánh sáng trở về, chế độ giảm mắt đỏ

en: Flash fired, auto mode, return light detected, red-eye reduction mode
vi_VN: Đèn nháy đã mở, chế độ tự động, phát hiện ánh sáng trở về, chế độ giảm mắt đỏ

en: Close view
vi_VN: Xem gần

en: Distant view
vi_VN: Xem xa

en: Distant
vi_VN: Xa

en: Uncalibrated
vi_VN: Chưa cân chuẩn

en: Invalid size of entry (%i, expected %li x %i).
vi_VN: Mục nhập có kích cỡ không hợp lệ (%i, cần %li x %i).

en: Unsupported UNICODE string
vi_VN: Chuỗi Unicode không được hỗ trợ

en: Unsupported JIS string
vi_VN: Chuỗi JIS không được hỗ trợ

en: Tag UserComment contains data but is against specification.
vi_VN: Thẻ "GhichúNgườidùng" (UserComment) chứa dữ liệu nhưng dựa vào đặc tả.

en: Byte at position %i: 0x%02x
vi_VN: Có byte tại vị trí %i: 0x%02x

en: Unknown Exif Version
vi_VN: Không biết phiên bản EXIF

en: Exif Version %d.%d
vi_VN: EXIF phiên bản %d.%d

en: FlashPix Version 1.0
vi_VN: FlashPix phiên bản 1.0

en: FlashPix Version 1.01
vi_VN: FlashPix phiên bản 1.01

en: Unknown FlashPix Version
vi_VN: Không biết phiên bản FlashPix

en: [None]
vi_VN: [Không có]

en: (Photographer)
vi_VN: (Nhiếp ảnh gia)

en: (Editor)
vi_VN: (Người sửa)

en:  (35 equivalent: %.0f mm)
vi_VN:  (tương đương 35: %.0f mm)

en:  sec.
vi_VN:  giây

en:  (1/%.0f sec.)
vi_VN:  (1/%.0f giây)

en:  (%.0f sec.)
vi_VN:  (%.0f giây)

en:  (%.02f cd/m^2)
vi_VN:  (%.02f cd/m²)

en: Internal error (unknown value %i)
vi_VN: Lỗi nội bộ (giá trị không rõ %i)

en: Reserved
vi_VN: Để dành

en: Directly photographed
vi_VN: Chụp ảnh trực tiếp

en: Within distance %i of (x,y) = (%i,%i)
vi_VN: Trong khoảng cách %i trên (x,y) = (%i,%i)

en: Within rectangle (width %i, height %i) around (x,y) = (%i,%i)
vi_VN: Trong hộp (rộng %i, cao %i) chung quanh (x,y) = (%i,%i)

en: Unexpected number of components (%li, expected 2, 3, or 4).
vi_VN: Số thành phần bất ngờ (%li, cần 2, 3, hay 4).

en: Sea level
vi_VN: Mặt biển

en: Sea level reference
vi_VN: Tham chiếu mặt biển

en: Unknown value %i
vi_VN: Không rõ giá trị %i

en: Short
vi_VN: Ngắn

en: Rational
vi_VN: Hữu tỷ

en: SRational
vi_VN: SHữu tỷ

en: Undefined
vi_VN: Chưa định nghĩa

en: Long
vi_VN: Dài

en: SShort
vi_VN: SNgắn

en: SLong
vi_VN: SDài

en: Float
vi_VN: DCĐ

en: Double
vi_VN: Đôi

en: The file '%s' could not be opened.
vi_VN: Không thể mở tập tin "%s".

en: The data supplied does not seem to contain EXIF data.
vi_VN: Dữ liệu được cung cấp có vẻ không chứa dữ liệu EXIF.

en: Debugging information
vi_VN: Thông tin gỡ lỗi

en: Debugging information is available.
vi_VN: Có thông tin gỡ lỗi.

en: Not enough memory
vi_VN: Không đủ bộ nhớ

en: The system cannot provide enough memory.
vi_VN: Hệ thống không thể cung cấp đủ bộ nhớ.

en: Corrupt data
vi_VN: Dữ liệu bị hỏng

en: The data provided does not follow the specification.
vi_VN: Dữ liệu được cung cấp không tùy theo đặc tả.

en: GPS Tag Version
vi_VN: Phiên bản thẻ GPS

en: Indicates the version of <GPSInfoIFD>. The version is given as 2.0.0.0. This tag is mandatory when <GPSInfo> tag is present. (Note: The <GPSVersionID> tag is given in bytes, unlike the <ExifVersion> tag. When the version is 2.0.0.0, the tag value is 02000000.H).
vi_VN: Cho biết phiên bản của <IFD thông tin GPS>. Phiên bản được hiển thị là <2.0.0.0>. Thẻ này bắt buộc khi có thẻ <thông tin GPS>. (Ghi chú: thẻ <ID phiên bản GPS> được đưa ra theo byte, khác với thẻ <phiên bản Exif>. Khi phiên bản là <2.0.0.0>, giá trị thẻ là <02000000.H>).

en: Interoperability Index
vi_VN: Chỉ số tương hành

en: Indicates the identification of the Interoperability rule. Use "R98" for stating ExifR98 Rules. Four bytes used including the termination code (NULL). see the separate volume of Recommended Exif Interoperability Rules (ExifR98) for other tags used for ExifR98.
vi_VN: Cho biết cách nhận diện quy tắc khả năng thao tác với nhau. Hãy dùng "R98" cho Quy tắc ExifR98. Bốn byte được dùng, gồm mã kết thúc (RỖNG). Hãy xem tài liệu riêng Các Quy tắc Khả năng Thao tác với nhau (ExifR98) cho các thẻ khác được dùng cho ExifR98.

en: North or South Latitude
vi_VN: Độ vĩ Bắc hay Nam

en: Indicates whether the latitude is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
vi_VN: Cho biết có độ vĩ Bắc hay Nam.  Giá trị ASCII <N> cho biết độ vĩ Bắc, còn <S> là độ vĩ Nam.

en: Interoperability Version
vi_VN: Phiên bản tương hành

en: Latitude
vi_VN: Vĩ độ

en: Indicates the latitude. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is dd/1,mmmm/100,0/1.
vi_VN: Cho biết độ vĩ. Độ vĩ được thế hiện là ba giá trị HỮU TỶ đưa ra độ, phút và giây riêng từng. Khi thế hiện độ, phút và giây, định dạng là <đđ/1,pp/1,gg/1>. Khi dùng độ và phút, và, lấy thí dụ, phần độ được đưa ra đến hai lần số, định dạng là <đđ/1,pppp/100,0/1>.

en: East or West Longitude
vi_VN: Độ kinh Đông hay Tây

en: Indicates whether the longitude is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
vi_VN: Chỉ ra nó là độ kinh Đông hay Tây. Giá trị ASCII <E> ý là độ kinh Đông, còn <W> là độ kinh Tây.

en: Longitude
vi_VN: Kinh độ

en: Indicates the longitude. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. When degrees, minutes and seconds are expressed, the format is ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format is ddd/1,mmmm/100,0/1.
vi_VN: Cho biết kinh độ. Độ kinh được thế hiện là ba giá trị HỮU TỶ đưa ra độ, phút và giây riêng từng. Khi thế hiện độ, phút và giây, định dạng là <đđ/1,pp/1,gg/1>. Khi dùng độ và phút, và, lấy thí dụ, phần độ được đưa ra đến hai lần số, định dạng là <đđ/1,pppp/100,0/1>.

en: Altitude Reference
vi_VN: Tham chiếu cao độ

en: Indicates the altitude used as the reference altitude. If the reference is sea level and the altitude is above sea level, 0 is given. If the altitude is below sea level, a value of 1 is given and the altitude is indicated as an absolute value in the GPSAltitude tag. The reference unit is meters. Note that this tag is BYTE type, unlike other reference tags.
vi_VN: Cho biết cao độ được dùng là cao độ tham chiếu. Nếu tham chiếu là mặt biển và cao độ trên mặt biển, đưa ra 0. Nếu cao độ dưới mặt biển, đưa ra 1, và cao độ được cho biết là giá trị tuyệt đối trong thẻ GPSAltitude. Đơn vị tham chiếu là mét. Chú ý rằng thẻ này là kiểu BYTE, khác với các thẻ tham chiếu khác.

en: Altitude
vi_VN: Cao độ

en: Indicates the altitude based on the reference in GPSAltitudeRef. Altitude is expressed as one RATIONAL value. The reference unit is meters.
vi_VN: Cho biết cao độ, đựa vào tham chiếu trong <tham chiếu cao độ GPS>. Cao độ được thế hiện là một giá trị HỮU TỶ. Đơn vị tham chiếu là mét.

en: GPS Time (Atomic Clock)
vi_VN: Giờ GPS (Đồng hồ nguyên tử)

en: Indicates the time as UTC (Coordinated Universal Time). TimeStamp is expressed as three RATIONAL values giving the hour, minute, and second.
vi_VN: Cho biết thời gian theo UTC (Thời gian Thế giới). Nhãn thời gian được thể hiện theo ba giá trị HỮU TỶ là giá, phút và giây.

en: GPS Satellites
vi_VN: Vệ tinh GPS

en: Indicates the GPS satellites used for measurements. This tag can be used to describe the number of satellites, their ID number, angle of elevation, azimuth, SNR and other information in ASCII notation. The format is not specified. If the GPS receiver is incapable of taking measurements, value of the tag shall be set to NULL.
vi_VN: Cho biết những vệ tinh GPS được dùng để đo lường. Thẻ này có khả năng diễn tả số các vệ tinh, mã số của mỗi vệ tinh, góc nâng, góc phương vị, SNR và thông tin khác theo kiểu ASCII. Định dạng không phải được chỉ ra. Nếu thiết bị nhận GPS không có khả năng đo lường thì giá trị của thẻ này được đặt thành NULL (vô giá trị).

en: GPS Receiver Status
vi_VN: Trạng thái máy nhận GPS

en: Indicates the status of the GPS receiver when the image is recorded. 'A' means measurement is in progress, and 'V' means the measurement is Interoperability.
vi_VN: Cho biết trạng thái của thiết bị nhận GPS vào lúc thu ảnh. "A" có nghĩa là đang đo lường; "V" có nghĩa là sự đo là Tương hành.

en: GPS Measurement Mode
vi_VN: Chế độ Đo GPS

en: Indicates the GPS measurement mode. '2' means two-dimensional measurement and '3' means three-dimensional measurement is in progress.
vi_VN: Cho biết chế độ đo lường GPS. "2" có nghĩa là đang đo lường theo hai chiều ; "3" có nghĩa là đang đo lường theo ba chiều (3D).

en: Measurement Precision
vi_VN: Độ chính xác đo lường

en: Indicates the GPS DOP (data degree of precision). An HDOP value is written during two-dimensional measurement, and PDOP during three-dimensional measurement.
vi_VN: Cho biết DOP của GPS (độ chính xác của dữ liệu). Giá trị HDOP được ghi trong khi đo lường theo hai chiều, và giá trị PDOP được ghi trong khi đo lường theo ba chiều.

en: Speed Unit
vi_VN: Đơn vị Tốc độ

en: Indicates the unit used to express the GPS receiver speed of movement. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers per hour, miles per hour, and knots.
vi_VN: Cho biết đơn vị dùng để thể hiện tốc độ di chuyển của thiết bị nhận GPS:
     * K	kilômét/giờ
     * M	dặm/giờ
     * N	hải lý.

en: Speed of GPS Receiver
vi_VN: Tốc độ bộ nhận GPS

en: Indicates the speed of GPS receiver movement.
vi_VN: Cho biết tốc độ di chuyển của thiết bị nhận GPS.

en: Reference for direction of movement
vi_VN: Tham chiếu về hướng di chuyển

en: Indicates the reference for giving the direction of GPS receiver movement. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
vi_VN: Cho biết tham chiếu để cung cấp hướng theo đó thiết bị nhận GPS di chuyển. "T" là hướng đúng, còn "M" là hướng từ.

en: Direction of Movement
vi_VN: Hướng di chuyển

en: Indicates the direction of GPS receiver movement. The range of values is from 0.00 to 359.99.
vi_VN: Cho biết hướng theo đó thiết bị nhận GPS di chuyển. Giá trị nằm trong phạm vi 0.00 đến 359.99.

en: GPS Image Direction Reference
vi_VN: Tham chiếu Hướng Ảnh GPS

en: Indicates the reference for giving the direction of the image when it is captured. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
vi_VN: Cho biết tham chiếu để cung cấp hướng của ảnh khi nó được bắt. "T" là hướng đúng, còn "M" là hướng từ.

en: GPS Image Direction
vi_VN: Hướng ảnh GPS

en: Indicates the direction of the image when it was captured. The range of values is from 0.00 to 359.99.
vi_VN: Cho biết hướng của ảnh khi nó được bắt. Giá trị nằm trong phạm vi 0.00 đến 359.99.

en: Geodetic Survey Data Used
vi_VN: Dùng dữ liệu quan sát đo đạc

en: Indicates the geodetic survey data used by the GPS receiver. If the survey data is restricted to Japan, the value of this tag is 'TOKYO' or 'WGS-84'. If a GPS Info tag is recorded, it is strongly recommended that this tag be recorded.
vi_VN: Cho biết dữ liệu quan sát đo đạc được dùng bởi thiết bị nhận GPS. Nếu dữ liệu quan sát bị giới hạn ở Nhật bản thì giá trị của thẻ này là "TOKYO" hay "WGS-84". Nếu một thẻ Thông tin GPS được ghi thì rất khuyên cũng ghi thẻ này.

en: Reference For Latitude of Destination
vi_VN: Tham chiếu về độ vĩ của đích đến

en: Indicates whether the latitude of the destination point is north or south latitude. The ASCII value 'N' indicates north latitude, and 'S' is south latitude.
vi_VN: Cho biết nếu đích đến có độ vĩ Bắc hay Nam. Giá trị ASCII "N" cho biết độ vĩ Bắc, còn "S" là độ vĩ Nam.

en: Latitude of Destination
vi_VN: Độ vĩ đích

en: Indicates the latitude of the destination point. The latitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If latitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be dd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be dd/1,mmmm/100,0/1.
vi_VN: Cho biết độ vĩ của điểm đích đến. Độ vĩ được thế hiện là ba giá trị HỮU TỶ đưa ra độ, phút và giây riêng từng. Khi thế hiện độ, phút và giây, định dạng thường là "đđ/1,pp/1,gg/1". Khi dùng độ và phút, và, lấy thí dụ, phần độ được đưa ra đến hai lần số, định dạng là "đđ/1,pppp/100,0/1".

en: Reference for Longitude of Destination
vi_VN: Tham chiếu về kinh độ của đích đến

en: Indicates whether the longitude of the destination point is east or west longitude. ASCII 'E' indicates east longitude, and 'W' is west longitude.
vi_VN: Cho biết nếu đích đến có độ kinh Đông hay Tây. Giá trị ASCII "E" cho biết độ kinh Đông, còn "W" là độ kinh Tây.

en: Longitude of Destination
vi_VN: Kinh độ của đích

en: Indicates the longitude of the destination point. The longitude is expressed as three RATIONAL values giving the degrees, minutes, and seconds, respectively. If longitude is expressed as degrees, minutes and seconds, a typical format would be ddd/1,mm/1,ss/1. When degrees and minutes are used and, for example, fractions of minutes are given up to two decimal places, the format would be ddd/1,mmmm/100,0/1.
vi_VN: Cho biết độ kinh của điểm đích đến. Độ kinh được thế hiện là ba giá trị HỮU TỶ đưa ra độ, phút và giây riêng từng. Khi thế hiện độ, phút và giây, định dạng là "đđ/1,pp/1,gg/1". Khi dùng độ và phút, và, lấy thí dụ, phần độ được đưa ra đến hai lần số, định dạng là "đđ/1,pppp/100,0/1".

en: Reference for Bearing of Destination
vi_VN: Tham chiếu về vị trí phương hướng của đích đến

en: Indicates the reference used for giving the bearing to the destination point. 'T' denotes true direction and 'M' is magnetic direction.
vi_VN: Cho biết tham chiếu dùng để cung cấp vị trí phương hướng tới điểm đích đến. "T" là hướng đúng, còn "M" là hướng từ.

en: Bearing of Destination
vi_VN: Vị trí phương hướng đích

en: Indicates the bearing to the destination point. The range of values is from 0.00 to 359.99.
vi_VN: Cho biết vị trí phương hướng tới điểm đích đến. Giá trị nằm trong phạm vi 0.00 đến 359.99.

en: Reference for Distance to Destination
vi_VN: Tham chiếu về khoảng cách đích đến

en: Indicates the unit used to express the distance to the destination point. 'K', 'M' and 'N' represent kilometers, miles and nautical miles.
vi_VN: Chỉ ra đơn vị dùng để biểu diễn khoảng cách tới điểm đích đến. “K”, “M” và “N” tương ứng với kilômét, dặm và hải lý.

en: Distance to Destination
vi_VN: Khoảng cách đến đích

en: Indicates the distance to the destination point.
vi_VN: Cho biết khoảng cách tới điểm đích đến.

en: Name of GPS Processing Method
vi_VN: Tên của phương pháp xử lý GPS

en: A character string recording the name of the method used for location finding. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the method. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
vi_VN: Một chuỗi ký tự mà ghi tên của phương pháp dùng để tìm vị trí. Byte đầu tiên cho biết mã ký tự, sau đó là tên của phương pháp. Vì Kiểu khác ASCII, không cần chấm dứt.

en: Name of GPS Area
vi_VN: Tên của vùng GPS

en: A character string recording the name of the GPS area. The first byte indicates the character code used, and this is followed by the name of the GPS area. Since the Type is not ASCII, NULL termination is not necessary.
vi_VN: Một chuỗi ký tự mà ghi tên của vùng GPS. Byte đầu tiên cho biết mã ký tự, sau đó là tên của vùng GPS. Vì Kiểu khác ASCII, không cần chấm dứt.

en: GPS Date
vi_VN: Ngày GPS

en: A character string recording date and time information relative to UTC (Coordinated Universal Time). The format is "YYYY:MM:DD". The length of the string is 11 bytes including NULL.
vi_VN: Một chuỗi ký tự mà ghi thông tin về ngày tháng và thời gian tương ứng với UTC (Thời gian Thế giới). Định dạng là "NNNN:TT:nn". Chiều dài của chuỗi là 11 byte bao gồm NULL.

en: GPS Differential Correction
vi_VN: Sửa chữa phân biệt GPS

en: Indicates whether differential correction is applied to the GPS receiver.
vi_VN: Cho biết nếu chức năng sửa chữa phân biệt được áp dụng cho thiết bị nhận GPS hay không.

en: GPS Horizontal Positioning Error
vi_VN: Lỗi định vị ngang GPS

en: Indicates the horizontal positioning errors in meters. This is expressed as one RATIONAL value.
vi_VN: Cho biết sai số vị trí ngang tính theo mét. Cái này được thể hiện như một giá trị HỮU TỶ.

en: New Subfile Type
vi_VN: Kiểu tập tin con mới

en: A general indication of the kind of data contained in this subfile.
vi_VN: Sự chỉ chung về kiểu dữ liệu được chứa trong tập tin phụ này.

en: Image Width
vi_VN: Chiều rộng ảnh

en: The number of columns of image data, equal to the number of pixels per row. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
vi_VN: Số cột dữ liệu ảnh, bằng số điểm ảnh trong mỗi hàng. Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này.

en: Image Length
vi_VN: Chiều cao ảnh

en: The number of rows of image data. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
vi_VN: Số hàng dữ liệu ảnh. Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này.

en: Bits per Sample
vi_VN: Bit/mẫu

en: The number of bits per image component. In this standard each component of the image is 8 bits, so the value for this tag is 8. See also <SamplesPerPixel>. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
vi_VN: Số bit trong mỗi thành phần ảnh. Đối với tiêu chuẩn này, mỗi thành phần của ảnh chiếm 8 bit, thì giá trị của thẻ này là 8. Xem thêm <SamplesPerPixel> (mẫu trên địểm ảnh). Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này.

en: Compression
vi_VN: Nén

en: The compression scheme used for the image data. When a primary image is JPEG compressed, this designation is not necessary and is omitted. When thumbnails use JPEG compression, this tag value is set to 6.
vi_VN: Lược đồ nén được dùng cho dữ liệu ảnh. Khi một ảnh chính được nén dạng JPEG, sự chỉ rõ này không cần thiết nên bị bỏ đi. Khi hình thu nhỏ dùng nén JPEG, giá trị thẻ này được đặt là 6.

en: Photometric Interpretation
vi_VN: Thông dịch Đo Ảnh chụp

en: The pixel composition. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
vi_VN: Sự hợp thành điểm ảnh. Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này.

en: Fill Order
vi_VN: Thứ tự tô đầy

en: Document Name
vi_VN: Tên tài liệu

en: Image Description
vi_VN: Mô tả ảnh

en: A character string giving the title of the image. It may be a comment such as "1988 company picnic" or the like. Two-bytes character codes cannot be used. When a 2-bytes code is necessary, the Exif Private tag <UserComment> is to be used.
vi_VN: Chuỗi ký tự chỉ tên ảnh. Nó có thể là chú thích như "Đi chơi với bạn bè". Không thể sử dụng mã ký tự byte đôi. Khi mã byte đôi cần thiết, hãy dùng thẻ Exif Rieng <Người dùng ghi chú>.

en: Manufacturer
vi_VN: Hãng chế tạo

en: The manufacturer of the recording equipment. This is the manufacturer of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Hãng chế tạo thiết bị thu thanh. Nó là hãng chế tạo DSC, máy quét, bộ số tự hóa ảnh động hay thiết bị khác đã tạo ra ảnh. Khi trường trống, nó được xử lý là không rõ.

en: Model
vi_VN: Mô hình

en: The model name or model number of the equipment. This is the model name or number of the DSC, scanner, video digitizer or other equipment that generated the image. When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Tên hay số mô hình của thiết bị. Giá trị này là tên hay số mô hình của DSC, máy quét, bộ số tự hóa ảnh động hay thiết bị khác đã tạo ra ảnh. Khi trường trống, nó được xử lý là không rõ.

en: Strip Offsets
vi_VN: Hiệu số mảnh

en: For each strip, the byte offset of that strip. It is recommended that this be selected so the number of strip bytes does not exceed 64 Kbytes. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <RowsPerStrip> and <StripByteCounts>.
vi_VN: Cho mỗi mảnh, hiệu số byte của mảnh đó. Khuyên chọn nó để bảo đảm số byte mảnh không phải hơn 64 Kb. Đối với dữ liệu đã nén JPEG, không cần sự chỉ rõ này nên nó bị bỏ đi. Xem thêm <hàng trên mảnh> và <số byte mảnh>.

en: Orientation
vi_VN: Hướng

en: The image orientation viewed in terms of rows and columns.
vi_VN: Hướng của ảnh, theo hàng và cột.

en: Samples per Pixel
vi_VN: Mẫu/Điểm ảnh

en: The number of components per pixel. Since this standard applies to RGB and YCbCr images, the value set for this tag is 3. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
vi_VN: Số thành phần trên mỗi điểm ảnh. Vì tiêu chuẩn này áp dụng vào ảnh kiểu RGB và YCbCr, giá trị được đặt cho thẻ này là 3. Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này.

en: Rows per Strip
vi_VN: Hàng/Mảnh

en: The number of rows per strip. This is the number of rows in the image of one strip when an image is divided into strips. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted. See also <StripOffsets> and <StripByteCounts>.
vi_VN: Số hàng trên mỗi mảnh, số hàng trong ảnh của một mãnh khi ảnh chia cho nhiều mảnh. Đối với dữ liệu đã nén JPEG, không cần sự chỉ rõ này nên nó bị bỏ đi. Xem them <Hiệu số mảnh> và <số byte mảnh>.

en: Strip Byte Count
vi_VN: Byte/Mảnh

en: The total number of bytes in each strip. With JPEG compressed data this designation is not needed and is omitted.
vi_VN: Tổng số byte trên mỗi mảnh. Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này.

en: X-Resolution
vi_VN: Phân giải X

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageWidth> direction. When the image resolution is unknown, 72 [dpi] is designated.
vi_VN: Số điểm ảnh trên mỗi <đơn vị phân giải> về hướng <rộng ảnh>. Khi không biết độ phân giải của ảnh, giá trị mặc định là 72 [dpi, chấm trên mỗi insơ bình phương].

en: Y-Resolution
vi_VN: Phân giải Y

en: The number of pixels per <ResolutionUnit> in the <ImageLength> direction. The same value as <XResolution> is designated.
vi_VN: Số điểm ảnh trên mỗi <đơn vị phân giải> về hướng <dài ảnh>. Khi không biết độ phân giải của ảnh, giá trị mặc định là 72 [dpi, chấm trên mỗi insơ bình phương].

en: Planar Configuration
vi_VN: Cấu hình phẳng

en: Indicates whether pixel components are recorded in a chunky or planar format. In JPEG compressed files a JPEG marker is used instead of this tag. If this field does not exist, the TIFF default of 1 (chunky) is assumed.
vi_VN: Cho biết nếu thành phần điểm ảnh được thu thanh trong định dạng kiểu từng đoạn hay phẳng. Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này. Nếu không có trường này, giả sử giá trị TIFF mặc định: 1 (kiểu từng đoạn).

en: Resolution Unit
vi_VN: Đơn vị Phân giải

en: The unit for measuring <XResolution> and <YResolution>. The same unit is used for both <XResolution> and <YResolution>. If the image resolution is unknown, 2 (inches) is designated.
vi_VN: Đơn vị đo <độ phân giải X> và <độ phân giải Y> (cùng một đơn vị cho cả hai giá trị). Nếu không biết độ phân giải của ảnh, có đặt giá trị 2 (insơ).

en: Transfer Function
vi_VN: Hàm truyền

en: A transfer function for the image, described in tabular style. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
vi_VN: Hàm truyền cho ảnh, được diễn tả trong kiểu dáng bảng. Bình thường, không cần thẻ này, vì vùng màu được ghi rõ trong thẻ thông tin vùng màu (<vùng màu>).

en: Software
vi_VN: Phần mềm

en: This tag records the name and version of the software or firmware of the camera or image input device used to generate the image. The detailed format is not specified, but it is recommended that the example shown below be followed. When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Thẻ này ghi lưu tên và phiên bản của phần mềm hay phần vững của máy ảnh hay thiết bị ảnh được dùng để tạo ra ảnh. Không ghi rõ định dạng chi tiết, nhưng mà khuyên theo thí dụ được hiển thị bên dưới. Khi trường này trống, giá trị được xử lý là không rõ.

en: Date and Time
vi_VN: Ngày và Giờ

en: The date and time of image creation. In this standard (EXIF-2.1) it is the date and time the file was changed.
vi_VN: Ngày và giờ tạo ảnh. Trong tiêu chuẩn này (EXIF-2.1), nó là ngày và giờ sửa đổi tập tin.

en: Artist
vi_VN: Nghệ sĩ

en: This tag records the name of the camera owner, photographer or image creator. The detailed format is not specified, but it is recommended that the information be written as in the example below for ease of Interoperability. When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Thẻ này ghi lưu tên của người sở hữu máy ảnh, nhà nhiếp ảnh hay người tạo ảnh. Không ghi rõ định dạng chi tiết, nhưng mà khuyên ghi thông tin theo thí dụ bên dưới, để làm dễ dàng thao thác với nhau. Khi trường này trống, giá trị được xử lý là không rõ.

en: White Point
vi_VN: Điểm Trắng

en: The chromaticity of the white point of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
vi_VN: Sắc độ của điểm trắng của ảnh. Bình thường, không cần thẻ này, vì miền màu được ghi rõ trong thẻ thông tin miền màu (<ColorSpace>).

en: Primary Chromaticities
vi_VN: Sắc độ chính

en: The chromaticity of the three primary colors of the image. Normally this tag is not necessary, since color space is specified in the color space information tag (<ColorSpace>).
vi_VN: Sắc độ của ba màu chính của ảnh. Bình thường, không cần thẻ này, vì miền màu được ghi rõ trong thẻ thông tin miền màu (<ColorSpace>).

en: Defined by Adobe Corporation to enable TIFF Trees within a TIFF file.
vi_VN: Được định nghĩa bởi Công ty Adobe để bật khả năng Cây TIFF ở trong tập tin TIFF.

en: Transfer Range
vi_VN: Vùng truyền

en: JPEG Interchange Format
vi_VN: Định dạng hoán đổi JPEG

en: The offset to the start byte (SOI) of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data.
vi_VN: Hiệu số tới byte đầu (SOI) cũa dữ liệu hình thu nhỏ đã nén JPEG. Không dùng cho dữ liệu JPEG ảnh chính.

en: JPEG Interchange Format Length
vi_VN: Độ dài Định dạng hoán đổi JPEG

en: The number of bytes of JPEG compressed thumbnail data. This is not used for primary image JPEG data. JPEG thumbnails are not divided but are recorded as a continuous JPEG bitstream from SOI to EOI. Appn and COM markers should not be recorded. Compressed thumbnails must be recorded in no more than 64 Kbytes, including all other data to be recorded in APP1.
vi_VN: Số byte dữ liệu hình thu nhỏ đã nén JPEG. Không dùng cho dữ liệu JPEG ảnh chính. Hình thu nhỏ JPEG không được chia ra, nhưng được thu thanh dạng luồng bit JPEG liên tục từ SOI đến EOI. Dấu hiệu Appn và COM không nên được thu thanh. Hình thu nhỏ đã nén phải được thu thanh ở trong 64 Kb, gồm các dữ liệu cần thu thanh trong APP1.

en: YCbCr Coefficients
vi_VN: Hệ số YCbCr

en: The matrix coefficients for transformation from RGB to YCbCr image data. No default is given in TIFF; but here the value given in "Color Space Guidelines", is used as the default. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability this condition.
vi_VN: Những hệ số ma trận để chuyển đổi từ dữ liệu ảnh kiểu RGB sang YCbCr. Không có giá trị mặc định theo TIFF; ở đây dùng mặc định là giá trị đưa ra trong "Hướng dẫn Miền Màu". Miền màu được khai báo trong một thẻ thông tin miền màu, với giá trị mặc định là giá trị cho phép thao tác với nhau đặc tuyến ảnh tốt nhất với điều kiện này.

en: YCbCr Sub-Sampling
vi_VN: Phụ lấy mẫu YCbCr

en: The sampling ratio of chrominance components in relation to the luminance component. In JPEG compressed data a JPEG marker is used instead of this tag.
vi_VN: Tỷ lệ lấy mẫu của thành phần độ màu so sánh với thành phần độ sáng. Trong dữ liệu đã nén JPEG, một dấu hiệu JPEG được dùng thay vào thẻ này.

en: YCbCr Positioning
vi_VN: Vị trí YCbCr

en: The position of chrominance components in relation to the luminance component. This field is designated only for JPEG compressed data or uncompressed YCbCr data. The TIFF default is 1 (centered); but when Y:Cb:Cr = 4:2:2 it is recommended in this standard that 2 (co-sited) be used to record data, in order to improve the image quality when viewed on TV systems. When this field does not exist, the reader shall assume the TIFF default. In the case of Y:Cb:Cr = 4:2:0, the TIFF default (centered) is recommended. If the reader does not have the capability of supporting both kinds of <YCbCrPositioning>, it shall follow the TIFF default regardless of the value in this field. It is preferable that readers be able to support both centered and co-sited positioning.
vi_VN: Vị trí của thành phần độ màu so sánh với thành phần độ sáng. Trường này hoạt động chỉ cho dữ liệu đã nén JPEG hay cho dữ liệu YCbCr chưa nén. Giá trị TIFF mặc định là 1 (giữa lại); nhưng khi <Y:Cb:Cr = 4:2:2>, trong tiêu chuẩn này khuyên dùng 2 (định vị với nhau) để thu thanh dữ liệu, để tăng chất lượng ảnh khi xem trên hệ thống TV. Khi không có trường này, thiết bị đọc sẽ giả sử giá trị TIFF mặc định. Khi <Y:Cb:Cr = 4:2:0>, khuyên dùng giá trị TIFF mặc định (giữa lại). Nếu thiết bị đọc không có khả năng hỗ trợ cả hai kiểu <định vị YCbCr>, nó sẽ dùng giá trị TIFF mặc định, bỏ qua giá trị nào trong trường này. Tốt hơn khi thiết bị đọc hỗ trợ cả hai việc định vị giữa lại (centred) và định vị với nhau (co-sited).

en: Reference Black/White
vi_VN: Đen/Trắng tham chiếu

en: The reference black point value and reference white point value. No defaults are given in TIFF, but the values below are given as defaults here. The color space is declared in a color space information tag, with the default being the value that gives the optimal image characteristics Interoperability these conditions.
vi_VN: Giá trị điểm màu đen tham chiếu và giá trị điểm màu trắng tham chiếu. Không có giá trị TIFF mặc định, nhưng những giá trị bên dưới là mặc định trong trường hợp này. Miền màu được khai báo trong thẻ thông tin miền màu, với giá trị mặc định là giá trị cho phép thao tác với nhau đặc tuyến ảnh tốt nhất với điều kiện này.

en: XML Packet
vi_VN: Gói tin XML

en: XMP Metadata
vi_VN: Siêu dữ liệu XMP

en: CFA Pattern
vi_VN: Mẫu CFA

en: Indicates the color filter array (CFA) geometric pattern of the image sensor when a one-chip color area sensor is used. It does not apply to all sensing methods.
vi_VN: Cho biết mẫu hình học mảng lọc màu (CFA) của cảm biến ảnh, khi dùng một cảm biến vùng màu phiến tinh thể đơn. Không áp dụng vào mọi phương pháp dò tìm.

en: Battery Level
vi_VN: Mức pin

en: Copyright
vi_VN: Tác quyền

en: Copyright information. In this standard the tag is used to indicate both the photographer and editor copyrights. It is the copyright notice of the person or organization claiming rights to the image. The Interoperability copyright statement including date and rights should be written in this field; e.g., "Copyright, John Smith, 19xx. All rights reserved.". In this standard the field records both the photographer and editor copyrights, with each recorded in a separate part of the statement. When there is a clear distinction between the photographer and editor copyrights, these are to be written in the order of photographer followed by editor copyright, separated by NULL (in this case, since the statement also ends with a NULL, there are two NULL codes) (see example 1). When only the photographer is given, it is terminated by one NULL code (see example 2). When only the editor copyright is given, the photographer copyright part consists of one space followed by a terminating NULL code, then the editor copyright is given (see example 3). When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Thông tin bản quyền. Trong tiêu chuẩn này, thẻ được dùng để cho biết bản quyền kiểu cả nhà nhiếp ảnh lẫn nhà soạn thảo đều. Nó là thông báo bản quyền của người hay tổ chức tuyên bố các quyền của ảnh đó. Câu bản quyền thao tác với nhau, gồm ngày và các quyền, nên được ghi vào trường này. Lấy thí dụ, "Bản quyền ©, Nguyễn Văn Tuấn, 2006, bảo lưu mọi quyền." Trong tiêu chuẩn này, trường này thu thanh bản quyền kiểu cả nhà nhiếp ảnh lẫn nhà soạn thảo đều, với mỗi bản quyền được ghi lưu vào một phần câu riêng. Khi có sự phân biệt rõ giữa bản quyền kiểu nhà nhiếp ảnh và nhà soạn thảo, hai điều nên được ghi theo thứ tự bản quyền của nhà nhiếp ảnh đằng trước bản quyền của nhà soạn thảo, giới hạn bởi NULL (rỗng). (Trong trường hợp này, vì câu cũng kết thúc với NULL, có hai mã NULL [xem thí dụ 1]). Khi đưa ra chỉ bản quyền của nhà nhiếp ảnh, nó được chấm dứt bởi một mã NULL (xem thí dụ 2). Khi đưa ra chỉ bản quyền của nhà soạn thảo, nên ghi một dấu cách (cho phần nhà nhiếp ảnh), rồi mã NULL chấm dứt, rồi bản quyền của nhà soạn thảo (xem thí dụ 3). Khi trường còn trống, nó được xử lý là không rõ.

en: Exposure time, given in seconds (sec).
vi_VN: Thời gian phơi sáng, theo giây.

en: The F number.
vi_VN: Số F.

en: Image Resources Block
vi_VN: Khối Tài nguyên Ảnh

en: A pointer to the Exif IFD. Interoperability, Exif IFD has the same structure as that of the IFD specified in TIFF. ordinarily, however, it does not contain image data as in the case of TIFF.
vi_VN: Bộ trỏ tới IRD Exif. Đối với khả năng thao tác với nhau, IFD Exif có cùng một cấu trúc với IFD được ghi rõ trong TIFF. Tuy nhiên, bình thường nó không chứa dữ liệu ảnh như TIFF.

en: Exposure Program
vi_VN: Chương trình phơi sáng

en: The class of the program used by the camera to set exposure when the picture is taken.
vi_VN: Hạng của chương trình được dùng bởi máy ảnh để đặt độ phơi sáng khi chụp ảnh.

en: Spectral Sensitivity
vi_VN: Độ nhạy quang phổ

en: Indicates the spectral sensitivity of each channel of the camera used. The tag value is an ASCII string compatible with the standard developed by the ASTM Technical Committee.
vi_VN: Cho biết độ nhạy quang phổ của mỗi kênh của máy ảnh được dùng. Giá trị của thẻ là chuỗi ASCII tương thích với tiêu chuẩn được phát triển bởi Ủy ban Kỹ thuật ASTM.

en: GPS Info IFD Pointer
vi_VN: Con trỏ IFD thông tin GPS

en: A pointer to the GPS Info IFD. The Interoperability structure of the GPS Info IFD, like that of Exif IFD, has no image data.
vi_VN: Bộ trỏ tới IFD Thông tin GPS. Cấu trúc thao tác với nhau của IFD Thông tin GPS, cùng với IFD Exif, không có dữ liệu ảnh.

en: ISO Speed Ratings
vi_VN: Tỷ lệ tốc độ ISO

en: Indicates the ISO Speed and ISO Latitude of the camera or input device as specified in ISO 12232.
vi_VN: Cho biết Tốc độ ISO và Độ Vĩ ISO của máy ảnh hay thiết bị nhập, như được ghi rõ trong ISO 12232.

en: Opto-Electronic Conversion Function
vi_VN: Hàm chuyển đổi quang điện tử học

en: Indicates the Opto-Electronic Conversion Function (OECF) specified in ISO 14524. <OECF> is the relationship between the camera optical input and the image values.
vi_VN: Cho biết hàm Chuyển đổi Quang-Điện (OECF) được ghi rõ trong ISO 14524. <OECF> là quan hệ giữa dữ liệu nhập quang của máy ảnh, và các giá trị ảnh.

en: Time Zone Offset
vi_VN: Hiệu Múi Giờ

en: Encodes time zone of camera clock relative to GMT.
vi_VN: Mã hóa múi giờ của đồng hồ máy ảnh tương ứng với UTC (Thời gian Thế giới).

en: Sensitivity Type
vi_VN: Kiểu độ nhạy

en: The SensitivityType tag indicates which one of the parameters of ISO12232 is the PhotographicSensitivity tag. Although it is an optional tag, it should be recorded when a PhotographicSensitivity tag is recorded. Value = 4, 5, 6, or 7 may be used in case that the values of plural parameters are the same.
vi_VN: Thẻ SensitivityType cho biết một trong các tham số của ISO12232 là thẻ PhotographicSensitivity. Mặc dù đây là thẻ tùy chọn, nhưng thẻ này nên được ghi lại khi thẻ PhotographicSensitivity được ghi lại. Giá trị = 4, 5, 6 hoặc 7 có thể được sử dụng trong trường hợp giá trị của các tham số số nhiều giống nhau.

en: Standard Output Sensitivity
vi_VN: Độ nhạy đầu ra tiêu chuẩn

en: Recommended Exposure Index
vi_VN: Chỉ số phơi sáng khuyến nghị

en: ISO Speed
vi_VN: Tốc độ ISO

en: ISO Speed Latitude yyy
vi_VN: Tốc độ ISO yyy vĩ độ

en: ISO Speed Latitude zzz
vi_VN: Tốc độ ISO zzz vĩ độ

en: Exif Version
vi_VN: Phiên bản Exif

en: The version of this standard supported. Nonexistence of this field is taken to mean nonconformance to the standard.
vi_VN: Phiên bản tiêu chuẩn này được hỗ trợ. Nếu không có trường này, giả sử không tuân theo tiêu chuẩn.

en: Date and Time (Original)
vi_VN: Ngày và Giờ (Gốc)

en: The date and time when the original image data was generated. For a digital still camera the date and time the picture was taken are recorded.
vi_VN: Ngày và giờ tạo ảnh gốc. Đối với máy ảnh tĩnh số, có ghi lưu ngày và giờ chụp ảnh.

en: Date and Time (Digitized)
vi_VN: Ngày và Giờ (Đã số hóa)

en: The date and time when the image was stored as digital data.
vi_VN: Ngày tháng và thời gian lưu ảnh dưới dạng dữ liệu số.

en: Offset Time For DateTime
vi_VN: Thời gian bù cho DateTime

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight saving time) of the time of DateTime tag. The format when recording the offset is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Thẻ được sử dụng để ghi lại phần bù từ UTC (chênh lệch thời gian so với Giờ phối hợp quốc tế bao gồm cả thời gian tiết kiệm ánh sáng ban ngày) của thời gian của thẻ DateTime. Định dạng khi ghi phần bù là "+|-HH:MM". Phần "+|-" ghi là "+" hoặc "-". Khi phần bù không xác định, tất cả các khoảng trắng ký tự ngoại trừ dấu hai chấm (":") phải được điền bằng các ký tự trống, nếu không, trường Khả năng tương tác phải được điền bằng các ký tự trống. Độ dài chuỗi ký tự là 7 Byte bao gồm NULL để kết thúc. Khi trường để trống, nó được coi là không xác định.

en: Offset Time For DateTimeOriginal
vi_VN: Thời gian bù cho DateTimeOriginal

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight saving  time)  of  the time  of  DateTimeOriginal  tag.  The  format  when  recording  the  offset  is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Thẻ được sử dụng để ghi lại phần bù từ UTC (chênh lệch thời gian so với Giờ phối hợp quốc tế bao gồm cả thời gian tiết kiệm ánh sáng ban ngày) của thời gian của thẻ DateTimeOriginal. Định dạng khi ghi phần bù là "+|-HH:MM". Phần "+|-" ghi là "+" hoặc "-". Khi phần bù không xác định, tất cả các khoảng trắng ký tự ngoại trừ dấu hai chấm (":") phải được điền bằng các ký tự trống, nếu không, trường Khả năng tương tác phải được điền bằng các ký tự trống. Độ dài chuỗi ký tự là 7 Byte bao gồm NULL để kết thúc. Khi trường để trống, nó được coi là không xác định.

en: Offset Time For DateTimeDigitized
vi_VN: Thời gian bù cho DateTimeDigitized

en: A tag used to record the offset from UTC (the time difference from Universal Time Coordinated including daylight  saving  time)  of  the time  of  DateTimeDigitized  tag.  The  format  when  recording  the  offset  is "+|-HH:MM". The part of "+|-" shall be recorded as "+" or "-". When the offset are unknown, all the character spaces except colons (":")should be filled with blank characters, or else the Interoperability field should be filled with blank characters. The character string length is 7 Bytes including NULL for termination. When the field is left blank, it is treated as unknown.
vi_VN: Thẻ được sử dụng để ghi lại phần bù từ UTC (chênh lệch thời gian so với Giờ phối hợp quốc tế bao gồm cả thời gian tiết kiệm ánh sáng ban ngày) của thời gian của thẻ DateTimeDigitized. Định dạng khi ghi phần bù là "+|-HH:MM". Phần "+|-" ghi là "+" hoặc "-". Khi phần bù không xác định, tất cả các khoảng trắng ký tự ngoại trừ dấu hai chấm (":") phải được điền bằng các ký tự trống, nếu không, trường Khả năng tương tác phải được điền bằng các ký tự trống. Độ dài chuỗi ký tự là 7 Byte bao gồm NULL để kết thúc. Khi trường để trống, nó được coi là không xác định.

en: Components Configuration
vi_VN: Cấu hình thành phần

en: Information specific to compressed data. The channels of each component are arranged in order from the 1st component to the 4th. For uncompressed data the data arrangement is given in the <PhotometricInterpretation> tag. However, since <PhotometricInterpretation> can only express the order of Y, Cb and Cr, this tag is provided for cases when compressed data uses components other than Y, Cb, and Cr and to enable support of other sequences.
vi_VN: Thông tin đặc trưng cho dữ liệu đã nén. Những kênh của mỗi thành phần được sắp xếp theo thứ tự từ thành phần thứ nhất đến thứ tư. Đối với dữ liệu không được nén, cách sắp xếp dữ liệu được đưa ra trong thẻ <thông dịch đo ảnh chụp>. Tuy nhiên, vì thẻ <thông dịch đo ảnh chụp> có thể hiện được chỉ thứ tự của Y, CB và Cr, thẻ này được cung cấp cho các trường hợp mà dữ liệu đã nén dùng thành phần khác với Y, Cb vra Cr, và để hiệu lực khả năng hỗ trợ các dãy khác.

en: Compressed Bits per Pixel
vi_VN: Số bit đã nén/điểm ảnh

en: Information specific to compressed data. The compression mode used for a compressed image is indicated in unit bits per pixel.
vi_VN: Thông tin đặc trưng cho dữ liệu đã nén. Chế độ nén được dùng cho ảnh đã nén được đưa ra theo đơn vị bit trên mỗi điểm ảnh.

en: Shutter Speed
vi_VN: Tốc độ màn trập

en: Shutter speed. The unit is the APEX (Additive System of Photographic Exposure) setting.
vi_VN: Tốc độ của màn chập. Đơn vị là cài đặt APEX (hệ thống phơi sáng chụp ảnh kiểu cộng vào).

en: The lens aperture. The unit is the APEX value.
vi_VN: Khẩu độ ống kính. Đơn vị là giá trị APEX.

en: Brightness
vi_VN: Độ sáng

en: The value of brightness. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
vi_VN: Giá trị của độ sáng. Đơn vị là giá trị APEX. Bình thường, nó được đưa ra trong Vùng <-99.99 … 99.99>.

en: Exposure Bias
vi_VN: Khuynh hướng phơi sáng

en: The exposure bias. The units is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of -99.99 to 99.99.
vi_VN: Khuynh hướng của sự phơi sáng. Đơn vị là giá trị APEX. Bình thường, nó được đưa ra trong phạm vi "-99.99 … 99.99".

en: Maximum Aperture Value
vi_VN: Giá trị Khẩu độ Tối đa

en: The smallest F number of the lens. The unit is the APEX value. Ordinarily it is given in the range of 00.00 to 99.99, but it is not limited to this range.
vi_VN: Số F nhỏ nhất của ống kính. Đơn vị là giá trị APEX. Bình thường, nó được đưa ra trong phạm vi <00.00 … 99.99>, nhưng mà nó vẫn không bị giới hạn thành phạm vi này.

en: Subject Distance
vi_VN: Khoảng cách chủ thể

en: The distance to the subject, given in meters.
vi_VN: Khoảng cách tới chủ đề, ghi theo mét.

en: The metering mode.
vi_VN: Chế độ đo.

en: Light Source
vi_VN: Nguồn ánh sáng

en: The kind of light source.
vi_VN: Kiểu nguồn ánh dáng.

en: This tag is recorded when an image is taken using a strobe light (flash).
vi_VN: Thẻ này được ghi lưu khi chụp ảnh bằng đèn nháy.

en: The actual focal length of the lens, in mm. Conversion is not made to the focal length of a 35 mm film camera.
vi_VN: Tiêu cự thật của ống kính, theo milimét. Không chuyển đổi sang tiêu cự của máy ảnh phim 35mm.

en: Subject Area
vi_VN: Diện tích chủ thể

en: This tag indicates the location and area of the main subject in the overall scene.
vi_VN: Thẻ này cho biết vị trí và diện tích của chủ thể chính trong toàn bộ cảnh.

en: TIFF/EP Standard ID
vi_VN: ID chuẩn TIFF/EP

en: Maker Note
vi_VN: Hãng chế tạo ghi chú

en: A tag for manufacturers of Exif writers to record any desired information. The contents are up to the manufacturer.
vi_VN: Thẻ cho hãng chế tạo bộ ghi Exif, để ghi lưu thông tin nào đã muốn. Nội dung theo ý kiến của mỗi hãng chế tạo.

en: User Comment
vi_VN: Người dùng ghi chú

en: A tag for Exif users to write keywords or comments on the image besides those in <ImageDescription>, and without the character code limitations of the <ImageDescription> tag. The character code used in the <UserComment> tag is identified based on an ID code in a fixed 8-byte area at the start of the tag data area. The unused portion of the area is padded with NULL ("00.h"). ID codes are assigned by means of registration. The designation method and references for each character code are defined in the specification. The value of CountN is determined based on the 8 bytes in the character code area and the number of bytes in the user comment part. Since the TYPE is not ASCII, NULL termination is not necessary. The ID code for the <UserComment> area may be a Defined code such as JIS or ASCII, or may be Undefined. The Undefined name is UndefinedText, and the ID code is filled with 8 bytes of all "NULL" ("00.H"). An Exif reader that reads the <UserComment> tag must have a function for determining the ID code. This function is not required in Exif readers that do not use the <UserComment> tag. When a <UserComment> area is set aside, it is recommended that the ID code be ASCII and that the following user comment part be filled with blank characters [20.H].
vi_VN: Thẻ này cho phép người dùng Exif ghi từ khóa hay ghi chú về ảnh, thêm vào thông tin trong <ImageDescription> (mô tả ảnh), và không có hạn chế mã ký tự của thẻ <ImageDescription>. Mã ký tự dùng trong thẻ <UserComment> (Người dùng Ghi chú) được nhận diện dựa vào một mã số (ID) trong vùng 8-byte cố định tại đầu vùng dữ liệu thẻ. Phần vùng không dùng được đệm bằng NULL (vô giá trị: 00.h). Mã số được gán bằng cách đăng ký. Phương pháp chỉ rõ và tham chiếu đến mỗi mã ký tự được đưa ra trong đặc tả. Giá trị của CountN được tính dựa vào 8 byte trong vùng mã ký tự và số các byte trong phần người dùng ghi chú. Vì TYPE (kiểu) không phải là ASCII, không cần chấm dứt bằng NULL (vô giá trị). Mã số cho vùng <UserComment> có thẻ là mã Đã Định Nghĩa như JIS hay ASCII, hoặc có thẻ là Chưa Định Nghĩa. Tên Chưa Định Nghĩa là UndefinedText, và mã số được điền vào bằng 8 byte cả NULL ("00.H"). Trình đọc Exif mà đọc thẻ <UserComment> phải có hàm quyết định mã số. Hàm này không cần thiết trong trình đọc Exif không dùng thẻ <UserComment>. Khi vùng <UserComment> được dành riêng, khuyên dùng mã số kiểu ASCII, và phần người dùng ghi chú mà theo sau được điền vào bằng ký tự trắng [20.H].

en: Sub-second Time
vi_VN: Thời gian dưới giây

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTime> tag.
vi_VN: Thẻ dùng để ghi lưu phần giây cho thẻ <DateTime> (Ngày Giờ).

en: Sub-second Time (Original)
vi_VN: Thời gian dưới giây (gốc)

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeOriginal> tag.
vi_VN: Thẻ dùng để ghi lưu phần giây cho thẻ <DateTimeOriginal> (Ngày Giờ Gốc).

en: Sub-second Time (Digitized)
vi_VN: Thời gian dưới giây (đã số hóa)

en: A tag used to record fractions of seconds for the <DateTimeDigitized> tag.
vi_VN: Thẻ dùng để ghi lưu phần giây cho thẻ <DateTimeDigitized> (Ngày Giờ đã Số hóa).

en: XP Title
vi_VN: Tựa XP

en: A character string giving the title of the image, encoded in UTF-16LE.
vi_VN: Một chuỗi ký tự đưa ra tựa đề của ảnh, mã hóa theo UTF-16LE.

en: XP Comment
vi_VN: Ghi chú XP

en: A character string containing a comment about the image, encoded in UTF-16LE.
vi_VN: Một chuỗi ký tự chứa ghi chú về ảnh, mã hóa theo UTF-16LE.

en: XP Author
vi_VN: Tác giả XP

en: A character string containing the name of the image creator, encoded in UTF-16LE.
vi_VN: Một chuỗi ký tự chứa tên của người tạo ảnh, mã hóa theo UTF-16LE.

en: XP Keywords
vi_VN: Từ khóa XP

en: A character string containing key words describing the image, encoded in UTF-16LE.
vi_VN: Một chuỗi ký tự chứa từ khóa diễn tả ảnh, mã hóa theo UTF-16LE.

en: XP Subject
vi_VN: Chủ đề XP

en: A character string giving the image subject, encoded in UTF-16LE.
vi_VN: Một chuỗi ký tự đưa ra chủ đề của ảnh, mã hóa theo UTF-16LE.

en: The FlashPix format version supported by a FPXR file.
vi_VN: Phiên bản định dạng FlashPix được hỗ trợ bởi tập tin FPXR.

en: The color space information tag is always recorded as the color space specifier. Normally sRGB (=1) is used to define the color space based on the PC monitor conditions and environment. If a color space other than sRGB is used, Uncalibrated (=FFFF.H) is set. Image data recorded as Uncalibrated can be treated as sRGB when it is converted to FlashPix.
vi_VN: Thẻ thông tin miền màu luôn luôn được ghi lưu như là bộ ghi rõ miền màu. Bình thường, <sRGB (=1)> được dùng để xác định miền màu dựa vào điều kiện màn hình và môi trường máy tính. Dùng miền màu khác với sRGB thì Chưa định chuẩn (=FFFF.H) được đặt. Dữ liệu ảnh được ghi lưu dạng Chưa định chuẩn có thể được xử lý dạng sRGB khi được chuyển đổi sang FlashPix.

en: Pixel X Dimension
vi_VN: Điểm ảnh chiều X

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid width of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file.
vi_VN: Thông tin đặc trưng cho dữ liệu đã nén. Khi ghi lưu tập tin đã nén, độ rộng hợp lệ của ảnh có nghĩa phải được ghi lưu trong thẻ này, bất chấp có dữ liệu đệm hay dấu hiệu sở khởi lại. Không nên có thẻ này trong tập tin không đã nén.

en: Pixel Y Dimension
vi_VN: Điểm ảnh chiều Y

en: Information specific to compressed data. When a compressed file is recorded, the valid height of the meaningful image must be recorded in this tag, whether or not there is padding data or a restart marker. This tag should not exist in an uncompressed file. Since data padding is unnecessary in the vertical direction, the number of lines recorded in this valid image height tag will in fact be the same as that recorded in the SOF.
vi_VN: Thông tin đặc trưng cho dữ liệu đã nén. Khi ghi lưu tập tin đã nén, độ cao hợp lệ của ảnh có nghĩa phải được ghi lưu trong thẻ này, bất chấp có dữ liệu đệm hay dấu hiệu sở khởi lại. Không nên có thẻ này trong tập tin không nén. Vì không cần đệm dữ liệu về hướng dọc, số các dòng được ghi lưu trong thẻ độ cao ảnh hợp lệ này thực sự cùng một số với số được ghi lưu trong SOF.

en: Related Sound File
vi_VN: Tập tin âm thanh liên quan

en: This tag is used to record the name of an audio file related to the image data. The only relational information recorded here is the Exif audio file name and extension (an ASCII string consisting of 8 characters + '.' + 3 characters). The path is not recorded. Stipulations on audio and file naming conventions are defined in the specification. When using this tag, audio files must be recorded in conformance to the Exif audio format. Writers are also allowed to store the data such as Audio within APP2 as FlashPix extension stream data. The mapping of Exif image files and audio files is done in any of three ways, [1], [2] and [3]. If multiple files are mapped to one file as in [2] or [3], the above format is used to record just one audio file name. If there are multiple audio files, the first recorded file is given. In the case of [3], for example, for the Exif image file "DSC00001.JPG" only  "SND00001.WAV" is given as the related Exif audio file. When there are three Exif audio files "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" and "SND00003.WAV", the Exif image file name for each of them, "DSC00001.JPG", is indicated. By combining multiple relational information, a variety of playback possibilities can be supported. The method of using relational information is left to the implementation on the playback side. Since this information is an ASCII character string, it is terminated by NULL. When this tag is used to map audio files, the relation of the audio file to image data must also be indicated on the audio file end.
vi_VN: Thẻ này dùng để ghi lưu tên tập tin âm thanh tương ứng với dữ liệu ảnh. Thông tin tương ứng duy nhất được ghi lưu vào đây là tên và phần mở rộng của tập tin âm thanh Exif (một chuỗi ASCII gồm 8 ký tự cộng dấu chấm cộng 3 ký tự: "kkkkkkkk.kkk"). Với điều kiện là tên chuyển đổi âm thanh và tập tin phải được định nghĩa trong đặc tả kỹ thuật. Khi dùng thẻ này, tập tin âm thanh phải được thu với định dạng âm thanh Exif có thể hiểu được. Bộ ghi cũng được phép lưu dữ liệu như âm thanh ở trong APP2, dạng dữ liệu luồng phần mở rộng FlashPix. Việc ánh xạ tập tin kiểu ảnh và âm thanh Exif được thực hiện bằng một của ba cách, [1], [2] và [3]. Nếu nhiều tập tin được ánh xạ tới cùng một tập tin như trong [2] hay [3], định dạng trên được dùng để ghi lưu chỉ một tên tập tin âm thanh. Nếu nhiều tập tin âm thanh, tập tin ghi đầu tiên được sử dụng. Trong trường hợp [3], lấy thí dụ, đối với tập tin ảnh Exif "DSC00001.JPG", chỉ coi "SND00001.WAV" như là tập tin âm thanh Exif tương ứng. Khi có ba tập tin âm thanh Exif, "SND00001.WAV", "SND00002.WAV" và "SND00003.WAV", cho biết rằng tập tin ảnh Exif ("DSC00001.JPG") cho cả ba tập tin đó. Bằng cách hợp nhất nhiều thông tin tương ứng khác nhau, cũng có thể hỗ trợ nhiều khả năng phát lại khác nhau. Phương pháp sử dụng thông tin có quan hệ thì nhờ sự thực hiện bên chức năng phát lại. Vì thông tin này nằm trong một chuỗi ký tự ASCII, nó được NULL chấm dứt. Khi thẻ này được dùng để ánh xạ tập tin kiểu âm thanh, quan hệ giữa tập tin âm thanh và dữ liệu ảnh cũng phải được chỉ ra ở cuối tập tin âm thanh.

en: Interoperability IFD Pointer
vi_VN: Con trỏ IFD khả năng thao tác với nhau

en: Interoperability IFD is composed of tags which stores the information to ensure the Interoperability and pointed by the following tag located in Exif IFD. The Interoperability structure of Interoperability IFD is the same as TIFF defined IFD structure but does not contain the image data characteristically compared with normal TIFF IFD.
vi_VN: IFD khả năng thao tác với nhau được tạo từ nhiều thẻ lưu thông tin để bảo đảm khả năng thao tác với nhau, và được chỉ bởi thẻ đằng sau, trong IFD Exif. Cấu trúc thao tác với nhau của IFD thao tác với nhau là cùng một cấu trúc với IFD đã định nghĩa TIFF, nhưng không chứa dữ liệu ảnh thường được so sánh với IFD TIFF chuẩn.

en: Flash Energy
vi_VN: Năng lượng đèn nháy

en: Indicates the strobe energy at the time the image is captured, as measured in Beam Candle Power Seconds (BCPS).
vi_VN: Cho biết năng lượng của đèn nháy vào lúc chụp ảnh, theo BCPS (giây năng lượng cây nến tia)

en: Spatial Frequency Response
vi_VN: Đáp ứng tần số không gian

en: This tag records the camera or input device spatial frequency table and SFR values in the direction of image width, image height, and diagonal direction, as specified in ISO 12233.
vi_VN: Thẻ này ghi lưu bảng tần số không gian và các giá trị SFR của máy ảnh hay thiết bị nhập, về hướng độ rộng ảnh, độ cao ảnh và hướng chéo, như được ghi rõ trong ISO 12233.

en: Focal Plane X-Resolution
vi_VN: Phân giải X phẳng tiêu

en: Indicates the number of pixels in the image width (X) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
vi_VN: Cho biết số điểm ảnh về hướng độ rộng ảnh (X) trên mỗi <đơn vị độ phân giải phằng tiêu> trên phẳng tiêu của máy ảnh.

en: Focal Plane Y-Resolution
vi_VN: Phân giải Y phẳng tiêu

en: Indicates the number of pixels in the image height (V) direction per <FocalPlaneResolutionUnit> on the camera focal plane.
vi_VN: Cho biết số điểm ảnh về hướng độ cao ảnh (Y) trên mỗi <đơn vị độ phân giải phằng tiêu> trên phẳng tiêu của máy ảnh.

en: Focal Plane Resolution Unit
vi_VN: Đơn vị độ phân giải phẳng tiêu

en: Indicates the unit for measuring <FocalPlaneXResolution> and <FocalPlaneYResolution>. This value is the same as the <ResolutionUnit>.
vi_VN: Cho biết đơn vị để đo <độ phân giải X phẳng tiêu> và <độ phân giải Y phẳng tiêu>. Giá trị này bằng <đơn vị độ phân giải>.

en: Subject Location
vi_VN: Vị trí chủ thể

en: Indicates the location of the main subject in the scene. The value of this tag represents the pixel at the center of the main subject relative to the left edge, prior to rotation processing as per the <Rotation> tag. The first value indicates the X column number and the second indicates the Y row number.
vi_VN: Cho biết vị trí của chủ thể chính trong cảnh. Giá trị của thẻ này thể hiện điểm tại tâm của chủ thể chính, tương ứng với cạnh bên trái, trước khi xử lý độ xoay tùy theo thẻ <độ xoay>. Giá trị thứ nhất cho biết số hiệu cột X, còn giá trị thứ hai cho biết số hiệu hàng Y.

en: Exposure Index
vi_VN: Chỉ số phơi sáng

en: Indicates the exposure index selected on the camera or input device at the time the image is captured.
vi_VN: Cho biết chỉ số phơi sáng đã chọn trên máy ảnh hay thiết bị nhập vào lúc chụp ảnh.

en: Sensing Method
vi_VN: Phương thức cảm biến

en: Indicates the image sensor type on the camera or input device.
vi_VN: Chỉ ra kiểu cảm biến ảnh trên máy ảnh hay thiết bị nhập.

en: File Source
vi_VN: Nguồn tập tin

en: Indicates the image source. If a DSC recorded the image, the tag value of this tag always be set to 3, indicating that the image was recorded on a DSC.
vi_VN: Cho biết nguồn ảnh. Nếu DSC đã ghi lưu ảnh đó, giá trị thẻ của thẻ này phải luôn được đặt thành 3, cho biết là ảnh được ghi lưu trên DSC.

en: Scene Type
vi_VN: Kiểu cảnh

en: Indicates the type of scene. If a DSC recorded the image, this tag value must always be set to 1, indicating that the image was directly photographed.
vi_VN: Cho biết kiểu cảnh. Nếu DSC đã ghi lưu ảnh đó, giá trị thẻ của thẻ này phải luôn được đặt là 1, cho biết là ảnh đã được chụp ảnh một cách trực tiếp.

en: Custom Rendered
vi_VN: Đã vẽ tự chọn

en: This tag indicates the use of special processing on image data, such as rendering geared to output. When special processing is performed, the reader is expected to disable or minimize any further processing.
vi_VN: Thẻ này cho biết dữ liệu ảnh đã được xử lý một cách đặc biệt, v.d. được vẽ thích hợp với kết xuất. Khi việc xử lý đặc biệt đã được thực hiện, ngờ bộ đọc tắt hoặc tối thiểu hóa việc xử lý thêm nào.

en: This tag indicates the exposure mode set when the image was shot. In auto-bracketing mode, the camera shoots a series of frames of the same scene at different exposure settings.
vi_VN: Thẻ này cho biết chế độ phơi sáng được đắt vào lúc chụp ảnh. Trong chế độ tự động định vị ảnh giữa ngoặc, máy ảnh chụp một dãy khung của cùng một cảnh tại một số cấp phơi sáng khác nhau.

en: This tag indicates the white balance mode set when the image was shot.
vi_VN: Thẻ này cho biết chế độ cân bằng trắng được đặt vào lúc chụp ảnh.

en: Digital Zoom Ratio
vi_VN: Tỷ lệ phóng to số

en: This tag indicates the digital zoom ratio when the image was shot. If the numerator of the recorded value is 0, this indicates that digital zoom was not used.
vi_VN: Thẻ này cho biết tỷ lệ phóng to số vào lúc chụp ảnh. Nếu tử số của giá trị đã ghi lưu là 0, khả năng phóng to số đã không dùng.

en: Focal Length in 35mm Film
vi_VN: Tiêu cự trên phim 35mm

en: This tag indicates the equivalent focal length assuming a 35mm film camera, in mm. A value of 0 means the focal length is unknown. Note that this tag differs from the FocalLength tag.
vi_VN: Thẻ này cho biết tiêu cự tương đương với máy ảnh phim 35 mm, tính theo milimét. Giá trị 0 có nghĩa là không biết tiêu cự. Ghi chú rằng thẻ này khác với thẻ FocalLength (Chiều dài lấy nét).

en: Scene Capture Type
vi_VN: Kiểu chụp quang cảnh

en: This tag indicates the type of scene that was shot. It can also be used to record the mode in which the image was shot. Note that this differs from the scene type <SceneType> tag.
vi_VN: Thẻ này cho biết kiểu cảnh đã chụp. Cũng có thể sử dụng nó để ghi lưu chế độ chụp ảnh. Ghi chú rằng nó khác với thẻ <SceneType> (kiểu cảnh).

en: Gain Control
vi_VN: Điều khiển khuếch đại

en: This tag indicates the degree of overall image gain adjustment.
vi_VN: Thẻ này cho biết độ điều chỉnh khuếch đại ảnh toàn bộ.

en: This tag indicates the direction of contrast processing applied by the camera when the image was shot.
vi_VN: Thẻ này cho biết hướng xử lý độ tương phản được áp dụng bởi máy ảnh vào lúc chụp ảnh.

en: This tag indicates the direction of saturation processing applied by the camera when the image was shot.
vi_VN: Thẻ này cho biết hướng xử lý độ bão hòa được áp dụng bởi máy ảnh vào lúc chụp ảnh.

en: This tag indicates the direction of sharpness processing applied by the camera when the image was shot.
vi_VN: Thẻ này cho biết hướng xử lý độ sắc được áp dụng bởi máy ảnh vào lúc chụp ảnh.

en: Device Setting Description
vi_VN: Mô tả cài đặt thiết bị

en: This tag indicates information on the picture-taking conditions of a particular camera model. The tag is used only to indicate the picture-taking conditions in the reader.
vi_VN: Thẻ này cho biết thông tin về những điều kiện chụp ảnh của một mô hình máy ảnh nào đó. Thẻ này dùng chỉ để cho biết những điều kiện chụp ảnh trong bộ đọc.

en: Subject Distance Range
vi_VN: Vùng khoảng cách chủ thể

en: This tag indicates the distance to the subject.
vi_VN: Thẻ này cho biết khoảng cách tới chủ thể.

en: This tag indicates an identifier assigned uniquely to each image. It is recorded as an ASCII string equivalent to hexadecimal notation and 128-bit fixed length.
vi_VN: Thẻ này cho biết dấu nhận diện được gán một cách duy nhất cho mỗi ảnh. Nó được ghi lưu dạng chuỗi  ASCII tương tương với cách ghi hệ thập lục phân và độ dài cố định 12-bit.

en: Camera Owner Name
vi_VN: Tên chủ sở hữu máy ảnh

en: This tag indicates the name of the camera owner, photographer or image creator.
vi_VN: Thẻ này cho biết tên của chủ sở hữu máy ảnh, nhiếp ảnh gia hoặc bộ tạo hình ảnh.

en: Body Serial Number
vi_VN: Số sê ri thân máy

en: This tag indicates the serial number of the body of the camera
vi_VN: Thẻ này cho biết số sê-ri của phần thân máy ảnh

en: Lens Specification
vi_VN: Theo đặc tả ống kính

en: This tag indicates minimum focal length, maximum focal length, minimum F number in the minimum focal length, and minimum F number in the maximum focal length.
vi_VN: Thẻ này cho biết độ dài tiêu cự tối thiểu, độ dài tiêu cự tối đa, số F tối thiểu ở độ dài tiêu cự tối thiểu và số F tối thiểu ở độ dài tiêu cự tối đa.

en: Lens Make
vi_VN: Nhà sản xuất ống kính

en: This tag indicates the lens manufacturer.
vi_VN: Thẻ này cho biết nhà sản xuất ống kính.

en: This tag indicates the lens' model name and model number.
vi_VN: Thẻ này cho biết tên và số của mô hình của ống kính.

en: Lens Serial Number
vi_VN: Số sê-ri ống kính

en: This tag indicates the serial number of the interchangeable lens.
vi_VN: Thẻ này cho biết số sê-ri của ống kính hoán đổi.

en: Composite Image
vi_VN: Ảnh ghép

en: This tag indicates whether this image was composed from multiple images
vi_VN: Thẻ này cho biết liệu hình ảnh này có được sáng tác từ nhiều hình ảnh hay không

en: Source Image Number Of Composite Image
vi_VN: Số hình ảnh nguồn của ảnh ghép

en: This tag indicates how many images are included and used in the composition of this image
vi_VN: Thẻ này cho biết số lượng hình ảnh được bao gồm và được sử dụng trong thành phần của hình ảnh này

en: Source Exposure Times of Composite Image
vi_VN: Thời gian phơi sáng nguồn của ảnh ghép

en: This tag indicates the exposure times of the source images of this image
vi_VN: Thẻ này cho biết thời gian phơi sáng của hình ảnh nguồn của hình ảnh này

en: Indicates the value of coefficient gamma.
vi_VN: Cho biết giá trị của gamma hệ số.

en: PRINT Image Matching
vi_VN: Khớp ảnh PRINT

en: Related to Epson's PRINT Image Matching technology
vi_VN: Liên quan đến kỹ thuật khớp ảnh PRINT của công ty Epson

en: Padding
vi_VN: Đệm

en: This tag reserves space that can be reclaimed later when additional metadata are added. New metadata can be written in place by replacing this tag with a smaller data element and using the reclaimed space to store the new or expanded metadata tags.
vi_VN: Thẻ này dành riêng sức chứa có thể gán lại về sau khi thêm siêu dữ liệu. Siêu dữ liệu mới có thể được ghi lại tại chỗ bằng cách thay thế thẻ này bằng một phần tử dữ liệu nhỏ hơn và sử dụng sức chứa gán lại để giữ các thẻ siêu dữ liệu mới hay mở rộng.

en: Softest
vi_VN: Mềm nhất

en: Hardest
vi_VN: Cứng nhất

en: Medium soft
vi_VN: Mềm vừa

en: Medium hard
vi_VN: Cứng vừa

en: Film simulation mode
vi_VN: Chế độ mô phỏng phim

en: Incandescent
vi_VN: Nóng sáng

en: Medium high
vi_VN: Cao vừa

en: Medium low
vi_VN: Thấp vừa

en: Original
vi_VN: Gốc

en: Program AE
vi_VN: AE chương trình

en: Natural photo
vi_VN: Ảnh chụp tự nhiên

en: Vibration reduction
vi_VN: Giảm rung

en: Sunset
vi_VN: Hoàng hôn

en: Museum
vi_VN: Bảo tàng

en: Party
vi_VN: Tiệc

en: Flower
vi_VN: Hoa

en: Text
vi_VN: Văn bản

en: NP & flash
vi_VN: NP và đèn nháy

en: Aperture priority AE
vi_VN: Ưu tiên khẩu độ AE

en: Shutter priority AE
vi_VN: Ưu tiên chập AE

en: F-Standard
vi_VN: F-Chuẩn

en: F-Chrome
vi_VN: F-Crom

en: F-B&W
vi_VN: F-Đen trắng

en: No blur
vi_VN: Không mờ

en: Blur warning
vi_VN: Cành báo mờ

en: Focus good
vi_VN: Lấy nét rõ

en: Out of focus
vi_VN: Không rõ

en: AE good
vi_VN: AE tốt

en: Over exposed
vi_VN: Phơi quá lâu

en: Wide
vi_VN: Rộng

en: F0/Standard
vi_VN: F0/Chuẩn

en: F1/Studio portrait
vi_VN: F1/Chân dung trong xưởng phim

en: F1a/Professional portrait
vi_VN: F1a/Chân dung chuyên nhiệp

en: F1b/Professional portrait
vi_VN: F1b/Chân dung chuyên nhiệp

en: F1c/Professional portrait
vi_VN: F1c/Chân dung chuyên nhiệp

en: F3/Studio portrait Ex
vi_VN: F3/Chân dung xưởng phim Ex

en: Auto (100-400%)
vi_VN: Tự động (100-400%)

en: Standard (100%)
vi_VN: Chuẩn (100%)

en: Wide1 (230%)
vi_VN: Rộng 1 (230%)

en: Wide2 (400%)
vi_VN: Rộng 2 (400%)

en: Maker Note Version
vi_VN: Phiên bản ghi chú hãng chế tạo

en: This number is unique and based on the date of manufacture.
vi_VN: Con số này vẫn duy nhất, dựa vào ngày tháng chế tạo.

en: Chromaticity Saturation
vi_VN: Độ bão hòa sắc độ

en: Flash Firing Strength Compensation
vi_VN: Sự bù độ mạnh mở đèn nháy

en: Focusing Mode
vi_VN: Chế độ lấy nét

en: Focus Point
vi_VN: Điểm lấy nét

en: Slow Synchro Mode
vi_VN: Chế độ đồng bộ chậm

en: Picture Mode
vi_VN: Chế độ ảnh

en: Continuous Taking
vi_VN: Chụp liên tục

en: Continuous Sequence Number
vi_VN: Số thứ tự dãy liên tục

en: FinePix Color
vi_VN: Màu FinePix

en: Blur Check
vi_VN: Kiểm tra mờ

en: Auto Focus Check
vi_VN: Kiểm tra tự động lấy nét

en: Auto Exposure Check
vi_VN: Kiểm tra tự động phơi sáng

en: Dynamic Range
vi_VN: Phạm vi động

en: Film Simulation Mode
vi_VN: Chế độ Mô phỏng Phim

en: Dynamic Range Wide Mode
vi_VN: Chế độ rộng phạm vi động

en: Development Dynamic Range Wide Mode
vi_VN: Chế độ rộng phạm vi động phát triển

en: Minimum Focal Length
vi_VN: Tiêu cự tối thiểu

en: Maximum Focal Length
vi_VN: Tiêu cự tối đa

en: Maximum Aperture at Minimum Focal
vi_VN: Khẩu độ tối đa ở tiêu cự tối thiểu

en: Maximum Aperture at Maximum Focal
vi_VN: Khẩu độ tối đa ở tiêu cự tối đa

en: Order Number
vi_VN: Số hiệu đơn đặt hàng

en: Frame Number
vi_VN: Số thứ tự khung

en: Invalid format '%s', expected '%s' or '%s'.
vi_VN: Định dạng không hợp lệ "%s", còn đợi "%s" hay "%s".

en: AF non D lens
vi_VN: Ống kính AF khác D

en: AF-D or AF-S lens
vi_VN: Ống kính AF-D hay AF-S

en: AF-D G lens
vi_VN: Ống kính AF-D G

en: AF-D VR lens
vi_VN: Ống kính VR AF-D

en: AF-D G VR lens
vi_VN: Ống kính VR AF-D G

en: Flash unit unknown
vi_VN: Không biết đơn vị đèn nháy

en: Flash is external
vi_VN: Đèn nháy bên ngoài

en: Flash is on camera
vi_VN: Đèn nháy trên máy ảnh

en: VGA basic
vi_VN: VGA cơ bản

en: VGA normal
vi_VN: VGA chuẩn

en: VGA fine
vi_VN: VGA đẹp

en: SXGA basic
vi_VN: SXGA cơ bản

en: SXGA normal
vi_VN: SXGA chuẩn

en: SXGA fine
vi_VN: SXGA đẹp

en: 2 Mpixel basic
vi_VN: 2 MP cơ bản

en: 2 Mpixel normal
vi_VN: 2 MP chuẩn

en: 2 Mpixel fine
vi_VN: 2 MP đẹp

en: Color
vi_VN: Màu

en: Bright+
vi_VN: Sáng+

en: Bright-
vi_VN: Sáng-

en: Contrast+
vi_VN: Tương phản+

en: Contrast-
vi_VN: Tương phản-

en: Preset
vi_VN: Định sẵn

en: Incandescence
vi_VN: Đèn dây tóc

en: Fluorescence
vi_VN: Huỳnh quang

en: SpeedLight
vi_VN: Đèn tốc độ

en: No fisheye
vi_VN: Không mắt cá

en: Fisheye on
vi_VN: Mắt cá

en: Normal, SQ
vi_VN: Chuẩn, SQ

en: Normal, HQ
vi_VN: Chuẩn, HQ

en: Normal, SHQ
vi_VN: Chuẩn, SHQ

en: Normal, RAW
vi_VN: Chuẩn, RAW

en: Normal, SQ1
vi_VN: Chuẩn, SQ1

en: Normal, SQ2
vi_VN: Chuẩn, SQ2

en: Normal, super high
vi_VN: Chuẩn, cực cao

en: Normal, standard
vi_VN: Chuẩn, tiêu chuẩn

en: Fine, SQ
vi_VN: Đẹp, SQ

en: Fine, HQ
vi_VN: Đẹp, HQ

en: Fine, SHQ
vi_VN: Đẹp, SHQ

en: Fine, RAW
vi_VN: Đẹp, RAW

en: Fine, SQ1
vi_VN: Đẹp, SQ1

en: Fine, SQ2
vi_VN: Đẹp, SQ2

en: Fine, super high
vi_VN: Đẹp, cực cao

en: Super fine, SQ
vi_VN: Cực đẹp, SQ

en: Super fine, HQ
vi_VN: Cực đẹp, HQ

en: Super fine, SHQ
vi_VN: Cực đẹp, SHQ

en: Super fine, RAW
vi_VN: Cực đẹp, RAW

en: Super fine, SQ1
vi_VN: Cực đẹp, SQ1

en: Super fine, SQ2
vi_VN: Cực đẹp, SQ2

en: Super fine, super high
vi_VN: Cực đẹp, cực cao

en: Super fine, high
vi_VN: Cực đẹp, cao

en: No
vi_VN: Không

en: On (Preset)
vi_VN: Bật (Định sẵn)

en: Fill
vi_VN: Điền đầy

en: Internal + external
vi_VN: Nội bộ + Bên ngoài

en: Interlaced
vi_VN: Đan nhau

en: Progressive
vi_VN: Diễn tiến

en: Best
vi_VN: Tốt nhất

en: Adjust exposure
vi_VN: Chỉnh phơi sáng

en: Spot focus
vi_VN: Điểm lấy nét

en: Normal focus
vi_VN: Tiêu Chuẩn

en: Record while down
vi_VN: Thu khi bấm

en: Press start, press stop
vi_VN: Bấm đi, bấm dừng

en: Sport
vi_VN: Thể thao

en: User 1
vi_VN: Người dùng 1

en: User 2
vi_VN: Người dùng 2

en: Lamp
vi_VN: Đèn

en: 5 frames/sec
vi_VN: 5 khung/giây

en: 10 frames/sec
vi_VN: 10 khung/giây

en: 15 frames/sec
vi_VN: 15 khung/giây

en: 20 frames/sec
vi_VN: 20 khung/giây

en: Red Correction %f, blue Correction %f
vi_VN: Sửa đỏ %f, Sửa xanh %f

en: No manual focus selection
vi_VN: Chưa tự chọn lấy nét

en: %2.2f meters
vi_VN: %2.2f mét

en: AF position: center
vi_VN: Vị trí AF: giữa

en: AF position: top
vi_VN: Vị trí AF: trên

en: AF position: bottom
vi_VN: Vị trí AF: dưới

en: AF position: left
vi_VN: Vị trí AF: trái

en: AF position: right
vi_VN: Vị trí AF: phải

en: AF position: upper-left
vi_VN: Vị trí AF: trái-trên

en: AF position: upper-right
vi_VN: Vị trí AF: phải-trên

en: AF position: lower-left
vi_VN: Vị trí AF: trái-dưới

en: AF position: lower-right
vi_VN: Vị trí AF: phải-dưới

en: AF position: far left
vi_VN: Vị trí AF: trái-xa

en: AF position: far right
vi_VN: Vị trí AF: phải-xa

en: Unknown AF position
vi_VN: Vị trí AF không rõ

en: Internal error (unknown value %hi)
vi_VN: Lỗi nội bộ (giá trị không rõ %hi)

en: Unknown value %hi
vi_VN: Giá trị chưa biết %hi

en: Unknown %hu
vi_VN: Chưa biết %hu

en: 2 sec.
vi_VN: 2 giây

en: Fast
vi_VN: Nhanh

en: Automatic
vi_VN: Tự động

en: Manual: %liK
vi_VN: Bằng tay: %liK

en: Manual: unknown
vi_VN: Bằng tay: không rõ

en: One-touch
vi_VN: Bấm đơn

en: Infinite
vi_VN: Vô cực

en: %i bytes unknown data:
vi_VN: %i byte dữ liệu không rõ:

en: ISO Setting
vi_VN: Cài đặt ISO

en: Color Mode (?)
vi_VN: Chế độ Màu (?)

en: Image Sharpening
vi_VN: Làm Sắc Ảnh

en: Flash Setting
vi_VN: Cài đặt Đèn nháy

en: White Balance Fine Adjustment
vi_VN: Chỉnh cân bằng trắng

en: White Balance RB
vi_VN: RB cân bằng trắng

en: Program Shift
vi_VN: Dịch chương trình

en: ISO Selection
vi_VN: Chọn ISO

en: Preview Image IFD
vi_VN: Xem thử ảnh IFD

en: Offset of the preview image directory (IFD) inside the file.
vi_VN: Vị trí tương đối của thư mục xem trước ảnh (IFD) trong tập tin.

en: Exposurediff ?
vi_VN: Khác biệt phơi sáng?

en: Image Boundary
vi_VN: Đường biên Ảnh

en: External Flash Exposure Compensation
vi_VN: Sự bù phơi sáng Đèn nháy bên ngoài

en: Flash Exposure Bracket Value
vi_VN: Giá trị Đèn nháy chụp bủa vây

en: Exposure Bracket Value
vi_VN: Giá trị phơi sáng chụp bủa vây

en: Image Adjustment
vi_VN: Chỉnh Ảnh

en: Tone Compensation
vi_VN: Sự bù tông màu

en: Adapter
vi_VN: Bộ nguồn AC

en: Lens
vi_VN: Ống kính

en: Manual Focus Distance
vi_VN: Tiêu cự bằng Tay

en: Flash Used
vi_VN: Dùng đèn nháy

en: AF Focus Position
vi_VN: Vị trí lấy nét AF

en: Bracketing
vi_VN: Bủa vây

en: Lens F Stops
vi_VN: Các độ mở Ống kính

en: Contrast Curve
vi_VN: Đường cong tương phản

en: Color Mode
vi_VN: Chế độ Màu

en: Light Type
vi_VN: Kiểu ánh sáng

en: Shot Info
vi_VN: Thông tin chụp

en: Hue Adjustment
vi_VN: Chỉnh Sắc độ

en: Noise Reduction
vi_VN: Giảm nhiễu

en: Lens Data
vi_VN: Dữ liệu ống kính

en: Sensor Pixel Size
vi_VN: Cỡ điểm ảnh cảm biến

en: Retouch History
vi_VN: Lược sử sửa chữa

en: Image Data Size
vi_VN: Cỡ dữ liệu ảnh

en: Size of compressed image data in bytes.
vi_VN: Kích cỡ của ảnh đã nén, theo byte.

en: Total Number of Pictures Taken
vi_VN: Tổng số ảnh đã chụp

en: Flash Info
vi_VN: Thông tin đèn nháy

en: Optimize Image
vi_VN: Tối đa hóa ảnh

en: Vari Program
vi_VN: Chương trình Vari

en: Capture Editor Data
vi_VN: Dữ liệu Trình Sửa Ảnh Chụp

en: Capture Editor Version
vi_VN: Phiên bản Trình Sửa Ảnh Chụp

en: Crop HiSpeed
vi_VN: Cắt HiSpeed

en: Exposure Tuning
vi_VN: Chỉnh phơi sáng

en: VR Info
vi_VN: Thông tin VR

en: Image Authentication
vi_VN: Thẩm quyền ảnh

en: Face Detect
vi_VN: Phát hiện khuôn mặt

en: Active DLighting
vi_VN: Kích hoạt DLighting

en: Picture Control Data
vi_VN: Dữ liệu điều khiển ảnh

en: World Time
vi_VN: Thời gian Thế giới

en: ISO Info
vi_VN: Thông tin ISO

en: Vignette Control
vi_VN: Điều khiển tối góc

en: Distort Info
vi_VN: Thông tin méo

en: Shutter Mode
vi_VN: Chế độ màn chập

en: Mechanical Shutter Count
vi_VN: Số lần đóng màn chập cơ khí

en: Black Level
vi_VN: Mức Đen

en: Image Size Raw
vi_VN: Cỡ ảnh thô

en: Crop Area
vi_VN: Khu vực crop

en: Nikon Settings
vi_VN: Các cài đặt Nikon

en: Color Temperature Auto
vi_VN: Tự động nhiệt độ màu

en: Serial Number 2
vi_VN: Số sê-ri 2

en: Saturation 2
vi_VN: Bão hòa 2

en: High ISO Noise Reduction
vi_VN: Giảm nhiễu ISO cao

en: Toning Effect
vi_VN: Hiệu ứng tông màu

en: Powerup Time
vi_VN: Thời gian mở máy

en: Retouch Info
vi_VN: Thông tin sửa chữa

en: Preview Image
vi_VN: Ảnh xem thử

en: CCD Sensitivity
vi_VN: Độ nhạy CCD

en: Focus
vi_VN: Lấy nét

en: Converter
vi_VN: Bộ chuyển đổi

en: Thumbnail Image
vi_VN: Ảnh thu nhỏ

en: Speed/Sequence/Panorama Direction
vi_VN: Hướng Tốc độ/Dãy/Cảnh quay lia

en: Black & White Mode
vi_VN: Chế độ Đen Trắng

en: Focal Plane Diagonal
vi_VN: Chéo Phẳng Tiêu

en: Lens Distortion Parameters
vi_VN: Tham số Méo mó Ống kính

en: Info
vi_VN: Thông tin

en: Camera ID
vi_VN: Mã số Máy ảnh

en: Precapture Frames
vi_VN: Khung chụp Sẵn

en: White Board
vi_VN: Bảng Trắng

en: One Touch White Balance
vi_VN: Cân bằng trắng một lần

en: White Balance Bracket
vi_VN: Cân bằng trắng hàng loạt

en: White Balance Bias
vi_VN: Độ lệnh cân bằng trắng

en: Data Dump
vi_VN: Đổ dữ liệu

en: ISO Value
vi_VN: Giá trị ISO

en: Aperture Value
vi_VN: Giá trị khẩu độ

en: Brightness Value
vi_VN: Giá trị độ sáng

en: Flash Device
vi_VN: Thiết bị đèn nháy

en: Sensor Temperature
vi_VN: Nhiệt độ cảm biến

en: Lens Temperature
vi_VN: Nhiệt độ ống kính

en: Light Condition
vi_VN: Điều kiện ánh sáng

en: Zoom Step Count
vi_VN: Đếm bước phóng to

en: Focus Step Count
vi_VN: Đếm bước tiêu cự

en: Sharpness Setting
vi_VN: Cài đặt độ Sắc

en: Flash Charge Level
vi_VN: Mức độ nạp điện đèn nháy

en: Color Matrix
vi_VN: Ma trận Màu

en: White Balance Setting
vi_VN: Cài đặt cân bằng trắng

en: Red Balance
vi_VN: Cân bằng Đỏ

en: Blue Balance
vi_VN: Cân bằng Xanh lơ

en: Color Matrix Number
vi_VN: Số Ma trận Màu

en: Flash Exposure Comp
vi_VN: Bù phơi sáng Đèn nháy

en: Internal Flash Table
vi_VN: Bảng Đèn nháy Nội bộ

en: External Flash G Value
vi_VN: Giá trị G Đèn nháy bên Ngoài

en: External Flash Bounce
vi_VN: Nảy Đèn nháy bên Ngoài

en: External Flash Zoom
vi_VN: Phóng to Đèn nháy bên Ngoài

en: External Flash Mode
vi_VN: Chế độ Đèn nháy bên Ngoài

en: Contrast Setting
vi_VN: Cài đặt độ Tương phản

en: Sharpness Factor
vi_VN: Hệ số Sắc

en: Color Control
vi_VN: Điều khiển Màu

en: Olympus Image Width
vi_VN: Bề rộng ảnh Oympus

en: Olympus Image Height
vi_VN: Bề cao ảnh Olympus

en: Scene Detect
vi_VN: Phát hiện cảnh nền

en: Compression Ratio
vi_VN: Tỷ lệ nén

en: Preview Image Valid
vi_VN: Xem thử ảnh hợp lệ

en: AF Result
vi_VN: Kết quả AF

en: CCD Scan Mode
vi_VN: Chế độ quét CCD

en: Infinity Lens Step
vi_VN: Bước ống kính vô hạn

en: Near Lens Step
vi_VN: Bước ống kính ở gần

en: Light Value Center
vi_VN: Tâm giá trị ánh sáng

en: Light Value Periphery
vi_VN: Ngoại vi giá trị ánh sáng

en: Sequential Shot
vi_VN: Chụp liên tiếp

en: Wide Range
vi_VN: Phạm vi rộng

en: Color Adjustment Mode
vi_VN: Chế độ chỉnh màu

en: Quick Shot
vi_VN: Chụp nhanh

en: Voice Memo
vi_VN: Ghi nhớ thoại

en: Record Shutter Release
vi_VN: Thu nhả chập

en: Flicker Reduce
vi_VN: Giảm rung rinh

en: Optical Zoom
vi_VN: Thu/phóng quang học

en: Light Source Special
vi_VN: Nguồn ánh sáng đặc biệt

en: Resaved
vi_VN: Lưu lại

en: Scene Select
vi_VN: Chọn cảnh

en: Sequence Shot Interval
vi_VN: Khoảng chụp liên tục

en: Epson Image Width
vi_VN: Bề rộng ảnh Epson

en: Epson Image Height
vi_VN: Bề cao ảnh Epson

en: Epson Software Version
vi_VN: Phiên bản phần mềm Epson

en: Multi-exposure
vi_VN: Đa phơi sáng

en: Good
vi_VN: Tốt

en: Better
vi_VN: Tốt hơn

en: Flash on
vi_VN: Mở đèn nháy

en: 2560x1920 or 2304x1728
vi_VN: 2560×1920 hay 2304×1728

en: 2304x1728 or 2592x1944
vi_VN: 2304×1728 hay 2592×1944

en: 2816x2212 or 2816x2112
vi_VN: 2816×2212 hay 2816×2112

en: Surf & snow
vi_VN: Sóng bạc đầu & tuyết

en: Sunset or candlelight
vi_VN: Hoàng hôn hay ánh sáng nến

en: Autumn
vi_VN: Mùa thu

en: Self portrait
vi_VN: Chân dung tự chụp

en: Illustrations
vi_VN: Ảnh minh họa

en: Digital filter
vi_VN: Lọc số

en: Food
vi_VN: Đồ ăn

en: Green mode
vi_VN: Chế độ Lục

en: Light pet
vi_VN: Thú cưng sáng

en: Dark pet
vi_VN: Thú cưng tối

en: Medium pet
vi_VN: Thú cưng vừa

en: Candlelight
vi_VN: Ánh sáng nến

en: Natural skin tone
vi_VN: Sắc màu da thật

en: Synchro sound record
vi_VN: Thu âm đồng bộ

en: Frame composite
vi_VN: Khung ghép

en: Auto, did not fire
vi_VN: Tự động, chưa hoạt động

en: Auto, did not fire, red-eye reduction
vi_VN: Tự động, chưa hoạt động, giảm mắt đỏ

en: Auto, fired
vi_VN: Tự động, hoạt động

en: Auto, fired, red-eye reduction
vi_VN: Tự động, hoạt động, giảm mắt đỏ

en: On, wireless
vi_VN: Bật, không dây (wireless)

en: On, soft
vi_VN: Bật, mềm

en: On, slow-sync
vi_VN: Bật, đồng bộ chậm

en: On, slow-sync, red-eye reduction
vi_VN: Bật, đồng bộ chậm, giảm mắt đỏ

en: On, trailing-curtain sync
vi_VN: Bật, đồng bộ mành đi theo

en: Upper-left
vi_VN: Trái-trên

en: Top
vi_VN: Trên

en: Upper-right
vi_VN: Phải-trên

en: Mid-left
vi_VN: Trái-giữa

en: Mid-right
vi_VN: Phải-giữa

en: Lower-left
vi_VN: Trái-dưới

en: Bottom
vi_VN: Dưới

en: Lower-right
vi_VN: Phải-dưới

en: Fixed center
vi_VN: Giữa cố định

en: Multiple
vi_VN: Đa

en: Top-center
vi_VN: Trên-giữa

en: Bottom-center
vi_VN: Dưới-giữa

en: User selected
vi_VN: Tự chọn

en: 3008x2008 or 3040x2024
vi_VN: 3008×2008 hay 3040×2024

en: Digital filter?
vi_VN: Lọc số?

en: Internal error (unknown value %hu)
vi_VN: Lỗi nội bộ (giá trị không rõ %hu)

en: Internal error (unknown value %hu %hu)
vi_VN: Lỗi nội bộ (giá trị không rõ %hu %hu)

en: Internal error (unknown value %hi %hi)
vi_VN: Lỗi nội bộ (giá trị không rõ %hi %hi)

en: Capture Mode
vi_VN: Chế độ bắt

en: Quality Level
vi_VN: Cấp chất lượng

en: Colors
vi_VN: Màu sắc

en: PrintIM Settings
vi_VN: Cài đặt PrintIM

en: Time Zone
vi_VN: Múi giờ

en: Daylight Savings
vi_VN: Giờ giữ ban ngày

en: Preview Size
vi_VN: Cỡ bản xem thử

en: Preview Length
vi_VN: Dài bản xem thử

en: Preview Start
vi_VN: Đầu bản xem thử

en: Model Identification
vi_VN: Nhận diện mô hình

en: Date
vi_VN: Ngày

en: Time
vi_VN: Giờ

en: AF Point Selected
vi_VN: Điểm AF đã chọn

en: Auto AF Point
vi_VN: Tự động điểm AF

en: Focus Position
vi_VN: Vị trí lấy nét

en: ISO Number
vi_VN: Số ISO

en: Auto Bracketing
vi_VN: Tự động đặt giữa ngoặc

en: White Balance Mode
vi_VN: Chế độ cân bằng trắng

en: World Time Location
vi_VN: Vị trí Thời gian Thế giới

en: Hometown City
vi_VN: Thành phố này

en: Destination City
vi_VN: Thành phố đích

en: Hometown DST
vi_VN: Giờ mùa hè ở đây

en: Home Daylight Savings Time
vi_VN: Giờ mùa hè ở đây

en: Destination DST
vi_VN: Giờ mùa hè ở đích

en: Destination Daylight Savings Time
vi_VN: Giờ mùa hè ở đích

en: Image Processing
vi_VN: Xử lý ảnh

en: Picture Mode (2)
vi_VN: Chế độ ảnh (2)

en: Image Area Offset
vi_VN: Vị trí tương đối vùng ảnh

en: Raw Image Size
vi_VN: Cỡ ảnh thô

en: Autofocus Points Used
vi_VN: Lấy nén các điểm được dùng

en: Image Tone
vi_VN: Sắc màu ảnh

en: Shake Reduction Info
vi_VN: Thông tin giảm rung

en: Black Point
vi_VN: Điểm đen

en: AE Info
vi_VN: Thông tin AE

en: Battery Info
vi_VN: Thông tin pin

en: Hometown City Code
vi_VN: Mã thành phố sinh sống

en: Destination City Code
vi_VN: Mã thành phố đích

en: Object Distance
vi_VN: Tầm đối tượng

en: Distance of photographed object in millimeters.
vi_VN: Khoảng cách tới đối tượng đã chụp, theo milimét.

en: Flash Distance
vi_VN: Tầm đèn nháy

en: Bestshot Mode
vi_VN: Chế độ Chụp Tốt nhất

en: CCS ISO Sensitivity
vi_VN: Độ nhạy ISo CCS

en: Enhancement
vi_VN: Tăng cường

en: Finer
vi_VN: Đẹp hơn
